Leeningvan 60,000 fr. Zelden of nooit kwam een logger zoo in het begin van de jagerij met zulk een vangst thuis, alhoewel gedurende de jagerij geen enkel vaar tuig mag binnenkomen met een vangst kleiner dan 100 ton. Zondag morgend kwam de derde jager te Vlaardingen met 550 ton, en nog dien zelfden dag kwamen daar twee loggers binnen, de eerste met 252 ton pekelharing en 35 dui zend stuks steurharing aan boord. Papieren Vaten. Onlangs is uit New-York een geheele scheeplading petrool uitgevoerd, die ter verzending in papieren vaten was ge stort. De vaten wordendoor eene maatschappij gemaakt, die (abrieken heeft te Cleveland, Hart ford en Toledo. Dagelijks worden ongeveer drie duizend vaten afgeleverd, welke blauw geschil derd en met ijzeren binten ineengehouden wor- den. Deze vaten kosten ongeveer zes frank 85 centiemen, een prijs die bij grooter voortbren gen, nog kan worden verminderd. Het voor deel van papieren vaten bestaat daarin, dat zij geen voegen hebben en daardoor nooit lekken. Ook zijn zij minder spoedig als de houten vaten aan verslijten onderhevig. De Standard Oil Company is voornemens die vaten voor hare verzendingen in gebruik te nemen. Verslag over <len Xooneelweclstrïjtl, uitgeschre ven door tie Maatschappij 'TLAMD VAN IAIKM, te Aelst. De wedstrijd werd geopend den Zondag 2 Juli en gesloten daags daarna. Vijftig kampers namen er deel aan. Volgens 't eenparig oordeel van de Jurij mogen de kampers in het algemeen op geen gedanen vooruitgang aanspraak maken Buiten eenige uitzonderingen zou men waarlijk gelooven dat de liefhebberij der degelijke looneelbeoefening in ons land verwaarloosd wordt. In alle landen, zegt men, moet het tooneel de toongever en het voorbeeld der goede uit spraak zijn, en het is juist de goede uitspraak die in den wedstrijd het meett te verlangen liet. Zoo hebben wij er gehoord, die de j voor h bezigden ik kom u jalen voor ik kom u halen, ijjeeft gejad voor hij heeft gehadzoo Jik voor zoo ik, enz., anderen en die waren er veel, gaven de klinkers een langen klank waar het een korten zijn moest. B. v. b. sta oop voor sta op, vlaamen voor vlammen, Good voor God, aaien voor allen,vertrook voor vertrok,enz,, enz. Verders waren er nog, die den klemtoon op iedere lettergreep zetten, hetgeen voor gevolg had, dal zij in het geheel niet in stemming waren met het onderwerp dat zij voorhielden noch met het gevoel, dat zij vertolkten. Het gebarenspel was algemeen goed, echter niet onberispelijk. Integendeel liet het gelaat- spel veel te verlangen, vooral door het niet te kennen geven, dat men altoos aan het tooneel hoort, ofschoon men niets te zeggen heeft. (Vooral in de tweespraken.) De kostumen waren zeer doelmatig, vooral in het deftig vak. Voor wat de kleeding betreft in het boertig vak, die was als immer, bij sommige spelers overdreven Dit is hieraan toe te schrijven, zegt een be voegd man Dat zij niet begrijpen dat waar- a heid en natuur de hoofdvereischten zijn in alle voortedragen stukken, en dat ze den o type of het eigenaardige van den persoon, dien ze te verbeelden hebben, niet verstaan en zoo in eene belachelijke onmogelijke klee- ding, in overdreven gebaren, en spraak zoeken te vinden wat ze door ernstige studie a zouden gehad hebben. Het tooneel moet het toonbeeld zijn van het leven; alle overdrij vingen zijn er misplaatst en getuigen geenzins van talent,van studie noch van goeden smaak. Het is wel waar dat men in sommige steden, zelfs iu sommige kringen, het overdrevene genegen is, doch dit mag of kan in geenen wedstrijd verschooning vinden de liefhebbers, de beoefenaars der degelijke kunst moeten altoos trachten het