l'leclilige wijding der Klokken kaatsspel. - Houtmarkt. Timmer- en Dakwerken beloopen en noch aanbevolen, noch verzekerd zijn, of ook nog geldstukken. 5* Het verbod met den post te verzenden, gouden of zilveren voorwerpen, juweeleu of andere kostelijke stoffen. De verzendingen tegen inkasseering wor den afgegeven aan het guichet der postburee- len, vergezeld van een bordereel, waarop zij stuksgewijze opgegeven worden. De kwiltanciën moeten het adres van den verzender en van den destinataris herhalen en melden dat de betaling heeft plaats gehad tegen afgave van de verzending. Deze betaling bewijst dat de destinataris de gezonden voor werpen ontvangen heeft. Elke kwittancie wordt gehecht aan het voor werp haar betreffende. Wanneer dit voor werp een niet gerekommandeerd druksel is, mag de kwittancie achter het adres geschre ven worden. De verzendingen worden geklasseerd en samengepakt door het bureel van bestemming en in gelijke orde op het bordereel ingeschre ven. De verzendingen aanbevolen, verzekerd, of per expres of blijvende post (poste restante) ge zonden, worden op bijzondere bordereelen ingeschreven. De kwiltanciën .'moeten afzonderlijk gefran keerd worden bij middel van postzegels, vol gens den gewonen tarief der kwittancien, maar met een minimum van 15 centiemen. De formulen der bordereelen worden door de postbureelen aan de verzenders gratis afge leverd. Het bureel van verzending moet aan den verzender een bewijs van ontvangst overhan digen. De niet verzekerde of niet aanbevolen voor werpen worder. afgeleverd, tegen betaling der kwittancie. De destinataris is gehouden bo vendien nog den boek van den facteur af te teekenen, ingeval de voorwerpen verzekerd of aanbevolen zijn. De verzendingen welke na twee vruchteloo ze aanbiedingen en na acht-en-veertig uren niet afgehaald zijn, worden aanzieu als gewei gerd. Nogtans, de voorwerpen blijvende post (poste restante) gezonden, zullen gedurende eene maand ter beschikking gehouden worden tenzij de verzender op het adres een korter termijn heeft aangeduid. De verzendingen gezonden aan personen die van woonplaats veranderd zijn, of waarvan het adres slecht is, zullen aanzien worden als niet moetende besteld worden. Al de voorwerpen die om de eene of de andere reden niet besteld zijn, worden zoo haast mogelijk aan den verzender terugge stuurd. Na het adres in orde gebracht te heb ben, kan deze ze in recouvrement behandigen mits betaling van de helft der taks van de kwittancie (minimum 10 centimen) en vernieu wing der volledige frankeering. Delikwidatie der rekening met den verzen der wordt gedaan door den percepleur van het postbureel, waar de voorwerpen behandigd werden de percepleur behandigl aan den verzender het totaal van het bedrag der ont vangen kwiltanciën en geeft de teruggezonden voorwerpen en kwittancien terug prijzen van het zaaizaad, niet genoegzaam vergoed worden. Stamplijnzaad bevat van 87 tbt 88 ten hon derd zuiver zaad. De berichten over den hopoogst veranderen niet; de engelsche berichten blijven altijd even slechtde denkwijzen over de opbrengst van den aanstaanden oogst verschillen veel.deeene spreken van 100,000 p., de andere van 70 tot 75,000 en zelfs 60,000, dat is dus gemiddeld 100 tot 125,000 kwintalen, en er zouden er meer dan 500.000 moeten zijn. Te Nuremberg zijn de transaktiën in de ver leden week zeer gewichtig geweest 1900 balen, die de aanbrengst op deze markt, van 1 september lot 26augusti,verlioogen tot 107,000 balen tegen 95,600 in 1880-1881, en 64,560 balen in 1879-1880. De betaalde prijzen ver schillen van 130 tot 220 fr. voor die van 1881 en voor die van 1882 van 275 tot 525 fr. De berichten over den oogst zijn voldoende. Uit den Elzas zijn de berichten niet beter. De koude nachten veroorzaken vele schade men rekent nauwelijks op eenen halven oogst. In Lotharingen is de hop van 1881 gekwo- teerd