1 immers en Dakwerken Nieuwe tunnel. Wij hebben reeds meer dat eens gemeld dal hel omwerp bestaat den berg Simplon (Frankrijk), even als den berg Cenis enden berg St-Gothard, te doorboren. Een blad deelt thans het volgende meê, aan gaande de doorboring van den Simplon Den grooten tunnel van 20 kilometer lengte, denkt men in 6 jaar te kunnen boren. De kosten daartoe worden begroot op 72 lol 73 millioen frank, terwijl het geheele werk 9-11/2 millioen frank zou kosten. De voordcelen van de Sim- plonlijn zijn de volgende De alstand van de Noordzee tot Piacenza wordt, vergeleken met de St- Gothardbaan, 103, en ten aanzien van de Montblanclijn (insgelijks in ontwerp) 77 kilometers korter. Van Parijs naar Milaan is de Simplonweg 81 kilometers korter dan die door den Gotliard, 127 kilometers dan die door den Montblanc en 252 kilometers dan die door den Mont-Cenis. De doorboring van den Sim plon wordt ongeveer 350 meters lager'gemaakt dan de Moniblancturmel. Van den Simplon- tunnel zal geheel noordelijk en oostelijk Fran krijk voordeel trekken, van de Montblanclijn slechts Savoye en eenige aangrenzende depar tementen. De toegangslijnen naar den Simplon zijn reeds ver gevorderd, de technische bezwaren zijn minder dan bij den Montblanc en eveneens de kosten, en het aanlegkapitaal is verzekerd. Aluminium. IJzer is koning in onze da gen maar, helaas alle wereldsche macht is vergankelijk, en weldra zal de ijzeren koning worden onttroond. De nieuwe pretendent en opvolger is nog jong van jaren, want eerst, in 1827, kwam hij ter wereld. Wöhler ontdekte hem en gaf hem den naam van aluminium of aluinaarde-metaal. In 1835,werd te Javelle bij Parijs de eerste fa briek gebouwd, om het in 't groot te verveer- digen, hetgeen volkomen gelukte. Omstreeks 20 jaar geleden kostte het pond aluminium nog 570 fr. na tien jaar betaalde men voor een gelijke hoeveelheid slechts een tiende ge deelte en weldra zal het in zoo groote hoeveel heid worden verkregen, dat het de plaatsver vanger kan worden van liet thans zoo algemeen gebruikelijke ijzer. Alle voordeelige eigenschappen van het ijzer vindt men teug bij 't aluminiun, en denadeelen welke 't ijzer aankleven, mist het aluminium geheel en al. In gewicht staan de beide meta len tot elkander als H 56. Aluminium weegt dus slechts een vijfde gedeelte van ijzer daarenboven is het veel taaier, en aan roest is het niet onderhevig, 't Komt op aarde in onein dig grooter hoeveelheid voor dan ijzer, en men behoeft het niet uit den diepen schoot der aarde te voorschijn te halen, want ieder vindt het op zijn pad, en bij elke schrede, dien hij zet op zijn weg, komt hij er meê in aanraking want geen leem, geen klei bestaat er waarin geen aluminium aanwezig is. Men is thans aan 't bouwen van een reus- achtigen oven nabij de stad Hannover, om het op zeer groote schaal te gaan winnen. De zaak zal worden gedreven met een aanzienlijk ka pitaal Welke weerde dit metaal voor de nijverheid heeft zoodra hel in groote hoeveelheid voorhan den is, laat zich tot heden met eene mogelijk heid bepalen. Men zal bouwen metalen bruggen veel sterker en veerkrachtiger dan van ijzer, van een materiaal, dat door geen roest wordt aangetast en vijf maal lichter is dan het thans gebruikte metaal, veel lichter zelfs dan hout men zal schepen van aluminiumplaten, die buigen, maar zeei moeilijk scheuren, gaan bouwen in één woord, men zal hel nieuwe metaal voor de duizenderlei toepassingen be zigen, waartoe het vatbaar is. Er zal een ver bazende wijziging in den toestand op het ge bied der groote nijverheid plaats hebben, waarvan de gevolgen niet zijn te berekenen. Wij staan thans als ware 't, op den drempel van een nieuw tijdperk, van