Kaatsspel. - Houtmarkt. Timmer- en Dakwerken ovatie, die door geenen enkelen vijandigen kreet of geschuifel onderbroken wordt. Eindelijk opent zij den mond .-welken mond! Die toejuichingen, zegt zij, zijn gericht, niet tot mij, die eene eenvoudige vrouw ben, maar tot het rood vaandel, dat de toekomsi van het menschdom in zijne plooien bevat. Uw geestdrift is voor de groote revolutie die aanstaande is en waarvoor alle scheidspalen tusschen volkeren vallen wij weten niet meer of wij Franschen of Belgen zijnwij zijn enkel het menschdom. De middelen die tot hiertoe gebruikt zijn door het volk om tot dit doel, de sociale om wenteling te geraken, waren weinig doelmatig. In de jaren 1789, 1793, 1848, 1870, binst de Commune waren het slechts pogingen tot omwenteling: de groete omwenteling, de echte moet nog komen. Zij is aanslaande. De oorzaak waarom zij nog niet gekomen is, ligt in onze dwaasheid wij hebben gemeend dat, met mannen aan het bewind door anderen te vervangen, wij allengskens ons doel zouden bereikt hebben. Dit is echter mis geweest zoohaast dezen boven ons verheven waren, werden zij van onze vrienden, onze tirannen. Er moeten dus andere middelen beraamd worden. De groote revolutie is ook de groote broe derschap en de groote gelijkheid, de reddings plank der maatschappij. De hedendaagsche wereld verbrokkelt en moet vervangen wor den door eene andere die zoo goed en zoo gelukkig zij, als de tegenwoordige bedorven en miserabel is. Wij zullen waarschijnlijk die groote om wenteling niet zien gebeuren, maar de fakkel van den vooruitgang, die de fakkel is van het licht, zullen wij in handen geven aan de jonk heid, die haar over de gansche wereld zal dragen op de stappen dier nieuwe apostels zal het geluk als bloemen uit den bodem op schieten, gekoesterd door de warme stralen der weldoende revolutje-zon. Wat is nu het volk Een arme hond die jaarin jaaruit moet zwoegen om door zijn zweet die stroomen te vullen, die het goud rollen in de kassen der bourgeois. De bezittende klassen zijn als sponsen, die alles opslikken en waar uit nooit iets terugvalt. Onder de personen hier aanwezig, zijn er ongetwijfeld ook die deel maken van die bestu rende klassen ehwel dat zij zich gerust stel len zij zullen niet min hebben, omdat ieder werkman een dak heeft dat hem beschut en een stuk brood dat hem voedt. Men zegt dat wij propaganda maken; onze tirannen maken er veel meer. Vreest bijzon derlijk het klerikalismus, dat onze grootste vijand is, omdat het de kloekste steun is van de burgerij. Laat ons God met onze tiranen te zamen in den hoek werpen, waar reeds de goden der oudheid met de keizers uit het verleden ver broken liggen Ik kan nu niet langer spreken, daar ik el dere nog het woord moet voeren, maar het ont haal dat ik te Gent geniet is te vleiend dan dat ik niet onder u zou terugkeeren. Ik zal later, zonder den minsten twijfel, eene langere voor dracht in uw midden geven. Leve de revolutie en het rood vaandel Deze redevoering werd wel honderdmaal door toejuichingen afgebroken geen volzin, hoe uitzinnig ook, of het heette, bravo!En geen wonder de arme duivels die toejuichten, ver stonden er geen woord van en meenden dat het schoon was. Onder daverend handgeklap verliet Louise Michel het tooneel en Anseele verscheen om hare redevoering te vertolken.... op zijne ma nier Hij wist haar te doen zeggen, dat er veel geld in de kas der werkstakingen moest komen en dat de almanak Vooruit veel koopers moest vinden In het Hippodroom. Maar in het Hippodroom was het een ander spel en wij gelooven, dat Louise wel nooit hare beloften zal houden van nog eenen voet te Gent te stellen. In die onmetelijke zaal. die volbezet was, had de burgerij de bovenhand en wij hebben nooit zoo eene vijandige be tooging tegen iemand