Buitengewone Ronwpleciiliglieiil. 9 kans legen den heer Van Iseghem te kunnen optreden. Men verzekert dat de goeverneur Heyvaerl al zyiien goevernementeelen invloed gebruikt om de kiezing van JW. Janssens en zoo den zcgeprael van 't liberalismus te verzekeren doch de bescherming van den baronVon lleule, zal den triomf der cathoiieke zaek niet belet ten, wel integendeel Volkskamer. De Vergadering hield zich onledig met het onderzoek van 't budjet des ministerie van inwendige. De rede twist liep ten meerderen deele over de party- dige handelwyze en de wetverkrenkingen die onophoudend door Z. O. Rolin tmet eone schaamteloosheid zonder weerga gepleegd worden. STAD AALST. Zondag 26 Maart aanslaande, om 5» ure namiddag, zullen door dc italliolijkc Maatschappijen der stad, liuldeleekcns en anndenkingskroonen nedcrgelegd worden ter grafzuil van wijlen Mijnheer Gustaaf \an Gliyseijliem Ter dier gelpgenhcid zal een plechtige rouwstoet op voormelde uur worden samengesteld aan hel ouderlijk huis des overleden martelaars en in zijnen optocht ter verluislcring begeleid worden door de Koninglijke llarnioniemaalschappij der slad Aalst. Deze huidige aankondiging houdt, voor al de krin gen des lands, wier grondvestingen op hel goede rusten, de plaats eens noodigingsbrieven van wegc hunne verkeefde vrienden en broeders (Dc ontelbare vrienden des afgestorvene.) Aalst, 12 Maart 18S2. (Medegedeeld.) PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Deer Roels, onderpastor te St. Amaudsberg, is pastor benoemd van Deslel- donk, in dc plaeis van den Eerw. Heer Clere- baut, die, om ziekelykheid, zyn ontslag heeft gevraegd De Eerw. Heer Broutyti, directeur-onder pastor te Temsclie, is pastor aengesteld te Cherskamp. De Eerw. Heer De liooghe, vroeger coad jutor te Vurste, is onderpastor van S. Gillis (VVaes) benoemd, en de Eerw. Heer Koppens, onderpastor van Temsclie. wordt directeur in liet hospitael aldaer. ALLEB11ANDE NIEUWS. Israel van Kicui.—Zondag 19 Maert, (llalf-Vasten) allerluisterryksle Vertooning met opschoning van abonnement. Op algemeen ver zoek, zal Willem fi^eiaïiels, groot zangspel in een bedryf, opgevoerd worden. Verder vermeldt het programma, boven ver scheidene stukken voor symphonie, twee bly- spelen, namelyk Iiuiistseliilclei- en Kleermaker eiiTanihoer Jans sens. Concert.Morgen Zondag,om 8 ure 'sav., zal M. S. Slips, met zyne twee kinders, juffer Henrielte, oud 11 jaren,J"c viool, en den jongen heer Henri, oud 9 jaren, violoncellist, ter eslaminel Den Engel, Leopoldstraet alhier, een zang en toonkundig concert geven, waerin elkeen zal verwonderd zyn over de behendig heid en het talent dat deze jonge artisten aen den dag leggen in liet bespelen hunner instru menten. De liefhebbers van muziek worden uitgenoo- digd dit feest by te wonen. Moord te Lovemlegem. Wy lezen in de Gazette van Eecloo Wy hebben gezegd dat een der beide aenge- houdenen volledige bekentenissen gedaen en al de byzonderheden van de misdaed had ver- haeld. Hel is Stephau Wilmar. De andere, Bernard Lcgiest, blyft hardnekkig loochenen. Volgens Wilmar is hel Legiest die de mis daed en het plan heeft opgevat, Wilmar, de zwaksle van beide, moest Karei Hebbrecht.die ziek was, vermoorden. Legiest, de sterkste,, belastte zich met Leo Hebbrecht. Zy moesten eene kan petrool meênemen om, na de moord het huis in brand te steken, Binnengedrongen in de keuken, alwaer Heb brecht sliep, kloof Wilmar met het houwmes van Legiest gewapend, den ouden man het hoofd. Intusschen had Legiest vruchteloos ge poogd Leo Hebbrecht te verwurgen en hem reeds eenige steken met zyn mes toegebracht, 't Was donker, en beide worstelden