7immer- en Dakwerken a teekeningen, bij het aanhalen dezer gebeurte nissen, die eene onafgebrokene reeks weldaden van het vierde eener eeuw in het geheugen roepen. Lourdes Eenige jaren geleden was die kleine stad als verloren neêrgezeten aan de voet der Pyreneesche bergketen, en nu wordt zij bezocht door eene ontelbare menigte, die, het gebed op de lippen en het betrouwen in het hert, er uit alle gewesten der wereld komt om er hulp en bijstand te zoeken en te vinden bij de Onbevlekte Maagd LourdesGezegende plaats waar voor het lijdend menschdom zoovele tranen werden ge stort, zoovele wonden geheeld, zoovele ellen den genezen door Haar die er den toeloop des volks afvroeg en er de wonderbare fontein deed ontspringen, wier water de wereld door hee ling en genezing medebrengt. LourdesGewijde grond, besproeid met de kostelijkste tranen en waar liet Zalig werk der Verlossing door Maria wordt voorgezet. Dui zenden zielen, aan de zonde, aan de ondeugd en oneer door Maria ontrukt, worden er door Haar, de beste der Moeders, aan het zalig en vredelievend Juk van Jesus vastgesnoerd. O Heilige Onbevlekte Maagd Maria, over vijf en twintig jaren te Lourdes verschenen, ont vang op heden onze gelukwenschingen en onze bedankingen. Gij zult in dit zalig jubeljaar nieuwe en overvloedige weldaden over het lij dend menschdom nederstorten. Vergeet ons Vaderland, vergeet uw trouwe Vlamingen niet. Terwijl Lourdes in Frankrijk uwe ontelbare weldaden in eenen vloed van dankende beden zal samensmelten, zal uw geliefdkoosd heilig dom, liet Vlaamsche Lourdes niet ten achter blijven, om U te danken, om U te bidden, om U meer en meer de herten te verwerven. Ziet op uw heiligdom met welbehagen neder Het bereidt zich om met luister op Zondag 1 April en twee volgende dagen uw jubeljaar te vie ren Verhoor toch de gebeden die daar zullen klinken, zegen de lofzangen die er zullen dreu nen, help er dezen die U om hulp en bijstand zullen komen smeeken. Maiia, Onbevlekt Ont vangen, gij hebt naar uw heiligdom op Oostak ker sedert 1875, dus bijna tien jaren, duizen den bedevaarders door uwe goedheden, door uwe nooit verzadigde liefde henengetrokken gij hebt daar mirakels voor ziel en voor lichaam op schitterende wijze geschonken gij hebt uw heiligdom willen staande houden tegen de be schuldigingen, de goddelooze beschimpingen, de woeste geweldenarijen van dezen, die het woord vrijheid op de lippen, niet anders beoo gen dan te onderdrukken al wat heilig, zedig en eerbaar is. Onbevlekte Maagd, werp met dit jubeljaar een nieuwen luister op het geze gend plekje grond van Slootendriesch. Zegen ons Vaderland, zoo zeer bedreigd in zijne hei ligste en grootste belangen. Zegen ons catho- liek bisdom en wel voornamelijk onzen welbe minden bisschop en zijne getrouwe geestelijk heid Zegen uwe talrijke Congregatiën, waar uw naam steeds op de lippen zweeft en onophoudend in de herten gloeitzegen de Vlaamsche huisgezinnen, opdat, onder uwe bescherming, er godsdienst, eendracht en vrede zouden heerschen. Maria, zuivere Maagd te Lourdes verschenen, zegen onze ziel, ons lichaam en al wat wij bezitten. Vernietig het kwade, verlevendig het goede en duizenden dankende borsten zullen nu en in der eeuwig heid machtig doen dreunen de kreet van Leve de Onbevlekte Ontvangenis HANDEL EN NIJVERHEID. Landverhuizing. Wij hebben reeds meer dan eens de aandacht onzer lezers geroepen op een feit dat men een teeken des tijds zou mogen noemen namelijk de uitbreiding, in Duitschland doorde uitwijking naar de Ver- eenigde-Staten van Noord-Amerika genomen. Het aantal landverhuizers wordt bij onze oos telijke buren van jaar totjaargrooter. De reden hiervan zijn gemakkelijk om na te gaan. Als bijzondere oorzaken