Cuisine au gaz. Kaatsspel. Houtmarkt. het weer sedert meert alles is behalve voor- deelig. De engelsche landbouwers verwachten een opbrengst van 28 tot 50 hectoliters per hektaar. Dit zou voor Engeland en nog min voor Vlaanderen niets buitengewoons zijn, terwijl een goede oogst in Frankrijk slechts 22 tot 25 hectoliters per hektaar bedraagt. Uit Duitschland hebben wij deze week wei nig of geen nieuws over den oogst te velde laat ons dus hopen, dat alles er onder alle oogpunten goed blijft. De landbouwers in Rusland beginnen fel te klagen het drooge weêr doet er te meer kwaad, daar het volgt op een winter, waarin bijna geen sneeuw viel, zoodat de grond zijne noodige jaarlijksche vochtige en koude heeft moeten derven. De gouvernementen van Kher son, Ekaterineslaff. Poltava, Kharkoff en een gedeelte van dit van Kieff lijden het meest. Alles verschroeit er, zoowel de weiden als de herfstvruchten. In Podolië (nog Rusland,) is de toestand beter er is daar overvloedige regen op ge- pasten lijd gevallen.Bijna hetzelfde dient gezegd te worden over Bessarabië en de provinciën rond Odessa gelegen. Rusland echter zal dees jaar daarom zijn uitvoer niet moeten verminderen, want er blijft nog veel graan van de vorige jaren in de magazijnen, voor handen zooals blijkt uit de volgende wetensweerdige statistiek Volgens deze statistiek zouden de bijzon derste stapelplaatsen langs de Volga en de andere groote binnenstroomen, niet min dan 7,642,901 tohetwerts (2.09 hektoliter) granen en lijnzaad bevatten, of meer dan het dubbel van verleden jaar, op het oogenblik dat de scheepvaart mogelijk werd. De tijdingen uit de Vereenigde -Staten zijn zeer uiteenloopend. Dit moet niemand ver wonderen, ingezien de behendigheid der amerikaansche speculateurs, om bij middel van valsche geruchten, welke zij in omloop brengen, winst te maken. Wil men deinland- schepers gelooven,danis alles op't beste en de oogst zal overvloedig zijn. Dal kan waarheid bevatten maar het is ook zeker, dat hetzelfde alle jaren op dit tijdstip gezongen wordt. De oogst, zeggen de inlandsche dagbladen, is geëindigd onder de keerkringen, en in de min zuidelijke staten, half afgeloopen, om eet lang in het noorden aanvang te nemen. De stalen Dakota, Nebraska, Iowa. Minnesota en bijzonder Kansas zenden geestdriftige tijdingen en over de hoeveelheid, en over de hoedani gheid van den oogst. Men rekent dat de be schikbare hoeveelheid graan welke uit Califor- nie alleen zal kunnen uitgevoerd worden, ten minste 9 millioen hektoliters tarwe en mis schien 13 millioen hektoliters zal bedragen. Indien wij integendeel de bijzondere korres- pondenciën uit New-York, en van personen, die geen belang in de zaak hebben, raadplegen zijn al die tijdingen veel overdreven. De bui tengewone opslag op de eetwaren schijnt dit ten volle te bevestigen. Sedert den burgeroor log 1863/1865 waren de eetwaren nooit zoo duur als tegenwoordig. Het zou dus voor den handel zoowel als voor den landbouw goed zijn, nadere en zekere opgaven te verwachten vooraleer aan bovenstaande geestdriftige arti kels geloof te hechten. Om te eindigen wij lezen in een neder- landsch dagblad Door de overvloedige regen van de laaste dagen beginnen de veldvruchten in vele streken van ons land reeds te kwijnen. Het zijn vooral de aardappelen, die veel te lijden hebben hier en daar beginnen zij reeds tot bederf over te gaan. Ook aan andere ge wassen als boekweit, rogge, boonen enz., wordt veel schade toegebracht. Zelfs de aard beien raken door hun gewicht op den grond, waar zij tot verrotting overgaan. De roode