Timmer-en Dakiverken Den Zondag: 24 September, heeft de heer Pastor de inhuldiging der catholieke jongens school aangekondigdhij zegde dat het daar was dat de kinderen eene goede deugdzame en zedelijke opvoeding zouden ontvangen. Wilt gij» ghig hij voort, uwe kinderen eene deugdzame en zedelijke opvoeding verschaffen, zend ze naar deugdzame en zedelijke scholen, integendeel, wilt gij ze eene ondeugdzame en onzedelijke opvoeding geven, zendt ze naar ondeugdzame en onzedelijke scholen. Wij heb ben te Nieuwerkerken caiholieke scholen voor jongens en meisjes, ik heb gedacht dat de Pastor niet in 't algemeen sprak, maar op mij doelde. Ik heb dan de kerk verlaten, omdat ik het nimmer kon uitslaan, en eene klacht ingediend. Baden Valery, brouwer. De heer Pastor heeft over twee zaken gepredikteerst over de scholen. Hij zegde dat de ouders verplicht waren hunne kinders eene deugdzame en ze delijke opvoeding te bezorgen. Wilt gij, uwe kinders eene deugdzame en zedelijke opvoe ding geven, zendt ze naar deugdzame en zede lijke scholen, wilt gij ze eene ondeugdzame en en onzedelijke opvoeding geven zendt ze naar ondeugdzame en onzedelijke scholen. De on derwijzer verliet alsdan de kerk zonder ge rucht. Sonck Philemon, Van Hole Camiel en Redant Jan bevestigen de verklaring van vorigen getuige. Sonck Louis. Getuige verklaart dat zijne memorie begint te falen en zich wil houden aan zijne verklaring gedaan vooi de gendar merie. De heer Vrederechter verzoekt hem te herhalen wat hij verklaarde. De getuige ant woordt dat de heer Pastor gesproken heeft van ondeugdzame, onzedelijke en gedoemde scholen, Raes Domien. - Raes zegt dal hij het sermoen niet wel heeft verstaan. Üegendarmen, zegt hij, hebben mij onderhoord en toen ik verklaarde niets verslaan te hebben, vroegen zij mij wat ik dan in de kerk ging doen. Eindelijk heb ik verklaard dat ik hooren préken had over de scholen. Men gaat over tot de onderhooring der ge tuigen ter ontlasting. Callebaut Charles-Louis, eigenaar en stoker. De heer Callebaut bevestigt dat de heer Pastor, de wijding en opening der catholieke jongensschool heeft aangekondigd en terzelf- dertijd aan de ouders hunne plicht herinnerd van aan hunne kinders een christelijke opvoe ding te verschaffen. Van ondeugdzaam en zedelijk onderwijs is er geen spraak geweest, want toen de gendarmerie hem heeft gevraagd of hij die woorden doorden heer Pastor hoorde uitspreken, heeft hij er tegen geprotesteerd. Lievens Leo. De heer Pastor heeft van geene officieele scholen gesproken hij heeft de opening der cath. school aangekondigd en de ouders herinnerd dat het hunne plicht was aan hunne kinders eene goede opvoeding te geven, en dat er geene goede opvteding kon bestaan zonder christelijke leering. MM. Van Bleyenberghe Jan; Baeten Jan- Redant Hector't Kwt Francois Hoebeke J. B. Meert Theodoor De Backer Frans Slerck Charles-Louis Van den Hende Leo en den twaalfsten getuigen wiens naam ons ontsnapt is leggen getuigenissen af in den zelfden zin; allen zijn liet eens om te bevestigen dat de E. H. Pastor van de ofticieele scholen niet heeft ge sproken en alleenlijk zijne toehoorders aan maande om hunne kinders eene christelijke opvoeding te geven. De heer Vrederechter verleent, het woord aan den heer Adolf Calewaert, advokaat, ver dediger van den heer Pastor. De achtbare verdediger begint met te doen uitschijnen dal het proces-verbaal op eene dubbelzinnigheid is gesteund. En inderdaad wat leest men in 't proces-verbaal door dè Gendarmerie opgesteld, vraagt hij Wij heb ben ons, zegt dit stuk, naar Nieuwerkerken begeven betrekkelijk een sermoon in 't welk de heer Pastor de officieele scholen zou ge- lastert hebben, en de wachtmeester, de ver klaring der getuigen samenvattende, bevestigt dat alle de getuigen verstaan hebben, dat de heer Pastor de officieele scholen bedoelde. In gansch dit proces-verbaal is er geen spraak van Van Gutte. Waarom