Kaatsspel. - Houtmarkt. 'Iimmer- en Dakwerken voldoen om de staatsfondsen in den afgrond van liet zevende ministerie te werpen. Eh welzooveel te erger voor de schatplich tige») en pas op voor de spoorwegongelukken. Maandag 21 augusti zal in het arrondisse ment Nijvel de kiezing plaats hebben voor een volksvertegenwoordigerin vervanging van M.X.Olin, benoemd lot minister van openbare werken. De catholieken zullen niet opkomen. Onrechtveerdig. Het volgende bewijst onwederlegbaar hoe onrechtveerdig de maatregel is betrekkelijk de afschaffing van zekere onderpastorijen, die minister Bara gaat voorstellen In 1840, wierden er 4327 priesters door den Staat bezoldigd in 1880, klom dit getal tot 4997 er onder begrepen de pastors en onder pastors die geene vergoeding meer ontvangen 't zij omdat zij vreemdelingen zijn, 't zij om andere geusche voorwendsels. Deze getallen in vergelijking gebracht met de bevolking, vinden wij dat men, in 1840, één priesters voor 921 Belgen, en, in 1880, één voor 1120 telde. Men oordeele dus over den onrechtveerdi- geu maatregel waarmee minister Bara ons bedreigtimmers hel geld hier geenzins een misbruik uit te roeien, of eene verbetering in te voeren, neen, de oorlog legen God, tegen de Kerk,tegen de priesters moet tot het uilter- sle gedreven worden, gelijk hij, Bara, het zelve te Doorn ijk uitriep Leve O. L. V. van Lourdes Te Siclien woont eene jonge dochter met een broeder en eene zuster, Maria Cilissen genaamd, van bijna 28 jaren, die sedert 7 jaren aan de hevigste maagpijn onderworpen was. Achtereenvolgens werd zij behandeld door wijlen de heeren D. Jageneau te Fall-Mlieer, D. Op de Beek te Herderen, f>. Demoulin te Maestriclit en Melotle te Emael, die na vruchteloos hunne uitgebreide kennissen in het werk te hebben gesteld, allen tot hetzelfde besluit kwamen dat hare kwaal ongeneesbaar was. Lijdende, volgens de getuigenis der genees- heeren, aan eene verzwering in de maag die aanhoudende bloedbrakingen ten gevolgen had, was het de lijderes sedert de drie laatste jaren onmogelijk eenig ander voedsel in te houden dan een klont suiker of babbelaars, in een weinig wijn met water gedoopt. Zij was of wel bedlegerig of wel in eenen leuiisloel rustend door de aanhoudende smarten die zij te onderslaan had, was zij zoodanig verzwakt, uitgemergeld en in een ge krompen dat het gaan haar onmogelijk was. Het daglicht zelfs koride zij niet meer verdra gen. Den 25 Juni laalsleden, had hare zuster haar geplaatst in een leunstoel in het woonhuis waarin zij sedert 4 jaren den voet niet meer had gezet, opdat zij daar wat frissche lucht zoude inademen het gevolg hiervan was dat 2ij in bezwijming viel en 4 uren lang geheel bewusteloos daar neder lag. Vijf maal werden haar de Sacramenten der stervende toegediend, uitgenomen de II. Teer spijs die zij uit hoofde van de aanhoudende bloedbrakingen niet kon ontvangen. Het meisje en haar omgeving muntten uit door eene bijzondere godsvrucht voor de Allerh. Maagd en Moeder Gods Maria, en hoopten met het grootste betrouwen dat door Maria's hulp en barmhartigheid eens een einde aan haar lijden zou komen. Dit levendig geloof, die onwankelbaar be trouwen werd Vrijdag den 30 Juni verwe zenlijkt. Dien dag overhandigde men haar een roozenkrans en eene flesch wonderwater op verlangen van haren broeder voor haar van Lourdes meêgebracht. Nauwelijks had zij eenige druppels van het water genomen of zij voelde eene merkelijke verbetering. O zeide zij tot hare zuster geef mij nog een glas van dat water, want ik voel dat Onze Lieve Vrouw mij wil genezen. Zij dronk een twee de maal, op nieuw voelde zij