Timmer-en Dakwerken het Hof van beroep het vonnis van Doornik ver anderd, en de betwisting van eigendom blijft Ongeschonden. Hoe het zij, er komt meer en meer licht in die zaak, welke door de liberale pers gedurig en moedwillig veranderd en verduisterd werd. Twee Correspondentiën. De geusche Flandre libérale kondigde dezer dagen twee correspondentiën af betrekkelijk de redevoering welke onze achtbare heer Bur gemeester, M. Van Wambeke,op 7 dezer maand, in de Volkskamer, uitsprak. De eerste correspondentie, gedagteekend uit Geerardsbergen, beweert dat het getal leer lingen der officieele scholen in de kantons Geerardsbergen en Ninove, door onzen verte genwoordiger in de Kamer aangeduid, mer kelijk moet vermeerderd worden. Mr Van Wambeke stelde het getal voor 'tkan- ton Geerardsbergen op 421 leerlingen vast, en de correspondent beweert dat er 765 zijn. Voor het kanton Ninove duidt de correspon dent 772 leerlingen aan, en M. Van Wambeke vindt er slechts 524. Waaruit dit verschil Indien de corres pondent zich de moeite had gegeven de rede voering van den heer Van Wambeke te lezen, dan zou hij ondervonden hebben, dat deze laatste de uitdrukkelijke verklaring deedt.dat de schoolbevolkingen der steden Aelst, Geerards bergen en Ninovein de statistiek door hem gemaakt, niet begrepen zijn, en verder dat zij alleen den toestand der 79 gemeenten van het arrondissement betrof. Nu, indien wij de schoolbevolkingen dezer 5 steden van de cijfers door den correspondent opgegeven, aftrekken, dar. is deze laatste om zoo te zeggen met M. Van Wambeke 'l accoord. M. Van Wambeke zegde dat in 't kanton Gee rardsbergen slechts 421 leerlingen de oflicieele scholen bijwonen en de correspondent beweert dat er 456 zijn. Voor 't kanton Ninove telt M. Van Wambeke 324 leerlingen en de correspon dent 359 De correspondent van 't geusche blad, waar schijnlijk een van de jannen die heden eene dikke vette jaarwedde opstrijken, om een gansch jaar te eten, te drinken, te wandelen en te slapen, valt dus met zijne liberale statis tiek van 't brugske in 't vvakerkeDe zaak is dus klaarde cijfers, door onzen achtbaren vertegenwoordiger opgegeven, zijn echt en on betwistbaar immers zij zijn aan de beste bronnen geput De tweede correspondentie is gedagteekend uil Moorsel. Wie de liberale beroemdheden uit onze streek eenigzins kent, kan gemakke lijk raden dat men hier voor 't werk staat van een sukkelaar wiens hersenpan door 't aan houdend voortslijpen der talrijke buizen waar mee 't kiezerskorps hem wandelen zondt, eenigzins op hol is geraakt. De moorselsche correspondent schijnt ons een mensch te zijn die te Moorsel naar heerschappij ofte dominatie snaakt. Hij die een politieke weêrhaan is, wiens gelijken onder de zon niet te vinden is, zou, even als zijne zeer catholieke voorzaten, te Moorsel willen troonen. Zijne voorzaten, echte typen van eer, deugd en verstand, wier den geacht en bemind, doch voor hem, wij welen niet heel juist waarom, zit er geen al te groot liefdevuur in 't hart der Moorselaars. De eenige partijgangers die hij in de gemeente telt, zijn lieden die onder zijne dwinglandij moeten bukken en zijne wraak vreezen. In ons arrondissement telt hij ook al niet te veel vrienden. In de jaren 40 tradt hij op als ca tholieke candidaat voor de Volkskamer, en 't kiezerskorps schonk hem eene buis. Later liep hij naar den vijand over, en diende twee maal tot stopgat, 't is te zeggen, dat hij twee maal als candidaat der liberale partij wierd voorgesteldomdat men geen ander slacht offer vinden kon. Onnoodig bijna er bij te voegen dat hij telkenmale met eene kolossale buis begiltigd werdLaten wij dit nu ter zijde, en zien wij eens wat er zoo al uit dit ziek brein is gevloeid De correspondent die, zoo hij zegt, drij huizen heeft moeten laten opbouwen in 't hartje van