limmer-en Dakwerken De tijd komt waarop er geen gelukkigen meer zullen zijn dan die, welke zullen wilier, lijden. 4 Januari 1860. HANDEL EN NIJVERHEID. Vlasmarkltn. Te Gent is de handel in vla^ voortdurend zeer flauw liet belang dier markt wordt ook van langs om minder. Te Rijsel is er ook maar kleine handel geweest. Het gaat te Kont ijk en in de omstreken ge lukkig beter. De markt blijlt er levendig voor het tijdstip waarop wij ons bevinden. Zielhier de prijzen die op de verschillende markten besteed worden Vlas, per 3 kilos 3 tot 4 fr. te Aelst; 4 fr. 86 te Mechelen3 fr. 45 lot 5 Ir. 70 te Ware- gem 4 lr. 25 te Thielt; 4 Ir. te St-Nikolaas; 5 tot 4 fr. te Deinze; 4 Ir. 77 te Brugge. Werk, 2 tot 3 fr. Kalotten, 1" klas 1 fr. 25; 2e klas 90 cn 3" klas 27 tot 54 cent. Garen, 7 tot 9 fr. Algemeene Kiezen». De Annuaire stalistique, welke onlangs ver schenen is, geelt belangrijke inlichtingen over de samenstelling van het kiezerskorps voor de Kamers. In 1882 waren 120,955 algemeene kiezers ingeschreven, op eene totale bevolking van 5,585,846 inwoners, zijnde 21.7 per duizend inwoners. De bedrijven, welke liet grootste getal kie zers opleveren, zijn de volgende De pachters en landbouwers, 23,121; De eigenaars, renteniers en gepensionneer- den, 14,066; De nijveraars, 10,096; De winkeliers, 8,952; De herbergiers en drankslijters, 8,558 De handelaars, scheepsreeders en wissel agenten, 8,773 De aannemers, metsers, gebouwschilders, 4,694 De bakkers, 3,177 De slachters, 2,404 De vrije bedieningen zijn min rijkelijk voor zien, zooals men uit het onderstaande kan op merken Rechters en raadsheeren, 519 Advocaten en pleitbezorgers, 1,136 Notarissen, 964 Ministers dereerediensten, 1,672 Professors en onderwijzers, 1,122 Geneesheeren en heelmeesters, 1,705 Schilders, beeldhouwers, bouwmeesters, 797 De letterkundigen en dagbladschrijvers ko men aan het staartje zij tellen, allen te za- men, slechts 114 kiezers. RECHTERLIJKE KRONIJK. Men leest in het Fondsenblad van Gent Wij hebben dezen morgend, in de zitting der correklionneele rechtbank iels verbazends gezien. In een proces moest een Franschman komen getuigen twee deurwaarders, gezworen ver talers waren niet bekwaam zijne eenvou dige getuigenis in 't vlaamsch over te brerigeff. Men is eenen derden deurwaarder gaan roe pen, op de burgerlijke rechtbank Waarlijk, hel is wel noodig het vlaamsch voor de rechtbanken te eischen. Reeds menig jaar heeft de Itenderbode van de bedevaart gesproken, welke het Genoot schap van den H. Franciscus-Xaverius jaarlijks doel naar Lede; en hij verheugt zich nog maals tot troost en stichting van alle calho- lieke harten deze godvruchtige betooging te mogen aanstippen. Men zegt dikwijls: de tijd verslijt alles! maarin dit Genootschap zien wij hoe langer hoe meer het getal der leden ver sterken en de orde in de optochten aanwin nen. Niemand die deze 4 a 5 honderd mans personen zag voorbijtrekken, in de beste orde geschaard, of hij was verbaasd en getroffen, en menige traan van aandoening is een perel van bewondering geweest voor den oprechten christen heldenmoed welken wij. God dank, aantreffen, in dit Genootschap, dat een der kostelijkste schatten is voor onze stad Aalst. Onze gelukwenschingen en bedankingen dus aan de achtbare Heeren Bestuurder en Over heden van dit nooilvolprezen Genootschap.Eer en dank ook, aan de vijf honderd leden, die een voorbeeld geven waarvan zij de waarde zelfs nitt kunnen beseffen. Het ongeluk der tijden is dal men zijn opperste plichten en zijne hooge beslemming vergeet, en aldus den geest van plichtbesef, van deugdzaamheid en van zellsopoffering versmoort. Wee