worden opgegeven de overdreven belastingen van het alteman soldaat de eenige middelen voor Duitschland om zijne overmacht in Europa te handhaven, lot groot nadeel der nijverige en landelijke bevolking. De Norddeulsche Zeilung, in een goed door dacht artikel, bestatigde dezer dagen het groot nadeel door de uitwijking aan Duitschland aangedaan Hoe meer, zegt het blad, wij het gevoel der vaderlandsliefde in ons hebben, hoe meer wij, na onze ernstige worstelingen, hel hart voelen kloppen voor de duitsche eenheid, hoe meer ook ons het rood der schaamte naar het voor hoofd klimt in tegenwoordigheid der onmoge lijkheid, waarin wij ons bevinden, een zoo groot aantal mannen te beletten het vaderland te verlaten, of, wanneer zij henen gaan, hun doeleinde voor te stellen waar zij, met de duitsche zeden, ook eene duitsche opvoeding en eene duitsche wetgeving kunnen terugvin den. Dat men ons niet spreke van de Vereenig- de-Staten ;hoe zeer wij ook onze landgenooten eerbiedigen die er naar toe trokken, hoe zeer wij begeeren met hen vereenigd te blijven wij kunnen niet vergeten, dat de emigranten er hunnen landaard verliezen wij weten dat de kinderen dezer emigranten nog slechts ge brekkig duitsch spreken en hunne kleinzonen Amerikanen geworden zijn. Zij keeren niet meer naar hun vaderland terug Zonder het minste gevoel van vijandelijk heid, maar zuchtend, moeten wij bekennen dal de Vereenigde-Stateu ons het beste van ons eigen zeiven ontnemen door de voortbreng sels van hunnen landbouw, hunnemededinging, brengen zij onzen landbouw ten onder, en lokken zij al onze levendige krachten tot zich even als de zeilsteen het ijzer tot zich trekt. Wij zouden ongelijk hebben tegen hen verbit terd te zijn wij kunnen slechts hunne groot- sche voorbeelden navolgen. Laat ons slechts hierbij voegen, dat de mannen welke zij ons in deze twintig laatste jaren ontnamen, talrijk genoeg zouden zijn om een tweede koninkrijk Beieren te bevolken. Voegen wij hier nog een woord bijDeNord- deulsche Zeitung wijst een feit aan, maar wil de oorzaken van dit alles niet inzien. Koffie. Men leest in het Rotlerd. Nieuws- blad Dezer dagen heeft een vermaard chimist, M. Sormanie, te Berlijn, een opmerkelijke ontdek king gedaan er zijn kunstmatige koffieboonen in den handel gebracht. In grootte, vorm en kleur komen zij getieel met de echte koffieboo nen overeen, en zij hebben nog deze bijzonde re eigenschap, dat de beste Javakofiie even ge makkelijk kan worden nagemaakt als de beste Brazil. Aan de mindere soort wordt door de vervalschers geen aandacht geschonken, zij houden zich getrouw aan de betere en beste soorten. Deze kunstboon, waarvan het uitwendige geen enkel verdacht verschijnsel aanbiedt, laat zich evenals de echte boonen, zeer goed bran den en malen. Gewoonlijk wordt er bij de eer lijke winkeliers in valsche boonen, op 250 gram een kilogram echte gezonde boonen ver mengd, zoodat maar een vierde gedeelte aan valsche waar word verkocht. Bij de oneerlij ke is echter geen grens van vervalsching aan te wijzen. Het onderzoek heeft geleerd, dat de hoofd- bestanddeelen van den kunstboon zijn fijnge malen eekels en hof-of andere boonen van zeer slechte soort, met nog andere tot poeier ver malen planlrandige stoften, welke voldoende lot eene pap gekneed, daarna den bedriegelij- ken vorm van echte koffieboonen hebben ver kregen. Men legge de boonen gedurende eemgen uren in koud water de echte boon wordt daardoor niet geschaad, doch de valsche ver gaat er als sneeuw voor de zon, en als een laag onoogelijk poeier vindt men de valsche waar op den bodem terug. Landbouw. Het ongedierte op het gevogelte. Het onge dierte, iedereen weel dit, benadeeligt de ge zondheid der hennen, en maakt