Kieziug voor de Koopliim- dels-Reclitbank. Kerlifalniek van den I!. Jozef. 'Iimmer- en Dakwerken persprocessen en verwierf aldus spoedig eene groote vermaarpheid. In 1869, werd hij te Parijs gekozen tot lid van het Wetgevend Korps, waar hij eene plaats jnnara tusschen de leden der oppositie. Na den slag van Sedan werd hij benoemd tot lid van het voorloopig gouvernement. Hij nam de portefeuille van binnenlandsche zaken en kort daarna nam hij nog de portefeuillen van oorlog en financies. Men weet dat hij bij middel van een lu htbal, Parijs, alsdan door de Pruisen belegerd0, ver liet: zijn gedrag op dat punt wordt zeer ver schillend beoordeeld. Sedert de proklamalie der republiek had Gambetta zich weten aan te stellen als de aan- leider der republiekaanschc partij. Hij onder scheidde zich vooral door zijne anti-godsdien stige politiek. Gambetta bracht hel zijne bij om Maarschalk Mac-Mahon te verplichten zijn ontslag als pre sident der fransche republiek te geven. Toen M. Grevy tot president benoemd werd, verving M. Gambetta hem als voorzitter der Kamer van Afgevcerdigden. Hij bleef dit, tot hij in novem ber 1881 hel berucht groot ministerie samen stelde. Men erkende spoedig dat hij de noodige hoedanigheden niet bezat om het land te bestu ren. De meerderheid der Kamer deed hem weldra vallen, en sedert dan scheen hij al zijnen invloed verloren te hebben. Belangloosheid van M. Gambetta. De fransche republikaansche dagbladen lig gen thans op de knieën voor het lijk van M Gambetta. Het zou misschien niet slecht zijn nu eens de artikels te overlezen, die dezelfde dagbladen vroeger over den man van Cahors geschreven hebben. Ziehier, bij voorbeeld, wat onder den titel van Belangloosheid van M. Gambetta, de Tribu ne, het dagblad van Felix Pyat, op 27 septem ber 1880 afkondigde Jaarwedde, teveel ontvangen door M. Gam betta gedurende de maanden september, Octo ber, nov. dec. 1870 en jan. 1871 fr. 18,322 Zaak der geheime uitgaven 498,685 27 Vallobra 266,060 Robert 401,783 Aspinal 200,000 Giacometti 620,000 Ferrand 13,000,000 a Billing 2,505,000 «c Morgan 7,975,320 Min of meer totaal 27,495,870 27 Bareel en Passerellen. Ten gevolge der menigvuldige voetstappen., door ons Stedelijk Bestuur aangewend, komt de heer minister van openbare werken onzen achtbaren heer Burgemeester te berichten dat de thans bestaande houten bareel aan 't over gangspunt des ijzerenwegs, op den Molendries, zal vervangen worden door eenen beweegba ren ijzeren bareel, ten einde, te beletten dal de kinders, niettegenstaande 't verbod der wachters, er voortaan zullen konnen door kruipen. Wat de passerelle aan 't overgangspunt van den Zwarten Hoek betrelt, laat de heer minis ter aan ons Stedelijk Bestuur weten, dat. daar, onze statie, in eene min of meer verwijderde toekomst moet vergroot worden dit werk 't welk groote onkosten zou veroorzaken, niet kan toegestaan worden. (Voegen wij er bij, dat men hieruit niet mag besluiten, dat de vergrooling onzer statie langs den Zwarten Hoek eene besloteue zaak is.) Eindelijk om recht te doen aan de zoo bil lijke klachten des volks betrekkelijk de zoo belreurlijke belemmering van den overtocht der S,e Annabrug, heeft zich, woensdag lest, eene deputatie van onzen Gemeenteraad, be staande uit de heeren Van WambekeBurge meester, Borreman Emiel, Schepen en Ver- brugghen Karei, Raadsheer, en bij de welke BI. Lcireus, onze achtbare Senateur, zich ver voegde, begeven bij M. Rolin, minister van inwendige, ten einde hem met den waren toestand der zaak bekend te maken en hem