Nieuwe Uitvinding, Timmer-en Dakwerken weduwenaar gebleven met een of meer kinde ren 6° Dengene, van wien de broeder acht jaren dienst vervuld heeft, op voorwaarde dat hij van het korps niet afwezig zij geweest ge- durende meer dan negen maanden in den loop der twee eerste jaren te rekenen van de op roepingonder de wapens, behalve voor wonden cn onvrijwillige ziekten. Dijnsdag lest werd voor de Correctioneele Rechtbank van Dendermonde de zaak behan deld betrekkelijk de nieuwe uitvinding gedaan door den vernuftigen Rijger uit 7 Verbond. Men herinnert zich dat het nieuw machien bestemd is om personen te ontvangen die met nieuw jaar en op andere tijdstippen op duimkruid uitgaan. Om 10 1/2 ure treed de Rechtbank in zitting. De dienstdoende deurwaarder roept de ge daagden op. De Rijger is afwezig. Zijn verde diger vraagt met verwondering: Waar zit de Spelnagel weer?... 't Zal zeker weer eene farce zijn die hij speelt?.. Altijd even snul; hij is zeker weêr in eene spleet gekropen!...» Op eens steekt de Rijger 't hoofd in de gehoorzaal; zijn verdediger pakt hem bij den kraag, duwt hem op 't bankske, zeggende: ziedaar lummel uwe plaats, niet te roeren en te zwijgen zulde of ge klapt u aan de galg.... De Rijger zet zich beteuterd neêr en zit de Rechters te bekijken gelijk nen uil door 't zoldergat. Uit 't verhoor der getuigen blijkt het zonne klaar dat vrouw Pels-Van der Borglit in 'l nieuw machien had gehangen, en er deerlijk was van tusschen gekomen. Voorzitter. Zeg eens, Rijger, wat weet gij bij te brengen tot uwe verdediging? Rijger. Die blauwe plekken en kwetsuren werden door mijn nieuw machien niet veroor zaakt; die vrouw wordt door haren man regel- matiglijk tweemaal ter week afgetoe Voorzitter. Halte lh! ga niet verder of.... gij begrijpt.... Eene stem. Hij liegt. M. de Voorzitter... Verdediger. (Tot de Rijger) Zwijg domme rik. guit Voorzitter. Zeg eens, Rijgerhebt gij vroe ger nooit veroordeeld geweest? Rijger. - Neen, neen. heer Voorzitter.... Voorzitter. Zoodan gij werdt, in 1881, niet veroordeeld voor slagen en verwondin gen?... Zoo, zoo.... Verdediger. Ik vraag verschooning, voor mijn cliënt, heer Voorzitter; de man is dagelijks in zijne politieke artikels zoo zeer verdiept Eene slem.(Die hij uit de Stad Gent en den Koophandel knipt.) Verdediger. dat alle zijne herberg- gevallen hem ontvlogen zijn.... Voorzitter. Begrepen.... Aangezien het genoegzaam bewezen is dat vrouw Pets-Van der Rorghl in 't machien, uilgevonden door den vernuftigen Rijger,heeft gehangen en er deerlijk is van tusschen gekomen Overwegende dat zulk eene nieuwe uilvin ding geroepen is om vele diensten te bewijzen aan alle dezen die op 't kantje van den nest zitten De Rechtbank, gehoord het openbaar Minis terie en gezien de toepasselijke artikels der wetten en onderrichtingen op 't stuk, recht doende, verleent een brevet, aan den vernufti gen Rijger, mits de betaling eener boet van VIJFTIG FRANKS EN' DE KOSTEN. Meester Rijger trekt met een gezicht zoo zuur als dobbelen wijnazijn de gehoorzaal uit, vlugt in eene herberg en lapt zeven metsers binnen om zijne alteratie te versmooren. Van daar loopt hij in eenen adem naar de- statie, stijgt op den trein en landt hier zonder onge makken aan. In plaats van zich naar huis te begeven, richt hij zijne rijgersbeenen naar de Graanmerkt en belt aan bij den heer bevelhebber der Troeps- kinderenschool.... Wat ging hij, suikerlooddaar verrichten? hoor ik vragen... Hola! heeren.... Hij ging zich wellicht weêr aanbevelen voor de levering der kerkboeken voor de eerste communie, ge lijk bij colonel Verbrugghen?... Neen, neen, dat is 't niet.... Ah! nu weet ik het.... In alle vonnissen of brevetten