Kaatsspel. - Houtmarkt. Timmer- en Dakwerken Ik moet, op dezen plechtigen dag, mijne er kentenis uitdrukken jegens den Eerw. Heer De Feyter, pastor van Herdersem, die door zijne al omgekende kennissen mij van den grootsten dienst is geweest in het opbouwen van het nieuw gesticht.Met een woord, ik dank u allen, Monseigneur.Mijne Heeren.en ik drink op uwe kostbare gezondheid. Deze jubelfeest, de gene genheid van u allen zal mij eene machtige aan moediging wezen om met meer en meer iever te werken tot welzijn der mij toevertrouwde Jongelingen, ten voordeele van Godsdienst en Vaderland. Eindelijk bedankte M.Fan der Sloten ineenige welgemeende woorden de heeren welke hunne medewerking aan de uitvoering der Cantate hadden verleend en welke, ondanks de weinige repititiën die gehouden werden, goed werd uit gevoerd.... Rond zes uren eindigde deze schoone leest, welke nooit uit 't geheugen zal gewischt wor den van al dezen die er aan deelnamen. Ziethierde antwoord van Z. H. Leo XIII op 't adres hem toegezonden Mijnheer Van Wambeke, Aelst. Zeer gunstig heeft'de Heilige Vader de her haalde betuigingen van kinderlijke liefde ont vangen, Hem aangeboden door Mijnheer Claus en door de drij honderd oud-leerlingen te Gijse- gem vereen igd. Hij verleent hun den Apostolijken Zegen. L. Kardinaal JACOBINI. Kieshervorniing. Het Brusselsch dagblad la Gazette, aange kondigd hebbende dat het gouvernement voor nemens was bij de opening van den aanstaan den zittijd der Kamers, een wetsontwerp neer teleggen betreffende de kieshervorming, wordt die lijding terechtgewezen door den Bressel- schen briefwisselaar van een Autwerpsch dag blad. Het wetsontwerp in kwestie zou, volgens dien briefwisselaar niet van het gouvernement uitgaan, maar van de middensektie, waarvan M. De Vigne, van Gent, de verslaggever is. Behalve aan de tegenwoordige kiezers voor de provincie en de gemeente, zou, volgens het ontwerp der middensektie hei stemrecht ver leend worden I* Aan al de personen welke eene diploma hebben van geneesheer, advokaat, ingenieur, landmeter, enz. 2° aan de officieren en on derofficieren 3° aan de pastors en priesters welke eene jaarwedde van den Staat genieten 4° aan de ambtenaars en bedienden van den Slaat, de provincie en de gemeente, welke ten minste 1500 frank jaarwedde ontvangen5° aan de leeraars van de Staat^ ,ögescholen, athe neums, middelbare scholen, onderwijzers der offlcieele gemeentescholen 6" aan alle jon gelingen van 21 jaar, welke bewijzen dat zij in een atheneum of in eene middelbare school van den St~ hunne studiën voleindigd hebben. Indien de inlichtingen van den Brusselschen correspondent echt zijn, strekt 't bovengemeld ontwerp niet tot eer der onpartijdigheid van de middensectie. Waarom, als men, de be kwaamheid in de staatsscholen hebben verwor ven, boven hen die hunne geleerdheid in een ander onderwijsgesticht hebben opgedaan. Dat MM. De Vigne en konsoorten het onder wijs van den Staat hooger achten dan dat der vrije collegien en scholen, dat is hun recht, maar te beslissen dat laatst genoemd onderwijs in een land waar het onderwijs vrij is iemand onwaardig maakt van zijn stemrecht uitteoele- nen, dat riekt al te sterk naar partijdigheid en willekeur en kan door een waarlijk onpartijdig man niet goedgekeurd worden. HANDEL EN NIJVERHEID. Vlas. De toestand blijft onveranderd op al de markten de voorraad is gering en de prijzen zijn zeer vast. Er is merkelijke rijzing iu den prijs van het russisch vlas. In bijna al de russische distrik- ten, waar het vlas iu water geroot wordt, trekt men op dit oogenblik het vlas uit. De regen der laatste dagen heeft toegelaten met de rooting te beginnen Op het Riga vlas was te Rijsel eene rijzing van 10 p. c. In de omstreken van Rijsel is men over de hoedanigheid van het nieuw vlas weinig te te vreden. Wel is