de samenleving met al die gedachten vari goddeloosheid en opstand tegen alle overheid Wie ziet niet dat daar iels schrikkelijks ligt te broeien Welnu, eene zaak alleen kan ons redden, en 't is de zaak op de welke hel genootschap van den H. Franciscus bijzonderlijk werkt, 't is dooi den geest van godsvrucht, de broederlijke genegenheden op te wekken en alzoo de vrede aan de maatschappij terug te bezorgen. Wie zijne godsdienstige plichten goed onderhoudt, zal gelukkig zijn in zijn lot, eti nooit de hand naar het dynamiet uitsteken. Naar de Kerk moeten de volkeren gaan of zij zullen zich naar de donkere vereenigingen van samenzweering begeven. Achhoe zien en begrijpen alle bazen en meesters niet dat de Godsdienst aan hunne onderdanen hunne ware plichten zoude leeren; dat zij in den Godsdienst zouden putten de ware liefde jegens hen, en alzoo, verre van den vrede des huisgezins en van het vaderland door hunne schelmstukken te willen stooren, gedurig zouden medewerken tol het algemeen welzijn. Leve dan het gezegend Genootschap van den H. Franciscus-Xaverius, dat, tot welzijn dei- leden, van de lamiliën, der oversten, een zoo heilzaam doel behartigt PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Van der Veecken, professor te Zottegem, is onderpastor benoemd van Sl. Elisabeth te Gent. GETERDE KARTONS, GEGALVANISEERDPLAAT IJZER, Zink, bakpannen. Schaliën, Bekleedinyeri voor vochtige murcn. J DE FONTAINE, 84, Noorder- aan, te Brussel. ALLERHANDE NIEUWS. Op O. L. H. Hemelvaart, rond 12 1/2 ure des middags, betrapte de politieagent Van den Steen, in dienst op de wijk St-Job, den genoem den Constantinus Adam, werkman teNieuwer- kerken, op heeterdaad van diefstal van veld vruchten, namelijk, klavers en snijgraau, op den akker van sieur Frans lleeckman, landbou wer en herbergier aldaar. De agent Van den Steen wilde den zak met gestolene vruchten in beslag nemen, doch de misdadiger verzette zich hier legen en bedreigde hem met messte ken. a oij zult, zegde Adam, mijnen zak niet aanraken of ik steek u eerst mors dood en voegde weldra de daad hij het woord. Tot tweemaal toe, liep de booswicht met het ge trokken mes stoi 111 legen de agent, doch deze laatste wist de slagen te ontwijken en bekwam geen wond, alleenlijk was zijn tuniek op twee verschillige plaatsen doorsneden. In slaat van wettige verdediging, trok Van den Steen zijn sabel en biaclit den schelm di ij achtereen volgende slagen op 't hoofd en den arm toe. Adam was min of meer bedwelmd en de agent maakte zich dapper uit de voelen. Naar men zefcl zou Adam nog al erg gekwetst zijn aan het rechteroor. Proces-verbaal is tegen den misdadiger op gemaakt. Zelfs bij het hooplooste lijden hebben de Zwitsersche pillen van Rich. Brandt meerma len hare uitwerking niet gemist en moet men vooral bij hardnekkige aandoeningen der lever en der gal, aambeien, opstijging van het bloed naar het hoofd en de borst, gevoel van onbe hagelijkheid, miltzucht, zwaarmoedigheid niet verzuimen met dit wereldberoemd genees middel eene proef te nemen. De Zwitsersche pillen van Rich. Brandt zijn te bekomen a 70 ets. de doos te Aelst bij M. Meerschaut, apotheker. Met een doos heeft men voor 5 weken ge noeg. Moord tot Erondegem. Sedert eenigen tijd, had Jaak Cuppens, strooi- dekker en boomsnoeier lot Erondegem, schul dige betrekkingen aangeknoopt met Catharina Priem, weduwe van l'lnlemon Van Bockstaele. Haar zoon, Karei-Lodewijk Van Bockstaele, kwam hiertegen menigvverf op, en wende meer dan eene poging aan om er een einde aan te brengen. Zondag 22 April was hieromtrent tusschcn Karei-Lodewijk en Jaak Coppens weêr twist ontstaan