OPTOCHT uitslag" deze streken gemest worden voor de slacht huizen van Chicago en Cincinnati. Het toezicht, zoo beweert de Correspondence, is niet altyd zeer nauwgezetwv signaleeren het feit, opdat hierin ons land, by den invoer, dit toezicht dan ook des te scherper zyn zou. Tot nu toe hebben wy ons nog niet over dien tak van handel te beklagen doch dit mag ook grootendeels toegeschreven worden aen de voorzorg die onze bevolking neemt. Het is hier te lande de gewoonte het spek, vooral het amerikaensch, goed, doorgoed te koken. Hier door wordt de vermoordende trichinose lelter- lyk vernield en het vleesch onscliadelyk. Volgens gemelde korrespondentie zou er op het verkensvleesch van het volgende seizoen, om hooger gemelde reden, nauwkeurig moeten gelet worden die waerschouwing heeft ech ter, ook voor ons, hare weerde. STAÜ~AALST. naar het graf van wijlen den, door de Katholieken, zoo diepbelreurden heer Gistaaf Van Ghysechem. Ter oorzaak van het overslecht weder van Zondag laatst, is de rouwstoet en de offering der huldekronen op de grafzuil van dien ver- dienst- en eerlijken afgestorvene, voor acht dagen verschoven. Derhalve wordt de broederlijke oproep her haald aan al de, voor 't goede ingerichte ge nootschappen des lands, ten einde die treffende rouwplechligheid met hunne geëerde bijtreding te willen begunstigen, Zondag- eerstko mende 2 April, om 3 1/2 ure namid dag stipt. Bijeenkomst en samenstelling van den stoet, aan het ouderlijke huis des overledenen, Es- planadeplaals, dicht bij de Spoorsiatidplaals. (Medegedeeld.) WETGEVENDE KAMERS. Seuael 't Senael zette den redetwist over t budjel des ministeries van inwendige voort De on'- vadcrlandsehe politiek van Z. O. Rol in wieid mecs- terlyk gehekeld door verscheidene redenaers eu bc- zonderlyk door den achtbaren senateur Surmonl de Volksberghe Onze achtbare senateur M. Vau Vreckem verhefte de slem om de gentsche akademie van St- Lucas te wreken over de tactvolle verguizingen die zekere leden der linkerzyde hadden laten hooren Z O. Rolin verwekte een incident ter oorzakc dal de heer Solvyns aen den volzin zyner redevoering van vrydag waerin hy over de eendracht der Rech terzyde sprak, de woorden Levendige toetreding rechts had doen voegen; iets wacrloe hy, volgens den minister geen recht had.daer de Rechier/.yde erg verdeeld is Deze woorden van Z. 0 lokier. ecne krachtdadige antwoord van den achtbaren heer D'Aspremont uit, welke, in naem van allen, verklaerde dat de Recti terzyde het eens was onder alle opzichten om het noodlottige polilick van 'l liberaol ministerie met woord en daed te bestryden Indien er cone party bestaet die verdeeld is, dan is 't de liberale Minister Frère, iu 't hart getroffen, dacgde de Rechlerzyde uit. Doch do lieer d'Aspremonl riep hem toe Overigens, gy weel wel, heereri ministers, dal gy het niet zyt die 't land bestiert, 't Is waer gy bezit de porlefoliën (die zoo geliefkoosde, met wacr hceren ministers macr 't zyn de radikalcn die u den te volgen weg acnwyzen. Eindelyk werd 'tbudjet met 31 stemmen tegen 20 aengenomen. Verder hield de Vergadering zich onledig met het onderzoek van 't budjel van oorlog, 't welk eindelyk wierd aengenomen met 35 stemmen tegen 3 en 8 onthoudingen. Melden vvy dat de heer minister verklaerde 'l ver zoek van onzen achtbaren Senateur, M. Leireus, be- trekkelyk de terugbetaling der afgeschafte schade loosstellingen sen do officieren der Troepskinderen school niet te kunnen inwilligen. T Senaet verdacgde zich onbepacld. Yalkskamcr. De redetwist over 'l budjel van openbaer onderwys hield dc Vergadering onledig. De redevoering door M. Van der Kindere uitgesproken toont klaer en duidelyk aen hoe zwierig 't ministerie met 'tgeld des lands omspringt, om aen dc liberale vriendekens toe te laten overal do lasten af te schud den, die 'l slichten en onderhouden van liberale scholen hou op den hals leggen. Getuige, 'l geval in onze stad waerover wy, op tyd en stond, zullen handelen De liberale scholen worden hedendnegsch gesticht en onderhoucien door 't gouvernement, antwoordde