Dwang en verdrukking. Uitslag van den kampstrijd 'I immer-en Dakwerken De Burgemeester en Volksvertegenwoordi ger van Oostende, M. Janssens, bekende on langs in vollen gemeenteraad, dat liet besluit van hulp te onttrekken aan de ouders wier kinders de calholieke scholen bijwonen eene drijvoudige gruweldaad is.... Ik aarzel niet te verklaren, zegde M. Jans sens, dat dit reglement tiranniek, onwettig en ongelukkig is. (lyrannique, illégal, malheureux.) Ja, M. Janssens heeft gelijk die maatregel is onder meer dan een opzicht eene dwing- landij, eene onwettigheid. Doch indien de heer Janssens moest bekend zijn met 't geen, hier in onze stad Aelst, ten opzichte van zekere Staatsbeambten gebeurt, hoe men hier die menschen dwingt en hen tusschen den keus zet hunne broodwinning te verliezen of hunne kinders naar de olïicieele scholen te zenden, dan zou hij voorzeker, in zijne rechtzinnigheid, niet aarzelen luid op te verklaren dat dit ook al eene schandelijke dwinglandij. eene veikrenking der vrijheid van geweien is Naar men ons op de stelligste wijze verze kerd heelt, en wij hebben reden het als echt te beschouwen, heeft zekere leeraar, voorzien van eene naamlijst, zich ten huize van die Staatsbedienden begeven, om hen te verwittigen dat bijaldien zij hunne kinders naar de liberale (sic) scholen niet zenden, zij groo- telijks gevaar loopen van hunne bediening ontslagen te worden.... Dit bezoek van den leeraar was gevolgd van eene ontbieding om te verschijnen voor hunnen onmiddelijken overste, die, wij moeten het bekennen geene bedreigingen liet hooren, maar enkel vernam naar de school waar zij hunne kinders heen zonden. Men begrijptde leeraar had genoeg zaam laten verstaan wal er zou gebeuren en de overste hoefde dus niets meer te zeggen om zijne eenvoudige vraag als de bevestiging van de zoo liefdevolle verwittiging van den leeraar te doen aanschouwen. Want, men moet weten dat deze laatste met eene geslepene tro nie tot de bedienden had gesproken als kwam hij hen een dienst bewijzenOnnoodig te zeggen dat deze beambten uit vrees van het brood voor vrouw en kinders te verliezen, da delijk, tegen wil en dank, hunne kinders naar de liberale scholen hebben gezonden... En dat gebeurt in een land van vrijheid Verscheidene liberale personagen hebben zich ook met deze zaak bemoeid; wij ontmoe ten onder andere een consulair jugeke, een ventje vol hoogmoed, maar die men, in alle geval, niet zal hoeven op te hangen om dat zijne hersenpan van verstand overvloeit. Wij begrijpen niet uit welken hoofde dit jugeke daar tusschen komt. Zou hij door 't ministerie aangesteld zijn als verklikker, om de arme bedienden te gaan verraden die de groote misdaad begaan van, volgens de in spraak huns geweten, hunne kinders aan 't vrije catholieke onderwijs toe te vertrou wen?.... Wat er dan ook van zijwij gelooven het eens te zijn met de overgroote meerderheid onzer bevolking, om te verklaren dat een arme bediende, op straf van zijne broodwinning te verliezen, dwingen zijne kinders, tegen zijnen wil en dank, naar de liberale scholen te zen den, een schandelijke dwinglandij, een onge hoorde schending der vrijheid van geweten is. De armste belg heeft recht tot zooveel vrijheid van geweten als de rijkste al had deze laatste, even als ons jugeke, zeven viool kassen in zijn blazoen. Tot hiertoe hebben wij, catholieken, geene dwangmiddelen gebruikt om onze scholen te bevolken. Overigens, wij dagen de liberale kliek uit ons een enkel wel bepaald feit van drukking" ten voordeele onzer scholen te kun nen aanwijzen. Er heerschte hier onder dit opzicht min of meer vredemen liet iedereen vrij zijne kinders naar de school van zijnen keus ie zenden. Die