Kiczing voor de Koophandels-Recht bank van Aelst. Timmer- en Dakwerken om Mad. Bernays te belasten, zal binnen kort de gelegenheid hebben te bewijzen ot het in alle omstandigheden zooveel moed kan t aan den dag leggen. De zaak-Bernard zal welkra komen. Zij raakt, zooals men weet, personen anders machtiger dan Mad. Ber- nays. Wij zullen zien of men ten hunnen opzichte met dezelfde krachtdadigheid heeft gehandeld. Die taal is, onder zeker opzichten, belache lijk als men denkt aan de samenstelling van het parket en der rechtbank van Doornik, aan de gewillige weérklanken van het onderzoek-Ber- nard door de liberale drukpers opgenomen, en eindelijk aan de hooge personnaliteit van M. Bara, die dat proces overheerscht en die des noods, hij heeft er bewijzen van gegeven, re- kwisitoriums weet voor te schrijven en op te leggen aan de verhevenste vertegenwoordigers van het openbaar ministerie. Doch wat hate lijk is, is de soort van koop dien de kliek- Laurent de justicie schijnt ter hand te willen stellen:* Zekere onzer vrienden zijn beklad- derd uit het assisenhof van Braband geko- t men; gij zijt ons eene vergoeding schuldig: wij vragen eene soulaan om te verscheuren. Het jaar 1^8^. De Chronique geeft als volgt eenen oogslag op het afgeloopen jaar. Januari. Ontdekking van het lijk van Ber nays in de Wetstraat. Diepe ontroering. Het regent. Februari. Wie is Vaughan? Ontroering. Het regent. Meert. Aanhouding van Leon en Armand Peltzer. Levendige ontroering. Het re gent. April. Instruktie der zaak Peltzer. Ontroering. Het regent. Mei. De klerikale dagbladen van Antwer pen reklameeren de aanhouding in massa van heel de liberale partij van Antwerpen. Ont roering. Het regent. Juni. Ontdekking der kleine blonde dame- Langdurige ontroering. Hel regent. Juli. Dood van den portier in het hotel, waar de kleine blonde dame logeerde. Ont roering. Het regent. Aucusti. Dood van den koetsier, die de kleine blonde dame naar n° 159 had gebracht. Ontroering. Het regent. September. Men zoekt het geel koffer. Ontroering. Het regent. November. 3Iarius, de coiffeur van de Aren- bergstraat, gaat Leon Peltzer in de Klein- Karmelieten friseeren. Ontroering. Het regent. December. Leon en Armand Peltzer wor den ter dood veroordeeld. Diepe ontroering. Het regent. De charge is tamelijk geestig. Inderdaad, wij hebben het jaar 1882 doorgebracht in tooneelen-Peltzer, in ontroeringen enin regen. De opmerking voor de maand mei, zegt 't Handelsblad, is echter heel valschde kleri kale bladen hebben nooit de aanhouding ge- vraagt van heel de liberale, partij in Antwer pen, maar wel van zeker personen in de libe rale partij, zooals Armand, een kopstuk der logie, den voorzitter der seklie-onderwijs, dus den zedemeester in die geheime vergadering. De Chronique had beter gedaan de maand mei te vervangen door de woorden De liberale dagbladen van Antwerpen doen hun uiterste best, om de Vaughannerie in volle vrijheid te laten paradeeren. E« aangezien het in die maand ook regende, had het blad er kunnen bijvoegen dat 't libera- lismus aan den vriend Armand eenen parapluie gaf, om langs achter ingekomen, des te beter langs voor te kunnen ontsnappen.... Men heeft onder het publiek gezegd dat het gevangenkarke, dat r.a de uitspraak van het doodvonnis, langs de poort der Place Gende- bien is uitgegaan en vergezeld van gendarmen de Ruysbroekstraat gevolgd heeft, de betichten niet bevatte; men beweert dat Armand en Leon langs een anderen uitgang van het