gezien, als daar tegen de petroleuze plaats had. Het waren de studenten die zich vooral door schuifelwoede onderscheiden. Meer dan een uur lang was het een afgebroken chariva ri. Maar als Louise Michel om 8 ure verscheen en de socialisten, op teeken van Anseele, een gejuich aanhieven, werd het lawijd oorverdoo- vend. Vruchteloos poogde het mensch het lawijd te overschreeuwen het eenige wat zij op min of meer verstaanbare wijze kon uitbrengen was dat zij dacht in een vrij land te zijn en zich bedrogen zag.... Een gevecht, boven op de galerij tusschen studenten en socialisten, trok een oogenblik de aandacht. Als de vrouwen eene werkstaking wilden aangaan, schreeuwde Louise, zouden de man nen zoo slecht en zoo bedorven niet zijn als thans.... reien van policieagenten in de statie geraken. Binnen het gebouw, op hel oogenblik dat de trein ging vertrekken, geraakten twee dag bladschrijvers, de opstellers van den Inlran- sigeant en van den Echo du Parlement hand gemeen. De policie scheidde hen. In de straat werd door honderde personen hel volksrefrein gezongen C'est la mèreMicliel, veranderd naar de gelegenheid. Ook op het airken II faut le pendre klonk spoedig een lie deken. De aangehouden socialisten hebben den nacht in den Mammelokker overgebracht,alwaar zij zullen nagedacht hebben op het gevaar van de Commune te Gent te willen invoeren. De opsteller van den Echo du Parlement waarvan onze confrater, 't Fondsenblad, ge waagt, schijnt niemand anders te wezen dan Meester Eremen en Beenen uit 't Verbond. De reporter van het Journal de Bruxettes het tooneel in de statie te Gent beschrijvende, zegt Een heer die zich uitgeeft als aan een groot brusselsch liberaal dagblad gehecht te zijn, vraagt om Louise Michel te mogen uitschel- den (engueuler). Mijnheer, antwoordt hem de statieoverste, ik ben bescherming ver- schuldigd aan elkeen. Niet aan een wijf als deze. M. Lippens komt er tusschen neemt het adreskaartje van den heer en be- dreigt hem met een proces-verbaal. En verder Te Aelst, laatste voorval. Een jongeling, komende van Gent stapt af, nadert het rijtuig waar Louise Michel in gezeten is en roept haar toe Gij zijt daar, vuil petroolwijf! Indien gij ooit naar Aelst durft komen, zal men u tergroote merkt ophangen Louise Michel trekt dapper 't venstertje op. De heer die zich vroeger uitgaf als gehecht te zijn aan een groot brusselsch liberaal blad, ook afgestapt, gaat rapper te werk Slagen wij 0 haar dood roept hij uitGelukkiglijk dat het vertrek van den trein hem belet zijn bloedig ontwerp ten uitvoer le brengen. Zoodan meester Eremen en Beenen heeft zich doen doorgaan voor een der opstellers van een groot brusselsch liberaal dagblad Welke pretentie toch De slinger heeft een leeuwenvel aangetrokken maar ongeluk kiglijk zijn ezelsooren slaken er door Op steller van een groot brusselsch liberaal blad !?f?! en nog geen drij regels kunnen voor den dag brengen zonder de medehulp van alle de officieele kwanten die onder 't opzicht van den opgeblazen aelsterschen Schoolkijker slaan Waarlijk wij begrijpen die woede van Mees ter Eremen en Beenen tegen Louise Michel niet.... Tusschen hare taal en deze der liberale drukpers is er, voor wat de haat tegen al wat God, de Kerk en de Geestelijkheid betreft, geen hair breed verschil 't is de zelfde helsche woede, 't zijn dezelfde vei smadingen en ver- wenschingen, 't zijn de zelfde lasteringen en beleedigingen tegen de heilige zaken en de geestelijkheid die zij beide uitbraken. In plaats van haar eene kwade poets te willen spelen, zou meester beter gedaan hebben haar broederlijk tegen zijn geuzenhart te drukken en haar den vredekus te geven Heer Desiderius Van Gansbeke, sedert 23 Juni 1873, Pastor der parochie. Donderdag om 10 uren heeft le Haeltert de