vrede wordt dus door zekeren te ievervollen leeraar verbroken. Wat is de plicht der catholieken in deze omstan digheid Hunne plicht is, zich de spreuk te herinneren Vim vi repellere oportet. Het geweld moet door tegengeweld verstooten worden HANDEL EN NIJVERHEID. Gratpapier. In onze eeuw, zegt Sempervi- rens, die men wel de papieren eeuw mag noe men, wordt het gebruik van papier dagelijks grooter. Van daar komt het, dat men sedert lang op zoek is naar nieuwe grondstoffen, die de lompen (vodden) min of meer kunnen ver vangen. Het spreekt van zelf dat de lompen niet in staat zijn al het verbruikte papier op te leveren. Als eerste hulp hadden wij het stroopapier Maar die soort is niet voor alle gebruik goed. Daarna kwam hel papier van houtvezels, en daaruit wierd eene goede papiersoort verveer- digd. Nu is er eene vierde stof uilgevonden om papier te maken, te weten het gras (gers), en van daar het graspapier. De Gazette det Architectes zegt dat het gras inverschen, pas afgemaaiden slaat en in pulp- vorm, eenen zeer buigbaren, langen en taaien vezel oplevert. Wat bovendien de weerde van de uitvinding niet weinig verhoogt, is het vol gende alle mogelijke soorten van gras kunnen voor de fabricage van deze papiersoort gebe zigd worden, terwijl men alleen heeft in te zien dat de inzameling vöör den bloeitijd ge schiedt. Het afgemaaide gras wordt tusschen twee cijlinders gedaan en daar aan een sterke druk king onderworpen, zoo dat meest al het vocht uitgeperst en de vezel zacht en buigzaam ge maakt wordt, zonder dal hij onder de bewer king lijdt of scheurt. Bij het verlaten van de pers, dient hel gras in eene groote kuip water gedaan te worden, waarin het lang en krachtig wordt dooreen geroerd, ten einde zoo goed mogelijk gewasschen te zijn. Dit water mag koud of warm zijn. Na de wassching, wordt de grondstof gekookt in eenen ijzeren ketel, met eene slappe oplossing soda of potasch er bij, welke bewerking ongeveer vijl uren duurt en het gras in papvorm doet overgaan. Deze pap moet toen noch gewasschen, dooreen ge werkt, geraffineerd en gebleekt worden, waar na hij geschikt is om op de papiermachien in vellen papier overgebracht te worden. Het al dus verkregen papier is van allerbeste hoeda nigheid, zeer zacht, souple en buitengewoon taai. Een stuk grondvan middelbare kwaliteit,kan jaarlijks en per vierkanten meter engeveer drie rot zeven kilos versch gesneden gras opleve ren, hetgeen per hectare dertig a zeventig dui zend kilos maakt. Verder leverteen kilo versch gesneden gras het vierde tol hel zesde van zijn gewicht in gedroogd gras. Gemiddeld dus tien duizend kilos per hectare. Een kilo gedroogd gras geeft ongeveer het derde of vierde gedeelte van zijn gewicht in fijn, gebleekt en algewerkt papier. Hieruit volgt dus, dal een hectare gras land gemiddeld drie duizend kilos papier kan opleveren. Postduiven, M. Tegetmeier geeft in het engelsche tijd schrift The Field over de invoering der post duiven in Engeland een uitvoerig artikel, dat zeer belangrijke bijzonderheden bevat en bij gevolg voor onze lezers, die postduiven houden niet zonder belang zal zijn. Hel gebruik van postduiven voor prakti sche doeleinden heeft zich in Engeland zeer snel verspreid. Kort 11a de belegering van Parijs, waarbij deze vogels bewezen hebben, dat zij eene gemeenschap kunnen daarstellen, onder voorwaarden, waar elk ander verkeer onmogelijk en gevaarlijk zou zijn, trachtte ik op hare vliegkracht, de aandacht te vestigen door het inrichten van eenige prijsvluchten van Londen en Brussel, een afstand van 200 engelsche mijlen. Dank aan de meewerking der brusselsche liefhebbers en ondersteund door mijn ouden vriend Ch. Mills, richte ik