nog tegen elkander,tot dat Karei Hebbrecht doodwas.Toen sprong Wilmar toe en velde ook den tweeden broeder met bet houwmes neèr. Daerna zochten zy naer het geld en trokken de bedden af om het te vinden. Dit bracht hen op het gedacht hel bedstroo over de beide lyken te leggen, het met petrool te begieten en er het vuer aen te steken.Volgens Wilmar getuigt, heeft hy in hel huis der gebroeders Hebbrecht geen geld gevonden. Het vet gebruikt in het berijden derspy- zen, waerdoor het garnizoen van Luik onlangs vergiftigd werd, is reeds onderzocht. Volgens In den kortst mogelyken lyd werden er voor uwe in vrylicid stelling bevelen gegeven die ten duidelykste bewezen hoe overtuigd het goevernement van uwe onschuld was ook tracht men zoo spoedig mogelyk u weder in het bezit te stellen van al datgene wal er nog van de nalatenschap van mynheer en mevrouw Evrarl mocht zyn te vinden De goeverneur bood my het verblyf in zyn huis gedurende eenigen lyd aen, doch ik had zulk een vurig vc-rlangcn naer myne vryhoid in de open lucht, dat ik weigerde een oogenblik lauger te blvven dan volstrekt noodzakelyk was om my van goede kleedc- ren te voorzien. Toon dc kleermaker my deze bad helpen aentrekken, ging ik naer een spiegel en, ik schaem my het te bekennen, ik huiverde en durfde er haest geen blik in slaen. Eindelyk vatte ik toch moed, en wat zag ik nu In plants van de vrolyke, frissche trekken die de spiegel hel laetsl weêrkaets- to, een grysaerd met een doodsbleek gelael dat mol diepe rimpels doorgroefd was Myn hart kromp ineen by dit aetischouwen, maer ik zocht en vond ook troost hy llem die steeds myn steun was ge weest gedurende myne gevangenschap Langenis gaf mv cene som ge'ds op afrekening van wat men my schuldig was, ik nam nu afscheid van oen goeverneur, en, r.a de hartstelykstc bewyzen \anal zyne buisgenoten ondervonden te hebben, erlrok ik met tranen in dc oogen en een bezwaerd gemoed, maer toch weder vry om lö gam waer ik wilde li» liep recht door lol ik aen eene openo plek kwam waer ik my by eene heek onder een boom nederzette, en nu met een stuk brood dal ik onder weg gekocht had en een teug water door myne voeten stroomde, deed ik een muel dal my lekkerder sinaekle dan ik er ooit vroeger een genuttigd had. Den gelieelen nacht bleef ik in gedachten verzonken op deze plaeis zitten, lerwyl ik met verrukking en eerbied naor hel uitspansel zag dal ik in zoovele jaren niet had mogen auuschouwen. EINDE. het verslag der scheikundigen is dit vet zuiver, onvermengd en gezond. De oorzaek der ver- giltiging moet dus aen iets anders toegeschre ven worden. Moedermoord. Zondag morgend heeft er in het stadje Fosse (Namen), eene moeder moord plaets gehad. Omtrent 6 ure werd de genaemde Petrus Evrard, landbouwer, eensklaps door eenen aenval van krankzinnigheid getroffen.Hy wierp zich op zyne moeder, en zonder dat deze nog een enkel woord kon uitbrengen, had hy ze verwurgd. De meid zou hetzelfde lot ondergaen hebben, indien zy niet gevlucht was. Daerna wierp Petrus zich (op zyn broeder. Gelukkig kwamen de geburen toegeloopen, en kon men Petrus aenhouden. Deze, geboeid als een wild dier,werd in de gevangenis van Fosse opgesloten, vanwaer men hem naer Namen zal brengen. Het parnetvan Namen was zondagnamiddag ter plaetse. Uit bel onderzoek blykt dat Petrus lot hiertoe altyd een regelmatig leven geleid heeft, en dat hy zyne moeder teeder beminde, met wie hy nooit in twist geweest is. Over tweemaenden werd een der honden van Petrus gedood.omdat men veronderstelde dal het dier razend was. Nu denkt men dat Petrus door dien hond gebeten werd, en hy tengevolge dier wonde razend geworden is. Dynsdag