Timmer- en Dakwerken ten, die als vuilnisputten zijn van liet men schelijk versland en die, ondanks hunne bloe men, slechts een afgrijselijk bederf bedekken. Een christen moet de lezing vluchten van wer ken, die niet dan nadeel aan de menschheid gedaan hebben. Lacordaire, WETGEVENDE KAMERS. De Volkskamer hernam Dijnsdag 11. hare werkzaamheden. Eerst besprak de Vergade ring het wetsontwerp betrekkelijk 't gebruik der Vlaamsche taal in 't middelbaar onderwijs, wetsontwerp, over 't welk, volgens vroeger besluit, na de nieuwjaarsvacantie zou beslist worden. De wijziging voorgesteld doorM. De Vigne,wierd aangenomen. In het vlaamsch ge deelte des lands, bepaalt die wijziging, zal het onderwijs der voorbereidende klassen in de vlaamsche taal gegeven worden, doch men zal zorgen dat het fransch op den zelfden voet on derwezen worde, opdat de leerlingen de lioo- gere klassen met vrucht zouden kunnen vol gen. Die dubbelzinnige wetsbepaling werd krachtdadig bestreden, omdat zij, al in de schijn den vlaming voldoening gevende, het onderwijs der vlaamsche taal aan de vijande lijke ondernemingen van eene verfranschte bureaucratie overlevert. Na een hevigen rede twist wierd het wetsontwerp gestemd met 96 stemmen tegen 2. Woensdag zou de Vergadering de vraag van vrijen invoerder gesponnen katoenengarens be spreken. Vooraleer dit onderwerp te behande len, wenschte de heer Meyers van Tongeren, eenige uitleggingen aan de Kamer te geven over de zaak die 't onderwerp zal zijn der in terpellatie welke hij den heer Rolin heeft aangekondigd.... M. Rolin weigerde M. Meyers te aanhooren, omdat hij de noodige inlichtin gen niet bezat, of liever, omdat hij zeker niet wist wat antwoorden. De slaafsche liberale meerderheid sprong den minister ter zijde en stelde brutaal weg een slot op den mond van den heer Meyers. Met 08 stemmen legen 44 wierd besloten dat de calholieke vertegen woordiger moest zwijgen. En dan zingen de liberalen dal wij in een land van vrijheid leven De kwestie van den vrijen invoer der katoe nen garens wierd door de eenen voorgestaan en door de anderen bestreden, en 't is ons onmo gelijk hierover in eenige verdere uitbreiding te treden. Zeggen wij dat het vertoogschrift ein delijk wierd verzonden naar de ministers van buitenlandsche zaken en van financiën. Ziehier, zegt de Court ier de Bruxellcs, het feit waarover M. Rolin schijnt bang te zijn geïnterpelleerd te worden en waarover hij het debat verzonden heeft lot woensdag morgen. M. Brecq, die ontvanger was van het enregis- trement en raadsheer te Tongeren, werd, nu een jaar geleden, ontvanger van het enregis- trementte Thienen genoemd. Den 22 septem ber 1882 heeft de bestendige Deputatie van Limburg een besluit uitgeveerdigd, dat M. Brecq vervallen verklaard van zijn mandaat van raadsheer te Tongeren. De gouverneur van Limburg ging daartegen den 23 september in beroep. Den 7 october verscheen er een ko ninklijk besluit, 't geen vóór dat er gestatueerd wordt over de vervalverklaring van M. Brecq in zake zijner lunktiën te Tongeren, beveelt dat er tot een onderzoek zal worden overgegaan over de teilen, ingeroepen tot staving van dien maatregel. Het gouvernement heeft dus toillen weten door een onderzoek, of M. Brecq inderdaad zijn ontvanger van enregistrement is te Thie nen!!!???!! Het onderzoek heeft den 25 novem ber plaats gehadmaar geen beslissing van het gouvernement, en zaterdag laatstleden zat M. Brecq nog in den gemeenteraad van Tongeren en vormde daar de meerderheid. Men begrijpt nu waarom M. Rolin er aan hield M. Meyers te doen zwijgen. GETERDE KARTONS, GEGALVANISEERD PLAAT IJZER, Zink, Dakpannen, Schaliën, Bekleedingen voor vochtige mui-en. J DE FONTAINE. 