Onze yeroordeeling. Leeningvan 60,000 fr. gewoon hooge halmen. De korenaren zullen zonder twijfel goed gevuld zijn. De gerst, alhoewel schoon, heeft een weinig door de koude geleden. De toestand van de haver is insgelijks voor- deelig. Men hoort nogthans eenige klachten. Het is alzoo dat de haver, die vroegtijdig gezaaid is, het schoonste uitzicht oplevert de laattijdige laat integendeel veel te wen- schen in de laatste planting heeft men er reeds slechte aangetroffen. Overigens heeft de droogte, welke eenigen tijd geduurd heeft, de groei van den haver tegengehouden. Het koolzaad zal slechts een middelmatigen oogst opleveren die der erwten en boonen belooft beter te zijn. De groei der aardappelen is krachtig, en voorspelt een overvloedigen oogst. Het vlas schijnt, over 't algemeen aan de landbouwers niet zulke groote voldoening te geven als de granen. Het heeft veel van de droogte geleden, en vooral de laatste planting laat veel te wenschen. Er zal verschil in den oogst zijn deze planting zal echter als vergel dend kunnen aanzien worden. Men klaagt ook eenigzins over den toestand der weiden, tengevolge van den laatsten vorst, is de groei langzaam geweest. De opbrengst zal niettemin voldoende zijn. Men kan ze zelf als zeer goed aanzien, in de frissche weiden, alsook in die welke goed gemest zijn. Integen deel zal zij minder zijn in de hooge en drooge weiden. De regen en het onweder van deze laatste dagen, welke op het oogenblik van het maaien en van den hooitijd gekomen zijn, heb ben eene zekere ongerustheid teweeg gebracht Hopen wij dat eenige schoone dagen deze vrees zullen doen verdwijnen. De klaver is zeer schoon. Men hoopt een goede gemiddelden oogst. De plaatsen waar de klaver middelmatig en kort is, zijn weinig in getal. De eerste oogst is over het algemeen uitmuntend en de tweede beloofd veel. De plantingen van beetworstels zijn in de beste voorwaarden gedaan. De meeste beet wortels zijn thans zeer schoon, alhoewel het weder, dat op de planting gevolgd heeft, niet heel gunstig was. De eerste gezaaide beet wortels zijn nog de schoonste. In de meeste distrikten is de opbrengst der vruchten overvloedig. Over het algemeen is de toestand voldoende Zelden heeft men een zoo schoon vooruitzicht gehad voor den oogst, uitgezonderd eenen tegenslag, tengevolge der droogte op het vlas en de weiden op hooge gronden. Het jaar zal dus bijzonder vruchtbaar zijn voor den land bouw, indien het weêr die hoop niet komt ver nietigen. Ongelukkiglijk heeft de regen sedert eenigen tijd veel schade berokkend aan de granen, vooral aan de tarwe, haver en gerst. Vele koornaren zullen geheel of gedeeltelijk niet rijp worden. Onze geachte lezers zullen zich nog wel 't geval herinneren van den officieelen vuil baard Van Ruyssevelt van Moorsel, die om zijne menigvuldige aanslagen tegen de eerbaar heid op minderjarige meisjes, zijne leerlingen, gepleegd, veroordeeld werd tol 286 jaren ge vangenis, boeten en kosten. Toen wij de walgelijke aanslagen van dien liefhebber der liberale onafhankelijke zedeleer, in ons blad, meêdeelden, deden wij, op de verzekeringen die ons door geloofweerdige en achtbare lieden waren gegeven, uitschijnen dat Tan Ruyssevelt een der correspondenten en medeopstellers was van 't Verbond, niet van *t liberaal Verbond zulde waarvan M. J. De Windt, voorzitter is, maar van 't afgedankt orgaantje der liberale kliek. De uitgever 1 'randen daagde ons hierom voor de Rechtbank van Dendermonde, bewee- rende dat deze aantijging logenachtig was en van aard om hem ernstige schade toe te bren gen. Meester Vrancken eischte dus 4 duizend lranks schadeloosstelling en de afkondiging van 't vonnis in verscheidene