Renbaan Sanger. 7immer- en fïahiverhen mengelen van krijt, plaasler en allerlei gema len steenen, die niet alleen aan de bloem hare voedzaamheid ontnemen, maar bovendien aan de maag allernadeeligst zijn, zoo als men hei wel kan denken, 't Is die vervalsching welke men gemakkelijkst gewaar wordt bij het men gelen met chloroform. Zoo dus, als men door den hooger aange- duiden middel ondervindt dat de bloem op zulke wijze vervalscht is, dan moet men zonder genade maatregelen nemen om de daders der deugnieterij eene welverdiende stral te doen bestellen. (Gazette van Kortnjk.) Nieuwe Leening aan 4 p. h. De Monileur van vrijdag beval het volgende bericht De storting van den eersten betalingstermijn, eischbaar op 21 dezer, zal ontvangen worden te rekenen van gemelden dag, tol uiterlijk den 25 derzelfde maand, van 10 ureu 's morgens tot 2 uren 's namiddags, bij de agenten der Nationale Bank, waar de neerlegging tot waar borg gedaan is. De niet binnen den bepaalden lijd gedane stortingen zullen, te beginnen met den 25 mei 1885, ten voordeele van 's lands schatkist, eenen intrest betalen van 5 t. li. 's jaars. Voor den eersten termijn zal er eene som van 19 fr. 28 c. per honderd franken nominaal kapitaal gestort worden. Er zullen in verhouding hunner inschrijvin gen aan de storters, tot beloop van het einde lijk aangenomen kapitaal, voorloopige titels van 1,000,000, van 100,000, van 10,000, van 1000 en van 500 franken afgeleverd worden. De neêrlegging tot waarborg zal gelijktijdig terug gegeven worden op bijbrenging van hel bewijs door den agent der Bank afgeleverd. De intreslbriefkens of koepons voor de zes- maandelijksche vervaldagen van 1 november 1883 en volgende, zullen op de tijdstippen die de titels aanduiden, afgeleverd worden. Het tijdstip waarop de omwisseling der af betaalde voorloopige titels tegen definitieve obligatien zal plaats hebben, wordt later be paald. Wonderbare genezing. IN DE KERK VAN O. L. V. VAN HANSWYCK. De kerk van Onze Lieve Vrouw van Hans- wyck, vermaard door zoovele uitstekende gun sten door de tusschenkomst der H, Maagd verkregen, is verleden woensdag op nieuw het tooneel van een wondere en schielijke genezing geweest. De genaamde Maria Schallenbergh, 25 jaren oud, geboren te Bonheyden en aldaar wonende leed sedert vijf jaren aan eene schrikkelijke ziekte van het ruggemerg. De geneesheeren hadden haar verlaten en, bare kwaal ongeneesbaar verklaard. Maria Schallenbergh plaatste echter haar betrouwen in Maria en begon, op 1 Mei, met hare zusters en eenige godvruchtige vriendin nen, eene noveen om, door de tusschenkomst der Moeder Gods, hare genezing te bekomen- Verleden woensdag dus, zijnde de laatste dag der noveen, wierd de lijderes, op eene kar uitgestrekt waarop men eerst eene matras had neergelegd, naar de kerk van O. L. V. van Hanswyck overgebracht. Daar plaatste men de ongelukkige in eenen breeden leunstoel waarin zij dan ook de heilige communie ontving. Daarna wierd zij, volgens de godvruchtige gewoonte der geloovigen, rond het mirakuleus beeld gedragen. Wanneer zulks drijmaal ge beurd was begon zij in hare leden als eene be- ternis te gevoelen de vierde, vijfde, en zesde maal kon zij uit den leunstoel opstaan en met behulp harer vriendinnen rond het beeld gaan. De drij laatste keeren deed zij het alleen en was volkomen genezen Wij zullen de opschudding niet beschrijven welke deze wondere genezing onder de aan wezigen veroorzaakte. Om half twaalf wierd er in Hanswyck eene plechtige Mis van dank zegging gezongen. Te Bonheyden is deze nieuwe weldaad van Maria met eene onuitsprekelijke vreugde door de inwoners vernomen. Dat zij in onze stad insgelijks eenen grooten en