maar voor de kleine amerikaansche veefokkers en de werkende klassen van Frankrijk, die het amerikaansch vleesch zoo hoogst noodig heb ben om zich te voeden. Dit vleesch is aan een zeer voordeeligen prijs, indien de spekulatie er zich niet te veel aan vastklampt en het is over het algemeen genomen zeer gezond. Het is waar dat wij dikwijls gevallen van tri- chinose hebben moeten bestatigen, en nog onlangs werd er een gansch huisgezin te Williamsburg en een ander te Philadelphia vergiftigd- Elke week doen zich dergelijke gevallen in de Vereenigde-Staten voor,maar dat zijn alzonderlijke gevallen in vergelijking bij de overgroote bevolking van het land, en men zou ze voorkomen, indien men de ge woonte aflegde rauw varkensvleesch te eten. Wat het schouwen van het vleesch betreft, dit is moeilijker. De fransche Kamer heeft er aan gedacht, wanneer zij onlangs het dekreet van M. Tirard introk, dat den invoer van amerikaansch varkensvleesch in Frankrijk geheel verbood, want zij eischte een onder zoek bij middel van het mikroskop, iets wal misschien niet voldoende zal zijn om den Senaat de wet, door de Kamer gestemd, te doen goedkeuren. Deze echter had ook den wensch uitgedrukt dat hel Iransch gouverne ment aan dat van Amerika zou vragen, het gezouten vleesch te doen naaien, vooraleer het ingescheept werd. Het was ingevolge dien wensch, dat president Aithur aan het kongres eenen brief meedeelde van den staats-secre- taris, over den tegenwoordigen toestand van den handel in gezouten en versch varkens vleesch in Frankrijk en in de Vereenigde- Staten. Wij laten hier het einde volgen van dien brief De Staatssekretaris heeft voor het oogen- blik geene nieuwe reglementen aan te raden, betrekkelijk het schouwen van het varkens- vleesch, vóór zijne verzending; maar het kan aan het kongres geraadzaam schijnen, bij middel eener wet, zulke veranderingen te brengen aan de bestaande reglementen, welke de verzekering zullen geven aan het o fransch gouvernement, dat er slechts gezond vleesch uit de Vereenigde-Staten zal geëx- ploiteerd worden. Het onderzoek der voor- te gelegde papieren zal aan het kongres toe- laten, door zich zei ven te oordeelen, wat er te doen staat. Hel is ongelukkig te vreezen, dathet kongres niets doen zalwant The American Correspon dence, heeft reeds over eenige maanden bewe zen, dat de grondwet aanhet kongres verbiedt aan de Staten der Unie regelen op te leggen, welke den handel der Staten zouden beheeren. Eene gunstige oplossing der kwestie schijnt echter zeer noodzakelijk, indien wij ons herin neren dat in 1880, de invoer van gezouten var kensvleesch van Frankrijk alleen, 40 millioen kilos bedroeg. De lransche Senaat heeft donderdag het wetsontwerp verworpen, strekkende om den vrijen invoer van gezouten varkensvleesch toe te laten. De Senaat denkt dat die invoer geen genoegzame waarborgen voor de openbare ge zondheid oplevert. Donderdag werd ons bij deurwaarder den vol genden brief van M. Jozef Do Windt, geneesheer alhier, beteckend met sommalie van inlassching in ons eerstkomend nummer, waarvan akte kostacht franks twintig centimen. Ziethicr dien brief welken wij, volgens de aange- nomene rechtsleer, niet gehouden zijn op te nemen, om rede hij aan een derde persoon hel recht van antwoord opent, recht, waarvan deze laatste onge twijfeld zal gebruik maken aangezien men hem juist geen complimentjes maakt Aalst, den '22 Juni 1882. Mijnheer de Opsteller van den Denderbode, In het laatste nummer van uw blad leest men het volgende Donderdag morgend wierd alhier door de zor gen van het liberaal Verbond thans onder voorzit terschap staande van M. Josef De Windt, geneesheer, eenen doodbrief rond gezonden door den welken al wie in onze stad achting en eerbied weerdig is, op de lafste en schandelijkste wijze wordt gelasterd, gehoond en versmaad. Uw zoo boosaardig schrijven heeft voor