Land vau Kiem. Timmer- en Dakwerken (De Courrier deelt hier het artikel der Etoile meè, en gaat vervolgens voort Uit hoofde van een feit, daargesteld in den loop van het onderzoek. Wat zou dat wel mogen zijn en hoe komt het dat een bisschop, die zich volop bezig houdt zijn recht te doen gelden op weerden ten zijnen nadeele ont vreemd, een feil kan daarstellen van aard om zijne in beschuldigingstelling uit te leggen Wij kunnen dat geheim niet doorgronden. In alle geval protesteeren wij met al de kracht dadigheid onzer verontweerdigde zielen, tegen den aanslag waarvan Mgr de bisschop van Doornik het slachtoffer is wij protesteeren als catholieken, wier innigste gevoelens met eene brutaliteit zonder voorgaande, onder de voelen vertrapt worden wij protesteeren als belgi- sche burgers, wier hoofdzakelijke rechten in zijnen persoon geschonden zijn; wij protes teeren eindelijk in den naam der nationale eer, want wij mogen verklaren dat de hande lingen der belgische justitie in de zaak van den gewezen kanunnik Bernard, het schandaal zal worden niet meer van Doornik, maar van Belgie en van gansch Europa. Het gerucht der inbeschuldigingstelling van Mgr Du Rousseaux wordt thans tegengespro ken. De Etoile en hare liberale confraters heb ben gewis hunne wenschen voor de wezen lijkheid genomen. In het bisdom Doornik weet men tot op heden hoegenaamd niets van eene inbeschuldigingstelling van den Hoogwaarde Bisschop. M. Dumont wil Mgr. Du Rousseaux dwingen om toe te stemmen aide geldwaarden in Amerika te doen lichten. Zou M. Dumont gaarne aan de duiten zijn Heden, Dinsdag, is deze zaak Dumont-Du Rousseaux uit hoog dringendheid te Doornik voor het tribunaal gepleten worden. Kiezing te Solgnies. De kommissie, gelast met de kiezing van Soignies te onderzoeken, heeft haar werk geëindigd. De slotsom en daarvan waren wij reeds van overlang overtuigd dal M. Wincqz, in de eerste stemming als gekozen moet aanzien worden. Waarom heeft men, om die truc te spelen, zooveel weken gewacht Gij zijt immers de meerderheid zegde M. Coomans, eens tot de linkerzij gij doet immers al wat gij wilt. Twee maten, twee gewichten Bij M. Wincqz wordt de eerste stemming als de eenige geldige beschouwd en de balloteering wordt als zijnde van nul en geendr weerde aanzien. Bij M. Pecsteen, te Brugge, was het precies het tegendeel daar liet men de stemming val len, om zich alleen aan de balloteering vast te klampen. Altijd dobbelzinnig, altijd dobbelhartignooit eerlijk in de toepassing van een princiep ziedaar het liberalismus. De vermaarde uitvinder van T nieuw machten dat men kent, vraagt ons andermaal de rede te laten kennen om de welke 31. Karei Druwé niet wierd aangesteld als rechter aan onze Koop handels-Rechtbank. Wij antwoorden voor de tweede maal, dat wij geenzins met de geheimen der liberale afgoden bekend zijn. Waarom u niet gericht tot de liberale firma Cumonl-De Ryck en CDi<? Durft gij dan niet? Deze firma alleen kan u nogthans de beste inlichtingen geven.... Vraag het haar eens, en leg het dan aan 't qubliek eens uit.... Wat meer is, wij dagen u ander maal uit, O groote uilvinder,.... maar, neen, neen, want gij zijt maar de poesjenel in 't spel, dagen wij liever de liberale firma, de voorzitter der alliantie en geheel den liberalen bataklan uit, de rede aan 't publiek te durven laten ken nen die de oorzaak is der weigering van minister Bara om M. Druwé als rechter aan te stellen... Doch even als hun poesjenel, zullen die groote liberale heeren zwijgen en zich achter de gordijn schuil houden, van tijd tot tijd slechts bevelende ons de gestelde vraag te her halen.... Men moet met ons bekennen dat zulk eene handelwijze sterk naar de lafheid overhelt, en