Vergadering te ÏVinove. De jaarlijksche bijeenkomst, voorgeschreven door 't organiek reglement der Bewarende Vereeniging des arrondissements Aelst, werd zondag jl.teNinove gehouden, ter groote zaal van 't Stadhuis, onder Voorzitterschap van den heerFa/i IFam&eAe,volksvertegenwoordiger. De vergadering was buitengewoon talrijk; meer dan 200 leden uit alle de gewesten van ons arrondissement waren tegenwoordig. Na een beknoptelijk vertoog over den bloei- enden toestand welken de bewarende gezind heid, in ons arrondissement, heeft verworven, bracht de heer Voorzitter ter kennis van de kiezers dat, voor wat de provinciale kiezing betreft, alle de uittredende leden der verschil lende cantons de vernieuwing van hun man daat aanveerden, ter uitzondering van MM. Cheeracrdls, te Aelst en De l'Arbre, te Gee- rardsbergen. Te Aelst zal men dus moeten overgaan lot de aanwijzing van een nieuwe candidaat. Wat Geerardsbergen betreft, de twee candidaten zijn reeds aangewezen, het zijn de heeren Prosper De Clippele, Gemeente raadslid te Geerardsbergen en Vander Linden, Burgemeester te Goefferdinghe. Indien het wetsontwerp 't welk een derde provinciaal raadslid aan 't canton Geerardsbergen toekent, aangenomen wordt, zal men aldaar moeten overgaan tot de aanwijzing van een derde candidaat. De heer Voorzitter drukt de hoop uit, dat M. De l'Arbre een nieuw mandaat zal aanveerden. Op aandringen zijner talrijke vrienden, stemt M. De l'Arbre eindelijk toe. De heer Voorzitter spoort alle de kiezers aan, zich in zoo groot getal mogelijk naar de stem bussen te begeven,om aldus, ten eerste, eenen blijk van erkentelijkheid te geven aan de leden van den provincialenraad over den ïever en de bekwaamheid waarvan zij, in de volbrenging van hun mandaat, talrijke bewijzen hebben geleverd, en, ten tweede, om aan onze liberale tegenstrevers eens '.e meer te toonen dat, moesten zij in strijdperk durven treden, eene verpletterende meerderheid hen zou doen on dervinden, dal ons arrondissement is getrouw gebleven aan zijne princiepen van vrijheid en onafhankelijkheid zoowel onder godsdienstig als onder burgerlijk opzicht. De achtbare heer Voorzitter herinnerde ver der het wetsontwerp 't welk een vierde Ver tegenwoordiger aan 't arrondissement Aalst toekent. Naar luid van 't reglement, bewerkt door wijlen den achtbaren Senateur baron Delia- faille, zullen de afgeveerdigden door de can- tonale vergaderingen aangewezen, zich te Aelst moeten vereenigen om over te gaan tot de be noeming der Candidaten aan 't Kiezerskorps voor te stellen. Hij voegde er bij dat het Mid- dencomiteit bereid is den voorstel, in 1878 gedaan, te behouden, namelijk, dat het aan de cantons Geerardsbergen, Sottegem en Herzele toekomt candidaten aan te duiden, welke aan den keus van de afgeveerdigden zullen onder worpen worden. De achtbare heer Mussely-Van Aelbrouck, lid der Bestendige Deputatie, sedert lang, door de openbare denkwijze,als de vermoedelijke vierde candidaat aangewezen, nam alsdan het woord en zegde dat ten einde de taak van de afgeveer digden der hooger bedoelde cantons te verge makkelijken, hij op de uitdrukkelijkste wijze verklaarde het zoo weerdig mandaat van Volks vertegenwoordiger niet te kunnen aanveerden. Dit besluit werd doorvelenmet spijt vernomen. Men besloot verder dat de algemeene ver gadering der afgeveerdigden, in de welke tot de aanwijzing der Candidaten zal worden over gegaan, zal plaatsgrijpen te Aelst, op maandag 15 Mei aanslaande. De heer Voorzitter, deelde verder aan de vergadering meê, dal hij eenen brief kwam le ontvangen, door den welken eene wijziging aan 't reglement wordt gevraagd Men zou hier eenen algemeenen Poll willen invoeren. Een weekblad van ons arrondissement verdedigt ook dit stelsel. De Vergadering wordt geraad pleegd over de vraagIs 't noodzakelijk de wijze op de welke de candidaten heden aange wezen worden, te veranderen Met eenparigheid werd er besloten dat er geene reden bestaan, om eenige verandering aan