7immer' en Dakwerken den, om de begrooting op te stellen en bespa ringen iri te voeren. Welnu, in die gemeente, schrijft de brus- selsche correspondent van 't Handelsblad, zet. herzet en verzet men gedurig muziek- estrades op twee of drij openbare pleinen, een mid deltje, om min of meer, zoogezegde concerten te geven, ten voordeele van de herbergiers. Die concerten, of hoe men die blaaspartijen ook wil noemen, worden betaald door'tge- meentebestier. De Bestendige Deputatie van Brabant laat die verkwistingen der gemeentegelden toe maar op zekeren dag wilde zij toonen dat zij streng was. In de begrooting van de kerkfabriek der pa rochie van Sinte-Kruis, te Elsene, vond zij 100 fr. aangeteekend tot betaling des muzieks voor de jaarlijksche processie.... In een pennetrek schrabt de ieverige en on partijdige Deputatie die toelage van 100 fr. uit de begrooting. Wat viktorie voor de moderne samenle ving Maar toch zal de processie haar muziek heb ben Eenige klerikalen, die kerels zijn immers tot alles in staat hebben geld bijeenge bracht en zullen de muzikanten betalen. Wat bewijst dit alles Dat de liberalen zoodanig verblind zijn door hunnen goddeloo- zen partijhaat dat zij een stroopijltje in de oogen der catholieken vinden, maar den balk niet gevoelen die meters lang uit hunne eigene oogen steekt HANDEL EN NIJVERHEID. Vlasmerkten. Deze week zijn er nieuwe belangrijke verhandelingen gedaan geworden. De goede gewone kwaliteiten, alsook het bes- tfrgemeene vlas worden bij voortduring op de voordeeligste wijze geplaast. De werken der rooterij in de Lei worden snel doorgezethet water is klaar en alleszins zeer voordeelig. De hoeveelheid vlas datmoetgeroot worden is groot, maar gemeen. Het vlas te velde is lang achteruit gebleven, ten gevolge van de droogteen den kouden wind nu zullen de regen en de zachte luchtgesteltenis een voordeeligen invloed op de goede opkomst der plant uitoefenen. Onbrandbaar papier. De Progrès Tijpo- Litho meldt dat, in de zitting van verleden maand, van de fransche maalschappij ter aan moediging der nationale nijverheid, zekere M. G Meyer eene nieuwe samenstelling heeft voorgelegd van pap bestemd voor de fabrieka- tie van onbrandbaar papier en karton van alle soort en alle kleur. De uitvinder heeft de scheikundige samen stelling van zijn papier en zijnen inkt nog niet doen kennen, omdat hij de noodige patenten in Amerika en Duitschland nog niet bekomen heeft. Hij heeft nogtans verklaard dat de amiant het hoofdbestanddeel van zijn papier is. Hij heeft insgelijks eene soort van onuitwischba- ren en onbrandbaren inkt uitgevonden, die zoowel voor het geschrift, als voor het druk werk, de steendrukkerijen de waterverfschil dering kan dienen. M. Meyer heeft verschillende specimens van die werken doen zien, onder ander eene wa terverfschildering, onbrandbaar gemaakt en waarvan het papier al zijne zachtheid behouden heeft. Een papier met inkt van M. Meyer be schreven, aan eene gazvlam blootgesteld, bleef ongeschonden. Eene steengravuur, tusschen twee lagen gesmolten glas geplaatst, weerstond volkomen aan de werking der hitte de gravuur had ge heel hare netheid bewaard. De prijs van dien inkt is niet hooger dan die van den gewonen inkt in den handel gebruikt. Het papier en de inkt van M. Mever zullen zeer nuttig zijn voor de fabriekatie van titels en weerden en het opmaken van burgerlijke en handelsakten. Vervalgeliing van eetwaren. Het brood. De verledene week spraken wij van de blommenatuurlijker wijze spreken wij nu van het brood, waartoe de blomme meest gebruikt wordt. Het maken van brood bestaat in drie bijzon dere