Landbouw. Timmer- en Dakwerken Victor dat leert men u op het Atheneum Wel zeker, zegde de jongen, om ons dal goed te doen begrijpen, heeft de professor zich er het langste mede bezig gehouden. d Welnu, zoo besloot de vader, dan is van daag uw laatste schooldag in het Atheneum. En de man heeft woord gehouden. D© plaatsvervanging door den Staat. Men verzekert ons uit goede bron, zegt de Opinion van Antwerpen, dat het Staatsbestuur dit jaar een plaatsvervanger zal moeten ver schaften aan 2,350 lotelingen, en dat, tot heden, hel Staatsbestuur slechts 250 man heeft kun nen aanwerven; er blijft dus een tekort van meer dan 2,000 vrijwilligers met premie. M. Frère, die zich onfeilbaar waant, moest dan wel de heeren Cornesse en Woeste hel woord kieslist toesnauwen toen zij hem voor zegden dat de Staat in de toekomst gebrek zou hebben aan militaire plaatsvervangers! Men ziet genoeg hoe de gebeurtenissen de kritieken der oppositie verrechtvaardigd hebben. Het te kort dat M. Graux voor 1883 aankon digde, dreigt groote evenredigheden te zullen nemen. Voor de eerste drie maanden van dit jaar zijn de ontvangsten beneden 't geen men ver wacht had4 millioen 489 duizend 498 fr. 80 centiemen. Als de ministerieele berekeningen voor de rest van 't jaar, zoo nauwgezet zijn als deze, zullen wij op het einde der twaalf maanden, voor een prachtigen uitslag staan De linkerzij zelf is in het geheel niet gerust over onzen geldelijken toestand. In de sektiën, bijeen geroepen ter onderzoek van het algemeen budjet van 1884, hebben bijna al de liberalen... besparingen gevraagd. Wat de afgevaardigden van de rechterzij betreft zij hebben zich onthouden; zij wilden hunne stem niet verpanden opzichtens de nieuwe belastingen,die in dichte rangen zullen komen aanmarcheeren. D© Meikevers. Thans beginnen de meikevers zich te ver- toonen. Het oogenblik is dus daar, om de noo- dige maatregelen te nemen ten einde ze te verdelgen, want, indien deze nachtelijke blade- reneters de vreugde der kinderen uitmaken, dan zijn zij. daarentegen, degeduchsteverveling van den landbouwer. Men heeft tal van midde len aangewezen om zich van deze schildvleuge- lige insecten te ontmaken ongelukkiglijk zijn deze middelen dikwijls weinig afdoenend. De mol.de nachtzwaluw doen, wel is waar, eenen hardnekkigen oorlog aan de larven dezer kerf dieren, maar hun getal is zoo groot dat zij er slecht een gering gedeelte van kunnen verslin den. Het beste middel is de meikever door kin deren te doen oprapen, zoodra zij verschijnen deze handelwijze is des te voordeeliger daar de opbrengst dezer jacht tot voedsel kan dienen aau het gevogelte, dat er zeer verzot op is. In volkoraene staat, leeft de meikever niet langer dan twintig tot dertig dagen deze levenstijd is hem echter voldoende om de boomen en de planten van hunne bladers te ontblooten, in zoo ver dat men fruilboomen gezien heeft die slechts vruchten droegen twee jaar na alzoo beschadigd te zijn geweest. Het is gedurende den nacht dat dit schildvleugelig insect zijne verwoestingen aanrichtgedurende den dag blijft het beweegloos aan de bladers vastgeklampt. Op het einde van haar bestaan, graaft het wijfje een gat in den grond en legt er hare eiers in. waaruit na vijf of zes weken, witte wormen voortkomen, welke niets anders dan de larven des meikevers zijn. Deze groeien en leven gedurende drie of vier jaren dan veranderen zij in poppen en later in meikevers. De larven van dit kerfdier zijn welligt nog schadelijker voor den landbouw dan de mei kever zelfzij knagen de wortels der planten af en verwoesten ze op zeer weinigen tijd. Het beste middel om ze te verdelgen is ze op te rapen op het oogenblik dat de ploeg den grond omwerpt en de voer irekt. Volkskainer. De Kamer van Volksvertegenwoordigers hield zich voortdurend onledig met de bespre