den 23 juni 1871 eene prijsvlucht in van uit het kristallen paleis. Meer dan 200 duiven namen aan deze vlucht deel, die zeer goed afliep, zoodat er een tweede vlucht er spoedig op volgde. Deze prijsvluch ten werden in alle geïllustreerde bladen van dien tijd afgebeeld, en mijne onderneming gelukte. De prijsvluchten werden van uit het Alexandrepaleis herhaald, van waar iwee voor treffelijke vluchten naar Belgie plaats hadden, en eenige vogels werden naar Brussel gezon den, om eene terugreis te makeri. Na deze proefnemingen werd ik uitgenoo- digd om vogels af te richten om boodschappen naar de haven te brengen van de schepen, die met de haringvangst bezig waren, voor welk doel sedert dien tijd steeds duiven worden ge bruikt. Eenigen tijd later ondernam ik op verzoek der Elden Brethem van Trinity House, de inrichting van een postduivenvlucht op den ouden lichttoren van Harwich. Deze werden naar de lichtschepen in het kanaal gezonden en zijn herhaalde malen de overbrengsters geweest van de gewichtigste zeetijdingen aan de overheid te Harwich. s In dezen laatsten tijd heb ik het genoegen gehad een dertigtal vogels aan de bevelhebbers der Lloyds te mogen afzenden, om er in het noorden van Ierland een postduivendienst meé in te richten, en ik ben zoo gelukkig te kunnen zeggen, dat de fransche en duitsche overheden nu niet meer de eenige zijn, die duiven voor militaire doeleinden gebruiken; want het trans portschip Jumna, dat in september naar Indië stevende, nam 6 kooien mede, die 72 duiven bevatten, voor de vestingen in dat land be stemd. Ik had genoegen ze daarvoor te mogen uitkiezen en voor het vervoer gereed te maken. Volkshanier. De Kamer hield zich gansch de week onledig met de bespreking van 't budjet der onwaarden en teruggaven. M.Graux vroeg donderdag om eene leening te sluiten van 56 millioen fr. Canonniers, h vos pièces. Belastingbetalers, doet de beurs open Ziethier waaraan de millioentjes. die er ge vraagd worden, zullen worden besteed Justitiepaleis, bouwiny fr. ld. bemeubeling 500,00ft Gevangenissen Wegen en burgerlijke gebouwen 315,000 Celgevangenis van St-Gillis 470,000 Verschillende kanalen 0 1,798,000 Instellingen van Antwerpen 5,7O».0n0 Nieuwe lagere scholen n ,1>00,000 Normaalscholen hcmeubeling 1®0,000 Atlienceums, middelbare scholen, k ,u.„ schoolmeubelen n Ij&Wl.lHW Bemeubeling van nieuwe universi taire instituten, schoolmuseums, enz. 421,660 Telegrafen en lelefons 300,010 Terugbetaling van den waarborg der agenten van de spoorwegliën in Vlaanderen M r^6!U)0l> Ministerie van oorlog 1,«>00,00U VAN Raadsels en grappige vragen 1883. Oplossing der Raadsels. 1. De beide deelen van eene schaar. 2. Jas, jassen.3. Kaak, lel van het oor. 4. Eend. 5. Staartster. Boek. 7. Schoenen. 8. De rook. De heer P. Van den Eeckhout te Meire heeft de acht raadsels opgelost en behaalt dus den eersten prijs. De heeren J. Erauw te Cherscamp. D. Van Cauter te Erondegem en juffer Maria Van den Steen te Scheldewindeke hebben elk 7 raadsels opgelost en moeten dus kampen voor de 2e en 5e prijzen. Zij worden dus verzocht de twee volgende raadsels op te lossen en ons de op lossing te laten geworden ten laatste Donder dag 19 April aanstaande. De overige medekampers hebben 6 en 5 raadsels opgelost. Raadsels. Ik besta' uit vier letters of eene lettergreep, zie zwartachtig en ben niet geerne van de menschen gezienontneemt men mij de eerste letter, dan zie ik wit en velen huiveren als zij mij aanschouwenneem de derde en eerste letter weg, voeg die bij malkaar, dan ziet gij mij 's winters, ofschoon ik 's zomers soms welkom ben, 2. Schoon ik twee vrouwen namen te gelijk draag, gebruiken mij echter dé mannen dik werf tot advokaat en laten mij de beslissing over van hunne zaken. Grappige vragen. Antwoorden. 