84, Noorder laan, te Brussel. Land van Riem. De luisterrijke Avondfeest welke ons Zondag II., door 't Land van Riem, wierd aangeboden, zal ongetwijfeld de goede faam van 't kunst minnend Gezelschap nog hooger hebben doen klimmen bij het talrijke en uitgelezene publiek 't welk de ruime zaal vervulde. De twee openingstukken voor Symphonie, wierden onder de leiding van den heer Direc tor Gustaaf Cammaert, met veel juistheid, sa menhang en muzikaal gevoel uitgevoerd, en verwekten dan ook de warmste toejuichingen. Het volksdrama De Dronkaard werd op eene onverbeterlijke wijze opgevoerd. Alle de acteurs begrepen grondig hunne rollen. Hun spel was hartroerend, hunne houding natuur lijk en hunne gebaren ongedwongen, in een woord, het huiselijke tooneel dat men ver beelde, werd ons zoo klaar en duidelijk voor oogen gesteld, dat menigeen tranen van aan doening voelde vloeien. Waarlijk Mevrouw Dussen, de heeren Karei Jacobs, Hector Arys en Jozef Quintyn, hebben zich overtroffen.... M. Jacobs verbeelde ons een waren dronkaard in gansch zijne verachtelijkheid. Wat de jeugdige juffer Michiels belrelt, bemerken wij, dat alhoe wel zij hier en daar haren rol niet al te wel bezat, zij toch menigvuldige bewijzen heeft ge leverd dal zij, met vlijt en studie, weldra tot een zeker punt van volmaaktheid in de kunst zal klimmen. Wat 't drama eigenlijk betreft, zeggen wij dat 't derde bedrijf iets of wat onder opzicht van den goeden smaak te wenschen liet. Wij raden dus onze vrienden aan in 't vervolg zulke stuk ken ter zijde te latenEr ontbreken immers geene goede zedelijke dramas Indien het drama bij menigeen tranen had doen vloeien, dan kwam voorzeker het blijspel Blauwe Schenen hen weldra in eene vrolijke stemming brengen. Dit blijspel is eene wel doordachte klucht, 't welk als het meesterlijk wordt opgevoord gelijk zondag lest, bij de aan- schouwers 't grootste genoegen, de meeste geestdrift doen ontstaan. De zang vooral was overheerlijk. M. Hector Arys behaalde weêr den palm. Mevrouw Dussen en Polijdoor De Paepe en Gustaaf Pape, verdienen eene eer volle melding niemand, wij duwen het luid uitroepen, kan hunne wederzijdsche rollen met meer natuurlijkheid en kunstgevoel vertolken. Onnoodig bijna hierbij te voegen dat de warmste toejuichingen de tooneelister.ten deele viel. Zeggen wij ten slotte, dat alle de aanwezigen ten hoogste voldaan waren, en zich onderlinge de vraag stelden Wanneer speelt J Land van Riem nogmaals PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. DeEerw. Heer De Meulemeester, coadjutor van Voorde, is onderpastor benoemd te Bug- genhout. ALLERHANDE NIEUWS. Zaterdag U. wierd een der werklieden van de maalderij van M. Leo Gheeraerdts, aan de Werf alhier, bij 't opleggen van eenen riem bij de mouw van zijne vest gegrepen en met den arm tusschen de kamwielen getrokken 't geen eene afgrijselijke wonde veroorzaakte De eerste geneeskundige hulp wierd hem ver leend ten huize van den heer doktor Frans Claus; later voerde men den gewonde naar 'l hospitaal. Donderdag morgend rond 4 uren ont moetten de nachtwakers J. De Coninek en E. Segers, de genoemden Waulers Joannes en Gustaaf, werklieden alhier, dragers elk van eenen zak ajuin. Toen deze laalsten de wets- dienaren in 't zicht kregen, wierpen zij hunne zakken af en namen de vlucht. Doch neven de zakken ajuin, vonden de nachtwakers ook twee zakken wortels. Geen twijfel of men stond hier voor eenen diefstal. De nachtwakers, geholpen door den agent. Van Branteghem, begaven zich onmiddelijk naar de woon van Wouters Gustaaf alwaar zij zijn broeder Joannes ook vonden, en hielden hen beide aan om ze naar de permanentie te leiden. Uit een nader onderzoek is gebleken dat de wortels ontstolen waren aan Jan-Baptist De Witte, landbouwer, Dendermondschesteenweg en de ajuinen aan Jank Van Caeckenbergh, Ledeschebaan te Aelst-Schaarbeke. Een natuurlijk geneesmiddel, in den waren zin van het woord, is noodig om de door onrein bloed ontstane smarten en pijnen als daar zijn huiduitslag, builen, zweren, puisten, open wonden, kliergezwellen, enz.; te genezen