Kaatsspel. - Houtmarkt. Timmer- en Dakwerken RECHTERLIJKE KRONIJK. Dijnsdag is bij de heropening der burgerlijke Rechtbank van eersten aanleg te Gent, het pro- ces opgeroepen ingespannen door M. Aernout, gemeenteonderwijzer van Knesselare. M. Aernout werd onderwijzer te Knesselare benoemd den 8 mei 1850 en bleef in bediening tot 19 mei 1880, zoodat bij 30 volle jaren dienst telt. Gedurende die dertig jaar beeft hij niet alleen zijn ambt vervuld tot voldoening zijner over sten, en daarvoor meer dan eens onderschei dingen van het gouvernement ontvangen daarenboven werden hem van zijne jaarwedde en andere winsten de jaarlijksche sommen af gehouden welke hij moest storten in de Pensi* oenkas, ten einde na den ouderdom van 55 jaar en 30 jaar dienst bereikt te hebben, te kunnen gepensionneerd worden. Die tijd, door de wet bepaald, in 1880 ver- loopen zijnde, heeft M. Aernout zijn ontslag gegeven en het pensioen gevraagd waarop hij recht bad. Doch de minister heeft hem geant woord dat hij zich wel in de voorwaarden be vond welke de wei vereischt, maar dat hij, niettegenstaande zijn recht op pensioen, locli niets zou krijgen. 1° Omdat hij hetgeen valsch is het bouwen der catholieke school zou bestuuid hebben 2° Omdat zijne twee zonen, die bij hem hulp onderwijzers waren, hun ontslag hebben ge geven om tol het catholiek onderwijs over te gaan 3° Omdat hij bij de catholieke onderwijzers zijne zonen inwoont. Onnoodig de schreeuwende onrechtvaardig heid van dit besluit te doen uitschijnen. Dat het gouvernement zijne gunsten voorbehouae aan de vrienden van het officieel onderwijs, daarvan is het meester. Doch het geldt hier geene gunst maar eene schuld. Het gouvernement is aan M. Aernaut, zijn pensioen schuldig voor zijne dertig jaren trouwen dienst, en in plaats van hem te beta len, houdt hel de sommen door hennn de pen sioenkas gestort. Daarom is het dat hij M. Victor Begerem» advokaal bij de gentsche balie, gelast heelt in zijnen naam van het gouvernement de betaling van zijn pensioen of ten minste de teiuggave te eisschen van de sommen door hem in de pensioenkas gestort. Wij zullen onze lezers bekend houden met den verderen loop dezer zaak, welke niet alleen de onderwijzers, maar alle ambtenaars van den Staat te hoogsten aanbelangt. STERFGEVAL. De verlodene week lag de gemeente Lede in aleemeenen rouw gedompeld. Hel akelige en onv - biddelijk zwaard der dood was in haar m.dden verschenen en had aan haren moederstam eenen der schoonste, der edelste takken afgehakt M. Victor De Swaef, die, bij uitstekendheid, de verJienstrijko man mocht genoemd worden, is don dorpel der eeuwigheid overgeschreden. Niemand zag met ver wondering dal ieders tranen zijne lichamelijke over blijfsels dijnsdag laatst vergezelden lot aan zijne laaiste rustplaats Eene lijkrede aldaar door den heerSchepene Bhnquaert, in den naam des Gemeen- teraads, uitgesproken, en melde levendigste k euren de levenschets des betreurden overledene afmalende, rede welke wij hel genoegen niet hebben ie kunnen mededeelcc, zegde genoeg wat Lede in hem ver liest Eene tweede grafrede van den heer hoofdon derwijzer der vrije Scholen, voormalige inwoner der gemeente Impe, welke rede wij hier nagenoeg teruggeven, zal onzen lezers een gedacht geven van do vriendschap en den eerbied welke de waarde aflijvige gedurende zijnen levensloop heeft genoten Mijne Heeren, Door plichtgevoel en dankbaarheid aangezet, kom ik hier hel droevig vaarwel zeggen, eeno laai3te hulde toebrengen aan den oud-Secretaris mijner geboorteplaats. De heer victor De Swaef, wiens afsterven wij zoo zeer betreuren, was een oprechte christen, een vrome huisvader, een bekwame ambtenaar. Hij was een vreedzaam en verdraagzaam burger en kweel met nauwgezetheid zijne christelijke plichten. Rechtschapen in zijnen handel, goedhartig voor