Iimmer- en Dakwerken keer inboezemt aan de zinnen, en datom mees tendeels, tot vrucht van zoovele opofferingen, niets anders dan verachting, ondankbaarheid en smaad te plukken Gij ligt nog in diepen slaap gedompeld, en ziet, de man van liefdadigheid, voor het opstaan der zon, heeft reeds den loop van zijne lief dewerken hernomen. Hij heeft den armer, ver licht, den zieke bezocht, de tranen van hel ongeluk afgedroogd, of die van het leedwezen doen vloeien, den onwetende geleerd, den zwakke versterkt, en zielen, door den storm der driften ontsteld, in de deugd bevestigd. Na eenen ganschen dag metzulke weldaden geheel en al vervuld, komt den avond, maar de rust voor hem niet. Op het uur dat het vermaak u naar de tooneelspelen en feesten uitnoodigt, komt men in allerhaast den heilige dienaar halen hij gaat sterven, en wie weet, misschien van eene besmettelijke ziekte, 't is gelijk de goede herder zal zijn schaapken niet laten van deze wereld gaan zonder zijnen angst te ver zachten, zonder hem metde vertroostingen van het geloof en der hoop te omringen, zonder aan zijne zijde God te bidden die voor hen stierf, en die hem, op dal gewichtig oogenblik, in zijn Sacrament van liefde, een zekeren pand van onsterfelijkheid geeft. Dat is de priester Alzoo schreef M< de Lamennais, die helaas van 't waar geloof afgevallen en inonboetvBer- digheid gestorven is. HANDEL EN NIJVERHEID. llofbouwlentoonstelling.Van o tot 16 mei aanstaande zal te St-Petersburg eene tentoon stelling van hofbouw gehouden worden. De belgische Staat zal den kosteloozen terugvoer verleenen aan de produkten, welke er zullen tentoongesteld zijn. Hetzelfde voorrecht zal verleend worden op de linien der groote russische spoorwegmaat schappij, alsook van de maatschappijen Luik- Maastricht, Nord-belge, Chimay, Luiker-Lim burger, Mechelen-Terneuzen, Gent-ïerneuzen Terneuzen-St-Nikolaas, Antwerpen-Gent, Gent- Brugge en van West-Vlaanderen. Onder zee door. M. Chamberlain, heeft in het engelsche Lagerhuis verklaard, dal de gaanderij van den tunnel onder het Kanaal op 1 januari laatsleden, de lengte bereikt had van 1267 meters, maar dat het uiterste punt, ten gevolge der schuinsche richting van de gaan derij, nog slechts 350 meters van de kust ver wijderd was. Hij voegde er bij dat, indien de fransche maatschappij vóór 2 augusli er niet in gelukt is met de engelsche kompagnie eene overeenkomst te sluiten, betrekkelijk de vol tooiing van het werk, de fransche Kamer eene nieuwe wet zal moeten maken, om de machten der maatschappij te vernieuwen. Anarchisten te Brussel. In het bezit van den anarchist Imbaschi, heeft men verscheidene paspoorten gevonden, met den naam van Gregoire Federscher, rus- sisch onderdaan, geboren te Odessa. Op verzoek van het bestuur der openbare veiligheid, heeft het parket van Brussel eene huiszoeking gedaan bij een russischen student, wonende in de Leuvenschestraat. Het bestuur der openbare veiligheid en de prefektuur van Parijs, zijn in drukke brief wisseling. De aangehouden anarchisten waren in betrekking met de geheime gezelschappen van Frankrijk. Een student der universiteit van Luik, ge naamd Chestapoloff, is in de statie te Blanc- Misseron, nabij Quiévrain aangehouden. Men heeft in zijn bezit eene som gevonden van ongeveer 12,000 Ir., waarvan men de beslem ming denkt te kennen. Die som was hem overhandigd door den student van Brussel, bij wien eene huiszoeking gedaan is. Het schijnt dat de inlichtingen over Didier ingewonnen uitmuntend zijn. Didier woont met zijne moeder en zijne twee zusters. Hij moest binnen kort trouwen. Ziehier eenige bijzonderheden over de aan houding, verleden week te Blanc-Misseron gedaan. Verleden woensdag bemerkte de policie- oflleiervan dienst in de statie te Blanc-Misseron onder de reizigers voor