1, Omdat hij door den muur niet kijken kan. 2. Om hunne beenen. 5. Inde bedsteden. 4. De steen des aan stoots, de philosophale steen. 5. De voeten der beelden. —6. De tongen (visschen) die in de zee zwemmen.7. Nieskruid. 8. Pe permunt. 9. Als wij de kaars snuiten. 10. De spons. il. Cigaren. 12. De haan omdat hij sporen heeft. De heeren J. Limpens te Aelst en Vermoesen te Moorsel hebben 8 vragen beantwoord en moeten dus kampen voor de prijzen. Zij wor den insgelijks verzocht de twee volgende vragen te beantwoorden en ons hunne ant woorden toe te zenden ten laatste Donderdag 19 April aanstaande. M. De Boeck te Smetlede heeft 7 vragen be antwoord en de overige kampers 3, 3 en 2. Vragen: d. Tot hoe ver kunt gij in elk bosch loopen? 2. Wanneer gelijkt de mensch het meest op eene gans RECHTERLIJKE KRONIJK. Eene goede les. Men weet dat de geuzenbladen dikwijls valsche stukken afkon digen 't zij van pastors, van bisschoppen of andere catholieken. Zij deelen zelfs meermaals valsche artikels meé, die zij toeschrijven aan catholieke gazetten, om aan het volk te kunnen zeggen ziel eens of het niet waar is wat wij zoo dikwijls schreven, dit of dat catholiek blad geeft ons volkomen gelijkZoo gaven de Ga zette van Dendermonde, de Lokeraar, de Cliro- nique, liet Verbond van Aelst en het Liberaal weekblad van Sl-Nikolaes over eenigen tijd een artikel, zoo gezegd uit Dender en Schelde, ca tholiek weekblad van Dendermonde, waarin er fél tegen de Broêrkens werd gedonderd. Welnu, dat artikel was valsch en nooit heeft Denderen Schelde zoo iets geschreven! Be trouwt u dan al op liberale bladen,op die eerlijke en deftige schrij velaars De rechtbank van Dendermonde heeft die vervalschers en oneerlijke bladen voor laster en eeiroof veroordeeld, lot de opname van het vonnis en 200 franks schadevergoeding. Eene goede les Wereldlijke ziekendiensters. Wij hebben reeds meer dan een voorbeeld meêgedeeld, om aan te toonen wat slach van vrouwen de verwereldlijking der gasthuizen aan de ziekenbedden der armen te Parijs ge bracht heeft in vervanging der Liefde-Zusters. Wij deelden dezer dagen nog liet geval meé van zeker meisje Thevenat, die na vijf jaren in een verbeterings-liuis te hebben doorgebracht wereldlijke ziekendienster geworden was in het gasthuis Si-Louis. Vandaar weggejaagd, sleet zij eenigen lijd een ongebonden leven te midden der soldaten van hel 4C linieregiment, om eindelijk wéér eene plaats van ziekenop paster te bekomen in hel hospitaal Tonon. Deze zonderlinge troosteres der zieken, ver scheen weldra voor de rechtbank, omdat zij de haar toevertrouwde ongelukkigen te wel ver zorgde. Ziehier nu een ander geval Dezer dagen weid voor de rechtbank te Parijs eene zaak opgeroepen, waarin weer eene wereldlijke ziekendienster gemengd was. Er was kwestie van een gevecht in een slecht betaamd huis. De ziekendienster waarvan spraak is, was als getuige opgeroepen en de voorzitter der recht bank sprak haar aldus aan Gij zijl wereld lijke ziekenoppasier in hel yasthuis St-Louis en gij brengt uwe nachten in de wijnhuizen over Het publiek keurde de aanspraak van den rech ter goed en toonde zijnen afkeer voor de zie kenoppaster door zijn gemor. Het blad waaraan wij bovenstaande bijzon derheden onlleenen, voegt erbij Wij mogen zeggen dat voor de korreklionneele rechtbank te Parijs, de wereldlijke ziekenoppasiers elkan der opvolgen en elkander gelijken. Wij leven in eenen tijd waarin zeker soort van jongens, nog geen eigen vrouw kunnen zoeken dit werk gebeurt in Parijs met tus- schenkomst van zekere trouwbureelen. Welnu, die trouwbureelen waren rechts exploitatien geworden en die snullen, die geen vrouw kon den zoeken, werden deerlijk bedrogen. Het parket van Parijs heeft zich eindelijk met die deugnieterijen bemoeid. IJzerenwegen. De trein welke dagelijks uit onze statie, om 12 u. 22 min. 