van dien aard staat er geschrevenWij bevelen aan alle hevelhebbers der gewapende macht des noods de hand te leenen tot de uitvoering enz.... en meester Rijger zal de heer bevelhebber gaan verwittigen zijn, dat hij kwam gebreveteerd te worden en des noods de hulp des legers zal inroepen om zijne rechten te doen eerbiedigen. LangemanDenderbode! miskadéééé, jonge. De Rijger, de bevelhebber en ik weten wat cr verklikt werd.... Goed, maar daarmee weten wij en vooral 't publiek het niet... en de heer bevelhebber zal 't ons niet willen zeggen?... Allons, Lange jonge lief, zeg het ons eens?... Neen, ik zeg heden niet anders dan: Wie iemand uit wraak verklikt. Al dikwerf zijn doel mismikt! WETGEVENDE KAMERS. 't Budjet van oorlog werd nog gedurende de zitting van Dijnsdag besproken en dan toch eindelijk aangenomen met 63 stemmen legen 12 en 2 onthoudingen. De Vergadering,na 51 Duitschers, 21 Hollan ders, 11 Franschen, 1 Engelschman, 1 Deen en l Amerikaan in de belgische familie te heb ben ingelijfd, keurde vervolgens de budjetten der dotatien en van de gendarmerie met eenpa righeid van stemmen goed. Opzichtens het budjet der dotatien verklaarde de heer Not- tiomb, iu naam der Rechterzijde, dal zij slechts dit budjet goedkeurde onder alle voorbehouding voor wal betreft de onkosten door de school- inkwisitie veroorzaakt. Donderdag ving de Kamer den redetwist aan over 't budjet des ministeries van justicie. Verscheidene redenaars der Rechterzijde he kelden den heer Bara over den kleingeestigen oorlog dien hij de geestelijken aandoet door de weigering van 't krediet bestemd voor de be zoldiging der kannunniken en de alschafling van 442 onderpastorijen. De liberale leden en vooral M. Bouvier leverden zich ter dezer gele genheid aan hunne gewoonlijke papenvreterij over. Onmogelijk is 't ons hierover meer uit te breiden wij verzenden onze geëerde lezers naar't officieel verslag,en dan zullen zij kunnen oordeelen met welke helsche razernij de libe ralen behebt zijn tegen alles wat van verre of van nabij de Kerk raakt. KIESKRONIJK. Onder de leden der liberale associatie te Brussel is eene lijst in omloop voor de kandi datuur van M. Ed. Picard, in vervanging van M. Bischoffsheim, overleden. De kandidatuur van M. Ferdinand Bischoffs heim wordt voorgesteld door t vintig leden van de associatie, aan wier hoofd zich M. J. Van Schoor, Senateur van Brussel bevindt. DAV1DSFONDS. AFDEEL1NG AELST. Zondag 18 Februari ten 6 uren's avonds, in de Zaal des Krings Df. Vriendschap, Korte-Zoutslraat, zal M.J. DE BEUCKER spre ken over Eenige beschouwingen in den Tempel der Schepping. Dit letterkundig feest zal de Zangmaatschap pij Ste-Cecilia opluisteren door het uitvoe ren van Koorzangen. Wij hebben de eer onze geëerde gea- bonneerden, welke den abonnementsprijs van 1882 nog niet hebben betaald, te berichten, dal wij hen kortelings eene kwittanlie door de Post zullen laten aanbieden. Wij verzoeken allen op eerste aanbod te betalen, ten einde ons verdere moeite te sparen. Men bemerke wel dat het de betaling over 1882 is welke wij verzoeken. WETTELIJK BESLUIT. Bij koninklijk besluit van 10 Februari 1883, wordt de lieer Lodw. Meert-Schuermans, aan gesteld als rechter aan onze Koophandels- Rechtbank. GETERDE IiARTOXS, GEGAL VA NISEER D PL A A T IJZER, Zink, Dakpannen, Schaliën, Bekleedingen voor vochtige muren. J DE FONTAINE, 84, Noorder laan, te Brussel. ALLERHANDE NIEUWS. Wij vernemen dal onze jeugdige stadgenoot, de heer Leo Bethune, zoon van den achtbaren Senator, het tweede exaam van candidaal in wijsbegeerte en letteren voor de jurij van Leuven met de allergrootste onderscheiding komt te ondergaan. Vlaming van hart en ziel, heeft de