zijneD evenniensch, gedienstig voor eenieder, bezat hij de algemeene achting en liefde. Getuigt het, gij allen die hem hebt gekend en de eer hebt geno ten deel te maken van het groot getal zijner vrien den; hoe dikwijls hij u door voorbeeld heeft geslicht, en door ïaad lol vrome handelingen heeft doen be sluiten. Ervarene amblsbediende, wist hij de ingewik kelste hesluurkwestiën op te lossen en zijne jongere collega's over duistere zaken in te lichtenl is immers voor zijne menigvuldige diensljaron en slipte plichtvervulling dal Z. M. de Koning hem het cere- kruis gunde. Als voorbeeldige huisvader kende zijn hart geen ander streven, dan zijne kinderen eene eerlijke en gelukkige loopbaan te verzekeren Wal al moeiten gaf hij zich niet, om zijne teergeliefden van jongs af godsdienst en deugd in te prenten Wat al opoffe ringen getroostte hij zich niet, om hun eene dege lijke opvoeding en een grondig onderwijs te ver schaffen Ook bleven zijno edele pogingen niet on- geloond Hij zag hen beurtelings een verheven pad betreden en zoo ruimschoots aan zijne verwachlin gen beantwoorden. Hoe groot! hoe innig'moest zijne vreugde niet wezen, wanneer hij tot driemaal toe, het eerste misoffer bijwoonde van zijne eerbied waarde zonen Wat heilwat zielsgenol! Maar helaas hier blijkt de broosheid, de vergankelijk heid van het aardsch genoegen: Wanneer mets meer aan zijn geluk scheen te ontbreken, toen al zijne betrachtingen verwezenlijkt waren, kwam eene on geneesbare kwaal, die sinds ettelijke jaren zijne gezondheid ondermijnde, hem bedreigen noch de beden zijner dierbare huisgenoten, noch het smceken der armen en weezen, wiens beschermer en voogd hij was, konden het onverbiddelijk noodlot afweren, de vinger der dood had hem geraaktwij zagen hem weg kwijnen, geprangd door eene smartelijke en afmattende ziekte doch met de overtuiging dat zijne levensdagen geteld waren, en wel bewust, van het doodvonnis, dal over hem geveld was, verdroeg hij geduldig zijn zware en nijpende juk met volko mene onderwerping aan den Wil des Heeren; en alhoewel bijna gansch uitgeput, had zijn mond nog altijd kracht genoeg, om zijne vrienden met volle bewustheid een troostend en raadgevend woord toe te sturen, lot helaashet droeve uur van afscheid sloeg En thans, die brave vader, die edelmoedige wel doener, die wijze raadsman is niet meer Hij ligt daar zielloos uitgestrekt onder der. killen adem der wreede dood zijn stoffelijk overblijfsel gaat ons welhaast voor altijd onttrokken worden maar zijne gezegende nagedachtenis zal immer onder ons voort duren, en zoo iets bij deze treurige plechtigheid ons wee verzachten kunne, is het wel t aandenken van 's mans goede werken, van zijne oprechte deugden en zaligen levenswandel waarvoor gewis, de Algoedo hem reeds de kroon der uitverkorenen heeft voor bestemd. De Swaef, diepbetreurde vriend, vaarwelRus' in vrede Tol wederziena in het Homelsch Vader land! Zondag 22 October 1882. Om i ure juist namiddag: speelt de partij van Matibieu-Claes tegen degene van Parent (Horslade) voor den 3*n prijs. GETERDE KARTONS, GEGALVANISEERD PLAAT IJZER, Zink, Dakpannen, Schaliën, Bekleedingen voor vochtige muren. J DE FONTAINE, 84, Noorder- laan, te Brussel. ALLERHANDE NIEUWS. De heer Jozef De Sadeteer van Haeltei t, oud-leerling aan 't Collegie onzer stad thans student aan de Catli. Hoogeseliool van Leuven, komt zijn laatste exaam van Candidaat notaris voor de jurij van Leuven met onderscheiding af te leggen. Wint uwe reiskosten naar Brussel met uwe parapluies te koopen. te laten herstellen en herovertrekken in het huis dat op geenen hoek slaat, in het groot huis, noorderla_an 108 Occasie parapluie zuiver zijde fr. o./o, lyonsche zijde fr. 5.90, extra-sterk fr. b.oO diij dobbele kepering fr. 7,50 romeinsche taffetas 9 en 10 francs. Groote keus van prach