;l Buitengewone Rouwplecliliglieiü. C.alholieke Schoolpenning AALST. Aalst,15 Maart 1882. NUTTELOOZE PAPIEREN. Geachte Medeburgers, De Maatschappij van den Catholieken School penning, komt eene afdeeling te vormen ge noemd Commissie der nultelooze papieren Deze Commissie heeft tot doel alle nutteloos papier, zoo als gelezene dagbladen, oude boe ken, omzendbrieven enz. enz., in te zamelen, en te verkoopen, ten voordeele en onderstand van het Vrije Catholieke Onderwijs in dezeslad Dergelijke inrichtingen bestaan reeds in ver scheidene steden, en zijn met de beste uit slagen bekroond geworden. Wy komen dus, geachte Medeburgers, eenen aangenamen en troostvollen plicht vervullen, met uwe welwillende medewerking in te roepen, tot het bijdragen en bevoordeeligen van dit verdienstrijk werk, waarin elk kan bijbrengen, zonder nadeel te veroorzaken aen de andere reeds bestaande liefdewerken en opofferingen waarin gy reeds, in ruime maat. zoudet kunnen[fergelden. (De verkleefdheid aan onze catholieke grond beginselen, en uwe steedsaangroeiendeveront- waardigingbijhet zien der nultelooze verkwis tingen, daargesteld door een onvaderlandsch Bestuur, met enkel doel de zielen onzer catho lieke kinderen aan de Roomsche Kerk te ont rukken dulden geen twijfel dat onze oproep niet onbeantwoord zal blijven.) Dat het u dus gelieve, deze nieuwe bron van inkomsten voor de Vrije Scholen te helpen ver meerderen, met enkel in uw huis een korfje te plaatsen waar alle nultelooze papieren in ge spaard worden. Het zij voldoende uwen naam en woonst op te geven aan den heer I. Vlassenbroeck, in de Molenstraat N° 57, ten einde deze papieren te doen afhalen, ten uwen huize. In het vast betrouwen op uwe medewerking te mogen rekenen, hebben wy de eer U de verzekering onzer ware hoogachting aari te bieden. De Schrijver, De Voorzitter der Commissie, A. Leleu. Pol. Minnaert. De Leden, Eeman Achilles, Vlassenbroeck Ivo, De Zutter Eugeen, D'Haese Jan, Lievens Karei. Heer Dender bode. Als men den vervuilden toestand beschouwt in den welken onze vischmarkt zich heden bevindt, vraegt men zich afis er dan te Aelst geen water en bessem meer te vinden om ze eens te schuren Ik weet dat de bedien de met dees werk gelast op 't oogenblik ziek ligt, maer zou de Deken der vischmyn, gezien deze omstandigheid, aen 't Schepenen-College niet kunnen verzoeken een der werklieden, aen stadswerken gebezigd, tydelyk dit werk te laten verrichten? 't Publiek klaegt bitter over dien vervuilden toestand en nog meer over de weinig aengename uitwasemingen die men er gedwongen moet opsnuiven. Nu, heer Denderbode, ik over de vischmyn spreek, moetik er byvoegen,datde herziening van 't reglement dringend noodzakelyk is. De wyze op de welke de verkooping geschiedt, is gebrekkig onder vele punten,en meer dan een misbruik wordt bestatigd. Voor 't oogenblik, wil ik my onthouden de zaek verder te bespre ken; ik weet stellig dat zekeren onzer achtbare Cemeenteraedsleden van de r.oodzakelykheid eener herziening van 't reglement overtuigd zyn, en dat zy kortelings eenen voorstel zullen neerleggen die, zooveel mogelyk.eer. einde aen de klachten des publieks stellen zal. Aenvaerd, heer Denderbode, de verzekering, enz. M. J. V. D. Aelst de 17Maert 1882. Volkskamer. Byna geene week gaeter voorby of een langdurige en woelige redetwist wordt door de liberale meerderheid verwekt, ter gelegenheid van petitiën welke tot de'Kamer worden gericht door zekere geuzen die over hunne geestelyke herders niet te vrede zyn, omdat zy in de schoolzaken handelen volgens de voorschrilten hunner overheid. Die soms hevige redetwisten leveren een zonderling schouwspel op. Wie zou 't geloo ven, onze geuzen dryven hunne pretentie