iiaatsspel. - Houtmarkt. I immer- en Dakwerken vlas is zwart en leelijk gedroogd, De meeste landbouwers, die voor den regen hun vlas niet verkocht hebben, mogen het zelf opdoen, want er is geen vraag naar. Het hooi heeft ook in de ongunstigste om standigheden verkeerd, terwijl het in de meer- schen en weilanden gelegen heeft, om door de zon tot genoegzame droogte gebracht te wor- den.Vele landbouwers zijn gedwongen geweest de hooioppers, die in de lage meerschen lagen, weg te dragen, aangezien die onder water kwamen. Er zal dit jaar weinig goed, schoon en welriekend hooi zijn. En de aardappels ledereen dacht dat hel een dubbel jaar ging zijn voor den aardappel oogst, maar wij zouden ons mogen gelukkig achten, als wij de opbrengst van een gering gewoon jaar hadden. Het is te vreezen dat wij, evenals over drie jaren, dure prijzen voor slechte aardappelen zullen mogen betalen. Alhoewel de haver den tegenslag van het gure wéér ondergaan heeft, belooft zij toch een goed beschot. Ook de rogge is tamelijk goed gelukt. Kon hij nu maar overal ingeschuurd worden. De tarwe heeft verschrikkelijk veel geleden van het slecht wéér en de slag vlagen. Zij ligt op vele plaatsen geknakt, vernestelt en ver woest. Men mag er op rekenen dat zij weinig zal schieten: het graan zal klein en onvolkomen zijn. Er blijft nu nog te weten wat het wéér zal zijn, om het oogsten te verrichten. Reglement op cl© v oel poelen of bijgangen. In zitting van maandag 21 dezer, heeft onze Stedelijke Raad eindelijk het reglement op de voetpaden aangenomen. Ziethier de bezonderste schikkingen Alle de voetpaden in de stad Aelst, zullen moeten gemaakt of hermaakt worden volgens het algemeen plan door den Stedelijken Raad goedgekeurd. Het Bestuur zal zich met de uitvoering der werken gelasten de onkosten zullen gedragen worden voor 1/3 door de stadskas en voor 2/5 door de eigenaars. Deze 2/5 mogen binnen de 16 jaren of in tien gelijke gedeelten betaald worden. De thans bestaande voetpaden zullen mogen behouden worden, voor zooveel zij beantwoor den aan 't doelwit door 't reglement beoogd.De sponden en kasseien als onbruikbaar voor de kuip der stad geoordeeld, blijven aan de eige naars, doch hel Bestuur moei ze op legenspre- kelijke prijzij overnemen, indien het gevraagd wordt. Het staat den eigenaren vrij, zich zei ven met de legging hunner voetpaden te gelasten, mits zich te gedragen naar de schikkingen van 't reglement. Eindelijk is 't College van Burgemeester en Schepen gelast te onderzoeken, welke bijgan gen der thans bestaande mogen behouden blijven. De Baad legt aan 't College op in de uit voering van 't reglement met de meeste wel willendheid en toegevendheid te handelen. De werkzaamheden zullen onmiddelijk na de goedkeuring der bevoegde Overheid aan vangen. Het liooger besproken reglement zal onge twijfeld de goedkeuring van elkeen wegdra gen het was hoogst tijd dat hierin voorzien wierd: immers, men telt ze met duizenden me ters de voetpaden waar men zich den nek zou op kraken. Wat meer is, dit werk zal machtig veel bijdragen lol de verfraaiing onzer stad. Ware liet een Kloosterling, een Priester ?!!V Men herinnert zich nog wel 't geval van den officieelen vuilbaard Van Ruysseveldt van Moor- sel die, pas een jaar geleden, om zijne schan delijke kinderprosserijen tot 286 jaren gevang en groote geldboeten werd veroordeeld. Dank aan de behulpzaamheid van eenige zijner vrienden, kon die vuilbaard vluchten en zich aan zijne welverdiende straf onttrekken. Dezer laatste dagen,wendde zich zekere per- Soonaadje, in naam zijner vrouw, tot het Ge meentebestuur van Moorsel, ten einde de verandering van woonst voor Rotterdam van den gevluchten vuilbaard te verkrijgen. De heer Burgemeester van Moorsel was hoogst verwonderd over deze vraag, en in den twijfel