dan het tegenwoordig geding Eenige weken geleden heeft men het onbepaaldelijk uitgesteld en elkeen dacht met rede dat het Parket eindelijk het eenige moge lijk besluit had genomen, namelijk, een besluit van met vervolging. Nauwelijks was dit be sluit genomen of een nieuw bevel van de zaak te vervolgen ging van 't Parket uit. Voorwie het geheim der zaken kent, is het onbetwist baar dat het slechts aan zekere invloeden te danken is, dat het Parket op zijn eerste besluit terugkwam. Eenige twistzoekers, verlichte geesten, hadden besloten den E. H. Pastor den duivel aan te doen, en 't besluit van 't Parket maakte't spel onmogelijk. Dat mocht niet zijn. de zaak was immers te wel aan boord gelegd geweest!! Laat ons onderzoeken, gaat de achtbare spreker voort, wat er eigentlijk in deze zaak gebeurd ïs.Inden morgend van den 24 septem ber vernam den gemeente-onderwijzer, dat de Pastor over *t onderwijs gehandeld had. Het is ook algemeen gekend dat Van Gutte, dien morgend, een druppeltje meer dronk dan vol gens gewoonte, waarschijnlijk om zich wat te verstouten. Wat doet hij Hij die zich altijd in de kerk van achter nabij 't portaal plaatst, gaat zich nu te midden der zijbeuk achter den pre dikstoel neérzetten, eene plaats waar hij vroe ger nooit zat. Men zag het, hij was zeer op°e- wonden, doch geen wonder hij ging immers de grootste akt van zijn gansch leven daarstel- len Hij trok ten strijde tegen den priesterlijken overmoed IV.. Zijne verontweerdiging was een op voorhand besloten zaak. dat ziet men klaar. Men zocht alleenlijk het voorwendsel en de gelegenheid te vinden om triomfantelijk de kerk te kunnen verlaten tot groote bewondering der verlichte geesten van 't dorp De heer Calewaert bewijst verder dat er in de woorden die den heer Pastor, volgens de getuigen tot last, heeft uitgesproken, geene beleediging te vinden is. Wat de heer' Pastor zegde mocht hij zeggen zonder vaar noch vrees. De grondwet geeft hem dit recht. En had de heer Pastor die woorden uitgesproken boe kon M. Van Gutte er eene beleediging voor hem in zien De heer Pastor kan van de ver- valsclnng der eetwaren spreken, zeggen dat het eene diefte, en bijgevolg, zonde is, zouden alle deze welke waren verkoopen die kunnen vervalscht worden, er eene beleediging jegens hen kunnen in zien? Als de Pastor 't overspel aanrandt, zou men hem als beleediger kunnen durven houden staan. Men randt het kwaad aan zonder hierdoor dezen aan te randen die het begaan, eri men moet het aanranden al ware het maar om hel ons te doen vermijden. Voor 't overige, gaat de heer advokaat voort, er bestaat geene overtreding in de zaak die ons onledig houdt. De beleediging veronder stelt twee hoofdzaken I* de krenking van iemands eer en 2* het kwade inzicht. Nu, als de heer Pastor de onzijdige scholen, ouder godsdienstig opzicht, als gevaarlijk en slecht aanklaagt, dan maakt hij alleenlijk ge bruik van zijn recht als burger en van zijne plicht als priester. Hij randt het onderwijs en en niet den persoon van den ouderwijzer aan. Dus geene eerkrenking En het kwade inzichtDe heer Pastor heeft de woorden niet uitgesproken die men hem toeeigent. De heer Pastor was verwittigd dat hij onder 't schoon regiem, bespieding der priesters genoemd, leefde, en schreef dus alle zijNe sermonen vóór ze uit te spreken ten einde, zeker te zijn. De Pastor zegde enkel, 't volgende Wilt gij dat uwe kinders u over 'l hoofd zien, zendt ze naar scholen zonder Godsdienst. En wat meer is de heer Pastor wist niet dat de gemeente-onderwijzer in de kerk tegenwoordig was. De achtbare verdediger eindigt zijne wel sprekende rede met de vrijspraak van den E. H. Matthys te vragen. Het openhaar ministerie doet opmerken dat men zich in tegenwoordigheid van twee ver- schillige bevestigingen bevindt. Al de getui gen, zijn deftige lieden, en in die omstandig heid denkt hij het zijne plicht, de beslissing aan 't onpartijdig