Kaatsspel. - Houtmarkt. De Ridder d'Aglure. 'Iimmer-en Dakwerken en de letter wel gekozen, wat de lezing aan genamer maakt. De Christen onderwezen behelst eenen waren schat voor eiken priester wiens roeping het anderen te leeren en te onderrichten in de waarheden van ons heilig geloofde uitleg gingen zijn klaar en begrijpelijk voor iedereen, en liet werk verdient grooten bijval bij de geestelijkheid, alsook bij een groot getal we reldlijke personen, die er ruime godsdienstige kennis zullen in opdoen. Het is op 't aandringen van verscheidene zeer bevoegde personen, dat de uitgever be sloten heeft tot het doen herdrukken van dit zoo nuttige werk, wiens plaats natuurlijker wijze in elke geestelijke bibliotheek is aange wezen. De prijs ervan is O Ir. Dit werk is verschenen bij VANOS-DE WOLF, Beurzenstraat te Antwerpen. Het is aan den gestelden prijs verkrijgbaar bij al de voornaamste boekhandelaars. Hoe grondiger wij de zaak onderzoeken, hoe meer wij de overtuiging verkrijgen dat de liberale firma De Ryck-Cumont-Vander Smissen en Ca", bij den laatsten keus voor de Koophan dels-Rechtbank, tot haren laatste troef toe heeft gewaagd om de verkiezing liarer lieve lingen te verzekeren. Men deelde ons deze week onder anderen eenen omzendbrief meê, door 't liberaal Co mileil van Ninove, aan de handelsrechterlijke kiezers van dit Canton toegezonden, in den welken 't hatelijke en 'i belachelijke zich den palm betwisten. De schrijver van dit factum aarzelt niet te zeggen dat de partijgeest tol hiertoe vreemd is gebleven aan de Koophandels-Rechtbank van Aelst, en dat de catholieken het gingen wagen dit laatste bolwerk (of schans, gelijk hij schrijft) van het onafhankelijk gezag omverre te werpen De laatste schans van 't onafhankeljle gtzag Hoe is 't toch mogelijk Gelukkiglijk dat er in ons arrondissement andere, maar sterkere bolwerken te vinden zijn, en dat bijna alle onze Gemeenteraden en onze Afveerdigingen bij de Wetgevende Ka mers en den Provincialeraad samengesteld zijn uil personen welke.onder opzichtvan onafhan kelijkheid van karakter in 't geheel niet moe ten onderdoen voor de iudustrieele schans die tot heden onze Koophandels-Rechtbank sa menstelde. Ons inzicht is geenzins in bezonderheden te treden betrekkelijk den partijgeest waarvan bedoelde rechtbank, volgens den schrijver van 't factum, is bevrijd gebleven deze materie is vreemd aan onze professie. Wat meer is, de heeren advokaten welke voor onze Koophan dels-Rechtbank dagelijks pleiten, kunnen antwoorden, indien zij hel geraadzaam vin den, om de volkstrekte onafhankelijkheid der rechters te bewijzen. Wat ons betreft, wij willen een onpartijdig gerecht, 'i welk even als de vrouw van Cesar niet mag verdacht worden, en, 'tis juist om die rede dat wij begeeren dat catholieken er neven liberalen zetelen. Maar wie heeft, sedert 1866, de catholieke nijveraars en kooplieden stelselmatiglijk van die moeilijke bediening verwijderd gehouden Zijn het de catholieken of wel de liberalen Om welke reden heeft men de medewerking der heeren De Wolf-Van der Noot, De Wolf- Coevoet, Leirens-Eliaerl, Moens-Dc Haesc, Burny, Gheeraerdts, Van Gyseghem-De Kegel, enz, enz, verstooten Waren deze heeren min eerlijk, min deftig, min bekwaam, min onafhankelijk van karak ter en fortuin als de rechtsgeleerden die hen vervingen Waarom heeft men hen stelselmatiglijk ver wijderd Kan men ons eene gegronde rede bijbrengen, wij leggen den duim.... Het factum van den ninoveschen Wandelende Jotd, noemt het stellen van candidaten tegen de geleerde rechters van den dag, eene onzin nige onderneming Bravo dat noemt men klappen Onzinnige onderneming, omdat men het ge raadzaam vindt, dat de magistratuur in de beide kampen gekozen worde Onzinnige onderneming,omdat men de heeren Van der Smissen, Ringoir, Leclercq bestrijd en hen de heeren De Wolf-Van der Noot, Dru wé en Gheeraerdts tegenstelt Kan men zich