DE STRANDROOVER. Men meldt ons uit Geerardsbergen dat de kiesworsteling van Maandag 22 Mei heel hevij zal wezen. Niettegenstaande de liberalen lie en aarde bewegen, 't is te zeggen, beloven, drukken, bedreigen, lasteren, liegen en be driegen, mogen hunne candidaten op eene welgeconditionneerde afkoking rekenen. Onze calholieke vrienden blijven van hunnen kant ook niet werkeloos om alle de berekende geu- sche listen en lagen en walgelijke kuiperijen te verijdelen. In een woord dus, wij ontvangen goed nieuws uit Geerardsbergen- De liberale candidaten zijn MM. Alfonsde Blondel van Viane, (voortijds door de catholie- ken naar den provincialenraad gezonden,) Paul Van Cleempulte van Geerardsbergen en Gustaaf Van der Naillen van Overboulaere't Zal heel leutig zijn om die heeren met eene colos «ale buis belast, zien den berg te beklauteren., faar 't zal wel gaan de vaartkapoenen uit den Onpartijdigemet of zonder baarden, zullen een handje toesteken. geholpen heefthij zal zich te vreden stellen met zijne vrijheid,die de jury hem ongetwijfeld zal terugschenken Karei Lambiechts is plichtig verklaard en veroordeeld tot 15 jaar dwangarbeid. Wij ontleenen aan onzen confrater De Onafhankelijke het volgende artikel 't welk wij gansch bijtreden I>e bedreigingen dei* «Flandre libérale. Die geuzengazet schreef, van den uitslag der aanstaande kiezingen sprekende, pas eenige dagen geleden, de volgende regelen Het catholiek ministerie, dat zou durven besturen met krachtdadigheid, zou het lot on dergaan van het ministerie Malou in 1857 en van het ministerie d'Anethan in 1871. Men kan in een vrij land de meerderheid aftroggelen door valsche kiezers te maken, de gewetens geweld aan te doen en stemmen tekoopen.Doch besturen tegen de openbare denkwijze, weêr- staan aan den wil der natie, dat niet Dat wil zeggen dat de liberalen nog eens van zin zouden zijn kasseisteenen te gebruiken tegen de catholieken gelijk in 1857, en wat spontanéité Jroudroyanle woorden van den beurzenvreter Kara aan den dag te leggen. Het is metgenoegen dat ik bestatigen aan de kiezers kan doen bestatigen dat rust en vrede geene liberale voortbrengsels zijn, en dat de openbare ruststoorders zich voortdurend langs den liberalen kant bevinden en daar moeten gezocht worden. Deze waarheid is, ten andere, sedert lang door heiland bekend. Wij weten dat de mannen die zich aan het hatelijke en venijnige liberaal blad de Plandre libérale gretig vergasten, in staat zijn in Juni aanstaande, indien de Gentenaren in 't bijzon der en de andere belgische burgers in 't alge meen aan het ministerie der zeven geldver kwisters den welverdienden schop geven, een honderdtal zatlappen, mislukte studenten der hoogeschool, zakdragers zonder plaats, bleeke onderhouders van ontuchthuizen, schepenlos- sers, straatkeerders zonder werk, en andere geuzenscholiën te gebruiken en te betalen om wal lawijt te maken, de straten te doen door kruisen, de deftige lieden te beleedigen en de ruiten te verbrijzelen. Oh dit weten wij Wij kennen de liberale partij, wij weten dat zonder schoeliënstreken en stokslagen er geene liberalen mogelijk zouden wezen. Lie Flandre Liberale moest zich de moeite niet gegeven hebben het ons te zeggen en ons te bedreigen. Wij lachen, ten andere, zeer hartelijk met die bedreigingen, en wij drukken op de vurig- te wijze den wensch uit dat de liberalen ze uitvoeren. Het land en de deftige burgers, zelfs de gematigde liberalen die de gemeene politiek der straatloopers niet goedkeuren zouden alsdan eens te meer de overtuiging hebben dat men veeleer in een hondenkot frikadellen zou aantreffen dan orde, vrede, en deftigheid bij de liberalen te ontmoeten. KONINKLYKE BESLUITEN. Bij koninklijk besluit van 15 mei, wordt M. De Witte, rechter bij de rechtbank van eersten aanleg te Dendermonde, aangeduid om gedu rende drie jaar, het ambt van onderzoeksrech