oordeel van den heer Vrede rechter te mogen overlaten. De heer Vrederechter sprak alsdan het vol gende vonnis uit Aangezien de feilen tegen den beschuldig de ingebracht, niet genoegzaam zijn bewe zen, verzenden wij hem, vrij van alle on kosten. VOLKSKAMER. De Kamer heeft zich ten meerderen deele onledig gehouden met den redetwist over het wetsontwerp, betrekkelijkdeschadevergoeding in materie van drukpersmisdrijven. Verder werd de heer minister van Binnenlandsclie za ken ondervraagd nopens de te verrichten wer ken tot voorkoming der periodische overstroo mingen die, op dit oogenblik, vele streken onzes lands teisteren. Uit den redetwist is ge bleken, dat het liberaal ministerie tot hiertoe niets gedaan heeft lot bestrijding dezer groote kwaal.... Dat het de geusche scholen goldt dat zou wat anders wezen Minister Bara legde het verslag over den toestand der Catholieke Geestelijkheid neêr. RECHTERLIJKE KRONIJK. De volgende heeren het arrondissement Aelst bewonende, zijn door 't lot aangewezen om deel te maken van de jurij der Assisen van Oost-Vlaanderen, welke onder voorzitterschap van den Raadsheer Yander Haegen, zal geo pend worden te Gent, op Donderdag 7 Decem ber aanstaande MM.P. Van der Smissen, te Aelst. P. Wauters, koopman, II. De Clercq, wisselaar, L. Van der Smissen, brouwer, C. Cumont, fabrikant, B. Rubbens, eigenaar te Zonnegem. C. De l'Arbre, gem. raadslid te Geeraards- bergen. E. Van Landuyt, fabr. L. Lauwereyssens, eig. te Sottegem. P. Van Oudenhove, fabr. te Deuderhautem. Dijnsdag morgend is voor de 2e burgerlijke kamer der rechtbank van Antwerpen, de zaak opgeroepen door de eervv. PP Vermeiren en Neut ingespannen tegen de zes liberale dag bladen le Précurseur, de Koophaudel, de Chronique, het Journal de. Gand, het Journal de Bruges en de West-Vlaming. Nog twee andére liberale dagbladen worden vervolgd voor lasterlijke artikels tegen de eerw. pp. Vermeiren en Neut. namelijk de Stad Cent en het Weekblad van Oostende, De zaak is ter onderzoek verzonden. ger les autres k faire de méme ot k se procurer immédialement un lel instrument doot lo succés est incontestable. A Messieurs les curés qui eu égard k leur état ou a leur demeure trop eloignée ne peuvenl assisler k des concerts une pièce k musique oflfre une jouissance lout k-fail inconparable Nous ajoiiterons encore que le choix des morceaux est fait avec un trés grand soin les airs d'opéras et d'opérettes les plus goülés, les danses les plus nouveiles, chansons, marches, elc. se trouvent réunis dans les pieces Heller. Ce grand induslriel a l'hon- ncur d étre fournisseur de presqu6 toules les cours de l'Europe. nous mentionnarons sculement que I.L, MM le roi des Beiges et le roi de llollande, ainsi que S. A. R. Ie comle do Flandre ont, ch3cuu, une trés grande pièce de la maison Heller, donl los pro duits ont en outr# ref.u des diplómes a plusieurs expositions. A Melbourne la maison a élé la seule de sa branche, qui ail reeu le premier pnx soil une médaille d'argent. Un tiragc aux primes, conlenant 100 belles pièces d'unevaleur de fr.!20,0n0 est arrangé par Monsieur Heller pour eel hiver, raison de plus pour se déuder k faire une comman do Prix-couranls illuslres el prospectus du lirage seront adressés franco sur lome demande. Pour terminer nous recomninndons ex|»rcsscmcnt de s'adresser direclemeni a la maison k Berne (même pour les pcliles commandesj, car il arrive souvent qu'on vend pour des pieces Heller des produits qui ne Ie son! pas. I^a maison nc Kent do depot nullc part Toules ses pièces portent le nom J. H Heller a Beine imprimé. Woensdag, rond 2 1/2 ure nanoen, liet de knecht van den heer Smits, fabricant in zijden stoffen, het peerd zijns meesters, 't welk aan eene chees was gespannen, eenige oogenblik- ken alleen ler straat staan. Gedurende zijne afwezigheid,vertrok hel beest en kwam op stap aangereden in de Lange-zoulslraat. Recht over ons