de vetmesting der kiekens onmogelijk. Om er een hoenderenhok en zijn gevogelte van te reinigen, is het voldoende ze met roet te wrijven, en met deze bijtende stof de nesten te bestrooien, waar de hennen hunne eiers leggen of uitbroeden. Het ongedierte verdwijnt overal waar de geur van hel roet binnendringt. Ziehier een ander even gemakkelijk middel dat aangeraden wordtWanneer de hennen 's avonds binnen gekomen zijn, plaatst dan in het hoenderenhok een elzentak, 's Anderen daags zult gij denzelve bedekt vinden met eene menigte dezer kleine luizen, welke uwe hoen ders kwellen en die aangetrokken door de geur van den els, zich op dezen tak verzameld hebben. Verbrand den tak, en herbegin zoo dikwijls het noodig zal wezen. s een zeer geschikt middel om paarden het bijten af te leeren prijst men het volgende aan: Men neemt een sterken stok, splijt hem en steekt in de spleet een stuk rauw vleesch. Op het oogenblik dat het paard naar de hand zijns oppassers bijten wil, houdt men het paard het rauw vleesch voor; het bijt dan in een voe dingsmiddel dat hem door de natuur niet voorgeschreven is en zal, zoo men dit middel eenige keeren herhaalt, de slechte gewoonte van te bijlen verliezen. Dit middel wordt in de beroemste stallen, bij kwade hengsten, b. v., veelvuldig en met het beste gevolg aangewend. Willen paarden zich niet laten aantoomen maar telkens bij de aantuiging bijten en slaan, zoo is de onttrekking des drinkwaters het beste, en ook door kunstrijders het meest aan gewende middel, om de paarden te gewennen zich te schikken naar den wil des voermans of oppassers. Men laat het een of twee dagen zonder drinken. Wanneer men het nu losmaakt en dat het zich omgedraaid heeft, gaat men naar den bereiden emmer water, kleppert er mede en laat het paard, welk den hals buigen moet om aan den op den grond staanden emmer water te geraken, eerst dan drinken, wanneer liet de willekeurige vrij vingen met de hand tusschen ooren en kop rustig toelaat. Gemeen lijk voldoen twee tot drie zulke lessen om het paard zijne slechte gewoonten af te leeren. Senaat. De Hooge Vergadering zette Dijnsdag de bespreking van 't budjet des ministeries van oorlog voort. M. de Baron Hethune verklaarde vlakaf dat hij geene goedkeurende stem aan dit budjet kon geven om rede dat de liberale politiek en de vrijmetselarij meer en meer bij 't leger indringen. Volgens den minister van oorlog mogen de officiers naar de kerk gaan en de catholieke kringen bezoeken even als zij ook mogen deel- maken der logiën. Onzes dunkens is dat zooveel gezegd als Pas op als ge naar de kerk gaat of deelmaakt van eenen catholieken kring, wij zullen u wel welen te vinden. Minister Gralry gaf eenige antwoorden op de gegronde kritieken welke verscheidene leden lieten hoorenzijne woorden kwamen hierop uit: Alles gaal om ter best in 't leger. M. Bara beweerde dat de afschaffing der aalmoeseniers een goed werk is, daar deze laatsten geen invloed hadden op de soldaten, geen wonder er wierd voor gezorgd, en verder dat de soldaten alle gemak hebben om des zondags de goddelijke diensten bij te wonen, enz., enz. Doch M. Solvyns riep den minister toe De vrijheid voor den soldaat van des zondags zijne plichten van christen te volbrengen staan slechts op papier. En weel gij, wat M. Bara hierop wist te antwoorden?.... TIs waar, de soldaat is soms door zijnen dienst belet des zondags de mis bij te wonen, maar dat gebeurt zelfs in de kloos ters, waar de dienstboden, soms ook belet worden mis te hooren. Als M. Bara niet meer antwoorden kan, valt hij altijd uit tegen de priesters en kloosterlin gen, en dan meent hij, in zijne verwaandheid, den vogel afgeschoten te hebben. Het budjet van oorlog werd eindelijk ge stemd