Paiijs, die in die statie voor het bezoek der douanen moesten afstap pen, een persoon, die hem verdacht voorkwam Hij ondervroeg dien persoon, welke hem ver klaarde geen papieren te bezitten, dat zijne in- dentiteit konden bewijzen. Hij bezat, zegde hij, slechts eene som van 25 fr. om zijne reis naar Parijs te kunnen voortzetten, waar hij een zijner vrienden moest opzoeken. Men betastte den kerel en men vond in zijn bezit 5600 frank in papieren roebels, en een groot getal aklien der stad Brussel. Ondervraagd, verklaarde de kerel te heeten Chestapoloff, geboren te Odessa, student in de medecjjnen te Luik.Wat de voortkomst betreft der weerden in zijn bezit gevonden, Chestapo- lof beweert dat hij ze ontvangen heeft van een zijner vrienden en landgenoot, genaamd Lewin, gebot en te Odessa, student bij de Universiteit van Brussel. Het parket van Brussel, verwittigd, begaf zich naar de woning van Lewin, Leuvensche straat. Lewin lag ziek te bed. Hij verklaarde dat hij aan Chestapoloff, niet 3600 fr. maar slechts 1800 fr. had overhandigd, om deze te dragen aan een vriend insgelijks een Rus, geboren te Odessa en genaamd Roubalieff. Deze laatste moest het geld in veiligheid plaatsen. Uit de inlichtingen te Parijs ingewonnen, blijkt dat Roubalieff inwoont bij een anderen Rus, insgelijks van Odessa, die den naam draagt van Muller, doch wiens ware naam Baskir is. 't Schijnt dat Chestapoloffte Luik niet opge schreven is onder zijn waren naam, en dat hij in betrekking was met Cyvoct, dien hij ver scheidene malen ontmoet heeft bij Delsaul. Lewin is niet aangehouden, uit hoofde van zijn gezondheidstoestand, doch hij wordt van nabij bewaakt. Chestapoloff is te Blanc-Misseron opgesloten. liet belgisch gouvernement zal zijne uitleve ring vragen. Men moet opmerken dat Odessa, waarvan al de hooger gemelde personen geboortig zijn, beschouwd wordt als een der werking-centrums van hel nihilismus. Een dagblad van Lyon deelt nog de volgende bijzonderheden mee over Cyvoct Cyvoct was uit Lyon vertrokken, in gezel schap van Mej. Madinier, schoonzuster van den anarchist Bernard. Bij zijne aankomst te Geneve, verliet Cyvoct dit meisje, dat verplicht was als keu kenmeid dienst te nemen in een slecht be faamd huis. Hij begaf zich vervolgens naar Belgie, waar hij leefde met de vrouw van den anar chist Borreas, die thans op de vlucht is. Men ziet dat al die zoogezegde familiehervormers niet eigenlijk uitmunten door de zedelijkheid. Men meldt ons, zegt de Eloile, liet volgende zonderling voorval Een scheikundige van Jelte ontving van hel laboratorium van de koninklijke universiteit van Bonn, eene kist met het volgende op schrift Oude scheikundige toestellen.» Deze kist moest lot in de hoogste graad het vermoeden opgewekt hebben van den onder zoeksrechter M. Ketels, want, vrijdagavond, rond 7 1/2 ure begaf hij zich. aan 'i hoofd van een troep policie-agenten en gendarmen, naar het huis te Jelte, waar zich de verdachte kist bevond. Een man bewaakte de deur op de straat, natuurlijk met geladen geweer; een tweede plaatste zich in de binnenplaats; een derde op den trap en met een vierde begaven zich de twee onderzoeksrechters, vergezeld van den kommissaris van Jelte; naar de tweede ver dieping, waar de eigenaar der kist woonde. Ongelukkig was de verdachte op reis gegaan voor zaken,- naarRijsel; deze omstandigheid versterkte de vermoedens nog meer. Is de haat der anarchisten niet vooral degen Frank rijk gericht De keukenmeid werd bevolen al de ver schillende kamers van den anarchist te ope nen, om een onderzoek te beginnen. In de eerste kamer vonden zij eenige fles- schen met een rood vocht in, dat hen zeer verdacht voorkwamongetwijfeld een zeer gevaarlijk ontplofbaar vocht. Na onderzoek bestaligde men dat het flesschen waren met rooden wijn