zoo verre de geestelykheid te oordeelen en haer te berispen in zake van bediening der Sacra menten. Die pretentie is zoo dwaes als ongrondwet- telyk. Uit welk recht komt de burgerlyke of wet gevende macht in de daden der geestelykheid, in de uitoefening harer geestelyke bedieningen tusschen Welke rekening hebben de Bis schoppen en de priesters aen de burgerlyke macht te geven ten opzichte van de uitoefe ningen des eeredienstes Wat gewordt er van 't liberael princiep der scheiding van Kerk eri Staet, en der onzydigheid van den Staet Hebben het ministerie of de Kamers het recht de geestelykheid over eene weigering absolutie, of, by voorbeeld, over de niet aen- r.eming van dees of geen kind tot de eerste communie te ondervragen Zyn de Kamers en 'l ministerie bevoegd om over kwestiën die lot het onschendbaer domein der gewetens behooren, te oordeelen Sedert wanneer heb ben de geuzen het recht zich in de plaets der Bisschoppen, van den Paus te stellen? Is er iets dwazer, is er iels hatelyker dan de geuzen die van de godsdienstige zaken zooveel kennen als den hond van Jan-Cies, zich als de beoordeelers der priesters te zien aen te stel len, en hen hunne plichten in zake van biecht, catechismus en eerste communie voor te schryven De Vergadering hield zich verder onledig met de bespreking van de artikelen des bud- jets van inwendige. M. Jacobs klaegde de on- rechtveerdige handelwyze aen van 't geusche stadsbestuer van Antwerpen, 't welk weigert of nalaet aen de catholieken de noodige stuk ken af te leveren, welke vereischt zyn, om hunne inschryving op de kiezerslysten te verkrygen, terwyl alles aen de liberalen op eerste aenzoek wordt afgeleverd.... En wat antwoordde de heer minister Dat hy daer niets kon aendoen Ware het een catholiek stadsbestuer, Z. O. llol in, Dol uit zou wel weten maetregels te nemen... Zekere redenaers, onder anderen, MM. Cuyot en Thi- baut lieten eenige gegronde grieven hooren betrekkelyk de toepassing der militiewet, maer Z. 0. de minister kon er weer niets aen doen. 't Is vooral op 't bestuerlyk terrein, volgens 't woord van M. Woesle, dat de onbekwaem- heid van M. Itolin 't meest uitschynt. MM. Wasseige en de Moreau protesteerden legen de onrechtslreeksche herinvoering van het octrooi, onder vorm van slachireeht. M. Grau, minister van financiën, antwoordde, dat men de initiatief der gemeenten moest eerbie digen doch M. de Montpellier deed bemerken dat, al wat men als slachtrecht meer eischt dan de juiste vergelding van den bewezen dienst, een octrooi daerstelt waermeê men de slachters, en bygevolg, de verbruikers belast. Na nog verscheidene bemerkingen en be knibbelingen werd het budjet eindelyk gestemd met 65 stemmen tegen 34. De Senaet is byeengeroepen tegen dynsdaj 21 meert, ten 2 ure. Kieskronyk. Dynsdag lest had te Oostende de kiezing plaets van eenen volksvertegenwoordiger in vervanging van wylen den heer Jan Van Ise- ghem. 1049 kiezers waren tegenwoordig. Nietige briefjes 50. Volstrekte meerderheid 510. M. Ch. Janssens, liberale kandidaet werd ge kozen met 578 stemmen. M. Ch. Van Iseghem, catholieke candidaet, bekwam 441 stemmen. De oorzaek onzer nederlaeg is gelegen zegt de Courrier de BruxeUes, in de politieke onver schilligheid die, in hooge mate, in 't arrondis sement Oostende, heerscht. Sedert jaren en jaren, zyn de kiezerslysten door de catholieken niet nagezien geweest, terwyl de liberalen deze omstandigheid te baet namen, om al wie beenen heeft, kiezer te ma ken.Voegt hierby nog de ongehoordste goever- nementeele drukking en de schandigste om kooperyen die by klaren dage door zekere kies- brakken gepleegd wierden. Indien de oostendsche catholieken zich goed willen inrichten en met