justicie- paleis zijn weggevoerd. Dat is eene dwaling. Het gevangenkarke dat door de menigte achtervolgd werd, bevatte inderdaad de beschuldigden. Men weet dat Armand en Leon Peltzer zich in kassatie voorzien hebben tegen het arrest van het assisenhof van Braband. De griffier van het assisenhof, M. Vin, heeft zich daartoe, den dag na het vonnis, naar de gevangenis der Kleine Karmelieten begeven. M. Vin zal zijn verslag indienen, dat, met het memorandum der advokaten zal onderwor pen worden aan den raadsheer van het hof van kassatie, die door dit laatste hof tot verslagge ver zal worden aangewezen. Het hof zal,volgens de gewoonte,waarschijn lijk binnen de maand uitspraak doen over de voorziening. Zoolang het arrest niet zal uitgesproken zijn, zullen Armand en Leon in de gevongenis te Brussel blijven, onderworpen aan hetzelfde regiem dat hun tot nu toe werd toegepast. De middelen van kassatie ingeroepen door de verdediging, zijn gekend. Men spreekt veel van zekere onregelmatigheden die zouden ge beurd zijn bij de samenstelling van den jurij. Thans beweert men, bij voorbeeld, dat een der gezwoornen, wiens vader Franschman was, niet zou genaturaliseerd zijn. Wat er van dat alles waar is, kunnen wij niet juist zeggen doch dees mogen wij verze keren, dat in eene zaak zooals deze, de meeste voorzorgen in acht genomen worden, en dat vooral M. Demeureeraan gehouden heeft, de wet tot in hare kleinste, onbeduidendste for maliteiten te vervullen, Wat er ook van zij, zoo tegen alle verwach ting het arrest van het hof van assisen verbro ken werd, zou de zaak naar een ander hof, waarschijnlijk dat van Henegauw, te Bergen, verzonden worden. Wordt integendeel devoorzieningverworpen, dan zullen de twee betichten nog denzelfden avond naar Leuven gebracht en aan het stelsel der celgevangeuis onderworpen worden, krach- ens de wel van 4 meert 1870. Volgens dal stelsel, in voege in de gevange nis te Leuven, worden de gevangenen dag en nacht afgescheiden. Zij leven niet in eene alge- heele afzondering, zij zijn enkel van elkander gescheiden. Hunne leefwijze is volgens de wet ten der gezondheidsleer geregeld. Degenen die tot dwangarbeid veroordeeld zijn, zoo lezen wij in voormelde wet, zullen enkelaan het stelsel der afzondering kunnen onderworpen worden, gedurende de tien eer ste jaren hunner opsluiting. Na tien jaren zullen de gebroeders Peltzer dus van Leuven naar Gent gevoerd worden, waar zij zullen deelnemen aan den gemeen- schappelijken arbeid. Men weet dat die arbeid uit handwerk beslaat. Een deel der opbrengst van dit werk (de drie tienden) maakt eene reservefonds uit, toehoorende aan de veroor deelden; het overige wordt gestort in de Staatskas. De gebroeders Peltzer zullen somtijds hunne naaste bloedverwanten te Leuven mogen zien, mits de toelating van het middenbestuur. In den winter zullen zij het kostuum van grijs laken met kap dragen; in den zomer dra gen zij het grijs lijnwaden kostuum. Hun eten zal grootendeels bestaan uit gekookten rijst, zelden uit vleesch. Gedurende de tien eerste jaren zullen zij niemand anders zien dan hun nen bewaker. Volgens den brusselschen correspondent van het Organe de Mons zou Mad. Bernays met haren zoon, den kleinen Endé, te Fontenay nabij Parijs gaan wonen. Aelst, 27 December 1882. Heer Opsteller, Ik acht het hoogst noodzakelijk UEd. be kend te maken met een feit waarvan maandag 25 December, zijnde le Kerstdag, een duizend tal personen het slachtoffer zijn geweest. Ik wil handelen