tevens de onmogelijkheid voor oogen te leggen van dien toestand, die weldra in eene openbare ramp zou veranderen, te blijven behouden. M. Rolin antwoordde dat hij de vraag tot het leggen eener passerelle over den Dender aan de S" Aunabrug met de meeste welwillendheid zal doen onderzoeken, en deed verderde uit drukkelijke belofte, dat hel jaar 1885 niet zal verloopen eer er recht zal gedaan worden aan de zoo billijke vraag van 't Bestuur en der bevolking van de stad Aelst. De heer minister voegde erbij dat de stad Aelst waarschijnlijk voor een deel zou te voor zien hebben in de onkosten, doch dat alles afhing van 'l toeslaan der noedige kredieten welke hij zich voorstelde aan de Kamers te vragen. Geene moeite is dus onder dit opzicht ge spaard geweest, en alles laat ook verhopen dat de zoo gegronde grieven van 't Bestuur en der bevolking van Aelst, voor 't einde des jaars 1885 zullen verdwenen zijn. Men schrijft ons uit Iddergem Wij lazen onlangs in hel geusche Morgen blad, eenige regeltjes over den staat der officieele school te Iddergem. Blijkbaar zijn ze door de hand van den offi- cieelen onderwijzer zelf neergeschreven immers zijn eigen lof straalt er uit; zijne dooi de officieele spraakkunst gelouterde manier van schrijven verraadt duidelijk eenen apostel van het licht, bovendien staan er eenige onnauw keurige overdrijvingen in, die men in den wandel vlakaf leugens noemt. Daar is spraak van het «edelmoedig gedrag» van den heer onderwijzerniemand weet hier waarin dat toch zou mogen beslaan. Mis schien daarin dat hij gelegenheid gevonden heeft aan eene vrouw van zijne naaste familie het profijtig ambt op te dragen van naaimees- teres. Ongeveer zestig leerlingen, luidt het verder, volgen de leergangen der officieele school met eenen bestendigen iever. Eerst en vooral daar is de groote helft op al te dingenlees dus: ongeveer dertig.Spreek nu aan mensclien diegeenen intrest hebben om er doekskens aan te doen, en vraag van waar die ongeveer dertig leerlingen komendan krijgt gij tot antwoord 't zija meestal kinderen van afgaanden d. i. van zulke mannen die op 'i kantje van dan nest ritten. Daarbij moet ge nog weten dat zij voor 't grootste deel konten van een gehucht waar zekere geuzcnkopstukken veel te zeggen en veel te ontvangen hebben. Ziedaar den uitslag van hel twintigtal leer lingen die den officieelen onderwijzer in staat stellen een blommeken op zijne mouw te ste ken en zijnen Grootmeester Piel te believen, al moet hij dan ook het een en het ander bij de waarheid uitvinden van bekeering der vol keren tot hel geloof van Piet, of van edelmoe dig gedragdes heeren onderwijzers. Fr mag of er kan er geen spraak zijn; tenzij men er op uit ware de mensclien eens wel te doen lachen. Aelst, 5 Januari 1885. In den loop der verledene week, had Ninove eene burgerlijke begraving te meer aan te boe ken. Ditmaal was het eene vrijdenkster die de dood en de delving der ziel- en hopeloozen heelt willen ondergaan. Wel mag het haar bekomen op den anderen oever Bijna onnoodig te melden dat eene zekere klas van onstelselmatige lieden van die som bere omstandigheid, volgens gewoonte, eene praalfeest hebben willen maken Wel moge het hen ook al bekomenmaar wij zullen ze uit 't oog niet verliezen wanneer zij op 't punt zijn hunnen laalsten wind uit te blazen. De vurigste klepels van Aelst zouden die pronkersgelegenheid niet geern verwaarloosd hebben. Immers dat was toch wel eene garde- civiekparade weerd. Ergo, hel vrijmetselaars volkje onzer stad was er zeer deftig vertegen woordigd