DE STRANDROOVER. De Bannier is zichtbaar voor de inteekena- ren Zaterdag en Maandag van 9 tot 12 en van 2 tot 7 uren bij den heer Eug. De Klerck en den Zondag 14 in het lokaal van den Maria- kring. Voor alle verdere inlichtingen wende men zich tot: M. P. G. JANSSENS, Voorzitter van den Mariakring, Klein Gevvat, 7. M. AUG. MEULEMAN, Pretekt van de Con gregatie der Jongelingen, Slijpstraal, 20. KIESKRON1JK 't Schijnt nu eindelijk toch vast en onweder- roepelijk besloten,dat ons uitgemergeld liberaal kliekje, met de aanstaande provinciale kiezin- gen, weer al eens in hare pijpen zal blijven zitten koekeloeren. 't Is waarlijk spijtig... Wij hadden ons aan eenen hevigen strijd verwacht-, want de melk baardekens van 't liberaal komiteit waren met eenen vurigen strijdlust bezield, en, in hunne jeugdigde en onervaren verbeelding gingen zij, op een twee drij, zoo in eens, den catholieken boel kort en klein slaanWij betreuren waarlijk dit besluit van 't liberaal kliekje, omdat men ons hierdoor 't vermaak en de leute ontneemt, aan hunne candidaten of lie ver slachtoffer een buisje van ten minste 1200 meters te kunnen bezorgen. Indien ons dit vermaak met de provinciale kiezingen ontnomen wordt, dan toch zullen wij het misschien met de kamerkiezingen konnen genieten... Naar men ons uit Geerards- bergen meedeelt, zou het liberaal komiteit den strijd voor Senaat en Kamer besloten hebbenMaarja, er is een maar bij..., 't is nog niet heel vastalles zal afhangen van de groote kwestie van candidaten te vinden.... Eenige liberale namen worden vooruitgezet, maar 't zijn altemaal zulke felle nuliteiten dat men waarlijk beschaamd is ze luid op te noe menAllons, liberale heeren, wij verwach ten u doet eens u best, om candidaten te vinden en laat ons eens te meer het zoet ge noegen smaken uwe slachtoffers nog eens met eene wel geconditioneerde buize te vereeren. Even als hier te Aelst, is er met de provin ciale kiezingen geen strijd in de kantons Nino- ve, Sottegem en Herzele. Te Geerardsbergen alleen is er spraak van strijd in alle geval mogen de geuzen op eene verpletterende neêr- laag rekenen. RECHTERLIJKE KRONIJK. Een Commisgaire Spécial veroordeeld. Welke soort van mannen stelt minister Ro- lin aan om de vrijheid der gemeenten te onder drukken en de willekeurige besluiten van het gouvernement te doen uitvoeren Het antwoord op die vraag vinden wij in het weekblad Dender en Schelde, dat ons de weder waardigheden verhaalt van eenen commissaire spécial, die verleden dinsdag door de correk- ttonneele rechtbank van Dendermonde veroor deeld werd, wegens schriftvervalsching, tot zes maanden gevangenis, 100 fr. boete of eene maand gevangenis en, samen met zijne mede- veroordeelde, zekere weduwe Robert, tot de kosten van het proces. Die persoon.de genaamde Alfons Van Haute, had zich plichtig gemaakt aan het schrijven van eenen valschen wissel, ten gebruike van ge zegde weduwe Robert, welke wissel bekleed was met eene vaische acceptatie, op naam van M. De Buck, aannemer van openbare werken te Brugge. Na de geschiedenis van dien valschen wissel en van het onderzoek, tegen Van Haute en zijne medeplichtige ingespannen, verhaald te heb ben, voegt Dender en Schelde er bij Nu eene vraag wie was die man Alfons Van Haute was een der hevigste kopstukken van hel dendermondsch libera- lismus. a Hij was de man die, in den naam van mi nisters Rolin, Van Humbeeck en Ce, overal de rol moest spelen van commissaire spécial 't was op Van Haute dat, in eene der laatste ziltingen van de Kamer, M. Van den Steen doelde, toen hij sprak van eenen commissaire spécial die van de schepenen van Appels een eereloon eischte van 54 fr. voor twee bezoe ken Van Haute was bureeloverste van het distrikt-koramissariaat en in menige omstan digheden plaatsvervanger van dien ambtenaar; Hij was sekretaris van den milicieraad i