rechtveerdige en partijdige besluiten niet zien nemen die allen eerbied voor de overheid moeten vernietigen. De Gazette bekent dat de geuzen van Meche- len inde laatste gemeentekiezing, 500 kiezers, werklieden aan liet staatsarsenaal, gedwongen hebben een koperen plaatje te gebruiken, om hun kruis te zetten in het vierkant boven de liberale lijst. Het geuzenblad vraagt niettemin dat M. Rolin die kiezing zou goedkeuren. Zij mogen dus de kiezers onder drukking, onder bedreiging van te welen hoe men gestemd heeftnaar de stembus zendenDoch waarom ook niet De geuzerij mag immers zooveel kiesbedrog begaan als zij wil. 1 Landbouw. J Welk is de vorm, welk zijn de verdiensten jvan eenen goeden slachtos De kop is klein het oog zacht en uitsprin gend de hals dun, kort en zonder kwabbe de borst breed en diep, de schouder rond en recht hel voorbeen zeer dik bij het lichaam de knie dun voeg daarbij een bovenste breed en recht als eene tafel, van den aanvang van den hals tot het uiterste van het achterste, breede heupen, enge zijdekanten een dunnen staart en goed bezette billen, dit alles gehuld in eene fijne en rekbare huid, bedekt met dik en zijdeachtig hair, en gij zult een dier hebben dat lang op zijne beenen staat, fijn van beenen is, veel vleesch draagt en wiens borst tot op de knieën neerhangt, met een woord, een ech ten os voor het vleeschhuis geschikt. Sedert jaren doet men proefnemingen over de opbrengst in vleesch, vet, beenen en afval van de slachtdieren. Ziehier hoe de bestuurder van het slachthuis te Gent zich daarover uit drukt in een verslag van het provinciaal gou vernement. Indien een os, tot het verbruik bestemd, levend duizend kilos weegt, mag men schier met zekerheid aannemen dat hij zal opleveren. 1° Vette os 590 kilos vleesch 120 tot 130 kil. vel en 130 kil. huid, kop, tong en voeten, in het geheel dus 870 kilos, niet begrepen het bloed, de ingewanden, enz. 2° Half vette: 540 kil. vleesch 80 lot 120 kilos vet en 130 kil. huid enz., 'I zij te samen 770 kilos. 3° Magere500 kil. vleesch 30 lot 40 kil. vet, 130 kil. huid enz., of te samen 570 kil. niet begrepen hel bloed, de ingewanden enz. Daaruit volgt dat de winsten van den vleesch- houwer, zooveel te meerder zijn, als de dieren die hij koopt, vetter zijn. Zoo luidt het verslag aan den provincialen raad. Wij zullen er het gevolg uit trekken, dat de landbouwers van hun vee zooveel te lioo- geren prijs mogen vragen als het vetter is. Eene val om meikevers te vangen. Aan het tegenwoordige geslacht, zoowel dat van mid delbaren als van jongeren leeftijd, zijn de heer lijkheden der Meimaand, zooals de dichters ons die afmalenslechts bij overlevering bekend voor ons integendeel, schijnen al haar onaan genaamheden gespaard te zijn gebleven. In de Elaats van zoete, geurende zefiers, strijken oude en noordelijke winden over onze velden en boomen; terwijl in tegenstelling van het verrukkelijk schoone bloemtapijt, dat, altijd volgens de dichters, de Meimaand over onze velden uitspreidt, men ze tegenwoordig nog vaak met sneeuw of ijzel overdekt ziet. Wanneer eindelijk"He ooftboomen haar bloe- menpraal ontsluieren, dan rukken te gelijker tijd van alle kanten heirleggers vraatzuchtige insecten aan, die op de pas ontloken bloesems aanvallen en die vernielen, of als larven zich nestelen in de jonge pas gezette vrucht, die nimmer haar volkomen ontwikkelng nog rijp heid zal bereiken. Om dezen tijd des jaars, is hun verschijning op sommige plaatsen van Nederland reeds aan gekondigd, en nemen die meikevers, hier te lande onder den naam van molenaars bekend, onder die insecten een eerste plaats in. Als om zich schadeloos te stellen voor hun eerste vier leveusjaren, die zij als hulpelooze krui pende dieren onder den grond moesten door brengen, willen ze thans, nu ze van vleugels voorzien zijn, het leven in teugeloos genot volop genieten en werpen zich met ontelbare zwermen op het jonge en de ontluikende bloe semder boomen,die zij afknagen en die