Nieuwe kieswet. "sterfgeval. Timmer- en Dakwerken Kaalspelop 'l gevaar van verworpen te worden.... Gebeurt het, dan zal 't vervloekte liberaal ministerie eene nederlaag leiden waarvan het zich niet ongedeerd zal oprechten en waaruit wellicht de zoo lang door 't volk gewenschte algemeene ontlasting wel zou kunnen voortspruiten. Als de nieuwe belastingen gestemd worden dan mag de werkman uitroepen Vaarwelborreltje Vaarwelkopje koffie Vaarwelpijpje tabak Vaarwelazijn en leve alle dagen water en pataten met zout Het was te voorzien dat het ministerie ten einde de radikalen te bewilligen om de schreeu wende nieuwe belastingen le stemmen, hen op zekere punten zou trachten voldoening te geven. Dit is wat dan ook gebeurt. Het minis terie komt een ontwerp van kieshervorming de Kamers aan te bieden 't welk min ol meer voldoening aan de radikalen zal geven. Indien deze laatsten hiermee niet te vrede zijn dan zal men hen 't verplichtend onder wijs toewerpen. Doch zal het baten? Dal zal de tijd ons leeren. Ziethier de nieuwe kieswet Art. 1Bij afwijking van artikels 2 3 en 3 3 der wet van 5 Augusli 1881 (kieswetboek), zijn kiezers voor de provincie en de gemeente, met ont slaging vau de cijnsbetaling 1° De tegenwoordige of gewezen ministers rn de Staatsministers t 2C De tegenwoordige of gewezon leden der wet gevende Kamers, de tegenwoordige of gewezen provinciale raadsheeren, de tegenwoordige gomeen- teraadsbeeren, en die welke een mandaat vervuld hebben van ten minste driejaien; .V De werkelijke, korrespondcerende en eereleden der koninklijke Akademie van wetenschappen, let teren,'schoone kunsten en geneeskunde; 4° De dragers van bet diploma van kandidaat, zonder onderscheid vau rang van exaam, of van doktor in wijsbegeerte en letteren, weienschappen, rechten, in geneeskunde er. heelkunde, van apothe ker, bekomen gelijkvormig de bepalingen der wet van 2» mei 1876 van kandidaat en veearts, van legatic-sekretaris, gclicencieerde in handelsweten schappen van bet Handelsgesticht vau Antwerpen, alsook de dragers van het uitgangsdiploma, ver leend ten gevolge van een exaam, aan de leerlingen die een vollediger kursus van middelbaar onderwijs van hoogeren graad gedaan hebben, gelijkvormig aan het programma der artikels 22 en 23 der wet van 1 juni 1850, in een openbaar geslicht van mid delbaar onderwijs. Worden gelijk gesteld met deze laatste reeks per sonen, diegenen welke met goed gevolg het iogangs- cxaam ondergaan hebben voor de openbare en bijzondere gestichten van hooger onderwijs, alsook voor de normaalscholen van den Staal. 5* De ingenieurs en onder-ingenieurs der mijnen en fabrieken (burgerlijke, mekaniciens en landbouw ingenieurs), de kondukleurs en kandidaten-konduk- teurs van bruggen en wegen en de bouwkundigen gediplomeerd in een nationaal geslicht van hooger onderwijs (openbare en vrije gestichten) de ge- breveloerde officiers der koninklijke of koophandels marine, gekomen uit de scheepvaarlscholen van Antwerpen of Oostende de dragers van het be- kwaamheidsdiploem afgeleverd door de hofbouw- scholen van Gent en Vilvoorde de dragers van het bekwaamheidsdiploom afgeleverd aan de leer lingen der nijverheidsscholen geplaatst onder hel toezicht van het gouvernement, na voltrekking van een volledigcn studiekursus de meestergasten of toezichters porionsder koolmijnen, sedort ten minste twee jaar in bediening, en in dezelfde voor waarden, de meestergasten der fabrieken of werk huizen, waar ten minste 25 werklieden gebezigd worden. 6° De dragers van het diploom vao geagregeerde professor bij het middelbaar onderwijs der twee giadeo en van lagere onderwijzer, bekomen in een ges/iebt van normaal onderwijs van den Slaat; 7* Dc in dienst zijude of gepensienneerde leden van het belgisch diplomatisch en konsulair korps; 8° Dc tegenwoordige en eere-magistraten van alle klas, do griffiers en adjunkl-griffiers der hoven, rechtbanken van eersten aanleg en van koophandel, der goedmannenraden (in vvcrkelijken dienst of gepensionneerd), de tegenwoordige of gepension- neerde griffiers der vredegerechten, de konsulaire rechters in dienst of een mandaat vervuld hebbende van ten minste twee jaren, de leden der goedeman- oenraden in dienst of een mandaat van ten minste drie jaar vervuld hebbende, de notarissen en kandidaten-notarissen, de avoués en de hussiers in bediening of buiten dienst; 9° De professors van universiteit en der openbare of vrije gestichten van hooger onderwijs, de pro fessors der atheneums, kollegien, bijzondere en normaalscholen, middelbare,landbouw-, nijverheids- en handelsscholen, ingesteld door den Staat, de provincie en de gemeenten, de professors der ko ninklijke akademie van schoone kunsten en konink lijke conservatoriums, de schoolopzieners van allen graad van het openbaar onderwijs, de gemeente onderwijzers, allen in werkelijken dienst of gepen sionneerd 10° De ambtenaars van den bestuurlijken dienst van den Staat, de provinciën of de gemeenten, alsook der instellingen die ervan afhangen, eene vaste jaar wedde genietende van ten minste I8C0 franks. De beambten van het burgerlijk huis des koning en dei- burgerlijke