DDE FLESCH. zouden vooruitgezet worden, dat zij meer dan een dringend noodzakelijk openbaar werk gin gen tot stand brengen en dat vooral de dienst der ijzerenwegen gemakkelijker, veiliger en beterkoop zou ingericht worden. En wat gebeurde onder dit opzicht, gefopte buitenkiezers? Hebben de liberalen meer openbare werken tot stand gebracht dan 't gevallen catholiek ministerie Neen, niet waar. Hebben zij den dienst der ijzerenwegen her ingericht Integendeel zij hebben hem in verwarring gebracht. Hebben zij de veiligheid der reizigers meer verzekerd Ook al niet; men raadplege de lijst der ongelukken.sedert 1878, voorgevallen. Hebben zij de vervoerprijzen verminderd?... Integendeel, niet waar, want zij schaften het tarief Wasseige af 't welk vooral aan de buiten lieden hoogst voordeelig was. En de militaire lasten zouden ook verlicht worden.... Men maakte u wijs dat de catho- lieken de militaire lasten hadden verzwaard en dat zij (de liberalen) ze zouden verlichten... Ehwel! zijn ze verlicht? Weeral, neen, niet waarIn stede van de militaire lasten te verminderen,hebben de liberalen ze verzwaard met 't jaarlijksch contingent tol 1,500 man schappen te doen klimmen. En wat zal er later gebeuren, indien de libe ralen aan 't bewind blijven Men zal een reserve-leger van 50 duizend man, inrichten 't welk jaarlijks, gedurende eeriige weken, in 't kamp of in de eene of andere sterke stad zal moeten leeren exerceren en paraderen.'t Zal heel leutig zijn, voor Burger en BoerEn dal noemt men de militaire lasten verlichten Landbouw, nijverheid en koophandel zullen ondereen liberaal ministerie herleven, riepen de liberalen uit.... Maar de landbouw-en nij verheidcrisis blijft onder 't liberaal ministerie woeden. En welke maatregelen namen de liberale ministers om den doodelijken crisis te bestrijden of af te weren Geene, hoege naamd.... Men antwoordde aan de klagende nijveraars en landbouwers help u zelf, zoo helpe u God. Voor den verkwijnenden landbouw en de uitgemergelde nijverheid hadden de liberale ministers geen duit over van de talrijke mil- lioenen waarover zij beschikten, alles wierd door den onvaderlandschen schoolstrijd ver slonden, door dit schandig werk dat overal twist en tweedracht heeft gezaaidJa, voor den onrechtveerdigen schoolstrijd is er geld met geheele wagen vrachten, maar voor de heropbeuring van koophandel, landbouw en nijverheid, voor de voorkoming der overstroo mingen, aan den landbouw zoo schadelijk, geene roode duit.... Medeburgers kiezers en gij vooral buitenlie den, zult gij u andermaal door de liberale be- lovers laten om den tuin leiden Wij gelooven het niet, de ondervinding is de beste leermees ter, gij hebt nu te wel ondervonden wie het waarlijk met 't volk goed meent, wie overal en altijd zijne belangen en rechten voorstaat.... Overigens wij hebben de overtuiging dat, gij, door de ondervinding geleerd, op 13 Juni als een man zult stemmen tegen de candidaten eener partij die wanneer er geene kiezing voor de deur staat, de buitenkiezers, in hare dag bladen, als boerenbeesten, dom kiesvee, mas tentoppen, en ploegen die in God gelooven doet uitschelden, en die hen altijd en in alles behandelt als een overwonnen volk Weg dan met de liberale candidaten, Weg Onze Candidaten. Do candidature!) var. de aftredende Senateurs en Volksvertegenwoordigers van ons arrondissement worden overal aller gunstig onthaald. En geen wonder, aan wie kunnen wij beter de verdediging onzer zedelijke en stoffelijke belangen toevertrou wen dan aan dezen, welke er zich reeds, sedert vele jaren, met de meeste bekwaamheid, met den vurig- sten iever, met de meeste krachtdadigheid en met de grenzeloosle belangloosheid hebben aan toegewijd Onnoodig breedvoeriger uit te weiden over de oneindige verdiensten onzer aftredende Senateurs en Volksvertegenwoordigers en over de erkentelijkheid welke wij hen verschuldigd zijn. Wie vlam ng en catholiek is, kent zijne plichten. Een der officieele opeters van 't land die 't Verbond aaneenflansen, schreef zondag lest, dat onze verte genwoordigers, in de Kamers, over niets anders hebben gehandeld dan over radijskens boter. en plaltekaas Welke geestigheid!.. Welke trek van