het aluminium- tijdperk, waarin het zoo nuttige ijzer in dc groote industrie door een nog nuttiger metaal wordt vervangen 't Spreekt van zelf, dat het aluminium tot lagen prijs moet verkrijgbaar zijn, en daartoe worden thans de noodige mid delen op groote schaal in 't werk gesteld. Volkskamer.De Vergadering be sprak de conventie Lamport en Holt, betrek kelijk de inrichting van overzeesche gemeen schapwegen. De Kamer stemde verder met 85 stemmen tegen 5 de nieuwe leening van 56 millioen. Dc voorschoten. Wilt gij eene volmaakte vrouw? Wellicht denkt ge aan de vrcuw zonder kop Dat ware het toppunt der volmaaktheid, maar. wijl de volmaaktheid niet t'huis behoort in deze on volmaakte wereld, zullen wij aan alle vrouwen haar edel hoold laten wij zullen haar zelfs toeslaan hetzelve iederen dag meer en meer te verleelijkendoor hare coiffure a lachienrie,» haar chignon en al hare moden, waarvan de eenen nog zotter zijn dan de anderen. Maar toch, wilt ge eene volmaakte vrouw vinden Zoek de vrouw, welke voorschoot draagt. Ah ik ken er tusschen onze beminne lijke lezeressen, die geen slap zouden doen zonder hun voorschoot. Zij hebben gelijk zie daar de volmaakte vrouwen, ziedaar de vrou wen van orde, van spaarzaamheid, van reinheid. Jongelieden, indien gij eene levensgezellin zoekt, kijkt in het bruiloftsgeschenk of er een voorschoot in is en ik zeg u gij hebt de perel gevonden. De voorschoot speelt in het leven der vrouw de schoonste rollen. De geneverdrinkster ver bergt onder haren voorschoot het beschuldi gend potje, tot andere gebruiken bestemd, waarin zij den drank gaat halen die haar hart bemintde bedelaresse vult haren voorschool met het brood der almoes of der liefdadigheid de herbergierster, die hare kalanten ziel uit gaan vat de ledige glazen met de vingers harer linker hand, tewijl zij de rechter hand gebruikt om met het uiteinde van haren voorschoot de vochtige tafel af te vagen. Zij had te voren ge zorgd den zelfden voorschoot eerst langs haat- reukorgaan te strijken om de gedistilleerde dauwdruppels op te vatten, welke de nimfen van het hersengestel er aan brachten, en zie daar hoe die zeilde voorschoot schoteldoek is geworden,na neusdoek te zijn geweest.Regent het, de voorschoot wordt regenscherm, blaast de noot'dewind, hij wordt windscherm, en zendt de zon hare al te warme stralen over de aarde, hij verandert in zonnescherm. Nog meer, het is aan den voorschoot dat men de bezigheid der vrouw erkent. De keu kenmeid zal nooit haren witten voorschoot vergelen, de waschvrouw haren voorschoot van grof blauw lijnwaad, de modiste, de naai ster haar lijn cotonnetten voorschootje en de kindermeid haar voorschool in caoutchouc. Doch het zijn riielalleen de vrouwen die den voorschoot dragen, wij inden hem bij alle slach van werklieden wij vinden hem zells vóór den onderbuik der groote beschavers van het tegenwoordige, het verledene en het toe komende de vrijmetselaars. Hoed af, voor dien voorschoot van wit leer, dien de vrij metselaars leergasten en gezellen in de loge rond hun midden moeten dragen. Eertijds moesten de leergasten van zekere ambachten eeoe soort van drinkgeld betalen als zij werklieden werden dit was het voor- schootrecht. In verscheidene waalsche gemeenten bestaat het gebruik op Lichtmis een grooten voorschool in het midden van het huis te hangen. 