klavertoppen hebben om één kilogram suiker te verkrijgen. Elke top bevat gemiddeld 60 bloemen, dus heeft men zeven millioen en half klaverbloemen noodig. Daar de honig maar "5 ten honderd suiker bevat, moet eeiie bie vijf millioen zes-honderd-duizend bloemen bezoeken, alvorens zij éénen kilogram honig heeft verza meld. Belangrijk, wetsontwerp. De heer minister van inwendige legde in zitting der Kamer van donderdag 11. een be langrijk wetsontwerp op 't Bureel néér, tot doel hebbende het getal senateurs, volksver tegenwoordigers, provincialeraadsleden, sche penen en gemeenteraadsleden, in overeen stemming te brengen met de cijfers der bevol king door de laatste volksoptelling bestatigd in de verschillige arrondissementen, cantons en gemeenten. Ziethierwat 't wetsontwerp betrekkelijk de vermeerdering der wetgevende Kamers voor stelt 't Getal senateurs wordt met 5 en dit der volksvertegenwoordigers met 6 vermeerderd. De nieuwe zetels worden toegekend Senateurs. Volksvertegenwoordigers Brussel, 1 2 Antwerpen, 0 1 Aelst, 1 Brugge, 1 0 Luik, O 1 Bergen, 0 1 Tongeren-Maeseyck, 1 O Totalen 3 6 Bemerken wij dat men aldus twee senateurs aan 't arrondissement Tongeren-Maeseyck toekent, doch 't wetsontwerp scheidt die twee arrondissementen van elkander en voortaan zullen zij ieder afzonderlijk één senateur te kiezen hebben. Het wetsontwerp bepaalt verder dat wan neer het mandaat der tegenwoordige senateurs van West-Vlaanderen en Luxemburg zal geëin digd zijn, de kiesarrondissementen volgender wijze zullen verdeeld worden Hel arrondissement Dixmude verliest zijnen senateur die voortaan door dit van Oostende zal gekozen worden. Het arrondissement Oostende wordt van 't arrondissement Veurne gescheiden en Dixmu de wordt in zijne plaats bij Veurne gevoegd. Dus binnen 4 jaren zal Oostende nu alleen een senateur en Dixmude-Veurne te samen ook een senateur te kiezen hebben. De drij senateurs van Luxemburg, waarvan twee lieden gekozen worden door de veree- nigde arrondissementen Marche-Bastogne- Arlon, en de derde door de arrondissementen Neufchateau en Virion, zullen voortaan be noemd worden als volgteen senateur voor Neufchateau een voor Arlon en en Virton vereenigd een voor Marche en Bastogne ver- eenigd. Men hoeft deze verdeeling niet lang te over leggen om te begrijpen dat zij door 't louter belang der liberhaterij werd ingegeven. Het arrondissement Brussel zal nu voortaan 16 vertegenwoordigers en 8 senateurs tellen. De kiezers van 't arrondissement Brussel die maar fr. 42,32 moeten betalen, gelijk die van alle de andere arrondissementen, bezitten dus het voorrecht van 16 vertegenwoordigers en 8 senateurs te kiezen,terwijl men er elders maar één, twee, drij, vier, vijf, zes tot uiterlijk zeven mag benoemen. Dit is, volgens ons, eene schreeuwende onrechtveerdigheid. Immers, wanneer de liberalen aan 't bewind zijn, be schikt 't arronnissement Brussel over de meer derheid, dus over 't leven of de dood van 't heerschende ministerie. Die toestand kan op een gegeven oogenblik noodlottig wezen voor het overige deel, voor de groote meerderheid des Lands.... Veronderstelt, dat Brussel iets zou eischen dat hoogst schadelijk zou wezen aan een groot deel der overige bevolkingen, wat zal 't ministerie doen Wel om 't bewind in handen te kunnen houden, zal het aan de eischen der brusselaars toegeven en de opper ste belangen waarvan soms de welvaart van millioenen belgen zouden afhangen, zonder omzien slachtofferen.... Dit ongehoorde voorrecht zou, in 't belang van 't rechtveerdig en wijs bestuur des lands, aan 't arrondissement Brussel moeten ont nomen worden. En om dit doel te bereiken zouden de kiezers der mindere arrondissemen ten zich moeten vereenigenzij zouden de