nu meer belachelijk maken?... Van zijn volkomen recht gebruik maken, is eene onzinnige onderneming Kan men grootere dwaasheid houden staan? Het verwondert ons dat men dit dom factum aan deszelfs schrijver niet dadelijk heeft terug gestuurd, vergezeld van eene antwoord op den zelfden toon. Men moet waarlijk gelooven, dat de onder teekenaar van den omzendbrief de catholieke lijst die, in juni lest. tegenover de liberale wierd gesteld, ook als eene onzinnige onder neming heeft aanschouwd, dat, volgens hem, dezen die,bij de laatste gemeentekiezingen van Ninove, de liberalen bestreden al de dwazen j en gekken waren, en dat er in gansch 't arron dissement Aelst, nog slechts de Voorzitter van 't ninovesche liberaal Comiteil overblijft als de laatste schans van den onafhankelijker! mensch Hel spreekt van zelf dat de kiezers hem naar den Gemeenteraad en ook naar de Kamers hadden moeten zenden om aldus de volstrekte onafhankelijkheid dezer beide korpsen te red den.... Risum teneates amici 't Verbond, vraagt ons, w3arom het stads bestuur aan de EE. PP. Jesuiëten toelaat eene kostschool te houden, en dit voorrecht aan den Bestierder van 't Koninklijk Atheneum en aan de Bestierster der Middelbare Meisjesschool weigert, niettegenstaande de drij gebouwen aan de Stad toebehooren Wij vragen op onze beurt Weten de offi- cieele kneukels uit 't Verbond niet, dat het Stads bestuur zich hiermeê iri't geheel niet te be moeien heeft, dat het hunnen afgod Piet Faro de doodgraver, is die hier over alleen kan beslissen? Juffer De Dwmgelo heeft oorlof gevraagd om eene kostschool voor eigen rekening te hou den en Piel Faro heeft toegestemd. En moest de heer Bestierder van 't Athe naeum het vragen, Piet Faro zoo weêr toe stemmen. Maar de kneukels uit 't Verbond stellen de zaak in hare volle waarheid niet voor. Juffer De Divingelo heeft gevraagd dat de Stad de gebouwen der Brusselsche-straat zoo ver- grooten en in staal stellen om er eene kost school voor hare rekening te houden. Hel Stadsbestuur heelt geweigerd,en dit met veel rede. Indien het Stadsbestuur aan de gebouwen der Middelbare Meisjesschool de noociige ver anderingen en vergrootingen zou laten toe brengen ten einde er eene kostschool, eene bezondere onderneming,te houden, iets waar toe het iri 't geheel niet verplicht is, waarom zou het dan aan den eersten den besten nij- veraar moeten weigeren de gebouwen zijns fabrieks te verbeteren en te vergrooten Dat de kneukels uit 't Verbond deze vraag eens beantwoorden.... Zondag 24September 1882. (3* Ronde Om 2 ure namiddag speelt De partij van E. Scheerlinck (Aelst) tegen degene van Parent (Hofslade). Daarna De partij van V. D. Wie len (Aelst) tegen degene van Keppens (Aelst.) ALLERHANDE NIEUWS. Slechts goede, door het publiek gezochte, geneesmiddelen worden nagemaakt. Men lette dus wanneer men de Zwitsersche pillen van Rich. Brandt koopt welke zooals algemeen bekend is, het zekerste en meest aangename geneesmiddel zijn legen de storingen derver- terings-en voedingsorganen en derzelver ge volgen zooals verstopping, aandoeningen der maag, der lever en der gal. Aambeien, dik bloed, opgezetheid, hoofdpijnen, aanvallen van duizeligheid, afmatting, enz.; dat de Zwitser sche pillen van Rich. Brandt slechts verpakt zijn in blikken doozen. voorzien van eene roode etiquette welke op eenen rooden grond het witte Zwitsersche kruis vertoont en de hand- teekening van Richard Brandt draagt. Uitvoerige prospectussen benevens de getuig schriften zijn gratis te bekomen en do pillen tegen 70 cis. per doos, zoodat de dagelijksche kosten slechts 2 ets. bedragen, te Aelst, bij den Apotheker M. Victor Meirschaut, opvolger van Van den Herreweghe. Donderdag lest, 2t dezer, had vrouw Petrus Ruyssinck, geboren Marie Coessens, wonende Begijnen bogaard alhier, eenen ketel met ziedende water op den vloer gezet en verliet dan eenigeoogenblikken haar woonhuis