van verwijtingen ging men weldra tot daden over en Jaak ontving eene welver diende pandoering. Jaak Coppens zwoor zich te wreken, en, in den loop der volgende week, hoorde men hem, onder andere nog des vrijdags, zeggen Karei-Lodewijk zal het voorniets niet gedaan hebben. Zondag 29 April rond 1 uur des nachts begal Jaak Coppens vergezeld van zijnen zoon Joannes of Jan Coppens zich naar de woonstede der weduwe Van Bockstaele en troffen er moe der en zoon aan welke nog niet te bed waren. Zeggen wij ter loops dat het huis der weduwe Van Bockstaele eene soort van kroeg is waai de nachlzitters zich ophouden wanneer al de herbergen in de ronde gesloten zijn. Men geelt er geen bier maar men maakt er koflij. Men begrijpt dus om welke rede de bewoners des huizes nog niet te bed waren. Toen de weduwe Van Bockstaele haar vrijer Jaak en zijn zoon zag binnen komen en onmid- delijk haren zoon aangrijpen,nam zij de vlucht. Wat er toen gebeurde en hoe lang'1 gevecht duurde weten de daders best, doch toen Calh. Priem, later thuis kwam, vond zij haar zoon Joannes met verbrijzelden schedel onder de stoof liggen. Het gerecht wierd onmiddelijk verwittigd en reeds den maandag namiddag was 't Parket van Dendermonde ter plaats. De daders wierden onmiddelijk aangehou den. De zoon deedl volledige bekentenissen, doch de vader loochende stoutweg. Uit het onderzoek is gebleken dat Joannes meteenen kluppel werd doodgeslagen er. nog bovendien met eene helsche woede onder de voelen gestampt. De twee moordenaars wier- dev onmiddelijk naar ons stedelijk gevang ge leid. om van daar naar Dendermonde overge voerd te worden. De vermoorde heelt nauwelijks den ouder dom van 32 jaren bereikt. Jaak Coppens is 58 jaar oud en zijn zoon Joannes 26. Jaak is een zeer gevaarlijke en slechte kerel, reeds ver scheidene maal veroordeeld, onder andere tot vijf jaren gevangzitting voor aanslag tegen de zeden gepleegd op zijne eigene dochter. De daders hadden zich des maandags naar huil werk begeven alsof er niets gebeurd ware de zoon was naar Vleckem gaan boomen snoeien. T Is aldaar dat hij, naar men ons schrijft, aangehouden wierd door den veld wachter van Ottergem. Noch vader noch zoon boden eenigen tegenstand wanneer zij aange houden wierden en geen de minste ontroering stond op hun aangezicht te lezen wanneer zij zij in tegenwoordigheid van hun slachtoffer wierden gebracht. In 't gevang onzer stad verweet de vader aan zijn zoon bekentenissen gedaan te hebben. Ik kon niet loochen, antwoordde de zoon, er waren bloedvlekken op mijne kleederen. Ge moest gezegd hebben snauwde de vader hem toe, dat ge zat waart geweest, en, door eenen val, uil den neus had gebloed. Niemand im mers heeft iets gezien, Trien alleen (de wed. Van Bockstaele) kan ons beschuldigen. Ik heb het gezegd gelijk 't gebeurd is, antwoordde andermaal den zoon. G'liebl geen moed gij, liep de vader, ge moet eenen kunnen dood slaan, gaan eten en werken, en dan nog eenen doodslaan en weêr gaan eten en werken Deze tweespraak tusschen vader en zoon die elk in twee aaneenpalende cellen zaten,zooda nig dat zij luidop moesten spreken, werd door verscheidene personen en gendarmen gehoord. De Chronique beweert dat het gouverne ment er ernstig aan denkt de belasting op den tabak met 30 p. c. te verhoogen. De Moniteuv heeft zondag, zegt de Gazette van Gent, de wet afgekondigd, waarbij het gouvernemel gemachtigd wordt eene leening te sluiten, alsmede het koninklijk besluit be sluit de uitgifte regelende van een kapitaal van 164,796,000 fr., met de voorwaarden der lee ning. Dit alles is alleen in het fransch opgesteld. Een minister heeft gezegd on