of hij 't gevraagde stuk aan eenen ver oordeelden vluchteling mocht afleveren, deed hij inlichtingen vragen aan den heer Procureur des Koniugs te Dendermonde. Deze ambtenaar antwoordde dat liet Ge meentebestuur dit stuk mocht afleveren, mits de veroordeeiingen er op te melden. Het Gemeentebestuur leverde de woonst- verandering af met melding der veroordeelin gen. Dit voldeed vrouw Van Ruysseveldt niet, en zij richtte zich tot den heer De Deyn, dienst doende gouverneur onzer provincie. De heer Gouverneur besliste dat de woonst- verandering moest afgeleverd worden, zonder eenige hoegenaamde melding der veroordee lingen. De heer Burgemeester van Moorsel onder wierp dan 't geval aan den heer Procureur- generaal en vroeg Lerzelfdeitijd zijnen raad. Deze laatste antwoordde dat hij geenen anderen raad te geven had dan liet Gemeente bestuur aan te sporen, 'l gevraagde stuk al te leveren zooals de heer Gouverneur het bevool, 'tis te zeggen, zonder melding der veroor deelingen. Dus de gerechtelijke Overheid weel dat de gevluchte vuilbaard Van liuysseveldt zich tot Rotterdam ophoudt, en, zonder eenigen twijfel, heelt de lieer Procureur-generaal hierover verslag gedaan aan den heer minister van justicie. Waarom dan beveelt de heer Bara de uitlevering van dien eerloozen kinderver- prosser niet Waarom ja, waarom Ware het een kloosterling, een priester ohdat zou wat anders wezen.... Op 't oogen- blik dat wij deze regelen schrijven, zat hij reeds lang achter 't slot Kanunnik Bernard is slechts beticht van twee, neemt drij.millioenen gestolen te hebben, en hoeveel duizenden franks wierden er niet verteerd om hem gevangen te nemen? Men zondt magistraten lot in het verre Amerika om hem op te speuren.... Maar Van Ruysseveldt, die lot 286 jaren gevangenis werd veroordeeld, omdat hij onnoozele schepsels heelt verprost, aan de welke hij dus iets heeft ontstolen dal met geen geld op de wereld te betalen is, laat men, om zoo te zeggen, onder onze oogen, in volle vrijheid bandelen en wandelen alsof hij 't onschuldig ste wezen der wereld ware Kan 't missen dat de eerbied voor 't gerecht dagelijks afneemt Aan wie de schulden de verantwoordelijkheid Aan dezen die de schaal van Thémis uit partijbelang te veel langs den linken kant doen overhellen Daden van moed en ^elfs- opoffering. Bij koninklijk besluit van 21 Augusti zijn de volgende onderscheidingen gegund aan perso nen onzer Stad, te weten MM. De Coninck Tlteodoor-Joost, mulder te Aelst. Medaillie van 2" klas. Op 28 Juli 1881, heelt hij een kind gered 't welk aan 't verdrinken was. Van Geem Jan-Baptist, scholier te Aelst. Medaillie van 2° klas. Op 5 Augusti 1881, heelt hij een kind gered 't welk op 't punt was te verdrinken. Van Assche Valerius, stoker te Aelst, Medail lie van 2° klas. Op 22 September heelt tot Oostende een peerd tegengehouden 't welk op hol was gegaan. De Gheesl Row aan en De Smet Jan-Baptist, zakdragers. Medaillie van 5'' klas. Op 7 Fe bruari 1882, hebben zij eene vrouw gered die ging verdrinken. Arys Hector- Philemon, onder-luitenant bij 't vrijwillig gewapend Pompierskorps. Me daillie van 5e klas. De Sadeleer Jozef-Henri, brigadier en Liebaut Michel, lancier, hij 't zelfde korps, eene eervolle melding. Op 20 Mei 1881 hebben zij zich doen onder-, scheiden bij eenen brand. (Brandramp der I hofstede van sieur De Smet-De Bies. Beek straat Aelst-Mijlbeke.) Naar de liberale dagbladen verzekeren zou de nieuwe minister van openbare werken groote spaarzaamheden invoeren, en ons aldus als gilt van blijde inkomst gunnen Vermeer dering der spoorwegtarieven in 'l algemeen en vermindering van 't getal treinen.... En al, die spaarzaamheden, al die vermeerderingen,al die verminderingen worden slechts bevolen om in den onverzadelijken sloklust van den school - wolf te