Buitengewone Boiiwpleciiligbeid. Men voege er eenen postzegel by voor het antwoord. De inschrijvingen mogen gezonden worden te Brussel, aan hel bureel van het Bestuur, Lange-Wagenstraat, 16, M. Vereecken, On derpastor, Zorgeloosstraat (rue Sans-Souci), M. Albanel, uitgever, Parochiaanstraat, 12. M. Rosman, Fabriekstraat, 15 te Gent, aan den Heer Craaf de Hemptinne, Keizer-Karels- traat, en M. den Baron Victor Casier, Salva- torstraat, 6. L \XI> VAX RIEM. Ondanks een uitmuntend fraei weder 't welk velen tot een uitstaptje naer buiten had gelokt, en de tegenwoordigheid van den Anglo-Ameri- kaensche Circus, die byna op 't zelfde uer eene buitengewoone vertooning gaf, woonde eene nog al talryke menigte de avondfeest by ons door het jeugdige kunstminnend Gezelschap aengeboden. Als gcwoonlyk wierden de verschillige stuk ken voor Symphonie met veel kunstgevoel, samenhang en brio, onder de kundige leiding van den orkestmeester den heer Gustaef Cam- maerl uitgevoerd; ook wierden de goedkeurende toejuichingen hem en tevens aen de spelende leden niet gespaerd. Getrouw aen onze leus uCuique suum» mogen \vy niet nalaten te zeggen dat de vertooning, in 't algemeen beschouwd, aen onze verwach ting niet al te wel heeft beantwoord... Wy bekennen het geerne, onvoorziene toevallen, zyn er grootendeels de oorzaek van. Kunstschilder en Kleermaker werd onder meer dan een opzicht gebrekkig opgevoerd, kortom, men zag ter oogen uil dat er vooral studie ontbrak. Het groot zangspel Willem Beukels werd met min gevoel en kunstsmaek uitgevoerd dan vroeger. Noglhaus de Heer Val. De Vylder en Mejufïer Malv. Daenens vervulden overheerlyk, men kan. om zoo te zeggen, niet beter, hunne rollen. Hun gezang was welluidend,vol gevoel, 't was verrukkend. M. Gust. Pape speelde den rol van Willem Beukels met min geestdriftig dan vroeger zyn gezang was zoo vuriglyk, zoo medeslepend niet... Doch, 't is niet te verwonderen, hy leed aen eene zware verkoudheid die hem in de keel had gevat.... Men bemerkte duidelyk dat hy zich zelve moest geweld aendoen. Men denke niet dat wy willen besluiten dat M. G. Pape slecht speelde, neen,dat niet; integendeel, wy bekennen dat, zonder dezen kleinen tegen slag, hy zich op eene volmaekte wyze van zynen rol zou gekweten, en, zonder twyfel, zich zelve overtroffen hebben. M. Pol. De Paepe vervulde wonderwel den rol van TomSidley, een weinig min ongepaste gebaren en zyn spel zou volmaekt geweest zyn. De koorgezangen wierden ook met veel brio en samenhang uitgevoerd. Bestatigen wy ook dat alle de acteurs welke met mindere rollen gelast waren, veel lof verdienen. Tamboer Janssens liet onder zeker opzicht veel te wenschen over; er heerschte eene ver warring op 't tooneel die het spel ten grooteren deele deed mislukken, ondanks de uitmun tende wyze op de welke alle de acteurs en be- zonderlyk M. Hector Arys en Mejuf. Malv. Dae nens hunne rollen vertolkten. Wy vernamen later dat die noodlottige ver warring werd veroorzaekt door de aenkon- diging eener brandramp in de Korte Ridder- straet, die zich by eenen schouwbrand be- paelde, en, 't zy ter loops gezegd, dank aen den moed en de zelfsopofferingen van den brigadier van policie De Gendt en den agent Buys, spoedig uitgedoold werd. Men weet het, byna alle de spelende leden maken deel van ons vrywillig Pompierskorps. Wat het blyspel Tamboer Janssens eigenlyk betreft, indien ons een raed geoorlofd is, dan zeggen wy tot onze vrienden Laet dat stuk voortaen in uwe kartons slapen, want het valt onder menig opzicht erg te beknibbelen. Wy hoeven in geene verdere uitleggingen te treden, men zal ons wel begrypen. Zeggen wy ten slotte, dat alhoewel de uit voering der verschillige stukken iets wal te wenschen liet, wy niet te min het jeugdig kunstminnend Gezelschap, in naem van allen, de warmste dankbetuigingen