over de dringende noodza kelijkheid van het daarstellen eener vaste brug (passerelle) over de Vaart, nabij de S,e Anna- brug. De Su Anriabrug werd op bovengemelden dag om 10 i/a ure voormiddag opengedraaid om doortocht te verleenen aan eene reeks van vijf groote walenschepen welke op sleeptouw waren van eenen stoomboot, en hel was slechts eene geslagene uur nadien dat men dezelve weêr kon toedraaien. Meer dan duizend personen stonden langs de beide oevers geschaard, en ten minste 5 a 6 honderd waren op weg naar onze S'® Marli- nuskerk om er de Mis van 11 uren bij te wonen. Onnoodig u te zeggen dat zij allen aldaar aankwamen op 't einde van 't H. Officie. Ik moet u doen opmerken. Heer Opsteller, dat dit ongehoord feil zich bijna alle zondagen vernieuwt. Om 10 1/2 ure draait men de ijze ren brug van den spoorweg en bijna op 't zelfde oogenblik wordt de Sle Annabrug ge opend. Indien men slechts aan een of twee vaartuigen moet doortocht verleenen, dan is er niet veel kwaad bij, doch moet men liet voor meer doen, dan loopt men gevaar soms eene halve uur en zelfs eene geslagene uur voor de brug geplant te staan. Voortijds, wanneer den trekdienst bij middel van peerden wierd ver richt, dan draaide men de brug voor eenige oogenblikken toe om 't volk te laten doorgaan, doch heden wanneer een stoomboot tot 5 vaar tuigen toe op sleeptouw heeft, is dit onmoge lijk en hieruit alle die ongemakken waarover 't publiek zoo bitter klaagt. Ik denk, Heer Opsteller, dat, in afwachting der daarstelling van eene hoogst noodzakelijke passerelle, onze Gemeente-Overheid de noo- dige voetstappen zou moeten aanwenden ten einde van 't Bestuur der ijzerenwegen te ver krijgen, dat de ijzerenbrug maar om 11 uren geopend worde; dan zou deSlf Annabrug ook tol dit uur konnen gesloten blijven en elkeen op tijd in de kerk aankomen. Ik hoop, Heer Opsteller, dat gij deze regelen zult gelieven op te nemen, en in tusschentijd ontvang de vriendelijke groetenis van een uwer geabonneerden. Het feit 't welk onze geachte correspondent aanklaagt, is hoogst betreurlijk, en het is drin gend noodzakelijk dat er een einde aangesteld worde. Het gedacht van onzen correspondent is uitmuntend, en wij voegen onze stem bij de zijne, om onze achtbare heeren Burgemeester en Schepenen te verzoeken de noodige voet stappen te willen aanwenden ten einde van 't Bestuurder IJzerenwegen le verkrijgen dat, in afwachting der daarstelling van eene passe relle, de ijzerenbrug des zondags, slechts na 11 uren, zal opengedraaid worden. Lorias Sprinkhaan uit 't Verbond vraagt ons of wij onze lezers de oorzaak niet zouden wil len kenbaar maken om de welke minister liara weigert M. Karei üruwé als rechter aan onze Koophandels-Rechtbank aan te stellen.... Waarom die vraag aan ons gedaan, wij zijn immers met de geheimen der liberale afgoden niet hekend?... Vraagt het aan de liberale fir ma De Byck-Cumont en CD1® of aan den Voor zitter van 't liberaal'Verbond of Alliantie, die zullen u hierover beter kunnen inlichten dan wij Allons, Sprinkhaantje jonge, vraagt het eens aan die heeren en zeg ons dan welke de reden zijn.... Overigens, wij dagen u uit die reden te dur ven laten kennen.... Maar als na gewoonte zult gij weêr den lafaard spelen en zwijgen.... Bij besluit van den heer Gouverneur der provincie wordt het consulaire kiezerskorps van 't rechtsgebied Aelst, bijeengeroepen op Donderdag 11 Januari 1883, ten einde over te gaan tot de benoeming van één reclitei*. De