be ziën zullen dit jaar geen goeden smaak meer krijgen, daar de zon nog voortdurend met slecht gevolg door dikke wolken tracht heen te breken. Men heeft op vele plaatsen ook den hooioogst moeten staken. Overvaart. De Alaska, van de linie Guion is dezer dagen in zeven dagen, 1 uur en 50 minuten van Queenslown naar New-York ge komen 1 Staatsspoorgen. Reizen. De Moniteur van zaterdag 8 dezer, deelt een bericht meê wegens het reizen in korps en aan verminderden prijs langs de ijzeren wegen van den Staal. Wij nemen er datgene van over wat voor het volk van belang kan zijn. Sedert eenigen tijd, zegt de Momteur, ge worden aan het bestuur der staatsspoorwegen een zeer groot getal vragen om te mogen rei zen aan verminderde prijzen, en welke niet gedaan worden volgens de verordeningen die in voege zijn en welker inhoud nader volgt. Daarenboven komen die vragen groolendeels zeer laat in, zoo dat meest altijd den tijd ont breekt om, in zulk geval, aan het betrokken personeel de vereischte onderrichtingen te geven. Daarom wordt de belanghebbenden ter ken nis gebracht dat van de vastgestelde voorwaar den niet mag afgeiveken worden, tenzij in geval len die volkstrekt noodzakelijk en degelijkveriecht- veerdigd zijn, Daarenboven zal geen gevolg wor den gegeven aan vragen tol vermindering van prijzen buiten de bepalingen van het reglement, als zij aan hel bestuur niet geworden binnen de navolgende tijdstippen Vervoer van maatschap pijen in korps, of van perso nen onder dezelfde voor waarden reizende, 1. Reizen in t' land, minstens acht dagen op voorhand. 2. Reizen buiten het land, minstens vijftien dagen op voorhand. o. Reizen ter gelegenheid van congressen, roei wed sn ij den, turnfeesten, enz., en in 't algemeen al dergelijke vergaderingen of feesten minstens twintig dagen op voorhand. Vervoer aan verminderde prijzen voor de maatschap pijen in korps, of voor de per sonen onder dezelfde voor waarden reizende. Onder de volgende voorwaarden, wordt eene vermindering van 50 ten honderd op de gewone prijzen van het reizigerstariet toege staan aan de maatschappijen in korps, en aan de personen onder dezelfde voorwaarden die 4° ten getalle van twintig reizen, zoo in de heen- als in de weerreis, of voor dit getal be talen 2° eene reis doen van miliciens dertig kilo meters (weerreis niet inbegrepen) of voor die reis betalen 3° per gewone treinen reizen, met volstrekte uitsluiting der exprestreinen 4° daags vóór het vertrek, op zegel van 50 centiemen en onderleekend door de plaatselij ke overheid, eene lijst der reizende leden aan den statie-overste bestellen. De reiskaarten (weg en weêr) voor de leden der maatschappijen, kunnen op aanvraag der belanghebbenden geldig gemaakt worden A. Voor 2 dagen, in het algemeen B. Voor 5 dagen, wanneer zij op eenen zaterdag, of daags vooreenen wettig erkenden feestdag afgeleverd zijn geworden C. Voor vier dagen, wanneer de dag na eenen wettig erkenden feestdag, eenen 2ondag of de maandag een wettig erkende feestdag is. N. B. De vermindering wordt insgelijks toegestaan aan de maatschappijen die slechts eene enkele reis onder de bovenstaan de voorwaarden doen, of wier terugreis ge schiedt langs andere lijnen of met andere ver voermiddels NINOVE. Maandag lest waren de heeren Leden der Catholieke Koorzangmaalschappij«Eendracht en Liefdadicheid bijeengeroepen ten einde over te gaan tot de kiezing van eenen Voor- ziiter. Met eenparigheid van stemmen wi?rd den heer Dominicus NJeerinckx, den vlijtigsten en den ieverigsten onder de leden tot dit eereambl verheven. Onnoodig te zeggen dat de