toesturen en tevens den wensch uitdrukken, dat het ons, in de toekomst, nog vele zulke aengename en vermakelyke avondfeesten moge verschaffen. Heer Fricandon de ter Platzak die, sedert jaren en jaren, in den vreeselykcn azyntobben zit te koeke loeren, snaekl gedurig naer verlossing, gelyk eene ziel in 'tVagevner...Geene gelegenheid loei hy voorby gaen om te smeeken, dat men hem uil dien pynely- ken azynlobben moet verlossen, en dal De Dcnderbodc er in zyne placts in moet... Nu, ter gelegenheid der kiezing van Oostende, hadden wy, volgens berichten uil die slad ontvangen, oengekondigd, dal de calh. eandidaet veel kans had te zegepralen... Wy wierden teleurgesteld, de liberalen zegevierden. En omdat de liberalen van Oostende zegepralen moet de Dender t/ode in den azynlobbenWees gerust, heer Frican don, ondanks alle de vreeselyke slingeringen nul uwe armen en beenen blyfi gy er in zitten en komt gy er nimmer uil ...De Dendcrbodc zal nog zoo gauw uwé plaets niet innemen En wal meer is,gy hoeft zooveel niet te boden over den liberalen zegcprael te Oostende, want hy gclykt wonder wel aen ccue zedelyke klopping. Immers, in 1876, onder een catholiek ministerie, triomfeerde uwe kliek te Ooster.de met 26t stemmen meerder beidheden, onder een liberael ministerie en na dry kiesbesnoeiingen door uwe vriend bewerkt, bekomt de liberale eandidaet maer 137 stemmen meerderheid, dus 124 min Nog zoo een schokje en 't liberalismus rolt te Oostende do duinen af Indien onze vrienden van Oostende zich moodiglyk aen 't werk willen stellen, de kiezerslysten zuiveren van't lib6rael ongcdierl dat er cp krioelt, en slechts twee jaren volherden in den stryd, ze mogen ver zekerd wezen, dat, even als hier, de liberale pachas met gansch hunnen aenliang van belacldc penneboe- ven weldra voor lange jaren lol over de ooren in den azyntobben zullen geduwen worden Denkt niet, lSaron, dat wy op uw verstoord zyn, neen, r.ecn, wy wenschen n andermael al den troost die er tusschen de ajuinljes, de komkomincrljescn de pcperbolleijes lo vinden is! VOLKSKAMER. Scnnel.— Na het budjet van onwaerden en terug gaven. gestemd le hebben,beeft dehooge Vergadering onmiddelyk de bespreking van i budjet des ministe ries van inwendige aengevangen. Verscheidene rede- naers der rcchterzyde laekten met eene ongemeene krachtdadigheid dc dwioglandsoüo politiek van Z. 0 Itolin. De achtbare Lccren Lammens, Belliune, Vilain Xtill, de Siirinont, Solvyus, enz enz. keurden vooral bol stelsel der commissaires spiciaux cn alle die on- wellulyke maelregelen af die de zelfsrcgcering der gemeenten cn onze vryheden totacl vernietigen. Wy sporen onze geëerde lezers aen, vooral de redevoe ring van den heer Lammens in 't beknopt verslag tc lezen. Zy zullen onder andero zien hoe minister Dara totzwygen werd gebracht doorjdc volgende eenvou dige vraeg Waerom, als er te Uccle een kerkhof \ooi Jojoden mag bostaen, mag er dan elders geen bestaen voor de calholieken VolksLnnicr. De Kamer hield zich onledig met 'l onderzoek van 'l budjet des ministeries van openbacr onderwys. Dezo bespreking lokte mork- WL-crdige redevoeringen uit, uilgesproken door ver scheidene Leden der Rcchterzyde. Het is ons onmo- g lyk in uydloopigc. bczonderheden te treden; hel zeu ons te verre leiden. Bestatigen wy dal onze twee achtbare vertegenwoordigers, de 'neeren Woeste en Verbrugqhen de uitvoering der ongelukswet van lolt) met grond kriiekcerden. Zy zweepten den lieer mi nister onbermhartig af, over het inrichten van nutteloozc scholen, het benoemen van een leger lediggaugers, die hel klaerste der inkomsten van de gemeenten verslinden cn liet schouwspel opleveren ccncr schandalige geldverspilling RECHTERLYKE KRONYK. Het liof van kassatie heeft een besluit geno men, waerdoor beslist wordt dat de kieslysiett en het dubbele der