Timmer- en Dakwerken den, moest men onze statie langs den Zwarten Hoek en Dendermondsche steenweg vergroo- ten. Doch onze Confrater stelle zich gerustveel en veel water zal nog door de Slc Annabruq spoelen eer 't ministerie zal in stiat zijn dit en vele nog andere werken te kunten uitvoe ren.... Immers de schatkist is ledig.... en waar de noodige gelden gehaald Wal ons betreft, wij gelooven dat de kwes tie der vergrooting van onze statie voor eenige jaren in de kartons is begraven geworden. Wij zeggen voor eenige jaren, maar God gave dat het in der eeuwigheid ware, dan zouden wij van dien kemel der kemels, bevrijd blijven Wij zijn het verder met onzen confrater eens om de aandacht onzer gekozenen iri te roepen op de noodzakelijkheid van twee brug jes (passerelles) op de Vaarthet eene over den IJzerenweg, het andere over den Dender. Het gebeurt al te dikwijls dat, door het manoeuvre ren der treinen of door 't draaien der S,e-Anna- brug, het verkeer aldaar onmogelijk wordt gemaakt gedurende meer dan eene halve uur. Honderden personen staan daar soms te wach ten en te wachten tot schade en vooral tot tijd verlies. Ten einde den heer minister van openbare werken van de dringende noodzakelijkheid dezer twee brugjes te overtuigen, zou ons Stedelijk Bestuur gedurende eene week, al de personen moeten doen lellen die dagelijks van zes uren des morgens tot negen uren des avonds over de S" Annabrug en den ijzeren- weg gaan. Wij gelooven dat het getal tot duizenden zou klimmen. Overigens wij hopen dat onze achtbare Se- nateurs en Volksvertegenwoordigers deze zaak zullen behertigen. met een woord, alles zullen doen wat mogelijk is om dedaarstelling dezer beide zoo noodzakelijke brugjes te verkrijgen. Onder den titel Wat zal de Den- derbode daarvan zeggen kon digde T Verbond, in zijn nummer van Zondag 5 November, een smeerig artikeltje at dat, zoo de grêote Bedacteur zegde, verschenen was in 't klerikaal blad van Dendermonde, Dender en Schelde, n'van 21 October 1882. Tever geefs zochten wij in Dender en Schelde naar 't bedoeld artikel, en wij dachten dal het eene vergissing was, dat het in de Vrede van Loke ren kon zijn, daar dit blad bij den zelfden uit gever wordt gedrukt. Wij hebben de uitleggingen van onzen den dermondsche Confrater afgewacht. En wat schrijft hij Wij bepalen ons, zegt hij, voor hel oogen- blik hier in ons blad te antwoorden dat het geschrijfsel van 't geuzenblad van Sl-Nico- laas, van 'l begin tot het einde eene eerloo- ze leugen is geen woord van't bedoeld artikel heeft ooit verschenen noch in Dender en Schelde, noch in de Vrede van Lokeren. Dus 'i smeerig artikeltje door't geuzenblad van St. Nicolaes en door 't Verbond aan Dender en Schelde toegeëigend is eene snoode en las terende uitvinding die van aard is aan den uitgever van laatst genoemd blad te schaden. 't Verbond vraagtWat zal de Denderbode hiervan zeggen Ehwel, wil gij weten. Verbondwat de Denderbode hier van zegt Dat gij en uwe geusche socius \an St.Nicolaes twee snoode vervalschers zijt, twee laag ge zonken bladjes die te recht den titel verdienen van schande der Vlaamsche drukpers... En verder, indien gij met ons te rekenen had, wij geen oogenblik zouden aarzelen om u beide voor den rechter te dagen. Weet gij nu, O groote redacteur van den Echo du Parlement, wat de Denderbode er van Mgt? Wij vernemen dat de libciale iirma Cuintnt-De Ryck en O zich in cassatie heeft voorzien tegen het arrest van 't Be roepshof van Gent, 't welk verklaart dat de reklaam tegen de geldigheid der kiczing van den heer Karei Druwé als rechter aan onze Koophandels-Rechtbank, te laat werd neer gelegd. De voorziening in cassatie werd weêr den laatstcn dag gedaan, en wie een weinig