Timmer- en Dakwerken Dit gebeurt dagelijks in den hofbouw. Al de basUardplauten zijn buitengewoon vruchtbaar en brengen op hunne beurt nieuwe soorten voortwaarom zou de landbouw dezelfde mid- niet gebruiken Overal waar men tot deze middelen zijnen toevlucht genomen heeft, wer den de pogingen der landbouwers, met den besten uitslag bekroond, de aardappelsoorten werden, om zoo tezeggen, herschapen.Zoodus, de oplossing der kwestie ligt niet in hel beko men van nieuwe bloemen, vormen of kleuren maar in de teruggaaf der gezondheid aan de knollen. Wat zien wij inderdaad jaarlijks gebeuren De aardappelplant schiet eerst weelderig op, tot na den bloei en tot dat de knollen reeds ee- nige grootte bekomen hebben. Een weinig later bij veranderlijk of regenachtig weêr, verschijnt de ziekte omdat de paddestoel in den ziekelij- ken toestand der celgeweefsels alles vindt wat hij voor zijne ontwikkeling noodig heeft. Hij vermenigvuldigt zich bij milliarden en randt alles aan, zelfs de knollen die nog niet volwas sen zijn. Het was dus voldoende verscheidenheden te vinden die door hunne gezondheid bestand waren tegen de ontkieming der peronospora. Van alle kanten wordt bevestigd datenkele der nieuwe soorten deze gaaf in zulke male bezit ten, dat de doodende paddenstoel niets op haar vermag. De schrijver deed dit jaar de proef met eene nieuwe soort, magnum bonum, sedert ee- nige jaren in Engeland ingevoerd en die er reeds zoo algemeen gekend is dat men ze op de markt te Londen niet meer dan 12,50 fr. de 100 kilos betaald. Zonder buitengewone mesling plantte hij 4 i/i kilo van de magnum bonum zij brach ten Go kilo aardappelen op. In de nabijheid plantte hij aardappelen van de omstreken van Gentdeze gaven slechts 2 i/ü maal het zaad terug. Er bestaan nog veel andere nieuwe en goede soorten, zooals de Champion, Early Rose, Beauly of Hebron, Ashleaf, Myat, Regel, enz., enz., en eindelijk en bijzonder de Witte Olifant. M. Malou eindigt zijn artikel met het gevoe len uit te drukken, dat een bevoegd man naar Engeland zou dienen gezonden te worden, die verslag zou opmaken over de aldaar bekomen resultaten, en opzoekingen zou doen naar de soorten, welke het best geschikt schijnen om in onzen grond geplant te worden. Dan zou men zonder verderen uitstel den in voer moeten inrichten, opdat al de landbouwers die zich de proef willen getroosten met de vreemde aardappelen, ze gemakkelijk zouden kunnen verkrijgen, nog voor de aanstaande lente. De landbouw-kommissiën zouden hiertoe van groot nul kunnen zijn. Er zouden jaren noodig zijn om de zaaiknollen te vernieuwen om twee honderd duizend hectaren te beplan ten, maar slechts de eerste stap kost moeite eens de twijfelaars overtuigd, en de zaak zou van zelfs tot een goed einde komen. Kiezing voor de Koophandels-Rechtbank. Donderdag lest had alhier de kiezing plaats van een rechter aan onze Koophandels-Recht bank. Ziethier den uitslag Gelal stemmers 459. Wille en nieltige briefjes 3. Geldige stemmen 456. - Vol strekte meerderheid 229.M. Louis Meert- Schuermans, koopman in hop, bekwam 231 stemmen en M. Prosper Van der Smissen, fabri kant, 225. M. Meert werd als gekozen uit geroepen. De uitslag alhoewel niet schitterend moet ons nogthans verheugen. Na alle de dwang middelen, alle de listenen de lagen, alle de schandelijke kuiperijen door de liberale Asso ciatie in 't werk gelegd mochten wij ons aan eene nederlaag verwachten. Onze liberalen verklaarden aan al wie 't hooren wilde, dal zij van hunnen triomf verzekerd wareneene meerderheid van ten minste 15 stemmen kon hen niet ontgaan??!?? Maar hola kadéééé 't is wéér misgepierd Alle hunne dwangmidde len, alle hunne kuiperijen, al de konkelfoes te Gent