deed de substituet van den pro- kureur des konings een onderzoek in de post te Brussel, naer eenen brief posle-restante, ge- richtaen een genaemden Wellens.Hy vond den brief, en gaf bevel den persoon aen te houden, die den brief zou komen halen. Woensdag mor gend kwam Wellens; men gaf hem den brief, doch op hetzelfde oogenblik werd hy aenge bouden. De echte naem van Wellens is Walton, gewezen kassier van den notaris van Parys, van wien hy eene som van 600,000 frank gesto len heelt. Op liet oogenblik zyner aenlioudiiig had Walton geene weerden by zich. —De Alooi-tl indeWetstraet. Aanhouding. Armand Peltzer had zaterdag avond Antwerpen verlaten zich begevende naer Brussel. Hy hegal zich naer het hotel Mengelle, Koninklykeslraet. Zondag, iu den voor-avond, werd hy ont boden in het kabinet van den onderzoeks rechter. Hy werd ondervraegd van zes ure tot middernacht. Het onderhoud geëindigd, wilde Armand Pelt zer zich verwyderen;maer in den gang waclHte hem een gendarm.drager van een mandaet van opsluiting, die hem aenhield. Peltzer maekte geen de minste opmerking. Men bracht hem over naer de gevangenis der Kleine Karmelieten, waer hy nu iu 't geheim zit. Denzelfden nacht (te middernacht) heeft de justicieeen huiszoeking gedaen in het verblyf van James Peltzer, in hel Café de la Bourse, Boulevard Anspach. Zy heeft zich ook hegeven by zekere juffer X... wonende insgelyks op [den Boulevard An spach. James Peltzer is insgelyks in het Paleis ge houden, maer maendag morgen heeft men hem toegelaten in gezelschap van twee agenten naer zyne kamer lerug te keeren om orde te stellen in zyne zaken. Men leest in deChronique de volgende byzon derheden, .opzichlens de verklaring van doktor Lavisé Lavisé was sedert lang in vriendschap met MM. Peltzer, en byzonder met Armand. Nutte loos er by te voegen, dat ha de misdaed in de Wetstraet, hy zelfs geen gedacht had dat Ar mand Peltzer daerin min of meer kon betrok ken zyn. o Ook aerzelde hy geen oogenblik hem, in deze droevige omstandigheden, allen dienst te bewyzen die hy van de vriendschap kou ver wachten. Hy zag de familie Peltzer, slachtoffer der gebeurtenissen, geplaegd door de vervol ging, gekwetst in al ltaer belangen. «ArmandPeltzer,in de onmogelykheidzynde brieven en telegrammen te ontvangen, verzocht M. Lavisé, herhaelde keeren, in zyne plaets telegrams te ontvangen, die zoo het scheen in betrekking stonden met handelszaken. M. Lavisé stemde er in toe maer op den dag dal er een mandaet van aenhouding tegen Leon Peltzer uitgegeven werd, weigerde hy formeel. Zaterdag avond kwam Armand Peltzer by hem en smeekte hem voor een laelsten keer, om een telegram te zenden naer Keulen. Op aendrarigen gezien den tekst die eigenlyk niets scheen te beleekenen, gaf M. Lavisé toe. Terug gekeerd, op het oogenblik van naer bed tegaen, hoorde hy een belleklank. Hyzag in de straet en herkende Armand Peltzer. De doktor haestte zich zelf open te doen. De andere valt hevig ontroerd binnen; zyn gelaet is gansch ontsteld hy spreekt van «ramp,» van verschrikkelyk ongeluk.» Wat? zegt M. Lavisé, ten toppunt van verwondering, welke ramp? De telegram is slecht verstaen; myn broer is op weg; hy komt ten 4 ure 38 met den express van Keulen Terwyl M. Lavisé paf stond voor die beken tenis, die voor hem een verschrikkelyke licht- strael was, vroeg de andere eene schuilplaets voor zyn broeder. Nooit! riep M. Lavisé. Niels dan het rytuig voor de deur! Nog niet in myn straet! Genoeg! Armand Peltzer vertrok by die woorden, zonder er iets by te voegen. M. Lavisé liep naer een zyner intieme vrienden, doktor Viktor De Smet, een man die men geerne raedpleegtin moeielyke