on derlinge verbintenis moeten aangaan, van voortaan aan hunne vertegenwoordigers den uitdrukkelijken last te geven, met woord en daad,eene rechtveerdigere verdeeling der kies arrondissementen te bewerken. Plaatsgebrek laat ons niet toe heden breed voeriger over deze kwestie te handelen, doch zeggen wij te slotte dat de verdeeling des lands in kiesarrondissementen die ten hoogste drij vertegenwoordigers zouden benoemen, alleen een einde kan stellen aan 't onrechtveerdig en hoogst gevaarlijk voorrecht dat de kiezers der groote sleden in 't algemeen genieten. Wij hebben de engelsche kieswetten hier reeds gedeeltelijk ingevoerd, waarom zouden wij dezelve niet gansch kunnen tot stand brengen? Naar wij vernemen kent 't wetsontwerp aan 't canton Geerardsbergen een derde provinci aalraadslid toe. De zelfde klachten, ging onze Vertegenwoor diger voort, moeten wij opperen aangaande de werken aan den Dender uit te voeren. Een krediet van 17 duizend franks wordt slechts toegestaan en dit is ontoereikend, om het bed der rivier derwijze te verbeteren dat de scheep- niet meer gestremd en de overstroomingen voorkomen worden. Verder, verklaarde de heer Verbrugghcn, dat volgens hem, de beste maatregel om een einde aan de jaarlijksche overstroomingen der Den dervallei 'te stellen, de doorsteek van Wieze naar Baesrode is. Dit werk zou nog bovendien eene groote weldaad voor de scheepvaart wezen en bijgevolg veel voordeel en gemak aan koophandel en nijverheid bijbrengen. Eindelijk bewees de achtbare spreker dat het ministerie zijne uitdrukkelijkste beloften jegens 't arrondissement Aelst weigert uit te voeren en door die handelwijze doet zien dat het met onze bevolkingen waarlijk den spot drijft. Avondfeest. De luisterrijke Avondfeest welke maandag jl., ten voordeele der VrijeScholen onzer stad, ter Stadsschouwburgzaal, werd gegeven, heeft aller verwachting overtroffen. De muziekafdeeliog voerde, onder de leiding van den heer Victor De Gheest, de verschillige stukken op 't programma vermeld met veel brio en harmonie uit; ook weiden de geest- drifligste toejuichingen niet gespaard. Het fransch blijspel vertoond door eenige leden van den Cat'holieken Kring van Brussel, werd met veel deftigheid en kunstgevoel op gevoerd. Geen wonder, alle de acteurs bezaten grondig hunne rollen. Wij mogen zeggen dat dit hoogst kluchtig stukje met waar talent werd gespeeld, en dan ook de lachspieren der toehoorders grootelijks in beweging werden gebracht... Onnoodig bijna er bij te voegen, dat de uitbundigste toejuichingen den heeren Spelers ten deele vielen. En wat zeggen van 't vlaamseh stukje door 't Land van ltiem opgevoerd Zeggen wij een voudig, en dit zal voldoende wezen, dat de zoo toegejuichte opvoering van 'l Eerekruis andermaal komt te bewijzen dat ons jeugdige kunstlievend Gezelschap te recht den roem en de faam verdient die het zich in onze streken heeft weten te verwerven. Nu blijft er ons nog een woord te zeg gen over den heer De Kemper van Brussel welke als comische zanger optrad. Zonder vrees van eenige tegenspraak, mogen wij schrijven, dat deze heer de volmaakste klucht- zanger is welken wij ergens ontmoetten. Voegen wij er bij, dat het daverende handge klap en de krachtdadige bisgeroepen die na ieder gezang uit 't publiek opgingen genoeg zaam getuigden hoe zeer hij de algemeene genegenheid had gewonnen. Sturen wij ten slotte, in naam van 't Bestuur des Catholieken Schoolpennings, eene vurige dankzegging aan alle de heeren, welke tot de welgelukking dezer leest .hebben bijgedragen en aldus een rijke oogst aan onze VrijeScholen hebben verschaft. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Vermast, die gedurende ruim 16 jaren het college van Dendermonde met de meeste zegeningen bestuurd heeft, is op zijn verzoek directeur der Theresianen benoemd, llij wordt vervangen door den Eerw. Heer Van Bogaert, professor in het college van St.-Nico- laas. De Eerw. Heer Cooreman, onderpastor te Desteldonk, is pastor benoemd van Strijpen, in vervanging van den Eerw. Heer Imschool, die zijn ontslag heeft gevraagd. Te Afsné is pastoor benoemd de Eerw. Heer Van Egeren, onderpastor van Lootenhulle, en te Mooregem de Eewr. Heer De Bruin, kapelaan van St.-Baafs. Zijn benoemd als onderpastor te Looten hulle, de Eerw. Heer Van Tricht, coadjutor van Mooregom; als kapelaan van St.-Baafs de Eerw. Heer Cavenaille. Volgens den Courtier heeft er, eenige da- kleéren aan te doen.Aangezien hel lijk stijf gen geleden te Brussel, eene vergadering der was en dat Bernays, in den hals getroffenvoor logie op de Kieken markt plaats gehad waar over gevallen was met de armen uitgestrekt, heeft een Br.-., beschuldigd van een monsterachtig hij deze moeten breken om in het herkleeden te ge- VOLKSKAMER. De Kamer hield zich deze week onledig met de bespreking van 't budjet des ministeries van openbare werken, Verscheidene redenaars na men het woord om openbare werken hunne wederzijdsche arrondissementen aanbelangen- de te eischen. Onze achtbare Vertegenwoor diger, M. Verbrugghen,riep de aandacht des ministers in op de noodzakelijkheid van den ijzerenweg Brussel naar Lessen met vertak- naar Ninove en ook op de dringende werken aan den Dender te verrichten Sedert jaren, zegde de achtbare redenaar, dringen de Sena teurs en Vertegenwoordigers van 't arrondis sement Aelst, in de kamer en ook in de mini- sterieele bureelen, op de uiterste noodzake lijkheid dezer werken aan, doch daar wij in de gratie der ministers niet staan, geweerdigt men zich ons van lijd tot tijd eene belofte te doen, maar die nooit gehouden wordt. Hel nut der baan van Brussel naar Lessen wordt algemeen erkend. Met reden mochten wij hopen dat deze baan zou begrepen zijn in 't crediet voor openbare werken op 't einde van den zittijd van 1881 voorgegteld. Nu, schijnt het te blijken uit de uitleggingen door den heer minister aan de middensectie gege ven dat het leggen dezer lijn voor altijd ver schoven is. ALLERHANDE NIEUWS. M. Chotleau, notaris te Merchthem, ging woensdag naar de woning van een landbouwer dier plaats, M. H..., om dezen, in naam zijner dochter voor de derde maal zijne toestemming tot haar huwelijk te vragen. De landbouwer aldus gedwongen toe te stemmen, werd woe dend, en wilde den notaris eenen slag toebren gen, met de vork die hij in handen had. Geluk kig had de notaris als getuigen twee veldwach ters meegenomen, en konden 2ij den slag af- weeren. De notaris heeft dan gerust zijne zen ding kunnen volbrengen, welke hij gratis uit oefende, daar de dochter H.... een pro Deo bekomen had. Moord te Gent. Verledene week hadden een twintigtal jongelingen, van 15 tot 20 jaar oud, met elkander twist gehad. Zondag mor gend waren zij samen uitgegaan. Omtrent 3 ure namiddag waren zij in de Peterceliestraat, aan de Brugsohepoort, waar zij wederom be gonnen te twisten.De messen werden gebruikt, zoodat weldra het bloéd begon te stroomen. Een jongeling, Désiré Begyn. 