tige parapluies tegen 12,50 it 25 francs. Draagt uwe parapluies om ze te laten heroverlrekken bij uwe aankomst, haalt ze goed gemaakt en wel bezorgd bij uwe terugreis weer. Schandaal in de Kerk van Berlaere Men leest in Dender-en Scheldevan Dender- monde, het verhaal van een nieuw schandaal, waarvan de kerk van Berlaere over eenige dagen het tooneel geweest is Na het Evangelie was de eerw. heer ver- meire op den predikstoel gegaan, om zijn gewoon onderricht te geven. Hij sprak van het openbaar onderwijs der christelijke leering. Hij zegde dat de zending om de geloovigen te onderrichten in de goddelijke waarheden, door Christus slechts gegeven is aan zijne disci pelen en aan hunne opvolgers, en dat bijge volg de wereldlijke personen den catechismus niet mogen onderwijzen, dan met de toelaiinj der kerkelijke overheid. Op deze woorden nam de officieele onder wijzer, die zich met eenige zijner vrienden recht over den predikstoel bevond, op eene luidruchtige wijze het woord. Het is op mij dat gij zinspeelt Wie zijt gij vroeg de priester. Ik ben de officieele onderwijzer, was het antwoord. In dat geval, antwoordde de priester, met veel kalmte, hebt gij u niet met mijn onder richt te bemoeien. Het is reeds de derde maal dat gij mij hier beleedigt, riep de onderbreker. Ik zal u doen vervolgen, M. Ingels is veel omzichtigerhij zou dat niet zeggenzijn vader is ook onder wijzer. De priester geweerdigde zich niet meer te antwoorden, en zette zijn sermoen voort. Onnoodig de opschudding te melden die onder de vergadering der geloovigen ontstaan was, ten gevolge van dit schandaal. Zonderde tusschenkomst van M. de pastor, die lievige tooneelen wilde vermijden, zou men voorzeker dezen heer vastgegrepen, en hem buiten de kerk geworpen hebben. Wij weten nog niet wat den eerw. heer pastor doen zal; maar volgens ons, wordt het meer dan lijd dat de justicie aan de personen, die enkel maar voor doel hebben de rust in de kerken te stooren en de sermonen te onder breken, herinnert dal er in het burgerlijk strafwetboek een artikel 143 slaat, waardoor dergelijke misdaden gestraft worden met eene gevangenis van een tot zes maanden en eene boete van 26 tot 5U0 fr. De Gazette bevat de volgende bijzonderheid over de komeet die 's morgens aan den hori zon te zien is Zij is zichtbaar van af 3 ure 's morgends, in het oost-zuid-oosttegen kwart voor 4 ure is zij in vollen glans zij is nog schoon ten 5 ure en 5 min., maar ten 5 en 25 minuten is zij bijna onzichtbaar. Men herinnert zich niet ooit eene zoo groote ko meet gezien te hebben. Volgens wij vernemen zullen wij, inden aanvang der sessie, eet) verslag ontvangen van M. Devigne over de kieswetten, in het welk men voorstelt het kiesrecht te geven, in twee graden, aan zekere personen zonder het betalen van den cijns. Zijn de onderofficiers van het leger er ook bij Wel waarom niet En de grondwet Bah... de grondwet is maar goed voor zoo veel zij kan dienen, om aan het liberalismus de oppermacht te geven. Recht bestaat er niet meer in het vrije België Om soldaat bij de ^infanterie te zijn moest men vroeger 1 m. 57 groot zijn toen men geen prooi genoeg meer vorid^ daalde een catholiek ministerie tot op 1 m. 5o. Nu zou de Indépendance dit laatste cijfer wil len verhoogen, en raad eens waarom Omdat de steden, die het meest verneutelde mannekens opleveren, liberaal zijn en die jongens dus meer zouden afgekeurd worden als te klein. Integendeel zou men, door het cijfer te ver hoogen, meer boerenjongens soldaat maken, die toch maar klerikaal zijn Schoon niet waar Wij vernemen dat eene oude dame, die gestorven is in eene stad der provincie Bra bant, bij testament haar geheel fortuin, zijnde een klein millioentje, \ermaakt heeft aan het belgisch leger. Zij verlangt dat dit geld, door de zorgen van den minister van oorlog, ver deeld