bewerkingen1° Het bereiden der gist 2° het kneden van den deeg 3° het eigentlijk bakken. Het brood, om goed te zijn, moet gemaakt zijn met goede tarweblomme, zuiver of gemen geld met roggeblomme. Als 't wel gebakken en opgekomen is, 't brood is wit of geluwachtig wit, aangenaam van reuk, licht en heeft vele en groote putten. Met oud te worden verliest het brood veel van zijne voedzaamheid en zoohaast het begint te beschimmelen is het gebruik ervan zeer ongezond. Het gebruik van regenwater bij 't maken van 't brood verhaast de bederving. Natuurlijk vindt men in het brood al de stoffen die gediend hebben om de blomme te vervalschen enbovendien ook nog de stoffen die sommige bakkers, zonder knaging van geweten er ook welen bij te voegen, zooals rijsblomme en aardappelmoes die maken dat de blomme meer water indrinkt en nog het nadeel hebben van eene voedzame stoffe door eene onvoedzame te vervangen. Bij der eerster oog, schijnt dat zoo deug- nietachtig niet, maar rekent eens wel dage lijks vijf ten honderd te veel water in 't brood, is vijf ten honderd aftrek van voedsel zonder dan nog te rekenen 't verlies van voedsel door 't mengelen met rijs en aardappels. Ge zult zien het water verdampt door het bakkenja, maar daartegen vinden de bakkers ook al middel en ze steken het brood in ovens die op voordeel tot eene hooge heete gebracht zijn, zoodat er seffens eene korst rond het brood gebakken is die de verdamping belet. (Als ik zegde bakkers, 'k ben verre van te willen zeggen al de bakkers, maar 'kspreek van deze die onrechtveerdig baal zoeken door ver- valsching.) Om te herkennen of er te veel water is in het brood, snijdt men eene sneê af, best te midden hel brood; men weegt ze zorgvuldig, en dan droogt men ze in den oven tot dat ze poer droog is. Dan weegt men ze wederom. Als 't brood niet overwaterd is geweest, zal het maar 34 tot 36 ten honderd van zijn ge wicht verliezenanderszins zou men 40, 45 of nog meer ten honderd vinden. De blomme van gemeene kwaliteit wordt dikwijls gemengeld met aluin, waardoor zij de witheid krijgt van beste blomme, maar het brood is veel moeielijker om teren en boven dien de bakker kan aldus eene meerder hoe veelheid rijs, aardappels, boonen en peerde boonen in het brood brengen en zells bedorven blomme. Om 't bijzijn van den aluin te herkennen neemt men 100 grammen kruim van brood dat men binst twee of drie uren te weeken legt in zuiver watermen giet het dan door eenen doek al licht te duwen op het brood men fijltert het water en men laat het geheel ver dampen in eene gewarmde porceleinen teiloor; als zij geheel droog is giet men er wederom water in en men fijltert op nieuw; als men er dan ammoniak in giet, zal er seffens een grond in 't water komen, hoe weinig aluin er zou gebruikt zijn. Het gebruik van blauwen aluin (zwavelzuur koperzout, sulfate de cuivre) is geheel gemeen in ons land. Die stoffe laat ook toe van ge meene en gemengde bloinme te gebruiken, geeft een schooner uitzicht aan 't brood en vermeerdert de hoeveelheid water die de blomme kan indrinken. De blauwe aluin, zelfs in geheele kleine hoeveelheid gebruikt, is zeer gevaarlijk en nadeelig aan de gezondheid. Volgens den scheidkundige Chevalier, wordt die sloffe in de bakkerijen in zeer kleine hoe veelheid gebruikt en ware zij wel in den deeg gewrocht en gemengeld er zou geen onmid- delijk nadeel uit voorkomen voor een persoon die wel te pas ismet der tijd nogtans moet de invloed geheel schadelijk zijn. Bij ziekelijke of flauwe menschen moet liet gebruik van zulk brood onmiddelijk den ergslen uitslag hebben. Ten andere, iedereen verstaat