waardige Voorzitter op de har telijkste wijze wierd gelukgewenscht en me nige beker op zijne gezondheid en lang leven wierd geledigd.... Eendracht en Liefdadigheid telt ook dich ters in hare rangen, en onmiddelijk wierd het volgende Lofdicht opgesteld en aan den held van den dag voorgelezen Uit achting en vriendschap opgedragen door een lid der Zangmaatschappij Eendracht en Liefdadigheid, aan den nieuw gekozene Voorzitter den Heer Domiiiïcu» ]\Teeriiickx. Welkom Heere President leder is van u kontenl Bij ons allen hier te saam, Hebt gij d'eer, de beste faam. Ieder roept op luiden toon D'lieer Neerinckx spant de kroon Hij alleen moet hier wezen Voorzitter, Opperwezen. In deze maatschappij, waar men uwe deug- den kent. Wordt gij met volle recht geëerd als President. Wij nog van onzen kant, Wij drukken u de hand Als leden dezer maatschappij Vertrouwen op uw dankbaarheid. Ja, wij allen nog te maal Roepen, glukken zegepraal, Aar. Mijnheer onze President, Dominicus Neerinckx achtbaar vent (Een lid.) Vlaainsche Kermis. De Vlaamsche Kermis ten voordeele van't Vrije Catholiek onderwijs in onze stad, zal definitievelijk plaatsgrijpen in den uitge- strekten tuin onzer Koninklijke Maatschappij van Harmonie op Zondag 6 en Maandag 7 Augusti aanstaande. Deze feest belooft een der luisterrijkste te wezen die men hier ooit aantrof. Naar wij vernemen zijn de Dames en Heeren onzer bezonderste familiën en ook der burgeiij reeds ieverig aan 't werk om wie een walel- huis, wie eenen molen van plesier, wie een winkel van speelgoed, mercerien, enz., wie een drankhuis, wie een debiet van cigaren, wie eene barak, wie eene kijkkasse, wie eenen paardekensmolen, enz., enz., op te richten en ten prolijte van T werk zooveel mogelijk te doen opbrengen.... Men verzekert ons verder dat de beiaard op denwelken Moenkine den beyaerdere, iul4o2, om de gelukkige geboorte van den prins te vieren, dag en nacht beiaardde, mits eenen geringèn ingangsprijs zal te zien zijn. Deze buitengewone gelegenheid om den ee£f.1®" beiaard te koniien bewonderen die zijne blijde toonen over onze stad heenzond, zal niemand die Aelst lief heelt en de kunst bemint, laten ontsnappenMen gelieve het voorts te zeggen. Le gaz par sa régularité de combustion se prêie admirableujent a la cuisson des aliments. I»ol-au-feu au gaz- Bceuf .•••IJ- Eau 3 litres. 3 k. 000 Légumes assortis. 6 k. lou Ensemble 4 k. 130 50 139 lit. 310 lit Ecuuiaae it 100° Entreticii du bouillonnement Récapilulation 5 h. 301479 lit Soil pour dépense de chauffage huil centimes six dixièmes. Pour voir fonctionner les appareils et pour les obtenir gratuitement ii l'assai, s'adresser 1° au bureau del'Usinea Gaz. 2° cliez M' D'Hoir, ferblantier, Grand' Place. Zondag 16 Juli 1882, om 3 ure namiddag De partij van VandenBrempt (Aelst) tegen de gene van Podevyn (Aelst) Daarna de partij van Keppens (Aelst) tegen degene van De Kegel (Erembodegem). De Sekretaris. De Voorzitter G. Cammaart. Eng, van Illerbeek. ALLERHANDE NIEUWS. Kermis. De tweede zondag onzer kermis wierd met tamelijk fraai weder begunstigd en lokte, vooral in de namiddag, veel volk naar onze stad. Het vuurwerk 'twelk om 10 uren des avonds op 't Statieplein werd afgeschoten liet veel te wenschen overmet een woord, er ontbrak aan de verschillige stukken het noo dige voedsel om iets te kunnen beteekenen nauwelijks was er 't vuur aan gestoken en t stierf uitrook ontbrak er nogthans niet De Bouquet mislukte totaal. Wij zeggen het ronduit zulke vuurwerken zijn geen beziens woerd, en moest men toekomend jaar weêr met zulk een flauw