'I Is op dit feest dat in die streken de vrouwen meester zijn, en, uit vrees dat de mans dit mochten ver geten, blijft dit vaandel, van eene nieuwesoort uitgesteken om hierdoor voor den ganschen dag de onverjaarbaarheid zijner rechten te eischen. Gelukkige huisgezinnen, waar de vrouwen slecht één dag per jaar meester zijn Kiezing van Soignies. Zielhier den uitslag van de kiezing voor een lid des Senaats, welke donderdag 12 April plaatsgreep te Soignies Getal stemmers 2,409. Nietige briefjes 61. M. Boël, Burgemeester van Lalouvrière, liberale candidaat 1201 stemmen. M. Cornet,wiens vroegere kiezing niet goed gekeurd wierd 1147 stemmen. In Juni 1882 wierd M. Cornet gekozen met 1260 stemmen. RECHTERLIJKE KRONIJK. De eerlijke Man. Men schrijft uit Wellin aan den Ami de l'Ordre De moordenaar Bartholini (de eerliike man volgens M. Bouvier,) die door den jurij van Namen met eenparigheid van stemmen plich- tig verklaard werd van moord, en door 't hof veroordeeld is tot eeuwigdurenden dwangar beid, was hier de booswicht der vrijmetselarij en van het liberalismus. De moordenaar van den ongelukkigen boschwachter van den graaf de Cunchy was in den dienst der liberalen, en bereid om alles te doen, niet alleen tegen de catholieken maar ook tegen den godsdienst. De dag der kiezing, 15 Juni 1882, heeft men hem gezien, gewapend met een knuppel. Hij klom op het kruisbeeld, dat zich te midden van het dorp bevindt, en begon er, zooveel hij kon, met zijn knuppel op te slaan, uitroepende: Indien gij God zijt, bewijs het door mij te straffen Ziedaar thans deze ongelukkige voor zijn geheel leven opgeslotenzijn naam wordt door elkeen vervloekthet is van dezen booswicht dat M. Bouvier zegde op het schoolenkwest Hij is een zeer zachtzinnig man, hij heefteen uitermate aangenaam karakter, hij behaagt mij, enz. Zaak Peltzer. Overbrenging naai* Leuven. Wij lezen in de Eloile Verleden dijnsdag heeft de koning hel besluit geteekend, waardoor de doodstraf, door het assisenhof van Brabant uitgesproken tegen de gebroeders Peltzer, in eeuwigdurenden dwang arbeid veranderd wordt. De overbrenging naar Leuven moest dus spoedig volgen. Het vervoer der gevangenen is stipt gere geld. Van Brussel naar Leuven gebeurt het gewoonlijk 's maandags en 's woensdags 's morgeus, met den trein die uit Brussel ver trekt ten 7 ure 5 m. Dit is algemeen gekend; ook zag men op die dagen gewoonlijk eene groote menigte geduldig aan de Noorderstatie wachten, in de hoop de twee beruchte mis dadigers te 3ien. Heeft de overheid een te grooten toeloop van volk willen vermijden, of heeft zij om andere redens gehandeld, dat weten wij niet. Doch eergisteren, omtrent den middag, wanneer niemand er zich aan verwachtte, ontving de hestuurder van de gevangenis der Kleine Karmelieten bevel, de twee gebroeders Peltzer naar Leuven te doen voeren, met den trein van 2 ure 47 m. De veroordeelden werden onmiddelijk ver wittigd. Zij schenen niet al te zeer verwonderd, noch ontroerd. Sedert de verwerping van hunne voorziening in kassatie, hadden zij al de noodige maatregelen genomen voor hun ver trek. Zij hebben reeds de juweelen en eenige voorwerpen van weerde, in beslag genomen bij hunne aanhouding, doen verkoopen en de opbrengst ervan besteed, om eenige kleine schulden te betalen die zij in de kantien der gevangenis hadden aangegaan. Zij hadden slechts de hoogst noodige voorwerpen behou den. om nog eenige dagen in de Kleine Kar melieten te verblijven. Sedert dijnsdag van verleden week waren zij onderworpen aan het gewoon regiem der gevangenis zij ontvingen hun eten niet meer van buiten. Die verandering was hun zeer pijnlijk geweest, alhoewel Leon sedert eenigen tijd reeds, enkel water dronk, daar hij geen geld meer had om wijn te betalen. In de eerste dagen kon Armand zich niet gewennen aan het eten der gevangenis, doch langzamerhand is hij er aan gewoon gewor den. Toen de bestuurder der gevangenis hen donderdag kwam aankondigen, dat hetoogen- blik gekomen was dat zij naar Leuven zouden vervoerd worden, vroegen zij om eene laatste maal hunne