waar, er zijn nog niet veel stalen aangeboden, maar allen waren van tamelijk gemeene soort. In Ierland is de vlasoogst zeer gemeen de laatste schattingen brachten hem op 80 tot 85,000 acres, in plaats van 100,000, die men in 't begin van 't jaar verwacht had. De oogst V3n verleden jaar bedroeg 147, 000 acres. De politieke onju^ten zijn de reden, waarom er zoo weinig gezaaid is. Het vlas en werkgaren wordt op de markt van Gent goed verkocht met eene prijsverhoo- ging van 50 cent. per pak. Dit was te voorzien. Zelfs aan dien prijs is het garen nog verbazend laag, en ten gevolge der meerdere vraag en der rijzing van de vlasprijzen zullen zij onlge- twijfeld stijgen. De markt te Kortrijk is nu wat flauwer dan naar gewoonte, nogtans volgens den tijd van het jaar is de verkoop nog al aanhoudend. Het gemeen en gewoon vlas worden nog al ver kocht, al is het dat de prijzen schijnen te wil len verflauwen. De verkoop van fijn vlas is min vast, ten gevolge van de hooge prijzen. Het vlas geroot op veld wordt altijd weinig gezocht, want de opbrengst in de spinnerij is nadeelig. Het rooien is zeer benadeeld geweest door het slecht weèr en 't ontbreken van de warm te, die zoo noodzakelijk is in dat werk. Indien het slecht weêr aanhoudt, zal het moeilijk zijn het rooien tot een goed einde te brengen voor het overjaarsche vlas, dat zich langs de Lei bevindt. Beschermrechten is Duitschland. Het stelsel der beschermrechler. in Duitschland wint van dag tot dag veld Deze uitslag is een ontegenspre kelijk succis voor hel stelsel, in 1879 door M. von Bismark aan der. Reichstag opgedrongen. De iloniteur Universelwiens beschermende neigingen gekend zijn, bevatte dezer dagen hieromtrent het volgende artikel, dat wij als inlichting meêdeelen Hel laatste verslag van den Raad der koophandels kamers te Berlijn, voor 1881, bestaligt de uitbrei ding, ten gevolge van bel in voege brengen der nieuwe tarieven, door de bijzonderste nijverheids takken der hoofdstad genomen. De officieele statistiek van het keizerrijk wijst op de overgroolo vermeerdering iu den uitvoer, gelijk staande met eene belangrijke vermindering in den invoer der bijzonderste gefabriekeerde produkten. Eenige dezer produkten hebben zelfs opgehouden ingevoerd te worden. Dit resultaat is juist het tegenovergestelde van hetgeen gebeurde, toen de vrijhandel nog in voege was. Het cijfer voor den uitvoer vermeerdert jaarlijks in veel grootere even redigheden dan dit voor den invoer. In 1875 bij voorbeeld, werden 42 millioen kilo be werkt ijzer en staal ingevoerd, en 74 millioen Kilo uitgevoerd In 1881 wa3 de invoer dezer artikelen gevallen op 17 millioen kilo en den uitvoer integen deel geklommen tot de verbazende hoeveelheid van 146 millioen kilo. In 1881 verzond Duilschland 258 millioen kilo rig- gels over do grenzen, 'l i3 te zeggen 70 millioen kilo meer dar. in hel laatste jaar van den vrijhandel; de invoer integendeel was om zoo te zeggen onbe duidend geworden voor dit artikel ongeveer 8 millioen kilo. De vermeerdering voor den uitvoer van machienen was nog aanzienlijkeriu 1881 alleen was deze vermeerdering 64 millioen kilo, ter wijl slechts eene vermindering van 2 m llioen kilo op den invoer bevonden werd. De katoen-, vlas- en wolnijverheid ging insgelijks sterk vooruil. Alle dergelijke voortbrengsels van vreemd fabrikaat verdwenen in min of meer ruime maat van de nationale markten, terwijl de uitvoer mei kelijk aangroeide eene nijverheid, welke hel stelsel van den vrijhandel bijna totaal ten onder ge- braehl had, werd in de laatste twee jaar wéér opge beurd zij geeft werk aan de arbeiders en winsten aan de fabrikanten. De glasblazerijen bouwden nieuwe smeltovens ook de leernijverheid, die der zijde, die der schei kundige produkten en metalen, zagen allen mm ol meer hunnen uitvoer aangroeien en den invoer er