den winter, klaagt over opzeggen die gegeven wierden en ook over de vervol gingen die de Moorselaars te verduren hebben, uit hoofde van hunne groote voorliefde voor 't officieel onderwijs?!?!! Onze achtbare Burgemeester, M. Van Wam beke, wordt door den correspondent als de eeuwige advokaat van alle deze vervolgingen aangewezen.... Maar zeg eens heer corres pondent, laat ons dan toch eens hooren hoe veel opzeggen gij gedaan hebt, hoeveel lieden gij vervolgd hebt, hoeveel weduwen en weezen gij den duivel aangedaan hebt om burgemees ter van Moorsel te kunnen worden?.... Dit getal zoudt gij niet durven noemen Zoudt gij durven loochenen dat de opzeggen die gij aanklaagt, gegeven wierden in ant woord op andere opzeggen die gij of uwe vrien den hebt doen beteeken om u te wreken over uwe wellicht twalfste buis Gij weet immers wel dat het eene valschheid is te beweren dat de door u aangeklaagde opzeggen uit oorzake van den schoolstrijd gegeven wierden. Wat meer is, 't is de eerste maal niet dat de correspondent feilen van drukkingen misbrui ken in 't verhuren van goederen aanklaagt. Onlangs zond hij ten dien opzichte eene klacht aan den heer minister van justicie, die door de personen in de zaak betrokken als lasterlijk wordt beschouwd, en welke hem dan ook hier over voor de Rechtbank van Dendermonde hebben gedaagd, ten einde er rekening over te geven. De zaak zal kortelings gepletenen gevonnisd worden, doch laten wij 't Gerecht ongestoord zijn werk verrichten. Wij hoeven onzen achtbaren heer Burge meester niet te verdedigen tegen de beschul diging van drukking ten voordeele der vrije scholen. Men weet dat hij zich met die zaak, zelfs hier te Aelst, niet bekommerd, en hoe zou hij het dan te Moorsel doen En wat meer is, men moet in 't arrondissement Aelst in 't geheel niet drukken alle de catholieken, uit genomen deze die onder liberalen dwang staan, zenden hunne kindersnaar de catholieke school uit plicht en overtuiging. Dat is gekend Ware liet brein van den correspondent in normalen toestand, dan zou hij voorzeker de dwaasheid niet hebben neergeschreven, na melijk, dal de officieele scholen reeds genoeg in minachting zijn gevallen zelfs bij de ouders die er hunne kinders heen zendenVergeet die droomer dan dat de officieele school te Moorsel heel diep, ja, heel diep in de minach ting moet verzonken liggen?.... En hoe zou het anders kunnen wezen, als men zich her innert dal de ex officieele Hoofdonderwijzer Van Ruyssevelt, door de Rechtbank van Dendermon de op 20januai i 1881tot 286 jaren gevangenis straf werd veroordeeld als plichtig bevonden aan 74aanslagen tegen de eerbaarheid gepleegd op meisjes minder dan Hjaaroud en69aansla- gen van den zelfden aard op meisjes van min der dan 11 jaar... Bovendien bestatigde de Rechtbank nog 145 gevallen van kwetsing der eerbaarheid van zijne jeugdige leerlingen Ah Mijnheer de eeuwige candidaat. wal zoudt gij beter gedaan hebben te zwijgen "wetgevende KAMERS. Me 1'olLsknnier heeft woensdag liet budjet des ministeries van openbaar ouderwijs, of liever, van openbare vergcuzing en geldverkwisling, met 69 stemmen legen 41 aangenomen. Deze stemming was liiiker-tegen rechterzijde. De vergadering verdaagde zich lol 3 Apiil. Senaat. De Hooge Vergadering besprak onder andere het budjet van justicie. Verscheidene rede naars hekelden met krachtdadigheid den schande lijken oorlog dien 't liberaal ministerie en zijne slaafsche medehelpers tegen de R. C. Geestelijkheid, ter uitsluiting van alle andere ministers der eere diensten, voert. Onnoodig te doen uitschijnen dat minister Dara en de geusche leden lot alle antwoord weer een dozijn priesters, paters en nonnen hebben opgevreten. PRIESTERLVKE BENOEMINGEN. Zijn onderpastoor benoemd Te Erlvelde, de E. H. De Vos, onderpastoor te Sleendorp te Gent op S. Anna, de