heer Bethune den voorkeur gegeven aan de historie der vlaamsche letterkunde. Onze beste gelukwenschen aan den jeugdi gen kamper voor de vlaamsche zaak... Mochten vele vlaamsche jongelingen zijn voorbeeld volgen! Voegen wij er bij dat deze jonge heer een oud-leerling is van ons Jesuïten-Collegie. Ondanks de ieverigste opsporingen is men er tot hiertoe niet in gelukt eenig spoor van den heer Eugeen Carelteonze stadsbouw meester, te ontdekken. Algemeen denkt rnen dat hij in den Dender zal gesukkeld zijn, en dat hij door den nog al hevigen stroom die men in den nacht zijner verdwijning bestaiigde, naar de Schelde en wellicht de zee in is gevoerd. De heer Carette verdween in den avond van Dijnsdag 50 januari jl.; zijne afwe zigheid duurt dus liedenzondagreeds 18dagen. Zondag nacht hoorden eenige bewoners van den Dam noodkreten die hen schenen uit den Dender op te gaan.Toen zij buiten kwamen was alles weer tot de stille teruggekeerd en zagen zij niets dan de voortslroomende waters. Sedert zondag vermist men den genaamden De Troyer, kuiper bij den heer Van Langendonck, fabiikantin tabak. .Men veronderstelt dat het dezen persoon is welke in den Dender is ge- loopen. Gevangenen gevlucht. Verleden Vrijdag morgen, rond 11 uren zijn twee gevangenen uit de gevangenis te Gent ontsnapt. Zij waren reeds op den boulevard der Godshuizen toen twee officieren, die van het verzekeringshuis kwamen, hen aan hunne kleeren erkenden, als zijnde twee gevangenen van de centrale gevangenis. De officieren liepen hen achterna en geluk ten er in eenen der vluchtelingen aan te hou den en hem terug naar zijne gedwongene woonstee te brengen. De tweede vluchteling is te St-Denijs-Wes- trem aangehouden de officieren, die eenen der ontsnapten aangehouden hebben, zijn MM. Saroléa. kapitein en de Hadelu, luitenant bij het 4® linieregiment. Hoe is die ontvluchting geschied In de Coupure lag een schip dat met steengruis, uit de gevangenis moest geladen worden. De ge vangenen moesten de zakken tot aan de bui tenpoort brengen, alwaar zij door werklieden overgenomen worden. 't is op het oogenblik dat zij hunne zakken afgegeven hadden, dat de twee kerels buiten- gesprongen en op de vlucht gegaan zijn. Men oordeele over den schrik van den gevangen bewaarder en de schildwacht, die de ontvluch ting niet konden beletten en hunnen post niet verlaten mochten om de vluchtelingen te ach tervolgen. Nadere bijzonderheden. Ziehier nog nadere bijzonderheden over de ontsnapping van twee gevangenen, die wij hooger mededeelen De twee gevangenen brachten kruiwagens tot aan de pooit, en ziende dat men ze een oogenblik uil het oog had verloren, sprongen zij over den wagen en liepen weg. De schildwacht loopt hen achterna, wil zijn geweer laden en schieten, maar gelukkiglijk houdt de vvacljter hem tegen, vreezende dat de kogel eenen voorbijganger zou kunnen treffen. Iritusschen waren de vluchtelingen langs den boulevard van Akkergem geloopen. De luitenant Hadelu heeft er een vastgegre pen en daar hij moeite had hem tegen te hou den, vroeg hij hulp. Eenige werklieden die daar omtrent waren, zagen dit schouwspel aan, maar kwamen niet helpen. Gelukkig kwam kapitein Saroléa daar juist ter plaatse, en ondanks den hevigen tegenstand van den gevangene, werd deze terug naar de gevangenis gebracht. De tweede vluchtte in de richting der Kort- rijkschepoort. Maar het duurde niet lang of ook deze kerel werd geknipt. De wachters en de gendarmen te peerd, hadden hem weldra op den weg naar Deinze aangehouden, en brach ten hem in een rijtuig terug naar de gevan genis. Men weet dat de gevangenen, die te Gent zitten, reeds allen 10 jaar te Leuven verbleven hebben, zoodus dat hel