Timmer- en Dakwerken VolkekaDier. De Kamer hield zich in 't begin der week onledig met de kiezingen van Zinik (Soignies). Gelijk het te voorzien was, heelt de liberale meerderheid den afgekookten liberalen candi- daat, M. Wincqz, tegenstrijdig aan alle princie pen van recht en rechtveerdigbeid, als gekozen uitgeroepen. Om tot dien uitslag te geraken, heeft de liberale meerderheid niet min of meer dan 141 stembriefjes ten voordeele van den catholieken candidaat, M. Englebiennemoeten vernietigen. En men merke wel op dat alle deze stembriefjes door de kiesbureelen, uit liberalen samengesteld, waren goedgekeurd geweest, dat er niet een enkele opmerking door liberalen getuigen werd tegen gemaakt, en dat niemand tegen de kiezing had gerekla- meerd. De catholijke minderheid, bestreed kracht dadig de conclusiën van 'l verslag des lieeren Neujean. Te vergeefs wezen de achtbare lieeren Jacobs, Malou, Beeckman, Woeste, enz., op den schandelijken partijakt die de meerderheid zou daarstellen, en ook op de gevaren die er voor onze nationale instellingen onvermijdelijk zul len uil voortvloeien, doch de liberale meerder heid had geen ooren, niet den wil van 't kie zerskorps, maar haren wil in 't belang harer partij moest geschieden. Deze stemming is een schandaal, ja, een waar schandaal,want vier liberale leden,welke tot hiertoe in alle omstandigheden met de meerderheid slemden, de heeren Pirmez-, Hans- sens, Lambert en fSerstevens, konden bet over hun gemoed niet krijgen het goed te keuren en stemden met de catbolieke minderheid. Im mers ditmaal was het schandaal te erg, en zij hadden nog te veel eergevoel en reclitveerdig- heid in hunne ziel, om in dees geval onder het sicjubeo van paclia Frère te kunnen bukken Een ander liberaal,M. De Meur,onthield zich, en de verklaring zijner reden van onthouding was een kaakslag voor de liberale bedriegers. De liberale meerderheid aapt meer en meer de fransche radikalen na deze laatste ook verbreken tegen alle recht en rede de verkie zingen der personen die hen niet bevallen om dan hunne partijgangers als gekozen uit te roepen. M. Englebienne beviel onze liberalen niet, omdat zij in hem een te duchten tegen strever zouden vinden, terwijl M. Wincqz eene nulliteit is,alleen bekwaam om tot poesjenel aan pacha Frère en zijne sleepdragers te dienen. Ontmoedigen wij ons niet in tegenwoordig heid van die schandelijke parlijaansl3gen, herinneren wij cns steeds dat de kan zoo lang te water gaat tol dat zij eindelijk breekt Verder besprak de vergadering 't budjet des ministeries van oorlog. Door het overlijden van den heer Adolf Servaes, is thans de plaats van Beslierder aan ons Slachthuis open. Algemeen wordt er ge- wenscht, dat oris Stedelijk Bestuur een gedi- plomeerdenVeearts aan 't hoofd van ons Slacht huis zou stellen. Dit ware, volgens ons, een hoogst wijze maatregel, want de toezicht, vooral op de Zaterdaagsche Vleeschmerkt, laat veel te wenschen. Sedert lang. is er slechts één enkele keurder, en dit is onvoldoende. En daarbij het reglement van 't Slachthuis ver- eischt dat het vleesch door twee keurmeesters onderzocht worde. Nu, indien het verkieslijker gevonden wordt geen veearts aan 't hoofd van ons slachthuis te stellen dat men dan toch een veearts als keur der benoeme. Welke waarborg bestaat er heden? Toen de sansculotten in ons land kwamen, sloegen zij ook alles aan wat zij maar konden binnenpalmen hunne opvolgers, de geuzen, doen hetzelfde. M. Heyvaert, de gouverneur van Brugge, doet zijn bestom in de geschiedenis als eene andere proconsul aangeschreven te zijn. De Patrie meldt ons nu dat hij 59:25 fr. heeft aangeslagen, die voortkwamen van den verkoop vah negen huizekens toehoorende aan eene Timmer liêns-onderstandsmaatschappij. Die huizekens komen voort van de timmer mansgilde, die nu in onze dagen in onder standsmaatschappij veranderd is. Zonder