volk te veredelen en het dwingen, door hun voorbeeld den goeden smaak te eeren. Het grimeeren liet bij sommigen nog al te verlangen. Zoo zagen wij oude pruiken waar onder een jong gelaateen vader die jonger scheen dan zijn zoon, andere met zwart ge maakte of beplaasterde gezichten, enz. Overi gens, het is niet voldoende zich oud te grimee ren of zich jong te overschilderen maar men moet ook de houding en de manieren, zelfs den toon van spreken in harmonie brengen met den ouderdom. De keus der stukken was voor sommige kampers boven de krachten van hun talent gedaan. Het was er aan te zien dat er bij waren, die gedacht hebben dat er veel moest zijn om te zegevieren. Dit is nogtans mis, want weinig maar goed is veel beter dan veel en slecht. Dal noopt ons de ware liefhebbers der loo- neelspeelkunst aantezetten, de keus hunner stukken niet lichtvaardig te doen, eerder naar degelijke gewrochten dan naar eflektslukken te zien, hunne rollen steeds goed van buiten te leeren, trachten de opvatting des schrijvers te verslaan en het karakter, dat men voorstelt, tot in de minste bijzonderheden te doorgron den. Rechtschapen strijders, de kunst vraagt mannen met verheven gevoelens en uwe rech ters durven voor heel de wereld verklaren, dat zij in geweten gehandeld hebben. Allen kondet gij geene overwinnaars zijn, doch het verschil tusschen de talrijke kam pers is zoo klein, dat bij een nieuwen kamp, de laatsten de eerste zouJen kunnen overtref fen, Dus hoop, moed en volharding DE JERU De Secretaris, De Voorzitter, Jan QUEECKERS, Is. BAUWENS, tooneelkundige te Lier. geneesheer te Aelst. DE LEDEN Jozef SADONES, tooneelkundige te Geerards- bergen. Gustaaf CAMMAERT, zangbestuurd. der Maat schappij. Frans DE CUYPER, te Aelst. Uitslag van den Pi-ijskamp. DEFTIG VAK. TWEESPRAKEN, j.te prijs ^an (je heeren Jacob en Ditten van Antwerpen met Vaderplicht en Kinder liefde. 2d' Prijs Aan de heeren Leurs en Steevexs van St-Joost-ten-NoodemeU/sjjmon/ en Aha 3de Prijs Aan de heeren Isebaert en Coop- man van Wareghem met de Onmeêdoogende Zoon. 4de Prijs Aan de heeren Picavet en De üchkïver van Sl-Nicolaes met Jan Breydel en Pieier De Coninck. ALLEENSPRAKEN. 1' Prijs Aan den heer Reper van Brussel j met de Vagebond. 2C Prijs Aan den heer K. Buyzen van Ant werpen met de Sneeuwval in de Alpen. 5C Prijs Aan den heer Temmerman van Ant werpen met de Zoon van den MelseUliener. 41" Prijs Aan den heerEECKHOUT van Leuven met de Arme Schrijver. BOERTIG VAK. ALLEENSPRAKEN. 1C Prijs Aan den heer Ditten van Antwer pen met Qwinten Metsijs. 2C Prijs Aan den heer Lenaert van Meche- len met de Duivenmelker. 3" Prijs Aan den heer Fryters van Antwer pen met de Vrouwen kunt gij niet betrouwen. 4° Prijs Aan den heer Huvenne van Gent met Lammeke Smeerbuik. Wij meenden dat. meester Hersenloos, toch eenige bemerkingskes zou gemaakt hebben op den brief van M. De Windt, door den welken aan 't publiek wordt bekend gemaakt dat de liberale Alliantie of Verbond hem,om de menig vuldige zoo aartsdomme als beestachtige arti kels in zijn bladje verschenen,over boord heelt moeten smijten.... Maar, neen meester Hersenloos, zwijgt... ja, zwijgt dood stil als of hij van den bliksem ge slagen wareGij zwijgt, meester Hersen loos dus aanveerdt gij zonder de minste tegenspraak 't vonnis dat tegen u is uitgespro ken?Gij bekent dus dat de liberale Alliantie groot gelijk had.u om uwe beestigheden,feeste lijk af te danken. En zeggen dat men di e rare vogel naar hier deed overvliegen om den Denderbode en onzen con frater Land van Aelsttot zwijgen te bren gen 't Zou met den Denderbode en 't Land al gauw opgeschept wezenMaar zie men rekende