veroordeelden zijn voor erge misdaden. Aangaande de aanhouding der weggeloopen gevangenen, zegt het Fondsenblad, wordt ons door eenen pnzer lezers het volgende gemeld Het zijn niet de officiers die den vluchte ling op den boulevard der Godshuizen gevat hebben, maar wel de peerdenknechi uit de Bijloke, die met zijn peerd op weg was, toen hij den weggeloopen gevangene heeft geval. Hij heelt dezen in de handen der officiers ge leverd, daar hij zijn peerd niet mocht verlaten, om den gevangene zelf naar de gevangenis te leiden. Men schrijft uit Brussel 13 februari: Zondag namiddag,rond 2 uien, ontmoette zekere S. een meisje C. 11. genaamd, waar hij vroeger betrekkingen had meê gehad Het meisje sprak hein aan, en haalde oogenblikke- lijk een tleschken met vitriool uit den zak en poogde hem den inhoud in het aangezicht te werpen. Men is er in gelukt haar het fleschken te ontnemen. S. werd niettemin aan de hand getroffen. Zijne kleeren zijn beschadigd. Het meisje, nauwelijks 18 jaar oud, is aangehou den. Misdaad te Sl-Joost-ten -Noode. Een werkman van St-Joost-ten-Noode,de genaamde H., had donderdag morgend vernomen, dal een zijner vrienden, genaamd S., schandige zaken van zijne vrouw verteld had. Hij ging oogen- blikkelijk aan zijne echlgenoole bekend maken, en eischte van haar, dat zij met hem naar S. zou gaan om de zaak op te helderen. Op eenigeu afstand van de woning van S., vroeg II. aan haren man, haar alleen te laten binnen gaan. De man stond dit toe. Na verloop van eenige oogenblikken, ziende dat zijne vrouw niet terugkwam, besloot M. H... aan de woning van S... te gaan bellen. Vrouw S. opende de deur, en zegde dat zij niet wist of haar man thuis was. Op het zelfde oogenblik kwam S... van de trappen geloopen, en zoodra hij H... zag liep hij uil Ah gij zijl daar Hij sprong op hem toe en bracht hem verscheidene messteken toe. De toestand van het slachtoffer is zeer bedenkelijk. A.am*an<liiig; te !\Iölenl>eeli. De policie van Molenbeek heeft een kerel aangehouden, oud 24jaar, genaamd Piet S., die Maandag namiddag gepoogd had de schan delijkste feiten te plegen op een meisje van 16 jaar oud. De schurk had het meisje ten gronde geworpen aan den Beekkant,en ten einde haar het schreeuwen te beletten, had hij haar mond met aarde en slijk gevuld. Gelukkig kwamen eenige voorbijgangers toegesneld, die er in ge lukten den kerel aan te houden. Tegen den avond heeft het parket zich naar Molenbeek begeven om S. te ondervragen, die een gewel digen tegenstand geboden heeft aan degenen die hem aangehouden hebben. Wij hebben hooger de schandelijke aanran ding gemeld van een zestienjarig meisje. Zie hier nog eenige bijzonderheden Het meisje heel Sophie Dewit. en woont bij hare ouders op den Gentschensleenweg. Zij werkt, iu de hoedanigheid van strijkster, aan den Beekkant. Zij moest eene boodschap doen bij een inwo ner der Birminghamstraat. Het was 2 1/2 ure toen een groole sterke kerel haar bij zich riep. Het meisje nam de vlucht, doch de kerel ach tervolgde haar, greep haar vast en wierp haar ten gronde. Daar het meisje schreeuwde, nam de schurk slijk en slak het in den mond van het ongelukkig kind. Gelukkig hadden vrouw Van Cutsem en haar neef, M. Van de Veyver, de kreten van het meisje gnhoord. Beiden kwamen spoedig toe gesneld en sprongen op den kerel toe, die uit gestrekt op den grond lag. Een hevig gevecht ontstond tusschen M. Van de Veyver en Ed- mond Stevens.zoo heet de ellendeling. Stevens die een zeer sterke kerel was, gelukte erin te ontsnappen. M. Van de Veyver, die zich meester gemaakt had van de klak van den schurk, begaf zich on- middelijk naar het policiebureel en ging het gebeurde vertellen. Edmond Stevens