doorzicht heetl, begrijpt heel gemakkelijk welk doel hierdoor beoogd wordt. Wij willen 't Verbond in zijnen rimram niet volgen 'l ware ons nogthans niet heel moeie- lijk door menigvuldige voorbeelden te bewijzen, dat er in 't liberale kamp oneindig veel meer jannen gevonden worden, die de openbare en andere geldkassen zulke groote liefde toedroe gen, dat zij, even als de vos met liet kieken, dezelve zoodanig omarmden en kusten, dat zij ze eindelijk uit loutere genegenheid gansch inslokten. Doch dit is ons doel niet. Wij wil len alleenlijk bewijzen dat de Verbondsschri)- velaar die de kwestie van eene kostschool aan 't athenasum te hechten, behandelt, zooveel versland heeft van 'l bestuur der middelbare school en 't atheneum als 'nen os van eiërs te pellen. En inderdaad. Veronderstellen wij nu, zegt de I'rrltojjdskribbelaar, dat de drie be- staande klassen met 60 leerlingen maar ook met eenen leeraar verhoogd worden Zou- den daarmee de kosten der stad verhoogen In het geheel niet, want die 60 leerlingen zouden als schoolgeld twee ii dl ij duizend franks aan de stad opbrengen, en dus meer als deze zou moeten opbrengen voor haar aan- deel in de bezoldiging van eenen nieuwen lee- raar. Dus. volgens de Frrfwirfsschrijvelaar zou de stad er profijt uit trekken als er 60 nieuwe leerlingen en maar één leeraar bijkomen. Indien de liberale schrijvelaar van de zaken iels kende, dan zou hij zulke dwaasheid niet durven vooruitzetten. Immers het minerval, 't is te zeggen, het schoolgeld door de leerlingen betaald wordt in de algemeene rekening gebracht, en valt zoowel ten prolijte van den Staat als van de Stad. Het schoolgeld wordt jaarlijks beraamd door de Besturende Commissie op eene ver moedelijk te ontvangen som, en, indien de ontvangen schoolgelden die vermoedelijke be raamde som overtreffen, wordt die overschot onder de leeraars verdeeld. Dus is 't de stad alleen niet.... Nu genoeg voor heden, want de plaats ont breekt ons. In een toekomend nummer zullen wij met cijfers bewijzen, dat met 60 leerlingen en een leeraar meer, de Stadskas verre van er eenig voordeel uit te trekken gelijk de liberale schrijvelaar liet beweert, integendeel jaar lijks eenige honderden franks uit dienhoofde zou te betalen hebben. Dus tot later... WETGEVENDE KAMERS. Dijnsdag 11., werd de wetgevende zittijd van 1882-83, zonder troonrede geopend. De beide Vergaderingen gingen onmiddelijk over tot de goedkeuring der vcrschillige kie- zirigen, en tot de samenstelling harer weder- zijdsche Bureelen. In 'l Senaat werden gekozen tot Voorzitter M. Baron de Selys-Longchamps lol Onder voorzitters MM. de Labbeville en de Wandre tot Sekretarissen MM. de Looz-Corswarem en Tercelin lot hulp-Sekretarissen MM. Biart en d'Adrimont en tol Kwestors MM. Balisaux en Devadder. 't Senaat verdaagde zich daarna onbepaald. In de Volkskamer werden gekozen tot Voor zitter M. Descamps tol Ondervoorzitters MM. Lehardy de Beaulieu en Couvreur tot Sekre tarissen MM. Tournay; d'Andrimont, Callieren Pety de Thozée en tot Kwestors MM. Washer en de Vrints. De vergadering verdaagde zich tot dijnsdag aanstaande. Het eerste voorwerp aan 't dag orde is de bespreking der kiezing van Soignies. Men verwacht er zich aan dat de liberale meer derheid weeral een schandige partijakt zal willen daarstellen. HECHTEHLIJKE KRONIJK. Vrijdag 11. verschenen voor onze Rechtbank van enkele politie twaalf herbergiers onzer stad beschuldigd van overtreding aan 't regle ment op de danspartijen. Allen wierden voor iedere overtreding veroordeeld tot drij dagen gevangzilling en vijftien franks boete verder lot de onkosten en ingeval van niet betaling der boete tot drij dagen gevangzilling. O ver s tr oorni n gen Men meldt uit