rollen, die ingevolge artikel 69 der samengevoegde kieswetten, gezonden zyn aen het grelfie van bet bol van beroep, moeten aenzien worden als deelmakende van bet dossier, en indien het noodig is, door bet bof worden ingezien. Hel bof beeft bygevolg een arrest van bet bof van beroep van Biussel verbroken, omdat bet bof geweigerd bad de inlichtingen, [in de kies- lyslen voorkomende, in ;aendacbl le nemen, om reden dat een uittreksel van die lysten niet by bet dossier gevoegd was. STAD AALST. Zondag 2ö Maart aanslaande, om 4 ure namiddag, zuilen door dc Kalholijke Maatschappijen der stad, huldoleekcns on aaridcnkingskroonen nedcrgelegd worden ter grafzuil van wijlen Mijnheer GustaafYan Gyseglieih. Ter dier gelegenheid zal een plechtige rouwstoet op voormelde uur worden samengesteld aan het ouderlijk liuis des overleden martelaars, eti in zijnen op'ochl Ier verluislering begeleid worden door de Koninglijkc Harmonie-maatschappij der slad Aalst Deze huidige aankondiging houdt, voor al do Krin gen des lands, wier grondvestingen op het goede rusten, de plaats eens noodigingsbrieven van wegc hunne verkleefde vrienden en broeders. (De ontelbare vrienden des afgestorvene). Aalst 12 Maart 1882. (Medegedeeld.) ALLERHANDE NIEUWS. Staatspoorwegcn. Krach tens een Ministerieel Besluit van 10 Januari 1885, worden met 1 April 1882, de navolgende bepalingen toegepast l>e persoon, die goederen blijvend Kan- loor heeft af le halen is verplicht die als de zijne te erkennen, alvorens ten kan tore van aankomst de kosten le betalen en bet aankomstbericht le teekenen. Hij beeft bet recht zijne goederen langs binnen en langs buiten te onderzoeken. Daartoe moet hem alle gemak worden verleend. De bestemmeling heeft bet goed aanvaard zoodra hij ten kantore van aankomst de kosten betaald en bet goed afgeschreven beeft. (Medegedeeld.) Zondag avond bad de tante van de kleine Ida Block, te Geeraerdsbergen, deze te slapen gelegd, waerna zy met eene petroollamp in de hand naer beneden gingen in den kelder viel. Op bet geroep barer tante, kwam de kleine naer benedenook zy viel in den kelder, maer met bet ongelukkig gevolg dat zy juist op de gevallen lamp terecht kwam en terstond door de vlammen omringd werd. Zy liep de straet op, om hulp roepende.Een der geburen doofde met eenen natten voorschoot de vlammen uit, doch te laet: bet kind overleed 's anderendags in de afgryselyksle pyneri. Volgens de Chronique meldt, gaen de werken van bet nieuw Justiciepaleis te Brus sel zeer traeg'vooruit. Hel zal nog wel vyf jaer duren eer alles zal voltrokken zyn. De Moniteur van 21 meert bevat bet koninklyk besluit waerdoor het Schepenkollege van Gent als volgt wordt samengesteld MM. II. Lippens, burgemeester; H. Colson, J.F. Dauge, O. Bruneel en I'. Voiluron, schepenen. Deze laetste is benoemd in vervanging van M. J. Heremans, wiens ontslag is aengenomen. De werklieden, die gebezigd worden aen de verdiepingswerken der vaert vanTernettzen, hebben tnaendag bun werk gestaekt.Zyeischen eene vermoerdering van loon. In de fabriek van M. Jules de Hemptinne, is insgelyks eene werkstaking uitgeborsten on der de zoogenaemde draedjesmakers By koninklyk besluit van 18 meert wordt bet gewoon en bygevoegd kontingenl voorde milicielicbting van 1882, vastgesteld op 12,791 man, verdeeld tusschen de provinciën als volgt Antwerpen 1219 Braband 2156 Oost- Vlaenderen 2117 West-Vlaendereu 1673 Limburg 483 llenegouvv 2374 Luik 1484 Namen 774 Luxemburg 511. I>e Moortlinde Wet straet. De Cbronique deelt het volgende verhael meê o\er de manier,waerop naer zy veronder stelt. de moord op M. Bernays gepleegd is. Zooals men zal zien, komt dit verhael veel overeen met datgene hetwelk reeds eenige weken geleden door 't Handelsblad meegedeeld werd. liet is duidelyk, zegt de Cbronique, zooals wy ook gezegd hebben, dat