Timmer- en Dakwerken Martinus-Franciscus Gheeraerdts, rijk waren, zijn heden, naar het schijnt geheel geruïneerd door de verwoestingen veroorzaakt door gemeld inseki. De brusselsche afgeveerdigden MM. V. Ar- nould, Buis, Goblet en Van der Kindere. heb ben aan de middensektie, gelast met het onderzoek der ontwerpen van kies hervorming eerien brief gezonden waarin zij de volgende princiepen voorstellen Bij hel tegenwoordig kiezerskorps zouden andere groepen kiezers gevoegd worden. Hel getal te kiezen kandidaten zouden verdeeld worden lusschen de verschillende groepen. In de gemeenten van minder dan 40,000 zie len zouden de kiezers van 40 frank, de helft plus een van den raad kiezen. De andere helft zou gekozen worden door de overige inwoners ten minste 25 jaar oud, die niet ondersteund worden door het weldadigheidsbureel, geen dienstboden zijn, enz. De wet zou hier zekere voorwaarden moeten bepalen. In de gemeenten van meer dan 10,000 inwo ners, worden 5 groepen van kiezers gevormd 4" de bekwaamheden 2" de cijuskiezers 3° de andere inwoners Elk dier groepen kiest een derde van den gemeenteraad. Dezelfde verdeeling in drie groepen zou toe gepast worden voor de provinciale en wetge vende kiezingen. Om die princiepen toe le passen op de Kamerkiezingén, is eene herzie ning der grondwet noodig. Het hoofdkarakter der verandering die wij voorstellen, zoo besluit de brief, is 4" Dat zij de drie groote maatschappelijke machten vertegenwoordigtverstnnd, kapitaal en werk. 2C Dat zij de grootste uitbreiding van bet stemrecht verzekert, zonder ooit den voorrang aan bet getal alleen te geven. a Paulo en Onder-Voorzitter van den bezon- deren Ifaad van Sottegem. De eerzame overledene was een moedige beieveraar van alle goede werken eu een overtuigde voorstaander der groote calholieke zaak. Onze calholieke vrienden van Sottegem worden diep beproefd; nauwelijks is de wonde geheeld door 'i overlijden van den betreurden heer Karei Van IIeieren veroor zaakt, of de onverbiddelijke dood maait den levensdraad al van dengenen welke hem altijd bad ter zijde gestaan en hem in 'l bestuur der goede werken had opgevolgd. Bedroeven wij ons niet; reeds geniet deze moedige christen hier boven den loon zijner goede daden, en voor hel overige, laat ons hopen in de Voorzienigheid Gods. GETERDE KARTONS, GEGALVANISEERD PLAAT IJZER, Zink, Dakpannen. Schaliën, Bckleedingen voor vochtige mu'*eii. J DE FONTAINE, 84, Noorder- laou, le Brussel. WETGEVENDE KAMERS. De vergadering hield zich voortdurend on ledig met het onderzoek der begrooting van justicie. Het krediet bestemd voor de eeredien- :;ten werd door de liberale logemannen lievig bevochten, terwijl de calholieke redenaars bet moedig verdedigden. Uit de antwoord van minister Bara, begrijpt men dat het ministerie de pretention zijner vrienden voor 'i oogenblik zal verslooten, doch dat de toekomst zwanger is van bedreigingen en liet, ten gepaste tijde, op zijne beurt, de religie- en priestervervolger zal spelen. RECHTERLIJKE KRONIJK. Men herinnert het zich nog eenige maan den geleden, werd de E. H. Matüujs, pastor van Nieuwerkerken, op aanklacht van den oflicieelen onderwijzer Van Gulle, vervolgd wegens beleediging tegen dezen laatsten van op den predikstoel uitgesproken. Men weet ook nog dat die oflicieelen kneukel, tijdens het zoo gezegd voor hem beleedigend sermoon, de kerk verliet den predikant met de vuist be dreigende en roepende Ik zal u wel vinden. De E. II. Matthys wierd vrijgesproken nie mand had in zijne woorden eenige beleediging voorden oflicieele kunnen ontdekken. Nu, maandag lest, stond