omslag heeft de gouverneur die som aan de burgerlijke gasthuizen gegeven. Wat zal er nu gebeuren met andere stielen, die insgelijks in hun bezit bedreigd worden Er zijn bakkers, kleermakers, metselaars en smeders enz., die in hetzelfde geval zijn als dietimmerliê. Ziekte des Koning». De belgische dagbladen spreken over het algemeen weinig of Diet over de ziekte des koningsde buitenlandsche bladen integen deel maken er veel gewag van. Een korres- pondent schrijft over die ziekte aan een neder- landsch blad, onder dagteekening van 51 januari De koning is opnieuw ongesteld. Z. M. ligt te bed en de geneesheeren hebben volstrekte rust aanbevolen. Intusschen is de toestand van de ziekte, volgens de door mij van authentieke zijde ingewonnen inlichtingen, hoegenaamd niet onrustbarend en vereischt zij slechts eenige zorg en geduld. De koning heeft, zoo verhaalt men mij, zijne ongesteldheid aan eigene onvoorzichtigheid te wijten voor eeni- gen tijd® is hij, zonder militairen mantel of overfrak, te paard uitgereden en op een vrij verren rijtoer door een stortregen overvallen, zoodat hij door en door nat en van koude be vende in zijn paleis terugkeerde. Het beste bewijs echter dat zijn toestand hoegenaamd geen bezorgdheid inboezemt is wel dit, dat op 't oogenblik dat ik schrijf, het eerste Hofbal plaats heeft, waarop alleen de koningin de honneurs waarneemt. Ware 's konings toestand ook maar eenigzins onrustbarend, natuurlijk zou het bal niet zijn doorgegaan. Het bal aan 't Hof is inderdaad doorgegaan. LEtoile zegt dat de zalen van het paleis bezet waren door eene prachtige, glinsterende,schit terende menigte van uniformen en toiletten. De toestand der gezondheid van den ko- ning, hem niet toegelaten hebbende dit feest bij te wonen, zegt het blad, nam de koningin de honneurs der ontvangst waar. Een lichte wolk van droefgeestigheid, ingegeven door het gedacht van afwezigheid van haren ko et ninklijken echtgenoot, was op de trekken van Hare Majesteit zichtbaar. Na het bal en eenigeder toiletten beschreven te hebben, die het meest in het ooggaven, zegt l'Etoile Het hof heeft zich vroegtijdig verwijderd. Ten 1 uur was den laatste wals afgeloopen. <i De afwezigheid des konings, altijd zoo bemin- nelijk en welwillend voor de genoodigden, o nam een deel van het leven en de beweging o weg, welke gewoonlijk de koninklijke recep- tién kenmerken. Wij onlleenen aan 't Handelsblad een schrij ven uit Brussel van zijnen gewonenkorrespon- dent't welk wij niet dan met een gevoel van terughouding meêdeelen, en die, wij hopen het, met grond zal kunnen worden tegenge sproken Brussel, 1 Februari Ik wil niet wachten tot zondag om u heel ernstige en gewichtige geruchten meê te deelen die hier in omloop zijn en welke de brusselsche pers reeds zou hebben meegedeeld, indien men haar niet gevraagd bad voorloopig nog te zwij- De gezondheid des konings is ongelukkig lijk niet goed. Zijne Majesteit lijdt aan een ge zwel (ilumeuraan de heup, welke eene nog al bedenkelijke ontsteking aan de ingewanden heeft teweeg gebracht. d De ziekte heeft, zoo hel schijnt, zekere overeenkomst met die waarvan M. Gambetta was aangedaan, en gij zult begrijpen hoe onge rust het persooneel van hel paleis is. De koning zelf, die in den beginne alleenpjk de zorgen wilde van de doktor Zimmer, zijn gewonen doktor, is in zeker oogenblikken niet volledig gerust. Een persoon,weerdig om geloofd te worden verzekerd mij dal in den afgeloopen nacht een priester in het paleis werd geroepen en dat de koning zijne biecht beeft gesproken. Zijne Majesteit wordt verzorgt met eene treffende en hartroerende opoffering door de koningin, die den hoogen zieke schier geen oogenblik verlaat. In zekere geestelijke gestichten zijn gebe den gevraagd tot herstel der gezondheid van Zijne Majesteit. Om het publiek niet te verontrusten heeft het eerste bal aan 't Hof