werd een kwartier nadien aangehouden. De aangehoudene is een fabriekwerker. Hij zegt dat hij zich niet herinnert wat hij gedaan heeft. Wat het meisje betreft, haar gedrag was altijd onberispelijk. Het parket is 's avonds ter plaatse geweest. Maandag avond, rond 10 1/2 ure is een verschrikkelijke brand uitgebersten in het pa pierfabriek te Saventhem. Het dak is geheel afgebrand. De schade beloopt 15,000 a 20,000 fr. Alles is verzekerd, Een dertigtal werklieden die zich in de fabriek bevonden hebben het vuur uitgedoofd. Het bijzonderste deel van 't fabriek alsook-de woning van den bestuurder zijn onaangeroerd gebleven. De werklieden zullen gedurende eenige dagen niet kunnen werken. Moordpoging. De luxemburg- sche overheden hadden aan de brusselsche policie de tegenwoordigheid gemeld en de uit levering gevraagd van een postbediende, be schuldigd van aanzienlijke sommen ontvreemd te hebben. De policie van Sl-Joost-ten-Noode had ont dekt, dal deze ontrouwe bediende sedert eeni- gen lijd op eene kamer moonde in de Planten- straat. Zondag begaf zich de officier van policie, M. Van Rolleghem, naar de woning van den bediende, genaamd Nikolaas L..., en daar deze juist thuis was, wilde de officier van policie hem aanhouden. Oogenblikkelijk haalde Niko laas L... een pistool uit zijnen zak en wilde zich zelfmoorden. Het schot ging af, doch L... kon zich niet treffen. M. Van Rolleghem sprong op den ongeluk kige toe om hem te ontwapenen; doch Niko- laas L... loste ditmaal een schol op den cflicier van policie. Deze werd insgelijks niet getroffen. M. Van Rolleghem gelukte er ten slotte in zich van den kerel meester te maken. Op de lalel vond men brieven geschreven door den ongelukkige aan zijne ouders, waarin hij zijn misstap betreurde, vergiffenis vroeg en hen bekend maakte dat hij het inzicht had een einde aan zijn leven te stellen. Het wapen waarvan Nikolaas L... zich be diend had, werd in beslag genomen. Het was nog met vier kardoezen geladen, maar uit het onderzoek bleek, dat de kardoezen maar enkel met poeder gevuld waren. De wapenmaker die het pistool verkocht had, had het inzicht van den kooper geraden en hem dergelijke kardoe zen gegeven, ten einde het plegen eener mis daad te beletten. Misdaad. Eene verschrikkelijke mis daad heeft het vreedzame dorp Tourinne-la- Grosse, nabij Nijvel, in opschudding gebracht. Eenige maanden geleden trouwde M. Camiel Verger, pachter, met een meisje genaamd M. D'lleur. De man, van zeer zacht karakter, had het ongeluk de weerde van het geld niet te kennen. De jonge vrouw kende dit gebrek, en dacht dat zij invloed genoeg op hem zou hebben, om hem van dat gebrek te genezen. Gedurende eenigen lijd kon zij hem bedwingen, maar weldra hernam Verger zijne vroegere gewoon ten, cn zette zijne levenswijze voort. Van lijd tol tijd hadden ervan die huiselijke looneeltjes plaats, die eventwel de wreede misdaad niét deden voorzien, welke wij thans gaan ver halen Verleden zondag, dag van karnaval, daar er een weinig meer levendigheid in het dorp was, kwam Verger eerst ten 3 ure 's morgens thuis. Helaas, zijn beul wachtte hem. Toen hij in de kamer trad, sprong zijne vrouw op liern toe en bracht hem verscheidene messteken en hamerslagen toe. De ongelukkige viel weldra .badend in zijn bloed en doodelijk gewond ten gronde. De moordenares ging vervolgens den veld wachter roepen, en zegde hem dat hij eens moest gaan zien wat er in hare woning gebeurd was; daarna ging zij heel gerust naar de woning barer ouders. Toen de veldwachter ter plaats kwam, bood zich een afgrijselijk schouwspel voor zijne oogen aan'; hij vond M. Verger verschrikkelijk gewond. De doktor Decloux werd in allerhaast ge