onze moedige vertegenwoordiger, M. Woeste, maer met dit stelsel,zou men ook de liberale drukpers, (Dal ware een oliclje, Verbond!) de libe rale association, de maconuieke logiën, enz enz., met 't geld van den Staet kunnen ondersteunen Op 't einde der zitting van donderdag wees onze eerzame hear Burgemeester Van U ambekc den mi nister van onderwys te recht over zvne verklaring als zou een Schepen van Zonnegem bygestaen van deo veldwachter,die gewapend was met ecne spade, de kinderen van 't gehucht Moorleghcm, onder Vlierzele, welke de officiële school zyner gemeente bywoonden, met geweld buitengedreven hebben Die feilen zyn onnauwkeurig. M. Van Watnbeke gaf lezing van eenen brief des hecren burgemeesters van Zonnegem welke alle de feilen, door den cantonalen opzichter aen den minister overgebriefd, logen straft. M. Van Humbeeck beweerde dal de hem loc gezonden inlichtingen volkomen nauwkeurig zyn Wy zyn dus in tegenwoordigheid van ecne bevesti ging en eener logenstraffing Doch wie, van den cenen kant, den achtbaren Burgemeester van Zon negem, eu, van den anderen kant, den glaicnbrckrr en andere aerdige kwanten die 't schoolkomitcil samenstellen, kent, kan genoeg oordeclen acu welke 2yde de waerbeid gelegen is.. 't Is immers dc eerste mael Diet dat de hoogmoedige of liever, trol- sclio schoolbekyker zich in de doeken laet doen. Zagen wy hem aen de scboolinkwisitie met over brieven. dat M Ryniers kon bevestigen, dal ons Bureel van Weldadigheid de arme kinderen by Potter besteed, uit de offic. school had getrokken om ze naer de calli. school le zenden Wns dit ook zoo nauwkeurig Het zoogezegd geslicht van Potter was immers langen tyd vöör de wet van 1879 afge schaft... Verder heeft de vergadering 't budjel des minis teries vau financiën met eenparigheid aengenomen. van de kampstrijd van Raad sels Grappige vragen. Wij kondigen heden den uitslag af van den kampstrijd door den Aalsterschen Klapper onze geëerde geabonneerden aangeboden. Slechts t> kampers namen er deel aan. Raadsels-Oplossingen 1° Spitsboef. 2° Kattenmuziek. 5° Het vuur. 4° Eene naald. 5° Ecne tabakspijp 6° De Regen. 7° Een spcldekussen. 8° Tabak. Hebben opgelost M. Van den Eeckhout te Meire. 5 raadsels, Jufv. Rosalia Gliijssens te Erembodegem 4 en de lteeren F. II. Van Boxstael te Okegem, Laurent Van Cauter, te Erondegera, P. F. Sierek le Aspclaere en J Erauw le Cherscamp. elk 3. De eerste prijs wordt toegewezen aan den heer Van den Eeckhout den tweeden aan Jufv. R. Ghvssens. De heeren welke 3 raadsels oplosten, wor den uitgenoodigd ons de oplossing der twee volgende raadsels te laten geworden vóór 14 April aanstaande lu Vaak onbedwingbaar is mijn kracht, Vaak worden Land en Volk door mij ten val gebracht, En echter kan noch vorst, noch bced'laar mij ontbeeren, Ja, niets kan zonder mij bestaan Wie hieruit mijn naam kan raên. Is wis bekwaam om iets te leeren. 2° Mijn eerste deel bezit ieder mensch, maar kinderen moeten het altijd aan hunne ouders onderwerpen. Mijn twee de deel is een naam van een visch. Mijn geheel is een jon gensnaam. Grappige Vragen Oplossingen. 1° lu volle. 2° Zijne demissie. 3°Natie 4° 4 vingers en een duim. 5° De neus. 6° Omdat zij ouder zijn. 71- De weg. 8° Een geraamte. 9" Zijne eigene hairen. 10" De lediggang. —11° De maaltijd. 12° Landtongen. Hebben beantwoord AI. J. Erauw le Chers camp 9 vragen. M. P. Van den Eeckhout ie MeireS MM. P. F. Sterck te Aspelaere, Van Boxstael te Okegem en Jufv. R. Ghysens le Erembodegem elk 6, en M. L Van Cauter te Erondegem 5. l)e eerste prijs wordt dus toegekend aen M. J. Erauw en de Iweede aan M. P. Van den Eeckhout... Proficiat Naar wij vernemen, moet liet klein getal kampers toegeschreven worden aan de moeie- lijklieiii der Raedsels eu Vragen. Toekomend jaar, als 'l Cod belieft, zullen wy er eenige voorstellen wier oplossingen zoo veel lioofd- breking niet zullen vereisclien. Itiesk ron y k De liberale kiezers van het arrondissement Charleroi hebben zich deze week by MM. Pinnez en Sabatier begeven, ten einde hen ovei te halen, van