weer zonder den weêrd, en kon men nu heden dien raren vogel met de reisduiven naar Spanje overvoeren om aldaar met een vaantje aan den steert opgelaten te worden, men zou die gelegenheid niet laten ontsnappen in de hoop dat hij elders kon gevangen worden en men er zoo eindelijk zou van verlost wezen Zoo wij hel in ons vorig nummer aankon digden, stond heden zaterdag onzen achtbaren heer Burgemeester Van Wambeke te recht voor 't Hof van beroep te Geut, als beschuldigd van overtreding aan 't art. 315 van 't strafwet boek betrekkelijk de begravingen. Na 't verhoor der getuigen en eene schitte rende pleitrede van onzen achtbaren Verte genwoordiger, M. Woeste, verklaarde de heer Voorzitter dat de uitspraak van 't vonnis ver daagd wierd tot zaterdag 22 dezer maand. Kerk van den H. Jozef, te Aelst. De koepons en uitgekomene numeros zullen betaald worden bij den schatbewaarder E. H. Van den Abeele, Vrijheidstraat. Maandag 5 Juli en Maandag 10 Juli van 9 tot 12 ure voormid dag0 De uitgekomene nummers zijn de volgende N° 2. - N° 29. N° 54. N° 91. N° 93. N° 94. N° 102. N° 120. ALLERHANDE NIEUWS. Wij vernemen dat de CatliolieUe Selioolpeiinïng onzer stad, besloten heeft eene Alaamselie Keemïs in te richten len voordeele van 'i vrije catholieke onderwijs op 6 en 7 Augusti aanstaande. De Feest zal naar alle waarschijnlijkheid, plaats grijpen in den uitgestrekten tuin onzer Konink lijke Maatschappij van Harmonie. Kermis. Onze Kermisfeest is nog al vrolijk afgeloopen. Niettegenstaande Zondag geene van deze feesten zou plaatsgrijpen die van aard zijn om veel volk te lokken, wierd onze stad druk bezocht en waren onze neering- doende burgers en de bestierders van tenten en barakken hoogst te vrede. Onze jaarmerkt van den Dijnsdag wordt hoe langer hoe meer onbeduidend voor wat de paardenmerkt betreft. Deveemerkt integendeel wint merkelijk aan. Meer dan 400 stuks vee wierden ter merkt gebracht. De handel was zeer levendig. De VELDFEEST in den wel verlichten tuin der Koninklijke Harmonie wierd door 't regen achtig weder erg verhinderd, 't Was waarlijk jammer. Nog nooit had de tuin zulk een betoo- verend opzicht opgeleverd. Eenieder was het eens om te bekennen dat men nergens eenen tuin kon ontmoeten die met meer kunst en smaak was verlicht... Wij besialigen met genoegen dat geene ern stige baldadigheden te betreuren vallen. Maandag lest, rond 101/2 ure voormiddag, werd alhier in de Lange-Ridderstraat, het kind Hendrik Schelk, oud 16 maanden, zoon van Vital, bediende ter Vischmijn, door een huur- houdersvoituur overreden. Een onderzoek is legen den koetsier Philip Callebaut ingespannen. Den zelfden dag, om 7 1/2 ure namiddag, wierd een knaap nog al wreedelijk mishandeld doorzijn vader. Die ontaarde kerel sloeg zijn zoon met geweld tegen den grond. Verschei dene voorbijgangers kwamen er tusschen en de woestaard bedreigde hen met eene vracht slagen. Eindelijk kwam de politie er tusschen en de wreedaard wierd naar de permanencie geleid. Wij twijfelen geenzins of proces-verbaal zal tegen dien barbaar opgesteld worden. Enting tegen Pokken De minister van binnenlansche zaken brengt ter kennis van het publiek, dat het centraal gesticht van den Staat tot het voortbrengen van koepokstof, in de ge bouwen der veeartsenijschool te Brussel, werk zaam is sedert 10 Juni laatsleden. Dit gesticht heeft voor doel kosteloos en ten allen tijde dierlijke koepokstof te bezorgen aan al de besturen, aan al de geneesheeren van liet land, en zelfs aan de bijzonderen die zulks schriftelijk zullen vragen. De geneesheeren welke bij voorkeur entstof voortkomende van kinderen zouden verlangen, zulllen zich kunnen wenden hetzij tot de pro vinciale geneeskundige eommissiën, hetzij tot de hoofden der bewaarplaatsen van entstof die in de provinciën zijn ingericht. Maandag lest wierd te St. Nicolaas met al den mogelijken luister, het vijf-en-twinlig- farig jubelfeest gevierd van den E. H. De Meerleer, Pastor der O.