E. H. Van Kerckvoorde, onderp te nruis- houtem te Sleendorp, de E. H- Melis, priester in T Seminarie te S*. Maria-Hoorebeke deE.H. Hemel- socl, onderpastoor te Opbrakel te Sinaai, de E. H. Spiers, priester in hel Seminarie te Opbrakel, de E. H. Van De Maele, onderpastoor te Sinaai. Voordracht. Op Woensdag 28 Maart aanstaande, om 5 uren namiddag, tal de Eerw.Abt LF.YCEii.priester uit 't bisdom van Al giers, alhier ter groote Feestzaal van ons Stad huis, eene voordracht houden over Centraal- Afrika, zijne bewoners, hunne zeden, gebrui ken, enz. De Eerw. Heer Leygers, genoot overal waar hij zich liet hooren, den meesten bijval. Ingang zonder vergelding. Eene rondha- ling zal gedaan worden. Kluchtige en Tooneelkundi- ge Avondfeest, op Dijnsdag 3 April 1883, (O.-L.-V. Boodschap, om 5 1/2 ure na middag, ten lokale der Catholieke School van Nieuwerkerken, door de Heeren Studenten van Geerardsbergen ten voordeele van 't Vrije onderwijs aldaar. Concerto. Wij laten hier 't Pro gramma volgen van 't Concerto 't welk de hee ren Leden van ons kunstminnend Gezelschap 't Land van Riemop Zondag 8 April,om 4 1/2 ure namiddag, zullen geven te Audegem ten voordeele van de vrije catholieke scholen al daar. Dit Programma toont genoegzaam aan dat deze feest een der luisterrijkste zal wezen die 7 Land van Riem »]ons ooit aanboodt. De uitvoering van den Trio uit het opera Doctor Crispyn, alleen is meer waard dan het geringe inkomgeld 't welk gevraagd wordt. Eerste deel. 1* Jerusalem, groote duo voor Harmonium en Piano. 2° De vaarwel eens Martelaars, lied. 5° Kleermakerslist, blijspel met zang in een bedrijf, door J. Wytynck. 4° Kluchtlied, Tweede deel. 1° Rigoleüo, groote duo voor Harmonium en Piano. 2° Mijn goede Engel, lied. 5° Trio uit het opera Doctor Crispyn. 4° Kluchtige Alleenspraak. 5° Ik ken een Lied, lied. 6° Eene Misgreep, Kluchtige Tweespraak. 7° Vlaamsch en Vrij, koor. Bureel open, in 't Lokaal, ten 5 uren. Kaarten zijn verkrijgbaar bij den heer Hector Arys, Voorzitter van 7 Land van Riem, te Aelst. Prijzen der Plaatsen Voorbehoudene 2-00 fr. lc rang 1-00 fr. 2e rang 0-50 centimen. GETERDE KARTONS, GEGALVANISEERD PLAAT IJZER, Zink, Dakpannen, Schaliën, Bekleedingen voor vochtige murcn. I DE FONTAINE, 84, Noorder laan, te Brussel. ALLERHANDE NIEUWS. Aan ons nummer van heden behoort een bijvoegsel in de fransche taal. Gemeenteraad. Verledene week hebben wij slechts in een gering getal nummers de benoeming kunnen aankondigen van den heer Julius Goetlials, architect te Gent, als architect der stedelijke werken en profes sor-director aan onze Academie van fraaie kunsten in vervanging van M. Eug. Carelle, spoorloos verdwenen sedert bijna twee maan den. L)e nieuwe titularis zal in bediening treden met 1 April aanstaande. De Bien Public van Gentwenscht ons Stedelijk Bestuur geluk met de benoeming van den heer Goethals welke een der uitmuntendste leerlingen was der Academie van St. Lucas en zich zal weten waardig te toonen van het ambt 't welk ons Bestuur hem heeft toevertrouwd. Slaclitliuis. In zijne geheime zitting van heden Zaterdag 17 Maart, heeft onze Stedelijke Raad, den heer Theodoor Bor- reman, tol director van ons Slachthuis be noemd. Woensdag heeft men alhier op 't Kerkhof eene kartonnen doos gevonden, bevattende het lijkje van een pas geboren kindje. De per soon die de doos heeft aangekocht, alsook de doozenmaker welke dezelve aan haar afleverde, zijn door het Gerecht gekend. Het onderzoek dat door 't Parket is ingesteld, zal, in die omstandigheid, wel de noodige klaarte in deze zaak brengen. De lotelingen die deze week alhier voor den Militieraad \erschenen, hebben weer zoo als gewoonlijk een helsch gezang, getier en gevloek laten hooren. De wilden uit centraal Afrika zouden zich voorzeker aan zulke erge baldadigheden niet overleveren. En