van verminderen Silezië en Westphalen mei hunne mijnen cn smel tovens wonnen het meest bij hel in voege komen van het nieuw douanenslelsel. De langdurige krisis, welke gedurende verschei dene jaren op de duitsche financiën en nijverhe den weegde, tengevolge van den kracq in 1873, en die nooit scheen te zullen eindigen, hield op in 1879 en maakte plaats voor eene herneming van handel en nijverheid, eerst traag, maar altijd grooter worden de in 1880 en 1881. Verscheidene oorzaken hebben lot deze herneming bijgedragen, zoodat deze niet alleen te wijlen is aan de beschermende tarieven maar het beschermd stelsel heeft veel geholpen om de beweging regel matig te maken, in plaats van ze te dooden. zoo als de voorstanders van den vrijhandel 't beweer den Zonder twijfel is in Duitschland nog alles niet zoo als in het beste der wereldjes nog lange jaren zul len noodig zijn om de wonden te genezen, door eene krisis van -/.even jaar teweeg gebracht maar de be komen resultaten zijn reeds voldoende om lo bewij zen hoe dwaas hel geschreeuw en de klachten waren van de liberale drukpers, die met allo geweld het invoeren der beschermende rechten wilde beletten. Mog onder andere oogpunten was het nieuwe stelsel voor Duitschland voordeelig, maar deze zijn voor onze lezers van minder belaagwij doelen overigens het artikel meê, zooals wij zegden, ten titel van inlichting. Een Franschman heeft een dynamo elektrisch ma- chien uitgevonden om peerden die op hol gaan, tol staan te brengen. Zij is zóó geplaatst dat de berijder of koetsier haar terstond bij de hand heeft. Door de teugels loopen dunne draden van het machien naar hel gebit en de elektrische stroom kan dus elk oo genblik naar het gebit worden gevoerd, waardoor de peerden onmiddellijk tot staan worden gebracht. I4Liezing voor <le Koopliantlels-Reclitbank te Aelst. Eerste stemming voor twee rechters. Getal stemmers 465. Ongeldige en wille briefjes 3 geldige stemmen 462. Hebben bekomen MM. De Wolf-Van der Noot, koopman te Aelst 240 stemmen, Druwé Karei, fabrikant te Aelst 234. MM. Ringoir August en Van der Smissen Prosper, fabrikanten te Aelst, elk 226 stemmen. Tweede stemming voor een rechter-plaatsver vanger. Getal stemmers 393. Witbriefje 1gel dige stemmeh 592. Hebben bekomen M. Gheeraerdts Léon, olieslager te Aelst 236 stemmen. M. Leclercq Hippoliet, koopman te Aelst 156 stemmen. Öe strijd voorde eerste stemming was hevig, en liet beeft aan de devoiren, vooral van advokaat De Ryck en der firma Cumont, niet gelogen dat hunne candidaten de neerlaag leden. De uitslag dezer kiezing diene zekere onzer vrienden tot les; zullen zij nu nog niet begrij pen, dat het meer dan tijd wordt voorgoed op te houden onze tegenstrevers, van de welke niets te verhopen valt, te begunstigen en onze vrienden te laten loopen, ja, zelfs te benadee- ligen Onze meerderheid is kleiner geweest dan wij verhoopt hadder., doch dit brengt toch nog zijn goed meè, omdat het ons nu bewezen is dat wij, in de toekomst met meer iever, met nog meer moed, met nog meer standvastigheid en°met nog meer krachtdadigheid moeten strijden. En dit zullen wij doen.... PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Pede, pastor te Baesrode, is pas tor van Dendermonde en deken der christenheid benoemd. De EerwHeer Mioné, superior van het College van Ronsse, vervangt den Eerw. Heer Van Damme, pas tor van Viune, die zijn ontslag heeft gegoven De Eerw. Heer Van Wassenhove, onderpastor te Bouchoute, is pastor benoemd te Doorslaer, en de Eerw. Heer De Smet, onderpastor te St. Lievens- Ilautcm, pastor to Zogge. Zondag 17 September 1882. (2e Ronde.) Om 10 t/s ure voormiddag, speelt de partij van Spaens (Aelst) legen degene van Verhoeven (Aelst.) Om 3 ure namiddag, de partij van Malhieu Claes tegen degene van Van den Spiegel. CETERDE KARTONS, GEGALVANISEERD