Een exaam. Kaatsspel. - Houtmarkt. Timmer-en Dakwerken Frankrijk. Men weet dat de meeste der ge raadpleegde overheden en kommissiën, zich tegen den aanleg van den tunnel verklaarden, omdat deze, volgens hen, 's lands verdediging zou in gevaar brengen. Men meldt thans dat de voorstanders van den tunnel aan het Parlement een tegenver- slag zullen inzenden, met de noodige plans, om te bewijzen dat de tunnel voor Engeland geen gevaar kan opleveren. Beschaving. De melkbaarden der gentsche hoogeschool houden er meer en meer aan zich te onder scheiden door hunne beleeldheid en de deftig heid hunner manieren. Eergisteren namiddag, rond 2 1/2 ure, waren er vijf van die heerkens met het klaksken der hoogeschool op het hoofd en gewapend met den gewonen studentenknuppel, op de Poel vergaderd. Een achtbaar priester komt rustig voorbij en terstond werpen die studentjes hem een vloed scheldwoorden, beleedigingen en vcr- wenschingen naar hel hoofd. Een burger, M. N. I)., die getuige was van dat schandaal, kon zijne verontweerdiging niet bedwingen. Hij ging bij de studenten en vroeg hun ol dat de beleeldheid der mannen van het licht was, en of dat de lessen waren welke zij van hunne professors ontvingen. Geen voldoende ant woord kunnende geven, maakten de studentjes spoedig rechtsomkeer, om elders hunne straat- jongensstreken te gaan hervatten. Het is droevig, als men denkt dat die veel belovende jongelingen zich inbeelden aan het hoofd der beschaving te staan en aan anderen les te moeten geven. Men zou haast geneigd zijn den franschman gelijk te geven, die de letters S. P. Q. G., welke op den gevel der hoogeschool van Gent prijken, onlangs in 't fransch vertaalde door Settlement Pour Quelques Gredins. Het Seminarie van Brugge. Onder dezen titel lezen wij in de Palrie 't Gemeentebestuur van Brugge komt 'torder te krijgen van onzen beminden gouverneur dat het de gebouwen, hoven, enz. van't bis schoppelijk Seminarie weder moet nemen. Een besluit van 't fransch gouvernement, in datum van 9 April 1811, had den eigendom van de oude abdij der duinen, dienende voor hospitaal, aan de stad Brugge gegeven. Daar wierden opvolgens de middelschool, 't Lyceum en 't athenaeum gevestigd. In 1832,wierd 't athenaeum dan verplaatst naar de Aula, Boomgaardstraat. De gebouwen leeg slaande, gaf er de stad, in 1833. 't kosteloos gebruik van aan de pro vincie, op voorwaarde dat 't bisschoppelijk Seminarie er zou gevestigd worden, en dat zij wederom in stadsgebruik zouden komen indien 't Seminarie kwam afgeschalt te worden of elders verplaatst. De stad liet die gebouwen kosteloos gebrui ken, omdat andere steden der provincie, zoo als IJperen, trachtten 'l Seminarie naar hen te trekken. Nu wil M. Heyvaert, die reeds zooveel tegen Brugge heeft gedaan, dat 't gemeente bestuur die lokalen weder van de provincie afneme. Zal '1 Seminarie afgeschaft worden Zal 't elders verplaatst worden Waartoe zal onze gouverneur de oude abdij der Duinen gebruiken Moet er daar eene nieuwe school komen Z'en weten 't niet op 't stadhuis. Wij hebben over eenige dagen gezegd, dat de minister van oorlog niet ten achter wilde blijven bij zijnen collega van openbare wer ken, om de schoolinkwisilie in zijn departe ment iu te voeren. De Indépendance deelt bijzonderheden mede over de wijze waarop het vergelijkend exaam heelt plaats gehad, dat aan al de milicianen opgelegd is. De jongelingen zijn verdeeld in Walen en Vlamingen de eersten zijn natuurlijk voren. De onderverdeeling is in oud-leerlingen van officiëele en van vrije scholen. Acht en twintig vragen zijn hun gesteld, waarop zij schriftelijk moesten