Bureel liep het echter tegen eene kar geladen met houillekolen. Hieruit ontstondt eene verwarring in de welke de chees bijna in stukken wierd geslagen, en waarna hel peerd verschrikte en op hol ging. In zijne dolle vaari, liep liet de markt over, en sloeg de Kapellestraat in, alwaar men het poogde te overmeesteren. Twee moedige mannen grepen de teugels doch ze braken en kwamen er ge- lukkiglijk goed van af. Een weinig verder wierd het holende beest tegengehouden. Men siddert bij de gedachte aan de ongelukken die hierdoor konden veroorzaakt worden. Zondag II. werd de E. H. Pessemiers plechtiglijk ingehuldigd als pastor van Haeltert. Een talrijke stoet ruiters en rijtuigen haalde den nieuwen herder naar onze Dekenij af. Burgerwacht. De Mömteur van Vrijdag bevat het volgende koninklijk besluit De nieuwe uniform voor de infanterie der burgerwacht, zal verplichtend zijn Voor de officiers, te rekenen van den dag die later bij koninklijk besluit zal bepaald worden voor de aflegging van den eed der officiers, gekozen of benoemd ten gevolge der aanslaande vijljaarlijksche kiezingen. Voor de onder-officiers, kaporaals en wachten, binnen de vijftien dagen die zullen volgen op de uitdeeling der nieuwe bewapening en der nieuwe uitrusting aan de compagnie, waartoe zij behooren. den dag zelf der ontdekking van het lijk, hij nog jong, van gemiddelde grootte, levendig in s avonds aan de statie te Antwerpen stond, alle zijne bewegingen. In 1863 was M Willp- de aankomst^ afwachtende van den prokureur j maers bijgevoegd rechter te Leuven in 1867 was hij substituut. Hij wierd tot rechter be- Kring De Vriendschap. Maandag aanstaande 27 November, om 5 1/2 ure 's avond,muzikale en Tooneel- kundige avondfeest, gegeven en uitgevoerd door de heeren meesters der Zon dagschool. Het programma belooft eene aangename en leutige feest. Verscheidene koddige alleen spraken en gezangen en een blijspel met zang zullen opgevoerd worden. Ingangprijs23 cent. ten profijte van den Schoolpenning. Men make het ruchtbaar. GETERDE KARTONS, GEGALVANISEERD PLAAT IJZER, Zink, Dakpannen, Schaliën, Bekleedingen voor vochtige mur„n. J DE FONTAINE, 84, Noorder- laau, te Brussel. ALLERHANDE NIEUWS. De groote Belgische Almanak met houtsnée-figuren voor 1883, uitgegeven door de Société Bibliographique Beige, is te verkrij gen ten Bureele van den Denderbode, Lange Zoutstraat, N° 10. PRIJS '40 CENTIMEN. De zelfde almanak ook in 't fransch, tegen 40 centimen. De Bergemeerschen en Osbroecken staan weer onder water ten gevolge van den aanhou denden regen. Les Itollcs a ninsique de la maison Heller se trouevnt annoncées loutes les années a cette époque pour figurer bientót après comme les cadeaux les plus appréciés aux fêtes do St. Nicolas et de Noël. Nous demandons Ya-t-il rien de plus beau pour l'époux k donner k son épouse, pour le fiancé a sa fiancée, pour l'ami enfin Une bofte ii musique vous rappelle des momenis heureux, elle rit avec vous dans ses airs gais, elle parle au coeur et k Uüme par ses mélodies sérieuses, elle chasse l'ennui el la mélancolie. Elle est l'amie la plus intime de l'abandonné et surlout du malade qui est forcé de resterchez soi. En un mol, une bofte ii musique Heller ne devrait manquer dans aucun salon, dans aucune bonne maison, ni ii aucun lit de malade Pour les hóteliers, restaurateurs, confiseurs.elc ,il n'existepas de meilleurpointd'atlnctionpourengager leurs clients k séjourner souvent et longlemps dans leurs élabhssemenls. D'apré3 ce qu'on nous dit de vervolgen zelfs wanneer een zijneVDamchianpn 3'vers °Alés ceu^. des» h(^leliers qui ont fait i'achat in nnonliik mrarenal \aac> 9 ui'^parocmanen j dung pièce qU d.ua orchestrion ont doublé leurs saurions trop enga- in openlijk overspel leeft Dat zoï men niet I SercfosrPo„;orSo« Die bepaling is niet toepasselijk aan de wach ten die, den 1 januari 1883, den ouderdom van ten volle 48 jaren bereikt