begravenis plaats gehad. Een groote menigte heeft deze droevige plechtigheid bijgewoond de heer Senator Leirens Eliaert, de E. H. De Blieck, Deken van Aelst, vele Pastors en Onderpastors van hel omliggende, al de parochianen enz. Na het H. Misoffer is de E. H. Deken het predikgestoelte opgetreden en heeft in wel sprekende woorden het verdienstelijk leven herinnerd van den Herder der gemeente. De hoeken van het baarkleed werden gehou den door AP L. De SaedeleerVolksvertegen woordiger, Voorzitter der Kerkfabriek Al' B. Roelants, Schepen dienstdoende Burgemeester, de E. H. Pastoren van Erembodegem en ldder- gem. Op het Kerkhof sprak de heer Roelants, de volgende lijkrede uit. Mijne II eer en, De achtbare overledene werd te St-Maria- Audenhove geboren den 17 April 1827 na vervolgens onderpastor geweest te zijn te SalTelaere en te Waesmur.sler, en 7 jaren pastor op de Pinte bij Gent, werd hij als gees telijken Herder onzer gemeente benoemd den 23 Juni 1873. Wanneer wij hem als pastor van Haeltert begroetten, hadden wij de zoete hoop hem hier lange jaren te mogen behouden voor hel geestelijk en stoffelijk welzijn der gemeente. Over acht dagen nog, zagen wij hem met on- versaagden moed zijn priesterambt uitoefenen, en drij dagen later was hij plotselings ontrukt aan de genegenheid zijner bloedverwanten, aan de verkleefdheid zijner vrienden, aan de liefde zijner parochianen En de tranen die er gestort zijn bij zijn vroegtijdig afsterven, de bedroefde en talrijke menigte die hier toege sneld is om zijne stoffelijke overblijfsels tot hunne laatste rustplaats te vergezellen, bewij zen hoe zeer de heer Van Gansbeke hier be mind werd, hoe groot, hoe smartelijk het ver lies is die wij ondergaan Eenieder van ons weet, Mijne Heeren, hoe zeker, hoe aangenaam, hoe goedhartig zijne betrekkingen waren. Dagelijks zijn wij getui gen geweest van zijne gedienstigheid en zelf opoffering voor zijne parochianen. Als wijze en voorzichtige raadgever en getrouwe vriend, als mildige beschermer onzer arme menschen die hij nooit zonder troost verliet, heeft hij bij onze bevolking eene eeuwige dankbaarheid verworven kelijken, Te Borgerhout, bij Antwerpen, eene kiezing waarvoor in de Antwerpsche drukpers eenen strijd werd gevoerd als of het eene kiezing voor de Kamers goldt, is de zege aan de Aleeting gebleven. Te Leuven, alwaar de liberalen in october laatstleden meer dan 200 stemmen meerderheid behaalden, hebben zij thans met honderd stemmen meerderheid ge wonnen. Te Nijvel hebben de catholieken met 30 stemmen meerderheid gezegepraald. Te Ver- viers, waar de gemeenteraad uitsluitend libe raal is, komen de catholieken met twee kan didaten in balloteering. Te Seraing zijn de liberalen gekozen, met enkel 5 stemmen meer derheid op de kandidaten der progressisten. Overal elders was geen strijd. Zondag 12 November 1882. LAATSTE BESLISSING. Om 1 uren namiddag begint de groote be slissing tusschen de partijen van L. Spaens (Aelst) en van Van de Wielen (Aelst). GETERDE KARTONS, GEGALVANISEERDPLAAT- IJZER, Zink, bakpannen. Schaliën, Bekleedingen voor vochlige muren. J DE FONTAINE, 84, Noorder laan, te Brussel. Gij zijt zelve een schaandaal riep ie mand onder het volk. Naar de grens riep men alle kanten. Middelerwijl was de heer burgemeester bo ven op de galerij bezig met het gevecht te doen staken de aanhouding van eenige der wpelmakende socialisten verwierf hem van wege de studenten eene geestdriftige ovatie. Hoe het komt, weten wij niet, maar de tafel die voor Louise Michel stond, had twee ver rotte, gebroken pikkels. Iemand trok aan eenen dier pikkels en behield hem in de hand hij vond niets beter dan hem naar het hoofd der konferenciegeefster te werpen. Op dit oogenblik, als men ging handgemeen in de zaal komen, kwam de policie op