het 't werk moet wezen van die jannen wier gemoed, door de ontelbare buizen die men hier aan 'l achterste van hunnen mensch knoopte, ten diepste verbitterd is De officieele van Iddergem behandigde ons den volgenden brief, welken wij, niettegen staande wij geenzins gehouden zijn hem op te nemen, onpartijdigheidshalve toch willen laten volgen Iddergem, 17 Januari 1883. Mijnheer de Opsteller, In het nummer van deu'7 Januari 11. van De Denderbode las ik (doch te laat om in het eerstvolgende te kunnen antwoorden,) een artikel over den oflicieelen onderwijzer van Iddergem en over den toestand zijner school. Thans kom ik u verzoeken mijn antwoord op te nemen, ten einde de dwalingen weg te nemen, die in genoemd artikel voorkomen. Vooreerst, de regeltjes in het Morgenblad zijn niet door de hand van den oflicieelen onderwijzer zelf neergeschreven. Deze wist niet eens, dat die regeltjes bestonden. Kwamen zij van hem, dan zou er zijn eigen lof niet uitstralen en geene overdrijving in voor komen. Hij is niet gewoon de waarheid te verdraaien, zooals uw correspondent doet, wanneer hij spreekt van afgaande lieden. Indien hier het getal vergroot der ouders, die hunne kin deren naar de gemeente-school zenden, dan is zulks niet, omdat zij door geuzenkopstukken daartoe gedwongen worden (kwam er geen dwang van eldersmaar omdat andere rede nen, die de onpartijdige lezer wel raden zal, hen aanzetten, de officieele, boven de vrije school te verkiezen. Wat aangaat mijn gedrag, om edelmoedig te zijn moet ik, naar liet voorschrift van Christus: <i Mijne vijanden beminnen, en degene wel doen, die mij haten en lasteren. Aan al die mij kennen, laat ik over uitspraak te doen, in hoever ik dat voorschrijt naleef. De gemeente-onderwijzer van Iddergem, J. STAELS. De officieele onderwijzer vergeet dat de Zaligmaker zelf nooit edelmoedigheid geloond heeft ten opzichte van een zeker slach van personen, te weten, de schijnheilige lari- zëen. Zelfs heeft hij die meermaals in 't openbaar verwenscht en de volkeren ge waarschuwd tegen hen.Wacht u, zegde Hij,van degenen die tot u komen met het zachte kleed der lammeren gekleed inwendig zijn het grij pende wolven. Wij hebben gedwaald, zegt hij, met aan hem de regels.van 't Morgenblad toe te schrijven. Dat is mogelijk, maar de lezer van 't antwoord waar hij ons vandaag mee begiftigd, zal ge makkelijk zien dat de onderwijzer met zijn eigen zeiven tamelijk wel staat, en dat wij gevoegelijk de regels van 't Morgenblad om hunne vleiende natuur aan hem mochten toe schrijven. Daarbij de groote fout is aan 't Morgenblad, een lieveling van de partij des onderwijzers. Het getal van zestig leerlingen was blijkbaar overdreven voor de groote helft gelijk wij het opgaven. Immers daar en vindt de onderwijzer niets aan te weerleggen noch tans was hel daar de hoofdzaak van onze be merkingen. Dus dal blijft vast en onbetwist. Morgen Zondag 1 Januari, Buitengewone Vertooning aangeboden door 't jeudige Gezelschap 'T LAND VAN RIEM, met medewerking van Mejuffer Michiels, lief hebster, Mevrouw bussen, en den heer Karei Jacobs van Antwerpen. Boven de gebruikelijke openingslukken voor symphonie zullen twee tooneelslukken, na melijk, een volksdrama De Dronk- aarden een blijspel met zang Blauwe schenen opgevoerd worden, Deze avondfeest belooft allervermakelijkst te wezen; ook sporen wij onze geëerde lezers aan het met hunne tegenwoordigheid te ver eeren. Wij mogen hen verzekeren dat zij even als vroeger,een hoogst aangenamen avondstond zullen slijten. En wat meer is ons jeugdig Gezelschap verdient aller aanmoediging. Dus allen Zondag naar de Vertooning van 'l Land van Riem Bureel om 3 uren; Gordijn om 5 1/2 uren. RECHTERLIJKE KRONIJK. Op het einde der maand augusti heelt 31. Rolin-Jaequemyns een reiziger doen vervolgen in de volgende omstandigheden Deze reiziger was te Brussel in den trein gestapt die naar Antwerpen vertrok, doch had den tijd niet gehad een koepon te nemen. Toen de treinwachter zich aanbood, betaalde hem de reiziger, 31. L.... zijn reisgeld tot 31e- chelen, en gaf hem eene som van 3 fr. om een koepon te nemen van 3Iechelen naar Antwer pen. 31. L., bood den treinwachter een weinig drinkgeld aan tot belooning. 