dit deel van het reglement toe te brengen. Op voorstel van den heer Voorzitter wordt er besloten dat elk canton voortaan 4 afgeveer digden in plaats van 5 zal benoemen. Na nog verscheidene meêdedeelingen aan hoord en maatregelen ten opzichte der aan staande kiezingen genomen te hebben, werd de zitting geheven. Om 2 1/2 ure vergaderden de leden zich an dermaal, in de ruime feestzaal van 't lokaal Den Keizer, alwaar het gebruikelijk Banket plaats had. Ongeveer 120 leden, waaronder 40 Burgemeesters en Schepenen namen er deel aan. Aan de Eeretalel, voorgezeten door den heer Van Wambeke, bemerkte men de heeren Sena- teurs en Vertegenwoordigers van ons arron dissement, de heeren Proviitciaalraadsleden zachtjes voor te bereiden, bij de eerste straal der hoop bij het enkel vermoeden der mogelijkheid was zij in de armen gevlogen van haar, die zij zoo lang en zoo vurig gewenscht had te zien en te ombelzen. Lady Mortimer en M. Sinclair lieten nu moeder en dochter geruimen tijd alleen. Middervvijl was de heer aan verschillige gemoedsbewegingen overge geven; van den eenen kant was hij op zicbzelvcn gebelgd daar hij geene volkomene vreugd smaakte in het geluk van zijn aangenomen kind; van den anderen kant, kon hij er niet in toestemmen] dat hij zou afzien van haar, die hij als eene eigene dochter liefhad. Daar stond hij besluiteloos voor zijne nicht, en vroeg haar of zij ook niet van gevoelen was dat Emma hare ouders zou dienen te volgen. Zekerlijk, antwoordde deze, het zou al te wreed zijn het meisje nu nog van hare ouders verwijderd te houden. Na een oogenblik nagedacht le hebben, hernam M. Sinclair: daar valt mij iels in, alles kan mogelijk nog geschikt worden, haarvader kan mijn sekretans, en hare moeder debestuurstcr van mijn huis worden. Ongeduldig om alle onzekerheid desaangaande le boven le komen, klopte hij aan de kamerdeur Emma die de deur kwam opendoen, en gewis door hare moeder onderricht was over de groote dankbaarheid die zij aan baren weldoener verschuldigd was, viel aan zijne voeten en werd hierin door madame Dupré gevolgd, en beide drukten op eene hartroerende wijze bare erkentenis uit. M. Sinclair deed haar opslaan, en verzocht de dame dat zij haren echtge noot bij brief zou uitnoodigen om ook le komen. In de redekaveling, die hierop volgde, gevoelde de dame Dupré een onvrijwillig bezwaar oprijzen bij hel gedacht, dat zij M. Sinclair, aan wien men alles te danken had, van de persoon ging berooven, aan welke hij zoo zeer verkleefd was; maar die goede man, vermoedende wat er in hel moederlijk hart omging, schoot voorzeker niet te kort in edelmoe digheid; hy vatte Emma bij de hand, en plaatste haar plechtig in de armen barer moeder, en zegdedit is der verschillige kantons en de heeren Burge meester eu Schepenen van Ninove. De spijzen waren lekker en de bediening was wel ingericht, met een woord, hel banket liet niet te wenschen over. Een eerste heildronk aan den koning, aan de koningin en aan de koninklijke familie door den heer Leirens, Senateur, in eene vaderlands lievende bewoording voorgesteld, deed de uit bundigste toejuichingen ontstaan. Een tweede heildronk aan onze afveerdiging in 't Senaat en in de Volkskamer door den heer De Cooman, Burgemeester van Ninove voorgesteld, ver wekte op zijne beurt de geestdriltigste toejui chingen. De eer dien heildronk te beantwoor- viel aan den achtbaren heer Woeste te beurt. In eene van die klare, verstaanbare en kracht dadige redevoeringen aan onzen weispreken den vertegenwoordiger eigen, legde bij den huidigen polilieken toestand des lands bloot voor aller oogen. Sprekende over de ongeluks wet van 1879 zegde hij gemachtigd te zijn te ver klaren, dat de afschaffing dier gedoemde wet, een der voornaamste punten is van 't catholiek programma. Deze verklaring werd met een donderend handgeklap begroet.... Het is oris onmogelijk hier gansch de redevoering van den gevierden spreker te ontleden bepalen wij ons meê te deelen dat hij alvorens te eindigen