reiken, als voren hunne kiemkracht verloren te hebben en onschadelijk gemaakt te zijn. On» dezelfde reden buigt men het loof zijwaarts naar den grond, om de hoeveelheid vocht te verminderen, die andere langs den stengel naar binnen dringt en met zaden be zwangerd kan zijn. Dit zijn de twee voornaamste middelen die aangewend kunnen worden, wanneer de ziekte in het loof aanwezig is. Om de ziekte te voorkomen leert men ons het volgende 1. Men gebruike als plantgoed volkomen gezonde aardappelen, gevallen van planten, waarvan het loof vrij van ziekte is gebleven. 2. Men plante aardappelen in goed bewerk ten en fijn gemaakten grond, daar 't bewezen is dat fijne en daarom ook zandige grond beter tegen de ziekte beschut dan zware, grove klei 5. Men legge de planters in rijen op eenen afstand van 20 tot 30 centimeters 4. Hel aanaarden begint zoo vroeg moge lijk, wanneer zulks niet meer kan schaden aan de ontwikkeling van 't loof. En 5. De volgende verhooging heelt plaats zoo spoedig mogelijk nadat de ziekte is waar genomen en geschiedt tot op eene dikte van ongeveer 5 centimeters boven de meest aan de oppervlakte liggende knollen. Te gelijker tijd wordt dan het loof zacht omgebogen, zon der het evenwel te knakken. Om het ziek worden der aardappelen te voorkomen nadat zij gedolven zijn, wachtte men met hel uitdoen minstens twee, liever drie weken, nadat het loof volkomen gestor ven is. Doet men dit vroeger, dan slaat men bloot aan het gevaar dal de knollen, in den grond beschut geweest zijnde voor de ziekte- zaden, nu blootgesteld aan lucht en licht, oogenbhkkelijk besmet worden met millioenen zaden, die in het loof aanwezig zijn, en als een regen op de uitgedane aardappelen zullen neérvallen. Vandaar het nu gemakkelijk te verklaren verschijnsel, dat aardappelen, in augusli of september volkomen gezond schijnende, na eenige dagen plotseling ziek worden, een on geval waaraan voornamelijk de groothande laars in dal artikel blootstaan, en waardoor dikwijls zeer groote geldelijke verliezen gele den werden. Wat het zieke loof betreft, dit mag volstrekt niet niet ondergeploegd of op de mestvaalt gebracht worden 't best wordt zulks op het veld verbrand, waardoor nog eene menigte misschien kiemkrachtige zaden vernietigd worden. Wellicht worden onder de lezers van ons blad landbouwers gevonden, die deaanarding (om de andere voorbehoedmiddelen in toepas sing te brengen is het nu te laat) eens willen probeeren, en wanneer die dan later van die proefneming de uitslagen eens willen bekend maken, dan is er wederom iets gedaan ter bestrijding van die vreeselijke plaag, die jaar lijks voor millioenen schade veroorzaakt. Onafhankelijke Zedenleer Ter gelegenheid des Feestdag van St-Pieter, was ik mijn dochterke gaan bezoeken in het vermaard pensionnaat van X. nabij Ternath. In het naar huis keeren, ging ik door het dorp; en wat stond ik verwonderd De plaats voor het gemeentehuis was bezet met volk van alle slach en allen waren duchtig in gesprek. Daa renboven zag ik aan de deur van het gemeen tehuis twee gendarmen staan, en ik zag er nog twee anderen in volle ren komen aangereden. Ik dacht dan ook hier moet iets buitenge woons gebeurd zijn Doch ik had den tijd niet om daar te blijven staan, omdat ik haas tig was om de statie van Ternath te bereiken. Ik zette dan mijne weg voort, en haalde geluk- kiglijk eene vrouw in die den zelfden weg be wandelde als ik. Ik vroeg haar danMoederke Wat is er hier op uwe gemeente te doen Zij antwoordde mijik ben van deze parochie niet. Mijnheer, ik ben van Wambeek. Toch kan ik u inlichtingen geven. Men beschuldigt hier een man van eene zaak, die indien zij moest waar zijn, de hairen zouden doen te berge rijzen Ziehier de zaak verschei- dene