weldra onder de vraatzucht der milloenen verdelgers verdwijnt. Alsdan staan zoowel land- als tuin man radeloos; want wat baat het hem of hij door de boomen te schudden er eenige hon derden vangt, terwijl de overgroote menigte haar verwoestingen ongedeerd voortzet. Want hoe gering en klein de insecten ons toeschijnen, door hunne ontelbare legioenen vormen zij een grootelijks te vreezen macht. Men schat de schade, die zij jaarlijks in Frank rijk aan den land- en boschbouw berokkenen, bij benadering op niet minder dan honderd millioen gulden, en een belangrijk gedeelte van die schade wordt door de meikevers ver oorzaakt. Nadat wij dus in bijna alle Europee- sche landen de groote roofdieren, zooals de beeren en de wolven uitgeroeid hebben, wordt het hoog lijd om bij de belangrijke uitbreiding van al onze culturen en de groote toeneming der bevolking in alle beschaafde lauden, ook ernstige pogingen te gaan aanwenden, om aan de verwoestingen van onze kleine belagers paal en perk te stellen. Door de hand der weten schap geleid, door onze kennis en ondervin ding gesteund, zullen wij met volharding er zeker in slagen, om de verwoestingen van de meikevers en de schade, die hun larven ons veroorzaken, van jaar tot jaar tot een kleiner omvang te beperken. Moge hiertoe ook bijdragen de uitvinding van den Franschen fabrikant Cloux. Hij heeft een toestel bedacht tol het vangen van mei kevers en in verbinding met den heer Voitel- lier, te Nantes, in den handel gebracht. Zoo goed mogelijk zullen wij trachten van deze meikever-val een beschijving te geven ;'t hoofd denkbeeld is gegrond op het bekende feit, dat alle insecten ophet lichtafkomen. Alzoo bestaat de toestel uit een sterk lichtgevende lantaarn door stevig helder glas omgeven, daaronder bevind zich een wijde gladde blikken trechter waaraan een zak is vastgemaakt, waarin de 40-15 cM. wijde beneden opening van den trechter uitloopt. Zoodra nu de schemering of duisternis invalt, wanneer de meikevers gaan zwermen, dan ontsteekt men het licht in de lantaarn en hangt den toestel in een boom of op een ander plaats waar zich de meikevers in groot getal bewegen. Weldrakomen zij in volle vaart op het licht aanvliegen, bonzen legen het glas terug, vallen in den trechter en glijden daaruit onmiddelijk ia den daaronder uitge spannen zak. Is de zak bijna vol, dan vervangt men dien weer door een ledige. Men zegt dat de met dezen toestel genomen proenemingen de verwachting ver hebben over- troflen en dat hij alle aanbeveling ter verdere verbreiding verdient niet alleen meikevers maar ook vele schadelijke nachtvlinders, enz., vangt men tegelijkertijd. Door van deze val gebruik te maken, verlost men zich zeiven niet alleen van vele verniel zuchtige en schadelijke vijanden, maar men bewijst tevens groote diensten ten algemeene nutte. Daarenboven zijn het vijanden, die voor al wanneer men ze in groote menigte vangt, na hun dood recht nuttig worden. Werpt men ze onmiddelijk na ze te hebben gevangen, even in kokend water, en laalze daarna opeen luch tige plaats droogen, dan kan men ze eengerui- men lijd bewaren; ze strekken alsdan tot een zeer gewild voedsel aan varkens, hoenders, kalkoenen, enz. Evenzoo leveren zij, na alvo rens door middel van koud water gedood te zijn, fijn gestoolen en met aarde vermengd, eèn uitmuntende compostmest op voor de lan derijen. Kookt men de gevangen meikervers in een zak onder water uit, dan verzameld zich weldra op de oppervlakte van het water een vrij dikke laag geelachtig vet, dat zorgvuldig afgeschept wordende, op velerhande wijzen dienstig kan zijn, als voor wagensmeer, water laarzen en ook uitmuntend ter zeepbereiding; maar hoewel de smaak van dit meikevervet zelf niet onaangenaam is, willen wij het toch voor de fabricatie van kunstboter liefst niet aanbevelen. (Sempervirens 1881). Kampstrijd van Raadsels. TWEEDE RONDE. Oplossingen 1° liet Water 2° Willem. De heeren Van Boxtael.Van Cauter en Erauw losten beide Raadsels op. Dus