Kiescollege des kantons Aclst. De H. Vader heeft, met een gansch bijzon- der genoegen, de uitdrukking ontvangen der gevoelens van getrouwheid en verkleefdheid, door den Bond der Catholieke kringen gezon- den en Hij verleent uit ganscher harte zijnen apostolischen zegen aan den bond, aan de catholieken te Gent vereenigd, aan hunne huisgezinnen en aan hunne werkzaamheden. KARDINAAL JACOB1NI. Deze mededeeling wordt door de vergadering met veel geestdrift ontvangen. Men gaat over tot de voortzetting der beraad slaging overliet uitgestelde punt der voorgaan de zitting. Het volgende punt aan het dagorde was de verspreiding van dagbladen en katholieke schriften. Op het laatste punt van het dagorde poli tieke toestand van het land werd het woord genomen door baron Kervyn de Lettenhove, gewezen minister en Volksvertegenwoordiger van Ëecloo. De achtbare spreker schilderde in eene gespierde en medeslepende redevoering den ongelukkigen toestand af waarin ons land door het ministerie gedompeld wordt, door de ver nietiging der aloude vrijheden onzer provinciën en gemeenten. Het land is overgeleverd aan de spéciale commissarissen, 't is te zeggen aan de agenten van willekeur en dwingelandij. Daarbij wordt thans eene wet voorgesteld die, tegenover provinciën en gemeenten, het wa pen van het geweld in de handen stelt van het gouvernement. Van u, gentsche kiezers, zeg de M. Kervyn, hangt het af te verhinderen dat die vrijheiddoodende wet gestemd worde. Onze zeven ministers willen overal tus- schenkomen, overal meester zijn zij willen provinciale - en gemeentebesturen onder hun nen wil doen bukken. Welnu, het gansche land moet zich krachtdadig tegen die schen ding onzer vrijheden verzetten. Aan eiken kandidaat voor de kiezingen, moet de verkla ring afgevraagd worden of hij die duurbare vrijheden tegen een aanmatigend en verdruk kend bestuur zal verdedigen. Zoo niet is hij onweerdig gekozen te worden. Nu nam M. Verspeyen het woord, en deed, in eene krachtige improvisatie, de wenschen kennen van de catholieken, opzichtens de hou ding van de leden der Rechterzij in de Wet gevende Kamers. Met genoegen, zegde hij, hebben de ca tholieken gezien dat hunne Vertegenwoordi gers in de Kamer stellige verklaringen hebben afgelegd, aangaande hetgeen zij van zin zijn in zake van gemeentevrijheid en kieshervorming. Die punten van het programma der rech terzij worden door al de catholieken van het land aangenomen en ondersteund, doch zij vragen van hunne Vertegenwoordigers, in 't vooruitzicht van den kiesstrijd, eene even stellige en even duidelijke verklaring aangaan de de schoolkwestie (Toejuichingen). Wij hebben de verwaandheid niet onze vertegenwoordigers eene oplossing aan te duiden. Doch wij bevelen in de aandacht dezer vergadering en vooral aan de welwillendheid der leden van Kamer en Senaat, de oplossing der schoolkwestie. Wij vragen geen bepaald wetsontwerp, doch wij verzoeken dat men ons een ordewoord zou geven, dat beantwoorde aan de hoop der catholieken van geheel het land. (Langdurige toejuichingen). Vijf honderd dertig dischgenooten namen deel aan het banket in den Casino. Kiezing van 22 Mei voor den Provincialenraad. BERICHT De Voorzitter van het Hoofdbureel maakt den heeren kiezers bekend, dat hij de voor stelling van candidaten, hunne aanvaarding en de lijst der getuigen door hen aangeduid, zal ontvangen ten zijnen huize, Dendermond- sche Steenweg, te rekenen van den Vrijdag 12 tot en medebegrepen Dijnsdag 16 dezer maand van 2 tot 6 uren namiddag. Dit tijdstip verloopen zijnde, zullen geene voorstelling van candidaten, aanvaarding van candidatuur en aanduiding van getuigen ont vankelijk zijn. De officieele lijst der candidaten zal meege deeld worden aan wie het behoort te rekenen van Donderdag IR dezer, ter zelfde plaats en uren. Gedaan te Aalst, den 5 Mei 1882. De Voorzitter van 't Hoofdbureel, S. VEKLYNDE. KIESKRONIJK Grondwettige Bewarende Vereeniging van Aelst. Wij herinneren de heeren Kiezers van de Stad en de Kantons Aelst, tot de catholieke of bewarende Denkwijze behoorende, de alge- meene Vergadering welke, morgen Zondag 7 Mei, om 3 uren namiddag, in den a Kring de Vriendschap, Korte-Zoutstraatalhier Ier stede zal gehouden worden. DAGORDE 1. Provinciale Kiezing van 22 Mei. Aan wijzing der definitieve Candidaten. 