dagbladen naar zijuen keus. De Rechtbank van Dendermonde rechtdoen de, verklaart dat onze aantijging valsch is en de palen eener geoorloofde polemiek overschrijdt, en wij, bijgevolg, aan Vrancken eene schade hebben veroorzaakt die dient vergoed te worden. De Rechtbank veroordeelt ons dus tot drij afkondigingen van 't vonnis in den Denderbode en machtigt de eischer Vrancken, in geval van weigering van onzen kant, het tusschengekomen vonnis te laten afkondigen in drij dagbladen naar zijnen keus tot concurrentie van fr. 500. Verder zijn wij natuuilijk veroordeeld tot de onkosten. Wij zullen onze bemerkingen maken, wan neer wij den tekst van 't vonnis ter onzer beschikking zullen hebben. Voor't overige ver wittigen wij Vrancken dat elk zijn beurt niet te veel zal wezen. In April lest overleed alhier schielijk den genoemden Joost Slagboom, schipper woonach tig te Sliedrecht (Holland). De overledene be hoorde tot den protestantsehen eeredienst.Zijne weduwe Aagje Brandwyk, vergezeld van den hollandschen schipper Frederik Heuvinck, deed bij den ambtenaar van den Burgerstand de ver- eischte verklaring van overlijden en wende zich tot onzen heer Burgemeester voor de be- gravenis van haren echtgenoot. De heer Bur gemeester gaf haar eenige uitleggingen over 't reglement der stad Aelst en ook over de wet geving in Belgie in zake van begraving. De wed" Slagboom drukte liet verlangen uit haren echtgenoot te zien begraven buiten liet deel aan den catholieken eeredienst voorbehouden en de heer Burgemeester zette haar aan om hem tot dit einde eene schriftelijke vraag toe te sturen en zelve de plaats te gaan kiezen op 't volgens 't reglement afgescheiden deel. De wed® Slagboom wees zelve de plaats aan en stuurde hare vraagden heer Burgemeester toe. De begraving gebeurde in deze voorwaarden en op de deftigste wijze.... Rond 20 April, ont ving onze heer Burgemeester 't bezoek van den heer Procureur des Konings aan den welke hij 't gedrag voor oogen legde welk hij had geloofd te moeten volgen in tegenwoordigheid van 't verlangen hem door de vvede Slagboom uitge drukt en 't stedelijk reglement op de begra vingen. De wedc Slagboom was naar huis terugge keerd en schreef rond 16 April eenen brief aan schipper bred. Heuvinck, lijdelijk alhier ver blijvende, door den welken zij dezen laatste volle machtiging verleende om alle maatrege len ie nemen noodig om haren wil betrekkelijk de plaats tot de begraving van haren echtge noot aangewezen te doen eerbiedigen. De handieekening der wed' Slagboom was gelega liseerd door den heer Burgemeester van Slie drecht. De zaak bleef tot daar. M. Van Wambeke aarzelde niet de vraag der wed' en haren gele galiseerden brief aan 't Parket toe te vertrou wen Sedert en bij exploot van 26 juni. is M. Van Wambel.e gedaagd om te verschijnen voor 't Hof van beroep te Gent, als beschuldigd van overtreding aan T art. 515 van 't strafwetboek, luidende als volgt Art. 515. Zullen gestraft worden met eene gevangzilting van 8 dagen tot twee <r maanden of lot eene boete van 26 franks tot 500 franks. Zij die, zonder voorafgaande machtiging van den ambtenaar des burgerstands, tot eene begraving zijn overgegaan of hebben doen overgaan. Zij die, op welke wijze ook, de wetten en reglementen betrekkelijk de begraafplaatsen en de hoogergeuoemde begravingen zullen a overtreden hebben. NVij vragen het kan men redelijker wijze houden staan dat liet gedrag vanM. Van Wam beke te berispen valt?... Kan men met meer welwillendheid, met meer verdraagzaamheid handelenHeeft M. Van Wambeke niet gehan deld gelijk alle deftig man in dergelijk geval zou handelen Heeft hij zich ouverdraagzaam geloond met 't verlangen der wed' Slagboom