hun voornemen hun man- daet als volksvertegenwoordiger neêr le leg gen, af te zien. MM. Piimez en Sabatier hebben nogmacls den wensch uitgedrukt, liet politiek leven te verlaten. Na lang aendringen, hebben zy toegegeven. Nogtans houden zy zich voor, toekomend jaer hun mandaet neêr te leg"en- Het Organe de Mons meldt dat M. Defuisseaux besloten is zich als kandidaet voor te stellen by de wetgevende kiezingen van juni. De Union van Charleroi meldt dat M.Morttlez, liberale volksvertegenwoordiger van Charleroi, zich bv de aenstaende wetgevende kiezingen niet zal voorstellen. Men schryfl uit Brussel aen de Meuse dat de gepensionneerde officiers als hunnen kandi daet voor de kiezingen van juni gekozen heb ben M. generael Collignon, burgemeester van Scliaerbeke. Zack van Doornvk. In de zaek van Doornyk komen aerdige lich tjes opflikkeren, die wel eens wonderlyke za ken zouden kunnen verlichten, ten nadcele van hen die nu heel hard schreeuwen. Ziehier wat wy lezen in hel Journal de Brvxelles Op 2 december i8?9,bad Mgr Dumont door zynen advokacl Mr Bol, aen Mr Leschevin, advokael van Mgr Du Rousseaux den sleutel doen afgeven van liet geldkoffer van het bisdom. Tot in juli iS80 had cr niets buitengewoons plaels. Op dit tydstip echter, vernam Mgr Du Rousseaux dat men by hem dc zegels ging leggen, op de acn- vracg van Mgr Dumont, Mgr Du Rousseaux deed acn- stonds de woerden uit het koffer nomen, omdat zy ter bewaring waren toevertrouwd aen den rcchtinaiigen bisschop en dal hy ze niet onder zegel mocht laten leggen, om het regelmatig beslucr van zyn bisdom niet le belemmeren. Het is alsdan dat de fondsen door Bernard naor dezes huizes, werde.i meégenomen en gelegd in hel geldkoffer dat men dezer dagen heeft opengebroken. Inde lente van het jaer 1881, vernam Mgr Du Rousseaux dal hy van wege Mgr Dumont liet voer worp was van eene besehuldiging van ontvreemding en dat zelfs eene aenklachl by het parket was inge diend. liet parket was van gedacht dat er geen reden lot vervolging bestond. Mgr Du Rousseai/x zegde toen aen Bernard de weerden ergens elders in zekerheid tc brengen.; Men veronderstelt dat het toen is, dal Bernard de weerden tol geld gemackt heeft. Omtrent de maend juli 1881 was de inventaris van liet bisdom van Doornyk byna geheel opgcmackl. Mgr Dumont zond aen Mgr Du Rousseaux en aen Ber nard (wy roepen de acndachl in op dat feil) een bus sier, om hen uil tc noodigen al de titels en weerden voor le leggen waervan de dokumenten by hel lich ter. derzegels gevonden,liet bestaen bewezen hadden, Mgr Du Rousseaux schreef naer Rome om le vragen ol by by den inventaris de weerden mocht voorleg gen, die zyncn voorganger lerugeischte (hel waren inderdaed kerkelyke goederen, die niet ter persoou- lyke beschikking zyn van den bisschop Rome antwoordde bevestigend doch Bernard die kennis gekregen bad van de vraeg te Rome ge- daen door Mgr Du Rousseaux, maclile zich uit do voelen vooraleer het antwoord uit Rome toegekomen was en schreef uit Dover dat men hem later gelvk zou geven. By die tyding stelde Mgr Du Rousseaux alles in T werk om Bernard doen terug tc komen hel is op dit lydstip da' M. de kanunnik Dubois naer Amerika gezonden werd, waer doctor Preston, vikaris gene- rael van den aerlsbisschop van New-York, kurdinacl Mac Closkcy, M. Du Bois in zyne opzoekingen hielp. Welk oordeel zal men over die feiten vellen. Mgr Dn Rousseaux heeft als bisschop cn als burgerzyncn plicht vervuld. Hy diende geene krimineelc klacht in Men zal zeg* cn.dat hy ongelyk had Maer ziehier een feit ter zyner ontlasting: M. Bellin, sekretaris gene rael van Mgr Du Rousseaux, had gansch zyn persoon- lyk fortuin, ongeveer 80 duizend frank, toevertrouwd aen Bernard, die ze meégenomen heeft Mgr Bellin diende nogtans geene aenklachl in by de justicie Mgr Du Rousseaux had Ijelst. aen den aertsbis schop van Quebec, eene prokuraiie, een memorandum gezonden,ten einde aide noodigc vervolgingen legen Bernard in te spannen. Is Bernard nu een gemeeue dief? Hy leest geen mis meer, maer hy heelt een onberispelyk