met 37 stemmen tegen 5 er. 6 onthou dingen. Dan ging 't Senaat over tot de bespreking van 't budjet van openbaar onderwijs. Verscheidene leden der Rechterzijde maak ten gegronde opmerkingen. Het budjet werd eindelijk aangenomen met 50 stemmen tegen 21. De Vergadering verdaagde zich tot nadere bijeenroeping. Den 16 meert was het koninklijk besluit ge- teekend, dat M. Heyvaert ontheftle van zijne funkliën van gouverneur van Brugge den 17 meert verscheen dit besluit in den Monitenr. Weet ge, vraagt de Patrie, wat de laatste bekommernis was, vrijdag avond, van M. Hey vaert Een besluit teekenen dat den eeuwigen Her- remere commetteerde in zijne hoedanigheid van commissaire spécial, in het bestuur der zaken van het H. Bloed. Cynieker kon het afscheid van den gouver neur aan Brugge niet zijn hij kon ook geen betere daad begaan, om het liberalismus haat- lijk te maken in de oogen der Bruggelingen. "Voordracht. Op Woensdag 28 Maart aanstaande, om 5 uren namiddag, zal de Eerw. Abt Loyek, priester uit 't bisdom van Al giers, alhier ter groole Feestzaal van ons Stad huis, eene voordracht houden over Centraal- Afrika, zijne bewoners, hunne zeden, gebrui ken, enz. De Eerw. Heer Loyer, genoot overal waar hij zich liet hooren, den meesten bijval. Ingang zonder vergelding. Ingangskaarten zijn te verkrijgen bij de heeren Paid Leirens en Leo Scliellekens. Eene rondhaling 2al gedaan worden. Appelterre-Eyeliem.— Zang en Tooneelfeest. gegeven door de Maatschappij Vreugd vooral, op Maandag 26 Maart, (2e Paaschdag,) ten voordeele van 't Vrije Catholiek Onderwijs, in 't lokaal der school. Kaarten zijn te bekomen van3 uren; aanvang der feest om 4 uren stipt. Kluchtige en Tooneelltun- dige Avondfeest, op Zondag 15 April 1883, om 4 1/2 ure namiddag, ten lokale der Catholieke School van Smetlede, door de Heeren Leden van den Tooneelkring Godsdienst, Taal en Vaderland van Wetteren, ten voor deele van 't Vrije Onderwijs van Smetlede. Peer-la-la in onze Kamer van Volksvertegenwoordigers. Verledene week, reed Peer eens rond E11 ging te Brussel zien, Hoe T in ons Kamer 700 al stond Met al die geuzenlién Men wasclne hun den bol met zeep En gaf ze duchtig van de zweep.... Pardoefl zei Peer-la-la, sa, sa... (bis.) Van Humbeeck smeet met volle hand Ons geld in 't water weg; Hij bracht in schuld ons vaderland, Zoo waar als ik het zeg; Er zijn te kort zooveel millioen, Geslikt door meesters die niets doen.... 't Isschand! zei Peer-la-la, sa, sa... (bis). De scholen in het officieel Staan leeg, schier overal, En toch vet men dat personeel Al doet het niemendal; Men bouwt paleizen met ons geld Olschoon men er geen kind'ren telt... Da's zotzei Peer-la-la, sa, sa... (bis). De lasten groeien daaglijks aan, Commerce en landbouw kwijnt; Daarvoor wordt er geen dem gedaan Plezier en vreugd verdwijnt. Men steekt ons gelden in het zand Tot schande en armoe van ons land... 't Roept wraak! zei Peer-la-la, sa, sa... (bis). Den normalisten plant men in Hun plicht tot mensch en dier, Maar van hun einde en hun begin, Van God, 0 neen, geen zier!... Vertrouwt zoo 'n volk toch nooit hel kind, Lieve ouders, dat gij zoo bemint... Dat nooit! smeekt Peer-la-la, sa, sa., (bis). Van Humbeeck voelde zich geklopt, Hij sprak met droef geschrei Ochvrienden lief, wij zijn gefopt... Ik smeek de rechterzij Legt, als 't u belieft, de wapens neer a Want onze winkel draait niet meer... JAMAIS! riep Peer-la-la, sa,sa... (bis). (Mechelsche Courant.) Militie. Lichting van 1883. Wij laten hier 't getal manschappen volgen die de verschillige kantons van 't arrondisse ment Aelst te leveren hebben. Aelst, 55 m. Moorsel, 25 m. Lede, 30 m. Oordegem, 24 m. Haeltert, 27 m. Herzele, 35 m. Steenhuyze-Wynhuyze, 