Sekretaris van de liberale associatie van Dendermonde Luitenant kwartier-meester der burger wacht, enz. enz. Eene bijzonderheid die hare beteekenis heeft; Al de vrienden van M. den commissaire spé cial, waaronder menig kopstuk der liberale partij van Dendermonde, waren bij het proces aanwezig en stonden gereed om Van Haute, in geval van vrijspraak, de hand te drukken. Doch, ziende dat hij veroordeeld werd, keer- (Eene geschiedenis van de fransche zeekust.) (1° VERVOLG.) Een man lag bij den ingang van de kloof op de wachthij had een stuk zeildoek over zich heen getrokken, zoowel om tegen den kouden regen beschut te zijn alsook om van zee uit niet gezien te kunnen worden, wanneer eens een bliksemstraal de klippen langs de kust verlichtte. Hij hield eene nachtzienbuis in de hand, waarmeê hij van lijd tot tijd den ganschen horizont monsterde, wel vruch teloos lang, maar toch met gegrond uitzicht op goed gevolg, want de wind was te gunstig, om hunne verwachtingen te leur te stellen, en de strandroovers hadden geduld. 't Was voorwaar een vreeselijke nacht; de hemel was pikzwart, geen enkele star te zien en evenmin 't geringste schijnsel van de bleeke maan. üe wind huilde door de rotsen en joeg het schuim hoog tegen de klippen op, die voor de kloof tol eene smalle strook zanding strand afdaalden.de gewone schouw plaats van de donkere daden dezer onmenschen. Eene zware slrooming viel van de hooge zee uit in deze enge bocht, en voerde van tijd lot lijd spiereu, planken en ander wrakhout aan, louter dingen, die den wachtenden welkom waren en hun nog rijker oogst voorspelden. Een prijs riep eensklaps de man op den uitkijk. Een groote Oostindievaarder is geen mijl meer van de kust. Hij doel al zijn best, om de landpunt om te komen, maar dat lukt niet meer. hij is de onze, jongens Geef mij de zienbuiszei Pierre opstaande en den zij hem lafhertig den rug toe en trokken er vandoor, hem op het banksken alleen la tende zitten, onder het gewicht zijner schande. 't Was dus niet van zijn gedrag, maar van de uitspraak der rechtbank dat het afhing of M.de commissaire nog op de vriendschap zijner par tijgenoten mocht rekenen. In andere woorden, men mag, in zekere wereld, rond de keers vliegen zoolang men wil, 't is maar als men zich de vleugels brandt, dat de vrienden gaan loopen. De korrektionneele rechtbank van Gent ver oordeelde onlangs M. V. Van den Bossche, liberale en gouvernementeele.... zaakwaar nemer te Middelburg tot tweemaal 15 dagen opsluiting, 80 fr. boete en 200 fr. schadever goeding, voor de geweidaden gepleegd ten opzichte der gezusters De Sutter, weezen, die in zijne oogen plichtig waren omdat zij hunne jongste zusters naar de catholieke school zonden. M. Van den Bossche, zich betrouwende op het liberalismus van het beroepshof van Gent, ging daartegen in beroep. Over eenige weken werd die zaak opgeroepen, en na lange plei dooien der advokaten van den betichte, werd de uitspraak verschoven. Verleden week bad de uitspraak plaats. Niet tegenstaande het rekwisitorium van M. A. Carlier,substituut van den prokureur-generaal, en dat zeer welwillend voor den betichte was, werd M. Van den Bossche veroordeeld 1° voor slagen toegebracht aan de gezusters De Sutter, lot 30 fr. boete en 8 dagen opsluiting 2* voor breken van meubelen tot 15 dagen opsluiting en 30 fr. boete; 3° tot eene schade vergoeding van 200 fr. aan de burgerlijke partij. De boete van 20 fr. voor verwijtingen jegens de zusters, en waarover de rechtbank in laat ste ressort had uitspraak gedaan, blijft behou den. Ziedaar waarvoor men veroordeeld wordt voor gewelddadige drukking ten voordeele der officieele scholen. De Bien Public van woensdag lest kondigt het vonnis af uitgesproken door dc Rechtbank van Audenaerde, tegen M. «Jozef Doo reman, brouwer en stoker te Herzele, wegens de verspreiding van een liedje getiteld