Za;ik Peltzer-Vaughan. Ziedaar nog eens hoe niets is veranderd En dal zijn die bevoegde personen» welke M. Van Humbeeck belast met het onderwijs van den catechismus, tegen item honderd fran ken 's jaars 't Verbond gaat zich, zegt het, opnieuw met onze stedelijke belangen onledig houden.... In wiens r.aam zou 't geuzenbladje nu optreden Zou het soms weer ingelijfd zijn bij ons libe raal Verhond Hola laat ons liever zeggen liberale Alliantie, want Jefke zou het nog eens kunnen kwalijk nemen.... Wat er ook van zij, wij verheugen ons 't besluit van 't bladje immers: Overwinnen zonder yevaar, is een magere zegepraal Wij willen de liberale schrijvelaar eerst verwittigen dat hij den bal leelijk misslaagt, wanneer hij den Denderbode, als 't officieel or gaan van ons Stedelijk Bestuur aanschouwt. I)e Denderbode is volkomen vrij in zijn doen en laten; hij verdedigt, in de maal zijner krach ten, de belangen der bewarende catholieke partij, en wat hem recht en redelijk schijnt, zonder dat hem iemand eenige wet te stellen liebbe. De heer Voorzitter der Catholieke Veree- Xiiging zal aan 't Verbond niet konnen beteeken dat men ons over boord heeft gesmeten, gelijk de Voorzitter der liberale Associatie het ten opzichte van 't Verbond deed.... En nu een woordje antwoord aan den Verbondschrijve- laar Onze stedelijke Raadsheeren, zegt hij,'buk ken onder de heerschappij der priesters onze E. H. Deken is burgemeester(Wij ineenden dat het Pater Rector uit 't Collegie was maar nu al gelijk.) En wie schrijft dit?... lie huurling van jannen die zoodanig onder de voetzool der logic verpletterd liggen, dat zij zich nimmer konnen oprechtenOmdat zij slaven zijn, denken zij dat anderen het ook moeten wezen Onze hedendaagsche Gemeenteraadsleden zijn vrije en onafhankelijke mannen, die, elkeen weet het, volgens plicht en geweien vrijlijk handelen.... Heden zijn wij verre verwijderd van dit tijdstip wanneer onze Gemeenteraad en alle de van hem afhangende Besturen gedwee het hoofd moesten bukken voor het Sic jubeo aic volo van den trotschen baron van Meire, die eens in zijne verwaandheid te Brussel uitriep Alost c'eet molEene instelling bukt hier nog onder dit Sic jubeo, sic volo, doch ge duld, nog slechts een schok en geheel dien bazar vliegt ook naar de maan De liberale schrijvelaar beknibbelt verder onze Gemeenteraad, omdat hij, zegt hij, in 't belang zijner partij handelt.... Wij begrijpen onze Gemeenteraad zou het liberale kliekje in de hand moeten werken en dan ware het opperbest.... Maar zeg eens, liberale schrijvelaar, als onze stedelijke Raad hierdoor nu toch zoo slecht handelt, waarom beknibbelt gij dan ook 't liberaal ministerie niet, 't welk, en 't is nog veel erger, dagelijks de belangen van koop handel en nijverheid, de ruste, vrede en wel vaart des lands aan zijnen vuigen goddeloozen partijhaat slachtoffert Nu nog een woord ten slotte Eene oppo sitie is noodzakelijk op 't stadhuis, beweert 't geuzenorgaantje, en zoodanig noodzakelijk dal er zelfs klerikalen zijn die ze uit ganscher harte wenschen. Wij kunnen er proeven van geven, roept het stoutweg uit,... 't Verbond zou ons grootelijks verplichten wilde het die proeven eens geven. Maar echte proeven, geene vervalschte gelijk 't artikel van Dender en Schelde Wij wachten dus uwe proeven af. F^rfconcfschrijvelaar, ten einde gelijk gij zegt te kunnen oordeelen met kennis van zakenWij wachten dus VOLKSKAMER. De kamer heeft vooreerst de wet op de drukpers met eenen dienst van derde klas in de kartons begraven. Verder hield de verga dering zich onledig met eenige verslagen over petitiën. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer De Jongh, onderpastor te St-Nikolaas, is pastor van Opbrakel benoemd hij wordt vervangen door den Eerw Heer De Loose, onderpastor te Ronse. De Eerw. Heer Bauwens, onderpastor te lluise, is onderpastor benoemd te Eeckloo de Eerw. Heer De Swaef, professor te Audenaarde, volgt hem op. De Eerw. Heer De Vos, coad jutor van Balegem, is onderpastor benoemd van St. Marlens te Ronse, In een voorig artikel over 't koninklijk Athe naeum, schrijft 't Verbond, hebben wij klaar bewezen dat de stad er niets bij te verliezen heeft wanneer de bevolking van dit geslicht toeneemt. Wij hebben doen zien dat het school geld van een bepaald getal leerlingen meer zou opbrengen aan de stad als deze zou moeten betalen voor haar aandeel in de bezoldiging van eenen nieuwen leeraar. Wat is nu de waarheid? De waarheid is dat 't Verbond niets bewezen, noch doen zien heeft. Al wat 't Verbond zegde is, dat eene ver meerdering van 60 leerlingen en een professor, verre van een verlies door de stadskaste wezen integendeel voor haareen winst zou opleveren. Wij van onzen kant hebben beloofd te zullen bewijzen dat de stadskas, in dit geval, eenige honderden Iranks meer zou te betalen heb - ben. En dit gaan wij heden in korte regelen doen. Ter zake dus Het schooljaar van 't Athenaeum telt 11 maanden, 't Is te zeggen, dat de leerlingen de vacantiemaand September niet moeten beta len. Het schoolgeld beloopt tol Ir. 4 termaand. Dus voor 11 maanden fr. 44. Nu er zijn leer lingen die ten vollen uit betalen, anderen beta len half geld en een 1/7 ontvangt 't onderwijs gratis. Men rekent op 60 leerlingen 40 die gansch betalen, 12 legen half geld en 8 die gra lis ter schole gaan. Op dien voet gerekend brengen alle die leerlingen dus te samen als schoolgeld eene som van 2020 fr. op. En nu wat is de jaarwedde eens leeraar van 't Athenteum Niet min dan fr. 2600, dus een tekort van lr. 580, waarvan de Stadskas 1/3 te dragen heeft. En dan blijven nog ten laste der Stad de levering der scboolmeubels, hun onderhoud, en meer andere gewiezen en gewazen, zoodanig dat de Stadskas in plaats van er profijt uit te trekken er jaarlijks ten minste fr. 350 zou voor te betalen hebben. Zietdaar het beloofde bewijs en wij dagen 't Verbond uit bette kunnen weerleggen. Volgens de liberalen kost het officieel onder wijs bijna niets. Zoo minister Van Humbeeck verzekerde, zou de stad Aelst slechts jaarlijks v.oo voor iets over de 2000 franks lusschen te komen hebben in de onkosten van de Middel bare Meisjesschool. Deze school is nauwelijks een jaar ingericht en haar budjel beloopt reeds tot 20,421 franks waarvan fr. 6 duizend 190 ten laste van de stad. En M. Van Hum beeck verzekerde dat de stad maar iels over de 2000 frs. zou te betalen hebben!... Voor 't overige, doen wij bemerken dat de bevolking onzer middelbare jongensschool voor de helft uit vreemdelingen beslaat, en het «lus eene schreeuwende onrechtveerdigheid is, «le Aelstenaars 't onderwijs van die vreem delingen te doen betalen, Doch nu genoeg voor ligden, later komen wij hierop terug. Moord op den antwerpschen advokaat Bernays. Aan ons nummer van heden behoort een bij voegsel handelende over het drama der Wet straat, 't welk, op dit oogenblik, aan 't oor deel der Assissen van Brabant, onderwor pen is. Woensdag aanstaande zullen wij een buiten gewoon nummer uitgeven, en het aan alle onze geëerde abonnenten toezenden. Maria Almanuk voor T jaar onzes Heeren 1883, door Fr.