en dat middel is de Zwitsersche pillen van Rich. Biandt welker werking nim mer gelaaid heeft. Men vindt de Zwitsersche Pillen van Rich. Brandt in alle goede apothe ken, te Aelst, bij M. Meirschaut, opvolger van Vandenherreweghe. apotheker, it 70 ets. de doos; zoodat de dagelijksche kosten op slechts 2 ets. te staan komen. •JuRelfeesl. Maandag aanstaande, 29 Januari, viert de E. II. Sulmon, Pastor van Aygem, zijn gulden Jubelfeest van 50 jaren priesterschap. Groote toebereidselen wierden deze week door de gansche bevolking van Aygem gemaakt om de heugelijke Jubelfeest met den meesten luister te vieren, ja, arm en rijk viert meê. Wij wenschen den E. II. Herder van Aygem geluk en drukken de hoop uit hem nog vele jaren aan 't hoofd der belangrijke parochie te zien staan welke hij tot hiertoe met zooveel wijsheid bestierde. Ei*enil>otlegeni. Op Zondag 4 Februari, ten 3 uren namiddag, zal de ver maarde professor J. A. Thysebaert van Gent, in 't lokaal der Catholieke Jongensschool eene luisterrijke vertooning geven van onge looflijke en wonderbare Aine- rikaansche Tooverkunst. De werkzaamheden van den vermaarden loover- kundige zullen voorafgegaan worden van eene Voordracht over de opvoeding der hinders. Deze luisterrijke Feest wordt gegeven ten profijte der calholieke scholen van Erembodegem. Zaak-Peltzer. De brusselschekorrespendent van hetOrgane de Mons deelt de volgende inlichtingen 'meê over de geruchten, die in het publiek over de zaak-Peltzer in omloop zijn, doch die, wij her halen het, toch maar enkel geruchten zijn, waarvan tot nu toe geen enkel officieel beves tigd is Sedert Armand Peltzer veroordeeld is, zijn zekere nieuwe getuigen voor den dag gekomen. Zoo kent men thans twee zijner vrienden, die hem op den dag der misdaad, in de Wetstraat zouden gezien hebben een hunner, een inge nieur van Luik, welke dien dag moest trouwen en die te vergeefs het huis van een zijner ge tuigen zocht, zou hem zelfs hebben aangespro ken. Men vertelt ook dat men nu weet van waar hel geld komt de persoon die het gegeven heeft, wist natuurlijk niet waartoe het moest dienen. Eindelijk, men beweert dat men den be- ruchten geelen reiszak in eene statie te Lon den, in het bureel der depots, heeft ontdekt. Het parket zou den reiszak niet kunnen beko men, omdat volgens de engelsche wet, de reis pakken enkel mogen afgeleverd worden aan den verzender of aan den bestemmeling, tenzij in geval van misdrijT op heeler daad betrapt. De reiszak zou de brieven eener vrouw bevatten, alsook de kleeren waarmee Armand zich vermomd zou hebben om Bernays te ver moorden. Leon in dienstknecht verkleed zou Bernays hebben binnengeleid, terwijl Armand achter de hanggordijn der deur verborgen was. Wat er ook van zij van die geruchten, het zou in alle geval zonderling zijn, dat al die ge tuigen zich nu eerst deden kennen. Men is te Brussel eene professioneele school voor meisjes aan 't maken welke door de stad en den Staat zal betaald worden. In die school heeft men van nu af, zooals de Moniteur zegt 8 meesteressen voor de verschillige vakken van onderwijs. I professor van teekenkunst, 3 meesteressen voor het snijden en maken van confectien. 1 meesteres voor den naad, I voor het borduren, 1 voor het Engelsch, 1 voor het Duitsch, 1 >- voor den zang! En dat is maar om te beginnen!.... Zegt nu nog dat Brussel in den krot zit, en dat de Staal 25 millioen deficit heeft!... -Misdaad te Molenbeek. - Pol ders werd maandag niet in hel kabinet van den onderzoeksrechter M. Ketels gebrachthij werd ondervraagd in de gevangenis en gekon- fronleerd met verscheidene personen. Rond 10 ure is hij gekorifronteerd geworden met de drie kleine meisjes en het klein knaapje die zich den dag der misdaad bij Maria Wal- schaert bevonden. Denzelfden dag. in den namiddag, zijn M. Van Rolleghem. ollicier van policie leSt-Joost- ten-Noode, en zijn kollega M. Lommaerts. van