vuurwerkje afkomen, mag men verzekerd wezen dat de volgende kermis niet alleen de vreemdelingen maar zelfs onze medeburgers zich niet zullen willen verzetten om het te gaan bezichtigen. Cuiqne Suum. De geweldige regens dezer laatste dagen hebben in onze omstreken bijna overal over stroomingen veroorzaakt, die ernstige schade hebben toegebracht vooral aan 't hooi dat men op dit oogenblik aan 't maaien en 't droogen was. De bergemeerscliengeleken aan een groot meer waarin honderden hooioppertjes staan die aan zooveel heuveltjes gelijken- Men berekent op verscheidene duizenden franks de schade die, in onze omstreken, door deze overstroomingen veroorzaakl zijn. Sedert twee 3 drij jaren worden bier telkens na vier a vijf dagen regen overstroomingen bestatigd. Klach ten zijn hierover bij 't gouvernement inge diend, doch onze ministers blijven doof of zij antwoorden de kas is leeg. Nu, zoodra een schoolkijker de oprichting eener school vraagt, al was zij er zoo noodig als 't vijfde wiel aan een wagen, oogenblik- kelijk luisteren de ministers en vinden zij geld al moesten zij het leeuen. 't Is waarlijk schande gelijk de belangen van den landbouw beden in ons land aan den god- deloozcu haat der geuzen geslachtofferd wor den. Maandag 11. is de genaamde Jozef Cassiers landbouwer, ongehuwd, le Erpe, aan den barreel n° 5 te Hofstade, overreden door den trein vertrekkende uit onze statie om 12 u. 22 minuten. Het hoofd was letterlijk van de romp gescheiden. De stoffelijke overblijfsels van den ongelukkigen wierden door de bedienden onzer statie naar Hofstade overgevoerd, alwaar zij in tegenwoordigheid van Cies Mallhys, burge meester, die aan 't kersen eten was, in een soort van doodenhuisje wierden neergelegd 't welk zoodanig vervuild was van spinnenweb ben en slakken dat niemand bijna er dufde in treden. Wat geluk van azoo nen kersenbijler lol burgemeester te hebben. Jacht. Te rekenen van l augusti aan staande is dit jaar in al de provinciën de jacht toegelaten op het waterwild op de boorden der zee, en in de moerassen, alsook langs de stroomeu en rivieren. De minister van binnenlansche zaken heeft aan de gouverneurs der provinciën eenen om zendbrief gezonden waardoor hij hunne aan dacht inroept op de wel, waardoor den ver koop, aankoop en verzending van wild verboden is, als de jacht gesloten is. In 't jaar 1881 werden er le Brussel 5,863 kinderen geboren, en raad eens hoeveel on wettelijke 1115 Gij leest goed 1115 Stel u dat eens voor, beminde lezer, en trek er het besluit uit. Op vijf Brusselaars loopt er een bastaard Op vijf Brusselaars is er een in schande en oneer geboren. Op vijf Brusselaars is eene de vrucht van plichtvergelelheid, van trouwloosheid of vui len drift. En dat volkske wil ons de les spellen en dat steekt boog bet hoofd op en dat meent verstand en beschaving in pacht te hebben en dat wil den hoogeri toon voeren Proficiat liberalen, met uwe modelstad van versland en beschaving, als gij bet woordje versland vertaalt door stank en beschaving door vuiligheid, dan zijt gij in de waarheid en daar is liet liberalismus in zijn element De 25 sclioolinkvvisteurs trekken elk 425 franks in de maand, alhoewel er tegenwoordig zeer weinig werk op den winkel is. Er zijn er die sedert ongeveer twee jaar maar drie-ol viermaal gezeteld hebben, maar toch trekken zij de parlementaire schadeloosstelling. Ze gaan 'ne gang met onze centen Wij lezen in het Vaderland Achter Wesel, bij Moll, TE MIDDEN EENER HEIDE, bouwt men tegenwoordig eene ge meenteschool, welke volgens schatting ten minste 42,000 fr. zal kosten. Er