gesmeed, vermochten niets tegen de standvastigheid van 't onafhankelijke kiezers korps, 't welk zich wilde wreken over den hoon en smaad zijnen vroegeren gekozene, den heer Druwe, aangedaan Wij willen voor heden die zaak ter zijde laten, en zullen er later wel eens op terugkeeren. De syndikale kamer van koophandel en nijverheid te Brussel, komt een verzoekschrift aan de Kamer toe te sturen, vragende dal het stelsel heden in gebruik voor de Wetgevende, Provinciale en Gemeentekiezingen, ook aan de kiezingen voor de Koophandels-Rechtbanken en Goedemannenraden zou toegepast worden. Wij hopen dat een dergelijk vertoogschrift hier vele onderteekenaars zal vinden, en dat onze achtbare heeren gekozenen hetzelve uil alle hunne krachten zullen ondersteunen. Immers aan 't schandaal dal wij hier Donder dag beslatigd hebben moet, kost wat kost, een einde gebracht wordenMeer dan dertig stembriefjes, op alle wijzen;en vormen getee- kend, kwamen ten voordeele van M. Kan dei- Smissen uit de bus. Die stembriefjes waren toch in de bus niet neérgelegd geweest door kiezers, welke vrijelijk en volgens hun geweien stemden. Want waarom hen anders een ge- teekend stembriefje opgedrongen Indien het stelsel van den afzonderende les- tenaar hier Donderdag lest had toegepast ge weest, dan zou onze meerderheid ten minste 40 stemmen geweest hebben. Een kiezer zegde ons na de stemming, dat hij gepraamd was geweest tegen zijnen wil en overtuiging zijne stem te geven aan den candidaat door de liberale Assosiatie gepatronneerd, en drukte 't spijt uil dal het stelsel van den afzonderende lessenaar aan de consulaire kiezingen niet toe passelijk was.... Men begrijpt dus hoe noodza kelijk het is, in 't belang der vrijheid en onaf hankelijkheid van elkeen, daler aangedrongen worde bij de Wetgeving opdat dit schandelijke stelsel van verkrenking van de vrijheid der stemming en van verdrukking der gewetens gelijk 't deze dat wij, ter gelegenheid der han- delsrechterlijke kiezing van Donderdag besta- tigd hebben, kost wat kost, uitgeroeid worde. Nieuwe uitvinding. De vernufte Rijger uit 'l Verbond komt een nieuw machien uit te vinden, 't welk door ze kere lieden die op 't kantje van den nest zitten, met vreugde zal begroet worden. Bedoeld nieuw machien is bestemd om de personen te ontvangen die met nieuwjaar of op andere tijdstippen des jaars hun duimkruid uitgaan. Het stelsel is naar 't schijnt zeer eenvoudig men behoeft geene bezondere beweegkracht, zooals wind, water, stoom, peerden, enz., te gebruiken armen en beenen zijn voldoende, om zich van alle lastige bezoekers te verlossen. Zekere vrouw heeft reeds deze week in 't nieuw machien gehangen en weet er van te spreken, want naar 't schijnt is zij er niet on gedeerd van tusschengekomen. Geen den minsten twijlel dus of dit nieuw machien zal door de Rechtbank van Dendcr- monde naar weerde gebreveteerd worden Z. W. D. G.... Men weel dat verscheidene oqfil-w» liberale bladjes aan onzen confrater Dender en Schelde van Dendermonde een eerloos artikel hebben toegeëigend. Wij hebben destijds over die on eerlijke daad der liberale lasteraars onze mee ning laten kennen, toen Lorias Sprinkhaan uil 'l Verbond ons vroeg wat wij er over dachten. Wij vernemen dat onze Confrater aan de li berale vervalschers daarover rekening heelt gevraagd, en verscheidene liberale vuilpapieren onder anderen 't Verbond van Aelsl, de Gazette van Dendermonde, De Lokeraer, Het liberaal Weekblad van Sl-Nicolaes en La Chronique voor de burgerlijke Rechtbank van Dender monde komt te dagen. Wij zijn, nieuwsgierig te vernemen, meester Lorias, wat he Rechtbank van Dendermonde er op hare beurt nu zal van zeggen. Men weet dat de herbergiers die