welke liedjes huilen zij De zedelooste de eerste Heeft onze politie dan geene ooren, of verliest zij het art. 385 van 't strafwetboek uit de oogen? Onzes dunkens zou er weldra aan dit gehuil van onzedelijke gezangen met gebaren een einde gesteld wordenindien men eens voorgoed proces-verbaal tegen de over treders opstelde. Wij roepen de aandacht des heeren Burgemeesters op het feit in en hopen dat voortaan de strengste maatregelen tegen dit zedeverdervend schandaal zullen genomen worden. Dit jaar, ondanks het tekort der begroo ting, vraagt men 23,000 franks meer voor de inspecteurs van het officieel onderwijs. Het schijnt, dat hoe minder leerlingen in de ge meentescholen zijn, hoe meer men deze heeren moet betalen. De nieuwe jachtwet van minister Bara doel wel haren dienst. Te Bergen is zekeren Mignault die inde bosschen van den prins de Croy twee konijnt jes gestroopt had, door de correctioneele rechtbank daarvoor veroordeeld tot zes maan den gevangenis en twee duizend franks boete. Dezer dagen werd Henri Bolatid, in het kabinet van den onderzoeksrechter van Marche, M. Dewez, gekonfronteerd met Jacquemin. Boland, zegt de Etoile, is geheel van zijne ziekte hersteld. Hij heeft eenige inlichtingen gevraagd over het proces. Woensdag namiddag is er eene ontplof fing ontstaan in de kazerne der gidsen te Brussel. De officieren woonden eene voor dracht bij over het gebruik, in oorlogstijd, voor de ruiterij, van ontplofbare stoffen. Tij dens de voordracht, ontplofte toevallig eene kardoes. De tafel die met een ijzeren blad bedekt was, werd gansch verbrijzeld en vijf officieren werden gekwetst; gelukkig zijn hunne wonden niet erg. De Nouvelles du Jour, scherp liberaal, be- spreektde opstapelingvan traktementen 'tgeen in de liberale wereld eene mode schijnt te zijn. De portierster eener school trekt 1500 fr., daarenboven logement, vuur, licht en 't profijt eener kantien in de school. De man van deze portierster is inspecteur van policie met 2000 fr. traktement en de zoon beambte in het ministerie met 2500 fr. toelage totaal 6000 fr. behalve de profijijes. Zij is de eenige niet. Men leest in den Courrier de Bruxelles Een onzer confraters meldt dat prins Jéróme Napoleon binnen eenige dagen te Brussel zal aankomen, en in de Eikenstraat zal gaan wonen, in het huis dat, eenige jaren geleden, tot woning gediend heeft aan prins Pierre Bonaparte. Officieel vlaamscli. Op de officieele plakbrieven van de vertrekuren der treinen van den weg is de melding A la station de Laeken la correspondance n'esl pas garantie vertaald door Ter statie van Laeken is... de briefwisseling niet verzekerd. En zeggen dat die officieele vertaler nog niet gedekoreerd is!... (Het Vaderland.) Zaterdag avond, rond 11 ure kwam M. Matthys, herbergier, Ninovensche steenweg, 52, te Brussel, bij M. Massart, policie-kom- missaris, zeggen, dal men hem 18,750 Ir. ontstolen had. M. Matthys had daags te voren die som ont vangen in betaling van koopwaren, wijn, enz., gekocht door M. C. Hermans. Deze had vrijdag het geld gegeven aan M. Matthys, in zijne herberg, in tegenwoordigheid van verscheidene personen. Dit geld werd op eene kas gelegd in de slaapkamer van M. Matthys, die verklaard heeft de gewoonte niet te hebben zijn geld in de kas te sluiten. Zaterdag avond moest hij 100 fr. betalen aan zekeren persoon. Hij was naar zijne kamer gegaan, waar hij van de 18,750 fr. een briefke van 100 fr. af nam. Na de deur der kamergoed gesloten te hebben was hij naar beneden ge komen in de herberg. Hij had de som geld op het bed laten liggen. Een uur nadien bestatigde hij dat dit geld verdwenen was. De dieven hadden vier sleutels op de tafel laten liggen. Tot nu toe heeft men nog niets ontdekt. Het parket van Brussel heeft zich dinsdag naar Londerzeele begeven, waardaags te voren uene