Timmer- en Dakwerken renrijk Wanneer de mensch nog een kind is, kan men niet zijne inborst naar believen vor men en hem aan genot gelijk aan ontberingen gewennen En naar hij alzoo gevormd, alzoo opgevoed is, zal het gemakkelijk, of zelfs mo gelijk zijn eenmaal genomen gewoonten later volkomen uit te roeien, of hem zonder verdriet eene andere levenswijze te doen aannemen. Zal hij daardoor niet te meer lijden naarmate hij ouder is Zulks is in 't algemeen niet te loochenen, tenzij voor eenige bevoorrechte menschen die alles kunnen trotseeren en door staan. Bij de planten is het even zoo. De natuur, die altijd onze beste leermeesteres is, verplant geene oude, ja zelfs geene jonge boomen zij verplant in 't geheel niet. Zij zaait enkel, en waar het zaad ontkiemt ontwikkelt zich de plant en zal. misschien door eeuwen heen, aan den grond gehecht blijven zonder eenige verplaatsing. Moeten wij dus de natuur hierin navolgen Wel neen. ot ten minste niet geheel en al. De natuur beschikt over het heelal, zij is niet haastig maar wij tuinbouwers, wij beschik ken soms over een klein stukje grond, wij ver langen naar genot en zijn veeleischend wegens de hoedanigheid. Wij zullendus niet terplaatse zaaien dit zou te lang duren en niet altijd de beste planten gevenmaar wij zullen op kweek bedden zaaien en op die wijze, boven eene goede keuze van zaad en allerbeste bereiding van den grond, nog het voordeel hebben het jaar eene volmaakte keuze te kunnen doen om de slechte plantsoenen in 't vuur te werpen en enkel die welke onberispelijk van gezondheid zijn, over te houden. Die jonge eenjarige plantsoenen voor goed ter plaatse te zetten ware gewis de beste doen wijze, indien zij genoegzaam tegen alle hin dernissen van hunnen wasdom bestand waren, en indien men maatregelen genomen had om gedurende eenige jaren daar tusschen andere oogsten te winnen. Maar zulks valt, over 't al gemeen, moeielijkook in stede van de eerste maal ter plaatse uitplanten, doet men het nog op wachtbed, dat wil zeggen op eenen afstand van 50 centimeters tot 1 meter van elkander. Zoo laat men ze 58 jaar groeien, namelijk tot de stammen 10 tot 15 centimeters in doorsne de bereikt hebbende boomen hebben dan den vereischten ouderdom en de kracht om voor goed ter plaatse geplant te worden. Alsdan heeft het plantsoen genoeg stevigheid om aan wind, vorst en andere gurigheden van 't weer te weerstaan en het is nog jong genoeg om zonder te veel leed het vervoeren te ondergaan om nieuwe wortels te maken en vast te geraken in de nieuwen bodem waar het voor 't overige van zijn bestaan moet verblijven. Wat meer is, indien men de planten enkel op haar 10'-, 12° of 15c jaar ter plaatse wilde stellen, dan zou men, de eerste maal, ze op grooteren afstand moeten planten ot ze nog eens verplanten en meer ruimte geven. Dit laatste verdient aanbeveling ongeluk kiglijk zijn er weinige boomkweekers die het aanwenden, trouwens de kooper is weinig ge neigd zulke waar aan te koopen wegens den hoogen prijs die men er teregt voorvraagt. Dikke boomen vindt men derhalve weinig in de kweekerijen of treft men er aan, het ge woonlijk overschot dat men niet tijdig heeft kunnen aan den man brengen en dat men over houdt in afwachting dat een nielkenner er de hand op legt meenende dat hij eene goede vangst heeft gedaan. En het zijn niet enkel de niet-kenners, vele lieden die meenen zeer slim te zijn {en het dan wezenlijk zijn in hun vak) meenen dat het beter is een ouden boom te planten dan een jongen. In het voorjaar hoort men telkens vele beknib belingen omdat men in een fruittuin, eenbosch of eene wandelplaats zulke jonge boomen ge plant heeft maar, wij zegden het zoo even zou men dikkere boomen te koop vinden En al vond men deze, zou het voordeelig zijn ze te gebruiken