de es trade en nam Louise meê, alsook Je socialis ten die haar omringde en die, bleek van woe de, de menigte bedreigden. Daarmeé was de zitting geheven. Het rumoer duurde nog een tijdlang maar verging naar mate de zaal ontruimd werd. Op de straat was veel beweging, doeh er is niet gevochten. Om 9 uren 45 min. is de trein naar Frank- rijk, waarmeé Louise Alichel vertrekken moest. Het publiek, daarvan verwittigd, was talrijk I voor de statie op gesteld uur aanwezig en be- 1 jegende het rijtuig, waarin de petroleuze zat, met allerlei beschimpingen. Weldra vlogen de ruiten in. Drie maal ging de vigilant over en weder vooraleer, dank aan I de tusschenkomst van den burgemeester, Louise Michel kon uitstappen en tusschen twee Wanneer de Poetser er. ander officieel janhagel die 't Verbond helpen aaneentlansen, zich in de onmo gelijkheid bevinden onze beweringen met gezonde reden le wcërleggen, dan varen zij tegen on6 in scheldwoorden uit, ja, dan heelen zij ons domme rik, ezel, en wat weet ik nog al meer.... Wij bekreunen ons weinig met die vaarlkapoensche streken ook vergeven wij het hen goedhartig, we tende dat men van sukkelaars wier versland in eenen slijpsteen is geknoopt, veelte verdragen heeft. Als er meer leerlingen zijn, schreven wij, zal de stad, wel is waar, meer ontvangen van de schoolgel den, maar zij zal ook meer lasten te dragen hebben. En de liberale schrijvelaars vragen ons Hoe dat Het personeel blijft hetzelfde Zoo hel personeel blijft hetzelfde. Heden zijn er 2 leeraars voor.de latijnsche en grieksc'ie talen voor 4 of 5 leerlingen, maar moest het getal leerlingen tot 50 klimmen, men zou eens zien hoe rap er twee of drij professors zouden bijkomen,en, die 2 of 3 pro fessors in meer, zouden niet alleen al het schoolgeld, maar nog bovendien een schoon sommeke daarbij uit de stadskas doen verdwijnen. Wat meer is. heden kan men in 't Athenatum geen hoogere cursus volgen dan de 3* latijnsche, 't geen gelijk staal met de 4" latijnsche klas in de vrije collcgien. Nu, wanneer de hedendaagsche leerlingen den 3® cursus zullen gedaan hebben, zal men dan gecne hoogere klassen moetin inrichten Zullen die leerlingen elders moeien gaan voor de syntaxis, poësis en relhorikn Men zal die leergangen ook a inrichten, dus professors moer, en bijgevolg, lasten meer voorde stad. bat is onbetwistbaarEn als men later nieuwe leergangen moet inrichten, zal T lokaal dan nog groot genoeg wezen als men een gedeelte lot kostschool doet dienen?. Neen, men zal nieuwe lokalen moeten bouwen, dus weóral onkosten voor de stadskas. Wij weten ook, Mijne Heeren, hoe weerdig, hoe voorbeeldig zijn priesterlijk leven was Alet welken iever zagen wij hem niet zijne pa rochianen aanmoedigen en liet zijne bijdragen om hier alle goede werken in eenen bloeienden toestand le doen verkeeren. Het zal voldoende zijn hier le herinneren welk deel hij nam aan de versiering onzer schooue Kerk. het inrich ten der Congregatie van Onze Lieve Vrouw; het slichten en hel uilbreiden van een godsdienstig onderwijs overeenstemmig met het karakter en de gevoelens onzer vlaamsche catholijke be volking. In naam van den Gemeenteraad, van het Kerk- en Armbestuur, in iraam van al de in woners van Haeltert, hebben wij hel als eene plicht aanzien deze plechtige en laatste hulde van eerbied en dankbaarheid aan de nagedach tenis van den Eerwaarden Pastor toe te wij den! Zijn naam, zijne weldaden zullen levendig blijven in het midden van ons, en reeds, wij mogen hel verhopen, heeft hij de belooning ontvangen die de Almachtige God beloofd heeft aan degene die Item op aarde dienen. Rust in vrede, Eerwaarde afgestorvene, on der de schaduw van dit Heilig Kruis, het tee ken van het geloof dat gij altijd aangekondigd en beleden hebtJa! onder dit Kruis dat ons