voorzien. Blijft dit duren dan zal dit vreelzuchtig beest ons nog met krol en mot verslinden. Het schijnt dat de vaderlijke bezorgdheid van M. Van Humbeeck ontdekt heelt dat de hedendaagsche kleederdracht der officiëele onderwijzeressen min of meer hinderlijk is om gevoeglijk les te geven in de school. Daarom zou, volgens een liberaal dagblad meldt, spraak zijn aan gezegde onderwijzeressen, eene eenvormige kleeding op te leggen. In de veronderstelling dat dit waar zij, zul len dus de jufvrouwen onderwijzeressen, tegen wil en dank, even als een soldaat, hun uniform moeten aantrekken om klas te doen Dat zal gansch prettig wezen De Kiezing voor de Koop- liondels-IteehdS>i>tik van Aelst, zal plaatsgrijpen op Donderdag 14 September, om 1 uur namiddag. De heeren kiezers worden bijeen geroepen om tot de benoeming over te gaan van twee rechters in vervanging van MM. Schuermans liarel eri Smits Adriaan en van een rechter- plaatsvervanger in vervanging van M. Prosper Van der Smissen. Opening; en sluiting tier Jaelii. De Moniteur van dijnsdag kondigt eindelijk het zoolang verwachte besluit af, betreffende de opening der jacht. De opening der jacht is bepaald op de nage- melde tijdstippen Voor de provinciën Antwerpen, Braband, West- en Oost-Vlaanderen, Limburg en de ge deelten der provinciën Henegouw, Luik en Namen gelegen op den linkeroever van Sara- ber en Maas, er in begrepen geheel liet grond gebied der steden Luik, Hoei en Namen, op 30 augusti. Voor de provincie Luxemburg en de gedeel ten der provinciën Henegouw, Luik en Namen gelegen tusschen Samber en Maas en op den rechtoever der Maas, op den 9 der maand sep tember aanslaande. Nogtans is de jacht met de hazewinden slechts toegelaten te rekenen van 20 septem ber de jacht op de fezanten is slechts toege laten te rekenen van f October. Op de plaatsen waar de sneeuw toelaat het wild op het spoor te volgen, is de jacht in de vlakte opgeschorst zij blijft toegelaten in de bosschen, evenals de jacht op het waterwild op de oevers der zee, in de moerassen en langsheen de slroomen en rivieren. De jacht op de patrijzen is gesloten na 50 november aanstaande alle soort van jacht is verboden na 51 december. Nogtans zullen de klopjachten op het groot wild, alsook de jacht op de konijnen in de bos schen en op de duinen, bij middel van klop jachten of van staande honden, toegelaten zijn tot 31 januari 1883 de jacht op de konijnen bij middel van zakken en Iretten, is gansch het jaar toegelaten de jacht op het waterwild op de oevers der zee, in de moerassen en langs heen de stroomen en de rivieren, blijft in al de provinciën open tot 15 april aanstaande, inbe grepen. De jacht met de windhonden in koppels en zonder vuurwapens, is toegelaten tot 15 april in de provinciën Braband,West-en Oost-Vlaan- deren, Henegouw en Namen, behalve het kan ton Gedinne, en tot 30 april in de kantens Arendonck, Brecht, Moll, Turnhout, Santho ven en Westerloo der provincie Antwerpen, in de kantons Beeringen en Peer der provincie Limburg, in het gedeelte der provincie Luik, gelegen op den rechteroever der Maas, in de provincie Luxemburg en in hel kanton Gedinne. RECHTERLIJKE KRONIJK. M. Charles, onderzoeksrechter, gelast met de zaak-De Paepe, vergezeld van zijn griffier, heelt zich maandag morgend naar het St-Pie- tersgasthuis begeven, om over te gaan tot de ondervraging van Bogaert-Duverger. De onder vraging heeft verscheidene uren geduurd. liet schijnt dat Duverger, toen hij over de schuldige betrekkingen sprak die er tusschen hem en de vrouw van doktor De Paepe beston den, getracht heelt omstandigheden aan te halen waardoor de handelwijze van doktor De Paepe, voor welke deze laatste werd aange houden, verontschuldigd werd. Üe2e handelwijze komt overigens overeen melde verklaring van Duverger in zijnen