in te willigen Wat ons betreft wij juichen aan 't zooweer- dig en krachtdadig gedrag van onzen heer Burgemeester toe, en indien, buiten onze ver wachting, het Beroepshof hem uit dien hoofde moest veroordeelen, mogen wij hem verzeke ren dat dit vonnis verre van hem de achting en de genegenheid der catholieke bevolking van Aelst te doen verliezen, het hem integen deel meer en meer de liefde en de verkleefd heid zijner medeburgers zal doen verwerven. hËCHTERLIJKE KRONIJK. Het beroepshof van Brussel heeft zich dinsdag met de zaak-Kerckx, moord der Kool- straal bezig gehouden. Men weel dat de jonge Kerckx veroordeeld was tot 18 maanden ge vangenis, omdat hij de genaamde K. De Wa- tripont wonden had toegebracht, welke de dood voor gevolg hadden. Het hof heelt het vonnis door de korrectionneele rechtbank legen Kerckx uilgesproken vernietigd, en den betichte ontslagen van de straf. Kerk van den H. Jozef, te Aelst. De koepons en uitgekomene numeros zullen betaald worden bij den schatbewaarder E. H. Van den Abeele, Vrijheidstraat. Maandag 5 Juli en Maandag 10 Juli van 9 tot 12 ure voormid dag0 De uitgekomene nummers zijn de volgende N° 2. - N° 29. N° 54. N° 91N° 95. N° 94. N° 102. N° 120. j Catholieke PVormaalscliool. Het aannemingsexamen, in de Catholieke Normaalschool voor Jongelingen, te Sl-Nico- laas, is vastgesteld op Dinsdag 25 Juli, en zal beginnen 's morgens, om 9 ure. Om in de Normaalschool aangenomen te worden moeten de Jongelingen 1° Ten minste 16 jaar oud zijn 2° V6órden20Juli hunne-aanvraag inzenden» 5° Bij deze aanvraag voegen hunnen kers tenbrief, een bewijs van goede zeden en on berispelijk gedrag, door den Eerweerden Heer Pastor der parochie afgeleverdeen bewijs dat zij de pokken gezet zijn of de pokziekte gehad hebben 4u Voldoen in'het aannemingsexamen. Voor verdere inlichtingen, zich te wenden tot Den Bestuurder der Normaalschool, Isidoor DE SITTER. ALLERHANDE NIEUWS. Kermis 1882. Morgen Zondag 2 Juli, van gen onze jaarlijksche kermisfeesten aan. Wij herinneren onze geëerde lezers de volgende feesten en vermakelijkheden Zondag en Maandag, Too- neelkundige Prijskamp uitgeschreven door 't jpugdige Gezelschap 't Land van Riem. Deze kampstrijd zal een van de luisterrijkste en aantrekkelijkste zijn die ergens wierd uit geschreven. Drij-en-dertig kam pei-s zullen beurtelings in 't deftig en in T boertig vak optreden...- Wie zich eenige uurtjes goed wil vermaken, in andere woorden, wie eens hartelijk wil lachen, begeve zich naar onze stedelijke Schouwburgzaal.... Wij mogen 't Publiek verzekeren dat zich niemand de 25 centimen ingangsprijs ten profijte van den Arme zal te beklagen hebben. Zondag avond om O uren. Groot Volksbal onder de welverlichte en versierde Overdekte Botermarkt. De dweersdrijvers zijn verwittigd dat men de goede orde en deftigheid zal weten te doen handhaven. I>ijnsdag..Jaarmarkt. Des namid dag om 2 uren groote scliieting niet den Handboog, uilgeschreven door de Maatschappij Ware Vrede ex Eendracht, gevestigd ter estaminet In 't Muiske. Vooi-nit 400 franks, verdeeld op 9 Hoogvogels, Inleg fr. 10.50; terug fr. 8.00. 25 cent. Pijlrapersgeld. Zooveel vogels als schutters, de Hoogvogels inbegrepen. Inschrij ving van 1 tot 2 uren om te eindigen ten 5 1/2 ure. Om 6 uren 's namiddags Groote open bare Yrolksfeest, in den tuin dei- Koninklijke Maatschappij van Harmonie.