Bernays vermoord is by zyne intrede in 't kabinet, zonder dat by den lytl gehad beeft een woord te zeggen. Men beeft hem geweldig, brutael vermoord. Ziehier hoe wy bet tooneel van den moord samen stellen «Leon ligtop loer aen bet venster der tweede verdieping. Men beeft er hem gezien. Hy wacht op de aenkomst van Bernays. Zoodra hy hem ziel aenkomen, doet by den dienstboden-voor schoot, die men in bet buis der Wetstraet gevonden beeft, aen en onder dien voorschoot verbergt by bel wapen dat gereed gemaekl was voor de moord. Bernays belt. Leon doet de deur open, en op de vraeg van den bezoeker: a 't Is bier dat M. Henry Vaughan woont? antwoordt hy bevestigend.geleidt den bezoeker naer het kabinet en doet de deur er van open.» Hier verschilt bet verhael der Cbronique van liet Handelsblad. Het brusselsch blad veronder stelt, dal een medeplichtige van Vaughan ach ter de deur is blyven wachten, en zoodra M. Bernays bet kabinet binnen treedt, hem langs achter aenvaltenlen gronde werpt. M. Bernays valt met de armen uitgestrekt, het aengezicht tegen den grond de neus en bet voorhoofd raken den grond en eene bloeduitstorting is er liet gevolg van, even als eene kneuzing op bel voorhoofd. Op bet oogeriblik dat Bernays valt, snelt Leon hem toe, houdt zyn hoofd tegen den grond en schiet... de kogel dringt door bet achter hoofd en veroorzaekt eene onmiddelyke dood. De voorbereiding van dien moord herrin- nert aen de vergiftiging van den ongelukkigen Gustave Fougnies, broeder der gravin de Bo- carmé, die men vergiftigd heeft, toen by op den grorid lag. Men bad eerst zyn bouten been aen stukken geslagen en men heelt met geweld zyn mond opengetrokken om er bet vergift in te gieten. Wy welen niet, gaet de Cbronique voort, van welke slof de voorschoot was, die men in bel huis der Wetstraet gevonden heelt en die aen Leon Peltzer gediend beeft om zich te verklee- den, ten einde zyn slachtoffer, te ontvangen. Misschien was bet een blauwen katoenen voorschoot. Hel blauw draedje dat men aen den kogel in de hersens van bet slachtoffer gevonden heelt, zou dan voortkomen van dien voorschoot. De loop der pistool moet aen den voorschoot gehaperd hebben. De kleine Blonde. i)e onderzoeksrech ter heelt de overtuiging bekomen, dat Leon Peltzer, vier dagen na de misdaed der Wets traet te Brussel, gebleven is, en dat by in het hotel du grand Miroir verbleef, waer by ver scheidene mael door eene kleine blonde bezocht werd, die met hem uitreed. Zy droeg een groot confectie in zwart laken, die gansch bel lichaêm omvatte en de gestalte zeer goed deed uitkomen verder een zwarten hoed en twee voiletten. Zy bad blonde haren die naer de rosse kleur overhellen, was nog al wel gemaekt en bad een regelmatigen stap. Slechts tweemael kwam zy uil haer rytuig 1° in de me de Marais en wy denken 2° op den boulevard du Hainaut, ten einde zekere buizen in te gaen, waer men ze gemakkelyk zou erkennen, indien men haer, zoo mogelyk, in tegenwoordigheid bracht van die welke haer zagen. De koetsiers der rytuigen 144 en 102 verze keren dal zy ze zouden herkennen. Hel gerecht schynt zich niette haesten om dit spoor te volgen, aengezien zy zich tot nu toe, door beide bovengenoemde koetsiers, die twee adressen niet juist heelt doen opgeven. (National.) M. Pecher is dynsdag 11. uit Menton te Ant werpen terug gekomen, om, zooals de Indé- pendance zegt, zyne zorgen Roe te wyden aen zyne oudste dochter, zooals by zyne zorgen beeft toegewyd aen zyne jongste dochter, Mad. Anspach. Volgens de liberale pers heeft de klerikale pers» M. Pecher beleedigd en belasterd boe eti waerin, dat is nog altyd een raedsel voor ons? en dien ten gevolge dacht het publiek dan ook, dat men M. Pecher by zyne aenkomst eene ovatie doen zou. Dit zou echter,'in deze omstandigheden, heel ongepast geweest zyn, om niets