Molenbeek, naar de gevangenis der Kleine Karmelieten gegaan, waar Rosalie X. gekon- fronteerd werd met Polders. Deze was nauwelijks uil zijne cel gekomen 0111 tegenover liet meisje geplaatst ie worden, of Rosalie X. verklaarde dat zij hem geloofde te herkennen als zijnde de persoon die den zak droeg. Maar, voegde zij er bij, hij heeft een anderen hoed op en zijn baard afgesneden. Polders, ondervraagd over deze zaak, heeft verklaard, dat hij inderdaad den 26 december 's avonds, een anderen hoed droeg. Toen men hem vroeg waar dien hoed was, zegde hij dat hij hem legen een anderen verwisseld had, bij een hoedenmaker in de Beenhouwerstraat, mits opleg van fr. 1,50. Wat de schoenen betreft, die Polders den dag der misdaad aan had zij worden door ge neesheeren en scheidkundigen onderzocht, om te beslatigen ol de roode vlekken die men op te zolen vindt, van bloed voortkomen. Na de konfronlalie hebben MM. Lommaerts en Van Rolleghem zich naar den hoedenmaker in de Beenhouwersstraat begeven. De hoeden- maker herinnert zich zeer wel dat hij :dien hoed verwisseld heelthij voegde er zelfs bij dat de persoon, die zich bij hem aanbood, zeer opgewonden was, en dat hij hem zijn gansch leven verleid heelt. Verscheidene personen, waaronder een be diende van den post, zijn woensdag gehoord geworden in hel kabinet van den onderzoeks rechter M. Ketels. Dijnsdag morgend hebben M. Lommaerts en een zijner kollegas een onderzoek gedaan in de villa, te Laeken. Deze nieuwe opzoekingen werden gedaan op het zeggen van een der twee vriendinnen van het slachtoffer. Dit meisje had gesproken van een vrouw die zich den dag der misdaad, met een lanteern naar de villa begeven had. Deze nieuwe opzoekingen hebben geen uit slag opgeleverd. Nadere bijzonderheden. Woensdag is Polders voor de korrektion- neele rechtbank van Brussel, 6C kamer, ver schenen, beschuldigd van landlooperij; de be schuldigde werd bijgestaan door zijn verdediger Mr Theodor. M. de substituut Dieudonné bekleedde den zetel van het openbaar ministerie. Hij vroeg de hervorming van het vonnis van simpel policie, en de veroordeeling van den verdachte. De rechtbank heeft het eerste vonnis be krachtigd en Polders vrijgesproken. Ilij werd eventwel niet in vrijheid gesteld, want na eene ondervraging van den onder zoeksrechter, M. Ketels, werd Polders in de gevangenis der Kleine Karmelieten opgesloten. Ilij is vrijdag voor de raadskamer versche nen. Polders heeft gevraagd om in hel ziekenhuis der gevangenis te wordenopgenomen.dat is hem onmiddelijk toegestaan want zijn toestand weinig voldoende. Een nieuw onderzoek heeft dijnsdag plaats gehad, in een huis der Pastorijstraat, te Molen beek. M. Moerman, ollicier van policie, gelast met hel onderzoek, heelt verschillende voor werpen in beslag genomen. Men heeft ook den waterput en de gemakken geruimd. De huurder van dit huis is vroeger voor ver scheidene schandelijke feiten veroordeeld ge weest. Op dit oogeublik is hij in de gevangenis der kleine Kamelieten opgesloten, en het is daar dat hij gekonfronteerd werd met de twee kleine gezellinnen van Maria Walschaert. De kinderen hebben hem niet herkend. De getuigenissen van verscheidene onder vraagde personen, verschillen dikwijls zooda nig, dat men er geen het minste geloof meer kan aan geven. blikkelijk. Men heeft hel lijk naar het gasthuis gebracht. Monens woonde in de Dijkstraat. Het parket van Kortrijk zet het onderzoek voort der zaak De la Royère, beschuldigd het vuur gesteken te hebben aan de fabriek die hij bestuurde te Halluin. De beschuldigde bevindt zich nog altijd in de gevangenis in Kortrijk. Hij is zeer neêrslaclitig en loochent zijne plichtig- lieid. Verscheidene getuigen zijn reeds onder vraagd geworden, onder andere vrouw F. Craye, van Halluin, die, eenige jaren geleden veroordeeld werd tot verscheidene maanden gevangenis, tengevolge eener poging tot brand stichting