roepen, en diende den ongelukkige de eerste zorgen toe. De kruin van het hoofd van Verger is op eene lengte van verscheidene centimeters ge kloven; iiet rechteroog is letterlijk uitgesteken en liet achterste van het hoofd geheel verbrij zeld. Nabij het bed bevindt zich eene lange bloed streep, waar men veronderstelt.dat de man gevallen is, want men ziet in het bloed de sporen zijner handen, toen hij pogingen deed 0111 op te slaan op den muur, de deur, en de- stoelen bevinden zich verscheidene bloed- plekken. De gendarmen van Grez-Doiceau hebben de eerste bestatigingen gedaan en verscheidene voorwerpen in beslag genomen. Het parket van Nijvel is ter plaatse geweest. De gekwetste, die zich in een wanhopende toestand bevindt en geen enkel woord kan uitbrengen, behoort lol eene achtbare familie en telt vele vrienden. Vci'sclu'ikkeliik Geval. In de Lange Leenistraat te Antwerpen woont M. E..., glazenmaker van beroep. In deze fami lie is een kind van 12 jaar, dat zondag na het lof van O.-L.-V. kollegie, rond 5 uren thuis kwam. Om zijne zondagskleeren uil te doen, vroeg het kind aan zijne moeder waar zijne dagelijksche broek lag en de moeder hem de plaats in de kas gewezen hebbende, ging het jongske naar boven. Hel kind bleef lang, zeer lang weg en toen men eindelijk boven ging, vond men het voor zijn bed uitgestrekt liggen, met eenen steek in de zijde, onder het hart en dooreen pennemes toegebracht. Het kind heeft nog een uur ge leefd op de vragen die men deed wie hel de wonde had toegebracht, heeft het gezegd ik weet het niet. Anderen verklaren dat men niet verstond wat het kind zegde. Dr Caymax geroepen zijnde, heeft geene hulp kunnen toebrengen. De prokureurdes konings M Berré is onmiddelijk gekomen en heeft het onderzoek begonnen, llij heelt vermeend on middelijk den millitairen auditeur te moeten verwittigen, aangezien de verdenking viel op eenen militair, die in dit huis kamers bewoont. Wat erookvanzij, dezeoffiicier is voorloopig aangehouden. Heel die 2aak is geheimzinnig en men zal hel onderzoek der wetsdoktors moeten afwachten, om er breedvoeriger over ingelicht te worden. Later. Het geval heeft zich zooals hooger gezegd is opgedaan. De twee andere jongens waren reeds naar beneden gekomen en de jongste Emiel zocht nog altijd naar zijne broek en was zelfs tot op de eerste verdieping aan den trap gekomen, om te vragen ran zijne moeder waar de broek lag. Toen men het kind vond, lag het in zijne vuiligheid, en het handje op de wonde gedrukt die men later ontdekte. Het kon niet meer spreken, ten minste niet verstaanbaar. De eerw. heer Buermaus heeft het den H. Olie gegeven. Zooals wij hooger gezegd hebben is een tweede officier aangehouden, die niet in het huis van de Leemstraat woont, maar daar ge- komen was om een officier te bezoeken, die op de tweede verdieping zijne kamer heeft, maar die voor het oogenblik afwezig was. Volgens sommigen zou hij zich op de kamer van den afwezigen officier bevonden hebben, en zou hij beweeren dat het kind gekomen was om te stelen het kon wel is waar niet aan de hooge lade, maar hel zou op den vensterreigel gestaan hebben. Volgens dit verhaal zou hij alsdan op het kind geschoten hebben. Wij kunnen dit gezegde niet aannemen, al zou de pistool maar met weinig poeier geladen zijn geweest, zooals men zegt. De andere offi cier die beneden woont beweert dit schot ge hoord te hebben en naar boven te zijn gegaan. Op de kamer van zijn kollega zag hij niets dan wat rook, en de kamer van hel kind, waarvan de deur met eene spleet stond, zag hij evemin iets. Volgens anderen had de afwezige officier reeds vroeger gezegd dat hij een pistool in de lade, zoodanig gelegd, dat als men deze