Spetretis Kegelspelin 't welk den Eerw. Heer GeltmeyerOnderpastor dezer parochie, op de lafste en schandelijkste wijze gelasterd wierd. M. Dooreman werd veroordeeld ten titel van schadeloosstelling aan den eischer te betalen de som van 400 franks en tot de kosten.Verder machtigt de Rechtbank den E. IJ. Geltmeyer, T vonnis ten koste van Dooreman te laten afkondigen in tweedagbladen ten zijnen keuze. De onkosten dezer atkondigingen worden op fr. 150 bepaald. Dit is een goed voorbeeld; zoo zouden alle gelasterde priesters en kloosterlingen moeten handelenwant 't is het eenige middel om de liberale lastertongen voor goed af te slijpen. Moord van Hoeylaert. Dinsdag avond, ten 9 ure, werd het verhoor der getuigen, in die zaak voortgezet, voor het assisenhof van van Rouaan. Baraquin beweert dat de verkla ringen der getuigen, te Brussel gehoord, valseh zijn. Hij houdt staan dat hij drie dagen na den moord teruggegaan is naar het Soniën- bosch, en dat het dan is dat hij het lijk van Amelia Russack van bare juweelen beroofd heeft, waarna bij hel met takken en loof be dekte. Hij loocheut de misdaad met voorbe dachtheid gepleegd te hebben. Na lange pleidooien, heeft de jury twee uren beraadslaagd, alvorens uitspraak te doen. Ten 5 ure 's morgens werd het vonnis uitgespro ken. Baraquin, plichtig verklaard aan moord zonder voorbedachtheid, werd tot eeuwigdu- renden dwangarbeid veroordeeld. Baraquin bleef kalm toen bij het vonnis hoorde en scheen zich gerust in zijn lot te schikken. Lowietje uit 't Verbond is hevig verstoord over het bloedig leed dat wij hem hebben aan gedaan, met hem officieelen schoolvos te heeten. Indien wij hem nog die bloedige beleediging durven naar 't hoofd slingeren, schrijft hij, dan draait hij de kraan toe, in andere woorden, dan weigert bij vlakaf met ons in polemiek te treden Zoodan, Lowietje, ge zijt geen officieele schoolvos?... Dat is nu eens wonder toch.... Meent gij wellicht dat wij niet weten wie ge zijt Denkt gij dat wij niet weten dat uwe correspondentiën aan 't Verbond verre van Brussel worden aaneengeflanst 11 n'y a que la vérité qui blesse, jonge, en wij slagen den nagel juist op den kop als wij u onder 't getal dier luirikken rekenen, die te recht als de opeters van land, steden en gemeenten worden vervloekt.... En nu een woordje over de antwoord van Lowietje den officieelen schoolvos Lowietje bekent dat de fransche schoolkom- missiën zijn ingesteld om te zorgen dat alle de kinders welke de schooljaren bereikt heb ben het onderwijs ontvangen, 't zij in eene greep hel glas. Bij mijne ziel, een prachtige brik' vervolgde hij met een grijzend lachje, de koste lijkste vangst, die wij in jaren gedaan hebben. Jean, gij moet met de koe uit, want anders kon hij ons nog ontkomen. Die koe was eene schandelijke uitvinding, welke Pierre aan arijne makkers had geleerd, en bestond daarin dat men eene koe aan eênen paal bond en haar eene zware scheepslantaren aan beide horens vastmaakte. De koe werd schuw daardoor, liep bestendig heen en weer, zocht van den paal los le komen, en hield daardoor de lantaren in voortdu rende slingerende beweging, zoodal men deze van zee uit moest houden voor die van een schip voor anker liggende; want in zulke donkere nachten was builen hellicht op eenigen afstand niet te zien. Door deze list was reeds menig schip m het verderf gelokt geworden, dat in de hoop van hier een veiligen ankergrond le vinden het binnenloopen gewaagd had. De koe, die men altijd bij de hand hield, werd gehaald en de lantaren aan hare horens gebonden, waarop de ellendelingen den uitslag van hunDe ver- foeielijke kunstenarij geduldig afwachtten. De Oostindievaarder naderde nu merkbaar de kust en al de pogiugen zijner wakkere ekwipaadje, om hem te redden, schenen vruchteloos. De schier naakte masten van het schip en zijn donkere romp met eenige lantarens