moeder en hunne broeder James te mogen zien. Die gunst werd hun geweigerd omdat het reglement er zich tegen verzet. Ten 2 ure werden zij uit hunne cellen gehaald. Zij bedankten den bestuurder der gevanganis en de gevangenbewaarders voor de bereidwil ligheid, welke dezen ten hunnen opzichte be toond hadden. Zij werden vervolgens in handen geleverd van den brigadier gelast hen naar Leuven te voeren. De brigadier bracht hen naar het ge- vangenkarke, dat op de binnenplaats der gevangenis stond en dat eenige oogenblikken later naar de Noorderstalie reed. Ditgevangenkarke is van een nieuw model, en waarschijnlijk voor de eerste maal in ge bruik. o Tiens, zegde Leon toen hij het zag, men heeft kosten gemaaktDit waren de laatste woorden die hij uitsprak in de gevan- j genis. Drie gendarmen hadden met den brigadier in het karke plaats genomen, een andere gen darm zat nevens den koetsier. Het gevangenkarke reed de Noorderstalie binnen door het hekken in deVooruilgangslraat voorbij het bureel, waar de reizigers afstappen voorzien van reispakken. Het gerucht van de aankomst der veroor deelden had zich reeds verspreid en ongeveer een hondertal personen bevonden zich in de statie aan den trein bestemd voor Leuven. De brigadier der gendarmerie opende het karke, en Armand en Leon stapten aanstonds uit. De twee veroordeelden warenaan elkander geketend. De linkervoorarm van Armand was bij middel van een ketting aan den rechter- voorarm van Leon gehecht. Beiden waren gekleed zooals op het ooeen» blik hunneraanhouding. Leondroegden grijzen overfrak, dien hij tijdens het proces aanhad Armand had een groen-gelen overfrak aan. Beiden droegen kleine villen hoeden. Toen Armand de nieuwsgierigen bemerkte, scheen hij gestoord Gij ziet wel, zegde hij tot den brigadier die nevens hem ging, er is volk. Hij rechtte echter het hoofd op en bezag van uit de hoogte, de personen die plaats genomen hadden op den doortocht van het gevangen karke naar den trein. Leon scheen meer ontroerd en poogde zijn gelaat te verbergen. Armand was afgrijselijk bleek zijne wan gen zijn zeer ingevallen sedert den dag dat het doodvonnis werd uilgesproken. De twee veroordeelden werdeni gebracht in een komp.irtiment van 3e klas niet rooken, en ter dezer gelegenheid voorzien van het opschriftvoorbehouden. De wachtmeester Parfondrie, de brigadier Hulet, vier gendarmen en M. Jacquet, gelast met de overbrenging der gevangenen, namen plaats in het zelfde kompartiment, Eenige minuten later stelde de trein zich in beweging. De Chronique zegt dat het vervoerder gebroe ders Peltzer naar Leuven, eerst bepaald was op zaterdag een blad had echter den datum doen kennen, en daarom had men besloten het twee dagen vroeger te stellen, om allen oploop te voorkomen. Armand heeft in de gevangenis nog eenige brieven geschreven, die aan hun adres zullen gezonden werden. Leon heeft geschreven aan zijne moeder en aan zijn broeder James. Toen zij voorbij het laatste hekken van de binnenplaats der gevangenis gingen, om|inhet gevangenkarke te stappen, zegde Armand tot den portier, die den graad heeft van sergeant majoor Tot weêrziens, majoor Doch hij hernam zich en zegde met een grijns lach Tol weerziens niet, vaarwel.... en bedankt! Het publiek heeft het vertrek der gebroeders Peltzer in de groote stilte bijgewoond. De trein is ten 2 ure 47 m. vertrokken en ten 3 ure 20 m. te Leuven aangekomen. De Gazette verhaald het volgende Gedurende de reis van Brussel naar Lueven, hebben de twee broeders met elkander mogen spreken. Armand herft verscheidene malen ge weend, Op hetoogenblik dat de trein vertrok, zegde hij tot zijn broeder, terwijl hij op de niewsgierigen wees Indien zij wisten hoe