's middags naar Dendermonde vertrok, komt afgeschalt te worden, maar is vervangen door eenen anderen trein vertrekkende om 11 u. 9m. voormiddag. De verandering wordt door 't pu bliek grootelijks beknibbelt en met rede. Voor tijds kon men 't huis middagmalen vóór te ver trekken, nu heden is het te vroeg, en komt men juist te Dendermonde op den noen aan wanneer het geene uur is om zijne zaken te verrichten. Voor Lokeren is het nog erger. Nog meer, de reiziger van Ath, Lessen, Gee- rardsbergen, Ninove en tusschenstatiën welke zich naar Dendermonde begeven komen hier aan om 12 u. 17 m. en zijn nu verplicht te Aelst te blijven koekeloeren tot 3 u. 9 m. ter wijl zij voortijds onmiddelijk konden vertrek ken naar hune bestemming. Wij roepen op deze zaak de aandacht onzer achtbare heeren Senaleurs en Volksvertegen woordigers in, en hopen dat zij de noodige voetstappen zullen aanwenden ten einde het vertrek van den trein voor Dendermonde op zijne gewoonlijke uur van 12 u. 22 m. middag te herstellen. En zeggen dat alle die treinen worden afge schaft en veranderd om te sparen en aldus den grooten put te kunnen vullen dien de zoo dwaze als onvaderlandscheschoolpolitiek veroorzaakt heeft. Men verzekert ons dal de baanwachters der sectie Aelst-Antwerpen-Zuid de verledene week het bericht hebben ontvangen dat zij kortelings zouden vervangen worden door vrouwen aan dewelke men slechts 60 centiemen daags zal be talen, enfin, genoeg om er eens café meé te drinken Indien men waarlijk spaarzaamheden wil in voeren dat men dan de officieele onderwijzers zonder leerlingen afschuffe of naar de maan zende, en ook een einde brenge aan 't opbou wen van nuttelooze scholen die 't klaarste der inkomsten van steden en gemeenten verslinden. Ulorgen Zondag 8 April. Luisterijk Concert te Audegem, gegeven door ons zoo gunstig gekend Zang- Tooneel-en Let terkundig Gezelschap 't Land van Riem. Wie zich eens deftig wil vermaken, begeve zich zondag aanstaande naar Audegem met den trein van 5 u. 9 m. namiddag. De onkosten zijn ge ring en wij mogen verzekeren dat men zich zijne reis niet zal te beklagen hebben PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. DeEerw. Heer Van Hauwermeir is onder pastor benoemd te Thielrode. GETERDE KARTONS, GECALVAN1SEERDPLAAT IJZER, Zink, bakpannen, Schaliën, Bekleedingen voor vochtige muren. J DÉ FONTAINE, 84, Noorder laan, te Brussel. ALLERHANDE NIEUWS. jggr De vertrekuren der treinen zijn zorg\ul- dig veranderd. Het schijnt dat de koning geene bijzon dere missie zal zenden om Z. M. te vertegen woordigen bij de kroning van den czaar te Moskou. De gezant van België, te St-Petersburg. M. Dudezeele, zal België en zijn souverein bij deze plechtigheid vertegenwoordigen. Men weel dat de partijmannen van den Senaat, de kiezing van M. Cornet ongeldig hebben verklaard, omdat hij niet genoeg in belastingen betaalde. Welnu, M. Cornet maakt nu de opgaaf publiek van hetgeen hij te Braine- le-Comte, Enghien, Morlanwelz, Lembecq, Molenbeeck en Brussel betaalt en dit beloopt 1277 Ir. 15 c., onafhankelijk van het patent van gérant eener maatschappij, dat men nogtans bij liberale ingeschrevenen aanrekent. 