de olficieele Van Gulle op zijne beurt voor de correclioneele Rechtbank van Dendermonde terecht onder de beschuldiging van smaad door gebaren jegens een bedienaar des eeredieustes in de uitoefe ning van zijn ministerie, misdrijf voorzien door 'tart. 443 van 't strafwetboek. De beschuldigende getuigen verklaarden allen dat de.oflicieele zich aan 't bedoeld misdrijf bad plichtig gemaak,terwijl de ontlastende getuigen zegde niets gezien noch geboord te hebben. De Rechtbank heeft de feiten der beschuldi ging genoegzaam bewezen gevonden en den oflicieelen kneukel Van Gulle veroordeeld tot 50 franks hoete en de kosten, en in geval van niet betaling der boete tot 15 dagen gevang zitting. Wij willen ons bij dit eenvoudig verhaal der zaak houden alleenlijk zullen wij ter dezer ge legenheid doen bemerken dal meesterke Van Guttc nu de waarheid van de spreuk ondervon den beeftWie een put graaft voor een ander, valt er gemeenlijk eerst in ZaaL.PcHzei'. De voorziening in cassatie der gebroeders Peltzer zal definitief opgeroepen worden op maandag 19 meert aan staande, voor de 2c Kamer (crimineele afdee- ling) van bet hof van cassatie, voorgezeten doorM. Van den Peerenboom. Gisteren is.de zaak op den rol gebracht en ingeschreven onder bet nummer 12768. /.aak ÏSei'imi'cl. De Eloile beige houdt staan dat Mgr Du Rousseaux nominaii- vement in beschuldiging zou gesteld zijn. Het Journal de Bruxelles verklaart daarente- gendat, volgens de verklaring van den onder zoeksrechter zelf aan Mgr Du Rousseaux, deze niet in beschuldiging gesteld is. Indien gij het waart, heeft de rechter hem gezegd, zou het mijn plicht zijn u te verwittigen. ALLERHANDE NIEUWS. Geld verloren.De persoon welke verledene week, des Zaterdags, geld beeft verloren kan daaromtrent inlichtingen verkrijgen ten Bureele van Den Denderbode. Ter oorzake van 't overlijden des heeren schepen Gheeraerdts, is de rouwvlag aan ons Stadhuis gelieeschen. Men schrijft uit Sottegem: Den 44 feb. heelt alhier de loting voor de milicie plaats ge had. Er wordt gewoonlijk alle jaren gevochten, maar zelden zooveel als ditmaal geweest is. In een gevecht tussclien vier personen, zijn twee gebroeders zoo erg mishandeld met vuistsla gen en stokken, dat zij er van te bed liggen. beeft bovendien vijl of zes messteken A. V., STERFGEVALLEN. Dezen nacht is alhier, na eene kortston dige ziekelijkheid, godvruclitiglijk over leden den heer, Schepen. Voorzitter van 't Weldadigheids bureel, oud-Provinciaalraadslid, enz. De stad Aelst verliest in den heer Schepen Gheeraerdts, een der bekwaam sten onder bare bestierders, een man welke altijd en overal bare belangen moe- diglijk wist voor te slaan, en zich altijd heelt waardig getoond van 't mandaat welke zijne medeburgers hem hadden toevertrouwd. Dé eerzame overledene werd geboren in 4808 en beeft dus den ouderdom van 74 jaren bereikt. De begrafenis zal plaats hebben Dijns- dag 27 februari, om 10 4/2 ure. R. I. P. Dijnsdag 20 dezer overleed godvruclitiglijk, na eene korte ziekelijkheid, in den nog jeug digen' ouderdom van 60 jaren, den heer Karei Van Melckebeke, Voor- giller der Conlerencie van den II. Vinceutius- bekomen en zijn broeder insgelijks. De daders zijn zekere L. F. en V. B., beiden van Sotte gem, tegen wicn proces-verbaal opgemaakt is. Ook te Strijpen zijn de messen getrokken. F. F. heeft vier messteken bekomende dader, een loteling van Sottegem, is insgelijks gekend. Wij vernemen bet volgende betreffende de misdaad te Molenbeek Zooals wij gemeld hebben, heelt Augustina Jeanquart aan liet ge recht nieuwe inlichtingen gegeven. De maat regel, waarvan