doelwit mij persoonlijk te benadeeligen en de liberale Asso ciatie van Aalst verantwoordelijk te maken voor cene daad waar zij volstrekt niets gemeens met heeft. Ik ben niet de voorzitter van het liberaal Verbond, die 6on liberaal blad is, maar de voorzitter van de libe rale Associatie die eene liberale Maatschappij is. Uwe voorbedachte verwarring zal waarschijnlijk aan uwe lezers niet ontsnapt hebben. Voor wat aangaat de verantwoordelijkheid van den besproken doodbrief, die kan noch op de liberale Associatie, noch op mij vallen, daar wij hem noch geschreven, noch doen drukken, noch doen schrij ven, noch doen rondzenden hebben; wij hebben niets betaald noch voor hem te doen drukken, noch voor hem te doen uildeelendaar onze toestemming over dien brief niet is ingeroepen geweest, hebben wij ze noch toe te slaan noch te weigeren gehad. Noch meeral de liberale dagbladen dezer stad bestaan op hun eigen en zijn gansch onafhankelijk van de liberale Associatie. Den 2don November 1881, heeft hel Comileil der liberale Associatie, door aanbevolen brief, ondertee- kenddoorMM. C Cumonl, P. Van der Smissen en J. De Windt aan M. Vrancken, opsteller uitgever van het liberaal blad liet Verbond laten weten dat van dien dag af, het hem aanprakelijk liet voor zijne politieke artikelen. Het is dus onwaar dat de doodbrief, waarvan gij in den Denderbode gewaag maakt, door de zorgen van de liberale Associatie is uitgegeven en rondge zonden geweest. Deze laat er de verantwoordelijk heid van aan wie zij toekomt. Aanvaard mijne groelenis, (GelJ. DÉ WINDT. En nu onze antwoord Uw zoo boosaardig schrijven, zegt M. De Windt, heeft voor doelwit mij persoonlijk te benadeeligen en de liberale associatie van Aelsl verantwoorde- lijk te maken voor eene daad waar zij volstrekt geen gemeens met heeft. 1" Wij vragen ons te vergeefs af, hoe wij M. De Windt zouden kunnen benadeelingen met te schrijven dat het liberaal Verbond (alias Alliancie) heden onder zijne voorzitterschap staat. Wij schreven enkel de waarheid ja, iets wat door groot en klein in de stad en gansch 't arrondissement Aelst gekend is.. M. De Windt schaamt het zich toch zeker niet aan 't hoofd dezer politieke vereeniging te slaan i' Wie anders dan het liberaal Verbond konden wij verantwoordelijk maken over de uitgave van dien beieedigenden en lasterenden brief Mochten wij Vrancken niet meer aanschouwen als den uilgever Yan 'l orgaan der liberale Vereeniging en bijgevolg ook als haren gewonen drukker Wie builen 't comileil van 'l liberaal Verbond wist dat Vranckeu en zijn bladje, sedert i November 1881, waren over boord gesmeten, in andere woorden, dat die onnoozele quibus als een jongen in 't water, moest gehouden worden?... Het was dus maar zeer natuur lijk dat wij hel liberaal Verbond over dien doodbrief verantwoordelijk maakten. Ik ben niet, gaat M. De Windt voort.de voorzitter van het liberaal Verbond, die een liberaal blad is, maar de voorzitter van de liberale associatie die eene liberale maatschappij is. Uwe voorbedachte verwarring zal waarschijnlijk aan uwe lezers niet ontsnapt hebben. De lezers van d< n Denderbode die de vlaamsche taal min of meer machtig zijn, hebben zich op do eigen lijke beleekenis van de woorden liberaal Verbond niet konnen bedriegen. Indien M. De Windt zich de moeite had gegeven het eerste 't gereedste woorden boek te raadplegen, dan zou hij gevonden hebben, dat 't woord Verbond in 'l fransch vertaald Alliance beteekent. Hij gevolg dus beleekent liberaal Verbond Alliance libérale En is dit de wezenlijke titel der liberale vereeniging niet? Haar gewezen of afgedankt orgaan draagt nog heden haren titel Het Verbond VAlliance Ook denken wij dal hel wetens en willens is dal M De Windt zich vergist op den zoo klaren zin van ons schrijven, en dit wel om de gelegenheid te hebben, bij middel van ons blad, aan de aelstersche