1277 fr. en het minimum der kiesbaarheid in Hene gauw was in 1882 (officieel) 977 fr. 89 c. De Moniteur van 26 en 27 Maart bevatte een koninklijk besluit, geleekend door M. Ch. Craux, minister van financiën, waardoor een jaarlijksch pensioen van 1700 frank verleend wordt aan M. Fr. X. P..., verificateur der douanen te Slembert, uit oorzaak van gevorder den ouderdom. Dit pensioen Izou beginnen den 1 Maart 1883. Welnu, men heeft bevonden dat M. P..., reeds sedert geruimen tijd dood is. Pensioenen verleenen aan overledenen, is inderdaad een goed middel om besparingen te doen Wij waren goed ingelicht, zegt de Cour- rier de Bruxelles, toen wij, ongeveer eene maand geleden, aankondigden, dat tegen het einde der maand meert, M. Olin eene geheele serie funktionnarissen van zijn departement zou verplichten hun pensioen le vragen, onder voorwendsel dat zij den ouderdom bereikt hebben, waarop de rust onontbeerlijk gewor den is, (65 jaar.) Een toezichter der posten van een onzer bijzonderste steden, een zeer voor beeldig bediende, heeft dezer dagen een bericht ontvangen van het hooger bestuur, waarin hem gemeld wordt dat hij onmiddelijk zijne bedie ning moet staken en voor het einde van april zijn pensioen vragen. Ter dezer gelegenheid vraagt de Courtier aan M. Olin, waarom M. Gratry, ontvanger der posten, te Doornik, ge boren in 1817, bijgevolg oud 66 jaar, dergelijk bericht niet ontvangen heeft. Men meldt dat verscheidene valsche stukken van twintig frank in omloop zijn. Er zijn er van drie soorten beeldtenis van Napo leon III met het jaartal 1865 en beeld der repu bliek met het jaartal 1867. De stukken zijn ge maakt van sterk vergulde plattina en met nagemaakte vormen geslagen. Ziehier waaraan men ze kan herkennen zij zijn dunner en de goudkleur is bleeker dan bij de goede stukken; na eenige dagen omloop is het vergulsel van den boord afgesleten en het wit schijnt er door; de opschriften Napoléon Empereur en Répu- blique Francaise zijn onvolmaakt. Onder ande re ontbreekt het scherp accent op de van het woord Rèpublique. Dezer dagen hebben wij, naar de Chro- nique gemeld, dat de pokziekte te Brussel geweldig heerschte. De Etoile van dijnsdag morgend logenstraft dit bericht en meldt dat in het St-Pietersgasthuis zich geen enkele persoon bevindt, die aan gemelde ziekte lijdt. In het St-Jansgasthuis zijn er slechts eenige. Peltzer.Wij lezen in de Indépendance: «Vooraleer naar de celgevangenis te Leuven gevoerd le worden, heeft Armand Peltzer het verlangen uitgedrukt nog eens zijn dochterke Mariette te omhelzen, doch zijn schoonvader, M. Boeking, heeft er zich tegen verzet. M' Schoenfeld en de dominé Rochedieu waren verleden woensdag naar Neukirchen vertrok ken, om M. Boeking te overhalen aan het ver langen van M. Peltzer toe te gevenzij zijn verleden vrijdag onverrichter zake le Brussel weêrgekeerd. De Chronique vertelt van haren kant het volgende De gebroeders Peltzer zullen binnen kort naar Leuven vertrekken. Men heelt aan Armand toegelaten zijn dochterke te omhelzen, voor de reis. De bijeenkomst heeft maandag namiddag plaats gehad in de gevangenis der Kleine Kar melieten, in een der kabinetten van den onder zoeksrechter. Onnoodig te zeggen dat de ont moeting hartverscheurend was. Toen Armand naar zijne cel teruggevoerd werd weende en huilde hij. Zijn dochterke was naar de gevangenis gekomen in gezelschap van hare tante, de zuster der veroordeelden. Het zelfde blad meldt nog onder voorbehou ding, dat Mad. Peltzer, moeder, een proces inspant tegen de schrijvers van het tooneelstuk le Drame de la rue de la Loi, en den bestuurder van den Théatre des Nouveautés, om de vertoo ning van dit stuk te beletten. De genaamde Ed. Schepens, bijgenaamd den Bries, wordt door de gendarmerie te Gent ieverig opgezocht. Schepens heeft reeds dertig veroordeelingen ondergaan. Toen men hem de laatste maal aanhield, konden zes gendarmen hem met moeite voortslepen. Als men langs den ijzeren weg reist, 't is bijna gelijk