uitnoodigingsbrieven zullen kortelings uitgezonden worden. De kiezing zal, zoo als vroeger plaats grijpen om I uur namiddag, ten Gehoorzale der Koop handels-Rechtbank ten Sladhuize van Aelst. Onze vrienden zijn dus verwittigd wij hopen dat allen tot den laatsten man zullen opko men. Senaat. De hooge vergadering heeft in den loop dezer week verscheidene wetsontwerpen aan genomen, onder andere, dit 't welk het militie- contingent voor 1885 bepaalt op 13,146 man schappen of 1146 meer dan onder 't catholiek ministerie. l\ ATIO!VALE MILITIE. De lotingen voor de Nationale Militie, lichting van 1883, zullen in 't arrondisse ment Aelst, op de volgende plaatsen en dagen gebeuren 35® militiekanton, ten stadhuize van Ninove, maandag 5 leb. 1883, om 9 1/2 ure 's morgens. 29e militiekanton, ten gemeentehuizc van Haeltert, dijnsdag G feb. 0111 10 uren 's morg. 26° militiekanlon, ten gemeentehuize van Moorsel, woensdag 7 feb. om 2 uren namidd. 28® militiekanton, ter herberg De Drij Ko ningen, te Oordegem, donderdag 8 feb. om 10 uren 's morgens. 27® mililiekanton, ten gemeentehuize van Lede, denzelfden dag, om 3 uren namiddag. 25,: mililiekanton, ten stadhuize van Aelst, vrijdag 9 feb. 0111 9 uren 's morgens. 34® militiekanton, ten gemeentehuize van Idegem, zaterdag 10 feb. om 1 uur namiddag. 31* militiekanton, ten gemeentehuize van Steenhuyze-Wynhuyze, maandag 12 feb. om 9 1/2 ure 's morgens. 33® militiekanton, ten stadhuize van Gee- rardsbergen, dijnsdag 13 feb. om 9 1/2 ure 's morgens. 32® militiekanton, ten gemeentehuize van Sottegem, woensdag 14 feb. om 9 1/2 ure 's morgens, 30® militiekanton, ten gemeentehuize van Herzele, denzelfden dag, 0111 2 1/2 namiddag. 36® militiekanton, ten gemeentehuize van Meerbeke, donderdag 15 leb. om 9 1/2 ure 's morgens. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De eerw. heer De Ryck, pastor van S. Maria- Aalter, is pastor benoemd van Denderhautem hij wordt vervangen door den eerw. heer De Tavernier, onderpastor te Stekene. Te S. Lievens-Esschc is pastor benoemd de eerw. heer Van Herzele, pastor van Hillegem. De eerw. heer Van Hoecke, oud-coadjutor volgt hem op. Zijn onderpastor benoemd de volgende eerw. heeren der laatste wijding: te Meuleslede, M. Bogaert; teS. Martens-Lierde, M. Uyttersporl; te Ruien, M. Weimeis. GETERDE KARTONS, GE GA L VA NISEER D RL A A T IJZER, Zink, Dakpannen, Schaliën, Bekleedingen voor vochtige muMi. J DE FONTAINE, 84, Noorder- aan, te Brussel. VTTf' 11 Maria-Almanak voor AWvi?.'^ t jaar onzes Heeren 1885, door Fr.-S. Daems, der abdij van Torigerloo, met medewerking van verscheidene letterkundigen. Te verkrijgen ten bureele van den Denderbode. Prijs 50 centiemen. ALLERHANDE NIEUWS. Wij vernemen met genoegen dat de vermaarde professor Charles, op Maandag 8 Januari,alhier de wonderheden van het magne- tismus zal voorstellen. Volgens inlichtingen overtreft hij in kunst en wetenschap al wat men tot hiertoe heeft gehoord. Dat niemand er ontbreke. De overvloedige regens hebben weêr den Dender en de beken uit hunne oevers doen stroomen en gansch de Bergemeerschen voor de vierde maal onder water gezet. Blijft dit duren dan verliezen de eigendommen aldaar bijna totaal hunne waarde. Zou men nu toch eindelijk niet gaan begrijpen, dat het veel be ter zou wezen de Staadsgelden te gebruiken tot de bestrijding der periodische overstroo mingen die zoo veel gewesten van ons land teisteren, in plaats van ze te verkneukelen aan 't oprechten van nuttelooze schoolpaleizen