eenen war men oproep tot alle de vrienden onzer vrije instellingen deed, ten einde hen aan te manen door de kiezingen van 15 Juni te bewijzen, dat de Belgen niet langer het jok willen dulden van mannen die, onder den dekmantel van een valsch liberalismns, alle onze vrijheden vernie tigen en ons onder de dwinglandij van den God-staat willen doen bukken, en die aan de familievaders de opvoeding hunner kinderen willen ontrukken om ze de liberale leerstelsels in te blazen en hen het geloof hunner voorva deren te leeren verloochenen Onnoodig bijna hierbij te voegen dat de acht bare redenaar dikwerf onderbroken werd door de goedkeurende toejuichingen der aanwezigen bij dewelken dit laatste deel zijner redevoering voorzeker den besten indruk zal nalaten. Eenderde heildronk werd door den heer Jan Van Vreckem, Provinciaalraadslid, in eene kernachtige en sierlijke vlaamsche bewoording voorgesteld aan den achtbaren heer Voorzitter, welke, zegde de spreker.met eenen altijd jeug digen iever de vergaderingen der Bewarende Verèeniging voorzit, en die geene gelegenheid laat ontsnappen, om de eensgezindheid en de goede verstandhouding onder de leden te be vlijtigen. De achtbare heer Voorzitter antwoordde dat hij zich met belangstelling de verschillige moeielijke omstandigheden herinnerde in de welke onze denkwijze in 't arrondissement Aelst verkeerde. Maar heden, zegde hij,dat wij onze tegenstrevers uit hunne laatste verschan singen hebben verdreven,ol liever, weggevaagd, hebben wij hen nimmer te vreezen, indien wij de eendracht onder ons blijven bewaren.Over tuigd van hunne machteloosheid, bespieden zij nog slechts het oogenblik dat eenige verdeeld heid onder onszou heerschen.Nu, ik hoop het, zegde de heer Van Wambeke, de eendracht welke, sedert jaren, onder ons bestaat en die ons naar zoovele zegepralen heeft geleid, zal niet verbroken worden; wat mij betreft,niets zal mij te lastig vallen om tot hare bewaring mede te werken en aldus de toekomst onzer partij te verzekeren. Eindelijk voegde de redenaar er bij, dat men hem in alle omstandigheden op de bres zal ontmoeten om er onze rechten en vrij heden tegen de aanslagen der dwinglandsche liberale politiek te verdedigen. Deze krachtda dige woorden werden geestdriftig bijgetreden. Melden wij nog eene kernachtige vlaamsche redevoering in eene vloeiende taal uitgespro ken, door den heer Louis De Sadeleer, Pro- vinciaalraadslid, in de welke alle de onrecht- veerdige maatregelen, alle de aanslagen tegen den godsdienst, alle de dwinglandij van 't ministerie, met een woord, alle onze grieven wierden aangeklaagd. Deze redevoering maakte den besten indruk op de aanwezigen en moe digde allen aan om met nog meer iever dan ooit den strijd tegen 't alles verdelgend liberalis- mus voort te zetten. Zeggen wij ten slotte, dat, als gewoonlijk, de meeste gulhartigheid en broederlijkheid, onafgebroken lieerschten en dat de heugenis dezer schoone feest onder de deelnemers lang zal bewaard worden. Kantons Aelst. I*i*ovincïale Kiezing. De algemeene vergadering der kiezers van de Stad en der Cantons Aelst.ten einde over le gaan tot den keus der afgeveerdigden bij 't mid den Comiteit en de aanduiding der delinitieve candidaten voor de provinciale kiezing van maandag 22 Mei aanstaande, zal plaatsgrijpen. In den Kring De Vriendschap» Korte/Houtstraat, te Aalst, op /ondagl Mei om £5 ure namid dag. Uitnoodigingsbrieven zullen in den loop der toekomende week aan alle de kiezers toe gestuurd worden. de schoonste dag mijns levens Gode is het bekend hoe vurig ik altijd betracht heb den stond te zien op welken het mij zou vergund wezen dit beminnelijk kind aan zijne ouders te kunnen wedergeven, Van dit oogenblik hebben alle rechten, die ik op dit meisje hebben kon, een einde genomen; heden hoort zij icencmaa) aan hare ouders toe. Maar zult gij mij daarom minder liefhebben vroeg Emma, hem lecder aanschouwende. Zekerlijk neen, mijn kind, antwoordde M. Sin clair Ah! zegde het meisje, laat