erger te zeg gen. Alles is dan ook om ter stilste afgeloopen eenige personen stonden in den omtrek dei- statie, doch 't was enkel een publiek van nieuwsgierigen. In de statie waren eenige vrienden van M. Pecher vereenigd, die liern hulde kwamen be- wyzen, zooals MM. de Roubaix, J. Groetaers, ArmandJCateaux, Van Calster en Thomassen. M. Pecher kwam van Brusselhy werd om ringd door MM. De Wael, Everaerts, Delvaux, Vander Taelen en zyn zoon 'Charles, en was vergezeld van zyne,dochter Mad. dc Roubaix. M. Pecher ziet er iu 't geheel zoo ziekelyk niet uit als de Indépendance gezegd heeft by heeft ook niet, zooals ons verzekerd werd, ten gevolge van uitslag, zynen baerd moeten af scheren; de baerd.die vroeger al sterk grys was, kan wel wat witter zyn geworden, doelt meer niet. Men leest in de Chronique Men denkt dat M. Pecher slechts eenige dagen te Antwerpen zal blyven, aengezien de tydingen van Mad. Anspach weêr onrustiger zyn. Er was spraek.by zyne grootste vrienden, eene manifestatie in te richten; doch bet is te hopen dat dit niet gebeuren zal. a Het kan zyn dat het fhuiselyk verdriet M. Pecher gevolg zal doen geven aen bet gedacht, reeds meer dar, eens uitgedrukt van het publiek leven vaerwel te zeggen maer zyt er zeker van, dat zal maer gebeuren nadat by stoutelyk den kop zal geboden hebben aen den tegenwoordigen 'storm, die zyne tegenparty voor Item in noodlottige ramp zou willen veranderen. Hy zal de worstelingaermemen met al wat zy bitters heeft liy'zal zelf heel de zaek Ber nays willen kennen zich rekening willen geven van al de plichten, hem opgelegd, in deze omstandigheden, door bet hatelyk gedrag der klerikale». Het verwondert ons !maer, zegt 't Handels blad, dal M. Pecher al niet vroeger teruggeko men is, om de zaek Bernays te doorgronden Wat bet haetlyk gedrag der klerikalen aen- gaet, dit bestaet enkel in de zieke verbeelding van de liberale pers, die een tegenwicht zoekt voor haer eigen haetlyk gedrag in heel de zaek- Bernays. De Chronique zegt nog Ik zou niet verwonderd zyn datM. Pecher, en met reden, de leiding der liberale party aen anderen overliet, om ziclt met de strengheid van een eerlijk man, en de tecderheid van een ge-alar meerden vader, toe te wyden aen die taek, welke alleen hem heeft kunnen doen besluiten, Men ton te verlaten. In die regis is veel woordenkramery te vin den. Het eenige wat wy daeruit verstaen, is, dat M. Pecher de zaek van Bernays bier in banden komt nemen en de zaken der poli tiek wel zou kunnen laten vallen. De Avond van den 8. Wy lezen onder dien titel, in den National <t Eene naeister van Antwerpen, genaemd Helena, van hollandschen oorsprong beweert dat eene persoon, wonende te Antwerpen, zich naer Brussel begeven heeft inden avond van 8 januari en met den laelsten trein naer Ant werpen is teruggekeerd. Die verklaring zou van geen gewicht zyn, indien zy geen betrekking had op iemand op wien vermoedens, rechtveerdige of onrecht- veerdige, wy weten het niet, wegen. Hebben de onderzoekende rechters kennis van de getuigenis dier Juffer Helena Wy gaen 't voort, zooals in 't verleden, met de waerheid te zoeken wy willen nie mand beschuldigen, doch ons beroep van dag- bladschryver mackt het ons ten plicht onze lezers goed in te lichten, en met onze zwakke middelen de opzoekingen der justicie te on dersteunen. De onderzoeksrechter M. Ketels, heeft zich woensdag morgend in bet huis der Wetstraet, n. 159 begeven, vergezeld van M. Peereboom, expert-landmeter, ten einde bel kabinet weer te schikken zooals bet was op bet oogenblik der ontdekking van bet lyk van M. Bernays. Zooals men weet waren de meubelen van liet kabinet in een der kamers van de beneden verdieping gebracht, waer de experten-schei- kundigen MM. Bergé en Depaire de bloedplek- ken onderzocht hebben, die er op kleelden. De zegels, die