zich versterkt. De dankbaarheid volgde weldra op de wel daad. Zij begon den rozenkrans te bidden aan liet derde tientje gekomen 2ijnde gevoelde zij iets buitengewoons in haar omgaan en eene neiging om op te staan. Zij lichtte zich op en kleedde zich zelve geheel alleen aan, om haar zuster te gemoet te gaan die eenige minuten te voren het huis had verlaten om wat voeder in het veld le gaan vergaren. Welk was de verwondering dezer als men haar naar huis kwam roepen met den kreet Mieke is genezen, en als zij hare zuster zonder steun met rechte houding, gezond gelaat, met den zaligsten glimlach op de lippen haar zag te gemoet komen. Den volgenden Zondag ging zij voor de eerste maal sedert vijfjaren naar de kerk van dien dag af heeft zij geene pijnen, geene bloed brakingen meer gehad. Zij is zoo ge ondals zij vroeger ooit geweest was en kan met waren eetlust alle spijzen eten zonder het minste ongemak te gevoelen Verleden Zondag 8 dagen is zij naar Laeffelt gewandeld, om in de kerk haren dank te gaan betuigen aan O. L. V. van Lourdes, ter wier eere men aldaar een beeld heeft opgericht. (Postrijder.) HANDEL EN NYVERHEID. Het Belgisch Comiteitvoor de internationale koloniale en algemeene uitvoerhandel Tentoon stelling, welke zal plaats hebben in 1883, te Amsterdam, houdt zich vlijtig bezig met de eerste maatregelen van inrichting voor onze nationale afdeeling. In overeenstemming met het Belgisch Staatsbestuur en met de Neder- landsche Commissie zal het de verschillende vaagstukken onderzoeken in het belang der medewerking van de voortbrengers. Deze kwestiën zullen ongetwijfeld zoo gauw moge lijk kunnen opgelost worden. In den oproep welke eerlang aan de Nijveraars zal gestuurd worden, zullen de opgelegde voorwaarden aan de mededingers alsook de voordeelen, welke zij kunnen bekomen, op eene afdoende en juiste wijze, aangeduid worden. Alles kondigt aan dat België op eene breedeschaal zal mede werken in de tentoonstelling te Amsterdam. RECHTERLIJKE KRONUK. De rechtbank van Brussel (l^ kamer) heeft zich, verleden Vriidag, onledig gehouden met liet onderzoek eener schandige zaak, die veel opschudding te Brussel en in de voorsteden van Brussel te weeg gebracht had. De vrouw van eenen herbergier van Laeken moest verschijnen onder de betichten van zich plichtig gemaakt ie hebben aan overspel met Petrus De Schrijver, 40 jaren oud, liberalen schepen te Laeken en majoor der burgerwacht. Beiden zijn verwezen geweest tol eene straf van 3 maanden gevang. De geuzen dagbladen zullen deze zaak in het donker laten. Donderdag II. greep de plechtige Prijsdee- ling plaats aan de heeren studenten van ons Collegie, bestuurd door de E.E. P.P. Jesuïc- ten. Wij moeten ons andermaal bepalen tot de afkondiging der namen van de heeren Leerlin gen welke zich T meest deden onderscheiden Rhetorica. MM. Emiel Scheeilinckx van Aelst, Edgard De Sadeleer van Meire, Louis Lust van Brussel, Eugeen Verbrugghen van Erpe, Cyrille Dusollier van Luinge en René Van den Bossche van Aelst. Poësis. MM. Celestin Ghysselinckx van Aelst, Alfred Van der Donckt van Melden, Prosper Simons van Ninove, Eugeen Borreman van Aelst en Camiel Van Mossevelde van Aelst. Hoogere Gramatica. MM. Jozef Boone van Aelst, Gerard Bossaerts van Antwerpen, Camiel Forêt van Beverloo, Allons Goossens van Brussel en Aug. Baudoux van Namen. Middelbare Gramatica. MM. Prosper De Pelsemaecker van Denderleeuw, Ben. De Waele van Aelst Prosper Schepens van Uylbergen Pieter De Vos van Eist Arthur Reyntens van Moorsel Valerius Callebaut van Aelst en August Gehot van Aelst. Lagere Gramatica. lc sectie. MM. Anloon Boone van Aelst, Oscar Reyntens van Moorsel Alex. Hanin van Marche, Charles Béthune van Aelst, Honoré De Prez van Lede, Louis Lekeu van Hérenthals, Paul Otto van Brussel, Ed. Soete van Vijve-St-EIoï en Valentin Vertougen van Ilamme. Lagere Gramatica. 