moet het lot beslissen wie de 2'- en 51' prijzen toekomen. De loitrekking zal gebeuren in tegenwoor digheid van een der drij kampers die zich eerst ten onzen bureele aanbieden zal. Kieskronijk. Wij vernemen met spijl dat de achtbare heer Fr. Gheeraerdts, schepen onzer stad, het be sluit heeft genomen geene vernieuwing van zijn mandaat als Provinciaalraadslid te aan voerden. M. Gheeraerdts zat waarlijk op zijne plaats in den Provincialenraad als schepen van openbare werken onzer stad, was niemand beter dan hij in staat om onze stedelijke be langen aldaar te verdedigen. Stad Aalst. MAATSCHAPPIJ VAN DEN KATHOLIEKEN SCH00LPENNIN6. Maandag 17 April 18ÜÏ,op Stads schouwburg. PROGRAMMA: EERSTE DEEL. 1° Openingsluk voor Kleine Harmonie, onder do leiding van Mr Victor De Gheest. 2° Kluchtlied, gezongen door Mr C. J. De Kempfr. 3° Une Revue a Trépiguy-Ies- Oursins, VAUDEVILLE EN UN ACTE, interprets par des Membres de la Société Dramaliquc du Cercle calholique de Bruxellcs. PERSONNAGES Le Lieutenant Gribouilt.ard. Le Tambour Dartenvache. Un Garde. TWEEDE DEEL. 1° Openingstuk voor Kleine Harmonie. 2° Kluchtlied, gezongen door Mr C. J. De Kemper. 5° HEX EEREKRUIS, Blijspel met zang in twee bedrijven', door J. R. Snieders. ROLVERDEEL1NG. Frcderik Peper, winkelier. P. De Paepe. Jan, zijn knechtII. Arys. Mr Krantenburg, uilgever van het weekblad Fr. Crick. Lodde LommerQuinlyn. Een HussicrII. De Saedeleer. 4° Fantasie naar 't opéra Le Pré au Clercs, voor Kleine Harmonie. 5° Tweede bedrijf des stuks. 6° Kluchtlied, gezongen door Mr C. J. De Kemper. De Piano zal gehouden worden door M' G. Cammaert. Opening der Bureelen om 6 t/2 ure Gordijn om 7 ure stipt. Prijs der Plaatsen Beneden plaatsen 2 trs. 2d0 plaats (Balcon) t fr. ALLERHANDE NIEUWS. De genaamde BombeekJoannes, oud 14 jaren, zoon van Francisats, werkman, wonende alhier Geerardsbergschestraat, heeft op 6 april, om 6 i/2 ure 's morgens het ouderlijk huis verlaten en is sedertdien spoorloos verdwenen. De jongeling lijdt aan zinsverbeistering en spreekt zoo moeielijk dat hij zich nauwelijks kan doen verstaan. Uit de inlichtingen door onze stedelijke politie ingewonnen, blijkt bet dat de vermiste knaap des morgens in gezelschap van Michel Verhulst, voerman, naar den akker van dezen laalsten te Erembodegem is gereden, dat hij aldaar omtrent eene uur verbleef en terwijl Verhulst zijn werk verrichte is verdwenen zonder te weten welke richting hij genomen heeft. Ziethier 't signalement van den vermis ten knaap Lengte ongeveer 1 m. 40 c. Flair en wenk- brouwen blond; 'Oogen blauw;— Aan gezicht rond en blozendNeus en aange zicht pokdalig. Kleeding Bovenvest zwart wollengoed met twee lappen;Broek: bleeke grijze elastiek met zwarte streep en twee lap pen Halsdoek roodKlak blauwe elastiek zonder klep; Holleblokken: met iedere riemkens, versleten. De personen welke den knaap zouden ont moeten, worden verzocht onze stedelijke poli tie le willen verwittigen. Dijnsdag morgend om 6 uren, is alhier, in de katoentwijnderij der heeren Van dei- Smissen, Gebroeders, een smartelijk ongeluk voorgevallen. De genaamde Dumont Antoon, werkman, oud 36 jaren, willende eenen riem op de reeds draaiende as leggen, werd door zijne onvoorzichtigheid bij de linkerhand gevat met het ongelukkig gevolg dat zijn arm ijsselijk verminkt wierd. Dank aan de koelbloedigheid der andere werklieden, wierd hij niet gansch vermorzeld. Het slachtoffer werd onmiddelijk naar ons burgerlijk Hospitaal overgevoerd, alwaar hem de zorgen die zijnen staat ver- eischten wierdea toegediend. Zijn toestand is tot heden niet wanhopig. Dumont is gehuwd en vader van drij minderjarige kinders. Den zeilden Dijnsdag, om 6 uren des avonds, heeft de genoemde Bequé Al/ons, oud 16 jaren, geboren te Baelegem, dienstknecht bij den lieer Michiels-Van Londersele, koopman wonende Hoppemerkt alhier, zich vrijwillig drij revolverschotten in den mond gelost. Ziethier in welke omstandigheden Rond 5 3/i ure. kwam de zoon des