heilzamen indruk heeft teweeg gebracht ge bracht getuigt de immer groeiende toeloop der Mechelsche bevolking in de vermaarde kerk en de verdubbeling der godsvrucht jegens de H. Maagd Maria die sedert acht eeuwen alhier in hel mirakuleus beeld van Hanswyck vereerd wordt. Mechelsche Courant.) SneUaertsiring, M. Flachet. namens den Zet- ternamskring, M. Hoste, enz., enz., en alle brachten adressen, albums, bloemen ge schenken van allen aard aan. M, Em. Courtmans, zoon der schrijfster, heeft namens de familie, de vereerders dank gezegd. Het was, kortom, eene levendige en gulle plechtigheid. Men verzoekt ons eene plaats voor t vol gende schrijven liet tlroef gevalIn een uwer vorige nummers hebt gij uwe vrienden aan geraden bij de vijljaarlijksche kiezingen voor de heeren officieren der burgerwacht in het strijdperk niet te treden, hun verzekerende, ja zells, sterk belovende dat deze hutsenpot weldra eens fel aangebrand zou rieken, liet feit doet zich voor vroeger dan wij het wel op hadden. Het is algemeen bekend, dat alle kiezingen den dag van heden vooraf zijn gegaan door een poll of voorloopige kiezing. Zoo was het ook bij onze kiezingen voor de officieren der bur gerwacht. Dus er werdt besloten door den Hoogenraad, dat alle de kandidaten eene voor loopige kiezing moesten ondergaan, en dat de uitverkorene welke alsdan door zijne krijgs makkers als officier wierd uitgeroepen, bij de beslissende kiezing als de eenige kandidaat mocht voorgesteld en dan ook gekozen worden. Nu er waren order anderen in de compagnie der Molenstraat 2 heeren welke den graad van luitenant begeerden te bekleeden. Van weers kanten wierd er een hevigen strijd voorbereid. Het was waarlijk droef, de kleine droeve in deze droeve zaak te zien tusschenkomen, daar Marrrrinus zijn politieke vriend en zijn con frater in den handel was, ja, 't was dioef, heel droef, zeker droef, ja, ja, inderdaad t was droef, ja, ja, droef!.... droef!! De voorloopige kiezing gaf voor uilslag dat Marrrrinus, de tegeristever van den droeve. 5 stemmen meerderheid bekwam en hij wierd dan ook aanzien en erkend als wettigen en eenigen kandidaat voor de eindelijke beslis sende kiezing. Doch ongelukkiglijk voor hem en ook al wat dank aan eenen dommen over moed waarme Marrrrinus en de zijnen over goten zijn, viel zijne kandidatuur builen den smaak van de meerderheid bij de beslissende kiezing. Inderdaad de ongelukkige officiëele kandidaat kreeg van zijne vrienden eene buis van 5 meters lengte, en de kleine droeve met zijne droeve engelachtige tronie, wierd door de 3e compagnie als luitenant uitgeroepen. Deze uitslag verblijde de altijd droefgeestige jongeling, terwijl het zijn tegenstrever en des- zelfs voorstaanders vergramdeGrove, lee- lijkeen dioevige, ja zelfs, spijtige verwijlen werden niet gespaard. Men hoorde onder an dere Lafaards schijnheiligenoverloopers b verkochte zie/en Is het een wonder dat de cat- holieken altijd triomferen, als wanneer in onze partij liet schuim der lafheid nestelt? enz. enz. Het scholdt niet veel of de gelukkige uitgeroe pen luitenant zou een droef kwartier gepas seerd hebben. Ook verhaaste hij zich te verkla ren dat liet hem onmogelijk was, in de droeve omstandigheid waarin zijne verkiezing gebeur de, de funktie van luitenantte kunnen aanveer- den. Deze ware droeve verklaring, verkoelde de gramschap van den afgekookten niet. In zijnen hoogmoed getroffen, bezat Manrrinus zich zelve niet meer van woede en zich niet kun nende bedaren bedankte hij, in een overvloe dige bewoording, eenen kleermaker die in geen zes jaren voor hem had gewerkt. Geluk- kiglijk voor dezen laatste, dat hij met veel gemak zulken kostelijken klant missen