hebben. Zij mogen bun oud uniform behouden tot het einde van hunnen diensttijd. In dat geval zullen zij de tegenwoordig in gebruik zijnde bewapening en uitrusting behouden. De Zaak-Vaughan. De Eloile Beige heeft een nieuw en omstandig verhaal gegeven van de ontdekking der misdaad, de opzoekingen der justicie, de aanhouding der betichten, alsook eenige bijzonderheden over het slachtoffer Bernays, den voorzitter van het assisenhof, M. Demeure, den advokaat- generaal M. Van Maldeghem, den prokureur deskonings M. Willemaers, den onderzoeks rechter M. Ketels, de betichten en deadvokaten- verdedigers. Volgens genoemd blad, gaan wij daar ook een woordje over zeggen. De zauk-Vaughan. Onze belgische rechter lijke kronijken leveren, zelfs als men er bet proces-Bocarmé onder neemt, de gedachtenis niet op van eene crimineele zaak, die men kan vergelijken bij de zaak-Vaughan, of beter de zaak-Peltzer. Nooit heeft eene misdaad de openbare denkwijze meer in opschudding ge bracht. Ten anderen, de zoo wonderbare ont dekking ervan, de beoordeeling in verschil- ligen zin, de drijfveer, de personen die er in betrokken zijn, dat alles legde genoeg de angstige nieuwsgierigheid uit van het publiek. De misdaad. Den 7 Januari 1881 verliet Willem Bernays, advokaat te Antwerpen, zijne woning omtrent 8 ure 's morgens, en volgens zijne gewoonte deed bij zijn kind, eenen eeni- gen zoon van acht jaar oud. naar de school. Hij begaf zich vervolgens naar de statie, waar hij met den trein naar Brussel vertrok. Sedert zag men hem niet meer. Zijne familie wierd aanstonds ongerust. Den 10 verwittigde zij de policie en het parket. Nogtbans kwam men overeen dat men nog eenige dagen zou wachten, vooraleer de ver dwijnen openbaar te maken. Men had de hoop behouden dat Bernays zou terugkeeren. De Eloile en de Précurseur maakten den 14 Januari de verdwijning bekend. Alles wat men wist, was dat Bernays te Schaarbeek was afgestapt en plaats bad ge nomen iu den brusselschen ringspoorweg Den 18 Januari ontving M. Berré, prokureur des konings le Antwerpen, den gekenden brief uit Bazel, geteekend Henry Vaughan. Onze lezers zullen zich den inhoud van Jdien brief wel herinneren. Henry Vaughan schrijft daarin dat bet lijk van Bernays ligt iu bet huis N° 159 der Wetstraat te Brusselbij beweerde dal bij Bernays bij ongeluk gedood had, terwijl hij eenen revolver hanteerde. Volgens hij schreef, moest hij zijne zieke vrouw en zijn ziek kind naar 't zuiden van Frankrijk doen, anders zou hij zich aanstonds bij de policie aangeboden hebben. des konings M. Berré, om uit den mond van dien magistraat te hooren aan welke oorzaak de dood van Bernays wierd toegeschreven In de dagbladen. De lezer weet nog wel hoe de dagbladen destijds de zaak beoordeelden, want wij hebben eene menigte artikels der gazetten van Brussel en elders, geheel of ten deele meegedeeld. Het kan nogtlians van belang zijn hier eens te herinneren wat de Journal des Tribunaux, opgesteld door M Picard, eenen van de verdedigers der gebroe ders Pellzer, in een zijner nummer van Januari laatst schreel Alhoewel zekere omstandigheden kunnen doen denken aan een ongeluk, heelt de open bare meening van het begin af van eene moord gesproken....En inderdaad, de eigenzinnigheid van dien zoogezegden vreemden kapitalist (Vaughan), om zich naar Antwerpen te bege ven, onder voorwendsel der polderkoorts te vermijden de aardige bemeubeling van een huis te Brussel, met het enkel doel er eenen advokaat van Antwerpen te ontvangen; die gansch ledige kamers, alzoo benevens een kabinet waar men eenen keus van vuurwapens vindt; die aanzienlijke personnagie, die een gansch buis huurt en nogtbans geenen knecht heeft eindelijk, en meer nog dan het overige misschien, het bewonderensweerdige van den toeval, welke voor gevolg heeft dat, terwijl er zooveel plaats nevens is, een kogel bij ongeluk» ontsnapt en juist op eene noodlot tige plaats