daaraan waren weldra duidelijk te onderscheidon, wanneer het vaartuig op do golven nu rees, dan daalde. Op eens scheen het onbewege lijk te worden, ofschoon het in zijne kleinste deelen en spieren trilde en schudde; vervolgens sloeg eene geweldige stortzee over zijn dek. Ze is op de Mistralrols geraakt, zei Pierre koeltjes. Goed zoo! Eer een uer om, is, wordt ze in stukken geslagen en drijft ieder spintser er van op ons strand aan. officieele, 't zij in eene vrije school. Verder dat alle kinders moeten de school bijwonen maar het aan de ouders vrij staat hunne kinders naar de school le zenden waar het hun belieft. Ln voegt Lowietje er bij, de fransche school- kommissiën moeten zich ook vergewissen, in plat vlaamsch, verzekeren of de bepalingen der wet op 't onderwijs worden nageleefd. Juist, jonge, zoo is 't: deleden der fransche schoolkommissiën hebben het recht zich te verzekeren dat niemand de wet overtrede of te buiten ga, en vooral te waken dat de onder wijzer, in zijne lessen, de eerediensten niet aanrandt en zich onthoudt met de geestelijke zaken den spot te drijven, iets waaraan die soort van lieden zich maar al le dikwijls plich tig maken. Lowietje bekent dus ook met ons dat de belgische schoolkomiteiten slechts zijn inge richt om de kinders, door alle mogelijke middels, naar de liberale zielrooversnesten te lokken. Indien de ongelukswet aan onze school komiteiten ook toeliet, ten voordeele van *tvrij onderwijs te werven, HH. HH. onze Bisschop pen zouden oogenblikkelijk aan de catholieken toelaten van de schoolkomiteiten deel te ma ken. Wij hoeven heden over deze kwestie niet breeder uit te weidende lange boterham van bijna drij kolommen dien Lowietje beeft neêr- gekribbeld, bewijzen ten duidelijkste, dat de toestanden in de beide landen heel verschillig zijn. En inderdaad, op 't oogenblik dat de ongelukswet van 1879 werd in uitvoering ge bracht, bestonden hier reeds talrijke vrije scholen en men had de verzekering dat iedere parochie, op eenige uitzonderingen na, weldra haar vrij onderwijsgesticht zou bezitten, terwijl in Frankrijk, alwaar in sommige streken de godsdienstgeest zoo levendig niet is dan hier, honderden gemeenten ontmoet worden waar 't vrij catholiek onderwijs wellicht nooit zal kunnen ingericht worden. Dus daar de school dwang in Frankrijk heerscht, zijn de Bisschop pen gedwongen aan de catholieke ouders inde parochiën waar geene vrije catholieke school bestaat, toe te laten hunne kinderen aan 't onzijdig Staatsonderwijs toe te vertrouwen.... Doch anders is 't, in die parochiën waar 't vrij catholiek onderwijs is ingericht, daar zijn de ouders, even als hier, in geweten gehouden, en op straf van aan hunne lieiiigste plichten te kort te blijven, dus op pene van doodzonde, verplicht, hunne kinderen eene godsdienstige opvoeding en een christen onderwijs te verschaffen en ze tot dit einde naar de vrije catholieke school te zenden. Er bestaat dus geene de minste tegenstrij digheid in de handelwijze der belgische en fransche Bisschoppen lner even als in Frank rijk, laten Hll. HH. de Bisschoppen aan de ouders der parochiën waar 't catholieke on derwijs niet is ingericht, tijdelijk toe hunne kinders naar de officieele scholen te zenden; doch daar deze gevallen, in ons land uiterst gering zijn, worden zij bijna niet bemerkt. En daarmeê nu, heer officieele opeter van T land, enz., punctum voor heden. WETGEVENDE KAMERS. Senaat. De Hooge Vergadering heeft zich deze week onledig gehouden met het bespreken en stemmen van verschillige wets ontwerpen onlangs door de Volkskamer aan genomen, onder andere, met 't wetsontwerp betrekkelijk de vermeerdering van 't getal Volksvertegenwoordigers en Senateurs en 't budjet van openbare werken. Volkskamoi'. Na dat de liberale meerderheid, ter gelegenheid van den rede twist over 't schoolenKwest, drij dagen