hoe gevaar lijk het gebruik is van zulk eene vergiftige stof in de handen van eenen bakkersknecht wiens onervarenheid of onvoorzichtigheid de slechtste gevolgen zou kunnen hebben. Het gebeurt niet zelden dat men na brood geëtcn te hebben, eene zekere gloeiing ge voelt aan de maag. Zij komt meermalen voort van den blauwen aluin, en die niet langzamer hand wilt vergeven zijn zal wel doen van de zaak nader te onderzoeken. Het beste middel om die vervalsching te ondervinden is de volgende Men neemt 100 grammen brood waarvan men een deeg kneed met eene zekere hoeveelheid zwavelzuurzout (vitriool) uitgelangd in zes keeren zijn gewicht water; als men in dien deeg een plaatijzer steekt, die eerst wel gekuischt wordt, zal zij, achter een of twee dagen, bedekt zijn met eene laag koper, die zooveel te meer zichtbaar zal zijn, dat er meer aluin gebruikt wierd. Krijtwit en plaaster worden ook gebruikt om 't brood te verzwaren en zelfs te verwitten. Indien de mengeling tot twee of drie ten hon derd gaat, zou men hel reeds met een ver grootglas kunnen bespeuren door de tegen woordigheid van witte korrelkes of ook nog met een stuk brood in water te weeken waarin men, na eenige uren, wat azijn giet; aanstonds ziet men eene gisting beginnen,'t geen niet kan gebeuren als er geen krijtwit of plaaster in gemengeld is. (Gazette van Konrijk.) Feest van Mevr. Courtmans. Tengevolge van de schoone hulde die het vlaamsche volk aan Mevr. Courtmans heeft gebracht, heeft zij de volgende dankbetuiging geschreven Aan de Vlaamsche Bevolking. Mijn harte voelt de behoefte u alten mijnen diepgevoelden dankte betuigen.Met duizenden hebt gij eene verre meest moeilijke reize ondernomen, om de grijze letterkundige, die u allen zoo toegenegen is, een genoegelijken en hartroerenden zegedag te bezorgen. Mijne aandoening heeft u gezegd hoe diep die be wijzen van toegenegenheid mij hebben ge troffen. Honderden anderen, aan hunne woon stede gekluisterd, hebben mij schriftelijk hunne vriendelijke groete gezonden. Uit den grond der ziele bedank ik u. De schoonste dag mijns levens ben ik u verschuldigd, en alle uren mijns levens zal ik die gelukkige stonden ge denken. Mijne laatste krachten blijven der zoo heilige volkszaal gewijd en mijn zegen rust op u allen. Vele en prachtige geschenken werden mij op dien heerlijken lentedag toegereikt de minste bloemtuil was mij zoo lief als het rijk ste bewijs uwer liefde. Laat mij toe u allen, aanzienlijken en nederigen, in eene gemeenschappelijke bedan king te vereenigen. Waartoe goed namen aan te duiden Ik vrees er zelfs een enkelen te vergeten, bij een enkelen de beteekenis dezer heilige stonden te verzwakken. Uwegrootsche betooging heeft mij het bewijs geleverd dat ik ten nutte van het vlaamsche volk iets goeds heb gesticht, en dit bewustzijn zal de vreugde zijn mijner grijsheid, de troost van mijn veel bewogen gemoed. Dat de jongeren in dagen ieverig voort- streven om de zedelijke ontslaving van het teergeliefde Vlaamsche Volk te bewerken. Zij hebben geleerd hoe onze stam zijne strijders weet te vereeren. De liefde van het volk zal hunne schoonste belooning wezen, gelijk zij de mijne was. Vrouwe COURTMANS, geboren BERCH- MANS. Maldegem, 20 mei, 1883. Volgens 't Verbond van zondag 11. zou te Nieuwerkerken, op Donderdag 24 Mei jl. de plechtige uitreiking der prijzen plaatsgrijpen aan de leerlingen der oflicieele of liberale scholen welke zich in de wedstrijden van 1882 onderscheiden hebben. Zeven muziekmaatschappijen, schreef een der schoolvossen in 't Verbond, zuilen den stoet opluisteren. Aan toeschouwers zal hel niet