treft, waar hij eene plotselinge dood moest veroorzaken. De aanhouding. Talrijke afdruksels van het geschrijf van Vaughan wierden verspreid en hielpen op liet spoor van Leo Peltzer. Eenige dagen na de verspreiding der eerste namaak sels, overhandigde een koopman van Verviers. die le Buenos-Ayres gewoond had, aan de justicie zekere brieven, waarvan het geschrift trekken van gelijkenis had met 't geschrift van Vaughan. Die brieven waren van Leo Peltzer. Het is toen dat de Etoile aankondigde dat de justicie op het spoor was van den plichtigen en dat de openbaarmaking van zijnen naam opschudding zou verwekken in de twee we- relddeelen. a Wij doelden, zegt de Etoile, op Leo Peltzer, goed gekend in België en niet min in Brazilië. 't Was op 17 Februari, eene maand na de ontdekking van liet lijk, dat een mandaat van aanhouding tegen Leo Pellzer wierd uitgele verd. Doktor Lavisé. Men kent liet geval met dok tor Lavisé, van Brussel. Doktor Lavisé onder hield sedert zeven jaren betrekkingen met Armand Peltzer In hel begin van 't onderzoek over de zaak-Bernays, begaf Armand zich bij zijnen vriend, en terwijl zij over dit en dat spraken, kloeg hij over al het ongemak dat hem wierd aangedaan door de vermoedens waarvan hij het voorwerp was en door hel toezicht waaraan men hem onderwierp. Wat mij meest verveelt, zegde hij, is dal ik voor den oogenblik in briefwisseling ben mei eene dame, en het is mij onmogelijk de brieven posle restante te gaan halen. Peltzer vroeg aan doktor Lavisé zich met die zaak te willen gelasten. Doktor Lavisé ging om die brieven voor Peltzerdoch toen liet mandaat van aan houding tegen Leo Peltzer wierd uitgeveer- digd, verklaarde hij aan Armand, dat bij hem dien dienst niet meer kon blijven bewijzen. Eene depeche die verkeerd was begrepen, had voor gevolg dat Leo Peltzer naar Brussel kwam. Doktor Lavisé wilde hem niet in zijn liuis ontvangen. Den nacht toen Leo aankwam bracht doktor Lavisé slapeloos door. niet we tende wat doen. 's Morgens begaf hij zich bij eenen zijner vrienden, doktor De Smetb. Deze was even verlegen, en zette Lavisé aan M. Janson te gaan raadplegen. De toestand kwam aan dien advokaat zoo ernstig voor, dat hii bet niet op zich alleen dierf nemen M. Lavisé eenen raad te geven, en zij gingen samen tot bij den advokaat Robert. Hun gedrijen bespra ken zij de kwestie een ure lang. Eindelijk wierden zij het eens en besloten dat bet voor doktor Lavise noodig was liet parket te gaan verwittigen. Leo Peltzer wierd te Keulen aangehouden. Den 7 Maart wierd hij in de gevangenis der Kleine Karmelieten te Brussel opgesloten, waar zijn broeder Armand zich reeds van twee dagen te voren bevond. Het slachtoffer. Willem Bernays was te Cob- lentz (Pruisen) geboren in Februari 1848. Zijne ouders kwamen kort na zijne geboorte in Bel- gièn wonen. Bernays deed zijne studiën in de universiteit van Brussel. Van zoo hij advokaat benoemd was, hield hij zich vooral bezig met zaken van handel en scheepvaart, waartoe zijne kennis van vier moderne talen hem zeer behulpzaam was. Hij vestigde zich dan ook te Antwerpen, voltrok zijne stagiën bij M Auger en wierd door dezen als meêwerker aange nomen. De omstandigheden van het vinden van het lijk in bet buis der Wetstraat zijn genoegzaam gekend. Het lijk van M. Bernays lag in eenen leunstoel, in een klein kabinet op het uiteinde van den gang. Een gasvuur brandde in het kabinet. Op eene kleine tafel lagen vijf revol vers, eene kaart van Zuid-Afrika, en een brief met het adres: To the coroner of the City of Brussels. Op den grond vond men eene ameri- kaansche pistool. Tegen den muur, nevens de tafel, stond een lessenaar. Het lijk van Bernays wierd naar Antwerpen vervoerd en aldaar begraven. Bij het graf wier den verscheidene lijkreden gehouden. Armand Peltzer wounde de begraving bij van Bernays, dien hij wist vermoord te zijn hij stelde een levendig belang en dat is begrijpelijk