ons altijd bij elkan der blijven! ik hob zoo lang bij u gewoond, och kom gij nu ook eens op uwe beurt bij mijne ouders wonen. Wij zullen zien, antwoordde M. Sinclair met eenen droefgeesligen glimlach, wij zullen zien; maar wij moeten eerst uwen vader raadplegen. Het briefje welke madame Dupré zoo even aan haren man had geschreven, moest zijn hart tot de ontdek king hunner dochter voorbereiden. Wanneer hij kwam aangeloopen, kondigde de tevredenheid, die bij op aller aangezichten las, hem aan, dat zijn hevig ver langen ging verwezentlijkt worden. Zeg mij, riep hij uit, ach zeg mij toch, hebt gij tijding van onze Emma bekomen Ja, zij leeft en is welvarend, riep het meisje, terwijl zij haren vader leederlijk omhelsde. De ouders van Emma hadden door de tijdsomstan digheden al hunne goederen verloren, zij hadden dus hun vaderland verlaten om elders een beslaan le zoeken, en gedacht van naam te moeten veranderen. De hond was hun, korts na hunne aankomst in En geland, ontstolen geworden. De familie Delaval verbleef bij den heer Sinclair, en toen deze stierf, liet hij aan zijne pleegdochter vol doende middelen om met hare ouders onafhankelijk le kunnen leven. Zij keerden dus naar Frankrijk terug, en leefden daar nog lange jaren gelukkig te zamen. £JNDE. De officieele schoolvos die wekelijks, onder den naam van Lowielje, eene geheele wagen vracht dwaasheden van allen kaliber in 't Ver bond uitkraamt, doet onder andere, zondag 11., opmerken dat de fransche Bisschoppen de catholieken aanraden deel te maken van de officieele schoolkomiteiten, terwijl onze belgische Prelaten liet, in ons land, op doodzonde ver bieden.... Doodzonde in Belgie, verdienstelijk werk in Frankrijk, roept Lowielje triomfantelijk uit... Als men maar eene klok hoort,, hoort men ook maar eenen klank, en, is die^klok archi valsch van toon dan toch wordt iedereen het niet altijd gewaar. Wij willen hier dus de groote klok der waar heid en rechtzinnigheid nevens 't liberaal klokje laten hooren, opdat onze geëerde lezers andermaal zouden kunnen oordeelen hoe valsch, hoe logenachtig, hoe bedriegelijk het geluid van 't liberale klokje is.... Luistert, geëerde lezers Elkeen weet dat de fransche radikalen eene wet komen tot stand te brengen die God bru taal weg uit de school verbant en onder andere ook het verplichtend onderwijs uitroept. Hieruit volgt dal alle de kinderen in Frank rijk eenen zekeren termijn van jaren eene school van den Slaat of eene vrije school, op straf van boete voor de ouders, moeten bij wonen. En om er overal wel te kunnen op letten dat alle de kinders het onderwijs ont vangen, zijn er schoolkomiteiten ingesteld Nu, Mgr. Freppel en verscheidene andere pre laten vinden goed de catholieken aan te raden overal waar zij het maar kunnen van die komi- teilen deel te maken. In ons land, integendeel, verbieden H. H. de Bisschoppen strengelijk lid van de schoolko miteiten te worden. Hierin vindt Lowietje, alias de officieele schoolvos, eene tegenstrijdigheid tusschen de belgische en fransche Kerkvoogden. Nu om te bewijzen dat Lowietje eenvoudig een domme kneukel is of wel wetens en wil lens liegt en bedriegt, zullen wij het doel der belgische en Iransche schoolkomiteiten eens vergelijken. Waartoe zijn de fransche Schoolkomiteiten ingericht? Om te zorgen dat alle de kinderen die de schooljaren bereikt hebben,het onderwijs ont vangen, 't zij in eene officieele, 't zij in eene vrije school.AUe de kinderen moetende school hijwoonen, maar 't staat de ouders vrij ze te zenden waar 't hun belieft.... En waarioe zijn de belgische Schoolkomi teiten ingericht Enkel om door alle dwangmiddelen en belof ten de kinderen naar de onzijdige,beter gezegd, ongodsdienstige en,op sommige plaatsen, god- delooze scholen te lokken. Het verschil tusschen de twee komiteiten is tastbaar. Lid zijn in Frankrijk van de School komiteiten is een verdienstelijk werk als men het doet om de kinderen naar de christelijke scholen te lokken; in Belgie