om aan eene natuur lijke behoefte te voldoen. Midderwijl naderde haar zoontje Karel-Lodewijk, oud 20 maanden, den ketel, stuikte er in, en bekwam ernstige brandwonden aan de gevolgen der welke het jongetje ondanks de goede zorgen van den heer doktor Claus, des anderendaags overleed. Vrijdag in den voormiddag is alhier, wijk St. Job, een begin van brand ontstaan, in de werkmanshuizen toebe- hoorendc aan den heer Eeman-DeWoyère, 't welk spoedig door de geburen werd uitgedoofd. Als gewoonlijk bij alle beginnen van brand gebeurt, werd er meer schade veroor zaakt door 't blusschen dan door 't vuur. Sedert eenigen tijd lacht de Chronique op eene nijdige manier, met zeker theaterflamin ganten van Brussel. Deze hebben willen ten strijde komen tegen die liberale wesp, die hun zoo nijdig .steekt doch het hielp niet. Ziende dat de Chronique ongenadig is, be zweert men haar den oorlog, uit liefde voor de Wij vernemen dat de liberale firma De Ryck-Cumont en tl c l. Cnlc, in beroep is gegaan tegen de verkiezing van den heer 1 paillj.^te Sta Ken. Karei Druwé, als rechter aan onze Koophandels-Rechtbauk. 1 Dees beroep is geenzins gestaafd op de onregelmatigheid der kiesweikzaamheden, maar wel op de onbekwaamheid van den heer Druwé van gekozen te worden, onbekwaamheid, die, volgens MM. Ue Ryck-Cumont en Cnle, uit de veroordeeling moet voortspruiten, der Sociëteit C. Druwé en Cn,t over namaaksel van fabriekmerk. Dees beroep schijnt ons zeer gewaagd, daar, naar ons oordeel, den heer Druwé door 't bedoeld vonnis, niet persoonlijk wierd getroffen. De tijd zal leerendoch bestatigen wij eens te meer dat de liberale firma hare nederlaag niet kan verkroppen.... In alle geval, 't laatste woord is hierover nog niet gezegd. «o»- (7* VERVOLG.) De markies zweeg een oogenblik. Ik begrijp uhervatte hij vervolgens mei eene vrolijkheid, die zijne inwendige ontroering slechts met moeite verborg. Het zou heerlijk zijn Gij zoudt verheugd zijn dat van uw tweegevecht op morgen niets kwam, en nog verheugder dat gij van uwen medeminnaar bij Clolildevon Eckslein bevrijd waart. Hoer markies riep Rudolf misleid en veront- weerdigd door die scherls. Ik beklaag mij dat ik die weinige woorden lot u gesproken heb, om dat gij de gevoelens, die ze mij ingegeven hebben, zeo zeer bebt kunnen miskennen. Voor Rudolf d'Aglure, mar kies de Kerneven geworden.zoude ik eene eerbiedige e» gehoorzame zoon zijn gewee:-t, bereid aan zijne rust en aan zijnen wil de dierbaarste gevoelens van mijn hert, en de zoetste hoop mijns levens op le offe ren. Maar anders, maar voor u, zoo als gij u aan mijne oogen vertoont, zal ik do minnaar van Clolilde zijn en de onverzoenlijkste vijand die gij kunt ont moeten. Zeer goed hernam Kerneven opnieuw glim lachende, dus laat gij mij de keus. Een van beiden, ik moet of uwe moeder huwen en u als mijnen zoon erkennen, of wel met u vechten De keus maakt mij waarlijk verlegen Gij schertst, heer markies zeide Rudolf fier en opstaande. Het zij zoo Gij kunt den stap dien ik gedaan heb naar uwe verkiezing uitleggen... Maar, niet langer dau tot morgen, dat verklaar ik u. Voortreffelijk hernam Kerneven mede opslaan de. Maar nog een woord, heer ridder. Heden, voor weinige uren slechts, hebt gij mij uitgedaagd. Toen PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Sallet, onderpastor van Sint Baefs, is pastor van Baesrode benoemd. Zijn onderpastor benoemd de volgende Eerw. Heeren te Aygem, M. Ramsdam, onderp. te Kalken; te Kalken, M. Reynekinck, onderp. te Aygem op St. Jozef te St-Nikolaas, M. Van Welden. De Eerw. Heer Vlerick, professor te Ronsse, is superior benoemd van het college aldaar. Zijn professor benoemd in hel college van Ronsse de Eerw. Heer De la Croix; in St- Martinusgesticht te Aelst M. De Bom en M. Van Driesschein liet college van Audenaerde, De Prez en M. Gahide, allen uit liet Semi narie. KON'INKLYKE BESLUITEN. Bij koninklijk