Ja om het onmiddelijk uitwerksel dal men op de oningewijden zou te weeg bren gen maar in de wezenlijkheid, neen, over 't algemeen. Wij beweeren dat twee reeksen boomen in dezelfde voorwaarden geplant en verzorgd, de eene van 6 tot 8 jaar, de andere tweemaal zoo oud, de eerste op de tweede zul len vooruit zijn van het vijfde of zesde jaar, later nog meer, en zoo verder voor het overige van hun bestaan. Dus het is voordeelig jonge boomen te plan ten, zooals het aan het hoofd van dit artikel is geschreven. Dit is de algemeene regel en wij wenschen dat al degene die plantingen te doen hebben, hem volgen mochten. Zekerlijk zijn er gevallen waar het toegelaten, zelfs voordeelig is, om bijzondere reden, groote boomen te planten. In dit geval is het noodig dat de boomen vooraf tot dit doel voorbereid zijn, dit is dat zij eens te meer zijn verplant en op voldoenden afstand van elkander geplaatst geweest. Daarenboven heeft men ze alsdan metal denoodige zorgen te verplanten, dit is met vele en niet beschadigde wortels, en die niet door te lang uit den grond te blijven verdroogd zijn. Eindelijk zijn bijzon dere zorgen van schutsels, besproeiing, enz., onmisbaar gedurende 2 jaar ten minste na de verplanting. Op die voorwaarden alleen kan men welslagen maar nog eens, beter is het jonge boomen te planten. Zaak-Bernard. Men leest in een dagblad der Vereenigde- Staten, van 15 meert Men weet dat de sherif van New-York de titels in beslag genomen heeft, ter weerde van 700,000 fr., die gestolen geweest zijn door Bernard, en dat deze titels gereklameerd zijn, langs den eenen kant door het belgisch gou vernement en langs den anderen kant door Mgr Du Rousseaux van Doornik. De rechter Donohue, van het hooger hof, heeft woensdag eene motie verleend, een uitstel gevende tot de aankomst der dokumenten, bestemd om te bewijzen aan wien de betwiste weerden toe- hooren. Wij hebben reeds gezegd dat Mgr Du Rous seaux naar New-York getelegrafeerd heeft, om alle oppositie te doen ophouden, in de voor waarden aangeduid door het arrest. Het is waar dat het bevel, gegevendoor Mgr Du Rous seaux, geene welkdanige uitvoering kan ont vangen hebben, omdat, naar het. zeggen van de Etoile, M. de procureur-generaal, ondanks zijne verklaringen in volle zitting, betel zou gegeven hebben een nieuw proces in te span nen. De Impartial van Gent bestatigt dat, in de maand september 1881, pogingen aangewend zijn bij de ouders van Bernard ten einde hunne meewerking te verkrijgen om den slijfhoofdi- gen kassier tot inkeer te brengen. Indien mij ne herinneringen nauwkeurig ziju, zegt hel genlsche blad, heeft de vader van Bernard, rond hall-september, aan den bisschop van Doornik geschreven om hem te melden djt hij verscheidene brieven aan zijn zoon geschreven had. Bernard heelt dus stellig brieven van zijn vader ontvangen. Waarom heeft men er de afkondiging niet van gevraagd in de Etoile 1 Die brieven moeten van groot belang zijn. Zekere schoolkijker schrijft in 't Verbond, dat de schoolstatisliek onlangs door M. Van Wambeke aan de Kamer meegedeeld, krivelt van dwalingen en misslagen. Meester schoolkijker wacht zich wel de geringste dwaling, den kleinsten misslag aan te wijzen. Waarom, als de medegedeelde statistiek van dwalingen en misslagen krivelt, er niet een half dozijntje aangewezen? Ja, waarom doet bij dit niet Om de goede rede dat hij de cijfers door M. Fan Wambeke opgegeven, niet erns- tiglijk kan wederleggen. Volgens de schoolkijker tellen de Aelster- sche officieele dagscholen, van andere kan er toch geen spraak zijn, meer dan 1600 leerlingen. Ehwel, indien wij de cijfers aannemen door de Bestierders en Bestiersters onzer officieele scholen opgegeven, dan vinden wij dat de schoolkijker zoo maar 450 leerlingen in de lucht grijpt. Wij