personen beschuldigen een geuzen- schoolmeester van dees dorp, twee jonge meisjes die bij hem ter school kwamen op eene schandige wijs behandeld te hebben. De Burgemeester had over acht dagen ge- schreven naar het Parket, en daar die hee- ren niet haastig kwamen, heeft hij eenen s tweeden brief geschreven op welken getuigen geteekend hebben en nu is eindelijk hel parket gekomen, om die zaak te onderzoe- ken Het kostte over maanden zooveel moeite niet om die heeren naar Wambeek, mijne parochie, te doen komen. Seffens waren zij daar om een onderzoek in te stel- len. Wat was daar gebeurd vroeg ik nieuws- gierig. Wel zeide zij. niet met allen Gij moet welen dat onze Mijnheer Pastoor, een braaf en heilig man, ziekelijk en meer dm 70 jaren oud, voor meid had zijne eigene nicht, de dochter van zijn broèr of zusters. Nu, dat meisje is ongelukkig over drie of vier jaren van hare zinnen geraakt, zoo dat zij in een zinneloozengesticht is moeten ge- plaatst worden. Na daar eenige maanden verbleven te hebben, is 2ij zoo goed als genezen terug bij haren heer oom gekomen, waar zij nu nog is. ledereen in Wambeek, van den Burgemeester tot den minsten s werkman, weet dat dit meisje daar allerbest behandeld wordt. Nu, op het pralen van eenen drinkenbroer en op aanklacht van eenen uaamloozen brief, kwam het Parket, hier aan met zeven gendarmen. Mijnheer Pas- toor ontving ze zeer wel, liet hun geheel zijn huis zien en als men alles onderzocht en het meisje ondervraagd had, vond men dat er van al de beschuldigingen niets waar was het meisje was niet opgesloten, niet mishandeld, en op hare eer was niets te zeg- gen. Gij kunt denken, Mijnheer, hoe onze Mijnheer Pastoor moest gesteld zijn, een oud en ziekelijk man ja de tranen komen nog in mijne oogen als ik er aan denk, hel was genoeg om Mijnheer Pastoor doen schielijk te sterven, en om zijne nicht voor s altijd zot te maken. En dewijl dat zulks m gebeurde, Mijnheer, zal dit ft eerken, dat men nu beschuldigt, zoo herlelijk te lachen, dal er vele menschen er kwaad om *varen. En nauwelijks zijn er vijf maanden verloopen of dit manneke moet nu zelf voor het Par- ket verschijnen. Of hij nu nog zoo smakelijk zal lachen, weet ik niet, want er zijn getui- gen van gewicht die hem beschuldigen Wat droeve zaken, moederke, «riep ik uit. Ja Mijnheerzegde zijover eenige tt jaren had ik nooit van zulke dingen hooren spreken. Maar sedert dat die ongelukkige wel n gekomen is over de scholen, sedert dat de onderwijzers veel geld krijgen en weinig of geen werk hebben, sedert dat hunne con- scienlie gerekt en verrekt is, hebben wij >t schrikkelijke zaken weten gebeuren in deze omstreken, die de blindste ouders zouden d moeten de oogen openen. Immers, dit begon hier te Moorsel drij uren van hier daar bedierf een onderwijzer verscheidene meis- jes en dan verliet hij het Land van daar i sloeg het over tot Relegem, twee uren van hier, waar een onderwijzer tot drie jaren gevangenis wierd veroordeeld en nu komt hel Parket wederom voor zulke vuile zaak in onze gebuurte En wie weet waar zulks zal eindigen O Mijnheer ik zou voor al het geld der wereld, mijne kinderen aan p geenen geuzen onderwijzer toevertrouwen, p dat begrijpt gij maar moest er zoo iets voorvallen aan mijn dochterke, ik krabde p den schurk die zulks deed, de kinnekens uit p de oogen Nu Mijnheer, zijn wij aan de p Steenstraat, nu ga ik recht door, en gij p slaat slinks af naar Ternath. Dag Mijnheer Dag moederke p Vlaamsch Heelal. Veroorcleeliiig. Het Hof van beroep van Gent heelt dezen morgend uitspraak gedaan in de zaak inge spannen tegen den achtbaren heer Van Wam- beke, Burgemeester onzer stad, wegens over treding van 't art. 315 des stralwetboeks. (Begraving op 't ongewijdde