antwoorden. Ziehier de verstandigste dier vragen men zal bemerken dat zij het overbekend talent van den heer Gratry eer aandoen Welk is uw naam Hoe heet uwe moeder Weet gij in welke stad en straat gij gewoond hebt Welke zijn de machten van den Staat Wie maakt er de wetten Is Mozes .voor of na Christus gekomen Kunt gij den naam zeggen van eenen Belg die vermaard geworden is Welke zorgen moet men toedienen aan ver smoorden? Noem een geschiedkundig feil uit den tijd der Spaansche overheersching Dit laatste, ziet ge, is geschikt om wat over de inkwisitie te doen tateren, alhoewel onze jongens liever zouden leven onder de inge beelde inkwisitie der paters, dan onder de zeer wezenlijke vuist en den geweerkolf der sergeanten. En wilt ge den uitslag van dit exaam weten? Wij mogen het voorop zeggen 1° Dat de Walen zes en dertig keeren ver standiger en geleerder zijn dan de Vlamingen 2° Dat onder deze laatsten de liberale jon gens—als er zijn—toch nog wat kennen, terwijl de klerikalen dom genoeg zijn om niet te weten dat versmoorden geene zorgen meer noodig hebben, zoo dom, dal zij hunnen eige nen naam niet weten Amen. Men herinnert zich dat onze achtbare heer Burgemeester Van Wambeke zich in cassatie voorzag tegen het arrest van 't Beroepshof van Gent, 't welk hem tot 30 franks boete en de onkosten veroordeelde, wegens overtre ding aan de wet op de begravingen en be graafplaatsen in de volgende omstandigheden De heer Joost Slagboom, een hollandsche schipper, protestant van religie, stierf hier schielijk. Zijne weduwe Aagje Brandwyk ver zocht dal het stoffelijk overschot van haren echtgenoot zou begraven worden op het deel des kerkshofs 't welk bestemd is voor dezen welken buiten den R. C. Godsdienst overlij den. Onze achtbare heer Burgemeester willigde dit verzoek in, en schipper Slagboom wierd op 't ongewijdde deel onzes keikhofs met de meeste zedigheid begraven. Men weet de rest. Het Hof van Cassatie komt in deze zaak uit te sprekenhet heeft de voorziening van den heer Van Wambeke, verworpen en hem tot de onkosten veroordeeld. Het arrest van i lioo- uere Hof is gegeven geweest op '1 verslag van M. den raadsheer Constant Casier en de con- clusiën van M den eersten advokaal-generaal Mesldach de Ter Kiele, beide gekend als libe ralen. Onze achtbare vertegenwoordiger, M. Woeste, pleet voor onzen heer Burgemeester en ver tegenwoordiger. Zietdaar, Medeburgers, tot waar de godde- looze politiek van 't liberalismus ons gebracht heelt De uildrukkelijkste wil van de bloedverwan ten der overledenen mag nimmer geëerbiedigd wordenNeen, alleen de haalvolle godde loosheid der liberalen moet voldaan worden. De catholieke kerkhoven moeten onleerd en geschonden worden, zoo bevelen het de geuzen in hunnen helschen overmoed Wij weten dat onze achtbare heer Burge meester reeds bevel heeft ontvangen de over blijfsels var. wijlen schipper Slagboom naar de gevvijde aarde over te brengen. Wij zijn hier de tolk van onze gansche ca tholieke bevolking, wanneer wij hem verzoe ken aan die tweede begraving in gevvijde aarde op hoegenaamd geene wijze de hand te leenen, en dit-droevig en haatvol werk over te laten aan de speciale commissarissen, de sbiren van dit onvaderlandsche ministerie dat door alle deftige lieden vervloekt wordt.... Onze achtbare heer Burgemeester heeft zich tol hiertoe vol krachtdadigheid geloond, en wij hopen dal hij er lot hel einde toe zal blijven in volherden. Koophandels-Bechtbank. 