bevolking kenbaar te maken, dat het liberaal Verbond of Alliance geen gemeens meer heeft, zooals vóór den 2 Novem ber 1881, met de beesligheden van 't liberaal bladje Het Verbond van Aelsl. Wij leiden dus uit den brief van M. J. De Windt af: 1" Dat't orgaantje uit T Peperstraatje, zoo dom, zoo beest, zoo boosaardig, zoo logenachtig, zoo bc- leedigend en zoo versmadend wordt aaneengeflanst dal de liberale Opperhoofden die. wij bekennen het, in alle geval deftige lieden zijn, het hebben moeten overboord smijten 2° Dal, t;aar 'l inzien van M. J De Windthet feil van voorzitter te wezen van 'i liberaal bladje 't Ver bond'piisl van aardn:el is om iemand de achting zijner medeburgers te doen verwerven. Voegen wij er ten slotte nog bij dal M. De Windt in't geheel niet noodig had 't ministerie van een deurwaarder in te roepen om ons zijn schrijven kort weg Ten verzoeke van Jozef De Windt, enz. te doen beteekenen. Immers een gewone brief zou met de meeste bereidwilligheid opgenomen zijn geweest, destemeer daar een onzer liberale vrienden ons, in 't begin dezer week, had verzekerd, dal bedoelde doodkaart wierd opgesteld en uitgegeven door drij geusche schobbejakken die zelfs door hunne politieke vrienden geschuwd worden. Wat de taalkundige kemels betreft door M. De Windt geschoten deze willen wij ter zijde laten Waarom Waarom, ja, waarom heeft M. De Windt, als hij toch aan '(schrijven was,ons zoo eenvoudigvraagske niet beantwoord Belangrijk berlclit. Onze liberale tegenstrevers schrijven hunne verpletterende neerlaag van 13 Juni toe aan 't leit dat wij 150 valsche catholieke kiezers op de lijsten zouden hebben doen schrijven, terwijl wij er 't zelfde getal liberale stelselma- tiglijk aflieten. Zeker jugeke riep uit dal dit r.iet zal blijven duren, dat de liberalen voorlaan de lijsten zorgvuldig zullen onderzoeken, enz., enz. Dus de liberale jongens gaan weer eens afkomen met hunne kiesreklamen. Wij zullen ze dan ook op vasten voet afwachten, en wij hopen dat er zich beden toch andere kleppers zullen meê bemoeien dan vroeger.... Want bijna tien jaren lang hebben de liberale fenik sen de kiezerslijsten doorwerkt, doorzocht en doorsnuffeld en hunne werkzaamheden zijn hierop uitgekomen dat, even als een arbeider die in 't goor werkt, hoe meer zij werken hoe dieper zij verzinken. Wat er dan ook van zij, sporen wij alle onze partijgenoten aan, ons, van heden af, alle catholieken te willen aan wijzen welke, zoo zij vermeenen, kies recht bezitten,en ook terzelfdertijd onze aandacht in te roepen op de liberale die ten onrechte op de kiszerslijsten zijn geschreven. Dat elkeen zijne gebuurte onderzoeke en ons verwittige; 'l Comiteit zal zich met de rest gelasten. Aan 't werk dus Verschillige dagbladen kondigden dezer dagen aan dat onze achtbare Burgemeester, M. Fan Wambeke, bij den heer minister van onderwijs werd geroepen om hem te verwitti gen dat moest de stad Aelsl, de stedelijke gebouwen thans dienende tot Collegie, voor eenen nieuwen termijn aan de EE. PP. Jesuië- len verhuren, liet Hoogere Bestuur er zich zou tegen verzetten en desnoods tot de gedwon- gene onteigening overgaan Nu, van dit alles is geen enkel woord waar heid.... Wel is waar, bracht onze lieer bur gemeester, eenige dagen geleden, een bezoek aan den minister van onderwijs, doch liet was om te onderhandelen over schoolzaken die hoegenaamd geen betrek hebben met ons Collegie bestuurd door de EE. PP. Jesuiëten. KIESKRONIJK. Uitslag der balloleering te Soignies. M. Englebienne, catholieke candidaat, is volksvertegenwoordiger gekozen met 1188 stemmen, tegen 1163 stemmen, gegeven aan M. Wincqz, liberale candidaal. In de balloteering, tusschen twee liberalen voor den Senaat, bekwam M. Pennart 12-24 en M. Tacqenier slechts 438 stemmen. Het kiescollege van liet arrondissement Namen is bijeengeroepen op 3 Juli aanslaande, ten einde over te