moed, krachtdadigheid en standvastigheid slryden, dan mogen zy van den zegeprael verzekerd wezen... Wie in de kiezingen wil zegepralen,moet werken en bly- ven werken De liberale associatie van Gent heeft M. Wagener, bestuerder der universiteit van Gent uitgeroepen als haren kandidaet voor de kie zing van eenen Volksvertegenwoordiger op 20 dezer, in vervanging van M. graefde Kercho- ve, overleden. De calliolieken van Gent hebben besloten geen kandidaet voor te dragen by de aenstaende kiezing van eenen volksvertegenwoordiger, in vervangiug van M. de Kerchove. By de kiezingen van juni zullen zy met eene volledigelysl optreden. STAD AALST. Zondag 26 Maart aanstaande, om 4 ure namiddag, zullen door de Katholijke Maatschappijen der stad, huldeteekens en aandenkingskroonen nedergelegd worden ter grafzuil van wijlen Mijnheer GuslaafVun Gyseghetn. Ter dier gelegenheid zal een plechtige rouwstoet op voormelde uur worden samengesteld aan het ouderlijk huis des overleden martelaars, en in zijnen optocht ter verluislering begeleid worden door de Ivoninglijke Uarmoniemaatschappij der stad Aalst Dozc huidige aankondiging houdt, voor al de Krin gen des lands, wier grondvestingen op het goede rusten, de pbals eens i.oodigingsbrieven van wege hunne verkleefde vrienden en broeders. (De ontelbare vrienden des afgestorvene). Aalst 12 Maart 1882. (Medegedeeld.) licht; de zitplaetsen zullen ook niets te wen schen overlaten. Pryzen der plaelsen Eerste rang. (Gcnumerde en voorbehoudene plaelsen) fr. 5,0(1; tweede rang fr. 2,00; derde rang tr. 1,00. Begin des namiddags om 5 ure; des avonds om 8 uren. De Moord inde "Wetsti'aet. Volgens de Meuse, zou M. Pecher overtuigd zyn van de onschuld zyner doehter, en hy zou niet terugkomen omdat men hare buiten-zaek- stelling niet aen zynen invloed zou kunnen toeschryven. De dienstmeid van Armand Pellzer zou, naer deEscaut meldt, bekend hebben dat haer meester in den laetslen tyd een groot getal papieren verbrand heeft. Léon Peltzer legt het grootste vertrouwen aen den da£. Hy toont zich niet meer neer slachtig. Hy houdt zyn eerste stelsel van ver dediging nog altyd s'taende, en blyft van den dood vanM. Bernays spreken als van een on geluk. De Indépendance verhaelt het volgende Op dynsdag van vastenavond, dejeuneer de Armand Peltzer by M. Van den Peerebsom, den eigenaer van den Alcazar. Er waren nog verscheidene genoodigden, onder ander M. Victor Fontaine. Aen het dessert sprak men van den moord van M. Bernays. Armand Peltzer was opgeslaen en leunde tegen de schouw. Die Vaughan, zegde hy, is in alle geval zeer slim. Ziet eens boe alles goed geregeld is. Wanneer by naer Brussel kwam, had Bernays, die verscheidene boodschappen te doen had, de gewoonte een rytuig met het uer te nemen. Men moest dat beletten, want zoo een rytuig Bernays afwachtte aen de deur van Vaughan, was het plan mislukt. Hel is daerom dat men een huis geno- men heeft naby eene statie van den rings- poorweg, waer geen huerrytuigen zyn, en het is daerom dat men aen Bernays heeft geschreven dat het huis slechts op eenige stappen afstand van de statie gelegen was. Ho Die Vaughan is zeer slim Léon Peltzer is wel twintig jaer verouderd zyne oogen liggen diep in hunne kassen zyn aengezicht ziel er gansch verwilderd uit. Hy slaept niet meer en lydt aen zenuwachtige bevingen. «Toen Armand Peltzer aen M- den doktor Lavisé toevertrouwde, dat hy, eene vrouwen- intrigue had, deed hy hem beloven het stilzwy- gen te bewaren HEM DEN VRYMETSELAERS- EED VRAGENDE. En zeggen dat de Vrymet- selary tot niets meer dient Men verneemt nu dat Léon Peltzer in New- York in de grootste armoe leefde. Hy was zoo arm dat hy zich soms met droog brood en wa ter moest tevreden