Namen Het water onzer rivieren stijgt aanzienlijk, zegt de Opinion de Namur. Het water over stroomt de rue des Bouchers, tot aan de Marché au Foin. Nog eenige centimeters en verschei dene straten dezer stad zullen onder water staan. In de kelders van de rue St-Nieolas, place de Lilien, rue du Lombard, des Fossées, Bas de Place, Place d'Armes, rue du Pont en de rue des Brasseurs, staat het water reeds een meter hoog. Dè velden die gelegen zijn langs de Maas, gelijken slechts een meer. Al de lage weiden van Salzinnes, alsook de spoorbaan tussclien Couillet en Chatelet en de omstreken van Tamines zijn overstroomd. Ten gevolge van den aanhoudendeu regen, is het water nog meer gewassen, en de baro meter die regen en tempeest aanduidt doet geen verandering van temperatuur voorzien. Hel waterpeil aan de brug van de Samber, teekende donderdag, ten 6 ure 's avonds, 97.91 en vrijdag morgend 98.00. Het water is dus 9 centimeters gestegen. Volgens de onlvangene depechen stijgt het water nog en voegen wij er bij, dat, indien de regen nog vijf dagen duurt, wij eene overstroo ming zullen hebben, zooals in 1880. Aan de barak Michel en in Luxemburg is er zooveel sneeuw gevallen dat de wegen on bruikbaar zijn, Woensdag en donderdag is het water der Maes nog aanzienlijk gewassen. Sedert dijnsdag is de stoombootdienst tus- schen Luik en Seraing onderbroken. AI de lage kaaien en al de haven van Luik zijn overstroomd; de scheepvaart is totaal onderbroken. De afdamming die de herbouwingswerken van de kaaimuren omringt, aan de kaai van Longdoz, nabij de brug. van Amercceur, is totaal weggespoelddat is nu de vijfde maal sedert dat men aan deze werken begonnen is, dat dit geval zich voordoet. Al de weiden van Cuesmes en Jemmapes, de baan van Cuesmes naar Jemmapes en de baan van Bergen naar Valencijn, staan onder water. Men schrijft uit Charleroi dat sedert eenige dagen de Eau d'Heurne uit hare bedding ge- loopen is. Maandag morgend teekende het waterpeil aan den barreel van Avroy te Luik 60 m. 81 dijnsdag ten 6 ure 's avonds, 61 m. 10 en woensdag morgend ten 6 ure, 61 m. 50. Het water is dus in eenige uren 70 centim. gewassen, en het zal nog aanzienlijk gestegen zijn sedert donderdag avond, tengevolge van den aanhoudenden regen. Volgens de depechen donderdag rnorgend ontvangen, wast het water nog overal. De sluis van Empain, nabij Hoei, staat ge heel onder water. Te Verviers heeft het sedert maandag insge lijks aanhoudend geregend. Men vreest voor overstrooming in al de polders. Men schrijft uit Condé, dat de Schelde, de Haigne en de Homeau tamelijk veel gestegen, zijn. Sedert dijnsdag morgend is het water der Schelde reeds tot 1,50 m. boven den laagsten waterstand gekomende weiden in de omstre ken van Condé staan allen onder wate. Men zegt dat te Vieux-Condé, Montagne en Flèves de weiden insgelijks overstroomd zijn. Donderdag avond was het water der Schelde nog altijd aan 't wassen de vrees voor over- strooming vermeerdert. Een nachttoezicht is ingericht in de naburige dorpen van Condé. De Zenne is veel gewassen. Volgens het wa terpijl aan de brug van de Houtstraat te Hal, bereikte het water reeds eene hoogte van 54 centimeters. Donderdag rond 4 ure 's avonds was het reeds 18 tot 20 centimeters geklommen teu 6 ure duurde de klimming voort. Tot nu toe heeft men hier nog geene ernsti ge overstrooming te melden. In de omstreken van Brussel, nabij de statie van Buysinghen ziet men weilanden die geheel met water overdekt zijn. GETERDE KARTONS, GEGA L VA NISEER DPLAA T- IJZER, Zink, Dakpannen, Schaliën, Bekleedingen voor vochtige muren. J DE FONTAINE, 84, Noorder laan, te Brussel. ALLERHANDE NIEUWS. De groote Belgische Almanak met houtsnée-figuren voor 