—Als gewoonlijk zal de tuin schitterend verlicht wezen en rond 10 uren een prachtig vuurwerk afgeschoten worden. Onze jaarlijksche Foore zal insgelijks een bezoek weord zijn. Buiten den Hollandschen Circus van den heer Sosman en de groote Tent van M. Thgs, alias Spriet, treft men verschil- lige wonderheden aan die tot hiertoe slechts op enkele plaatsen zijn te zien geweest. Wij roepen de aandacht onzer geëerde lezers in op de sierlijke voortbrengsels van den heer Jouin Zoon, staande op de Veemarkt. Tegen een frank levert men 12 bijou-portretten ai op ge glaceerd metaal. Des avonds kan men zich bij middel van T eleciriscbe licht !3ten trekken j tegen een frank 't portret van groot model Deze portretten worden insgelijks op gegla eeerd metaal vervaardigd. Wie ons niet wil gclooven, kome zien De komeet. Onze lezers zullen zich reeds misschien met verwondering afgevraagd heb ben, waar de komeet verblijft, wier verschij ning sedert zoo lang is aangekondigd. Een duitsch geleerde, professor Vogler, van Potsdam, heeft de rede daarvan ontdekt. Hij heeft de komeet met een spectroskoop onder zocht, en bevonden dat, terwijl de andere kometen vooral uil carbone en hydrogène (kooi en zuurstof) zijn samengesteld, de tegenwoor dige komeet grootendeels uit natrum beslaat. 1 En het natrum dat is niets dan keuken zout. De komeet is dus, volgens professor Vogler, niet zichtbaar, omdat zij van keuken zout gemaakt is. Wat schoone zaak is toch de 1 wetenschap Groote Maneuvers. De groote ma- nceuvers van dit jaar zullen weêr beslaan in eenen kleinen oorlog, divisie legen divisie; zij zullen plaats hebben onder het bestuur van luitenant-generaal Boucher, kommandant der 1" militaire circonscriptie, en zullen duren van 2 tot 11 september, waaronder 2 rustda gen. Den 1 september zullen de kwartiers-gene- raai van de vijandelijk divisien te Luik en te j Medane gevestigd worden. De werkzaamheden zullen op 4 september aanvang nemen de troepen zullen door de S zorgen van het departement van oorlog veree- nigd worden te rekenen van 5 september i zullen de bewegingen aan de initiatief van de kommandanten der troepen overgelaten wer- j den. De troepen zullen in barakken vernachten, I de voorposten zullen bivakkeeren. De werkin- I gen zullen plaats hebben in den driehoek, ge- 1 vormd door de Maas, van Luik, tol Namen den ijzerenweg van Luxemburg, van Namen tot Marloye, en den ijzerenweg van de Ourthe tol aan Luik. Een der vijandelijke korpsen zal samenge steld zijn uit de eerste divisie voetvolk, het le regiment jagers le peerd, drie eskadrons van het 2® lanciers, vijf batterijen en een kompa- gnie der genie. Het andere korps zal bestaan uit de tweede divisie voetvolk, ter uitzondering van de 4' brigade, maar met het 15® en 14" regiment linielroepen; hel 2® regiment jagers te peerd, een eskadron van het 4e lanciers, vier batte rijen en eene kompagnie der genie. De batterijen zullen samengesteld zijn uit 4 stukken. De Moniteur van dinsdag kondigt af,dat de minister van binnenlandsche zaken een alge- meenen staat zal opmaken, aanduidende de miliciar.en van 1882, die een ontslag van inlij ving verkregen hebben, volgens artikel 28 van de miliciewet. De slaat zal aan de gemeente besturen gezonden en in elke gemeente afge kondigd en aangeplakt worden, op de twee zondagen volgende op de ontvangst. Men weet dat de eed bij God is afge schaft in Frankrijk. Men zweert daar voorlaan op mijn eer en mijn geweten. Zoo zwoer ook Armand Peltzer... I11 alle geval die afschaffing is nog al opmer kelijk in onzen tijd, nu het woordeke eer zoo rekkelijk is geworden, en dat veel menschen geen geweten meer hebben. De Buenos-A gres Standard meldt dat in de provincie van Buenos-Ayres een belgisch dorp ligt. De inwoners van dit dorp komen meestal uit het vlaamsche land, uit de omstre ken van Hasselt en Turnhout. Maandag avond, omtrent 10 1/2 ure, zagen twee jongelingen, welke zich naar de danszaal begaven,op de eerste verdieping van de herberg De Kos, op de Groote Markt