aan 200 tot 210 fr. In Bourgogne is de oogst zeer goed. Tegen woordige prijs voor 1882 275 tot 300 fr. de 50 kilo. Russisch Vlas en Zaailijnzaad- De kon sul van België te Riga, deelt eenige belangrij ke bijzonderheden meê over den handel in vlas en lijnzaad in die streek van Rusland De uitvoer van russisch vlas groeit alle ja ren aanmerkelijk aan hij bedroeg in 1879 reeds 2,301,518 pouds en rees in 1881 tot 2,854,195 pouds. Het poud staat gelijk met 16 1/5 kilo. Voor 1882 zal de uitvoer nog aan zienlijker zijn. Dit bewijst dat het russisch vlas in het buitenland naar weerde geschat en gezocht is. Daar nogtans tegenwoordig overal te veel vlas geteeld wordt, leveit de voorbren ging de voordeelen niet op, welke men er zou mogen van verwachten de prijs die in janua ri 1881 voor het kroonmerk nog 41 roebels, bedroeg, was in december tot 35 roebels ge daald. De kemp waarvan de uitvoer ongeveer in dezelfde mate aangegroeid is, vermeerderde in prijs en klom van 33 tot 39 roebels. De ver- zendigen naar België zijn niet zeer belangrijk meer. De uitvoer van zaailijnzaad bedroeg in 1878, 181,998 vaten, in 1880.211,446 en viel in 1881 tot 114,801 vaten. Dit jaar zal hij nog min be dragen, aangezien de buitenlandsche markten er van overlast zijn. De iersche koopers hebben voorde inpak king van lijnzaad de proef genomen met zak ken zij zijn er zeer te vreden over geweest, zoodat die wijze van inpakken algemeen zal worden en den prijs merkelijk doen dalen. Het officieel kontrool, dat geene toelating verleent tot het inpakken in vaten van andere zaailijnzaden dan die zuiver zijn van alle mengsel, en wier kiemkracht gewaarborgd is, zal dus geene reden van bestaan meer hebben, aangezien de zaden, in zakken gepakt, door hem niet herkend worden als hebbende bo vengemelde hoedanigheden. De zakken zullen dezelfde hoeveelheid zaad bevatten als tot hiertoe de vaten inhielden. Dit artikel zal dus meer dan ooit een artikel van vertrouwen zijn, en de vreemde verbrui kers zullen geene andere waarborg der kwa- Koeter Bara. Joseph II, de kleingeestige dwingeland van ons volk, de afbreker van onze oude overleve ringen, bemoeide zich met alles in en buiten onze kerken hij zat met zijnen neus in al de hoekskens van de sacri.stijn, en werd daarom door den ouden Frits van Pruisen, spottend de koster van Weenen genoemd. Die keizer, nonnen- en priesterplager, heeft niettegenstaande alle zijne macht, geen gelijk kunnen halen,en, is ten slotte met den neus in 't slijk gevallen, terwijl hij bij het publiek een gedenken heeft achtergelaten dat walg, haat en spot opwekt. .M. Ba«a is geen keizer en zal dus, naar ge lang hij leeger staat en mindpr is, in verhou ding nog veel strenger door de geschiedenis geoordeeld worden. Zijne circulairs, waarin hij de inkwisitie, de moncharderie inricht de graantjes zout en wierook tellen doet de missen regelt en de droppels wijwater bepaalt, zullen eens naar verdiensten gebrandmerkt worden. Op last van dien minister heeft de gouver neur van Luik au weer een circulair uitgege ven, om opnieuw op te zoeken of er nog pries ters zijn in die provincie, die zich met het on derwijs bemoeien Met wat recht ontzegt M. Bara den priester het geven van onderwijs, hij, die een onder wijzer bij uitnemendheid is Geeft de grond wet, die de vrijheid van onderwijs verkondigt, hem daartoe hel recht niet, zoo goed als welk ambtenaar dan ook Een ander circulair, den a koster van Wee nen, of liever den koster van Brussel weerdig, vraagt eene opgaaf hoeveel missen (betaald door den Staat er zondags in de parochie-kerken gelezen worden en hoeveel volk die kerken kunnen bevatten. Men begrijpt waarom dit gevraagd wordt en welk antwoord door de geuzeriburgemeesters op die vragen zal gegeven worden. De slaat, die hier moet ingevuld worden, bevat een kolom opmerkingen stilzwijgende uitnoodiging tot het doen