willen tot bewijs de bevolking onzer officieele scholen laten volgen Jongensschool N° 1, 592 leerlingen. N° 2, 97 Meisjesschool N° I, 352 (Bewaarschool) 232 Meisjesschool N° 2, 73 (Bewaarschool) 128 Te samen 1274 leerlingen. Aftetrekken 10 ten honderd voor niet bijwoning en dubbel posten127 Blijft 1147 leerlingen, of 453 te kort om 't getal van 1600 te bereiken. Wij hooren den schoolkijker ons toeroepen: Gij vergeel de scholen voor volwassenen! Onze scholen voor volwassenen, avond-en zondagscholen, tellen te samen, volgens offi cieele opgave, 409 leerlingen... Doch hoevele wonen de lessen regelmatig bij?... Bijna de helft.... Nemen wij aan dat slechts 25 ten hon derd der ingeschrevenen de lessen niet volgen, dan tellen wij er nog 508 die de avond-en zondagscholen wezenlijk waarnemen. Nu, 1147 en 508 maken te samen 1455 en dan moet de groote schoolkijker nog 150 leerlingen uit de lucht grijpen om tot over de 1600 te geraken. 't Is immers niet genoeg leerlingen op de lijs ten te schrijven om te mogen zeggen wij heb ben zulk een getal leerlingenalleen leerlingen die de klassen dagelijks volgen mogen meege rekend worden!... En daarmee punctum voor heden. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Schellaert, prof. in het klein Seminarie, is onderpastor benoemd te Kruis- houtem. Hij wordt vervangen door den Eerw. Heer Van Hulle, van St. Henricus gesticht te Deinze. en de lieer Hebbelynck, diaken, is pro- fossor benoemd te Deinze. Te Lovendegem is onderpastor benoemd de Eerw. Heer Rodls. CETERDE KARTONS, GEGALVANISEERDPLAAT IJZER, Zink, Dakpannen, Schaliën, Bckleedingen voor vochtige muren. J DE FONTAINE, 84, Noorder laan, te Brussel. ALLERHANDE NIEUWS. In 't begin dezer week heeft onze politie de hand gelegd op eene kleine dievenbende, be staande uit jonge knapen in den ouderdom van 15, 12 en 8 jaren. Twee diefstallen wierden door deze jeugdige misdadigers gepleegd op 24 Maart 11. De eerste diefstal met overklimming en braak, dus met verzwarende omstandigheden, wierd rond 7 uren des avonds gepleegd ten nadeele van Joannes De Boeck, werkman te Aelst- Schaarbeke. De Roeck was op zijn werk en zijn huis onbe waakt. De jeugdige dieven deze omstandigheid kennende,sloegen een vensterglas in en kropen langs daar binnen buis. Bij middel eens voor- werps ons onbekend,broken zij eene kist open en namen er eenen geldbeugel inhoudende on geveer 13 frs. in zilveren en koperen munt stukken. De tweede diefstal, ditmaal met overklim ming alleen, werd den zelfden avond om 8 uren gepleegd ten nadeele van Angelica De Hacker, vrouw Bingoir Jan, te Aelst-Schaar- beke. Vrouw Bingoir was eenige boodschap pen gaan doen, en gedurende hare afwezig heid, klommen zij de haag over en drongen in 't woonhuis, alwaar zij eene som van fr. 2-50 uit een koffijkopje ontstolen. Ernstige vermoedens vielen op onze jeug dige dieven men had hen, in de omstreken zien rondzwerven. Aangehouden en voor den heer Politie-Corhmissaris gebracht bekenden zij hunne misdrijven. Echter hadden zij reeds den geldbeugel bevattende een gedeelte van 't ontstolen geld aan zijnen eigenaar teruggege ven. De longe schelmen zijn ter beschikking van den heer Procureur des Konings te Den- dermonde gesteld. Vrijdag avond 25 Maart 11. was Desiré De Smet, werkman bij den heer Edm. D'Hondt, zeepzieder alhier, aan 't afleveren van zeep bij de klanten. Namate hij geld ontving, stak hij het in eene borze die bij dan op zijn wagen neerlegde. De genaamde R. J. J., oud 15 jaren had dit bemerkt, en terwijl De Smet, in eenen winkel was om do gevraagde zeep afteleveren nam R. J. J. de borze en ginger meè op de vlucht. Donderdag kwam hij in onze stad terug en wierd dadelijk voor den heer Commissaris gebracht welke proces-verbaal tegen hem op stelde. In de