integendeel is het doodzonde omdat men de kinderen moet dwin gen de goddelooze scholen bij te wonen. Het is dus niet te verwonderen dat onze Bisschop pen het streng verbieden, terwijl de fransche het goedkeuren. De catholieken, zegt Mgr. Freppel, moeten er overal deel van maken, waar reden bestaan om te hopen dat zij 't kwaad kunnen beletten of eenig goed doen. Er is hier dus geene kwestie van doodzonde hier, verdienstelijk werk daar. Ten slotte dus: Het aanveerden van 't ambt van lid der Schoolkomiteiten in Frankrijk is geene deelneming aan de uitvoering der school wet voor 't geen den aard van 't onderwijs betreft, integendeel, de Bisschoppen raden het aan als een raiddel tot bestrijding der godde looze scholen. Wij dagen Lowielje uit, ons te durven ofte kunnen wederleggen, zonder te vervalschen.te liegen of te bedriegen. Bij koninklijk besluit van 3b April jl., is de heer Hyp Lcdercq, luitenant-colonel-bevelhebber der Bur gerwacht onzer stad benoemd. Ter dezer gelegenheid werd de nieuwe titularis met eene serenade vereerd door 't muziekkorps der Burgerwacht en door de muziekafdeeling der Troeps kinderenschool. Wij kunnen zeer wel begrijpen dat het muziek der Burgerwacht den nieuwen bevelhebber met eene serenade vereert, en, wat meer is, dat als er eene flesch champagne in 'i verschiet slaat de jongens zich niet laten trekkenmaar, wat donders, welk gemeens heeft de Troepskinderenschool met die benoeming? Wij hoorden betrekkelijk de serenade door 'l muziek der Troepskinderenschool een bemerking maken, welke wij als zeer gepast aanschouwen. Men verbiedt aan bedoeld muziekkorps de pro cession op le luisteren, omdat de procossién gods dienstige ceremoniën zijn tegenstrijdig aan de overtuiging van een klein rommelzoo van godver- loochenaars, maar men laat toe dat dit zelfde muziek korps de benoeming begroet of viert van het opper hoofd eener instelling bespol, veracht eo vervloekt door iedereen, met een woord, tegenstrijdig aan de over tuigingvan alle lieden die Iiunne vijf zinnen bezitten... Immers, buiten eenige verwaande guiten en opge blazen snullen, hoeveel voorstaanders telt het groot kinderspel, te recht Garde komiek geheeten Nu't muziekkorps der Troepskinderenschool mag de processiën met helpen verluisteren, 't is te zeggen. God niet helpen vereeren, omdat dit tegen de overtuiging van een zeer gering getal godsbaters strijdt, maar de tvornol der garde komiek mag hel vereeren niettegenstaande het tegen de overtuiging der overgroote meerderheid strijdt... Die redeneering is goed zij loont de dubbelzin nige handelwijs van 't ministerie ten klaarste aan.... Maar.... kom. kom, laat er ons maar een speldeke aansteken, en drukken wij de hoop uit dat de nieuwe Kornet, nu bij die verhevene bediening bekleedt, zich wat belamelijker zal gedragen als te Oostacker, en vooral de principen der wellevendheid wel zal in acht nemen, opdat 't gene met generaal Renard eens voorviel, nimmer met generaal Marchal zou voorvallen, namelijk, van hem ook le inviteren pour aller chez Florence manger des palaltes avec des pelu- res Volkekamei'. De bespreking van 't budjet van openbare werken, wierd deze week voortgezet. De redetwist leverde geen ernstig belang voor ons arrondissement op. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer De Ridder, onderp. van Kruisliautem, gaat naar Aelst, en hij wordt vervangen door den Eerw. Heer van Kerkvoor- de, prol. te Sint Nikolaas. De Eerw. Heer Tem merman, onderpastor te Oostwinkel, wordt directeur van 't klooster te Zomergem. De Heer Van Langenhove, kapelaan in St. Jacobs te Gent, vervangt hem. De Eerw. Heer Massot heelt zijne ontslag gegeven van aalmoesenier van het cellengevang te Dendermonde. Hij wordt vervangen door den Eerw. Heer Ver mast, directeur der Theresianen. ALLERHANDE NIEUWS. Aan ons nummer van heden hoort een inschrijvines-bulletijn als bijvoegsel. Wij bevelen beide geschied kundige werken onze geeërde lezers ten zeerste aan; immers hedendangsch is het