1883, uitgegeven door de Société Bibliograpluque Beige, is te verkrij gen ten Bureele van den Denderbode, Lange Zoutstraat, N° 10. PRIJS 40 CENTIMEN. De zelfde almanak ook in 't fransch, tegen 40 centimen. Hij die wanneer zijne verteringsorganen gestoord zijn in hunne werking deZwitsersche pillen van Rich. Brandt gebruiktzal spoedig en voor altijd van deze kwaal bevrijd zijn, als mede van de jicht en bel rhumatismus. huid uitslag, pijn in de geleden enz. die dikwijls bet gevolg zijn dezer gestoorde organen. Deze pillen zijn verkrijgbaar te Aelst bij M. Victor Mcerschaulapoiheker, Korte Zoutstraat in doozen van 170 cenlimen welke voldoende zijn vooreene maand. Wint uwe reiskosten naar Brussel met u-.\e parapluies te koopen, te laten herstellen en heroverirekken in het huis dat op geenen hoek slaat, in het groot huis, noorderlaan 108. Occasie parapluie zuiver zijde fr. 5,75, yonsche zijde fr. 5,90, extra-sterk fr. 6,50 drij dobbele kepering fr. 7-50 romeinsche taffetas 9 en 10 francs. Groote keus van prach tige parapluies tegen 12,50 it 25 francs. Draagt uwe parapluies om ze te laten heroverirekken bij uwe aankomst, haalt ze goed gemaakt en wel bezorgd bij uwe terugreis weer. De sneeuw en de overvloedige regens dezer laatste dagen hebben andermaal over- stroomingen op een groote uitgestrektheid doen ontstaan. De Bergemeerschen en de Os- broeken gelijkten aan groote meeren. Deze pe- riodiscbe overstroomingen veroorzaken veel schade aan eigenaars en landbouwers, daar zij op vele plaatsen, goede weiden, in verzuurde rotteringen herschapen. Wij hopen dat onze achtbare heeren Senateurs en Volksvertegen woordigers op nieuw bij den heer minister zullen aandringen opdat hij de noodige werken bevele ten einde deze kwaal te keer te gaan. Het is nog niet zeker, zegt de Tribune de Mons, dat M. Sainctelelie, voor liet einde van dit jaar zijn ontslag zal geven van Volksverte genwoordiger. Indien zijn gezondheidstoestand niet verbeterd, zal hij zijn ontslag geven en zijn zoon M. Henri Sainctelette, schepene van Bergen, zal hem opvolgen. Dit kunnen wij van nu af reeds verzekeren. De Clironique schildert den voorspoed af, waarin Brussel, het weelderig Brussel, ver keert Brussel klakkeertBrussel valt in De pracht ban del creveert ten gevolge van uittee- ring. De kleinhandel is kortborsiig. Inde vroe ger zoo rijke stralen, worden de prachtige magazijnen het een na het ander gesloten en toch worden nieuwe stralen en prachtige magazijnen, met groote kosten, opgerichtzij worden verhuurd met de week men ziet er met de gauwte uitpakken, doch 'l zijn maar trekvogels van kooplieden.... De gronden blij ven bouwgrond men bouwt niet. De leege huizen vinden geene bewoners de huurders maken meestal failliet. De huizen in dat kwar tier behouden geen zes maanden hetzelfde slachtoffer. Toen M. Malou en zijne vrienden van 't be wind aftraden, beweerden de liberalen dat Brussel, ja, heel het land, in eens ging herle ven. De zon scheen alleen door de liberalen het plezier kwam alleen door hen de handel ging nu eens voor goed zich uitbreiden, ja, de rup sen en patatziekte verdwenen voor eeuwig Dat alles en meer werd geroepen, werd ge schreven in de liberale gazetten. En vandaag, nu hel liberalismus onbepaald meester is, nu Brussel het puik der liberalen naar Kamer, provincie-en gemeenteraad zendt Nu roepen diezelfde gazetten Brussel klakkeert, Brussel valt in 't Is al failliet wat men hoort Bruxelles sombreBi uxelles s'e/fondre Op de 61 belgisclie vaartuigen welke onze koopvaardijvloot op hel einde van 1881 lelde, waren er niet minder dan 45 die bestuurd werden door a vreemde zeelieden en tus sclien deze figureeren al de vaartuigen der zeevaart-Maatschappijen «gesubsidieerd