2" sectie. Zesde A. MM. Ach. Van der Stichele van Aeltre, Natha- lis De Cleene van Nieukerken, Désiré Van Siriay van Aelst, Constant Bogaerts van St- Gilles-bij-Brussel. Lagere Gramatica. 2° sect. Zesde B. MM. Benoit Vermeire van Ilamme, Paul Parte van Opprebais, Louis Dujardin van Neder- brakel, Valery De Yalkeneer van Aelst, Emiel Landrien van Mullern, Jozef Dujardin van Ne- derbrakel. Voorbereide Klas. 1° sect. MM. Romaan Moyersoen van Aelst, Raymond Van der Schueren van Aelst, René Eeman van Aelst, Polydoor Van Langenhove van Lede, Omer Saey van Lede, Félix Verbrugghen van Aelst en Jozef Weynant van Welle. Voorbereidende Klas. 2 sect. MM. Remy Reyuaert van Haeltert, Georges Bouqué van Looclirisly Alfons Verbeek van Aelst Jozef Delphée van Papegnies, Desiré Leleu van Aelst Stanislaus Burny van Aelst, Philemon D'IIne- seleer van Welle en Edmond Burny van Aelst. VLAAÜI8C1IE KERMIS. Op algemeen verzoek onzer Burgerij en bezonderlijk van de vrienden van Brussel, Gent, Lokeren, Dendermonde Ninove, enz, alsook om aan de buitenlieden de gelegenheid te verschaffen, alle die wonderheden der won derheden le kunnen bezichtigen, is er beslo ten De vlaanisehe kermis nog eens le houden op morgen Zondag 13 Augusti. Wij berichten onze geëerde lezers, dat alles zal verbeterd en vermeerderd zijn. Nieuwe artikels in de Fancy-Fair. Verscheidene nieuwe arlisten in de Renbaan- Fernando. (Men zie ons bijvoegsel.) Eene nieuwe categorie schelmen, dieven en loriassen die in den Ketel worden gedoemd. Nieuwe kunstloeren in den Theater van direc tor Kaatsballi. Gansche ommekeer in de Ark van Noë. Tentoonstelling van dieren curiositeiten reclit- streeksch aangekomen uit China. Japan, Indiën, Zululand, Laponie, Siberien, Far-West Cclombiën, Chili, enz, enz. Nieuwe soort van gesuikerde xeeland- sclie W atels en Ratatfrlt op zijn russïscli bediend in de Wafel- Lakkerij. Lekker bierke van Jan Ver- di,klaar gelijk cristaal en ijskoud,in de Zeeland- sche Tavern en heririgerichting, van den dienst der gargons, opdat niemand te lang naar zijn potteken Uitzet zou hoeven te wachten. Nieu we weigevonden dichten en spreuken van vriend Omer. "Verlichting met 't eleclrische licht van den Rijk versierden Paardekensmo len onder het bestuur van den vermaarden heer Smekenso de St-Jobski. Versclie lekkere spijzen en dranken en den Reste au rang. Gematigde prijzen. Wie zegt dat er de scheer uithangt, spaart de waarheid of, om het maar vlak af te zeggen, hij liegt. Nieuwe geweren en karabijnen van een onlangs uilgevonden stelsel in de groote schietbaan. Vermeerdering van 't getal uitvoerend© muzikanten en zangers in den Café Cliantant. Verscheidene stukken van tot hiertoe onbekende componnisten zul len uitgevoerd worden. Om 10 uren stipt, zullen door onzen ver maarden beiaardist, den heer Robert Van de Maelen, de arias uitgevoerd worden die zijn voorzaat van over eenige eeuwen, de beroemde Moenkinne in 1432, liet hooren ter gelegenheid der geboorte van den prins. Voor 't overige lekker heersclie bier en fijne likeuren, met den meesten spoed gediend. Holanog iets Nieuwe sujekten in den Massacre en vernieuwde ballen, om z' er den kop meé van 't lijf te smijten. Bezondere schikkingen. De preter van 't dorp zal, als na gewoonte, zijnen dienst in de herbergen en koffijhuizen uitoefenen, ten einde te beletten dat die kerels met hunne obbeliekensmolens