-L.-Vrouwekerk. Men zegt dat de Kamer van Volksverte genwoordigers in de eerste dagen der maand Augusti, zich in buitengewoonen zittijd zal ver- eenigen. Wordt nu M. Sainctelette vervangen ja of neen Het ministerie zou wel willen, dat hij gewillig over boord sprong M. Sainctelette weigert den sprong te doen. In heel die porte feuille-geschiedenis zit meer dan een geheim Militaire tucht. Het schijnt dat er aan het kasteel te Laeken een ingang is, welke de kortste weg is naar de koninklijke woning. Deze ingang gezegd poort Anspach, is voorden dienst voorbehouden en wordt dagelijks slipt ten 10 ure 's avonds gesloten. Eenigen tijd geleden kwam de koningin, na 10 ure, van eene wan deling terug, en wilde langs bovengemelde ingang binnengaan. Onmogelijk, Mevrouw, zegde de schild wacht, gij moogt niet binnen; het is streng verboden. Maar gij kunt zeer goed voor mij open doenik ben de koningin. Ik weet zeer goed Mevrouw, dat gij de koningin zijl, maar als ik u zeg dat ik niet kan, dan kan ik nietindien ik open doe, wordt ik gestraft, zoo is het mij opgelegd. De koningin boog zich voor den schildwacht en reed spoedig verder. 'sAnderdags 's morgens gaf zij aan den kom- mandant van de posten van het paleis eene bciooiiing voor den braven soldaat,welke haar zoo militairlijk den ingang geweigerd had. Moord in de Wetstraat. Volgens l'Etoile zijn er te Antwerpen zeer beschuldigende ge ruchten in omloop. Men wijst de kleine blonde aan, die na de moord in het huis der Wetstraat geweest is. Verscheidene persoonen zijn gehoord,onder ander kooplieden der diamanten, die hun door Van Bredael verkocht zijn. Van wien heeft deze de diamanten gekregen om ze te verkoopen? Het huis waar het meisje B. d. B. woont, is door twee agenten van policie bewaakt. Het gerecht van Brussel heelt weer dienst boden van Mad. Bernays gehoord. Een nieuwe getuige werd gehoord van 9 tot 3 uren. M. Ketels, onderzoeksrechter, heeft dinsdag Leon Peltzer een verhoor doen ondergaan, dat geduurd heeft van 9 ure 's morgends tol 4 ure namiddag. Dit vei hoor staat, zonder twijfel, in betrekking met de nieuwe meede lingen uil Antwerpen, aan het parket van Brussel gezonden. Ten 4 ure werd Armand Peltzer op zijne beurt onderhoord. Armand Peltzer beweert, zegt de Etoile, dat zijn gewezen klerk, Olivier Van Bredsel, hem een halssnoer in diamanten ontstolen en hel verkocht heeft. Van Bredael houdt daarentegen staan, dat Armand hem het halssnoer heelt toevertrouwd om het te verkoopen. Dinsdag en woensdag zijn er door het par ket van Antwerpen verscheidene getuigen gehoord nopens den verkoop van diamanten en juweelen door Olivier Van Bredael. Op dit oogenblik is het parket in bezit van drie diamanlsteenen, waarvan een, die ver kocht was, te Londen is teruggevonden. De tweede is in beslag genomen bij het meisje V. d. B.... en de derde is aan het parket over handigd door M. Van Bredael, vader, die hem in de kleêren van zijn zoon gevonden had. Bij den bakker V. d. B.... heeft de justicie de volgende voorwerpen doen in beslag nemeneene tafel, stoelen, venslerstoren, twee paraplu's en andere kleedingstukken. Bij het meisje V. d. B.... heeft men eenige brieven, door Van Bredael geschreven, mee genomen, alsook twee gouden ringen en een gouden halssnoer, dat vroeger met diamanten bezet was. Bij een inwoner van Borgerhout