van aanklachten en verklikkingen Nog twee andere cirkulairs van M. Bara Volgens de eerste legt hij aan de gemeenten den last op de kerk te bouwen en te bemeube len, terwijl de fabriek enkel de ornementen, de heilige vaten, het linnen en het licht moet geven; maar zij moet in al de kosten tusschen- komen als zij er de middelen toe heeft. Welke wet schrijft dit voor vraagt le Bien Public. De tweede circulair meldt dat de algemeeni kas niet meer zal tusscheukomen in het op richten van weldadigheidsgestichten dit zal alleen kunnen gebeuren in nijverheids-cen trums die een groot getal armen hebben. Alzoo krijgen onze gemeenten geen subsidie meer om weldadigheidshuizen voor arme, zieke en gpbrekkelijke werkliê op te richten. Die huizen zijn immers in de gemeenten slechts holen van klerikalismus! In de centrums gelijk Luik, Charleroi en daar waar het liberalismus totaal meester is, zal men echter toelagen ge ven. Men snijdt alzoo de gemeenten die hulpmid dels afmen ontzegt aan de Zusterkens der Armen eten op te halen voor de arme werkliê die zij verzorgen men werpt moeilijkheden in den weg aan alle gestichten van cristelijke liefdadigheid en men noemt zich de partij van 't volk Zooals wij nog zegden zóó is de beul de vriend van den veroordeelde. (Handelsblad). Groote Manceuvers. Hoei-Tilleul, 5 sept. 4 ure 37, 's avonds. Vandaag is er slag geleverd tusschen de twee divisiën, tusschen St-Séverinen Modave. Het was een oversehoon weèr en eene groote menigte nieuwsgierigen woonde de operatiëu bij. Generaal Lugers moest beproeven de Hoy- oux ie verdedigen legen den aanval van gene raal Libert. Rond 10 uren 's morgens heeft de voorwacht van generaal Libert, bijgestaan door de batte rijen van de artillerie en door de divisie, den vijand aangevallen. Een belangrijk gevecht tusschen de artillerie en de infanterie heeft in de vallei van Modave plaats gehad. Men heeft de goede houding der troepen bemerkt en vooral die der infanterie, die zich onderscheidde door hare krachtdadig heid en behendigheid. De divisie der artillerie van majoor Dupont, die deel maakte van hel leger van generaal Lugers,is door de infanterie \an generaal Libert, krijgsgevangen genomen en voor geheel den dag buiten gevecht gesteld. Na een lievig gevecht is de divisie Lugers achteruit getrokken en heeft een der oevers van de Hoyoux bezet, terwijl het leger van gene raal Libert langs den anderen kant van de rivier gelegerd was; hij heeft alzoo de pogingen van den vijand verijdeld. De toestand der zaken bleef alzoo tot don derdag. omdat de rustdag die den 7 moest plaats hebben, op woensdag bepaald i&. Gedurende vier-en-twintig i^ren bleven de oorlogvoerders recht over elkander liggen, maar erzon geen aanval plaats hebben. De aan vallende beweging van generaal Libert zal voortduren tot donderdag. Hij zal de Hoyoux overtrekken,den vijand achteruit drijven tot op de pleinen van Ciney.waar de beslissende slag zal geleverd worden. Ten 1 uur was alles ge ëindigd en de troepen werden ingekwartierd, de divisie Libert tegen Bonne en de divisie Lugers aan den anderen kant van de rivier. Even als gisteren woonden de scheidrechters van den staf de operatiëu bij. Het bestuur der manceuvers was uiterst tevreden en roemde de stiptheid en de nauwkeurigheid der bewegin gen. De artillerie heeft zich bijzonder onder scheiden. Het kwartier-generaal van generaal Lugers is vandaag op het kasteel van Modave, bij M. den senateur Braconnier.te Cerfontaine. De ongevallen zijn nog al talrijk. Een soldaat, is doodgevallen nadat hij, terwijl hij gansch verhit was, te koud melk gedronken had vijf- en-veertig peerden van het 2e jagers zijn ziek of gebrekkelijk. M. Olin, minister van openbare werken, woonde de manceuvers bij. ALLERHANDE NIEUWS. De besturende Commissie onzer stedelijke Muziekschool houdt zich op't oogenblikieverig onledig met de inrichting