PLAAT IJZER, Zink, Dakpannen, Schaliën, Bekleedingen voor vochligo murcn. J DE FONTAINE, 84, Noorder- laau, te Brussel. ALLERHANDE NIEUWS. Vlaamsche Grieven. In de verslagen van de Indépendance over de groote mariceu- vers, lezen wij de volgende gegronde opmer king Niet alleen in 't belang der rechtveerdig- lieid, maar ook ik 't belang van bet leger, is bet noodig dat de officiers de vlaamsche taal kc-nnen. De soldaat moet den officier kunnen verstaan. Dat de bevelen in fransch gegeven worden, dal doet er niets aan. Men legt er den zin van uit aan de vlaamsche soldaten, die zeer gauw leeren wat portez armes, presentez armes, enz. beteekent. Maar in den oorlog moet de officier aan den soldaat inlichtingen, aanduidingen geven, die geen bevelen zijn. Verkenners doorzoeken een bosch, zij komen zeggen wat zij gezien hebben, en de officier verstaat hen niet. d De officier legt dees of geen uit aan zijn troep en de Walen alleen verstaan hem. Het is klaarblijkend dat dit zoo niet mag blijven. liet ministerie, in zijnen drift tot verbre king en afzetting, heeft ditmaal zijn eigen over troffen. Bij koninklijk besluit van 27 augusti laatst is M. Paul Tagnon, irispekteur der ijzerenwegen van het bestuur van West-Vlaanderen, van zijne bediening afgesteld. Wij weten niet, zegt de Palrie,welke fout de heer Tagnon wel zou kunnen begaan hebben, aangezien hij den 26 November 1881 te Brugge overleden is Wat ongelooflijke verwarring moet er in het ministerie heerschen, om het gouvernement zulken kemel te doen schieten Een ambtenaar, wiens bediening toch zeker niet geheel en gansch nutteloos is, sterft in november 1881, en in Augusti 1882 heeft men in het ministerie nog niet eens bemerkt dat hij niet meer in dienst is. Naar men zegt zou M. de minister van openbaar onderwijs door eeneu omzendbrief aan de heeren Gouverneurs gericht, voorge schreven hebben dat in het vervolg geene nul- telooze benoemingen van hulponderwijzers meer geene mogen plaats hebben. Iu dezen omzendbrief zou vastgesteld zijn dal in eene gemeente waar de hulponderwijzer geene der tig kinderen in de school beeft, dezes plaats niet mag aangevuld worden. Indien dit nieuws bewaarheid wordt, zal het getal officieele hulponderwijzers in onze provincie.bijna tot nul dalen. Docli, wij kunnen dit gezegde moeilijk gelooven, want zooveel rechtvaardigheid durven wij bijna niet van ons ministerie verwachten. Voor de ouders- Het zedenbederf gaat waarlijk te verre In de prijsdeelingen der officieele scholen geeft men de kinderen boe ken in handen die, zegt de Bien public, niet zouden mogen gaan uit de bibliotheek van eenen geneesheer. Zoo heeft men in eene gemeenteschool van Henegouwen aan eenen jongen van tien jaar eenen prijsboek gegeven, getiteld L'Homme, par Mangin. traité de médecine spéciale. Zijn zulke kinderen vroeg rijp. vroeg rot, is dat te verwonderen I 't Is te fel ln eene gemeente van ons arrondissement, zegt bet Journal de Uuy, is de schoonste rolinade gedaan, die men kan uitdenken. M. Roliu heelt er als eerste sche- pene, als schepene van liet openbaar onderwijs, en als lid van liet schoolcomiteit een gansch ongeletterd man benoemd, die werktuigelijk zijnen naam krabbelt op de bestuurlijke stuk ken, aan zijne honge goedkeuring onderworpen. Deze voorbeeldige schepene is dusdanig bedweld door al de titels, welke hem verleend zijn geworden, dat bij op de plaat zijner kar het woord schepene heelt doen bijvoegen Nieuwe kruisen. Eene gazelle meldt dat bel gouvernement voornemens is het bur gerkruis van t"u' klasse te schenken aan al de comptabels ol boekhouders van den Staat, die 25 jaar dienst tellen. Dat is niet kwalijk. Maar wij vragen de zelfde onderscheidingvoor de bijzondere boek houders, die 25 jaar werkzaam zijn geweest a ten diensten van denzellden patroon. Dat is trouwens ten minste