en 't onderhouden van officieele konijuenkwee- kers en pijpendoorrookers Vrijdag namiddag rond 1 1/2 ure is een begin van brand ontslaan in de machienkamer van het garenfabriek der firma Borreman-Van Melkebeke en CDl', 't welk, gelukkiglijk dadelijk bemerkt en uitgedoofd werd. De schade is ge ring; zij beloopt slechts tot ongeveer 200 Ir. Wij vernemen later dat het de strooibandec waren die om zekere doombuizen waren ge wonden die vuur hadden gevat. Waarom zich het leven le verbitteren en smarten uit te staan veroorzaakt doo- "erstop- ping, opstijging van het bloed, aambeie.-i, aan doeningen van de lever en van de gal wanneer het zoo gemakkelijk is er volkomen van bevrijd le worden door het gebruik der Zwitsersche Pillen van Rich. Brandt Deze Pillen zijn ver krijgbaar le Aelst bij Victor Meirscliaut, opvolger van Van den IlerrewegheXpoiUeker, a 70 ets. de doos waarmede men eene geheele maand toe komt. Burgerwacht. Volgens I'Europe is men bezig in de hooge kringen van het mililarismus, aanzienlijke veranderingen in de burgerwacht gereed te maken. Het eerste gedacht hiervan komt van Brugge, waarde inspecteur-generaal Maréchal het ont dekt heelt. Dat men nu nog zegge dat Brugge eene doode stad isHet licht der burgerwacht komt van daar.... Ziethier wat er voortaan zal gebeuren de nieuw ingelijfde wachten zullen slechts bij naam en voor de kiezing, op de kontrol der kompagnièn gebracht worden. Voor den dienst en voor de manoeuvres zullen die gardes eene instruktie kompagnie uitmaken, die alle veertien dagen zal moeten bijeenkomen om in lokalen of in het open veld, de soldaten- of de veldschool te leeren. Als die kompagnie genoeg zal afgericht zijn, wordt zij ontbonden en in de andere kompa- hniën verdeeld. Die kompagnie zal, in de marsch van het legioen, het hoofd der kolom uitmaken. Dus, de krukken voorop Als na zoo 'n kolossale hervorming de bur gerwacht van komiek niet serieus wordt, ver staan wij er niets van, te meer daar men te Brussel a finstar de Paris, de schoolbatailjons wil inrichtendat zijn de schooljongens, die van de eerste broek reeds soldaatje spelen. Zal de franskiljonnade, die aan ons vlaamsch gemoed walgt, alweêr doorgaan Als dat zoo voortgaat, zegt fEurope, zullen wij ten langen laatste wel wat militairen geest bekomen dien wij nu missen, en zonder welken de zware budjellen van oorlog nutteloos zijn. Verleden donderdag, rond 2 ure, was de baas uit de herberg het Gouden Kasteel, te Brus sel, bezig met meubelen zijner slaapkamer in eene andere kamer over te brengen, toen M. Clerfet. zoon van den ontvanger der contribu- liën te Cureghem (Ariderlecht), in de herberg binnen trad en aan den baas M. Rasseneus, voorstelde eene partij in den bak te spelen. Tiens, zegde M. Clerfet, terwijl hij een geweer onderzocht dat aan den muur hing, gij zijt een uitmuntend burgerwacht. ja, antwoorde M. Rasseneur, maar ziehier een wapen dat zoo goed niet onderhouden is en hij toonde hem een pistool dat op de schouw lag. M. Clerfet nam het wapen, onderzocht het en legde het terug op zijne plaats vervolgens eenige boeken ziende liggen, zegde hij Ik ga deze boeken eens bezichtigen. Op ditoogenblik nam M. Rasseneus op zijne beurt het pistool van de schouw en plaatste den loop van het wapen op de borst van M. Clerfet, zeggende: Indien een dief hier kwam, zoo het voldoen de zijn dat d te doen. Op hetzelfde oogenblik haalde hij den haan van het pistool over. Een knal deed zich hooren en M. Clerfet viel ten gronde