en karamellen de kermisgasten plagen en dat vooral de kramers met hun leérke en kaarten de centen uit de beurzen kloppen. Dus, wie zich eens lustig wil vermaken be- zoeke de Aelstereclie V'laamsclie Kermis. De ingangsprijs blijft onverander lijk vastgesteld op SO centimen. De kinderen betalen half geld. De drij eerste dagen der Vlaamsche Kermis zijn uitmuntend gelukt geweest, dank aan 't goed weder waarmee wij begunstigd waren, 't Ware waarlijk spijtig geweest had de regen de feest komen verhinderen, want, wij mogen het zeggen, nergens werd er eene deftigere en leutigere Vlaamsche Kermis ingericht-, nergens heerschte er meer eendracht, nergens wedie- verde elkeen zoo om 't meest om de feest zoo vroolijk, zoo aantrekkelijken vooral zoo winstgevend mogelijk te makenOverigens dit bekennen de talrijke vreemdelingen en onze aelstersche liberale tegenstrevers die onze Foore bezochten. Al die iever, al die moed, alle die zelfs- verloocheningen, al die werkzaamheden wier- den met den besten uitslag bekroond. Eene zee van volk stroomde naar onze Vlaam sche Kermis, en de ontvangsten overtrof fen alle vooruiizichtenJa, wij mogen vrij en vrank uitroepen dat, in evenredigheid der bevolking, de Vlaamsche liermissen van Gent en Leuven zulke rijke hulpbronnen voor het Vrije Catholieke Onderwijs niet opleverden Ongeveer 20 duizend personen uil alle standen der samenleving bezochten het Aelstersche Kermisplein. Armen i ijk, jongen oud, elkeen wilde er aan deelnemen en zijnen penning bijdrager'. Ook heerschte er nergens meer vreugde, meer broedeilijkheid, meer leute... Plaatsgebrek noopt ons. ons verslag over de verschillige Barakken, Theaters. Drinkhui zen, enz., tot ons aanstaande nummer te ver schuiven. Bepalen wij ons heden te doen uit schijnen dal onze Vlaamsche Kermis op de ontegensprekelijkste wijze komt te bewijzen i° Dat wij, catholieken, kunnen, als we maar willen. 2° Dat de aelstersche catholieke bevolking het godsdienstig onderwijs goedkeurt en nood zakelijk acht en bet daarom zal blijven onder steunen. 5C Dat wij nog verre verwijderd zijn van den dag op den welken de liberalen hunne weu- sehen zullen zien verwezenlijken, namelijk, van de catholieke scholen bij gebrek aan geld, moed, iever en standvastigheid, te zien ver dwijnen.... 4" Dat de opperhoofden onzer liberalen nu heden nog meer de overtuiging moeten ver kregen hebben dat het hier met hun kliekje voor eeuwig en drij dagen opgeschept is en blijven zal Zondag 13 Augusti 1882. om 10 1/2 ure voormiddag, de partij van Van den Spiegel (Schaarbeke) tegen degene van Waulers (Aelst.) Om 2 ure namiddag, de partij van De Valk (Hofstade) tegen degene van Gits (Aelst.) Daarna de partij van Kerselaer (Aelst) tegen degene van Parent (Hofstade Dijnsdag 15 Augusti. om 2 1/2 ure namiddag, de partij van DeWinne (Schoonaarde) tegen degene van F rans Roels (Aelst Daarna de partij van Daelman (Aelst) tegen degene van Neerinckx (Erembodegem GETERDE KARTONS, GEGALVANISEERD PLAAT IJZER, Zink, Dakpannen, Schaliën, Bekledingen voor vochtige mu'-cn. J DE FONTAINE, 84, Noordor- laan, te Brussel. ALLER1IANDE NIEUWS Aan ons nummer van lieden behoort een bijvoegsel. Op Zondag 20 Augusti. Luisterrijk Concert ten voordeele der catholieke school van Haeltert, gegeven door de heeren leerlin gen van't Collegie van Geerardsbergen. Aan vang om 3 uren namiddag. Reis naar Zee. Pleziertrein naar Oostende, Blankenberge en IIeist, uit Brussel Aelst, enz. op 15 Augustus 1882. Vertrek uit Aelst ten 6.50 's morgens. WEER. Vertrek uit Heist ten 7.52 's av. id. uit Blankenberge ten 8.21 id. id. uil Oostende ten 8.24 id. Aankomst te Aelst ten 10.32 id. Prijzen der kaarten heen en weer van Aelst 2e Klas, 5,20. 