omstandig heden. De eerste zaek die gy te doen hebt, zegde doktor De Smet, is liet geval vertellen aen per sonen van gezag, die boven alle verdenking staen. Ga morgen naer M. PaulJanson. Zondags 's morgens, heel vroeg, ging M. Lavisé naer M. Paul Janson en met hem naer M. Robert. Er werd besloten dat M. Lavisé onaiidde- lyk eene volledige verklaring zou doen aen de onderzoekende rechters dit werd gedaen... De Gazette bevat nog de volgende byzonder heden over de zaek-Bernays: Het huis door M. James Peltzer bewoond,op den hoek van de Place de la Bourse en den Boulevard Anspach.is maendag, in- en uitwen dig, gansch den dag door, aen een streng toe zicht onderworpen geweest. Men heeft in ver scheidene woningen huiszoekingen gedaen van den kelder tot den zolder, die geenen uilslag hebben opgeleverd. M. Ketels, onderzoeksrechter, heeft zich maendag ten 4 ure namiddag, naer [de gevan genis der Kleine Karmelieten begeven, om over te gaen lot een nieuw verhoor van Ar mand Peltzer. Leon Peltzer Ie Brussel. Ziehier eenige byzonderheden over Leon Peltzer en zyn be zoek te Brussel, die wy hebben ingewonnen Leon Peltzer is wel degelyk zondag te Brussel geweest. Zooals men weet, had Armand Peltzer zich tot doktor Lavisé ge wend en gehoopt dat hy Leon Peltzer voor eenen dag in zyn huis zou hebben verborgen men weel ook dat deze weigerde en zelfs den volgenden dag, omtrent 10 ure, de justicie verwittigde doelt op dat oogenblik was Leon Peltzer reeds weêr vertrokken. Was doktor Lavisé bekend, met het uer dat Leon Peltzer in de Noorderslatie zou aeu- komen Dan, hadde hy onmiddellyk de justi cie verwittigd, zou deze in den vroege mor gend de hand op Vaughan hebben kunnen leggen in de statie van Brussel zelve. Armand Peltzer die wel is waer gefileerd werd door de policie is 's morgends blykbaer uit het oog verloren geworden, want het moet hy zyn die aen de statie geweest is om zynen broeder te verwittigen, dat hy niet mocht al- stappen in het hotel Mengelle, hetwelk door de policie bewaekt was dat Dr Lavisé hem niet wilde ontvangen dat overigens de toestand zoodanig was dat hy te Brussel op geen uer veiligheid hopen kon. Wat kwam nu Leon Peltzer, uit Weenen, naer Brussel doen Heeft hy indevdaed de telegram, die hem was toegericht, door be middeling van Ur Lavisé, slecht opgevat, slecht begrepen Of is hy moedwillig uit be dreiging gekomen Of hoopte hy eindelyk nu de opzoekingen teenemael van hier naer den vreemde waren overgeplant, de kans te vinden om eindelyk van hier naer het buitenland te reizen Dat laelste is het eerst gedacht geweest doch het schynt dat er eene andere reden wordt opgegeven Leon Peltzer zat, denkt men, zonder geld en het zou die reden zyn ge weest, waerom hy niet reeds van in den be ginne vertrokken was. De toebereidsels tot den moord hadden veel geld gekost, maer de zak moet leeg geweest zyn en het zou wel kunnen zyn dat hel geldgebrek hem stoutweg naer dezen kant heeft doen afzakken. Hoe het zy, Armand Peltzer zat met hem op den arm en kon niet anders doen dan hem met den eersten trein weêr te expedieeren. Het schynt dal Leon Peltzer de hvee uren in een der... herbergen om niets anders te zeg gen, aen de Statie heelt doorgebracht, en dat hy 's morgends weêr naer Keulen is terug ges toomd. Armand was ten 5 ure in het hotel Mengelle terug. Ontsnappen waz nu niet meer mogelyk de justicie was verwittigd en de grenzen wa ren duchtig bewaekt de policie was aen dezen en genen kant der grenzen op hare hoede. Wachtte Leon Peltzer te Keulen nieu we inlichtingen af Dat is zeer waerschynlyk. De policie beeft daer nogtans de hand op hem gelegd en, zooals de depeche meldde