ter bij die rechtbank waar te nemen. RECHTERLIJKE KRONIJK. Maandag verscheen zekere genaamde Karei Lambrechts, voor de negende maal, voor het assisenhof van Oost-Vlaanderen. Nu is hij be schuldigd in november laatstleden, nabij St- Nikolaas, eene schuur in brand gestoken te hebben, met het inzicht de naastbij gelegen hoeve ook te doen afbranden. Toen hij aangehouden werd bekende hij alles. Nu voorde rechtbank, is hij van stelsel veran derd. Hij loochent den brand veroorzaakt te hebben. Ik heb al die bekentenissen gedaan, zegt hij,omdat ik zag dat die heeren dat geerne hadden. Maar dat lelt allemaal voor niets, 't Is hier nu te doen. Niemand kan zeggen, dat hij mij ooit met een sleksken in de hand gezien heeft 1 Hij zegt ook eene belooning te verdie nen, omdat hij bij. het blusschen der schuur (Eene gtteoiedtni* van de fransche zeekust.) —(o)-» (lc VSRVOLG.) O ja, maar gij moet dan eenigen van uw volk geven, dat ze mijn vader dragen, die zwaar gewond is. Dan beeft bij eenvoudig wat hij verdiende,» anlwoordda de zeeman maar om uwentwil zal ik hem helpen «Zeker heb ik geoogst, wat mij toekwammaar 't had niet van uwe hand mpelen komen, Jacques zeide Pierre Sandeau luid, doch op zeldzaam bew< gen toon Goederlieren God, wat voor eene stem is dal! riep de vreemde zeeman Dat zult gij spoedig vernemen,was 'l ant woord Doe slechts wat uwe zuster u verzocht heeft, dan kunnen wij nader spreken. Madeleine wierp zich snikkend aan haars broeders hals, die naar eene vlugtige omhelzing zich zachtjes van haar losmaakte en van eenige planken een draag baar liet samenstellen, waarop de bloedende oude gelegd werd. Vervolgens stelde zich de ganscbe trein onder leiding vatt Madeleine in beweging Eenige gewapenden gingen als voorhoed vooruit, en in een kwartier was hel dorpje Monlreaux bedekt dat nogthans ten volle verlaten scheeu. Niettemin brande het vuur in alle hutten, stonden de lampen op tafel aangestoken, en hing overal de pot over bei vuur.de geuren van den stevigen kost uitwasemende, die men had toebereid, om den naar huis keerende jw hun vermoeiend werk op bel strand eene kraeh- ALLERHANDE NIEUWS. Heden zaterdag, om 4 ure des nachts, is de hofstede bewoond door Jozef De Smedt-l)e Ries. geslaan alhier in de Beekstraat, gehucht Mijl beke, de prooi der vlammen geworden. Een merriepaard vol veulen geschatop 1500 franks. 3 melkkoeien, twee varkens, alle de meubels, kleedingen het akkeralem,behalve eenigslaap- gerief, zijn in den brand gebleven. Daar het ramptooneel ruim 30 minuten gaans van 't middenpunt der stad is afgelegen, kwam het noodsein als gewoonlijk, te laattijdig toe De werkzaamheden van ons vrijwillig Pom pierskorps moesten zich andermaal bepalen bij 't blusschen der puinen en 't beschermen dei- aanpalende gebouwen tegen het alles verslin dend element. De oorzaak dezer ramp is tot hiertoe onbekend. De schade wordt berekend op 10 b 12 duizend franks.Alles was verzekerd De Notarissenkamer van het arrondisse ment Dendermonde, voor het dienstjaar 4882- 1883, is samengesteld als volgt Voorzitter, M. Tibbaut van Calcken; 4,lc Sytidic, M. Dirix van Kemseke 2de Syndic, M. Lesseliers van Beveren Verslaggever, M. Van Hevele van Sinay Schatbewaarder, M. VandePerre van Temsche; Sekretaris, M. De Windt van Moorsel Leden, M. Haverbeke van Exaarde, M. Hers sens van Dendermonde en M. Van Assche van Moerzeke. In de laatste conferentie die M. P. Janson aanleider der uiterste linkerzij, te Luik gege ven heeft, deed hij de volgende bekentenis i Men heeft ons dwaze, onredelijke wetten doen stemmen, wetten die belachelijk zijn Ik heb ze maar gestemd, omdat het zoovele pijlen zijn, gericht tegen het kiesstelsel van den cijns Wij durven hopen dat de kiezers toekomen de maand het land zullen verlossen van een goevernement dat dwaze en belachelijke wetten voorstelt en doet stemmen. Zij gaan sparen. De