den weg wijst naar het Hemelsch Vaderland waar gij reeds ingetreden zijt Rust in vrede tot wederziens De groote verstanden uil 't Verbond komen altijd op met de verhuring der Sladsgeboitwen in de Brus- selschestraat aan de EE. PI'. Jesuiëten. Maar wie heeft die gebouwen verhuurd Is het de tegenwoor dige Regering of deze die. in 1872, totaal uit 't Stadhuis werd weggevaagd T Is waar de huidige Regering heeft de verhuring, door de liberale Regenlie gedaan, eenige jaren voor zij uitging, vernieuwd toen de EE. PP. Jesuiëleu, op eigene kosten, de gebouwen met eene feestzaal, enz., enz., hebben vergroot. Wal de prijs der verhuring betreft, wie zou er destijds meer willen voor betalen hebben? Wij horhalen hel'tZou, volgens ons, een aki van slecht besluur wezen, moest onze Stadsregering ooit de dwaasheid begaan van aan 't tweede verdiep van 't gebouw der Middelbare School de noodige werken te laten verrichten om er de heer Bestierder, tot zijn uilsluilelijk profijt, eene kostschool te laien houden. De verstandige jongens zeggen dat wij de con currentie die 'lAthenaeum aan 't collegie 2ou doen vreezen Abüis, jongens Wij verdedigen alleen de stedelijke geldkas legen een rommelzoo van liberale fijnaards die haar ten profijte hunner partij belangen willen exploiteren STERFGEVALLEN. Zondag 11. is te Ninove schielijk overleden den heer Karei Vanden Borre-Haegeman, lid van den Kerkfabriekraad en des Gemeente- raads. De eerzame overledene was een goede familievader, een vurige christen, een over tuigde en moedige catholieke welke alle zijne stonden aan de verdediging der catholieke leerstelsels toewijde. Dit te vroeg afsterven wordt te Ninove algemeen betreurd. Alaandag jl. overleed te Haeltert in den nog jeugdigen ouderdom van 56 jaren, den Eerw. RECHTERLIJKE KRONIJK. Alen weet dat de E. II. Matthys, Pastor te Nieu werkerken voor onze Rechtbank van enkele politie moest verschijnen, beschuldigd van beleedigingen op den predikstoel uitgespro ken, tegen den officieelen kwant dezer ge meente. De E. H. Pastor zou. volgens 't proces verbaal, gezegd hebben dat 't onzijdig onderwijs zedeloos is, en dat dezen die hunne kinders aan dit onderwijs toevertrouwen in doodzonde vallen. Verscheidene getuigen tot belasting en 12 tot ontlasting waren gedaagd. De zaak wierd vrijdag niet opgeroepen, De E. H. Pastor had reeds donderdag 11. van den heer Procureur des Konings van tiender- monde 't bericht ontvangen, dat 't gei 0 tegen hem ingespannen onbepaald was uitge steld. Dit wil, volgens ons, zeggen dat 't Parket op 't laatste oogenblik ondervonden heeft dat 't zop de kooien niet weerd was, en men de zaak in de scheurmande heeft geworpen. Het schijnt dat de vrijspraak van den pastor van Berclieux, voor hel hof van beroep van Luik, aanleiding zal geven tot eene interpella tie in de Kamer. Mr Cornesse, die in deze zaak heeft geplelen, zou den minister van jus ticie interpelleeren over de wonderlijke en anti-wettelijke wegen die worden ingegaan door de justicie, van het oogenblik dat men eenen geestelijke voor zich heeft. Het schijnt dat alsdan alle gewoonten, alle regels worden miskend en dat men in die processen de hand van personen ontmoet, die men zeker daar nooit zou moeten ontmoeten Gemeentekiezingen Tengevolge der vermeerdering van het getal der leden van sommige gemeenteraden en ter aanvulling der openstaande plaatsen in de zelfde raden, hebben dijnsdag in verschillende gemeenten van ons land, gedeeltelijke kiezin- geti plaats gehad. De uitslagen dier kiezingen zijn, voor de provinciën Oost-en Westvlaanderen Ledeberg, liberalen zonder strijd gekozen Melle en Grootenberge, catholieken gekozen, insgelijks zonder strijdMoeskroen, catholie ken en Blankenberge, liberalen gekozen. Er was geene worsteling. In de voorsteden