gaan tot de benoeming van één Volksvertegenwoordiger in vervanging van M Wasseige overleden. De candidaat der catholieken is den heer Hamoir, geneesheer en lid van den Provincia- lenraad. De heer Hamoir verbleef te Aelst in 'l begin der jaren -1850, als geneesheer bij 't 2e regiment jagers te peerd. Dender. Uit hoofde der herstellings werken aan de aldamming te Dendermonde zal de scheepvaart tusschen Aelst en Dender monde gedurende een termijn van ongeveer 2 1/2 maanden onderbroken zijn. Te rekenen van 15 Juli zal het water van Aelst tot Wieze en van Wieze tot Dendermonde één meter beueden liet gewoon waterpeil moeten gehou den worden. CORRESPONDENTIE. Ontv. van den E. H. V. D. N. te O. fr. 6 over 1882. ALLERHANDE NIEUWS. Verwarming dooi* de Bas. De verwarming bij middel der Gas voor de keuken is voordeeliger dan welkdanig ander stelselzijne voordeelen kunnen in 't kort vervat worden alsvolgt Aankoop van onbeduidende toestellen (zij worden aan den prijs der factuur overgelaten) spaar/.aamlieul van brandstof, regelmatigheid dei* verwar ming, gemak en zindelijkheid. Dijnsdag lest heelt Joannes Van de Meert- sclie, oud 75 jaren en Maria Jozepha Seminck, oud 74 jaren, winkeliers, te Mijlbeke oude Dendermondsche-steenweg, liet gouden ju belfeest van 50 jaren huwelijk gevierd. De ju- bularissen waren vergezeld van 78 kinderen en kindskinderen. 1 Men meldt dat graaf d'Aspremont-Lynden, catholiek Senateur van liet arrondissement Namen, gewezen minister var. buitenlandsclie zaken, op dit oogenblik zeer gevaarlijk ziek is. Volgens eenen omzendbrief van den mi nister van binncnlandsche zaken aan de gou verneurs der provinciën, is het aan de gemeen tebesturen niet toegelaten machtiging te ver- leenen om lijken te verbranden. —Zondag was het de 67° verjaardag van den slag van Waterloo (18 juni 1815), en maandag 19 juni, de 15e verjaardag van de dood van keizer Maximiliaan. De Echo du Parlement meldt dat een be diende van 't stadhuis van Brussel, de vlucht heeft genomen met eene ronde som geld. Verleden woensdag zijn er te Brussel, in de statie van schaarbeek, drie wagons met eieren geladen, uit Italië langs den St-C.othard tunnel, aangekomen. Dat is de eerste expeditie van Italië naar België, welke plaats gehad heeft langs den vermaarden tunnel. Volgens la Trance doorloopen Belgen, die door Pruisen betaald worden, het fransche noorderdepartement, om er de bevolking tegen hel hedendaagsch Frankrijk op te stoken en dit gouvernement in diskrediet te brengen. Is dit waar, of is het niet waar? Zeker is het dal Pruisen geen agenten hoeft te betalen het fransch gouvernement doet zeil al wat mogelijk is, om zijn eigen alle krediet te ontnemen. Verscheidene leden van de brusselsche balie werden dezer dagen door een aftruggelaar bedrogen. Een onbekende, welke men ieverig opzoekt, bood zich ten huize dier personen aan om eene kleine gilt te ontvangen,ten voordeele van deze of genen arme, en bij middel van een inschrijvingsiijst.dïe den naam reeds droeg van verschillende advokalen. Bij lichtgeloovige per sonen, is hij er in gelukl eene ronde som geld op te halen. De Gazette spreekt van eene buitenge wone zitting der Kamer, om daarin te onder zoeken... Gij zult het nooit raden De feiten van omkooperij.door de«kleri- kalen» gepleegd. Nog eene valsche beschuldiging, die toont dat het liberalismus de overtuiging heeft dat het geklopt werd op 13 Juni. Gazelle gij spreekt van den strop in het huis van den gehangene. Verleden vrijdag heelt men in het St- Pietersgasthuis een kind opgenomen, genaamd Elisab. Lemoine,wiens gezicht geheel verbrand was door de vitriool. De ouders hadden de onvoorzichtigheid gehad het kind naar een drogist te zenden, om vitriool te halen. In de Hoogstraat werd het meisje door een persoon omgeworpen, zoodat de kruik uit hare handen viel en de vitriool op haar aangezicht stortte. Over