zoo verdienstelijk als dezelfde plichtvervulling bij den Slaat. Is onze vraag niet gegrond Als onze tegenstrevers een schurftig schaap in hun midden hebben, dan pogen zij altijd hetzelve naar onzen kant te werpen en er een catholiek van te maken. Dit heelt thans plaats met M. Boland. Zielhier in f.vee regels over dit punt onze denkwijze Als men catho liek is, bestuurt men geene dagbladen gelijk den Nationalmen veroorlooft geene mengel werken gelijk die, welke de Nahonvl heeft uitgegeven. En ware men catholiek, dan houdt men op catholiek te zijri van het oogenblik af dat men dagbladen bestuurt gelijk den National. De Gazette de Liège. meldt dat de politie agenten der provincie Luik, ver'eden zondag, 10 september, den rol vervuld hebben van mouchards, die her -luor den gouverneur op gelegd is. Zij moesten voor lö september aan de gemeente-besturen het juist getal der ge- loovigen opgeven die de kerken bezoeken. De policie-agenten, in burgerskleêren, bevonden zich iu onze kerken, en waren zelf verontweer- digd, over den liatelijken rol dien men hen deed, spelen. Zooals wij vroeger gemeld hebben, had den eenige kiezers de vernietiging gevraagd van de kiezing voor de koophandelsrechtbank, waarin de onal'hankelijken den zegepraal be haalden, omdat er, naar het schijnt, eenige onregelmatigheden hadden plaats gehad. Het hof van beroep van Brussel (vakatie-kamerj samengesteld uit MM. Holvoet, dienstdoende voorzitter, Faider, de Roissart, Peiian en Boo- r.en, heeft zich dijnsdag met deze zaak bezig gehouden. Advokaat Lepage hield de bewee- ringen der eiscliers staande en vroeg de ver nietiging der kiezing. Na eene beraadslaging heelt het hof van beroep uitspraak gedaan en de kiezing vernietigd. De nieuwe kieziug zal waarschijnlijk eerst in de maand januari plaats hebben. Men beeft goede tijdingen ontvangen van liet schip Akassa, dat naar de westkust van Afrika gezonden is, om er kantoren in te rich ten. Verscheidene agencien zijn er reeds ge vestigd, en de expeditie zet hare reis naar den Congo voort. Een onzer medeburgers aan boord van den Akassa, schrijft aan zijne familie onder datum van 3 augusti Ik kan u maar eenige regelen schrijven, want wij hebben al onzen tijd noodig voor bet ontschepen en ver knopen van koopwaren 'i is alsof er geen ander kooplieden op de kust zijn dan wij. De lading van den Akassa is zoo goed samenge steld dat wij overal schitterende zaken doen. De nieuwe expeditie naar den Congo is woensdag namiddag uil Antwerpen vertrokken. Zij is samengesteld uit MM. Haneuze, officier, en Legat, onder-officier der genie. Doktor Allard, is donderdag voor dezelfde bestemming vertrokken. Te beginnen van heden kunnen de belanghebbenden de tentoonstelling van stalen der voortbrengsels uit Afrika, te Brussel be zoeken. Binnen eenige dagen verwacht men M. Stanley te Brussel. Onderwijs. De Monileur heelt dezer dagen de uitslagen afgekondigd van den prijs kamp van het middelbaar onderwijs van 1° graad in 1882. Op de vijftien prijzen voor al de vakken te samen werden er acht behaald door de geeste lijke gepatronneerde collegien, die nogtans min talrijk waren dan de officieele gestichten. In den bijzonderen prijskamp voor vlaamsche taal,hebben de vrije collegien 8 onderscheidin gen behaald op 14. M. Thonnar, de kandidaat der liberalen van Tongeren bij de laatste kiezing, heeft een aardigen haas geschoten. Hij bezit lussclien Sichen en Eben een uitgestrekt bosch, waar niemand door mag, zoodat de landlieden, om op hunne akkers te geraken, nog al een eind wegs te gaan hebben. Verleden donderdag w'as onze Luiker Nemrod op jacht, toen juist Willem Bastiaens van Riempst langs bel bosch voorbijging op een stuk gemeentegrond, die \an den eigendom Thonnar door eene diepe gracht gescheiden is. Terug daar! riep de vrijheidslievende volksbeschaver. Ik ben