traduit trop (men vertaalt te veel). Wij zeggen en wij denken dat de Vlamingen van ons gevoelen zijn men vertaald te weinig. Inderdaad, als de Monilenr zulke belangrijke wetten en besluiten afkondigd als de hierboven 1 waarden dit gebeurt. Het is eene zaak van algemeen belang. De minister van oorlog, generaal Gralry, heeft aan de militaire overheden een omzend brief gezonden, waarin hij beveelt de stralleri, die het karakter hebben van eene lichamelijke straf, zooals de strafoefeningen met wapens en bagagie.voorloopig af te-schaften. De opsluitin: in de politie-zalen zal slechts moeten toegepast worden op de soldaten, plichtig aan feiten die hunne voorloopige gevangenhouding noodza kelijk maken. De geuzen de geuzen ministers vooral hebben altijd de woorden vaderlandsliefde, nationaliteit, enz., in den mond. Nog een staal tje van vaderlandsliefde. Het gouvernement maakt zekere kaart van België op, zij wordt in Duitschland gedrukt en zij zal waarschijnlijk zoo wat bij de 4 millioen kosten. Vier millioen naar Duitschland zenden om eene belgische kaart te maken, dat heet vader landsliefde.... Op geuzen manier En de 12 overblijveiide van 1830, zij die in 1880, door de geuzen met bloemen bestrooid werden.... sterven van honger Een dier arme drommels die voor het daar- stelien van Belgie vochten,vroeg eene aalmoes aan '1 gouvernement en er werd hem geant woord Het krediet is op Dat heet vaderlandsliefde Schoolmeesters zonder kinderen krijgen het dubbel en dik,maar voor dezen diein 1830 hun bloed vergoten voor het land, is er geene duit! De briefdragers zenden op dit oogenblik verzoekschriften naar de Kamers, waardoor deze nuttige bedienden eene verhooging van jaarwedden vragen. Er zijn zoo veel budgetknagers, welke wei nig werken en te veel trekken, en men begrijpt niet hoe het mogelijk is dat de arme briefdra gers zoo bitter weinig ontvangen voor al den arbeid, welken men hun oplegt. De Marktstraat te Brussel is woensdag rond 2 ure 's morgens, in opschudding ge bracht, door een zeer oorspronkelijk huishou delijk tooneel. Wat was er gebeurd bij de echtgenoolen X...? Men weet het niet; stellig is het, schijnt het, dat Mijnheer aan Madame onverwachts en bitsig aankondigde dat hij haar uit het venster ging werpen. Deze nam de vlucht. De man had haar schoon terug te roepen. IJdele pogingen. Alsdan, ten prooi aan de schrikke- lijkste woede, wierp hij al wat hem onder handen viel uit het venster. Oordeelt wat gedruisch er ontstond door al het keukengerief, strijkijzers, wafelijzer, (sic) stoelen, tafels, zelfs eene groote kuip, van bet derde verdiep op de straat te werpen. Onmid delijk werden al de vensters geopend en de geburen gingen allerlei weddingen aan over den uilslag van deze nieuwe verhuizing. Een agent zocht den echtgenoot te bedaren en een einde aan zijne vijandelijkheden te stellen De vertegenwoordiger der overheid stak vruchteloos zijnen neusdoek op zijnen sabel tot teeken van parlementaire vaan. M. X. stilde zich slechts wanneer er niets meer van de meubels zijner slaapkamer over bleef het bed uitgezonderd. Proces-verbaal is tegen M. X... opgemaakt. Brussel. Eene eenvoudige maar tref fende plechtigheid heeft zaterdag te St.