heeft men het voorste gedeelte van een open vuur aangeslagen dat aldaar gebracht was om ver lakt te worden. Hetaudergedeelte van het open vuur bevond zich bij een smidinde Dambrugge- straat om gerepareerd te worden. Beide deze laatste getuigen zijn bij den on derzoeksrechter geroepen om te verklaren, wie hun die voorwerpen heelt aangebracht. Over de voortkomst van de juweelen wordt zeer verschillend gesproken, en wel ten nadee- le van Van Bredael. Woensdag, van af 9 5/4 ure 's morgens, werd het justicie-paleis, te Brussel, bestormd door eene groote menigte nieuwsgierigen, gekomen om de gebroeders Peltzer, die voor de raads kamer moesten verschijnen, te zien. Ten 9 1/2 ure was Leon Peltzer in het kabinet van den onderzoeksrechter gebracht. Hij moest onderhoord worden. Doch weldra kwam eene depecheaan, meldende dat de onderzoeksrech ter, M. Ketels, ongesteld was. De rechter M. Charles werd aangesteld om hem te vervangen bij ;de raadskamer en aldaar verslag te doen over de zaak. Ten 10 ure kwam Armand Peltzer in het paleis aan en werd eenige oogenblikken later voor de raadskamer gebracht, die zetelde onder voorzitterschap van M. Knopfs, onder-voorzit ter. M. Charles gaf verslag over de zaak. M. Willemaers, prokureur des konings, bekleedde den zetel van openbaar ministerie. Aan de bank der verdediging bevonden zich M" Robert, Schoenleld en Van Calster. Leon Peltzer was de eerste voor de raad kamer gebracht na een verhoor dat slechts eenige oogenblikken duurde, werd het aanhou dingsmandaat ten laste van Leon Peltzer, weêr bekrachtigd, en de betichte werd naar zijne cel teruggebracht. Eene lange discussie is daarna ontstaan tus schen de beschuldiging en Mr Van Calster. Armand Peltzerloochenl alles. Zijne gevangen houding wordt nogtans bekrachtigd. Hel onderzoek heeft de beschuldiging van diefstal terzij gelaten. De drijfveer is die welke iedereen raadt en kent. (Etoile.) Wij lezen in de Post van Straatsburg Het schijnt dat de policie twijfelt, of het wel de reiszak van Leon Peltzer is, dien men hier heelt in beslag genomen. Volgens wij vernemen gelijkt dit koffer wel eenigzins op dat welk men opzoekt, doch het hoort sedert jaren toe aan de eigenaresse van het badge- sticht te Giesbach. Deze had het reiskoffer, in augusti laatstleden, geleend aan een persoon van Vesoul. Die persoon had het thans terug gezonden. Kiezing te Namen. Maandag heeft te Namen de kiezing plaatsgehad voor een Volks vertegenwoordiger, in vervanging van M. Was- seige, overleden. Ziehier den uitslag der kiezing M. Aug. Hamoir, konservatieve kandidaat, bekwam 1495 stemmen; M. Cuvelier burgemeester van Namen, liberale kandidaat, bekwam 1553 stemmen. M. Cuvelier is dus gekozen met eene meer derheid van 58 stemmen. Wij vernemen dat de genaamdeu Jacob Adelhof, die was aangehouden als beticht eene vrouw van Genlbrugge in het water der Nieu we Wandeling geworpen te hebben, in vrijheid gesteld is. Het schijnt nu vastgebleken, dal hij die moord niet heeft kunnen bedrijven. De vrouw bij wien hij inwoont in de pluimslraat, heeft op de stelligste wijze verklaard, dat Adel hof voor 11 ure 'savonds is thuis gekomen, en over eenige dagen heeft men een nieuwe getui ge ontdekt, die verklaard heeft dat hij rond 2 ure 's nachts naar huis gaande, eene vrouw heeft zien drijven iu het water der Nieuwe Wandeling, en dat zij om hulp riep. Hij heeft ook verklaard, dat hij in de nabijheid een ver dachte kerel bemerkte, aan wien hij gezegd heeft wat hij had gezien, en dat die kerel hem niet heeft geantwoord. Deze nieuwe getuige is een manke persoon, die niet in staat was die vrouw ter hulp te komen. Deze getuige