goed waar ik ben. Ik sla immers op liet uwe niet, was het antwoord. Terug of ik geef vuur, riep de demokraal. Bastiaens bleef waar bij was, en paldaar kreeg bij eenige kor rels lood in bet aangezicht gelukkig zonder erg gekwetst te worden. De gendarmen zijn ter plaats geweest en een onderzoek is be gonnen. De koningin, vernomen hebbende dat het kind, welk op 26 augusti laatstleden te Koe- kelberg door haar rijtuig overreden en ge kwetst werd, nog niet hersteld was, heeft er zichzelve willen van verzekeren. Zondag avond rond 6 ure, toen de koningin van hare gewone wandeling naar het kasteel van Laken terug keerde, deed zij haar ïijluig in de rue Schmits voor de woning van de familie Van Hes stil houden en vroeg om het kleine meisje te zien men heelt haar het kind getoond wier hoofdje nog geheel met lijnwaden doeken omwonden was en dat nog veel scheen te lijden. De ko ningin bad reeds vooraf den geneesheer van liet paleis en eene som van 100 ïr. aan de echt- genooten Van Hes gezonden. Hel schijnt dat de toestand van het meisje nog eene zeer goede verzorging vraagt. Het onderzoek ten lastevan Vingerlioets, die zijne tante de weduwe van Cutsem, wo nende in de Bogaardestraat, te Brussel, ver moord beeft, wordt ieverig voortgezet. Men zal zich nog wel herinneren, dat Vingerlioets enkel de misdaad pleegde, ten einde zich van liet spaargeld zijner tante te kunnen meester maken. Zijne hoop werd verijdeld de wedu we Van Cutsem had een kaske, inhoudende 5000 Ir. toevertrouwd aan de echtelingen V. B..„ wonende te St-Jans-Molenbeek. Die brave lieden hebben hiervan bericht gegeven aan de policie. Het geld is voorloopig in be slag genomen. Moord in de Wetstraat. Het arrest van liet beroepshof van Brussel, kamer van inbe schuldigingstelling, en de beschuldigingsakte zijn aan Armand en Leon Peltze'r beteekend geen der twee belichten heelt binnen den vast- gestelden lijd de verklaring gedaan dat hij zich in kassatie voorzag. De beschuldigingsakte, gedrukt in eene bro- cliuur van een twintigtal bladzijden,is geteekend door M.den advokaat-generaal Van Maldeghem, voor den prokureur-generaal. Volgens de beschuldigingsakte worden Leon en Armand Peltzer beschuldigd te Brussel, Wetstraat, 159, den 7 januari 1882,vrijwillig, met hel inzicht van te dooden en met \oor- o bedachten raad, een moord gepleegd te lieb- ben op de persoon van Guillaume Bernays. 1 o advokaat, wonende te Antwerpen, hetzij door de misdaad uit te voeren, hetzij door rechtstreeks tot de uitvoering ervan meê te werken, hetzij met, door welk feit ook, zulke hulp verleend te hebben, dat zonder die hulp de misdaad niet had kunnen gepleegd worden, hetzij lot die misdaad aan te zetten b door giften, beloften, misbruik vain gezag, listen, enz. De betichten en hunne verdedigers hebben meêdeeling gekregen van de stukken van 't proces. Leonen Armand Peltzer zijn dijnsdag namid dag van de ceigevangenis der Kleine Karmelie ten ESar het justitiepaleis gebracht in liet cabinet van den voorzitter der assisen, M. Ue- meure (kamervoorzitter bij het beroepshol),om ondervraagd te worden, gelijkvormig de voor schriften der wet. Mr Van Calster was ook in 't justicie-paleis. Het verhoor heeft nog al lang geduurd. Leon werd eerst ondervraagd, en daarna Armand. Beiden hebben aan M. den voorzitter Demeure verklaard.dat zij zich niet in kassatie voorzien. De belichten zijn in den avond terug naar de gevangenis gebracht. Sommige dagbladen beginnen op nieuw de verdediging van de gebtoeders Peltzer, ten minste van Armand optenemen. Dat blijkt uil de volgende regelen van de Nouvelles du Jour Men verzekert dat de bewijzen van schuldig heid door de justicie tegen Armand Peltzer bijeengebracht, in 't geheel zoo verpletterend niet zijn als men gewoon is te veronderstellen. Zware vermoedens, zijn wel is waar, maar toch niets