2. Benoeming der cantonale afgeveerdigden bij 't Midden-Comiteit. 3. Uitlegging over de wijze van stemmen. 4. Voorstellen. Maatregelen voor de aan staande Provinciale Kiezing. Wij roepen de aandacht der kiezers op de belangrijkheid dezer vergadering in. De catholieke kiezers welke bij vergetelheid of misgreep geenen uitnoodigingsbrief moch ten ontvangen hebben, worden verzocht het tegenwoordige bericht als eene uitnoodiging te houden. De Gazette de Liége, meldt dat M. baron Woelmont d'Oplieux, senateur voor het arron dissement Tongeren-Maeseyck, zich bij de kie zingen van Juni niet meer zal laten voordragen. De catholieken zullen in zijne plaats M. graaf de Borchgrave d'Atena, volksvertegenwoordi ger, voorstellen. M. ridder Camillede Borman, provinciaalraadslid en oud-burgemeester van Schalkhoven, zou zich voordragen voor den zetel van M. de Borchgrave in de Kamer. Bij de aanstaande wetgevende kiezingen zul len de catholieken van Gent ook in het strijd perk treden. De Katholieke Associatie heeft reeds voorloopige kandidaten voorgesteld Voor den SenaatMM. Cassier-De Hemptinne, Van Crombrugghe, A. Pycke, Soupaert, De Smedt-De Naeyer, G. Parmentier, Bracke-llu- iau, baron L. Dons, baron Grenier, L. Van den Hecke, A. de Uentergem, Fiévé-Grenier, V. Cooremau en Th. LibbreclH. Voor de Kamer MM. Cruyt, Delahaye, de Moerman, De Smet-de Langhe, Drubbel, P. De Smet, Storme, Fiévé-Grenier, A. Hooreman, Ver- cruysse-Bracq, Steppe, R. Borremans, De Smet-Meersmans, De Smet-De Naeyer, Delva- Rolin, Dorsan, D. Caisier, A. Verhaeghe, A. Claes, A. Eeman, J. Van Cleemputte, R. de Kerckhove, Th. Léger, P. Van Biervliet, Bege- rem, H. della Faille, A, 't Kint de Naeyer, H. De Baets, Van den Heuvel, Steyaert, Ligy, A. deKerckhove-Borluut, J. Lefebvre-deTenhove, 0. Vergauwen, Verschueren, doktor te Ever- gem, en baron d'Udeken. Men meldt uil Bergen dat de catholieken aldaar bij de aanslaande wetgevende kiezingen geene candidaten zullen voorstellen. De strijd tusschen de liberalen zal nog al hevig zijn er bieden zich meer liberale candidaten aan dan er zetels 2ijn. M. Fléchet, Senateur van Luik, wiens man daat dit jaar eindigt, kan zich niet meer als kandidaat voorstellen. De bestendige deputatie heeft in hare laatste zitting vastgesteld datM. Fléchet geenen genoegzamen kiescijns meer betaalt, om op de lijst der kiesbaren voor het Senaat behouden te worden. De liberalen van Luik kunnen moeilijk een candidaat voor den Senaat vinden, in vervan ging van M. Fléchet. Op de lijst der kiesbaren voor den Senaat bevinden zich maar weinig liberalen, en bijgevolg zal men groote moeite hebben om eenen candidaat te vinden, die de noodige voorwaarden van verdienste en libe- ralismus bezit. Te Verviers bereiden de catholieken zich ook voor de wetgevende kiezirigeu van Juni. Als candidaten voorde Kamer spreekt men van M. Alfred Simonis, oud-volksvertegen woordiger; M. Demaret, advocaat en provin ciaal raadslid Al. F. Biolley M. Dellicour. bankier M. Loslever, advocaat M. Ortmans- Hauzeur M. Thisquen, eerevrederechter en M.Louis de Biolley,lid der handelskamer.Voor den Senaat spreekt men van MM. 