besluit van 14 September )1. zijn benoemd in liet vrijwillig gewapend Pom pierskorps onzer stad. OnderluitenantM. Albert De Wolf. (In ver vanging van M. Gustaaf Teirlinck, ontslag gever.) Geneesheer met graad van onderluitenant Benedict Podevyn. OVERLIJDEN. Woensdag lest,is te Sottegem, in den ouder dom van bijna 64 jaren, na eene kortstondige ziekte, godvruchtigljjk overleden den heer KareLIVicolaus "Van Heteren, Voorzitter van den bezonderen Raad der Maat schappij van den H. Vincentius-h-Paulo en Voorzitter van de Kerkfabriek van Sottegem. Dees te vroeg afsterven dompelt zijne geachte familie en talrijke vrienden in den diepsten rouw, maar is tevens een gevoelige slag voor onze catholieke denkwijze en voor de goede werken in 't algemeen welke in den eerzamen overledene een moedige en overtuigde kamper en een teérhartige en liefdevolle beijveraar lelden. Hopen wij dat hij reeds in den schoot van den Allerhoogste den loon zijner goede werken geniet. R. 1. P. M. Mouton, volksvertegenwoordiger van Luik, is als vrijdenker overleden. GETERDE KARTONS, GEGALVANISEERD PLAAT IJZER, Zink, Dakpannen, Schaliën, Bekleedingen voor vochtige muccn. J DE FONTAINE, 84, Noorder laan, te Brussel. wist gij mijnen raam zoo goed als nu, hoe is in dat korte tijdsverloop die zonderlinge gedachte bij u opgekomen Hel doet er niet toe! anlwoorddeRudolf barsch. .Men heeft mij mededeelingen gedaan, aan wier op rechtheid ik moest gelooven.... en.... Mededeelingen dat is vreemd en door wien Kent gij den kolonel de Mauxchamps Kerneven verschrikte. Mauxchamps... wacht eens mij dunkt 0 geef u reene moeile, zij is onnut... Bij zoo danige omstandigheden moet men niet noodig hebben met grootn moeile zich zijne herinneringen voor den geest le halen. Het geheugen van het hert is sneller. Wij zullen hel hier bij laten, heer markies, en wij scheiden., tot morgen Zoo als gij wilt, heer ridder hernam de mar kies met koele onverschilligheid. Hebt gij getuigen Getuigen antwoordde Rudolf \rij verlegen, tusschen lieden van eer... dunkt mij. dat de uwe voldoende zijn. Volstrekt nietechler dank ik u voor de goede gedachte die gij van mij en mijne vrienden hebt. Maar, vergun mij u le zeggen dat dit eene onvoor zichtigheid is, en dat ik niet dulden kan dat gij zoo handelt! Dat is eene vaderlijke vermaning, ridder Gij zet uwe scherst voort, heer markies. Het verbaesl mijen ik had verwacht dal gij meer.... Düt komt om dat ik uw inval zoo vreemd vond. A propos, gij bemint Clolilde wel zeer, niet waar? Gij zijl de vriend harer kindschheid naar men mij gezegd heeft Heer markies En tusschen ons, laten wij openhartig zijn.... Bemind Clolilde u Heer markies, gij maakt misbruik -- Bah I een weinig meer, een weinig minder.... M. Van den Bosch, thans sekretaris van den Geuzenbond en der Vrijzinnige i'ereeniging van Antwerpen, treedt nu met eenen brief op om de Chronique te bidden, voortaan toch te zwijgen. De Chronique is en blijft onwillig en zegt dat zij zal blijden lachen met de dwaasheden, die zich in het kamp der thealerflaminganten opdoen. Dat is troostend voor de vrienden.... De president der republiek van Haïti heeft dezer dagen eene redevoering uitgesproken,die wij bij M. Van Humbeeck aanbevelen. Het onderwijs, zegt hij, gaat te slecht er is een school die aan 't gouvernement 195 piasters kosten maar 9 leerlingen telt. Dat misbruik moet ophouden. Alle schosl die minder dan 50 leerlingen heeft, zal gesloten worden. Parbleu 'l is gelukkig dat de president van Haïti hier niet meester is wat zouden er offi- cieele scholen gesloten en misbruiken uitge roeid worden ;De Flandre libérale werpt weèr venijn uit. Hot blad beweert dat de geestelijkheid aan M. Mouton de Sakramenten en de geestelijke begrafenis is komen aanbieden,omdat hij rijk|is. Hetiseene leelijke kunst.dievan vervalschèn. De geestelijkheid zal bij M. Mouton gepoogd hebben om hem niet met zijn vrijdeukerspak