ontbreken. Immers, ieder rechtzinnig liberaal zal dien dag zijne genegenheid voor hel natio naal onderwijs willen toonen met aan die plechtigheid deel te nemen. Dus was er een stoet aan den welken ieder rechtzinnig liberaal zal willen deel nemen, dus had er donderdag II. eene liberale manifestatie plaats ter eere van 't liberaal onderwijs.... Dat is onloochenbaar In dien stoet bemerkte men onder andere hetFanfarenkorps der troepskinderenschool. Indien hel bedoeld Fanfarenkorps zich be paald had de plechtigheid te Nieuwerkerken door zijne tegenwoordigheid te gaan opluiste ren, dat zou geenzins te beknibbelen vallen wij begrijpen zeer goed dat eene militaire staatsschool de feest van eene burgerlijke staatschool opluistere. Doch wat wij niet begrijpen, is dal men het Fanfarenkorps der Troepskinderenschool tot het opluisteren van liberale manifestation ge- bruike. Waarom verbiedt menaanhet Fanfarenkorps der Troepskinderenschool de processie van 't H. Sacrament op te luisteren en aldus den God der Heirscharen te vereeren Omdat, zeggen onze ministers, de onzijdig heid van den staat, in zake van godsdiensten of politieke denkbeelden, vereischt dat't leger zich aan alle godsdienstige of politieke betoo gingen onthoude Ehwel als dit waarheid is, waarom nam hel Fanfarenkorps der Troepskinderenschool dan deel aan de liberale manifestatie van Nieu werkerken Waarom bepaalde het zich niet de plechtig heid alleen door zijne tegenwoordigheid op te luisteren? Het hoogere beroepen belang des legers mag dus slechts ingeroepen worden, wanneer het de processien geldt, maar 't verdwijudt van 'i oogenblik dat er eene liberale manifestatie op 't spel is,.... in andere woorden, het Fan farenkorps der Troepskinderenschool mag de processie niet opluisteren maar de liberale manifestatien wel En dat noemen onze ministers onzijdigheid of onpartijdige handelwijs Deze onze bemerkingen raken hoegenaamd niet het achtbaar officierenkorps der school wij weten beter dan iemand dat deze heeren in alle deze zaken slechts de getrouwe uit voerders zijn der bevelen van hunne hoogere overheid.... Volkskamer. De kamer hield zich onledig met 'i wetsont werp over de werkmansboekje. Niets is bijna overgebleven van 't oorspronkelijk wetsont werp, bijna alle de artikels ondergingen een merkelijke verandering. Verder stemde de ver gadering nog drij wetsontwerpen van gering belang, betrekkelijk het zegelrecht op de vreemde dagbladen, het tarief der deurwaar ders en de tonmeling der zeeschepen. ülilicie. De milicianen onzer provincie aangewezen voor den dienst en begrepen in het komingent der lichting van 1885, zullen aan de militaire Overheden overgeleverd worden. A. Milicianen voor welke de storting van 200 fr. niet is gedaan geweest Op 11, 12, 13, 14, 15, 16, 18 en 19 Juni aanslaande. B. Milicianen voor welke de storting van 200 fr. is gedaan geweest Op 28 Juni aanstaande. De Peltzer's te Leuven. Een brusselsch blad deelt eenige bijzonder heden meê over de levenswijze der gebroeders Peltzer te Leuven. Beiden schijnen thans gela ten in hun lot, Armand werkt aan duitsche vertalingen voor een tijdschrift van ingenieurs. Hij verdient aldus meer geld dan met het werk van kopist, waarvoor hij eerst was aangewezen. Het geld dat de gevangenen winnen, wordt verdeeld als volgt70 p. c. voor den staal,30 p.c. voor de massa van den veroordeelde. Op het geld, dat aan den gevangene toekomt heeft deze het recht 's zondags een liter bier te koopen en tabak of cigaren voor de week. Hij mag een uur per dag rooken op de binnen plaats, waar hij gansch alleen in zijn kompar- timent wandelt. Buiten die uur