groot ver stand niet waar, geëerde lezers?... Men moet waarlijk officieele scboolpedant wezen om zulke dommigheden te durven neérschrijven Wat ons betreft wij zouden liever onze pen ver brijzelen dan die domme streek te willen wederleg gen Overigens, die kinderachtige beschuldiging des oflicieelen snoevers leveren ons het ontegenspreke lijk bewijs op, dat onze liberale tegenstrevers, ondanks hunneu bittersten baat, geene enkele ge gronde grief tegen onze aftredende Senateurs en Volksvertegenwoordigers weten in te brengen... Een tweede ieit leiden wij uit deze domme streek af, namelijk deze, dat het geuzenkliekje hier diep moet gezonken liggen om zulke officieele sukkelaars met hare verdediging te gelasten Wat nu de candidaluur van den jeugdigen heer Lodewijk De Sadelcer, advokaat, te Haeltert, betreft, mogen wij vrij zeggen dat zij in alle de Cantons met den meesten geestdrift wordt bijgetreden. Hieraan viel geenzins te twijfelen M. L. De Sade- leer was door de openbare denkwijze, sedert lang, aangewezen om ons eens in de Volkskamer te verte genwoordigen. Immers M De Sadeleer deed zich van jongsaf door zijne schitterende studiën onderschei den Gesproten uit eene deftige familie in de welke den vlaamschen aard en de volkszeden zijn bewaaid gebleven en meer dan een moedige strijder voor de goede zaak opleverde, trad hij, pas aan 't politiek leven ontloken, als eene overtuigde voorstaander der groole calholieke zaak op. Altijd en overal ziet men hem op de eerste rangen slaan om de onder wijswet van 1879, te recht de ongelukswet geheelen, met woord en daad te bevechten. De rechten onzer moedertaal vinden ook in hem een moedige verde diger: bij voorkeur, gebruikt bij baar altijd met eene uitmuntende welsprekendheid in de openbare en bezondere vergaderingen Op den buiten apge- groeid, is M. De Sadeleer vooral zeergeschikt om de lot hiert06zoo miskende belangen en rechten der landbouwers te verdedigen. Alle deze politieke hoe danigheden, gepaard aan eene onbetwistbare onaf hankelijkheid van karakter, en aan eene ongemeene krachtdadigheid, dienstwilligheid, rondborstigheid en werkzaamheid maken hem weerdig de door .en door calholieke en bewarende bevolkingen des arrondissements Aelsl in de Volkskamer te vertegen woordigen, en dienen ons ook tot waarborg, dat hij onze miskende rechten, onder opzicht van taal, godsdienst en vrijheden, tegen de moordadige aan slagen van 't liberalismus onbeschroomd zal weten te verdedicen Wat meer is, het voorbeeld onzer aftredende vertegenwoordigers diene hem tot les en gedragslijnenkel hoeft hij hunne voorbeelden na te leven of hunne voetstappen te volgen om met eer en waardigheid hel mandaat te vervullen 't welk hem,zonder twijfel, zal worden toevertrouwd Hier aan, wij mogen het verzekeren, zal hij ook niet falen. Solidaire indelvinp;. Woensdag II. werd de zoo calholieke bevolking onzer stad diep geërgerd door de solidaire indelving van sieur Hyecinthe Leclercqechtgenoot van dame Virginic Leclercq eerste sur veillant der logie «de Ontwakingaan den oosten van Aelst, werkelijke a/geveerdigde bij den Grooten Oosten van Brussel, en natuurlijk dus een der opperhoofden der geuzerij in onze stad. Om 2 i/2 ure, kwam de lijkwagen der brusselsche vrijden kerij alhier aan. De Kaas Vogeleer was hem te gemoct gegaan om den koetsier den weg aan te w ijzen, en kwam dus nevens hem op den bok gezeten de stad binnengereden. Om t 1/2 ure vingen ten sterfhuize de ceremoniën de indelving voorafgaande aan. Drij lijkreden wierden uitge sproken de eerste door ill. Pappaert, griflier onzer ftoop- handelsrechtbank in naam der logie, de tweede door M. Fer dinand Lefebvrein naam der maatschappij Taal en Vrij heid en de derde door M. Droeshout, in naam der bedienden. Wat men daar zoo al uitgekraamd heeft zal 't Verbond ons wellicht zaterdag vertellen. Onmiddeli.ik daarna stelde de stoet zich in beweging. Aan 't hoofd stapte een ceremoniemeester, geflankeerd van twee kerels met zulk een grammoedig voorkomen, als of zij eencn duivel hadden ingezwolgen. Dan volgde de lijkwagen bespan nen met vier peerden, ieder peerd door een lakei geleid. De lijkwagen was versierd met de zinnebeelden der