worde onder al de soldaten, ter uitzon dering van twee korpsen, die zij in haar testa ment aanduidt. Maandag nacht is te Brussel een stout moedige diefstal gepleegd, ten nadeele van M. Seligenstadt, wonende in de rue de 1'Associa tion 20. Terwijl de echtgenoolen Seligenstadt sliepen, is een kerel in hunnewoning gekomen en heeft zonder gerucht te maken, al de bene- deplaalsen van hun huis doorzocht, De dief had vooreerst bij degeburen eene leer gestolen en met behulp daarvan is hij over den muur van den hof geklommen en alzoo in huis geko men. Hij heeft zes-en-dertig zilvere koeverten geteekend E. S. en eene som van 151 franks gestolen. Wij lezen in den Courrier de Bruxelles Men weet dat onze tegenstrevers er zich op roemen de best opgevoede, de beschaafste. de beleefdste menschen van gansch de wereld te zijn. Niets is dwazer dan die beweering, getuige daarvan het slichtend tooneel dat in den gemeenteraad der goede stad Soignies heeft plaats gehad. Een der liberalen van den raad hield niet op don achtbaren burgemeester op de grofste en oubetamelijkste wijze te beleedigen. Wanneer alles niet gaat volgens den wil van die zoo zachtzinnige en verdraagzame geuzen kunnen zij den mond niet houden zij winden zich op en de gramschap bewijst bun, zooals altijd, zeer slechte diensten. M. Josse sprak tot den voorzitter in de meest uitgezochte worden 'l Is valsch T Is niet waar en ander aangenaamheden van dien aard. Eindelijk werd M. de burgemeester onge duldig. Hij wierp 2ijnen beteediger het volgen de woord, dal voorzeker al te hevig, maar niet geheel onverdiend was, naar t hoofd Gij liegt er aan Aanstonds staat M. Josse recht en naar den burgemeester gaande Gij zijt een grijsaard, zegt hij, zoo niet zou ik u in gezicht slaan. Hij gaat vervolgens naar de schouw, neemt zijnen hoed. werpt op zijne kollegas een hoog- hartigen blik, die een algemeenen schaterlach verwekt, en gaal heen zooals de driftige Ajax, zeggende Ik salueer u niet. Er is in dat tooneel niets dat ons verwon dert. Sedert lang reeds heeft M. Bara ini de Kamers het voorbeeld van alle onbeleefdhe den gegeven. Thans volgen die naapers uit de provincie, stipt de voorschriften van den- gene. diende man van Rio eens het door luchtige opperhoofd van het liberalismus genoemd heeft. Er is nog eene andere les uit dal incident te trekken. Wanneer onze tegenstrevers gevoe len dat eene plaats hun ontsnapt en dat is voor hen het geval te Soignies worden zij aanstouds tot alle gewelddaden bekwaam. Bij gebrek aan goede reden, zetten zij de slaande argumenten vooruit. Ziedaar de volgelingen van het vrije onderzoek opheeterdaad betrapt En zeggen dal die grootsprekers en die windmakers, die aan hunne kollega's durven zeggen Ik salueer u niet toehooren aan eene partij, die. om bij de provinciale kiezin gen er door te komen, de stem van een man die failliet was, hebben noodig gehad. Moord in de Wetstraat.—De zaak-Peltzer zal definitief opgeroepen worden in de tweede serie van den zittijd der assisen van Brabant, die den 23 October geopend wordt. Bij ordon- nancie van M. den voorzitter Demeure, is de datum voor de oproeping der zaak bepaald op 27 november. Men verzekert dat MMrs Lejeune en Edm. Picard der balie van Brussel, zich zullen gelas ten met de verdediging van Leon Peltzer voor het assisenhof van Braband. In strijd met hetgeen reeds bevestigd is, wordt uit Bergen gemeld dat M. Sainctelette in der Kamer geen deel aan de werkzaamhe den langen tijd zal kunnen nemen. Men denkt in de politieke kringen dat M. Sainctelette zijn ontslag zal geven als Volksvertegenwoordiger. Men schrijft uit Bergen aan den Courrier de l'Esc a ut, dat de catholiekem aldaar zullen opkomen inde kiezing van den 50 dezer maand. Verledene week zond M. Heyvaert de kommissie van monumenten, waarvan M. De- lancenserie deel