bestemd voor de wandeling, heeft de gevangene nog een vrij uur, na den voornaamsten maaltijd. Juist ten twaalf ure wordt de soep opgediend en het maal is spoe dig geëindigd het werk wordt dan slecht ten een uur hernomen. Een persoon, die Armand bezocht heeft tij dens die vrije uur, vond hem bezig met latijn te bestudeeren in een ouden Cornelius Nepos. Ik heb altijd spijt gehad, zegde Armand, het latijn niet geleerd te hebben nu heb ik er mij op toegelegd komt mij binnen drie maan den ondervragen, gij zult zien dat ik grooten vooruitgang zal gemaakt hebben. Het is waar dat ik een slecht woordenboek heb, enkel met de vertaling der lalijnsche woorden, zonder latijnsche volzinnen. Met de toestemming van den bestuurder der gevangenis, heeft de bezoeker het groot woor denboek van Quicherat aan Armand gezonden, Hoe vindt gij het eten vroeg hem de be zoeker. Het eten is armzalig, was het antwoord, doch het is ten minste zuiver. En uw werk Het werk dat ik verricht, is een verstan delijk werk Het maakt mijne belangstelling gaande en onderhoudt den geest. Dit doet mij mijne ellendigen toestand vergeten. Het werk der gevangenen duurt tien uren per dag. De Staal zal op uw werk winnen, deed de bezoeker nog opmerken. Ho was het koele antwoord van Armand, als er mij maar genoeg overblijft voor mijn liter bier 's zondags. Toen de bezoeker in de cel van Leon kwam, was deze bezig met lezen in een Magasin pilto- resque. De bibliotheek is hier arm, zegde Leon, er 2ijn slechts handboeken, over beroepen, stielen en eenige leesboeken. De bezoeker beloolde hem l'Histoire de la Pologne door Salvandij, te bezorgen. In den loop van het gesprek zegde Leon, dat zijn broeder veel meer te beklagen was dan hij zelf, want, voegde hij er bij, hij is onplichtig. Altijd hetzelfde deuntjen bij dien veroordeelde. Leon, die zeer goed het cngelsch en het duilsch kent, werkt aan vertalingen voor een boekhandelaar te Brussel, Men had hem vroe ger bestemd voor de boekbinderij. Een dag blad der hoofdstad heeft verleid dat hij bloemen maakte dit werk wordt in de gevangenis te Leuven niet verricht. Men vindt er integendeel veel boekbinders, doch om de nationale nijverheid niet te bena- deelen, werkt men ervoor het buitenland, vooral voorSpanjeen Mexico. Zoo heeft men er onlangs duizend spaansche gebedenboeken ontvangen, om in te binden. De twee gebroeders zijn wel te pas. De Etoile van vrijdag zegt dat de bijzonder heden die wij hooger volgens de li/dépendance meègedeeld hebben, ongetwijfeld voortkomen van een lid der toezichtkommissie van de ge vangenis te Leuven. Wij gelooven dat deze bij zonderheid niet nutteloos is, want het publiek zou zich ten onrechte kunnen inbeelden, dat de een of andere bezoeker in de cel der ver oordeelden mag komen en met hen spreken. De Etoile meldt ook dat er verscheidene on nauwkeurigheden zijn in de meegedeelde bij zonderheden onder ander zou het in strijd zijn met de wet, met de reglementen dat de gebroeders Peltzer, veroordeeld tot eeuwigduren- den dwangarbeid, zich enkel en alleen bezig te houden hadden dan met schrijf-of vertaalwerk. Wat Leon betreft, zeker is het dat hij sedert verscheidene dagen gedwongen is een hand werk uit te oefenen. Hij is thans papiersnijder. Het is mogelijk dat Armand de toelating ge kregen heeft om gedurende eenigen tijd zich bezig te houden met vertalingen, maar hij zal gedwongen worden als hij het reeds niet is, een ambacht te kiezen. Het is enkel dan, en na eerst bewijzen gege ven te hebben van goed gedrag, dat hij, na ver loop van de "derde maand, genot zal mogen hebben van zijne massa. lederen dag zal hij