't Beroepshof van Gent komt uitspraak te doen over 't protest aangeteekend door zes liberalen onzer stad, legen de geldigheid der kiezing van den heer Karei Druwé, nijveraar alhier, als rechter aan onze Koophandels- Rechtbank. Het Hof verklaart hel protestver- vallen om rede het, binnen het tijdstip door de wet vereischt, ter griffie van 't Provinciaal Bestuur, niet werd neergelegd. Volgens de wet moet alle protest of reklaam tegen de geldigheid eener kiezing voor de Koophandels-Rechtbank binnen de 10 dagen van 't opstellen des proces-verbaals van de kiezing, ter griffie van 't Provinciaal Bestuur neergelegd worden. Daar de kiezing den 14 September had plaats gehad, moest het reklaam uiterlijk den 24 derzelfde maand neérgelegd worden. Nu den 24 was een Zondag, en onze liberale reklamanlen stonden met hunnen neus voor de geslotene poort van 't Gouvernements- hótel. Zij verloren geenen moed, en begaven zich naar de woon van den lieer Griffier der provincie. Doch de heer Grillier weigerde t protest te ontvangen, zeggende dal hij er niet toe verplicht was, daar de provinciale griffie niet in zijn huis was, enz. enz. Het protest wierd dus des maandags ter provinciale griffie neérgelegd, dus één dag te laat volgens 't Be roepshof. LETTERNIEUWS. Groote Belgische Almanak met houtsnée-figuren, voor het jaar 1883, uit gegeven door de Société Bibliographique Te koop in den boekhandel der Sociélé Biblio graphique, Nagelmackersstraat, 2, Luik; en bij alle boekhandelaars. Prijs 40 centimen. De Almanakken beginnen reeds te verschij nen. De Almanak, dien wij aan onze lezers aanbieden, verdient ten volle hunne welwil lende aandacht. De personen, die zich bezighouden met het verspreiden van goede denkbeelden en ge dachten, kennen den grooten invloed door den Almanak uitgeoefend. Het is de vriend van het huis, het boek van degenen die geene boeken lezen, de raadsman der werklieden, der landbouwers, der huis moeders, der kindereu. De natuur en den inhoud van den Almanak zijn dusdanig, dat men hem moet bewaren en dikwijls raadplegen. Indien hij dus terzelfder lijd nuttig en aantrekkelijk is, hoeveel goed kan hij dan niet teweegbrengen Welk doelmatig werktuig is hij niet in de handen der ware volksvrienden De Société Bibliographique Beige, getrouw aan haar verleden, geelt dit jaar voor de chris telijke bevolking van het land eene Almanak uit, die met de uiterste zorg is samengesteld. De tekst ervan is degelijk en verscheiden talentvolle schrijvers hebben aan het redactie- comiteit hunne medehulp verleend. Gelijk het vorige jaar is er eene bladzijde blank gelaten voor de Anaalen der familie. Eenige regels leggen het gebruik van die blad zijde uit. Ieder jaar wordt een artikel toegewijd aan het schooneen aanbevelingswaardige, dat door ons catholiek land opgeleverd wordt; ditmaal handelt het artikel overde Gilde van St-Thomas en Sl-Lucas, waarvan de \ooruitgang jaarlijks toeneemt. Twee levensbeschrijvingen worden gegeven de eene van Hendrik Conscience, den gevier- den Belgischen romanschrijver; de andere van M. Neut, den kloeken strijder der catholieke drukpers. Broeder en zuster is een verhaal, dat de vrucht is van den wedstrijd, door de Société uitgeschreven voor de beste novellen, en de Martelaar van het biechtgeheim is eene drama tische geschiedenis door eene echt christelijke pen geschreven. Het artikel over de Wonderbare verschijning van Knoek, in Ierland, is op de plaats zelf op gesteld, volgens de getuigenissen door den opsteller zelf gehoord, het is het volledigste verslag dat tot nu toe in ons land over die wondere gebeurtenis geschreven werd. De afdamming van de Gileppe'en de Abdij van Maredzous, bij Dinant, hebben twee schoone gravuren geleverd, met bijgevoegde uitlegging. Niets is dus verwaarloosd om van den Grooten Belgischen Almanak een belangrijk werk te maken, Ons dunkt dat het de plicht is van alle ijve rige catholieken aan het succes van dezen schooneri Almanak mede te werken door hem te verspreiden en aan te bevelen. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De E. H. Vierendeel, onderpastor van .Mater is pastor van Neygem benoemd, in vervanging van den E. H. De Coen, die zijn ontslag heeft gevraagd. Zijn onderpastor benoemd de volgende Eerw. Heeren te Mater, M. Potjau onderpas tor van Vraserie te Vrasene M. knoi.kaert coadjutor te Balegem te Pelegem bij Oeinze, M. Van Pouck onderpastor van Kemséke te Kemseke M. De Beule onderpastor van Pete- gem de Eerw. Heer Sehauvliege is coadjutor benoemd te Balegem. RECHTERLIJKE KRONIJK. De volgende heeren van ons arrondissement zijn door 't lot aangewezen om deel te maken van de jurij der Assisen onzer provincie, welke zullen geopend worden te Gent, den 13 Novem ber aanstaande, onder Voorzitterschap van den Raadsheer Van der Haeghen MM. De Coen Gustaaf, bankier, te Aelst. Van Grassdorff, Burgemeester, te Gyse- gem- Coppens Camiel, notaris, te Geerards- bergen. De Eerw. Heer pastor van Bercheux (Lux emburg), beticht van drie schandelijke feiten gepleegd te hebben, werd door de rechtbank van Neufchateaux voor twee feiten vrijgespro ken, maar voor bet derde werd bij veroor- oordeeld tot twee jaar gevangenis en 5 jaar berooving zijner burgerrechten. Deze zaak was ontstaan daags voor de pro vinciale kiezing, en op het oogenblik dat de sclioolinkwisitie van Luxemburg zetelde. De pastor ging aanstonds tegen dit vonnis in beroep. Zaterdag werd deze zaak voor het Hof van beroep te Luik opgeroepen. De verde. diging van den priester was toevertrouwd aan M. Prosper Cornosse. 45 getuigen waren ge dagvaard. Na de hevigste debatten heelt het hot van beroep de pastor van Bercheux totaal vrijgesproken. Deze weerdige priester, wiens onmiddelijke aanhouding door de rechtbank van Neufcliateau bevolen was, werd oogen- blikkelijk in vrijheid gesteld. Maandag wierden door onze Policie 22 over tredingen bestatigd aan T reglement op de dnnspariijen. Ondanks 't verbod der agenten lieten de bazen hunne draaiorgels maar voort ronken, zeggende dat ze liever acht dagen in 'l gevang van Dendermonde wilden zitten dan T gespeel hunner orgels te staken... Dat noe men wij openlijk met wel en overheid den spot drijven. Proces-verbaal is tegen de overtreders op gemaakt, en wij hopen dat het Gerecht dien laatdunkenden opstand tegen wet en overheid voor beeld igl ijk zal weten te straffen... Wat meer is, de dansorgelarij gaat over haar hout zij verspreidt zedeloosheid en on gebondenheid in overvloed, en, wij herhalen het, 't is hoogst tijd, dat die plaag onzer tijden met eenen stalen arm beteugeld worde Sedert lang is er in onze stedelijke Raad spraak geweest van 't maken eens re- glements op de hondenkarren. Wie roepen er de aandacht onzer stedelijke Raadsheeren andermaal op in, en vragen waarom wordt dit zoo noodzakelijk reglement niet gestemd en ten uitvoer gebracht Louise Michel t© Brussel. Zondag II., heeft te Brussel de zoogezegde voor dracht plaats gehad '-an Louise Michel. Volk was er in overvloed. Men moet Brusselaar zijn, om zich aan zoo n kwaslerij te laten vangen Wal vooraf te voor zien was, gebeurde hel was eene ontgoocheling zooals er nooit eene geweest was. Ongelukkig is Louise Michel niet jong en schoon zij is integendeel een oude juffer, die ouden en ver sleten klap vertelt, zegt de liberale Gazelle die din gen zegt, welke lang voor haar veel beier gezegd werden. De vrouwen waren in groot getal