toestand der fi nanciën is onrustwekkend er moeten vele en groote besparingen gedaan worden. Zoo schreef de heer Scailquin, liberaal van Brussel, in zijn verslag over het budget. Ehwel, niet langer dan verleden woensdag heeft liet ministerie kredieten gevraagd Een millioen voor het paleis van justicie te Brus sel en drij en half millioen voor het bou wen van nieuwe scholen zonder leer lingen. Dus te kort in de kas voor 1882 19 millioen 500 duizend frank Eene vergelijking. L'économie financière zegt dat de schoolstrijd in België den onder gang van het land zal veroorzaken. Ziehier wat die strijd tot hier toe gekost heeft LIBERALEN. 294 millioen 687 duizend 600 franken, geld van de belas tingen, leeningen en verhoogde lasten aan de provinciën en de gemeenten opgedrongen. KATHOLIEKEN. 61 millioen uit hunnen eigenen zak. Woensdag morgen heeft de koningin in de Paleizenstraat een klein ongeval gehad.Een der wielen van haar klein rijtuig, dat zij zelf voerde, hield eensklaps stil. Terstond kwam een slotmaker met zijne werklieden, maar wat zij ook deden, het wiel wilde niet draaien. De koningin heeft daarop een ander rijtuig te La ken doen halen, en is ondertusschen drie kwart uurs in de Paleizenstraat bij haar rijtuig gebleven. Eindelijk heeft men het moeten weg dragen. Diefstal in het paleis des Konings. Het schijnt dat de dieven niets meer eerbiedigen nu hebben zij het paleis des konings te Brussel voor het tooneel hunner daden gekozen. Za terdag morgend bemerkte men dat vier schil derijen uil hunne lijsten gesneden en ver dwenen waren. Die vier schilderijen zijn de Herbergtwist, doorMadou, groot 15 centimeters op 13, die in de witte zaal geplaatst was. Een Arabische koffiehuis in Uoog-Egypte en een Gezicht van Asouan, door Robie, die zich in het apparte ment der koningin bevonden. Beide schilde rijen zijn groot 15 centimeters op 23. En eene schilderijen door Van Regelmortel, voorstel lende Een ouderling en een jong meisje met een papegaai, groot 44 centimeters op 37. Deze schilderij was geplaatst op den trap, gezegd van den khediff. Deze diefstal, welke eene groote stoutmoe digheid bij den dader of de daders verraadt, moet in den nacht van vrijdag op zaterdag ge pleegd zijn. De dief of de dieven moeten goed bekend zijn in het paleis, daar zij gansch de eerste verdieping van het paleis hebben moeten rond gaan, om langs de oude danszaal in het appar tement der koningin te komen. De koning en de koningin zijn terstond van dien diefstal verwittigd geworden. Het parket heeft een onderzoek begonnen, en bij ver scheidene verdachte kerels opzoekingen ge daan. De beste policie-agenten zijn op zoek en men hoopt weldra de dieven te ontdekken. Ten gevolge van den diefstal van schilde rijen in het paleis des konings, hebben de be dienden van het paleis, die toegang tot de ap partementen hadden, waar de schilderijn hin gen, zelf het parket verzocht eene huiszoeking in hunne woningen te doen, doch men heefter niets ontdekt. Het parket houdt zich ieverig met het opsporen der dieven bezig. Nadere bijzonderheden. De diefstal, vrijdag nacht in het Paleis des konings te Brussel gepleegd, is grooter dan men eerst vermoedde. Er zijn niet alleen vier schilderijen, zooals wij gemeld hebben, ver dwenen, maar ook hebben de dieven de hand gelegd op juweelen, die zich in de apparte menten der koningin bevonden. De gestolen juweelen zijn 1° Een gouden broche, verbeeldende een pijl in brillanten, met peerl in het midden. i" Eene speld, een gouden sabel met bril janten en safir in het midden 3° Eene broche, guitaar in goud, rood geë mailleerd met kleine diamanten 4° Eene speld, een groenachtigen kever ver beeldende 5° Eene broche, vormende eenepaletingoud met gekleurde steenen versierd. Men denkt op het spoor der daders te zijn. Twee personen, welke men verondersteld vreemd te zijn aan de stad, een man en eene