plaats gehad doch er is ernstig spraak het tweede bal te verdagen, dat den 5 februari zou plaats hebben. Laat ons hopen dat de doorluchtige zieke aan de beterhand kome Nog een slecht nieuws dat men te Brussel en in de voorsteden aankondigt er zouden eenige gevallen van typhus en kinderpokken zijn waargenomen. De slechte tijdingen over de ziekte des ko nings, voegt 't Handelsblad er ten slotte bij, zijn reeds sedert eenige dagen in omloop wij hebben ze terzij gelaten, doch die tijdingen houden zóódanig aan en verspreiden zich zóó danig van mond tol mond, dat wij denken plaats te moeten geven aan dezen brief, in de hoop dat de berichten deels zullen kunnen worden tegengesproken, en de loopende onrust tot be daren zal kunnen worden gebracht. GETERDE KARTONS, GEGALVANISEERD PLAAT IJZER, Zink, Dakpannen, Schaliën, Bekleedingen voor vochtige muren. J DÉ FONTAINE, 84, Noorder laan, te Brussel. ALLERHANDE NIEUWS. De heer Eugecn Carelte, stadsbouwmees ter alhier, is sedert dijnsdag avond 11 uren spoorloos verdwenen. De ieverigste opzoekin gen zijn tot hiertoe vruchteloos gebleven. Rond 11 uren verliet hij het Hotel de Flandre, Sialieplaats, tegelijkertijd met twee heeren dezer stad, welke hem den weg naar de Vaart hebben zien inslaan. Onze stadsbouwmeester gaf sedert eenigen lijd. teekens van zinsver bijstering bij zooverre,dal ons stedelijk Bestuur zich verplicht zag hem een verlof te geven ten einde wat uil te rusten en zich te herstellen. De personen welke eenige inlichtingen konnen geven betrekkelijk de verblijfplaats of eenig spoor zouden kunnen aanwijzen die lot eene ontdekking kan leiden,zullen wel doen er onze stedelijke politie dadelijk van te onder richten. Vrijdag nacht vijf minuten voor 12 uren, wierden de inwoners onzer stad uil hunnen slaap gewekt door hel geklep der brandklok op den toren des ouden stadhuizes. De torenwach ter verklaarde dat er brand was uitgeborsten aan de Zoutstraalpoort. De hoornblazers van ons vrijwillig Pompierskorps waren dadelijk aan 't werk en 10 minuten later kwam er eene brandspuit onder 't bevel van den commandant De Paepe Polydoor, aan 't estaminet Den Mei boom aan, alwaar hem door den brigadier van politie en eenige inwoners gezegd werd dat noch op de Zoütstraatpoort, noch op St-Job, iets in brand stond.Natuurlijkvaarden de Pom piers en de aldaar verzamelde inwooners in hevig gekijf tegen den torenwachter uit, die hen allen,zoo zonder eenige noodzakelijk heid, uit hunnen eersten slaap had gewekt. Reeds vóór half een uur waren de Pompiers met hunne spuiten in 't Arsenaal terug. Het brandde waarlijk, toen de torenwachter het noodsein gaf, doch hij bedroeg zich op den afstand 't was omtrent een halve mijl verder op Terjoden dat de hut van zekeren Eugeen De Schryver, door den feilen wind, op eenige oogenblikken de prooi der vlammen wierd. Ercmhodegeni. .Morgen Zondag 4 Februari, om 5 uren namiddag, in 't lokaal der catbolieke Jongensschool, luisterrijke ver tooning van ongelooflijke en wonderbare ameri- kaansche Tooverkunst, gegeven door den ver maarden professor, den lieer J. A. Tysebaerl van Gent. Deze vertooning zal voorafgegaan worden door eene voordracht over de opvoe ding der hinders. Vrijdag voormiddag werd Engelbert Van den Bossche, champetter vanVleckem, in eenen boscli, op 'tgrondgebied der gemeente Sor.ne- gem, doodgeslagen door twee wildstroopers die bij op heeter daad betrapte. De twee daders schijnen te zijn de genaamden De Clerq en ïten- neboog van Bambrugge gekende wildstroo pers. Deze twee kerels zijnreeds aangehouden en ter beschikking van der. Piocureur des ko nings van Audenaarde gesteld. Weeral een moord voor een stuk wild. Het schachtoffer was een zeer oppassend beambte, die algemeen geacht ën bemind werd. Heden zaterdag wierden door onzen heer Vrederechter twee Ooslenrijksche deserteurs voor landlooperij veroordeeld, tot 7 dagen ge vangzitting en de rest. Welstand te Brussel. Gedurende de maand december, zegt 't Handelsblad, wer den er te Brussel, den eenen dag door den anderen, niet minder dan 44 geaccepteerde wissels geprotesteerd. 