in. Op eene kas in de tweede kamer vond men een pak dagbladenongetwijfeld anarchisti sche bladen. Het was de Kolnisclie Zeilung. In de derde kamer werden al de brieven gelezen eindelijk vond men een boek, waar schijnlijk handelende over de fabrikalie van de dynamiet, want op het boek stond met groote letters het woord Scheikunde Indien een hunner de duitsche taal was machtig geweest, zou hij hebben kunnen zien dat dit boek hoegenaamd over geen ontplof bare zaken handelt. Eindelijk in de vierde kamer vonden zij de verdachte kist. Ongetwijfeld had de anar chist het deksel der kist verborgen,omdat men niet zou hebben kunnen zien, van waar zij verzonden werd. Men vond in de kist niets dan scheikundige werktuigen. De keukenmeid moest zweeren dat er niets van den verschrikkelijken inhoud weggenomen was. De dienstknecht werd door twee gendarmen in tegenwoordigheid der rechters gebracht en moest uitleggen waarom hij naar Belgie ge komen was. Middelerwijl waren er honderde personen voor het huis in kwestie samengeschoold, die met een angstig ongeduld het oogenblik af wachtten, waarop de misdadiger, geboeid en door de gendarmen voortgesleept, zou ver schijnen. Natuurlijk men veronderstelde dat het der, zoolang gezochten moordenaar van Molenbeek was. Zelfs de moordenaar van Jette bevond zich ter plaatse om den uitslag te vernemen. De inlichtingen, door hel bestuur der openbare veiligheid aan het parket van Brussel meögedeeld, hebben hel onderzoek in de zaak der anaichisten, een nieuwen weg doen ingaan. De bijhoorige be schuldigingen van dragen van valscho namen enz. ten laste der aangehouden personen, worden op den achtergrond gesteld. Men bevindt zich, zegt de Gazelle, in tegenwoor digheid van ontwerpen, die m6n tot nu toe nog niet juist heeft kunnen bepalen, doch welke in België gevormd zijn ten huize van een gekenden anarchist Eene huiszoeking is te Luik gedaan in de woning van ChestapolofT, den russischen student te Blanc- Misseron aangehouden. Op bet oogenblik der aan komst van den policiekommissaris, bevonden zich twee russische studenten ia de kamer van Chesta poloff. Talrijke brieven en depechen zijn in beslag geno men. De student Lewin heeft lol nu too geen voldoende uitleggingen kunncu geven over do voorlkomst van het geld,dal hij Chestapoloff gelast bad naar Pai ijs te brengen. Chestapoloff was bij de policie te Luik opgeschreven sedert -26 augusli 188-2. Hij beweert dal hij Rusland verlaten heeft, uil hoofde der gevaren welke hij liep als nihilist. Het is, zegt hij, om met hunne families in Rusland iu briefwisseling te kunnen blijven, dat de nihilisten valschc namen dragen. Kiezing; te Brussel. De liberale gazelten altijd oneerlijk, bewee- ren nog gedurig dat de. catliolieken met de Indepandenten gestemd ten voordeele van M. de Vinck. Dat is eene onwaarheid - en de liberaal pers weet het wel. Het resultaat alléén der cijfers zegt in dees geval alles in de kiezing van 1882, bewam M. de Grunne 7107 en M. Hanssens8303stemmen. Woensdag bewam M. de Vinck 3554 stem men. tegen 5583, gegeven aan M. Bischoffsheim dat is 5775 stemmen minder dan in 1882 voor de Indepenlen, en 2720 voor de Association libé rale. Het is onbetwistbaar dat de 2720 stemmen, door den liberalen kandidaat verloren, tot de progressisten partij behooren, en de 3773, minder gegeven aan M. de Vinck aan decatho- lieken, die niet ter stemming gekomen zijn. Zijne verklaring, ten gunste der schoolwet van 1879, heeft dezen kandidaat doen vallen. 