king des budjetsvan inwendige. Onmogelijk is 't ons een uitgebreid verslag meê te deelen over de verschillige incidenten welke ontston den. Zeggen wij dat minister Iiolin zoo deerlijk op de pijnbank zat te jammeren dat pacha Frère ten einde hem uit dezen kritischen toe stand te redden, de linker en ook de rechter zijde bezwoor een einde aan den algemeenen redetwist te stellen. Dit gebeurde dan ook, doch het hielp niet. De bespreking der artike len ving aan, en de heeren Cornesse en Woeste, onze moedige vertegenwoordiger, legden den ongelukkigen minister letterlijk op den rooster. M. Cornesse haalde eene geheele reeks par tijdige en haatvolle maatregelen aan door minister Rolin genomen, en wees met nadruk op 't feit van een ambtenaar, die, tot eene onteerende straf veroordeeld zijnde, gratie bekwam van Bara en dan nog bovendien ge pensioneerd wierd. Onder het heudige libe raal ministerie, riep M. Cornesse uit, worden liberalen door 't Gerecht geschandvlekt na door M. Bara kwijtgeschonden te zijn, gepen sioneerd, terwijl oude onderwijzers welke hunne gansche loopbaan in eer en deugd be wandelden ongenadig alle pensioen geweigerd worden, om de eenige reden dat zij catholiek zijn. M. Rolin poogde 't feit te loochenen, doch M. Cornesse gewapend met authentieke stuk ken hield hem op den rooster. Onzeachtbare vertegenwoordiger, M. Woeste, verweet M. Rolin zijnen partijdigen en onrecht- veerdigen konkelfoes in zake van kiezingen en klaagde ook de gouverneurs lleyvaert en Coupy de Beauvolers aan, die logenachlige beschuldigingen tegen hunne bestuurden uit brachten en nooit anders dan met eene schan delijke willekeurigheid handelen ten opzichte der catholieken. M. Bara sprong zijnen gepijnigden collega ter hulp, doch niettegenstaande zijne gewoon lijke karpelsprongen, bleef het vergeefs. M. Rolin lag op den rooster en kwam er deerlijk van af. Wij verzenden onze geëerde lezersnaar 't verslag vooral der zittingen van woensdag en donderdag. GETERDE KARTONSGEGALVANISEERD PLA AT IJZER, Zink, Dakpannen, Schaliën, Bek leerlingen voor vochtige muren. J DE FONTAINE. 84, Noorder- aan, te Brussel. ALLERHANDE NIEUWS. Een droef geval is bij de jongste kiezing voor de heeren officieren der Burger wacht Zondag laatst in de compagnie der Mo lenstraat voorgevallen. Bij gebrek aan plaats ruimte zullen wij er Zondag toekomende op terugkomen. Eerst voor moeders kindje zorgen, zegt het spreekwoorden voor de familiezaken, voe gen onze ministers erbij. Men weet dat meester Bara zijn maagschap zoo goed gedaan heeft in tractementen en emolumenten en vette plaats- kens. M. Olin is ook minister tegenwoordig en er wordt papier gefabrikeerd in de familie Olin. Een dezer dagen stond er een besluit in den Moniteur waardoor de noodige stoffen lot de fabrikatie van 't papier eene groote vermin dering van tarief ondergingen voor den uitvoer per zee.,.. Als men papier fabrikeert peist men eerst aan zijn eigen.... niet waar, minister Olin Het schijnt zegt de Courrier de Bruxelles, dat wij bedreigd worden met eene verlenging van den wetgevenden zittijd. In de sektien der Kamer heeft men de vraag gesteld of het niet noodig is den zittijd te ver lengen, nadestemmingder budjetten \an 1884. Twee der belangrijkste budjetten van 1885, dat van binnenlandsche zaken en dat van openbare werken, zijn nog niet gestemd. De diskussie over het budjet van financiën en de nieuwe belastingwetten zal insgelijks veel tijd innemen. De kieskwestie kan ook elk oogenblik opgeworpen worden. indien er een buitengewonen zittijd noodig is, zou hij geopend worden in September. Men vertelt dat M. Olin, die het noodig geoordeeld had een morgentrein van Waterloo naar Brussel af te schaffen, een briefontvangen heeft van liberale kiezers, waarin zij hem mel den dat, ingeval hij binnen de drie dagen gemelden trein niet terug inrichte, zij voortaan voor de liberale kandidaten niet meer zouden stemmen. De brief was bekleed met verschei dene handleekens. Reeds van 's anderdags was de trein terug ingericht. Onlangs zegde een ingenieur, die in werk- dadigen dienst bij het ministerie van openbare werken is, dat men zich geen gedacht kan maken van de verwarring en de misnoegend- heid die in al de takken van dal bestuur heer- schen. Van den 15 September 1882 tot den 1 April 1883 zijn honderd negen-en-zeventig treinen afgeschaft en 401 veranderd! 