kan. Voorzeker zou Marrrrinus nog verder zijn ge gaan, doch hij bedaarde wanneer de kolonel dc onuitsprekelijke droefheids au zijnen altijd zoo ieverigen maar nu afgekookten officier ziende hem in 't publiek beloofde alles te zullen her stellen, en zich bovendiengroolelijks beklaagde over droef geval Ziethier nu op welke wijze, het droef geval zal hersteld worden De kleine droeve mag met aanvaarden om de eer van den afgekookten niet te krenken, zoo wil het den hoogen raad. Doch bij de toekomende kiezing zal de in den tobben gesloken luitenant niet meer aanvaar den en dit om zijneeer te behoudende kiezing heeft plaats en de kleine droeve wordt gekozen. Maar ditmaal zonder droef geval Sergeant Vogelensclirik. geene valsche namen dragen. Na te Gent een deel van 't ge- iv ««„«„ïvi KüiifiiPiiiif een ter-end 1 sioiene geiu verleerd te hebben, hadden /ij l)at is opiecht be'aclie! j 6 beslolen zioh llaar Brussel te begeven. Onge ile» minister om oen auei lukki6,ijk wierden zij le Ge„t ontmoet door Gent namen, een tergend j stolene geld middel van wege den minister om den adel te krenken. Het gevolg van dat alles is, dat de gemoederen in plaats van te stillen, voortdu rend meer in gisting komen en dat de politieke oorlog steeds vinniger wordt. Woensdag morgend is voor de rechtbank van Kortrijk de zaak opgeroepen van Alb. Van Damme, molenaar in gemelde stad, be schuldigd van vervalsching. Eene menigte nieuwsgierigen waren in de gehoorzaal tegenwoordig, en volgden met de grootste aandacht de debatten dezer zaak. Ondanks de schitterende pleidooi van M' Delecourt van de balie van Gent, is de betichte er niet goed van afgekomen. Op liet rekwisi- terium var. M. De Langhe. substituut van den den prokureur des konings, werd Alb. Van Damme, veroordeeld tol eene maand gevan genis, 1000 fr. schadevergoeding, de verbeurd verklaring der vervalschte koopwaar en lot de kosten van het proces. Zeerampen. Wij deelen niet genoegen meé dal ons jeugdige zang, looneel-en letterkundige Gezelschap 'l Land van Riem, ons eene som van 40 franks komt toe- tczenden ten voordeele van de weduwen en weezen der ongelukkige visschers in de laatste stormen omgekomen. Volgaarne voegen wij er bij dal deze som een gift is aan 'l Land van Riem geschonken uit dank en erkentenis voor een gegeven Concerto ten profijlc van een ander goed werk, zoodanig dal 't geene 't Gezelschap uit dankbaarheid voor een gedaan goed werk ontving, weór aan een ander goed weik besteed wordt. Eere zij dus aan 't Land van Riem over den nooit volprezen icver en belangloosheid wanrmeê zijne leden ten voordeele van alle goede werken bezield zijn en voor de welke zij zich in alle omstandigheden weten op te offeren Dank zij 't jeudige Gezelschap voor de gift, uit goeder hart, aan de ongelukkige nagelalenen van Blankenberghe en Heyst gejoud Laat ons hopen dat dit voorbeeld vele navolgers zal tellen. Wij berichten onze geëerde lezers dat wij bereid zijn alle giften, hoe gering zij ook mochten wezen, ten onzeu Bureele, le aanveerden. Ontvangen dus van 'l Land van Riem fr. 40.00. Bij het ter pers leggen nog ontvangen van een onbekende fr 10.00. Te samen fr. 50.0'' Petit, zoon van een der kerkbedienden, aan den welken zij verklaarden dat zij zich naar Frankrijk begaven. Toen Pelit thuis kwam vernam hij den diefstal,en daar de twee knapen welke hij te Gent ontmoette een slecht voor gaande hadden, vielen ei ernstige vermoedens op hen. Onze politie werd verwittigd en deze laatste voorziende dat de jeugdige kwaaddoe ners 2ich wel naar Brussel zouden konnen begeven om er het overige van 't ontvreemde geld te verbrassen, besloot de treinen uit Gent te onderzoeken. De trein hier aankomen de