dan kunnen koopen roggebrood een halven liter bier, eens per week boter of zoete lies, ta bak, groen zeep, eens her maand witte zeep. Armand bewoont eene cel van den vleugel B, en heeft het nummer 154. De cel van Leon is gevestigd in vleugel F hij heeft nummer 540. hem ontdekte, lag op den rug uitgestrekt, met de vuisten gesloien, de oogen wijd open en was letterlijk met ongedierte overdekt. De burgermeester van Stekene is rond den middag, vergezeld van twee gendarmen, ter plaatse gekomen om de lijkschouwing te doen. Men heeft, zoo het schijnt, op het lijk eene korts brood, een som van zes frank in centen, twee eisen en twee kleine borstels gevonden. Nadat de formaliteiten vervuld waren, heeft men het lijk naar Stekene overgebracht. Het parket van Dendermonde heeft een onderzoek geopend. Zondag morgend is te Ethe-bij-Virton, een belangrijke diefstal gepleegd, ten nadeele van M. Etienne, gewezen statie-overste te Elbe. Tijdens de afwezigheid der echtgenooten Etienne is een kwaaddoener er in gelukt in hunne woning te komen, en zich meester te maken van eene som van 100,000 fr. in obliga- tiën en verscheidene aktiën. De naam van den dief is niet gekend, maar men heeft zijn signa lement. De policie doet ieverige opzoekingen. Het parket van Arlon is ter plaatse geweest. Ziethier eenige bijzonderheden over de misdaad te Thuin Victorien Livin bewoonde met zijne oude moeder, oud 84 jaar, en een broeder jonger dan hij, in eene kleinejioeve in het gehucht Chène. Verleden vrijdag morgend moest de jongste zoon Livin de echtgenote L. Querlingnez gaau roepen, om komen te werken. Rond den mid dag klaagde de oude moeder aan deze vrouw over het zonderlinge karakter van haar oudste zoon, en dat hij sedert drie dagen somberder was dan ooit. GETERDE KARTONS, GEGALVANISEERD PLAAT IJZER, Zink, Dakpannen, Schaliën, Bekleedingen voor vochtige muren. J DE FONTAINE, 84, Noorder- aan, te Brussel. ALLERHANDE NIEUWS. De Kamer der Notarissen van het arrondis sement Dendermonde voor het dienstjaar 1883- 1884, is samengesteld als volgt Voorzitter M. Tibbaut, te Calcken 1e syn dic M. De Pauw, te Aelst 2° syndic M. Ha verbeke, te Exaerde Verslaggever: M. Hers- sens, te Dendermonde; SchatbeivaarderM. Van de Perre, te Temsche Secretaris M. De Cleene, te Zele Leden M. Van Assche, te Moerzeke M. Dirix, te Zwijndrecht; M. Geerts, te St-Nicolaes. Maandag aanstaande 28 Mei, om 6 uren namiddag zal de E. H. Willems, pastor van St. Jozef,overgaan lot de plechtige wijding van den grond en het leggen van den eersten steen der Kapel, welke aan degentsche straat door de familie Arents-Roelandt ter eere van O. L. V. ter Linden gaat opgericht worden. Wij lezen in de brusselsche korrespon- dencie der Meuse Ik verneem dat binnen eenige dagen in de Kamer van Volkvertegenwoordigerg een wets- voorstel zal neergelegd worden, strekkende om het verplichtend onderwijs in te voeren, alsook de regeling van den kinderarbeid in de nijverheidsgeslichten. Dit wetsvoorstel zal geteekend zijn door de leden der uiterste linkerzij, die insgelijks besloten hebben de kwestie der kieshervor- ming op te werpen, ter gelegenheid van het voorstellen van nieuwe belastingen In 1879 gaf men 27 1/2 millioen uit voor 't officieel onderwijs in 1880, zegt l'Etoile, be loopt dit cijfer 35 millioen vandaag moet het over de 40 millioen beloopen, Wel bekome'tu Volgens de Gazette zal men de nieuwe lasten leggen op de koepons der roerende weer den en op den tabak dus het zwaarste op den kleinen rentenieren den landbouw. Maandag avond rond 10 ure, werd een belangrijke diefstal gepleegd door eene duit sche dienstmeid