anders dan vermoedens, zouden, wat hem betreft,in de beschuldigingsakte voor komen en deze akte zou bestemd zijn pm hel publiek te leur te stellen, dat er zich aan ver wacht ze vol te vinden van brieven en depe- chen, waarin iLeon en Armand Peltzer al de bijzonderheden van den moord beraamden. Kortom er zou aan den broeder van den erken den moordenaar, nog kans overblijven om vrij te komen. Wie weet?!!! 200,006 franks De liberalen zijn talrijk, die binnen de laatste jaren hebben meegehol pen om het geld van het land met hamers te breken; maar er zijn er zeker weinig, die zooveel hebben gekost als de twee lameuze kopstukken der antwerpsche geuzerij Leon en Armand Peltzer. Sedert de ontdekking van de moord in de Wetstraat, te Brussel, hebben die knapen aan den Staat gekost de kleinigheid van twee hon derd duizend franks, waaronder twaalf duizend franks, enkel voor telegrammen. Als het daarmee nog maar gedaan is Eu de geuzen zeggen dan nog dat Armand Peltzer zoo onschuldig is als een lam en zal wordenvrijgesproken De exprestrein die dijnsdag ten 7 ure 30 min. 's morgens uit Parijs naar Brussel en Holland vertrokken was, is nabij Compiègne bijna verongelukt. Op eene plaats gekomen waar men bezig was de baan te herstellen, ge voelden de reizigers eensklaps een hevigen schok; de band van een der voorste wielen vaneen rijtuig van lc klas was gebroken, en eenige minuten nadien ontriggelde het rijtuig. De reizigers die zich in dil rijtuig bevonden. begonnen te schreeuwen, maar dachten er niet aan bet noodsein te geven. Gelukkig brak ten gevolge der hevige schokken.de koord der bel, welke dient om het noodsein te geven, en de treinoverste, verwittigd door liet aanhoudend bellen, deed onmiddelijk den trein stilhouden. Het was hoog tijd, want het rijtuig in kwestie was reeds op eene lengte van 500 meters ont- riggeld. Indien men nog eenige stonden had moeten voortrijden, zou voorzeker het rijtuig omgevallen zijn, en de ontriggeling van al de achtervolgende rijtuigen veroorzaakt hebben. De exprestrein van Keulen, die 20 minuten na dien volgde, werd in tijds van bet ongeval verwittigd. Men deed den exprestrein van Keu len te Compiègne passeeren, welke dan ook de reizigers voor Brussel en Holland tot aan Terzegnier voerde. Deze reizigers zijn er ge lukkig met den schrik en een uur en twintig minuten vertraging van afgekomen. Ziehier op welke wijze men te Monceau- sur-Sambre zekeren Aug. George aangehoudtn beeft, die beschuldigd was van schandelijke feiten gepleegd te hebben op een minderjarig kind Sedert eenigen tijd waren de zonderling ste geruchten over George in omloop. De vader van het slachtoffer gaf de zaak in handen van het gerecht. Toen kwamen de vrienden van George, die deelmaakle van de Logie, en bevo len hem hel land te verlaten.Hij vertrok daarop naar Maubeuge. Eenigen tijd daarna scheen de zaak vergeten te zijn en men deed George terug komen. George kwam terug en wandelde heel gerust door de stralen van het dorp. Doch de inwoners dienden eene klacht in bij den proku reur-generaal en bij den minister van justicie. Een aanhoudingsmandaat werd uitgeleverd, doch ziehier op welke wijze het uitgevoerd werd. Van af 10 ure 's morgens kwamen vier gendarmen in burgerskleederon alhier aan ten einde door niemand herkend te worden, gingen drie hunner in verschillende herbergen en de vierde in de herberg die door George gehouden werd. Degendarm zegdeaan de vrouw van den beschuldigde dat bij bevel gekregen bad, George aan te houden en hem naar de gevangenis van Charleroi te brengen. De be tichte kleedde zich aan,verliet onmiddelijk zijne woning en begal zich naar de statie, alsof hij naar de kermis ging. Hij werd slechts van verre door de vier burgers achtervolgd. Zij vonden elkander weêr in een kompartiment van den trein, maar dit was enkel bij toeval.Te