men sedert eenigen lijd gespro ken beeft, is genomen: de twee kleine meisjes zijn in een pensionnaat gebracht. Men hoopt hen alzoo aan zekeren invloed te onttrekken. De liberale Nouvelles du Jour schiet aan den gouverneur van Brugge, aan M. Heyvacrt, den kogel der impopulariteit vlak in het hart. Men moet, zegt het blad, geen sektarissen hebben die op kleinen voet dezelfde rol spelen als de vertegenwoordigers, door de conventie van 1792 en 4798 in de provinciën gezonden. Men moet ook geen vuist prefeklen hebben gelijk in hel tweede keizerrijk. Men vangt, voegt liet blad er bij, geen vlie gen met azijn en dat is eene volksvvaarlieid die iedereen zal verstaan. Het schijnt alzoo dat M. Heyvaert naar Brugge was gezonden om calholieke vliegen te vangen, en dat hij daarin niet gelukt is. M. Heyvaert wordt dan ook letterlijk over boord geworpenhij, voor wien de liberale pers, zelfs in de zaak van IJeule, zooveel bloe men strooide Volgens de Gazelle zal de benoeming van M. de Brauwere, als gouverneur van West- Vlaanderen, in T begin van meert in den Moniteur verschijnen. 31. Heyvaert moet alzoo opkra men: doch zal het eene verbetering zijn?... Men meldt aan den Courrier de Bruxelles, dat de burgemeester van St-Gillis, in die ge meente een bericht heelt doen aanplakken, waarin het publiek verwittigd wordt, dat, in dien de oflicieele school der Zwedenstraat niet meer bezocht wordt dan nu, men verplicht zal zijn de school te sluiten. Naar bet schijnt is er kwestie, op de linie van den bèlgischen Staat, de koepons been en weêr van de drij klassen voor expresstreinen af te schallen de koepons been en weêr voor ordinaire treinen zouden geldig gemaakt wor den voor de expresstreinen. De prijs der koepons heen en weêr voor or dinaire treinen zou vermeerderd worden met 50 ten honderd van het verschil dat bestaat tusschen deze koepons en de koepons been en weêr express. In een woord de koepons der drij klassen heen en weêr, voor expresstreinen, zouden afgeschaft worden en de prijs der koepons been en weêr voor ordinaire treinen verhoogd worden. Te Antwerpen en te Gent moeten de hon den eene medalic dragen door de zorgen van M. Buis, burgemeester van Brussel, zullen de i gemeenteraadsleden der hoofdstad er ook ieder eene bekomen, om hen van de gewone stervelingen te onderscheiden. Wat die meda- lie echter van de hondendekoralie onderscheidt, is dat zij niet in België maar te I^arijs gegra veerd is dat zij van goud is en dat zij geen tien centiemen zal kosten, maar 120 fr. zonder liet arbeidsloon. De. kosten van al de medaliën te samen zullen ongeveer 10,000 fr. bedragen En de gelukkige Brusselaars moeten dat beta len Baldadigheden. Men schrijft uit 3Iechelen 22 februariAchter St-Janskerk staat een bolken van Oliveten, hetwelk door een hekken'is omringd. Een groot Cristus- beeld ligt daar in biddende houding geknield, en rondom dit beeld eenige slapende apostelen Op eenige stappen van daar steekt een zware, dikke staak in den grond. Dezen nacht hebben slechte kerels dien staak uitgerukt en door de grietje lieêr., gepoogd liet beeld met dat zware bout in stukken te slaan. In alle geval is liet beeld omgeworpen en ligt nu met hel aange zicht tegen den muur. De paal ligt er neven aan den voel. Dit hofken was als een toe vluchtsoord voor ganscli Mecbelen. Gedurig zit daar iemand geknield te bidden, zelfs som tijds 's nachts. Tijdens de cholera kwamen de mensclien daar met honderden. De baldadig heid, die er gepleegd is, treft dan ook des te meer. Het volk stroomt in massa toe om de gepleegde baldadigheid te zien, de afkeuring en