't Is dat welk den handel zal doen floreeren en de inkomsten van hel land aangroeien Zondag, tijdens de kiezingen der burger wacht te Brussel, legde een jefke de af schaffing van die nationale instelling ter stemming. Die afschaffing wierd met eenparig heid van stemmen aangenomen, behalve, na tuurlijk, die der officiers. Indien, zegt ter dier gelegenheid de Chromque, al de simpele burgerwachten over hetzelfde voorstel moesten stemmen, zouden wij durven wedden dat allen de nationale instelling naar hel museum der Hallepoort zouden zenden.Wij zijn ook van dit gedacht. Legaal Pgpe. Eenige tijd geleden hebben wij een koninklijk besluit meegedeeld, waar door, voor de olïicieele scholen van Yperen, een Legaat aanveeerd werd, gemaakt ten voor- deele van den Penning voor de scholen zon der God door zekere Pype.in leven kleermaker te Brussel, overleden den 19 jan. 1882. De Courrier de Bruxelles, vertelt een feit dat een zonderling gedacht geeft van dezen weldoe ner van het officieel ondërwijs Eenige maanden voor zijne dood, stelde deze persoon zelf den brief op, die bestemd was om zijn overlijden aan te kondigen. Ziehier den brief van dezen vrijdenker, letterlijk ver taald M Mijnheer Adolf Pvpe heeft de eer u zijn vertrek naar de andere wereld te berichten, en hij verzoekt u hem te vergezellen tot aan het kei khof van Evere, waar hij burgerlijk zal naar toe gebracht worden, den te ure. Hij verlaat deze aarde zonder leedwezen, ge zien de smarten zijner laatste jaren. De vereeniging zal plaats hebben in zijne woning Hoogstraat. 56, ten 8 1/2 ure. Hij be veelt zich aan in uw goed aandenken. Waarlijk, de officieele scholen van Yperen, mogen fier zijn over dergelijken beschermer Verleden vrijdag namiddag kwam een welgekleed persoon in de woning van M. Des- marès, juwelier, Galerie de la Reine, te Brussel en koos er twee prachtige horlogien (Clirono- mètres) ter weerde de eene van 1000 fr. en de andere van 750 fr. Daar hij zooveel geld niet bij zich had, vroeg hij ol men de horlogies naar liet hotel zou willen brengen, waar hij gelogeerd was. Hij voegde bij zijn eerste aan koop nog twee gouden kettingen ter waarde van 950 fr. Zaterdag morgend begaf M. Desma- rès zich zelf met de gekozen voorwerpen naar het aangeduid hotel. De onbekende vroeg om de horlogien te mogen houden tot 11 ure, hij zou dan wel komen betalen doch de juwelier weigerde aan zijn verzoek te voldoen geen geld, geen waar. M. üesmarès zag spoedig dat hij met een bedrieger te doen had en hij ging onmiddelijk de politie verwittigen. Twee agen ten hielden de wapht aan het hotel. Rond H ure zagen zij den kerel in kwestie, met een groot valies, in allerijl het hotel verlaten. De agenten achtervolgden hem tot in de statie en toen hij op het punt was te vertrekken, werd hij aangehouden. De wolf laat zijne ooren zien, zegt het Handelsblad de brusselsche trotoirpers is in 't geheel niet tevreden over Amsterdam, den koning en de Hollanders. Onze brusselsche franskiljons verbeelden zich dat iedereen hun inde hoofdstad, in de armen zou gevlogen zijn; dat misschien, zooals Alex. Dumas eens bla- gueerde, de dames hem te Amsterdam achterna liepen, om hem, den groolen Dumas, eens te mogen kussen. Niels van dat alles is aan onze Brisseleers gebeurt. De