deel onzes kerk- hofs van Joost Slagboom, hollandsche protes- tantsche schipper, en dit op aanzoek zijner weduwe Aagje Brandtvyk.) Het Hof verklaart den heer Van Wambeke plichtig en veroordeelt hem tol vijftig; franks boete en <le onkosten. De lezing van 'l vonnis duurde meer dan eene halve uur. Deze veroordeeling verre van onzen acht baren heer Burgemeester te bevlekken, zal hem integendeel meer en meer de achting en genegenheid der catholieke en gemaiigde liberaïe aelstenaars doen verwerven. Later komen wij hierop terug. Aan de catholieke huisgezinnen. IMARIA§IiRANSUEN, 1 fr. per jaar. Het Mariaskransken verschijnt elke maand in afleveringen van 20 bladzijden, zoodat men op het einde van 't jaar een boekdeel heeft van 240 bladzijden, 't Is eene aangename verzame ling van verhalen, legenden, gedichten, won dere gebeurtenissen die op den eeredienst der H. Maagd betrek hebben. Al wat te Lourdes, Ooslacker, Scherpenheuvel enz. gebeurt,wordt met al de omstandighedenn verhaald. Het Mariaskransken is het goedkoopste van al de maandschriften. De jaargang begint met I Juli. Men schrijft in bij M. den Bestuurder des genootschap van den H. Carolus Borromceus, curéNotre-Dame straat 16 te Doornijk. Kaatsspel.- Houtmarkt. Zondag 23 Juli 1882. Om 10 i/2 ure vooimiddag spelen De partij van Spaens, (Aelst,) tegen degene van Cam. Yerlf.ysen, (Aelst.) Om 3 ure namiddag De partij van J.-B. Mattiiieu, (Aelst,) tegen degene van Moeziek, (Moorsel). Daarna de partij van Sciieep.linckx, (Aelst,) tegen degene van Vonck, (H veltert). ALLERHANDE NIEUWS. Vlnamsolie Kermis. De Dames en Heeren zijn op 't oogenblik ieverig aan 't werk om deze feest ten voordeele van T vrije catholieke onderwijs in onze stad zoo luister rijk en vooral zoo winstgevend mogelijk te maken. Men verzekert ons dat de aelstersche A laamselie Kermis in eigenaardig heid niets zal te benijden hebben aan derge lijke feesten die te Gent, te Antwerpen, te Leuven, enz., de algemeene verwonderingen vreugde verwekten. En geen wonder, lal van bestierders der vermaardste barakken, wafel huizen, paardekensmolens, schietspelen, enz., leenen hunne medewerking, met een woord, 't zal eene volmaakte Vlaamachefeest wezen. Het geillustreerd programma zal kortelings verschijnen. M. Leo Bethune onzer stad, oud-leerling aan ons Collegie bestuurd door de EE PP. Jesuiëten, thans leerling aan de Catholieke Hoogschool van Leuven, komt het exaam in philosophie met groote onderscheiding af te leggen. Morgen Zondag23 Juli, om 7 uren 's mor gens groote luisstei'i'ïjke ï*»i*a- de en Pantomime uitgevoerd door de oude pruiken en de melkbaarden der garde co- miek. Al de gepluimderi zullen er ook deel aan nemen. Generaal-Inspecleur Marechal komt eens zien of ons groot kinderspel in zijnen haak staat. Wie twee uurtjes leute wil genieten, woone de parade bij.... Naar 't schijnt vertrekt de generaal-inspec- teur onmiddelijk na de Parade, naar Brussel uit vrees dat de Kornel hem ook zou leiden cliez Florence pour manger des pommes de terre avec des pelures. Morgen Zondag 23 Juli groote fees ten op de Vichmarkt, om 9 ure 's avonds. Heden zaterdag, om 5 uren des morgens is te Erpe, wijk üonegem, het huisje bewoond door Jacobus D'Haese. boomsnoeier, de prooi der vlammen geworden .Nadere bezonderheden ontbreken. Brussel die stad van verlichtingen bescha ving dat voorbeeldig centrum bij uitnementheid waar de duizenden weigeringen van betaling per jaar, daarenboven bewijs geven van den grooten voorspoed Brussel geeft weêr een staaltje van wat het achter de muren is. Volgens de Chronique zou de politie een groot mode-magazijn, in een der meest bezochte straten ville-hautevan Brussel overrompeld en er een onderzoek gedaan hebben in het belang