't Is wel besteed. Burgerwacht. De Moniteur bevatte vrijdag het koninklijk besluit, waarbij de kiezingen der burgerwacht zullen plaats hebben in de volgende gemeenten Antwerpen, Mechelen, Turnhout, Brussel, Anderlecht, Etterbeek, Elsene. Laken, Leuven, St-Jans-Molenbeek, St-Gillis, St-Joost-ten-Noo- de, Schaarbeek, Thienen, Brugge, Kortrijk, Meenen, Oostende, Yperen, Gent, Aelst, Aude- naarde, St-Nikolaas, Dendermonde, Bergen, Atli, Charleroi, Doornik, Luik, Hoei, Verviers, Hasselt, Arlon, Namen, en Dinant. De burgerwacht van Diest, Geldenaeken (Jo - doigne) Vilvoorde, Wavre, Binche, Chimay, Thuin, Bouillon, Mariemburg en Philippeville, zijn inde categorie van niel-aktiviteit geplaatst. De verscheidene korpsen der werkdadige burgerwacht zullen gevormd zijn te Antwer pen 2 legioenen van 3 bataljons, ieder van 4 kompagnies 1 kompagnie, jagers-verkenners, 1 batteij artillerie en een half eskadron kava- lerie. Te Mechelen een legioen van 2 bataljons ieder van 4 kompagnies. Te Turnhout, 1 batal jon van 6 kompagnies. De kiezing zal plaats hebben in ieder kom pagnie of onderdivisie van kompagnie op 6 mei voor alle graden, behalve die van sergeant majoor en opperwachtmeester. De gekozene officiers zullen overgaan den 17 mei tot het kiezen van de majoors, bataljons doktors en adjunkt-doklors, en den 29 mei tot het opmaken der lijst van kandidaten voor de keus van luitenant-adjedant-majoors en luite nant kwartiermeester. De officiers der jagers, artillerieën kavalerie zullen den 17 mei, een kapitein, een doktor en adjunkt-doktor kiezen. De officiers van ieder legioen, alsmede de officiers der speciale wapens,daar waar de bur gerwachtmaar een legioen infanterie telt, zullen den 31 mei een legioensdoktor en een luitenant vaandeldrager kiezen, en den 12 juni overgaan tot het opmaken der lijst van kandidaten tot de funtiënvan kolonel, luitenant-kolonel, kapitein- adjunkt-majoor, kapitein-kwartiermeester, ka pitein-verslaggever en zijn adjunkt. Den 6 augusti, zal in de handen van den gouverneur der provincie den vereischten eed worden afgelegd. RECHTERLIJKE KRONIJK. De burgerlijke rechtbank van Antwerpen, heeft uitspraak gedaan in 't proces door de eervv. paiers-Jesuieten Vermeiren en Neut ingespannen tegen de liberale lasterbladen Précurseur, Koophandel, Chronique, Journal de Gand, Journal de Bruges, Stad Gent, West- Vlaming en Weekblad van Oostende. Ue Précurseur is tot 5000 franks schadeloos stelling veroordeeld, des noods door lijfsdwang af te doen. De vier volgende bladen elk let 500 fr. schadeloosstelling, de andere tot elk 200 fr. De eischers zijn daarenboven gemach tigd voor 1600 fr. afkondigingen te doen in andere bladen ten koste van de veroordeelden. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Hermans onderpastoor van SinteAnnate Gent, is pastoor van Drongen benoemd. De Eerw. Heer Van den Abeele, onderpas toor van Ertvelde, is onderpastoor benoemd te Lebbeke. GETERDE KARTONS, GEGALYANISEEROPLAAT IJZER, Zink, Dakpannen, Schaliën, Bekleedingen voor vochtige niiKcii. J DE FONTAINE, 84, Noorder- laou, te Brussel. ALLERHANDE NIEUWS. Woensdag 7 dezer, rond 11 1/2 ure voormid dag, is de genaamde Philips Karel-Lodewijk, bijgenaamd Bloemkool, ongehuwd, oud 45 jaren, alhier aan de Zeebergsclte brug in den Dender gevallen. M. Victor Carael en zijn werkman Verlegsen Constant, snelden den drenkeling dadelijk ter hulp; zij gelukten erin hem slechts eenige minuten na den voorval boven water te halen en droegen hem naar 't brughuis. De heer doktor Lacompte in allerhaast geroepen, diende hem de eerste zorgen toe, doch alle zijne pogingen bleven te vergeefs, de ongeluk kige was en bleef levenloos. Philips is gebortig van Erembodegem, doch heden alhier woonachtig. Op 't oogenblik van 't ongeval verkeerde hij in gevorderden slaat van dronkenschap. Overigens hij was hier ge kend als een palenteerden zalterik, Gemeenteraad. In zitting van heden zaterdag 10 Maart, heeft onze Stedelijke Raad den heer Julius Goethals, bouwkundige te Gent, tol bouwkundige en bestierder onzer Akademie van Schoone Kunsten benoemd Die