in de Assautstraat, n. 10, te Brussel. De diefegge heeft gebruik gemaakt van de afwezigheid barer meesters om al de meu bels o'pen te breken. Zij heeft zich meesterge maakt van al het goud- en zilverwerk en eene aalzienlijke som geld. De dienstmeid, in de welke men het grootste vertrouwen had, heeft de vlucht genomen. Zij loopt nog Zondag II. heeft de policie van Gent eene vrouw, genaamd Maria Van Ooslenrang, oud 64 jaar, aangehouden, die belicht wordt eene poging tot vergiftiging gepleegd te hebben op haren echtgenoot. Verleden vrijdag had de vrouw eten laten dragen naar hareri man, die in een fabriek werkt. Toen hij een weinig visch geëten had, werd hij eensklaps onpasse lijk. Hij onderzocht het overige van den visch en vond er fosfoorin. De policie werd onmid delijk verwittigd. Naar het schijnt, kwamen de echtgenoten slecht overeen. De vrouw gaf zich aan den drank over. Ten gevolge van den willekeurige maat regel, waardoor de jaarwedden van twee on derpastors te Nijvel afgeschaft worden, zullen de misser, die 's zondags gelezen worden ten 10 ure in de St. Nikolaas kerk en 11 ure in het kollegie, afgeschaft worden. Dit nieuwsheefl in de stad eene algemeene opschudding te weeg gebracht en men zal al doen wat mogelijk is om het behoud der twee onderpastors te verkrij gen. Eene petitie zal naar de minister van jus- ticie gezonden worden. —Zondag heeft de jaarlijksche beevaart plaats gehad van de studenten der Universiteit van Leuven naar O.L.V. van Scherpenheuvel. Meer dan 500 studenten waren tegenwoordig. Mgr Pieraerts woonde de bedevaart bij.Die stoel van verstandelijke jongelingen, die eens de hoogste plaatsen in de samenleving zullen bezetten en die. getrouw aan de voorvaderlijke zeden en gebruiken, dien vromen pelgrimstocht deden, was inderdaad treffend. Hij moge tot voorbeeld dienen bij hen die uit menschelijk opzicht zich niet durven wagen in het publiek, als er spraak is om eenen godsdienstigen akt te voltrekken. Men schrijft ons uitMoerbeke (Koewacht) De genaamde Alois Van Poltelsberghe, wo nende bij zijne ouders, ontdekte dinsdag mor gend in een stalleken van de hoeve afhangende, het lijk van eenen persoon, vreemd aan de ge meente. Uit het onderzoek der papieren welke de on bekende, die rond de 50 jaren oud scheen te ?ijn, bij zich had, is gebleken dat hij van duit- schen oorsprong is. Men had den ongelukkige vrijdag avond in het dorp zien rondzwerven hij zag er zeer lij dend uit. Hij moet veel geleden hebben, want hij was rond het stalleken gekropen en de kleèren of liever de vodden welke hij had aangehad, lagen rondom hem verspreid. De arme man, toen men Gedurende dit gesprek was Victorien niet tegenwoordighad hij zich nu verborgen en alles afgeluisterd? Men weet het niet, doch men veronderstelt het. Op het oogenblik dat de echtgenote Quer lingnez wilde uilgaan, om hare vier kleine kinderen te verzorgen, kwam hij eensklaps te voorschijn, greep de vrouw vast, sleepte haar te midden der biunenplaats en bracht haar bij middel van een snoeimes, een verschrikkelijke wonde toe in den hals; haar rechterarm sneedt hij bijna geheel van het lichaam af; eindelijk kloof de moordenaar met zijn ver schrikkelijk wapen het hoofd van het onge lukkige slachtoffer. De oude moeder en de broeder hebben dit afgrijselijk schouwspel bijgewoond; deze laat ste had echter den moed het monster te ont wapenen vervolgens, vreezende voor zijn moeder, bracht hij Daarin veiligheid. Middelerwijl waren de geburen op het ge kerm en geschreeuw van het slachtoffer toe gesneld. Terwijl men haar de noodige zorgen toediende, die eventwel zonder goeden uitslag