5e Klas, 5,45. Van 11 lot 14Augustus,ten 8 uren 's avonds, worden kaarten uitgegeven in de statie van Aelst. Slechts 700 kaarten worden uitgegeven. In den nacht van 7 tot 8 augusti heeft een geweldige brand te Aygem een huis in ascli gelegd. De sein de door eene maatschappij ge dekt, bedraagt 6400 fr. Het is stootend te zien, zegt 't Handels blad, hoe de'liberale pers gedurig de waarheid den hals omdraaithoe zij leugens verspreid om den eenvoudigen lezer aan zijne partij ge bonden te houden. In een artikel over Afrika, zegt la Gazette, dal het beste bewijs van Afrika's rijkdom hierin te vinden is, dat de paters Jesuieten er heen gaan. Die, zegt dat blad, die gaan zich niet amu seren om heidenen le bekeeren, als er niets te winnen is. Eu onmiddelijk laat liet blad er op volgen, dat ook de engetsch-protestanlsche zendelingen, die zeer praktisch zijn, zich veel moeite geven in Afrika. Voor de laatsten geen woord afkeuring Welnu, liet tegenovergestelde van 't geen liet trotloirblad zegt, is de waarheid. Indien er ooit belanglooze zendelingen zijn geweest, dan zijn bet die der catholieke mis siën, die naar de dorste en onvruchtbaarste spreken gaan, en daarvan niets meé terug brengen dan eene bloedige marlelie-kroon. Integendeel, de protestantsche zendeling is altijd een handels-agent; de winst is zijn eerste zorg, liet christendom zijne tweede men leze de engelsche schrijvers zeiven over de missiën in A'frika. Is riet niet eerloos zoo moedwillig, en enkel uit baat tegen onze geestelijkheid, zoo te liegen, te lasteren en de waarheid te verdraaien, gelijk de Gazelle doet. Dellafaille, beambte van het bureel der stadswerken te Gent, is verleden Maandag afgezet geweest door den gemeenteraad van Gent. Die afzetting heeft moeten gebeuren nadat men ten laste van Dellafaille erge onregelma tigheden ontdekt bad. Dit is alles wat het pu bliek van Gent mag weten. Maar men verbergt zorgvuldigd liet beloop van hel te kort hoe lang het spel geduurd heelt hoe het komt dat men alles niet vroeger ontdekt heeft neen, silence en mystère. Dellafaille is een geus Hgt onzijdig staatsonderwijs brengt al meer en meer zijne vruchten van ongeloof en zedenloosheid voort. De zelfmoorden verme nigvuldigden,naarmate de godsdienstige gevoe lens verminderen. Een jammerlijk nieuws uil het land van Herve bewijst, hoezeer de geest van vrijdenkerij zelfs bij de opvoeders^ der jeugd is binnen gedrongen de geuzen- schoolmeester van Bolland heeft zich hel leven benomen. Op 13 juni laatstleden vierden de libera len eener gemeente nabij Binche, den zegepraal der geuzen. Tot middernacht hadden zij gewallebakt. Eindelijk waren zij, men weet niet op welke wijze, in bezit geraakt van den sleutel der kerk. Een groot getal wallebakkers gingen iu de kerk en begonnen er te zingen en lawijd te maken. Een der belhamels, welke vooral zeer goed in de gemeente gekend is, klom op den predik stoel en begon de sermoenen na te bootsen hij braakte de schandelijkste godslasteringen uit, en zegde dat er geen God was, en indien er een God was. dat er hem slechts eene zaak te doeri bleef, en dat was van hem te vernietigen. Vervolgens leverden zij zich aan de onge- hoordste baldadigheden over; zij dronken den wijn uit en begonnen met de klokken te luiden, zoodanig dat de inwoners dachten dat er brand ontstaan was. Het volk dat langs alle kanten toegesneld kwam, was getuige van de schandaligste feiten. In de kerk stonden de heiligschenders te dansen en te zingen. Daarna begaven zij zich naar de woning van den