naar de eeuwigheid le laten vertrekken, en daarin deed zij haren plicht. Het stond aan M. Mouton vrij le weigeren. Maar nooit heeft zij hem aangeboden,om voor hem de kerkelijke plechtigheid te vieren nooit. Doet de geestelijkheid haar best om eene ziel te herwinnen op het doodsbed, dan toch zal zij nooit gaan aanbieden, al is men nog zoo rijk,om kerkdiensten voor eenen doode te vieren. Is het niet walgelijk dat de liberale pers durig-aan de feilen vervalscht.in de hoop alzoo het gapers-publiek op te stoken tegen onze geestelijkheid I\Ioucharderie—en met haar dwingelandij en willekeur blijken meer en meer uit de officieele akten van liet gouvernement. Eene maand geleden schafte in eene gemeente van Brabant, de deputatie, in éénen trek, het bijgevoegd traktement van pastor en twee onderpastors af. De fabriekraad reklameerde bij den koning dat is bij M. Bara. Deze behield tegen weêr en wind in, de af schaffing. De gouverneur, M. Du Bois-Thorn,berichtte die priegelsiokkerij aan de gemeente en voegde er de volgende bedreiging, namens zijne mees ters,bij dat de geestelijkheid van die gemeente daarenboven gesignaleerd was om hare vijand- lijklieden tegen de wet op 't onderwijs. Die woorden leggen alles uitde geestelijk heid wordt gestraft, omdat zij houdt aan een Wij zullen dat alles te gelijk verrekenen Maar, ik ben hel met u eens het is voor heden genoeg. Wij zullen het overige tol morgen uilstellen I Zonder vaarwel, heer ridder De vicomte de Monlaran zal de eer hebben u morgen te komen zien, om u de plaats van ons rendez-vous le melden. Tol wederziens En hij madkle de deur van hel kabinet voor hem open Tot morgen zeide Rudolf met hevigheid, en vertrok. Alleen gebleven,plaatste Kerneven zich aan de tafel en bleef, met het hoofd op zijne beide handen steu nende, eenige oogenblikken in diep gepeins zitten. Vervolgens schreef hij een briefje en schelde - Lafleur, zeide hij tot den knecht, breng dezen brief aan den heer de Monlaran, Hij moet dien vol strekt heden avond nog lezen. Ga. VI Goeden morgen, mijn waarde Ferdinand, zeide de markies, de gezelschapszaal in het hotel van Eckslein binnentredende. Ik kom vroeg, niet waar? Is uw vader t'huis Op hel oogenblik niet, maar hij zal spoedig komen Zoo, zoo Welnu, mijn vriend, zoude het niet mogelijk zijn, in afwachting van zijne komst, mijne hulde aan mejufvrouw Clolilde aan to bieden Ik wenschte haar een oogenblik le spreken. Ferdinand scheen eenigzins verlegen. Mijne zuster is eergisteren den geheolen dag ODgesleld geweest, en ik vrees Het zoude mij groololijks leed doen, zoo zij mijn verzoek afsloeg. Heigeen ik haar te zeggen heb is van groot belang voor haar en voor mij. Ik bid u, laat haar welen dal ik haar als eene gucst om een kortstondig onderhoud verzoek. Hel is wel, heer markies. Gij hebt hel geboord, recht dat de grondwet haar geeft, namelijk aan j het voorstaan van het vrij onderwijs. I Die nieuwe tirannie alleen zegt ons, dat het slecht gaat. heel slecht met het officieel onder wijs. Sedert eenigen tijd is den boulevard d'An- vers, gelegen tusschen den boulevard de la Sen- ne en de Lakenschepoort een ware moorde- naarskuil geworden. Geen dag gaat voorbij of de bloedigste looneelen hebben er plaats. In den nacht van zondag tot maandag rond I uur 's morgerids, was er weêr twist ontstaan tus schen 5 of G personen. Van woorden ging men weldra tot daden over, en een bloedig gevecht had plaats. Een policie-agent die allerijl toe gesneld was, wilde de vechters uit elkander drijven, doch men bedreigde hem met de dood. De agent zag zich eindelijk verplicht hulp le vragen Het gevecht had reeds meer dan twintig minuten geduurd, toen drie poli- cie-agenten toegekomen waren, en er met de grootste moeite in gelukten zich van de vecht ters meester te maken. Het was ook niet zon der gevaar dat de aanhouding plaats had, want de schurken waren allen met messen gewa