-S. Daems, der abdij van Tongerloo, met medewerking van verscheidene letterkundigen. Te verkrijgen ten bureele van den Denderbode. Prijs 50 centiemen. Zondag 10 December, "Vei'toonïng- door 'tjeugdige kunstminnende Gezelschap: 't Land van Riem. Een blijspel, een Tooneel- spel, en eene Operette zullen opgevoerd wor den. In geheime zitting onzes Gemeenteraads van zaterdag is de politieagent Louis Ryns van zijne bediening afgesteld uit hoofde van slecht gedrag. Vierge de Raphael! la nouvelle valse de Jules Klein, lait cri ce moment fureur a Paris. Le roi de la valse franeaise, l'auteur de cetle page admirable qui a nom Fraises au Champagne, a répandu dans sa dernière création, des trésors de mélodie et de senti ment qui font de la valse Vierge de Raphael le grand succès de la saison. Les autres ceuvres de Jules Klein, si poëti- quement originalesRog al-Caprice, gavotte Louis XV, Parfums Capiteux, Au Pays Bleu, Pazza d'Amore, Neige et Volcau, Lèvres de Feu. Pa tie de Velours, Péclié Rêvé, Cerises Pompadour, Larmes de Crocodile, Mne Printemps Pommes des Voisines et Pelils Soupers, valses font les délices des salons et des concerts. Eu outre, il n'est pas un bal élégant oü ne brillent au premier rang les polkas élourdis- santes Coup de Canif, Peau de Satin, Cceur d'Artichaut, Truile aux Perles, Tête de Linotle, la mazurka Radis Roses et J.-klein-Quadrille. Paris, Colombier, Ëditeur, rue Vivientie, 6. - Chaque oeuvre franco contre 2 fr. 50 c. en tim- bres-poste. (Editions de luxe illuslrées par Chatinièue). En vente dans tous les magasins de musique de Bkuxelles el du Royaume. Wint uwe reiskosten naar Brussel met uwe parapluies te koopen, te laten herstellen en herovertrekken in het huis dat op geenen boek slaat, in het groot huis, Noorderlaan, 108. Occasie: paiapluie zuiver zijde fr. 3,75, lyonsche zijde fr. 5,90, extra-sterk fr. 6,50 drij dobbele kepering fr. 7-50 romeinsche taffetas 9 en 10 frartcs. Groote keus van prach tige parapluies tegen 12,50 25 francs. Draagt uwe parapluies om ze te laten herovertrekken bij uwe aankomst, haalt ze goed gemaakt en wel bezorgd bij uwe terugreis weer. Men schrijft uit Wetteren Zondag avond gingen onze liberalen eene grrroote tooueel- vertooriirig geven. Zij hadden daartoe aclricen uit den Alhambra van Brussel doen komen en gingen ?.ich eens hartelijk vermaken. Toen echter het spel ging beginnen deed de gordijn bij het opgaan een petroollamp omvallen. Er ontstond een begin van brand en terwijl de inrichters van het feest zich in weêr stelden om te blusschen, liep het publiek er verschrikt van door. om niet meer terug le komen. Zoo eindigde het feest waarop onze geuskens zich reeds lang voorop hadden verlekkerd. Men verzekert dat er aan de bedienden van het stadhuis en aan de officieele onderwij zers van Gent eene aardige teleurstelling is le beurt gevallen. Zij ontvingen deze week een vriendelijk berichtje, en zij meenden dat het eene aankondiging was ter vermeerdering van jaarwedde. Maar eilaas 't was een beticht van inlijving in de garde-civiek. Zou hel waar zijn Fondsenblad Donderdag morgend ten 7 1/2 ure, heeft een der hoveniers van den Botanieken hof te Brussel, in een der gangen van den hof, aan den hoek der plantenstraat en der rue St. La- zare, een zak gevonden, inhoudende de kor- respondentie met den post, verzonden van Antwerpen naar Brussel, Poste Centrale, rond 11 ure's avonds. De zak was opengesneden en een deel der korresponcie lagop den grond. Alles is onmiddelijk naar het postbureel van St-Joost-ten-Noode gebracht, van waar men spoedig den zak aan den ontvanger van den post der N'oorderstatie besteld heeft. In den zak bevond zich een brief, bevattende verschei dene weerden deze brief is onaangeroerd gebleven. Een onderzoek is begonnen om den dader van dezen diefstal te ontdekken. De brusselsche voorstad St-Joos-ten- Noode, wierd dezer dagen in rep en roer ge bracht door een bloedig toeneel. Een jong meisje was aan hare ouders gaan klagen dat eenige italiaansche kinderen haar geslegen hadden, en zij duidde zelfs eenen dier jongens aan. Haar