verleden, lu hit kapittel \nn Doornyk, zyn er Kanunikken, die nog beweerd: dat Bernard een soort is van Decius, een mailelaer der kas Men mag zeggen, dat zoo Mgr Dumont Mgr Du Rousseaux niet gereehtelyk had geplaagd, dc gelden niet zouden toevertrouwd geworden zyn aen Bernard en hol gebeurde had niet plaets gehad. Indien Good hue aengehouden geweest was op het oogenblik dat hy hel bisdom van Doornyk zou verlaten hebben, in plaels van het te zyn, by zyncn terugkeer uil Viile;s- Perwin, wat zou men dan niet gezegd hebben? Hel is alsdan dat men had kunnen spreken van het groot schandael van Doornyk Sedert het vertrok van Bernard heeft Mgr Du Rousseaux gansch zyne persooi.lyke forluin gebruikt om te voorzien in dc noodwendigheden van het bis dom. Hy heeft le veel vertrouwen gehad in Bernard, en hy heeft dut vertrouwen duer belaeld Wy vinden in de Eloile de volgende byzoDdcrheden over de aenhouding van Goodhue; M. Goodbuo wordt beticht van medeplichtigheid acn de ontvreemdingen door Rcrnard gepleegd. Do papieren door de juslicio in beslag genomen zyn zeer belangryk. Men verwacht nieuwe aenbou- dingen. Toen hy ir. 'i justiciepaleis werd ondervraegd, beweerde Goodhnc dal hy dc vertegenwoordiger was van ecne amerikacnscnc maelschappy,waervan hy de besiuerdcrs niet heeft willen noemen en die men ver onderstelt slechts te bestaen in zyne inbeelding. <i Hy had zich zaterdag morgen naer Villers-Pcrwin hegeven, alwaer hy Mgr Dumont gezien hcefl. Hy stelde dezen, naer het schynt, de volgende overeen komst voor De maelschappy, waervan hy zegt dc agent te zyn, nam de verbintenis HO p. c. der sommen door Bernard ontvreemd, terug te betalen, op voorvvaerde dal Mgr Dumont den titel van honorarium, de overige 40 p e. aen de maclscbanpy liet. M Goodhue gelukte er niet in Mgr Dumont le overreden, cn hy vertrok terug naer Brussel, twee uren voor de omkomst van het parket der hoofdstad, dat naer Villers Pcrwin kwam om hem acu le houden. MM. Dicudon^é, substiluel van den prokureur des koiiogs, Hullet, onderzoeksrechter en Rossel, dd. policic-kommissaris, keerden naer Brussel terug mei den volgenden trein en hielden 's avonds Good hue acn. Deze werd gansch den nacht door in liet paleis van juslieie onderhoord, en zondag ten 8 uren 's morgens in de gevangenis der Kleine Karmelieten opgesloten. Goodhue heeft zyne studiën in België gedaen. Hy is nog jong en blond hy is zeer net gekleed. In zyne bngagien heeft men zeer bclangryke pa pieren gevonden, onder ander eene broehuer, die door Bernard zou geschreven zyn, over do leiten die dc afzetting van Mgr Dumont zyn* voorafgegaen en gevolgd hebben Een revolver met 6 kogels geladen en eene doos kardoezen werden insgclyks in zyn reisgoed gevonden De Ccurrier de l'Escaul kondigt over de zaek van den diefstal in liet bisdom te Doornyk. een artikel af, waerin harde waerhedeu aen de liberale pers gezegd worden, die in de eerste dagen met die zaek zoo boog opgeloopcn heeft. De Vérité van Doornyk en de Eloile van Brussel hebben kost wat kost de aendacht op die zaek willen inroepen. De Elite bevatte verleden week eene byzondere korrespon dentie, waerin de historie verhauld werd van Good hue, den amerikuenscheu advokael. Die byzondere korrespondentie, zegt do Counter de l'Escaul, is een der grofste onbehendi* lieden welke degenen, die cr belang by dacbten te hebben ze tc schryven, konden begaen. Zy is koslbaer voor de magistraten, gelast met het onderzoek, want zy zullen er meer dan eene aenduiding in vinden, welke hen totdc ontdekking der waerheid zal leiden. M. Goodhue, zegt de byzondere korrespondent der Eloile, heelt zyne meewerking voorgesteld acn Mgr Dumont. die te verycefs eene aenklachl had ingediend by de bclyische politic. Waerom werd die klacht van M. Dumont niet aanhoord Waerom heeft dc jusjicie zich niet onmid- dellyk acn "t werk gesteld, zoodra men baer de zaek alzoo in handen had gegeven. Hel wareu toen geen odbepaelde geruchten meer, waervan dc Vérité in Y begin sprak, en die zegde zy, oenieiding gegeven hadden tot een eerste onderzoek