pend. Ziehier eenige bijzonderheden over de zonderlingen verdwijning van den werkman Pieter Geyns, wonende te Laeken, in de rue Digue-du-Canal, 32. Geyns, die gehuwd en vader des huisgezins is, was verleden Zondag in verschillende her bergen te Laeken gezien geweest, in gezelschap van verscheidene werklieden, waaronderzeke- re C. Vissers, die zeer vermoed wordt. Daar noch zijne familie, noch zijne werkge zellen hem Dijnsdag laatsleden hadden teruggezien, werd de overheid verwittigd dat een persoon, aan wien men over de verdwij ning gesproken had, het volgende gezegd had. Ik geloof, wat Geyns betrelt, dat men hem niet meer zal weêrzien, ten minste niet levend. Deze persoon werd over deze woorden on dervraagd, en hij verklaarde dat hij in den nacht van Zondag tot Maandag, rond I uur 's morgerids, op den openbaren weg, nabij het kanaal, een hevige twist, gevolgd door een ge vecht, gehoord had, tusschen drie mannen, waaronder Pieter Geyns zich bevond, dien hij duidelijk aan zijne stem herkend had; hij kon overigens niemand onderschieden, maar hij meende heel goed de kreten van Geyns ge hoord te hebben, en eenige minuten later, de volgende woorden, uilgesproken door een der daders van het tooneel Laat hem, hij is toch dood Vervolgens hoorde hij het gerucht van den val van een lichaam dat men in het kanaal van YVillebroeck wierp. Indien het zoo is, zou men liet slachtoffer gedood hebben, alvorens het in het water te werpen. De verdachte C. Vissers, is een gevaarlijke kerel, die reeds verscheidene veroordeelingen ondergaan heeft, en zich in staat van landlo perij bevond. Toen men hem ondervroeg, heeft heelt hij niet goed kunnen bewijzen, waar hij zich bevond, tijdens den nacht dat de misdaad heeft plaais gehad. Vissers beweert dat hij reeds van 10 ure Geyns verlaten had, en zich van 11 tot 1 uur 's morgens bij andere personen bevond, op eenigen afstand van de plaats waar de misdaad gepleegd werd. De door hem aangeduide per- soonen logenstraffen ten volle zijne beweerin gen. C Vissers is aangehouden en Donderdag morgend der verledene week door de recht bank van simpele politie van St-Jans-Molen- beek veroordeeld voor landlooperij. Hij is in de gevangenis opgesloten, onder mandaat van den onderzoeksrechter, beschuldigd van moord. Het onderzoek, betreffende de dood van den werkman P. Geyns, van Brussel, wordt ieverig voortgezet.Sommige getuigen beweeren dat Geyns,eenigen lijd geleden, gesproken had zich le zelfmoorden andere getuigen komen feiten bevestigen, die doen gelooven dat Geyns in het water is geworpen. De beschuldigde C. Vissers, is maandag opnieuw door den onder zoeksrechter onderhoord geworden hij be weert nog altijd dat hij onplichtig is. Het is bij misslag dat een dagblad van Brussel gemeld heeft dat de raadskamer het aanhoudingsman daat, dat legen Vissers uitgeveerdigd is, be krachtigd heeft. Al de getuigen zijn maandag door den onderzoeksrechter ondervraagd; geen enkele heeft de beschuldigde op de plaats der misdaad gezien. In den nacht van dinsdag tot woensdag is te Brussel een stoutmoedige diefstal gepleegd, en dat nog al in de nabijheid van het policiebu- reel. Dieven hebben de woning bezocht van M. Juriaux, koopman, in de rue des Deux-Egli- sm, 41. De kwaaddoeners hebben eerst de ven sterblinden opengebroken, vervolgens eene ruit van omtrent 60 centimeters vierkant uitgesla gen, en zijn langs deze opening' binnen ge komen.Al wat hun onder de handen viel hebben zij meêgenomen.'Verscheidene stukken merinos laken, zijde, enz., zijn verdwenen. Zij hebben ook een secretaire en de tooglade opengebro ken en een twaalftal messen, gouden mans-en vrouwenringen.en eene som van 12 fr. meêge nomen. Al de gestolene voorwerpen hebben zij in de gordijnen,die zij van de vensters afgerukt Jozef, zeide hij tot den bediende. Meld het mijne zuster en mejufier Czernitz. A propos, mijn waarde Ferdinand, zeide de markies, hem