zegt, Jakob Adelhof nooit gezien te hebben. Wij vernemen dat de heer Wilfrid Caste- lein, substituut van den procureur des Konings te Antwerpen, zijn ontslag heeft ingediend. De heer Castelein, persoonlijk calholiek, was een van die gewetensvolle magistraten, die zich nooit door partijdrift laten verblinden en wier getal dagelijks zeldzamer wordt. Dit ontslag, volgende op de kiezing die de meerderheid aan de geuzerij verzekert, is veel beteekenend. Het bewijst eens te meer dat het voor den man van karakter, voor den man wien onaf hankelijkheid lief is, van dag tot dag moeilijker wordt, onder de genadige overheersching van de firma Bara en C"\ een openbaar ambt te bekleeden zelfs in de magistratuur. Een wildstrooper van Lanaeken, ge naamd P..is dinsdag het slachtoffer gewor den van zijn ongelukkigen hartstocht. Omtrent drie ure 's morgens maakte hij zich gereed om zijne woning te verlaten hij laadde zijn geweer, en stak het in zijnen zak. Op het zelfde oogenblik ging het schot af, en de onge lukkige werd doodelijk getroffen. Een kwar tier later stierf de wildstrooper, te midden der verschrikkelijkste pijnen. Hij laat eene wedu we en vijf kinderen achter. De geuzen, wier candidaten te Soignies geklopt werden, hadden het gerucht verspreid dat die kiezing ging vernietigd worden, omdat daar niet alles rechtvaardig ging. Ja, ja, die heeren durven van rechtvaardig heid spreken men hoort tegenwoordig toch van alles. Met de kiezingen vooral gaat het zonderling. De geuzen winnen?... Alles is goed en de boeren die voor hen stemden zijn brave, deftige, fatsoenlijke, geleerde lieden. Zij verliezen Herdoens Er is omkooperij gepleegd, en kiesbedrog ook al. De buitenlieden, die voor de catholieken gestemd hebben, zjjn domme, lompe, stomme, leelijke ezels De geuzen zegden dus dat de kiezing van Soignies moest vernietigd worden, en dat M. Rolin eens moest afkomen met zijn annuleer- machien. Dit hoorende hebben al de voorzitters der kiesbureelen van Soignies, liberalen en catho lieken, gezamentlijk eene protestatie opge maakt en geleekend, en gezonden aan wien 't behoort. Bij de onderteekenaars bevindt zich M. Paternostre, schoonbroer van den aller- liberaalsten heer Wincqz. Dat heeten wij klap pen Maar nu kunt gij de babbelaars eene uur ver hooren zwijgen. Volgens wij uit goede bron vernemen, is de moordenaar van Gooreind tot nu toe nog niet iu de handen der policie. Sedert de misdaad zijn, wel is waar, overal een groot getal land- loopers aangehouden verscheidene hebben hun alibi bewezen,anderen moeten nog gekon- fronteerd worden. De onderzoeksrechter M, Stappaerls heeft Donderdag talrijke getuigen van Gooreind on- dprhoord onder ander de ouders van De Ridder eh Van Hoydonck.de twee kinderen die bewee- ren den vermoedelijken moordenaar van nabij gezien te hebben, op den dag der misdaad. De magistraten hebben zich woensdag bij hoogdringendheid naar Calmpthout moeten begeven om een onderzoek in te stellen over zekere gesprekken van een kerel uit den om trek, die geen al te goede faam bezit. De landlooper Claessens, te Lier aangehou den beantwoordt niet aan het signalement van den moordenaar. Men doet nogtans een onder zoek over het alibi, dat hij opgeeft. Voor het oogenblik ontmoet men geen land- loopers meer te Calmpthout, te Wuustwezel en in den omtrek. De veldwachters zijn van 's morgens lot 's avonds op de been. Aan al de verdachte personen die zij ontmoeten, vragen zij hun papieren; de landloopers weten dit en wagen zich niet meer langs dien kant Verleden zaterdag is er te Hoei eene moordpoging gepleegd, door zekeren Aug. Perwez, daglooner, geboren en wonende te Hoei. Perwez