misdaad in een herberg gepleegd werd. Ten gevolge van een twist heeft zekeren Deckx welke slechts eenige dagen de gevangenis ver laten had, M. D'Hertevelde, bij middel van een stoofdeksel, op het hoofd geslagen. De onge lukkige werd met verbrijzelden schedel opge nomen. De plichtige werd naar de gevangenis gebracht. Drama te Elsene. De Verlo ren Hoek, gelegen langs den ijzerenweg van Luxemburg werd maandag in opschudding gebracht door eene poging tot moord, gevolgd van zelfmoord. In nummer 72 van deze afhankelijkheid van Elsene wonen, sedert een veertiental dagen, de echtgenoten Herman, die vroeger te Etter beek verbleven. J. Herman, oud 39 jaar, oefent het bedrijf uit van schrijnwerker en, zegt men, levert zich nog al dikwijls aan den drauk over. Maandag nogtans, toen hij thuis kwam, was hij volstrekt niet dronken; de echtgenoten begaven zich te bed. Tijdens den nacht was Herman verscheidene malen opgestaan, en als zijne vrouw hem vroeg waarom hij zijn bed verliet, antwoordde hij haar dat het was om water te halen. Rond drie uren 's morgens voelde vrouw Herman dat men haar wilde bij de keel grijpen zij ontwaakte en zag haar echtgenoot voor haar staan met een groot mes in de hand. Zij trachtte hem achteruit te stooten, maar niettemin werd zij door vier messteken getroffen. Gelukkig zijn de wonden niet erg. l»e vrouw gelukte er in op te staan en naar beneden te vluchtenhare drie kinderen volgden haar. Zij riep om hulphaar hulp geroep werd door eenen gebuur gehoord, die aanstonds de policie ging verwittigen. Eenige minuten nadien hoorde vrouw Her man een gekerm in de kamer, waar zij haren man alleen gelaten had zij snelde er binnen en bevond zich in tegenwoordigheid van een verschrikkelijk schouwspel. De ongelukkige had zich gezelfmoord hij had zich verschei dene steken in de keel toegebracht en lag bijna levenloos op den plankenvloer uitgestrekt. De officier van policie, verwittigd door twee agenten, snelde ter plaats van het nieuwe drama, waar ook spoedig twee geneesheeren aankwamen en Herman verzorgden vervol gens werd de ongelukkige naar het St-Jans- gasthuis gebracht. Herman kon geen woord meer spreken zijn toestand is zeer wanhopend en men verwacht er zich aan, hem den eenen of anderen oogen- blik te zien sterven. Ondanks dat alles, wilde Herman, ten prooi aan een aanval van zinneloosheid, met alle geweld heen gaan, en verscheidene agenten waren er noodig om zich van hem meester te maken en naar hel gasthuis te brengen. Herman is een zeer goed werkman, doch, ongelukkig leverde hij zich te veel aan den drank over. Sedert lang reeds scheen hij niet goed meer bijzijn verstand te zijn; de (wee echtelingen, zonder nu juist in goede verstand houding te verkeeren, schenen nog al goed overeen te komensedert een tiental dagen hadden zij dikwijls twistmen verzekert dat Herman reeds herhaalde malen doodsbedrei gingen tegen zijne vrouw uitgesproken had. Al de groote misdadigen der tien laatste jaren waren geletterde liedenvelen zelfs waren gediplomeerd, dit is te zeggen, op bijzondere wijze door den Staat-God gebreve- teerd, onder het zedelijk en letterkundig oog punt. Voorzeker, dit bewijst niet dat de onwetendheid eene weldaad zij, noch eene waarborg der deugd, maar dit bewijst echter dat het onderwijs, hetwelk men als een alge meen geneesmiddel wil doen doorgaan, eene kwakzalvers remedie is tegen de maatschap pelijke kwaal, wier uitwerksels alle dagen erger worden, indien het onderwijs niet steunt op godsdienstigen grond. Het Handelsblad ontving dezer dagen eenen brief, waarin hem een aantal bijzonder heden gemeld worden over zekeren persoon, in eene gemeente van de provincie Braband, die te Brussel op 7 mei 1881 veroordeeld werd voor feiten welke wij hier niet zullen noemen. Niettegenstaande die veroordeeling onderging hij, groote