een tiental dagen werd er bij de policie van Brussel eene klacht ingediend,over liet stelen van stoelen in de Kapellekerk. Men had bemerkt dat eene vrouw van zekeren ouderdom, welke gemelde kerk bezocht, zich altijd met haren stoel dichter bij de deur schoof, op eene wijze' alsof zij den kruisweg deed. Den 15 dezer had de stoelzetter de vrouw iu kwestie met een stoel zien de vlucht nemen, doch hij kou haar niet achterhalen. Haar signa lement werd dadelijk aan de policie bekend gemaakt. Denzelfden dag nog zag de agent Doudoyne in de Ursulinnenstraat, eene vrouw, welke aan het signalement geleek en een stoel droeg. Deze vrouw, genaamd Kistenbergh, werd naar het policiebureel gebracht, en ver klaarde daar gestolen te hebben 1 stoel in de kerk der Minimen, 15 in de Kapellekerk, 4 in de kerk van den Zavel en 1 in de kerk van O -L.-Vrouw-van-Goede-Hulp. Uit het onder zoek bleek dat er sedert een jaar, in de ver schillende kerken een vijftigtal stoelen gesto len zijn. Van dit getal heeft men er 7 kunnen in beslag nemen, enJ15 zijn er door een oud- kleèrkooper aan onbekende personen verkocht. Behalve vrouw Kistenbergh worden er nog twee personen voor dezen diefstal vervolgd. Zaterdag namiddag is een werkman, ge naamd Pauwels, in de fabriek van M. Ad.Neys- sens, Bergenschensteenweg. te Cureghem- Anderlecht, tusschen het raderwerk van een machien geraakt, en op verschrikkelijke wijze verminkt. Wanneer het ongeluk plaats had, was er niemand tegenwoordig, maar de eige naar en een werkman, welke iets ongemeens in den gang van het machien gehoord hadden, snelden toe. Zij vonden den ongelukkigen Pauwels op den grond liggen met afgesnedene beeneneen zijner voeten hing nog in den regulateur. Behalve deze verschrikkelijke ver minking had liet slachtoffer nog verscheidene en diepe wonden. De dood was oogenblikkelijk. Men veronderstelt dat hij met het machien in werking te willen stellen en het jachtwiel voortduwend, door dit laatste is meegesleept. Zekere Pirson, brouwer te Orcq-le-Chè- teau,was maandag te Brussel gekomen.Terwijl hij het concert in het park bijwoonde, heelt een behendige dief hem zijnen geldbeugel in houdende 225 Ir., ontstolen. Denzelfden dag heeft men zekere vrouw Matorne, wonende Montague-de-Sion, een gouden medaillon en eene gouden ketting, die zij rond den hals droeg, ontstolen. Dezer dagen is er in de Troonstraat bij M. L..., bouwkuudige, een stoutmoenige dief stal gepleegd. Twee onbekenden zijn 's nachts iu zijne woning gedrongen, en daar zij al de deuren open vonden, zijn zij begonnen met eerst twee zeer schoone pendulen van eene groote weerde te stelen, en vervolgens het schouwgarnituur uit eene kamer van de eerste verdieping. Terwijl zij de gestolene voorwer pen aan 't verbergen waren, werden zij door twee nachtwakers van den ijzerenweg naar Luxemburg verrast, en op de vlucht gedreven. De nachtwakers hebben de gestolen voorwer pen naar het policiebureel van Elsene gebracht. Men denkt dat de meid vergeten had de deur langs de straat te sluiten. Wat de dieven be treft, zij loopen nog. In den nacht tusschen zondag en maandag hebben kwaaddoeners liet beeld van de H. Joanna, geplaatst in den voorgevel der catho lieke meisjesschool van Tereecken.raet geweld uit de nis getrokken, en een weinig verder in een koornveld geworpen alwaar het dinsdag middag in stukken is teruggevonden; het hoold was afgebroken en andere beschadigin gen waren er aangebracht. Het is te hopen dat de policie die beeldslormers weldra in handen zal krijgen. Moord in de Wetstraat.Wij lezen in den Courrier dc Bruxelles Armand en Leon Peltzer worden bijna eiken namiddag tot laat in den avond door den onder zoeksrechter M. Ketels onderhoord. Niettegenstaande al de tegenstrijdige geruch ten hierover rondgestrooid, is het zeker.dat dit onderhoud nog ver is van geëindigd te zijn. De assisen zullen in