om 6 uren wierd eerst doorzocht, en inder daad de twee schelmen zalen er op en wierden onmiddelijk aangehouden en ouderhoord, De twee deugnieten bekenden liet schelmstuk bedreven le hebben. Ringoir bezat nog fr. 8 26 en Tombeur fr. 6.09, dus te samen nog fr. 14.35. Ringoir is aan zijn eerste misdrijf niet: onlangs wierd hij door de Rechtbank van Dender- monde veroordeeld tol 15 dagen gevangenis straf wegens diefstal op den openbaren weg. Onze geëerde lezers zullen zich den diefstal herinneren van eene beurze koperen geld, door denzelfden Ringoir. gepleegd ten nadeele van den heer Edmond U Hondt, zeepzieder, terwijl zijn voerman bij de klanten zeep afle verde. Rinyoir heeft vrijdag 't bevel ontvan gen zich gevangen te stellen om zijne straf van ■15 dagen uit te boeten. Volk6kamer. De Kamer eindigde woensdag den redetwist over 't budjet van inwendige, 't welk eindelijk werd aangenomen met 57 stemmen tegen 20 en 4 onthoudingen. Alsdan ving de vergadering het onderzoek des budjels van linancien aan 't welk met een parigheid werd gestemd. Onze jeugdige verte genwoordiger, M. De Sadeleer sprak ten voor deele der mindere bedienden welke in alge- meenen regel te weinig betaald worden voor de lastige werkzaamheden die hen zijn opgelegd. Feest van Mev. Courtmans. Hel feest te Maldegem, Mevrouw Courtmans aangeboden, is ten volle gelukt. Ook werd het begunstigd door een prachtig weêr. Een on telbaar publiek was aanwezig en gansch hel schoone dorp was versierd ter eere van de vrouw, die het hare bijdroeg om de vlaamsche letterkunde te helpen opbeuren. Chromkums waren er in massa, en meer dan een was zeer toepasselijk ge\onden. Het was kwart na 2 ure, toen de stoet zich in beweging stelde, om, den burgemeester aan het hoofd, naar de schrijfster te gaan. Meisjes en dames gingen meê in dezen stoet, om der weerdige vrouw bloemtuilen te gaan brengen. Weldra is het feest in vollen gang de kan- late weergalmt, de blijde fanfaren laten zich hooren de geschenken worden aangeboden. De eerste redevoering wordt de verdienstelijke schrijfster toegericht door M. Geiregat, die helder en klaar spreekt hij heeft gelukkige oogenblikken gehad in zijne redevoering. Mevr. Courtmans was diep bewogen, vooral toen hel portret ontbloot werd, door M. Van Biesbroeck geschilderd. Geestdriftig werd zij toegejuicht, toen de burgemeester van Maldegem, in zijne rede voering, lezing gaf van het koninklijk besluit, welk haar tot ridder der Leopoldsorde be noemde. Verder spraken M. Leybaert, namens den RECHTERLIJKE KRONIJK. Men kent het zonderlinge reklaam van den Staat tegen de onderwijzers, die in 1879 ge hoorzaamd hebben aan hun geweien en het officieel onderwijs verlieten. Het ministerie wil ten allen prijze dat deze ouderwijzers de studiebeurzen teruggeven, waarvan zij in de normaalschool genoten hebben. De zaak werd voor de rechtbank gebracht. De rechtbank van Dendermonde en die van Gent hebben gelijk gegeven aan de onderwij zers en ongelijk aan liet gouvernement maar de zaak is daar niet bij gebleven. De hesluiten van Dendermonde en Gent werden verbroken en het debat verzonden voor de rechtbank van Brugge. Deze heeft nu den genaamde P. B. Gilson, onderwijzer, wonende te Assenede veroordeeld zijne studiebeurs, beloopende 600 fr., terug te geven, en tot het betalen van de kosten van het proces. Zaak Bernard. Wij hebben gemeld dat men zaterdag over gegaan is tot den inventaris der weerden, meegebracht uit New-York doorM. Bourgeois. De 3 /a millioenen, ontvreemd door Bernard ten nadeele van den bisschop van Doornik, bevinden zich thans in de Nationale Bank. De kosten der expeditie, voor het terughalen der weerden uit New-York de uitgaven