langs welke lijn, men komt eene menigte kleine statieljes tegen, gebouwtjes van niet, kleine, nietig, belachelijk 't gaat zoo verre dat de statie soms deels ingericht is in oude versleten waggons. Als de menschen dat zien, natuurlijk dat zij hunne bemerkingraaken. Immers zoo'n statietjes, dat is miserieen onge- rievig men kan niet meer meer. En weet gij wat de menschen zeggen Dat 't scholen waren, 't zou gauw geheel anders zijn En inderdaad, halve paleizen zouden gauw de rotte waggons vervangen. Een dezer dagen was men in 't huisgezin vai*M. Octave, landbouwer te Rosière bij Bas- togne, bezig met soep te eten. Nauwelijks had men eenige lepels soep genuttigd, of allen voel den verschrikkelijke pijnen. M. Gilet, neef van Octave, stierf eenige uren nadien. De andere personen zijn nog niet genezen, doch buiten gevaar. Uit de lijkschouwing is gebleken dat er vergif in de soep gedaan was. Zekere D.... werd aangehouden, als de vermoedelijke dader der misdaad. Een echt schandalig tooneel heeft zondag namiddag plaats gehad in een huis van Marci- nelle-Vilette bij Charleroi. Een aardewerkerdie zich bij zijnen baas aanbood om zijn werkloon te vragen, kreeg van dezen voor alle betaling, eenen moor kokend water over het hoofd. De ongelukkige arbeider werd afzichtelijk verbrand. Zijne brandwonden zijn zeer gevaarlijk. Voddenrapers. Meer dan 2000 vodden rapers vinden bezigheid in de straten van New-York. Zij zijn bijna zonder uitzondering Italianen, die de leren en Duitschers verdrongen hebben. De weerde der opgeraapte vodden wordt geschat op bijna 4 millioen 's jaars. De geheele omzet der handelaars, ten getale van 800, bedraagt meer dan 140 millioen. In Afrika. Luitenant Wissman, die te Munchen eene conferencic gegeven heeft over zijne reis in Alrika, verhaalt hel volgende feit Volgens eene overlevering verspreid in den volkstam der Tussilances, die de oevers der groote rivier Kassari bewoont, moeten twee der koningen van dien stam, die naar het Groote-Meer, de verblijfplaats der Geesten ver trokken zijn, verrijzen en als Witten terug- keeren. Zoodra de twee duitsche reizigers MM.Pooge en Wissman in den stam verschenen, ver spreidde zich hel gerucht dat zij de twee ver wachte koningen waren. De twee reizigers lieten zich dat welgeval len, daar men hun goed onthaalde en veel geschenken bracht. Doch toen men aan elk hunner twintig vrouwen gaf en eene oude negerin van 80 jaar Wissman kwam omhelzen, onder voorwendsel dat zij zijne moeder was, haastten zij zich te vertrekken. Dit ging echter moeielijk en de geestdriftige Tussilances deden hun eerst beloven dat zij zoo spoedig mogelijk zouden terugkomen. FRANKRYK. De Patrie heeft onlangs aangekondigd dat de hertog van Aumale zijne goederen te Chantillv heeft verkocht. Figaro twijfelt aan de echtheid van dit bericht, doch denkt dat de hertog zekere maatregelen genomen heeft. De Voltaire van zijnen kant meldt, dat de hertog voor tien mil lioen hypotheken op zijne goederen heeft ge legd in geval van in beslagneming, zijn de geldschieters bevoorrechte schuldeischers. De hertog van Aumale heeft dus totaal geen be trouwen in den legenwoordigen toestand van Frankrijk. Ramp. 87 slachtoffers. Eeu verschrik kelijke ramp is verleden zaterdag, in de sme derijen te Marnaval, op drie kilometers afstand van St-Dizier gebeurd. Een rechtstaande stoom ketel is ontploft, een groot getal werklieden doodende, terwijl nog meer gewond werden. De ontploffing had plaats juist op hel oogen- blik dat de 1500 werklieden, na het ontbijt, den ar beid hernamen. De slag was verschrikkelijk water en stoom verspreidden zich langs alle kanten; het bovenste deel van den ketel werd met zooveel geweld legen