open trok er een schol zou afgaan. Er is dan ook een kogelteeken aan de sekretaire op te merken. Op dat schot zou een of zouden de twee offi ciers naar boven zijn gegaan zij zouden niets gezien hebben dan rook maar hoe is 't moge lijk dal zij uitgingen zonder iets te gebaren, zonder iets te zeggen aan demenschen beneden? Eenigen tijd nadien ging men naar boven en men vond het kind voor zijn beddeken liggen, de broek half aan, en meer dood dan levend. Al die hooger genoemde gezegden hangen niet aan-eeu en zijn de waarheid niet. Wij wil len niet veronderstellen wij willen voor 't oogenblik niet redeneeren over de onmogelijk heid van dit alles. Wij zeggen enkel die gezeg den zijn de wezenlijke waarheid niet. De officier, een oogenblik verdacht van plichljgheid in de ongelukkige zaak der Leemstraat, is zooals te voorzien was, losgelaten de tweede officier is niet aangehouden geweest, maar enkel in het geheim ge zel, lol dat de instructie geëindigd was. Hel geval wordt aan een ongeluk toegeschreven. De officier, die op hel tweede woont en bij wien het kind.dikw ijls speelde, had in de hoogste schuif van eene secretaire een geladen pistool gelegd, dal door een toestel zou algaan als men de schuif opende.Men had, zegde hij, zijne schuiven doorzocht, en hij had bewijzen dal hij brieven kwijl was. Hoe hel zij, was hel kind van dit toestel verwit tigd Is hel kind nu, dat zeer goed bij den officier gekend was, in de kamer gekomen en heeft het door nieuwsgierigheid gedreven, hetgeen heel begrijpelijk is hij een kind, a.ui de laè gefutseld Eilaas, de uil slag is noodlottig geweest. De kleine jongen is nog naar zijne kamer kunnen gaan, om voor zijn bed néér Ie vallen, getroffen als hij was door 'l geheimzinnig schot Wat wij niet be grijpen is, dat die pistool mei een stuk lood geladen was Itlel los poeier zoo immers voldoende zijn ge weest, om de personen in huis te verwittigen, dal er weer iemand aan de papieren van den bewoner raakte Omtrent 7 uren, gingen de twee officiers uit, na melijk de bewoner van hel eerste cn zijn vriend van hetzelfde regiment, die hem naar gewoonte was ko- med bezoeken. Toen de eerste aan de familie E vroeg wat er gaande was, en men zegde dal kleine Enuel stierf, mol eene wonde aan 't hart, vervoorderden zij hunnen weg zonder verder iels te zeggen. De kommissaris, M Cluylmans, geroepen verscheen weldra M Berré, prokureur des konings en M Slap- paerts, inslruktie rechter, vergezeld van zijn greffler kwamen ter plaatse, en wat de verdenking op den officier deed vallen was het vinden van den zakdoek, met bloed bevlekt en doorsneden, waarvan wij ge sproken hebben. Ten 10 uren 's avonds kwam de luitenant thuis, en verklaarde van niets te welen maar, zooals wij hebben gemeld, bekende hij eeri schot op de tweede verdieping gehoord te hebben llij was tweemaal naar boven gegaan en had op de kamer mok gezien-, hij had ook zijn hoofJ in de kamer van hel jongske gesteken, doch niets bemerkt. M. Berré maakte hem de opmerking dal hel we verwonderlijk was dal hij, na dit gebeurde, de famil lie niet verwittigd bad en, op het gezegde dat het kind stierf, zonder iels tezeggen doorging. Men vond dal de revolver 111 de schuif geen kogel bevatte, liet zijn die verschillende noollotlige omstandigheden welke den auditeur, dio middelerwijl gekomen was, deden besluiten den officier te doen aanhouden. De afwezige officier, die den revolver in de schuif had gelegd, heeft bekend dot dit wapen mei een stuk kogel geladen was, of kon geladen zijn. Deaangchou- dene is Dijnsdag ten 4 ure losgelaten, alsmede de tweede, die in hel geheim gehouden werd. De officiers van hel 8e, waarvan de aangehoudene deel maakt, schenen