benoeming zal door vele met genoegen vernomen worden. Woensdag aanstaande 14 Maart, om 9 uren 's avonds, Musicnle Avondfeest, door de familie Stips, bij D. Standaert, in den Engel, Leopoldstraat. Duizenden hebben zich door het gebruik der .wereldberoemd geworden Zwitsersche pillen van Rich. Brandt bevrijd van aandoenin gen der lever, gal maag, darmen en nieren en derzelvcr aanverwante kwalen zooals hoofd pijn, duizeligheid, afmatting, pijn in liet lichaam en in in de geleden, gevoel van ongesteldheid enz Niemand moet dus verzuimen in zulke gevallen tot dit heilaanbrengend middel zijne toevlucht te nemen. De Zwitsersche pillen van Rich. Brandt zijn in doozen it 70 ets. te beko men bij M. Victor Meirschaut opvolger van Van den llerreweghe, apotheker te Aelst. De dage- lijkste kosten bedragen slechts 2 ets. Een valeehe Graat. Dank aan de behendigheid van haar kommandant, de brigadier Leuleu, heeft de gendarmerie van Assche, zaterdag te Ternath, een aftruggelaar van de ergste soort aangehouden. Sedert eenige dagen was deze kerel te Ter- nallt afgestapt en had zijn intrek genomen in hel Ca/é du 'l'élégraphe. Hij beweerde te heeten graaf Óscar de Kerckhove, zoon van den volks vertegenwoordiger van Mechelen. Be brigadier der gendarmerie Leuleu, verzocht hem 2ijne iudenlileit te bevestigen. Dekerel haaldeeenige brieven te voorschijn die hij te Ternath ont vangen had, onder den naam van graaf de Kerckhove. De brigadier Leuleu, telegrafeerde naar het policicbnreel van Mechelen hem werd geant woord dat de gewaande graaf, niemand anders was dan zekeren Ch. Wolters, gewezen vrijwil liger van het 14° linieregiment, veroordeeld door hel krijgshof lot 3 jaar en 5 maanden ge vangenis, voor ontvluchting, drager van een j valschen naam en aftruggelarij. Hij was slechts den 7 februari in vrijheid gesteld. De valsche graaf had bij M. V. V.... te Ter- I nalh, een peerd gekocht voor zijne intendent onnoodigte zeggen dat hij vergeten had te I betalen. Terwijl M. Couvreur zoo ieverig schijnt in het bezoeken en., kritikeerender cutholieke scholen, zou hij wel doen eens naar de offtciëele naar de^nunm/eschoolvan schaarbeeck te gaan I van welke een liberaal gemeente-raadslid, in officiëele zitting, gezegd heeft, dat de kinde- I ren daar in de slank, in het modder en in de vuiligheid zitten. Over eer. jaar, zegt een ander lid, heb ik dien toestand reedsaangekon- digd en men doet niets Alles, roept een derde uit. laat daar te wenschen over Komaan, M.Couvreur, trek met uwe commissie eens naar Schaarbeeck maar 't is waar, er is 1 hier kwestie van een liberale schoolj Belangrijke bekentenis. In eenen brief, door M. Renan aan een gewezen sludiemakker geschreven, ouder dagleekening 11 September 1846, leest men het volgende Het christendom werd tot heden nooit aan- - gerand dan in naam der onzedelijkheid en der J vuige leerstelsels van het materialismus, door vuilbekken in één woord. Ziedaar de daadzaak en ik zal ze bewijzen. (Zie den Corkespoxdant van 25 Januari 1883, bladzijde 539.) Wij geven ter overweging van al onze vrij denkers. groote en kleine, dit oordeel, uitge sproken door een hunner vlagvoerders, over hunne gansche partij. Men zou een vrijwillige blinde moeten zijn om de gewichtigheid niet te begrijpen van deze bekentenis, in den mond van een man als M. Renan. Sedert 1 Maart nu laatst, zijn er langs de ijzerenwegen van den Staat weer Stö treins afgeschaft. Maar 4 nieuwe treins wierden ingericht. Altijd voor 't afschaffen Handel en nijverheid gaan van zelfs niet te best. Men gaat ze meer en meer de keel loenijpen, door de middels van verkeer weg te riemen. Dat is toch aardig in ons land Eene school mag ijdel zijn of zoo goed, wat geeft dal, men moet ze maar onderhouden, met kostelijke magisters er bij. Maar een trein, van