huizes, M. Alfred Mie- liiels, met zijn rijtuig van de reis thuis. Bequé spande uit en stalde het peerd. Nauwelijks was MMichiels op zijne kamer of hij hoorde drij achtereenvolgende schotten afgaan in de richting van den stal. Dadelijk begaf hij zich naar beneden, en eene plaats naast den stal gelegen, binnentredende, vond hij aldaar hun nen knecht te midden van eenen plas bloed. Onmiddelijk wierden hem de eerste zorgen toegediend door de geneesheeren J. en C. De Windt. Later voerde men hem naar 't Hospi taal over. Men kent de oorzaak dezer poging tot zelfsmoord niet. Bequé ondervraagd, ver- Klaart niet te weten waarom. Eenige oogeu- blikken te voren kaatste hij nog met de kinders. De revolver waarvan hij zich bediende, bevond zich in eene bergkas van liet rijtuig. Naar 't schijnt, zijn zijne wonden niet gevaarlijk de geneesheeren hopen hem te redden. Vrijdag der verledene week, rond den middag, is een diefstal gepleegd geweest in de Kerk van Wanzele. De offerblok van 't ge stoelte werd opgebroken en eene som van omtrent 7 franks er uit geroofd. Het feit wierd spoedig ontdekt en erge vermoedens vielen tegen eenen net gekleed jongen heer die men omtrent de Kerk had ontmoet. Dadelijk zette de veldwachter C. De Schryver hem achterna, en vond hem eindelijk te Oordegem in de Ka pel van O. L. V. der VII Weëen. De veldwach ter hield hem onmiddelijk aan. Deze vreemde ling verklaarde Léon Blaure te heeten, oud 25 jaren, gebortig van Brugge. Blaure was drager van eenen bos sleutels en ander alem dienstig tot het openbreken van kassen en offerblokken Overigens, hij bekende den dader te wezen van den diefstal in de Kerk te Wanzele. De dief wierd onmiddelijk ter beschikking van den Procureur des konings te Dendermonde gesteld. Het departement van openbare werken beeft vijf boekjes uitgegeven, die de prijzen, voorwaarden en werkelijke termijnen vermel den voor het vervoer van eieren, boter, fruit, wild, groenten, hespen en gevogelte, uit be paalde statiën der provinciën 4° Luxemburg en Namen naar Antwerpen, Brussel, Gent, Luik, Londen, Namen en Oos tende. 2° Luik en Namen naar Antwerpen, Brussel, Gent, Luik, Londen, Leuven, Namen en Cos- lende. 3° Limburg en Brabant naar Antwerpen, Brussel, Gent, Luik, Londen, Leuven, Namen en Oostende. 4° Brabant, Antwerpen, Namen en Oost- Vlaanderen, naar Antwerpen, Brussel, Char leroi, Gent, Luik, Londen, Leuven, Bergen, Namen en Oostende. 5° West-Vlaanderen naar Antwerpen, Brugge, Brussel, Kortryk, Gent, Ryssel, Londen, Ber gen en Doornyk. In de statiën van den belgischen Staat, wor den die boekjes kosteloos verstrekt. De Socialisten van Gent, bijgestaan door die van Antwerpen, Brugge, Armenlières en Roubaix, hebben zondag een kongres gehouden. Overdag werd de stad doorloopen door ver scheidene stoeten, met 't roode vaandel aan het hoofd. Des avonds was het kongres in hun gewoon lokaal Parnassus. Vier sprekers-werk lieden hebben er den gewonen flauwen praat over de werkbazen verteld. Daarna was er een koncert en tombola en werd er voorts den gan- schen nacht en den volgenden dag, maandag, geteerd en gedronken. Alles is rustig afgeloo- pen het publiek aan die betooging gewoon, ziet ze met onverschilligheid aan. Men zal zich nog herinneren dat de burgemees ter van Ledeberg in het huis van den gemeente-ont vanger was gedrongon,om de gemeentekas na te zien. De rechtbank van Gent besliste dal de burgemeester in zijn recht was, en deed de kas naar het gemeente huis brengen. Het verbrekingshof verbrak dit vonnis, en besliste dat de kas in het huis van den ontvanger moest staan. De bestendige deputatie had tengevolge dier be slissing den gemeente-ontvanger, M. De Noyeltc, welke door den burgemeester afgesteld was,in zijne bediening hersteld. Volgens het Fondsenblad meldt begaf de ontvanger zich zaterdag naar het gemeente huis om de gelden terug in zijn bezit le nemen, en naar zijne woning over le brengen.De burgemeester, M. Van Oelegbem en de policiekommissaris waren