31. Rolin, die zich in hetzelfde kompartiment bevond, gelooide in deze edelmoedigheid eene poging lot omkoo- ping te zien, en hij deed proces-verbaal opma ken tegen M. L. ft]. L., is maandag morgen voor de 7° kamer van de korrektionneele rechtbank van Brussel verschenen en werd vrijgesproken. De duivenmelkers zullen niet tevreden zijn. Het beroepshof van Luik heeft een vonnis be krachtigd van de korrektionneele rechtbank van Luik, waardoor verschillende personen waren vrijgesproken, beschuldigd op hunne gronden,.huisduiven gedood te hebben bij mid del van geweerschoten. Het hof verklaart dat dit feit niet valt onder de toepassing van het strafwetboek. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Pieters, onderpastor van Buggenhout, is pastor van Voorde benoemd. CORRESPONDENTIE. Ontv. van den heer V. te St. P. 6 fr. over 1883. GETERDE KARTONS, GEGALVANISEERD PLAAT JZ ER, Zink, bakpannen, Scliaiiên, Bekleedingen voor vochtige muren. J DÉ FONTAINE, 84, Noorder- /aan, te Brussel. ALLERHANDE NIEUWS. De koning is bijna geheel van zijne on passelijkheid hersteld hij heeft zich opnieuw met openbare zaken bezig gehouden, en maan dag reeds verscheidene stukken geteekend. ftlen verzekert aan de Etoile dat men zich verslaan heeft met het gouvernement over de kwestie van het gebruik der Iransche taal in de voorbereidende leergangen van het mid delbaar onderwijs in het vlaamsch gedeelte van ons land. Lr zou spraak zijn van eene nieuwe liberale redactie welke 3J. De Vigne zal voorstellen in deplaatsvan hetamentement van ftl. Vanderkindere, waarvan deze heeft al gezien. Dijnsdag, rond 1 1/2 uur 's nachts, is een tamelijk hevige brand uitgeberslen in de rue de la Rasière, te Brussel in eene kleine herberg waar men insgelijks petrool en andere koop waren verkoopt. Eenige minuten nadien kwa men de pompiers ter plaatse gesneld, onder het bevel van luitenant Henry. Nauwelijks wa ren de pompiers ter plaatse gekomen, of men riep hen toe dat er nog kinderen op de kamers waren. De luitenanten Henry en Bicheroux liepen spoedig langs den trap naar boven, doch op de eerste verdieping gekomen werd hun den weg afgesneden door den dikken rook. Zij gingen terug naar beneden en poogden, met de hulp van den kommandant Allo en den ka pitein Cornil, bij middel eener ladder, tot op de verdieping te komen, doch -Tuchteloos. Toen gingen de moedige officiers opnieuw in het huis en ten prijze der grootste krach- tinspannigen, kwamen zij, door een dikken rook, tot op de zolderkamers. Daar vonden zij een man, die reeds buiten kennis uitgestrekt lag op een bed zij brachten den man op de straatdaarna gingen zij nogmaals hel huis binnen, letterlijk te midden der vlammen, en onderzochten al de zolderkamers, doch er was niemand te vinden, ftlaar toen zij wilden naar beneden gaan, was er geen middel meer en zij waren verplicht zich langs de dakvenster te redden en op een naburig dak te kruipen. Na verloop van eenigen tijd was men denbrand meester. Dank aan den moed der dappere pompiers, heeft men geen menschenlevens te betreuren. Misdaad te St-Jans-Molenbeek. (Nadere bijzonderheden.) De aangehouden kerel heet Louis P. geboren te Hoei, oud 50 jaar, handelsreiziger thans