't Serste- vens, provinciaal raadslid Emmanuel de Biol ley en W. Del Marmol. AI. Iwan Simonis schijnt ditmaal geene candidatuur te willen aannemen. De liberalen willen M. Laoureux, niettegen staande zijnen hoogen ouderdom en zijne on gesteldheden, verplichten zich nogmaals voor het kiezerskorps aan te bieden. De liberale candidaat voor den nieuwen Senateurszelel te Brugge, zal AI. Jooris, arron- dissements-kommissaris aldaar, zijn. LaatMe nieuws. Dezen middag vergaderde het Komileit der liberale Associatie des cantons Aelst, zondag lest vernieuwd of herkozen, ten einde te beraadslagen en eene beslissing te nemen over de vraag Moet 'l kliekje met de aanstaande provin ciale kiezing in strijdperk treden De meeningen waren zeer verdeeld de melkbaar den wilden mordicus ten strijde trekken, doch de ouderen, bij ondervinding geleerd, kwamen er tegen op. Eindelijk wierd er beslist dat de druiven te groen zijn, en bet voor 't kliekje voorzichtigst zal wezen in hare pijpen te blijven koekeloeren lot dat eens de liberale zon hier zal opdagen. HANDEL EN NYVERHE1D. Petrool. In de nabijheid van Sulz, in den Elzas, heeft men een zeer rijk petroolveld ont dekt, ter plaatse waar reeds sedert eeuigen tijd naphte wordt gewonnen. Alen heeft name lijk een onderzoek ingesteld door het doen van boringen. Toen men een diepte van ruim 140 meter beneden het omliggende bergachtige terrein had bereikt, spoot een sterke straal petrool uit het boorgat, van 55 millimeters, ongeveer gelijkstaande met 8 a 10 vaten per uur, dus 200 a 240 vaten per etmaal. Het specifiek gewicht der gewonnen petrool is 1880 zij is na de vereischte zuivering, uit muntend geschikt, om ter verlichting van wo ningen, enz., te worden gebezigd. Het gansche terrein dat: zich van Sulz tot Weissenburg uitstrekt, schijnt een rijken voorraad van petrool te bevatten. Boringen zullen weldra allerwege worden aangevange. Belangrijk Bericht. De wet van 18 decem ber 1875, laat het gebruik toe van een naam stempel griffevoor het ongeldig maken der plak/egels op de handelseffekten, komende uit het buitenland. De stempel moet voorafgaan delijk goedgekeurd zijn, en het stempelen mag alleen geschieden met vetten inkt. Wij oordeelen het geraadzaam onze lezers te verwittigen,dat volgens de onderrichtingen van den minister van financien, de bijzondere ani- line-inkt, dien men voor de stempels in caout chouc gebruikt,niet voldoet aan devereischten der wet, omdat hij verandert, wanneer men hem aan de lucht blootstelt,en met warm water kan uitgevaagd worden. De kooplieden ot alle andere personen, die effekten bekleed met een zegel vernietigd bij middel van zulken inkt, in betaling ontvangen of, ten welken titel ook, er hun handteeken op plaatsen, stellen zich dus bloot, zonder beroep, eene boete te beloopen van vijf ten honderd van het kapitaal. Hetzelfde zou gebeuren met de bankiers, wis selagenten of andere personen, die eenvoudig die effekten verhandelen of inkasseeren voor een anders rekening. De hussiers en notaris sen, die zulke effekten zouden protcsteeren, beloopen persoonlijk, eene boete van vijf-en dertig frank. WETGEVENDE KAMERS. Senaat. 't Senaat beeff zich deze week ver gaderd verschillige budjetten en wetsontwerpen van weinig belang werden vooreerst gestemd. De redetwist over 't budjet van buitenlandsche zaken alleen was eenigzins belangwekkend. Sedert de afschaffing der belgische vertegenwoordiging bij 't Vatikaan, onthielden de leden der Rechterzijde zich bij de stemming Dees jaar hebben de meesten onder ben hel budjet gestemd mits de voorbebouding hunner denkwijze. MM. Lammens, de Limburg-Stirum, De Coninck, Cassiers en Cannart d'Hamate hebben zich echter onthouden, om nog eens te meer te pro- icsleeren tegen de afschaffing van onzen gezant bij Z. li. den Paus- De reden zijner onthouding door M. Lammens op gegeven verwekten bijna een hevig incident Ik onthoud mij, verklaarde het achtbaar lid, omdat ik, door mijne stemming, den schijn niet hebben zou de zaken, in Italic gebeurd, goed te keuren, waarvan de H. Vader 't slachtoffer