vau wege het parket van Doornyk, welk onderzoek weldra gestackl werd. Nu was de justicie stellig verwittigd. Volgens den korrespondent der Etoile, moest dc klacht van M. Dumont ingediend zyn in het begin der maend januari, dacr Goodhue hier was in janua ri, en dal M. Dumont dal reeds te vergeefs eene aen klachl by de juslicio ban ingediend. En 'l is eerst in de maend meert dal men hel onderzoekt begint En men schynt acn Mgr Du Rousseaux te vcr- wylen, dat hy geen aenklachl hcefl ingediend waerop wy zullen terugkomen. Waerloc zou zy overigens gediend hebben Zou men niet geweigerd hebben ze te aenhooron, zooals men gedaen had met die van M. Dumont Handelde men niet, alsof men niet wilde hooren Maer waerom hcefl hel parket gewacht Wae rom heeft men het niet herbegonnen na de aenklachl vail M. Dumont? Het is aen M. Hara, minister van justicie, dat wy die vragen stellen, want hy alleen heeft den loop der justicie kunnen verhinderen Eu zoo hy het niet is, dal hy cr rekening over vragc aen dengenc die hel gedaen heeft Hel is noo- dig dal men wcle wie de vcranlwoordclykheid moet dragen van die zonderlinge handelwyze. Acn welk belang heeft men gehoor gegeven, toen men de werking der justicie deed ophouden. Ha Raedt men hel niet? De zaek-Bernays le Antwerpen, de zaek Soyer, le Doornyk, dc aensiaen- dc kiczingen, zyn dal niet zooveel omdal's op onze wacrom's Wy lezen in du Europe M. Goodhue heeft beken tenissen gedaen, dank aen welke hel geld van zyne klient Bernard, weldra in dc handen der justicie zal vallen. M. de subslituet van den prokureur des konings Dicudonné en M. Rosseel, officier van de gerechtc- lyke policie, bevinden zich thans tc Londen, waer, volgens Goodhue verklacrl, de opbrengst verborgen is van den scherreweg, waerover hy moest onderhan delen. Dc National zegt dat MM. Dieudonné cn Rosseel dynsdag morgend ten 7 ure 15 m. naer Londen ver trokken zyn, waer zy hopen Bernard le ontmoeten- Maendag, zegt de Chronique, is eene nieuwe huiszoeking gedaen in dc woning van Bernard te Doornyk. Men kent nog niol juist het bedrag der ontvreem de sommen, doch het is zeker dat het ten minste twee millioen, zoo niet meer beloopt. Men gelooft dal Bernard binnen kort zal aengehou den zyn. Hy is waerschynUk niet meer in Amerika men heeft reden om le gelooven dat hy zich thans in Engeland bevindt. Wy hebben hiethooger uil hel Journal de Bruxelles eeiiige byzonderheden overgenomen over de zaek- Bernard. Verscheidene liberale dagbhdon bebben die byzonderhedeD besproken. Ziehier het antwoord van hel Journal de Druxelles De Opinion van Antwerpen en t'Echo du Parle ment laten hooren, dal Mgr Dumont, met aen M. Leon Bernard te bevelen het geld uit den koffer van het bisschoppelyk paleis van Doornyk tc nemen, om het te leggen in een ander koffer, in een huis bewoond door M Bernard en lochoorende aen het seminarie en later nog door hem te bevelen nieuwe voorzorg- middelen le nemen, hem daerdoor zon gemachtigd hebben 't geld over zee mee te nemen en zieli toe te eigenen Dal is eene gekseheerdery, die byna aen eene lastering gelykt. Hel is voldoende er op le vvyzen, om ze le weèrleggen. De dagbladen sprekon veel in deze zaek over kleine onbeduidende byzonderheden. Dal onlslaet hen van de taek, dc gemeenschap uit te leggen van zekere personen, in deze zaek met Goodhue betrok ken. Men ziet de fouten van don bestolene, waervan deze alleen den last draegl, en men loont er zich verheugd over doch men is vol toegevendheid voor dc dieven, en Voor degenen die in betrekking zyn met Goodhue. Weten die dagbladen wel eens wie die Goodhue is Weten zy wiens mandataris hy is Men zou, dunkt ons, die feiten moeten beschouwen met de kalmte, die aen de justicie past, en vooral zulke bclecdigende gekscheerderyen niet maken, als die welke de Opinion en de Echo du Parlement zich ver oorloofd hebben. Men schryft uil Chatelineau aen de Gazelle de Charleroi Verleden maendag 's namiddags, hebben M Dieudonné, subslituet van den prokureur des konings te Brussel, en M de prokureur des konings le Char leroi, zich