statistiek door M. Van Wambeke, in de Kamer neergelegd, leest men dat vroeger de officieele school van Leeuwergem 68 leer lingen bevatte en nu 20. Dit getal wordt door eenen briefschrijver gewijzigd de school Leeuwergem-Elene, want de twee gemeenten maken maar een uit en zij hebben maar eene school, bevatte dezer nog dagen 6 kinderen. Die kinderen komen van Elene van Leeu wergen is er geen één kind in de officieele school. Een trek van Liefdadigheid. Van H. M. de koningin Maria-Louisu, wordt ons bekend gemaakt door eenen brief van een ooggetuige M. pastoor P. Van Lint, toen kapelaan te Ter- vueren Op een dag der maand December 1849 het was bijtend koud bleef eene dame, op zekeren alstand gevolgd van een dienstknecht in livrei, stilstaan bij het zien van een kind, dat weende. Wat scheelt u, vriendje, waarom schreit ge Mijn vader heeft mij uit het huis gejaagd en ik heb niet geëten. Ik heb honger. Leid mij bij uwen vader. Ik durf niet hij zal zich in gramschap stellen... Vrees niets, ik stel u onder mijne bescherming. Kom. Het kind, door deze woorden aangemoedigd loonde hel ouderlijk buis. Daar zat eene vrouw met bleeke gelaatstrekken, in den boek van den baard, met een jonger kind op den schoot. Tegen haar over was een nog jonge man geze ten, welke, met verwilderden blik, beleedigin- gen uitbraakte. Het binnenkomen der bezoek ster deed hem het hoofd omwenden Wat komt gij hier doen riep hij op woe denden toon uit. Wie zijt gij Ik kom ver giffenis vragen voor dezen kleinen, antwoordde zij, terwijl het bevende kind zich aan hare kleederen vastklampte. 't Is een deugniet. Ik weet niet wat mij wederhoudt om Bedaar, onderbrak de dame, gij zijt Fransch- man, naar het schijnt. Wie heeft u dat gezegd Ik hoor het aan uwe uitspraak. Welnu, ja, ik ben Frnnschman, en ik veracht dien naamIk heb mijn land gediend, en thans ben ik er voor beloond Ik heb deel ge nomen aan de revolutie, en thans ben ik ver bannen en slaap op het strooDe aristocra tie beeft nogmaals gezegepraald, en men spot met het arme volk gelijk vroeger De dame liet zich door deze alleenspraak niet afschrikken. Zij richtte zich tot de vrouw die spraak- en beweegloos was gebleven. Haar de hand toereikende, zeide zij haar met tee- derheid Goede vrouw, ik zie het gij lijdt. Wat kan ik doen om uw lijden te verzachten Ah kreet de razende man, madame is menschlievend zij zal u eene aalmoes geven Neen sprak de bezoekster neen, ik kom u geene aalmoes geven uw vrouw lijdt, zij beeft honger, en'tis mijn plicht haar te helpen hetgeen gij liadt moeten doen door te wer ken. Werken maar denkt gij dat, indien ik werk had, baar iels zou ontbreken, en zij zich in dezen staat zou bevinden Ewel is het anders niets, dan zal ik er u bezorgen. Men bedriegt u. brave man, indien men u zegt dat alle rijken zelfzuchtigen en gevoelloozen zijn. God zal u zegenen, goede dame, onderbrak de vrouw, uwe troostende woorden geven mij moed en kracht. De man, wier oogen vol tranen schoten, zeide alsdan met bewogen slem vergeef mij, madame, zoo even was ik wanhopend, bet ge brek en bet lijden van mijne vrouw en mijne kinderen braken mij het hert en maakten mij zinneloos. Ach red mij, houd uwe belofte verschaf mij werk en ik zal als eerlijk man leven. Ik beloof het u, mijn vriend, gij kunt op mijn woord betrouwen. Én thans veroorloofd gij mij in uwen oogenblikkelijken nood te voor zien, niet waar? Bij het uitspreken dezer woorden, reikte zij hem eene met goud gevulde beurs toe.Neen madame, dat is te veel, eenige franken zijn vol doende ik zal ze u later wedergeven. Maar waarom dien hoogmoed Eenige franken kun nen niet baten;gij moet kleereu, meubels,vele zaken hebben.Maar gij zijteen engel, madame. Wie zijt gij, opdat ik uw naam kunne zegenen? Ik ben de Koningin, was het