Hollanders spreken in 't algemeen geen.... fransch de Hollanders doen niet meê in de civilisation francaise, zegt een brusselsch bladje de koning van Neder land is nog altijd sterk aan 't etiket verkleefd; het hof doet nog gelijk in den ouden lijd en volgt het oud regiem kortom, eenige van onze Brusselaars voelden dat zij te Amsterdam misplaats waren. Ja, Holland is Holland geble ven; het bewaarde zijne zeden, zijne taal, zijn eerbied voor het gezag, voor de overheid en ofschoon wij niet bijzonder op etiket gesteld zijn.wenschen wij Holland toch geluk,omdat't even als Engeland, even als Duitschland, even als ieder land, zijn nationaal karakter heeft behouden, en zich niet, gelijk Brussel en een deel van België, door den franschen invloed heeft laten ontmunten, we zouden haast zeggen verpesten. Men had gedacht dat de nieuwe celgevan genis van St-Gillis zou kunuen ingehuldigd worden ter zelvertijd als hel nieuw justicie- paleis, waarvan de inhuldiging bepaalt blijft op 15 October aanstaande. Het zal echter niet mogelijk zijn de 600 cellen, welke de gevangenis bevat, te voltooien voor 1 januari 1884. Men zegt dat M. Jean Stevens, die den dienst der celgevangenissen in Griekenland heeft ingericht benoemd zal worden lotbestuurder als opper- aalmoesenier wijst men aan den eerw. heer Sel, van Boom, thans gelast met de kerkelijke diensten in het gesticht der jonge veroordeel den, te St-Hubert. Men meldt uit Leuven dat Leon Peltzer reeds bijna gewoon is aan het leven der ge vangenis. Men heeft hem voorloopig kopijwerk gegeven, doch hij vraagt dat men hem ge maakte bloemen zou laten verveerdigen. Hij beweert dat hij daartoe veel bekwaamheid heeft en eenige maanden, vóór zijn vertrek naar Europa, hield hij zich te New-York met dien stiel bezig. Armand schijnt minder aan de gevangenis gewoon te worden. Hij heeft ver klaard dat hij ziek is en is \oorloopig op de ziekenzaal. Naar men verzekert, is het egyptisch gouvernement van zin zijne gerechtelijke in richting te volledigen, door de benoeming bij de parketten, van wetsdoktors onder de Belgen gekozen. Zeer voordeelige voorstellen zouder. reeds gedaan zijn aan een geneesheer van T leger, om dien dienst in Egypte te gaan in richten. Men leest in het Journal de Bruxelles Verleden zondag hadden de leerlingen van de Staatsmiddelbare school te Hal, onder toezicht hunner meesters, overeenkomstig het school reglement, de groote mis bijgewoond toen zij de kerk verlieten, ontmoetten zij liet HSakra- ment dat in de processie gedragen werd. Daar de leerlingen hunne klak niet afdeeden, ging een priester die deel maakte van de processie, tot hen, en verzocht hen het hoofd te ontbloo ten. Eenige leerlingen gehoorzaamden; doch de andere namen eene wezenlijke revolutiou- naire houding aan, en volgdendaarin het voor beeld van een hunner leeraars, die met den hoed op. het H. Sacrament naast zijne zijde liet voorbijdragen. En zeggen dat er in het program dezer school staat Het godsdien stig onderwijs wordt er gegeven. Een geeste lijke is gelast met de christelijke opvoeding der leerlingen de leerlingen worden alle zon- en feestdagen naarde goddelijke diensten geleid. Zulke feiten toonen welk de geest en welke de vruchten zijn van het onderwijs, gegeven door zekere leeraars van den Staat. Misdaad te Molenbeek. Onze lezers weten dat de twee gezellinnen van de onge lukkige Marie Walschaert door het parket in eene kostschool geplaatst zijn,om haar aan den invloed van zekere personen te onttrekken. Sedert twee maanden wonen die kinderen niet meer bij hare ouders. Sedert dien ook hebben zij reeds belangrijke inlichtingen gege ven. Zijn deze inlichtingen nu ernstiger dan de vroegere getuigenissen Men weet het niet doch hel is altijd zeker dat de twee kinderen die ditmaal geene de minste betrekking met el kander