vrijmetselarij en verscheidene kroonen. De rouw wierd geleid door de zonen des overledene bijge staan door hunnen moederlijken oom, M. Hyppoliet Leclercq, lieutenant-colonel onzer Burgerwacht. Verder bemerkte men alleenlijk de bloedverwanten die openlgk lot de logie of de geuzerij, bier en elders, toebehooren. Onnnddelijk daarna traden de leden der maatschappij Voor taal en vrijheid op met cartel aan 't hoofd, gevolgd van eene nog al talrijke schaar vreemdelingen en aelstenaars, doch vreemdelingen 't meest.... Maar wat soort van vreemdelingen 1 Buiten eenige gekende geuzen van Ninove, Dendermonde, Geerardsbergen, en omliggende, welke soort van lieden was het Hunne gemeene haatvolle tronicn op de welke goddeloosheid gepaard aan domheid te lezen stonden, getuigden dat zij tot de laagste trappen der vrijdenkerij toebehooren.... Wat de aelstenaars betreft, het waren in overgroote meerderheid de opperhoofden onzer liberale kliek en lieden die onder hun gebied staan, of liever, aan hunnen riem hangen. Wij bestatigen met innig genoegen dat niet een enkele catholiek de solidaire indelving door zijne tegenwoordigheid vereerde. Deze solidaire betooging had natuurlijk de nieuwsgierigheid des volks gaande gemaakt. De straten die de rouwstoet door trok, waren met veel volk bezet men had immers onder andere rondgestrooid dat de vrijmetselaars in volle gewaad zouden verschijnen en elkeen wilde dat spel eens zien. Van daar die groote nieuwsgierigheid. Voor 't overige, die solidaire indelving werd algemeen door 't volk betreurd; meer dan eens hoorde men luid op den ongelukkige bpklagcn die zulk een betreurlijk einde heeft gehad. Bij bevel van den heer Burgemeester mocht niemand anders dan dezen welke van den stoet deelmaakten het kerkhof be treden. Insgelijks was door den heer Burgemeester streng verbod gedaan op den boord des grafs eenige hoeg-maamde lijkrede uit te spreken.Dit gebeurde en het lijk wierd dan zon der verdere ceremoniën, in den grond aan de familie Leclercq geconccdeerd, neergelegd en bedolven. En daarmeé was 't uit. De maatregelen door opzen achtbaren heer Burgemeester, in vooruitzicht van de handhaving der orde genomen, worden algemeen goedgekeurd. En nu ten slotte, een enkele vraag Medeburgers begrijpt gij nu hoe zeer wij u de waarheid vooroogen stelden, wanneer wij u toeriepen dat de liberalen de gezworne vijanden der R.C. Religie zijn. En nogthans hoort de liberalen eens als 't kiezingstijd is Er zijn geene groo- tere voorstaanders der religie dan wij,... roepen zij dan uit... Maar't is leugentaal. Want 't geen hier woensdag gebeurde, toont ter oogen uit aan alwic niet vrijwillig blind is, welken hclschen boozen haat de liberalen tegen God tegen de Religie en legende geestelijkheid voeden. Medeburgers, herinnert u dat de ondervinding de beste leermeester is KIESKRONIJK Maandag 29 Mei, 2e Sinxendag, algemeene Vergadering der calholieke kiezers van Aelst, in den Kring De Vriendschap Korte Zout- straat, om 5 uren namiddag. DAGORDE Kiezingen van 13 Juni. Alle de heeren Candidaten zullen tegenwoor dig wezen. NAAR DE GEBROEDERS GRIMM. «O»— In de goede dagen, wanneer het stille volk, de Elfen, zich nog meer toonde dan tegenwoordig in dezen ongeloovigen tijd, leefde er een man, Michael Purccll, die eenige akkers slechts en ontvruchtbaar land gepacht had, in de nabuurschap van de cermaals zoo beroemde prehende van Mourne, onderhalf uur van Mallow en zeven van Cork. Michaël had vrouw en kinderen. Zij deden wat in hunne krachten was, dat was inderdaad niet veel, want er was nog geen kind zoo groot dat het den armen man in zijn arbeid kon helpen, en de goede vrouw verzorgde de kinde ren, molk de koei, kocht aardappelen en droeg de eieren naar Mallow doch hoe zij ook werkten, was het nauwelijks genoeg om de pacht te betalen Zij schikten zich eenigen lijd lang, zoo goed mo gelijk, naar de omstandigheden doch ten laatste kwam er een slecht jaar het weinige haver bedierf, de kiekens teerden af, het zwijn vermagerde cn werd bijna voor niet te Mallow verkocht en de arme Michaël bevond dat hij niet genoeg had om de helft van bel pachtgeld te betalen, cn reeds was hij twee termijnen schuldig. Wat zullen