door Vellekens Poliet, en wat andere Clerken, door eenige Varende Bergen, Goede Vaarten, schoollappers, enz. enz Wat de algemeene merkwaardigheden be treft, aldaar aan te stippen, vraagt een oogge tuige eene eervolle melding voor een groot plomp resistorliï»If van Geeraards- hergen en ook voor den lioecl van den beurzemoter van ld.... bij Geerards- bergen. Proficiat!... Enten slotte: wel zal 't hen allen bekomen Medegedeeld Wij herinneren onze geëerde lezers, kiezers voor de Koophandels-Rechtbank, de kiezing van één rechter welke moet plaatsgrijpen op Donderdag 1 1 Januari aan staande, ooi 1 uur namiddag, in deGehoorzaal dezer Rechtbank, ten Stadbuize van Aelst. Wij mogen onze vrienden van den zegepraal verzekeren indien allen op bunnen post zijn. Ook hopen wij dat allen zullen tegenwoordig wezen niemand, neen, niemand mag thuis blijven. Het is immers onze opperste plicht onzen triomf van September 11. te bevestigen. De liberalen roepen uit dat wij de politiek in de Koophandels-Rechtbank willen brengen. Voortijds, 'i is te zeggen, voor 1867, was onze Koophandels-Rechtbank samengesteld uit per sonen toebehoorende aan de twee politieke denkwijzen die ons verdeelen, waarom heelt men, dan, sedert 1867, dus sedert 16 jaren, de catholieken stelselmatiglijk buiten gesloten, en altijd hardnekkig geweigerd dat zelfs een enkele onzer vrienden er zou zetelen?... Niets anders dan 't politiek belang.... En nu. nadat men ons, 16 volle jaren lang, uit politieke be rekeningen, verstooten, ja, als parias behan deld beeft, slingert men ons 't verwijt naar 't boold dat wij de politiek in de Koophandels- Rechtbank willen brengén!... Indien de liberale firma erin 't Verbond blijft op aandringen, dan zouden wij wel eens kun nen toonen wie de politiek overal in de recht banken beeft gebracht.Hel zou ons niet heel moeielijk vallen zekere zaken met feilen en omstandigheden te herinnerenslechts zeer weinige zouden voldoende wezen. Wat er dan ook van zij, wij hebben de meer derheid en de triomf hangt van oiize tegen woordigheid af. In die omstandigheid ware l huis blijven eenen akt van verraad jegens zijne partijDoch wij hebben de overtuiging dat elkeen op zijnen post zal wezen om aan de liberalen te toonen dat hun rijk uit is,en 't deze is aangekomen dergenen die zij, uit politiek belang en berekeningen altijd, zonder miseri- corde verstooten hebben. Dus allen op onzen post en de zegepraal is aan ons HANDEL EN NIJVERHEID. Nieuwe Gas. Dezer dagen heeft men te Parijs proefnemingen gedaan met een nieuw stelsel voor het gebruik der gas, welk dees voordeel aanbiedt, dat de toepassing er van op de bestaande gasbekken zeer gemakke lijk is. Het toestel, dat voor bet gebruik der nieuwe gas dient, is uiterst eenvoudig. Het bestaat uit een soort van kleine koperen urne, welke op den gasbek gevezen wordt. Die urn of lamp bevat verscheidene stukskes steen, welke niets anders zijn dan eene oplossing uit steenkolen en die zeer goedkoop is, 1 a 1 fr. 25 den kilo. Die slof welke men witte kolen kan heeten uit hoofde van 'bare kleur en van hare samen stelling, komt bij het branden dergaz, in smel ting. Zij brengt dan zekere uitvvassemingen te weeg, die aan de gas, die er door gedreven wordt, eene buitengewone kracht van verlich ting geven. Men kan zich het verschil niet inbeelden tusschen het gebruik van de eenvoudige gas eri dat van de gas voorbereid op de wijze waai van wij spreken. Het is het verschil tusschen den dag en den nacht. De gasbek, voorzien van eene lamp, geeft driemaal zooveel licht als