zoo haast hij niet vol zit, afgeschaft IJdele scholen genoeg, welMen doet er van langs om meer bouwen om ijdel te staan. Maar de treins die niet volzet zijn, oh, die moeten weg De Vanhumbeeksche scholen zijn eene plaag en eene ruïne voor 't land. Scholen, scho len, meer en meer De gerieflijke correspondentie is een welzijn voor alleman. Weg met de treinsd Er afge schaft meer en meer Nu, al de menschen van gezonden zin zeg gen 't, dat wij in eene verkeerde wereld leven. Dat de scholen treins wierden en de treins scholen, toen ware 't welGazette van Thielt Zondag avond hebben te Geerardsbergen eenige soldaten zich verlustigd met het mar meren Onze Lieve Vrouwenbeeld staande op den Oudenberg te verbrijzelen. Indien het waar is dat de onderluitenant die te Meenen het Geuzenlied liet zingen lot luitenant bevorderd is, welke belooning hebben dan deze moedige landverdedigers niet te verwachten? Maandag morgend werd te Brussel een diefstal gepleefd met eene ongehoorde stout moedigheid. ten nadeele van de Société générale. Een persoon, omtrent 40 jaar oud. kwam rond 10 ure in de Société Générale en deed twee chèques, de eene 400 fr. en de andere 207 fr. bedragende, geldig verklaren. Deze formaliteit vervuld zijnde, begaf de persoon zich onmid dellijk naar de bank, waar hij het bedrag van der. eersten chéque ontving. Rond den middag begaf de dief zich nogmaals naar de bank en ontving het bedrag van den anderen cheque, dat hij heel eenvoudig verhoogd had met 8,783 fr. en ontving bijgevolg 9,000 fr. De dief is niet gekend. Twee policieagenten waren dinsdag nacht in dienst in de Spaarstraat, te Brussel, toen zij drie personen ontmoetten welke groote pakken droegen. De agenten kregen vermoedens en verzochten de drie personen meé te gaan naar het policiebureel. De drie kerels gingen heel bereidwillig meé. Toen zij reeds eenige stappen gegaan hadden, wierp een der dieven zijn pak naar hel hoofd van een der policieagenten de andere twee volgden zijn voorbeeld en allen namen de vlucht. De eene agent bleef de pak ken bewaken en de andere achtervolgde de vluchtelingen. In de Theaterstraat verloor hij hen uil het oog. De drie pakken bevatten een twintigtal schoenen, die zij gestolen hadden bij M. Leempoel, schoenmaker in de Lakensche- slraat. Veel wordt er nog altijd gesproken over het geval van een jongen onderluitenant M. Warocqué, die in burgerskleeren op het feest van den ambassadeur van Frankrijk zou geko men zijn en door den strengen M. Gratry zou zijn gestraft geworden. Te vergeefs heeft men gepoogd die straf te doen opheffen. Nu zegt het Journal de Bruxelles, dat, in antwoord op die straf, op haren zoon toegepast, Mev. Wa- roqué het buffet van haar gepareerd bal aan de grijsaards heeft gegeven, die door de Zuslet kens der Armen verzorgd worden. Guerre des représailles! M. Gratry heeft alzoo de eer een groot feest te hebben tegengehouden waarop al zijne politeke vrienden genoodigd waren. Zieidaur den oorlog verklaard door de rokken aan de epauletten van M. Gratry. Als deze het tegen dien vijand zal volhouden, zou 't ons wel verwonderen. Wie is de bezitter van de obligatie num mer 49,915, der leening van 12 millioen (1880) van de stad Gent Dit nummer is bij de zegde trekking uitgelot met tien duizend frank en is nog niet ter uitbetaling aangeboden, 't Is voor de obligatiënbezitters toch zulk eene kleine moeite om eens bij iedere trekking na te zien of geen hunner nummers is uitgelot, en toch hoevelen zijn er niet die verwaarloozen dit te doen Van koude gestorven. Woensdag mor gend hebben eenige voorbijgangers, op den Waverschensteenweg, op eenigen afstand van het huis n. 2, een grijsaard opgenomen die ten gronde lag en bijna geen teeken van leven meer gaf. Men legde de ongelukkige in een rijtuig en bevool den koetsier