wij nu aanvangen, Marie vraagde hij. Wat wij aanvangon zullen antwoordde zij drijl onze koei naar de markt van Cork en verkoop ze daar. Maandag is het marktdag gij moet er vroeg gaan opdat het arme dier adem kunne scheppen eer het op de markt komt. En wat zullen wij aanvangen als zij weg is zegde Michaël bekommerd. Dat weot ik niet Michaëlmaar zeker zal God ons niet verlaten, en gij weel toch hoe goedig hij jegens ons was, toen kleine Willem ziek lag, en wij in 't geheel niets voor hem hadden De doktor, de zachte, fijne man, kwam aangereden en verlangde eeneo dronk melk bij gaf ons twee schellingen Wij vernemen dat de liberalen bier met de aanslaande kiezingen voor de Kamers het strijdperk weêr zullen ontvluchten. De geuzen van Dendermonde zijn voornemens bij de wetgevende kiezingen van 13 juni in het strijdperk te treden. Zij hebben reeds twee kandidaten: M. H. Mariens, advokaat-avoué, en bijgevoegd rechter te Dendermonde en M. D. Van Damme, nij veraar te Hamme. Zij hopen eenen derde Buyse te Wetteren te vinden. Ziethier de lijst der catholieken van Gent, voor de kiezingen van 15 juni Voor den Senaat MM. Edm. Bracq, nijve- raar; Casier de Hemptinne, aftredend Sena- teurbaron Amedée Pycke de Petegem, burge meester van Poucques en Van Crombrugge van Alstein, aftredend Senateur. Voor de Kamer MM. Cruyt, burggraaf de Moerman d'Harlebeke; Drubbel, oud-Volksver tegenwoordigers, Raymond de Kerchove, pro vinciaalraadslidP. De Smet-De Naeyer; Fiévé-Grenier, handelaar; Van Cleemputte, advokaat, en Astère, Vercruysse, nijveraar. De candidaten der liberalen van Gent voor den Senaat zouden zijn: MM. Van de Kerchove, altredend lid; Jul. de Hemptinne, C. Verhaeghe en Aug. Lippens, aftredende volksvertegen woordigers. Voor de Kamer hebben zij eenen advokaten- lijst samengesteld, bestaande uitMM. H. Cal- lier, advokaat;^Dedeyn, advokaat; Delhougne, advokaat; H Lippens, advokaat; Willequet, advokaat, en Wageneral advokaten wat de klok slaat. In de algemeene vergadering der Catholieke Vereeniging van Brugge,is M.deCrombrugghe, kandidaat uitgeroepen voorden nieuwensena- teurszetel van Brugge. Ziehier de candidaten der catholieken te Doornik voor de kiezingen van 13 juni. Voor den Senaat; MM. H. Dumon, nijveraar te Door nik en prins Ch. de Ligne, van Antoing. Voor de Kamer: MM. Duchalet, vanNéchin; G. Le- chien, advokaat te Doornik; burggraaf Cossé, van Maulde, en H. Descleé van Doornik. Volgens la Heuse van Luik, zouden de radi- kalen voornemenszijn de kandidatuur van M. Frère-Orban niet meer voor te stellen, maar hem te vervangen door M. Emmanuel Desoer, advokaat-generaal. STERFGEVAL. De vermaarde dokter Rayé van Vilvoorde is te Brussel godvruchtig overleden PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De E. H De Pessemier, onderpastor van Neder- brakel, is pastor benoemd van Stcenhuyze, in ver vanging van den E H. Van der Haegen, die om reden van ziekelijkheid zijn ontslag heelt gevraagd. Zijn onderpastor benoemd op S. Stephanus de E. 11. de la kelhulle, onderp. van St-Jozef te Gent; te Desleldonck de E. H. De Pau, onderp. van Baarle; op St Jozef to Gent de E H Saey. onderp. van St.- Stephanus; te Baarle de E. H. Tack, onderp. van Massemen. Catholieke Schoolpenning. Werk der nuttelooze papieren. In den loop der toekomende week, zullen de nuttelooze papieren, door de zorgen van 't Comiteit afge haald worden. (Medegedeeld.) zond ons de geneesmiddelen voor 't kind, en wal het verder noodig had, en gaf mij iedermaal iets te eten, als ik kwam om hem raad le vragen, dien hij mij nooit weigerde hij kwam ook en zag naar het kind, en hield met zijne weldaden niet op dan toen hij geheel gezond was. Gij denkt zoo altijd, Marie, en ik geloof dat gij gelijk hebtdaarom wil ik ook geenen kommer over het verkoopen der koei hebben, ik zal morgen gaan gij moet inlusschen naald en garen nemen om mijnen rok te lappen hij is onder den arm ge scheurd. Marie verzekerde hem dat zij alles in orde zou brengen. Den volgenden dag bereidde hij zich, en zij beval hem bij het afscheid aan, de koei niet anders dan aan den hoogsten prijs te verkoopen. Michaël beloofde, bet niet te zullen vergelen, er. stelde zich op weg. Hij