te Brussel, dat de deur eener kamer, in gebruik bij M. Vander- cammen, eigenaar van het lokaal, geheel open stond. Zij veronderstelden dat een dief in de kamer was gedrongen en zij sloten de deur, opdat hij niet zou kunnen ontsnappen. Men ging den herbergier verwittigen en deze kwam wel dra met de policie.In zijne kamervond meneen onbekende die zich aldaer verscholen hield. Hij was bij middel van braak binnen gedron gen,en had de hand gelegd op eene som van on geveer 140 fr.en verschillende voorwerpen van weerde. De dief is een jongeling van franschen oorsprong, dezer dagen uit Rijsel aangekomen. Hij is ter beschikking van het parket gesteld. Brand te Brussel. Dijnsdag morgend, ten 9 1/2 ure. heeft er een hevige brand plaats gehad in het middengebouw van het gasfabriek van Brussel, gedeeltelijk gelegen op het grond gebied van Laeken, en gedeeltelijk op dat van Schaarbeek. Het gerucht van de ramp verspreidde zich spoedig in de stad Brussel. Bij het zicht der vlammen en der zware rookkolom, welke zich in de hoogte verhief, was de schrik algemeen. Men vreesde niet zonder reden eene ontploffing te zien ontstaan,welke de ongelukkigste gevol gen zou na zich slepen. Het vuurwas ontslaan in het werkhuis,waar de gas gezuiverd wordt. Van het oogenblik al dat het noodsein gege ven was, werd langs alle kanten hulp aange bracht hef persouneel van het fabriek had zich reeds dapper aan 't werk gezet met al de reddingswerkluigen van het gesticht. De vrij willige pompiers van Schaarbeek en die van Laeken kwamen spoedig ter plaatse, gevolgd door de pompiers der stad, de overheden en de policie. De vrees voor eene ontploffing was weldra verdwenen,maar evenwel was de schrik onder de bewoners van den omtrek der fabriek nog zeer groot. Het vuur,dat eerst ontstaan was in bet boven ste gedeelte van de zaal, palende aan het werk huis waar de gas gezuiverd wordt, en aan de plaats waar zich drie groote compteurs bevin den, werd opgemerkt door den machinist Royeren een ander persoon, welke het nood sein gaven, en op het dak van het werkhuis klommen. MM. Aerts, bestuurder, Pirolte en Semal, ingenieurs, regelden de reddingswer ken, waarin omtrent 200 werklieden van het gasfabriek deelnamen. Het vuur werd krachtdadig bestreden. Om trent 10 1/2 ure was alle gevaar geweken en eenige minuten nadien, was men den brand geheel meester. Een gedeelte van het dak en de zoldering van de zaal, waar zich de drie groote comp teurs bevonden, is vernield. Men heeft de beste maatregelen genomen, opdat de verlichting der stad niets zou te wen schen laten. Het bedrag der stoffelijke schade, welke waarschijnlijk zeer aanzienlijk is, is tot nu toe nog niet bekend. Een werkman van hel fabriek, genaamd Del- stanche, heelt zeer erge brandwonden aan het hoofd bekomen.Niettemin is hij naar huis kun nen gaan, nadat men hem eerst de noodige zorgen had toegediend. Ten 12 1,2 ure heeft het parket van Brussel zich ter plaatse begeven om een onderzoek te beginnen. Uit goede bron vernemen wij de oorzaak van den brand Een der inspekteurs, welke bijzonder gelast was met het toezicht over- de werktuigen, be stemd om de drukking van de gazte meten,was bezig een der regulateurs uit een te nemen, en had vergeten zich le verzekeren o( al de ope ningen van liet werktuig goed gesloten waren, en of de zoogezegde éprouvettes die gedurig iu dezelfde zaal branden, uitgedoofd waren. De gas welke langs de spleten van het werk tuig dat men uiteennam ontsnapte, is in brand geraakt aan de éprouvetles, en heeft het vuur meegedeeld aan de werktuigen en de meubelen die zich in de zaal bevonden. Voegen wij er nog bij,dat de schade berekend wordt op 5000 fr. Dinsdag, ten 5 ure 's