naar het St-Jansgasthuis te rijden. Onderweg, op het grondgebied der gemeente Etlerbeeck, stierf de onbekende en het rijtuig bracht nog slechts een lijk in het gasthuis aan. Hel lichaam werd onderzocht door een ge neesheer die bestaligde dat de koude van 's morgends bij den overledene een bloedopdrang naar de hersenen veroorzaakte, die de dood voor gevolg had. Ziehier het signalement van den onbekende, wiens lichaam naar het doodenhuis gebracht is oud ongeveer 70 jaar, grijze haren, blauwe oogen, ovaal aangezicht. De mond is beroofd van ai de landen, uitgezonderd een enkele voortand. De onbekende wasgekleed meteen katoenen hemd met roode witte en blauwe strepen, twee broeken de eene in grijze stof met witte stip jes, de andere geheel grijs. De frak en de gilet waren insgelijks grijs. De grijsaard had twee paar kousen en blokken aan. Kommissans op de vlucht. Men heeft gezegd dat de policie-kommissaris Vyt de vlucht genomen heeft met 2700 franks der belastingen op de honden. Naar wij vernemen zou dit onjuist zijn. M. Vyt moest die som den 1 meert storten en bezat haar niet meer.'t Is daarom dat hij zich door de vlucht aan moge lijke vervolgingen onttrokken heeft. Verder heeft men hoegenaamd niets over den kommissaris Vyt vernomen. Al de geruch ten van aanhouding en zelfmoord zijn teene- maal ongegrond. Men heeft nog niets stelligs vernomen, be treffende de verdwijning van den policie-kom missaris Vyt van Gent. Er loopen allerlei geruchten over die verdwijning. Een dier ge ruchten is, dat hij zich eerst naar Tirneuzen zou begeven hebben, en vervolgens naar Vlis- singen. Uit die stad zou hij naar Southampton in Engeland overgesteken en van daar naar Mexiko afgereisd zijn, met de stomboot, welke uit die haven den 2 dezer maand naar Vera cruz vertrokken is. De kommissaris Vyt kent dat verre land. daar hij onderofficier is ge weest bij het belgisch-mexikaansch legioen. Dinsdag namiddag, rond 2 1/2 ure, is een brand uitgebersten in het gesticht van M. Jan Sioen, koopman in afval, op den Kleinen Dok. Het vuur is ontstaan in de droogerij. Aange stookt door een geweldigen wind, bereikte het weldra eenen naburigen hangaar, toehoerende aan M. Frans Sioen, broeder van den eerstge noemde. Deze twee gebouwen, vol koopwaren, benevens nagenoeg al de meubelen van den poortier. zijn de prooi der vlammen geworden. De pompiers waren spoedig ter plaatse, en op weinig tijds waren zij het vuur meester. De schade is zeer aanzienlijk. Alles is verzekerd door twee maatschappijen. Diefstal. De Iteeren dieven houden te Antwerpen schier ieder nacht feest, in dit of dat huis. Verleden nacht was het rendez-vous in de Louisaslraat, waar zij, in het huis 47, door den keldermond binnenkwamen, een pot boter van 70 kilos deden verdwijnen, en boven gekomen een stuk gebraad, met den noodigen drank, binnenspeelden. Men merkte'smorgens op dat zij de zilveren ringen der servetten in passant hadden meêgenomen. De heeren dieven lieten al de binnendeuren openstaan en hebben weer langs den kelder afscheid genomen, 't Schijnt dat ze nog een bezoek wilden afleggen in twee ander buizen aan het eene poogden zij ook den keldermond open te breken, en in het andere zouden zij eene ruit hebben uitge- gesneden. Het gedruis dat ze maakten, deed een hondje wakker worden, en op dezes geblaf stelden zij het bezoek uit. Nog|eens, burgers, zorgt voor uwe keldermonden Het schijnt dal de kassen der socialisten op dit oogenblik zeer ziek zijn. De afdeeling der socialisten te Bergen .heeft het geld onder de leden verdeeld. De vereenigde socialisten van Wasmes wilden dit insgelijks doen; doch eenige hebben er zich tegen verzet. Men meldt dat verleden week M. de vrederechter van Boussu, de zegels gelegd heeft op de kas der socialisten van Wasmes. Een erg