vrouw, hebben zich bij eenen oudheidkooper te Brussel aangeboden, en stelden hem voor vier schilderijen te koopen, die de vrouw onder haren arm droeg, in grijs pakpapier gerold.Zij hebbenden koopman eene schilderij laten zien, en hij gelooft dat het een der ge stolen doeken was. Die twee personen worden ernstig opgezocht. Woensdag zijn een dertigtal getuigen, meest allen toehoorende aan het dienstdoende perso neel van het paleis des konings, in hel kabinet van den onderzoeksrechter geroepen, om in lichtingen te geven aangaande den diefstal in het paleis gepleegd. De oudheidkooper aan wien men eene schilderij te koop geboden heeft, en welke hij denkt van den diefstal voort te komen, is met de getuigen gekonfronteerd geworden. Dit onderzoek is zonder uitslag ge bleven. - De Etoile meldt dat het koninklijk besluit geteekend is, dal aan de officiers van den staf der burgerwacht toelaatden helm te dragen,die doorliet engelschleger in Indië gebruikt wordt. Moord in de Wetstraat. Men heeft reeds verscheidene malen gesproken van eene jonge meid, die in dienst geweest is van M. Bernays, tot eenigen tijd voor den dood van dezen laat ste. Sedert dan woont dit meisje in een der voorsteden van Brussel. Men zal zich herinne ren dat zij beschuldigd werd eenen brief met bedreigingen aan M. Bernays geschreven te hebben. Maandag heeft de justicie dit meisje naar Antwerpen doen komen zij is aldaar onder- hoord door M. Ketels, onderzoeksrechter, in tegenwoordigheid van Mad. Bernays. De zaak Peltzer zal niet voor de maand octo ber voor de assisen opgeroepen worden. De brusselsche bladen hebben verkeer delijk gemeld dat een gewezen dienstmeid van M. Bernays naar Antwerpen geroepen was, om gekonfronteerd te worden met Mad. Ber nays. Het was Mad. Bernays zelf, die dinsdag naar Brussel geroepen was in het kabinet van M. Ketels, onderzoeksrechter, die haar een 'ang verhoor heeft doen ondergaan, en haar met gemelde dienstmeid gekonfronteerd heeft. Mad, Bernays was vergezeld door haren broeder. De zaak der medeplichtigen blijft nog immer met een ondoordringbaar geheim omhuld. Nog heeft het Brusselsch parket het niet kunnen ontwarren, wie het misdadig plan op- ;evat, wie den moordenaar besteld en betaald ïeeft. Intusschen zet het Brusselsche parket ieve rig zijne opzoekingen voort. Dezer dagen is de beerput van het huis van Armand Peltzer op gerechterlijk bevel geruimd geworden. Men heeft daarin kardoezen, eene blonde pruik en een koperen hangslot gevonden. Verders hebben de dagbladen gemeld, dat Armand Peltzer in den tijd lijnwaden hemden droeg, welke het merk droegen G. B. (Guil- laume Bernays.) En Bernays zelf liep met gescheurd onder goed. Wat akelig licht werpt die bijzonderheid over heel dit drama Poging tot Ontvluchting. - Te Brussel is het gerucht in omloop, dat eene poging tot ontvluchting in de gevangenis der Kleine Kar melieten heeft plaats gehad. Ziehier wat er is voorgevallen Over acht dagen werd de bestuurder der ge vangenis verwittigd, dat acht gevangenen, tige maaltijd te kunnen voorzetten. Echter was er niet één levend wezen in het dorp te zien, want zelfs de kinderen en de oude vrouwen waren op 'l hooren van het geweervuur gevlucht, om zich in de holen en rolsplelen langs de kust te verschuilen, ;elijk zij altijd plachten te doen, als zij door de lustwachl aangevallen of vervolgd werden. De geredde zeelieden en passagiers verstrooiden zich dadelijk door 'l gansche dorp, namen de hutten in beslag, lieten zich de maaltijd wol smaken en sliepen op de bedden, na de voorzichtigheid te heb ben gebruikt van eenige schildwachten uit te zetten, ten einde 't gevaar van overrompeling voor te komen. Madeleine, haar vader en broeder, de scheepsdoktor en eene jonge dame der passagiers begaven zich naar het huis van Sandeau, die te bed gebracht en verbonden werd, zijno wonden waren niet gevaarlijk, doch hei