19 jaar oud, wilde de vechtenden tot bedaren brengen en trachtte ze te scheiden. Al dc vechters vielen hem tegelijk aan, en een hunner, de genaamde Van de Voorde, bracht hem eenen messteek toe in het hart. De jongeling, doodelijk ge kwetst, wist nog uit de handen zijner moorde naars te geraken. Eenige stappen verder viel hij in eene haag om niet meer op te staan. De eerw. h. Broutyn, onderpastor van St-Jan- Baptist, was op het eerste gerucht ter plaatse geloopen, om den ongelukkigen in zijne laatste oogenblikken bij te staan, doch hij kwam te laat Begyn was reeds aan zijne wonde be zweken. Desiré Begyn is de oudste zoon eener arme weduwe met acht kinderen, waarvan het jon[ ste nog op den schoot zit. Hij was de eenige steun zijner moeder. Na het onderzoek van de wetsdoktors, werd het lijk naar het gasthuis gebracht. In helzelfde'gevecht werden nog twee andere jongelingen gekwetst, waarvan een eene ge vaarlijke wonde onder den arm bekomen heeft; er is echter voor zijn leven niet te vreezen. Van de Voorde, de dader van den moord,had zijn mes weggeworpen en de vlucht genomen. Toen men hem aanhield, loochende hij de mis daad, maar door vragen overrast, bekende hij weldra alles. Het mes heeft men nogniet terug gevonden. Nog vier of vijf andere vechters zijn aangehouden. De twee broeders van het slachtofierzijn door de juslicie onderhoord, daar het schijnt dat zij deelmaakten van de vechtende bende, doch gepoogd hebben hun broeder uit de handen hunner makkers te rukken. feit, ook veroordeeld werd, waarschijnlijk om 'tusschen de kolommen van den tempel verbrand te worden. Welk was die misdaad Had die Br.-, eene dochter verleid, den broer dezer laatste ge dood, den ondergang gebracht in verscheidene familieu Was die Br.-, met de kas opgeste- ken Had die Br.-, hinderlagen gelegd aan dezen of genen Bernays, hem verraderlijk vermoord in medeplichtigheid van anderen Neen, voor zulke nietigheden wordt men in de logie blijkbaar niet beschuldig en veroor deeld. Wat had die Br.-, venerabel dan gedaan LuistertHij liet, zegt de Courtier, zijn dochterke haar eerste communie doen. Ilorresco Voor die gruweldaad verdient de brusselsche vrijmetselaar inderdaad wel le vendig verbrand te worden. Niettemin zegt men buiten de logie wij eerbiedigen het geloof onzer voorouders en niets is veranderd. De gemeenteraad van Brussel heeft on langs een reglement van politie goedgekeurd, waardoor bepaald wordt dat de wagens, kar ren, voertuigen, enz., waarmee na 't vallen van den dag op den openbaren weg gereden wordt, moeten verlicht zijn bij middel van lan- teernen. Het schijnt dat dit reglement ook toe passelijk is op de kruiwagens. Een man kwam een dezer laatste avonden van St-Jans-Molen beek met een kruiwagen naar Brussel, toen hij aan de Vlaamsche poort werd tegengehouden door een policie-agent, die hem vroeg waar zijne lanteern was; de man had er geen, en de agent wilde hem niet laten doorrijden, zoolang zijn voertuig niet verlicht was. Eensklaps kreeg de man met de kruiwagen een gelukkig gedacht; hij nam den kruiwagen op den schouder, en stapte zegepralend voorbij den policieagent, die geen recht meer had om hem den doortocht te beletten het reglement spreekt alleen van voertuigen, waarmee gereden wordt, (circulant sur la voié). Zondag heeft de policie van Brussel eene huiszoeking gedaan in de woning van een ge wezen stadsbediende. Verleden week had zijne vrouw verscheidene koepons van titels bij eenen wisselaar aangeboden, welke deze zon der achterdocht betaalde. Toen de wisselaar de koepons in de bureelen der Caisse Générale aanbood, weigerde men ze, omdat zij voort kwamen van reeds uitbetaalde titels. Daarop werd een onderzoek geopend, en had zondag de huiszoeking plaats. Het parket heeft eene gansche kas papieren en weerden, eene groote som vertegenwoordigende, in beslag genomen Het onderzoek wordt voortgezet. De Moord in de Wetstraat. Volgens de Kölnische Zeilung is er in .de laatste dagen eene gansche verandering geko men in den toestand der Peltzers. Leon heeft eindelijk bekentenissen gedaan, wel ziende dat de vroegere stelsels, die hij vooruit zette, on- hoübaar, niet te verdedigen waren. LeonPeltzer bekent eindelijk wat men sedert lang iu de pers hod aangewezen,als