meer hebben, dezelfde feiten verklaard hebben. Ten gevolge dezer inlichtingen, worden zekere personen van zeer nabij bewaakt doch het parket, dat reeds zoo dikwijls er nevens is geweest, wacht nieuwe bewijzen af, alvo rens met een officieel onderzoek te beginnen. De twee meisjes hebben nog maar tweemaal hare ouders gezien en dat enkel in het kom- missariaat. Wat meer is, het parket heeft al zijne voorzorgen genomen, om den naam van de kostschool niet te doen kennen waar de kinderen zijn. Men schrijft uit Loochristi In den nacht van 3 tot 4 dezer is er in onze gemeente eene moordpoging gepleegd. Eenige lieden hadden in eene herberg met den krulbol gespeeld. In het naar huis gaan, zocht zekere Veniers, zon der eenige reden, twist met den genaamde Edouard Bracke. Een andere, met name Cop- pens, wilde den twist stillen, en bekwam van Veniers twee messteken in den buik. Zekere Gustaaf De Laender, die Veniers wildebeletten zijne misdaad te begaan, bekwam ook van den moordenaar een mdssteek in de keel? De mis dadiger is voortvluchtig. De toestand der gekwetsten is zeer voldoende. Verleden zondag heeft de beroemde pro cessie van het II. Bloed, te Brugge, de straten der stad doorkruist. Het was eene deftige en weerdige protestatie tegen de plagerijen van M. lleyvaert en de pogingen gedaan door den gewezen gouverneur van West-Vlaanderen, om het uitgaan dezer processie te beletten. Nog nooit is de toeloop van vreemdelingen grooter geweest dan dit jaar. De liberalen van den gemeenteraad van Doornik hadden, sedert eenigen tijd, niet meer van zich doen hooren. De Courrier de l'Escaut meldt ons dat de publieke zitting van zaterdag weinig belang opleverde maar hij voegt er bij dat naar het schijntde publieke zitting gevolgd werd door eene zitting met geslotene deuren, waar de zaken veranderd zijn. Men zou zich moeielijk een gedacht kunnen vormen van het gehuil, getier en beleedigingen waarvan M. Desclée het voorwerp geweest is, van den kant zijner kollega's. Het werd ditmaal niet gedaan door een of twee liberalen, maar door bijna allen, omtrent vijftien, die het achtbaar catho liek gemeenteraadslid omringden en alzoo beleedigden. Het schijnt dat de zinneloosgestichten van Y land onvoldoende geworden zijn, en dat men zoo spoedig mogelijk zal moeten voorzien in de middelen om te voldoen aan de vereisch- ten van dezen belangrijken dienst. Dat verwon dert ons nietde menschen worden allengs al zotter Een brigadier der gendarmerie van Deynze die geen vlaamsch kan spreken, is dijnsdag voor de korrektionneele rechtbank van Gent komen getuigen in twee zaken. M. de deur waarder van Queckelberghe heeft zijne getui genis moeten vertalen, 't Is ongehoord Met genoegen vernemen wij dat tegenwoordig vele advokaten der balie van Gent zich in hunne pleidooien van de vlaamsche taal bedienen. Zoo hoorde men dijnsdag twee welsprekende pleitreden in onze taal houden. Moordpoging te Balegliem. In den nacht van 3 tot 4 mei is te Balegliem een moordpo ging gepleegd, op zekeren Edmond Van den Driessche. De gendarmerie in allerijl verwittigd, is ter plaatse geweest en heeft het slachtoffer in eenen erbarmelijken toestand gevonden. Van den Driessche was inderdaad onkennelijk, zoo zeer was hij met bloed overdekt hij kon met moeite eenige woorden spreken. Ziehier in welke omstandigheden de misdaad gepleegd is. Van den Driessche ha I tol omtrent middernacht, in de herberg van zekeren Bovyn met de kaart gespeeld. Bij het naar huis gaan werd hij nabij een klein bosch, door twee kerels aangevallen,die hem ten gronde gewor pen en hem ijselijke wonden aan het hoold toebrachten bij middel van een mes. Daarna hebben zij hem onder hunne voeten getrapt, zeggende Wij willen udood slaan Als het slachtoffer geen teeken van leven meer gaf, hebben zij de vlucht genomen. Na eenige