is. Paclta Frère, sprong rechten rood alseen kalkoen sche haan, riep hij uit, dat hij legen die woorden moest protesterendat hel aan 't belgische Senaat niet was, te oordeelen over 't geen in andere landen gebeurde; dat overigens zulke handelwijze ons diplomatische moeielijkheden zou op den hals halen, moest hij er zijne slem niet tegen verheffen, 't Budjet werd dan gestemd met 41 stemmen tegen 3. Verder hield de Hooge Vergadering zich onledig met de bespreking van 't budjet van openbaar on derwijs De achtbare Senateur M. Van Ockerhoul maakte zich den tolk van alle de grieven die wij, catholieken, legen 'l officieel of liever, maconniek onderwijs hebben. Onmogelijk is 't ons die rede voering welke eene woedende gramschap bij Pietje den doodgraver deed ontvlammen, hier te ontleden: wij verzenden onze geëerde lezers naar 't verslag over de werkzaamheden der vergadering, liet budjet werd eindelijk gestemd met 32 stemmen tegen 23. Yolkskniiier De Kamer heeft eindelijk 't bud jet der openbare werken aangenomen. Verder stemde de Vergadering de wetsontwerpen over de vermeerdering der provincialeraadsledeu en van de leden der beide Kamers. Wat de vermeerdering der leden van de heide Kamers betreft, hebben MM. De Lantsheere, Van Hoorde, Kervyn en Jacobs doen uitschijnen hoe on- rechtveerdig het gouvernement is te werk gegaan in de verdeeling der nieuwe zetels. De linkerzijde weigerde te diskuteeren; zij kon immers van krom geen recht maken, en om zich uil den slag te trek ken, verhaasto zij zich de sluiting uit te spreken. 'I Wetsontwerp wierd dan gestemd met 55 stemmen legen 33 en 3 onthoudingen. In zitting van vrijdag ving de Vergaderingden rede twist 3an over het Schoolenkwest. Al. Neujan van Luik, een gekende papenvreter en apostaat,viel meer dan twee uren lang, als een gevleeschden duivel tegen de priesters uitgeene beleedigingen, geene spotternijen, geene versmadingen wierden de geeste lijkheid gespaard. Toen de luiksche religiehater al zijne helscho gal had uitgespuwen, beklom AI. Malou, leider der Rechterzijde, het spreekgestoelte en ver klaarde,dal daar hij en zijne vrienden, noch van nabij, noch van verre, in 't Schoolenkwest waren tusschen- gekomen, zij dus besloten hadden geen deel te nemen aan dezen redetwist, dien zij als eene belee- diging aan ons geloof, aan de gezonde rede, en aan de rechten door de grondwet gewaarborgd aan schouwen. Deze verklaring deed de Linkerzijde in eene razen de woede ontsteken; M. Neujean vooral kronkelde zich als satan in een wijwatervalDe libe ralen konnen nu ondereen pralen en zeeveren over die schelmen van catholieken zooveel hel hun hartje lust! RECHTERLIJKE KRONIJK. AI. Xavier Olin, lid der Kamer van Volksver tegenwoordigers, verscheen dijnsdag voor de 6* kamer der correktionneele rechtbank van Brussel, onder beschuldiging van op 25 De cember 1881, M. Coremans, Volksvertegen woordiger van Antwerpen, in tweegevecht edaagd te hebben. AI. Olin herkent de feiten ten zijnen laste. Hij wordt door geenen verdediger 'bijgestaan. De eenige opgeroepen getuige is Al. Scail- quin, advokaal en volksvertegenwoordiger. Hij zegt dat bij, in gezelschap van AI. de kom- mandant Mallet, zich te Antwerpen bij AI. Co remans heelt begeven, om van dezen te beko men dat hij de woorden door hem in de Kamers uitgesproken, zou intrekken. Daar AI. Coremans dit weigerde, hebben zij de uitdaging in tweegevecht gedaan, volgens het mandaat hun door AI. Olin gegeven. Na een kort rekwisitorium van M. den substi tuut Dieudonné, die den zetel van het open baar ministerie bekleedde, en de toepassing vroeg van art. 44 der grondwet en art. 423 van het strafwetboek, werd M. Olin veroor deeld tol 200 fr. boete voor uitdaging in twee gevecht, met verzachtende omstandigheden, voortspruitende uit het voorgaande goed gedrag van den plichtige. Wij