is geen steenweg of groole baan omtrent het schoolpaleis te zien en het huisje dal zich in den omtrek bevindt, is er een kwaart uurs van afgelegeii. Doet men dit misschien om zekeren baron der omstreken, die daar uitgestrekte eigen dommen bezit, plezier te doen. Te Zoutleeuw, waar een catholiek pro vinciaal raadslid gekozen werd, is de kïezing vernietigd. Te Waremme, waar 2 jaar geleden de liberal M. Ilallet zegepraalde, werd de kiezing goed gekeurd. In beide plaatsen bestond dezelfde reden van vernietiging de briefkens, op dun papier gedrukt, droegen, langs den overkant, het merkteeken van het scherpe potlood. Waarom die twee maten en twee gewich ten Ja waarom zegt het mij eens Volgens een gentsch blad, zou het gou vernement ongelooflijke pogingen doen om den handel uit Duitschland, van Bclgiën af te trekken. Om meer en meer Amsterdam met den doorvoer uil Midden-Duitschland te bevoor- deelen, zullen de Nederlanders het kanaal van Amsterdam naar de Merwede verbreeden, hetgeen de betrekking tusschen Keulen en Amsterdam oneindig gemakkelijker maken zal. En wat doet ons ministerie voor den han del Leest zelfs de liberale dagbladen die over den toestand van handel en nijverheid schrij ven, en gij zult zien dat de klacht algemeen is over de nalatigheid van hel gouvernement. Wij hebben aan de eigenaars van huizen, en die denken liberaal te moeten zijn, een troostend vooruitzicht te geven. Binnen kort wordt de kwestie der huur prijzen in de fransche Kamer gebracht, en als het te Parijs regent, ge weet dan druppelt het somtijds wel eens hier. Een aantal afgeveerdigden en dagbladen wil len den huurprijs der woningen verminderen het volk zou als voor niet moeten wonen. Men moet, zegt de Intransigeanl, de huur- prijzen zóó ver brengen, dat ze geen woeker meer zijn; men moet den huurder een wapen geven tegen de verdrukking der eigenaars. Dus moet er wettelijk bepaald worden, boe- veel men voor een huis vragen mag, want, zegt men, vele eigenaars zijn uiets anders dan woeke raars, niets anders dan schelmen. Is dat niet troostend voor al de bezitters Gisteren dreigde men slechts liet geld koffer der liberale nijveraars, bankiers en bezitters, zoowel als liet kofter der geestelijken. Vandaag zal men aan de eigenaars de wet voorschrijven, en hun zeggen dat zij als schel men en tvoekeraorsmelde wel bedreigd worden. Morgen zal men dan ook den beenhouwer, den bakker en den kruidenier voorschrijven tegen hoeveel hij zijne waar moet verkoopen. Vandaag dwingt men de geestelijkheid, morgeu de eigenaars, de ouders, de kinderen, De eene dwang volgt de andere, even als in het bloedig jaar 1795, en dat noemt het libera lismus vrijheid. Moord in de Wetstraat. Volgens de Etoile verhaald, had M Bernays den toegang tot zijn huis ontzegd aan M. Armand Peltser. James en Robert Peltser zijn daarop aan Bernays uitleggingen komen vragen, met hel gedacht zich in de plaats te stellen van hun broeders; zij verklaarden dat deze niet kon vechten, omdat een tweegevecht tusschen M. Bernays en hem een derde persoon, die het onnoodig is te noemen, zou doen verdenken. Ziedaar de waarheid zegt, de Etoile. Maandag was de gevangenisstraf van Olivier Van Bredael, waartoe hij door de rechtbank van Gent veroordeeld was, ten einde. Hij is onmiddellijk onder maandaat van aanhouding geplaats, uitgeveerdigd door den onderzoeks rechter Van der Veke. Van Bredael wordt be schuldigd van huisdiefstal. Hij bekent daaren boven de meeste der in beslag genomen voor werpen, onder ander een open vuur, gestolen te hebben. Het meisje V. d. B. wordt vervolgd