gekomen.Dat was te verwachten als to Brussel het eerste kraam het beste uil Parijs komt, loopt er iedereen naar toe maar als er spraak is van eene nationale glorie te verecren, is dat publiek niet te vinden. Men zong, mee lachte, men huilde, men tierde. Er was, zegt men 5500 fr. ontvangst. Louise Michel was niet'op lijd aanwezig, leder keer als er iemand ver scheen voorde gordijn 't is zij Zelfs viel dit te beurt aan een kerel met een grooten baard Men zong elle viendra, ellc viendraop hel air der lampions Of wel Ie voila, Nicolasofwel c'esl la were Michel qui a perdu son chat. De zoogezegde peliles dames, in het vlaamsch ge zegd lochte patrouille, waren in groot getal aanwezig. Eindelijk trad Louise Michel op zij was leenemaa' in 't zwart gekleed op hel hoofd had zij een zwarten sluier. De uitdrukking van haar gezicht was onver schillig hoofd en kin vluchten achteruit. Het lawaai werd onbeschrijflijk zij, zij wachtte kalm lol alles gedaan was Eindelijk hield het sc-hreeweo en schui felen op en de citoyenne zegde langzaam Men zegt dat hier te lande de vrijheid van 't woord beslaat ik ga zien of dit waar is. De spreekster begon met eenige gemeenplaatsen, doch die in dei) liberalen smaak vielen, en men juich te toe. Wij zullen geene outleding geven van hetgeen Louise Michel vertelde. Het en is de moeite niet weerd daaraan papier en inkt te besteden Op het slot heeft de citoyenne gezegd dat als een vrouw zich aan eenen man verbindt, dit voor het leven is, hetgeen stellig al te konservatief rook voor vele vrouwen, in de zaal aanwezig. Ook begon nen vier dametjes met groote hoeden op, te proles- teeren en te lachen alsof zo zot waren. Natuurlijk! Heel de zaal lachte meê, en toen was dc truterij uit. Men zegt dat de citoyenne nog andere voordrachten zal geven. De Chronique vindt dal de konferencie te mager of niet vel genoeg was en dat is te begrijpen voor hel brusselsch publiek van de trottoirbladjes. Louise Michel, de Socur rouge, zooals men haar noemt, is in 1835 geboren. Onder hol keizerrijk was zij schoolmeesteres zij scheen toen besloten te hebben Napoleon lil te dooden. Destijds liet dat schepsel zich fotografieerrn, rechtstaande aan eene tafel, de hand rustend op eenen doodskop en de an dere op theatrale manier omhoog gahevcn. Het volk te Brussel noemt haar de Zwette Madame. Onder de Commune dreigde zij Thiers te ponjar deeren, zegt de Gazette. Tot do deporlal e veroor deeld, werd zij naar Nieuw-Caledonië vervoerd.waar zij zich vooral bezig hield met hel dresseeren van twee kallen, eene roode en eene grijswitte altijd volgens de Gazette. Toen zij aankwam te Brussel, heeft men Louise Michel uitgejouwd en uitgefloten dat het een liefheb berij was dit deed het volk van Brussel, maar de broeders, progressisten en anderen, hebben haar toegejuicht. Zondag 29 October 1882. Om 2 uren namiddag Grooten prijskamp tusschen twee vermaarde partijen. GETERDE KARTONS, GEGALVANISEERDPLA AT- IJZER, Zink, Dakpannen, Schaliën, Bekleedingen voor vochtige muren. J DE FONTAINE, 84, Noorder laan, te Brussel. ALLERHANDE NIEUWS. In den nacbt van 23 tot 24 October is alhier eene diefte gepleegd van ongeveer 100 kilogr. hop, ter hofstede van de erven Van Cauler, landbouwsters, te Aelst-Schaerbeke, Scher- restraal. Men veronderstelt dat de dief, of liever, dieven, want 'tis duidelijk klaar dat er meer dan één moet geweest zijn, langs de zolder venster zijn binnengedrongen, die naar 't schijnt, slechts met een koordje was vastge maakt. De gezusters Van Cauler, twee bejaarde vrouwen, verklaren niet het minste gerucht te hebben geboord. De waarde der geslolene