hebben over eenige maanden het bloe dig drama der Koolovenstraat te Brussel mee gedeeld. Zooals gemeld is, werd een werkman Karei De Walripont, in een gevecht een mes steek toegebracht door een jongeling van 16 jaar, J. B. Kerkx. De Watripont overleed wel dra aan zijne wonde. Het onderzoek heeft be- statigd, dat Kerkx, de dood van zijn slachtoffer zonder voorbedachtheid veroorzaakt heeft. De zaak is dan ook voor de correctionneele recht bank verzonden. Kerxk verscheen woensdag voor de zesde kamer. Op verzoek van zijnen advokaat, is de zaak lot 17 dezer uitgesteld. Meer dan dertig getuigen zijn voor die zaak opgeroepen. Zaak van Doornik. De eerw. beer Alfred Pivet, prosekretaris van het bisdom van Doornik, verleden zondag genoemd in eene korrespondentie van het Journal de Liége, heeft aan dit dagblad, orgaan van Al. Frère, den volgenden afdoenden brief gezonden Doornik, 1 mei 1882. Mijnheer de Uitgever, Gij hebt in uwe kolommen eene korrespon- dencie uit Brussel afgekondigd, welkedoor den Echo du Purlement, in zijn nummer van heden overgenomen wordt. Tusschen de min ot meer gewaagde bewee ringen, waardoor die korrespondencie opge smukt is, is er een die mij aangaat, en die ik niet in stilte kan laten voorbijgaan. Uw korrespondent bevestigt, dat lang na 't vertrek van kanonnik Bernard, de bisschop Du Rousseaux met hem in betrekking ge- bleven isdat deze betrekking geschiedde door bemiddeling van den broeder an ka- nonnik Bernard,en dat de bisschop hun zijne meêdeelingen gat door een zijner sekretaris- sen, AI. Pivet. Ik geef aan dit gezegde, Al. de uitgever, de strengste logenstraffing. Ik heb nooit als tus- schengestelden persoon gediend tusschen mij nen eerbiedweerdigen bisschop en den broeder van den gewezen kanonnik Bernard, met hel doel aan dezen meêdeelingen van MgrdeRous- seaux te doen geworden. Te meer, ik beves- tigdatAIgrde Rousseaux geene enkele gemeen schap onderhouden heeft met dien ontrouwen kassier door bemiddeling van zijnen broeder, de onder-statieoverste van Chatelineau. Alon- seigneur heeft met Leon Bernard, sedert zijn vertrek, geene gemeenschap meer gehad, dan degene, welke hij terstond ter kennis bracht van den rechter, AI. Bonnet, met het onderzoek dier zaak gelast. Ik zal wel wachten aide onjuistheden, waar van uwe korrespondentie wemelt, te weer leggen. Zij zijn meer dan eenmaal door de cat holieke dagbladen, en inzonderheid door den Conrrier de l'Escautgelogenstraft. Maar gij hebt zorg, M. de uitgever, die logenstraffingen aan uwe lezer niet bekent te maken, ten einde ze, zonder twijtel, in hunne gelukzalige onweten- heid te laten. Ik heb reeds dikwijls hooren vragen waarom Goodhue gevangen gehouden werd. Zou uw korrespondent het mij niet kunnen zeggen Aan welke misdaad heeft die overzeesche advokaat zich plichtig gemaakt Zou hij plich- tig zijn omdat hij het mandaat aengenomen heeft dat Algr Dumont, zooals men zegt, hem op 13 januari laatstleden gegeven heelt Zou hij schuldig zijn omdat hij in zijne zending ge lukt is, en hij zich belast heeft aan Algr Dumont eene som van I, 200, 000 fr. te bestellen In dien Coodhue daarvoor plichtig |is, is hij het dan alleen Hoe komt het dat degenen, waar van hij maar de zaakgelastigde was, niet ver ontrust worden Alen verzekerd ons dal Good hue het grootste stilzwijgen bewaart. Zijn er geene personen, die er belang bij hebben dat Goodhue niet spreekt Ziedaer eenige vragen die ik uw welwillen- den korrespondent zou verzoeken zoo goed te zijn, eens uit te leggen daarenboven kan bij gerust zijn aangaandeAIgr Du Rousseaux. Deze is in niets betrokken, zooals uw korrespondent het schijnt te willen gelooven. Algr de bisschop van Doornik is zeer gerust over den afloop van het onderzoek dat nu voortgezet wordt. Hel zal ten duidelijkste bewijzen, [dat er in het bis dom van Doornik niets dan slachtoffers zijn van de ontvreemding ten zijnen nadeele, en dat, indien er medeplichtigen zijn in die ont vreemding, men ze elders moet zoeken. Ik verzoek u, Alijnheer de Uilgever, en des noods eisch ik, dezen brief in uw eerstvolgend nummer op te nemen. Gelief mijne groetenissen te aanveerden. Alt. PIVET, Prosekretaris van het bisdom. Aan den Heer uitgever van het Journal de Liège, te Luik. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Hendrickx, onderpastor van Maldegem, is coadjutor benoemd van den Eerw. Heer Bruyland, directeur van het Ziekhuis te Sinl-Nicolaas. Zijn professor benoemd te Sint-Nieolaas de Eerw. Heeren De la Royère en Tydgat; te Aelst, in de catholieke middelbare school, AI. Rombaut subdiaken in het Seminarie. STERFGEVAL. Wie kende in Antwerpen den neger niet, die als poortier der Zoölogie zooveel diensten be wezen heeft Men gaf hem daar den naam van Joseph Aloller, en was, zeer klein zijnde, in 1846, van de afrikaansche kust te Antwerpen aangebracht door den stoomboot Magellan, kapitein Meyer. Wijlen AI. Kets, direkleur der Zoölogie, zorgde voor de opvoeding van den kleine, die gedoopt werd en een goed onder wijs genoot. Nog heel jong werd hij bediende, kontroleur aan de ingaugpoort, welker funktie hij vele jaren bediende. Joseph Aloller, die iedereen kende onderden naam van aJefkevan de Zoölogie, had een scherp oog en eene goede memorie; hij kende iedereen, ieder lid, en 't was heel moeilijk, zoo niet onmogelijk, om, zonder recht, binnen te snappen. Hij sprak verschillende talen. Sedert eenigen tijd leed hij aan een ziekte in de knieën. Aloller was 48 jaar oud en laat een kind, eene dochter.achter. Donderdag ten 4 ure overleed hij in St-Elisa- bethgasthuis. ALLERHANDE NIEUWS. Donderdag 4 Alei werd alhier, in onze St. Alartinuskerk, het huwelijk ingezegend van den jeugdigen heer Albert De Wulf, Onder voorzitter van den catholieken Schoolpenning, zoon van den heer Philemon De Wolf-Van der Noot, eigenaar en koopman, met Alejuffer Emelie De Coen, dochter van den heer Gustaaf De Coen-Van der Noot, eigenaar en bankier. Het burgerlijk huwelijk wierd gecelebreerd door onzen achtbaren Burgemeester V. Van Wambeke, oom van het jeugdige paar. Heden zaterdag, omtrent 8 uren 's morgens, heefl de genaamde Frans Temmerman, steenhouwer, oud 50 jaren, geboren le Brugge eu woonachtig te Gent, doch ihans alhier verblijvende, zich aan zijn bed verhangen. Temmerman leefde gescheiden van zijne vrouw en logeerde hier mei zijc zoon ter esiaminetAn Dotlierin de Lange-Zoutstraat, gehouden door Louis Wouters, bijgenaamd ilanke Louis. De onge lukkige leverde zich, van lijd tot lijd, 3an den drank over, doch op de vermaningen zijns meesters had hij, sedert meer dan zes maanden, die slechte ge woonte daargelaten hij paste geregeld zijn werk op en zijn meester had over hem niet te klagen. Nu, zondag lest, bracht hij een bezoek aan zijne vrouw te Gent woonende, gaf haar 10 franks, doch een twist ontstond over eene som van fr. 3.50 die de vrouw eischie over reparatien aan kleedingsluk- ken. Temmerman betaalde de gevraagde som al morrende, zeggende dat het haar duur zou te koop slaan. Gansch deze week verzuimde hij zijn werk en leverde hij zich aan den drank over, en wellicht is zijn verstand door de geneverdampen zoo zeer op hol gegaan dat hij lot de zelfmoord besloot. Zijn ontzield lichaam werd,op een berrie,en slechts met een laken den helft gedekt, naar 't doodenbuisje op 't korkhof overgebracht. De handelwijze wierd door 't volk hevig afgekeurd; men vroeg zich terecht af, waarom kon men den stoel uit 't Hospitaal niet gebruiken, dan zou men ten minste de overblijfsels van den ongelukkige aan de ongezonde nieuws gierigheid des publieks onttrokken hebben Eklips. Eene zoneklips zichtbaar voor ons land zal dit jaar plaats hebben op 17 Alei