maakt, naar Couckelaere, om den kerktoren van die gemeente te onderzoe ken. Gij kunt denken hoe de heeren der commissie stonden te zien, als M. de pastor hun de plaats toonde waar de toren.... gestaan had. Gij kunt daaruit oordeelen welke wanorde er in het provinciaal gouvernement heerschl, sedert dat M. Heyvaert eropperbaas is. Kwaaddoeners hebben in den nacht van zaterdag tot zondag de groote klok gestolen, die boven het gebouw der statie van Bergen hing, en diende om het vertrek der treinen aan te kondigen. En zeggen dat de diefstal maar gezien is, als men 's morgends aan het zeel wilde trekken Diefstal. Donderdag nacht is in de magazijnen van ellegoederen van M. L. Van Eeckhove, gekend onder den naam van de Vereeniqde Magazijnen, op den hoek der Os senmarkt en de St-Annastraat, te Antwerpen, een stoutmoedige diefstal gepleegd. Toen de winkeldochters, omtrent half zeven in het zoogezegde klein magazijn kwamen, be merkten, zij dat de lessenaar, waarin de ont vangst van den dag in dit magazijn, gelegd werd. opengebroken was. Het geld, eene som van 735 fr., was verdwenen. Nevens den les senaar lag eene boor met eene nummer er op. De winkeldochters verwittigden aanstonds den patroon, en men doorzocht de magazijnen. Deuren en vensters waren goed gesloten, en in het groot magazijn was de kas, die 2000 fr. bevatte, ongeschonden gebleven. In den kelder echter vond men de twee doo- zen, eene houten en eene blikken, waar:n het geld in de kleine kas gelegd werd. De ketting van het ijzerwerk aan 't keldergat was losge maakt. De dief was dus langs het keldergat binnen gekomen, en van den kelder inde keu keuken en van daar in het magazijn. De dader van den diefstal moet eenigzins met de verdeeling van het huis bekend ge weest zijn. De policie heeft onderzoek inge steld. De boor, nevens den lessenaar gevon den, is in beslag genomen. De Etoile beweert dat Mgr de bisschop van Luik een gehoor gevraagd had bij Z. M den koning, om te protesteeren tegen den maatregel, door M. Bara genomen, opzichtens de limburgsche priesteis. Volgens het blad doet verstaan, zou de Ko ning, den bisschop van Luik hebben wande len gezonden gelijk men in de volkstaal zegt. Mgr Doutreloux zou terug gekeerd zijn, nu acht of tien dagen geleden,tamelijk droevig zeggende, dat er geen rechtveerdigheid meer bestaat in deze wereld, maar dat het in de andere wel anders gaan zal. Wij laten de spotternij van de Etoile ter zijde het blad moet zelf zien dat het gezegde, 't welk zij den bisschop doet geven, het be gane onrecht niet rechtveerdigt en slecht be wijs geeft van geweld. Maai wat den Koning betreft, het blad heelt het recht niet, hoe liberaal of onbeleefd het ook zij, Leopold II van eene onbeleefde daad te doen verdenken. Een Koning zendt geen hoog dignitaris, en zelfs geen kleinen burger, wandelen, het geen zeggen wil dat men hem met eenen lach van minachting de deur uitwijst, en dit ligt blijkbaar in de regels van het ministerieel blad te lezen. De Etoile zal ons toelaten niets van dit alles te gelooven, omdat Koning Leopold zich nooit aan iels dergelijks heeft plichtig gemaakt. Wat nu Mgr Doutreloux aangaat, die heeft, dooi' dien stap getoond dat hij de rechten der grondwet en der catholieke niet zonder pro test laat miskennen, en dal hij zijnen plicht weet te doen. Overigens aan dien plicht zal geen belgisch bisschop te kort blijven in dezen tijd, die ons teenemaal terugbrengt naar de plagerijen der Van Maanen's en Goubeau's, onder de regee ring van Willem I. (Handelsblad Sedert een jaar hebben er in de omstre ken van Luik, bijna wekelijks kerkdiefstallen plaats. De daders blijven bijna altijd onbekend. De policie heeft dezer dagen de hand gelegd op een dezer kwaaddoeners, genaamd Burg- hardt, van duilschen oorsprong, die reeds verscheidene malen voor kerkdielstal veroor deeld