stonden heeft de ongelukkige, tot het bewustzijn teruggekomen, zich voortge sleept tot aan het hof der wed. Dobbelaere, alwaar men door zijn klagen zijne aanwezigheid vernomen heeft. Vermoedens wegen op eenige slecht befaam de kerels uit den omtrek. Zondag nacht, rond 2 ure is er een brand ontstaan in twee barakken van steenbakkers gelegen nabij den put n.6 van de koolmijn van Houssu, te Haine-St-Paul bij Bergen. Zestien personen lagen in die barakken te slapen veertien hebben dwars door de vlammen moe ten loopen om zich te reeden de meeste zijn lichtelijk gewond ongelukkig weiden twee kinderen, het eene 11 en het andere 12 jaar oud, levend verbrand. De twee barakken met geheel den inhoud zijn totaal de prooi der vlammen geworden. In de gemeente Elverdinghe heerscht thans aldaar op eene enkele hofstede eene ziekte die in korte dagen vader, moeder en drij kinderen ten grave heelt gesleept. Die ziekte is zoo geweldig, dat degene die er van aangetast worden, onmiddelijk sterven. Nie mand durfde die hofstede binnen treden om hulp toe te brengen, noch om de boerderij en beestialen te bezorgen. Stierf er een, niemand wilde een hand toesteken om het lijk te kisten en te begraven. In dien uitersten nood heeft men de hulp der Zusters van Liefde van Cor- temarek ingeroepen, (men weet dat deze Zus ters overal gaan waar hare hulp wordt inge roepen, en hoe feller ziekte, hoe moediger en liever zij er naartoe gaan. Dit is hun slagveld, van 't welk zij menigmaal met 't kruis van eer op de borst terugkeeren, zooals nog onlangs te Eessen, tijdens de pokziekte,) en seffens heb ben die Zusters dien oproep beantwoord, 't Zijn zij die de zieken bezorgen, de overledenen kisten, ze naar 't kerkhof voeren en begraven, iedereen vervaard zijnde deze verschrikkelijke ziekte te mogen betrapen. Toen de Zusters met een lijk aankomen, zooeven worden alle deu ren en vensters op den doortocht gesloten. Vijf doktors, zegt men, zijn reeds ter plaats geweest om de ziekte te bestudeeren, en kun nen ze niet wijs worden. Verleden vrijdag is den laatsten van 't huis jezin, een zoon, begraven geworden. Nog twee kinderen schieten er over die sedert eenigen lijd bij hunne familie in Frankrijk verblijven. En nog vindt men personen die tegen zulke heldhaftige Zusters durven uitvallen en ze met hoon overladen. Men meldt dat er verleden week ter ge meente Auwegem eene pachthoeve is afge brand. Zoo het schijnt zou het zevenjarig zoontje van den huize de dader der brandstich ting zijn. Een onderzoek is nopens die zaak geopend. Sedert eenige dagen doorloopt het par ket van Kortrijk het arrondissement, om on derzoekingen te doen betreffende het verval- schen van guano, lijnzaad meel en lijnkoeken. Een pachter van Thielt heeft zijn meel in het laboratorium van Roeselaere scheikundig doen ontleden en men bestatigde 50 p. h. steenach tige bestanddeelen. Men veroordeelt eene melk verkoopster; omdat zij water in haar melk doet en men bewaakt de labriekatie van mest niet, die, door hare vervalsching, soms de oorzaak is van den ondergang van den armen landbou wer. Verleden vrijdag zijn de inwoners van een huis in de IIperstraat te Rousselaere door een bezoek vereerd geworden waaraan zij zeker weinig dachten. Het peerd van Henri Baillieu verschietende door het omkeeren eener kar met kolen geladen, stelde hel op een loopen en ging zonder eenige komplimen- ten het huis van Vandamme binnen, hier en daar wat aan stukken brekende. In de ;keuken gekomen en de plaats wat te klein zijnde om op zijn gemak te kunnen keeren of draaien, bracht het daar nog eenige scha toe, wierp de sloof omver en poogde door de venster te springen die op de achterplaats komt. Hel beest zat er met de twee voorpooten door in dien toestand bemeesterde men het peerd en bracht het zonder verdere ongevallen weêr op