44 per dag, beloopt zoo wat 1520 voor die maand alleen Men moet bekennen dat dit geen heel guns tig vooruitzicht geeft voor het pas aangevan gen jaar 1885; het bewijst in alle geval dat de voorspoed in Brussel nog altijd aanhoudt, zoo niet... erger wordt. Dat doet ons nogmaals denken aan den arade-Nieuwjaarsdag aan het Hof, toen onze overheden, rijk met goudloover beladen, ge friseerd en gepommadeerd, aan de koninklijke familie kwamen vertellen, dat alles voorspoe dig en eendrachtig was in Belgie. Hadde de koning eens die opgaaf van niel- betaalde wissels in de hand gehad en aan de lofsprekers geantwoord Maar, Mijnheeren, waar vindt gij dan toch dat Eldorado, die weeldeen dien voorspoed in Belgie De groote lieeren zouden bel antwoord schuldig gebleven zijn, maar waarschijnlijk iu hun eigen wel gemompeld hebben 't Is waar, dat bestaat nergens dan... in onzen eigen zak. Ja, de gegalonneerden zijn talrijk en goed betaald in Belgie, en voor hun is er geenen krumphunne traktementen worden ge durig hooger gebracht. Zij hebben geen ge protesteerde wissels, zij hebben hel weelderig en onbezorgd en van dal oogenblik moet al wal hen omgeeft ook maar weelderig gaan in ons landeke. Wanneer zal men toch aan de koningen de waarheid, de naakte waarheid doen kennen 44 geprotesteerde aangenomen wissels per dag te Brussel Salut brillant 1885. De Chronique klaagt er hevig over dat bet liberaal ministerie, in achttien maanden tijd zeven belangrijke posten te Brussel heeft toe vertrouwd aan geweldig groote klerikalen. Noemt ze alle zeven. We zouden ze we', eens willen kennen, die zeven klerikalen doch boe klein dat cijfer ook moge zijn, aanziet het de Chronique voor al te groot. Het blad wil zelfs geen halven klerikaal benoemd zien het wil al wat klerikaal is, letterlijk doodhongeren. En indien wij. aan het bewind gekomen, het zelfde stelsel van dat eerlijk troitoirblan eens toepasten Een groot nieuws gezonden van Brussel naar een dagblad uit de provincie Na den veldslag van Waterloo, ontving de hertog van Wellington, tot belooning voor den grooten rol dien hij erin gespeeld had, van koning Willem een overheerlijken eigendom, bestaande uit prachtige bosschen in de omstreken van de beroemde plaats waar Napoleon zijn troon ver loren bad. Men weet, dal in Engeland het eerste geboorterecht nog in voege is in de groote familien. Welnu, de rechlstreeksche afstamming beslaat beden niet meer in de fami lie Wellington. De belgische staat gaat zich nu in de plaats stellen van de erfgenamen van den overwinnaar van Waterloo. Deze eigendom wordt geschat op 8 millioen 8 millioentjes. M. Van Ilumbeeck is bekwaam om ze legebrui- ken voor het oprichten van nieuwe officieele scholen. Een liberaal dagblad van Brussel, de Europe, kondigt aan dat het lot nader order niet meer dagelijks maar enkel wekelijks zal verschijnen. Men zegt dat de koffie, dezen geliefkoos- den drank van den werkman en den arme, onder de artikels begrepen is op welke het gouvernement, eene vermeerdering van rech ten wil stellen. Waarom de rechten niet ver meerderen op den Champagne, en den Bour gogne, dezen geliefkoosden drank van den rentenier en den gelukkigen rijke?.... Misdaad te Molenl>eeU De ondervragingen, die bet parket aan de leerlin gen der klas, welke Maria Walschaert bijwoon de, heelt doen ondergaan, hebben niets doen ontdekken. De twee meisjes, die het slachtoffer den dag der misdaad vergezelden, worden nog dagelijks ondervraagd, doch zonder uitslag. Het parket heeft thans besloten tijdens een paar dagen, deze twee meisjes van hunne ou ders te scheiden. Men hoopt door dit middel, spoediger tot de bevestiging der waarheid