der zeden. Volgens gezegd wordt werden een twaalftal heeren en de werksters, onder het schuimen van den champagne, in volle feest bevonden. Tusschen die werksters waren er twee min derjarigen, en dit zou reden geven tot eene rechterlijke vervolging. Wij hebben er belang bij dit geval in het kort te vermelden eerstens om le doen zien wat Brussel, die verbasterde hertogenstad, onder een invloed van hel franskiljonnism geworden is. Dan is hel goed dat de dames uil de provin cie die naar Brussel stoomen om daar te laten werken, in modes of anderzins, gewaarschou wd worden, opdat zij goed toezien in wat huizen zij den voet zetten. U Cour riet deelt het volgende meê o Wij hebben twee schandalen der morale indépendanle gemeld, die, het eene gebeurd is in den omtrek van Brussel en hel andere in Brussel zeiven. v Er wordt te Brussel van niet anders ge sproken, dan van alle mogelijke middelen, om die monsterachtige zaken bedekt le houden zoo zegt men dal de Logie met handen en voe ten werkt om, tegen hoog geld, den echtgenoot te bedaren, die door een geuzenschepene zou beleedigd zijn, en men hem aanzet zijne klacht in te trekken. Er is spraak van het ontslag van dien amb tenaar, en van zijn vertrek naar den vreemde. a Wat hel laatste schandaal aangaat, men noemt personen, hierin betrokken, die tot de politieke en geldwereld van het brusselsch liberalismns behooren, en zelfsnotabilitei- ten van de gerechterlijke wereld. a Ook dat schandaal wil men verdooven. Een enkel liberaal blad heeft het ruchtbaar gemaakt. Geen enkel ander liberaal blad sprak er van en zal er, zoo verzekert men ons, van spreken. Welensweerdige bijzonderheid: Den avond toen het trotloirblad, zonder nadenken, dal walgelijk bewijs leverde van het onzijdig moraal, werden al de exemplaren, die in de openbare plaatsen lagen, ingepalmd door de vlugge hand van een personnagie die n'a pas dit son nom et qu'on a point revu, die zijnen naam niet gaf en niet meer werd gezien. De Gazette geeft alweer een staaltje van brusselsche beschaving; de bijzonderheden zijn zoo walgelijk, dat wij ze niet willen, niet kun nen overnemen. Laat ons in 't kort zeggen,dal dicht bij Brus sel, op het gehucht de Groene Jager, een per soon woont die vrouwen van slecht leven van de straat in zijn huis opneemt, en haar daarlaat verblijven en werken. Eene vroegere vrouw was van dit huis naar Hoogstraeten gebrachtden 26 juni had die persoon weêr een ander zoodanig schepsel opgenomen dat hij aan zijnen arm en dronken, meê naar huis leidde. Die vrouw wilde eene herberg binnen gaan en om dit te beletten,had de bedoelde persoon haar de schoenen uitgetrokken, doch zij liep op bloote voeten naar binnen. Daar, in die herberg zijn, door brusselsche farokraten, de walgelijkste, de schandelijkste dingen gebeurd met die ongelukkige. Buiten geslooten zou die vrouw,gevolgd door een dertigtal kerels,in eene barak gebracht zijn en daar... doch de Gazette zeil, die niet heel keurig is, zwijgt hier. Heel den nacht door heeft die infamie ge duurd. 's Morgens is die vrouw gezien gewor den verscheurd, verhakkeld, beslijkt, kletsnat; zij ging met twee kerels het bosch in, sedert heeft men niets meer van haar gehoord. Het onderzoek heeft nog niet kunnen ont dekken water van haar geworden is. Te Brussel begint de liberale commedie van omkooperij in de kiezingen ook voor de rechtbank te komen. Drie buitenliê, uit het arrondissement Leu ven, werden beticht van omkooperij in de ge meente-kiezing, en verschenen voor de assi sen van Brabant. Dat die drie beschuldigden catholieken wa ren, staat vast als O.-L.