pastor, en gingen voor zijne deur lawijd maken en plantten eindelijk eene buis van de stoof voor zijne deur. Ver volgens begaven zij zich naar de woning van den calliolieken onderwijzer, en hernieuwden daar hunne schandalige leiten. Tot nu toe is liet gerecht met deze 2aak nog niet bemoeid. Wat zou hei wel! Durfde Bara, hij zou de heiligschenders een eerekruis schenken Te Luik is een catholiek raadsheer van Cras-Avernas veroordeeld lot 200 fr. boete, omdat hïj zich aan kies-oinkooperij had schul dig gemaakt. De geuzen-onderwijzer van die gemeente was ook van kiesomkooperij of bedreiging be schuldigt. Lie laatste werd echter vrijgesproken,omdat, zegt men, als de liberalen gevallen waren, bij zijne plaats zou zijn kwijt geweest. Prachtig, niet waar La Flandre libérale meldt dat waarscliijn- de prijs voor liet verzenden der dagbladen zal verminderd, en de prijs der postkaarten op 2 centiemen zal gebracht worden, alsook, indien de toestand der schatkist het toelaat, zal men terugkeeren tot den tarief Van der Slichelen voor groote reizen. Treurig doch waar. 't Is in onze dagen treurig gesteld iu de wereld men vindt er valsch geld vaisclie maat valscli ge wichtvaisclie spijzen vaisclie dranken valsche kleuren vaisclie stoffen vaisclie leeringen valsche mceningen valsche vrienden valsche raadgevingen valsche namen valsche eer valsche vreugde vaisclie droefheid valsche wissels valsche akteri valsche sleutels valsche tailles valsche hairen val sche tanden valsche ledematen en, wat het allertreurigst is valsche harten. Wij ontvangen een nummer van een lijdschrilt dat hier in België nog onbekend is, maar dat weldra in ons midden een aantal abonnenten tollen zalwij bedoelen de Welen- schappelijke Nederlander, onder de redactie van een man van overgroot talent, M. J. W. Brou wers, die hier zooveel vrienden en vereerders teit. Onder belangrijke artikels die dat tijd schrift bevat, lellen wij Metlernich 's nagelaten schriften. Erasmus persoon en geschrift. Graf kelder der Egyptische vorsten, het Handschrift der navolging (Thomas a Kempis) van liet jaar 1365, Militaire romans, Analecta Bollandiana, enz. enz. en zeer kostbare opgaven van ver schenen duitsche, engelsche en fransche boe ken. Een artikel dat vooral de aandacht trek ken zal, is dat opziclitens den vlaamschen dichter M. Pol de Mont, aan wien door pro fessor Alberdings-Thym, van Amsterdam, tamelijk ongenadig de waarheid gezegd wordt over zijne vier laatste dichtbundels. De uitge vers van de Welenschappelyke Nederlander zijn MM. Küppers en Laurey, te Haarlem. Moord ut volle straat gepleegd. (Nadere bijzonderheden). Maandag morgend ten 9 ure heeft men doktor De Paepe in het kabibet van M. Charles, onderzoeksrechter gebracht. Ten 1 uur namiddag bevond hij er zich nog. Er zijn verscheidene zeer gewichtige verkla ringen gedaan; het schijnt dat Duverger een zeer groolen invloed had op Mad. De Paepe; zij durfde niet gehoorzamen dan op bevel van Duverger. Op zekeren dag heelt hij haar gesla gen, omdat zij weigerde aan zijn verzoek te voldoen. M, De Paepeis dijnsdag morgend, zonderme- notten met liet gevangenkarke aangekomen. Men heeft hem gevraagd of hij niet liever in een huurrijtuig naar hel justiciepaleis gevoerd werd, doch hij heeft geweigerd. In de gevangenis heeft de doktor het bezoek ontvangen van een groot getal vrienden. De bestuurder van de gevangenis der Kleine Karmelieten beeft zells zijn kabinet ter beschik king van Doktor De Paepe gesteld, doch deze heeft dit voorstel van de hand gewezen. Ilij spreekt met 2ijne bezoekers,evenals de andere gevangene, voor de traliën. Reeds tweemaal