van M. Bourgeois er niet inbegrepen beloopcn 200,000 fr Zekere dagbladen hebben gemeld dat M. Bourgeois insgelijks de weerden meegebracht had, die Bernard te Boston gelaten heeft, doch dit nieuws is onnauwkeurig. Deze weerden, beloopende eene som van 700,000 fr., zijn te Boston het voorwerp van een proces, dat ver is van geëindigd te zijn. Wie zal de 200,000 fr. betalen, die de expe ditie gekost heeft Wij lezen in liet Fondsenblad van Gent Den 24 dezer maand zullen een groot getal edele personen onzer stad voor de korrektion- neele rechtbank moeten verschijnen, om hunne titels van adel te toonen en te bewijzen dat zij Op Donderdag 24 Mei aanslaande zal de weieldberoemde Renbaan San ger, in onze stad, hare triomphale intrede doen. De kavalkade of triomfstoet zal een der luisterrijkste en prachtigste wezen welke wij hier ooit te beschouwen kregen. Deze kaval kade zal sainengestelJ zijn uit tal van wagens van onder tot boven met den meesten smaak verguld, getrokken door negen peerden, en verder uit alle de rijders en rijderessen, aller prachtigst gecostumeerd, leidende 4, 6 en 8 peerden sommigen staan op de twee laatsten recht. De bekoorster der slangen troont onge meen hoog op den laatsten wagen welke door de olifanten, de kemels en dromadarissen zal omringd zijn. In een woord, vrienden welke den stoet in andere steden zagen, verzekeren ons dat hij een hoogst betooverend schouwspel oplevert. Des avonds groote verlooning in de ruime prachtige Tent welke ten dage der intrede op 'l Esplanadeplein zal opgeslagen worden. De Renbaan bezit 160 peerden, 30 poneys, 12 oli fanten, 6 kerneisen 2 dromadarissen, tal van geleerde ezels en honden en verder eeneuilge- lezene schaar van behendige rijders, rijderes sen, kunstenaars en clonws Het zijn niet alleen de uitstekende rijders en rijderessen, de gedresseerde peerden die den roem van de Renbaan Sanger uitmakenimmers de werkzaamheden der olifanten, kemels, dro madarissen en andere viervoetige dieren bren gen er het grootste deel bij en zijn er, om zoo te zeggen, de eerste oorzaak van. Dus, wie liefhebber is, neme de gelegenheid waar, de eenigsle wellicht die ons in vele jaren zal gegeven zijn. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer De Visscher, onderp. te Ba- legem, is onderp. benoemd te Deinze hij wordt vervangen door den Eerw. Heer Poucke, pro fessor in S. Gregorius'gesticht te Ledeberg. CORRESPONDENTIE. Ontv. van den E. H. V. E. te G. fr. 6.00, dus betaald tot einde Mei 1883. GETERDE KARTONS, GEGALVANISEERD PLAAT IJZER, Zink, Dakpannen, Schaliën, Bekleedingen voor vochtige muren. J DE FONTAINE, 84, Noorder- aan, le Brussel. ALLERHANDE NIEUWS. Bij koninklijk besluit van 16 Mei wordt de heer Karei VerbrugghenVolksvertegenwoor diger, Schepen onzer stad benoemd. In de laatste geheime zitting van onzen Stedelijken Raad werd den heer -lo^ef Van Gysegliem-De Kegel, nij- veraar, lol* lid van het Bureel van Weldadig heid benoemd, in vervanging van den betreur den lieer Schepen Glieeraerdts. Zondag 11. 15 Mei is alhier een diefstal met overklimming en braak gepleegd in de St. Jozefskerk. De genaamde Jozef Ringoir, oud 15 jaren, is bij middel van overklimming in de Kerk gedrongen. Dan klom hij over den hoogen autaar, geraakte aldus in het nog in opbouw zijnde deel der Kerk en sloop de] Sa- crislij binnen. Met een steenhouwersbeiiel brak hij de kas open en roofde er het geld uit twee bussen waarvan eene gesloten en verder uit twee schalen. De kwaaddoener verliet de Kerk langs waar hij er was ingedrongen. Men schat het geroofde geld op ongeveer 45 franks. Doch terwijl Ringoir zijne misdaad voltrok, stond de genaamde Tombeur llector, oud 14 jaar, op wacht