-V. toren. De deputatie van Brabant, geus in de ziel natuurlijk vernietigde de kiezing die ten na- deele der liberalen was uitgevallen, en hel par ket van Leuven vervolgde de misdadigers. Alweêr hetzelfde als te Antwerpen. De jury sprak de betichten vrij en die uit spraak was een kaakslag voor de liberale ver nietigers. Te meer, daar de nieuwe kiezing door de provinciale overheid bevolen, den zelfden uil slag gaf als de vernietigde dat is den triomf der catholieken. Binnen kort zullen te Brussel twee dag bladen verschijnen het eene radikaal, onder het bestuur van M. Ed. Picard; het ander le Constilutionnel zal het orgaan zijn der onafhan- kelijken. en zal de grondwet verdedigen tegen de radikalen en socialisten. Ten gevolge van onthullingen, gedaan in een proces onlangs te Brussel gewezen, heeft de Lordskamer van Engeland eene speciale commissie gelast met een ontwerp van wet betrekkelijk de bescherming van jeugdige meis jes. Deze commissie heeft nu haar verslag inge diend en, zegt de Londensche Standard, zij heeft erkend a dat er tusschen Engeland en België een handel in blanke meisjes plaats heeft, met een onzedelijk doel. Ziedaar dus officieel bestadigd, in Engeland ten minste, een monsterachtig feit, onteerend voor ons vaderland, waarover eenigen tijd ge leden veel gerucht is gemaakt, en waarbij de namen van vertegenwoordigers der openbare overheid te Brussel, op eene voor hen alles behalve vleiende wijze gemengd worden. In dit proces werd onder eede verklaard, dat be doelde personen het afschuwelijk bedrijf der makelaars in menschen begunstigden en be schermden Alzoo worden er, door eervergeten schurken, uit Engeland meisjes gelokt om in België in den poel der wulpschheid en der ongebonden heid te worden verslonden, en dat mag zoo maar straffeloos gebeuren Ziedaar wat wij onder ons liberaal gouver nement beleven Is het niet om ons land, weleer zoo geëerd in den vreemde, door de gansche beschaafde wereld te doen verachten In ieder geval hopen wij dat, nu ten minste het schandaal zoo publiek is, dringende maat regelen zullen genomen worden. De openbare verontwaardiging eischt het met kracht Van 4 tot 15 juli beeft de koophandels- rechtbank van Brussel, tien faillieten in te schrijven gehad. Maandag heeft in het paleis van justicie nogmaals eene poging tot ontsnapping plaats gehad, door der. genaamden Laisne, vermoe delijke dader van den diefstal van 4000 fr., ge pleegd ten nadeele van den beenhouwer Li bot ton, le St-Gilles. Op het oogenblik dat de gen darmen zich gereed maakten om Laisne in hel gevangenkarken te sluiten, ontsnapte hij eens klaps uit hunne handen en nam in allerhaasl de vlucht. Maar langs waar nu uitliet paleis van justicie geraakt Langs alle kanten was hem den weg door advokalen en nieuwsgierigen versperd, en bovendien werd hij door de gen darmen achtervolgd. Eindelijk niet meer we tende wal doen,liep hij inden korridor van het hof van kassatie; doch hier werd hij aangehou den. Het was nog niet zonder moeite dat men zich van hem meester maakte, want hij bood zeer hevigen tegenstand.Indien Laisne ir. zijne ontvluchting gelukt ware, zou hel de vierde maal geweest zijn dat hij ontsnapte. Moord in de Wetstraat. Maandag ach ternoen heeft de konfrontatie plaats gehad met Armand Peltzer en Madame Bernays. Deze laatste werd afgewacht in het kabinet van M. Ketels, waarM. Willemaerszich bevond. Madame Bernays, door het parket ontboden, was vergezeld door haren vader Eduard Pecher en hare moeder, alsmede door M. Delvaux. De weduwe Bernays was in grooten rouw. Zij, zoowel als Armand Peltzer, schenen beiden als vernietigd. Toen Madame Bernays wegging weende zij overvloedig en was erg afgemat. Men verzekerd dal de konfrontatie niet alge- loopen is;zij moestdijnsdag hernieuwd worden. Twee of drie dagen geleden heeft de justicie een onderzoek afgelegd in een der grootste res