naer Chatelineau begeven, waer, na ondervraging, M. Bernard, ondcrsialic-overstc dier plaets, broeder van den kanunnik Bernard, aenge houden werd Volgens de papieren in 'l bezit gevonden van den advokael Goodhue, zou M. Bernard in de zaek van Doornyk betrokken zyn. Hy is den zelfden dag ten 6 ure 's avonds, naer Brussel gevoerd. ALLERHANDE NIEUWS. Catliolicke Schoolpenning;. Een Luisicrryk Avondfeest ten vooideele van 't Vrye Onderwys in onze Stad. zal op Maendag 17 April, ter Slads-Schouwburg ge geven worden. Hel programma zal kortelings bekend gemaekt worden. I>o Japoneegehen Troep. De dagbladen van alle de sleden welke de Japouecscbe-Hraziliaanscbe troep in Belgie lot hiertoe is doorgetrokken, namelijk Brussel, Brugge, Oostende, Yperen, enz., en die wij hier onder het cog hebben, behelzen lofwaar dige artikelen over dezen troep. Deze troep, bestuurd door M. Soulié, is geen van die renbaantroepen welke met veel beslag zijne komst aenkondigt, met uiterlijke praal van klatergoud en kwakzalverij, die de oogen van het publiek verblinden en verleiden om volk te lokken in eene renbaan bij welker voor stellingen de aanschouwer de schouders moet ophalen. Het is ook geen dier renbanen welker perso neel aan bijzondere stoeten deelneemt, dewijl de troep geene intrede doet in foore-costumen die meer aan carnavalbluf gelijk dan wel aan eene ernstige renbaan-inrichting. De meeste dagbladen zijn bet eens om te be kennen nog nooit dergelijke gymnasiarken en goochelaars te bebben zien werken. Wij hebben bier onder onze oogen een arti kel van een fransch dagblad "t welk uitgegeven wordt te Yokohama, onder den titel van t l Echo du Japon, Bedoeld artikel te lang om hier te worden medegedeeld spreekt op eene treffende wijze over den troep van M. Soulié, bij zijnen tocht door de landen van hetOosten van Europa en van Azia. De aankomst van den troep le Aalst was aan gekondigd voor eersten April. Doch willende voldoen aan den wensch van de Burgerij van St. Nicolaas moest hij zijne aankomst alhier verdagen tot 4 April. (Medegedeeld). Oulti»e. Maendag 10 April (tweede Paesciidag) ten 4 uren namiddag, Luister- J'yk Concert, ten voordeele der Caiho- liek School. Pryzen der plaelgen P' Rang fr, 1,00; 2C Rang 5U centiemen Volgens de Meuse meldt zou M. Saincte- lelle, minister van openbare werken, weldra zyn ontslag geven voor gezondheidsredenen. Hy zou in bet ministerie opgevolgd worden door M. Olin, volksvertegenwoordiger van Nyvel. M. doctor Van den Heuvel, die langen tyd te Taborah (llidden-Alrika) verbleven beeft, is te Brussel teruggekeerd. Toekomende week vertrekt luitenant Storms, van Met-helen, naer Midden-Af rika. Men schryft uit Brussel aen bet Journal de Liége, dat men reeds bet program samen stelt voor de groote militaire manoeuvers die in 1885 zullen piaets bebben. Men beeft daer voor liet noorden van Limburg, iu de omstre ken van bet kamp van Beverloo gekozen. De militaire manoeuvers van dit jaer zullen plaels hebban in de provinncie Luxemburg, in de maend september. Volgens M. Verdeyen, inspekteur van 't onderwys in Oost-Vlaenderen, aen de seliool- inkwisifie verklaert, zyn er in die provincie geen oflicieele scholen zonder leerlingen. Volgens M. Vau Humbeeck, minister, zyn er in die provincie 28 scholen waer geen levend kind in te vinden is. Hoe komt dit overeen In alle geval zouden die twee geuzen wel doen elkandereri te verslaen en overeen te ko men over 't geen er eigenlyk in 't publiek moet gezegd worden. In den franschen Senaet beeft M. Tirard, minister van koophandel, bet wetsontwerp neergelegd, strekkende tot de goedkeuring van bet Iransch-belgisch handelstraktaet. Het ont werp is verzonden naer de kommissie van bet fransch-italiaensch traklaet. De bestendige deputatie van Brabant heeft de laetste gemeentekiezing van Vilvoorde vernietigd. Zooals men weet was de katholieke kandidaet met ééne stem meerderheid geko zen. By den storm van zondag zyn een groot deel der barakken, welke zich op de St-Ser- vatiusplaets te Schaerbeek bevonden, omge worpen, waertusschen een