te komen. Wij lezen in liet Fondsenblad van Gent o Onze confrater de Impartial, heeft in één en hetzelfde nummer van den Journal de Gand twee perels gevonden, welke te schoon zijn om ze aan onze lezers niet te laten zien. Ziet- hier den eersten Vóór de afzetting van den heer Dumont als bisschop van Doorhijk, schreeuwde de libe rale drukpers, en de Journal de Gand niet het minst, dat die prelaat zinneloos was. Nu be- weeren diezelfde dagbladen dat bij altijd zeer beider van geest is geweest. Daarin ligt geene tegenstrijdigheid, zegt de Journal. Wij hebben alle redens te gelooven dat de arli- kels welke toen in onze kolommen versche- nen zijn, door de kierikalen geschreven waren!» De tweede perel is deze de Journal de Gand zegt dat, indien Lodewijk XVI op het schavot 'is gestorven, zulks niemands schuld is dan de zijne hij moest maar de doodstraf afgeschaft hebben Onlangs ging een priester over de Recol- lettenbrug, te Gent. Voor hem stonden drie studenten de middelste was een bult. Op een oogenblik datde priester voorbijtrok, kwam er eene zedige jonge dochter. De bult schoon en lieflijk van latsoon, trachtte de jonge doch ter te omhelzen, maar deze vluchtte weg De priester daarop grimlachte. Ehwel, Mijnheer, zei hem de bult, waarom lacht gij omdat het mij gelieft, antwoorde hem de priester, al grimlachen. Maar dat en belieft mij niet! Zooveel te slechter voor u, zei de priester, maar waarom geeft gij mij de gelegenheid van te lachen Gij peist dat er in uwe bult veel aantrekkelijkheid zit en er is niets anders in dan domheid. Of de drie studentjes gingen, gij kunt het denken. De middelbare school der meisjes te Doornik heelt slechts ÏO leerlingen dit jaar toekomende jaar zullen er misschien nog 5 ol 4 zijn. Dit gesticht echter heeft nagenoeg zes honderd «luizend Iran Ken gekost. Dus meer dan 50,000 frank per leerling. Voeg hierbij de jaarwedden van het onderwijzend personeel, het onderhond, enz. en zeg dan nog dat liet ofliciëel onderwijs niet kostelijk is De 21 Januari zal voor ons allen eene dagteekening van droevige, van afschuwelijke herinnering'blijven. Den 21 Januari heeft de Fransche revolutie den heiligen koning Lodewijk XVI ter dood gebracht. Er zijn lieden die de groote en onsterfelijke grondstelsels der revolutie durven roemen. De misdaad van 21 Januari is voldoende om de revolutie en hare grrroote grondstelsels te brandmerken. De 21 Januari is ook voor ons, Belgen, eene afgrijselijke dagteekening. 't Is op dien dag dat de grafmakers van het katliolicismus aan het koninklijk handleeken de ongelukswet heb ben voorgelegd, om het lager onderwijs te ver geuzen en aan onze bevolkingen het geloof te ontrukken. Schande aan de revolutie Schande aan de grafmakers Men verzekert dal de voor moord ver oordeelde Alofs kortelings in de gevangenis overleden is, na de moord op de wed. Breuls te Smeermaes gepleegd, bekend te hebben, wat reeds werd verdacht, dat hij zich voor de moord op den keldertrap bad verborgen, en daar had gewacht tol dat de bezoekers de her berg verlaten hadden, om de misdaad te ple gen. Mede zegt men ons, beeft Alofs zich schul dig verklaard aan de moord, gepleegd op een persoon, die hangende in bet park te Maes- tricht werd gevonden Hij beweerde echter vreemd te zijn aan andere moorden, waaraan men hem plichtig geloofde. Nieuwsbode. liet parket beeft zondag proces-verbaal opgemaakt tegen de houders van twee speel huizen, waar men zich overleverde aan hel loto spel. Een der huizen zat van in den kelder tot op den zolder vol spelers. De spelen zijn in beslag genomen Aanzienlijke sommen waren reeds verspeeld. Verleden week had een land bouwer op eenen avond, drie koeien ter weerde van 15 a 1600 fr. verspeeld. Vrijdag is voor de korreklionneele recht bank van Hasselt verschenen de gewezen nota ris te Peer,thans zonder bekende verblijfplaats. Deze liberale