leefde gescheiden van zijne vrouw. Zaterdag begaf hij zich bij haar, en be weerde haar iets te moeten bekend maken. Op zijn verzoek kwam de vrouw beneden. Toen sprong hij op haar, en bracht haar met een mes twee steken toe. Een voorbijganger kwam toegesneld en belette Perwez voort te gaan. Gelukkig zijn de wonden der vrouw niet zeer gevaarlijk. De dader is gevlucht en en wordt door hel gerecht ieverig opgezocht. Den 28 juni, rond 3 ure namiddag is de genaamde Camiel Sleyt, te Kortrijkin het huis zijner ouders gedrongen de deur der slaap kamer openbrekende heeft hij bij middel van valsche sleutels een koffer geopend, waaruil hij 6 bankbiljetten van 100 frank heeft geroofd. Daarna is hij met eenige zijner vrienden op zwier gegaan. De dader en zijne medeplichti gen zijn aangehouden door de gendarmen van Kortrijk. Steylt was nog in het bezit van eerie som van 570 fr. Dezer dagen heeft te Doornik een droevig voorval plaats gehad, in een huis van de rue de Carliers, bewoond door twee ouderlingen. De vrouw welke ziek was, kon haar huis niet ver laten. Over omtrent 8 dagen werd de man ook ziek, en verliet zijne vrouw, ten einde op zijne kamer op het eerste verdiep een weinig uit te rusten, sedert dien zag de vrouw hem niet meer weêr. Zondag vond men het lijk van den ongelukkige in zijn bed. Het lichaam was reeds iu staat van ontbinding. Wat de vrouw betreft haar toestand is zeer bedenkelijk. De man was 92 jaar en de vrouw 87. Een Rolinsche Burgemeester. Iu eene gemeente van het arrondissement van Kortrijk is men sedert eenigen tij^ begiftigd met eenen Rolinschen burgemeester. Onlangs had eene zitting plaats van den gemeenteraad en de vol gende samenspraak had plaats tusschen den nieuwen burgemeester en den secretaris, in het begin der zitting. Bui gem. Secretaris, is de deur toe Secr. Ja 't Mijnheer den burgemeester, de deur is toe. Burgem. 't En is maar da 'k wille zeggen, dat het eene vergadering is met geslotene deuren. Secr. Ja 't Mijnheer den burgemeester. Burgem. Als 't alzoo is, ik verklaar de zitting gesloten Secr. Pardon, Mijnheer de burgemeester, de zitting is nog niet geopend en gij sluit ze reeds. Burgem. Hebt gij niet gezeiddat de deuren toe waren Secr. Ja 'k Mijnheer den burgemeester. Burgem. Hewel, alg de deuren toe zijn is de zitting dan niet gesloten Dat zijn verslanden, hé! Zij gelijken aan hunnen meester. Wij vernemen dat een reiziger maandag van den trein vertrekkende uit Brugge ten 2 u. 40 min., nabij Bellem gevallen is, terwijl hij naar zijnen hoed greep, en op den slag gedood werd. Zijn lijk droeg geene kneuzingen en was niet gekwetst. Een tweede ongeluk dat op de zelfde linie plaats greep, gebeurde nabij Bloe- mendale den treinwachter Massot, dienst doende op den expresstrein, vertrekkende uit Brugge ten 3 u. 21 m. is van de voetbank ge vallen en heeft zware wonden bekomen. Wij vernemen nog dat woensdag, van den zelfden trein, van Oostende naar Luxemburg een trein wachter van Brussel, op de zeilde plaats tus schen Bloemendaal en Aelter van de voetbank gevallen is Hij is met verstuikten pols en ge broken been opgenomen. Een slimmerik uit Yperen denkt dat het beste middel om de rust en den vrede in het land te bekomen, zou zijn, dat de burgers zeiven hun pastoors zouden kiezen. Beter middel om alles in de war te brengen, zou er zeker niet kunnen gevonden worden. I11 dat geval zouden al de liberalen, die nu volgens M. Bara niet meer ter kerke gaan, voor den dag komen om voor dezen of genen Hya- cinthe te stemmen. Gelukkig is alwéér de grondwet daar om te zeggen, dat de Staat buiten de benoemingen der Kerk blijven moet. Maar waar blijft in alle