zon der plaats. Hij had geene vaste woonplaats; maar hij leverde de beste getuigschrilten van personen, in wiens dienst hij geweest was. De vrouw en de dienstmeid houden staan dat, toen zij den 27 december's morgends P... zagen, hij een vollen baard droeg. De aange houdene beweert in tegendeel dat hij nooit ge dragen heeft dan eenen knevel. De vrouwen beweereri dat toen P. de eerste maal in hunne herberg kwam, hij eene lichte broek aan had. P. zegt integendeel, dat hij eene donkere broek aan had. Ondervraagd over de indenlileit van den man, die hem vergezelde, antwoordt P. dat hij hem niet kent; dat hij hem enkel in de Bra- bantschestraat ontmoet en hem gevraagd had, hem eene herberg aan te wijzen die reeds open was, en dat hij hem uit erkentelijkheid ver zocht had mede een glas bier te gaan drinken. Ondervraagd over hel gebruik van zijnen tijd den dag der misdaad, geelt hij zeer juiste in lichtingen en verklaart dal hij zich 's avonds rond 9 1/2 ure in eene herberg der Intendent- straat tc Molenbeek bevond; P. zegt dat hij al de inlichtingen over de misdaad had hooren vertellen door twee heeren. P. loochent in de herberg gezegd te hebben dat hij den zak ge zien had. Geene vaste woonplaats hebbende, werd hij opgesloten en eergisteren morgend bij den onderzoeksrechter gebracht. Hij werd gekonlronteerd met de kleine meis jes, doch geen van beiden herkent hem. Wij hebben gezegd dal de vrouw en de diens meid uil de herberg houden staan, dal P., toen hij den 27 december 's morgends, bij hen kwam, een vollen baard droeg, een zwarten baard, doormengd met grijze haarpijltjes. Welnu, toen men aan een der kleine meisjes na de konfrontalie, gevraagd heeft van welke kleur de baard van den persoon was, die haar had aangesproken, heeft zij geantwoord, dal hij een zwarten baard droeg doormengd met grijze haartjes. Wij vernemen later De persoon aangehouden te Sl-Joost-ten- Noode is niet in vrijheid gesteld, omdat zijn alibi niet volledig genoeg bewezen is. De twee bijzonderste personen, wier getui genis hij ingeroepen heeft waren donderdag afwezig en zijn vrijdag morgen gehoord gewor den. Eenige dagen geleden wandelde het kleine dochterke van een verifikateur van maten en gewichten, wonende te Leuven, met een ander meisje, in de omstreken van het Park. Tegen den avond werden zij door een persoon aange sproken. Deze beloofde aan de kinderen lek kernijen indien zij hem wilden volgen. Omdat de kinderen dit weigerden, zegde hij hun c Indien gij niet meè komt, zal ik u beiden dood slaan, Gelukkig konden de twee meis jes, die zeer verschrikt waren, de vlucht ne men. De persoon die hen had aangesproken, had een zwarten ronden hoed op, en een frak van dezelfde kleur hij had zwart hair. Deze kerel wordt ieverig opgezocht. Zondag avond zijn de gebroeders Van de Velde, landbouwers te Zwijnaarde, aangerand geworden door 8 andere inwoners van dezelfde gemeente. De messen werden getrokken, en de twee gebroeders bekwamen verscheidene mes steken. Hun toestand schijnt echter niet ge vaarlijk. Misdaad te Hansbeke. Verleden vrijdag avond, rond 7 ure 20, weinig minuten na het voorbijrijden van den expreslrein van 6 ure 03 minuten uit Gent, om ten 8 u. 03 m. te Oostende aan te komen, hebben de werk lieden van liet bestuur der ijzeren wegen, op de spoorbaan, op ongeveer 500 meiers van de statie van Hansbeke, in de richting van Bellem, de bebloede overblijfsels gevonden van een manskleed en bloedvlekken op de baan, op eene uitgestrektheid van ongeveer 90 meters. Op het oogenblik dezer schrikkelijke ontdek king, was het bloed dat aan het kleedingstuk kleefde nog vloeibaareenige grijsachtige haren kleefden aan de stoffen. Het parket van Gent, onmiddelijk