morgends, vond men op de binnenplaats van de gevangenis der Kleine-Karmelieten, een soldaat genaamd Deproest, liggen, die veroordeeld was tot twee jaar opsluiting en 5 jaar korrectie. De gevan gene had gepoogd te vluchten, maar was ter hoogte van omtrent 15 meters, van het dak ge vallen. Ten 5 ure 's morgens was hij nog in zijne cel. Na het bezoek van den wachter, heeft hij eene opening in den muur gemaakt, aan den kant van hel dakvenster en is alzoo op hel dak geklommen, waar hij waarschijnlijk op de goot is uitgeschoven. De geneesheeren van de gevangenis werden aanstonds geroe pen en Deproest werd naar de ziekenzaal ge bracht hij verkeert iu zeer bedenkeliiken toe stand. Maandag morgend heeft in de woning van M. de Cheselles, luitenant-kolonel der artille rie Ste\enslraat, 9, te Brussel, een stoutmoe dige diefstal, bij middel van valsche sleutels plaatsgehad. Ziehier de voorwerpen, welke door de dieven gestolen zijn een gouden trou \ring, vier andere ringen, waarvan eene met fijne peerlen versierd, twee paar gouden oorbellen, waaronder een paar met fijne edel gesteenten bezet, een gouden horlogie, num mer onbekend, eene zilveren horlogie, n. 29475, een gouden dames horlogie, 11. 27552, een zilveren horlogie, 11. 5351, vijf zilveren koffielepels, en eindelijk eene som van 32 fr. in goud en zilver. De daders zijn onbekend. Een droevig voorval heeft woensdag op den ijzeren weg plaats gehad: De trein n° 559, vertrekkende uit Brussel naar Antwerpen ten 12 u. 15 m., kwam met vollen stoom in de statie van Schaarbeek aan. Een rood vlagske was daar als signaal geplant, maar de machi nist poogde te vergeefs stil te houden. De trein was voorzien van het frein Westinghou- se, doch dit toestel werkte niet de trein reed het signaal voorbij en botste op een manoeu vreer machien. De machinist Vervandel is op den slag gedood. Dinsdag, ten 8 ure 's avonds brachten de bedienden van den ijzerenweg eene betoo ging aan M. P. Vanholder, bewaker der reis pakken in de statie van Charleroi, welke, naar het scheen met het n. 177,122, het groote lot van 100,000 fr. gesvonnen had, van de leening van Brussel 1879. De stoet werd gevormd. De held, die ongelukkig maar een been heeft, nam plaats ineen rijtuig en eene groep muziekanten opende de stoet, welke door eene ontelbare menigte gevolgd werd, en die de bijzonderste straten der stad doorkruiste. Intusschen werd er helaas bestatigd, dat Vanholder wel het n. 177,122 bezat, maar het was van de leening van 1868 en niet van die van 1879. Een smartelijk ongeluk is deze week te St.-Jans-Hemelveerdegem voorgevallen. De heer Matthys, oud rond de 50 jaren, zoon van den heer Burgemeester der gemeente, werd, terwijl hij bezig was aardappelplanten aan te voeren, door de bliksem getroffen en op den slag gedood. De dienstbode die hem vergezelde bleef ongedeerd even als de twee paarden die verschrikt op hol gingen en naar hunnen stal vlogen. Moord in de Wetstraat. M. Ketels on derzoeksrechter, heeft zich dinsdag naar Parys begeven, doch niet, zooals gezegd werd, iu verlof. Die reis had voor doel, zekere opzoe kingen betreffende de zaak-Peltzer. Woensdag morgend was M. Ketels reeds te Brussel weêrgekeerd. De Chronique zegt dat het onderzoek reeds zoover geëindigd is, dat de zaak misschien op het einde van juli zal worden opgeroepen. Wij hebben reden om te gelooven dat dit zoo spoe dig niet zal zijn.Het blad zegtnog dal na de reis van M. Ketels, het onderzoek bijna kan geslo ten worden. De brusselsche korrespondent van Figaro beweert daarentegen dat men de drijfveer der misdaad nog niet kent de medeplichtigheid van Armand Peltzer is nogthans duidelijk bewezen. De Peltzer's. Het Journal d'Anvers