dreef de koei langzaam door den kleinen stroom, die den weg doorsnijdt en onder de muren van Mourne henen vliet. Als hij daar voorbij ging, vielen zijne oogen op de torens en op eene der oude vlierslammei), die er toenmaals als kleine roeden uil zagen. Ja riep hij uit liadde ik maar de helft van 't geld, dat onder u begraven ligt, zoo hoefde ik mijne arme koei niet weg tc drijven. Is bet niet jam mer dat het onder de aarde rust, terwijl Dog ande ren even als ik het missen moeten Nu indien bet Gods wil is, kom ik met eenig geld in den zak terug. Met deze woorden dreef hij zijn beest verder. Het was een schoone dag, cn de zon scheen glanzend op de muren der oude abdij als hij er voorbij ging. De weg leide over een rij langzamerhand klimmende bergen, lot dat hij na drij uren op de spits van de hoogte die thans de Fleschbcrg beet, maar toenmaals dien naam nog niet voerde, geraakte, op welke plaats hem iemand inhaalde. Goede morgeu zegde deze. Goede morgen antwoordde Michaël vrien delijk, en keek naar den vreemde om. Het wa3 een klein manneken, dat men eenen ALLERHANDE NIEUWS. Vrijdag morgend heeft de genaamde Gustaaf De Lattre, oud 43 jaren, slachter alhier, naar '1 schijnt bij toeval, een messteek in den on derbuik toegebracht aan Willem Tolleneer, oud 19 jaren, zoon van wijlen Sylvain en Marie De Brul. De wonde schijnt niet gevaarlijk te wezen. Een onderzoek is ingesteld. Vrijdag morgend rond zes uren is de hofstede bewoond door de Wed® Petrus Van Boven, te Lede, wijk Steentje, de prooi der vlammen geworden. Ondanks spoedige hulp, zijn slechts de beesten kunnen gered worden. Een drijver reeds gered, liep terug naar den brandenden stal en ontkwam. De schade is zeer aanzienlijk. Het quaestorschap der Kamer van Volks vertegenwoordigers heeft vier der begrootin gen van het dienstjaar 1883 doen uitdeelen, en, onder andere, de begrooting der wegen en middelen. Ziehier de uilgaven, welke wij er in aantreffen Begrooting der dotatiën fr. 4,847,175 Openbare schuld 88,805,919 Justicie 16,051,411 Buitenlandsche zaken 2,535,830 Binnenlandsche zaken 10,090,580 Openbaar onderwijs 20,474.734 Financiën 15,646,980 Openbare werken 104,433,556 Oorlog 44,727,500 Gendarmerie 3,496,900 Onwaarden en aflossing 1,653,500 Tezamen fr. 312,566,885 Hieruit blijkt dat de' vooruitzichten der uit gaven die der ontvangsten overtreffen met eene som van 12,413,495 franken. Men ziet duidelijk dat liet ministerie ons meer en meer naar den afgrond leidt. Rivière, geuzen-notaris van Jaligny en gewezen geuzen-volksvertegenwoordiger is aangehouden voor schriftvervalscbing. De geuzenbladen zwijgen over dien eerlijke, maar ware hij een catholiek, hij kreeg gansch hun nen inktkoker op zijnen naam. Men leest in het blad van minister Rolin. de I'landre libérale, van 7 mei Liever geheel Belgie onder water, dan dat onze scholen zouden vergaan. Wal dunkt u daarvan, lezers De Courrier de Bruxelles, de Courrier de l'Escaut en de Beige, zijn elk tot 2000 fr. scha devergoeding veroordeeld om de waarheid te hebben durven zeggen tegen eenen Geuzen- Schepene van Doornik. De calholieke gazetten mogen dus de waarheid niet meer zeggen De geuzen zijn onschendbaar. Maar de geuzen- bladen mogen bovendien lasteren eneerrooven, zij hebben weinig of niets te vreezen. En in België bestaat nogtans de drukpers.... voor vuilaards van Parijs, voor eerlooze zedenbe- dervers en voor geuzenjanhagel. Er was verleden Woensdag acht dagen eene vergadering van kiezers bijeengeroepen le Brussel, waarin M. Cbarbonnier, doctor en lid der Bestendige Deputatie het woord nam. Hij wilde groot effet maken en begon over de pastors. Hij vertelde 1° Dat de Deken van St-Gudula een inkomen heeft van 21,000 frs. 2° Dat hij nog een supplement van jaarwed de krijgt. 3° Dat er 9,000 gefondeerde missen zijn in die kerk. 4" Dat de kapelaans 1,000 fr. subsidie krij gen. 5° Dat al de kerkfabrieken van Brussel hun ne rekening met een te kort sluiten. O Er werd gelachen en in de handen ge klapt en gejubeld En wat was er van dat alles waar NIETS 1° Nooit heeft een Deken van die kerk 21,000 fr. inkomen gehad. 2° Nooit heeft een Deken dier kerk éénen enkelen centiem supplement jaarwedde gehad. 