om zijn kamaraad bij het minste gevaar te verwittigen. Nu alles was voor hen wel afgeloopen en onze twee jeugdige dieven verdeelden den buit. Ten einde alle vermoeden tegen hen af te weren, begaven zij zich le voel naar Erembodegem alwaar zij eene kaart voor Oenderliatitem. Morgen Zondag 20 Mei,Luisterrijk Concerto, gegeven ten voordeele van 't Vrije Catholiek onderwijs, door ons terecht befaamd Muziek en Tooneelkundige Gezelschap 't Land van Riem. Het programma is derwijze samen gesteld dat de moeielijkste lieden om bevre digen ten uiterste zullen voldaan wezen. Wij lezen in het Journal de Bruxelles Men meldt ons, doch wij deelen het slechts onder alle voorbehouding meê, «lat woensdag morgend aan den koning, zijne gewonewande- ling doende in hel Ter Kamerenbosch, een ongeval is overkomen. Zijn peerd zou hij het zien van een velocipède verschrikt zijn. en Zijne Majesteit zou ten gronde gevallen zijn doch het is gelukkig niet erg geweest, want hij is onmiddelijk terug te peeid gesprongen, en heeft zijne wandeling kunnen voortzetten. De Etoile en andere brusselsche dagbladen deelen insgelijks het ongeval meê. Een droevig ongeval heeft verleden zon dag het einde van den peerdenkoers, die plaats gehad heeft in Ter-Kamerenbosch te Brussel, gekenmerkt De baron De la Croix d'Ogimont, in gesprek zijnde met M. de graaf de Buisseret, is in bezwijming en ten gronde gevallen. Een militaire en een burgerlijke geneesheer hebben hem te vergeefs hunne zorgen toegediend. De ongelukkige is bijna oogenblikkelijk gestorven. Gedenken zich onze lezers nog hetgeen er voorviel, onder het conservatief ministerie? De liberale pers wist niet wat zij zou uitvin den, om de ministers te doen klein-achten en hunne namen door het slijk te trekken. Dezen zegde de oppositie, waren onbekwamen, man nen zonder weerde, oprechte ciélins. MM. Malou en Beernaert werden zelfs door haar aanzien als armzalige sires immers, de liberalen alléén hebben liet monopool van we tenschap, welsprekendheid en talent, dat weet toch iedereen Maar nu, nu ziet men een liberaal ministerie aan 't werk Kom, zeg liet eens recht uitdoet het wel iets anders dan misvattingen en dwaas heden, waarvan het land de gevolgen moet dragen M. Bara zaait, door het afschaffen van eenige armzalige onderpastorsplaatsen, twist en twee dracht in het land M. Van Humbeeck verbit tert en ruineert de gemeenten door zijne school-verkwislingen M. Graux maakt jaar in jaar uit het te-kort in de kas grooler de minister van oorlog verzwaart meer en meer de militaire lasten, die op onze bevolking druk ken M. Roliu-Jacquemyns knabbelt gedurig aan de provinciale en gemeentelijke vrijheden elccetera. Een eerlijke geus van Brussel heef eenen kloosterling eene poets willen bakken maar 'lis abuis geweest. Hij had 'neri brief gestolen op de posten dreigde nu dien briefin eene geu zen-gazel te plaatsen, indien de kloosterling op eene aangeduide plaats geene 1000 frank legde voor den eerlijke geus. De kloosterling heeft het parket verwittigd en de eerlijke geus zal zich koes moeten houden En ziedaar alweer welke middelen de geuzen gebiuiken om schandalen te verzinnen ener profijt uit te trekken. Het lijk van den jongeling, gevonden in het Ter Kamerenbosch te Brussel, is herkend. De zelfmoordenaar heet Maurice Walewijck. Hij is te 's Hertogenbosch in 1862 geboren en woonde aldaar bij zijne ouders. M. Walewijck was fabrikant in sigaren. Hij was zondag naar Brussel gekomen om de koersen bij te wonen van Boitsfort, en men verondersteld dal hij door de weddingen al zijn geld zal verspeeld en in een oogenblik van wanhoop een einde aan zijn leven zal gesteld hebben. Misdaad te Molenbeek. Wij lezen in de