aanstaande. Dit natuurverschijnsel zal verschillige merkweerdige bijzonderheden op leveren. Deze eklips zal in 't geheel vijf uren lang duren: begin omtrent vijf uren's morgens; halfweg om 7 i/s ure, eri einde om 10 1/2 ure. De luirikken die maar opstaan wanneer het reeds lang klaar is, zullen dien dag maar rond den noen hun bed kounen verlaten. Steertsterre. In den loop van den aanstaanden zomer zal er wederom eene steert sterre of komeet te zien zijn, namelijk, de komeet van Wells. Zij vergroot gedurig en haren staart verlangt dagelijks. Voor 't oogen- blik is zij al zichtbaar met de verrekijkers, en omtrent half mei, zullen wij ze met blooten ooge kunnen aanschouwen. Op 12 juni zal zij zoo dicht mogelijk bij de zon passeren en dan al haren glans en praebtbezitten. Omtrent dien tiid, zal haar glans 2,103 maal grooter wezen als op den dag dat men haar ontdekte en zal alsdan, zelfs bij klaren dage, zichtbaar zijn. Indien wij alles mogen gelooven wat de sterrekijkers ervan zeggen, zal deze komeet een van de schoonste zijn die wij tot hiertoe te aanschouwen kregen. En natuurlijk zullen zekere sukkelaars weêr beweren dat die komeet een voorteeken is van pest, hongers nood of oorlog. Gelukkig gelooft niemand die zijne vijf bezit aan die zoo domme superstitie. Arme Belastingbetalers.Het feit dat zich in 1881 heeft voorgedaan, is verschrikkelijk; de ontvangsten zijn met 400,000 fr. verminderd en de uitgaven met 4,000,000 fr. vermeerderd. Daaruit kan men zelf hel besluit trekken In 1878, laatste katholiek budjet, kosten de openbare werken 81,552,589 fr.; in 1882 vroe gen zij 103,832,915 fr. of' 22,480,526 fr. meer. Het liberalismus leidt ons naar liet bankroet. Dat de kiezers er in juni aanstaande, goed over nadenken. Ziehier het verschilwij zullen de woorden van AI. Beernaertaanhalen: AI. Alalou heefl het departement van finan cien gedurende dezeven jaar bestuurd,en vol gens de cijfers, ons door den tegenwoordigen minister meegedeeld, zijn er van die zeven jaar, vijf die sloten met een gezamentlijk boni van 43,935,100 fr. daarentegen was er een te kon voor twee jarenbet jaar 1875 sloot met een deficit van 1,080,000 fr. en 1877 was niet beter. Algemeen totaal van zeven jaar catholiek be stuur .- 40,000,000 fr. overschot. Algemeen totaal van vier jaar liberaal be stuur: vermeerdering van belasting, 10,000,000 fr.te kort in 1881, 7,500,000 fr.waarschijn lijk te kort voor 1882, 15,000,000 fr. Ziedaar nu Alen weet dat de bestendige deputatie van Limburg onlangs besloten bad een bestuurlijk onderzoek in te stellen, over de wijze waarop de weldadigheidsbureelen [dier provincie de hulp uitdeelen aan de armen. Dit besluit werd genomen, omdat, tijdens het schoolenkwest, de gouverneur verschillende bureelen beschul digd had, de ouders te bevoordeelen wier kin deren de catholieke scholen hijwonen. Het gouvernement vreest echter dat het en kwest der deputatie de onnauwkeurigheid zou bewijzen van de getuigenis van den gouverneur en zooals te verwachten was, is het besluit der bestendige deputatie verbroken. Het verbre- kingsbesluit, legengeteekend door M. Bara, is donderdag in den Moniteur verschenen. Zou het deficit,veroorzaakt door de over- groote schooluitgaven, zich nu nog vergrooten door de vermindering der ontvangsten Dit is te denken als men de tabel nagaat, donderdag door den Moniteur afgekondigd, en waaruit blijkt dat gedurende de drie eerste maanden van 1882 1° 115,595,71 fr. minder ontvangen is op de rechtstreeksche belastingen, dan op hetzelfde tijdstip van 1881. 