hop mag op ongeveer 600 franks geschal wor den. De daders zijn onbekend, doch naar 't schijnt is onze politie op hun spoor. Wint uwe reiskosten naar Brussel met uwe parapluies te koopen, te laten herstellen en herovertrekken in liet huis dat op geenen hoek staat, in het groot huis, noorderlaan 108. Occasie patapluie zuiver zijde fr. 3,75, lyonsche zijde fr. 5,90, extra-sterk fr. 6,50 drij dobbele kepering fr. 7-50 romeinsche taffetas 9 en 10 francs. Groote keus van prach tige parapluies tegen 12,50 it 25 francs. Draagt uwe parapluies om ze ie laten herovertrekken bij uwe aankomst, haalt ze goed gemaakt en wel bezorgd bij uwe terugreis weer. De Belgische Commissie der interna tionale Koloniale en uitvoerhandel Tentoon stelling van Amsterdam herinnert onzen kun stenaars en nij veraars dat den eersten november aanstaande de inschrijvingstijd eindigt. Tevens meldt de Commissie dat er een inter nationale wedstrijd voor de medalie en voor het diplome ten dienste der toe te kennen be kroningen bij de internationale Tentoonstelling geopend is. Het is een wedstrijd met pre- miën. Onze teekenaars, graveerders en kunste naars worden uitgenoodigd om hun talent aan dezen wedstrijd te wijden. Inlichtingen kunnen zij bekomen bij het al gemeen Commissariaat, Zijstraat 1. (Medegedeeld.) De brusselsche hoogeschool is niet ge lukkig geweest in hare examen die van Luik is even ongelukkig. Van de 948 leerlingen, die ingeschreven waren voor de exaam der fakulteit, gedurende de drij sessien van het akademiscli jaar, heb ben er zich 187 met aangeboden en 236 wer den gebuisd. Ziedaar een resultaat dat geen eer doet aan het officieel onderwijs maar ook de liberaal studenten hebben zich zooveel met de politiek bezig te houden.,.. Volgens den Moniteur des Employés beliep de bevolking van België, in 1847, 4,537,048 en do schuld 590 millioen. In 1882 beliep de bevolking 5,500,000 en de schuld.... 1446 millioen. Iu 1847 was dit per inwoner 156 fr. en in 1882, 262 frank. En dat noemt men in de liberale taal.... pro- qrês. De Patrie verhaalt het volgende geval dat ongeveer twee weken geleden te Koitrijk heeft plaats gehad. De gouvernenr der provincie. M. Heyvaert, kwam bij den burgemeester, M. Nolf', en werd bij dezen ingeleid. M. Heyvaert. M. de burgemeester, ik ben naar Kortrijk gekomen om de gemeentescholen te bezoeken. M. Nolf. Zeer wel. M. de gouverneur. M. Heyvaert. Gij zult mij zeker wel ge leide willen doen, niet waar M. Nolf. Neen, M. de gouverneur. Geene wet, geen besluit, geen reglement beveelt mij u te vergezellen. M. Heyvaert. Gelief het Schepencollege te raadplegen, M. Nolf. Onnoodig, M. de gouverneur de schepenen zijn van 't zelfde gedacht als ik. E11 M de gouverneur ging heen zooals hij gekomen was. De Voix du Luxembourg zegt, dat er bijna geen dag voorbij gaat, of dat er in onze dorpen misdaden gebeuren, waarvan de daders altijd onbekend blijven. Zietliier nogmaals een on gehoord feit Het dorp Habergy, in de omstreken van Arlon, bad «og geene catholieke school. MM. Ketel, verstandige personen, lieden die liet hart op de rechte plaats dragen, stonden zeer gewillig een deel hunner woning af en verge noegden zich zelf met in een klein kamerke te wonen. Be school werd dan in hunne woning ingericht, en ook spoedig zat de klas opge kropt met leerlingen. Zij dachten, de brave lieden, dat in ons vrij België iedereen naar goeddunken over zijn eigendom mocht beschikken. MM. Ketel hadden zonder het eerlijk liberaal volk gerekend. Iu den nacht van vrijdag op zaterdag, heeft een vriend van het licht, bij middel eener bijl de deur en vensters der nieuwe school