zijnde stel lig en zeker, namelijk dat hij de moord met voorbedachtheid heeft gepleegd. Niemand heeft er ooit aan getwijfeld, mis schien zelfs niet diegenen welke mordicus vol hielden dat de moord door een toeval, door een ongeluk had plaats gehad. Na de moord zou Leon de vlucht hebben genomen; amaar hij is naar Brussel teruggekeerd omdat zijn broeder hem geteleyrafieerd 'had dat de misdaad niet ondekt was. Hier dunkt ons dat, of eenige bekentenissen ontbreken, of dat de Kölnische Zeilung niet alles weet. In alle geval was Armand Peltzer dus van alles onderrichtLeon kwam met zijne voor kennis naar Brussel terug. Om wat te doen Ziehier wat het blad zegt .- Na zijnen terugkeer is hij in de wooning van Bernays gedrongen en heeft er mee" genomen wat hij in weerden vond. Heel wel; maar waar zijn die weerden geble ven, dewijl wij Leon Peltzer korten tijd nadien ontmoeten zonder eenen centiem often minste slechts meteenige franken op zak,die hem door Armand gegeven waren Hoe het zij, aangezien Armand hem telegra- lieerde dat de moord niet ontdekt was, was deze over alles ingelicht en, is het zoo als de Kölnische Zeilung zegt,dan weten wij niet meer hoe hijaandemedeplichtigheid.'ontsnappen zal. Verder zegt het blad Hij (Leon) heeft te Brussel het kadaver uit gekleed en hetandêr kleeren aangedaan. NViens kleéren De kleéren van Bernays, die zich in de Van Breeslraat bevonden Zoo ja, wie heeft hem die gegeven Hoe heeft hij die in een hem onbekend huis kunnen vinden? Dat hij met de sleutels, op het lijk gevonden, is binnen gekomen in het huis Bernays, zou dus waarheid bevonden zijn doch heeft men niet gezegd dat de weduwe het slot der deur liet veranderen en 's avonds de ketting op de deur deed hangen, onmiddellijk na het ver dwijnen van haren man Indien dit zoo is,kan Leon niet binnen geko men zijn zonder overeenkomst met personen die zich binnen bevonden. iEtoile vertaalt met effraction, met braakdoch dit is de eerste maal dat wij van braak hooren spreken. Hier past eene andere vraag is het eene Leon wel die binnen gekomen is Heeft hij niet enkel de sleutels aan anderen overhandigd? Hij heeft insgelijks naar Antwerpen de akten teruggebracht, die Bernays bij zich had toen hij naar Brussel ging eu heeft ze in zijn bureel opge sloten. a Tot nu toe wasjiet onuitlegbaar hoe die akten in het bureel gevonden werden een gekend per soon had ze Bernays zien meenemen toen hij de Brusselsche reis aanveerdde, van welke hij niet meer moest terugkeeren. Waarom heeft Leon Peltzer die stukken in het bureel ie Antwerpen teruggebracht Wat belang had hij persoonlijk in die terugbrenging? Is het niet duidelijk dat anderen daarin belang hadden dan hij die nemelijk, welke hier ble ven, terwijl hij, Leon, integendeel wéér de grenzen overtrok Het artikel van de Kölnische Zeilung, indien het waarheid is, doet onmisbaar aan mede plichtigen denken. In alle geval men komt dichterbij het antwoord op het waarom dat van den eersten oogenblik op ieders lippen ligt. Het blad zegt dat Leon naar het huis iu de Wetstraat is teruggekeerd, om het lijk ander lukken. Inderdaad men moet bekennen dat die Pelt zer een lieve, charmante, plezierige jongen is 't Was immers onder die bemanningen dat de liberale bladen hem voorstelden En de beul. die met zooveel koelbloedigheid al die brutali-, teiten pleegt, alsof hij met eenen stier in de pampas bezig is, werd ons afgebeeld als een goede jongen, die gedurig grijsten jammert, kortom te goed om een mug kwaad te doen. Het artikel van hel keulsche blad bevestigt sommige veronderstellingen en geeft nieuwe krachtaan anderen. Men kan erdus uit trekken: 1° De voorbedachtheid 2" de medeplichtig heid van Armand 3° de diefstal der weerden, met de