van Brussel hebben de liberale* de zegepraal behaald op de onalhan- ALLERHANDE NIEUWS. Zaterdag II. 28 October, viel alhier in het fabriek van M. Jelie een smartelijk ongeluk voor. De genaamde Van Nuffel Odila, werk meisje, woonende Papestraat, gehucht Mijl- beke, is, door hare onvoorzichtigheid, terwijl zij het machientje waarmee zij werkte aan T kuisschen was, door eenen machienriem bij de kleederen gevat en meêgeslingerd. De on gelukkige deed rond de twintig toeren en werd telkenmale met het hoofd tegen de vloerstee- wen geslagen. l)it veroorzaakte zeer ernstige wonden aan de gevolgen der welke zij, ondanks de spoedige zorgen haar door den heer doktor De Moor toegediend, twee uren later overleed. Dieven zijn deze week gedrongen in het thans onbewoond lusthuis, toehoorende aan den heer Frans Mogersoen onzer stad, gestaan te Erembodegem, wijk Osbroek. Boven 12 zilveren serviesen, wierden verscheidene fles- schen wijn en andere voorwerpen gestolen. De schelmen hebben eene ruit ingeslagen en dan de venster opengedaan. De daders ziin onbekend, doch men vermoedt dat het de zelfde schelmen zijn die, eenige maanden geleden, alhier verscheidene dieften pleegden onder andere bij den heer Leirens-Eliaert, senateur. Een dezer laatste nachten heeft men de deur der pastorij van Nieuwerkerken met bloed bevlekt. De gendarmerie heeft een onderzoek gedaan maar niets ontdekt. Wint uwe reiskosten naar Brussel met uwe parapluies te koopen, te laten herstellen en herovertrekken in het huis dat op geenen hoek slaat, in het groot huis, noorderlaau 108. Occasie parapluie zuiver zijde fr. 3.75, lyonsche zijde fr. 5,90, extra-sterk fr. 6,50 drij dobbele kepering fr. 7-50 romeinsche taffetas 9 en 10 francs. Groote keus van prach tige parapluies tegen 12,50 it 25 francs. Draagt uwe parapluies om ze le laten herovertrekken bij uwe aankomst, haalt ze goed gemaakten wel bezorgd bij uwe terugreis weer. Wanneer gij aan verstopping, onaange name opgezetheid, bedorven maag, scheele hoofdpijn of dergelijke kwalen lijdtgebruikt dan eenige von Rich. Brandt's Zwitsersche pillen en de kwaal zal spoedig verdwijnen. De Zwitsersche pillen zijn bijna in alle Apotheken verkrijgbaar te Aelst bij den heer Meirschaul, opvolger van Van den Herreweghe, Korte Zout- straat. Vierge de Raphaël la nouvelle valse de Jules Klein, fail en ce moment fureur Paris. Le roi de la valse francaise, l'auteur de cctte page admirable qui a nom Fraises au Champagne, a répandu dans sadernière cré alion, des trésors de mélodie et de sentiment qui font de la valse Visige de Rapliaël le grand succès de la saison. Les aulres ceuvres de Jules Klein, si poëli- quiment originates Royal-Caprice, gavotte Louis XV, Parfums Capileux, Au Pays Bleu Pazza d'Amore, Neige et Volcau. Lèvres de Feu, Patte de Velours, Pêche Rèvé, Cerises Pom padour, Larmes de Crocodile, MUt Printemps, Pommes de Voisines et Petils Soupers, valses, font les délices des salons et des concerts. En outre, il n'est pas un bal élégant oü ne brillenl au premier rang les polkas étourdis- santsCoup de Canif, Peau de Satin, Cceur d'Ariichaut, Truite aux Perles, Têle de Linotte la mazurka Radis Roses, et J.-Klein-Quadrille. Paris, Colomuier, Édileur, rue Vivienne, 6, Chaque oeuvres franco contre 2 fr. 50 c. en timbres-poste. (Editions de luxe illuslrées par Chatinièrb). Inderdaad, de dieven werken 's zondags het liefst. Zondag nacht zijn kwaaddoeners in de woning gekomen van M. Desmedt, bouw kundige, Boulevard de l'Abattoir, 2, te Brussel, en hebben er zich meester gemaakt van teene groote hoeveelheid lijnwaad en andere voor werpen van groote weerde. Langs een anderen kant vernemen wij dat een behendige dief er in gelukt is eene kas, bevattende toiletvoor- werpen ter weerde vat: 1500 fr., die op