op die kamer gelegd waren, werden gelicht door M. Ketels, en onmiddelyk na die formaliteit hebben scbryiiwerkers en behangers de meubelen naer het kabinet terug gebracht, en| ze aldaer, onder het bestuer, en op de aenwyzingert van M. Peereboom, terug gezet op de plaetsen waer zy vroeger stonden. Dezegels werden vervolgens weêr op de deur van 't kabinet gelegd, in afwachting van T be zoek der justicie, dat binnen kort zal plaets hebben. De opzoekingen in het kabinet gedaen om den kogel terug te vinden van het tweede schot, dat naer men denkt, aldaer gelost werd, zyn vruchteloos gebleven. Noch op de muren, noch op de zoldering heeft men het spoor van den kogel ontdekt. De ring in het buis der Wetstraet gevonden, was zooals wy gemeld hebben,'door Leon Peltzer gekocht by M.Coutel, juweelier, Magda- lenasleenweg le Brussel, en niet Marché-aux- herbes. Men heeft thans gevonden datde namen die er in stonden, Henry-Lucy,er te Londen in gegraveerd zyn. Zondag nacht werd de policie van Elscue verwittigd, dal er een (gevecht ontstaen was tusschen verscheidene burgers en een soldaet, den genaemden Gofiinet. De policie begaf zich terstond ter plaetse, en de moeder van Gofiinet duidde een zekeren J. Vanderzype, metser, een oud-veroordeelde,aen, als de byzonderste aeu- valler. Dit hooiende wierp Vanderzype zich woedend op Mad. Gofiinet,en mishandelde haer wreedelyk. De policie hield Vanderzype aen. Dan Dokken een vyftigtal kerels party voor hem, en vielen op de policieagenlen. Êen der agenten werd gevaerlyk in liet been gebeten, en Vanderzype uit de banden der policie ge rukt. Moordpoging. Te Antheit by Iloei is de opschudding zeer groot, aengaende de moordpoging op Mad. Preud'homme gepleegd. Men durft er niet hardop over deze zaek spre ken, uit vrees van voor de justicie le moeten verscbynen voor betgeen men zou gezegd heb ben- Daerom heeft de policie een slim middel bedacht. Gendarmen, in werklieden en markt kramers verkleed, zwerven onophoudelyk rond in bet dorp, en trachtten alzoo alle mogelyke inlichtingen te bekomen. Alzoo zullen een groot getal personen als getuigen in deze zaek kunnen opgeroepen worden. 't Is door dit middel ook dat men de daderes beeft kunnen aenhouden. Eens dat de beschul digde iu de kerk was met een barer vrien dinnen, wees zy haer Mad. Preud'homme, en zegde Indien myne oogen pistolen waren, zou zy gauw gedood zyn. Ecu andermael. voorby bet nieuw buisgaende dat M. Preud'homme deed bouwen, zegde zy, haer slachtoffer bedoelende Zy zal er nooit intreden. Men verzekert dat 't op bedreiging is van door zyne moeder onterft le worden, dat M. Preud'homrue liet meisje Mambouche niet trouwde, met welke by reeds sedert acht jaren kennis bad. Een ander bewys ten laste der bes-huldigde is, dat Mad. Preud'homme verklaert dal haer aenvaller, nadat hy op haer gescholen bad, zou gezegd hebben: «Eindelyk is mynhart verligt'» Men vraegt zich af boe bet komt dat Mad. Preud'homme, in midden van den nach, leen onbekende volgde. Het is omdat zy nog niet lang in die gemeente woonde, en by gevolg al de inwoners nog niet Kent; ook de persoon die haer kwam balen scheen zeer haestig, en Mad. Preud'homme wenschie eenen nieuwen kalanl by te winnen. De toestand van bet slachtoffer is nu zeer voldoende; men verzekert dat zy binnen korten tyd wederom za! kunnen uilgaen. Verleden zaterdag namiddag ging Edw. Faillot, pachter en burgemeester te Roucourt, r.aer het veld met eenen klotbreker en eene egge, door dry peerden bespannen. Hy was op bet eerste peerd gestegen. Onderweg deed bet peerd eene misstap en Paillot viel er af, met het ongelukkig gevolg dat hy met de bee nen in de lynen verwarde en alzoo tusschen de peerden bleef hangen. Deze verschrikten en gingen op hol. Toen men hen eindelyk lot stand kon brengen, tvas Paillot vreeselyk ge wond. AI