werd. Burghardt is een zeer gevaarlijke kerel. Maandag is M. Magis, schepene van openbaar onderwijs te Luik en voorzitter der liberale associatie, gekozen tot Volksvertegen woordiger met 680 stemmen, in vervanginr van M. Mouton, overleden. Wij lezen in den Courrier de l'Escaulvan Doornik Men verzekert ons dat M. Dumont, gewe zen bisschop van Ooornik, verleden zalurdag in de celgevangenis gekomen is. Men vraagt wat hij daar is gaan doen. Men verzekert ons dat hij er niet gegaan was om eene gerechtelijke konfroniatie met Bernard. Van dan af schijnt het dal hij er alleen gekomen is om een partiku- lier gesprekte hebben met den gewezen kan- nonnik. Alles in deze zaak is zoo zonderling en het feit dat men ons meedeelt is zoo buitengewoon dal eene officieele uillegging ons onvermijde lijk schijnt. d Men heeft niet vergeten dat, vanaf den dag na de aanhouding van Bernard gansch de libe rale drukpers vroeg, dat men alle gemeenschap tusschem hem en den aalmoesenier der gevan genis zou verbieden, en hem zelfs van alle soort van geestelijke hulp berooven. De toela ting aan M. Dumont verleend om bij Bernard te komen, en hem alleen te spreken komt nu des te zonderlinger voor. Heeft men vergeten dat M. Dumont eene overkomst aan 40 p. e. had gesloten met den Amerikaan Gooddue, eerst aangehouden als meneplichtige van Bernard en later losgelaten, uit hoofde van gezondheidsredenen. Beeldstoumers in het catholieke Limburg. Een schandig feit dat alle inwoners van Mechelen a/M (weinige uitgenomen) bitter be droefd, heeft zondag nacht 8 October plaats gehad. Een schoon beeldje van O. L. V. het welk uit enkele godsvrucht geplaatst was op een stuk land hetwelk waarschijnlijk zal dienen voor het bouwen van eene catholieke school, is door de goddelooze hand eens beeldstor- mers weggerukt, en elders in eenen tot nog toe ongekenden hoek geworpen. Van te voren had men reeds tot driemaal foe het glasraamtje dat er voor geplaatst was verbrijzeld. Iedereen die nog wat godsdienst bezit was over dit misdrijf zeer verontweer- digd, maar nu roept iedereen boosheid, schande Hoe gedoogd God zulke booswich ten Ja de goddelooze verrichters en ophitsers die hun haal en wraak niet kunnen temmen, zijn bij alle deftige lieden geschandvlekt. Vele eerlijke menschen die zich tot nu toe nog wat lieden verblinden, door de gemaakte godsvrucht dier mannen, beginnen nu te zien waar die lieden naar toe willen, wat ze be doelen, en wat zij van hunne eigene kinderen te wachten hebben, zoo zij de kleinen niet uit de gevaarlijke scholen verwijderen en de grootere niet van de bedervers af houden. Het is tijd dat wij zien, zeggen zij. Het is tijd, hoog tijd, het gaat te ver, het gaal te ver Alg. Belang. Vrijdag mochten de voorbijgangers der Maestrichterstraat te Tongeren getuigen zijn, van een ziehoereud schouwspel, zou de Vlaam- sche correspondent van het Journal de Lim- bourq zeggen Mijnheer abt Klinkenbergh, die naar zijne godsdienstles afging, werd door eenige pen- sionnairs van het gesticht onthaald met den woest herhaalden kreet van couac couac. De kikvorschen hebben denzelfden kreet, wanneer zij bij het naderen van een mensch, in 't moeras springen. Wij weten dat de eerw. heer abt den heere directeur de jonge belden heeft aangeklaagd, maar nog niet wat gevolg daaraan gegeven is. In alle geval, de ontaarde Kruisschennis die in 't zelfde gesticht plaats vond, is nog zoo ver niet, dat men zich over deze aanranding van het priesterkleed verwonderen moet. (Onafhankelijke Zondag nacht, ten 2 i/a ure, is een bloedig gevecht ontstaan in de Smedestraat te Brugge, tusschen burgers en militairen een dezer laatste alsook een burger werden zwaar ge kwetst aan hoofd en aangezicht, door sabel houwen de anderen waren allen lichtelijk gewond, 't Schijnt dat de burgers den twist veroorzaakt hebben. De