verwittigd, is naar Hansbeke gegaan. Niet eene spoorweg ramp is sedert vrijdag op de baan van Brussel naar Oostende aangekondigd. Alles doet veronderstellen, dat de bebloede voorwerpen, op den weg gevonden, uit een rijtuig van den expresslrein zullen geworpen zijn in de nabijheid van Hansbeke. Het gerecht doet zorgvuldige opzoekingen om dit geheim te doorgronden. Verleden vrijdag voormiddag is te Oede- len eene moordpoging gepleegd op de ge naamde Julia Streuve, weduwe Vanhamme. door den genaamden Ed. Houtekeet, oud 28 jaar. Die vrouw, welke binnen eenige dagen in den echt ging treden met een ander persoon, was vrijdag morgend uitgegaan, om aan hare familie en kennissen haar huwelijk aan te kon digen. Ed. Hautekeet, die zeer verbitterd was omdat zij met hem niet wilde trouwen, ontmoette haar onderweg. Zonder aarzelen loste hij een pistoolschot op de vrouw en trof haar aan den hals. Vervolgens keerde hij het wapen naar zichzelven en loste een schot in de rechterzij. Beiden zijn niet doodelijk getroffen, maar verkeeren in gevaar. Het parket is zaterdag morgend ter plaatse geweest om die zaak te onderzoeken. Onaangename avontuur. Aan een Antwerpenaar is dezer dagen te Vilvoorde een niet zeer aangenaam avontuur overkomen. Die persoon heelt ongelukkig eenige trekken van gelijkenis met Armand Peltzer. Het gerucht is nu dezer dagen te Brussel en in den omtrek verspreid geweest, dit Armand Peltzer door eene bloedspuwing getroffen was op den buiten voegde men er zelf bij, dat hij daarvoor in vrijheid was gesteld. De persoon, waarvan wij spreken, kwam te Vilvoorde toen dit gerucht daar nog volop in omloop was. Sedert het begin der zaak Peltzer is het portret van Armand in gansch Belgie gekend. Eenige inwoners van Vilvoorde dachten nu in den reiziger Armand Peltzer te herkennen. Hel gerucht verspreidde zich met de snelheid van den bliksem, en weldra wist heel het stadje dat Armand Peltzer was aangekomen. Eene troep straatjongens volgden den orige- lukkigen reiziger op de hielen, en wal al be- leedigingen en verwenschingen dezen naar het hoofd geworpen werden, is gemakkelijk te begrijpen. De man vluchtte nu in deze dan in gene her berg de straatjeugd bleef op zijn buitenkomen wachten, en zij maakte het hem ten slotte zoo lastig, dat hij genoodzaakt geweest is de hulp der gendarmerie in te roepen. Moordpoging. Dijnsdag namiddag rond half vijf ure kwam een werkman in den winkel van 31. F. Rossaer, koopman in likeu ren. Turnhoutschebaan, 254, te Borgenhout. Hij vroeg een borrel en ging kort daarop weg, doch bleel op straat wandelen lot een tweede bezoeker, dien hij in den winkel had aange troffen, vertrokken was. Hij keerde terug en vroeg nog een borrel. De baas Rossaer schonk in en maakte ter zeiver tijd de opmerking, dat goede geesten terugkomen. Terwijl de werkman zijnen bor rel uitdronk, boog Bossaerzichover den spoel bak om glazen te wasschen. De werkman maakte van die gelegenheid ge bruik, om een mes te voorschijn te halen, en bracht er Rossaer eene sneê meè toe achter in den hals. Daarna nam hij de vlucht. Rossaer achtervolgde, gansch bebloed, zijnen aanvaller en op zijn geroep werd deze, wat verder op de Turnhoutschebaan, aangehouden. Rossaer weet niet wat die werkman tol den aanslag kan hebben aangezet. Hij kent hem niet en heeft hem slechts eens in zijnen winkel, den dag te voren, gezien. De betichte, van zijnen kant, beweert on- plichtig te zijn en loochent dat het mes, waar mee Rassaer gekwetst werd, het zijne is. De werkman is naar de gevangenis gebracht hij is geboortig van Zundert, en woonde te Borgenhout. Rossaer wordt in zijne woning verzorgd zijn toestand is bedenkelijk. Kind verbrand. ftlen schrijft uit Turnhout