hij was gewond aan den schouder. De onvrijwillige dader verkeert in een wan- hopigen toestand. Do toestand van den gekwet ste is zeer voldoende. Zondag heeft men de kogel kunnen uit de wonde halen. Men zal zich waarschijnlijk de moordpo ging nog herinneren die den 12 november ge pleegd werd door den sapeur-pompier Cau- chiesop zijn kameraad Van de Velde, in eene kamer van de kazerne der pompiers. Cauchies had in een oogenblik van opgewondenheid een pistoolschot gelost op Van de Velde, die in het aangezicht getroffen werd. Uit het verslag der geneesheeren blijkt datGauchies niet goed bij zijn verstand is, en bijgevolg niet verantwoor delijk is voor de misdaad die hij gepleegd heeft. Tusschen de aannemingen die bij de laatste vergadering der Vrijmetselaarsloge de Amis philanlropes van Brussel (18 December) hebben plaats gehad, merken wij de volgende op Marchand Louis, processor aan de mid delbare school van Sl-Gillis onder Brussel Werolte Eugène, onderwijzer aan de gemeen teschool nr i te BrusselFievez Leonard, be stierder der middelbare school te LessenVan Molle, onderwijzer aan de gemeenteschool nr7 te Brussel. Nieuwe spraakkunsten.Het ministerie heeft besloten eenen prijskamp uit le schrijven voor 't verveerdigen van eene nieuwe Vlaam- sche en eene nieuwe Fransche spraakkunst. Waarom Omdat de bestaande spraakkunsten gemaakt wierden onder 't beheer der wet van 1842, en er voorbeelden en aanhalingen in voorkomen, strijdig met het vrije gedacht en de onzijdigheidDit is stellig. De spraakkunst waarin van God of gebod niet zal gesproken worden, en die desnoods wat valsche geschie denissen en papenwreterij zal behelzen, zal bekroond worden De prijs is 5,000 fr. Geuzen- broodschrijvers, aan het werk Liberale belangloosheid. Met werken is geen geld meer te winnen hooren wij alle dagen zeggen. En dat is waar ook. Terwijl de burgers zooveel moeten doen om hunne lasten te beta len, zijn er politieke baantjessliddelaars die kollossale sommen van dal geld trekken, zon der er veel voor le doen. Het proces van de Peltzers heeft dat weèral eens aan 't licht gebracht Pecher, van Ant werpen, had aan zijnen schoonzoon Bernays vier postjes van 't gouvernement en de stad bezorgd, die hem in drie jaar tijds 178 DUI ZEND FRANK opgebracht hebben. Rond de 60 DUIZEND FRANK jaarlijks En de advokaat zegt dat M. Pecher een man is, die geene gunsten voor zijne familie wil. Oordeelt daaraan hoe Rolin en consoorten in onzen kaas wroetelen Misdaad te St-Jans-ÜIolen- beek. Kind vermoord. Dijns dag avond, omtrent 6 1/2 ure, heeft men te Sl-Jans-Molenbeek eene verschrikkelijke mis daad ontdekt. Op den hoek van de Hoveniers- en Mommaerlstraten heeft men in een zak het lijk gevonden van een klein meisje. Het kind was op de verschrikkelijkste wijze mishandeld geweest; het lijk was geheel ver minkt en het hoofd van den romp gesneden. Het lijk is herkend als dat van het elfjarig dochlerke der ecbtgenoolen Walschaerts, blik slagers te Molenbeek. De policie doet ieverige opzoekingen om den dader der misdaad te ont dekken. (Nadere bijzonderheden.) Op de hoek der Mommaerts- en Hovenier straten te St-Jans-Molenbeek, bevindt zich eene soort van hoeve, die niet van muren om ringd is, en ingebruik door de echlgenoolen Sicartjuist voor gemelde hoeve staat eenen grooten boom. Het naburig huis, n' 52, is ge bruikt voor eene herberg, gehouden door M. Buggenhout. Dijnsdag avond, rond 6 1/3 ure, bemerkte de de zoon van den pachter, een jongeling van