ongelukkfg wij zijn, zouden zij ons zooveel niet bezien. De bestuurder der celgevangenis te Leuven, is slecht van de aankomst der gevangenen ver wittigd. eenige oogenblikken voor de aankomst van den trein. De twee broeders zijn in het gevangenkarke van de statie naar de celgevangenis gebracht. Na de noodige formaliteiten van aangifte, enz., op de greffie, werden zij bij den barbier ge bracht, die hen geschoren en het hair heeft afgesneden. Zij namen vervolgens het verplichtte bad en werden in de hun bestemde cellen opgesloten. Leon bewoont eene cel der eerste [stagie in den vleugel B; Armand eene cel op dezelfde stagie in den vleugel F. Zij zullen geheel nieuwe kleeren ontvangen, bijzonder voor hen gemaakt. Vooraleer in de cellen te worden opgesloten hebben de veroordeelden gewoonlijk een ge sprek met den bestuurder. In den loop van zijn gesprek heeft Leon gezegd Indien hier gun sten bestaan voor iemand ik vraag dat men ze voorbehouden voor mijn broeder Armand. Ten 5 ure ware alle formaliteiten geëindigd. GETERDE KARTONS, GEGALVANISEERD PLAAT IJZER, Zink, bakpannen. Schaliën, Bekleedingen voor vochtige muren. J DE FONTAINE, 84, Noorder laan, te Brussel. ALLERHANDE NIEUWS. De heeren Leden van den Kring De Vriendschap, worden bericht dat de inschrij- viugslijst voor de Vergadering der Catholieke Kringen en 't Banket, welke te Audenaerde zullen plaatsgrijpen op Zaterdag cu Zondag 28 en 29 April aanslaande, berust ten lokale, Korte Zoutslraat, alwaar alle de Leden die er begeeren aan deel te nemen, kunnen inschrij ven. Woensdag avond rond 6 1/2 ure, onmid delijk na 't afvaren van eene sleepstoomboot, bemerkte men in den Dender aan den Zwarten Hoek, een bovendrijvende menschenlijk. Eeni ge oogenblikken later trok men het lijk uit 't water en wierd het erkend als 't deze te wezen van den heer Eugeen Carelte, in leven, stads bouwmeester alhier. Het lijk van den ongelukkigen was noggansch gekleed, zijn uurwerk wees half een, en in een zijner zakken vondt men twee geldslukken een stuk van 5 fr. en een van 2 centimen. Het lijk was in zeer gevorderden staat van ontbin ding, welke omstandigheid gevoegd bij de be weging door den sleepboot in 't water veroor zaakt, het deed boven drijven. De heer doktor Lacompte gelast met het overlijden te bestatigen ontdekte geene de minste sporen van geweld. De begrafenis heeft bijna onmiddelijk plaats gehad. Men herinnert zich dat de ongelukkige Carette, verdween in den avond van 30 Januari lestbij gevolg verbleef hij dus 71 dagen onder water. De minister van oorlog M. Gratry, heeft dezer dagen bij koninklijk besluit, den luite nant-kolonel Liénart ontslagen van zijn ainbt van direkteur der genie bij hel departement van oorlog. De Belgique Militaire verzekert dat die buitengewone maatregel, eene persoonlijke vol doening is, welke M. Gratry zichzelven heeft willen geven. Men heeft zich aan hooger hand lang tegen dien maatregel verzet, doch men heeft moeten toegeven op het aandringen van M. Frère, die altijd M. Gratry ondersteunt. Weet gij hoeveel man de vereenige legers in heel Europa in hunne rangen tellen 9,570,000 man. Indien men hem op eene linie moest plaatsen, zou dezeeene lengte hebben van 6,016 kilometers. Om deze linie te passeeren, zeu men moeten 12 dagen en 6 uren galoppeeren of met den expresstrein 4 dagen en 28 uren rijden. Krachtig Bewijs Weet ge, lezer, waar om het ministerie zulke prachtige scholen bouwt T Is de Chronique die antwoordtDe schoollokalen moeten in evenredigheid zijn met het onderwijs dat er gegeven wordtZoo dus, opdat een onderwijs goed zij, moeten de loka len prachtig wezen Men zou even goed kunnen zeggen dat al degenen die eenen frak dragen.eerlijke lieden en