zyne leden waren gebroken. De on gelukkige leefde nog. Men droeg hem naer huis, alwaer hy twintig minuten later den geest gaf. De weduwe Hortense Michel van Thieu, die op hel punt was in het huwelvk te treden, ging zondag morgend over den yzerenweg. Zy werd getroffen door eenen reizigerstrein en afgryselyk verminkt. Een half' uer later over leed zy aen hare wonden.jZy laet verscheidene kleine kinderen achter. Wat men doet met den vasten-avond, doet men te Leuven en te Brussel met halfvas ten, namelyk een dag en nacht wallebakken, beleedigen en dikwyls zich tot den staet der beestigheid verlagen. Te Brussel heeft men zondag rondgereden op wagens en te peerd, en, naer brusselsche gewoonten, heeft men er juist degenen belee digd, die dikwyls de eenige troost zyn van den werkman aen zyn doodsbed in het gasthuis namelyk de zusters der armen verder stelde men priesters en nonnen voor, zich aen wal- gelyke dansen overleverende.... Wil men aen het volk doen gelooven, dat zöö de priesters leven Dan zal men hun ant woorden neen, zoo leeft de priester niet, maer zoo leeft gy liberalen, gyen gansch uwen boel van onal'hankelyke zedeleerwaervan men tegenwoordig zulke stichtelyke staeltjes hoort vertellen, zoowel van mannen als van vrouwen gy schryft aen anderen toe, wat gy zelf doet Ook het kruis, het Teeken onzer verlossing, wierd op de brusselsche wallebakkery erg bespot en versmaed. Men ziet hoe de vryden- kery dat kleine teeken liaet, hetwelk echter de verlichting, de beschaving, de ware voor uitgang in de wereld bracht. De policie van M. Buis heeft dat alles laten doen. Waerom niet? Maer als men eens het truweeltje van den vrymetselaer, den gegalon- neerden frak van M. Frère, den titel van rid- der-Kadosch van M. Bara durfde vertoonen, wat zou de policie dat lapwerk wreken Te Leuven, waer men botsingen had verwacht tusschen de studenten en de geuzen is alles goed afgeloopen. Mgr Pieraerts had zich naer den burgemeester begeven, en deze had hem beloofd dat alles om ter beste gaen zou. De studenten hadden in tyds eene geestige parodie gemaekt van den fameusen liberalen program de roode kaerten antwoordden op de blauwe kaerten. De studenten maekten, ten vooi deele van de Calholieke Scholen, niet minder dan 2000 fr. Wat de kavalkade betreft, deze was totael dom en zelfs de gapende Leuvenaer, dikwyls zoo ortzichtig al woont hy met zynen neus tegen het Alma Mater aen, moet bekennen dat het door en door flauw was. 't Zyn altyd dezelfde kerels in beddelakens gedraeid, dezelfde geverfde zouaven, dezelfde wagens met pleziermakers, die zich echter doodelyk vervelen, enz. Niets nieuws, niets niels. Doch de aenleiders die van op hetgaenpad, de vuiligheid aenwakkeern.zyn altyd te vreden als men maer met volle handen de beleediging uitwerpt tegen iets wat catholiek is als het volk zich maer overlevert aen de losbandigheid en als zy dat gezien hebben, keeren zy zich om en naer hun champagneglas terugkeerend, zeggen zy zich opblazend als kropduiven Wy, wy zyn de party van 't licht M. A... wonende te Luik, had eenige dagen geleden, aldaer twee aktieën ieder van 1,000 frank van de Maetschappy Bleybergh verloren. 500 frank waren uitgeloofd voor hem die ze zou terug bezorgen. Zekere Henri Ghaye, wonende in den faubourg Ste-Marguénle te Luik, had die aeudeelen 'gevonden en was er meê naer Brussel gegaeh, waer hy er eene onder den valschen naem van Dejaer uitwis selde. Met de andere aktie kwam hy naer Ant werpen en trachtteook dezedaer te verkoopen, onder den valschen naem van Porcher. De wisselaer, by wien hy zich begeven had, deed den man 's anderendags terugkomen om zyn geld af te halen. Porcher was inderdaed op het gestelde uer by den wisselaer, maer in dus- danigen toestand van dronkenschap, dat de wisselaer Porcher hel geld niet durfde behan- digen. De