lang hare bitterste gal tegen de geestelijkheid in 't algemeen had uitgespuwen, heeft de Kamer de bespreking aangevangen van verschillige outwerpen, onder andere, van dit 't welk een krediet toestaat van 65 millioenen voor open bare werken,en in de welke weereen millioen begrepen is voor 't Paleis van justicie te Brus sel, die echte toren van Babel. KONINKLYKE BESLUITEN. Bij koninklijke besluiten van 6 Mei is be noemd M. T. P. J. Wouters, substituut van den prokureur des konings te Veurne, in dezellde hoedanigheid bij de rechtbank van eersten aan leg te Dendermonde, in vervanging van M. Du bois. Bij koninklijk besluit van 9 mei is M. Van- demergel, notaris te Sottegem, in dezellde hoe danigheid te Gent benoemd in vervanging van M. Roels overleden. CORRESPONDENTIE. Ontv. van den E. H. Ete Gfr. 6; Betaald tot 1 Mei 1883. ALLERHANDE NIEUWS. De inzakking aan de sluis te Dender monde, schijnt grooter verwikkelingen aan te bieden dan men eerst gedacht had. Men staat voor een groot werk dat veel tijd en zware kosten zal vergen. De komeet van Wells, op 17 meert laatst leden ontdekt en waarover wij reeds een en ander zegden, is nog onzichtbaar voor het Ze gaan de booten uitzetten, zei Jean. De strandroovers grepen naar hunne wapens, meestendeels zware ijzeren slaven en koevoeten, want als de ekwipaadje, behouden aan wal kwam, dan waren zij in hunne verwachting le leur gesteld Sinds jaren nogtans had de bemanning van geen schip dit gedeelte der kust meer levend overschre den, maar was telkens door eenig donker noodlottig toeval omgekomen. Men zag thans drij blijkbaar sterk bemande booten op de kust aanroeien en naar hel zandig strand voor de opening der kloof op een punt kours houden. Zij kwamen nader en nader, waren pas vijllig vaam van het strand en roeiden wakker door. Reeds waren zij in den kleinen inham gekomen, die naar de kloof uitliep, en buiten 'l be reik der vervaarlijke stortzeeën die haar kort te voren nog dreigden te overstelpen. De strandroovers deden thans de lantaren uil, welke de koe aan hare horens droeg,en nu bestond er voor de booten geene mogelijkheid meer om in de hooge zee terug te keeren, want daartoe was de duisternis al le groot. Op eenmaal drong eene vrouw door de groep loerende strandroovers en naderde het vuur, waarbij Pierre Sandeau stond. Zij scheen tot deze lieden te behooren, doch toen zij den ouden aanvoerder een paar woorden in hel oor fluisterde, scheen de toon barer stem den ouden man een rilling aan te jagen. Vader, wat doet gij hier? vroeg Madeleine op ernsligen, dringenden loon. Zottin, wat raakt u dat? Hoe komt gij hier hernam Pierre verbluft en verstoord te gelijk. Ik kom om moord en doodslag te verhoeden, zeide zij. Bedenk, vader, wat gij doen wiltDaar komen vijftig medemenschen en zoeken behoud voor hun leven, en gij wilt hun een graf laten vinden Gij hebt hier niets uit te richten, Madeleine voegde dc oude baar harscb toe. Ga been, meid, en bloote oog, maar zij neemt voortdurend in helderheid toe. Op het oogenblik bevindt zij zich in het gesternte Cepheus en wel op onge veer 16 graden van de poolster. Haar afstand van de zon is thans even groot als die van onze planeet de aarde, doch zij nadert al meer en meer de laatste, zoodat wij haar binnen een maand wellicht met het ongewapend oog zul len zien. Nieuwe Belgen.Achttien vreemdelin gen hebben weeral aan de Kamer de groote naturalisatie gevraagd. Daaronder zijn 5 Pruis- sen, 5 Franschen, 4 Luxemburgers, 2 Hollan ders, 1 Rus en 1 Turk uit Klein-Azië. Als het zoo voortgaal zullen de vreemde lingen de meerderheid krijgen in ons kiezers korps want al die mannen worden kiezers terwijl het ministerie aan duizenden Belgen hun stemrecht ontnomen heeft. De zaak der dubbele moord te Lovende- gem, in den nacht van 28 tot 29 januari op de gebroeders Hebbrechtgepleegd,door B. Legiest en