28m. Sottegem, 29 m. Geerardsbergen, 38 m. Idegem, 29 m. Ninove,35m. Meerbeke 56 m. GETERDE KARTONS, CECAL VA NISEER D PLAAT IJZER, Zink, Dakpannen, Schaliën, Bekleedingen voor vochtige muren. J DE FONTAINE, 84, Noorder laan, te Brussel. ALLERHANDE NIEUWS. De heer Hilarius Van de Velde van Nieuwer kerken, de veelbelovende vlaamsche dichter, komt zijn exaam van eerste doctoraat in ge nees, heel- en vroedkunde voor de Jurij van Leuven met onderscheiding af te leggen. Pro ficiat. Daar men met hevige middelen het lig- chaam maar al te dikwijls vergiftigt zonder dat de pijnen, waartegen zij worden aangewend, verdwijnen 7,00 vyordt hierbij aan allen die lijden aan storingen in onderlijf, enz., aandoe ningen van de gal, maag, lever en nieren, aambeien, pijnen in hel onderlijf, enz., zoo worden hierbij aan een dezer kwalen lijdt de om hunne voortreffelijke werking over de ge- heele wereld beroemde en onschadelijke Zwit- sersche pillen van Rich. Brandt aanbevolen. Dezelve zijn in alle goede apotheken 70 ets. de doos verkrijgbaar te Aelst bij M. Meirschaut, apotheker. Wij denken ouze lezers aangenaam te zijn hen te verwittigen, dat het Panorama, staande op St. Pietersplein te Gent niet lang meer in deze stad zal tentoongesteld blijven. Daarom raden wij hun aan van de Paaschdagen gebruik te maken om dit schoone gewrocht, dat zeker het schoonste en merkwaardigste deel der Gentsche foore uitmaakt, te gaan bezichtigen. De ingangsprijs is slechts 50 centiemen. Sclioon vooruitzicht. De Belgische Staat, zegt de Paix, gaat nog eene leening doen van honderd millioenen, hetgeen het jaarlijks tekort nog met vier millioenen zal vermeerderen. Men zegt dat de belasting op het zout zal hersteld en die op de alcohols met een derde verhoogd worden. Tevens is er spraak de granen met eene belasting te slaan. De Monileur van Donderdag kondigt het koninklijk besluit af, waardoor het kiezerskorps van het arrondissement Soignies wordt opge roepen tegen donderdag 12 april, voor de kie zing van een Senateur in vervanging van M. Cornet, wiens kiezing verbroken is. "Verplichtend Onderwijs. Men meldt uil Brussel aan het Organede Mons, dat eenige leden der linkerzij waaronder verscheidene Volksvertegenwoordigers van Bergen besloten hebben geene rekening te houden van de verklaringen door den minister van openbaar onderwijs gedaan, en een wets voorstel neêr te leggen, waarbij het onderwijs verplichtend wordt gemaakt. Dit voorstel zou enkel de stemming van het princiep vragen. De toepassing zou voor twee of drie jaren, 't is te zeggen, waarschijnlijk tot na de kie zing van 1886, uitgesteld worden. 't Brusselsch liberalismus heeft de parij- zer-vetlappen nagevolgd de jeune garde libe rale richle een banket in op Goeden Vrijdag. TEtoile zegde dal theaterzangers (en zangeres sen dit «f charmante feest zullen opluiste ren. Ziedaar het blad dat eens hypokrietelijk verklaarde, dat het« liberalismus in de Kerk wilde blijven. Ja, om de Kerk te beleedigen, te hoonen en te bespotten Voor de eerste maal, sedert hij ziek is geweest, is de koning woensdag te peerd van Laeken naar Brussel gekomen. De koning was vergezeld van den majoor Donny en een aide-de-camp. Het kwart voor drie ure is hij in de stallen van de Troonplaats te Brussel aangekomen, waar hij van zijn peerd is afgestapt. Onmiddelijk heeft hij zich te voet naar het paleis begeven. Onder weg ontmoette bij M. de doktor Victor Vleminckx. Sire, zegde liemM. Vleminckx, het is mis schien een weinig onvoorzichtig van u, door dezen verschrikkelijke!!oostenwind uitte gaan. O antwoordde de koning, ik gevoel mij thans geheel hersteld. Ik ben te peerd gekomen en ben zeer tevreden over mijne wandeling. Onnoodig er bij te voegen dat, gedurende