geval nu defameuse liberale spreuk de burgemeester op het stad huis en de pastoor iu de kerk Een kind gestolen. Een tiental jaren ge leden was te Montigny-sur-Sambre een kind 'verdweneu van ongeveer 5 jaar oud. Ondanks al de opzoekingen kon men het kind niet terug vinden. Zondag was te Gilly kermis. Ter dezer gele genheid stonden aldaar eenige barakken, on der ander een, waar men wilde menschen ten toon stelde. Omtrent 11 ure 's avonds, toen de barak vol volk was begon een der wilden, welke zich op de estrade bevond te roepenvader vader Het was het kind dat gestolen was, en tusschen de menigte zijn vader herkende. Eror.tstond alsdan eeneongelooflijke verwar ring. De vader die eerst twijfelde, herkende ook zijn kind. Het volk dat zich in de barak bevond, begon dadelijk alles af te breken. De kunstenmakers hebben de vlucht genomen. Men doet ieverige opzoekingen. De vader, opgetogen van vreugde, begaf zich met zijn kind, wier gezich geheel zwart gemaakt was, naar zijne woning. Wij hebben hooger gemeld dat een kind, welke deel maakte van een troep barakspelers op de foor van Gilly zijn vader herkend heeft. De eigenaar van de barak heeft aan de Gazette de Charleroi, een brief geschreven, waarin hij het volgde meldt Het feit is waar de jongen is door zijn vader meégenomen, en het volk heeft mij op eene brutale wijze van mijne broodwinning ontroofd. Maar wat niet waar is, is dat ik den jongen gestolen heb. Sedert verscheidene jaren is hij met andere barakspelers vertrok ken, en vervolgens in verschillende barakken in dienst geweest. Hij was slechts sedert verleden zaterdag door mij aangenomen. Reeds dikwijls was hij tot het ouderlijke huis teruggekeerd, waar hij iedermaal weggeloopen was, om zijne liefde voor het zwervend leven te voldoen. Men ver zekert mij dat hij vandaag reeds naar Binche vertrokken is, ondanks den wil zijner ouders. Ik heb misschien ongelijk gehad dezen jongeling bij mij te nemen, die reeds zoolang het vaderlijke dak verlaten had, maar ik verze ker u, mijnheer de opsteller, dat mijne mis daad, indien het eene misdaad is, de straf des volks niet verdiende, waarvan ik het slachtof fer ben. Lodewijk MAGLIA. HOLLAND. Tusschen Wijlré en Valkenburg sprong ver leden donderdag een duitsch landverhuizer uit den trein, terwijl deze in volle vaart was. Hij kwam er met eene onbeduidende wonde aan de knie af. Als reden voor deze daad gaf hij op, dat twee landverhuizers, die met een meisje in den zelfden waggon als hij hadden plaats genomen hel op zijn geld en horloge gemunt hadden en hij door hen was aangevallen. Het meisje zou zelfs beproefd hebben hem, door iets wat ze op een zakdoek had gegoten, te bedwelmen, terwijl men hem na zijn gevaarlijken sprong nog een voorwerp uit den waggon had nageworpen, dat ontplofte. De kommissaris van Maastricht heeft de klacht van den reiziger ontvangen, waarna deze zijne reis naar Antwerpen voortzette. Een zeldzaam staaltje van ongevoeligheid voor pijn leverde dijnsdag een jonge werkman aan den spoorweg nabij Weesp. Door een zand- trein zoodanig overreden,dal zijn arm bijna van T lichaam was gesneden, was hij haastig opge staan, had den langzaam voortrijdenden trien achterhaald, was er opgeklommen en had zich naar Amsterdam laten brengen. Daar ging hij te voet op weg om zich te laten verbinden. Eenige personen hielden hem staan en gaven hunne verwondering te kennen, dat hij er zoo bebloed uitzag Ge moest ook eens weten wat er aan de hand is antwoordde hij kalm, en hij zette zijn weg voort. FRANKRYK. De Cresus van Noord-Amerika, M. Van der Rilt bevindt zich tegenwoordig te Parijs. De

De Denderbode | 1882 | | pagina 2