eene noodzakelijkheid geworden de geschiedenis zelfs voor politieke zaken te raadplegen. De geschiedenis der Malcontenten handelt over de be roerten der XVIe eeuw, met een woord, over de geuzen en hunne daden. Dit werk is allerbelangrijkst voor het vlaamsche land, omdat het een helder daglicht werpt op de schelmerijen, moorden, brandstichtingen, dieften, verwoestingen die de geuzen aldaar bedreven. Vrijdag namiddag 21 April, is de ge naamde Van Eesbeeck Hendrik, oud 15 jaren, werkjongen in de pannenbakkerij van den heer H. De Blieck-Levionnoisgenischesteenweg alhier, door zijne eigene onvoorzichtigheid, ter hoogte van ongeveer zes meters, naar be neden gevallen. De ongelukkige werd, na de eerste zorgen ontvangen te hebben van den heer J. De Windt, geneesheer, naar 't Hospitaal overgevoerd, alwaar hij des anderendaags om 1 1/2 ure namiddag aan de gevolgen zijner wonden overleed. De gemeentekiezingen van Mechelen die door de Bestendige Deputatie van Antwerpen, uit hoofde van wel bewezene liberale drukking, omkooperijen. schrikaaDjagingen, zwaarwich tige onregelmatigheden verbroken waren, komen door Z. O. Rolin goedgekeurd te wor den. Zulke partijdige besluiten moeten voorzeker het hoogere Bestuur in de oogen van alle deftige lieden, altijd dieper om dieper verla gen.... Maar geduld de kan gaat zoo lang te water tot dat ze eindelijk breekt.... Provinciale kiezingen De Moniteur van lfijnsdag kondigt het volgende koninklijk be sluit af, gedagteekend 24 april Art. 1. De kieskollegien der kantons aange duid iu den staat gevoegd bij het tegenwoordig besluit worden bijeengeroepen op maandag 22 mei 1882 ten negen ure 's morgens, ten einde elk het getal provinciale raadsleden te kiezen door dezen staat bepaald. De kandidaten moeten vóór den woensdag 17 der zelfde maand voorgesteld zijn. Elk voorstel moet door ten minste vijf-en-twiniig kiezers geteekend zijn in de kantons, welk vier raadsleden kiezen ot meer, en door tien kiezers in de andere kantons. De voorzitter van het hoofdbureel der kiezing zal door een bericht, ter. laatste op maandag 8 mei toekomende openbaar gemaakt, bekend maken dat hij, ingevolge hel N" 131 der sa mengevoegde weiten, op maandag 15 en dins dag 16 der zelfde maand, van 1 tot 4 uren 's namiddags, de voorstellen zal ontvangen. Art, 2. In geval van balloteering, zal de stemming, zonder nieuwe bijeenroeping, der kiezers, plaats hebben op maandag 29 mei toekomende, ten 9 ure 's morgens. Bij dit koninklijk besluit is de staat gevoegd der kantons waar er kiezingen moeten plaats hebben en van het getal der te kiezen raads leden. Kiesrecht. Men leest in de Mechelsche Courant Edmoud De Poorter, hulpsekretaris der liberale Associatie van Mechelen, zoon van Henricus-Hubertus De Poorter (geb. te Breda) en van Victoria-Anna-Maria Venus kleinzoon van Joannes-Jacobus De Poorter, (geb. te Breda) en van Maria-Cornelia Van Dyck achter-kleinzoon van Gerardus De Poorter, (geb. te Breda) en van Cornelia Van der Maden, is afgeschrabl van de kiezerslijsten der stad Mec helen bij vonnis van 'l beroepshof van Brussel, bekrachtigd door een ander vonnis van het verbrekingshof van Brussel, verledene week uitgesproken. De reden der afschrabbing is deze Edmond De Poorter is geen Belg omdat zijne ouders en voorouders Hollanders zijn en dat hij (Edmond De Poorter), wanneer hij meerderjarig gewor den is, de verklaring dat hij Belg wilde worden, niet gedaan of vergeten heeft te doen. Het gevolg der afschrabbing is zeer ernstig. Ten eerste, Edmond De Poorter is geen kiezer meer; ten tweede, aide kiesreklamatiën, die hij ingediend heeft (iels van over de honderd veertig!) tegen onze vrienden, vallen in duigen en zijn nietig; dus al onze vrienden tegen wie hijgereklameerd heeft in september 1881 .blijven kiezer en mogen kiezen maandag 22 mei voor de provincie; integendeel hij (Edmond De Poorter) zal voor de deur op de straat mogen blijven staan. Onze hartelijke gelukwenschin- gen aan de liberale associatie