de gewone hek en verbruikt veel minder gas. De bezuiniging wordt berekend op 60 0/0. De lamp kost 15 fr. en kan jaarlijks meer dan 100 frank per gasbek doen besparen. Typo-Litho, waarvan wij die bijzonderheden ontleenen, meldt verder dat te Parijs eene maatschappij is ingericht om het nieuw gas- toestel te exploiteeren. RECHTERLIJKE KRONIJK. De burgerlijke rechtbank van Luik heeft zich woensdag bezig gehouden met hel proces, door Mej. Pion ingespannen tegen Lucien Aubanel, gewezen redacteur van de Tribune en die, zooals men weet in het bezit is van 't dossier- Dumont. Mej. Pion eischt dat Lucien Aubanel haar en haar kind Lucien een behoorlijk onderkomen zou verschaffen, zooals hij de verbintenis had aangegaan. Lucien Aubanel heeft langen lijd voor moederen kind gezorgd, doch sedert juni 1886 had hij niets meer gegeven. De zaak is woensdag behandeld; Aubanel, die zelf het woord voerde, heeft verklaard dat de publicalie van het dossier-Dumont, hem geen goed heelt bijgebracht. Woensdag, 18 januari, zal het openbaar mi nisterie zijn advies geven in de zaak. Dc Kerkfabriek van den 11. Jozef heeft de eer den belanghebbenden bekend te maken dat de intrest der gevallene coupons en ook de rekeningen zullen betaald worden, Maandag 8 en Maandag 15 Januari 1885 van 9 tot 12 uren voormiddag bij M. Van den Abeele, onder pastor. CORRESPONDENTIE. Ontv. van M. B. T. Ie Bergen li'. 6 00 over 1882. Van M. A. D. B te St-N. fr. 6-00 over 1882 Mijne wederkeerige beste wenschen kortelings breng ik u een bezoek en dan breng ik u een eerste nummer uit Amerika,... in 't vlaamscli zulde. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. DeEerw. Heer De Song. priester der laatste wijding, is.onderpastor van Berlare benoemd. De Eerw. lieer De Baets is benoemd te Ste- kene. Aelstcrsehe Eilapper. Almanak voor 't jaar O. II. Jesus-Christus 1885, opgedragen aan de geërde geabonneer- den van den Uenderbode. In den loop dezer week zullen wij aan alle onze geachte geabonneerden eenen Aelsterschen Klapper, franco toesturen Wie hem niet mocht ontvangen, wordt verzocht er ons dadelijk van te verwittigen, opdat wij een tweede exem plaar zouden kunnen alzenden. Wij verzoeken ook andermaal onze geërde geabonneerden, welke ons blad le laai ol soms niet mochten ontvangen, ons hiervan schrifte lijk kennis te geven. Op die voorwaarde alleen kunnen wij aan 'i misbruik een einde doen brengen. Er zijn personen die zich inbeelden dat wij weten wanneer de postbode hen hunne gazet niet beeft besteld. Hoe kunnen wij dit nu toch weten Men moet ons dus verwittigen, anders hebben wij reden te gelooven dat men te vrede isDus ons schriftelijk verwittigen... GETERDE KARTONS, GEGALVANISEERD PLAAT JZEIt, Zink, Dakpannen, Schaliën, Bek leed in»en voor vochtige muren. J DE FOSTAINE. 81, Noordor- aan, le Brussel. Maria-Almanak voor 't jaaponzes Heeren 1885, door - Fr.-S. Daems, der abdij, van Tongeiloo, met medewerking van versche dene letterkundigen. Te verkrijgen ten bureele van den Uenderbode. Prijs 50 centiemen. ALLERHANDE NIEUWS. Morgen Zondag 7 Januari, is 'i hest in "t Laml van Riem 't jeugdige en reeds zoo befaamde Zang-en Tooneelkundige Gezelschap viert zijne tienjarige instelling. Onze beste gelukwenschen aan onze zoo guns tig gekei.de kunstenaarschaar Den 2 Januari heeft men alhier uit den nijverheidsarm des Denders, achter het lijn- vvaadfabriek van den lieer Unpens, liet lijk op- gevischt van den genaamdeu Jan-Bapt. Volc- kaert, bijgenaamd Staes, oud 67 jaren, land bouwer, te Aelsl-Mijlbeke, ouden-Dendermond- schen