en beschermde geus als hij was, zijne straf niet. Alle pogingen om daartoe te geraken, van den kant van zekere personen, waren vruchteloos, toen men den minister, M. Bara, eenen brief schreef, dal hij zich aan eene interpellatie in de Kamer, opzichtens dat plicht verzuim, verwachten moest. Dat hielp, en den 4 februari 1883, vertrok de veroordeelde ein delijk naar Leuven om de straf van 18 maan den te ondergaan, waartoe hij verwezen was. Ziedaar een recept dat werkt wij rekomman- deeren het bij alle degenen, die te vergeefs aan ministerieele deuren geklopt hebben die te vergeefs gepoogd hebben om recht ie beko men. De benoemingen der nieuwe gouverneurs zegt de Palrie, zijn geteekend M. de Brouwer de nieuwe gouverneur van West-Vlaanderen zal binnen kort, in volle glorie, de hoofstad dezer provincie binnentrekken. Laat ons hopen dat hij wat minder twist en tweedracht zal meebrengen in de plooien van zijn verzilverd kleed, dan zijn voorganger. Sedert verleden vrijdag komen er op de kust, van af de Panne tot aan Ghyvelde, eene groote hoeveelheid tonnekens met poeier, likeurkassen, beddengoed, meubelen en andere voorwerpen aangespoeld. Men gelooft dal deze goederen voortkomen van de stoomboot Ham burg, die met man en muis vergaan is, want men heeft eene plank gevonden, waarop in gouden letters de naam Hamburg geschilderd stond. FRANKRYK. In den ministerraad van Dinsdag gehouden, heeft het fransch gouvernement besloten streng al de ophitsingen tot moorden of lolden burger oorlog, in de openbare vergaderingen gedaan te vervolgen. De porijzer korrespondentie van den Times beval eenige zeer gegronde opmerkingen over de laatste manifestalien te Parijs. Onder bet keizerrijk, zegt de korrespondent, schreef men de opstanden toe aan de politie r.u de republi- kanen geen belang hebben het gouvernement te beschuldigen, leggen zij de onlusten ten laste der anli-republikanen. De manifestalien zijn nogtans slechts het gevolg van de leerstelsels, sedert twaalf jaren onder hel volk verspreid. De ministers en poli tieke mannen hebben aan de bevolking alleen gesproken over hare rechtpn, nooit over hare plichten zij hebben haar niet gezegd dal de op standen een einde stellen aan den voorspoed van 't land dat, sedert vijf of zes dagen, de helft der vreemdelingen Parijs hebben verlaten, en dat er thans te Rome vele Amerikanen zijn, die van zin waren naar Parijs te vertrekken, doch hun reisplan veranderd hebben. t Wij zijn teruggekomen tot die noodlottige dagen, wanneer Pelhion eiken morgend den barometer raadpleegde, om te welen of er een oproer zou zijn of niet. (Wanneer het slecht weer is, blijven de opstandelingen thuis.) Wan neer men in Frankrijk in een tijdperk van dien aard gekomen is, weet niemand, wanneer uoch hoe men er zal uit geraken. De toestand wordt inderdaad zeer ernstig de anarchisten schijnen den eenen of den ande ren dag eenen aanslag te willen wagen. Wij hebhen gemeld dat zij eene nieuwe meeting in volle lucht belegd hebben tegen zondag welnu, de plaats waar de manifestatie zal plaats hebben zal eerst op het laatste oogenblik door de aan voerders bekend gemaakt worden. Hel zal dus moeielijk zijn voor de policie, maatregelen te nemen om de samenscholingen te beletten. Eene nieuwe revolutionnairevrouw, Mej. Dar- lincourt, eigentlijk Fernanda Foirieux geheelen, is te Parijs opgestaan. Het schijnt dat de rol van Theroignede Mericourt, aan die jonge welgezetle blondinne, het hoofd draaien doet. Louise Mi chel zou te Lyon zijn, waar zij eene voordracht gegeven heeft. Er is geen mandaat van aanhou ding tegen haar uitgegeven. De revolutie in Frankrijk hangt als in de lucht. De leerlingen van hel lyceum van Louis-le-Grand, zijn in vol len opstand. Volksoploop te Parijs. De meeling der Esplanade des Invalides, aangekondigd door de menigte