deelt nog de volgende bijzonderheden meêover de gebroeders Peltzer Armand, Leon en James Peltzer, hebben hunne studiën gedaan in de nijverhaidschool van Verviers, bestuurd door M. Bede, later hoofdredacteur van de Echo du Parlement. Die school is een der ongodienstigste van 't land. Onlangs nog werd het onderwijs, dat er in ge geven werd, in den gemeenteraad van Verviers geschandvlekteen proffessor van natuurkun de leerde aan kinderen van 14 tot 15 zeker ge heim kennen, waarbij hij eene kat ontleedde. Verscheidene proffessors dier school wer den burgerlijk begraven de leerlingen woon den die begrafenissen bij. De Peltzers werden opgebracht in den haat tegen de priesters. Den 14 juni 1870 bij de kiezingen, verscheen Armand Peltzer met liberale vrienden op den balkon van den Cercle libéral, te Verviers hij had een Lieve-Vrouwe beeldje bij, dat hij op de schandelijkste wijze beleedigde en ten slotte onthoofde. Het was op 1 januari 1870 dat de Peltzer frères et Cie (Leon en James) zich te Antwerpen vestigden. Zij leverden zich weldra aan aller hande gewaagde spekulatiën over in wol, katoen, spek en zelfs in sardines. Ziehier een staaltje van hunne onbeschaamdheden In januari 1873 vroeg en kreeg Leon 10,000 fr. te leen van een vriend A. 's Anderdags be weerde zijn broeder James dat hij geen kennis had van het feit. Slechts op de bedreiging van eene lusschenkomst van den prokureur des konings, kon A... zijn geld terug krijgen. Toen Armand van Amerika terugkwam, wilde hij A... in tweegevecht beroepen. Het Journal d'Anvers kondigt verder de ver klaring af welke een der personen, door de Peltzers bedrogen, voor den onderzoeksrech ter deed. Die persoon had voor rekening van zekeren M. A. de H. 150 balen wol te Buenos- Ayres gekocht. Hij zond de balen af aan het adres van de Peltzers. Deze lieten een gedeelte der wissels, op hen getrokken, protesteren buiten weet van den eigenaar, verkochten zij 39 balen en poogden bij middel der andere den kooper 42,000 fr. af te dwingen. Het parket deed een onderzoek over de zaak te dier gelegenheid klaagden de getuigen over de partijdigheid van den onderzoeksrechter. M. Liebrechts, die hen door de gebroeders liet beleedigen. Aan die klachten werd, men weet niet waarom, geen gevolg gegeven. De wijze waarop de Peltzers in 1873 hunne iailliet regelden, getuigt ook van de grootste onbeschaamdheid. Het passief bedroeg 2 mil- lioenhet aktief bevatte eene schuldvordering van 70,000 fr. die voor de rechtbanken betwist werd, een prachtig mobilier en verder niets. Er waren geen boeken. James was zeer op zijn gemak tegenover zijne schuldeischers. Een hunner deed opmer ken dat hij op de lijst niet vermeld was. - Gij zijt begrepen onder de verschillenden was het antwoord van Jarnes. Maar, deed de schuldeiseher, een makelaar in wol opmer ken, de verschillenden maken een totaal uit van 15,000 fr. en mijne schuldvordering be loopt 19,000 fr. Ho, zegde James, 't is eene vergetelheid. De failliet der gebroeders Peltzer werd uit gesproken den 26 april 1873, op een pleidooi van den ongelukkigen Bernays.De curator was M. A. Lize er was echter niets te verdeelen, Armand Peltzer bevond zich te Buenos- Ayres; toen hij te Antwerpen terugkwam was James in de gevangenis en Leon op de vlucht. Armand stelde allen invloed in 't werk, en den 20 mei 1873 werd de failliet ingetrokken. De Précurseur kondigde dit aan ongeveer in de volgende woorden Wij vernemen met ge noegen dat onze vrienden James en Leon Peltzer ontheven zijn van hunne failliet. Zooals men weet schrijft 't Handelsblad, had de policie dezer dagen het parket onzer stad verwittigd, dat zij een landlooper had aangehouden, wiens signalement