steenweg, op Nieuwjaardag/verkeerde Volciaert in staat van dronkenschap. Rond den avond bevondl hij zich omtrent de Vischmerkt. Zekere personen leidden hem, voorzichtig heidshalve. van daar weg en hadden zelfs de goedheid hem tol in de Achterstraat te bren gen. Doch de ongelukkige keerde op zijne stappen terug en trok het estaminei IUt Gulden Hoojd binnen, alwaar men hem no^, verderen drank .weigerde. Naar alle waar schijnlijkheid heelt Volckaert dan wéér den weg langs de Vischmerkt en Bnrcht ingeslagen en is hij bij toeval in 't water geloopen. Donderdag namiddag bekwam Karei De Cock, werkman in de bierbrouwerij van den beer Micliiels-Van Londersele, Hoogstraat alhier verschrikkelijke brandwonden door het over koken van den bierketel. De toestand van De Cock schijnt niet gevaarlijk te wezen. De Courtier de Bruxelles zegt dat M. de Longé. lc voorzitter bij het hof van kassalie, dezer dagen zijne kollegas heeft bijeengeroepen om hun hel ontwerp der redevoering, die hij op nieuwjaarsdag lat den koning en de konin gin moest richten, te onderwerpen. M. de Longé beeft van die gelegenheid gebruik ge maakt, om hun gedacht te vragen over zijn ge drag in de zark Bernays (modus vivendi Indien een lid van het hof, zegde hij. op merkingen te maken heelt over mijn gedrag, zal ik mijn ontslag geven. Niemand antwoordde. M. de Longé legde dit stilzwijgen uil ten zijnen voordeele en blijft dus de eerste voorziter van 't eerste gerechts hof van 't land. Wij lezen in den Standaard van Vlaan deren, van Brugge De Chronique klaagt pullen in d'aarde, omdat de voorzitter en verschilhge leden van 't officieel schoolkomiteit van Ciney, hunne kinders naar de katholieke scholen zenden. De burgemeester en een scliepene, ook groote voorstanders van het liberaal onderwijs voor een ander zenden hunne kinders naar dc Jesuiëten Dat verwondert de Chrouique. Ons niet. De handelwijze van die liberalen bewijst alleen dat velen onzer tegenstrevers, die ge durig de deugdelijkheid van een onderwijs zonder godsdienst uitbazuinen, er zelf niet van overtuigd zijn, aangezien zij het voor hunne eigene kinderen niet willen. Het zijn niet alleen leden der officieele schoolkomiteiteii die alzoo handelen, maar zelfs leden der liberale meerderheid van Kamer en Senaat, ja, leden der sclioolinkwisitie. s Die het niet gelooft, moet het maar aan M. Arthur Pecsleen gaan vragen. o En er zijn dan nog goedsjeugdige liberalen die verwonderd staan dat het volk 't katholiek onderwijl boven liet liberaal verkiest? Maar heeren toch, de brave mensclien volgen alleen bet voorbeeld door uwe groote koppen gege ven. De Moniteur van verleden vrijdag behelst een koninklijk besluit van den 25 December, waarbij M. J. M. Guffens, kantonale opziener van liet lager onderwijs, voor bet kanton Ton geren, bij ordemaatregel in beschikbaarheid gesteld is. Wat mag dat beleekenen Een verjaardag. Het Journal de Brux elles zegt dat het dijnsdag precies een jaar ge leden was, dal die excellente M. Armand Pelt- zer dineerde bij M. Ed. Pecher, in gezelschap van Blad. Bernays, die eenige dagen later, door bet toedoen van dienzellden M. Peltzer weduwe moest worden. De president der Association libérale, zegt het blad, bad op zoo eenen verjaardag, beter ge daan naar deze of geene stad van liet zuiden le vertrekkenhij viel liever op hetklerikaal. De man is razender dan ooit. Heel te recht zegt het blad, dat als de libe rale partij beweert nooit eene beschermende band ie hebben uitgesteken over moordenaars, zij dan toch dezen keer die band