Zondag morgend ten 7 ure, is op het gehucht Winkel een huis melstallingenschuur toehoorende aan Ch. Theuwes, dooreenen brand totaal vernield. De gebouwen waren in gebruik bij den landbouwer Ant. Braes. Twee kooien en een varken zijn in deri brand omgekomen. Onder de puinhoopen der schuur, heeft men het verkoolde lijkje gevonden van het vierjarig zoontje van Braes. De sehade is nog al groot de gebouwen alleen waren verzekerd. Men leest inden Echo de Namur ftlen zal zich nog wel de schoolparade herinneren die door de liberalen van Ciney, in de maand augusti laatsleden gegeven werd. Er werd een oproep gedaan aan al de liberalen van het kanton al de muziekmaatschappijen van het land werden bijeengetrommeld een kolos saal banket had er plaatster eere van 31. Rolin enz. Kortom, de liberalen van Ciney, hadden, volgens de liberale dagbladen, veel iever en verkleefdheid aan het officieel onderwijs ge toond. Maar toen het uur van betalen geslagen was, stelden al die partijgangers van hetonzij- dig en kosteloos onderwijs voor op het ge- meente-budjet een krdeiel in te schrijven van 7,125 fr. voor de kosten te dekken van de ont vangst van 31. de minister. Ongelukkiglijk moest de hoógere overheid daarover beslissen. De bestendige deputatie heeft zich in een zijner zittingen van verleden maand met deze zaak bezig gehouden, en heelt eenvoudig de vraag van den gemeenteraad verworpen. ftlen is er in gelukt de hand te leggen op de kerkdieven, die gevaarlijke kwaaddoe ners die een groot getal kerkdiefstallen in die provincie Luik gepleegd hebben. De twee eerste, Smits en Burghardt, zitten reeds eeni gen lijd achter het slotde derde, Gobelette genaamd, is Maandag aangehouden op hel oogenblik dat hij eene dame van hare oorrin gen beroofde. ftlen schrijft uit Limburg Bree heeft altijd een bestier gehad dat eere aan zijne zaken deed en nogtans komt de ministerieele dwingelandij den goeden toe stand teenemaal bederven door het bouwen van eene nuttelooze middelbare school, sluit het budjet dees jaar met een tekort. Wat te doen Er moeten of wel nieuwe lasten gestemd, of wel goederen der gemeente verkocht worden, ora het gapend tekort aan te vullen en voor ieder kind in de middelbare geuzenschool 700 fr. per jaar te kunnen blijven opbrengen. Terwijl men tot die nuttelooze en ruïnee- rende onkosten gedwongen wordt, weigert het hooger bestuur de onkosten toe te laten voor het onderhoud der wegen en der gemeen tegebouwen Te vergeefs heeft de gemeenteraad bij hoo- gerhand geprotesteerd te vergeefs heeft hij doen zien dat er geen uitkomen meer aan die gemaakte schulden is, indien men voortgaat met al die nuttelooze kosten aan de gemeente op te leggen. Geen gehoor vindende, heeft de raad met algemeene stemmen besloten, iu zitfing van 13 januari, zijn ontslag te geven en de kiezers te laten beslissen tusschen zijne voorziening, en de verkwisting van het liberaal ministerie. FRANKRYK. Manifest van priDS Napoleon. Aanhouding van den prins. Eene depeche uit Parijs meldde dijnsdag na middag, dat 's morgens op de muren der stad een manifest aangeplakt was van prins Jérome Napoleon, en dat de polic'e die plakkaarten had doen aftrekken. Het is de eerste maal dat prins Napoleon zich stellig voordraagt als pretendent naar den troon van Frankrijk. De kritieken tegen de republiek gericht in het manifest, zijn gegrond, al de kon- servatieven stemmen daarmee in. Doch is het manifest op gepasten tijd verschenen? Zal het lot eenigen uilslag leiden? Dit valt erg te betwijfelen. De honapartislen zelf denken dat prins Jerome geen gunstig oogen blik gekozen heeft, om zijn manifest uit le veer- digen. Den dag voor de algemeene kiezingen, had het eene reden van beslaan