door den belgischen Staat. Gelukkig voor deze Maatschappijen dat hunne a vreemde bevelhebbers geene ka pelaans zijn, want in dit geval zou ongetwij feld het gouvernement zich haasten hun zijne subsidiën terug te trekken. Zondag ten 2 1/2 ure namiddag, hebben de socialisten te Brussel eene vergadering ge houden in den Navalorama, om te protesleereii tegen de wijze, waarop men Louise Michel in Belgie behandeld heeft, en omdat men haar kroppen van kooien, gebraden appelen, bedor- v0ii eiers en tafelpooten naar hel hoofd gewor pen heeft. Slechts een honderdtal personen waren aanwezig. Ciloyen De Buyger beeft Louise Michel vergeleken bij M. Rogier. Bei den zijn revolutionnairs, zegde de spreker, doch Rogier werd-bewierookt,en LouiseMichel werd uitgejouwd en beleedigd. Na deze re devoering heelt de vergadering een dagorde gestemd, waardoor zij protesteert legen de slechte behandeling van Louise Michel in Bel gie. Zondag morgend, kwam de genaamde Coninckx, wonende Quai aux Pierres de Taille, 5, indronken toestand thuis. Met de grootste moeite kon hij den trap op. Op de tweede ver dieping gekomen, bleef hij wat rusten. Ver volgens klom hij voort tot op de derde verdie ping, doch bier verloor bij liet evenwicht en viel van al de trappen. De ongelukkige dron kaard werd met verbrijzelden schedel opgeno men Men bracht hem naar hel St-Jansgastliuis doch, na verloop van drie uren is hij gestor ven. Moord in de Wetstraat. De zaak Pelt- zer heelt zoo zeer de nieuwsgierigheid van het publiek opgewekt, dat men zich afvraagt of het zeil geene teleurstelling zal zijn voor vele in beeldingen. Zietliier wat een brusselsch blad daarover schrijft Volgens de inlichtingen, die wij ingewonnen hebben, mogen wij verzekeren dat de zaak Peltzer een der zaken zal zijn, die liet meest de publieke nieuwsgierigheid kunnen gaande maken. Het drama is van elkeen gekend, doch er blijlt nog meer dan een geheim bloot te leg gen. Men verzekert dat het licht, door de be- schuldigingsakte over de zaak geworpen, verre is van voldoende. Dit stuk bevat eenige onze kere punten, waaruit de verdediging zonder twijfel zal profijt trekken. Het verdedigingstelsel van Armand bestaat hierin, te houden staan, dat hij zijnen broeder heeft willen redden. De verklaringen der twee broeders stemmen naar 't schijnt, bijzonder goed met elkander overeen. Het is slechts sedert eenigen tijd dat de twee broeders met elkander mogen spreken in te genwoordigheid hunner advokaten, die alle dagen met hen in ondethandeling zijn, soms lot 10 uren 's avonds. De verklaring van Mad. Bernays zal zeer lang en belangwekkend zijn. Men zal insgelijks M. De Longé hooren, eerste voorzitter van het hol van kassalie, die zich officieus met de zaak der echtgenoten Bernays bemoeid heeft. Men weet dat deze laatsteri eerst van zin geweest waren te scheiden, en dat zij leefden onder het stelsel van een modus vivendi, van beider kanten aangenomen. Doch het onderzoek schijnt bewezen te hebben, dat in de laatste tijden. M. Bernays opnieuw had aangedrongen om de echtscheiding door wederzijdsehe toe stemming te bekomen, maar dat Mad. Bernays geweigerd had Men begrijpt gansch het be lang van dit punt. De zaak zal zes weken duren Er zullen bijzondere maatregelen in de verboorzaal ge nomen worden voor de dagbladschrijvers en de stenografen.Verscheidene groote dagbladen uit liet buitenland zullen reporters zenden. Onder de grootste voodbehouding deelen wij eenige inlichtingen meê over de verdwij ning van een persoon wiens naam wij niet kennen, maar die te Brussel en te Haulem zeer goed gekend was onder den bijnaam Jantje. Deze man, wonende te Hautem, nabij Vil voorde, oefende bet bedrijf van koopman in aardappelen uit. Hij