hom gevolgd. Zoodra M De Noyettc liet geld had genomen sprong de policiekommissaris op hem en greep hem bij de keel. terwijl de burgemeester hem met geweld het geld wilde ontnemen. M. De Noyetie bood tegenstand, en do beide mannen, ziende dal zij niet konden gelukken, gingen haastig uit, en sloten den ontvanger in de plaats op. M. De Noyetie bleef aldaar drie uren opgesloten. Een advokaat, van die zaak verwittigd, begaf zich naar hel gemeentehuis, on maakte don burgemeester opmerkzaam de gevolgen van die onwettige opslui ting en misbrnik 'zijner macht. De burgemeester be weerde dal hel gerecht alleen over de zaak te beslis sen bad. De advokaat ging dan den prokureur des konings halen. Deze was afwezig, doch de substituut begaf zich naar Ledeberg, en onderzocht de zaak. Hij gaf M. De Noyctte hel recht het geld te nemen en het in zijn huis te bewaren. Hij liet de partijen vrij, olkander voor de rechtbank te vervolgen. Dientengevolge zijn er reeds drie processen inge spannen: M. De Noyetie tegen den burgemeester wegens onwettige opsluiting met geweld; legen den policiekommissaris voor slagen en verwondingen.De policiekommissaris spant een proces in tegen M. De Noyetie voor opstand logen de policie. De burgemeester heeft zich gewroken door den ontvanger nogmaals in zijn ambt op te schorsen. Verleden jaar zijn er te Ledeberg 157 moordpogin gen, aanrandingen en diefstallen gepleegd. Van die 157 kwaaddoeners werden er maar veertien door de policie van Ledeberg aangehouden. Over zoo wat drij weken, verhaalt de Escaut van Antwerpen, hield de logie der francmacons vergadering te Antwerpen; er waren zelfs B.*. van Holland en Frankrijk ver tegenwoordigd, en de zake van Bernays was aan de dagorde. Zoo, men schoer raad, men bracht van alles voor, men woog en wikte. En 't besluit was, dat allen mogelijken invloed zou worden ge bruikt, om voor de gevangene Peltzers den besten uitslag te verkrijgen die verkrijgbaar is. De vrijmetselaars broêrs zouden vooreerst trachten te maken dat er geene nieuwe aan houdingen gedaan wierden; zij zouden het gedacht van alle verdere en andere medeplich tigheid trachten af te weeren. Er zou ook niets verzuimd worden om de vrijsprake van Armand Peltzer te bekomen, die een venerabele van de francmaconslogie is; Leo zou men maar laten veroordeelen, doch alleenlijk door moord zonder voorbedachtheid. Zoo wierd er onder francmacons beslist. Dat gaat wel de B.'. van de logie alleen aan; doch 't is goed eens die beslissing te kennen, om den verderen draai der zake van Bernays le vervolgen. De Moord iu de Wetstraat. De houding der liberaal pers, schrijft 'i Handelsblad,opzichtens de honorabele Peltzers, wordt inderdaad schandelijk men legt eene genegenheid voor die personen aan den dag, die ons doet vragen a Maar heeft men in de liberale partij dan geen eergevoel meer Al wat men in die pers leest, zijn jeremiades over die ongelukkige en charmante Peltzers maar voor den duivelwe weten niet waar die kerels dat meélijden verdiend hebben Leon is een moordenaar Armand wordt erg ver dacht van met hem in de zaak geknoeid te hebben beiden zitten onder de zwaarste be schuldiging en verdenken gevangen. En de liberalen trekken niettemin partij voor hen Als eene arme werkman in 't gevang geste ken wordt, al is het voor veel minder dan de Peltzer's hebben gedaan, hebben die gazetten geen woord meélijden is het dan genoeg van deel genomen te hebben aan de straatpolitiek en de knoeierijen achter de muren, om de ge negenheid van die partij te winnen, al heelt men dan nog zooveel op 't geweten De liberale partij zou wel doen op de Pelt zers geen politiek meer le maken. Moeten er anderen aan liet gerecht overge leverd worden als medeplichtigen, dat men de justicie niet tegenwerke. Recht is recht, al moest het dan ook persoonen treffen, nog dierbaarder aan liet liberalismus dan de Pelt zers. De wijverij speelt in het leven van den ho- norabelen Armand eene kolossale rol. 