aide andere dieven zijn. Zou redeneeren de geuzen. Het catholiek on derwijs deugt dus niet, omdat de lokalen som wijlen al min prachtig zijn De gastjes van Brussel moeten felle kerels zijn, dank de onafhankelijke zedenleer Verleden maandag zijn er op 200 milicianen uit de hoofdstad, enkel 66 kunnen goedgekeurd worden En voor die slappe listen, moeten de kloeke jongens den ransel dragen Als 'l zoo voort gaat, zal de loting geene reden van be staan meer hebben men zal zich moeten be palen met al wie gezond en kloek is te doen dienen. (Vlaamscli Heelal Sedert verscheidene weken worden op den ringspoorweg van Brussel (Zuid) naar Schaarbeek talrijke diefstallen gepleegd.Stout moedige kwaaddoeners klimmen 's nachts, terwijl de koopwarentrein in de statiën stil staan, in de waggons en werpen wanneer de treinen voortrijden, allerhande koopwaren, balen koffie, kuipen boter, enz. op den weg. Zijn springen van de treins, vooraleer deze in eene volgende statie weer stilstaan. Hunne medeplichtigen voeren ondertusschen de gesto len goederen weg. De bestuurlijke policie der Staatsspoorwegen heeft een onderzoek inge steld. Verscheidene keeren reeds heeft men in de dagbladen geprotesteerd tegen den verkoop van zeker speelgoed, dat, eens in de handen der kinderen gekomen.de oorzaak zijn kan van wezenllijke rampen. Niets heeft geholpen; nog voortdurend word dit speelgoed verkocht en gekocht. Dijnsdag speelde een kind wonende bij zijne ouders in de omstreken der Heyvaert- straat te Brussel, met een verfdooskeOp zeker oogenblik slak het knaapje een groen verfsleen- tje in den mond en slikte het in. De kleine was vergiftigd. Eenige uren nadien stierf het onge lukkige kind te midden der verschrikkelijkste pijnen. Och arme 2 Die ongeluk kige Armand PeltzerHelaas, helaas en helacie Een geuzenblad schreit de sleenen uit den grond over den armen Armand Peltzer, den afschuwelijken moordenaar van Bernays. Vol gens dat blad heeft dat wangedrocht aan zijn dochtertje zijne adieus gemaakt dat kind op wiens hoofd de lafaard altoos valsche eeden zwoer, tot op het laatste toe. Indien het waar is dat de parfait honnéte homme der Geuzerij zijn kind gezien en ge sproken heeft, dan haddehijvan schaamte voor dat onschuldig meisje moeten ineenzinken, dat nooit dan met afschuw van haren vader zal hooren spreken.... Van de verschrikkelijke doodstraf weet het kind niets, zegt het blad. 't Is me nog al eene 1 verschrikkelijke doodstraf van goed gelo geerd en gevoed te zijn op de kosten van den Staal, 't Ware beter geweest dat monster een kopje kleiner gemaakt te hebben, zoo als in 't Strafwetboek staat. En dan volgt het hartverscheurend eindje van 't artikel Haalt uwe zakdoeken voor den dag! In dat levend graf opgesloten (in de gevan genis) zal Armand Peltzer weldra door de maat schappij vergeten worden. Droevig Droevig Och arme Die arme, lieve Armand Peltzer waarom vraagt gij de vrijstelling niet van den parfait honnête homme Neen, de maatschappij zal Armand Peltzer niet vergeten Hij zal in het geheugen van Belgie's volk blijven voortleven als een schrik wekkend voorbeeld van de gevolgen der mo rale indépendente der Vrije zedenleer die zoo fel door de Geuzerij gepreekt wordt Het proces Peltzer zal de eeuwige schande blijven der belgische geuzen partij Zekere M..., kleermaker, wonende te St- Gilles, was sedert eenige dagen gevaarlijk ziek. Zondag morgend bevond de zieke zich merke lijk beter zijne vrouw had hem dan ook voor een oogenblik verlaten. M..., tijdens de afwe zigheid zijner vrouw, kreeg een aanval van he vige koorts. Aan zichzelven overgelaten nam hij een groot mes en bracht zich verscheidene messteken toe. Vervolgens sprong hij uit zijn bed en