hy be kende den rol vanVaughan gespeeld te hebben, maer zegde dat de moord by toeval had plaets gehad zooals by geschreven had in den brief uit Bazel, die, zooals men nu weet, door hem in zyne doorreis op de post gesteken werd. Naluerlyk werd dit gedaen, omdat de mede- 1 plichtigen er belang by hadden dat het lyk in tyds gevonden werd, om geene betwisting te ondervinden van den kant der assurantie, en deze de gelegengeid niet te geven de mogelyk- heid van eene zelfmoord aen te riemen als dan ware de assurantie van 100,000 fr. niet belaeld geworden. De beweering van een toeval in de dood van Bernays, is zelfs niet meer te pleiten, Waerom, als men bet toeval aeneemt, al die voorbereidingen Waerom dat geheim rond zwerven Waerom die valsche naem, die ver momming, al dat geheim Kortom, in een woord, waerom Vaughan en al hetgeen hy gedaen heeft?. Neen, Vaughan is gekomen met het doel om Bernays van kant te helpen; daerin heeft hy medeplichtigen; de misdaed is sedert lang bereid want reeds in augusti moet men Leori Peltzer in een afgelegen hoek van het land, in 't Luxemburgsche, gezien hebben. Toen reeds werd het yselyk net gesponnen door wie Dat zal wel uitkomen. Langzamerhand naderde de moordenaer en bracht eindelyk met voor bedachte rade den verraderlyken slag toe Het toeval vond in Antwerpen, in den Jieginne, aen de balie, zelfs verdedigers; doch hoe boog men dat gekke stelsel deed klinken, zal men dit niet meer staende houden, en wy herhalen 't, bel zal door geen enkel verdediger nog ernstig worden voorgedragen, door geen rechter nog ernstig kunnen aenhoord worden. Het komplot, en er bestaet komplot, zal allengs al meer aen 't licht komen en met dit zal men ook de wonderlyke gezegden, de won- derlyke gedragingen van zekere personen te Antwerpen, moeten naspeuren. Het is onbe- tvvistbaer dat de houding van die personen eene opheldering verdient. Armand en James Peltzer dreigden de Meetingpers, nog pas eenige dagen geleden, met het verschrikkelyke uer der verantwoor- delykheid, en de hemel geve, zegden zy, dat die hondengroep, die op hen was neêrgeslagen als dan het geweten zou rustig zou hebben als zy. Dat was de comble der hypokrietery De Précurseur. de Opinion en de liberalen verklaerden de Peltzers eerlijke, loyale, edel moedig, achtbare jongens en zy sisten van kwaedheid omdat de cathoiieke hun durfden verdenken. Vandaeg zien die bladen waer hun de blinde partyschap gebracht heeft De perso nen, met wien zy arm in arm gingen, die zy handdrukken kwamen geven op de Beurs, waren in 't geheel niet ongegrond verdacht bet publick, de dagbladen en de justicie had den den Vaughan en zyne handlangers reeds by de slippen, om ze weldra by den kraeg te vatten. De liberale bladen hadden wel wat gema tigder kunnen zyn het voorgaende leven van Leon Peltzer was toch zoo achtbaer niet. zoo min hier als elders; zyne baldadigheden hier, zyne slechte zaken, zyn onbetaelde schuld- eischers hier en ginder, zyn toch zoo'n bre vetten van achtbaerheid niet, zoomin als die gedurige wyveryen welke de instructie aen den dag brengt in hel leven van al die Peltzers. De Précurseur zegde hy Armand Peltzer. genoot de achting van allen, van de liberale party had het blad moeten zeggen hy was met goedheid en vertrouwen ontvangen, vervolgt het blad, door-den hoofdaenlèider van de (libera le) party. Welnu, dit laetste zal vele menschen verwonderen, als alles waer is wat men ver telt over het huiselyk leven van Peltzer. In alle geval M. Pecher moet te Menton inderdaed heel verschrikkelyke voorvallen vernemen Zyn schoonzoon vermoord, zyne dochter weduwe, zyn kleinkind vaderloos zyn politieke vriend in