onlangs langs door ons Vredegerecht lot 5 dagen ge vangenisstraf werden veroordeeld, omdat zij, tegen de bevelen der politie in, hunne orgels hadden laten ronken, tegen dit vonnis in beroep waren gegaan. De Correctionneele Rechtbank \an Dender monde, zetelende in beroep, komt het vonnis van onzen heer Vrederechter te bevestigen. CETERDE KARTONS, GEGALVANISEERD PLAAT JZER, Zink, Dakpannen, Schaliën, Bekleedingen voor vochtige miKcn. J DE FONTAINE, 84, Noorder- jaan, te Brussel. ALLERHANDE NIEUWS. Nationale militie. Voor de lo ting der nationale militie welke alhier moet plaats grijpen op Vrijdag 9 Februari aanslaande zijn 223 jongelingen ingeschreven. Hel getal der uitgestelden van vorige jaren beloopt lol 71. Dus zal 72 het laagste en 294 het hoogste nummer wezen. De volgende heeren onzer stad zijn door 't lot aangewezen om deel te maken van de Jurij der D reeks van den leu zittijd der Assisen van onze Provincie welke onder Voorzitterschap van den Raadsheer De Ryclman, zullen geopend worden te Gent op 12 Februari aanslaande. MM. Eeman Rud. advok. en Gemeenteraadsl. Ringoir August, fabrikant. De Wolf-Van der Noot, koopman. Men verhaalt ons dat een ouderling van Meire, welke maandag avond, 6 uren, gevaar liep van overreden te worden door den trein naar Gent, door den dienstdoende Onder- Statieoverste, De Coninck, werd gered. Nadere bezonderheden ontbreken ons, In den nacht van woensdag tot donderdag is in het fabriek der heeren Borreman-Van Melckebekeen Ce, Tragel alhier, de ketel waarin men des nachts, bij middel van doem, zekere bewerking aan de katoenen garens doet onder gaan, gesprongen. De ontploffing was zoo ge weldig dal het bovendeel van den ketel, we gende ongeveer 1500 kilogr., na door twee balken van ongemeene dikte en het dak te zijn gedrongen, een honderdtal meters verder is gaan vallen, op 't oude Kerkhof, juist achter 't Kruis en een meteren half diep in den grond drong. De balken waren afgebroken als solfer priemen. Het gebouw waarin den ketel zich bevondt, is gansch vernield. De nachtwaker had nauwelijks de plaats verlaten en zich in een ander gebouw begeven toen de ontplof fing gebeurde. Ware hel ongeval bij klaren dage voorgevallen, voorzeker zouden wij men- schenlevens te betreuren hebben. De oorzaak wordt toegeschreven aan een gebrek van con structie. De schade wordt geschat op 15 ii 16 duizend franks. Uit Brussel Zaterdag heelt een ongeval plaats gehad in de menagerie-Bidel, tijdens de vertoóning. Men had zeven leeuwen in een zeilde kot geplaatst. Daar die plaats wat te klein was, is de muur die het kot van de leeu wen van het kot van den panier afscheidde ingestort. Een verwoed gevecht had alsdan plaats tusschen de leeuwen en den panter. Men dacht algemeen dat dit laatste dier door de leeuwen geheel verscheurd was. Na eenigen tijd kwam de panter event wel van tusschen de leeuwen uitgekropen. Hel gevechtzou opnieuw gaan beginnen, doch de bedienden gelukten erin de leeuwen in bedwang te houden en den panter in een ander kol te doen gaan. In den nacht van zondag tot maandag is een hevige brand uitgebersten in een huis der Zuiderstraat, te Brussel, in gebruik door M. Petit-Raoul. Het schijnt dat de huurders van hel huis nog niet thuis gekomen waren, toen men den brand reeds bemerkte, en het is dank aan die omstandigheid, dat wij geen persoon lijke ongevallen te betreuren hebben, want hel vuur verspreidde zich met eene buitengewone snelheid. De brand is ontstaan in eene achter kamer van de eerste verdieping. Toen de be woners van het huis uitgegaan waren, brandde de stoof nog die zich in gemeldekamer bevindt. Het is dus waarschijnlijk dat de gloeiendekolen het vuur aan deri planken vloer heelt meege