van eeuen leergang voor juffers. Deze leergang ontbrak waarlijk aan onze muziekschool. De opening zal naar alle waarschijnlijkheid plaats hebben i eindigen der vacantiën. De lessen zullen gegeven worden van 11 uren vóór lot half één namiddag. In den nacht van dijnsdag tot woens dag wierden weêr de hoenders en eenige kleedingstukken die te bleeken lagen, gestolen, ten nadeele der wed0 Kiekens en kinderen, wonende Brusselsche steenweg ter estaminet 'l Klein Kasteel. Na, de twee dieften op 't buitengoed van onzen achtbaren senator, M. Leirens, en deze laatste wordt het, denken wij, hoog tijd dat onze politie langs dien kant een wakend oog in 't zeil begint te houden Advies aan wie 't behoort. van St. Jozefskork, op Zondag 10 September 1882, om 4 1 li ure. Om 4 i/2 ure zal Z. H. Mgr de Battice, hulp- Bisschop, uit de pastorij stoelswijze afgehaald worden, waarna hij onmiddelijk tot de cere moniën der wijding zal overgaan. De eerste of groote klok is toegewijd aan liieit meer hébben, dan de meer of min goede fcemen VannuStata JUd°CUS faam der leveranciers. Als de officieele waar- 1 Borreman an Melckebeke borg afgeschaft is, zal het konsulaat van Bel- gie te Riga moeten ophouden certifikaten af te leveren, die den oorsprong der zaden aandui- den en aldus de kaarten te legaliseeren, die gewoonlijk op de vaten geplakt worden. België ontving in 1879 66,919 vaten in 1880 ruim 75,125 en in 1881 maar 55,767 vaten 1 meer. j De hoedanigheid van het zaailijnzaad is niet zeer schoon geweest, maar het was uiterst overvloedig. De prijs die in 1881-1885 perl vat extra puik, 10 1/2 roebels bedroeg, is met het einde van het jaar op 9 roebels gevallen. 1 en tot meter Mm Emiel Borreman, geboren Maria Van der Haeghen De tweede is toegewijd aan de HH. Herten van Jesus en Maria, en heeft tot peter M. Jozef Van Gyseghem-De Kegel en tot meter Mme Jan Moyersoen, gebpren Eugenia Van den Hende De derde is toegewijd aan den H. Antonius k Padua.en heeft tot peter M. Frederik Brisard en tot meter Mme Charles Druwé, geboren Coleta Geerts. Na de ceremoniën van wijding, aanspraak en Lof door Z H. Mgr de Battice. De klokken wegen de eerste ongeveer 1500 De uitvoer van stamptijnzaad was in 1879 Mop\: de tweede 1050 kilogr.; de derde slechts 192.097 schetwerts, in 1880 klom tië 780 k'logr. en komen uit de werkhuizen van tot 205,521 en in 1881 lol 291,167 schetwerts i ie heeren yan AenchoAt, vader en zoon, op- (Deze maat doet 210 liters) I volgers van Van der Ulieyn, klokgieters te Die kolossale vermeerdering van den uil- Leu.ve"' voer van stamplijnzaad is een gevolg van de 00 0 moet, naar men verze- vermindering van den uitvoer der voorgaande kMt, beantwoorden aan de klankmaat I<a, zaadsoort. j Ki- Er zijn lijnzaadsoorten die maar kunnen t „eigenheid dezer leesteliikheid zal de dienen om te stampen in de jaren zooals dit eeie,,enneia aezer ieesienjKneia zat ce wanneer de prijzen voor zaailijnzaad zeer laag voorgevel der kerk des avonds prachtig ver zijn en de oogst overvloedig, maar van minder cl" e"' om. 'I? uie een luisterrijk Concert kwaliteit, verkoopt men liever het zaad om te 6epven, worden door onze Koninklijke Maat- stampen dusdoende spaart men de onkosten sabappij ,v.an Harmonie, op den kiosk ter Ls- van keurig, innakken in vaten, reinieen. enz. I P'aoadeplein. Om 11 uren opstijging van eeneu van keurig, inpakken in vaten, reinigen, enz., j ."v",,. u die alle zeer aanzienlik zijn en door de lage 1 Ciney, 7 september Na een welverdienden rustdag, hebben de troepen heden morgend hunne operaliën opnieuw begonnen. Sedert dijnsdag avond bevinden zich de beide divi siën aan de twee kanten van den Hoyoux, le Modave, rechtover elkander Het algemeen thema voor vandaag luidde als volgt: De vijand zal geleverd zijn op de helling van den Hoyoux en ten westen van den ijzerenweg van Ciney naar Hoei, tusschen Modave en