liep op de binnenplaats van het huis, waar de geburen hem, geheel met bloed over dekt, zagen wandelen. De politie werd verwit tigd en men heeft den ongelukkige naar het St-Pietersgasthuis gebracht. Zou het waar zijn Men meldt uit St- Amands, nabij Puurs, aan 't Journal de Bru- xelles, doch wij deelen het slechts onder alle voorbehouding mêe Désiré V., soldaat van een linieregiment werd in verlof naar huis ge zonden te Opdorp, arrondissement Dender- monde, toen hij reeds de kenteekens had eener typhuskoorts. Zaterdags kwam hij thuis en 's maandags was hij bedlegerig. Sedert dien hebben wij de begrafenis zijner moeder reeds bijgewoond, die negen weezen achterlaat, waarvan er vijf reeds door den typhus aange tast zijn en men meldt reeds een dergelijk geval in de buurt. Maandag II., is de lakenfabriek van M. Ed. Decaboutez, te Waereghera, met heel den inkoud de prooi der vlammen geworden. De oorzaak schijnt toevallig te zijn. De schade be loopt 1360 fr. Alles was verzekerd. Zondag zijn langs den spoorweg van Brugge op Kortrijk, in de statie van Ingelrauns- ter, twee treinen op malkaar geloopen, een goederentrein en een trein met reizigers. De twee stoomtuigen wierden verbrijzeld, alsook zes rijtuigen van den reizigerstrein eenige reizigers hebben ook kneuzingen bekomen, 't Isde reizigerstrein welkeuit Brugge vertrokken was om 8 uren 40 minuten 's morgens, die rond 9 uren en half te lngelmunster op eenen goederentrein is gaan botsen. Brand te Grobbcndonck. Men schrijft uit Grobbendouck aan 't Handelsblad. Een ver schrikkelijke brand heeft zondag namiddag geheel onze gemeente alsook de nabijgelegen dorpen, in rep en roergezet. Op niet veel meer tijd dan eene goede uur, zijn zes woniugen, waarvan vier hoeven, inasch gelegd. Het vuur verspreidde zich met eene buitengewone snel heid, dank aan de droogte der strooien daken en den min of meer hevigen wind, die met ge weld de brandende vonken voortslingerde. Van de twee bijzonderste hoeven, met name de Mutsaards, zijn grootendeels de meubelen en al de peerden en koeien gered men heeft ook de beesten kunnen redden der andere hoeven en huizen, uitgenomen een geit die verbrand is. Wat de meubelen echter betreft van de vier laatste woningen, zij zijn meestallen verbrand. Gelukkig is alles verzekerd, uitgenomen de in boedel van een der wouingen. De schade door den brand veroorzaakt, wordt berekend op ongeveer 20 11 25 duizend frank. Onder degenen die zich het meest hebben opgeofferd om nog te redden wat te redden was, verdienen de volgende personen eene eervolle melding: vooreerst de leden der brand spuit, waaronder zich J. Geerts en de smid Sleeckx, onderscheiden verder Joseph Oorst, Ferd. Van der Linden, Aug. Somers, de catho lieke onderwijzeres, Ch. Naulaerts.debrouwer van het dorp, Mad. Dieltjens, dezes zuster enz. De kompagnie der Pontonniers, behoo- rende aan het garnizoen van Antwerpen, be vindt zich te Gastuche nabij Wavre, waar zij bezig zijn de oude grafsteenen der abdij van Fforinval, uit de Dijle te halen. M. Van Holle- beke, adjunkt-archivist van het koninkrijk, afgeveerdigd door het gouvernement, bestuurt de werken met verscheidene officiers. Eene vreeselijke ramp heeft zondagavond plaats gehad in de statie van den Staat te Char leroi. De trein uit het noorden was binnen. Een reiziger die uit Malmédy naar Parijs ging, was met eene dame afgestapt om iets te nemen in het buffet. Korts daarop floot een trein. De reizigers die dachten dat het hun trein was die vertrok, liepen haastig buiten en zagen niet dat een an dere trein de statie inreed. De heer Vermeire, statieoverste, kon de dame tegenhouden; maar de heer wierd door den trein verrast en mee gesleept. Een half