taurants van Antwerpen, om le welen of Ar mand daar 's middags, op den dag der misdaad gedejeuneerd heeft. De boeken zijn in beslag genomen. Volgens de Indépendance heeft de konfronta tie van Armand Peltzer met Madame Bernays, tot 8 ure 's avonds geduurd.De schemering viel toen Peltzer naar de gevangenis werd terugge bracht. Toen Madame Bernays in liet rijtuig slapte.dat haar wachtte aan het paleis van jus ticie. was zij diep ontroerd. James Peltzer en zijne moeder hebben ook den heelen dag in hel justicie-paleis doorgebracht. Daar M. Marique, een der boekhouders-ex- perten gelast met het onderzoek over den financieelen toestand van Armand Peltzer, on gesteld is en niet kan uilgaan,werd de betichte dinsdag naar de woning van den expert ge voerd, waar hij bijna den heelen dag gebleven is, ten einde zekere uitleggingen te geven. Twee agenten in burgerskleeren geleidden Armand Peltzer naar de woning van M. Marique in de Lange Haagstraat, waar zij hem voort durend in hel oog bleven houden. M. Coene, boekhouder-expert, woonde insgelijks dit on derzoek bij. De brusselsche korrespondent van het Jour nal de Charleroi zegt dat hel parket,'in de zaak- Peltzer, wel algezien heeft van de beschul diging van diefstal van geld, maar niet van de beschuldiging van diefstal van papieren. M. Bernays bezat papieren, die Armand Peltzer naar de gevangenis konden doen zenden. Wij lezen in den Opinion Verleden zaterdag is Armand Peltzer, gekon- fonteerd met doktor Lavisé. De bijeenkomst was zeer kalm De betichtte heelt, in overeen komst met den getuige, zekere verklaringen door dezen laatste in het begin van het onder zoek gedaan, doen terechtwijzen. Armand Peltzer heeft aan den doktor gevraagd of deze hem niet op zijne eer gezworen had, niets bekend te zullen maken van de feiten na 8 ja nuari gebeurd. Doktor Lavisé heeft hel feil erkend, erbij voegende dat hij zich door de omstandigheden gemachtigd geloofde, de geno men verbintenis te verbreken. Eenigeoogenblikken later, werd Mad. Peltzer op hare beurt, gekonfronteerd met M. Lavisé. Het tooneel was zeer aandoenlijk. Men weet dat, toen zij de aandoening van hare zoons vernam, Mad. Peltzer, ten prooi aan hare hevige opgewondenheid, naar den doktor was geloopen en met dezen een gesprek heeft gehad, waarvan de hevigheid bewees hoe zeer Mad. Peltzer was aangedaan. M. Lavisé had dit gesprek aan den onder zoeksrechter verhaald. Hel is overdatpunt dal de konfrontatie gebeurde. Toen zij den doktor zag, schold Mad. Peltzer ten prooi aan de hevigste opgewondenheid hem uit voor Judas. Op zeker oogenblik werd het tooneel zoo hevig, dal de onderzoeksrech ter Mad. Peltzer moest bedrijgen haar weg te zenden. Woensdag achternoen, omtrent 2 ure, is Armand Peltzer nogmaals gekonfronteerd met Mad. Bernays. De konfrontatie duurde zeer laat. Ten 5 ure 13 min. is Mad. Bernays, vergezeld van 51. Ketels en M. Pecher, in huurrijtuig naar het huis 159 gebracht, waar de moord op Bernays gepleegd werd. In een ander rijtuig zat de griffier van M. Ketels, eene dienstmeid van Mad. Bernays en een derde personnagie, die niet gekend was- Al die personen zijn binnen getreden in het huis 159, en kwamen ereerst na 7 u. weêr uit. Een zwart reiskoffer, tamelijk groot, stond op het tweede rijtuig; ook dit voorwerp werd binnen gebracht, doch is in huis gebleven. Op het oogenblik dat de rijtuigen het paleis van justicie verlieten, stond de advokaat Del vaux op het gaanpad der rue de la Paille, tegen over den uitgang van het paleis. De Constitutieplaats is maandag rond 51/2 ure 's avonds hel tooneel geweest eener bloe dige misdaad. De gebroeders Lemaire hadden een jongeling uitgenoodigd een crème te ge bruiken. Zij bevonden zich nabij het rijtuig van een Italiaan, koopman in crème glacèe. De Ita- liaen diende hun het crème toe, en eischte op eene brutale wijze zijn geld. Hij vond dat de gebruikers hem niet spoedig genoeg betaalden en sprong op een der twee broeders Lemaire en bracht hem een messteek toe; vervolgens wende hij zich tot den anderen broeder en bracht dezen eene zoo doodelijken wonde toe, dat men genoodzaakt was hem oogenblikkelijk naar het St-Pietersgaslhuis le brengen. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. De moordenaar is aangehouden. Ziethier nog eenige bijzonderheden betref fende de misdaad, gepleegd door een koopman in crème glacèe, op de gebroeders Lemaire De moordenaar heet 5Iorelli Fornate en zijne vrouw Famelli Benedita. Beide zijn in de ge vangenis der Kleine Karmelieten opgesloten. De gewonde Georges Lemaire, werd naar het St-Pietersgasthuis gebracht, waar men hem de noodige zorgen toediende. Zijn toe stand was zeer bedenkelijk. Alle pogingen werden gedaan, om hem tot het bewustzijn terug te brengen, tot men eindelijk hierin gelukte. De gewonde kon alsdan aan de ge- gerechterlijke onderzoekers de noodige inlich tingen geven. Men vreest dat de wonden dieper zijn dan men eerst gemeld heeft; zij ziju minstens een centimeter breed. De lemmer van het mes, waarvan de moordenaar zich bediend heeft, is zeer lang. De toestand van het slachtoffer is thans min of meer voldoende. Men hoopt hem te redden. Georges Lemaire is getrouwd en vader van twee kinderen. De vrouw en kinderen bevin den zich, tengevolge der misdaad, in een on- gelukkigen toestand. Ziethier nog een voorval dat wij te verhalen hebben Terwijl de politie-agenten de moordenaar aanhielden, was zijn karken met crème glacèe aan de menigte overgelaten. Eenige kwaajon- gens maakten zich van het wagentje meester, en in weinige oogenblikken was al den crème verdwenen. Toen de politie het karken in beslag kwam nemen, was er van de koopwaar geen spoor meer te vinden. Nadere bijzonderheden. De toestand van hel slachtoffer der moord poging, gepleegd op de Constitutieplaats door een Italiaan, is een weinig verbeterd. De vrouw van den moordenaar, Benedicta Famelli, is woensdag morgend in vrijheid gesteld, Een groot getal Italianen hadden zich woensdag morgend in het paleis van justicie vereenigd, zoo het schijnt, met het inzicht hunnen landgenoot Fortinato Morelli, uit de handen van de gendarmen te halen, die hem naar den onderzoeksrechter moesten geleiden. 51. Dieudonné, substituut van den prokureur des konings, heeft bevel gegeven, de gangen van hel kabinet van den onderzoeksrechter te doen ontruimen. De dagbladen hebben gemeld, dat men ten nadeele van den rechter Paget, in het Hotel de l'Europe, een diefstal gepleegd heeft, welke nog al aanzienlijk was. De bestuurder van het hotel meldt, dal gemelden diefstal niet in zijne woning heelt plaats gehad, en dat zelfs geen enkel reiziger van dien naam bij hem overnacht heeft. Woensdag namiddag, ten 1 uur, werd in het Si-Pietersgasthuis te Brussel zekeren J. B. Boogman binnengebracht, welke op eene ver schrikkelijke wijze aan het hoofdgewond. Men weet nog niet of de wonden het gevolg zijn van een ongeval of van eene moordpoging. Zeker is het dat hij in zijne woning van al de trappen gevallen is. Kinderen, die in de nabijheid aati 't spelen waren, beweeren dat hij door een per soon van de trappèn geworpen is. De aange duide kerel wordt door de politie bewaakt. In dien den ongelukkige sterft, zonder uitleggin gen over het gebeurde gegeven te hebben, zal de \eidachle persoon aangenhouden worden. Het onweêr van woensdag avond heeft in de omstreken van Brussel veel schade veroor zaakt. De steenwegen van Waver, Tervueren, evenals die van Etterbeeck en Waterloo, zijn allen min of