maar heeft ingetrokken, toen de justicie aan de Peltzers een koepon naar Leuven, sans retour had doen geven. M. Pecher gaat dus weer op den bok zitten van den politieken, liberalen Antwerpschen wagenbij gaai opnieuw de zweep over de trekkers leggen.Men moet bekennen dat bij een zonderlingen moed heeft. Zaterdag zat hij, BI. Pecher. tusschen M. Delvaux en Al. de W'ael. De laatste zegt het Journal was zoo wat uit zijn lood geslagen. Nu, dat laat zich begrij pen. misdaad te Jans molenbeek Kind vermoord. (Nadere bijzonderheden. Woensdag was er groote opschudding te Molenbeek. Gedurende een groot deel van den namiddag heelt men gedacht dat men den moordenaar ging aanhouden, en heel de bevol king was in een ongeloollijken opgewonden toestand. Het Parket, vertegenwoordigd doorM. Wil- lemaers, prokureur des konings, M. Ketels, onderzoeksrechter en SI. Sontag, greffier, was rond 1 uur te Molenbeek aangekomen, teneinde de getuigenis te liooren van eene vrouw, en bet noodige onderzoek te doen dat zou volgen. Deze vrouw had 's morgends verklaard dat hare kleine dochter, Florentina genaamd, wel ke zich bij Maria Walschaert bevond op dit oogenblik dat dit kind doorkerels meegenomen werd, overladen door vragen, bekentenissen gedaan had. Ziehier liet verhaal van dit klein meisje Wij waren gedrieën aan 't spelen, toen een heer bij ons gekomen is en ons verzocht heeft een glas bier te gaan drinken. Deze heer was zeer aanvallig en wij hebben bom gevolgd. Wij zijn in eene herberg gegaan op den boulevard Leopold 11 en na er eenigen tijd te zijn gebleven, heeft hij ons gezegd hem in de omstreken te wachten, want dat hij lek kernij voor ons ging halen. Wij hebben niet lang gewacht dan hebben wij dezen lieer zien terug komen, doch hij was vergezeld van een zeer slecht gekleed persoon. Toen werden wij bang, en hebben alle drie de vlucht genomen doch Maria werd door een der twee kerels bij den arm genomen en op een vuilniskar gezet, die zich in onze nabij heid be\orid. Deze getuigenis is door liet andere kleine meisje bevestigd geworden, dat de richting beeft aangeduid welke de twee moordenaars van 't kind gevolgd hebben. Rond 5 ure is bel onderzoek begonnen, en heel het kwartier der Reek- en Koorstraten werd ingesloten door 15 mannen van de poli- cie van Molenbeek, eu 15 mannen van de ge rechtelijke politie van Brussel, onder bevel van een officier van policie. BI. Corre, kommissaris-overste, bestuurde de operatiën. De politie werd door eene aan zienlijke menigte gevolgd. Onderzoekingen zijn gedaan in verscheidene huizen van de Interidenie-, Beek-, Haver- en Koorr,straten. Niets werd ontdekt. In de Beekstraat heeft een zonderling onge val plaats gehad. De magistraten waren in eene kleine heiberg gekomen, en terwijl zij het on derzoek deden, begon een persoon, welke al daar aan eene tafel gezeten was en zich in een dronken toestand bevond, gewoel le maken, zoodanig zelfs dat twee agenten bevel ontvin gen den dronkaard naar hel policie-bureel te brengen. De minigle die in de omstreken samenge schoold was, dacht dat het den moordenaar was en begon uit te jouwen, te huilen en te schreeuwen, en men wilde gelijk op den kerel toespringen. De agenten hebben al hunnekracliten moeten inspannen om het volk legen te houden. Het parket is zeer lang in een huisder Koor- stiv.at gebleven, waar Maria den morgend van de misdaad geweest was. In deze woning beeft men eene matras en zakken gevonden die bebloed waren, maar de huurder van hel vertrek waar deze ontdekking gedaan werd, bewees dat deze