in de fabriek F. De la Royère. Waar schijnlijk zal deze zaak in den aanstaanden zittijd der assisen opgeroepen worden. Moord te Pont-a- Celles. Men is de grouwelijke misdaad nog niet vergelen die eenigen lijd geleden,gepleegd werd te Pont-a- Celles. Twee ouderlingen, een broeder en een zuster werden, te midden van den nacht, door een of meer kwaaddoeners overvallen. De man werd gedood Wat de vrouw betreft, zij is alhoewel erg gekwetst, de dood kunnen ont snappen. Het parket van Charleroi onderzoekt ieverig dit verschrikkelijk drama; maar lot nu toe zijn al de opzoekingen zonder uitslag gebleven. Eene nieuwe verklaring van groot belang is het parket toegekomen. M. Bisqueret, meester gast in de werkhuizen van MM. Deville-Chfitel en Cc, Birminghamstraat, te Molenbeek, heeft zich herinnert Lodewijk Polders den 26 decem ber, tusschen 5 en 5 1/2 ure 's avonds gezien te hebben. M. Bisqueret vergezelde zijn schoonvader die de feesten van Kersmis te Brussel was komen doorbrengen tot aan de Noordersla- tie. De schoonvader moest met den e.xpreslrein van 5,38 ure naar Luik vertrekken. Deze heeren bevonden zich in de wachtzaal der statie. M. Bisqueret, eenige jaren te Hoei gewoond hebbende, heeft Lodewijk Polders gekend. L. Polders kwam in de statie bij M. Bisque ret, drukte hem de hand, zegde goeden dag, er bijvoegende dat hij gelukkig was hem weêr te zien. Vervolgens heeft hij zich verwijderd, langs den kant der wachtzaal van 5dc klas. M. Bisqueret dacht toen dat hij met den trein naar Luik ging vertrekken, die, te Landen, eene korrespondencie heeft met Hoei. L. Polders had geen overjas aan. Hij had een ronden hoed op en droeg een duivenkevie in de hand. Ilij had geen baard. Ilij scheen zeer opgewonden. Hij wag ver gezeld op dit uur, eenige minuten voor het vertrek van den trein, door een kerel van zeer slecht uiterlijke. M. Bisqueret kan niet zeggen of Polders in den trein gestapt is. Men verzekert ons dat dinsdag avond, in een huis der Hertoginneplaats, te St. Jans-Molen- beek, een heer zou verteld hebben, dat hij, den dag der misdaad rond 5 1/2 ure namiddag, Polders zou ontmoet hebben in de omstreken van de Noorderstatie, in gezelschap van een man dien hij niet kende. Het heeft er weer gespannen te Gent! Verleden zondag was het kongres der studen ten. Van zaterdag avond waren er reeds met benden van Brussel en Luik toegekomen, en al de slecht befaamde huizen werden druk be zocht. In de Bennesteeg zijn deuren ingeloo- pen en treffelijke vrouwen, die langs die straat kwamen, werden beleedigd. Zondag slenterden de studenten in de meest verwaarloosde klee ding, arm aan arm, dronken langs de straten aan de deuren van verscheidene kerken, zijn zij tijdens de Mis komen huilen en schreeu wen verscheidene priesters werden bespot en beleedigd. In de herbergen waar de katho lieken zich vergaderden, hebben zij de ruiten uitgeslagen, alsook nog bij verscheidene bur gers. Daarna begaven zij zich naar hun lokaal de Polka, waar een nachtfeest plaats had. Maandag morgend lagen er studenten bij ho pen in de wachtzaal der statie te slapen. En nu is de zaak van 't liberalismus te Gent gered en het tekort van 28 millioen vergeten en ver geven Woensdag morgend, tien minuten vóór 6 ure, is aan de Kievitstraat te Antwerpen een treinwachter Arthur Monens, van een koopwa- rentrein van den Grand-Central gevallen en onder de wielen verpletterd. De ongelukkige werd afgrijselijk verminkt: dedood wasoogen- Hel gerecht heeft ongelukkiglijk geen enkel ernstig spoor kunneii vinden, en men heelt re den te gelooven dat de plichtigen nog zoo spoe dig niet zullen aangehouden worden. Zondag avond is een arme verkooper van katholieke dagbladen te Gerpinnes op eene laffe wijze aarigerad door twee kerels. De on - gelukkige kwam uit een koffiehuis, waar men hem geroepen had om een dagblad te koopen, toen een der twee bandieten op hem toe