antwoord. De Koningin zeide de werkman,dedochlervan.... en gij wilt nog mijn geluk, gij wilt mij redden! ik doe mijnen plicht. Ah laat mij uwe handen kussen, smeekte de man, op de knieën voor deze weldoenster, welke niemand anders was dan Maria-Louisa, al te vroeg helaas aan België ontrukt De algemeene Kommissaris van België, gelast met de belangen der Belgische Nijve- raars bij de Internationale Tentoonstelling van Amsterdam, verzoekt ons, aan de belangheb benden te herinneren, dat de Tentoonstellers zich moeten gedragen volgens de inlichtingen die zij ontvangen hebben betrekkelijk de datums der verzending hunner colis. Met die inlichtin gen niet te volgen zullen zij verantwoordelijk blijven voor de vertraging daaruit voortsprui tende. Medegedeeld Volgens een liberaal blad, zouden er za terdag te Brussel egijptische funktionnarissen aangekomen zijn, gelast door den Khedif, om magistraten aan te werven voor de nieuwe rechtbanken, die men in dit land inricht. De traktementen zijn in Egijpte grooter en het le ven is er zoo onaangenaam niet, naar 't zeggen onzer landgenooteu, die er reeds verscheidene jaren verblijven. Zietdaar eene schoone gele genheid voor de zwervende ridders van het schoolenkwest. Allons MM. Bouvier, Scailquin, Paternoster, Lucq, Mondez en Olin. loopt allen naar het land waar de krokodillen u de armen toereiken. De Etoile kan, bij lijden, recht.... crapu- leus zijn. Dat blad, hetwelk sommige katholie ken nog lezen, bevat dijnsdag een van die ver telsels, die jaren lang in vet-eters-almanakken rondloopen, en bij tijd en gelegenheid weêr worden opgesausd. Een pastoor natuurlijk 'nen heelen dikken in den omtrek van Brussel waar dat zegt het kwaadsprekend oud wijf nooit! was een groot vriend van heèring. Toen hij 's morgens naar de kerk ging om de kinderen de eerste Communie te laten doen, kwam hij voorbij eene... groenvrouw die heè- ringen verkocht, en hij kocht er een, om er zich later op te vergasten. 't Is jammer dal bij hem niet seffens op-at In alle geval moet die ongekende pastor, die heel den vasten door heèringen zal geëten hebben, wel een bijzonder liefhebber ervan geweest zijn, daar hij nog lust had er te eten na al de mager dagen, die hij beleefd had. Goesting is echter koop: laat ons voortgaan. Op den preêkstoel gekomen, begint de pastor zijn sermoon en op het oogenblik dal hij een groot kruisbeeld uit den zak wil halen want bet schijnt dat de pastors van de Etoile, hel kruis in den zak hebben zitten baalt hij er bij vergissing den heèring uit, en hij toont hem aan de kinderen, roepende Hier is hij die de wereld verlost heelt. Kom aan, lacht dan toch over die geestigheid want 't is geestig, niet waar, en natuurlijk ook Immers is er geen verschil in, of men etn houten kruisbeeld voelt ofwel eenen heèring!.. En hoe nieuw is dat vertelsel, en wat bewijst het eerbied voor den godsdienst, vooral voor een blad dat hijpokrietelijk komt beweeren dat het in de Kerk blijven wil De Etoile heeft hier getoond dat zij op tijd en stond door en door gemein kan zijn. Kom aan, binnen- en buitenlandsche vrijdenkers, neemt de geestigheid over en doet de wereld lachen In eene korrespondentie van een blad, dat zich veel met militaire vraagpunten bezig houdt, zien wij dat de modemakers in het mi nisterie van oorlog weêr van zin waren het kleedsel van onze soldaten en officiers te ver anderen. De pantalon zou in de plaats van breed, spannend gemaakt worden vroeger moest de broek wijd zijn, vandaag moeten onze soldaten misschien in den tricot worden gezet. Verder moet integendeel de tuniek niet meer spannend zijn, maar in een los pak veranderd worden. De ransel zou moeten verdwijnen dat kan zijn de riemen zijn niet meer doelmatig, de schoenen hadden het ook al gedaan. Kortom de mode moet