veroiitweerdiging is algemeen. Zal liet on derzoek de plegers van dit schandaal vinden Dat is de vraag. Brand. Dinsdag is te Mecbelen brand ontstaan in de droogkamen van liet borstelfa- briek van M. Horster, Jodenstraat. Het gebouw en een gedeelte van den inhoud zijn vernield. De schade beloopt 900 fr., verzekerd door de y. G. van Brussel. Te Vorselaar beeft ook een brand plaats gehad, zondag avond ten 9 1/2 ure. Een buis met schuur en stalling, loelioorende aan M. Alois, herbergier, is afgebrand. De schade wordt berekend op 2,500 fr. Alles was verze kerd door de Propriétaires réunis. In de maand december laatstleden heb ben twee behendige aftruggelaars de omlig gende gemeenten van St-Nicolaas bezocht en bij de burgers geld gevraagd, onder voorwend sel dat het voor liet een of ander klooster of voor de katholieke scholen was. De ieverige kommissaris van policie is er in gelukt die ke rels te ontdekken. Degene die de rol van pas tor of broeder speelde, is zekeren Petrus V. d. M., geboren Fe Campenliout, en zijnen gezel is zekere Cli. I,..., geboren te St-Nicolaas en wo- nachtig te Antwerpen. Wij vernemen dat zij reeds voor de rechtbank van eersten aanleg ie Dendermonde verschenen,zijn op woensdag 21 dezer maand, uit hoofde van aftruggelarijen. Een groot getal getuigen werden gehoord. - De Palrie deelt meê dat er over een jaar, te 3Ieenen twee gezusters, als onderwijzeres sen uil Brussel zijn aangekomen. Die dames leerden den calliechismus en kregen daarvoor ieder 460 fr. extra. Zondags gingen de twee gezusters naar de Mis, en in de week bezochten zij de kerk. Eenige dagen geleden werd een dezer meisjes erg ziek, en de deken ging naar de gemeente school. om de zieke te bezoeken. Croote verwondering, toen de priester ver nam dat de zieke.... protestant was en dat er een dominee uil Brussel was gekomen om baar bij te staan. Is dit geval waarheid, wat zegt dan 31. Van Humbeeck van dat kerkbezoek en dat callie chismus leeren Hoe, men zendt proteslantsclie vrouwen om den roomschen cathechismus te onderwijzen Ouders, zult gij eindelijk zien wat bypokrie- j lerij liet zoogezegd aanleeren van deii cathe chismus is, in de wet van 1879 Geheimzinnig voorval. Een geheimzin nig voorval is op het oogenblik te Doornik liet voorwerp aller gesprekken. Eenige dagen geleden kwamen twee heeren bij een metser, wonende in de omstreken van Doornik, en vroegen hern of bij bij hun niet een klein werk zou willen komen doen. liet werk moest 's avonds gedaan worden en hij zou er goed voor betaald worden. Zonder er verderop na te denken, stemde de metser toe. Een dezer laatste nachten kwam men den werkman met een rijtuig balen. Een der twee heeren zat op den bok de andere stapte in liet rijtuig met den metser, die, niet zonder verwondering, bemerkte dat er houten ramen in plaats van vensters in de koets waren. Hij wist niet waar men liern heen voerde. Er was eene volledige duisternis. Na eene lange reis hield de koets stilmen deed den werkman in een huis afstappen. Men bracht hem in eene kamer waar eene soort van kleerkas stond, welke hij moest toemetselen. De- twee mannen plaatsten zich aan de beide zijden van den metser. Deze begon zijn werk, want al liet metselgerief lag gereed. Terwijl hij aan 't werken was hield hij van tijd tot lijd stil, hij geloofde een gekerm te lioorenein delijk hoorde hij. zeer duidelijk de volgende woorden Gaat men mij nu van honger laten sterven. De werkman zegde aan de heeren wat hij gehoord had. Ta lataze£de de eenen. Dat is niets; doet uw werk en gij zult goed-af zijn? De metser werkte voorttoen liet werk gedaan