bloedplekken voortkwamen van eene natuurlijke oorzaak. In elk dezer onderzoekingen vergezelden de twee kleine meisjes de magistraten tot aan de deur van bet buis, en daar bleven zij wachten tot dat men hunne getuigenis noodighad. De magistraten en den kommissaris-overste, verre van ontmoedigd te zijn over de uitslagen die hunne onderzoekingen tot heden toe heb ben opgeleverd, zijn integendeel aangedreven door de moeilijkheden zelf hunner zendiug. Vrouw Walschaert, demoeder van het on gelukkige slachtoffer is zeer terneergeslagen eu zij heeft de kracht niet om van haren stoel op te staan haar oudste zoon, welke eenig geld in het huisgezin bracht, is erg ziek sedert hij het verschrikkelijk nieuws vernomen heeft, en de echtgenoot bevindt zich in zulkdanigen wanhopigen toestand, dat bij om zoo te zeggen de macht verloren heelt om te werken. ontdekken. Tot heden loe beeft men nog niet bet minste gevonden dal hen op het spoor van den moordenaar kan brengen. Moord te Luik Aanhouding van den moordenaar. Den 51 december, rond 10 ure 's avonds, ver lieten drie jonge lieden, oud 17 -i 18 jaar, de rue du Val-Benoil, gemeente Ougrée om 'zich naar de danszaal van BI. Nivarlet rue de Kin- kempois, te begeven. Aan de hoogte gekomen van de koolmijn Val- Benoti, grondgebied van Luik, ontmoetten zij drie Uuitschers die twist begonnen te maken en de drie jongelingen met slagen overlaadden. In liet gevecht bracht een der Duilschers een doodelijken slag toe, bij middel van een picot eens koolmijnwerkers, aan een der jonge lingen. liet slachtoffer, genaamd Gerstmans, stortte eensklaps ten gronde en riep om hulp zijne kameraden namen hem op en brachten hem in eene herberg aan den ingang der ge meente Ougrée. De doktor Firket werd onmid- delijk geroepen die gedurende anderhalf uur al zijne zorgen aan den ongelukkigen jongeling toediende, welke te middernacht in gemelde herberg overleed, zonder terug tot zijn versland gekomen le zijn. Op de eerste noodkreten, die geslaakt waren door hel slachtoffer en zijne kameraden, kwa men eenige personen, uit den omtrek, die van verre de2e kreten gehoord hadden, ter plaatse der misdaad gesneld, en achtervolgden de Duilschers. Zij gelukten erin een der vreemde lingen aan te houden, en naar de herberg te brengen waar het slachtoffer zich bevond. Rond 2 1/4 ure 's morgens, kwamen twee personen bellen aan het kommissaiiaat der 2e divisie. M. Henet. policiekommissaris, stond haastig op, en vernam door de bezoekers de gepleegde moord. Hij telefoneerde onmiddelijk naar liet policiebureel, aan bet stadhuis en vroeg eenige agenten. MB1. Taelemans en Cassiers, policiekommis- sarissen, op dit oogenblik in dienst aan het stadhuis, namen de agenten Bemersomme en Merck met hen, stelden zich ter beschikking van M. Heilet. Onderweg hadden zij hun kolle- ga, M. Neujeaun, ook \erzocht meê te gaan. Zonder een oogenblik tijd te verliezen, bega ven zich de funktionnarisseri ter plaatse der misdaad, waar BI. Lambay. kommissaris van policie te Ougrée, insgelijks aangekomen was en begonnen een onderzoek. Talrijke getuigen werden gehoord, waaronder de kameraden van liet slachtoffer, die verklaarden in den aange houden Uuitscher degene te erkennen, die den picotslag aan Gerstmans had toegebracht. De moordenaar, genaamd Hendrik Ernest Goërig, ongehuwd, oud 25 jaar, loochende hardnekkig hel hem ten laste gelegde feit maar overladen doorvragen, eindigde hij ein digde hij eindelijk melte bekennendat hij dron ken was, en zich niet goed meer herrinnerde wat er gedeurd was hij bekende