bloedverlies aanmerkelijk. Hij sprak geen enkel woord, maar sliep of hield zich slapend. Madeleine deed eenige koude spijzen opdisschen, 0D de vier genoemde personen zaten eene poos zwij gend ond de tafel. Jacques, de kapitein van den Oostiodievaarder, zag bedrukt en somber voor zich iiP'jr en scheen een drukkenden last op het hart te hebben, i' j sprak geen woord, tol dal de vraag van den doktor der Jeune Sophie, welke deze tot Made leiflr rmhtte, hem op eenmaal uil zijn gepeins wekte. De doktor, een nog jonge man, had namelijk Made leine aangezien of bij was opgesprongen en had zacht "mar op den toon der hoogste bevreemding gev-'3g< Hoe Madeleine? Gij zijl het Hoe komt net, dat ik u hier weêrvindt, dien ik in St. Omer had verlaten Is z'j dan die Madeleine van wie gij mij zoo dik' jis gesproken hebt bezeilde; maar antwoordt mij dan tooh, beste vriendin Ik ben hier, wijl die man daar mijn vader is, en ik als zijne dochter verplicht ben, bij hem te zijn om hem op te passen, Eöuard, antwoordde hel meisje. En waarom is uw vader hier vroeg de jonge doktor verder. Ik ben hierheen gelrokken, riep de oude en keerde zich wild in zijn bed om, wijl ik met de menschheid gebroken en aan de gansche wereld den oorlog verklaard heb. Wegens een nietig, onbe duidend verzuim werd mij voor twaalf jaren 'l kom- mando over hetzelfde schip, de Jeune Sophie, dat nu daar buiten gestrand ligt, ontnomen. Ik zwoer aan de menschheid wraak toe, en gij ziet nu, hoe ik woord heb gehouden. Lieve vader, denk liever aan de wouderbare wijze, waarop gij zijl gered geworden. En buitendien, voegde Jacques er bij, had gij geen reden tot wraakneming, vader. De heer Ponceau, die mij als een kind aannam liet overal onderzoek naar u doen, om u een ander schip toe te vertrou wen, want hij zag in dat hij u ten onrechte en in eene vlaag van blinde drift afgezet had. Om dit goed te maken en u te bewijzen, hoe leed het hem was, droeg hij 't bevel over de Jeune Sophie aan mij op, zoodra hij mij oud en bekwaam genoeg rekende, om zulk een vertrouwen te verrechtvaardigen. Wat gebeurd is, is gebeurd riep de oude Sandeau. Ik ben nu een strandroover. Ik heb gezon digd en ben er hard voor gestraft. Jacques neem gij uwe zuster Madeleine mede ik zie wel dat dit leven niet voor haar past. Wat mij aangaat, ik blijf hier en wil als ik van mijne wonde opkom, hier op hel dorp kramer worden Dat niet vader Gij moet met ons meê komen antwoordde Jacques. Gij, Madeleine en ik zullen nog wel ergens een stil plaatsje vinden, waar nie- i waaronder Breysse en Chariot, onlangs voor den diefstal-Sturbelle veroordeeld, een kom plot gevormd hadden, en dat zij voornemens waren een der sleuteldragers te overvallen, te binden en in eene cel te werpen. Dan zouden zij zich meester maken van de sleutels en trach ten de vlucht te nemen. Het teeken tot die poging zou omtrent 11 ure 's morgens gegeven worden, omdat alsdan de bijzonderste gang, waarop de cellen dier ge vangenis uitkomen, alleen door den sleutel- drager bewaakt werd. De bestuurder nam strenge maatregelen en belette de gevangenen hun voornemen ten uit voer te brengen. Sedert is de tweede groote poort der gevangenis, op de eerste binnen plaats uitgevende, en welke vroeger open stond, altijd gesloten. Kind verloren of gestolen. M. Van Hove, maalder, te St-LambréclHS-Woluwe, bestatigde verleden donderdagavond, ten 7 ure, dat zijn zoontje, zeventien maanden en half oud, oogenblikkelijk verdwenen was. Hij dacht terstond dat het in de beek de Woluwe, die onder zijn huis doorloopt, verdronken was. Hij opende de sluis van zijnen molen, liet de Woluwe afloopen en maakte hare bed ding droog. Zijn kind was niet te vinden. Men onderzocht gansch den omtrek en nergens werd eenig spoor van het kind ontdekt. De ongelukkige vader begaf zich daarop naar den burgemeester en deelde hem het voorge vallene meê. Daarna