Dijnsdag genegen een proces in te spannen tegen een fransch blad, dal, zoo zij beweeren, zich gezegden veroorloofd had die bele digend voor bel korps waren. Wij denken echter niet dat die zaak zal voortgezet worden. Misdaad te Bourg-Leopold. Men schrijn uit Hasselt, 10 februari: Een verschrikkelijke misdaad is dezer dagen te Bourg-Leopold gepleegd. Maandag 4 februari, rond 11 ure 's avonds, maakte eene patroullie van acht jagers te voet, onder bevel van sergeant Baudelet, haar ronde in de gemeente, om liet behoud der orde te verzekeren. Een gevecht was ontstaan tus schen eenige soldaten van verschillende wa pens en burgers. De sergeant Baudelet wilde zich meester maken van een lancier, die deel nam aan het gevecht, doch de sergeant viel ten grode, getioffen door een messteek in den rug. De ongelukkige werd onmiddelijk opgeno men en naar het militaire gasthuis gebracht. Ondanks de hem toegediende zorgen fs de on gelukkige lieden morgend overleden. De sergeant Baudelet, die het slachtoffer ge worden is van zijnen plicht, was een dapper onderofficier, die de sympathie zijner gezellen en de achting zijner oversten genoot. De ouders van den ongelukkige, die te Saint- Ouen, nabij Parijs, wonen, zijn bij middel van eenedepeclie van het gebeurde verwittigd. Daags na den moord is eene onderzoeks- kommissie, bestaande uit drie officiers ter plaatse gekomen, doch men heeft niets kunnen ontdekken. Een Brandbrief. Dezer dagen ont ving M. N., ondervoorzitter der rechtbank te Thuin, een naamloozen brief, waarin hij ge sommeerd werd, poste-restante en onder.de letters A. K. C. 1)., 5, naar Antwerpen te zenden de som van fr. 43-52. Deed hij hel niet, dan.... zou aan zijne dochter een ongeluk overkomen. Hel parket van Antwerpen werd verwittigd en er werd besloten dat de brief zou geschre ven worden. Sedert eenige dagen was de post bewaakt door een agent der geheime politie. Zondag bood zich in de post een.... kaporaal van de regimentschool van een onzer linieregi- m'enten aan, om den brief af te halen. Die knaap werd onmiddelijk geklist en naar de gevangenis geleid, waar hij droevige bespie gelingen kan maken over de 45 fr. en.... 52 centiemen, die hij geëischt heeft van den on dervoorzitter eener rechtbank. De Gazetle van Brugge verhaalt het vol gende Verleden dijnsdag kwam eene moeder haar zoontje van 10 jaar aanbieden ineenedermeesl bevolkie katholieke scholen van Brugge. Het kijid had tot nu toe regelmatig eene onzer stadsscholen bijgewoond. Natuurlijk moest de bestuurder den jongen ondervragen om te we ten hoe verre deze geleerd was. Kent gij wel den Catechismus van buiten, vriendje O Ja Mijnheer. Hoeveel uitersten van den menseh zijn er? Drie, Mijnheer. Noem ze alle drie. De armen, de beenen, en hel hoofd n De knaap had al de anatomie geleerd Arm schaap, zei de moeder. Hij moei zijne eerste Communie doen (Historiek) Ontaarde Ouders. Het parket van Charleroi heeft verleden vrijdag een onderzoek begonnen, te Gosselies. Er is kwestie van eenen kindermoordhet algemeen gerucht beschuldigde de echtgenoo- ten B... wonende op hel gehucht Scort-lez- Moines, hun dochterke Maria Louisa, oud 7 jaar, vermoord te hebben. Twee dagen voor haren dood, hadden de geburen de arme kleine nog gezien in baren gewonen gezondheidstoestand- Toen men het nieuws van haren dood ver? nam, werden de ouders door elkeen beschul digd. Ziehier om welke reden: De kleine Maria werd dagelijks zeer slecht behandeld. Ondanks haren jeugdigen ouder dom en haar zwakheid deed men haar de meest vermoeiendste en walgelijkste werken doen. Zij was de asschepoester van het huis. Ver scheidene malen had men gezien dal de moe-

De Denderbode | 1883 | | pagina 2