voor verheeling. Men heeft den trouwring van Armand Peltzer in haar bezit gevonden, in de volgenden omstandigheden Bij eene uitzoeking in bare woning gedaan door MM. Terlinden, substituut, en Ketels, onderzoeksrechter, bemerkten zij dat, terwijl zij met het meisje spraken, deze hare hand verborgen hield in een handdoek, waarmee zij de tellooren afdroogde. De onderzoeksrechter vatte vermoedens op, vroeg om hare hand te zien, en vond er den trouwring aan van Armand Peltzer. Het is thans zeker dal de reiszak, in de statie te Straatsburg gevonden, die niet is van Peltzer, welken hel parket opzoekt. Men denkt dat die reiszak zich in handen bevindt van eenen persoon, die vreest in de zaak betrokken te worden, indien bij dit (eil doet kennen. De koffiehuisbediende der statie te Keulen,- die Leon Peltzer erkend heeft, beeft officieel de premie van 25,000 fr. aan het parket ge vraagd. Het parket heeft nog niet geantwoord. Donderdag, rond den middag, heeft in een der gebouwen van de Banque Nationale. zekere Mkassier of inkasseerder van ge melde bank. gepoogd zich te zelfmoorden. Hij heeft zich een pistoolschot in het hoofd gelost. De kogel is langs den mond binnengedrongen, en is in liet voorhoold boven het linkeroog blijven steken. Ondanks zijne verschrikkelijke wonde is M. niet dood, hij is zelfs niet ge vallen en heeft zijne tegenwoordigheid van geest behouden. Zonder iemands hulp in te roepen, is hij naar eene herberg gegaan en heeft er te drinken gevraagd. Hier heeft men hem de noodige zorgen toegediend, en hem naar het St-Jansgastliuis gebracht. Zijn toe stand is zeer bedenkelijk. Deze poging tot zelfmoord wordt aan verdriet toegeschreven. Dijnsdag avond rond 6 1/-2 ure is eene verschrikkelijke waterhoos op hel dorp Ber- chem St-Agatha. neergestort. Meer dan 150 boomen zijn ontworteld geworden. Verschei dene boomen zijn lot op tien of twaalf meters afstand in verschillende richtingen geworpen. In de bosschen zijn de boomen die zich in het midden bevonden, allen ontworteld en uit den "rond gerukt, terwijl de andere hoegenaamd niets geleden hebben. Te Wemmei en Strom- beeck heeft de waterhoos insgelijks vele schade veroorzaakt. Het hooi dat in de weide opge hoopt lag, is op verscheidene kilometers af stand geworpen. Naar wij vernemen heeft men nabij Assclie, onder een boom, bel lijk gevon den van een man. Maandag avond is er op den Meulesteed- schen steenweg te Gent. in een kruideniers winkel eene som van 800 fr in geld gestolen, terwijl de bewoners van het huis gaan wande len waren. De dieven zijn langs achterover een muurken geklommen, hebben eene ruit uitge slagen en zijn langs het venster binnegedron- gen. Woensdag avond, ten 1 ure, is op den ijzerenweg tusschen Gent en Meirelbeke een verschikkelijk ongeluk gebeurd. De treinover- ste Mariens, welke de baan overstapte, werd door den expresstrein, vertrekkende uit Gent naar Charleroi, ten 6 ure 55 m. verrast, ten gronde geworpen en op den slag gedood. Mar tens was een der oudste agenten van het be stuur van den ijzerenweg; hij telde reeds 28 jaar diens». Wij vernemen dat er nog voor de gerech telijke vakantie een bijzondere zittijd der assi sen van Oost-Vlaanderen zal geopend worden, tot het vonnissen van een dertigtal zaken van zoogezegd kiesbedrog,gepleegd gedurende den laatsten kiesstrijd. Men noemt eenen persoon die niet min dan voor een 12tal zaken zal te recht staan. Wij zullen zien. Waar komt het gezegde vandaan ze zitten aan de kas of eigenlijk ze zitten aan 't schoteltje, woorden welke in Antwerpen zeer gekend zijn. In de Geschiedenis