-Jans- Molenbeek plaats gehad. De vrienden en gebu ren van de familie Walschaert hebben op het graf der ongelukkige Maria een kruis willen plaatse* als blijk van genegenheid en deelne ming. Dit kruis werd zaterdag geplaatst, bijna heel de gemeente had zich bij den stoet aan- Sommige liberale dagbladen weten een schandaal te vertellen, ten van eenen priester tot Gent. Deze zou eene jonge meid in eenen belangwekkende toestand weggezonden hebben en de vader van het meisje zou van den bis schop allerlei beloften hebben bekomen, om gewichtige brieven af te geven. Zij hebben die histoiie uil hunnen duim gezogen. t»e waarheid is, dat zekere gersoon van Gent, willende in eenige male hel kwaad herstellen dat hij aan een meisje gedaan had, eenen priester verzocht heeft haar 800 fr. te behandigen en haar, door zijne tusschenkomst, eene rente oor haar kind te verzekeren. De geestelijke heelt die taak volbracht. En daar hebben de kwade tongen al dien laster van gesponnen Te Destelbergen heeft men verledene week, in den nacht van donderdag tot vrijdag, twee personen, broeder en zuster, opgehangen gevonden, namelijk vrouw wc J. D. G. en haar broeder. Men weel nog niet of er eene misdaad of een dubbele zelfmoord gepleegd is. In dit laatste geval verliest men zich in gissingen over de mogelijke oorzaak dier wanhopige daad. Ziehier nadere bijzonderheden over de dubbele zelfmoord van Destelbergen: Sedert verleden donderdag bleef het huis van de weduwe Juliaan Declercp gesloten. De policie deed het huis open en bestatigde dat de twee inwoners opgehangen waren. Aan misdaad is er niet te denken, want alles was in huis on aangeroerd gebleven. De weduwe Declercp gaf sedert het afsterven van haren man teekens van krankzinnigheid. Daarom ook was haar broeder bij haar komen inwonen. Deze men- schen.deelden zeer ruslig van de opbrengst hunner fortuin. Het schijnt dat de broeder eene afwezigheid, zijne zuster opgehangen vond en zich dan ook uit wanhoopgezelfmoord Men weet dat een koopman in meel, te Kort rijk, gerechtelijk vervolgd wordt, voor vervalsching zijner koopwaar. Deze zaak heeft de aandacht gaande gemaakt van het parket, de policie en de gendarmen. Verleden donder dag, hebben nogmaals twee huiszoeking plaats gehad. De eene te Wielsbeke, bij een bakker; men heeft er eene aanzienlijke hoeveelheid brood in beslag genomen en naar het justicie- paleis gevoerd. De andere te Kortrijk, bij een molenaar; al zijne boeken werden in beslag genomen. Op de aanduidingen, welke men in de boeken van dezen nijveraar gevonden heeft hebben verleden vrijdag nog huiszoekingen plaats gehad te Cuerne, Roeselaere. Dottiguies, enz., enz. Woensdag, rond i\ ure 's morgens, is op het Hoogsluk te Brugga een groot ongeluk gebeurd. Vrouw Vandaele moest uitgaan. Zij gal haar kind van vier weken aan eene gebuur- vrouw, de dochter De Roo. De moeder nog al wat wegblijvende en het kind beginnéndete schreien, ging de dochter De Roo hel naar hare zuster dragen, die boven woont. Boven op den trap gekomen, sukkelde de dochter De Roo en viel, met het hoofd naar beneden. Als men haar opraapte, had de ongelukkige eene breede wonde aan het voorhoofd en eene andere aan de beenen. De schedel van het kindje was geborsten en het overleefde zijne ijselijke wonden maar eenige oogenblikken. De dochter De Roo, na de eerste zorgen ontvan gen te hebben, wierd in ergen staat naar het St-Jans hospitaal gedaan. Daags te voren was de vader van de dochter De Roo juist schielijk overleden. Die familie wordt alzoo tweemaal in twee dagen schrik kelijk getroffen. Het kruis draagt het volgende opschrift Ter nagedachtenis van Maria-Catharina Walschaert, wreedelijk vermoord te St. Jans- Molenbeek, den 26 December 1882. Daaronder de volgende verzen welke wij letterlijk vertalen Wees voor altijd gevloekt O lafl'e moordenaar. Uwe misdaad blijft ongestraft, Maar de Opperrechter Heeft uwe schandige misdaad gezien. Beef... de straf wacht u. R. I. P. Verscheidene redevoeringen werden op het graf uitgesproken. Verledene week kwam een pachter naar de markt te Schaarbeek