notaris wordt belicht van schnlt- vervalschingen, gebruik van valsche wissels, altroggelarijen, misbruik van vertrouwen, be drieglijk ontvreemden van geldsommen en be drieglijke en enkele bankbreuk. Ongelukkiglijk is de vogel in lijds gaan vliegen, en bij zal zijne talrijke slachtoffers laten fluiten. Men schrijft uit luik aan de Gazette en andere liberale bladen De notaris Barbier is gevlucht en heeft een zeer aanzienlijk te kort achtergelaten. Dijnsdag avond is het gerecht in zijne woning geweest. Notaris Birbier bekleedde eene belangrijke plaats in de samenleving hij was aan verschei dene zeer aanzienlijke familien verbonden en talrijke personen hadden in hem het grootste vertrouwen. Het schijnt dat notaris Barbier geen over- drevene uilgaven deed bij is gehuwd en vader van twee kinderen. M. Boquet, procureur des konings, en M. Lavalleye,'onderzoeksrechter, hebben Dijns dag eene huiszoeking gedaan en de zegels ge legd op al de meubels, kantoor enz. Aanhoudingsmandaten ten laste van den notaris Barbier zijn in alle richtingen uitge- veerdigd bij zal ongetwijfeld spoedig aange houden worden. Hij heeft slechts een geringe som meege nomen drie dui/.end frank die bij 's morgens van zijn vertrek bij een bankier te luik gebaald had, en vijftien honderd frank van een vriend, die hem dat geld toevertrouwd had. De verdwijning van notaris Barbier heeft eene groote opschudding onder de luiksche bevolking teweeggebracht. Nadere bijzonderheden.) Wij lezen in den Etoile van dijnsdag II. De opschudding veroorzaakt door de ver dwijning van den notaris Barbier van Luik, vermeerdert elk oogenblik. liet getal slacht offers is overgroot en de ontvreemde sommen bëloopen lol een overgroot cijfer. Leden van de familie van den ontrouwen notaris, zijn onder het getal der slachtoffers en een hunner, zegt men, verliest 50,000 fr. Een arme dienstmeid verliest eene som van 15,000 fr. die zij aan Barbier toevertrouwd had. Het is ten gevolge eener klacht, die door een aannemer van Luik bij bet parket legen hem was ingediend, dat Barbier de vlucht genomen heeft. Men weet niet waar hij zich bevindt. Mis schien heeft hij zich gezelfmoord. Vandaag zullen al de papieren en dokumenten onder zocht worden. Barbier was verslaafd aan 't spel. Hij speel de bet baccarat. Op eenen avond verloor hij 4 a 5000 fr. Naar eene andere verklaring heeft Barbier donderdag zijne woning verlaten, zeggende dat hij zich naar Dinant begaf, 's Anderdags kwa men reeds verscheidene klanten hun geld te rug halen. Mad. Barbier besefte alsdan haar droevigen toestand en dacht het parket te moe ten inlichten over betgeen er gebeurd was. Het onderzoek der zaak ten laste van notaris Barbier, is woensdag begonnen. Dezegels wer den woensdag namiddag gelicht door M. Boe- quel, procureur des konings, en M. Lavalleye, onderzoeksrechter, bijgestaan door M. L. Lhoert griffier. De papieren werden in beslag genomen en zullen door de juslicie nauwkeurig onderzocht worden. Men weet nog niet waar de vluchteling zich bevindt. Het tekortbeloopt4 a 500,000fr. Reeds zegt men, had de familie van Mad. Barbier eenige jaren geleden, een aanzienlijk tekort gedekt, en ondanks die edelmoedige daad beeft Barbier zich opnieuw door den drift tot het spel laten meeslepen. Men meldt ook dat hij op zekeren dag zich met eenige leden zijner familie naar Brussel begeven had om eene vertooning bij te wonen. Gedurende een akt had bij het theater verlaten en was naar een speelhuis gegaan, waar bij op die eenige stonden 15,000 fr. verloren had. De notaris deed vele zaken en kon jaarlijks 20 a 25,000 fr. winnen. Met de inkomsten van de fortuin zijner vrouw had hij jaarlijks 55,000 fr. ter zijner beschikking. Het getal slachtoffers van de operatiën van notaris Barbier is nog niet gekend. Men zegt dat twee ban kiers van Luik hem een krediet geopend hadden en dal hunne verliezen 2nd,000 (r. beloopen Barbier is verleden donderdag, ten -2 ure namiddag vertrokken, zonder andere kleederen dan die hij droeg. Hij heeft slechts eene som van 450 tr. meê- genomeu. Daar zal hij niet ver kunnen meê gaan, Als een zijner slachtoffers meldt men een kleine koopman, wonen te Ponl-en-Thien d'Ans nabij Luik, die hem, eenigen lijd geloden, eene som van 5u00 fr. toevertrouwd had. Zooals wij gemeld hebben, werden woensdag door de onderzoeksmagistraten de zegel gelicht In het coffre-fort heeft men nog omtrent 60 fr. gevonden Wat de papieren betreft, men begrijpt dat men eerst na een langdurig onderzoek de middelen zal kennen welke Barbier gebruikte Men zegt dat men in zijne korrespondencie zien kan hoe hij aan hel spel verslaafd was en welke aan zienlijke sommen hij waagde. De vrederechter beeft, volgens de wel, op zijne beurt de zegels gelegd op de akten. Deze operatie is ditmaal gedaan in het belang en voor de zekerheid der klienten, en voorde waarborg der minderjarige kinderen. Men leest in den Courrier de la Meuse,van Maeslricht De tijpbuskoorts heerscht te Luik op eene onrustwekkende wijze. Een aanzien lijk getal Zusters van Liefde zijn in de stad aangekomen, om plaats te nemen aan liet bed der zieken. Op liet uur van zelfopoffering, weet men ze wel te vinden. Bij ons bad men er zes gevraagd vijftien hebben zich aangeboden daar zes voldoende waren, wachten de negen anderen en zijn gereed te vertrekken, indien de ziekte nog meer zou verspreiden. Moordpoging. Te Villens-Perwin, in de omstreken van Charleroi, is eene moordpoging gepleegd in de volgende omstandigheden Zondag, rond 7 ure 's morgends, kwam een onbekende iri de herberg A la Bergère, gelegen nabij liet kasteel van M. Dumont. Na zich eerst verzekerd te hebben dat de vrouw alleen te buis was, vroeg bij baar een glas bier. Terwijl de vrouw liern bediende, kwam eens klaps een andere kerel binnen, en zonder een enkel woord te spreken,sprong hijopde vrouw toe, wierp baar ten gronde, en bracht baar ten laatste nog een messteek toe in de borst. Ver volgens denkende dal de ongelukkige Jood was onderzochten de beide kerels geheel het buis, van onder tot boven, en namen alles meê wat zij goed vonden, onder andere eene som van 20Ü fr., de spaarpenningen dezer arme lieden. Toen de zoon en de vader uil de mis thuis kwamen, vonden zij de arme vrouw buiten kennis ten gronde liugen de noodige zorgen werden haar toegediend, en eindelijk kou zij eenige inlichtingen geven over hetgeen er gebeurd was. Haar toestand is zeer onrustwekkend. De gendarmen van Genappe en Fleurus, spoedig verwittigd, zoeken de moordenaars op, maar tot nu toe beeft men hen nog niet kunnen aan houden, alhoewel hun signalement overal ver spreid is. Sedert den 21 dezer is de genaamde Jos. Dutron, 50 jaar, ongehuwd, wonende te Char leroi, verdwenen. Ten vier ure verliet hij de fabrieken van de Providence om huiswaarts te keeren ten 6 ure heeft men hem voor de laat ste maal gezien op de Groenplaats te Charleroi. Van al 's anderdags begonnen de ouders bun nen zoon op te zoeken al zijne werkgezellen van de Providence ondervroegen zij zij werden getroffen door de verwarde antwoorden van een werkman, genaamd X... Zonderlinge om standigheid sedert den 21 bad deze kerel niet meer komen werken en was dagelijks van de eene herberg in de andere gegaan. X... hield staan dat bij "etleden dinsdag, ten 5 ure een glas bier gedronken had met Dulron aan den kant van den Coron. De ouders dienden eene klacht in bij den po- licie-kommissaris te Marcliienne, die den werk man in kwestie zeer lang ondervroeg. Er werd besloten naar de door liern aange duide herberg te gaan. Dit onderzoek bad zaterdag, rond 11 ure 's morgends plaats. X..., de ouders van Dulron en de policiekommisaris namen er deel aan. Nabij de Pont-de-Sambre gekomen, nam X.. de vlucht langs de Docherie. Men liep deu