overeen kwam met dat van den vermoedelijken dader van den moord te Gooreind. Het parket onzer stad, samengesteld uil MM. Berré, prokureur des konings. en Stappaerts, onderzoeksrechter Heeft zich zaterdag naar Breda begeven met de twee kinderen van Gooreind en den veldwach ter van Eeckeren, die beweren den moorde naar gezien te hebben. Eene konfrontatie heeft te Breda plaats gehad tusschen den aangehouden landlooper en de getuigen.Deze hebben echter in hem den persoon niet herkend, dien zij bedoelen. De justicie ook heeft niets op hem gevonden, dat zou bewijzen dat men den waren moordenaar in handen heeft. Het parket zet onderlusschen het onderzoek ieverig voert. Dijnsdag is een verschrikkelijk onweder boven de stad Braine-le-Comle en de omstre ken losgebersten.|üe bliksem is gevallen op de schuur eener hoeve, gelegen in het gehucht Scaubecq (Braine) Het gebouw en twee koeien zijn de prooi der vlammen geworden. Men zegt dat te Rebecq eene hoeve door den bliksem is afgebraud.Nog andere rampen worden gemeld. Men spreekt van vier huizen die afgebrand zijn te Ath. In de richting van Luik naar Duitschland, heeft het geweldig geregend, als ook te Bergen, te Rijsel (Frankrijk), te FIénu, (Henegauwen), te Namen, enz., maar van deze verschillende kanten zijn er geene ongelukken geseind. Op verscheidene plaatsen, heeft de oogst, welke dit jaar overheerlijk is, veel ge leden. Te Braine-le-Comte werden twee personen, een man en eene vrouw, die onder een regen scherm gingen,door den bliksem getroffen. Een gedeelte van het hairder vrouw werd verzengd. Te Brussel is het on weêr zeer hevig geweest, gedurende maandag nacht; het heeft voortge duurd tot dijnsdag morgend. Men zegt dat de bliksem gevallen is op twee verschillende plaatsen in de omstreken van de Zuiderstatie. Het on weêr heeft in een rijtuig van den reizi gerstrein van Waver naar Otlignies, een groo- ten schrik doen ontstaan.De bliksem was langs den trein gevallen, juist tegenover het rijtuig. Uit het Handelsblad nemen wij den vol genden brief over, die niet alleen voor Ant werpen, maar voor meer andere vlaamsche steden en dorpen geschreven schijnt te zijn. Heer Bedacteur, Ik zat laatst in den tram; daar kwam een madame in, die, ofschoon ze de veertig op den rug had, nog coquette was opgesierd met frou frou, met spits uitloopend kleed en kanten, met 'ne zwaren gouden armband, diamanten medaillon, met toegestropl mondeke en met eenen sourhe op de lippen, alsol ze zeventien jaar oud was. 't Mensch liet zich blijkbaar heel veel voor staan, omdat haar man in de stad gcemploiecrd is. Ze vertelde dan ook. in geaffekteerd, fransch aan een ander dame, die tegenover haar zat, dat ze geloopen had als une ane en plaine, om dat ze volk, van den O commerce ging ontvan gen, en dat het zoo lastig was met de dienst- meiden^die niets kenden, niet wisten, niets verstonden. Ze had ,dus geloopen gelijk 'ne ezel op een plein -> O, riep ze uit, les servantes, c'est la merd-a- boire, madame. Ik beken dat dit een stinkende potagie zijn moest, voor eene dame, die groot volk moest ontvangen. Nu was ze uit geweest, zegde, zij, om hel een en het ander te koopen, want hare boven- meid, die hare chénille ouvriJre was cheville wilde de spronkster zeggen was ziek, zij had des rampes d'estomac en dezen nacht ijse- lijk aan den coquemar geleden. 01 ze nu de crampes voor een trapleuning, en de cauchemar voor 'nen waterketel hield, weet ik niet. Nu was ze in der haast, zoo ratelde zij voort, met een spreekwijze die deed vermoe den dat ze uit dees of geen appelkraam geko men was, nu was ze inderhaast uitgegaan ze was onder veel ander dingen du sucre can-

De Denderbode | 1882 | | pagina 2