geredenzijn wagen was geladen met 3000 eieren en meer dan 100 kilog. boter.Terwijl de man voor een oogenblik zijn gerij had moeten verlaten, waren behen dige dieven met peerd, wagen en koopwaren verdwenen. Hel peerd met den wagen, doch zonder koopwaar, werd te Neder-over-Hum beek terug gevonden. Men hoopt de dieven te ontdekken Een schrikkelijk ongeluk heeft maandag avond in de wijk derstalie te Gent eene ont roering verwekt, welke nog verre is van ver minderd te zijn. De genaamde Ghisleyn, trommelmeester bij hel 2" legioen der burgerwacht en commissi- onn.iris, wonende Belgradestraat 48, maandag avond rond 10 ure nog niet te huis gekomen zijnde, zond zijne vrouw haar 7jarig kind om dezen aan de statie, waar zijn post was, op te zoeken Wat verder gebeurd is weel men niet met zekerheid te zeggen. Het kind vond zijnen vader aan de statie; deze nam het bij de hand en zij vertrokken langs het Mooihoveken. Waarom langs daar, in plaats van langs de Brabantdain, stellig de kortste weg naar de Belgradestraat Men weet het niet. Was Ghisleyn dronken Eenige personen beweren ja, anderen neen, altijd zeker is het dat het ongeluk kort daarna plaats had. Aan het brugje leidende van de Kuiperskaai naar de Oude Scheldesteeg, zal Ghisleyn door de duisternis misleid, nevens het brugje ge gaan en met zijn kind in het water gevallen zijn. Men heeft een hulpgeroep gehoord, maar toen men toesnelde, was niets meer te zien vader en kind waren onder het water ver dwenen. Opzoekingen gedaan om de lijken te ont- vermelde, en zulks alleen doet in de fransche dekken, hebben woensdag morgend rond 8 ure taal, dan begaat men ten opzichte der Vlamin gen eene miskenning, die geene verschooning heeft. De vlaamschsprekende zoowel als de fr inschsprekende bevolking mag wetpn dat het land eene leeniug aangaat en op welke voor liet lijk van den knaap doen ophalen, maar van den vader is tot hiertoe nog niets gevon den. P. S. Het lijk van Francies Ghisleyn is aan de Uuidevelterskaai opgetrokken. De dieven zijn dijnsdag nacht te Antwer pen weêr bijzonder druk aan 't werk geweest. Omtrent half een werd de bakker Janssens, wonende op den hoek der Princessen- en Ho- bokenstraat, wakker gemaakt door gerucht aan de vitrien vau zijnen winkel. Hij trok het venster zijner kamer open en zag op straat een kerel, die de luiken poogde te openen. Een medeplichtige hield de wacht op den hoek van den Kauwenberg. De bakker riep dieven dieven waarop de twee kerels de vlucht namen langs den Kauwenberg. De dieven hadden gepoogd langs de kelder opening in bet buis te geraken, doch zij waren er niet in gelukt. Zij hadden toen een stuk van het ijzer, waarmee de vensterblinden gesloten waren, gebroken, zoodat zij een der blinden konden openen. Het is op het oogenblik dat zij eene ruit uit bet venster wilden slaan, dat M. Janssens hen door zijn geroep op de vlucht dreef'. In de nabijheid. Princessestraat, 11. 46, is dezen nacht ook een diefstal gepleegd. In dit huis is de winkel gevestigd van M. De Keers- maker, poelier, wonende in dezellde straat, 11. 5. Woensdag morgend zagen eenige voorbijgan gers de kelderdeur van den winkel open slaan, Men verwittigde M. De Keersmakar, die spoe dig ter plaatse kwam en bevond dat de dieven die zijnen winkel en een aanpalend kabinet bezocht hadden, er al de schuiven hadden opengebroken. Zij hebben echter niets kunnen meenemen dan eene som van ongeveer 5 fr. welke in de looglade lag. De dieven hadden vuur aangemaakt en eie ren gekookt. Twee gekookte eieren werden woensdag morgend in de bus gevonden der woning van M. De Keersmaker. In den winkel hadden zij op den toog een breekijzer