stellen. Eindelyk was hy plaetser in het huis Singer, fabriek van naeima- chieneri; nadien werd hy geplaetst in een mut- sen-magazyn. Hy droeg te New-York geleende namen, zooals die van Frederik, Albert, Preal enz. Armand en Leon Pellzer zyn woensdag mor- gend ten 10 ure, op de wandelploets der ge vangenis gefotografeerd, in tegenwoordigheid van den onderzoeksrechter M. Ketels. Men schryft uit Antwerpen aenl' AmideVOr- dre Men zegt dat de broeders Peltzer vrymet- selaers zyn. Leon en James zyn in 1871 in de Logie van Antwerpen aengenomen. Armand bekleedt een hoogen graed in de Logie. KONINKLYKE BESLUITEN. By koninklyk besluit van 11 meert worden de depots van poeier van meer dan 2 en lot 75 kilos, alsook de dynamiet-depols van minder dan 5 kilos, gelyk gesteld met de gevaerlyke, ongezonde en hinderlyke gestichten van 2U klas, aen het regiem van het koninklyk besluit van 25 januari 1865 onderworpen. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De volgende Eerw. Hecren zyn onderpastors be noemd: Te Tcmsche, M. Lauwaet, onderpastor te Nieuwer- kerke. Te Sl Amandsberg, M Stockman, onder pastor te Deinze. Te Deieze, M. Persoon, profes sor directeur te Maldegem. Te Nieuwerkcrke, M. Cocquyl, onderpastor te Ophasselt. Te Ophassell, M. Nultinck, vroeger onderp te Dikkelvenne. Te Balegeni, M. Van den Breen, onderpastor te Sle Maria- Lierde Te S,e Maria-Lierde, M. De Cuyper, onder pastor te Ooike. -- Te Ooike, M. Van der Eedl,onder pastor te Ledeberg. Tc Ledeberg, M De Boe. onderpastor te Boltelare. Tc Boltelare, M. Mari- mau, onderpastor te Scheldewindeke. Te Schelde- windeke, M. Vermeersch, onderp., te Balegem ALLERHANDE NIEUWS. Land Aan Riem. Morgen zon dag 19 Maert (Half-Vasten) allerluisterrykste Vertooning, met opschorsing van abonnement. Het programma belooft ons een allervermake- lykste avondfeest. Op algemeene vraeg, wordt Willem Reukels, groot zangspel in een bedryf opgevoerd. De Vertooning is ver der samengesteld uit verscheidene stukken voor Symphonie en twee blyspelen, namelyk Kuiistseliilderen Kleermaker en Tamboer Janssens, twee stuk ken die de lachspieren zoo aengenaem kunnen in beweging brengen. Wy sporen onze geachte lezers aen deze allerluisterrykste Vertooning met hunne tegen woordigheid te willen vereeren, om aldus eenen blyk van genegenheid en nog meer eene aenmoedigiiig te geven aen de jeugdige kunst minnende schaer welke ons reeds zoovele schoone feesten heeft verschaft, en ons tal- ryke genoegelyke uren liet slyten. Wy hopen dat onzen oproep gunstig zal beantwoord worden. PRYZEN DER PLAETSEN Voorbehoudene plaelsen frs. 2.00; Parket fr. 1.50; Parterre en Balcon fr. 1.00; 5° Rang 50 centiemen. Groote anglo-aincrikaen- sclie Circus.Zondag en Maendag 19 en 20 Maert aenstaende, zal deGrooleanglo-ame- rikaensche Circus alhier verscheidene vertoo- ningen geven. Deze Circus,een der best ingerichte der we reld, is samengesteld uil 70 paerden van zui ver engelsch bloed, verscheidene gedresseerde olifanten en apen, 6 vermaerde engelsche clonws of grappenmaekers, talryke ryders en ryderessen, kunstenmakers, goochelaers,koor dendansers, enz. enz. Eene luisterryke kavalkade zal iederen na middag van 2 tot 3 uren door onze straten ry- den. De tent zal verlicht zyn door 't electriek- Wy lezen in de Europe Leon Peltzer is nog altyd op de infirmerie der gevangenis, doch daer hy volkstrekt geen geld heeft, zal hy aen het gewoon regiem dei' andere gevangenen onderworpen worden. Twee wachters bewa ken hem dag en nacht om alle poging tot zelfmoord te voorkomen, en alle gemeenschap met hem te beletten. Armand is nog altyd op pistool hy be- taelt 50 centiemen per dag voor zyn onder houd zyn eten dat hem door eene restauratie der