2° Dat men op de onrechtstreeksche belas tingen, volgens voorzien werd, 62,859,802.25 fr- moest ontvangen, en dat men nauwelijks 57,815,082.08 fr. ontvangen heefl; dus een deficit van 5.024,720.17 fr. Dat belooft ons voor de toekomst De dagbladen, onder ander de National, geven verslag over eene gebeurtenis, welke in de familie van zekeren liberalen prins, die met eene millioenrijke burger-juffer trouwde, ge beurd is. De geschiedenis is verre van stichtelijk het leven van de nieuwe prinses beviel in 't geheel niet aan den man, die voor politieke zaken dikwijls naar Brussel ging. Onlangs heeft de chatelaine, gevolgd door haren knecht, eene reis naar het zuiden gedaan. Wat den prins aangaat die heeft zich volgens den National op de prinses gewroken, door zijn verdriet te vertrouwen aan eene portier- resse vaneen soort van café-chanlant te Brussel. Donderdag, zegt het blad, is de aanvraag van echtscheiding neêrgelegd en zal dat schan daal zich voor de rechtbanken ontrollen. Schandaal op [schandaal Zekere burg graaf d'.... heeft, in 'zijne 22jarige zotternijen voor eene tooneelspeelster, een kind van deze yoor hel zijne erkend, dat op dat oogenblik zes jaar oud was.Toen het kind geboren werd, was die jonge burggraaf slechts zestien jaar en be vond zich in het pensionnaat.De burggraaf zijn vader heeft een proces ter verbreking inge spannen. De geuzen-onderwijzer van Hives, kanton Laroche, zekere Tinant, is door den gemeente raad voor eenigen tijd in zijn ambtopgeschorst, omdat hij meermaals bedronken in de school kwam en door zijn ergerlijk gedrag de kinderen ontstichtte. Een geus van Antwerpen, die de stad voor verscheidene duizenden franks bestolen heeft, is nu le Parijs aangehouden. De geuzen hebben allen eerlijke handen, zou de Précurseur zeggen Moord in de Wetstraat. De Gazette zegt dat Al. Willemaers, prokureur des konings, die eenige dagen te Parijs verbleven heeft, aldaar verpletterende bewijzen ten laste van Armand Peltzer ontdekt heeft, en die het on derzoek snel doen vooruitgaan. De brusselsche dagbladen deelen bijna geen nieuws meer meê over het onderzoek der zaak- Bernays. Volgens het schijnt, is dit onderzoek bijna voltooid, doch de uitslagen worden ervan ge heim gehouden andere bladen zeggen dat de instruktie nog twee maanden duren zal. Volgens de Petit Nord, zou een der daders van den diefstal in den post te Parijs gepleegd, te Brussel geweest zijn. Zondag avond,omtrent 10 ure, heeft zich een welgekleed heer, 30 a 40 jaar oud, op het policiebureel te Rijsel aange boden, en verklaarde [er dat hij Courtois de Pierreval heette, en dat hij van Brussel kwam, waar een kerel die zich Martin noemde, hem postmandaten en gechargeerde brieven, voort komende van den diefstal te Parijs, had laten zien. Martin had hem verzocht des anderen daags namiddag, ten 2 ure. bij een wijnkoop man te Parijs te komen. Na bestatiging dat men [met geen dronken kerel, ot met geen zinnelooze te doen had, is liet hoofd der veiligheidspolicie van Rijsel, maandag naar Parijs vertrokken. Tot hiertoe heefl men nog niets van den uitslag dier reis vernomen. De koetsiers te Brussel. Zondag nacht trad de maatschappij der huurrijtuigen Colin en Cie in dienst, en ontstond er twist tussehen de koetsiers der maatschappij en de huurhou ders, die hunne standplaats op de Muntplaats moesten afstaan. Toen zij gedwongen hunne plaats moesten verlaten, gingen de huurhouders zich met hunne rijtuigen voor de opengebleven herber gen plaatsen, en zegden aan de policie dat zij eenen klant in de herberg hadden. De policie trachtte hun te bewijzen dat zij logen, maar het volk deed melde koetsiers meê en iedereen zegde een rijtuig ter zijner beschikking te hebben. De policie wilde dan de herbergen doen sluiten, doch daarin gelukte zij maar met groote moeite. Alaandag in den dag reden verscheidene huurhouders met hunne rijtuigen, waarin zij muziekanten en pakjesdragers hadden doen plaat» nemen, in vollen draf' door de straten, en het is te venvpnderen dat er geepe onge lukken hebben plaats gehad. De policie had strenge maatregelen geno-

De Denderbode | 1882 | | pagina 2