laten liggen. Het is overigens niet alleen in Antwerpen dat de dieven zoo stoutmoedig worden men meldt uit Mechelen dat aldaar, in den nacht van maandag tot dijnsdag, vijf diefstallen met braak gepleegd zijn, ten nadeele van verschei dene inwoners der Statiestraat. Hel is aah boord van de stoomboot Bei- genland, van de Bed Star Line dat M Bourgeois zaterdag vertrokken is, met de 700,000 dollars (3,500,000 fr.) welke hij heeft teruggekregen van het geld meegenomen door Bernard. Die som is het depot van New-York. Er zijn nog anderen sommen door Bernard in bewaring gegeven te Boston en voor welker lerruggave er nog zal moeten gepleten worden. Ongeluk te Cappellen, - Zondag 11. heelt te Gappellen, tijdens de peerdenkoersen een erg ongeval plaats gehad. De koersen waren kwart voor 3 ure begon nen. Vier mededingers namen deel aan den tweeden koersde twee gebroeders Guvot, baron Osy zoon en M. Roland Baudouin. Er was geen koord om het koersplein ge spannen de haag werd gevormd door eenige kanonniers te peerd, die de nieuwsgierigen op afstand hielden. De vier mededingers waren aan den eersten draai gekomen, toen een der peerden van de kanonniers verschrikte, en achterwaarts de piste opliep. Een der gebroeders Goyot kwam op dit oogenblik aangereden, en zijn peerd botste tegen hel peerd van den kanonnier. De twee peerden vielen en de ruiters rolden over den grond. Een oogenblik later struikelde het peerd van M. Baudouin over de twee andere. M. Baudouin viel op den grond, met het hoofd tegen eenen paal, en het peerd viel op hem. Men snelde onmiddelijk toe de ruiters wer den opgenomen en 'de peerden opgejaagd. M. Guy01 en de kanonnier hadden slechts kneu zingen bekomen. M. Baudonin lag in bezwij ming hij bloedde uit het hoofd. Doktor Rochet, van Antwerpen, die zich ter plaatse bevond, diende den gekwetste de eerste zorgen toe; daarna vervoerde men hem, in een ambulanciewagen van de polygoon van Brasschaet. naar het I10I van M. Constant Willaert, te Hoogboom. De toestand van BI. Baudouin is nog al be- denklijk. Doktor Rochet was 's avonds lot 9 ure bij hem gebleven en is 's anderdags naar Hoogboom teruggekeerd. De gekwetste had een gerusten nacht gehad, doch zijn toe stand was weinig veranderd. Men schrijft uit Bouchout Dijnsdag is de hoeve van Louis VandenEyu- den aan den Veldkant, onder Hove, dooreenen brand vernield. Een deel van den huisraad en het vee, behalve een kalf, is kunnen gered worden. Eene groote hoeveelheid graan is ver brand. De brandspuiten van Bouchout en Hove waren ter plaatse. Zoo ver als ons bekend is, hebben zich bijzonder onderscheiden, M. BJo- retus, burgemeester te Bouchout, die met veel doorzicht de brandweer bestierde en zelf bij droeg tot het blusschen, alsook MM. P. Pitoors en A. Celis, beiden te Bouchout. Alles was verzekerd door de maatschappij de Schelde. De brand wordt aan kwaadwilligheid toege schreven. De bestuurder van hel landbouwgesticht Gembloers heeft dezer dagen zijn ontslag gege ven. Wil men nu weten wie het gouvernement benoemt om hem te vervangen Een landbouw kundige, zeker Neen, een opziener der nor maalscholen van het lager onderwijs. De nieuwe titularis, zegt de Chronique, is voorze ker een zeer verstandig man, doch wal den landbouw betreft, heeft hij juistgenoeg kennis sen, om de groenten die aan tafel opgediend worden, van elkander te onderscheiden. Verleden zondag acht dagen kwam een jachtopzichter Maeseyck binnen, dragende eenen overgrooten haas op den rug. Een gen darm, die dit opmerkte, hield hem aan, waar op de drager verklaarde dal hij dit wild in een strop op het goed van zijnen heer gevonden had en dal