in stukken gekapt. Deze verwoesting werd met zooveel spoed gepleegd, dat MM. Ketel, die door het gerucht ontwaakt waren, niemand gezien hebben en zich slechts moesten bepalen met de schade op te nemen, die aan hunnen eigendom toege bracht was. De veldwachter, de schepene en de gendarmen hebben de aanzienlijkheid der schade bestatigd en een onderzoek begonnen. Zij hebber, gezocht, zij zoeken nog en onge lukkig zij zullen er niet iu gelukken het wild te ontdekken. Tot heden toe hebben de agenten der open bare macht slechts een woord gevonden, dat verdient aangehaald te worden. Na de ver brijzelde deur en de vensters onderzocht te hebben, zegde een hunner tot den pastor van Habergy Wij hebben hel geziengij kunt nu de school laten Iferstellen. Hopen wij dat dezaalj daarbij niet zal blijven en dat de opzoekingen der politie met een goeden uitslag zullen bekroond worden. In 1878 stierf te Brugge zekere juffer Van Ecke, die bij testament bepaalde,, dat er bij hare begrafenis 1000 brooden aan den arme moesten uitgedeeld worden. M. Heyvaert, die plaag van Brugge, beweerde dat deze juffer 1600 franken had nagelaten en men de toelating moest vragen, om ze aan te nemen. Het bureel van weldadigheid verklaarde, dat het brooden en geen franken waren, M. Heyvaert dreigde met eenen commissaire spécial. Heel wel, antwoordde 't bureelzend hem, uwen oommissaire spécial, en als hij het won der kan doen van die 1000 brooden in 1000 franken Ie veranderen, zullen wij hem, namens den arme, eeuwig dankbaar zijn Wat gaai die liberale prokonsul nu doen Gaal hij het liberaal mirakel verrichten Moordpoging te Membruggen. Verle den vrijdag namiddag had te Membruggen, nabij Tongeren, eene moordpoging plaats. De deurwaarder Quaed\üeg, van Tongeren, moest volgens de verplichtingen van zijn ambt op de meubelen van zekeren Martens, gekend onder den bijnaam van de geus van Mem bruggen, beslag gaan leggen. M. Quaedvlieg bad twee getuigen bij zich, die hij eventwel, naar gewoonte, buiten het huis liet, om hunne hulp in te roepen wan neer het noodig was. Een dezer getuigen was juist in eene her berg, nabij de woning van Martens, loen een inwoner van Membruggen hem zegde Maar is M. Quaedvlieg niet bevreesd in het huis van Marlens binnen te gaan. Och neen, was het antwoord, mijnheer handelt zeer zachtzinnig, en heeft nog nooit reden gehad om bevreesd te zijn. Ja maar, bij Marlens is het misschien zoo niet gelegen hij heeft gezegd dat indien M. Quaedvlieg bij hem kwam, hij hem een on geluk zou doen. Hierdoor werd de getuige ongerust, maar door het venster ziende, zag hij M. Quaedvlieg sprekende met Martens, hel huis binnen gaan. Ziet gij wel, zegde bij, dat er niets te vreezen is. Toen echter M. Quaedvlieg op de trappen van het huis stond, keerde Martens zich eens klaps om en gaf M. Quaedvlieg een geweldi gen sloot met eene schup in de keel. De deurwaarder viel voor dood ten gronde. De getuige welke dit tooneel gezien had, snelde toe en rukte de schup uil de handen van den woeslaard. M. Quaedvlieg werd ter plaatse zoo goed mogelijk verzorgd, en kon per rijtuig nog den zelfden avond naar Tongeren terug keeren. Zijn toestand is thans zeer onrustwekkend. Hij heeft eene diepe wonde aan de keel beko men. Wij vernemen dat een aanhoudingsmandaat tegen dien woesten kerel uitgeveerdigd is. Ons dunkens kan de policie in dit geval niet te streng handelen. Het is noodig daler een voorbeeld gegeven worde. Nog niet lang geleden bedreigde men een ambtgenoot van M. Quaedvlieg te Mechelen meteen revolver. In de provincie Namen is eene gemeente van 1050 inwoners, begiftigd met 6 geuzen