brief aan den EtoileNiemand dan ik zal met meer oprechtheid aan den jury, de vrijspraak van doktor De Paepe vragen. Duverger heelt woensdag het gasthuis ver laten en zich naar zijne woning begeven. Hij zal eenigen tijd te Nizza gaan overbren gen, vergezeld vaneen persoon zijner familie, ten einde geheel van zijne wonden te genezen. De herstelling van den gekwetste is zeer spoedig geweest men herinnert zich nog dat hij den 5 augusti in het gasthuis gekomen is, in een zeer wanliopenden toestand. De zaak De Paepe, waarvan de ondervraging van Duverger om zoo te zeggen het onderzoek gesloten heeft, zal voor de aanslaande assisen verschijnen, die op 23 October, geopend wor den. De debatten zullen onmiddelijk na die van de zaak Peltzer beginnen. Zondag 27 Augusti 1832. (2t- Ronde Om 10 1/2 ure voormiddag speelt de partij van D. Boets (Aelst) tegen degene van Ledegen (Aelst). Om 2 1/2 ure namiddag speelt de partij van Em. Gits (Aelst) tegen degene van Ed. Scheer- linckx (Aelst). Daarna de partij van Boels (Aelst) tegen de gene van Parent (Hofstade). BETERDE KARTONS, GEGAL VA NISEER D PL A A T- IJ ZE li. Zink, Dakpannen, Schaliën, Dekleedingen voor vochtige miii'uü. J DÉ FONTAINE, 84, Noorder- laan, te Brussel. ALLERHANDE NIEUWS A Vm ^recteur de nJsine a IA. J 10.- Qaz engage tons ses abon- nés a visiter l'exposition d'appareils de chauffage au gaz, qui est ouverte a Bruxelles, rue" Grétry, 9, jusqu'au 30 Septembre prochain, de 9 heures du matin a 9 heures du soir. Appareils de tous systèmes, et a tous usages. Entrée libre. Steeds met goed gevolg bekroond, door velen zelfs als hurt levensredder geprezen zijn de Zwitsersche Pillen van Rich. Brandt het ware middel tegen Maag- Darm- Lever- en Galaandoeningen welke verstopping, opgebla zenheid. hoofdpijnen, duizeligheid, afmatting, ten gevolg hebben. De Zwitsersche Pillen van Rich. Brandt zyn, benevens uitvoerige pros pectussen verkrijgbaar te Aelst bij M. Victor Meirschaut, opvolger van Van den Herreweghe, apotheker, a 70 cis. de doos waaraan men voor eene maand genoeg heeft. Maandag avond is de expresslrein van Oostende naar Brussel, die ten 10 ure 42 te Brussel moest aankomen, slechts ten 1 1/2 ure 's morgens in de statie aldaar gekomen. Drie uren lang had de trein op bijna 1000 meiert afstand van de statie van Oostcamp, nabij Brugge, moeten stil blijven. Een koopwaren trein die uil Oostende naar Meirelbeke ver trokken was, was nabij Gent ontriggeld. Ten gevolge dezer ontriggeling, moest men twee waggons wegnemen, die de baan belemmerden. De laatste expresstrein vsu Brussel naar Oos tende en de laatste trein van Oostende naar Gent, ondergingen insgelijks twee a drie uren vertraging. Een onderzoek is begonnen, Dijnsdag avond gaf men in den schouw burg-Molière, eene vlaamsche lcostelooze ver tooning. De zaal was vol volk. Onder het spelen van het derde bedrijf, riep een farceur of wel een pick-pocket, uit al zijne kracht de gaz! de gaz Hierdoor ontstond in de zaal eene onge looflijke verwarring. In eenige sekonden was de zaal bijna geheel ledig. M. Feignard, itom- missaris van policie, ging op het tooneel en verklaarde aan het publiek dat geen het minste gevaar bestond Na verloop \art eenige minu ten was de orde hersteld. Tijdens de verwar ring zijn verscheidene diefstallen van juweelen gepleegd, ongetwijfeld door medeplichtigen van den mart die geroepen had. Meri heeft de vertooning vervolgens kunnen voortzetten. Moordpoging te St-Jans-Molenbeek. Een inwoner van Koekelberg, M. Debanterlé, oud 25 jaar, is verleden zondag, rond 1 uur namid dag, in de volgende omstandigheden aange rand. M. Debanterlé ging langs de Chausseé de Merchtem, toen hij aan het huis nr 85 gekomen, eensklaps een man, die op den dorpel van het huis gezeten was, zag opstaan en naar hem toekomen. M. Debanterlé