heel den weg van Laeken naar Brussel, de ko ning het voorwerp geweest is van bijzondere toejuichingen. Diefstal in het Ministerie. In den nacht van dinsdag tot woensdag is een kerel geko men in het bureel van den boekhouder van het ministerie van binnenlandsche zaken, waar hij het geldkoffer opengebroken heeft. Volgens men bestatigl, heeft de dief zich be diend van een schrijnwerkersbeitel, om het geldkoffer open te breken, dal ongeveer 15,000 fr. in bankbiljetten en in goud bevatte. De dief heeft al de bankbiljetten van 20 fr. en het goud meegenomen. De diefstal beloopt eigenlijk in zijn geheel 5312 fr. De misdaad werd eerst woensdag morgend rond 9 ure, door de werkvrouwen bestadigd. Het parket heeft onmiddelijk een onderzoek begonnen in het ministerie, en heeft vermoe dens opgeval tegen een kerel, die in den loop van den dag ondervraagd werd. Om tot bij het geldkoffer te komen, had de dief het slot van de deur van het bureel gebro ken, en, ten einde gemakkelijk te kunnen wer ken, had hij de venstergordijnen afgelaten, liet bureel was, zooals naar gewoonte, ten 4 ure gesloten. Het schijnt dat het inderdaad ernstig aangekondigd geweest is, dat er tijdens de zittingen bommen zouden geworpen worden in de zaal der Kamer en in die van den Senaat. Men verzekert ons, zegt de Gazette, dat men ernstige kenteekens gevonden en voorzorgen heeft moeten nemen. Binnen kort zal de parlementaire rech terzij den jubilé vieren van M. Noteltiers, van 25 jaar Volksvertegenwoordiger van Mechelen. Een prachtig kunstvoorwerp zal den jubilaris door zijne kollega's aangeboden worden. Zondag morgend werden de bewoners der rue d'Estouvelles, te Brussel, in opschud ding gebracht door het volgende voorval In gemelde straat woonde eene vrouw, die bene vens een jaarlijksch pensioen van 420 frank, nog andere kleine inkomsten had. Ongelukkig lijk had zij de gewoonte zich aan den drank over te geven. Zaterdag was zij een trimester van haar pensioen gaan ontvangen met dit geld deed zij hare gewoone ronde en weldra was zij smoordronken. In dien toestand zag men haar 's avonds thuis komen. Zondag mor gend, gingen de geburen, ongerust zijnde haar nog niet gezien te hebben, in hare kamer, en vonden de vrouw dood en badend in haar bloed ten gronde liggen. Zij had eene breede wonde aan het hoofd. Men heeft geen spoor meer ge vonden van het geld dat zij ontvangen had. De geburen denken dat er eene misdaad gepleegd is. De policie is van een ander gedacht. Een onderzoek is begonnen. Zaak-PeltzerMaandag werd voor de 2® kamer van het hof van kassatie, de voorzie ning opgeroepen der gebroeders Peltzer. Een talrijk publiek woonde de zitting bij. Onder de aanwezigen bemerkte men M. den advokaat- generaal Van Maldeghem. Het hof was samengesteld uit MM. Van den Peereboom, kamervoorzitter, Heynderickx, Dumoiit, De Le Court, Bougard, Casier en Protin, raadsheer. M. Mesdach de ter Kiele, eerste advokaat-generaal, bekleedde den zetel van het openbaar ministerie. M. de raadsheer Casier gaf lezing van zijn verslag over de zaak. Aan de bank der verde diging bevonden zich MMrsLejeune, E.Picard, Eug. Robert en Schoenfeld. Mr Picard nam de eerste het woord om de middelen tot kassatie te ondersteunen. Hij vroeg aan het hof bij hel dossier stukken te voegen, betreffende liet proces in failliet, tegen een der gezwoornen ingespannen in Frankrijk. M. de advokaat-generaal verzette zich tegen die vraag, omdat, zegde hij, zulke stukken niet mogen blootgesteld worden aan de onbeschei denheid van het publiek. Mr Picard drong aan op zijne vraag. Wan neer, zegde hij, er kwestie is van eene dubbele ter dood veroordeeling, moet men geen reke ning houden van de onbescheidenheden, die eenen partikuliere