sprong, en hern een zoo geweldigen slag op hel hoofd toebracht, dat hij als voor dood op den grond iel Een voorbijganger, getuige van deze laaghartige daad, kwam aanstonds toe gesneld. De aanranders namen de lucht en zijn niet gekend. Wat het slachtoffer belrelt, het verkeert in zorgwekkenden toestand. Men leest in de Nouvellisle de Verniers Verleden zondag hebben in de kerk te Pepin- ster, tijdens de groote mis, erge wanorders plaats gehad; de priester heeft zelf de mis niet kunnen eindigen. De harmonie van Pepinster die de plechtigheid met hare welwillende me dewerking opluisterde, is, op verzoek van den pastoor, moeten heengaan. De wanordelijke tooneelen waren begonnen van in het begin der mis. Kinderen, die door zekere personen aangespoord waren, zijn in de kerk komen huilen, lieren en godslasteringen uitbraken. Toen het oogenblik der offerande gekomen was, heeft M. de pastoor aangekondigd dat zij niet plaats zou hebben, ten gevolge van de wanorde. Een der rustsloorders riep: Ik zal ze wel hooren met mijn hoed op! Ga voort Dit ergerlijke schandaal, schrijft ons een ooggetuige, werd gepleegd door vrijden kers en werklieden, die toegesneld waren om de plechtigheid te stooren. Een onderzoek is begonnen. Verleden Zondag hebben zes jonge lieden in eene herberg te Luik, een hunner gezellen met geweld zooveel jenever doen drinken, dat de ongelukkige ter plaatse is dood gebleven. Een onderzoek is begonnen. Verleden Zondag is te Retinne een moord gepleegd ten gevolge van een twist. Een per soon is bij middel van een pistoolschot gedood. De moordenaar is aangehouden. Het parket is ter plaatse gekomen. Een onderzoek is begon nen. Komeet. Men meldt uil Mexiko dat men in het observatorium te Puebla, eene nieuwe komeet ontdekt heeft nabij Jupiter. orde is dan ook door den kommandant uitge veerdigd. waarbij hij zijne onderhoorigen een wel verdienden lof toezwaait. Al. Amersfoort, uit Haarlemmermeer vraagt of de zeesluik van .Muiden niet geleden heeft. In dit geval zon een onverwachte sterke spring vloed haar verder kunnen vernielen, en zou het water nog grooterschade kunnen te weeg bren gen dan de vloed. FILWKRYK. Ter gelegenheid van den verjaardag, van het onthoofden van Lodewijk XVI, hebben Dijnsdag 22 Januari van 6 tot 12 ure, in de boelkapel te Parijs, zonder ophouden zielmissen plaats gehad die allen door een talrijk publiek werden bijge woond. Generaal Churette woonde een dezer missen bij. Toen hij de kapel verliet werd hij door verschillende policie-agenlen in het oog gehouden ofschoon hij gansch alleen door de stralen ging. De familie van Orleans is niet in de kapel geweest. Prins Napoleon wordt nog altijd streng bewaakt in de gevangenis der Concicrget'ie, hij enkel op zekei 'onciergeria, hij n de zalm wandelen palende aan zijne cel. De advokalen Busson en G. Lachaud mogen hem alleen HOLLAND. Ramp te Muiden. Wij lezen nog in den Tijd van Amsterdam Dal wij niet ten onrechte onze slem verhieven tegen hel verregaand cijnismns, waarmee de lij ken der verongelukte slachtoffers van de poeier- ramp te Muiden aan hel publiek voor geld wer den vertoond, mag ten overvloede blijken uil de bijzonderheden, die het Nieuws van den dag om trent dit onmenschelijk schandaal meödeelt Te midden van hel vreeselijkste gedrang, schrijft het blad, van stompen en vloeken verge zeld, geen enkel woord van weemoed of beklag, maar veeleer van ruwe. onvoegzame scherts of spot, en 't leek er meer naar of men een hok, waarin wilde dieren waren opgeslolt-n, bestorm de, dan of men eeu blik van medelijden op de stoffelijke overblijfselen wilde slaan van hen, die velleden vrijdag zoo plotseling zulk een droevig einde hadden Gelukkig dat woensdag de laatste overblijfse len der slachtoffers worden ter aarde besteld Dijnsdag heeft men nog het lijk gevonden van Eveit Klok, op 50 meters afstand van hel droog- huis, waarin hij bij de ontploffing werkzaam was. Het hoofd was echter niet aan den romp en is tot dusver nog niet gevonden, evenmin al de lijken van Vis, Kreune en Wilrum. De mili taire macht gaal steeds voort met het opruimen van puin, en reeds worden eenige der minst be schadigde gebouw. 