buitengewone zitting moeten worden bijeengoroepen, maar slechts na de gerechtelijke vakantie. De Chronique zegt, van haren kant, dat de datum der assisen voor de zaak Beruays nog niet is vastgesteld. Men deukt dat zij in October zal worden opgeroegen. Wij vernemen dat M. de voorzitter van het hof van beroep deze week den minister van justicie bezocht heelt, ten einde te vragen of de lokalen van het hof van assisen in het nieuw justiciepaleis van Brussel binnen drie maanden zullen beschikbaar zijn, daar de oude lokalen te klein, slecht verdeeld en bijzonder slecht verlucht zijn. Het gevolg van dit onderhoud is, dat de ge broeders Peltzer in hel nieuw paleis van justi cie zullen gevonnist worden. De National integendeel zegt Wat men ook moge zeggen, de zaak-Pellzer is vastgesteld op 23 October. Die datum werd gekozen door het parket en den Voorzitter van het hof van assisen, M. Demeure, en met goed keuring van den eersten voorzitter van het gerechtshof. De experten hebben een eerste deel van het verslag neérgelegd, waarin de werkzaamheden van het parket beknopt voorkomen. De exper ten verzekeren, dat M. Benays niet bestolen werd; de bestemming van al de opgeschreven sommen, wordt ten volle uitgelegd. De veronderstelling van diefstal verdwijnt dus geheel en gansch. Den avond van de kiezing kwam een onzer vrienden te Hasselt een tiental olïicieele onder wijzers tegen elk hunner had eene blauwe koornbloem in het knopsgat en zij zongen in koor: Van 'tongediert der papen. Dat was eene onzijdige manilestatie. Een droevig voorval had de verleden week te Vlytingen plaats. Een jongeling eener zeer achtbare familie had kennis gehad meteen meisje van het dorp. Beide waren om oneeuigheid sedert eenigen tijd reeds gescheiden, en trouwverbintenissen aanstaande tusschen haar en een ander. Het meisje was verleden week op het veld aan het werk, toen de ongelukkige daar voorbij kwam en, uit jaloezie zeker,met haar in hevige woordenwisseling geraakte. In dolle zinsverbijstering stak eensklaps de door de drift verblinde jongeling de scltup die hij bij zich had in dehoogte.en sloeg het meisje* dat, beweegloos als een lijk, ten gronde viel. Zinneloos van wanhoop over zijne misdaad, liep hij heen. Het meisje echter was slechts erg gekwetst, en kon naar huis worden gebracht, waar zij weldra herstelde. Toen het gerecht daags daarna ter plaatse was, vond men het lijk van den armen uitzin nige in eenen put van het dorp. Verschrikkelijke Moord. 't Handelsblad deelt de volgende bijzonderheden meê over eene moord te Gooreind gepleegd. De moord is iu bijzonder afschuwelijke om standigheden gepleegd. Een meisje van 11 jaar.'t dochtertje van een landbouwer,wonende op ongeveer een half uur afstand van Gooreind, tusschen het hof van graaf de Looz en den polygoon van Brasschaet had dinsdag morgend, omtrent 7 ure, de ou derlijke woning verlalen, om naar de kerk de catechismusles voor het vormsel te gaan bij wonen. Het goed van graaf de Looz, waarvan er spraak is, is een geheel verwaarloosd hof het is onbewoond er is geen afsluiting meer aan, de tuin en de omliggende bosschen zijn geheel verwilderderd en de stallingen staan open. Om zich naar Gooreind te begeven, moest het kind voorbij dit hof gaan. Het meisje was gewoon, wanneer het naar de catechismusles ging, onderweg eenige kameraadjes te gaan halen en samen den weg af te leggen. Door een ongelukkig toeval, vond de kleine niemand meer thuis en zij ging alleen op weg. De ouders zagen haar niet terugkomen, doch daar het kind dikwijls te Gooreind bij zijne grootmoeder bleef, waren zij niet ongerust, in de overtuiging, dat het kind daar was. 