onder den arm nemende, en met hem het vertrek op en neder wandelende, terwijl zij het antwoord op hel gedaan verzoek afwachtten. Zeg mij eens. Wie is die ridder Adolf d'Aglure toch, dien gij eergisteren medegebracht hebt Ferdinand kreeg een kleur en was eenigzins ver legen. Hij is een jong mensch, zeide hij eindelijk, een akademievriend, die.. Zijl gij met eikanderen opgevoed Ja, door dat wij in elkanders nabuurschap woonden. Behoort bij tot eene goede familie I Ja... ten minste van moederszijde. Hoe? van moederszijde Ja, wij hebben lang gedacht... Maar eindelijk hebben wij vernomen... Ha zoo; ik begrijp u. Hij is niet wettig Juist De naam d'Aglure is een valsche naam, dien zijn vader aangenomen had en waarmede deze zijne moeder bedrogen heeft Waarlijk En weet gij dat reeds lang Eergisteren avond heeft de Mauxchamps ons die geheele geschiedenis verhaald Mijn vader was zeer vertoornd en heeft Budolf verboden in het vervolg hier te komen. De arme jongen stond geheel verbaasd en was ontzettend bedroefd. Dat laat zich bcgrijpan... En kent gij zijnen waren naa mniet Hoe meent gij dat Hij heeft geen anderen naam dan den zijuen. Zijn vader was zeker een of endere onbekende gelukzoeker. In dit oogenblik, trad Clolilde binnen door hare gezelschapsjuffer vergezeld Kerneveu groette haar j hadden, gewikkeld.De dieven hebben een para plu achtergelaten. De daders zijn onbekend Dinsdag namiddag is M. P..., bakkerin wonende in de rue de la Voirie, te Brussel die de onvoorzichtigheid gehad had, een ketel'met kokend water voor eenige oogenblikken op den openbaren weg te plaatseri, onvrijwillig de schuld geweest van een betreurensweerdig voorval. Een kind van vijf jaar oud, Sophie Vanhaelen genaamd, dat in de straat speelde is in den ketel met kokend water gevallen. Het arme kind heeft verschrikkelijke brandwonden bekomen. Men leest in de Nouvelles du Jour: Zon- dag werd te Ukkel de hofbouwtentoonstelling geopend. M.Olin, minister van openbare wer- ken, woonde de plechtigheid bij hij vroe" aan een der aanwezigen«Hebt gij soms den burgemeester niet gezien Antwoord Indien gij den burgemeester wilt zien, moet gij naar de herberg van Polinet gaari, waar gij een goed glas bier zult drinken. Een uur later had M.Olin den burgemeester van Ukkel gezien, hetgeen men heel goed zier, kon. \Vat geheim zou er achter dien laatsten reeel steken 6 - Op den Oudenberg, nabij Geerardsber- gen, heeft zich een wonder geval van getrouw heid opgedaan Een landbouwer had geheel den dag gewerkt op een veld, gelegen op den rand van den Oudenberg, langs den kant van Onkerzele. Toen hij wegging, vergat hij zijnen zak meê naar huis ie nemen. Maar zijn getrou we hond had het bemerkt en na een tijd te vergeefs geblaft te hebben, legde hij zich op den zak neêr. Daar de hond buitengewoon lang wegbleef, begon de man hem overal op te zoeken, doch kon hem nergens terugvinden Drie dagen daarna begaf de landbouwer zich naar zijn veld. Aldaar gekomen vond hij zijn houd, uitgestruikt op den vergeten zak liggen. Het arme dier was van honger gestorven, als een rouwe schildwacht op zijn post. - Eene muziekmaatschappij die zondag avond, van het feest des Van Crombruqqe's genootschaps terugkwam heeft zich in de Gouvernementstraat te Gent aan eige bal dadigheden plichtig gemaakt. De Grijze Zus ters lieten juist de kinderen uitdie meestal vergezeld van hunne ouders, het aldaar bestaande patroonschap verlieten. Zoo dra de muziekanten de Zusters zagen, hielden zij op met spelen, en begonnen te huilen en schreeuwen en wierpen de schandelijste ver- wijtingen naar het hoofd derweerdige Zusters. De kwaaddoeners wilden in het klooster bin nenkomen doch daar zij zagen dat zij. on danks hun igestamp, de deur niet konden in- kloppen, rukten zij de bel af. Dit tooneel heeft meer dan een kwartier geduurd, 't Is eene schande voor de policie van Gent, dat daar niet een agent te