deeld. De schade wordt geschat op 30,00Ü fr. Aanhouding eener dievenbende. De brus- selsche politie heeft tijdens deze laatste dagen haren lijd niet verloren zij heeft thans eene zeer belangrijke aanhouding gedaan. Men herinnert zich nog de talrijke en stout moedige diefstallen die deze winter gepleegd werden. Geen dag ging voorbij, of de koffers, reiszakken, of andere pakken, die boven op de rijtuigen stonden, welke naar de statiën reden, werden gestolen. Deze diefstallen, tot nu toe ongestraft gebleven, waren het werk eener goed ingerichte dievenbende. Ziehier hoe men er in gelukt is de plichtigen te ontdekken. Zekeren Gerard L. werd op heelerdaad van diefstal van een reiszak, die hij van een rijtuig afhaalde, betrapt. De policie heelt een huiszoeking gedaan en heeft ernolas ontdekt, waardoor beslatigd werd dal verscheidene voorwerpen, die schenen voort te komen van diefstallen, ouder een zeker getal personen verdeeld waren. Ten gevolge dezer bestaligingen hadden vier aanhoudingen plaats die der twee gebroeders L..., van een genaamde N..., en een genaamde J... Nieuwe opzoekingen werden gedaan, en men eindigde met eene mansarde te ontdekken, die gehuurd was door de dievenbende. Deze man sarde was een oprecht entrepot van gestolen voorwerpen. Onder dezen bevonden zich voor al kleedingstukken welke in een reiszak geslo ten waren, die, een paar maanden geleden, van graaf Ursel gestolen was. De voorwerpen gevonden in de mansarde in kwestie, waren ten getalle van meer dan 300. De vier aangehoudene zijn allen oud-veroor deelden. De tweede aanhouding gedaan door de brusselschc policie, is die eener bende pick pockets, waarvan een der geassocieerden eenige weken geleden, in de informatiezaal van den Chronique aangehouden werd. Drie kerels werden nog aangehouden. Zij ex ploiteerden vooral de kerken, zondags tijdens de diensten. Eindelijk werden nog twee aftruggelaars aan gehouden, de genaamden S... en L... Beiden zijn thans in de gevangenis der Kleine-Karme lieten opgesloten, uil hoofde van talrijke allrug- gelarijen- Deze twee kerels kwamen in de hui zen, onder voorwendsel van de gazcompteurs na te zien zij beweerden alsdan er eene her stelling te moeten aan doen, en vroegen daar voor aan de eigenaars eene som van 2,50 fr. tot 8,75 fr. De aftruggelarij werd 62 maal door deze kerels gepleegd. Misdaad te St-Jans Molenbeek. Kind vermoord. (Nadere bijzonderheden Woensdag morgend heeft men opnieuw on derzoekingen gedaan in de Piersslraat. Even als vroeger heeft men niets ontdekt. Wat meer is, de genaamde Leroy, aangehouden te Ber gen, is dijusdag avond, rond li ure, in vrij heid gesteld. Al de inlichtingen die hij gegeven heeft, worden als nauwkeurig erkend. De Italiaan, welke men aangehouden heeft, is een andere kerel; men heeft hem gevangen gehouden, omdat hij zich te verantwoorden heeft over schandige feiten, die hij te Bruine- le-Comte gepleegd heeft. liet parket heeft woensdag het volgende be richt afgekondigd Moord gepleegd te St-Jans-Molenbeek, den 26 december 1882, op den persoon van Maria Walschaert. Talrijke signalementen van kerels worden dagelijks aan de policie en het parket gezon den, maar de meesten dezer aanduidingen be rusten op geen enkel ernstig feil. Hieruit blijkt dal, in plaats van de justicie te helpen, deze meédeehngen, die overigens met een zeer goed inzicht gedaan worden, het gerecht op een valsch spoor brengt. De kommissaris van policie van Molenbeek heeft daarenboven verscheidene brieven ont vangen, waarin rnen hem middelen aanduidt, die in andere landen gebruikt worden, voor de koofrontatien. Eene belooning van 25,000 fr. is aangeboden aan degene die, met bewijzen tot staving zijner verklaring, de