vader, Van Eeckhoudt genaamd, begaf zich naar de woning van den aangeduiden jongen en legde daar het geval uit. Hij wierd zeer slecht ontvangen, een twist ontstond tus- schen Van Eeckhoudt en den ouderen broeder van den jongen. Verscheidene Italianen be moeiden zich met de zaak en verdedigden hun nen landgenoot. Een hunner bracht Van Eeck houdt verscheidene wonden toe met eenen stoofhaak. Een andere Italiaan nam de marmit die op de sloof stond en wierp ze naar het hoofd van Van Eeckhoudt deze wierd niet getroffen, doch ongelukkiglijk, vrouw Van Eeekhout, die met hare man mee was, kreeg de marmit juist in het aangezichten wierd zeer ernsiig gekwetst. De,beide slachtoffers wier den te Brussel naar het Sl-Jans gasthuis ge daan. Zij zijn vrij Eenige geuzen wilden per force artikel 4 afschaffen van de schoolwet omdat, zegde zij, dat artikel eene schandalige kullugie is en het beter is dat de grrroote liberrrrale parrrrlij recht door zee ga Och arme Zij hadden gerekend zonderden groolen Baas En zij hebben order gekregen van te zwijgen en er is geene qutcstie meer van art, 4.... O, zij zijn zoo vrij, zij Gedurende den nacht van den 245l-° zijn drie boosdoeners met behulp eener ladder ii het kwartier gedrongen dat in de abdij van Pare (bij Leuven) bewoond wordt door Mori seigneur Namèche, oud Rector der Hooge- school. Zij hebben zich naar de kamer dergou vernante begeven en haar met den dood bedreigd indien zij een schreeuw liet hoo ren. De dienstmeid heeft om hulp geroe pen, de booswichten hebben haar twee mes steken toegebracht en hebben zich daarna op den dienstknecht van Monseigneur geworpen welke op het geschreeuw der ongelukkige kwam toegeloopen. De trouwe dienaar heeft verscheide messte ken bekomen, welke zijn leven in groot gevaar stellen. Men is op het spoor der moordenaars het zijn, naar het schijnt, vagebonden van Leuven. Mgr. Namèche is ontsnapt aan de opsporin gen der kwaaddoeners, die hem te vergeefs in zijne vertrekken gezocht hebben. Overslroomiug. Men meldt uit Gent Het regent nog gedurig en onze stad is op nieuwd met overstrooming bedreigd. Wij twij felen geenszins ol het bestuur van bruggen en wegen doel zijn best om die ramp van Gent af te keeren. Tot hiertoe hebben wij nog van niets anders gehoord dan van eenige kelders die, langs den dok, onder water gestaan. Het is ech ter minder goed gesteld met de omstreken onzer stad. Van aan de poorten onzer stad lot aan den Gaver en verder op lot aan Audenaarde staan al de velden en weiden onder water Schelde en Lei zijn er beide overstroomd Elders op den builen waar de rivieren minder nabij zijn is de zaaiing op de velden in de slechste voorwaarden geschied, en verschei dene stukken land liggen tengevolge der groote natte nog onbezaaid. Onze landbouwers wach ten vruchteloos naar droogte om de laatste zaaiingen te doen en het regent nog maaraltijd voort. M. Rolin, minister van binnenlandsche zaken vorgezeld van MM. Morelle, algemeene be stuurder van bruggen en wegen, en Symon, bestuurder-opzichter, zijn dijnsdag morgend ten 8 ure te Guillemiu aangekomen vandaar zijn zij naar Seraing gegaan om maatregelen te beramen voor deoverslroomingen. Zij zijn ins gelijks te Flemalleen te Luik geweest. Uit deze laatste stad zijn zij met den trein van 5,28 ure namiddag terug naar Brussel vertrokken. Zondag was de genaamde Desiré Duhoyon oud 30 jaar, wonende in de Wolstraat te Gent, dronken thuis gekomen. Zijne grootmoeder maakte eenige opmerkingen aangaande zijn slecht gedrag. De dronkaard sprong op zijne grootmoeder toe en er ontstond een gewel dig tooneel. Zekere De Blauwe kwam tusschen beiden en bekwam eenen vreeselijken slag op het hoofd. Badend in zijn bloed viel de onge lukkige ten