dat de picot, die gediend had om de moord te plegen, aan hem toehoorde. Dit gevaarlijk wapen is in het slijk terug ge vonden door den kommissaris M. Neujean, na ten minste een uur, Inj hol licht van een lan- teern van een huurrijtuig, gezocht te hebben. Ten 5 ure 's morgens hebben BI. Henet en de andere funktiounarissen, den moordenaar te Luik gebracht, en hem ter beschikking van het parket gesteld. Dijnsdag namiddag hebben de wetsdoktors Grensen en Hicquet zich naar Sclessin, rue de Lamiuoirs begeven, en zijn overgegaan, ten huize van bet slachtoffer, tot dc lijkschouwing van Dieudonné Hendrik Gerstmans. De wetsdokters hebben bestaiigd dat den jongeling overleden is, ten gevolge der beko- mene wonden. Moordpoging te Si-Gilles. Een schrijn werker, Géiini,oud 20 jaar, bad sedert een jaar betrekkingen aangeknoopt meteen meisje, van omtrentden zeilden ouderdom, eene melkvrouw genaamd Louisa Demesmaeker, en woonende in het buis n. 152, Waterlooscliensleenweg, te St-Gilles. Naar het schijnt zal het parket eene beloo- ning van 25,000 Ir. uilloven aan dengene die Cénin was zeer jaloersch. Zondag avond bad een dansfeest plaats inde herberg De Kroon. Louisa begaf er zich naar toe, met haar vader en verscheidene geburen. Génin kwam insge lijks op liet dansleest, en vroeg baar, die bij reeds als zijne vrouw aanschouwde, ten dans. Het meisje verbitterd over de jaloezie van haar verlooide, zegde hem dal hij niets meer moest hopen, dat alles tusschen hen beiden ge ëindigd was. Wij moeten er bijvoegen dat Génin reeds 's morgens vroeg bij den vader van Louisa Demesmaeker geweest was, en liern de hand zijner dochter gevraagd had. De vader weigerde zijn verzoek in te willigen en voegde erbij dat bij geene vereeniging wilde hebben, die ont staan was zonder dat hij er iets van wist. Génin verliet alsdan de woning van M. De mesmaeker. Het schijnt dat hij sedert lang het plan beraamd had, dat hij dijnsdag heelt ten uitvoer gebracht. Verscheidene malen had hij bedreigingen uitgesproken tegen Louisa. Dijnsdag ontmoette hij Louisa op de Groote Zavelplaats, op eenigen alstand van het kom- missariaat der divisie bij wilde haar naderen en ging langs de Rollebekestraat. Een half later nieuwe ontmoeting, nieuwe woorden van Génin, nieuwe weigering van Louisa. Beiden waren op dit oogenblik in de Hoogstraat. Louisa slapie haastiger om 't huis te zijn, en vertelde onderweg aan eene vriendin liet ge sprek dat zij gehad had met Génin, die haar verlaten had zeggende Ik zal u dooden. Toen het meisje aan den hoek der Plaisance- slraat enden Waterlooschensteenweggekomen was zag zij eensklaps Génin op haar alkomen hij hield de rechterhand op den rug. Zonder een woord te zeggen, naderde hij haar, haalde den revolver die hij verborgen hield te voor schijn,en loste een eersteschotop haar; Louisa werd getroffen aan het rechteroorde moorde naar loste een tweede schot en trof zijn slacht offer in het hooldvervolgens nam hij de vlucht en loste nog twee schoten, doch raakte enkel de hond die ia het melkkarken gespannen was. Louisa Demesmaeker was geheel bebloed ten gronde gevallen haar moordenaar, die zich in een zeer opgewonden toestand bevond, wilde zicli een kogel door het hoold jagen, doch bij kon den haan van nen revolver niet meer over halen. Middelerwijl was een onder-officier van de linielroepen, die zich in eene naburige herberg bevond, toegesneld op liet gerucht der vier ach- den moordenaar van de kleine Maria zal doen j tereenvolgende logbrandingen, en hield Génin

De Denderbode | 1883 | | pagina 2