stfaat. De moeder des huizes was alleen, en de zoon die buiten stonden het spel zagaankomen, liep in allerhaast in huis, greep zijne moeder in de armen en droeg haar buiten. De genaamde R. Janssens, brouwers knecht bij M. A. Vauderdonck, te Maeseyck, is dijnsdag in een ketel vol kokend bier geval len. De ongelukkige had nog juist den tijd om hulp te roepen. Zijn lijk werd geheel verbrand en totaal onkennelijk uit den ketel gehaald. Het slachtoffer laat, benevens zijne (ouders, waarvan hij de eenigste steun was, nog eene weduwe met zeven minderjarige kinderen na. Zondag morgend heeft men een kerel, beschuldigd van een walgelijken aanslag ge pleegd te hebben op de kleine Elodie Abeele, van Polinchove, oud 4 jaar, naar degevangenis te Veurne gebracht, 's Namiddags is het par ket ter plaatse geweest, om een onderzoek te beginnen. Donderdag morgend, ten half 5 ure, vond de genaamde C. Heynderyckx, matroos bij de douanen te Antwerpen, op het Burchtplein en aan de afbraak, eene vrouw in eenen put met water liggen. Heynderyckx daalde seffens in den put af en haalde de ongelukkige boven die nog teekens van leven gaf. De policie heelt de vrouw naar het gasthuis gebracht. Donderdag middag is een zesjarig meis je, wonende in de Rolwagenstraat, in eenen 'ketel met kokend water gevallen het kind is met erge brandwonden naar het gasthuis ge bracht. Donderdag namiddag had er in de steen bakkerij van M. Steenackers, te Burght, (Ant werpen) een jammerlijk ongeval plaats. Een zestienjarig meisje, dat aldaar werkte, garaakte met den rechterarm tusschen de tardwielen van het machien en bekwam erge wonden. Het slachtoffer is door de zorgen van den eigenaar der steenbakkerij naar het gasthuis alhier gebracht de geneesheeren bevonden dat de arm lotaal vermorzeld was en men heeft hem dan ook onmiddelijk afgezet. Vrijdag mor gend was de toestand van liet meisje zeer vol doende. He Catholieke Hiërarchie. Volgens de nieuwe uitgave van de Gerarchia Cattolica, zijn de dignitarissen der catholieke hiërarchie 1229 in getal, waaronder 62 kardinalen, 9 patriar chen van beide ritussen, 737 aarstbisschoppen en bisschoppen van den lalijnsche ritus en 46 van den oosterschen, die zetels bekleeden 543 aartsbisschoppen en bisschoppen in parti- bus, 26 patriarchen, aartsbisschoppen en bis schoppen zonder zetels, en 6 prelaten nullius deoeccsis.Gedurende de 12 maanden der vorige editie, zijn 4 kardinalen, II aarstbisschoppen en 38 bisschoppen overleden. De oudste kar dinaal van het H. Collegie is kardinaal Bonne- chose, aarstbisschop van Rouanen, 84 jaren oud na hem volgen kardinaal Newman, 83 jaren, en kardinaal Guibert, aartsbisschop van Parijs, 81 jaren De jongste zijn de kardinalen Parochi en Zigliara, beide 50 jaren, en de on langs tot het purper verheven kardinaal Czacki die enkel 49 jaar oud is. De oudste leden van het H. College zelfzijn kardinaal prins Schwar- zenberg, benoemd door Gregorius XVI, nu over 41 jaar de kardinaal-deken Di Pietro, die 30 jaar het purper droeg, en kardinaal Mertel, die reeds 25 jaren zitting in het H. College heeft. Van de 61 nog levende kardina len, wierd er een benoemd door Gregorius XVI, 40 door Pius IX en 20 door Leo XIII. Men moet inzien dat de dood gedurig leemten maakt in de rangen dier hooge bedienaars der Kerk, die bijna al aan eenen gevorderden ou derdom zijn gekomen er gebeuren dus om zoo te zeggen alle dagen veranderingen. FRANKRYK. Er is eene toenadering gebeurd tusschen M. Paul de Cassagnac en prins Jerome Napoleon dit is een doodelijke slag voor de aanhangers van prins Victor. Deze laatste heeft overigens aan de zoogezegde victorieus geschreven dat, zoo hij aan 't bewind kwam, 'tzij door overlijden of door afstand van zijn vader, zijn eeisle werk zijn zou, de mannen die zijn vader bestreden hebben, uit zijne omgeving