herkende alsdan in dien per soon een zijner oude werklieden, genaamd Georges Guitin, dien hij eenigen tijd te voren had weggezonden. Guitin hield een pistool in de hand en loste een schot op zijn gewezen patroon. Gelflkkig was M. Debanterlé niet ge troffen. De dader werd aangehouden, ontwapend en in verzekerde bewaring gebracht. Maandag morgend verscheen dezelfde kerel voor de rechtbank van simpele policie te St. Jans-Molenbeek, en werd veroordeeld tol 7 dagen gevangenis voor landiooperij. I11 de eerste ondervraging die Guitin onder ging, heefi hij verklaard, dat hij het inzicht had zich op zijn gewezen meester te wreken en hem te dooden. Maandag morgend hebben de metsers aan de nieuwe stadsschool, in de Casinostraat te Gent, hun werk laten staan en zich aan den drank begeven. Weldra werd er geroepen, getierd en gevochten tusschen de Vlamingen en de Walen, welke aan dat werk gebezigd worden. De policie der holstraat is er moeten tussehenkomen en heeft drie der bijzonderste vechters naar het policiebureel gebracht. Dit ging echter niet zonder moeite, want een agent werd door eenen Waal zoo lievig op den buik gestampt, dat hij in bezwijming viel. Een ander agent was genoodzaakt den sabel te trekken. Ook de aannemer der werken word aangerand en geslagen. De policie der Hol straat heeft met veel krachtdadigheid haren plicht gedaan. Dijnsdag morgend hebben de werklieden den arbeid hernomen. Ziel hier eenige inlichtingen over de nieuwe nijverheidsonderneming van den voddenhandel en de papierfabrikatie, die door eenige gent- sche geldschieters voorgenomen wordt. Vol gens de boeken der maatschappij John Pleffer en C10 kostte het gesticht de Flandre (r. 486,866.93het gesticht Ie Brabant heeft gekost fr. 732,489.45, voor eerste instelling, onkos ten en materiaal. Dié gestichten zullen de aanstaande maand in openbare veiling gebracht worden, en ongetwijfeld veel min verkocht worden dan den gezamentlijken prijs van fr. 1,219,556.36 die zij gekost hebben. Boven dien rusten op die goederen fr. 577,850 liijpo- theek-inschrijvingen, waarvan de uitbetaling ongetwijfeld niet zal geëischt worden, aange zien zij 5 intrest geven Een kapitaal van een millioen zal dus voor de exploitatie toe reikend wezen, en op die som is reeds voor 700,000 (r. ingeschreven. Men berekent dal jaarlijks ongeveer 2,170,000 kilos papier en 5,000,000 kilos vodden zullen vootigebrachi worden. De onderneming, behalve dal zij de nijverheid en de scheepvaart zal ten gunste komen, zal nog een ander goed gevolg ople veren, namelijk dat zij eene broodwinning zal verschaffen aan honderde kreupele en zieke lijke menschen die voor werk, dat krachtin spanning vereischt, ongeschikt zijn. De ontdekking van eene kindermoord, ten lasle eener onderwijzeres der gentsche stadsscholen, is nog altijd het voorwerp aller gesprekken te Gent. Ziehier eenige hijzonder- heden, in logenstraffing op menigvuldige ge ruchten die betreffende deze schandelijke mis daad in omloop zijn. Het is onwaar dat de dochter Pernot overleden of zelfs gevaarlijk ziek is. Men heeft ze eerst naar het gesticht van vroedvrouwen gebracht en van daar naar de gevangenis, waar ze thans is opgesloten. Het gerucht liep insgelijks, dat de moeder der betichte aangehouden was. Daar is niets van. De moeder is in vrijheid zij beweert niets geweten te hebben, noch van den toestand waarin zich hare dochter bevond, noch van de schrikwekkende gebeurtenis tusschen zaterdag en zondag voorgevallen. Voegen wij er bij, dat Mej. Pernot gewone onderwijzeres was in de officieele school der Grasiei. Heel de gebuurte was sedert lang met dit schandaal bezig en het is wonderlijk dat het geklap, dat daarover gevoerd werd, maar aan het oor van den bur gemeester gekomen is, wanneer de openbare denkwijze reeds het