heeft Mad. De Paepe zich in de gevangenis aangeboden om met haar echtgenoot te spreken, de doktor weigert haar te ontvangen, maar hij vraagt gedurig naar zijne kinderen, die hij innig bemint. De toestand van Bogaerts. alias Duverger, is verbeterd. Indien de verbetering blijft voort duren, zal men hem binnen een achttal dagen naar zijne woning kunnen overbrengen. Ten einde Duverger niet te vermoeien, heeft het parket hem nog niet volledig ondervraagd. Volgens de brusselsche korrespondent van het Oigane de Mons, werd doktor De Paepe op negenjarigen leeftijd gedekoreerd voor het redden van eenen werkman, welke onder een hoop aarde, die ingestort was, begraven lag. Met den groolsten iever had De Paepe zich aan 't werk gezet, en had zoolang gewerkt tot dat het hoold van den ongelukkigen werkman zichtbaar was; toen kon deze op hulp roepen, en alzoo werd bij door den negenjarigen De Paepe van de dood gered. Moord in de Wetstraat. Dijnsdag vroeg in den morgend,is Armand Peltzer in het kabi. net van den onderzoeksrechter gebracht, waar hij een nieuw verhoor ondergaan heeft, 's Na middags is hij voor de kamer van inbeschuldi- gingstelling verschenen, die moest uitspraak doen over liet beroep van den betichte, tegen de ordorinancie der rechtbank, waardoor het mandaat van aanhouding ten zijnen laste ge handhaafd wordt. Naar liet schijnt, moest de advokaat van den betichte, Mr Van Calster.naar Marocco vertrek- f ken. en daarom is Armand Peltzer dijnsdag voor het hof verschenen, in plaats van donder dag, zooals bepaald was. Na eene nog al lange woordenwisseling tusschen het openbaar mi nisterie en de verdediging, heeft het hof het beroep van Armand Peltzer verworpen. Een nieuw Drama. Zaterdag avond, rond 7 uren werd de voorstad St-Joost-ten- Noode, in rep en roer gebracht, door het ple gen van eenen moord gevolgd van zelfmoord. In de rue de Bériol, 47, is eene herberg, ge naamd Am Cruchon de llussrlt. Deze herberg wordt gehouden door de weduwe Demerre, die, sedert omtrent zes maanden met Karei Van der Borglit, oud 25 jaar, leefde. De weduwe bad reeds spoedig bemerkt dat Van der Borglit geen lielliebber was van wer ken, en om deze reden zond zij hem maandag weg. Van der Borght ging zonder de minste opmerking te maken henen. Dinsdag kwam hij terug, en dronk een glas bier. Iniussclientijd was een ander persoon binnengekomen, welke een flesch bier bestel de de weduwe wilde daarop naar den kelder gaan. Op dit oogenblik baalde Van der Borght een pistool uit zijn zak en loste een schot op de weduwe vervolgens loste bij een schot op zich zelve», en raakte zich in de hersenen. De dood was oogenblikkelijk. liet parket heeft een onderzoek begonnen. De toestand van de weduwe Demerre is niet erg, zij heeft slechts eene wonde aan de kaak bekomen. Een jongen van 9 a 10 jaar wordt door de brusselsche policie ieverig opgezocht. De kleine wordt belicht van diefstal van een geldbeugel, inhoudende 4 bankbriefjes van 400 fr. en één van 20 fr. Deze geldbeugel is den 5 dezer door Mad. Swaeleris, herbergierster, wonende op den Waterlooschensleenweg, n. 106, verloren. Dezelfden dag rond 4 1/2 ure namiddag heeft men den kleine gezien in de Urselinne^traat, mei den geldbeugel in de band. Hij deelde de bankbriefkens aan de kinderen uit, denkende dat bet beeldekens waren. Twee bankbrielkens van 100 fr. zijn in beslag genomen. Het lijk van den machinist, die in liet on geluk van Temsche is omgekomen, is gevonden op liet strand der rivier te Weert. Het lijk was gekneusd. Eene depeclie uit Temsche meldt dat ook het lijk opgevischt is van Calbout, den meestergast van M. Lisnyer. De