't Schijnt wel dat dit de regel is in de geuzerij, zoowel bij jongeren als ouderen, bij getrouw den en ongetrouwden, en dat men daarom in die partij, niets te minder honorabel is. In de kwestie van Aslor wijverij in de depechen van doktor Lavisé wijverij in zijn bezoek te Parijs met een honorable négo ciant wijverij in een ander incident wijverij. Altijd dat, niets dan dat, Armand Peltzer heelt geen uitvlucht men ziel dat hij in de wijverij leeft en dat dit voorwendsel algemeen en altijd moet aangenomen zijn bij de vrienden om zoo gedurig opgeworpen te worden. Als er kwestie van wijverij is, staan blijk baar de liberale vrienden gereed om elkander in die bagatel, in dat plezierke bij te slaan en te helpen, en 't schijnt wel dat die zaken, in alles en overal, als iets heel honorabels worden aan gezien Armand Peltzer moge zeggen zooveel hij wil* affaire de femme, wanneer hij 's avonds te Pa rijs den honorabelen négocianl gedurende een half uur alleen laat, wij zeggen, niet zonder reden, dat hij van die alwezigheid gebruik maakte Leon, den loekomstigen Vaughan, te bezoeken. Overigens hij bekent dat bij zijnen broeder te Parijs heeft gezien, kort voor de moord, en dat hij hem daar ten sterkste aanraadde zijn plan der stoombootlinien niet aan Bernays voor te stellen. Hier nogtans was er een gemakkelijk middel om alles te doen mislukken, zooals hij beweert te hebben gewild hij bad, zegt l Eloile, M. Bernays maar moeten verwittigen van op zijne hoede te zijn en dezen de komst van zijnen lieven broeder te annonceeren doch Ar mand liet dezen gemaskerd, gegrimeerd en.... gewapend nader sluipen en zegde niets aan Bernays, integendeel, hij loog en hij beweerde dat Leon in Amerika was. Indien er wezenlijk alleenlijk spraak was over bet inrichten van eene stoombootlinie, moet Leon ook zoo geheimzinnig niet te werk gaan met den honorabele négocianl Leon moest zich niet verbergen bij kon zich heel goed laten zien, zonder zijne plans uit te leg gen aan dien négociant als hij dit niet wilde. Wij zeggen dus dat liet verblijf te Parys, dat de geheimzinnige verweidering 's avonds, die Armand verborg onder het voorwendsel van wijverijons heel louche voorkomt, en wij zijn genegen te vragen, of daar de eerste hand niet gelegd is aan dat duivelsch plan dat Ber nays moest doen verdwijnen Wat ons vreemd toeschijnt is dat alwéér die négociant niet vroeger gesproken heeft, even als men in het Hotel de l'Europe zoo laat sprak over de kaart van Aslor. Hadden deze en andere personen vroeger gezegd wat zij wisten, men zou de zaak veel vooruitgezet hebben. Bezoek in 't huis der Misdaad Dijnsdag mor gend heeft eindelijk het reeds zoolang aangekondigd bezoek der justicie, met Leon Peltzer, in het huis n. 459 plaats gehad. Men had de zaak geheim gehouden ten einde allen oploop van volk te voorkomen en de personen, wier tegenwoordigheid in hel huis noodig was, waren eerst den dag te voren, laat in den avond verwittigd. Leon Peltzer kreeg eerst kennis het bezoek weini gen tijd voor het uur, vastgesteld voor zijn vertrek uil de gevangenu. V3n af 7 t/2 ure 's morgends hadden talrijke poli- cie agenlen, de eenen in uniform, de anderen in burgerskleeren, alsook verscheidene gendarmen, post geval in den omtrek van het huis der misdaad en in de woning zelve. Weldra Kwomen MM. Go- vaorts, officier van policie der 5e divisie, en Schaak, de officier van policie, die hel eerst in hel huis der misdaad was gedrongen, den avoud der ontdekking van het lijk. M. Ketels, onderzoeksrechter, ver scheen omtrent 9 ure. Eenige oogenblikken later kwam een clarence-ri}- tuig, met twee peerden bespannen, en waarvan de gordijnen neêrgelalen waren, in vollen draf de Wet straat afgereden en hield voor het huis der misdaad stil. Een policie-agent deed de portel van 'l rijtuig open, en men zag er twee gendarmen in tenue uit stappen, daarna, gevolgd door een derde gendarm, Leon Peltzer, de handen geketend en overeen gebon den op de hoogte der lenden. Op het oogenblik dat hij