Les Avinszijne voorwachten zullen zich uitbreiden op den linker- oeyer van den Hoyoux, tot aan Vyle, 'l romeinsche kamp en de westzijde van den ijzerenweg van Hoci tot Ciney, van Pont de Donne tol Pelil-Avins. Zij zullen trachten deze positiën le behouden. De 1e di visie zat zich trachten meester te maken van de wegen over den Hoyoux en pogen den vijand te doen achlaruil rukken. De mixle-brigadc die de vallei van de Maes volgt, is le Neuville-sur-Meuse aangekomen en zal trachten zich naar lloei le bege ven, ten einde den weg voor den vijand langs Namen af te snijden. Dit thema was zeer gewichtig, niet alleen door de moeilijkheden voor hel uitvoeren, maar nog ten gevolge der hinderpalen welke men in deze bergach tige streek, waar liet gevecht moest plaats hebben. ontmoet. Ongelukkig was er een zeer dikke mist; het was zeer moeilijk de opertiiiën te volgen, zelfs voor de staffen en vooral voor de menigte nieuws gierigen die de manceuvers bijwonen. De operaliën zijn ten 8 ure begonnen. De divisie Libert maakte eene spoedige beweging op drie wegen over den Hoyoux, te Petit-Modave, Leval tn Avins. De tweede divisie, na een hardnekkige tegenstand geboden te hebben, was verplicht achteruit te trek ken langs de baan van Havelange. Hel belgische leger achtervolgde d6 divisie van generaal Lugers generaal Libert beproefde eene draaiende heweging om den rechterkant van den vijand af te snijden, maar de 6" brigade beeft zich tegen deze poging verzet. Eene batterij te peerd van de divisie Libert is krijgsgevangen genomen. Tegen den middag waren de manceuvers geëin digd. Generaal Boucher heeft aan de hoeve van Fooz zijn gedacht over de manceuvers doen kennen. Wel dra ontmoetten vrienden en vijanden elkander te Havelange, van waar de troepen naar hnnne kanton- nementen vertrokken zijn. De dorpen hadden een wonderlijk uitzicht.- eene menigte bewoners der omstreken, een groot getal dames, allen te midden der soldalen, zonder te rekenen de ministers Gratry en Olin, de stallen van generaals Boucher, Libert en Lugers, enz. vormden een oversehoon schouwspel. De treinen van Ciney en Hoei waren opgekropt n?et volk er heerschte eene buitengewone levendigheid, die voorzeker veel grooter was dan die, welke er verleden jaar te Marche heerschte dat belooft veel voor den dag van den grooten veldslag, waar de troepen de grootste moeilijkheden zullen hebben om te manoeuvreeren. Heden avond zijn de twee divisien ingekwartierd in de omstreken van Havelange, het legioen Libert legen Pailhc, hel legioen Lugers legen Hamcis, waar ongetwijfeld morgend een gevecht zal plaats hebben voor den overtocht over den Bock. Zaterdag zal de beslissende slag plaats hebben. De koning zal zaterdag le Ciney aankomen de graaf van Vlaanderen, die tegen morgen verwacht wordt, zal te Mohiville logeeren. Er zijn weinig zieken een ongeval heeft plaats jehad; een kanonnier die op den voortrein van zijn canon geklommen was, heeft hel evenwicht verloren en'is onder de achterste wielen gevallen; hij heeft geen erge w«nden bekomen. STERFGEVAL. Den 5 dezer is, na eene langdurige en zeer Pijnlijke ziekte overleden, de Eerw. Heer C. L. Je Caluwe pastor van Hamme-Zogge, voortijds onderpastor le Aelst, op den weinig gevorder-; den leeftijd van 54 jaren, Zondag 10 September 1882. (2e Ronde.) Om 5 uren namiddag speelt de partij van Verdoot (Moorsel) tegen Van de Wielen (Aelst/. GETERDE KARTONS, GEGALVANISEERD PLAAT IJZER, Zink, Dakpannen, Schaliën, Bekleedingen voor vochtige mur6n. J DE FONTAINE, 84, Noorder- laau, te Brussel. Het huishouden van koningin Victoria van Engeland. Het opperbeslier van liet huis houden behoort aan eenen toeziender, die, boven bet logement en den kost, een trakte ment geniet van 17,500 fr. Hij heeft vier ambt genoten, die zich bezig houden met de reke ningen, de maten en gewichten na te zien, en met de leveranciers