Chronique Men verzekert ons dat de twee gezellinnen van de ongelukke Maria Walschaert, nieuwe en onverwachte bekentenissen gedaan hebben. Zij zouden, naar het schijnt, een huis te Laeken aangewezen hebben, waarin men haar gebracht had. Men voegt er zelfs bij dat een officier van polieie van St-Jans-Molenbeek de twee kinde reri afzonderlijk naar Laeken zou gebracht hebben, en dat zij onmiddelijk het huis aan gewezen, en de bemeubeling nauwkeurig uit gelegd hebben. Ziedaar wat men vertelt, wij weten echter niet of dit alles nauwkeurig is. Wij hebben hooger volgens de Chronique meêgedeeld, dat de twee gezellinnen van de ongelukkige Maria Walschaert nieuwe beken tenissen hadden gedaan. De Etoile logenstraft al wat de Chronique meldde. De twee kleine meisjes hebben de kostschool slechts eenmaal verlaten, om nuarhetkommissariaotvanpolicie le Molenbeek te gaan en er hunne ouders te t zien. Dit heeft plaats gehad ongeveer veertien dagen geleden. Ziedaar alles M. Xav. Havermans werd te Brussel als kandidaat opgeworpen voorde provinciale kie zing. De Association libérale bespreekt deze kandidatuur onder oogpunt en verdiensten In 't geheel niet. Verdiensten tellen niet in het liberaal kamp. omdat hij zijne gasten niet genoeg betaaltdat hij ze exploiteertdat hij naarde Kerk gaat ;dat Dij op eenen lijkdienst de pateen heeft hekust, enz. enz. Ziedaar wat als bewijsredenen tegen M. Ha vermans gelden, in wiens leven, als men eeni ge jaren wil teruggaan, men zeker nog wel an- dere bewijsredens van dien aard vinden kan, Wat is de geuzerij toch in diep verval Dinsdag avond, len 7 ure, heeft zekere A... zich gezelfmoord door van het standbeeld van het koninklijk Park te Laeken te springen. De dood was oogenblikkelijk. Het lot van fr. 100,000der laatste trekking van Antwerpen 1882 welke den 10dezer plaats heelt gehad, is te beurt gevallen aan eenen braven werkman van Sijngem. Maandag morgend is nabij de statie van Weiteren een ressort van een trein gebroken, waardoor een vijftal reizigers lichte kneuzingen bekwamen. Woensdag morgend was de gendarmerie van Dixmude naar Klercken gegaan, om er een deserteur aan le houden. Het schijnt dat dc man nog niet veel lust had om zich naar de gevangenis le laten brengen, want zoodra hij de gendarmen izag sprong hij zijn bed uit, opende een klein vensterke, kroop Ier door en vluchtte het bosch in. De vluchteling was nog in nachtgewaad. De gendarmen begonnen toen het bosch te onderzoeken. Wij weten niet of de deserteur reeds aangehouden is, doch wij denken dat hij hel niet heel aangenaam zal gevonden hebben om in zijn hemd onder den blauwen hemel te slapen. Verleden zondag heeft te Luik het arbei- derskongres plaats gehad. Rond 11 ure waren een honderdtal socialisten aangekomen van Antwerpen, Gent, Verviers, Dison, Seraing en uit het noorden van Frankrijk. De stoet werd toen onmiddelijk gevormd en begaf zich naar Robermout, waar men kronen ging neêrleggen op de graven van J. Dumoulin, luikschen socialist, en Em.Moyson, van Gent. Ongeveer twee honderd nieuwsgierigen vergezelden de manifesteerders. Verscheidene gezellen voerden op het kerkhof het woord. Men bulderde tegen de liberalen, catholieken, gouvernement, ministerie, enz. Een hunner zegde dal de dag der verlossing nabij was, en vroeg dat men den volgenden plechtigen eed zou afteggen Wraak voor de dooden, hoop voor de leven den! Een enkele stem antwoordde«Wij zweren het Na nog eenige redevoeringen werd de stoet wederom gevormd en men ging naar het lokaal, waar de groote meeting moest plaats hebbendoch ongelukkiglijk, de eige naar wilde niet hebben dat deze meeting in zijne zaal gehouden werd. Wat nu gedaan? Een andere zaal