3° Nooit zijn er meer dan 3,000 missen ge weest in die kerk, waar 6 kapelaans zijn en andere geestelijken. 4° Nooit hebben die kapelaans 1,000 fr. sub sidie gekregen. 5° Het te kort van de kerkfabriek van St- Gudula is van.... 5 franken en de meeste andere sluiten met een boni. Maar die kerels liegen dan als tanden trekkers, zegt gij lezer Neen, zij liegen zoo als hun meester in liegen, de smeerige Voltaire, hun dat voor deed en voorhield. a Men moet liegen als een duivel, niet met vrees, niet voor een tijdje, maar vrank weg en altijd'» (Brief aan Thiériot. 1736.) Zij gaan tot op het einde. De randen der nieuwe stukken van 20 en 5 franken, zul len niet meer het opschrift dragen Dieu protégé la Belgique. God beschenne België. Dezelfde maatregel, zegt de Paix, is in Frankrijk voorgeschreven voor den tweeden semester 1882. Het schijnt dat de policie op liet spoor is der daders van den diefstal maandagmiddag in de woning van M. Van Horebeeck.op den Bou levard Anspach, te Brussel, gepleegd. Er werd een kistje, een groot aantal juweelen bevat tende, gestolen. Eene vrouw zou aan een juwelier op de Oude Koornmarkt, een medail lon in goud,met grooten diamant in het midden, alsook een ring, deelmakende van de gestolen juweelen, le koop aangeboden hebben.Ook had die vrouw het huwelijk boekje van M. Van Horebeeck in bezit. De belgische maatschappijen van duiven- liefhebbers werden onlangs in opschudding ge bracht: Het bestuur der fransche douanen had voorgesteldop de verzendingen van reisduiven een inkomrecht te eischen van 5 fr. voor 100 kilogrammen, voor die van België en van 20 fr. voor die van Nederland 'kwamen. LEpervier, hel dagblad der duivenliefhebbers, schreef daarop naar M. Beyens, gezant van Belgie te Parijs, en ontving ten antwoord, dat er aan het bureel van hel noorden bevelen gegeven waren, om de reisduiven vrij van inkomrecht over de grenzen te laten brengen. Volgens het schijnt zou de algemeene inspekteur der burgerwachten van Belgie, al de maatschappijen der burgerwacht verzocht heb ben elk twee afgeveerdigden te benoemen, welke zouden gemachtigd zijn eene kommissie te vormen, die de mogelijkheid van groote ma- noeuvers in Luxemburg en Namen,door de bur gerwacht uit te voeren, zou bespreken. Die manceuvers, door eenige wachten gevraagd, zouden in het begin van september plaats heb ben. Garde civique, forever! De steertster of comeet Welles die binnen eenige dagen hier en in gansch Belgie zicht baar zal zijn, is sinds vele jaren, ja, vele eeuwen op weg indien zij van de naaslbijzijnde ster komt, heelt hare reis ten minste twintig milli- oen jaren geduurd. Nooit heeft zij onze planeet dwerg hadde kunnen noemen, maar toch niet zoo heel klein was Hij had een oud, gerimpeld, gee lachtig aangezicht, dat er juist als eene verwelkte bloemkool uit zag, daarbij eencn dunnen, kleinen neus, roode oogen en wit haar Zijne lippen waren niet rood, maar zijn gansch aangezicht was van eene kleur, zijne oogen zonder rust overal rond kijkend, en ofschoon zij vuurrood waren, was toch Michaëls hart ijskoud als hij ze aanzag. Hij had inderdaad weinig smaak in 't gezelschap van den kleine, en hij kon het minste van zijne beenen of zijn lijf bemer ken het manneken had zich, hoewel de dag warm was, geheel in eenen dikken wijden rok gewikkeld Michaël dreef de koei een weinig gauwer, maar de kleine hield zich immers nevens hem. Hij wist niet op welke wijze hij voorllrad, maar hij vreesde te zeer om naar hem om te kijken, cn wilde ook geen kruis maken, want hij was bang dat de oude man toornig zou worden Doch het dacht bem dat zijn reisgezel niet ging ais een ander menscb, bij zette den eenen voet niet voor deu anderen, maar gleed slechts over een ruwen weg (en ruw was hij genoeg) als eene schaduwe henen, zonder geruisch en zon der krachtinspanning. Den armen Michaël sidderde het hart in 'l lijfhij zegde een gebed en wenschte dezen dag niet uitgegaan te hebben of reeds op de markt te wezen, of de koei niet te moeten hoeden, om van het spook te kunnen voortloopen. Te midden van dien angst werd hij door zijnen geze! aangesproken Waarhenen wilt gij met die koei, lieve man Naar de markt van Cork antwoordde