meisje beschuldigde van kindermoord. Zietdaar de gevolgen van de laakbare vrijheid die tegenwoordig gelalen wordt en dit slecht stelsel van naar niets anders om te zien, als zij maar hunne lessen geven 1 Nadere bijzonderheden. Het is het gemeentebestuur van Gent niet, dat de jonge assistente der stadsschool heeft aangeklaagd. Ziethier hoe de zaak ineen zit Op de prijsnildeeling in het Spiegelhof viel die interessante dame in onmacht. De doktor bij haar geroepen stelde vast dat hij dehulpnoodig had van een konfrater, eenen wetsdoklor, want dat de zaak maar aardig was. Nu ging hel openbaar gerucht op nieuw zijnen gang en de misdaad kon niet langer verborgen blijven. Ziethier wat het publiek omtrent deze zaak opwerpt Waarom werd de hulponderwijzeres niet weggezonden var. over maanden, daar er reeds op school en onder de moeders, die hunne kinderen naar school brengen, babbel was geweest Hoe zag het bestuur der schooi niet, wat andere menschen wel hadden bemerkt Moet het publiek denken dat er van weêrs- kanten hoop bestond, dat de juist voorhanden zijnde vakantie eenen sluier over hel schandaal zou hebben geworpen Had men in dat geval, ofschoon wetende water moest gebeurd zijn, de jonge assistente wéér aanveerd Wij zullen de praatjes niet herhalen, welke in het publiek in omloop zijn omtrent hei ge beurde, eu vooral omtrent de aanleiding daar toe die gezegden zijn zoo ijsclijk dat de pen weigert ze over te schrijven, 'l Is ons genoeg te weten dat de justicie uiet de zaak is be moeid. Maar onze houding dient tot les aan de geuzenbladen. Als, in derwaarheid of bij valsche aanklacht, een geestelijk persoon of broeder in handen der justicie is, dan staan de liberale gazetten vol van al de leugens, die gewoonlijk omtrent de betichten in omloop zijn en zij werpen den smaad, den verdachte, verdiend of niet, toe gebracht, op gansch het priester-of catholiek leeraarskorps over. Ha! dat wij, op onze beurt, eens de offici eele schoolmeesters meten moesten met die zelfde maat. (Fondsenblad.) Ziethier eenige bijzonderheden over de ramp die maandag namiddag, in de statie van Hansbeke gebeurd is. Toen de trein van Gent gereed stond om te vertrekken, kwam de genaamde Karei Van Nieuwerburgh, landbou wer te Knesselare, toegesneld om in den trein te springen. Daar hij juist langs den verkeer den kant was, alwaar hel verboden is iu den trein te stappen, zegde de barreelwachter hem dat hij langs den anderen leant moest gaan. Ongelukkig, toen bij juist voor de lokomotief was, stelde deze zich in beweging, hij ver schrikte, viel en werd door de wielen hel hoold verpletterd. Het was een hartverscheu rend tooneel, toen zijne vrienden, die in den trein waren, afstapten en hem daar levenloos zagen liggen. Geen ander deel van het lichaam was gekwetst. Van Nieuwerburgh kwam van eenen lijkdienst. Hij was ongehuwd en rond de 45 jaar oud. In de kiezing die maandag te Nijvel heeft plaats gehad, is M. X. Olin, tot Volksverte genwoordiger herkozen, door 926 stemmen op •1017 stemmers. Vrijdag morgend is in de houtmagazijnen, 111 den Fernandus-I'older te Antwerpen, een hevige brand uitgeborsten, die eene aanzienlijke uitbreiding heelt genomen De Ferdinandns-polder is eene leeg gelegene wei, tusschen hel Sctiijn en de Eeckersche poort. Een groot aantal hout-, guano- en pclroolmagazijnen zijn er opgericht De houtmaguzijnen bevinden zich ten weste en ten noorde ten weste treft men de magazijnen aan van MM. Fiévc en Goeniaes. en Vervoori-.'an Gcncchlen ten noorde, liet magazijn van M Schul en hot maga zijn en de houtzagerij van MM.Van Melen en Smeurs. Die magazijnen zijn allen in hout opgetimmerd. De petrool-magazijnen liggen ten ooste deze zijn opgetrokken in steen. Tusschen die gebouwen en dc houlliangaarSf alsook ten zuide, strekken zich houten