vinden was. Wij hopen dat de phchtigen voorbeeldig zullen gestraft wor den. —Maandag avond, rond 9 ure,is te Gent een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. De genaamde Pieter De Schuyler, draaier der brug van den nngspoorweg buiten de Muidepoort, is op het oogenblik der aankomst van den laatsten goe derentrein, in de statie van het Rabot op de rails gevallen. Het hoofd werd hem letterlijk afgereden. Men heeft het vermink/e lijk naar zijne woning gebracht. In de nabijheid van Bergen heeft men in de werken van het middenkanaal twee belang rijke ontdekkingen gedaan. Nabij de Porie du Pare is men bezig met eene uitgraving te doen voor het inrichten van de eerste sluis. Op eene diepte van slechts vier meters gekomen, heeft men de bedding eener oude rivier ont dekt, waaruit men beenderen van herten, van mammouths en van aurochsen gehaald heelt. De tweede ontdekking was die van talrijke ro- meinscheantikiteiten, bestaande uit potten, vazen, enz. Deze zijn gevonden nabij Nimy, in de gracht die men aan 't graven is, om het kanaal onder de baan van Bergen naar Brussel le laten passeeren. —Het gerucht is te Ciney in omloop.dat een burgemeester uit de omstreken gerechierlijk vervolgd wordt,omdat hij de officiers beleedigd heeft, die gelast waren met het opnemen der schade veroorzaakt door de troepen der groote manceuvers. Zaterdag namiddag, boden zich verschil lende misdadigers aan in de gevangenis te Brugge om de straf le ondergaan waartoe zij veroordeeld waren. Maar hoe stonden zij te zien wanneer men hun antwoordde dat zij niet konden ontvangen worden Weldra kwamen zij van hunne verwondering terug en elk koos zijnen kantom naar huis terug te keeren. De oorzaak van die weigering is hierin gelegen, dat de gevangenis thans opgekropt zit met kostgangers en er geen enkel plaatske meer te bekomen is. In die verlichte negentiende eeuw meenen wij dat het beter ware dat 't gouver nement nog wat gevangenissen maakte, in plaats van al die onbewoonde scholen zonder God, want men ziet hetmet al dien zoogezeg den vooruitgang waarmeê de liberalen altijd voor den dag komen, treffen wij gedurig meer en meer misdadigers aan. (Gazette v. Brugge). Het schijnt dat men te Brugge wat steke- beziëu geroofd heell.uitdenhol vanden school meester der 4C sektie. met eerbiedige beleefdheid en naderde haar, terwijl hij haar op eene teedere wijze zijne ongerustheid le hennen gaf wegens hare ongesteldheid. En inder daad, de bleokheid, hel ter nedergeslagen en zwaar moedig voorkomen van het meisje, was vrij in het oog loopend. Zij ging zitten, en na dat Kerneven nog eenige woorden met Ferdinand gesproken had, die hem vervolgens de hand gaf en vertrok, plaatste hij zich bij haar. Gij hebt mij laten zeggen, mijnbeer, zeide zij bijna terstond, dal gij mij iels belangrijks te ver openbaren had. Het koele en fiere voorkomen van Clolilde trof Kerneven. Het was bij haar niet gewoon, en duidde ongetwijfeld eenig nieuw besluit aan. Hij wilde zich daarvan verzekeren Hel is voor mij altijd eene zaak van aanbelang u te zien en te spreken, antwoordde hij galant. Hat is reeds zoo lang, twee laDge dagen, dal ik van dal geluk verstoken ben. Is dit alles wal gij mij te zeggen hebt, mijn- lieer viel zij met bijtenden spot hem in de rede. Ik beken dal hel wel der moeite waardig was mij daarom lastig te vallen Gij zijl boos op mij dezen morgen, mijne lieve Clolilde, antwoordde Kerneven glimlagchende. Maar ik waarschuw u dal ik u met gelijke munt zal beia- len, en moet u zeggen dat ik alleen daarom hier kom. Ik ben jaloeisch. Jaloersch Mij dunkt dat gij het regl nog niet hebt dat le zijn, hernam Clolilde met eene fierheid, die eenigzins bitter was. Vergeef mij. Dat regl matig ik mij van nu af aan. Ik ben jaloersch., en gij weet op wien Voorzeker. Ik ben jaloersch op den ridder d'Aglure. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1882 | | pagina 2