politie is ter plaats gesneld. Al de vechters, ten getalle van negen ;ijn naar het policiebureel gebracht rond 3 ure. Uit Kortrijk In 't uitdelven der londatiën van de oude Stnt-Eloij's kapelle, heeft men vijf eiken kisten gevonden waarin er nog geraam ten lagen. Inde eene waren er twee groote ouderwetsche sporen, die nu in 't stadhuis rusten. Eene kist meeite 2 meiers 5 cent. en 't geraamte 2 meters. Men heeft ook eene grootte hoeveelheid koeihorens uilgedolven. de werklieden ontdekten ook eenen ouden steenput, waaruit zij binst eenige dagen bet water van dronken. Later haalden zij er doods hoofden en gebeenderen uit en.... zij hadden geenen dorst meer - Op het gehucht de Abeelte Dixmude, werkten eenige arbeiders op een dak. Daar het zoo'n verschrikkelijk weêr was, kwamen zij omlaag slaan, tegen den mnur. De bliksem viel eensklaps voor hunne voeten en zij vielen zonder taal ol teeken te kunnen geven, ten gronde. Niet één was dood zij kwamen later tot bewustzijn en tot spraak weêr. De bliksem had hen op eene zonderlinge wijze getroffen. De armen van den eene stonden half omhoog gesteken, lam, de handen waren open, de vingers geplooid in het eerste lid. Bij eenen anderen waren de kleederen van arm en rug gelrokken, en was bovendien een gat in den rug geboord. De twee ongelukkigen liggen ge vaarlijk ziek. Werkstaking in de Borinage. Men leest in het Organe de Mons 2300 mijnwerkers hebben deze week hun werk gestaakt in de koolpuiten van den Levant du Flenu, te Cuesmes. Bijna geen enkele werkman bevindt zich nog in de putten 14, 15, 17 en 19. Ten hoogste nog 50 arbeiders zijn aan 'twerk; men bezigt hun voor de repa- ratiën. Heel den dag is alles zeer kalm geweest hel slechte weêr heeft de mijnwerkers ver hinderd zich in de stralen te vereenigen, zoo als zij gewoonlijk doen. Van de 2300 werkstakers zijn er voorze ker de twee derden die zouden willen wer ken, maar denken te moeten doen gelijk de anderen, en ook vreezen aangerand te wor den, wanneer zij hun werk zouden hernemen. a Woensdag zegde nog eene vrouw te Cues mes, tot den reporter van het Organe (te Mons terwijl zij twee werklieden aanwees die van hun werk kwamen Ziedaar twee mannen die morgen niet meer zullen teruggaan. Toen men aan de aangeduide werklieden, d£ reden daarvan vroeg, zegden zij dal zij bemerkt waren, en men zich "s morgends op hunnen weg zou bevinden. Het gevaar voor de mijnwerkers die zou den willen werken is overigens niets dan eene inbeelding, want er zijn maatregelen genomen om de vrijheid van het werk te doen eerbiedi gen. i) P. S. Volgens de inlichtingen die wij he den morgend uit den Borinage ontvangen, is de toestand nog altijd dezelfde. De werksta king heeft geene uitbreiding genomen. Nieuw fransch geld. De parijzer dag bladen melden dat men dezer dagen in de munt te Parijs proefstukken van 5, 10 en 20 c. in nickel geslagen heeft. De nieuwe stukken zijn niet rond, maar achtkantig opdat men ze niet zou aanzien voor zilvergeld. De stukken zullen onderworpen worden aan het onderzoek der Commissie van het budjet en, indien deze Commissie een gunstig oordeel uitbrengt, zal al het kopergeld uit den handel getrokken en door nickel vervangen worden. De Amerikanen zullen ons altijd voor blijven in de kunst van reklamen te maken. Dezer dagen verscheen in den staat Ohio een nieuw dagblad, met hel volgende bericht, in groote letters, op de eerste bladzijde Het bestuur van het dagblad heeft overeenkomsten gesloten met een groot 'getal rijke jufvrouwen en weduwen, die de verbintenis hebben aan gegaan van niet te trouwen, dan met heeren voor een jaar op ons blad geabonneerd. HOLLAND. Wat zorgvuldig man ln den Haag liep liet volgende gerucht De vorige week be gaven zich twee mannen met een doodkist naar het huis van M. X Daar gekomen, belden zij en verzochten de meid, die