werklieden die te Parijs zonder werk zijn, heeft verleden vrijdag om 2 ure plaats gehad, in weêrwil van het verbod door de overheid en den aanhoudenden sneeuw. Ver scheidene duizende personen (5 a 6000) waren opgekomen. Onder hun vele nieuwsgierigen. De hekkens van het Hotel des Invalides werden gesloten bij de aankomst der menigte. De poli- cieagenten bevonden zich op den koer van het hotel van hel ministerie van buitenlandsche zaken, waar MM. Ferry, Waldeck-Rousseau en Camecasse zich bevonden. Policieagenten ontwikkeld bij afdeeüngen van 50 man, dreven de bijeenhopigen uiteen, naar mate zij zich vormden. Ten 2 u. 15 m. komt Louise Michel op den Boulevard du Tour Maubourg aan, verscheidene honderde manifesleerders omringen haar. Zij spreekt de volgende woorden uit KameradenDe politie belet ons heden zich vrijelijk te vereenigen wij zullen niet altijd als lammeren ons ter slachtbank laten geleiden. Wij zullen de macht tegen de macht welen te stellen en ons recht tot het werk bevestigen. De agenten trokken op dit oogenblik uit en jagen de menigte uiteen. Een vijftiental aan houdingen werden gedaan. Achteruit wijkende werden verscheide personen onder de voelen getrappeld en in de grachten geworpen die het hotel der Invalieden omringen. Louise Michel, aan het hoofd van omtrent 290 mannen, zet rendez vous ten 3 ure aan het Elysée. De manifesleerders richtten zich naar de Pont des Invalides. De circulatie is rond den omgang der Esplanade verboden. Men laat niemand voorbijtrekken. Maatregelen zijn geuomen om de manifestatie een ernstig aanzien te doen nemen. De manifesleerders ten getalle van omstreek# 3000 trokken de Pont des Invalides, de avenue des Elysées door. De rue des Elysée en de ave nues Marigny door policie bewaakt ziende, gingen ze de avenue Gabrielle in, en kwamen door de stralen Montaigne en der Cirque io het voorgeborgte St. Honoré aan. Een honderdtal policieagenten voor hel ministerie van binnen- iandsche zaken geplaatst, hebben verscheide maal de menigte aangevallen, die, in verschillige groepen verdeeld in de aanpalende straten ach teruit werd geworpen. Verscheidene bakkerijen zijn geplunlerd en beschadigd geworden, onder het roepen Brood! brood! Verscheide aanhoudingen werden gedaan. De omgang was rondom het paleis van het Ely#ée verboden. De troepen zijn in de kazernen der Pepitière en der Tour Maubourg geconsigneert. De be- tooging is ten 3 u. 30 geëindigd. De agenten beletten de groepen zich herinterichlen. Op het oogenblik dal de belooging zich naar het Elysée richtte, werden vele winkels in de St. Honoréstraat gesloten. De uiteengespreide groepen der avenue Mau bourg. bij de invalieden, schreeuwden, ver brijzelden de ruiten van een huis, wierpen de rijtuigen om, zij werden uiteen gedreven door de kavalerie der republikeinsche wacht, die dooreen aanval op draf de Esplanade der Inva liden en de toegangen van hel paleis Bourboa, waar de nieuwsgierigen blijven staan, schoon vaagt. Op de bruggen der Invalieden en der Concorde, die afgesloten zijn, meldt men onge vallen door het werpen van steenen of vallen vau personen. Men meldt de aanhouding der petroleuze Louise Michel. Dit gerucht wordt niet bevestigd. Eene nieuwe meeting in de opene lucht werd aangekondigd voor zondag laatst op de plaats voor 'i stadhuis. 