was, ontving hij 200 Ir. en de twee mannen brachten den werkman terug in zijne woning, in hetzelfde rijtuig, met dezelfde geheimzinnigheid. Het schijnt dat de metser op het oogenblik zeer ziek is. Wat er ook van zij, indien de metser in kwestie goed gezien, goed geboord heeft, indien hij gewerkt heeft, zooals bij zegt, indien hij wezenlijk dit geld ontvangen heeft, is liet hoogst noodig dat het gerecht een onderzoek beginne. (Courrier de lEscaut.) FRANKRYK. Liberale Lasteraars. In de rech terlijke kronijk van den parijzer Figaro komt het volgende verslag voor eener zaak welke voor liet assisenhof van Nimes (Frankrijk) is afgeloopen. Wij vertalen letterlijk: De beschuldigde Bruxelles, is een arme jon geling, die sedert negen jaar bet orgel speelde in de kathedraal van Uzès, muzieklessen gaf in vele lamiliën en in al de kostscholen dei- stad, op wiens gedrag niets te zeggen viel, Nu, over ongeveer drie maanden, hield een kommissaris van policie hem in een koffiehuis aan en hij werd naar de gevangenis geleid, onder beschuldiging van den verschrikkelijk- sten aanslag legen de eerbaarheid. Dit bracht groote opschudding te weeg onder de vrienden van den orgelist. De overste van liet gesticht van Saint-Maur kreeg eene geraaktheid, wan neer men haar eene dagveerding zond om voor de rechtbank te verschijnen, en stierf weinige uren later. Eenieder ondervroeg zijn geweten, raad pleegde, raapte zijne berinneringen bijeen. Wat weet meri? Wat beeft men gezien? Niets. De ouders woonden de muzieklessen bij, eene zuster was altijd in de zaal waar de piano stond en hield een wakend oog op meester en leerling. Tegen Bruxelles kan men slechts de getui genis inroepen van een meisje, getuigenis met tegenzin door de moeder gedaan en vol on waarschijnlijkheid en tegenspraak. De openbare meening protesteert, liet on derzoek, dat driemaal moet herbegonnen wor den, gaat slechts moeilijk vooruit, Bruxelles wordt niet losgelaten, hij zal voor den jurij verschijnen Bruxelles is een klerikaal, een kerkbediende, een vriend van den pastor, professor bij de nonnen, een beschermeling der konservatie- ven. Ha! wat schoon schandaal, wat stuk kle rikaal wild om voor het hof van assisen op te dienen De betichte leerde eene mis aan, om met Kersdag in de kathedraal uitgevoerd le wor den; de oefeningen alleen deden de huilers van de Marseillaise verbleeken van woede. Neen, deze mis mag niet uitgevoerd worden. En inderdaad, de ongelukkige heeft ze niet kunnen uitvoeren. 3Ien bracht hem van Uzès naar Nismes lus schen twee gendarmen, men deed liern neer zitten op de bank waarop men moordenaars en dieven dwingt plaats te nemen Hij hoorde eene strenge beschuldigingsakt aflezen, hij boog liet hoofd en verbleekte onder de oogslagen van duizenden nieuwgierigen. Hij leed van het onderzoek en de konfronta- lie; onderging de gevangenis, het geheim; werd door het publiek gehoond en bespot. Gedurende drie maanden, werd hij door de maatschappij en de openbare meening als een misdadiger behandeld. Welnu, die man was onpliclitig Ha! Ik twijfel er aan, eindigt de korrespon- dent, of de toejuichingen, welke bij zijne vrij spraak losbersten, de bewijzen van genegen heid, de handdrukken en omhelzingen welke Bruxelles op den openbaren weg ten deel vie len, bij liern wel het geheugen hebben uitge- wischt aan dit lijden van drie maanden De policie le Parijs heeft een Spanjaard aan gehouden, deelmakende van eene bende aftrug gelaars, die eene inscbrijvingslijst hadden in omloop gebracht, ten voordeele van een werk, hetwelk zij zegden onder de hoogere bescher ming te staan