Michaël sidderend van den brouwenden en snijdenden toon van de stem. Wilt gij ze verkoopen zegde de vreemde Inderdaad, ik drijf ze daarhenen om ze te ver koopen. Wilt gij ze mij verkoopen Michaël deinsde verschrikt terug; hij meende niet den kleine iets te doen te hebben en vreesde nog meer neen te zeggen. Eindelijk sprak bij streek doortrokken; van over twee maanden reeds beziet men zemel telescopen en bespeurt men hare nadering. Nu is zij ongeveer 30 mil- üoen uren van ons af en even zoo ver van de zon. Hare snelheid berekent men thans op een millioen uren per dag. Van haren kant draait de aarde, gelijk iedereen weet, rond de zon met eene niet te versmaden snelheid van 643,000 uren daags. Reeds kunt ge de comeet met het bloote oog bemerken. Zoek noordwaarts links en een wei nig onder het gesternte van Casiopée, dat aan eene reusachtige W gelijkt. Den 10 Juni zal zij verdwijnen om in bet oostelijk halfrond zich op schitterende wijze te gaan vertoonen. De vrouw die aardappelscheuten voor hoppekeesten verkocht, en waarover wij on langs spraken, is door de korektionneele rechtbank van Gent veroordeeld tot een dag gevangenisstraf en 26 fr. boete. Zooals men weet bevatten de aardappelscheuten een ge weldig vergif, solanine geheet en. Een kind van 7 jaar, Amelia Maire, wo nende te Marchienne, Voorzienigheidswijk, is zondag verdwenen. Het kind was met zijne zuster, 10 jaar oud, naar Gohyssart, waar het feest van O.-L.-V. ten Bosch gevierd werd, gegaan. Bij het invallen van den nacht, op een oogenblik dat hare zuster haar uit het oog ver loren had, is Amelia Maire in het bosch ver dwaald. Gansch den nacht heeft men te ver geefs naar het kind gezocht. Het heeft blonde haren, en draagt een blauw kleedje en een zwarten hoed. Moordpoging te Contich. Maandag na middag heelt het parket van Antwerpen zich naar Contich begeven, ten einde aldaar een onderzoek te doen nopens eene geheimzinnige moordpoging. De genaamde L. F. De Houde, wonende op eene kamer der eerste verdieping bij J. Lau- wers, herbergier te Contich, is in den nacht tusschen zondag en maandag ten 2 ure, in zijn bed aangevallen door eenen onbekende, die hem drie messteken inden linker bil toebracht en daarna or.middelijk de vlucht nam, eene zijden klak en stuk beft van een mes achterla tende. Het parket heeft maandag de plaats der mis daad bezocht en volgens de gewonnen inlich tingen, zou de moordenaar langs den hof bin nengekomen en ook gevlucht zijn. De hof is omringd van eenen sluitmuur die 2 meters 50 centimeters hoog is en welkende moordenaar heeft moeten overklimmen. Hij is verder langs een venster in de woning gekomen. Daar het slachtofier geene persoonlijke vij anden kent, kan men zich tot nu toe niet voor stellen welke de drijfveer kan geweest zijn van dien ongelioorden aanval. De Houde heeft de eerste zorgen ontvangen van den geneesheer Thibaut van Contich. Er is geen gevaar voor zijn leven, maar het slacht offer zal langen tijd bedlegerig moeten blijven. Het onderzoek wordt neerstig voortgezet. Op Ons-Heer-Hemelvaartdag heeft in de loge Le Travail, le Verviers, het vrijmetselaars doopsel plaats gehad van veertien jonge vrij metselaars, welke nauwelijks, 3, 4 en 5 jaar oud zijn. Ten vijf ure traden de ouders, vergezeld van hunne doopelingen.de zaal binnen. Deze is nog al groot en met bloemen versierd. Zij ontvangt geen daglicht, maar eenige luchters versprei den een twijfelachtig licht. De venerable B.\ K. G. bevond zich in het gestoelte. Hij droeg den vrijmetselaarsschorlen hield den tradition- neelen klopper in de hand. De andere BB.-, waren, als geheimzinnige spooken, langs den muur geschaard. Zoodra de B.-. Insp.*. zich op bevel van het hoofd der loge verzekerd had dat de plechtig heid zonder stoornis kon geschieden, sloeg B.\ K. G. eenmaal op het gestoelte, waarop de B.\ Insp.-. met drie slagen antwoordde, dat men gereed was om te luisteren. Daarna begon de aanspraak vau den venera- bele B.