meer beschadigd. De oogst heeft zeer veel geleden. Te Gent is weêr wat schoons voorgeval len Zekere Broeder der Christelijke Leering was beschuldigd van mishandelingen op eenen leerling gepleegd, en werd tol 50 fr. boete veroordeeld. Ziehier hoe een blad van Gent de getuigenis van den zoogezegd geslagene samenvat Het is de Broeder niet geweest die mij geslagen heeft hij heeft mij op geen geener lei manier aangeraakt. Het zijn Karei Goossens geweest en Vital De Meyer die mij geslagen hebben. Ik beken geloogen te hebben aan M. den kommissaris met den Broeder te beschuldi gen. Al de getuigen komen met deze verklaring overeen zij bevestigen dus de kleine Janssens bij de policie de waarheid niet zegde. Toch houdt het openbaar ministerie de be schuldiging staande, en de rechtbank veroor deelt den Broeder lot 50 fr. De getuigen dienen dus tot niets meer Een verschrikkelijk ongeluk heeft dijns dag op de Noorderlinie plaats gehad. Een land man welke rond 8 ure 's avonds aan den barreel van de statie van St-Catharina-Waver, over de spoorbaan wilde stappen, werd door den koopwarentrein n 3092, van Antwerpen naar Brussel, overreden. De barreelwachter die den ongelukkigen wilde ter hulp snellen, werd zelf door den expresstrein n. 43, welke ten 8 ure 5 minuten 's avonds uil Brussel naar Antwerpen vertrekt, verrast en op den slag gedood. De machinist van den koopwarentrein heeft toen hij den landman over den ijzerenweg zag gaan, den gang der lokomotief vertraagd, ten einde het ongeluk le vermijden, doch den afstand was te klein. De twee lijken zijn afgrij selijk verminkt, en naar het gasthuis van Duffel gebracht. Bernard is donderdag morgend voor de raadskamer der rechtbank van eersten aanleg van Doornik verschenen. 51. Demot, welke met zijne verdediging ge last is, heeft aan de raadkamer de voorloopige invrijheidstelling van zijn kliënt gevraagd. Het aanhoudingsmandaat is bekrachtigd en de voorloopige gevanghouding is behouden. Zondag avond heeft wederom bijna eene botsing plaats gehad tusschen den trein van Auderghem en dien van Namen. Ten gevolge van onachtzaamheid had de trein van Namen eene verkeerde baan genomen, namelijk dien van Auderghem Met de grootste moeite is men er in gelukt het ongeval nog bij lijds te vermij den. Al de wagons waren opgekropt met reizi gers,en God weet welke verschrikkelijke onge lukken wij zouden te betreuren gehad hebben. Wij denken dat het nu meer dan lijd geworden is,dat de minister ad-interim maatregelen neme, ten einde erger ongevallen te vermijden. Wanneer zaterdag morgend de bewoners der herberg den Brandewijn te Wortegem op stonden, bemerkten zij dat er gedurende den nacht dieven binnen gedrongen waren en eene hoeveelheid kleederen, zelfs die welke aan hun bed hingen, alsook een accordeon, gestolen hadden. Aanstonds begon men de dieven op le zoeken. De daders, dacht men, waren vier reizende muziekanten; inderdaad, twee hunner zijn met behulp van eenen arbeider te Eyne aan gehouden een droeg den gestolen accordeon. Ten gevolge van het onweêr, dat zaterdag boven Brugge is losgebersten, is bijna geen enkel ruit heel gebleven. Te Sleenbrugghe zijn al de ruiten der serren verbrijzeld. In de om streken van Brugge zijn verscheidene boomen ontworteld. Sedert eenigen lijd zijn te Luik valsche stukken van 10 centiemen in nickel, met het jaartal 1862, in omloop. Deze stukken zijn sa mengesteld uit eene mengelingvau lood en tin. Zij zijn zeer moeielijk te erkennen als zij nieuw zijn. Sedert eenige dagen is onder de mijnwer kers van den koolput Levant du Flénu eene werkstaking ontstaan. Van de 1950 werklieden die in deze koolmijn gebezigd worden, zijn er 4530 in werkstaking. Zij vragen eene verhoo-

De Denderbode | 1882 | | pagina 2