kwam zeer dikwijls naar Brussel om zijne koopwaar te verkoopen. Ver leden woensdag nog was bij met een wagen, geladen met zakken aardappelen naar Brussel gekomen Juutje was heel den dag en zelfs heel den avond in de stad gebleven bet was veel later als naar gewoonte, toen hij zich op weg bega! naar Hautem. Het was omtrent H 3/4 ure als een bareel wachter hem met zijn wagen, op de baan langs het kanaal van Willebroeck gezien heeft. Een weinig later, tussclien middernacht 12 1/2 ure hebben personen die in een rijtuig zaten, en zich naar Brussel begaven, onderweg een wagen met een paard gezien, doch zonder voerman. Deze personen hielden hun rijtuig stil, stap ten af om te zien of de voerman zich niet in de nabijheid bevond. Hunne opzoekingen bleven vruchteloos. Op den wagen lagen nog twee zakken aardappelen en eene klak, die van Jantje was. Van af dit oogenblik heeft men den koopman in aardappelen niet meer terug gezien, noch te Hautem, noch ie Brussel, en niemand kan eenige inlichtingen over hem geven. Heeft er hier nu een ongeval of eene mis daad plaats gehad Men verzekert ons dat de policie opzoekin gen gedaan heeft in het kanaal, doch dal men tot nu toe nog niets gevonden heeft. Maandag namiddag is de expresstrein» die ten 1 uur 10 minuten uit Antwerpen naar Boom en Gent vertrekt, voorbij de statie van den Ouden-God, omtrent Mortsddorp, ontrig- geld, juist aan de bifurkalie der linie van Boom. Men kan zich geen gedacht maken van het geweld dat het machien bij zijne ontriggeling maakte na een twaalftal meiers op een ver keerd spoor te zijn voortgedreven, heeft het zelve de stalen riggels en de zware eiken bal ken als een riet gewrongen en uiteen geslagen, waarna liet in een soort van diepte is gezonken en omgeslagen, zoodanig dat de wielen langs de eene zijde niet meer zichtbaar waren. Onnoodig te zeggen dat de koolwagen of tender dwars over de baan werd geworpen, evenals drie der opvolgende waggons. Daar men ter plaatse des ongevals juist aan 't wer ken was, reed de trein buitengewoon traag, zonder dit waren er ontegenzeggelijk men- sclienlevens te betreuren nu bepaalde zich alles bij den schok. Het ongeval heeft natuurlijk, groote vertra ging in den gewonen dienst veroorzaakt. Men heeft den ganschen nacht gearbeid aan de wegruiming van het zware gevaarte. Dijnsdag morgen, ten 4 uren was de baan open. Verschillende overheden zijn ter plaatse ge weest. De ontriggeling wordt toegeschreven aan de slechte werking eener nieuwe crosse, zooals men zegt. Voegen wij erbij dat, sedert de opening der linie van Boom (23 jan. 1876), dit Je derde of vierde ontriggeling te dier plaatse is, en de bifurkalie omtrent Mortsel- dorp eene ware halsbrekerij mag worden ge noemd. Te Eecloo is eenen dief gestorven terwijl bij aan 'l stelen was. De dood heeft hem dus ook verrastgelijk eenen dief in den nacht Eene schoone daad van moed en zelfs- opoffering heeft te bixmude den 1 november rond den middag plaats gehad. Het zesjarig zoontje van M. Emiel Vereecke, koopman in vee, was op den Kleinendijk bij hoog water in de Sledevaart gevallen. Het knaapje dreef bo ven te midden der vaart en niemand durfde liet wagen den drenkeling na te springen om hem te redden. Een ouderling Laurens Mou- ryere, oud 76 jaar, scheerslijper, ziende het gevaar waarin de jonge Henri Vereecke ver keerde, riep uit Caat niemand het kind red den Hij kreeg lot antwoord Wij hebben onze zondagkleeren aan En de bejaarde Mouryere, die sedert jaren het eerekruis op de borst draagt, sprong zonder aarzelen in het water en redde liet kind van eene gewisse dood en bracht het aan den arduinen trap, al waar een der aanschouwers hulp bracht. De liberale gemeenteraad van Charleroi heeft een