handelen. De toe iener heeft daarenboven nog twee bedienden ten zijnen dienste. De keukenbaas heeft hetzelfde traktement als de toeziener; hij heeft ook vier helpers, ieder aan 8000 fr. per jaar die, van hunnen kant het recht hebben vier medehelpers te nemen, ieder aan 5000 fr. Verders zijn aan de keuken der koningin nog gehecht: 2knechten, 2 keksjongens, 2 bijzondere koks voor het gebraad, 4 bedienden en 2 dienstmeiden om de schotels ie wasscheu, 1 toeziener der eet waren, 2 bijzondere kenners van groenten en 2 geleiders gehecht aan de vuurmachien De dienst van het suikergebak bestaat uit 2 suikerbakkers, ieder aan 8.500 fr. per jaar, jier hulp-suikerbakkers, een pasteibakker met 5 helpers, een jongen om de boodschappen te doen en 5 vrouwen gelast met den koffie en de chocolade. De gentleman die den wijn-en bierkelder begaat, heeft een traktement van 12,500 fr. 's jaars. Dan volgen drij tafeldekkers en een helper. Het zilverwerk, geschat op 75 miljoen fr., is toevertrouwd aan het toezicht van drij be dienden die ieder per jaar 3,500 fr. trekken, een jonge lakei en zes helpers. Eindeling, 50 bedienden zijn uilsluitelijk gelast met de verwarming. Gansch het personeel, dat aan de menagie van koningin Victoria gehecht is, beloopt tot vier-en-lachentig personen. Wij kunnen niet nalaten de aandacht onzer lezers in te roepen op de volgende belangrijke inlichting, betrekkelijk het allicheereri of aan plakken zonder zegel. Tot nu toe had het bestuur der domeinen in ons land overal toegelaten dat er niet geze gelde plakbrieven mochten worden gehangen binnen huis, dat is voor de vensters of glazen deuren. Het blijkt nu uit eene onlangs genomene be slissing van dit zelfde bestuur, dat volgens zijne uillegging dit feit valt onder de toepassing der art. 6ü en 61 der wet van den 9 vendé- miaire jaar VI (1 october 1795) der fransche republiek. De straf welke de wet toepast op de overtreders is eene boet van 135 fr. Dat is duur betaald voor een plakbrief die is uitgehangen voor eene venster, zoodat hij door bel publiek op straat kan worden gezien, en het derwijze uithangen van eene affiche staat bij het bestuur der domeinen gelijk met de openbaarmaking voorzien door de wet op den zegel. Dus zal men langs binnen voor een venster niet meer mogen aanplakken of uithangen om te toonen bij voorbeeld dat men petrool, cigaren, kaas, hesp, ingeleide visch ofameri- kaansche boter verkoopt, enz. of het moet gezegeld zijn. Een treurig ongeval is verleden zondag namiddag nabij den Dierentuin te Gent voorge vallen. De muziekmaatschappij de Kunstvrienden ging daar al spelend voorbij,voorafgegaan door eenige kleine jongens. Ongelukkig kwam een rijtuig in tegenovergestelde richting aan een der jongens, die meer op de muziek dan op zijnen weg lette, liep onder de voeten van het peerd, viel eu werd overreden Verscheidene personen die zich op den boulevard bevonden, alsook een aantal leden van de Kunstvrienden, vielen den koetsier op het lijf en dreigden hem met slagen, zoo hij ben niet naar het policie- bureel vergezelde. In bet rijtuig zaten verschei dene personen die een ziek meisje.dat niet kon gaan, naar St-Pietersgaslhuis brachten.Ondanks hunne smeekingen werden zij door de omstan ders gedwongen uit het rijtuig te gaan, en bovendien nog met spot en scheldnamen over laden. Ondertusschen had het kind dat onder de wielen gelegen had, de stuipen gekregen. Men zette het in het rijtuig en de koetsier moest het naar het gasthuis overbrengen. On- noodig te zeggen dat, zooals gewoonlijk, niet een policieagent te zien was. Zondag had onder de duiven van gent- sehe liefhebbers eene prijsvlucht plaats. De snelvliegende diertjes werden te Chateau- Gaillard opgelaten ten 7 ure 's morgens en kwamen ten 11 1/2 ure in Gent aan. Zij hadden niet alleen de snelste lokomotief, maar den telegraaf zeiven in vlugheid overtroffen, want