policie werd van 't feit verwittigd en Ghaye werd aengehouden.op het oogenblik dat by een biljet nam om naer Brussel te vertrek ken. Maendag morgend kwamen eenige kerels die waerschyulyk gansch den nacht in walle- bakkeryen hadden doorgebracht, in de kerk van St-Denys, te Luik. Een hunuer begaf zich naer de Communiebank, waerop hy neerkniel de. Een persoon, welke de verdachte bewe gingen der kerels gezien had, ging den koster verwittigen. De koster kwam haestig loege- loopen, juist op het oogenblik dat de priester de trappen van het allaer alkwam om de H. Communie uit te deelen. De koster bevool aen den kerel zich te verwyderen. Daer hy weiger de werd hy door den koster opgenomen, en geholpen door den kerkwachter, buiten de kerk gedragen. Zyne makkers begonnen later onder de mis le builen en te fluiten. Ook zy werden uit de kerk gezet. Deverontweerdiging der aenwezige personen was zeer groot. Drama van Verlaine. Verlaine is een dorpke der provincie Luxembourg, dat deel maekt van de gemeente Tohogne (Durbuy). Ziehier een drama dat aldaer is voorgevallen, en een diepen indruk in die streek veroorzaekt heeft. Een landbouwer Noël Costeur was over 7 jaer met Maria Ilaquet gehuwd, en zy leefden sedert dan le Verlaine in de beste eensgezind heid. Zy hebben vyf kinderen, welke nog allen in leven zyn. Op 25 februari vroeg Noël aen zyne vrouw, even als gewoonte bet brood op te maken. Deze bevond zich in belangwekken de» toestand er. weigerde hardnekkig dit te doen. Na lang aendringen werd Noël kwaed, wat hem tot hiertoe nooit overkomen was, en hy. sloeg met eene vork zyne vrouw zoo geweldig dat hy ze voordood liet liggen. Noël vluchtte daerop.Toen men de vrouw ophefte, bestatigde men dat zy vreeselyk gewond, was ook vreesde men voor haer leven. Hel parket van Marche werd verwittigd, en begaf zich ter plaetse om een ernstig onder zoek in te stellen. Niettegenstaende alle op zoekingen kon men Noël niet vinden. De moeder van Noël, oud 76 jaer, was zoo danig bedroefd over liet verdwynen van baren zoon, die haer steeds vurig beminde, dat zy eenige dagen na zyne verdwyning overleed. Van dan af werden de opzoekingen ges- taekt. Eenigen zegden dat Noël verweg ge vlucht was, anderen dat hy zich verdronken had. Deze laetste nadden gelyk den 15 dezer vond men zyn lyk in de Ourthe, te Comblain- au-Pont. Deze ontdekking heelt zyne vrouw zoodanig geschokt, dat men vreest 'dat zy zal krankzinnig worden. Wat reeks van ongeluk ken FHANKRYK. De oorlog tegen de kloosterorders in Frank- ryk wordt definitief voortgezet. Eene depeche uit Parys meldt dat de uildryving der klooster lingen van de abdy van Solesmes, woensdag morgend zonder incident heeft plaets gehad. DUITSCHLAND* In Duilschland wint hel godsdienstig gevoelen meer en meer veld in de gouvernementskringen. Ter gelegenheid van zynen verjaerdag, ontving keizer Wilhelm woensdag eene deputatie van het konservatief kabinet. Het antwoord var. den gryzen keizer op het adres der deputatie, was treffend. De Allerhoogste, zegde de keizer, gebruikt op zekere oogenblikken, zekere mannen als werktuigen voor zyne inzichten. Zoo ben ik ook geroepen geweest om zekere taek te volbrengen. Dc iyden zyn onrustwekkend. Wie kan nog zeg gen dat hy in zekerheid is, wanneer men den keizer van Rusland en den president der Veree- nigde-Staten onder de slagen der moordenaers ziet vallen. Ik heb met voldoening vernomen dat myne boodschap veel goedkeuring in het land behaeld heeft. Ik heb het noodig geacht te herinneren wal de kroon is in Pruisen. Wat echter nog belangryker is, is hel behoud der godsdienstige gevoelens. Ik heb daertoe dikwyls myn volk aengespoord. Wy hebben den volledigen tekst der redevoe ring van keizer Wilhelm nog niet ontvangen, doch le oordeelen naer den heknopten inhoud,

De Denderbode | 1882 | | pagina 2