kunnen hebben; thans zou hel kunnen onopgemerkt voorbijgaan, zoo het republiekaansch gouvernement er zelf niet zorg voor droeg, de algemeene aandacht op prins Jerome en op zijn manifest te roepen. Het manifest was in den nacht van maandag tot dinsdag gedrukt in de groote drukkerij der ruc du Croissant, 16. Het geheim was goed be waard gebleyen, en de publikalie van het stuk was dan ook eene ware verassing. Men had het papier op voorhand doen zegelen, uit vrees dal het bestuur, wanneer het kennis zou gehad heb ben van het dokument, het zegel zou weigeren. Ten een uur na middernacht begon men de manifesten op de muren aan der stad aan te plakken. De policie agenlen hadden echter spoe dig verslag ingediend, en in al de arrondisse menten werd bevel gegeven de plakkers aan te houden en de manileslen in beslag te nemen. Veertien van de 16 plakkers werden naar het policiebureel gebracht. Tezelver tijd begon men de plakkaarten van de muren le trekken, doch in zekere wijken gebeurde dat eerst laat in den voormiddag. Een groot getal raanifeflen, in brocbuur ge drukt, werden in de kiosken verkocht aan vijf centiementalrijke exemplaren waren reeds maandag avond naar de departementen verzon den. De drukkerij der rue du Croissant en het huis Renier, Places des Victoires, wier bedienden de manifesten hadden aangeplakt, werden gansch den dag bewaakt. Het getal plakkaarten en bro chures, die uitgedeeld zijn, beloopt honderd duizend. Men heeft vooral bemerkt dat prins Jerome zijn manifest geteekend heeft Napoleon, en niet Napoleon-Bonaparle-Jeróme, zooals hij gewoonlijk teekent. De houding, die hij ten opzichte der godsdienstige kwestie aanneemt, heeft ook een gui.sligen indruk gemaakt, alhoe wel over het algemeen de katholieke konserva- tieven weinig betrouwen hebben in de gezind heid van prins Jerome. Wat er ook van zij, liet fransch gouvernement schijnt niet zeer gerust over de gevolgen van het manifest; het heeft onmiddelijk strenge maat regels doen nemen. Vroeg in den namiddag werd prins Napoleon aangehouden en naar de gevaugenig, gezegd de Conciergerte, gebracht; hij werd voor den onderzoeksrechter geleid en bekende dal hij de schrijver was van het mani fest, 's morgends op de muren van Parijs aange plakt. I11 de wandelgangen der fransche Kamer was er bij de openiug der zitting, enkel spraak van het manifest van prins Napoleon. Men kende toen de aanhouding nog niet. Weldra echter was dit nieuws ook gekend en de bonapartisl- sclie afgeveerdigde, Cuneo d'Ornano vroeg on middelijk het woord. Dit werd hem geweigerd, doch later beklom 31. Jolibois de tribuun, om hel gouvernement over die aanhouding te inler- pelleeren. 31. Devès, minister van juslicie, antwoordde. Hij legde de feilen uit, die aanleiding hadden gegeven tot de aanhouding van prins Jerome, en verklaarde dat de onderzoeksrechter gehan deld had in de volheid zijuer onafhankelijkheid. De minister voegde er bij, dal hij zijn deel in de verantwoordelijkheid dier aanhouding wilde dra gen Die verklaring werd levendig toegejuicht op de banken der linkerzij. M. ftlartin-Keuillée, voorzitter der Union Rè- publicaine, stelde toen een dagorde voor, strek kende 0111 de handelwijze van het gouvernement, bij de aanhouding van prins Jerome, goed te keuren. Dit dagorde werd gestemd met eene overgroote meerderheid, 417 stemmen tegen 89. Dat was echter niet voldoende voor de vijanden van T keizerrijk. M. Floquel legde onmiddelijk een voorstel neer, waarvan hij lezing gaf. Dit voorstel strekte 0111 het verblijf op fianschen grond (in Frank rijk en in de koloniën) tc: ontzeggen aan al de leden der familien, die in Frankrijk geregeerd hebben. Men begrijpt het gewicht van dien maatregel. Indien