van Mechelen, omdat zij mannen gebruikt die geen recht bezitten om te reklameeren. Wij dachten dat zij slimmer was. De catholieke associatie had de afschrabbing gevraagd van een zeker getal liberale kiezers, die meestal huurders per maand waren. Het beroepshof van Brussel heeft 35 afschrabbin- geti van liberale kiezers bevolen en de aan vraag van inschrijving van twaalf nieuwe catholieke kiezers aangenomen. Voege men daarbij een dertigtal inschrijvingen van catho lieke rechthebbenden op den bijgevoegden lijst in august; 1881, en elkeen zal moeten beken nen dat de uitslag der herziening van de kie zerslijsten voor de catholieke partij te Meche len uitnemend gunstig is. Het beroepshof van Brussel heeft een aardig besluit uitgegeven, hetwelk wij aan onze lezers willen kenbaar maken. De catholieke Vereeni ging van Mechelen had de afschrabbing ge vraagd van M. Alfons Steinmetz, principale ingenieur (ingenieur principal) bij de staats- ijzerenwegen, woonachtig te Mechelen. De catholieke Vereeniging beweerde dat M. Stein metz geen Belg is. Het beroepshof van Brussel, na deze zaak onderzocht te hebben, vindt inderdaad dat M. Steinmetz geen Belg is en schrabt hem af als algemeene kiezer, maar BEHOUDT hem als pro vinciale en gemeente kiezer. Alzoo, volgens het beroepshof van Brussel, is M. Steinmetz geen algemeene kiezer omdat hij vreemdeling is; doch mag provinciale-en gemeente kiezer blij ven, alhoewel hij vreemdeling is. Wie dien harrewar verstaat, is zeer slim; maar wij en nog vele anderen kunnen ën zullen het niet verstaan. Dinsdag aanstaande, 2 mei, verschijnt M. X. Olin.lid der Kamer van Volksvertegenwoor digers, voor de korrektionneele rechtbank van Brussel, onder beschuldiging M. Coremans in tweegevecht gedaagd te hebben. Zooals men weet, heeft die uitdaging in eene zitting der Kamers plaats gehad.De rechtbank zal voorge zeten worden door M. Lucien Jamar; M. Dieu- donné, substituut van den prokureur de3 koniugs, zal den zetel van het openbaar minis terie bekleeden. De Echo du Parlement kondigt een om zendbrief af van den minister van binnenland- sohe zaken aan de gouverneurs, en waardoor M. Rolin verklaart dat de burgemeesters, die de begrafenissen regelen volgens den gods dienst, bij middel van onderverdeelingen der kerkhoven, moeten vervolgd worden. Door dien omzendbrief schaft M. Rolin in eens het dekreet van prairial af, dat door het hof van kassatie zelf erkend is als grondwette lijk, en dat de verdeeling der kerkhoven be veelt, in de gemeenten waar verscheidene eerediensten beleden worden. Onlangs had er te Vilvoorde eene kiezing plaats voor een gemeenteraadslid. De catho lieke candidaet werd gekozen met eene stem meerderheid. Maandag heeft de bestendige deputatie van Braband die kiezing verbroken. Natuurlijk De policie van Brussel heeft dezer dagen bij verscheidene wisselagenten dier stad een groot getal aktiën der twamways van Mun- ehen in beslag genomen. Ziehier eenige bijzon derheden omtrent die zaak. Den 16 meert laatsleden gaf M.P...nijveraar te St.-Gilles, tot delging eener leening van 55,000 fr. aan den vertegenwoordiger der lianque Parissienne van Duinkerke, 65 aktiën der tramways van Munsehen, en 388 aandee- len der tramways van Praag. M. A. D., die de aktiën ontvangen had, vroeg een dag om zich de noodige fondsen te ver schaffen en vertrok heimelijk naar Duinkerke. Te Brussel werden de titels, A. D. opgelicht, verkocht door een zekere M. te Londen wo nende, en die daarvan eene som 500 pond ont ving. Tot hiertoe is men zonder nieuws van A. D. en van zijn medeplichtige M. In afwachting werden de titels in beslag genomen, en ter be schikking gesteld van het parket. Het schijnt dat men op het nieuw justi- ciepaleis van Brussel den ontworpen koepel niet zal kunnen plaatsen. De Chronique zegt dat de ondernemer, M. De Vestel, verklaard heeft de werken onder zijne verantwoordelijk heid niet meer te willen voortzetten, en dat het eene groote onvoorzichtigheid zou 2ijn het gebouw