met porceleinen en steerien voorwerpen, waervan er geen enkel heel is gebleven. Te Luik was de storm ook zeer hevig. De wind builde woedend in de torens, tegen de schouwen en in de kruin der boomen. Den ganscben dag viel er zonder ophouden een hevige slagregen. Hetwater der iMaes en der Ourtbe is gedurende den nacht sterk gewas sen. De dykvvacbters bebben den garischen nacht moeten werken, om openingen in de barrages te maken, ten einde overstroomingen te beletten. De schade door den storm veroor- zaekt is zeer aenzienlyk. Ten gevolge van den regen dezer laetste dagen, staet de gansche streek, lusschen Brugge, Lophem, Zedelghem en Ruddervoorde onder water. Pe policie van Brussel heeft deze week eene huiszoeking gedaen in de woning van eenen werkman-juweelier. Men beeft er eenen kelk, een kruis en eene doos in zilver gevon den, alsook nog een aental andere voorwerpen in betzelfde melael. Al die voorwerpen schy- nen voort te komen van eenen diefstal over eenige maeriden in eene kerk der omstreken van Brussel gepleegd. Wy lezen in de Gazelle Het gerucht is thans in omloop dat het parket er van afge zien beeft, een bezoek te doen in het huis n. 159 derWctstraet, om er het tooneel van de moord op den advokaet Bernays te doen na bootsen, volgens de aenduidingen van den be tichte Leon Peltzer. Die formaliteit zou uitgesteld worden, om desnoods te worden vervuld gedurende de debatten voor het hof van assisen. Mad. Peltzer, moeder, beeft Brussel sedert maendag morgend verlaten zy begeeft zich met bare dochter, Mad. B..., naer Duitschland. Over eenige dagen heeft men te Gent een kerel aengehouden, die zyne schuld in eene herberg, by middel van een valsch bankbiljet betaeld bad. Het was een reklaem van een handelsbuis, in den vorm van een bankbiljet opgesteld. In de kerk van St Maria-Lèerne.is er za terdag eene som van 12 tot 15 Ir. gestolen, voortkomende van eeneomhaling lotbet onder houd dezer kerk. Men heelt ook gepoogd de armenkas open te breken, doch is daerin niet gelukt. Te Deurle is er ook geld geroofd, voor hetzelfde doel bestemd. Daer die kerken byna den ganschen dag openblyven, veronderstelt men dat de diefstallen overdag gepleegd zyn. Ook beeft men geen spoor van inbraek ont dekt. Men leest in 't Handelsblad Och, de liefde, zong Doeselaerin zynen jon gen tyd, ocli.de liefde is toch een aerdig ding Dat kan de mensch toch al gekke dingen doen begaen, getuige nu weèr wat in onze stad maendag avond en dynsdag morgend gebeurd is. 't Zou ons eens harlelyk doen lachen als 't zoo'n droevig einde niet had. Een verliefde tabakswerker heeft zich met zynen zakdoek verhangen aen den ring der deur van bet huis,waer zyne passie als dienst meid woonde (6° wyk). De ongelukkige had na den doek om den bals te hebben gedaen, zich op de knieën laten zakken en is alzoo gestor ven. Een andere verliefde, een bult, is dynsdag voor het huis van zyn onwillig lief verschenen en na gezegd te hebben Vaerwel, Jeannette, vergeef het my, dronk hy een tleschke vitriool leeg. Een oogenblik te voren was by in eene herberg geweest en had daer gezegd, na het drinken van een borrel: 'lis met my gedaen. Het lyk is naer bet gasthuis gebracht. Een derde, 't zyn altemael jongens van voor in de 20, sprong maendag avond in een der vlieten, doch werd er nog in tyds uitgehaeld. Wy hopen dal het hier niet dezelfde gekkigheid zyn zal als hooger. Wy zyn in bet uitbotten van het loof; maer er is toch over die opvolgende rei van zelfmoor den. in de werkmansklas, eene opmerking te maken, die een jammerlyk gedacht geeft over den zedelyken toestand aldaer. —In den loop dezer week beeft er te Antheit eene konfronfatie plaets gehad lusschen het meisjeMamboucbeen Mad. Preud'liomme.Deze heelt het meisje herkend, als zynde den per soon die baer des nachts is komen roepen. De moeder van Mad. Preud'homme heeft ze ook aen bare stem berkend. Het schynt dat deze bevestigingen zeer stellig waren. De beschul digde blyft alles loochenen. Zy verklaert dat indien zy zich te wreken had, zy hare wraek niet op de vrouw zou gekoeld hebben. Vrydag was AI. Auguste D..., eigenaerte Husseignes, volgens gewoonte naer de markt van Bergen gegaeii. Omtrent den middag ont ving zyne echtgenoolc uit Bergen eenen tele gram van den volgenden inhoud Wissel vergeten van 917,40 fr. van eenen koopman van Antwerpen. Doel hetgeue noodigis. Au guste. Ten 2 ure namiddag bood zich by Mad. 