daders der misdaad zal doen kennen, en die aan de justicie de plichtigen of een hunner zal leveren. o De personen, die nuttige inlichtingen zou den kunnen leveren voor het bekend maken der waarheid, worden verzocht zich te wen den, 't zij tot M. den procureur des konings te Brussel, of tot den ondergeleekenden onder zoeksrechter, 'tzij mondelingstot M. den kom missaris van policie te Si-Jaus-Molenbeek, of tot den kommissaris van policie van de midden divisie te Brussel, Koolmarktstraat. o Brussel, 9 januari 1883. De onderzoeksrechter, L. KETELS. Men schrijft uit Andenaarde dal de schade aldaar veroorzaakt door de overstrooming zeer aanzienlijk isniet alleen de weiden die langs de Schelde gelegen zijn, staan onder water, maar de bouwlanden vormen een uitgestrekt meer. Langs de twee kanten van den ijzeren- weg ziet men niets dan water, De oude stad Audenaerde gelijkt aan een schiereiland. Het drie kwart der kelders van de huizen der stad, slaan vol water en sedert verscheidene weken is hel werk gestaakt in talrijke fabrieken. Maar het gedeelte der stad, hetwelk het meest is beproefd, is zonder tegenspraak het gehucht Eyndries. Niet alléén is de oogst dier arme pachters totaal vernield, maar eenigen onder hen, hebben zelfs hunne woningen moeten verlaten. Door de ralten verslonden Onder dat op schrift lezen wij 't volgende in het Fondsenblad van Gent Dat er menschen zijn die hunnen god van hun geld maken is geweten. Sommigen gaan zoo verre, dat zij zich voor dat duurbaar geld het nodige onttrekken, hun leven verkorten en zich aldus zelve de straf huuner dwaasheid opleggen. Maar weinigen hebben de geldvereering zoo verre gedreven als een oud vrouwtje van Peteghem, bij Deijnze, dal met het oude jaar gestorven is. Zij hield gansche dagen de wacht bij haar geld en waakte er des nachts bij. Men zag haar schier nooit in de straat, ten zij om ter vlucht soms het een of andere te koopen dat haar moest beletten te sterven. Men wist niet hoe het kwam dal zij, met zoo weinig als zij at, het leven kon houden. Het volk, dat voor alles eene reden heeft, zeg de dat hare ziel in haar lijf moest verroest zit ten. Maar het was nu al verscheidene dagen dat men haar hoegenaamd niet meer gezien had hare deur bleef gesloten, en voor hare vervuilde venstertjes zag rnen dien krommen neus en die vermagerde vingeren niet meer, die de kinderen zooveel schrik aanjoegen. De policie dacht dal zij hier eene plicht te vervullen had, en zij drong de schamele wo ning binnen. Welk schouwspel Eene menigte ratten sprong van onder de tafel, uit eene soort van hoopje dat geenen vorm noch naam meer had, en liepen met bebloede bekken en krijschend de straat op. De gieregaardster was dood reeds seJert verscheide dagen. Haar lijk lag onder de tafel, op eene slechte matde bevleeschde deelen waren op afschuwelijke wijze door de ratten afgeknaagd. De vingerèn omklemden krampachtig ee ne groote kom vol gouden geld. Men zag dat de arme rijke in eene laatste wanhopige om helzing, haren schat op hare borst gedrukt had en dan bezweken was Te Hoeybert is dezer dagen eene misdaad gepleegd. Ëen jongeling van gemeld dorp moest soldaat worden. Reeds van vroeger had hij betrekkingen aangeknoopt met een meisje; doch toen de jongeling soldaat geworden was, had het meisje kennis gemaakt met een ander persoon. De jonge soldaat zulks vernemende, kwam naar Hoeylaert; onderweg ontmoette hij het meisje in kwestie en loste een pistool schol op haar; zij werd gelukkig niet getrof fen, doch had haar evenwel ten gronde laten vallen. De jongeling denkende dat hij haar gedood had, loste een pistoolschot in zijn moi.d, doch de kogel kwam erlangs de kaak uit. De wonde levert geen gevaar