11 hersteld, tot groote teleur stelling der Muidenaars, die niets zoo zeer vree zen als den wederopbouw van de zoo gevaarlijke pocierfabriek. Dal er verleden zondag een ontzettende volks menigte te Muiden en NVeesp geweest is, kan men opmaken uit het feil, dat er alleen per spoor 20,000 menschen naar Weesp zijn vervoerd, eü dat de Gooisclie stoomtram vrijdag, zaterdag en zondag 70,000 menschen vervoerde. Bovendien wes het aantal voelgnngeis zoo talrijk, dat op eenige plaatsen het rijden van den tram werd belet en hij er slechts met groote moeite in ge lukte, zich een doortocht te banen. In den namiddag ontsnapte de tram nog even aan een groot gevaar. Aan den overweg vau den ooslerspoorweg was juist een spoortrein van Am sterdam voorbijgereden en de sluitboom open- I gemaakt 0111 een trein van den tram door te la- I ten, toen op eens een spoortrein aan den anderen kant in volle vaart aankwam. Als door een won- der wisten de voetgangers zich Ie bergen en j bleef de stoomtram buiten aanraking. In liu0 j angst sloegen de passagiers van den tram eenige I ruiten in stukken. Na den middag was de dienst geheel onregeld. De telefoon weigerde zijn dienst en daardoor en door den dikken mist werd het j rijden bemoeilijkt. Gelukkig vernamen wij ech- j ter niets van ongelukken, waartoe de militaire I macht, behalve door het bewaken van het ler- 1 rein, op verschillende wijzen heeft meêgewerkt. Dat de bezetting van Kaarden zich bij hel on heil Ilink heeft gehouden, wordt algemeen her kend- Zij legde bij voorbeeld den afstand naar Muiden, zijnde 7 kwartiers, in een halfuur lijds j sloten, uil liaat voor buiischland, cn was er eindelijk af, met vijf spuiten achter zich. Eene garnizoen in gelukt hare gevangenis te ontvluchten To voel bezoeken. De toestand schijnt lang te zullen duren, want maandag heelt men op de binnenplaats der ge vangenis een wachthuis gesteld voor den agent, bijzonder gelast over hem te waken. Het onuerzoek weidt zeer traagzaam voortge zet gisteren heeft de onderzoeksrechter, M. Benoist, slechts één getuige gehoord. E&orp vernield. Om een gedacht te geven ic rampen, door do laatste overslroomingen ook in Frankrijk teweeg gebracht, dcclen de frar.sche dagbladen bet volgende meê Een der dorpen, die het meest door de laatste overslroomingen der Doubs geleden hebben, is zon- dor twijfel bat kleine Navilly. liet water heeftom zoo te zeggen gansch hot dorp weggeslagen, want enkele puinhoopen alleen wijzen nog de plaats aan waar hot slond. Vijf en-veertig huizen zijn totaal onbewoonbaar, zeventien huizon zijn ingestorl, moer dan honderd menschen rijn van alles ontbloot. Zij hebben noch woning, noch eten, noch kleêren meer l)it is slechts een der verschrikkelijkste bladzijden uit do akelige geschiedenis der laatste overslroomin gen. DUITSCH LAND* Schipbreuk der Cimbria. 415 Slachtoffers. Omtrent bel vergaan van de Cimbria, vinden wij in londensche en diitsche bladen nog gemeld dal het grootste deel der reizigers arme uitwij kelingen waren uil Pruisen, Bohemen en Hon- garié er waren ook lal van russische joden en 14 fransche matrozen, die lot Havre meevaar- den. Volgens eene opgave in de Hamburger Nach- richten^bedroeg li*t totaal der opvarenden 480, als 95 man ekwipugie, G eerste klas. 17 tweede klas en 562 tusschendek passagiers (onder welke 58 kinderen). Tot dusver zijn er van al die men schen slechts 65 terechtgekomen, deels in drie sloepen, deels door na het zinken van het schip in de topmasten te klimmen, waaruitzij latei- gered werden. De averie, door de Cimbria geleden, was zoo zwaar, dat hei schip binnen 25 (anderen zeggen 15) minuten na