van Isabella II. De aftruggelaars waren allen onberispelijk gekleed, en hadden, ten einde meer vertrouwen in de boezemen, eene som van 43,000 fr, in de Banq:;ede France neergelegd. Zij dachten aldus 400,000 frank le ontvangen, toen moeder justicia hunne ontwei* pen kwam dwarsboomen. Wij deelden verleden week de lotgevallen meê van een persoon die zegde neef le zijn var Juares, den gewezen president der republiek van Mexico, en die op den openbaren weg bij Parijs gevonden werd toen hij op bet punt stond van honger te sterven. De man heeft het gast huis verlaten, maar men meldt thans dat hij een valscbe Juares was en een behendig afiruggeluar. Er is een mandaat van aanhouding legen liern uitgeveerdigd. De gemeenteraad van Parijs heeft dezer dagen eene stemming uitgebracht, waarbij be sloten werd de amnestie te vragen voor de an archisten, te Lyon en te Riom veroordeeld. Men dacht geruimen tijd dat deze stemming door de regeering zou verbroken worden. Thans melden de dagbladen dalderegeering de zaak zal blauw- blauw laten, onder voorwendsel dat bet besluit slechts werd aangenomen met 56 stemmen en dat de parijzer gemeenteraad 80 leden telt. De bisschop van Angoulème is gestraft met het verlies van eene maand zijner jaar wedde, omdat liïj zich zonder toelating naar Rome begeven had en aldaar gedurende eene maand verbleven was. De bisschop nogtans is tegen dezen maatregel in beroep gegaan. De faillieten te Parijs volgen elkander met eene ongelooflijke snelheid op. Dezen morgend brengen de dagbladen ons nog eens de tijdim dal zekere 31. Chollel, bestuurder van een tame- melijk groot bankiershuis in failliet verklaard en dat zekere M. .Malliieu, een wisselagent, op de vlucht is gegaan een groot tekort in zijne kas achterlatende. Ontploffing te Corbeil. Wij ont leenen aan de parijzer dagbladen het volgende over de ontploffing van de poeierfabriek le Cor beil. De ontploffing had den dood van zes personen ten gevolge; twee werklieden werden doodelijk gewond. Tot nu toe is de oorzaak der ramp niet ge kend. Te Seine-Port, op een afstand van twaalf kilometers, waggelde de kerk, in zoover dat de geloovigen die de mis bijwoonden, ijlings de vlucht namen, denkende dat het gebouw ging instorten. De groote deur was van zelf met groot gedruisch opengevlogen. Te Savigny-le-Temple, op 45 kilometers af stand, werden talrijke vensters door de ontplof fing verbrijzeld. (Nadere bijzonderheden). Hel poeierfabriek te Corbeil waar dezer dagen eene ontploffing plaats had, was het grootste van Frankrijk ongeveer 600 a 700 kilo poeier zijn in de lucht gevlogen. Hel aantal dooden bedroeg, zooals wij meld den, zes personen, doch dit der gekweslenisveel grooter dan men eerst dacht 20 in plaats van 2. De fabriek bestond uil eene reeks van elkan der gescheiden gebouwen, die allen min of meer beschadigd zijn. De ontploffing heeft zich geluk kig bepaald bij een dezer gebouwen. Niet een steen is op den anderen gebleven, Op een afstand van meer dan 400 meters werden oude boomen uit den grond gerukt en verkoold weggeslingerd Sommige boomen, die overeind zijn blijven staan, schijnen als met kalk wit geschilderd. Zware sieenbrokken werden op grooten afstand gewor pen. De dooden zijn met groote plechtigheid begra ven. Eenige gekwetsten zullen waarschijnlijk nog aan de gevolgen hunner wonden sterven. Zelfmoord van een kind. Een knaap die rauwelijks zijn zestiende jaar bereikt bad en bij zijne ouders in de ruc Twbige le Parijs woonde, heeft zich deze week gezelfmoord. De knaap had over eenige dagen uil liet geld- koffer zijner ouders eene som van 1000 franks