op. De dader is door de gendarmen aangehouden en naar Brussel gebracht. De identiteit van het lijk, gevonden in het bosch van Vecquée, te Malonne, is nog niet gekend. M. Landmann, van Dusseldorf, het nieuws door de dagbladen vernomen hebbende, dacht dat het gevonden lijk misschien dat van zijn broeder was, waarvan hij in tien jaar geen nieuws had ontvangen. M. Landmann van Dusseldorf is naar Namen gekomen, doch heeft het lijk niet herkend. Wij vragen ons af waarom de justicie onder het publiek het fac-simile niet doet versprei den van het volgende briefje, geschreven in engelsch en gevonden in de kleederen van den jongeling, die waarschijnlijk vermoord is Ik dood mij, omdat ik het leven moede ben. Beschuldigt niemand van deze misdaad, ik ben er alleen verantwoordelijk voor. Ik heb al hetgene, wat kon aanduiden van waar ik beu, vernietigd. Zoekt niet; gij zoudl niets vinden. Ik ben in Engeland geboren dal is alles. Een persoon van Brussel die maandag de informatiezaal van den Chronique bezocht, ge looft het portret van den jongeling, verleden maand dood gevonden in het bosch van Vec quée, te erkennen. Hel slachtoffer zou, volgens hem, zekere Soraton van Parijs zijn, en in de maand juli laatstleden in de Duitscheslraat te St-Gilles gewoond hebben. Eenige dagen geleden is te Brugge eene oude vrouw, bijgenaamd de Mokkeneelsler, van gebrek gestorven, te midden van het kostbaar ste goed. Zij had ruim 5000 fr. 'sjaars inkomen en leefde niettemin van de opbrengst harer bedelarij. Overal trachtte zij 't een of 't ander te krijgen, en zij gelukte er veel beter in dan anderen, die oprecht hulp noodig hebben. In den nacht van 1 januari vaarden een landbouwer van Woumen, (bij Oostende) zijne vrouwen vier kinderen, in eene schuit, den Blankaart over, om aan hunne familie een ge lukkig nieuwjaar legaan wenschen, toen hunne schuit door den wind werd omgeslagen. Geluk kig deed David Decap, een der wachters van den Blankaart. zijne ronde en hoorde het nood- geschreeuw. De vader, de moeder en de twee kinderen Klampten zich aan de omgekeerde schuil vast doch de twee jongste kinderen waren verdwenen toen Decap ter hulp kwam gesneld. Een goed zwemmer zijnde en hethaas- ligste eerst ter hand nemende, duikelde hij drie maal onder de schuit en had hel geluk de beide kinderen levend boven water te brengen. De andereongelukkigenaan deschuitvastgeklampt waren gemakkelijk te redden. Het is zeker dat, zonderden moed en de koelbloedigheid van Decap, deze zes personen onvermijdelijk het leven zouden verloren hebben. UitThienen: Het parket van Leuven is hier geweest, om onderzoek te doen wegens eene treurige zaak, te weten, een onvrijwillige doodslag. De fabriekwerker Sevenants is een man die het al sedert jaren niet wel vast heeft. De andere werklieden konden niet laten hem gedurig te plagen en er meê te gekscheeren. Dat ging somwijlen wel wat verre, veel te verre, gelijk het in zulke gevallen al gebeurt. Op zekeren dag liet de ongelukkige de gek- scheerders toe hem eens bij probatie op te hangen, en het schilde weinig, of hij was op gehangen voor goed. Op eenen anderen keer had men Sevenants in eenen oven gesteken, en als men er hem uittrok, waren zijne kloeffen reeds verbrand Nu dezer dagen plaagde men den ongelukkigen opnieuw, met hem gedurig wéér in eenen gracht te stuiken. Maar ziet, Sevenants was die poetsen moé; hij keert zich om, slaat goed komt het uil met eene kan welke hij in zijne hand heeft, treft eenen knaap van 15 jaar op het hoofd, en deze valt stok dood. T Is daarover dat het parket onderzoek is komen doen; maar tenzij dat er eer. men- schenleven in kwestie is, er is daar al niet veel aan te onderzoeken. De Vérité van Doornijk, meldt