te verwijderen. De parijzer dagbladen staan sedert een drietal dagen, vol artikelen over eene zonder linge gebeurtenis. De president der Republiek heeft zekeren M. Delaunay, een thealerspeler, vereerd met het kruis van eer. Vele andere dag bladen weten hier een en ander op af te keuren maar 'waarom Is bel niet natuurlijk dat de eene komediant den andere zooveel eer moge lijk aandoet De spaarzaamheid van M. Grévy, president der fransche republiek, is algemeen gekend. Men weet genoegzaam dat hij voor leus heeft Alles wat de Staat voor mij betaalt, is zooveel voor mij) gewonnen. De Clairon vraagt nu aan M. Grévy, of deze zou kunnen loochenen dat hij onlangs een geschil heeft gehad met de rekenkamer. Het schijnt dat M. Grevy onder de a kosten voor ambassa deurs, den huurprijs wilde rekenen van de rijtuigen, die hij, volgens de gewoonte, verplicht is ter beschikking te stellen der ambassadeurs welke hij tol de jacht uitnoodigt. Niels was gemakkelijker, die kosten te stellen bij de uitgaven voor de ontvangst der ambassa deurs. De rekenkamer heeft echter de zaak ont dekt, en een der magistraten werd naar M. Grévy gezonden, om dezen op eerdiedige wijze uit te leggen dat dit niet meer inocht gebeuren. Het schijnt dat M. Grévy met de nauwgezet heid van de magistraten der rekenkamer lachte, en aan hunnen afgeveerdigde zegde Gij zijt reaclionnairs. De Temps geeft eene beschrijving van de pracht, die de republiekaansche citoyen Wad- dington, die de republiek te Moskou moet gaan vertegenwoordigen, zal ten loon spreiden. Wat is men verre af van den tijd, toen Washington aan het fransch hof kwam met slobkousen aan Integendeel citoyen Waddingten gaat naar Moskou met eene pracht, die vele oud-versleten koningen zal beschaamd maken. Drie gala-rij tuigen naar Moskou afgezonden, dragen de nationale kleuren en een de wapens en de kleu ren van citoyen Waddingion, wil en blauw. Maar wat nog erger is: in de wapens van dieo gezant pronken de lelies het teeken van het oud regiem. Boven zijne wapenschild prijkt eene hand met eene bijl, en men leest er onder Louaulté, in 'l oud fransch. Het harnassuur der peerden draagt de wapens in zilver; de passementeriën, blauw en wit, of wel driekleurig, zijn in zijde met zilver. De livreien zijn prachtig de knoopen zilver; de frak blauw met zilveren galonwit laken vest met zilver, korte/broek in wit pluisfluweel, witte zijden kouseD, schoenen met gespen. De groote gala heeft zilveren vest en een wapen op den rug; alsdan is de korte broek in blauw pluis-lluweel. Wij laten de kleeding van koetsiers en voet- knechien nog ter zij; die laatsten komen uil het Elyséeeen der koetsiers diende vroeger prins Napoleon. Citoyen Waddington neemt een hus- sier meê uil het ministerie. Waar is hier toch de republiekaansche eenvoudigheid te vinden. Eilaas Onze lezers zullen zich nog wel den dief stal van diamanten herinneren overeenige weken te Parijs gepleegd, ten nadeele van een juwelier M. Kramer. Zekere Henri Mariott.een Engelsch- man, had op den naam zijns meesters M. Durand- Ruel eene halsnoor ter weerde van 375 duizend frank weten in handen te krijgen en was er meê op de vlucht gegaan. Mariott is dezer dagen bij zijne aankomst te New-York, aangehouden. Hij werd nog in bezit bevonden van bijna al de ge stolen diamanten. DUITSCHLAND» De ontwikkeling van den katholieken Godsdienst in den hoogen duilschen adelstand.Cnder de zen titel kondigt M. Karei Walker, leeraar in staatkunde aan de Hoogeschool van Leipzig, in verscheidene proteslausche tijdschriften, eene zeer belangrijke statistiek af over de beweging der bekeeringên in den hoogen adel van Duitsch land tot de katholieke Kerk. Volgens de cijfers van den duilschen leeraar, htbben zich 44 per sonen, toehoorende aan de groote duitsche fanii-

De Denderbode | 1883 | | pagina 2