spoorwegongeval heeft maandag avond te Frameries plaats gehad. De koopwa- rentrein vertrekkende van Frameries naar Flé- nu ten 7 ure 45 min., kwam uit de statie en bolste van terzijde op een trein van Sl-Ghis- lain, die men waarschijnlijk vergeten had aan te kondigen. De schok was verschrikkelijk een tiental waggons, alsook de lokomotief van den trein van Flénu werden totaal verbrijzeld. De stoker van dezen trein werd lichtelijk ge kwetst. Wat den machinist en den stoker betreft van den trein van St-Ghislain, zij zijn er met den schrik van afgekomen. De baan is erg be schadigd en eenige treinen zijn niet kunnen vertrekken. Een onderzoek is begonnen. Uit Verviers heeft men eene petitie ge zonden aan de Kamer, over de kwestie van eigendom en huurder, die zeker wel verdient in aanmerking te worden genomen. De hypotheek wet van 1851 geelt voordeeleu aan den eigendom, maar dat voordeel is slechts toepasselijk, zegt de petitie, op den groolen eigendom. Inderdaad deze vindt meest altijd soliéde huurders, maar niet altijd, op verre na niet, de kleine; tusschen de kleine huurders zijner niet zelden onmachtigen en onwilligen. Deze laatste bezit niets; hij heeft wel wat meubeltjes, doch de wet verbiedt ze aan te slaan. De wel is zoodanig dat als men een onwil ligen huurder heeft, men het best doet hem alle schuld kwijt te scheldeu, en nog geld toe te geven als hij wil weggaan. Men kan in rechte tegen hem handelen, als hij niet vrijwillig wil vertrekken; maar de kosten hiervan beloopen zoo wat 100 Ir. en het is alwéér ten slotte de kleine eigenaar, die in zijne belangen gekrenkt wordt eq daartegen protesteert de petitie. De kosten van uitzetting (wij spreken niet van huishuur) zijn zoodanig hoog, dat de buur van een jaar gauw verteerd isniet alleen verliest de kleine eigenaar het loopende, maar ook het volgende jaar. Met een woord, de onwillige huurder kan den kleinen uigenaar schier ruïneeren. Zeker, er zijn eigenaars die misbruik ge maakt hebben van hunne positie, maar is de positie waarin velen van hen nu staan, wel redelijk en rechtvcerdig In het geheel niet. De petitie vraagt dan ook 1° Als de huur de som van 300 fr. niet bedraagt zal de proceduur om de verhuizing te bekomen, kosteloos zijn; 2" dit laatste zal verleend worden op rekwest van den vrede rechter 8® in geval van verkoop van aange slagen meubelen zullen de rechterlijke kosten gepriviligeerd zijn, op het produkt van den verkoop. .Landverhuizing.M. E. Grisar, consul van België te San-Francisco, schrijft het vol gende over de landverhuizing Voor eenen nieuw aangekomene is het voor eerst zeer belangrijk bet engelsch te kennen vervolgens moet hij voldoende geldmiddelen bezitten om het gunstige oogenblik al te wach ten en zich de noodige inlichtingen over de verschillende plaatsen aanschaffen. Hij moet in het binnenland ter plaatse kunnen zijn, om de geschikte gronden voor zijne onderneming te kiezen. Hij moet het noodige geld hebben voor zijne inrichting, hetzij hij den grond koopt of huurt. Een goed landbouwpeerd kost 40 a 50 dol" Eene goede melkkoei 30 50 Eene ploeg H 20 Eene ploeg met vier messen 40» 60 Eene kar 90 250 Varkens, het paar 8» 12 Schapen, het paar 2 3 1000 wijngaardranken 10 Elkeen, die een klein kapitaal bezit kan zich eene goede toekomst verzekeren, door zich op den landbouw toe te leggen, indien hij daarin genoegzaam ervaren is. Hij kan de graanteelt beginnen ofwel de wijngaardteelt, die wijn- en tafeldruiven opbrengt; de boomgaarden iu den omtrek van een centrum van bevolking, geven uitmuntende uitslagen. Doch vóór alles is er een kapitaal noodif, en ik zou geen Belg aanraden naar Californië uit te wijken, indien bij bij zijne aankomst al daar, niet over een vrij kapitaal van 5000 frank kan beschikken.

De Denderbode | 1883 | | pagina 2