stad wordt geleverd, wordt met zorg on derzocht. Men heeft voor hem dezelfde maetre- gelen van toezicht genomen als voor zyn broeder. Armand Peltzer ziet er veel bedrukter uit dan Leon hy spreek niemand aen en zyne antwoorden zyn altyd droog en bitsig. Léon daerentegen spreekt zeer gemeenzaem met zyne gevangenbewaerders. Verleden zaterdag zyn de onderzoeksrecht- ters en de prokureur des konings in de gevan genis gebleven tot 1 uer 's nachts. Volgens gezegd is, zal dezer dagen Léon Peltzer naer het huis in de Wetstraet gebracht worden. Wat figuer zal hy daer maken? Zeker is het dat daer het toeval, hetwelk Leon Pelt zer voorgeeft, teenemael zal verdwynen. Wy hebben over eenige dagen gezegd hoe, volgens ons, de moord gepleegd iswy vinden diezellde opgaven door de National opgenomen. Vaughan heeft Bernays neêrgeschoten op het oogenblik dal hy het kabinet binnentrad. Met Peltzer spreken en hem neêrschieten toen deze voor de landkaert stond, was onmogelyk want alsdan zou Bernays hem herkend hebben. Was Leon Peltzer verkleed in knecht, of was hy als Vaughan? Dat weten wy niet. Inden gang was niet veel licht, zegt men; in dat geval kan Peltzer wel als Vënghan zyn opgetreden doch dit kwam niét overeen met den hoogen loon, dien hy in zyne brieven aensloeg. Als het echter waer is, wat eene meid uit de buert beweert gezien te hebben in den mor- gend van den 7C, zou dat kunnen zyn. De man met de pruik, zooals men Vaughan noemde, zag herhaelde keeren uit hel venster langs den kant van den spoorweg, alsof hy iemand ver wachtte. In dal geval, zeggen wy. kan deze, gekleed als Vaughan, zelfde deur hebben geopend. Zekere liberale bladen in den vreemde, willen ook ietsdoenom hunne belgische liberale Br.-, by te springen in de zaek-Bernays. Volgens die bladen varieert de pers(de klerikale) dag in dag uit in hare gezegden over dien moord. Die goede vreemde sukkels weten niet wat zy zeggen: niemand varieert in de beweeringen der zaek-Bernays. dan de liberale pers alleen, omdat deze in de klem zit en geerne harelogie- Br.\ eri haer liberalismus redden zou. De klerikale pers, en de liberale Etoile hebben sedert weken en weken niet de minste verandering in hare gedragslinie gebrachtzy hadden toen den draed vast;zy volgen nu gelyk toen hetzelfde spoor. De variatien kwamen enkel voort van de liberale pers, die al deed wat mogelyk was om het publiek op een valsch spoor tè brengen, en een dat verre van de Peltzers en van wat er aen vast is, afleidde. Cherchez ailleurs, braves gens, gaet op een ander zoeken, sukkelaers, riep I'Opinion spot tend uit en stak eene beschermende hand over Br.-. Armand en de rest uit. Men ziet, 't is altyd dezelfde kwade trouw men schryft aen ons toe wat de liberael pers zelf deed en men werkt nu ,gelyk in den be ginne, om de zaek zoodanig te verwarren, dat er niemand meer zou klaer inzien. De Br.-.'s uit den vreemde helpen en steken daertoe ook al een handje uit! Men weet dat verleden zaterdag, ten 4 ure namiddag, Mad. Peltzer in de gevangenis, in tegenwoordigheid van den onderzoeksrechter, M. Ketels, eene byeenkomst gehad heeft met haren zoon Leon. De Gazette deelt de volgende nieuwe byzon- derheden meê over de samenkomst Mad. Peltzer kwam de gevangenis in met den advokaet Mr Van Calster. Zy kon zich met moeite recht houden en was uiterst bleek. De byeenkomst was hartroerend. Leon Peltzer wierp zich aen de voeten zyner moeder, die hy voor de eerste mael in de gevangenis zag, en smeekte haer om vergilfenis. Mad. Peltzer kon byna geen woord zeggen en deed niets dan snikken. Dr Lavisé, zegt de VEurope, krygt ieder dag naemlooze brieven vol beleedigingen. Een de zer uit Dendermonde gezonden eindigd met de woorden pro nihil non