zoeken. Men zocht, doch men vond niets, hel schijnt dat men nu nog altijd zoekt O ver een ige dagen veroordeelde de T weede Kamer der burgerlijke rechtbank van Luik het geuzenblad Le Cataclysme tot 300 fr. boete en de onkosten van rechtsgeding voor eerroo- vende artikels en teekeningen tegen den eerw. pater Bruno, uit het klooster van Chèvremont, bij Luik. Te Zuften is een geuzen-schoolmeester, beticht van aanslagen op de zeden, met behulp der politie kunnen vluchten. Hij wierd van wege de politie aangemaand zcodra mogelijk het land te verlaten, om door zijne vervolging geen nadeel toe te brengen aan geuzenscholen. Ware hij een Broerkeu geweest, men had hem seffens opgesloten. Nu geeft men aan de geu zen-schoolmeesters den tijd te vluchten en de politie gaat zelfs zoo ver hen te verwittigen En zoo zijn er honderden vuile gevallen die dood en vergeten blijven door politie en ge recht, om de geuzenscholen niet te benadeelen 't Is eene schoone waarborg voor de ouders Te Clermont heeft een jongeling, geleerd, verstandig maar in de officiëele scholen opge bracht, zich een mes door het hart geboord. Alvorens tot deze noodlottige zelfmoord over te gaan heeft hij drie brieven geschreven eenen naar zijne professors en de anderen naar twee zijner vrienden. Bij deze brieven was een testament gevoegd waarin deze ongelukkige jongeling verklaarde dat hij wilde sterven in haat van God, van zijne Kerk, en van zijne priesters. Wanneer hij dit godslaslerend testament geschreven had dronk hij een fleschje vergift uit, en daar het vergift niet haastig genoeg werkte doorboorde hij zich het hart met een mes Deze leerling was nogtans van jongs af zoo goddeloos niet geweestzijne moeder was eene brave en godsdienstige vrouw maar het is in de officiëele, onzijdige, liberale school, dat hij eerst onverschillig en daarna goddeloos en vrijdenker geworden is. Ouders, die uwe kinderen naar de officiëele scholen zendt, ziedaar de vruchten van het liberaal onderwijs. Het is in uw belang, uit genegenheid voor u dat wij spreken open bij tijds uwe oogen, want later zoudt gij uwe tegenwoordige ver blindheid al te bitter kunnen beklagen. Maandag nacht vonden eenige mijnwer kers/die van hun werk huiswaarts keerden, op den weg van Gouy naar Chapelle, het lijk ten gronde liggen van den genaamden F. Colli- net, werkman. Collinet had zijn weekloon ontvangen, en men heeft bestadigd dat hij niets meer bezatzijne horlogie was hem insgelijks ontnomen. Nevens het lijk lag een grooten steen, geheel bebloed het hoofd van den on gelukkige was totaal verbrijzeld. Het parket is ter plaatse gekomen. Aanranding. In den nacht van maandag tot dinsdag, heeft te Gilly een verschrikkelijke aanranding plaats gehad. Drie inwoners der gemeente bevonden zich tusschen 2 en 5 ure 's morgends, op de hoogte van Sart-Allet, toen zij eensklaps door drie onbekenden aangerand werden. Een der kwaaddoeners, gewapend met een dolk, greep den genaamden Edm. Cornil vast en bracht hem eene diepe wonde toe in den hals. M. P. Majot die zijn vriend wilde verde digen. werd aan de hand getroffen; zijne vingers werden letterlijk afgesneden. Na dezejmisdaad gepleegd te hebben zijn de kwaaddoeners ge vlucht. De toestand van M. Cornil is zeer bedenke lijk de wonde is 7 a 8 centimeterd diep. De drijfveer van dezen laffen aanval is nietgekend hel is zeer .waarschijnlijk dat de slachtoffers genomen zijn voor andere personen die door de schurken afgemaakt werden. Een der ëchurken is aangehouden het is een Vlaming, genaamd Pieler Gillis. TeEicht, eene volkrijke gemeente van Vooreerst wil men niet van M. Havermans, hollandsch Limburg, op eene mijl afstand van

De Denderbode | 1883 | | pagina 2