de aanvaring zonk. Door de scliuinsche ligging van het schip werd het uitzet ten der sloepen zeer hemoeielijkl de eerste die water gelaten werd, sloeg met hare gansche lading om. Wal er bericht wordt omtrent den ■odslrijd der honderden verdronkenen, is waar]ijk li a rtverscheurend Groolelijks wordt door de geredden de hou ding geprezen van den braven duitschen kapitein Hansen, die op zijn post bleef op de brug tot de golven hem letterlijk boven het hoofd samen- sloegen. Van eenen anderen kant wordt door den kor- respondenl van den Times gemeld, dat de kapi tein van het schip Sultan, aanstonds na zijne aankomst te Hamburg, werd aangehouden. Zijn schip ig insgelijks in beslag genomen. Door zich-zelf veroordeeld. Een geïllustreerd blad van Weenen verteld het volgende over het leven van prins von Bismark Over bet algemeen is Bismark onverschillig voor het oordeel der wereld en daarom meent men, dat hij ongevoelig is Maar er zijn oogenblikken, dat zijn hart week wordt en droefgeestigheid de veerkracht van zijn geest verlamt. Dan klaagt hij, dal hij vruchteloos heeft gestreden dat bij zijn leven aan ijdele pogingen heeft besteed, dat bijna alles hem is mislukt. Op een avond, in het najaar, van 1877 zat hij in eene kamer naast de oranjerie te Varzin bij bei vuur, en klaagde bitter, dal zijne politieke loopbaan hem geen genoegen en voldoening had geschonken. Niemand heeft er mij lief voor zegde hij. Het maakt mij niet populair. In mijn geheel leven heb ik niemand gelukkig gemaakt, noch mijzclven, noch mijne famillio, noch hetgeheele volk Zijne vrienden spraken hem tegen, maar hij hield yol, dal hij meer menschen ongelukkig dan gelukkig bad gemaakt Als ik er niet was geweest, zegde hij, a zou de wereld drie groote oorlogen minder hebben gezien tachtig duizend menschen, die in de kracht van hun leven zijn gevallen, zouden er misschien nog zijn en hoe velen ouders, broeders, zusters, weduwen zou den bun verdriet cn tranen zijn gespaard En bij zegde dit op toonals Hamlets tobeornol to be. Bismark is niet vrij \an bijgeloof. Ware Gebeurtenis Een officier der pruisischo cavalerie, M. von B zoon van een gekende duit schen generaal, maakte gedurende den oorlog 1870- I87t, kennis met de dochter van eenen edelman uit Brelanje. Be beide jonge lieden werden in bel geheim verloold Na den oorlog ontvluchtte hel meisje bet vaderlijke dak en trouwde met haar verloofde. Zij brachten hol eerste jaar van hun huwelijk in stille door op de de oevers van den Rijn. De ouders der jong getrouwde, die altijd het hu welijk hadden tegengewerkt, kwamen haar op zeke ren dag in Duilschland bezoeken. Uel regiment van von B. moest alsdan juist deelnemen aan de groote manceuvers, en de ouders der jonge ecblgenoole stol den nen officier voor hunne dochter naar Brelanje meê te nemen zij zou daar blijven lol na de manceu vers en dan zou de officier ze Kunnen komen afhalen. De echtgenoot stemde bierin uit blijdschap toe en de ouders vertrokken met hunne dochter. Na eenige dagen nogtans, terwijl de officier zich in hel kamp bevond, ontving hij eenen brief uit Bre lanje, waarin gomeld werd dat zijne vrouw doodelijk ziek was. Hij vloog naar hel verre Frankrijk en vond er bij zijne aankomst, zijne gemalin dood en begraven. Men toonde hem bet pas gesloten graf. Mei de wan hoop in het hart keerde de officier naar Buiischland terug Na eenige jaren trad de jonge officier in het huwe lijk met een duitsch meisje en hij werd weldra vader van een jongen. Beide echtelingen leefden gelukkig. Op zekeren avond, jaren nadien, zat de officier met zijne vrouw en een vriend in de huiskamer, loen on verwachts de deur openvloog, eene vrouw in armoe dige klceding de kamer binnenstormde en zich om den hals van den officier wierp, onder het uitspreken je was de cerslo vrouw van den officierJaren long werd zij door ha e ouders opgc-

De Denderbode | 1883 | | pagina 2