feceris, hetgeen zon der twyfel wil zeggen gy zult het niet voor niets gedaen hebben. Een andere zegt«Men geeft geld aen de verraders maer men veracht ze. De scribent veracht, maer zendt geen geld AI die farcen worden aen het parket gezonden. De vier standbeelden die de vier hoeken van den koepel van het nieuw justicie-paleis te Brussel zullen versieren, verbeelden de macht, de koninklyke goedertiereiulheid, het gerecht en de wet. Zy worden in brons gegoten en alhoe wel in zittende houding, zullen zy 6 meters hoogte hebben. Zy worden geplaetst op eene hoogte van 80 meters. Binnen een jaer zullen zy zich reeds op hunne plaets bevinden'. Men meldt dat M. grael de Baillet-Latour, afgeveerdigde van Philippeville, kwestor der Kamer van Volksvertegenwoordigers, en een der dekens der Kamers, op dit oogenblik zeer gevaerlyk ziek is. Zynen toestand boezemt de grootste onrust in. Woensdag morgend is byna een ongeluk voorgevallen in het leeuwenhok van kolonel Boone, dat tegenwoordig in den Edên-theater te Brussel is. Een der leeuwinnen is soms ori- handelbaer. In Spanje en te Bordeaux heeft zy drie personen gedood. Om te voorkomen dat dit nog zoude plaets hebben, wordt zy nu geke tend na elke vertooning. Eergisteren avond had de dienstbode ver geten die voorzorg te nemen. Toen hy woens dag morgend het leeuwenkot ging kuischen, deed hy de leeuwen in het derde compartiment gaen. De leeuwin sprong over de afsluiting en wierp zich woedend op den knecht. Hy wilde eenen yzeren stang grypen om de leeuwin af te weeren, doch deze had hem reeds by den arm gevat. Op het geroep van den knecht, kwam kolo nel Boone toegeloopen.Hy gaf de leeuwin een en hevigen vuistslag op het hoofd, zoodat zy den knecht losliet en zich naer hem keerde. Doch Boone nam haer by den halsband en den steert, en wierp ze met volle kracht over de afsluiting terug in haer komparliment, dat hy daerna volledig afsloot. De knecht is er gelukkig met gescheurde kleerderen en een grooten schrik van afgeko men.Men heeft hem uit het hok moeten dragen daer hy in bezwyming gevallen was. Het onge val is alleen aen zyne onvoorzichtigheid te wy- ten hy had de leeuwin des avonds niet vast gelegd en had ook het bovendeel der afsluiting niet gesloten, zooals hem bevolen was. Dynsdag en Woensdag heeft men te Brussel in de Noorderstatie proefnemingen gedaen voor het verlichten der waggons by middel van electriek licht. Men heeft twee ver schillende toestellen beproefd. Het bestuer der yzerenwegen is voornemens twee-en- twintig statiën met electrische toestellen te verlichten. Onlangs verkocht eene pachteres van Ukkel eene koe te St-Gillis, en ontving in be taling een bankbiljet van 100 fr. Dezer dagen ging zy naer Brussel kleeren koopen voor een harer kinderen dat dit jaer zyne eerste com munie moet doen. De koop gedaen, betaelde zy met het bankbiljet. Nu bleek het dat het een reklaem van een handelshuis was, inden vorm van bankbiljet opgesteld. De pachteres heeft terstond eene aenklacht bydepolicieingediend. Zondag avond, omtrent 10 ure, heeft in de Montoyerstraet een gevecht tusschen bur gers en soldaten plaets gehad. Een serjeant- majoor heeft eene wonde aen het hoofd beko men, zoodat men hem naer het militair gast huis heeft moeten brengen. Maendag avond hebben zich een groot getal soldaten vergaderd voor de woning van zekere S..., in de Handel- straet, te Brussel, dien zy beschuldigen de wonde toegebracht te hebben. Eene afdeeling grenadiers zyn ter plaetse gezonden om de orde te herstellen. Het parket en de militaire overheid hebben een onderzoek Ingesteld. In den loop dezer week is er brand ontstaen in de spinnery te Loth. Dank aen den moed en de zelf opoffering'der oversten en van