uit het rijtuig stapte, hefte Loon Peltzer het hoofd op en wierp een vluch- ligen blik op hel huis hij week ceu stap achteruit, en het alsof gansch zijn lichaam beefde. Daarna zag hij naar eenige personen die nabij de ingangdeur stonden, en groette eene dame, bij welke hij ver scheidene malen gegaan was om baar huis te huren, gelegen tegenover de statie der Wetstraat Leon Peltzer werd in het vertrek der benedenver dieping gebracht, dal op de straat uitgeeft, en waar hij onder goede wacht geplaatst werd tot de aan komst van M. Wiltemaers, prokureur des konings, M. Van Maldeghem, advokaai-generaal, MM. Laroche, Sliénon en Vleminckx, welsdoktors MM. Bergé, lid der Kamer en de Paire, gemeenteraadsheer, exper- len-scbeikundigen Peereboom, expertlandmeler, en Rosse!, policieoversle der centrale divisie. Leon Peltzer werd vervolgens verzocht uil le leg gen heigeen er in het huis had plaats gehad, na de aankomst van M. Bernays. Hij verklaarde zich te houden aan zijn geschreven memorandum, doch op bel aandringen van den onder zoeksrechter, verhaalde hij dat, toen M. Bernays, voor wicn hij de deur was gaan open doen, binnen gekomen was, hij hem eerst bad aangezet zijn hoed en zijnen overfrak weg le leggen, die gehangen wer den aan den kapstok, in den gang geplaatst. Daarna verzocht hij Bernays in het kabinet le gaan; Bernays nam plaats in den leunstoel voor het bureau- minislre. Leon Peltzer bleet aan zijne rechterzijde staan. Een alledaagsch gesprek ontstond men sprak over regen en schoon weêr, het zijn de eigene woorden van den betichte. Bernays, op zeker oogen blik Leon Peltzer bezien hebbende, riep eensklaps uitMaar ik herken u, gij zijl Leon Peltzer Welnu en dan antwoordde deze laatste. Gij zijt een falsaris, een vuige bedrieger, zou Bernays er bijgevoegd hebben. Ik verbied u die woorden te herhalen, ging Leon Peltzer voort. Daarop zou Bernays recht gestaan zijn om le ver- Irekken. Leon plaatste zich voor de deur en verbood hem uil tc gaan. Bernays drong aan, zijn tegenstre ven deed hem op zichzelven rondkeeren en in een oogenblik van onbewuste opgewondenheid, greep hij een pistool, waarvan het schot buiten zijne weet afging. Hel schot was gelost op een afstand van 60 centimeters Zoo luidt de verklaring van den betichte. Men ver zocht vervolgens Leon Peltzer uit le leggen, op wel ke wijze M. Bernays gevallen was een policie-agent verleende zijne hulp om dit duidelijk te maken. De houding van den agent beantwoordde echter niet volledig aan de uitleggingen welke Leon Peltzer gaf, en deze zette zich toen zelf in de houding, waarin, volgens hij beweert, M. Bernays zich bevond op het oogenblik van zijnen val Volgens Loon Peltzer, is Bernays vooruit gevallen, na met den rechterslaap gebotst tc zijn tegen den hoek van het bureau-minis- tre. De agent plaatste zich in de houding aangeduid door den belichte, die hem vervolgens op den leun stoel bracht, om aan de onderzoeksmagistraten aan te wijzen, op welke manier hij alleen het lijk van M. Bernays in den leunstoel gelegd heeft, in de houding waarin men het heeft gevonden Leon Peltzer verhaalde dat, toen hij Bernays zag vallen, hij wéér tol het bewustzijn zijner daden kwambij geloofde dat Bernays slechts gekwetst was, en liep naar de eerste verdieping ammoniak halen, om het hem le doen rieken; toen hij echter de hand op het hart van Bernays legde, bevond hij lol zijno wanhoop, dat deze opgehouden had te leven. Leon Peltzer beweert ook dat de bioedloop heeft plaats gehad langs den hals. Daar de waarschijnlijk heid van dit feit, even als van vele andere betwi3t werd, antwoordde hij slechts Ik alleen zeg de waarheid. De dingen die onwaarschijnlijk schijnen, zijn mogelijk en hunne wezenlijkheid kan bewezen worden. Lcon Peltzer heeft zijno verklaring herhaald, dat hij den avond na de misdaad naar Aken vertrokken en niet meer naar Brussel gekomen was. Leon Peltzer heeft, gedurende die formaliteiten, die tot ongeveer een uur namiddag geduurd hebben, bewijs