van het Schependom van Frans de Potter lezen wij Te Antwerpen hadden de schepenen recht op eenen aanwezigheidspenning, in den beginne van 2 stuivers daags, ten jure lo38 op lü, in 1560 op 20 en ten jare 1618 op 50 stuivers gebracht. Bovendien behielden zij een deel van bet schoteltje. Het schoteltje? Ja, de schepenen der Scheldestad zaten er aan, en het zal wel van daar zijn, dat bet algemeen bekende spreekwoordhij zit aan het schoteltje in zwang is gekomen. Dat schoteltje (zeggen de geschiedschrijvers van Antwerpen) bevatte het zilgeld, eene som van 12 16, 18 gulden, volgens het getal sche penen welke som de binnenburgemeester iedere'week onder zijne bankgezellen uitdeel- de Is het misschien omdat men tegenwoor dig met geen 10 of 20 gulden meer rekent, dat men veel meer zegtze zitten aan de kas, dan wel,ze zitten aan t schoteltje l M.Nihoul.dieonlangsin Antwerpen sprak over den jammerlijken toestand van handelen nijverheid, vooral van dien der scheepvaart en koolbassing, heelt te Gent een voordracht ge houden. In de volgende woorden vat een blad zijne redevoering saèm. Onze huishoudelijke toestand is verre van schoon de verleeging van den grondprijs, bet kwijnen van den landbouw, de verzwak- king van den klein-handel.de daling van bet dagloon in de waalsche provinciën, de kwo- leering dei nijverheids-aktiën, de afwezig- heid van dividend, de klachten die overal neêrgeschever. worden in de rapporten der handelsgenootschappen, bewijzen dat de voorspoed diep geraakt is in België. Bij die klachten zou men die kunnen voegen der provinciën, die der gemeenten, die beiden door de schoolwet worden afgeknaagd. In Lu xemburg, zegt de gouverneur in zijneopenings rede, kunnen de gemeeenten devisitenvanden arme-doktor niet meer betalen. In Vlaande ren is de verarming groot, de landbouwer gaat achteruit, de belastingen groeien aan, het kre diet is gekrookt. In Antwerpen moet men nieu we lasten stemmen om de dwaze verkwistin gen vol te houden voor het bouwen van nutte- looze scholen. Het liberalismus is met de tong voor handel, nijverheid en landbouw; met de daad kent die partij niets dan baat, belastingen en leeningen. De wachtmeester der gendarmen Wagner, en Rungely, opzichter bij de gerechierlijke po- licie te Antwerpen, hebben vrijdag morgend ten 8 ure in eene herberg, Kloosterstraat, n. 52, twee Duitschers aangehouden, beticht van moord door hen in hun land gepleegd. Die kerels bevonden zicli sedert acht dagen in Antwerpen en waren te voet van Luik ge komen. Toen beide kerels te Antwerpen aan kwamen, hadden zij onder hun tweeën nog slechts drie-en-twintig mark. De brieven welke voor hen uit Duitschland kwamen,deden zij bestellen in de herberg waar zij aangehouden werden. Zij zelf schreven dik wijls naar een meisje.dat Duitschland bewoon de; maar de duitsche policie had daarvan lucht gekregen,onderschepte hunne brieven en ont dekte aldus hunne schuilplaats. Sedert drie dagen bevonden zich te Antwer pen drie duitsche geheim policie-agenten. Vrij dag morgend kwamen de betichten als naar gewoonte in de herberg een glas bier drinken; doch zij werden, op bovengenoemde wijze aan gehouden, op het oogenblik dat men hun eenen brief overhandigde. Ondervraagd zijnde, deden zij aanstonds be kentenissen en zegden de daders te zijn vaneen moord, in Duitschland gepleegd. Beiden',wer den nu onverwijld naar de gevangenis gebracht waar zij verblijven zullen, tot dat zij aan de duitsche policie kunnen overgeleverd worden. Hunne namen zijn Jan Runkil, 21 jaar oud, geboren te Neuwied (Duitschland) en Ferd. Wiltke, 18 