hij op dezes verzoek den haas naar den burgemeester gedragen had, welke hem ermede naar het hospitaal zond. Het was toen hij aan dit laatste verzoek wilde voldoen, dat hij aangehouden werd voor drager van wild in gesloten tijd. Eenieder is nu benieuwd om te vernemen of er uit dien hooide tegen den opzichter, die ter goeder trouw handelde, proces-verbaal kan gemaakt worden. In de nacht van zondag tot maandag is in eene herberg, Café bruxellois te Nijvel. eene moord gepleegd. Een twist was ontstaan tus schen een italiaansche deserteur, genaamd Marmile en een daglooner, Brabant genaamd. Zooals gewoonlijk, ging men van woorden lot daden over en een hevig gevecht had plaats. De Italiaan had een kleinen dolk uit zijnen zak gehaald en Brabant verscheidene wonden toe gebracht. Men vond hetongelukkigeslachtoffer levenloos uitgestrekt liggen op den dorpel der herberg. De moordenaar werd, doch niet zon der moeite, aangehouden en ter beschikking van liet parket gesteld. Men leest in de Gazelle de Liége Na hel schandaal, gepleegd door den burgemeester van Clermont, die de prachtige catholieke school dezer gemeente deed sluiten, onder voorwendsel van ongezondheid, hebben wij een nieuw dergelijk feit te melden. De kleine gemeente Evegnée bezit eene vrije school.'On danks al de werkingen van den burgemeester om de school te ontvolken, werd zij van dag tot dag door meer kinderen bijgewoond. Eene officieele school werd geopend. Wat nu gedaan om kinderen in de officieele te krijgen Heel eenvoudig men deed de bijzondere afgeveer- digden van de geneeskundigekommissiekomen en de catholieke school werd gesloten. Men kon nogtans geen de minste reden vinden om de school te sluiten voor ongezondheid doch men fabrikeerde. iets nieuws In het verslag der geneeskundige kommissie, leest men dat de school gesloten werd, omdat indien de bevol king der school moest aangroeien, deze een wezenlijk gevaar zou opleveren voor de leer lingen. Men begint dus de catholieke scholen te sluiten uit hoofde van toekomende ongezond heid! M. Bouvier zou dat Rietgevonden hebben! De Gazelle de Liége meldt een feit dat bijna ongeloofbaar is en gepleegd werd in de omstreken vau Luik. Er moesten eenige repa- ratiën gedaan worden aan de orgel in de kerk Men had daaromtwee werklieden uit Maastricht doen komen, die dan ook eenige dagen in de gemeente moesten verblijven zij werden, tij dens dit verblijf in de woning van den catho- lieken onderwijzea gelogeerd. Zoo haast de burgemeester dit vernam, zond hij onmiddelijk twee gendarmen naar de woning van den on derwijzer, om proces-verbaal tegen hem op te maken, omdat hij twee vreemdelingen in zijne woning gelogeerd hadzonder palent van logement genomen te hebben Natuurlijk is er legen die schennis van woning eene klacht ingediend bij het parket. Uit Luik Een werkman, een jongeling van 19 jaar, wierd verleden donderdag de bee nen vermorzeld door een steen van overgroot gewicht, die op hem viel terwijl hij aan de steergroeven van Engis wrocht. Hij wierd naar het beiersch gasthuis te Luik overgebracht, en vrijdag heeft men hem moe ten de twee beenen afzetten. Als de operatie gedaan was, deed men den ongelukkigen uit den slaap schieten waarin een felle slaapmid» del hem gedompeld hadalsdan zegde hij nog garisch bedwelmd tot den geneesheer Gij zult mijne twee beenen niet afsnijden, niet waar mijnheer de doctor Een uur later was hij dood. In den nacht van zaterdag tot zondag, is een geweldigebrand uitgeborstenin de woning van den daglooner Jos. Mattart, te Fraineux- Yrenée, nabij Luik. Ro"d half elf wierden de bewoners uit hun-

De Denderbode | 1883 | | pagina 2