ofticieele avondschool afgeschaft, omdat die soort van scholen door te weinig leerlingen worden bijgewoond. Bravo M. Van Humbeeck zou dat voorbeeld wel mogen vol gen voor de talrijke gemeentescholen zonder leerlingen, welke in het land bestaan, t Ware zooveel gespaard voor de schatkist, die toch zooveel geld noodig heeft Men zal zich waarschijnlijk het verschrik kelijk ongeluk nog wel herrinneren, dat verle- dene week te Charleroi heeft plaats gehad. Twee ongelukkige werklieden, aardewerkers, werden ten gevolge eener instorting onder een hoop aarde en steenen levend begraven. Toen men de twee lijken onder den puinhoop uit haalde, waren zij beiden op eene ijselijke wijze verminkt. Een der slachtoffers liet verscheidene ongelukkige kinderen achter en eene arme weduwe, die op hel punt is nog eens moeder te worden. De vader alleen was de steun van heel het huisgezin zij bevinden zich thans in de grootste armoede. Gij moet nu weten dat de kinderen van dezen armen werkman, die zoo ongelukkig het leven verloren heeft, de katholieke school bijwonen. De ziellionden derofficiëelescholen oordeelden het oogenblik gunstig om hun werk te verrich ten. Nauwelijks was de ter aarde bestelling gedaan de kleeren van het stachtoffcr lagen nog daar geheel bebekt met slijk, gemengd met bloed een mijnheer biedt zich in de woning der diep bedroefde weduwe aan. en zegt haar op eene brutale wijze dat zij niets krijgen zal, indien zij hare kinderen niet van de catholieke school afneemt, om hen naar de ofticieele school te doen. De moeder heeft geweigerd zij wilde hare kinderen niet opoffereu voor een sluk brood. Moord te Jupille. Zondag avond is te Jupille, nabij Luik eene verschrikkelijke mis daad gepleegd. Op den weg die naar Wandre leidt, bevinden zich twee huizen het eenè dienende tot her berg, liet andere is bewoond door de echtge- nooten Arpant, die een zekeren ouderdom be reikt hebben, want zij hebben kinderen die reeds getrouwd zijn. M. Arpant was uitgegaan en kwam een wei nig na 5 uren 's avonds thuis docli op het oogenblik dat hij zijne woning wilde binnen gaan, zag hij er een kerel uitkomen die ijlings de vlucht nam. Hij kon hem nauwelijks onder scheiden, omdat liet te donker was. M. Arpant vermoedde dadelijk dat hij bestolen was; spoe dig liep hij naar zijne kas en beslatigde inder daad dat de kas opengebroken was en dat men er 500 fr. had uitgehaald. Maarzoodra hij het licht ontstoken had. ver toonde zich een afgrijselijk schouwspel voor zijne oogeri zijne vrouw lag levenloos op den grond uitgestrekt. Hij diende haar oogenblik- kelijk de noodige zorgen toe, doch te vergeefs, de ongelukkige was vermoord, de zorgen wa ren nutteloos, de vrouw was dood. De geburen die zich in de herberg bevonden hadden eventwel niet het minste gerucht ge hoord. Al wat men wist was dat een klein meisje eenige oogenblikken te voren, een kerel in liet huis gezien had die met vrouw Arpaut in gesprek was. Hij, zal waarschijnlijk in het huis gekomen zijn, onder voorwendsel van vruchten te koopen of te verkoopen en zoodra hij de overtuiging zal gehad hebben dat vrouw Arpaut alleen thuis was, zal hij de verschrik kelijke misdaad die wij verhaald hebben, ge pleegd hebben. De moordenaar is tamelijk groot van ge stalte en hij schijnt omtrent veertig jaar oud te zijn. Hij was gekleed met een langen frak. De gendarmerie heeft zich spoedig ter plaats der misdaad begeven Reeds maandag morgen was de prokureur des konings in de woning van M. Arpaut en dijnsdag morgen is hij er teruggekeerd, in gezelschap van M. Louvat, onderzoeksrechter, van een doktor en de grif fier. Het is te wenschen dal mer. den dader dezer misdaad spoedig ontdekke. Nadere Bijzonderheden.) Ziehier eenige nieuwe