jaar, geboren te Molschen(Duitsch land). Te Antwerpen in de Diepestraat in 't huis n. 96had dinsdag nanoen ten 3 ure.een smarte lijk ongeluk plaats. Een vijfjarig knaapje, Hendrik Mariën genaamd, en dal alleen, onder bewaking van zijn broerken van 9 jaar, thuis was. heeft beeft liet ongeluk gehad een kope ren liemdsknop in te zwelgen en kon deze niet meer ophalen Op hetzelfde oogenblik werd den knaap als verstikt. Het broerke dit ziende, liep de straat op om hulp roepend voor den kleinen Hendrik. De geneesheer Knops, door geburen verwittigd, is onmiddellijk toe gesneld, maar hij kon bij zijne aankomst nog slechts de dood van den knaap beslatigeii. De droefheid der ouders is onbeschrijflijk. Heiligschennis. Verleden week was er in het koninklijk atheneum te Chimay, ver plichtende algemeene biecht en 's anderdags verplichtende algemeene Communie. De wijze waarop de leerlingen van dit gesticht tot de H. Tafel naderden, was in 't geheel niet slichtend. De eene gingen er naar toe met de handen in den zak, de anderen al lachend. De priester, die de H. Communie uitdeelde, was zoodanig verontweerdigd over het schandelijke gedrag der leerlingen, dat hij zich genoodzaakt voelde de kelk met hostiën terug in het tabernakel te plaatsen en de H. Communie niet meer uit te deelen. In de laatste algemeene communie keerden twee leerlingen van gemeld atheneum, oud 12 jaar. en waarvan wij de namen zullen verzwij gen uit eerbied voor hunne famillien, van de communiebank op de onzedigste wijze naar hunne plaats terug. Dit echter was nog maar een begin. Een der twee knapen nam de H. Hostiè welke hij op de tong had, en legde ze in zijn kerkboek. Door de opmerkingen van den leerling die naast hem zat, nam hij de H. Hostie terug en, stak ze in den monden zwelgdeze in. De andere nam insgelijks de Hostie uit den mond en vermorzelde ze op zijnen stoel. I>eze feiten zijn te Chimay gekend, waar zij eene algemeene verontweerdiging onder de bevolking dezer stad hebben doen ontstaan. Elkeen vraagt zich af, wat soort van mannen er later zullen groeien uit de leerlingen van dergelijke gestichten. (Counter de Bimxelles). Gisteren, vrijdag namiddag, is Bernard te Doornijk aangekomen. Woensdag namiddag stond de voorstad van Havré te Bergen, in rep en roer. Een rij tuig dal zich in de richting van St-Symphorien begaf, en waarin zich een heer en twee kinde ren bevonden, werd achtervolgd door eene talrijke menigte, roepende Houdt den dief» M. Desmet, brouwer, deed dadelijk zijn knecht te peerd stijgen, om het rijtuig te vervolgen. Nabij St-Symphorien haalde de knecht het rij tuig in, doch de heer greep zijn valies, sprong uit het rijtuig en nam de vlucht, le Harmi- gnies werd bij aangehouden. De beschuldigde is een aannemer van aardewerken, wonende te Raismes, nabij Valencijn. Hij had zaterdag avond vergeten zijne werklieden te betalen, en de vlucht genomen met eene aanzienlijke som. Volgens zijne beweeringen is hij on- püchtig hij beschuldigt zijn vader den dief stal gepleegd te hebben. Woensdag nacht, rond 2 ure. is de trein- overste van den Nord-Belge, M. Renson, in de statie van Charleroi, door een koopwarentrem verrast en op den grond geworpen. 40 wagons zijn over hem doorgereden. M. Renson kwam juist uit zijnen fourgon met een boekje en een lanteern in de hand toen bij door den trein verrast werd. Hij werd tusschen de rails ge worpen, met de voeten tegen de eene rail en het hoofd tegen de andere. Geen oogenblik heeft hij zijne tegenwoordigheid van geest verloren; hij had het voornemen gemaakt,

De Denderbode | 1882 | | pagina 2