gronde. Men heeft hel slachtoffer naar het gasthuis gebracht, en Duhayon, die een slechte kerel is, wierd onmiddelijk aange houden. in eene gemeente van ons Vlaanderen zegt de Gazette van Brugge, is er een officiëele schoolmeester die, sedert 1879, geene leerlin gen meer heeft. Niettegenstaande, moet hij alle dagen driemaal het klokje luiden voor de dagschool en de avondschool, de deuren open doen, de qninquets aansteken en geheel den tijd in zijne school zitten. Dat wil de schoolo- verheid Over korten tijd, als de meester zijrie school geopend had, hoorde hij gerucht in de klas. Heilige Van Humbeeck, riep hij uit (de andere heiligen zijn niet neutraal), dank, ik heb een leerling. Maar, o wee die leerling was eenbeenhouwershond, die's avonds te voren in de klas gesloten was geweest Van als de meester in de school kwam, hij weg, en rap en de meester stond nog eens alleen. Doch, dien dag ten minste, had de on derwijzer wat werk, want het beest had hier en daar wat bewijzen gelaten van zijne aan wezigheid. Dijnsdag namiddag is in de Diepestraat le Antwerpen, een achtjarig meisje, Maria De Sweemer genaamd, dat over de baanva n den tramway wilde loopen op het oogenblik dat een ruijtuig aankwam, gevallen. De linkerhand van het kind geraakte onder de wielen en werd gansch vermorzeld. Nadat de kleine Maria de eer6te zorgen ontvangen had, werd zij naar hel gasthuis gebracht. Het meisje is geboren te Ranst en woont bij zijne ouders in de Diepe straat. De Escaut herinnert dat Armand Peltzer in zijne hoedanigheid van groot dignitaris der vrijmetselarij, voorzitter was der sectie van Onderwijs in de Loge van Antwerpen, Les Amis du commerce el la Perseverance réunis in deze hoedanigheid heeflhij, in 1879, op breede schaal meegewerkt aan de nieuwe wet op het lager onderwijs. Dit zal niemand verwon deren De policieagent Malchaise is zondag bijna dood geslagen te Charleroi, toen hij de nacht ronde deed. Hij bevool, volgens hel reglement van de herbergen te sluiten in de Arsenaal- straat. In een dier herbergen bevond hij zich in tegenwoordigheid van vier dronkaards, aan wier hoofd zich zekere Marlens bevond. De policieagent werd ten gronde geslagen. Martens ontnam hem zijn wapen en bracht hem daar mee twee hevige slagen op het hoofd toe. Mal chaise had twee erge wonden bekomen en lag badend in zijn bloed. De schurken hebben als dan de vlucht genomen. Een hunner is aange houden, zekeren J. Langelet. De toestand van den ongelukkigen Malchaise is zeer bedenkelijk. Onderwijzers uit Henegouwen die teeken- lessen bijgewoond hadden, klagen dat men hun sedert twee jaar de kosten niet uitbetaald heeft. Heel dit personeel is al niet veel ie rijk klaagt een geuzenblad. Dat is aardig onderpastors die 600 franks- kens per jaar trekken die zwemmen in hunnen rijkdom volgens die mannen, en onderwijzers die niets doen dan al rookende... voor de ge zondheid van hunne boeken zorgen, en daar voor 2000 en 'k weet niet hoeveel honderden franks trekken, die zijn niet al te rjjk i l J Uil Wortegem wordt gemeld dat, in den nacht van zondag tol maandag, rond 2 ure des morgends, aldaar een gevecht heeft plaats gehad, waarin zekeren August Van de Maele. timmerman te Waregem, die dronken was. een steek met eenen beitel heeft toegebracht aan August De Mulder, landbouwer te Worte gem. De Mulder is met eene diepe wond hals opgenomen. De dader wordt door de policie ieverig opgezocht. Een gewezen policie-prefekt van Parijs. E. Andrieux, republikein van eerste klas, riep dezer dagen in volle Kamer uit Ja ik heb de papen verdreven, maar ik heb spijt het gedaan te hebben. Ik heb gedacht aan de Republiek eenen dienst te bewijzen, maar alles goed in gezien, heb ik haar slechts nadeel toegebracht