'D... een heer aen, die de som kwam halen, in der. telegram aengeduid. Mad. D... hoestte zich hem de som in goud en bankbil jetten te overhandigen. Zelfs bood zy hem te drinken aen, doch de kerel maekte zich gauw uit de voeten. Toen Al. D... des avonds thuis kwam bemerkte men eerst dat men met eenen behendigen aftroggelaer had te doen gehad. Verleden week zyn er dieven gedrongen in de kerken van Beyne en Romsée, langs de vensters, zooals zy het veertien dagen te voren ook nog gedaen hebben. Zy hebben er al de offerblokken opengebroken en den inhoud er van geroofd. Men moet opmerken dat die ker ken omringd zyn van huizen, en in eene streek liggen, waer er op alle uren van den nacht mynwerkers naer huis komen. Indien de in woners een oog in liet zeil hielden eu de gen darmen van de tegenwoordigheid van verdachte kerels verwittigden, zouden die kwaeddoeners weldra aengehouden zyn. Verleden week hebben de gendarmen nog 15 landloopers van duitschen oorsprong over de grenzen gezet. —Dynsdag avond heeft er eene moordpoging plaets gehad te Docherie, by Charleroi. Omtrent 9 ure 's avonds bevond de vrouw van den koster zich alleen in huis. De koster was in eene naburige herbergen speelde er met de kaert. Eensklaps drongen twee kerels, het aengezicht met eenen halsdoek bedekt, in huis en wierpen zich op de vrouw, welke van schrik geen woord kon uitbrengen. Een hun ner nam ze by de keel en wierp ze ten gronde; de andere sloeg baer met een steen hevig op het hoofd. De ongelukkige viel in bezwyming te midden van eenen plas bloed. Alsdan begonnen de aenvallers gansch het huis te doorzoeken, braken alle meubelen eu kassen open.Niets vindende dan eene som van 300 fr. vluchtten zy er mede in allery) weg. Eenige'oogenbliitken later kwam de koster thuis. Op zyn geschreeuw kwamen de geburen toegeloopen en dienden het slachtoffer de eerste zorgen toe. De vrouw is zeer gevaerlyk gekwetst. Woensdag morgend was de gendarmerie van Charleroi reeds ter plaetse. Het parket heeft onmiddelyk een onderzoek geopend. Twee kerels worden verdacht, die in dezelfde her berg waren, waer de koster kaert speelde, eu die spoedig uitgingen toen zy zagen dat hy aen een spel deel nam, dat nog al eenigen tyd zou duren. Ongelukken te Luik. By de begrafenis van M. Oh. de Luesemans, gouverneur van Luik, en welke woensdag heeft plaets gehad, waren het leger en de gendarmerie in den stoet tegenwoordig. Het peerd van van een gendarm verschrikte en viel met zyn ruiter ten gronde. De gendarm bekwam maer eenige lichte kneu zingen. Eenige oogenblikken later, aen den omdraei van de Clarissenstraet en de St. Jakobsplaets, verschrikte het peerd van AI. luitenant-kolonel Crousse, welke van den stoel deelmaekte. Na eenige sprongen, wierp het AI. Crousse ten gronde, wiers linkerarm op verscheidene plaetsen gebroken werd. Terwyl men hem op nam, liep het peerd in dolle vaart de Clarissen straet in. Verscheidene soldaten wilden het tegenhouden, doch te vergeefs. Een weinig verder plaelste een majoor van het leger te peerd, zich dwars in de straet, en wilde het woedende tegenhouden. In zyne vaert wierp het peerd en ruiter omver, en sprong over hen heen zonder hen te kwetsen. In eene andere straet wierp zich een werk man Jozel José op 't peerd en vatte het by den toom. Maer het peerd keerde zich om, sloeg met zyne achterpooten den jongeling op het hoofd, brak hem den schedel en scheurde hem een deel vau het oor. José viel ten gronde, te midden van een plas bloed. Hy is zeer gevaar- lyk gekwetst, doch zynen toestand is eenigzins beter. Het dier zette ondertusschen zyne dolle vaert voort, wierp verscheidene persoonen omver en kwetste gevaerlyk eene dame. Op

De Denderbode | 1882 | | pagina 2