gestolen en was niet meer naar huis terug keerd. Na eenige dagen begaf bij zich naar Ivry. Toen bij van den trein slapte, zag hem zijne tante en daar hij de vlucht nam, verzocht de vrouw eenen werkman den jongen te willen achterna loopen en hem aan le houden. Toen de werkman op liet punt was den knaap te bereiken, baalde deze een revolver le voorschijn en schoot zich een kogel door het hoofd. teruggekeerd, maar een in hunnen opstand. root getal volherden Op bet lijk vond men een tweeden revolver en eene som van 500 fr. in goudstukken en bankbiljetten. Wereldlijk Onderwijs. Eene revolutie is uitgeberslen op kleine schaal wel te verstaan in hel lyceum Sainte- Barbe, te Parijs. De schoolknapen dachten le klagen te hebben vau een hunner loezichlers, die zich somwijlen wat streng loonde. Dezer dagen, zich op hunne meester willende wreken, begonnen zij hem uit te jouwenen en te schelden. Dit bad echter geen ander gevolg dan eenigen der belhamels te doen wegjagen. Nu werd eene ware opstand ingericht. Ver leden maandag deden de internen pogingen om al te samen le vluchten. Daar zij de deuren hunner gevangenis niet konden openbreken, waren zij wel verplicht te blijven. Dijnsdag morgend vernieuwden zij hunne pogingen en ditmaal gelukten zij. De schoolknapen omtrent 80 in tal, sprongen op straal en begaven zich allen naar een nabijgelegen koffiehuis. Deze zaak heeft de gansche wijk in opschud ding gebracht, Eenige leerlingen zijn 's avonds In eene gemeente van het Ardèche-deparle- ment niet ver van Annonay, hebben de leerlin gen eener wereldlijke school, op aanstoken van hunnen meester, een missiekruis verbrijzeld en de stukken ervan over den openbaren weg ge zaaid. Een wereldlijk onderwijzer te Sainl-Etienue is aangehouden en naar de gevangenis gebracht onder beschuldiging van schandalige feiten. Een onderzoek is begonnen. ÏTALIE. Niets kan een juister gedacht geven van den loesmnd in Italië dan het volgend verhaal van een proces, dat dezer dagen voor de rechtbank le Milaan is afgeloopen. Ziehier waarvan spraak was Zekere Giorno, policie-agent, die bovendien nog het recht hadden naam van doktor te dra gen, was uit de policie te 3Iilaan ontslagen. Giorno hierover ontevreden, schreef een boek over de handelingen der 31ilaansche policie, en gaf het in het licht onder de» titel van Ricordi di Questera. In dit boek verhaalde de gewezen doktor policie-agent al de misbruiken, die in liet policiekorps beslaan. De justicie vond liet boek lasterend voor de policie en daagde Giorno voor de korrektioneele rechtbank. Niels is zoo hartverscheurend en levens zoo walgelijk om lezen dan de beschuldigingsakt. Wij zullen niet spreken van de gevallen van omkooping, de diefstallen, enz., welke er in voorkomen, als zijnde niet ten laste gelegd van den betichte, maar door hem aan Let licht gebracht; dit zijn slechts dagelijksche zonden door de Italiaansche policie-agenten bedreven. Niet alleen slompen en slagen worden ge woonlijk in de policie-bureelen aan de ongeluk- kige gevangenen uitgedeeld, maar in zekere sleden hebben de belichten van wege de policie- agenten, ware folieringen te ondergaan. Giorno verhaalt van eenen policic-kommissaris, die altijd eenen zwaren stok ten zijnen dienste had, waarop geschreven stond Questo e lo statuo. Hij vertelt verder van een mandie op zekeren dag werd aangehouden na hem een goed pak slagen le hebben toegediend, bevuilden de agen ten hem het aangezicht met drek en eindigden met hem een drank toe te dienen, welke wij niet willen noemen. In eene stad in Sicilië deed de policie aan een man een deel van den