de depeche waarin de oplating werd gemeld, werd eerst ten 11 3/1 ure in onze stad ontvan gen. Eenige dagen geleden meldde het Jour nal de Gand dat eene klacht bij bet parket was ingediend ten laste van zekeren D..., afgestel- den bediende van het stadhuis. Een ander blad onzer stad zegde, dat hij naar Frankrijk was gevlucht. Welnu, die man wandelde zon dag heel rustig in de straten van Gent voor den neus van de stadhuismannen en tot groote ergernis der belastingbetalers. Dijnsdag.avond omtrent 10 ure, bemerkte een voorbijganger brand in een buis der bak kerstraat te Berchem. Hij klopte, doch niemand kwam open doen. Hij klom langs achter over eene haag en geraakte langs een venster in de keuken hier vond hij eeu knaapje van 5 1/2 jaren half verkoold. Hij liep met het kind in de geburen, doch niettegenstaande alle genees kundige zorgen, is het kind drie uren later overleden. De ouders van den knaap waren uitgegaan zij hadden eene brandende petrool - lamp op tafel laten slaan. Het begin van brand, dat uitgeborsten was, is door de geburen ge- bluscht. aan de gouverneurs der provinciën een om zendbrief gezonden, om hen te verzoeken zoo spoedig mogelijk de processen-verbaal op te zenden van de kiezingen voor de rechtbanken van koophandel. Het zijn thans de beroepsho ven, die moeten unitspraak doen over de re- klamen tegen die kiezingen ingediend. Hel nieuw justitiepaleis van Brussel, dat moet dienen voor eene natie van 5 1/2 millioen inwosers, zal 52 millioen franken kosten. De Eugelschen, eene natie van 32 millioen inwoners, bouwen thans ook in hunne uitge strekte hoofdstad een nieuw justitiepaleis; maar dit zal slechts 25 millioen 730 duizend franken kosten. Daarenboven zal het, volgens liet oor deel van deskundigen, schooner, kunstiger, gemakkelijker en practisclier zijn dan het kolos saal gebouw van Brussel. Ha 1 indien onze staatsmannen en onze door luchtige koninklijke commissie van monumen ten zich konden en zich gewaardigden te ver nederen om onze broeders van Engeland na te volgen Hunne ootmoedigheid zou Belgie voorzeker niet weinig voordeelig zijn. De Militaire Reserve. 't Is soms goed eens te zien wat men in den vreemde over onze zaken zooal denkt en schrijft,daarom deelen wij mede hetgeen het knap Amerikaansch week blad de Depere Standaard over onze toekomende militaire reserve schrijft Een der bijzonderste ministerieele gazetten meldt dat liet kabinet inden aanstaanden zittijd der Kamers het wetsontwerp op de militaire reserve door de liberale meerderheid zal doen stemmen. Men weet dat dit wil zeggen de inlijving in de reserve van al de jongelingen die geen deel maken van het werkelijk leger, en van geheel den eersten ban der burgerwacht. Degene die aan de reserve behooren zullen, moeten buiten versehillige andere krijgsoefeningen, eene maand optrekken naar het kamp van Beverloo of in eene versterkte stad gaan legeren. De liberale kiezers die door hunne stemmen hel ministerie aan het bewind gehouden heb ben, moeten thans zich zeer gelukkig achten. Ook bieden wij het onze hartelijkste geluk- wenschingen aan. Deze nieuwe en zware vermeerdering der krijgslasten zal door geheel de bevolking, zon der onderscheid van politieke denkwijze slecht onthaald worden. Nu reeds wordt er geklaagd over het groot getal jongelingen die jaarlijks door de loting voor den soldatendie nst worden aangewezen. Wat zal het zijn ais die,welke zich bij de loting hebben vrijgetrok>n, en zelfs die welke 1600 franks en meer voor eenen krem- placant hebben betaald dan nog in de reserve zullen moeten gaan dienen Wanneer er kwestie is feesten in te richten ten voordeele van het een of ander liberaal werk, is het gemeentebestuur van Brussel altijd bereid opofferingen te doen voor de inrichters. Het park, eene zaal van het stadhuis en soms de pompiers worden ter hunner beschikking gesteld. Eene