guanomagazijnen uit Onder deze laatste lelt men die van MM. Muller, Lcmméc, Olendorf en Ci®De Bic, Morren en C®Kniewilz, Bleeckx en C°. Tusschen de hout en de guanomagazijnen, was eene herberg ingericht, gehouden door den genaamden L Voet Vrijdag morgend, half vijf,was in die herberg brand ontslaan. De pompiers der stad werden aanstonds verwittigd, en kwamen spoedig met eenige hand spuilen aan. Ongelukkig strekt de waterleiding zich zoover niet uit, anders had men misschien,bij middel van eenige darmen, den brand kunnen uildooven. In weinige oogeublikkenhad de brand,die aangezet word door een hevigen zuid-wcslerwind,eene groote uitbreiding genomen De pompiers zagen spoedig in, dat al hunne pogingen om het vuur te neper ken, nut teloos zouden zijn er werd om de stoomspuiten ge zonden, cn dc drie stoomspuiten der stad en gansch hel bluscbmateriecl werd ter plaatse gebracht". Niels echter hielp. De wind joeg dc vlammen van hel eene houtmagazijn naar hel andere, en omtrent 8 ure, stonden al de hungaars van MM Fiévé en Goe niaes, en Vervoort-Van Gencchtcn volop in brand. Ook de aanpalende guanomagazijnen werden door den brand aangetast, tiet vuur was over eene uitge strektheid van i h 300C vierkante meiers verspreid. Dc brand leverde eengrootsch doch verschrikkelijk schouwspel op. l»e vlammen, die overal voedseljvon- deu, sloegen in alle richtingen heen: van lijd tot lijd, stom. n hangaar in, en dau spatten duizenden gen sters in de lucht. De pompiers gootcn met hunne machtige sloom- spuiten aanzienlijke watermassa's in den vuurkolk, doch niets kon den gloed verminderen.Alles wat men doen kou, was de nog niet aangetaste magazijnen, namelijk de houlhangaars van MM. Schul,'Van Melen en Smeurs, voor het vuur trachtten te vrij waren,even als den brand af le snijden aan de guanomagazijnen, die zich tusschen de brandende hangaars en de pelroolmagazijnon bevinden. Indien het vuur zich eens aan deze meódeelde, dan zou zonder twijlel in weinige oogenblikken, de ganschc Ferdmandus-polder in een veld van vunr herschapen zijn. Om dit te voorkomen, heeft men onmiddelijk be sloten de guano-magazijnen omver le trekken. Tal rijke werklieden waren spoedig bij de hand om de zakken guano uit le halen en verder in de wei te brengen. Uit de herberg van L. Voet, waar de brand is ontslaan, is niets kunnen gered worden. Voet was pas twee dagen geleden vader geworden van een tweeling, twee zoons de moeder is naar hare familie in dc stad gebracht. Tusschen de vernielde houlmagazijnen verderop, was nog eene tweede herberg ingericht, In den ge schoren Vos, gehouden door den genaamden Janssens. Uier heeft men bij tijds de meubelen kunnen uithalen, waarmee dc bewoners den Ferdinaudus-polder ingevlucht zijn. Van in '1 begin van den brand, zijn behalve de pompiers, ook dc pontonniers en de gendarmen op hunnen post geweest. M- Berré, procureur des konings, en de burgerlijke overheden wareu ook ter plaatse. L'Ami deVOrdre doet de volgonde vraag: Als een officieel onderwijzer openlijk be- a trapt werd op overspel, wat zouden alsdan de overheden, bij voorbeeld de inspecteurs doen Het blad vraagt antwoord. De liberaal pers zal zwijgen doch wij zullen antwoorden Men zal doen zooals men gedaen heeft met den leeraar der Staats-middelbare school Vanderlinden hem volop tijd geven om naar Amerika te gaan, ofwel gebaren van niets gezien of gehoord te hebben. (Handelsblad.) Men schrijft uit Oostende De belgisclie postboot Parlement, onder bevel van M. Ecre- visse, die maandag ten 10 ure 's avonds, met 26 passagiers te Douvres vertrokken was, was dijnsdag middag nog niet te Oostende aange komen. De postbooten Prince Baudouin en Comle de Flandre,werden op zoek uitgezonden. De postboot Parlement werd gevonden terwijl het op anker lag op de bank van Bergues, tus