de werklieden der spim ery heeft men den brand kunnen beperken, zoodat er maer een magazyn, gevuld met afval,eenige kassen bobynen, verscheidene vaten olie en oude boeken de prooi dor vlammen geworden is. Rond 4 1/2 ure 's morgenszagde nachtwaker eenig licht in het magazyn. Terstond gaf hy het noodsein. Spoedig waren de bestuerders en de werklieden ter plaetse en begon men de redding liet vuer zette zich snel uit, en de toestand was zeer gevaerlyk, daer het brandende gebouw naest de machienkamer gelegen is Indien dit gedeelte door hel vueraengetast werd, zouden honderden werklieden zich zonder werk be vonden hebben.Gelukkiglyk kon men hel vuer tot het magazyn beperken.Na een uer werkens was menden brand meester. De pompiers van Brussel en die van Hal, door byzondere treinen aengekomen, waren eerst ter plaetse toen alle gevaer reeds geweken was. De spinnery van Loth ligt op het gehucht Tour- neppe, op den oever der Senne. Er werken dagelyks meer dan 1400 werklieden; in eene zael alleen bevin den zich 800 gelouwen in werking. Hel is een der belangrykste spinneryen van het vasteland. Het voor- naemste stoomwerktuig van het gesticht bezit 800 pcerden kracht. De weerde der exploitatie wordt op acht millioen frank geschat, waervoor het ook verzekerd is. De koopwaren zyn verzekerd voor vier millioen frank. In dien tusschentyd was een andere gooche- laer komen loegeloopen, om 't gevecht te stil len, de broeder van het slachtoffer; maer deze wierd ook afgryselyk gewond en kon niets uit rechten. Als het lyk daer lag, schroomelyk vermoord gingen de moordenaers in de herbergen van den omtrek drinken, zonder het minste leed te betoonen over hetgene zy hadden gedaen. Er kwam eventwel veel volk toe, en na eenigen tyd was de gendarmerie daer ook en deed vyf aenhoudingen. In den nacht van zaterdag tot zondag heeft er eene moordpoging plaets gehad te Antheis, by Hoei. Omtrent 1 uer 's morgends kwam iemand by Mmc P., vroedvrouw, en verzocht haer terstond zich met hem naer een genaemde R. te begeven, dien hare diensten noodig had. Mme P. kleedde zich aen en ging meê. Onderweg vroeg zy aen den persoon, welke zy niet herkende, waerom R. zelf niet geko men was, waerop hy antwoordde dat R. zyne vrouw niet alleen kon laten. Ondertusschen nam hy zyn revolver en loste twee schoten op Mme P., waervan haer een aen het hoofden een in den rug raekte. De kerel vluchtte in de richting van Ampsin. Zyn slachtoffer viel in den gracht naest den weg en bleef daer liggen tot 6 ure, wanneer een voorbyganger haer vond en naer huis bracht. De werken zyn zonder onderbreking voortgezet. Een derde gedeelte der koopwaren die zich in het verbrande magazyn bevonden, is gered. Men beeft ook zes pcerden kunnen redden, die in een aengren- zend gebouw op stal stonden. De gasmeter der spin nery, welke zich op eenige meters afstand van het gebouw bevondt, werd terstond afgesloten. De schade beloopt 100,000 fr. Alles was verzekerd. Zondag namiddag werd de genaemde De Vylder, jachtwachter, oud 62 jaer, door de genaemden Van Laecke en Ongena, die met hem uit eene herberg te Loochristi kwamen, aengevallen. De Vylder werd wreed mishandeld; drie zyner ribben zyn gebroken. De kerels lieten hem voor dood liggen. Met moeite kon De Vylder tot aen de woning van zynen zoon, die een tiental minuten van de plaets van den aenval gelegen is, kruipen. Hy had daervoor vier uren noodig. Hy bevindt zich in zeer bedenkelyken toestand. Het parket verwit tigd, heeft een onderzoek geopend, en Ongena en Van Laecke aengehouden. Zy hebben uit wraek gehandeld, omdat De Vylder eens pro- ces-verbae! ten hunne laste "had opgemaekt voor jachtmisdryven. Het is op de inlichtingen van vrouw Le- giest, die zegt