dat M. Dumont, afgestelde bisschop, nu een proces ingespannen heeft legen zijne familie, voor de terugeisching van een gedeelte zijner fortuin, beloopende tol ongeveer één miljoen. Het is de advokaal Lefebvre, die M. Dumont zal verte genwoordigen voorde rechtbank van Charleroi, welke over deze zaak zal moeten uitspraak doen. Op zes weken tijd heeft men in de omstre ken van Maeseijck vier lykeu gevonden, waar van drie verschrikkelijkewonden hebbben. Een der lijken is herkend als zijnde dal van een sol daat, in garnizoen te Luik. Donderdag heeft men te Dilsen in de Maas, wederom een lijk gevonden dat is dus het vijlde het lijk is over dekt met wonden. Een onderzoek is begonnen. Groote Brand Twee Slachtoffers. Men schrijft uit Moeskroen Verleden vrijdag rond 5 ure namindag, is de fabriek van gekleurd papier van M. Em. Van Hee-Verdievel, gelegen in de Statiestraat, door verschrikkelijken brand in assche gelegd. In minder dan een uur was geheel het ge bouw vernield. De vier groote muren alleen zijn recht gebleven en dreigen elk oogenblik in te storten. De oorzaak der ramp is niet gekend. De bewoners zijn er met de grootsten moed en zelfsopoffering in gelukt de naburige huizen en vooral de andere werkhuizen van M. Hee, waar zich eene partij vaten petrool bevond, en de magazijnen vanM. Larouge, opgepropt van papier, van het vernielend element te bevrijden. Benevens de pompiers en de gendarmen, die op het eerste noodsein ter plaatse gekomen zijn, moeten wij nog meldden de eerw hh. Gliyoot, De Witte en Samyn leeraars in het kol- legie van den H. Joseph alsook den onderpas toor Bracaval. Op het oogenblik dat de brand uitberstte, vierde M. Van Hee, te midden zijner famillieen zijne kinderen, het vrolijke feest der II. Drie Koningen. De meid van M. Van Hee, was rond 10 ure tusschen de puinhoopen gaan zien, en bevond zich eensklaps in tegenwoordigheid van twee lijken, die geheel verkoold waren. Hel eene is dat eener jonge vrouwen het andere van een jong meisje. Deze twee ongelukkige werkvrouwen waren er vooreerst in gelukt met hunne 40 gezellinnen de vlucht te nemen, doch zich herinnerende dat zij hunne kleêren vergeten hadden, waren zij teruggekeerd om ze te gaan halen. Het is dan dat zij door den rook verslikt en vervolgens verbrand zijn. Te middernacht heeft men deze twee arme slachtoffers naar het gasthuis gebracht. De schade voor M. Van Hee is zeer groot en men zegt dat de fabriek maar gedeeltelijk ver zekerd is. Ten gevolge dezer ramg zijn een twintigtal familiën zonder werk. Voor het assisenhof van het departement Bouches-du-Rho zal dijnsdag aanstaande een zonderling proces opgeroepen worden Den 12 juli laatstleden begaf den bosch wachter Sagel, die zijne dagelijksche wande ling door het bosch van Peyrolles, in het arrondissement Aix, geëindigd had, zich, vol gens gewoonte, naar eene kleine verlaten hut, waar hij zijn ontbijt ging nemen. Saget nam den sleutel der hut, die in een boomstruik lag en opende de deur. Nauwelijks echter draaide deze op hare hangsels of de ongelukkige bosch wachter viel door twee kogels in volle borst getroffen ten gronde. Toen hij de deur opende, had hij eene veer in werking gebracht, die een helsch machien deed ontploffen, dat gedurende de afwezigheid van Saget aldaar was aange bracht. Twee siroors, Clément vaderen zijn zoon, werden verdacht de moord gepleegd te heb ben. Beiden hadden tegen den boschwachter bedreigingen laten hooren. Zij werden dus aangehouden. Men vernam echter alsdan dat de tweede zoon van Clément, Jozef, herder, in een ver afgelegen dorp zich had willen zelf moorden en daarna aan den mair geschreven dat hij alleen de moord gepleegd had. De be schuldiging houdt staande