het dak geworpen, dat dit laatste groolendeels verbrijzeld werd en op de ongelukkige werklieden, door water en vuur gespaard, terecht kwam, zonder dat dezen den tijd hadden om le vluchten. Andere zware stuk ken ijzer veroorzaakten insgelijks groote schade. Toen de eerste oogenblik vin schrik voorbij was, gingen de werklieden die gespaard waren gebleven, samen met de toegestroomde menigte tot de redding over. Ten 10 ure lagen reeds 14 lijken in eene zaal der gewezen bureelen van de maatschappij. Al de lijken zijn op verschrikkelijke wijze verminkt. De gewonden zijn ongeveer oO in getal. 26 zijn doodelijk gekwetst. Men weet nog niet waaraan deze verschrik kelijke ramp moet toegeschreven worden. De parijzer Patrie brengt het aantal dooden op zes-en-twintig en dit der gekwetsten op zeven-en-vijftig. Er zijn inschrijvingslijsten geopend voor de betrekkingen der slachtoffers. In de Gevangenis. Wij ontleenen aan Figaro de volgende bijzonderheden over Louise Michel iii de gevangenis van Saint-Lazare De roode maagd zit op de pistool, in eene kleine cel van 3 meters breed, op 4 lengte, gelegen op de eerste verdieping van de uitge strekte gevangenis. Het enge vertrek heeft slechts eene kleine deur en een venster, voorzien langs den buitenkant van sterke ijzeren staven. Voorliet venster hangen sneeuwwitte gordijnen. Wanneer de gevangene het venster opent, kan zij hare medegevangenen op zekere uren van den dag op de binnenplaats zien wandelen, een [paternoster in de hand, godvruchtig bid dende. De Zusters met het bewaken der vrou welijke gevangenen gelast, hebben dit mirakel teweeg gebracht. Eens in Sl-Lazare, schijnen die vrouwen al hunne stoutmoedigheid verloren te hebben, om zich nog slechts hunne kinderja ren te herinneren, wanneer het gebed hun eenigste geluk was. Men jaagt de nonnen uit de gasthuizen, maar men zal er tweemaal op nadenken, vooraleer ze uit de gevangenissen te verjagen. Onder Louis Philippe werden de opgeslolenen in St-Lazare door wereldlijke vrouwen bewaaktde republiek van 48 had zich zoodanig over haar te beklagen, dat zij ze door nonnen dacht te moeten vervan gen. In de deur der cel van Louis-Michel is een guichet, waardoor men kan nogaan wat te pe- troleuze doet. De Zuster met hare verzorging "gelast, opent hel slechts om le vragen of zij niets noodig heeft. Zij gaat slechts da cel binnen, wanneer Louise liet vraagt. De citoyenne is zoo danig over haar te vreden, dat zij niet weel hoe hare dankbaarheid te betuigen. Louise Michel is zeer onderworpen. Zij schijft geheele dagen, ofwel brieven, welke zij aan den bestuurder moet toonen, ofwel een kapittel van het boek La Fille du Peuple. Zij neemt ook talrijke nota's over het regiem in de gevangenis in voege. Deze nola's moeten dienen voor een tweedea roman, dien zij wil maken. Zij heeft slechts twee bekommernissen hare moeder en hare... kat. Zij zal reeds haar derde verhoor ondergaan. Op al de vragen van den rechter antwoord zij 1 Zoek getuigen. Nu de getuigen om te zeggen dat zij bet volk ophitste, wordeu van dag tot dag zeldzamer. Men denkt dus dal de roode maagd binnen een veertiental dagen weer in vrijheid zal gelalen worden. De citoyenne werd lot nu toe altijd met de grootste voorkomendheid behandeld. St-Lazare heeft twee almoeseniers maar deze zijn haar nog niet gaan bezoeken zij wach ten tot dat zij hen laat roepen. Dat is de eerbied voor de vrijheid van anderen, zelfs van gevan genenen. Anarchisten. Dezer dagen heelt te Mont- ceau-Ies-Mines eene nieuwe dynamietontplofling plaats gehad, ditmaal op hel kasteel van Plessis. De kwaaddoeners wilden een der torentjes vao het kasteel in de lucht doen springen.

De Denderbode | 1883 | | pagina 2