verouderd zijn en onze soldaten staan tegenover andere landen zoo wat gelijk als onze grootvaders, met snuifschepper en steerlpruik, tegenover ons die den trois-fran- cois dragen en wiens hair op zijn malcontetUs geschoren is. Welnu, we zagen met genoegen in diezelfde korrespondentie, dat er iemand is die zich tegen al die gedurige veranderingen verzet dat is de koning. Het schijnt dat deze geen veranderingen meer toelaat, en hij heeft wel gelijk, ten minste als deze niet, na rijp beraad, hoogst noodig bevonden zijn. Men weet inderdaad niet meer op welke produkten men belastingen heffen zal alles is door de gouvernementen belast, tot zelfs de lucht die men in-asemt. Volgens den Figaro beeft de Senaat van Washington eene belasting gestemd van 33 p. c. op den prijs der schilde rijen, die tusschen den kooper en den aankoo- per betaald wordt. Ziedaar een uitmuntend middeltje, om de kunst in Amerika teenemaal neêr te slaan Een liberaal blad van Brussel klaagt over het groot getal arme kinderen, die, arm en half naakt, door de straten van de hoofdstad loopen om te bedelen. Die arme kinderen wor den afgezonden door hunne ouders, om geld in te zamelen. Het blad vraagt eene voorbeel dige straf voor die ouders. Heel wel, maar als het brood thuis ontbreekt en men daar van honger creveert?.... Het liberalismus legt de band op al onze liefdadigheidsinrichtingen 't zijn dan ook de inpalmers die hulp zouden moeten toebrengen. Hetzelfde liberaal blad kan niet meer rus ten, als men niet dekreteert in de Kamer, dat men de kloosters doorzoeken mag. Ware het niet beter, dat het gouvernement, dat zich met alles bemoeit, in dezen tijd de huizen bezocht waar, volgens hooger gemelde opgaaf, de on gelukkige werkman van honger creveert Men zal zich nog herinneren dat tijdens de vijf-en-twintigste verjaring van het huwelijk van den keizerlijken prins van Duischland, de graaf van Vlaanderen door den keizer be noemd werdt tot overste van het tweede regi ment dragonders van Hanovern.16. Dezer da gen zijn te Brussel aangekomen de luitenant- kolonel van Shittenheim, kommandant, de kapitein von Alvensleben en de luitenant graaf Bredono Gorne, om zich in naam van het regi ment bij hunnen overste aan te bieden. Maandag laatsleden, rond 5 1/2 ure 's morgens, verliet eene jonge weduwe, wonen de te Ledeberg, haar buis, om zich naar haar werk te begeven. Te rekenen van dit oogenblik heeft men haar niet meer gezien. Zij had reeds verscheidene malen haar inzicht te kennen ge geven zich te zelfmoorden, er. men denkt dat zij zich eindelijk om het leven zal gebracht hebben. Wat nog meer waarschijnlijkheid aan dit gedacht geeft, is dat maandag morgend ïond hetzelfde uur een meisje, dat zich langs den weg der Schelde naar haar werk begaf, om trent haar huis een vrouwspersoon heeft zien in het water springen. De stroom is daar zeer hevig, en de vrouw is medegesleept zonder dat men tot nu toe haar lijk heeft kunnen ontdek ken. Men zal zich nog herinneren, dat eenigen tijd geleden er veel gesproken werd over een huwelijk van Mej. Van den Kerckhove. dochter van den senateur, met den graaf Vanderburght. De liberalen waren hierover zeer verbitterd. Die keus beviel hun niet, en eenigen gingen zelfs zoo ver M. Van den Kerckhove te behan delen als een politieken verrader. Naar men meldt zou het gerucht thans in omloop zijn dat genoemde senateur voornemens is, zich uit hel politiek leven te verwijderen, em zich uitslui tend bezig te houden met zijne nijverheid en zijne fabrieken. Zondag nacht ten 2 1/2 uur hebben twee soldaten van het 2e linieregiment inde Carmers- straat te Brugge, doorslaande bewijzen van hunnen krijgsmoed gegeven. De helden, die zonder bajonnet waren, dedenelk eenen schoen uit en sloegen vijf-en-twinlig ruiten in, alsme