een rijtuig stond, dat zich aan de Zuiderstatie bevond, te stelen. De gestolen voorwerpen hoorden toe aan .Mad. Varennes. In het begin der verledene week is te Heule bijna een verschrikkelijk ongeluk voor gevallen. De twee jongste kinderen van M. Ed. Lagae bevonden zich in een rijtuigje, dat door een knaap voortgestooten werd. In eene straat gekomen, die fel naar de Heulebeek afloopt, liet de jongen het rijtuigje slaan en liep naar zijne moeder. Eensklaps rolde het rijtuig snel de straat al en kwam te recht in de beek. Een werkman, die dit tooneel gezien had, sprong in het water en met de grootste moeite ge lukte hij er in de kinderen te redden. Alen herinnert zich nog wel de schrikke lijke moord, vergezeld van verkrachting, den 50 Juni 11. gepleegd te Gooreind, gemeente Wuustwezel, in de provincie Antwerpen, op een elljarig meisje genaamd Alarie Cass. De genaamde Jozef De Ridder, nauwelijks i6 jaar oud, van die misdaad beschuldigd, stond dezer dagen voor de korreklionneele rechtbank van Antwerpen terecht. Plichtig bevonden aan de misdaad welke hem ten laste wierd gelegd, is De Ridder ver- i oordeeld tot 20 jaar gevang. Officieele onderwijzers. De Avenir beige meldt het volgende feil Een gehuwd hoofdonderwijzer, uit de om streken van Charleroi, had zijnen hulponder wijzer aangeboden bij hem te komen wonen. In het begin ging alles wel; de hulponderwij zer was wel opgevoed, aanvallig, gespraak- zaam en zeer voorkomend jegens zijnen gast heer, maar vooral voor de gastvrouw. Dit schijnbaar geluk moet weldra gestoord wor den; de echtgenoot werd gewaar dat er al te veel vertrouwelijkheid bestond tusschen den jongeling en zijne vrouw, en gaf aan zijnen hulponderwijzer bevel met pak en zak uit zyn huis te vertrekken. Dat alles is nog niets: er zijn van die ja- loersehe menschen die overal kwaad iu zien eni T was immers niet mogelijk dat een onder wijzer van M. Van Humbeeck de vrouw van zijnen confrater zou begeeren Het onmogelijke bleek echter spoedig waar te zijn. Terwijl de hulponderwijzer zijn goed inpakte, deed madame, van haren kant, het zelfde en de beide vogels gingen te samen vliegen. FIUNKRYK. Voltaire, die proole fransche booswicht, was zei overtuigd dat hij slecht en doorslecht handelde en dat zijne schriften er velen in 't verderf stortten ten advokaat van Besancon had dikwijls voor Vol taire gepleten. Als de groote bedrieger le Ferney woonde, ging de advokaat hem eens bezoeken en hij bad zijn zoontje bij hem. Ziet hier mijnen zoon ze. de advokaat tol Voltaire, ik heb hem opgevoed ini de aanbidding van uw vernuft. Hoe jong hij noe is hij hoeft reeds al de werken doorlezen welke gii ge schreven hebt >.-Zoo, zoo, zei Voltaire daarop- gij zoudl algelijk beter gedaan hebben hem den catechismus te leeren. Bepublikaansche zeden Men schrijft uit Challans dal de republiekanen dier stad verle den zondag weer getoond hebben, hoe zeer zij den godsdienst hunner vaderen eerbiedigen. Femge oogenblikken voor hel begin der groote Mis, zijn enkelen der lievigsten van de partij in de kerk gekomen, onder voorwendsel de leer lingen der gemeente-meisjesschool een goede plaats te bezorgen. De een had den hoed op het hoold en de andere was min dan half gekleed. In de kerk klapten zij luid op, slootten de aan wezigen en antwoordden slecht door beleedi gingen op de opmerkingen, welke hun gedaan worden. De priesters bijzonder werden allerlei scheld woorden en vloeken naar liet hoofd geworpen. Aan liet hoofd dei bende waren eenige citoyen- nes of Louise Michel's in 'l klein. Zij loonden zich nog oneerbiediger dan de mannen. Dit alles noglans was niets bij hetgeen 's avonds gebeurde Het was nauwelijks 8 ure, toen een woeste bende uit ongeveer 30 kerels beslaande, de straten der stad begon te door- loopen, onder