Oorlog voeren tegen den Godsdienst is eene grove fout voor een gouvernement en eerder zal de Republiek vergaan dan de Godsdienst Te Ardoye, gehucht Kruipende Aarde, is er in den nacht van 22 en 25 november, eene tweewoonst afgebrand met heel den inhoud. Die brand is toe le schrijven aan den slechten toestand der schouw, want gansch de gebou wen verkeerden in bouwvalligen toestand. '1 Costeinde dezer gebouwen, toehoorende aan P. Baron en bewoond door Ed, Slragier is voor eene som van 1000 fr. verzekerd. Het ander gedeelte, toehoorende aan en bewoond door Eug. Wyseur, alsook de meubels Slragier waren niet verzekerd. Daarenboven heelt de 87jarige Wyseur zulke erge brand wonden bekomen dat hij verleden vrijdag mor gend overleden is. De zoon van den overledene heeft ook brandwonden bekomen. Zondag heeft een instorting plaats gehad inde koolputlen G en 7 van Houssute-Haine- St-Paul. Ziethier eenige bijzonderheden over dit voorval, die wij aantreffen in de Gazette de Charleroi Het noodsein werd gegeven door eene werk vrouw die zich beneden in den put bevond. Achttien werklieden boden zich aan om in den put te dalen de machinist stemde er in toe, en de arbeiders namen plaats in den bak. Nauwelijks waren zij op 150 meters diepte gedaald, of de machinist werd gewaar dat zijn machien niet meer manoeuvreerde, de instor ting had plaats gehad, en men dacht dat al de koolmijnwerkers ouder de puinen begraven waren. De angst was groothet volledig per soneel der koolmijn bevond zich ter plaats. Dadelijk begon men te graven en met de grootste krachtinsdanning gelukte men er in op de plaats te komen waar de ongelukkigen zich bevonden. Dooreen buitengewoon toeval, was niemand gedood. Zoodra de werklieden boven gebracht werden, be.staligde men dat een hunner in de koolmijn gegaan was voor de instorting, Het uitgraven werd voortgezet, en ten slotte had men het geluk den man ten 4 ure namid dag nog levend te kunnen ophalen. Verleden maandag is te Staden een erg ongeluk gebeurd. Een deel van den trein van 's morgens ten 7 uren uit Cortemarcq, is door het verkeerd zetten van den wissel, bij het inrijden der statie omgeslegen, met het onge lukkig gevolg dat er een wachter onder lag, zijnen arm afgereden was, andere erge wonden had bekomen, en eenige minuten later stierf. De bagagewagen is erg beschadigd en de overige waggons zijn ontriggeld. De reizigers zijn on gedeerd gebleven. T Was een benauwelijk too neel. De dienst is in den voornoen onderbro ken geweest. Zondag is een huis met al wat er in was, bewoond door den genaamden Jan De llaene, werkman op het gehucht Risquons Tout, te Moeskroen, en loebehoorende aan vrouw Pol let, van Herzeaux, door eenen brand vernield. Men denkt dat het vuur ontstaan is langs de schouw. De schade wordt geschat voor het gebouw op 800 fr. en voor de meubelen op 1000 fr. Alles was verzekerd. Een nieuw gevepht tusschen wildstroo- )ers en jachtwachters heeft plaats gehad. Jijnsdag nacht waren zeven wildstroopers aan 't jagen in het bosch van Slrioux, nabij Enghiendoch zij werden verrast door de jachtwachters. De wildstrooper plaatsten zich tegenover de agenten der openbare macht, en losten verscheidene schoteneen van de hon den der jachtwachters werd gedood. De agenten verloren evenwel den moed niet, en achter volgden noch altijd de wildstroopers; ver scheidene geweerschotten werden nogmaals gelosteen der jachtwachters werd hierdoor doodelijk aan het hoofd gewond. Men denkt dat eenige der wildstroopers insgelijks ge kwetst zijn. Het schijnt dat deze schurken te Hérinnes wonen. Een stoutmoedige diefte heeft vrijdag nacht der verledene week plaats gehad in het postbureel te Comen. Binst den nacht zijn er dieven ingebroken en hebben