kunnen beuadeelen. Het hof van kassatie heeft de vraag van voor ziening verworpen. De veroordeeling ter dood van de gebroeders Peltzer wordt behouden. Wij lezen in de Chronique Ongelooflijk, maar toch waar Er zijn per sonen die nog aldijd overtuigd schijnen te zijn van de onschuld van Armand Peltzer. Alzoo zendt een advokaat van Brussel, alle dagen aan den gevangene een bloemtuil van vioolbloemekens (violettes). Ja, gij hebt wel ge lezen, een bloemtuil viooltjes. Aanmerking Een zijner konfraters vroeg maandag in het paleis van justioie, of er nu juist, in dit jaargetij, geen viooltjes grooien op het graf van den armen M. Bernays Een ander advokaat heeft deze maand aan den zelfden gevangene, een pak met ingelegd fruit gezonden. De bestuurder der gevangenis heeft het fruit door een scheikundige doen on derzoeken. Zaterdag waren twee werklieden van de gazfabriek van Cureghem, de genaamden Wil- brechts en Demegleer, bezig met teer te laden in eenen waggon-fontein in de Zuiderstalie, le Brussel. Daar de teer door de koude gestol- ten was, waren de werklieden, om hem vloei baar te maken, op het ongelukkig gedacht ge komen eene ijzeren staaf gloeiend te maken, welke zij in de ton stielen, die met teer gevuld was. Op hetzelfde oogenblik deed eene ver- schikkelijke ontploffing zich hooren. De ton sprong in duizend stukken. Wilbrechts werd erg aan het aangezicht verbrand de andere werd erg gekwetst en in zeer bedenkelijken toestand naar het gasthuis gebracht. Keizerin Charlotte. Volgens eene kor- respondencie aan de Patrie van Brugge, is er eene groote verbetering gekomen in den toe stand van de kezerin Charlotte. De liefde voor lezen en schilderen komt eenigzins terug en hare gesprekken zijn zoo verward niet meer. Haar uiterlijk is goed. Ofschoon 43 jaar oud zou men er haar slechts 30geven,zagmen niet dat heur zwart hair met zilver doorsneden was. Wij lezen in de Patiie van Brugge Dijnsdag morgend, ten 9 ure 49 m. werd de nieuwe gouverneur van West-Vlaanderen, ko mende van Brussel, in de statie van den ijze- renweg te Brugge, ontvangen door de gemeen- overheid, vertegenwoordigd door M. de burge meester Visart en MM. de schepenen Ronse, Cauwe en Fonteyne. Aan de zijden van M. de burgemeester bevonden zich M. de generaal Ketels en de verschillende oversten van het bestuur der ijzerenwegen. Het gebouw der statie was prachtig versierd met vlaggen, tapijten, enz. Bij de aankomst van den trein in de statie, speelde de muziek der burgerwacht den Braba- conne, en het is ook onder het spelen van dit lied, dat M. de gouverneur verwelkomd werd door den burgemeester en den generaal. Voor het gebouw der statie stonden een bataillon der burgerwacht met de vlag, de jagers-verkenners en de gendarmerie. Toen de militaire eer bewezen was, is M. de gouverneur met den burgemeester in een rij tuig gestapt en de stoet zette zich in beweging. Deze was samengesteld uit een detachement gendarmen te peerd en drie rijtuigen in het eerste rijtuig bevonden zich de schepenen en de gemeente-sekretarisiu het tweede MM. de gouverneur en de burgemeester en in het derde Al. de generaal-kommandant der provincie en zijn aide-de-camp daarna volgden de burger wacht en de jagers. Zoo woelig de intree van den gewezen gou verneur geweest is, zoo kalm was die van den tegenwoordigen gouverneur. Geen de minste manifestatie heeft er plaats gehad. Ten 10 ure 10 m. is de gouverneur in zijn hotel gekomen, waar de receptiën ten 10 1/2 ure begonnen zijn. De Courrier de Bruxelles meldt dat Mgr de bisschop en zijne vikarisssen-generaal de eer sten ontvangen werden daarna volgden de provincialeraad, de arrondissements-kommis- sarissen en de rechtbanken. De genaaamde V. D. W., werkman te Sl- Andries