bleven, ging de moordenaar heel rustig naar eenen gracht, ongeveer 80 centimeters diep en verdronk zich. Toen men aan hem dacht, was hij reeds een lijk.' Men kan oordeelen over de verslagenheid, die dit verschrikkelijk drama in de stad Thuin heeft teweeg gebracht. Het schijnt dat de moordenaar zinneloos was. Men schrijft uit Luik aan de Etoile Zooals reeds gemeld is bevindt zich Julie Raskart, wier naam zoo dikwijls voorgekomen is in den loop van het proces der gebroeders Pellzer, thans ir. de celgevangenis te Luik, ten gevolge van omstandigheden, die verdie nen meegedeeld te worden. Eenigen tijd geleden was Julie Raskart op zekeren dag afgestapt in het Hótel du Midi te Luik, nabij de statie van Guillemins, in gezel schap, zoo het schijnt, van een neef van den advokaat Bernayszij onderhield zich met hem over verscheidene incidenten betreffende het drama der Wetstraat. Eenige dagen nadien, begaf zich Julie Ras kart, die te Luik eene plaats zocht als kinder meid of gezelschapsjuffer, naar het Hotel du Midi om er te vernachtenzij sehreef zich in den boek der reizigers in onder den naam van .Maria Pirlot. Tijdens zij in dit hotel verbleef, werd, naar het schijnt, eene horlogie gestolen en de garpon van het hotel zou Juiie Raskart beschuldigd, hebben als zijnde de dievegge. Maria Pirlot werd aangehouden; zij loochende hardnekkig den diefstal die men haar ten laste legde, maar voor de policie en den onderzoeksrechter moest zij hare wezenlijke namen bekend maken en erkennen dat zij niemand anders was dan de gewezen dienstmeid van de echtgenoten Bernays. Juliè Baskart heeft verklaart dat zij haar naam. veranderd en die van Maria Pirlot aan genomen had, om te ontsnappen aan de droe vige vermaardheid die haar door het proces Peltzer gemaakt is De raadkamer van de rechtbank van eersten aanleg heeft, op het verslag van M. Louvat, onderzoeksrechter, besloten dat Julie Raskart, wegens diefstal niet kan vervolgd worden, en heeft haar verzonden voor de korrektionneele rechtbank, beticht van het dragen van een valschen naam. Hooger melden wij dat Julie Raskart voor de korrektionueele rechtbank moest verschijnen, onder beschuldiging van een valschen naam nangenomen te hebben. De betichte is veroor deeld tot 10 fr. boetezij werd onmiddeiijk in vrijheid gesteld. Zondag nacht, rond 2 ure,kwamen zeven personen in min of meer dronken toestand uit eene herberg op de Quai de la Batte, te Luik een hunner wilde eene wedding aan gaan om de Maas over te zwemmen, van den rechteroever naar den linken, en dan weer terug de wedding werd gedaan en de persoon in kwestie sprong in het water. Hij zwom in derdaad de Maas over, doch toen hij terug keerde verdween hij voor altijd te midden der rivier. Te vergeefs heeft men maandag heel den dag in het water naar hel lijk van den zwemmer gezocht. Honden. Er is tegenwoordig groote lief hebberij in honden van alle ras en slach. Dat is zeerwel te verstaan. De hond immers is een trouw dier, dat den mensch^vermaakkan verschaflen en hem van nut zijn. Wonderbare dingen zijn te verhalen, al van honden die door trouw of bijstand, den mensch de grootste diensten hebben bewezen. 't Is nu vooral in groote honden dat de lief hebberij verre gaat. Elke liefhebber zoekf, deq groolsten hond, gelijk in welk ras, In zake van grootte, schijnen de Ulmer doggen, de deensche honden en de newfound- landsche nu geheel onttroond. Een hongaarsehe reiziger, de heerZcecheriyi, die lang en veel in Azia heeft gereisd, heeft in Thibet een soort van honden gevonden die in schoonheid, pracht, kracht, getrouwheid en

De Denderbode | 1883 | | pagina 2