de gansch het vensterraam van een burger huis. De policie kwam ter plaatse, maar de helden liepen weg, eenen schoen achterlaten de, die genummerd is. Hoe eerlijk men spekuleert op zekere geldmarkten, men oordeele. Een groep spekulanten, gebruik makende van zekeren slechten toestand, heeft zonder ze te bezitten, ruim 15,000 aktièn van zekere me taal-maatschappij verkocht. Die verkoop had plaats aan de hooge koersen van 250 a 300. Men moest nu die aktiën inkoopen, en men deed door eene behendige beweging de aktiën dalen, zegt eene korrespondentie door de Pa- trie aangehaald. Men gelukte erin deze te bren gen op 125, zoo dat die spekulanten 150 h 175 frank per aktie wonnen, dus bij de 2 miljoen Die heeren spekulanten zijn heel te vreden. Wij weten niet wat er van waar is doch indien die spekulatie is gegaan zooals de kor respondentie zegt, is dit een onrecht van de ergste soort, en dat ten nadeele gepleegd is van de aktiedragers. Men zou dan met recht boven de Beurzen mogen schrijven, gelijk bo ven eene hollandsche pijpenfabriek Kleine stelen, maar groote stelen meest. Wij lezen in De Mechelschen Courant Nieuwe Heiligschender!). Het gaat er tegenwoordig goed in onze stadl De lichten, welke godvruchtige menschen na de heiligschenderij van hethofkenvan Oliveten iu dat kapelleken aanstaken, zijn maar nauwe lijks opgebrand of eene nieuwe heiligschenderij komt ons alwéér toonen wat krapuleus en slecht volk er onder de geuzen te vinden is. Op Witten Donderdag hebben liberalen deug nieten een der statiën van Onze Lieve Vrouw der VII Weeën, die rond O. L. V. kerk staan, omringd met onmoembare vuilnissen waarin zij, uit bittere spotternij, kleine stoksken als keersen hadden gestoken. Die mannen eerbiedigen niets meer. De beel den waar zoovele menschen gingen voor bidden om den doodstrijd van kennissen of bloedver wanten te verzachten, worden door de geuzen bevuild en jop eene schandalige manier ge hoond, en dit nog op eenen dag waarop gansch onze mechelsche bevolking de kerken vervult om te bidden en het heilig Sacament te ver eeren. Zekere Bartholini was in het schoolon derzoek te Wellin, dal door M. Bouvier wierd voorgezeten, als getuige verschenen. De man viel grauw en blauw uit tegen den pastor-de ken van Wellin. M. Bouvier proclameerde Bartholini tot een eerlijk man, die werkzaam is, die verstandig schijnt, die hem (Bouvier) goed bevalt, die geëerd wordt. M. Bouvier zei tot Bartholin's vrouw, die ook gehoord wierd Gij moet den raad volgen dien ik u geef, vrouw, en niet den slechten raad dien de deken u heeft durven geven. Ziet ge, lezer, Bartholini wordt door M. Bou vier hemelhoog verheven, al had hij toen reeds het een en het ander op de mauw. Maar de man baste tegen de soutaan, en van toen af, oh!.... Nu, de voorbereiders van het school onderzoek wisten natuurlijk hun volkjen uit te kiezen, om de soutane-basserij in te richten. Sedert is er eventwel aan dien braven Bar tholini iets overgekomen, eene kleinigheid, een ongelukje dezer dagen heeft het assisenhof van Namen hem tot eeuwigdurenden dwangarbeid ver oordeeld, als plichtig in het bloedig drama van Villers sur Lesse Eenige maanden geleden vondendewerk lieden, die bezig waren met de uitbaggerings- werken der Maas te Luik, een stuk metaal. Een der werklieden verkocht dit voorwerp aan een winkelier, die het ook verkocht aan een semi narist. Deze ontdekte dat het een stuk brons was, en dat er een latijnsch opschrift opstond. Hij gaf het aan een kanunnik, die het thans nog in bezit heeft, en bemerkte dat het een oude romeinschediploom was. Naar men meldt moet dit document een aanzienlijke weerde hebben, want de minister van binnenlandsche zaken heeft M. Duvivier, advokaat der balie van Brussel, gelast dit bronzen document, in naam van den