in alles wat gezegd wierd aangaande de oorzaken der dood van Bernays. Men heinnert zich dat, De voorzitter van 't assisenhof. M. Demeure is vijf-en-veertig jaar oud, hoog van gestalte en een weinig voorover gebogen. Hij bekommert zich weinig met opschik en leeft zeer burger lijk, niettegenstaande de aanzienlijke fortuin hem door zijne ouders nagelaten. Zijne leef wijze is zeer regelmatig. M. Demeure werkt veel, gaat vroeg slapen en staat vroeg op. Degenen die hem van nabij kennen, zeggen dat hij eene groote geleerdheid en eenen fijnen geest bezit. M. Demeure maakt deel van den gemeenteraad van Brussel, eer ten gevolge eener gewoonte, die wil dat een lid van het beroepshof op bet stadhuis zetelt, dan uit per soonlijken eerzucht. Toen men hem de plaats van burgemeester van Brussel aanbood, wei gerde bij stellig. In het (assisenhof zit M. De meure voor met veel gezag, beleefdheid en be hendigheid. De advokaat-generaal Van Maldeghem Augus Van Maldegem is geboren te Brugge, van waar zijne familie afkomstig is. Hij beeft zijne stagie als advokaat gedaan te Brussel bij M. F. Jamar nu eerste voorzitter bij het beroepshof. Hij had weldra eene der eerste plaatsen ingeno men bij de brusselsche balie. Benoemd tot substituut van den procureur des konings te Kortrijk, vervulde hij bet ambt van openbaar ministerie in de zaak der brand stichtingen van St-Denijs, in vervanging van M. De Paepe, toen advokaat-generaal te Gent. Hij wierd weldra benoemd tot substituut te Brussel, en daarna gehecht aan liet parket van den prokureur-generaal. De advokaten heb ben hem altijd beschouwd als eenen geduch- ten tegenstrever. Hij is nu tweede advokaat- generaal bij het bof van beroep. De prokureur des konings M. Willemaersis dienstveerdig en beleefd, zegt de Eloile, Hij is noemd te Brussel in 1872 Sedert 1879 is hij prokureur des konings. Als instructierecbter te Brussel, is hij gelast geweest met het onderzoek van verscheidene belangrijke zaken, onder ander deze der inter nationale dievenbende, der Union du Crédit en der Banque de Belgique. De onderzoeksrechter M. Ketelsis nog maar een dertiger. De zaak-Vaughan is de tweede die hij te onderzoeken had. Hij legde er zich met hert en ziel op toe, werkte dag en nacht en met de hulp van den prokureur Willemaers en uoor eenen onverhoopten samenloop van omstandigheden, gelukte hij er m Armand Peltzer en daarna Leo te doen aanhouden. Zulks is voorzeker geen slecht begin voor de loopbaan van M. Ketels. De beschuldigde. Armand Peltzer is te Ver viers geboren den 31 Mei 1843. Zijn broeder Leo is geboren in dezelfde stad den 9 Juli 1847. Hun vader was Hermann Peltzer, gezegd Germain, geboren in 1802te Elberfeld(Pruisen) van waar bij zich in 1817 te Verviers kwam vestigen. In 1841 was bij te Osnabruck ge trouwd met mejuffer Ida de Gulick. Germain Peltzer dreef handel in indigolater trad hij in dienst bij de fabriek-Laoureux en Hfi le Verviers overleden den 5 Maart 18b/. Hij liet zes kinderen na, twee meisjes en vier jongens. Armand deed zijne studiën in de universi teit van Luik, waar hij het diploma van inge nieur bekwam. Hij verkoos echter den handel en reisde in Engeland en Duitschland. TeNeu- kirchen (Duitschlaud) trad Armand in huwelijk met mejuffer Marie Boeking, geboren te Ver den 16 Mei 1847. Eene dochter Marguerite Peltzer is uit dit huwelijk gesproten. Armand verliet later het land Hij associ eerde zich met zijnen schoonbroeder M. Clazon en gmg te Buenos-Ayres een huis van in- en uitvoer stichten, onder de firma Clazon, Pelt zer en O*. Zijne onderneming mislukte'zijn kapitaal was weldra ingekrompen, zijn krediet geschokt, en de failliet van het huis Gebroeders Peltzer le Antwerpen, bracht de likwidatie te weeg van het huis Clazon-Peltzer. I» Europa teruggekeerd, vond Armand on- middelijk eene nieuwe kommandiel. Zijne vrienden van Verviers bezorgden hem een ka pitaal van 300,000 frank doch reeds