uur later was het slachtoffer dood. De linker arm was van het lichaam gesneden, de beenen waren verbrijzeld, en de borst ge- pletterd. De instructie rechter M. Piereux van Charleroi houdt zich bezig met het onderzoek van eene schandalige zaak, weer eene soort van traite des blanches. Tot nu toe zijn twee personen.de houders eener herberg,in beschul diging gesteld. Verscheidene jonge meisjes, waaronder een van slechts I3jaar en half oud, zijn als getuigen gehoord. Op reis. Een reeds bejaard echtpaar was op reis naar Amerika. Telwijl zij eens op het dek wandelden, viel de vrouw over boord. Radeloos liepde man naarde matroozen enriep hen smeekend toe Om Godswil red mijne vrouw, ik bid u.red haar, ik wordt zinneloos!» De ruwe zeelieden werden bewogen en met de grootste inspanning gelukten zij er in de onge lukkige drenkelinge te redden. Ondertusschen was ook de man in onmacht gevallen. Toen hij tot zichzelf kwam. ging hij dankbaar naar zijn vrouw stak zijn hand in haar kleêrzak en zei o Als ge ooit weer over boord valt, zorg dan dat ge ons geld niet in uwe zak hebt. Ik was dood van schrik.Tableau HOLLAND. Men schrijft uit Haaflen Zondag te midder nacht vertoonde zich aan den 'zuidelijken hemel een vuurbol, zich bewegende van oost naar west, dalende naar den horizon. Ruim 6 secon den was hij zichbaar en verspreidde een helder rood licht, dat alles als bij dag verlichtte. Voor hij den horizon bereikte sprong bij uiteen, de stukken vielen loodrecht néér, alvorens den horizon bereikt te hebben en doofden uit. Eene Wonderuare slaapstede. Te Schagen, in Nederland, wierd zondag een zonderling man begraven, namelijk Ks. Plevier, die vroeger smid was geweest en later boer geworden. Tien jaar geleden miek hij zelf zijne doodkist, zette die op eene bijzondere plaats in zijne wo ning, en deed sedert dien tijd alle dagen zijn middagslaapjen in die laatste woning, daarbij den wensch uitsprekende, dat bij daarin wilde begraven worden, Zijne familie heeft aan dien wensch voldaan en den 85 jarigen grijsaard vol gens zijne begeerte begraven. FRANKRYK. Begrafenis van Louis Veuillot. De dood van Louis Veuillot, wordt in al de dagbladen in "t lang en in 't breed besproken er is geen enkel dagblad in Frankrijk,van welke denkwijze ook, of het bevat nog thans lange artikels over den onvergelijkelijken katholieken dagblad schrijver, welken allen een reus der pen noemen. De parijzer dagbladen deelen de beschrijving meé van de plechtige begrafenis van den over ledene. De lijkdienst had plaats 's middags, in de kerk van den H. Thomas van Apuinen. Rond de kist, die op een katafalk, in eene rouwkapel rustte, zaten paters en nonnen van verschillende orden te bidden, onder andere de Zusterkeus der Armem. Talrijke kronen waren van verscheidene kanten aangebracht en op de kist neérgelegd. De rouw werd geleid door de leden der familie van den afgestorvene. De kerk was te klein om de talrijke geloovigen en vrienden van allen aard te bevatten, die toegesneld waren om eene laatste hulde te breDgen aan den overledene. De hoo- gere geestelijkheid, de adel, de drukpers, van welke denkwijze ook, waren in de plechtigheid vertegenwoordigd. De mis werd gezongen door M. Ravailhe, pastoor der kerk, en de laatste gebeden door M. Caron, aartsdiaken van de Nolre-Dame. Louis Veuillot is op het kerkhof Monlparnasse begraven. Onverwacht. Sedert jaren woonde te Parijs een zeventigjarige ouderling, M. G... op een eenvoudig kamertje der vijfde verdieping van een huis. Hij had twee nichtjes die hem slechts tweemaal 's jaars mochten bezoeken, op Nieuwjaar de grijzaard gaf haar alsdau zijn zegen en zond ze verder met ledige banden weg.

De Denderbode | 1883 | | pagina 2