Bien public van Gent deelt eenige tref fende bijzonderheden meêoverde laatste oogen- blikken van den ongelukkigen luitenant Dive Toen na de ontploffing.de eerste bulpbooten aankwamen, lag M. Dive afgrijselijk gewond op de ponton. Hij schreef zijn testament: ik laat alles aan mijne moeder. Dive. Zoodra bij een priester zag aankomen, riep bij hem met luide stem. Toen de priester bij hem was, hield hij hem in zijn armen en sprak zijne biecht. De ongelukkige luitenant werd in eene boot tot aan de kaai gebracht. Het is daar dat hij in hel bijzijn van eene ingetogene me nigte Je laatste Sakramenten ontving. In het gasthuis, waar hij gebracht werd,was elkeen verwonderd over zijne koelbloedigheid en zijne gelatenheid. Toen de doktor hem aan kondigde dat hij hem de twee beenen zou moe ten afzetten, zegde M. Dive: a Doktor, doe uwen plicht. M. Dive is in de godvruchtigste gevoelens gestorven. Melden wij nog dat de toezichter van brug gen en wegen, M. Brack, nog altijd te Temsche verzorgd wordt. Er is geen verandering in zijn toestand. De failliet Pfeffer, die over twee jaren in Gent eene groote ontroering verwekte, den ondergang deed ontstaan van een oud bankiers huis en aan de Bank van Vlaanderen een zeer gevoelig verlies toebracht, is aldaar nog niet vergeten. Wij vernemen nu dat er ieverig ge werkt wordt om eene maatschappij tot stand te brengen die den voddenhandel en de ver- veerdiging van inpakpapier zou hernemen, die de voornaamste hulpbron van Pfeffer uitmaak ten.Op een kapitaal van een millioen frank zijn reeds 700,000 fr. ingeschreven. De hypothe- kaire schuldeischers der failliet aanveerden de schikking, en brengen hunne hypotheek over ten laste der nieuwe maatschappij. De voor standers der onderneming rekenen 800,000 fr. 'sjaars zaken in papier te doen en twee millioen in vodden. M. Villers, administrateur der Bank van Vlaanderen, zou de voorzitter der nieuwe maatschappij worden. Dijnsdag rond 91/2 ure 's avonds,zijn erge feiten voorgevallen, eerst in de Vredestraat en vervolgens in de Roode Torenstraat te Gent. De genaamde Frederik Calis, landlooper en een gevaarlijk oud-veroordeelde, was naar de woning zijner verlooide gegaan in de eerst ge melde straat,met het inzicht den vader van het meisje messteken toe te brengen, zooals hij reeds in den namiddag gezegd had. Hij kwam in het huis met een mes in de hand. De geburen, die vernomen hadden,wat er ging gebeuren, kwamen toegesneld, rukten hem het mes uit de hand en hielden hem vast, lot dat de policie,die verwittigd was, kort nadien aan kwam. De agent Jozef Piette, verzocht Calis, mei hem meë naar het policiebureel te gaan. Calis weigerde den agent le volgen, en ten slotte zag deze zich eindelijk verplicht den kwaaddoener de menotten aan te doen. De aan gehoudene ging alsdan meé. In de Roodetoren- straat gekomen zag Calis eenige straatloopers, waarschijnlijk zijne vrienden, en hij riep hen Ier zijner hulp. De straatloopers sprongen op den agent toe en begonnen hem op de ergste wijze te mis handelen. De een trok hem het hair,uit het hoofd, een ander ontnam hem zijn wapen en scheurde hem de kleeren van hel lijf, kortom, de ongelukkige agent werd ten gronde gewor pen, en onderging de ergste mishandelingen van wege deze brutale en slechte kerels. De schelmen sneden de menotten af, die de moedige agent,ondanks de slagen die hij kreeg, niet had losgelaten. Zij dreigden hem dood te slaan, indien hij de menotten niet losliet. Dit tooneel duurde bijna een half uur, en zulks in tegenwoordigheid van twee tot drie honderd personen. Deze lieten de deugnieten

De Denderbode | 1882 | | pagina 2