E. Wilma, van Evergem, zal donderdag 25 mei aanstaande, voor het assisenhof van Gent opgeroepen worden. De Monde, een katholiek parijzer dag blad, bevat eenige belangrijke meêdeelingen uit Bretanje over de zoogezegde onzijdigheid in de scholen Te Qnimper deed een schoolmeester aan zijne leerlingen een lied zingen, waarin het volgende voorkomtSlachters, doet uwe schorten aan kapt, kapt al de pastors aan stukken en maakt er kleine pasteien van In het arrondissement van Paimbceuf, le Corsept vergenoegde de schoolmeester zich niet met het kruisbeeld weg te nemen, maar sprekende van de onsterflijkheid der ziel, zegde de man, dat die zoogenaamde onsterfelijk heid eene uilvinding is der Jesuieten Moord in de. Wetstraat. Het Handelsblad meldt woensdag dat men in den beirput, in de woning van Armand Pellzer Jacobsstraat, 44 metalieke kardoezen en een hangslot gevonden had. Men heeft er nog eene veel belangrijker ontdekking gedaan volgens wij verremeti, heeft men nog in den put eene blonde pruik en eene haarspel gevonden. Het parket van Brussel is Donderdag middag in Antwerpen aangekomen, om verscheidene getuigen te onderhooren Zooals men weet, heeft het parket onlangs te Gent een reiszak in beslaggenomen, toehoo- rende aan een der gebroeders Peltzer. Die reis zak in de statie te Gent ontdekt, hoort toe aan Armand. Volgens de Chronique, zou Armand Peltzer M. A. D. van Antwerpen verzocht hebben, te willen verklaren, wanneer men later den reis zak zou vinden, dat hij, M. A. L., aan Armand een reiszak had gegeven op het einde van De cember 1881. Armand heeft woensdag een lang verhoor ondergaan voor den onderzoeksrechter M. Ke tels; ten 10 ure 's morgends naar het justicie- paleis gebracht, is hij er gebleven tot 5 ure 's avonds. De korrespondent van Figaro schrijft het volgende over de drijfveer der misdaad Het schijnt bewezendat de diefstal de drijf veer geweest is. Daar er echter niet veel an ders was in de fortuin van de advokaat Ber- nays, dan eene verzekering van 100,000 fr., door hem aangegaan ten voordeele van zijn zoon, is het niet waarschijnlijk dat de moorde naars, zooals zij gedaan hebben, ongeveer 30,000 zouden uitgeven voor het bereiden eener misdaad, die geen anderen uitslag zou hebben dan.... de verplichting, ten voordeele van een minderjarige derde persoon van 100,000 te beheeren. Er zijn dus andere belangen in 't spel ge weest, men zoekt ze, doch tot nu toe heeft men ze niet gevonden. Zondag is de beroemde processie van het H. Bloed, te Brugge, in 1303 ingesteld, tot nagedachtenis van den slag der Gulden Sporen, met een uitnemend prachtig weder begunstigd geweest. De militaire ruiterij, die aan de pro cessie geen deel meer mag nemen, werd vervangen door 28 jongelingen te peerd, aan den brugschen adel toehoorende, onder bevel vanM. L. deThibault de Boesinghe, Mgr Faict, bisschop van Brugge, Mgr Brondel, bisschop van het eiland Van Couver, de gemeenteraad met den burgemeester aan het hoofd, de volks vertegenwoordigers en senaleur van Brugge volgden de processie. Brand. Donderdag nacht, omtrent een uur, werden de pompiers te Antwerpen gewekt door voorbijgangers, die vuur gezien hadden in den in opbouw zijnde» Cirk, op de gemeen teplaats. Zij spoeden zich er henen en vonden er den nachtwaker gerust bij een vuur zitten dat hij aangesteken had om zich te verwarmen. Van brand was er geen spoor te zien. Ten 5 ure gaf men nogmaals het alarm er was brand ontstaan in het horlogiemagaziin van M. Segebrechts, lange Koepoortstraat, 43. Toen M. Segebrechts, door het geroep der voorbijgangers, die het vuur hadden opgemerkt, laat u niet wéér bij nacht buiten huis zien. Weg, MadeleineMaak dat ge naar huis komt riepen nu ook de anderen op dreigenden toon. Ik ga niet van de plaats antwoordde 't meisje op vasten toonik wil bier blijven en toezien, wat gruwelen gij uitricht, 'k wil