dit voorstel gestemd werd, zouden al de leden van huis Bourbon, de hertog van Aumale, de graaf van Parijs, de prinsen van Orleans enz. insgelijks moeten verjaagd worden* Cok stegen er algemeene protestalienop onder de leden der rechterzij, toeD M. Floquet de hoogdringendheid voor zijn voorstel vroeg. De republiekaansche meerderheid der Kamer scheen echter hel hoofd te hebben verloren, door den onverwachte» slag haar door het manifest toe gebracht. Zij voelde dat hare macht ten einde is, dat zij de uiterste middelen moet gebruiken en met 328 stemmen legen 112 nam zij de hoog dringendheid aao voor hel voorstel van ftl. Floquet. Het republiekaansch gouvernement heeft ech ter de fout begaan, prins Napoleon le doen aan houden. De republiekaansche meerderheid in de Kamer van Afgeveerdigden, was door het mani fest geheel op hol gebrachtmen heeft uitzon deringswetten, maatregelen van vervolging ge vraagd. Die verslagenheid der republiekanen heeft de bonaparlisten getroffen, en hel manifest van prins Napoleon is thans hun ordewoord geworden. Le Pays, van 31. Paul de Cassagnac, sluit zich alleen bij die beweging niet aan. ftj. de Cassa- gnac beknibbelt hevig het manifest en verklaart dat de groote meerderheid der bonaparlische partij er vreemd aan is. Uit de berichten die uil de verschillende departementen le Parijs toeko men, mag men nogtans besluiten dal de keizer lijke partij besloten is, zich rond prins Jerome te scharen. De gematigde republiekanen begrijpen dat de aanhouding van prins Napoleon eene groote fout is van wege het gouvernement. Dit laatste heeft bewezen dal hel geen betrouwen heeft in de republiekaansche instellingen. De republiek wankelt, en een andere vorm van regeering zal binnen kort de tegenwoordige vervangen. Zal prins Napoleon in zijne poging gelukken? Dat is eene tweede kwestie waarop men het ant woord moet schuldig blijven. In alle geval, de republiekanen schijnen er zich op toe te leggen 'het belang van hei volk ten zijnen voordeele te verwekken. HOLLAND. Spoorwegongeluk. ftlen schrijft uit 's Gra- venhage, 16 januari Dezen morgend heeft bij Voorburd een spoor wegongeluk plaats gehad, dat vreeselijke ge volgen had kunnen hebben. Toen de trein van den Rijnspoorweg, ten 6 ure 23 minuten uit 's Gravenhage vertrokken en te Voorburg stoppende, uit laatstgenoemde statie vertrok, stond de brug over de vliet open. De trein had gelukkig nog geen groote snel heid. Lokomolief en tender stortten tusschen beide hoofden, en bleven boven het water hangen. De machinist alleen werd door den schok in de vliet geworpen, maar hij wist zich door zwemmen te redden. Andere persoonlijke ongelukken, buiten eenige lichte kneuzingen door reizigers bekomen, zijn niet te betreuren. Een ander bericht zegt dat de brug en twee wagens zwaar beschadigd zijn. ftlen hoopt dat de belemmering niet van lan gen duur zal zijn. Het ongeluk wordt aan ver- zuimenis der bedienden in het volbrengen hun ner plichten toegeschreven. Verschrikkelijke ontploffing. 40 dooden. Amsterdam, 19 januari. Heden morgend hebben drie verschrikkelijke ontploffingen plaats gehad in de poeierfabrie- ken nabij Muiden, op 3 mijlen afstand van Amsterdam. Van bijna al de huizen van Aluiden, zijn de daken afgeslagen. liet getal slachtoffers is nog niet gekend, ftlen vreest dat er 40 dooden zijn. In de omliggende steden en dorpen is er groote schade veroorzaakt. De slag der ontplof fing werd gehoord tol in Amsterdam, waar in de oostelijke voorstad in verscheidene huizen de vensterruiten in stukken gesprongen zijn. (31uiden is eene vestingstad in Noord-Holland, aan den mond der Veoht; de bevolking bedraagt ongeveer 1800 inwoners.)

De Denderbode | 1883 | | pagina 2