nog 15 of 20 meters hooger te maken. Dit kostelijk paleis zal men dan misschien nooit kunnen voltrekken De onderzoeksrechter M. Ketels, heeft zich Woengdag naar Antwerpen begeven en heeft talrijke getuigen gehoord. Hij is 's na middags naar Brussel weérgekeerd en heeft onmiddelijk de twee gebroeders Peltzer een lang verhoor doen ondergaan. Den 8 mei komt de genaamde O. Van Bredaal, op dit oogenblik in de gevangenis, opnieuw voor de korrektionneele rechtbank. Het schijnt dat die klerk van Armand Peltzer, toen hij nog in vrijheid was en een pak brieven die door hel parket aan zijnen patroon terug gezonden werden, in ontvangst nemen moest deze brieven zou hebben geopend. In hoeverre dit in dees geval, strafbaar is, staat te zien. Verder is er nog, zegt men, eene instructie geopend over het verkoop van een diamant, welk feit men nog niet weet of het met de groote zaak in betrekking staat. Valschmunters. Een schrijnwerker had onlangs eene kamer gehuurd in de St-Martcns- straat, te St-Jaris-Molenbeek, om er, zooals hij zegde, een werkhuis in te richten. In dit huis woont ook een andere kerel, die den schoen makersstiel uitoefent. Zaterdag bood die schoenmaker zich aan in den winkel van Mad. Desiron, Colleystraat, en gaf een stuk van 5 fr. om eenige schulden te voldoen. Daar Mad. Desiron geen klein geld genoeg bezat, ging men het bij een buurman uitwisselen. Die buurman kwam Maandag naar Antwer pen, en gaf dit stuk van 5 fr. in betaling, maar men bevond dat het valsch was. Hij gaf het dan weêr aan Mad. Desiron, die het op hare beurt aan den schoenmaker terug gaf. Dijusdag bood die schoenmaker wederom een valsch stuk aan bij M. Desiron, welke het nu weigerde. Daarop ging hij terug om het stuk aan den schrijnwerker te geven. Een wei nig later kwam hij weêr in den winkel met een ander stuk, dal al niet beter was dan het eerste. Mad. Desiron ging daarop de policie verwit tigen. M. Klerckx.policieoflicier,entwee agen ten begaven zich naar het huis waar de schrijn werker woonde. Zij onderzochten zijne kamer en vonden er een vorm tfte diende om geld stukken te gieten. De schrijnwerker werd ter stond aangehouden en het huis werd door de policie bewaakt. Toen de schoenmaker thuis kwam, werd hij ook gevat en naar het policie- bureel gebracht. Verscheidene valsche geld stukken werden in beslaggenomen. L'Europe bespreekt in eenige artikels het kamp van Beverloo, waar in 't eerste de grond door het departement van oorlog aangekocht wierd voor 45 fr., en die nu nooit min gaat als 1,700 fr., en soms tot 2,500 fr. per hektaar opklimt. De eerste troepen kampeerden in 1855 onder tenten; in 1836 bouwde men eenige barakken rechts en links van den weg van Hechtel. In 1840 begon men de barakken in carrés te bouwen. Het paleis wierd in 1836 aangelegd en in 1837 afgewerkt. De eerste plantingen dagteekenen van 1842. De pogingen tot hovenierderij op ruimen voet, dagteekenen van 1840. In 1850 wierd Leopolds-burg tot gemeente verheven, De bevolking beloopt 1700 zielen, doch in den lijd der manoeuvers wordt dit getal met 800 zwervelingen vermeerderd. Leopolds-burg heeft eene kerk met schilderijen van Navez, Wauters en Van Bree, en eene schoone pastorij met hof. Vóór dat de kerk gebouwd wierd, bouwde men er zeven kapel len op verschillende plaatsen, doch die beur telings wierden afgebroken. Zondag nacht heeft de policie van Gent, eenige landloopers aangehouden die, in de kasematten der oude citadel hun verblijf hiel den. Zij sliepen er op bedden van hooi, en de den er hunne keuken. Bij hunne aanhouding hebben zij eenen hevigen weêrstand geboden. Sedert eenigen tijd werden talrijke nach telijke diefstallen gepleegd in het lokaal der bewaarschool Hoogstraat te Ronsse. Zondag nacht hoorde men eenig gerucht in hel lokaal. Men verwittigde de bedienden van het Hotel del'Eloile. Een hunner, M. W. S.... nam een geweer en wachte de dieven af. Eensklaps zag hij eene schaduw op den muur en schooi. Het

De Denderbode | 1882 | | pagina 2