mij die diep in het hart en geheugen prenten, om u dag en nacht in ooren te kunnen roepen, dat gij lafhartige moordenaars zijt. Vader, vervolgde zij op plechtigcn toon, als gij uwe hand dezen nacht met het bloed van een enkel mensch bezoedelt, ben ik uw kind niet meer. Liever wil ik dan bedelen en op handen en voeten door de wereld kruipen, dan nog langer het brood der schande te eten. Zorg, dat de meid weg komt, of't zal u be rouwen, Pierre.' sprak een van de mannen, nog wilder en woester van uitzien dan de anderen Ga, kind, ik bid u, ga fluisterde Pierre haar zachter toe, terwijl de strandroovers in eenen dich ten hoop naar het strand snelden, waar de booten juist zouden aanleggen. Ik ga nietik wijk niet van uwe zijde riep Madeleine en klemde zich aan de kleêren baars vaders vast. Laai mij los! riep Sandeau.de overige naloo- pende.'en trok zijne dochter zoo mede voort. Op dit oogenblik maakte eene vreeselijke gebeur tenis aan de worsteling tusschen vader en dochter een einde. Een man stond recht over eind in de voor ste booten leide den koers daarvan. Toen de booten nog maar weinige passen van het strand waren, kreeg deze man de dorpelingen in 't oog, hoe zij in een dichten hoop van de hoogte kwa men. 'l Is wel zoo, als ik gedacht had riep hij met eene forsche, boven alles uitklinkende stem. Geeft vuur, ea sohiet al de schurken neder wakker werd, stond den winkel reeds volop in brand. M. Segebrechts begaf zich naar bene den, doch hij wierd door den rook bedwelmd, en viel in den winkel neêr. Gelukkig werd op ditoogenblik de deur ingeslagen door de toe gesnelde personen, die erin gelukten M. Sege brechts uit het brandende huis te halen. Vrouw Segebrechts was ondertusschen met hare vier kinderen, half gekleed, langs het dak op den zolder gevlucht van het nevenstaande liuis, bewoond door M. Cleman en zijn zoon. Dezen, wakker gemaakt door het gerucht bo ven hun hoofden, dachten dat er dieven in huis waren. De zoon nam een geweer en aldus ge wapend, wachtten zij de verschijning der in dringers af. Weldra echter werd hunne aandacht gaande gemaakt door het gerucht op straat, zij vera men spoedig wat er gebeurd was, en gingen de vrouw met hare kinderen van den zolder halen, om hun de noodige zorgen toe te dienen. De pompiers waren ondertusschen ter plaatse gekomen en gelukten erin, in een half uurtijds het vuur uit te dooven. De brand heeft zich bepaald bij den winkelhet winkelgerief is totaal vernield, en de horlogies en penduuls hebben groote schade geledenDe schade wordt geschal op 10 a 12,000 fr.; de verzekering bij de Agance Générale beloopt 9000 fr. De oorzaak van den brand is onbekend. Gedurende de maand April zijn er te Brussel 6216 brieven en 844 telegrammen, ten gevolge van gebrekkig adres, niet kunnen besteld worden. Daarvan heeft men 4254 brie ven en 396 telegrammen aan de verzenders of naar hunne bestemming kunnen verzenden, na gedane opzoekingen. De overige 1962 brie ven en 448 telegrammen zijn in de scheurman- de geworpen. Woensdag avond, omtrent 7 ure, werd de omtrek der Noordstalie door eene hevige ontploffing in opschudding gebracht. De gazo meter van den fourgoen, deelmakende van den trein van Aelst, die eenige minuten later moest vertrekken, was gesprongen. In een oogwenk stond gansch de fourgoen in brand. Twee werklieden, die zich in den fourgoen bevon den op liet oogenblik der ontploffing, werden gevaarlijk aan handenen aangezicht verbrand. Men vreest dat een hunner het gezicht zal verliezen. Dijnsdag avond hebben proefnemingen plaats gehad tot liet verlichten der koninklijke bibliotheek, bij middel der electriciteit. De groote werkzaal werd door drie lamps-soleil verlicht, die te samen eene lichtsterkte geven van meer dan 300 petrollampen of van 1000 bougies. Die lampe-soleil is door twee Belgen, MM. Clerc en Bureau uitgevonden. De ingang der