's Middags echter ging men bij de grootmoe der vernemen naar de kleine, doch niemand had haar gezien. De vader met zijne vijf broe ders en eenige dienstboden, in 't geheel een twaalftal personen, begonnen aanstonds over al opzoekingen te doen. Men doorzocht de velden en de bosschen, men peilde de grachten, doch te vergeefs. Eindelijk begon men in het hof van graaf de Looz te zoeken. Toen men daar in de stallin gen kwam, vond men het lijkje van het kind, dat afgrijselijk vermoord was. Het lichaam lag op den rug en een achterge laten vuilnisbak was op het hoold gelegd. Toen men den bak oplichtte, zag men dat de keel van het kind geheel was afgesneden. Nevens hel lijk lag een stuk papier, voortko mende van een oude gazet, en waaraan men zag dat een bebloed mes was afgeveegd. Men kan begrijpen welke opschudding die verschrikkelijke ontdekking te Gooreind en in den omtrek teweeg bracht. De overheden werden onmiddelijk verwittigd, en het parket van Antwerpen, samengesteld uit MM. Berré, prokureur des konings, Stappaert, onderzoeks rechter, zijn greffier, en de wetsdoktors MM. Van Kerckhove en Fremie, begaf zich woens dag namiddag ter plaatse. De wetsdoktors bestatigden dat de misda diger vóór de moord, het kind afschuwelijke mishandelingen had doen ondergaan. Het had verschrikkelijke kneuzingen bekomen. De moordenaar heeft het meisje met ongeraeene bestialiteit behandeld. Het kind was den hals bijna geheel afgesne den de strot en de slagaders waren letterlijk doorkerfd men denkt dat de misdadiger zijn slachtoffer het hoofd heeft willen afsnijden, met het inzicht misschien dit te doen verdwij nen. Het meisje moet afgrijselijk geleden hebben. Er werden onmiddellijk overal opzoekingen gedaan om het spoor van den dader te ont dekken. Het parket heeft een knaap ge hoord, die verklaart den dag der misdaad, omtrent 7 ure, aan den ingang der stallingen van het hof een kerel gezien te hebben van groote gestalte, met zwart haar en slordig gekleed. Die kerel droeg eenen frak hij had eene klak op al zijne kleêren waren verscheurd en vuil. Een meisje heeft denzellden persoon om trent 8 ure gezien, op eene andere plaats. Het is tusschen 7 en 8 ure 's morgends, dat de moord moet gepleegd zijn. De misdadiger moet zijn slachtoffer ontmoet hebben, niet lung nadat het de ouderlijke woning had ver laten. De moord heeft een diepen indruk te weeg- gebracht onder de bevolking van Gooreind en den omtrek Het parket zet liet onderzoek ieve rig voort. Het signalement van den vermoede- lijken dader, zooals het opgegeven is door den knaap en hel meisje, die hem gezien hebben, is in alle richtingen rondgestuurd. Het slachiotTer heet Maria Gass, Gooreind is gehucht van NVuustwezel. Stoutmoedige diefstal. Maandag nacht is in een goudwinkel der Lombaaidevest,N°63, te Antwerpen, en bewoond door de weduwe Chappel.een stoutmoedige diefstal gepleegd. Omstreeks drie ure werd de weduwe, die in een kabinetje achter den winkel slaapt, door een gerucht aait hel venster, langs de straat, wakker. Aanstonds sprong zij uit haar bed en kwam in haren winkel, waar zij door een gat, dat in hel venster gemaakt was, eene hand ontwaarde, die met een ijzeren haak de gouden en zilveren voorwerpen bijtrok, welke voorde vitrien uitgestald lagen. In plaats van de hand vast te grijpen en dan om hulp te roepen, liet de vrouw een luiden kreet ontsnappen, waarop de verwittigde die ven ijlings de vlucht namen. Op liet geroep der verschrikte vrouw, kwam de policie toegesneld en er werd bevonden, dat er tien horlogiën, waarvan zeven gouden en drie zilveren, eener gezamentlijke weerde van vijf tot zes honderd franks, gestolen waren. De vitrien sluit met houten blindekens, welke met een ijzeren staaf worden vastge maakt. De dieven hebben dezen staaf met geweld gebogen, zoodal het hun mogelijk was de blinden ten deele vooruit te trekken, en een stuk onder uil het venster te breken. Het is langs die opening, dat zij bij middel van den ijzeren haak, de horlogiën tot zich trokken en er zich meester van maakten. De policie heeft onmiddelijk een onderzoek begonnen, maar de daders