medeplichtigheid langs binnen 4° deze medeplichtigheid, nogmaals bewezen, als de kleéren, die hem Leon heeft aangetrokken, wel degelijk kleéren van Bernays waren 5° de medeplichtigheid, andermaal bewezen, door het terugbrengen der stukken in het bu reel, 't geen alleen kon dienstig zijn voor ande re plichtigen dan hij. Wie zijn de medeplichtigen Dat zal de jus licie onderscheppen. Indien de bekentenissen van Leon zijn zoo als ze hier worden voortgesteld, dan zal men moeten zeggen, dat het Handelsblad van den beginne af in die waarschijnlijkheid heeft ge redeneerd, en dat zoowel deze feiten, als de manier waarop de moord gepleed werd, de de ware bevonden werden. Al de brusselsche dagbladen deelen onder alle voorbehouding de inlichtingen der Kölni sche Zeilung meé die inlichtingen wordt door geen enkel hunner bevestigd. Onze bijzondere inlichtigen, zegt de Etoile, bevestigen ze in 't geheel niet. Het is van nu af zeker dat de zaak Bernays zal opgeroepen worden in een buitengewonen zittijd, die zal gehouden worden in de eerste dagen der maand augusti. Men spreekt nog altijd van MM. de Bavay en BergmaDS, als voorzitter. Er zullen zeer strenge maatregelen genomen worden. Buiten de personen voorzien van toegadgskaarten, zullen alleen lot de voor behouden plaatsen toegelaten worden, de ge tuigen met hunne dagveerding, de advokaten in toga en de magistraten. De vertegenwoor digers der drukpers zullen bijzondere plaatsen hebben. Figaro bevat eenige bijzonderheden over de zaak-Bemays.doch die niet nieuw zijn. Ziehier wat de korrespondent van het parijzertlad besluit uit de konfrontatiën, welke plaats gehad hebben tusschen Mad. Bernays en de personen, die de kleine blonde gezien hadden: i Uit dit alles blijkt dat 'Mad. Bernays nog altijd de aandacht der justicie bezig houdt, in de opzoekingen naar de ware waarheid over de moord van haren echtgenoot. Wat Leon Peltzer betreft, gaat de korres pondent voort, hij heeft al zijne koelbloedig heid en te zelfder lijd zijne spotlust terugge vonden. Hij gekscheert met de magistraten. Wanneer men hem voor de raadkamer brengt, begint hij zelf met te zeggen Mijnheeren, De gemeente Ardoye was dezer dagen liet looneel eens brutale uitval tegen kerk en priesters Verleden vrijdag had de uitvaart plaats eener vrouw sinds eenige maanden in den huwelijken staat getreden en die na eene kortstondige ziekte overleed. Toen het lijk in de kerk stond en dat de lijk- plechtigheid ging aanvang nemen, kwam de man ter plaats toegeschoten waar het lijk zijner vrouw stond en braakte daar eenen uit val legen de geestelijkheid, zijne vuisten op de kist vastklampende, zoodanig dat de kerk ervan dreunde, en onder de hevigste godslas teringen riep hij Gij zult haar niet hebben Hierop verliet hij de kerk en ging in eene na burige herberg zijne woede door den drank nog wal ophitsen en al spoedig kwam hij wederom de kerk binnen gestormd, en ging op nieuw de kist onder zijne vuitslagen doen dreunen nogmaals de hevigste godslasteringen uitbra kende, zoodanig dat men verplicht was de po litie van het feit te onderrichten die al spoedig een einde aan de kerkschennis kwam stellen, en dien woestaard dezelve deed verlaten. Hier door verdubbelde zijne razernij en verliet de kerk op het eerste aanzoek in eenen zeer be dronken toestand. De straten welke hij doortrok verontweer- digde hij deszelfs bewoners door zijne afschru- welijke verwenschingen en godslasteringen zoo hevig was zijne opgewondengeid dat hij de halren uit zijn hoofd rukte. Middelerwijl had men de lijkdienst voorge zet, maar nu dezelve geëindigd was kwam zich een hertroerend tafereel aan de toegesnelde nieuwsgierigen voordoen en dat bij het zicht, menigeen tranen de oogen deed beperelen, het