geheel den coffre- fort meêgedaan. De kas woog 150 kilog en er was rond ee 25 duizend frank ingesloten. De dieven zijn al achter ingekomen en al achter uitgegaan. Als het 4 ure van den morgend was gingen erlwe werklieden naar hun werk en vonden op den weg van komen naar Waasten den koffer, die op eenen kruiwagen lag. De koffer was opengebroken. De kruiwagen was gestolen in eene nahijgelegene hofstede. Een der werklieden is bij den kofter gebleven, binst dat de andere de policie vati Comen ging ver wittigen. Deze heeft in den koffer nog een briefje van 500 fr. en eenige postzegels gevon den. Men zoekt ieverig de dieven op. FRANKRYK. De Internationale in 1882. Figaro van woensdag bevat onder bovenstaande» titel een z«-er belangrijk artikel over de Internationale. Wij onlleenen het volgende aan dit artikel Eenige leden der Kamer allen verdedigers der Commune willen de wet alschaffen, dié de ge- aflilieerden der Internalionle niet boete en ge vangenis straft. De conservatieven bestrijden dit ontwerp uit alle hunne krachten. Beiden hebben ongelijk, omdat de Internationale eigent- lijk niet meer bestaat, of liever niet meer is wat zij vroeger was. Indien eene vereeniging thans de samenleving bedreigt, is het de Internatio nale niet meer, maar de 100 syndikale kamers van Frankrijk. Het midden-komileit der Inter- nationale is le niet, dus is de vereeniging niet meer le vreezen. De Internationale werd in 1864 door den beluchten socialist Karl Marx le Londen, ge slicht. Marx stelde de statuten der vereeniging op eu stond gedurende 8 jaar aan haar hoofd. In 1870 kwam eene scheuring in den Boniaan- chen Bond, thans de Bond der Jgra, tusschen de voorslaauders van het algemeen stemrecht, cu de vijanden van alle kiezing, de anarchisten. Deze laatslen waren verre de talrijksten. In 1871 kwam de Bond bijeen en op ingeven van Marx kreeg de meerderheid ongelijk tegen de min derheid. De anarchisten over deze beslissing ontevre den scheurden zich los van den Algemeenen raad der Internationale, en verklaarde de onaf hankelijkheid der verschillende revolutionaire groepen. Hierop antwoordde de minderheid op hel kongies te's Gravenhage (1872) door de leiders der anarchisten, namelijk den Rus Ba- konine en James Guillaume in den ban der In ternationale te slaan. Deze laatste beriepen zich op een volgend kongres, dal in 187o le Geneve bijeenkwam, en hier werd aan de anarchisten gelijk gegeven. De algemeene raad der anarchisten werd ver vallen verklaard en een midden bureel gekozen. Van dit oogenblik af beslend de lier nationale nog slechts bij naam. De invloed van Karl Marx was te niet. De naam van Bond der Jura alleen bleef nog bestaan en deze vereeniging trad de afdeeling bij der Internationale vereeniging der werkers. De Bond heeft zijnen zetel in Zwitserland: hij bestaat uitsluitend uit anarchisten, allen Fran- schen uit oostelijk Frankrijk. Eenige vreemde lingen waaronder prins Krapolkine, maken er deel van; deze laatsten zijn allen Rnssen. De anarchisten zijn eene heel andere sekte dan de collectivislen of Blanquislen. Deze laat slen zijn voor hel stemrecht. De anarchisten zijn de eenige maatschappij welke door bovengenoemde wet zou kunnen ge straft worden. De personen onlangs le Lyon baint-Etienneen Parijs aangehouden, behooren ol den Bond der Jura als dusdanig zou men hen als internationalisten ku«ineu vervolgen. Buiten de anarchisten en collectivislen bestaan in oostelijk Frankrijk nog twee andere revolu tionaire groepen de Guesdisten of volgelingen van Guesde, den franschen Karl Maix en de broussislen, de talrijkste van ai de revolution- naue groepen. Wij kennen de inricl ting der sijndikale Ka mers, waar de anarchisten meester spelen en van welke thans