bibliotheek werd verlicht met gloeilampen uilgevonden door M. Nothomb. Deze geven een zacht licht, dat men naar beliefte kan ma tigen, en van minder dan een lot 30 bougies lichtsterkte kan verschillen. Die proefnemin gen zijn goed gelukt, en men hoopt weldra gansch de bibliotheek met de elektriciteit te verlichten. Gedurende het onweer van Maandag avond zijn er te Kerrnpt.aan de statie, in eenen stal drie koeien en een varken door den blik sem doodgeslagen. Dinsdagavond, omtrent 7 ure, heefter eene groote inzakking plaats gehad op den ijzerenweg van Ath naar Jurbise, nabij de statie van Lens. Maandag morgend waren eenige personen te Marcinelle bezig eene verhuizing te doen. Een hunner had een ouden revolver op de schouw gelegd. Een gebuur, die de werklieden kwam helpen, nam den revolver op, welken hij veronderstelde niet geladen te zijn, daar het wapen gansch verroest was. Eensklaps ging het schot af,en een werkman ontving een kogel in de zijde, een weinig onder het hart. Het uit halen van den kogel zal nog al moeilijkheid aanbieden,doch het schijnt dat de toestand van den werkman geen gevaar oplevert. De Gazette meldt, onder alle voorhehou- ding, het volgende feit, haar uit Leopoldsburg gezonden Eene soort van vergiftiging gelij kende aan die van Luik, heeft zich donderdag avond voorgedaan bij het escadron van het 3« lanciers in het kamp van Beverlooin garnizoen. Het opgediend eetmaal bestond uit aardappelen en snijboonen. Tot laat in den nacht zijn de militaire geneesheeren bij de zieken gebleven. Eenige mannen hebben niets geleden het zijn degenen welke van den dienst ontslagen 2ijn, te weten, dedrij ordonnancen,, die de peerden van den plaatskommandant verzorgen, en de twee ordonnancendie den hofvan den kapitein bewerken. Dit voorval is door M. Montilbert, generaal-kommandant van het kamp, aan den minister van oorlog getelegrafeerd. De Bulletin officiel des adjudications meldt dat er den 19 dezer te Namen zal overgegaan worden tot de aanbesteding van het leggen der grondvesten voor de officieele normaalschool voor onderwijzeressen te Namen. Het bestek, voor die grondvesten alleen, beloopt zoo maar 405,535 fr. 82 c. Dus, meer dan vierhonderd duizend frankWat zal gansch het gebouwdan niet kosten Een kogelregen uit pistolen, geweren en musket ten begroette de strandroovers, die zich juist op bui buit wilden werpen. Een luide grillende kreet van schrik en ontzetting verried, hoe goed dit vuur ge troffen bad. De eene helft der ellendige roovers bleef zwaar getioffen op de plaats, de andere vlucht te in allo richtingen uileen. Onder hen, die tot vluchtten buiten staat waren, bevond Pierre San deau. Madeleine knielde bij hem neder, daar hij, door een paar kogels geraakt, ruggelings achtero ver was gestort en zich als een worm in het zand kromde. Gij hebt gelijk gohad, kind, kreunde bij ik zie het nu in, daar het te laat is, en gevoel wel, dat ik verdiend heb. Zeide ik niet, vader, dat hel kwaad zijn mees ter loont riep Madeleine snikkend. Maar toch is 't beter, bier zwaar gewond te liggen dan zieh de handen met het bloed der zoo wonderbaarlijk ge redden, bezoedeld le hebben Spreek gij zoo, vrouw vroeg eene luide stem achter Madeleine dan behoort gij zeker niet tot de bende. Ik ken haar uit ouden lijd, en ook haar moordhol in de kloof hier en daarom was ik ook op alles voorbereid, toen de nood mij dwong, hier bin nen te loopen. Madeleine zag op en ontwaarde meer dan vijftig mannen, drij vrouwen en eenige kinderen om zich verzameld. De gedachte aan 't gruwelijk bloedbad, dal de strandroovers deze arme schipbreukelingen zouden aangericht hebben, deed haar op nieuw huiveren. Zeg eens goed meisje, sprak de vreemde zeeman haar op nieuw toe, we zijn verkleumd, zijn doornat en hongerig, kunt ge ons onder geen dak brengen (WORDT YOORTGEZET.)

De Denderbode | 1882 | | pagina 2