de gevangenis, be schuldig van niet vreemd te zyn aen de ge pleegde moord zyne dochter door huiszoe kingen geplaegd ons dunkt dat één van deze voorvallen reeds genoeg zou zyn om ons van de verste verte te doen terugkomen. Zoo denkt er het publiek over en de stem van het publiek beeft in het beoordeelen van zaken en toestanden, een onmiskenbare weerde. Aenhouding van Leon Peltzer te Keulen. De Eloile van woensdag morgend bevat de volgende byzonderheden over die aenhou ding Het is, zooals men weet, in den nacht van zaterdag tot zondag, omtrent een uer 's mor gends dat Armand Peltzer aen doktor Lavisé is komen vragen. Leon Peltzer, die eene de peche slecht verstaen had, en met den trein van 4 ure 33 m. meest aenkomen, in zyn huis te verbergen. M. Lavisé weigerde de vraeg van Armarid Peltzer toe staen. Wat deze laetste toen deed, weet men niet, doch bet is zeker dat Leon Peltzer inderdaed ten 4 ure 53 m. is aengeko- men wie hy in de statie heeft aengetroffen, weel men niet. Wat men echter weldra vernam len gevol ge der meêdeeling van de portretten aen de wachters der verschillende treinen, is dat Leon Peltzer met den sneltrein, die ten 6 ure 30 uit Brussel naer Duitschland vertrekt, weer weggegaen was. Zoodra het parket kennis had van die fei ten, werden onmiddellyk telegrammen, in alle richtingen aen al de statieoversten gestuerd. Een onzer korrespondenten van Verviers, telegrafeerde ons dynsdag morgend Sedert maendag avond werden al de treins door de policie bewaekt vooral de ireins komende uit het binnenland. De uitmuntende niaetrcgelen door het parket genomen, hebben spoedig een uitslag opgeleverd. Gisteren, dinsdag namiddag, werd het bericht der aenhouding van Leon Peltzer ons in kort aengekondigd door een onzer korres pondenten van Keulen. Die tyding is nu offi cieel bevestigd. Leon Peltzer is in de statie te Keulen aen- gehouden op het oogenblik dat hy wilde plaets nemen in den trein voor België. Hei was toen ongeveer een uer. b Leon Peltzer had in het restaurant der statie gedineerd en had aen. den restauratie- houder gevraegd of hy geene depeche had ont vangen. Het uitzicht en de handelwyze van dien persoon trollen den restauratiehouder, die zyne indrukken meedeelden aen agenten van policie den vorigen dag te Keulen aengeko- men. Die agenten vervolgden eenige tyd Leon Peltzer, die zich een gansch ander uitzicht had gegeven. d Ily was geheel geschoren en droeg een bril. Hy had een kleinen vilten hoed op en was gewikkeld in een langen overfrak.vvaervan de kraeg rechtgezet was. Leo» Peltzer bood geen weerstand aen de agenten, die hem in hechtenis namen. Hy werd bleek, boog het hoofd en liet zich voor den officier der duitsche policie, in dienst in de statie, geleiden. Hy heeft bekend den man te zyn, die den rol van Vaughan heeft gespeeld, doch be weerde dat de dood van Bernays het gevolg was van een ongeluk. Ziehier de nadere byzonderheden die wy in de dagbladen vinden over de aenhouding van Leon Peltzer te Keulen. Zondag avond, ten 11 ure 's avonds, was M. Wellens, substituet van den prokureur des konings te Brussel, met M. De Keyser, officier der gerechterlyke policie,naer Keulen vertrok ken, waer hy maendag morgend, ten 5 1/2 ure, aenkwam. Hy slapte af in het Hotel Ernst, tegenover de kalhedrael en bestelde tegelykertyd twee dejeuners en een rytuig. Eenige oogenblikken later begon hy de op zoekingen. Volgens de depeche der Agencie Havas, waren het een bediende van het buffet der statie en een werkman van T bureel der baga- gien, die het eerst Peltzer herkend hebben. Beiden hadden de opgezonden portretten van Leon Peltzer aendachtig nagezien en verklaer den