het uilen van allerlei wilde kre ten dan begaven zij zich voor de woning van den pastor, braakten er allerlei scheldwoorden uit tegen den weerdigen geestelijke, terwijl eenigen op den loon der Marseillaise een soort van lied zongen, waarin uitroepen voorkwamen als deze 117)' zullen al de priesters ophangen. Andere onruslsloorders riepen nog Weg 'met de priestersWeg met de Jesuiëten Leve de commune Wanneer de woestaards voor de deur van den pastor moede geschreeuwd waren, begaven zij zich naar het klooster der Urselingen en herbe gonnen daar hetzelfde spel. Een jongeling die zich de zaak wilde aantrekken, werd uitgejouwd en met den dood bedreigd. Dit spel bleef zoolang duren dat eindelijk ee nige burgers de gendarmen gingen verwittigen. Toen deze ter plaats kwamen, waren de helden van den nacht verdwenen. Bij den prokureur der republiek is eene klacht ingediend, zegt een blad, maar niets laat verhopen, dat de plichti- gen zullen gestraft worden. De beeldstormers. Woensdag morgend was eene revolutionnaire plakkaart, waarin verscheidene aanvallen voorkwamen tegen het parket en de priesters en een oproep tot opstaud gericht werd tol het leger. Te Montceau-les Mines. In den nacht van den 27 tot den 28 october zijn drie kerels bij de drie soldaten gekomen die de gebouwen der panbakkerij bewaakten en hebben er ver scheidene bedreigingen uilgesproken. Zij zeg den onder anderen, dat zij binnen eenige dagen de panbakkerij zouden afbreken en al hare be stuurders vermoorden. In plaats van op die ellendigen te schieten, ging de soldaat die op wacht stond, den post verwittigen. Toen de wacht aankwam waren de ellendelin gen verdwenen, Patrouilles doorkruisen dagen nacLt de om streken van Montceau-les-Mines in alle richtin gen, en toch is de bevolking niet gerust. DUITSCHLANDa De kiezingcn zijn in Prui3on afgeloopen voor de vernieuwing van den landdag, dat is de eigenlijke Pruisische Kamer. De karaktertrek dezer kiezingen, 'l is hel groot verlies dat de eigentlijke liberalen of kerkvervolgers hebben geleden, terwijl het de con servatieven of gematigden zijn die meest hebben gewonnen. De conservatieven, zoo als de lozer weet, gaan op veel punten met het centrum de catholie ken rneé en verlangen ook naar dejkerkelijken vrede. Hel centrum heeft gijnsrijk zijne standpunten behou den en zelfs nog éénen zetel er bij gewonnen. De overige partijen bleven daaromtrent van de zelfde sterkte. In geheel deze beweging, is er natuurlijk hier en daar al eene verplaatsing gebeurd, 't is te zeggen hier verloren wal elders wierd ingewonnen. De strijd is hevig geweest overal, en vooral het cen trum wierd aangevallen, doordien men nogmaals hoopte - legen alle hoop, zijne macht te zullen breken, door bres in dal geduchte fort te maken. VEREENIGDE-STATEN. Een nieuwe Godsdienst. Het Journal de Bome ontvangt eene korrespondencie uit New- York. waarin gemeld wordt, dat er aldaar een nieuwe sekte ontstaan is, namelijk die der Vol maakten. Het hoold van den nieuwen godsdienst is een gewezen predikant der methodisten, Schweinfurlh genaamd. Hij heeft verder eene ieverige helpster in den persoon van miss Beek- mann. De leerstelsels der nieuwe sekte zijn dood eenvoudig en kunnen in de volgende linies ver vat worden die welke niet gelooft dat miss Beektnann de godheid is, zij verdoemd. De stad Alpena is hel Mekka der volgelingen van den nieuwen godsdienst. Schweinfurlh be weert dat hij de gaaf van mirakelen heelt Op zekere dag zegde hij, dat hij even als Jesus op het water kon wandelen. Zijne discipelen be nieuwd om dit te zien, wilden hem in '1 watec werpen, maar de nieuwe profeet vond het gera- diger de vlucht le nemen, ten einde dit bewijs van de echtheid van zijnen godsdienst niet te moeten geven.

De Denderbode | 1882 | | pagina 2