ging hij naar het policie- bureel van St-Gilles, waar men proces-verbaal van de verdwijning opmaakte. Het signalement van het kind is terstond aan de policie van Brussel en der voorsteden overgemaakt. De ouders denken dat het kind gestolen is. Ziehier het signalement van het kind zeer groot voor zijnen ouderdom, dik, sterk ge kleurde tint, nog al lang blond haar, twee teekens der koepokinenting, welke bewerking het kind onlangs ondergaan heeft, op den linkerarm. Het heeft eene roode plek, van eene verzweering voortkomende en eene schram, onder het linkeroog. Op het oogenblik zijner verdwijning droeg het kind een flanellen kleedje met kleine plooien, aan den boord met drie flanellen galons gegarnierd, een lijnwaden hemdje en schoenen in verlakt leder met nestels. Een droevig voorval heeft verleden don derdag op den ijzerenweg van Bergen naar Brussel plaats gehad. Aan den ingang van den tunnel te 's Gravenbrakel, viel een ouderling, die zich in den trein bevond, in bezwijming. Aan de eerste statie gekomen, te Hennuyères, vroeg men een weinig water aan den statie overste. Men heeft geenen tijd om het te geven. Maar die man kan sterven Dat hij afstappe! De trein moet vertrekken Ik zal naar Tweebrugge telegrafeeren. Gij zijl niet in regel, roept een reiziger, gij moet uw genees kundig hulpkistje bij de hand hebben. Ik heb geene bevelen van u te ontvangen. Men komt te Tweebrugge. Men zou een glas water en ether moeten hebben; dit is niet te beko men Men geeft een klein tleschje eau-de-vie en een glas. Dit is alles wat men heeft En de ongelukkige ligt daar onbeweeglijk. Men is te Lembeke. De ongelukkige kan in den trein sterven men haalt hem uit den trein en draagt hem inde wachtzaal. De statie-over ste komt bij Er is hier noch geneesheer, noch apotheker, zegt hij; plaatst hem terug in den trein, en brengt hem tot Hal. »Men plaatst den bewustelooze terug in den trein. En het hulpkistje Ach ja het staat in het reglement maar het is daar niet. Te Hal kan men eindelijk den armen ouder ling eenige geneeskundige hulp aanbieden. In dien hij geneest, zal hij het niet aan de bedien den van den ijzerenweg te danken hebben. Dit tooneel heeft plaats gehad in den wagon 4957 van den trein, die ten 101/4 ure uit Ber gen naar Brussel vertrok. Het is nog niet te vollen zomer, en reeds is er door te zwemmen te kort gekomen. Drie jongelingen die wat te veel in het glas gekeken hadden, gingen te Gent aan den Geuzenberg inde Lieve. Een politieagent die langs den overkant stond, verbood het hun maar ze lachten hem uit en deden voort. Kort daarop verdronk een der drie losbollen, zekeren Adolf Vermeire, 19 jaar oud. Slechts met moeite wierden de twee anderen gered. Eenige dagbladen van Gent meldden dinsdag, dat er zondag nacht een dubbele moord te Meulestede, in denzelfden aard als die van Lovendeghem, had plaats gehad, en dat de misdaad gepleegd was met het inzicht van te stelen, doch dat de dieven maar 30 fr. gevonden 'hadden. Woensdag meldt men dat men te Meulestede niets weet van eene moord die aldaar zou gepleegd zijn alleenlijk heeft er zondag nacht een gevecht tusschen twee broeders plaats gehad, er werd een hunner erg gekwetst. Een werkman, genaamd G. B... was dijnsdag avond, omtrent 8 ure, aan de Plan- tijnskaai in de Schelde te Antwerpen gespron gen. De schipper Clement Joos van Aelst haalde hem uit het water, doch dit scheen den zelfmoordenaar niet te bevallen. G. B... gaf mand van ons voorledene weet en waar wij zelven ons best willen doen, om dal tc vergeten. Ik beb al genoeg verdiend, om u vooreerst geen gebrek te laten lijden. En uwe vrouw, Jacques!vroeg de jonge dame, die tot hiertoe nog niet gesproken bad. Maar Jacquesnam nu de scheepsdoktor het woord, «op u zoomin als op Madeleine rust de ver dichting, om voor do daden uws vaders te boeten, k heb uwe zuster op de kostschool mijner tante