dal by in de statie geweest was. Dynsdag 's middags kwam Peltzer op nieuw in de statie en vroeg of er geene depeche was aengekomen.Alhoewel hy de eerste mael.zynen vollen baerd droeg en zich nu had laten schee- ren, werd hy aenstonds herkend. Men antwoordde hem dat hy een oogenblik moest wachten, dat men zyne depeche op 't bureel van den telegraef ging halen, Peltzer begon te beven,begaf zich'aenstonds naer de aenlandingsplaets en stapte in een waggon van 3e klas van den markttrein, die gereed was ten 1 uer naer Bonn te vertrekken. De bediende had hem uit bet buflet gevolgd on zag Item in den trein stappen. Hy ging de officiers der brusselsehe policie roepenen Pelt zer werd verzocht uit den trein te stappen. Ondertusschen>vas de prokureur des konings met de policie van Keulen aengekomen, en Peltzer werd onmiddelyk aengebouden. Peltzer was, naer het schynt van zin, naer Belgie te vertrekkeu met den trein van 12 ure 5/4; het was alleen omdat hy vreesde herkend te zyn en ten einde aen alle vragen te ontsnap pen, dat by op den trein naer Bonn was ge stapt. Leon Peltzer werd verzocht op het bureel van den statie-overste te komen; hy maekte geen opmerkingen. Het was in het bureel dat de agenten hem verklaerden dat zy Item aen- hieldenzy brachten hem vervolgens voor een officier der pruissische policie. Pelt2er was op dit oogenblik algryselyk bleek. Hy poogde niet zyne identiteit te verbergen hy verklaerde dat by Leon Peltzer was en den rol van Vaughan gespeeld heeft. Na een eerste verhoor, heeft Leon Peltzer, vergezeld van agenten der belgische policie en een lid van 't parket van Brussel, M. Wellens, plaets genomen in den trein die lert 5 ure namiddag naer Brussel vertrekt. De voorafgaendelyke formaliteiten voor de uitlevering zyn niet noodig geoordeeld, daer Leon Peltzer vrywillig toegestemd heeft in Belgie weêr te keeren. De Eloile deelt nog de volgende byzonder heden meê over de aenkomst van Leon Peltzer dynsdag avond te Brussel De strengste bevelen waren gegeven om alleen de personen met koppons voorzien in de Noorderstatie toe te laten. Omtrent 9 ure 20 m. was noglbans de aenlandingsplaets, langs den kant der Brabantscliestraet, opge kropt met volk.Talryke policieagenten wandel den op en neêr. Alles scheen aen te duiden dat de moor denaer van Bernays daermoest afstappen,doch al die voorzorgen waren slechts genomen om bet publiek in dwaling te brengen. De trein, waermeê Leon Peltzer aenkwam, moest aen den barreel der Rogierstraet stil houden. Een ambtenaer was in den namiddag naer Leuven vertrokken, waer de expresslrein voor de laetste mael stilhoudt, om aen den treinoverste de noodige bevelen te geven. MM. Willemaers, prokureur des konings te BrusselBerré, prokureur des konings te Ant werpen De Leu en Wellens, substituten van den prokureur des konings; Levy, onderzoeks rechter, hadden zich onder liet geleide van M. Thielry, statie-overste, langs den spoorweg naer de Rogierstraet begeven.Zy namen plaets naby den barreel langs den kant der Braband- schestraet.Om den doortocht te beletten, stond een ledige trein langs den anderen kant. Zes huerrytuigen stonden naby den barreel, en weldra doortalrykcnieuwsgierigen omringd. Ten 9 1/2 ure juist werd de trein aengekon digd, en eenige oogenblikken later hield hy stil. Al de reizigers staken het hoofd aen de portels. Op bevel van den prokureur des konings kwam een huerrytuig vooruit. De portel van een rytuig van 2° klas werd geopend; M. Ros- seel, policiekommissaris, stapte er uit, en op hetzelfde oogenblik zag men een man, met een chokolaedkleurigen overlrak aen en met een kleinen vilten hoed op, in zyne armen vallen. Het