was het lijk dat men nu aan de stoffelijke aarde ging bestellen en dat op zijnen tocht moest beschermd worden door de politie agenten, want de woestaard had bedreigd de kist te verbrijzelen dank aan de voorzorgen die men genomen had liep alles rustig af. Onmogelijk is hel de verontweerdiging te beschrijven der menigte die de lijkplechtigheid bijwonde, en terzelfder tijde getuige was van dit vreemdsoortig tonneel. Een stoutmoedige kerkdiefstal is woens dag nacht in 0. L. Vrouw kerk te Tongeren gepleegd. Gisteren morgend bestadigde men de verdwijning van 1° een zilveren Christus beeld met kleine vergulde kroon, groot onge veer 10 centimeters, op een ebbenhout kruis van 40 a 45 centimeters hoogte geplaatst. Het kruis was op de hoogte van het voetstuk afge broken 2° een zilveren cilinder-horlogie, waarvan de kleine wijzer en het glas gebroken waren. Maandag kwam een voerman van Kortryk naar Üeinze met eene geladen kar, waarop ook een koffer stond. Te Deinze gekomen was de koffer van de kar verdwenen. Onderweg had den hem twee kerels aangesproken, en hij ver dacht hen terstond de dieven van het koffer te zijn. 's Anderdags bevond de voerman zich te Gent. en ontmoette er de twee kerels. Toen deze den voerman zagen, namen zij de vlucht. Hij zette hen met eenige politie-agenlen ach terna, en weldra werden de dieven aangehou den. Zij hadden reeds eenige der gestolen kleedingslukken aan. De koffer met eenige boeken hadden zij in een veld te Machelen ge worpen, en verscheidene andere voorwerpen in den Berg van Bermhertigheid geplaetst. De werkstaking, die, in de koolmijnen Levant du Flénu, te Cuesmes, ontstaan is, biedt ik kom u verzoeken den geuaemden Leon ,j geen gevaar aan. Zooals het Organe de Mons, Peltzer gevangen te houden. Hij voegt er dan bij Ten overige Leon Peltzer verzet er zich niet tegen. Wanneer men hem naar het huis der mis daad gebracht heeft en terwijl hij bezig was uit te leggen, hoe,volgens hem.de moord gepleegd was, hield hij eensklaps op,om tot een dermagi- straten, die met zijn gebuur sprak, te zeggen Welaan, mijnheeren, de zaak waarmeé wij ons bezig houden is ernstig genoeg, opdat gij mij een oogenblik uwe aandacht verleent. Figaro zegt verder dat Leon Peltzer Mr Ro bert tot advokaat heeft gekozen. Dit bericht is echter onjuist. Mr Robert is de tweede advo kaat van Armand Peltzer. Het artikel van de Kölnische Zeilung, woens dag reeds door den Précurseur en de Etoile publiek gemaakt, en waarover wij hooger ge sproken hebben, wordt niet bevestigd. Die nieuwe bekentenis van Leon Peltzer be staat dus niet; hij houdt zich nog altijd, vol gens l'Opinion, aan zijne ingediende memorie. Die memorie is echter niet aanneemlijk; geen advokaat kan daarop, met eenig welgelukken, pleiten en geen rechter of jury zal de mogelyk- heid van de feiten, daarin opgegeven, aanne men. Hoe het zij, de opgaaf van de Kölnische Zei lung is valsch, en de justicie staat wéér voor de onmogelijke memorie van Leon en de looche ningen van Armand Peltzer. Ontsnapping te Vilvoorde.Donderdag morgend heeft eene stoutmoedige ontsnapping plaats gehad, uit de millitaire gevangenis van Vilvoorde. Omtrent tien ure waren twee gestrafte mili tairen in den hof aan het werken, onder toezicht der wachters. Zij hoorden toe aan de zooge zegde klas der belooningen, welke als zoodanig eene betrekkelijke vrijheid geniet. Van een oogenblik dat zij niet streng bewaakt werden, maakten zij gebruiktvanzichin den afsluitings gracht te werpen, welke zij overzwommen, en namen dan de vlucht over het veld. Een sergeant en twee soldaten zetten ze achterna en zwommen ook de gracht over. Ongelukkig werden zij daarin belemmerd door hunnen grooten kapoot en hunne sabels, zoodat zij met moeite