dal Jozef de groote ptichtige niet is, maar wel zijn vader en zijn broeder die hem de moord hebben aangeraden. M. Georgns Lachaud, die voor Jozef Clément zal pleiten schijnt te willen bewijzen, dat dezo onplichtig is, omdat het hem onmogelijk moet geweest zijn zich naar het bosch Peyroller te begeven. FRANKRYK. Begrafenis van Gambetta. Voor zooveel wij tol nu toe vernomen hebben is er nog niets definitief beslist aangaande de definitieve be- gravenis van M. Gam be'la. Hel lijk berust nog altijd op het kerkhof du Pére Lachaise in den grafkelder der stad Parijs, Hel schijnt dat M. Garnbelta vader vast be sloten is zijn zoon met godsdienstige plechtig heid te doen begraven. Om dat de beletten blijven, de vrienden van Gambetta aandringen opdat de definitieve begravenis te Parijs zou plaats hebben. DiefstalEen belangrijke diefstal heeft in den FaubourgSaint-Germain, te Parijs, plaats gehad. In n. 4 der rue Saint-Simon aldaar, woonde de weduwe van een kruidenier, die met den handel omtrent 250 duizend frank gewon nen had. Zij had onlangs het ontwerp gevormd, zich in den vreemde te gaan vestigen en had met dit iuzicht haar gansch fortuin lot geld ge maakt cn voor een groot deel er van aktién aan gekocht. Vrouw Coquet zoo heete de rijkgeworden weduwewas maandag uitgegaan en keerde slechts laat in den avond naar hare woning te rug. 'sAnderdags moest zij eene som van 2000 fr. betalen. Zij opende eene kas waarin zij de gewoonte had haar geld te sluiten, maar welk was haar schrik, toén zij beslaligde dat onge veer 10,000 fr. in bankbiljetten, welke zij nog 's morgends in eene servet geborgen had, ver dwenen waren, terzelver lijd van een aantal rollekens met vijffrankstukken. Meer dood dan levend liep zij nu naar haar bed. Tusschen het oorkussen en haar bed lag gansch de overschot harer lorluin, ongeveer 250.000 fr. in akliën in een leeren reiszak geborgen De reiszak lag er nog maar, owee! deaklièn waren verdwenen. Dit was de armoe de voor de arme vrouw. De sloten van de kamer waren onaangeroerd gebleven nergens bëstadigde men eenig spoor van braak. De bestolene woonde alleen, had geene meid en hield zich ook met niemand op. Zij kan dus niemand met eenigen grond verden ken den diefstal gepleegd te hebben. De vrouw heeft eene klacht ingediend bij den kommissars van policie en hoe moeilijk zulks ook mag voorkomen, deze wanhoopt met de daders te ontdekken. De parijzer dagbladen verzekeren dat M. Gam betta de hulp van een calholiek priester niet zou geweigerd hebben, indien men hem had te ken nen gegeven dat hij in doodsgevaar verkeerde. Een der geneesheeren die hem verzorgd heb ben, doktor Lannelongue, verklaart dat hij het gedacht heeft gehad, niet een priester te doen roepen, maar aan M. Gambetta voor te stellen hem la ontvangen. a Indien ik het niet gedaan heb, heeft M.Lan- nelougue aan een vriend verklaard, is hel omdat ik zeker was dat, nadat ik zulk inzicht zou te kennen gegeven hebben, ik nooit meerden zieke zou zien. De vrienden, tot alles besloten om eene kristelijke dood te beletten, zouden mij weg gejaagd hebben. En hij voegde er bij a Het heeft mij in deze omstandigheid aan moed ontbrokenhet zal mij gansch mijn leven lang berouwen. Onder de kronen op de lijkkist van Gene raal Chanzy neérgelegd, bemerkte men vooral die der militaire school van Sl-Cyr. Zij kostte 1200 fr. door eene inschrijving gedekt. Men heeft bemerkt, dat de school bij de begrafenis van M. Gambetta zeer slecht vertegenwoordigd was zij heeft welen verschil te maken tusschen den dapperen soldaat die het vaderland verde digd had, en den bluffer die ver van de slagvel den, de zoogezegde nationale verdediging in richtte.

De Denderbode | 1883 | | pagina 2