was Leon Peltzer, de man beschuldigd van de verschrikkelyke moord, die gansch Belgie zoo diep getroffen heeft Leon Peltzer had boeien aen banden en voe ten, betgeen hem den garig uiterst moeilyk maekte. Hy werd om zoo te zeggen tot in het rytuig gedragen, waerin M. Rosseel eerst had plaeis genomen. Leon Peltzer liet zich op de achterbank neér- vallen. Hy was bleek,doodkleurig. Zyne oogen hadden een onbescbryfelyke uitdrukking. Zoo als liooger gezegd is, was by geheel geschoren; zyn blond-rosse haer was kort afgesneden. Twee andere policie-agenten namen in het rytuig plaets, dat in vollen galop wegreed. Volgens een blad was Peltzer by het afstop pen yselyk bleekhy was slecht'gekleed; hy bad een kleinen hoed op, die hem in den hals hing zyn overjas was grys-bruiu het was een demi-saison. Men had hem de menotten aengedaen. Peltzer is vermagerd en neergeslagen hy scheen wel in zyn foulard te willen kruipen, die om zynen hals geknoopt was. In de Kleine Karmelieten aengekomen, heeft M. Willemaers ^Peltzer gevraegd Zyt gy Leon Peltzer Bwvaerop deze met ja antwoord de. Hy houdt vol dat hy Bernays by ongeluk gedood heeft. M. Willemaers bood den aeuge- houdene een glas wyn aen doch hy verlang de een glas bier. Na de gebruikelyke formali teiten is men overgegaen lot de ondervraging. Mad. Peltzer, moeder, is maendag avond, zegt rindépendance te Brussel gekomen zy wist niet wat er gaende was, toen zy het ge roep der dagbladverkoopers in de straet hoor de. Het is by doktor Lavisé dat zy de waerheid vernam. De ongelukkige viel neêr in eene stuiptrekkende wanhoop. Hare smart deed zeer. Na eenige oogenblikken hervatte zy moed en den doktor de hand toereikende, zegde zy vveenend Gy hebt uwen plicht gedaen. M. Lavisé is een adjunct-heelmeester aen het St-Pieters-hospitael. De parketten van Brussel en Antwerpen hebben dynsdag een bezoek afgelegd in het buis bewoond door Mad. Bernays, Van Eyck- lei, n. 42, te Antwerpen. De pistolen in het huis n. 139 der Wetstraet nevens het slachtoffer gevonden, hooren toe aen Armand Peltzer zy zyn te Parys gekocht en werden aen Armand Peltzer, door een zyner vrienden, ten geschenke gegeven. De Brusselsehe dagbladen deelen eene by- zonderheid meê, die, zeggen zy, niet van be lang ontbloot is. De prokureur des konings van Antwerpen, die naer Brussel gekomen was om de eerste beslatigingen te doen in de Wetstraet, keerde naer Antwerpen terug. Armand Peltzer wacht te hem in de statie af. Zy spraken over de groote gebeurtenis van den dag. Daerna gin gen zy samen by Bertrand dineeren. Men heeft gemeld dat het parket in het huis van Armand Peltzer pandbriefkens van den Berg van Bermherligheid voor juweelen ont dekt had. De Chronique meldt dat de voorkomst dier juweelen gekend is, en dal eer. bloedverwant van het slachtoffer daerover slipte inlichtingen heelt kunnen geven. Is liet waer, vraegl te dier gelegenheid de National, dat eene dame van Antwerpen, eeni gen tyd voor de misdaed, hare juweelen gege ven heeft om ze in den Berg van Bermhertig- heid te zetten. Hetzelfde blad zegt nog, dat de pruik van Vaughan ongeveer een jaer geleden, door de zelfde dame by den coiffeur van Antwerpen gekocht is. M. Peltzer (Armand) heeft onmiddelyk ge vraegd om op pistool gezet te worden. Sedert zyne aenhouding verkeert hy in eenen toestand van totale neerslachtigheid hy heeft overvloe dig geweend. Men zegt ook dal de huisliuer van Armand Peltzer, te Antwerpen, door eene dame be- taeld werd. Men weet dat M. Bernays op 7 januari ver moord is het is den 7 meert, dus dag voor dag, twee maenden na de misdaed, dat de moordenaer is aengebouden.

De Denderbode | 1882 | | pagina 2