bij Brugge, heeft den 14 dezer de hut in brand gesteken die nevens zijn huis stond. Hij heeft daarenboven gedreigd de hofstede van M. B. Lycke in brand te steken. Om te beletten dat iemand zou toesnellen om het vuur uit te dooven, wandelde gezegde V. D. W. rond zijn huis met eene vork gewapend, de personen bedreigende, die durfden naderen. Die man is aangehouden en ter beschikking van het gerecht gesteld. Men denkt dat hij zin neloos is. Maandagavond, ten 11 ure, ontmoette de antwerpsche policie aan de dokken den ge naamden Petrus Ddaglooner, 35 jaar oud, die haastig vooruitstapte met twee stuk ken kleergoed onder den arm. Dwerd aangehouden en naar het policiebureel ge bracht, waar hij bekend heeft de stukken kleer goed bij middel van braak, gestolen te hebben uit de Pruisischen Hangaar. In de nabijheid van gemelden hangaar, vond de policie wat la ter nog twee stukken van dezelfde stof, welke de dief niet had kunnen meênemen. De vier stukken hadden eene gezamentlijke weerde van 600 frank. Dat er nog zeer veel lieden zijn die zich la ten beet nemen door waarzegsters, bewijst het volgende Catherine Prieur, oud 31 jaren, tooneel- speelster wonende te Bergen, verscheen voor de correklionneele rechtbank dier stad, om ten nadeele van madame B... echtgenoote van den heer B., eene som van 1200 frank afgetrog geld te hebben. Zie hier hoe madame B. de zaak vertelt In 1882 kwam Catherine Prieur bij mij, zeg gende dat zij slaapwandelaarster was en kou zeggen of mijn man zich goed gedroeg. Uit nieuwsgierigheid, liet ik haar eenige toeren doen met de kaart en gaf 25 frank. In January laast, kwam Catherine Prieur terug, zeggendedat zij den middel gevonden had om mijnen man voor altijd aan de dron kenschap te onttrekken. Maar ik moest haar vijl' goudstukken van 20 frank geven, die zij in een ei stak, dat in een glas was gelegd zij vroeg mij een koordeken, en terwijl ik weg was, nam zij het ei waar de 100 frank in waren en legde een ander in de plaats. Ik moest het in eene donkere kamer leggen en mocht er niet aan komen. Des anderendaags verklaarde ze mij te kun nen zeggen iu welke kroegen mijn man zich gewoonlijk zat dronk. Ik moest haar 20 stuk ken Van 20 frank geven, welke zij ook in een ei legde maar zij verwisselde de stukken van 20 frank in stukken van twee centimen, terwijl ik wat lijnwaad was gaan halen. Dit alles wierd in een glas met inkt gedaan en ook in de donkere kamer geplaats. Den 18 Januari moest ik vier briefjes van 100 frank in een kofferke leggen, waaraan ik niet mocht raken, en Catherine vroeg eene bougie om het te verzegelen. Zij deed het koflërke toe terwijl ik de 10 frank ging halen, welkeik haar voor elke raadgeving betaalde. Na dat de beschuldigde weg was, wilde ik weten of de 400 frank nog in het kofferke wa ren. Ik opende het en vond er een stuk van een dagblad in. Ik verwittigde eenen agent van politie, tegen de aankomst van Catharine Pri eur, die des anderendaags terug keerde. Zij zegde dat ze voor de laatste bewerking vijf honderd frank moest hebben. Ik overhan digde haar die som, maar ik deed den agent van policie binnen komen, die het geld uit ha ren zak haalde. De rechtbank Jheeft Catherine Prieur tot 4 straffen van 45 dagen gevang en 26 frank boete veroordeeld, voor de vier diefstallen. Late winter. Evenals dees jaar, begon het in 1667 weer hard te vriezen in Maart. De Schiedamsche Courant deelt daarover het vol gende dichtje meé In January seslien-honderd seven-en-tzeslig Doen Vroort en het Sneeuwde seer heftig; Styf ses Weecken slont de Vaart geheel stil, Drie weecken voer men weer geheel na wil Het voornaamste dal hier wort genoteerl, ls daller soo veel IJs quant in de Meert.

De Denderbode | 1883 | | pagina 2