opendeed, de plaats aan te wijzen waar zij de kist konden neérzetten. De meid verschrikte; zij verzekerde, dat zij aan een verkeerd huis hadden aangebeld, want dat er hier geen doode aan huis was. De mannen hielden echter vol, dat de kist wel degelijk door mijnheer wiens naam op de deur stond, besteld was. De meid ging naar boven en nu kwam mevrouw ook meê om de werklieden te zeggen, dal zij daar niet terecht waren. Terwijl zij echter met de mannen stond te praten, sloeg liaar eensklaps de schrik om het hart. Zonder iels te zeggen, liep zij naar boven, en... zij vond haren man op den zolder hangen. Voor dat de heer des huizes zijn plan tot zelfmoord had uitgevoerd, had hij alles geregeld eu zelfs zijn doodkist besteld... Wal zorgvuldig man Wat echt Hollander FRANKRYK. De parijzer dagbladen brachten ons dijnsdzg de tijding dat men in degemeenlekas te Avignon een tekort van 200,000 frank ontdekt had. De lijding is nog slechts door enkelen gekend en reeds meldt men uil Rouaan dal ook daar een te kort van 500,000 frank in de stadskas is. On noodig te zeggen dat beide steden een republi- kaansch bestuur hebben. De typhus woedt te Parijs. In veertien dagen is hel getal sterfgevallen van personen aan deze ziekte bezweken, van 57 lot 250. Dit is een ongehoord sterftecijfer. De toestand wordt toe geschreven aan het gemis aan water, de vuilig heid in de stralen en woningen Er is geene plaats in de gasthuizen om de zieken te leggen, zoo talrijk zijn zij. Eene republiekaansche gemeente Wij lezen in den Messager de Valence Over eenige jaren zelfmoordde zich de raair van Saou (Dróme) ten einde, zegde men, zich te onttrekken aan de straffen der wet, waarmeê hij bedreigd wat wegens zijn afschuwelijk gedrag. Laatst werd een gemeenteraadsheer van het dorp, betrapt op heeler daad van zekere aan slagen door een echtgenoot, die hem een goed pak slagen toediende, zonder dat de raadsheer het wagen durfde zich te beklagen. In den loop dei verleden week, verbleef het parket drie dagen in het dorp Saou. om onder zoek te doen over zekere schandalige feiten, waarvan een tiental minderjarige kinderen de slachtoffers waren geweest, van wegens eenen anderen raadsheer. De man werd aanstonds aangehouden en naar de gevangenis gebracht. Ziedaar de mannen die in Frankrijk op zekere plaatsen, het bestuur in handen hebbenziedaar de mannen die den godsdienst den oorlog aan doen, de Broeders verjagen, de nonnen verdrij ven en zich de groote voorstanders der algemeene verwereldlijking toonen. De Beeldstormers. Ofschoon alles in den schijn rustig is te Montceau-les-Mines, schrikt de tegenwoordigheid der troepen de revelution- naires niet af. Talrijke brandbrieven, doodsbe dreigingen bevattende, werden dezer dagen nog aan de eigenaars van mijnen, postmeesters, en andere bestuurders der pannenfabriekvan Saint- Pierre te Monlceau gezonden. Nieuwe ontploffingen van dynamiet hadden plaats voor de woningen van verscheidene post meesters. Te Sanvignes heeft eene belangrijke aanhou ding plaats gehad, namelijk die van den genaam- dco Henry, voorzitter der maatschappij van on- derlingenbijstand. die verdacht wordt de dader li zijn der poging om het klooster te Sanvignes te doen springen. Eene huiszoeking bij Henry gedaan, heeft de ontdekking te weeg gebracht van een groot ge tal dynamiet-kardoezen, voorzien van hunne lonten. Een andere kerel die revolutionnaireplakkaar ten rondstrooidde werd insgelijks aangehouden. Die kerel Rancier genaamd, was korrespondent van den Etendart révolutionnaire en de Tenaille. De prefekt van Saóne-et-Loire naar Parijs ontboden, heeft geantwoord dat zijne tegenwoor digheid te Monlceau uog noodzakelijk is. Wij onlleenen aan een radikaal parijzer dagblad de volgende bijzonderheden over een der grootste kwalen onzer samenleving

De Denderbode | 1882 | | pagina 2