te Sl. Omer leeren kennen, zij won mijn hart, zij schonk mij het hare, voor dat ik op mijne eerste zeereis uitging, wisselden wij riDgen samen, en nu is de tijd daar, dat ik mijne rechten op haar doe gelden. Wat zegt gij daarvan,.Madeleine?» vroeg Jacques ernstig. Ik kan nooit een man trouwen, dien ik al te lief heb, om schande op zijnen naam te willen brengen. Gij hebt reehl, Madeleine! Gij zijt eene brave meid, antwoordde de kapiteio. Mijne kinderen! riep dc ouden met een diepen zucht. Ik zie nu mijne misdaad in al hare verfoeije- lijkheid in; maar ik kan een deel van het gepleegde Kwaad weder goed maken. Luistert toe! of verzekert mij dat gij de neiging uwer harten volgen wilt, en zijt gij gelukkig; dan ga ik met u, waarheen gij wilt, want dan hebt gij uwen vader vergiffenis eschonken; of wel, gij weigert dat en dan blijf ik hier en wat ik was.... eens voor altijd een strand roover! Nu kiest zelven. Madeleine greep de hand van den jongen doktor, did hij haar toegereikt had, en Léonie Eduard's zuster welke hij uil de kolooiën had terug gehaald, wier beide ouders gestorven waren, viel den jon gen wakkeren kapitein om den hals en zwoer met al de hartslogtelijkheid der Kreolinnen, dat zij hem nimmer zou laten varen. De oude man sloot de oogen zijnen redder een goed pak slaag, zoodat dc policie moest tusschenkomen. De kerel ver klaarde toen dat bij nog in 't water zou sprin gen, doch de policie bracht hem voorzichtig heidshalve naar den Amigo. Het is niet altijd even goed hard te slapen. Dat heeft de baas uit de Klok te St-Denijs- NVestrem dezer nachten ondervonden. Er zijn dieven in 2ijn huis gedrongen, langs ruiten die zij uitgesneden hebben, en zij stolen eene groote hoeveelheid winkelwaren, braken dc schoven van zijne toog open, en smeten daarna den geheelen boel, met pinten en stoe len uit de herberg erbij, in *t midden van de straat. Van den Berghe sliep gedurende al den tijd den slaap der rechtveerdigen, tot dat een beir- ruimer die voorbij reed en hel voorgevallene vermoedde, hem met geweld wakker maakte. Gebed vooi* de kiezingen. Dit gebed, uit de heilige boeken getrokken, was nooit noodzakelijker dan heden, inziende de gewichtiheid der tegenwoordige omstandig heden. Wij zijn tegenwoordig getuigen, niet van eenen eigenlijken polilieken strijd, maar van eenen godsdienstigen ên socialen strijd wel ken gevoerd wordt tusschen deze welke in God gelooven en deze welke in God niet geloo- ven. Deze laatste aangehitst door den boozen geest die hen bezield, doen alles wat in hunne macht is, om hun onderwijs op de vrije zede- leer gesteund, verplichtend te maken. Om die zedeleer zonder godsdienst te oordeelen, is een enkele oogslag voldoende. Wie zou ooit geloofd hebben dat men in België onderwijzers of onderwijzeressen als vrijdenkers, dal is zonder de minste godsdien stige plechtigheid zou ter aarde bestellen Dit zijn nogthans de vruchten der laatste wet op het onderwijs. Is het niet meer dan tijd onze krachten te vereenigen tegen deze die ons die wet hebben opgelegd en die het vrije onder wijs, door de Grondwet gewaarborgd, bestrij den Dat de catholieke dus hunne pogingen en hunne gebeden vereenigen om die vijanden van het godsdienstig onderwijs te bestrijden, dat zij vooral in hunne scholen de gebeden voor de kiezingen versprijden opdat iedereen de gewig- heid verstaat van den tegenwoordigen strijd op het terrein van het onderwijs geleverd. Dit gebed is te bekomen in het genootschap van den H. Carolus-Boromeus, inde Warmoes- bergstraat, 10, te Brussel, ten prijze van 50 c" de 100 of fr. 4,50 de duizend. Moord te Oostwinkel. Zondag had er te Oostwinkel, bij Eecloo, een klein feest plaats. Omtrent 10 ure 's avonds ontstond er in eene herberg twist tusschen de genaamden Borezé, Busschaert en De Meyer. De herbergier deed terstond zijne herberg ontruimen. Buiten gekomen begonnen die