gegeven van veel koelbloedigheid en van eene greote vastheid. Hij had een antwoord gereed op alles en scheen aan uiets le twijfelen. (Eloilt.) De opmerkingen, die de justicie gemaakt heeft, zijn, zegt de Gazette lang en nauwkeurig geweest zij hebben geduurd tot 3 1/2 ure tol nu toe schijnt er uit te blijken dat hel tegenwoordig stelsel van Leon Peltzer niet hoübaar is. Dit is het gedacht der magistraten en der man nen van wetenschap, die de proefnemingen hebben bijgewoond. Peltzer ondersteunt overigens zijn nieuw stelsel met zooveel hardnekkigheid en schijnbare overtui ging, als hij eenige dagen geleden de veronderstel ling van een ongeluk verdedigde. Zijn tegenwoordig stelsel heeft daarenboven een voordeel op hel vorige het is, wij hopen het ten minste, slechts eene stap tol vollediger bekentenis- sen. Bij zijnen terugkeer naar de.gevangenis, was de betichte blijhbaar niet le vreden. —Er heefteen droevig ongeluk plaats gehad in een der kramen van 'tSt-PietersplemleGent. Een fotograaf had in eene kom eenig vocht ge goten, waarvan hij zich gewoonlijk bediende, en was daarna ;eenige oogenblikken weg gegaan.Onderlusschen dronk een zijner kinde rende kom uit. Het kind overleed eenige oogen blikken later in de wreedste pijnen. In de werkhuizen van MM.Carels,gebroe ders, aan de Dok te Gent, is een nieuw werk tuig voor het polijsten van ijzer geplaatst.Zater- dag werd het voor de eerste maal in beweging gezet. Het jachtwiel moest 4500 omzwaaiingen per minuut hebben. Nauwelijks was het in be- weging|of de sleensprong in stukken.Verschei dene werklieden werden gekwetst. Van een hunner is de arm bijna gansch van het lichaam gerukt. Er is een onderzoek geopend. Maandag heeft de fransche douaan nabij Deulemont een schip in beslaggenomen dat uit Belgie kwam,en,zooals men opgaf,met steenen geladen was. Toen men het onderzocht, vond men er 4250 kilo tabak in. Het schip was den zelfden dag door heeren van Gent gekocht. Het is door verklikking dat de douanen op het spoor dier smokkelarij gekomen zijn. M. Dela Royère, welke onlangs door de rechtbank van Rijselbij verstek tot eenige jaren gevang veroordeeld werd, voor poging tot brandstichting in zijne tapijtfabriek te Halluin, bevindt zich nu in Belgie.Het parket van Rijsel heeft zijne uillevering gevraagd aan het bel- gisch gouvernement, hetwelk ze geweigerd heeft. Volgens het schijnt,zou defamilie van M. Dela Royère al de schulden betaald hebben, welke hij gemaakt had. Palrie Zondag morgend, ten 4 uur, is een graan molen te Meerbeke afgebrand. In eenige oogen blikken stonden de molen en het huis in volle vlam.Twee veldwachters en genuatmen.in den omtrek op wacht, losten hunne geweeren om de geburen te wekken. Met groote moeite heeft men het huisgezin van den mulder kunnen redden. Een oudveroordeelde welke verschei dene voorwerpen, uit den brand gered, wilde stelen, werd aangehouden. Wij lezen in deMeuse: MM. Malon ei; Renaut, afgeveerdigd door den minister van oorlog,hebben zich verledene week naarHerve begeven, ten einde de schoenmakers aldaar te bezoeken, en inlichtingen over hunne nijver heid in te winnen.De schoenmakers, reeds ver wittigd, hadden verscheidene paar schoenen, dienstig voor soldaten,-verveerdigd. Die schoe nen werden op het stadhuis door de vereenigde schoenmakers aan het onderzoek der algeveer- digden onderworpen,welke ze goed vonden en de leveringsprijzen bespraken. Daarna hebben de afgeveerdigden verscheidene schoenmakers werkhuizen bezocht. —Op 4 april laatstleden is M.Goupy deBeau- volers, gouverneur der provincie Limburg, voor de kommissie van het schoolenkwest te Brussel verschenen.M.Goupy beweerde onder ander, dat in Limburg de inkomsten der wel dadigheidsburelen gedeeltelijk van hunne be stemming vervreemd werden, ten voordeele der vrije sclioolkomiteiten. De bestendige deputatie van Limburg heelt met reden geoordeeld, dal hare bestuurlijke verantwoordelijkheid in die getuigenis betrok-

De Denderbode | 1882 | | pagina 2