bijzonderheden over de misdaad te Jupille Dijnsdag morgend is het parket ter plaatse gekomen. Verscheidene personen zijn onder vraagd Tot nu toe heeft men nog niets ontdekt dat hen op het spoor van den moordenaar kan brengen. De misdaad is gepleegd tussclien 5 en 6 ure 's avonds eenige oogenblikken voor den moord hadden twee kleine meisjes, nog appe len komen koopen bij vrouw Arpant. Op dit oogenblik was er een persoon in het huis hij stond naast het venster. Het zijn deze kinderen die liet signalement opgegeven hebben dat wij Dijnsdag meêdeelden. De plaats waarde moord gepleegd is omtrent 6 meiers lang op 4.50 breedte daar achter is er eene kleine plaats van 2 meters breedte waar zich de trap bevindt die naar boven leidt; lings is de herberg, waar zich op liet oogen blik der misdaad 5 a 6 personen bevonden. Toen de kleine meisjes binnengekomen zijn, zat demoordenaar opeen stoel aan het venster. Niet ver van daar stond eene tafel waarop eene flesch jenever stond; op de schouw stondt een roomer hieruit kan men besluiten dat vrouw Arpant een borrel aan den mourdenaar gege ven heeft. De sloof bevond zich tusschen den misdadiger en liet slachtoffer. De vrouw is niet verwurd, zooals wij Dijnsdag gemeld heb ben. Zij heeft drie wonden bekomen in de borst, ten gevolge van pistoolschoten. Nabij de stoof beeft men nog een kogel gevonden. Toen de echtgenoot thuis kmam, heeft hij op de deur geklopt, omdat zij gesloten was doch omdat men niet antwoordde, is hij op den trap gegaan, die buiten de woning staat toen hij boven de deur gekomen was, heeft bij den moordenaar zien de vlucht nemen. Arpant dacht dat liet een dief was, en achtervolgde hem, doch |daar hij hem niet bereiken kon, keerde hij terug naar zijne woning. Toen hij binnenkwam bestatigde hij voor eerst dat de kas opengebroken en eene som van 500 fr waarmee hij daags daarna eene betaling moest doen. verdwenen was. Als hij licht ontstak, zag hij zijne vrouw, badend in haar bloed, le midden der kamer liggen on middelijk riep hij om hulp, en de personen, die zich in de naburige herberg bevonden, kwa men spoedig toegesneld, maar het lichaam der ongelukkige was reeds koud. De gemeenteo- verheid, de prokureur des konings en de gen darmen werden oogenblikkeiijk verwittigd. De personen die in de herberg waren, heb ben "niet het minste gerucht gehoord. De echt- genooten Arpant wonen reeds sedert 4 jaar te Jupille, en het was ongelukkiglijk den eersten zondag dat vrouw Arpant zich alleen bevond, want hare laatste dochter was verleden week in den echt getreden. Het slachtoffer was de tweede vrouw van Arpant, waarmee hij reeds 15 jaar getrouwd was. In een naburig dorp onzer stad Hasselt, zegt de Onafhankelijke, is de geuzen meester vertrokken en naar een dorp in het noorden der limburgsche kempen verzonden, alwaar hij afgesteld wierd vooronbekwaamheid De man had in onze naburige gemeente één kind ter school en ontving 1500 Iranken jaar wedde, ofschoononbekwaam zijnde. Bij zijn vertrek uil 't dorp vergat hij 160 frank aan zijnen huisbaas te betalen alsook 50 frank in eenige herbergen 't was eenbekwame zujper j Behalve deze bekwaamheidsbewij zen, gaf hij ook aanschouwelijke lessen van geuzen catechismus handelende vooral over liet zesde gebod bij laat er zelfs een oprecht geuzengeschenk achter. En die brave meester trok 100 frank voor het onderwijs van zijne geuze zededleer't is waarlijk schande Zouden de principale en de niet principale Vrijmans den huisbaas en de herbergiers niet aan hunne duiten kunnen helpen 't Is toch een hunner dicipelen die zulke meesterstukjes uitgezet heeft Allons heeren Inspecteurs, zorgt eens voor de gebrokene polten en voor de rest

De Denderbode | 1882 | | pagina 2