\ K. G., waarin hij de ceremoniën van het vrijmetselaarsdoopsel uitlegde, de ouders met gelukwenschingen overlaadde, en met groot beslag de beschermingophemelde, welke hunne kinderen in recht zijn van de loge te verwachten. Na die aanspraak werd den klei nen het vrijmetselaarsdoopsel toegediend. Dit doopsel bestond in.... een boek van Jules Verne en.... eenen kus! Daarna werden de nieuwe jeugdige vrijmet selaars in de zaal toegelaten, waar terstond een banket begon. Meer dan honderd vijftig vrijmetselaars en vrijmetselaressen namen deel aan dit keukenfeest. De Nouvellisle de Verviers, die dit doopsel verhaalt, zegt dat zij de echtheid van 't boven staande Ieit verzekerd. Een meisje onzer stad, schrijft de Onaf hankelijke van Hasselt, de genaamde Maria W., dochter van eenen herbergier, wonende op de Groote Markt, Café du commerce, was sinds 8 maanden door eene slemverdwijning aange daan. Het meisje had dit jaar hare eerste H. Wat wilt gij er mij voor geven Ik wil ii iets zeggen, antwoordde de kleine. Ik geef er u deze flesch voor terwijl hij eene flesch van onder den mantel ten voorschijn haalde. Michaël bezag eerst hem, alsdan de flesch, daarna moest hij.le midden van zijnen angst,in eenen luiden lach losbreken. Lach naar hartelust, sprak de kleine, maar ik zeg u deze flesch is meer waard voor u dan al het geld, dat go voor de koei in Cork krijgt, ja duizend maal meer. Michaël lachtte weder. Denkt gij wel, zegde hij, dat ik zulk een gek ben, dat ik mijne goede koei voor zoo eene flescb zou weggeven, die bovendien nog leeg is waarachtig daar komt niet3 van. Gij doet beter mij ,'de koei tc geven en de flesch aan te nemen, gij hoéft er geen berouw over te hebben. En Marie wat zou die zeggen Er zou geen einde aan zijn. En boe zou ik mijne pacht betalen En hoe zouden wij beginnen zonder eenen denier geld Ik verzeker u dat de flesch beter is dan al hel geld. Neem ze en geef mij de koei. Ik zegge het u voor de laatste maal, Michaël Purcell. Michaël was verbaasd. Hoe beeft hij mijnen naam geleerd dacht hij. De vreemde ging voort. Michaël Purceil, ik ken u en heb achting voor u, daarom volg mijnen raad, of gij zult het u bekla gen. Weet, uwe koei zal u ontschieten eer gij te Cork komt. Michaël wilde daarop antwoorden dal verhoede God doch de kleine hernam cn Michaël was te aan dachtig om iets te zeggen dat hem had doen zwijgen, en was veel te beleefd om iemands rede te onder breken. Dan moet gij weten dat er zooveel vee op de markt van Cork zal zijn dal gij tot eene geringen prijs zult moeten afslaan, en welligt valt gij als gij naar huis gaat nog in handen van roovers. Maar waartoe t zeg ik u dit alles, daar gij toch besloten bebt uw geluk van u af te sloolen 0 neen, geluk wil ik niet van mij afstooten, zegde Michaël, en ware ik verzekerd dat de flesch zoo goed is als gij zegt, zou ik u de koei geven in den naam. Bekommer u om geene namen, onderbrak hem de kleine, maar geef mij de koei ik heb u geene onwaarheid gezegd, en als gij er mede te huis komt, doe dan juist wat ik u heeten zal. Michaël talmde. Welaan, zei de vreemde, goeden dag Michaël Purccll, ik kan niet langer wachten. Nog eens, neen ze aan en wees rijk weiger ze en bedel voor u le vensonderhoud, zie uwe kinderen in armoede, uwe vrouw stervend van gebrek dat zal uw lot zijn Mi chaël Purcoll. Bij deze woordeu glimlachte de kleine boosaardig, hetgeen zijn aanzicht nog grauw- zamer maakte. Zou hel zoo zijn, is hel wel waar zegde Michaël nog steeds talmend en besluiteloos wat hij zou doen. Hij kon niet anders dan de woorden des ouden mans gelooven en eindelijk, in oen aanval van vertwijfeling, greep bij naar de flesch on zegde Neem de koei, en indien gij mij bedrogen hebt, dan zal de vloek van den arme u treffen. Ik acht noch uwen vloek, noch uwen zegen, Michael Purcell ik heb echtor de waarheid gezegd, dat zult gij nog dezen avond ondervinden, als gij doel wat ik u zeg. Wal ik moet doen vraagde Michael. Wanneer gij 'l huis komt bekommer u niet dat uw wijf verdrietig is, maar blijf zelf bedaard, en doe haar den vloer zuiver keeren, zet do tafel goed en dek ze met eenen reineu doek t stel dan de flesch op den grond en spreek dan de woorden flesch, doe uwen pligt en gij zult het gevolg zien. En dit alles, vraagde hij. Niets meer, zei de kleine man. Goeden dag, Michael Purcell, gij zijt een rijk man. {Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1882 | | pagina 2