de overzijde bereikten. De vluch tenden hadden biets aan dan hun hemd en hunne lijnwaden broek zij waren zonder schoenen. Niets belemmerde hunne bewegin gen, en zij konden ontvluchten. De soldaten keerden terug naar hunnen post en terstond werd de gendarmerie verwittigd, die in alle richtingen mannen uilzond. Tot hiertoe is men nog zonder nieuws van de vluchtelingen, maar alles doet hopen dat zij weldra in de handen der justicie zullen vallen, aangezien zij geene hulpmiddelen bezitten en slecht gekleed zijn. Een werkman van den dienst der wegen en werken van Audenaerde, de genaamde Aug. Notebaerl, heelt een nieuw stelsel van signaal op groeten afstand uilgevonden. Het stelsel is zeer eenvoudig en zoodanig ingericht, dat de werking altoos regelmatig geschiedt. Hij heeft M. de minister van openbare werken verzocht, hem het model te mogen aanbieden. meldt, doet die werkstaking zich jaarlijks voor, om reden dat de mijnwerkers in dezen tijd het stukje land, dat zij bezitten of huren, willen bewerken. Ook draagt deze werkstaking den naam van Grève ii petotes (aardappel-werk staking). Het is altijd zeker dat er een duizend tal werklieden geweigerd hebben in de mijnen neêr te dalen. FRANKRYK. Diefstal in de Post.Eene depeche uit Parys meldde maandag.dat er in den nacht een belang rijke diefstal had plaatsgehad in liet postkantoor dier stad. Wij laten hier eenige bijzonderheden volgen over den diefstal en welke wij aan de paryzer-Patrie ontleenen Een stoutmoedige diefstal heeft maandagnacht plaats gehad in de bureelen van het midden-be stuur der post. De misdaad werd rond half zes 's morgends ontdekt. Een der kaskens, waarin de zakken met de brieven gesloten worden, werd opengebroken, en de zak, waarin de brieven staken voor de wijk der Beurs, meégenomen. Zonderling genoeg, de dieven hebben de brieven nagezien en zich slechts meester gemaakt van die welke weerd en inhielden. De daders moeten zonder twijfel goed bekend zijn met al wal in de bureelen van de Post ge beurt. Het aantal gechargeerde brieven die gestolen zijn, bedraagt 190. Het juiste cijfer derweerden, welke zij bevatten, is nog niet gekend; maar het wordt op ongeveer een half millioen frank geschal. Eene ruit in de deur welke opde Place du Car rousel uitgeeft was gebroken, en daar die deur langs binnen moet gesloten worden, zoo denkt men met rede, dat de dieven middel gevondeu hebben, om de groote zaal binnen te sluipen en zich er te laten in opsluiten. De omstandigheid.dat de kwaaddoeners slechts dien zak doorzocht hebben, waarin de weerden voor de wijk der Beurs staken, doet denken dat bedienden van het bestuur niet vreemd zijn aan den diefstal. De bestuurder M. Reudwel begaf zich aan stonds bij M. Macé, met wien hij een lang onder houd heeft gehad. Policie-agenten werden gezonden om de toe gangen tot het postkantoor te bewaken. De eerste vermoedens vielen op zekere be dienden, die den dienst van plaatsvervangers verrichten. In de bureelen zelf had een eerste onderzoek plaats; al de bedienden werden ondervraagd en geboora en die, welke zich in de bureelen bevon den op het oogenblik dat de diefstal enldekt werd, werden betast, doch vruchteloos. Voor de onderzofkers.De Vraie France, een katholiek dagblad van Rijsel, bespreekt in zijn nummer van zondag de wijze, waarop de onderzoekers zich gedragen, tegenover de juf vrouwen, die zich bij hen aanbieden ten einde het diploma yao bevoegdheid tot het geven van het lager onderwijs te bekomen. Het gedrag van het grootste deel dier onderzoekers is altijd belachelijk en dwaas, soms terugstootend, zelfs walgelijk. YVij laten hier volgens gemeld blad eene sa menspraak volgen tusschen eenen onderzoeker en eene noQ

De Denderbode | 1882 | | pagina 2