zijn tot nu toe nog niet gekend. Maandag namiddag, ten 3 ure, verliet zekere G., oud 43 jaar, te Antwerpen, zijne woning met Iwee tleschkens, waarin hij in het een voor 12 centiemen jenever en in het andere voor 20 centiemen vitriool ging halen. Bij het terugkeeren wilde hij in de Bervoet- straat eenen slok jenever drinken, maar hij had het ongeluk het eene fleschke voor het andere te nemen en in plaats van jenever vitriool te drinken. Nauwelijks had de man het brandende vocht in den mond of hij wierp zich huilend van de pijn op den grond. De geburen en eenige politieagenten kwamen toegeloopen en brachten den ongelukkige naar hel gasthuis, waar hij vier uren later in de hevigste pijnen overleed. Verleden zaterdag heeft men op de spoorweg-linie, nabij Tilleur, het lichaam ge vonden van M. Antoine, onderstatieoverste te Ans het lijk was afgrijselijk verminkt. Men veronderstelt dat de ongelukkige door het machien van den expresstrein, vertrekkende te Parys, ten 8 ure 's avonds, om 's ander- dags 's motgends ten 8 ure 35 m., te Keulen aan te komen, meêgesleept is. De parijzer Patrie van dijnsdag bespreekt nog eens hel wereldlijk onderwijs en deelt de volgende feiten meê Twee wereldlijke onderwijzers van Ham zijn dezer dagen veroordeeld, de eene lot eene gevangenisstral van vier jaar en de andere, bij verstek, tot tien jaar dwangarbeid voor schau- dalige feiten. In de wereldlijke meisjesschool van de rue Sty razin te Nantes, worden de leerlingen zoo danig geslagen, dat de ouders verplicht werden hunne kinderen uit de school te houden en eene klacht bij het gerecht in te dienen. Vele kinderen bevestigen het bovenstaande onder eed. Zekere Robert, wereldlijke onderwijzer te Clerlaude is door den prefekt van zijne bedie ning afgezet, insgelijks wegens schandalige feilen, waarvoor hij voor het gerecht zal te verantwoorden hebben. De overheid was reeds sedert twee jaar van de handelingen van dien zonderlingen leermeester onderricht; maar het gerecht wilde niet zien, want er was spraak van een wereldlijk onderwijzer en geenszins van een broederke Van een zeer bekenden franschen doktor, wiens methode even wonderlijk als duur is, vertelt men de volgende vermakelijke anekdote. Op zekeren dag ontvangt hij bezoek van een rijken Engelschraan.die expresselijk hel kanaal overgesteken is. Hij ziet hem scherp in de oogen, beklopt hem hier en daar en houdt hem ten slotte een fleschke onder den neus, met de woorden Riek eens. De lord riekt. Zoo is het goed, gij zijl genezen! DeEngelsch- man.die over deze spoedige genezing heel ver wonderd is, vraagt Watbenikuschuldig?» —«Duizend frank.» De patient haalt een bank- billet van duizend frank uit den zak, houdt het den doktor onder den neus, zegt: t Riek eens goed zoogij zijl betaalt!en verlaat met eene diepe buiging den doktor, die op zijne beurt verbluft staat te zien. Gij weet dal ik Woensdag trouw'....Ver geet niet, dat ik op uwe tegenwoordigheid reken. Onmogelijk, goede vriend... als jongman heb ik gezworen nooit aan een huwelijk tegen woordig te zijn. De slechte voorbeelden zijn te besmettelijk Voor de correclioneele rechtbank Belichte, gij hebt de slechtste antecedenten... Uw dossier leert mij dal gij reeds tot twee jaren gevang veroordeeld zijl geweest voor altrug- gelarij Ach heer voorzitter,toen was ik nog klein; dat is eene herinnering, die mij twintig jaren verjongt HOLLAND. 100 Ja ar oud. De geheel Nederland doorgekende M. M. Kingsbergen to Amsterdam, beleefde dezer dagen zijn honderdste jaarfeest. Hij begon zijne loopbaan als trompetter en genoot in die boedanigheid op tienjarigen leeftijd de eer van op hel Loo ger.oodigd te worden, om zich daar te doen hooren. Uit plicht hielp hij Napoleon luisterrijk inhalen, speelde meet malen in het paleis, zoowel voorden prius van Plaisance, als voor Lodewijk Napoleon.

De Denderbode | 1882 | | pagina 2