mannen wéér te twisten, en een genaamde K. Neeririck, oud 40 jaar, metser te Ursel, trok partij voor zijnen gezel Busschaert. Daarop kreeg hij zelf eenen schop woedend nam hij zijn mes en sloeg er wild meê in het ronde, met het ongelukkig jevolg dat hij Aug. De Meyer in den hals en P. Coppens in den rug trof. De wonde van dezen laatste is gering, maar die van De Meyer was doodelijk. De halsader werd doorgesne den en het bloed kon niet gestelpt worden. Een half uur later was De Meyer een lijk. Hij heeft geen enkel woord meer kunnen uitspre ken. De Burgemeester van Oostwinkel werd ter stond geroepen, en deze verwittigde de gen darmerie van Eecloo, die een eerste onderzoek begonnen heeft. Maandag is het parket ter plaatse geweest, en een aantal getuigen, alsook de dader, die onder bevel van aanhouding geplaatst is, gehoord. Dinsdag hebben de wetsdoktors de lijkschouwing van het slacht offer gedaan. De dader, Karei Neerinck, heeft een goed voorgaande en is de eenige steun vau acht nog minderjarige kinderen. Wat gaat men nog al hoorenTwee schurken zijn dijnsdag in den noenstond, over den muur van 't kerkhof van Meenen gespron gen en hebben daar twee doodshoofden ge roofd. Zij knoopten die hoofden in hunnen neusdoek en gingen er meê naar de fabriek waar zij werkten. De eene stelde zijn doods hoofd op eene karre, de andere op eene pers, en zij spotten en schimpten er meê. De policie wierd dat schandaal gewaar en heelt die mannen aangehouden. Proces-verbaal is opgemaakt op de vraag van den meester der fabriek, die zeer verbitterd was, bij 't hooren van die kerkhofschennis en onteering der lichamen. De genaamde Boldour werd over twee jaar in de gevangenis van Bergen opgesloten. Hij vernam aldaar van een bewaker dat deze 25,000 fr. gewonnen en dat hii er nog 43,000 beschikbaar had. Boldour deed hem het vooi- deel eener goede plaatsing van dit geld uit schijnen, en weldra plaatse de wachter het geld op hank ie Paris, door Boldour aan gewezen Toen Boldour de gevangenis verliet, nam hij den naam van den wachter, en ging te Parijs het geld ophalen. Gelukkig heeft men en sprak den gansehen nacht geen woord meer. De volgenden dag werden vaartuigen uit de naastbij gelegen stad ontboden, en de ekwipaadje der Jeune Sophie en de passagiers braken op. Het wrak van bet schip zat nog lusschen de klippen en het grootste ge deelte der lading werd geborgen De weder veree- nigde vrieoden en verwanten bleven in Montreaux, om Pierre Sandeau's herstelling af te wachten, buiten Jacques, wien zijne plicht naar Havre bad geroepen, om aan zijne reedersde noodige inlichtingen te geven en maatregelen te nemen tot hel behoud van lading en wrak. Na tien dagen keerde hij terug en vond den onden Sandeau zoo ver, dat hij zonder gevaar ver voerd kon worden. Nu verliet de heele famiellie het dorp Monlreaux, waarvan de bewooners na dien noodlottigen nacht nog niet weder waren gekomen, maar zich zeker vooreerst uit vrees voor straf in do omstreken verscholen hieldeu. De famiellie verhuisde naar Havre, waar de oude Sandeau bij een bankier nog een rond kapitaal als spaarpenning van zijne vroegere loopbaanals scheeps kapitein had staan. Dit, gevoegd bij de gelden van Jacques, was toereikend, om twee nette huizen te koopen en de beide jonge echtparen zich op een be hoorlijken voel te doen inrichten. Eduard vestigde zich te Ha/re als chirugyn en zijn zwager Jacques kreeg als jongste compagnon deel in de achtbare handelsfirma Ponceau.wier schepen hij tot dusver tot groote tevredenheid zijner principalen bestuurd had, eu allen ging hel van nu af zeer voorspoedig. Alleen de oude Sandeau overleefde zijne wonde niet lang. Gewetenskwelling en levenszatheid ondermijndeu zijn, door de bekomene wonden geschokt, anders ijzerslerk lichaamsgestel zoo zeer, dat bij reeds het volgende jaar bezweek. EINDE.

De Denderbode | 1882 | | pagina 2