vluchteling achterna en bijna had mm hem bereikt, doch nabij eenmanteuvreerenden trein gekomen, legde X... het hoofd op de rails. Gelukkig kon de machinist op eenige centi meters alstand van het hoofd, den trein stil houden. X... werd alsdan aangehouden. Na een verhoor iu hel policie-bureel werd X... in vrijheid gesteld. Toen Dutron verdwenen is had hij zijn werk loon bij zich. (Gazelle de Charleroi Verschrikkelijke moord. Een schaap herder van Henripont, volgde dijnsdag met zijno kudde, den weg die naar hei gehucht Ledame leidt, toen hij eensklaps zijn bond in een bosch zag ver dwijnen Ondanks zijn herhaaldelijk geroep, kwam de hond niet terug. Zich rekenschap willende geven van hetgeen er gebeurde, naderde de schaapherder, en bevond zich weldra in tegenwoordigheid van het lijk eener vrouw, wier hoofd geheel onder de door nen en distels lag. Hij ging aanstonds den burgemeester verwittigen, die zich met den schepene ter plaatse begaf en hot eerste onderzoek deed. De gendarmerie van Braine le-Comte kwam spoe dig te Henripont het parket van Bergen was reeds 's avonds ter plaatse. Twee gendarmen hebben den nacht doorgebracht, op de plaats, waar men het lijk ontdekt beeft. Het parket, vergezeld van de doktors Decamps cn Rollin van Bergen, cn van een landmeter-expert, hebben zich eergisteren naar Henripont begeven, omf hel onderzoek voort te zeilen. Op bevel der magistraten werd hel lijk naar een hangaar gebrjchl nabij £de kerk, en daar hebben de geneesheeren de lijkschouwing gedaan, die rond 4 ure geëindigd was. Alles doet gelooven dal deze ongelukkige vrouw vermoord en vervolgens naar de plaats gesleept werd, waar men het lijk ontdekt heeft. Naar liet schijnt moet de vrouw nog geleefd heb ben, toen do moordenaar haar in het bosch gebracht heeft. De zoon dezer ongelukkige, Autoon Haulomme, geniet geene uitmuntende achting iu de gemeente. Erge vermoedens wegen op liern Hij werd aange houden cn door dc magistraten ondervraagd. Eergisteren morgend heeft meu hem naar Bergen overgebracht. Zijne houding verraadt Diet de minste ontroering. Men vertelt in het dorp dat hij dikwijls zijne arme moeder mishandelde, d>e ongeveer 70 jaar oud is. Volgens de verklaringen der geneesheeren zou vrouw Haulomme reeds twee of drie dagen dood geweest zijn, toen men hel lijk ontdekte. Wal den zoon van het slachtoffer betrelt, hij is van Braine-le-Comle naar Brussel gebracht, van waar men hem, vergezeld van gendarmen, naar de ge vangenis var. Bergen gevoerd heeft en waar hij thans opgesloten zit. Te Braine-le-Comle hebben de inwoners die zich op zijn doortocht bevonden, hem schreeuwend en uitjouwend vergezeld tol aan dc statie. Op deze plaats riep het volk als uit één mond Doodt hem doodt hem Toen do beschuldigde te Ilcnripontnankwam, heeft er een nog erger manifestie plaats gehad De gendar men zijn verplicht geweest hem legen de woede der dorpelingen tc beschermen. De weduwe Haulomme vreesde haren zoon, aan wicn zij geweigerd had geld le geven Toen men hol lijk ontkleedde, heeft men in hare koussen eene som gevonden van twee honderd frank. Anloine Haulomme is een sterke kerel Men zegl zcjfs dal hij gepoogd heeft te ontsnappen in den nacht, zan dinsdag lol woensdag, die hij doorge bracht heeft» onder de bewaking van gendarm, in eene zaal van het gemeentehuis te Henripont. liet verschrikkelijk© jaar. Wij lezen in den Pionnier de Scherbrookeeen fransclt blad, 't welk ons dezer dagen uit den Canada werd toegezonden In de Kerk van de parochie Oler-Emmel, op de Sarre, bisdom Trèves, komt men een oude latijnsche opschrift te ontdekken, be- lielzende de volgende wonderbare voorzeg- ging Als Sl-Marcus het Paaschlam zal aanbieden o St-Anlonius Sinxen vieren, en St-Jan, op II. Sacramentsdag Christus in 't II. Sacrament aanbidden, dan zal de wereld vol geween en samenzweringen wezen.

De Denderbode | 1883 | | pagina 2