schen Nieuwpoort en Duinkerke zij bevond zich in de onmogelijkheid bare reis voort te zetten de cijlinder van liet machien was ge broken Dh korrespondent van den Etoile telegrafeert ui! Oostende, dat de Parlement dijnsdag avond in deze iiaven aangekomen is. Zij is door de belgisclie postboot Comte de Flandre, voortge sleept. Al de passagiers zijn zonder letsel aan gekomen. Verleden zondag hebben de caiholiekcn van Melzert eene huldebetooging ingericht ter eere van M P. Beding, scliepene van Tonte- lange, die M. Bouvier, eene zoo duchtige les gegeven heeft tijdens het laatste schoolenkwest. Men zal zich nog wel herinneren dat M. Reding geciteerd was omdat hij bet vrije onderwijs bevoordeeld had, doch de kloekmoedige sche- pene van Tontelange deed voor M. Bouvier op krachtdadige wijze zijne rechten van burger, van huisvader en van magistraat gelden. De Calholieke Kring van Arlon heeft aan dien acht baren schepene eene zilveren medalie aange boden, als bewijs zijner erkentelijkheid. De centralisatie breidt zich meer en meer uit in België de gemeentevrijheid be slaat nog slechts bij naam. Wij vinden er van daag een nieuw bewijs van in den Moniteur. Het Weldadigheidsbureel van Charneaux (provincie Luik) had voor het kosteloos on derwijs der behoeltige leerlingen, eene over- groote som toegekend, die de gemeenteraad niet in evenredigheid vond men het getal der leerlingen. Allerhande geruchten waren'daar- over in 'l publiek in omloop. Ten einde de bevolking in staat te stellen met kennis van zaken over dit alles te oordee- len, bevool de gemeenteraad de naamlijst der leerlingen, tot liet kosteloos onderwijs toege laten, aan te plakken. Bij koninklijk besluit van 14 Juli, wordt de beslissing verbroken als kwetsend (sic) voor het algemeen be- lang!4! Er is eene poging tot vergiftiging gepleegd door eene jonge meid op een kind van 1 1/2 jaar, zoontje van M. S..., koopman in gevo gelte, op de Pont d'Avroyele Luik. De meid, wier dienst opgezegd was, wilde zich wi eken, met aan het kind voedsel te geven, gemengd met koppen van fosloorstekskens. Het kind heeft verschrikkelijke pijnen geledenmen vreesde zelfs voor zijn leven. Sedert zondag is gelukkig alle gevaar geweken. De meid is aangehouden en ondervraagd door den onder zoeksrechter M. Louvat. Zaterdag 19 dezer brachten twee gendar men te voet van de brigade van Dinant, eene bende Bohemers, bestaande uit 3 mannen, 3 vrouwen, 6 of 7 kinderen en 4 beeren, over de grenzen. Op eenigen afstand van het dorp Foligneaux verliet een der vrouwen de baan en wilde voeder gaan snijden voorde peerden. Een der gendarmen belette baar zulks te doen, doch zij dreigde hem met een ponjaard te ste ken. Op hetzelfde oogenblik kwamen twee mannen van den troep toegesneld, beiden gewapend. De gendarm zag zijn leven in gevaar en loste een geweerschot. De vrouw werd doodelijk gewond. Hel parket van Dinant werd verwittigd, en bevond zich spoedig ter plaats. De twee Bohemers zijn aangehouden en naar de gevangenis gebracht; de vrouw heeft men in eene naburige schuur gedragen De Chro- nique meldt dat de vrouw maandag nacht over leden is. Het lijk is naar het gemeentehuis van Anseremme gebracht. De dagbladen van Verviers bevatten treu rige bijzonderheden over de schandelijke feiten die met jonge meisjes in liet buis van zekere vrouw B gepleegd werden. Vrouw B., is reeds aangehouden. Ilaar huis was eene ver gaderplaats van liberale heeren, behoorende tot de beste standener werden jonge meisjes ingelokt, die er niet anders dan bedorven uit kwamen.Vele personen in deze zaak betrokken zijn gehuwd eu vaders des huisgezins. Een fransch blad L'Aquilaine verhaalt liet volgende feit van eenen geuzen of onzij- digen schoolmeester Om aan de kinderen te doen verstaan, dat

De Denderbode | 1882 | | pagina 2