7 Schijnt dat er aldaar een serieus spel op handen is voor de burgerij en het gouvernement. Zondag is alles rustig afgeloopen, dank aan de krachtige maatregelen door het gouverne ment geuomen. Ilelsche Machienen. Zondag avond rond 6 ure, op het oogenblik dat de menigte aan de Place de l' Hotel de Ville voor de kavaleriecharges achteruit trok, wierp een onbekendeeen metalen doos op den grond. Een briefdrager bad de be weging van den onbekende gezien en greep de doos op 't oogenblik dat zij op het punt was ou der de hoeven der peerden verbrijzeld te worden. Hij dacht nogtans dat de eigenaar liet voorwerp bij toeval had laten vallen, en wilde hel hem ter hand bestellen, maar de man weigerde de doos te aanvaarden en verdween eensklaps tussclien de menigte. Dit verwonderde den briefdragerzoodauig dat hij zijnen vond aan den kommissaris van policin bracht. Deze bestatigde dal de doos, of liever het metalen doosje want het had slechts de grootte van een stuk van vijf frank aan de bovenzijde min of meer bolvormig was. Het bevatte ontplof bare stoffen en moest onder de hoeven der peer den ontploffen. De République fran?aise deelt het volgende verhaal meê. M. Lissagaray, hoofdredacteur van de Citoycn et la Bataille, een dagblad hetwelk de bevolking lot de betooging bad aangezet, zat gerust zijn ontbijt te nemen in l.el koffiehuis, dat de boek uitmaakt van de rue de Rivoli en de Place de l' Hotel de Ville. De socialist gebruikte lekkere oesters en bekreunde zich weinig om het gehuil op de straal toen een persoon, die zich op eenigen afstand het woord tol hem richtte en zegde Uw ontbijt is dit van een prins, M. Lissa garay het zou misschien beter zijn voor u. het geld dal het kosten zal, aan de arme arbeiders te geven, welke gij dagelijks zegt zonder brood te zijn en welke gij zonder ophouden aanzet om omwenteling te maken. M. Lissagaray tegen zooveel logiek niet be stand, maakte zich kwaad en begon zijn onder breker uit te schelden. De omslaanders echter trokken partij voor dezen laatste en tegen den dagbladschrijver, die gelukkig door bemiddeling van de policie in de straat kon geraken. Sedert de nonnen uil de parijzergasthui- zen verjaagd zijn, gaat er bijna geen dag voorbij of de dagbladen bevatten het een of ander ver haal van voorvallen, die alles behalve ten voor deele der verwereldlijking getuigen. Er heeft zich (hans een zieke in het gemeente-gasthuis te Parijs, in een oogenblik van wanhoop, een kogel door het hoofd geschoten. Was dergelijk voorval gebeurd in een gasthuis door nonnen bestuurd, boe zouden de liberale bladen schreeu wen Thans zwijgen ze en niet zonder redeu. Betoogingen te Parijs Wij ontvangen nog de volgende bijzonderheden over de hetoo- ging van verleden zondag De toegangen tot de plaats voor het stadhuis werden rond 2 nren 15 minnten afgesloten, na dal de kavalerie en agenten al de nieuwsgierigen en manifesleerders verjaagd hadden. Meer dan 30,000 personen stonden op de gaanpaden der rue de Rivolilusschen de kazer nen Lobau en het stadhuis was alle verkeer ver boden. Eensklaps wilden de manifesleerders de fiacres en de rijtuigen van den tramway omver werpen. Dan was eene charge noodzakelijk en zij werd ook uitgevoerd door de kavalerie van de garde municipale. 20,000 manifesteerders werden tot in de rue du Temple et du Renard achteruit gedreven. Hier hadden eenige aanhoudingen plaats; ver scheidene personen werden omvergeworpen, de soldaten der garnizoenen van Versailles eu Via- cennes, die zich onder de minigle bevoudeu, werden gedwongen bij de agenten (e komen en in de kazern gekonsigneerd. Ten drie ure was de plaats voor bet stadhuis schoon geveegd. Ia de rue du Renard brulde het volk. Daar verdroog de menigte zich zoodanig, dat verscheidene ma nifesleerders onder de voelen geraakten en eeue nieuwe charge van kavalerie bevolen werd om de menschenmassa uileen te drijven. De holicie-dienaars werden uitgejouwd, ge slagen en op allerlei wijze beleedigdde kracht dadigste middelen waren noodig om de orde mia of meer te herstellen. Het lawaai, geroep en ge lier was oorverdoovend. Op dit oogenblik ver spreidde zich het gerucht dat Belleville in massa alkwam. Er werden aanstonds bevelen gegeven om te beletten dat de wtrklieden van Belleville zich bij de massa der eerste manifesteerders

De Denderbode | 1883 | | pagina 2