arm zijner moeder opeten en aan andere gevangene stelde zij stukken menschenvleesch voor. En dit alles om hen tot bekentenissen te dwingen. Aldijd volgens Ciorno, dienen de gelden op de ontucht geheven, om de politieke bespieders te betalen een bediende, van vier-en-dertig misdrijven beticht, werd met een ridderorde vereerd policie beambten waren eigenaars van zekere gestichten, welke meer aanbevolen wor den dan zij aan te bevelen zijn anderen einde lijk hadden fortuin gemaakt met hel geld der boelen enz. enz. Hel blad dat al deze bijzonderheden meêdeelt is de zeer liberale Indêpendance van Brussel. Hel blad voegt er bij dat zekere getuigenissen zoo walgelijk en ongehoord waren dat het ze niet kan meedeelen. Wij dienen hier bij te voe gen dat wij van onzen kant, veel bijzonderheden in de pen laten, welke inde liberale Indêpendance voorkomen. De gewezen doktor policieagent werd veroor deeld wegens laster, tot verbeurdverklaring van zijn boek en andere onbeduidende straffen. Het proces bewijst in alle geval dat inhei policiekorps even als in vele andere lakken van het bestuur, ernstige hervormingen zijn in te voeren. Dit is geschied in het zeer liberale Italië, te midden' der XIX" eeuw. Zal de Indêpendance voortaan ophouden met gedurig van inkwisitie te spreken en met de pijnbanken van vroeger dagen le schermen Wij gelooven het niet. In alle geval het blad doet hier eene bekentenis, die in 't geheel niet in T voordeel is van de grondbeginselen, die het verdedigt. RUSLAND. Kroonintf van den Czaar. De toebe reidselen voor de kroning van den czaar worden ieverig voortgezet. Men is thans bezig met dienstboden te zoeken om gedurende het verblijf der keizerlijke familie te Moskou, den dienst aan het hof te helpen "errichlen. Men heeft omtrent 2000 personen noodig, waarvan de helft fransch en duitsch moeten kunnen sprekenvoor de anderen is het vol doendedat zij russisch verstaan. Niettegenstaande de hooge dagloonen welke men belooft, 40 roebels daags, zijn de kandida ten weinig talrijk. Men is liet nog niet vergeten dat de prefekt van policie wanneer er verleden jaar kwestie was van de kroning van den keizer, zes honderd personen naar Siberië verbande op de 1500 die zich aanboden. Ten einde zeker te zijn van de personen die hij in dienst neemt, is de prefekt van policie van zin eiken dienstknecht door twee policie-agenten te doen bewaken. Er worden onlzeggelijk veel toebereidselen gemaakt voor de krooning van den czaar, vooral te Moscou, waar de plechtigheid moet plaats hebben. Bij de poort waardoor de keizer en zijne gemalin de stad binnenkomen, wordt een prachtig paviljoen gebouwd om de vorsten te ontvangen en bun, naar oud russisch gebruik, brood en zout aan le bieden. Op een der pleinen van de hoofdstad zal een groote tribuun worden opgericht, voor 1000 muziekanten en 8000 schoolkinderen, om den czaar met een welkomslied, een koor uit een russisch opera van Glinka, le begroeten. Eene andere tribuun zal bestemd zijn voor een nog talrijker orkest, waarvan Rubinstein de leiding zal hebben voor eene gelegenheidskoor, door hem getoonzet. De municipale raad heeft v6or de verlichting, 250,000 ballonnekens besteld, en d kosten voor dit gedeelte der volksfeesten werden op OA,000 roebels geschat. Hel reusachtig volksfeest, waarover wij reeds spraken, zal volgens raming 90,000 roebels kosten. Voor de 30,000 man der keizerlijke lijfwacht worden bijzondere gebouwen opgericht. Voor hen zal op vier wersten buiten de stad een prachtig feest plaats hebben, waarvan op voor band wonderen verleid worden.

De Denderbode | 1883 | | pagina 2