zooveel gesproken en geschre- ven wordt. Zij zijn de revolutionairs van den dag. Wi. hebben ook in den lijd hunne macht leeren kennen. De BJanquislen en Guesdisten heerschen bij zonderlijk te Pa rij*, waar de eersten alleen veertig komileiten hebben. De Broussislen zijn om zoo le zeggen eene af deeling der collectivislen. Zij hebben 507 sijn dikale kamers, over gansch Frankrijk ver spreid. Figaro rangschikt de verschillende revoluti- onnaire wei kersgroepen als volgt Broussislen 307 Blanquislen 40 Eiiidelijke Marxisten ofGuesdisten 40 Anarchisten 73 Totaal 460 Ongeval met M. Gambetta. Ziehier vol gens l'igaro de waarheid over hel ongeval-Gam betta. waarover zooveel in de dagbladen gehan deld wordt Maandag laatstleden omtrent kwart voor elf ure 's morgends, was M. Gambetta in zijne woning te Ville d'Avray bezig, met een revolver te laden. Hij hield het wapen in de linkerhand. Een der kardoezen kon niet geheel goed geplaatst worden. Dan nam M. Gambetta het wapen in de rech terhand en legde het op de schouw van het salon. Op dit oogenb|ik ging liet schot af. De kogel drong in de hand, volgde in rechte linie het armbeen, em een weinig beneden den helle- boog uit te komen. Dal M. Gambetta groote pijnen gevoelde is natuurlijk. Uij had noglans nog kracht genoeg om zijne hand in eenen lob met koud water te steken. Aanstonds werd een geneesheer van het dorp geroepen deze verbond de wond zqo goed mo gelijk, lot dat doktor Lannelongue, een vriend van den lijder aankwam en beslatigde dat de wonde Diet gevaarllijk was. Een Engelschman, groot bewonderaar van den algeveerdigde van Belleville en verzamelaar vaq hislorieko voorwerpen, heeft gevraagd om deo kogel te koopen waarmeé M. Gambetta zich gekwetst heeft. Hij wil het voorwerp 10,000 fr. betalen, te storten in de kas der armen van Parijs. ENGELLAND. Politieke Moorden. Zaterdag avond warea een aantal konstabels op post in de Abbey- slraat, hel oog houdend op de bewegingen van eeqige verdachte mannen, die op hunne beurt de policie schenen te beloeren. Daar een der kon slabels in de handen van een dier personen een revolver bespeurde, wilde hij hem aanhouden doch nauwelijks naderde de policie, of van de andere zijde klonk een bevel tot schieten en een der konstabels Cox, viel dood ter neer. Er volgde nu een geregeld revolver-gevecht, waarbij de moordenaar van Cox, Dooley, een gaswerker, zwaar gekwetst werd, Een oogenblik scheen het of de policie, bij hare pogingen om de boosdoeners le vatten, het onderspit delven zou Zij werd echter nog juist bij tijds versterkt door een sergeant der infan terie, die kwam toesnellen en met zijn degen een der aanranders, Devine geheeten, in be dwang hield. Ook het toegestroomde volk maakte hel de kor.siapels moeilijk de kwaaddoeners aan te honden, en werd slechts bij middel der re volvers op afstand gehouden. Zoo kwam hel dat er van de vijf feniaus drie ontsnapten, en dat de policie slechte Devine en Dooley, de laatste ge kwetst, in hare banden hield. De Fenians waren allen tot de tanden gewa pend. Sommigen beweren dat zij op den loer stonden om een der hunnen, een verrader, af te maken. Doch met het hoog op de later gevolgde aanslagen, is de veronderstelling aannemelijker, dal de Broederschap van zin is om door eenige snel achtereenvolgende sluipmoorden, schrik te verspreiden onder de dienaren der wel, hoog en leeg, rechters, jnry-leden, deurwaarders en dienders le gader. ITALIË. De Koning. De romeinsche korrespondent van een parijzer dagblad, schrijft het volgende De leden van het Parlement waren allen pijnlijk aaugedaan, wqnpeer zij dep konjng de troonrede hoorden lezen, zoo llauw en ver moeid was zijne slem. Alen kon nauwelijks de

De Denderbode | 1882 | | pagina 2