staat, terug tt eischen. In de maand lebruari laatstleden waren er dieven gekomen in 't kasteel van M. P. te Angleur. Penduls, wapenen, lijnwaad, tafel- tapijten en eene menigte andere voorwerpen van aanzienlijke weerden waren gestolen. Niets hadden de dieven gespaard. Het kas teel was om zoo te zeggen totaal geplun derd. Men is er thans eindelijk in gelukt de hand te leggen op de dieven. Het zijn twee Duitschers. Een hunner bood, op de straat, op het oogenblik zijner aanhouding, eene kostbare penduul te koop voor 30 fr.zekere vrouw K. is insgelijks aangehouden, beschuldigd van medeplichtigheid. FRANKRYK. Het schijnt dat de kiezing van M. Sigismond Lacroix, zondag te Belleville gekozen tot alge- veerdigde. niet geldig zou zijn. Lacroix is een Pool, die de fransche naturalisatie bekomen heeftzijn echte naam is Krizanowski, waarvan Lacroix slechts de vertaling is. Reeds vroeger toen liii tol municipale raadsheer gekozen werd, is zijne kiezing verbroken geweest, omdat hij onder zijn waren naam niet was opgekomen. Het fransch gouvernement is van zin zijne linie-troepen te wapenen met het repetitie- geweer. Die maatregel zal zeer groote uitgaven veroorzaken. De Kolnische Zeitung doet opmer ken dat de andere staten nu ook zullen genood zaakt zijn het repetitie-geweer aan te nemen, om Frankrijk geen bevoorrechte plaats in Europa te laten innemen, a Wat er betreurensweerdig is in die zaak, zegt het duilsch blad, is dal al de Staten zullen genoodzaakt zijn overgroots geldelijke opofferingen te doen. In duitschlaod is er spraak het geweer Mauser aan te nemen. Hopen wij dat die militaire steeple-chase weldra zal ophouden. Er valt niets te zeggen op die redeneering, doet de Etoile beige opmerken. Doch wanneer Pruissen In den tijd het naaldgeweer aannam bekommerde bet zich dan met de vraag, of de andere mogendheden ook nieuwe wapens zouden moeten koopen Zoolang, zegt de Etoile nog, a zoolang Europa niet zal komen tot eene open- herlige en algemeene ontwapening, zal men in een cirkel rond draaien en het deficit zaj eene ongeneesbare kwaal worden in al de Staten, zoodat op dit punt de eene den anderen niets zal te benijden hebben. Die bekente nis mag te recht aangeteekend worden wij wisten niet dat de Etoile zoo anti-militarist was. - Een buitengewoon geval heeft dezer dagen plaats gehad op het gehucht la Vacheriein het kanton Ghabreuil. De ouders eener vrouw, die reeds sedert eeni gen tijd ziek was, dachten dat hun kind overle den was. De wettelijke bestaligingen en aangiften waren gedaan, de afgestorvene in het doodslaken gewikkeld, de kist gemaakt en de klokken der kerk kondigden aan, dat een inwoner van het dorp tot een ander leven was overgegaan. Op het oogenhlil^ noglans dal men het lijk in de kist wilde leggen, zette de gewaande doodde zich recht in haar bed en vroeg te drinken. Er had zich hier een geval van schijndood voorgedaan. De opschudding door dit zonderling geval ia de omstreken te weeg gebracht, is nog niet tot bedaren gekomen. De kardinaal-aartsbisschop van Toulouse heeft verleden zaterdag, een acht-en-zevenlig jarigen ouderling, M. H. Laurens, gewezen offi cier van het openbaar onderwijs, lid der Aziati sche maatschappij, professor van wijsbegeerte en gewezen principaal van het kollegie te Saint- Gaudens. tot priester gewijd. M Laurens heeft zich een grooten naam verworven door talrijke wetenschappelijke en letterkundige werken. De eerbiedweerdige grijsaard woonde sedert de dood zijner echgenoote, samen met zijne doch ter en schoonzoon. Wat zijn die republiekanen en liberalen toch verdraagzaam Op Palmenzondag hebben de inwoners van Ghampignelle de gewoonte zich in stoet, na de groote Mis, naar het kerkhof te begeven en er kronen van gewijden palm ge-

De Denderbode | 1883 | | pagina 2