het tweede jaar was het kapitaal verslonden. Hij bekwam toen de agencie te Antwerpen van het huis O. Bemberg en Cie. Na de failliet van het huis Gebroeders Peltzer te Antwerpen, waarvan Leo een der geasso cieerden was, moest deze bet land verlaten. Hij verbleef eenigen lijd in Engeland. Zijn broeder Robert was na de likwidatie van het huis Clazon-Peltzer, wissel-agent ge worden te Buemos-Ayres. Hij had veel werk en ontbood zijnen broeder Leo. die hier in Europa ten laste van Armand en James Peltzer leefde. Leo bevond zich in 1869 te Liverpool. Den 13 februari 1870 beeft hij verklaard zijne woonst over te brengen naar Antwerpen, waar hij den 8 Maart 1870 opgeschreven wierd. Men kent de verdere gevallen van Leo Pelt zer te Buenos-Ayres, onder andere de avontuur met Antonio Olivera. Na die feiten leefde Leo eenen tijd te Buenos- Ayres, op de kosten van eenige landgenoten, lot dat hij naar Foord-Amerika scheep ging, op de kosten van M. Bergman, konsul van Belgien. Advokaat Jules Lcjeune, een der verdedigers, is zes-en-vijftig jaar oud en Luxemburger van geboorte hij is advokaat van het ministerie van openbare werken. M. Lejeuneisvan hooge gestalte, ernstig en koud hij is ongehuwd. Voor de rechtbank weet bij zoowel rechters als publiek te boeien hij spreekt met veel gemak, m eene schoone taal en op klaren toon. Advokaat Edmond Picard, de tweede verde diger, is Brusselaar en gekend als een der beste advokaten. M. Picard is getrouwd met de zuster van M. Olin. minister van openbare werken. Hij leeft op grootschen voet, bezit een irachtig buis m de stad. een kasteel op den buiten, peerden en rijtuigen, lakeien, een gale rie van schilderijen, enz. M. Picard iseu wer ker. In zijne jeugd wilde hij zeeman worden. Hij heeft 3 reizen van lange omvaart gedaan. In de zeevaartschool van Antwerpen getreden, bekwam hij het diploma van tweeden luitenant der koopvaardijvloot Hij trad vervolgens in de universiteit van Brussel en hield zich veel met politiek bezig, doch hij is altijd ten achter ge bleven, terwijl zijne vroegere wapenbroeders tot de openbare ambten geklommen zijn. Advokaat Eugeen Robert, de derde verdediger is ook een behendig advokaat hij heeft ge- pleten in de zaak-De Buck. Het is niet in het assisenhof, zegt de Etoiledat wij hem liefst hooren, maar voor de correctioneele en bur gerlijke rechtbank, waar zijne stem veel beter uitkomt. Advokaat Van Calster, de vierde verdediger is een der advokaten der balie van Antwerpen die meest gerucht verspreiden, 't Is hij die zich eerst als verdediger van Armand Peltzer heeft aangesteld en geheel de zaak gevolgd van het begin tot bet einde. Hij bezocht Ar mand, was bij de formaliteiten lot gevang hou den tegenwoordig, twisste met den procureur des konings M. Willemaers, enz. Advokaat Schoenfeld, vroeger stagiair van M. Robert, is dezes meêwerker gebleven. Men moet denken, zegt de Etoile, dat het in die hoedanigheid is en om zoo te zeggen als alge- meene sekretaris der verdediging, eer dan als vijfde verdediger, dat bij plaats zal nemen aan de bank der advokaten. Ons dacht dat deze bijzonderheden kunnen dienen als eene verversching der gebeurtenis van Bernays, Vaughan en Peltzer en als een leiedraad voor het aanstaande monsterproces dier beruchte zaak. Over eenige dagen, zegt de Brusselaar, kwam een onzer vrienden te Mesnil-St-Blaise, bij pinant; 't was reeds avond en bij uitzon dering heel helder weder, de hemel was met sterren bezaaid. Hij ontmoette eenen knaap en vroeg hem eenige inlichtingen. Na bekomen antwoord vroeg onze vriend den jongen of hij ook naar de school ging. Ja mijnheer, sprak de knaap, ik ga naar de gemeente-school, daar leeren we zoo goed, ik kan al de sterren noemen die gij ziet. Zoo, zoo, noem er eens wat. Zie, ginder is de Groote Hellewagen, daar de Kleine, daarboven is de Melkweg. Heel wel, deed de reiziger, maar geg mij nil

De Denderbode | 1882 | | pagina 2