omtrent dertien jaar, eer. zak die een groot voorwerp scheen te bevatten en op den grond lag aan den voet van den boom, waarvan wij hierboven gesproken hebben hij ging zijn vader verwittigen die, toen hij den zak opnam den vorm van een lichaam voelde verschrikt ging Sicard M. Buggenhout roepen, die met hem meê ging, gevolgd van eenige geburen en den zak opende. Men ontdekte in den zak het lijk van een meisje, wier hoold met bloed en het lichaam met slijk en bloed bedekt was. De politie onmiddelijk verwittigd, kwam ter plaatse en deed het lijk naar het gemeentehuis van St-Jans-Melenbeek brengen. Doktor Le- clercq, ontboden door den politiekommissaris heeft het eerste onderzoek gedaan. Hij verklaarde dat men eerst de schandelijk ste feiten op het kind gepleegd en het vervol gens vermoord had. De armen en de beenen van het kind waren met eene koord stevig aan het lichaam gebon den, alsook het hoofd aan de knieën. De her- senspan van het slachtoffer was verbrijzeld, bij middel van een stomp werktuig. Nauwelijks was het lijk op het politiebureel aangekomen of de indentiteit van het slachtof fer was gekend. Het gerucht van de ontdekking gedaan door den zoon van den pachter, had zich spoedig in den omtrek verspreid, en eene gebuurvrouw, wetende dat eene vrouw Wal- schaert, reeds sedert 's middags haar dochter- ken dat verdwenen was, opzocht, ging haar verwittigen. Vrouw Walsehaert liep naar het gemeentehuis de beschrijving die men haar gaf van het slachtoffer, leverde geen twijfel meer op het was wel haardochterke die men vermoord had. Ten 7 1,2 ure kwam de vader, een blikslager, die op den Boulevard de la Senne werkt, bij M. Bellemans, thuis en ging het lijk van zijn doch- terke bezichtigen. Hel lijk neérgelegd op eene tafel in het bureel, vertoonde een schrikkelijk schouwspelhet aangezicht van het ongeluk kind was met slijkt bevlekt, en vertoonde ver scheidene wonden heel het bovenste deel van het hoofd was met bloed bevlekt; de twee sla pen waren letterlijk verbrijzeld al het haar was door het bloed stijt geworden; in den hals bemerkte men eene roode streep, het was het teeken van de koord, waarmeê de moordenaar gepoogd had, het ongelukkige meisje te ver wurgen. Het is ons verder onmogelijk de schandelijkste mishandelingen te beschrijven die de moordenaar zijn slachtoffer heeft doen ondergaan. De vader die eene lichte wonde aan de hand had, is door de magistraten ondervraagd. Hij heeft verklaard dat hij die wonde bekomen had tengevolge van een klein ongeval, dat hij tijdens den dag op zijn werk gehad had; deze verkla ring werd onmiddelijk onderzochten als nauw keurig erkend. De dader van deze afgrijselijke misdaad is tot heden toe nog onbekend. Ziehier de inlich tingen die ons misschien op het spoor zouden kunnen brengen. De ecbtgenoolen Walschaerts die zich aan het hoofd eener talrijke familie, acht kinderen, bevinden, bewonen in de Engelscheslraat, een arm huis. Een hunner zonen, Martin Michiel, woonde dijnsdag de prijsuitreiking bij in de school der Mommaertstraat. De moeder zond, rond der. middag, hare dochter Maria, oud 10 1/2 jaar naar gemelde school om een paraplu aan haar broeder te geven. Het is van dat oogenblik af dat Maria verdwenen is. Een andere barer broeders, Leopold, een kind van 7 jaar, die een weinig na middag met zijne kameraden in de Ribeaucourtstraat speelde, beweert zijne zuster gezien le hebben in gezelschap van een heer, gekleed met langen frak en een ronden hoedg op het