Charle roi aangekomen, ging George alleen naar de gevangenis, en trad er binnen alsof hij zeer eenvoudig een kennis ging bezoeken.Indien hij een catholiek geweest ware, zou men voor zeker alzoo niet gehandeld hebben. Heel de brigade van Marchienne, in grooten tenue, zou te been geweest zijn,om den beschuldigde aau te houden. Avenir Beige.) L'Ami de l'Ordre meldt dat in de maand October, in de provincie Namen twaalf of veer tien nieuwe catholieke scholen geopend wor den. En dan gaan de catholieke scholen, vol gens de liberalen, de eene achter de andere vallen Tijdens de manceuvers is de dienst van den ijzerenweg, van de post en van den tele graaf zeer goed gedaan geweest. Alhoewel in de twee laatste dagen, van alle kanten bijzon dere treinen opgekropt met nieuwsgierigen, te Ciney aankwamen, is alles zeer goed ge gaan. De postdienst was uitmuntend ingericht de officiers ontvingen hunne korrespondentiën in de kantonnementen en zelfs in de bivakken der voorposten, also! zij in garnizoen waren. De blieven kwamen allen zeer wel ter hunner beslemming. Wat de telegraaf betreft, daar heelt men veel werk gehad. Dagelijks werden er bijna 8000 woorden verzonden, en het tele- grafeeren geschiedde veel sneller dan gewoon lijk. Schouwburgbrand te Leuven. Maandag was het een vreemde schouwburg die afbrand de, dinsdag is het die van Leuven de De Berioischouwburg die de prooi der vlam men geworden is, en waar niets meer van over blijft dan de vier muren. De De Berioi schouwburg is gelegen op den hoek der rue du Manége en rue des Orphelins. Hij werd in 1867 gebouwd, in 1870 ingehuldigd en in 1881 ge heel hersteld men had er nieuwe kosten ge daan voor de dekoratiën. De zaal was voor alles dienstbaar van tijd tot tijd speelde men er komedie, en dikwijls ook gaven de maatschappijen van Leuven er dansfeesten. Zondag nog had een dier maatschappijen een groot dansfeest ingericht, dat duurde tot tot 4 1/2 ure 's morgends. Elkeen had zich reeds naar zijne woning begeven, de deuren waren gesloten, toen eensklaps rond 5 1/4 ure het noodsein gegeven werd. Een dikke rook steeg uit den schouw burg op het dak bijna geheel in hout ge bouwd, was reeds door het vuur aangetast. In een oogenblik had den brand zulke groote uitbreiding genomen, dat het gevaar dreigend geworden was voor de naburige gebouwen. Het is op het tooueel dat het vuur ontstaan is. De policie-agenten die den dienst der pom piers verrichten, waren spoedig ter plaats gesneld. Al hel mogelijke werd gedaan om de naburi ge gebouwen te bevrijden, want men moest niet meer denken aan den schouwburg te red den, die ontegensprekelijk verloren was, maar wel trachten te beletten dat het vuur zich meê- deelde aan de school der vrijwilligers van de infanterie en de magazijnen van 't 2C regiment lanciers, die kleedingstukken en andere voor werpen bevatten, voor eene som van verschei dene honderd duizenden franks. De soldaten van de school der vrijwilligers, kwamen de policie ter hulp. Met den groots ten iever werd er gewerkt, en rond 7 1/2 ure was alle gevaar verdwenen. Van den schouwburg blijft niets meer over dan de vier muren eene herberg en de wo ning der jufvrouwen Pladijs, welke naast het gebouw gelegen zijn, werden door het vernie lend element gespaard. Gelukkig is er geen enkel menschenleven te betreuren maar indien de brand slechts één uur vroeger had moeten uitbersten, zou den er van de twee duizend personen, die het dansfeest bijwoonden, verscheidenen in den vuurpoel gebleven zijn. Men kent de oorzaak van den brand niet. Men zegt dat tijdens het dansfeest niemand op het tooneei geweest is, waar het vuur is ont staan. Het parket van Leuven heeft een onderzoek begonnen. De gebouwen zijn door twee maatschappijen, de Securitus en TEscaut, voor eene som van 200,000 fr. verzekerd.

De Denderbode | 1882 | | pagina 2