scholen, die enkel bijgewoond worden door 30 leerlingen, en op de gemeenierekening van 1881, vindt men daarvoor eene uitgave van 9500 fiank Ieder kind kost dus jaarlijks 316 fr. 66 cent. De onderwijzeres van eene der scholen is vooral liefhebster van... dansfees ten. HOLLAND. Geheimzinnige Geschiedenis. Men leest het volgende in het Vliegend Blad Omstreeks een half jaar geleden vervoegde zich hij een makelaar in huizen hier ter stede een heer uit den Hajg. Het doel van dat bezoek was genoemden makelaar op te dragen, een zeer oude en vervallen woning op den Achter- burewal voor hem te huren, wal liet «ok kosten mocht. De makelaar vroeg, of het 0111 dat huis spe ciaal te doen was, daar mijnheer voor zijn goed geld waarlijk wel beter woningen kon krijgen dan deze. Het bleek echter dat mijnheer dat huis in 't bijzonder op het oog had. Hij gaf zelfs den ma kelaar volmacht, om het huis den huurder uit de handen te breken. Dit bleek evenwel niet zoo gemakkelijk le gaan, want in hel perceel was een nijverheid bevestigd, die men liever niet wilde verplaatsen. Na lange onderhandelingen om het huis in handen te krijgen, kwam de makelaar dan ook lol de ervaring, dat het niet te bekomen was. Toen de zaak alzoo stond, deed genoemde heer uil den Haag opening van zaken, waaruit bleek dat hij in 't bezit was gekomeu van een oude kas, die moest hebben toebehoort aan iemand, die vóór omstreeks een halve eeuw bedoeld huis in bezit had. In die kas had de Hagenaar in een verborgen laê een schrift ont dekt, waarin de aanduiding was vervat van een groot vermogen, omstreeks een Ion gouds be- loopende, hetwelk in den kelder dezer woning was verborgen. De bijzonderheid, dat hel ge schrift verzegeld was geweest en tot opschift •droeg na mijn overliiden te openen, dat verder bij onderzoek was gebleken dat de oude eigenaar indertijd aan een beroerte was gestor ven en zijn boedel-verkocht was, wettigde het vermoeden, dal dit vermogen nog in het huis berusten moest. Dit nu was aanleiding, waarom onze Hage naar het huis legen eiken prijs luiren wilde. De makelaar wist goeden raad. Hij zou pogen met den tegenwoordigen huurder en den eige naar een overeenkomst aan te gaan, waarbij toestemming werd gegeven den kelder te onder hoeken en daarin desnoods te breken. Nadat met de noodige omzichtigheid deze toestemming was verkregen, hetgeen den Hage naar nog eenige briefkens van duizend gulden kostte, want de gegadigden begonnen lont te rieken, kwam de zaak 7.00 ver in orde. Toen werd op zekeren morgend met breek ijzers iu den kelder afgedaald en hel onderzoek aangevangen. En wat vond men Achter eene hoop koke ontdekte men eene nis, waarin een ijzeren luik aangebracht was. Toen men de roestige ijzeren deur met veelnoeite opengebroken had, vond men daarachter een half vermemelde kist, die, jammer genoeg, reeds vroeger met geweld bleek geopend te zijn ge weest. In die kist lag een stuk van een ouden beitel en een zware hamer meer niet. Van een fortuin of van geldsweerde ontdekte men niets. Alleen wist een buurman, die eenigen tijt lu ier van de mislukte schatgraverij boorde, zich le herinneren, dat voor omtrent 25jaren iemand in dit buis had gewoond, wiens zaken een tijd lang bijzonder slecht gingen, doch die eensklaps in goeden doen scheen te zijn geraakt, zijn han del in manulaklureu had gestaakt en van zijn renten was gaan leven. Hoe die man eensklaps aan zooveel geld was gekomen, wist destijds niemand op te helderen. Zou deze heer uit den Haag., ten koste van gl. 2000, nu na 25 jaren daurvau de oorzaak heb ben ontdekt Wie zal hel zeggen

De Denderbode | 1882 | | pagina 2