maatschap pij van Brussel, de Dé club, had dezer dagen gevraagd in het Park een feest te mogen in richten ten voordeele der vrije scholen. Het park werd geweigerd. Men vroeg de toelating om over het Park-Leopold te beschikken dit werd ook geweigerd, omdat, zoo schreef de burgemeester, M. Buis, aan de Dé-club, de gemeente-overheden op geenerlei wijze mogen tusschenkomen in hetgeen de vrije scholen betreft. »De Courrier de Bruxelles, welke d'« feiten aanhaalt, zegt dat er kwestie is eene meeting te beroepen, om tegen die beslissing van het gemeentebestuur te protesieeren. Moord in de Wetstraat De Europe meldt dat de verdedigers van Armand Peltzer zullen zijn MM. Van Calster, Robert en E. Picard Men wendt pogin gen aan bij een der gekendsle aJvoka'.en van Brussel opdat deze zich met do verdediging van Leon zou gelasten. M. Van Calster heeft reeds veel gesprekken gehad met den advokaal-generaal Van Maldeghem. Binnen een of twee dagen zal M. Van Calster kopie ontvangen van gansch het dossier der zaak. Tol nu toe hebben de betichten geen meédeoling ontvangen van het arrest van verzending M de Voor zitter van hel hof van beroep zal binnen eenige dagen M. Demeure ofliiceel aanduiden om de assisen voor te zitten. M Demeure zal onmiddelijk de betichten ondervragen eu de beschuldigingsaktezal hun daarna meêgedeeld worden. Hel openbaar ministerie zal een groot getal gewe zen dienstmeiden der familie Bernays als gotuigen dagen, om hen le ondervragen over de betrekkingen tusschen Mad. Bernays en Armand Peltzer. De verde diging zal daartegen de getuigenis inroepen van ver- seheidene dames. De minister van justicie, M. Bara, heeft lUad. Bernays zal als getuige gehoord worden na den onderzoeksrechter M ketels Als getuigen zullen nog gehoord worden MM. E. Pecher, P. Delvaux en Auger, Mad. Deroubaix-Pecher, en waarschijnlijk Robert Peltzer, dievanBuenos-Ayreszal terugkomen. De gemeente St-Jans-Molenbeek is in den nacht van zondag tol maandag het tooneel ge weest eener moordpoging. In de herberg au Renard, in de Bouvier- en Vanmeyelstraten, was een hevige twist ontstaan tusschen Karei Defleukuin en Debruyn. Defleurkuin verliet de herberg, achtervolgd door Debruyn. Aan het huis nr 15 gekomen, bracht Debruyn drie pon jaardsteken toe aan Defleurkuin. Het slachtof fer ontving een steek in den arm en twee boven het rechteroog. De ongelukkige werd naar zijne woning gebracht, waar men hem de eer ste zorgen heeft toegediend. De wonden zijn niet doodelijk. Maandag ten 31/2 ure heeft het parket een onderzoek begonnen. Debruyn is aangehouden. De school-inkwisiteurs hebben van zich sinds eenige maanden niets meer doen hooren, niettegenstaande de blague van Couvreur die zwoer de Gatholieke Normale scholen te over rompelen. Nu eindelijk gaat men toch met dit werk beginnen. Het schijnt dat de leerwijze in onze Normale scholen veel beter is dan in die der Geuzen, eri daarom wil men ons onderwijs spioeneeren en afschrijven, 't Is eene hulde aan 't Catholiek onderwijsDe Geuzen moeten voorbeelden gaan zoeken bij de Papen Onzijdigheid. De Etoile beige sprekende over eenesclioolrevue.te Ciney (Namen) gehou den door minister Van Humbeeck, zegt De muziek der school 11. 12 van Brussel was op deze revue tegenwoordig, en terwijl de kin- dersder onzijdige scholen voor meester Van Humbeeck defileerden, speelde het niet de Brabanconne, maar het geuzenlied Van 't ongediert der papen Verlost ons vaderland! Wie nu durft zeggen dat het officieel onder wijs niet onzijdig is, kent er volstrekt niets van. Zaterdag had te Woesten eene begrafe nis plaats. Na de plechtigheid vergaderden zich de vrienden en kennissen van den overle dene in eene herberg. Drie kerels bevonden zich insgelijks in de herberg. Eensklaps na men de drie kerels hunne messen en sprongen op een jongeling toe het slachtoffer ontving

De Denderbode | 1882 | | pagina 2