hoofd. Die heer, heeft het kind gezegd, scheen haar haren paraplu te willen ontnemen. Overigens kan de kleine geene andere uitleggingen geven, daar hij hem slechts langs achter gezien heeft. Ten 1 1/2 ure was Martin bij zijne moeder gekomen,en verklaarde zijne zuster niet gezien te hebben. Vrouw Walschaerts, ongerust wor dende, begon hare dochter op te zoeken zij doorliep geheel den omtrek, en ondervroeg elkeen, die zij op haren weg ontmoette. Doch niemand had het meisje gezien en al de onder vragingen en opzoekingen bleven zonder uitslag. Zij ging naar het politiebureel, waar men een voudig akte nemen kon van hare verklaring. Geburen verzekerden dat het kind van M. Peterken, verklaard zou hebben, dat het in den namiddag gespeeld heeft met verscheidene meisjes, waaronder zich de kleine Maria Wal schaerts bevond, en dat een heer bij haar ge komen is en in 't vlaamsch gezegd heeft. Ga u verder verbergen. Het parket heeft een onderzoek begonnen te Sl-Jans-Molenbeek. Het slachtoffer was blootshoofd, gekleed met een kleed van grijs linnen met zwarte strepen, een hemd, een voorschoot, kousen van bruin en grijze saai en holleblokken, doch deze heeft men niet terug gevonden zoo min als de para plu. De zak waarin de moordenaar zijn slachtofler gebonden had, was een bloemzak, men heeft er nog eenige korrels graan in gevonden. Van onder in den zak, onder het lijk, lagen het kleed en de voorschoot van het slachtoffer geheel met bloed bedekt. (Laatste inlichtingen.) Woensdagavond, ten 10 ure was in de ge meente het gerucht in omloop dat de moorde naar door de policie aangehouden was. Wij weten nog niet of dit nieuws waar is. Wij lezen in den Etoile van Donderdag mid dag Twee kerels worden verdacht, als zijnde de daders der misdaad. Woensdag, rond 4 ure namiddag, zijn zij op denboulevard LeopoldII, of in een der naburige straten te St-Jans- Molenbeek gezien geweest. Een hunner is van middelmatige lengte, hij had een ronden hoed op, en was gekleed met een langen Irak en grijze broek en botten, hij droeg een ouden zak onder den arm en hield in de hand een paraplu met koperen bol. Hij had een zwarten knevel en op een zijner wan gen heeft men een bloedplek bemerkt. De andere kerel had eene slechte klak op en eene verscheurde vest aan. Men gelooft dat hij een hamer droeg. De zak waarin zich het slachtoffer bevond meet 90 centimeters lengte en 65 centimeters breedte, en is gemerkt met de letters M. P. het schijnt dat er kolen in den zak geweest zijn. In den zak heeft men insgelijks een stuk van eene witte katoenen vest gevonden. Dit stuk heeft aan een bejaarde persoon toebehoord en is niet door de ouders van het slachtoffer herkend. De daders dezer misdaad moeten ongetwij feld bloedvlekken op de kleeren hebben en vooral op het hemd en de broek. De zak waarin het lijk van het slachtoffer ge bonden was, alsook het stuk der vest, dat in den zak gevonden is zijn op het kommissariaai van policie van St-Jans-Molenbeek, ten toon gesteld. N.-B. Het gerucht dat woensdag avond in omloop was, als zou de moordenaar aangehou- zijn, is totaal valsch. Tot nu toe heeft nog geen enkele aanhouding plaats gehad. Een kerel, wiens naam men niet kent, en die het bedrijf uitoefent van koetsier, wordt vermoed. Eene bekentenis. Een jong meisje ging sterven. Hel arme kind scheen nog slechts eenige oogenblikken te leven te hebben. Zij deed haren vader roepen, een ongeloovige en godslooeheuaar, en hem de hand nemende

De Denderbode | 1882 | | pagina 2