dat haer man in den nacht van de moord der gebroeders Hebbrecht, te Loveudeghem, ten 5 ure's morgend met be bloede kleederen thuis kwam, dat Bernard Legiest volledige bekentenissen heeft afgelegd. Hy zegt dat hy geld gevonden heeft, doch hy weet niet hoeveel. Hy heeft alles voor zich ge houden, maer, zooals hy zegt, hy heeft Wilmar genoeg getrakteerd. Het onderzoek nu geëin digd zynde, zullen de plichtigen weldra voor het assisenhof verzonden worden. Gehoord in de zitting van eene kamer der burgerlyke rechtbank De Voorzitter: Wy zullen die zaek uitstellen tot aenstaenden maendag, meester D...., en ik hoop dat,alhoewel het den dag na Vastenavond is, gy op uwen post zult zyn. De advokaet (terwyl hy eerbiedig den voor zitter groet) Ik verwacht hetzelfde van de rechtbank, M. de voorzitter. De man die meest lasten belaeld van ge heel 't land, is zeker wel M. J.- B. de Diest, ei genaer te Avin. Hy staet op den lyst der kies- baren voor 't Senaet in de provincie Luik, en is aengeslegen voor eene som van 17,971 fr. belastingen 's jaer Donderdag is er een erg ongeluk voorge vallen in de steengroeven van Thuin. Eene groote zware plank die boven de groeve lag, is losgeraekl en heeft in haren val drie werk lieden verpletterd en verscheidene andere ge vaerlyk gekwetst. In den nacht van zaterdag op zondag zyn er dieven gedrongen inde kalhedrael van Door nik. Zy hebben de poort welke op de Place de VEvéché uitgeeft, opengebroken. Zy hebben eenige offerblokken geledigd, waerin zich maer eene kleine som geld kon bevinden. —Uit Rumillies, byDoornyk :Een verschrik- kelyk tooneel van woesterny is hier gebeurd, dat een leven heeft gekost en een tweede in gevaer stelt. Op hel grondgebied onzer gemeente, op den dryhoek der twee wegen die loopen de eene naerFrasnes, de andere naer Moucourt, staen er reeds sedert verscheidene jaren eene dozyn ryluigen van goochelaers en foorevolk, alzoo van die ryluigen die eene soort van huizen zyn en tot woning dienen. Van op gezegde plaets, loopen of ryden deze fooregasten geheel 't omliggende af, overal waer er iets te doen is. Men meent dat deze goochelaers meest van duitschen oorsprong zyn; doch zy worden hier de Bohemers genoemd. Deze Bohemers nu maken verscheidene fa- miliëri uit, die met malkanderen verwant zyn. Niettemin,schiergeen dag gaet er voorby.zonder dat er eens ferm gekeven of slag geleverd wordt. De verdeeldheid was byzonderlyk groot tus schen twee huisgezinnen, die nauwe famillie met elkander zyn en wiens barakken de twee laetste staen, als men naer Mourcourt gaet. Het eerste dezer twee huisgezinnen, wiens leden de misdaed hebben gepleegd, bestaet uit vader, moeder, twee zonen en eene dochter, die van de 20 tot de 25 jaer oud zyn. De vader van het anderhuisgezin is de neef der moeder van het eerste; hy heeft 7 kinders waervan het jongste nog in de wieg ligt. Dezer dagen nu had het reeds scheef gegaen tusschen de twee menagiën, en in den achter- noene zat de vader der tweede familie, een op rechte reus, in de herberg A la Verte Feuille, als men hem kwam zeggen dat zyne vrouw in de straet slagen kreeg. Hy loopt er naertoe en ziet zyne vrouw met hare bloedverwanten aen 't herrewarren; de twee zonen waren daer niet by. De hereul zag zyne tante met eenen poinjard in d' hand Slaat my, zei hy tot deze; maer ik zal u geen kwaed doen, wantgyzyt mynetante. Maer deze vrouw, in plaetse van daerdoor te bedaren, roept naer hare twee zonen, die zich op den hereul werpen, welke tot weere niets anders had als zyne vuisten. Eene wareslach- terny gebeurde nu; 't was verschrikkelyk, zeg gen de tydingen; 't was al bloed en de hereul lag stervende ten gronde; welhaest gaf hy den

De Denderbode | 1882 | | pagina 2