lijst, die der wetgevende Kamers en der rekenkamer, in werkelijken dienst of pepension- neerd, worden gelijk gesteld met de Staatsambte naars; 11° De officiers van 't leger en der marine van den Staat, in werkelijken dienst of gepensionneerd; 12° Üe officiers der burgerwacht in werkelijken dienst, of die ten minste drie jaren graad gehad hebben; 43° De bedienaars der eerediensten, als dusdanig eene jaarwedde genietende ten laste v3n den Slaat of pepensionneerd; 14° De gedekoreerden met het IJzerenkruis en het Hennneringskruis van 1830 de ridders der Leopoldsorde, in het jaar volgende op liet besluit van benoeming, de gedekoreerden met het bur gerlijk kruis of medalie, alsook de dragers der militaire, nijverheids-of landbouwdekoratie, afge leverd sedert ten minste twee jaar; 45° De laureaten der drie-en vijfjaarlijksche prijzen verleend door den Staal, der prijskampen uitgeschreven door de verschillende klassen der koninklijke akademie en door die van geneeskunde, der universiteitsprijskamperi en der algemeene prijs- pampen van het middelbaar onderwijs van lageren en hoogeren graad, zonder onderscheid der prijzen, accessiien of eervolle meldingen, die der prijskam pen ingericht tussclicn de leerlingen der hoogerc afdeclingen van dc lagere scholeu en van dezelfde afdeeling der scholen voor volwassenen (de titel voor deze laatste wordt vertegenwoordigd door hel cerlilikaal van bekwaamheid); do Liuroaten der groole piijskampen van toonzetting en van schoone kunsten (prijs van Roome) alsook de kunstenaars die, door beslissing van een jurij, dc gouden medalie bekomen hebben bij de driejaarlijksche tentoonstel lingen, ingericht 'tzij door den Staal le Brussel, 'l zij te Antwerpen, te Luik en le Gent door maat schappijen ter aanmoediging der schoone kunsten, met de geldelijke meêwerking van de gemeente en den Staal; 16° De tegenwoordige of gewezen leden der vol- makingsraden van hel hooger, middelbaar, lageren kunstonderwijs van den Staal 47° De leden van den hoogeren gezondheidsraad en der provinciale geneeskundige commissién, der midden-en provinciale commission van statistiek, van den hoogeren landbouwraad en der provinciale landbouwkommissiën, in bediening of die een man- daal van ten minste twee jaren vervuld hebben. 18° De leden der bestuurlijke bureelen van onder wijsgestichten van den Staal, der provinciën en der gemeenten, thans in dienst of dio drie jaren dienst tellen. Art. 2. Bij afwijking van dezelfde artikels hierbo ven aangeduid der wet vau 5 augusli 1881, zullen daarenboven kiezers zijn voor de provincie en de gemeente, onafhankelijk van alle voorwaarde van cijns, diegenen welke, na gedurende zes jaren en lot den ouderdom van twaalf jaren ten minste, de volledige klassen gevolgd le hebben van eene open bare of vrije lagere school, ingericht gelijkvormig aan het programma der wet van 1 juli 1879, of de gene die, na gedurende vijf jaren en tol den ouder dom van ten minste twaal jaren en de volledige leer gangen govolgd te hebben van dc voorbereidende afdeeling cn van het eerste jaar eencr openbare ol vrije middelbare school, ingericht volgens het pro gram der wet van 1 juni 185n mei goeden uilslag een exaam zullen ondergaan hebben over de onder werpen en in de voorwaarden hierna bepaald. Het tijdverloop van zes en vijf studiejaren zal kunnen gebracht worden op vijf cn vier jaren, ten voordeele van degenen die zullen bewijzen dat zij gedurende twee jaren de leergangen gevolgd hebben Van eene openbare of vrije school voor volwassenen, waarvan het program de onderwerpen bevat bepaald door artikel 6 van het koninklijk besluit van 1 sep tember 1866. Art. 3. Het exaam zal gedaan worden over het geheel der onderwerpen als verplichtend bepaald door het artikel 5 der wet van 1 juli 1879, ter uit zondering der beginselen van toekenkunst, der ken nis van de meetkundige vormen, der natuurlijke we ienschappen, der gymnastiek en van den zang. Art 4. Niemand zal toegelaten worden tot dit exaam, zoo bij ten minste niet 18 jaar is cn door een sehoolccrlificaat bewijst, dat hij. gedurende den lijd bepaald door artikel 2, de klassen gevolgd hetfl van een openbaar of vrij gesticht van lager of middelbaar onderwijs Art. 5 De certifikaten van schoolbezoek zullen afgeleverd worden door de oversten of bestuurders der onderwijsgestichten en zullen behoorlijk moeten gelegaliseerd zijn door de gemeenteoverbeden der plaatsen, waar zich de bezochte gestichten bevinden. Zij zullen melding maken van de onderwerpen en vau den graad van onderwijs door eiken leerling ontvan gen, alsook van den duur zijner studies. Art. 6. Zullen niet tellen als schooljaren, die tijdens welke afwezigheden van een leerling, alles samengenomen, gelijk staan met meer dan honderd dagen, de reglementaire verlofdagen en vakanties niet inbegrepen. Art. 7. De bestendige deputaties maken elk jaar, van 1 tot 10 december, de lijst op der vrije gestich ten van lager en middelbaar onderwijs, die aan de vereisohlen dezer wet voldoen door hunne inrich ling. De openbare gestichten zullen van rechtswege ingeschreven worden. Artikels 8 tot 21 bevatten verschillende voor schriften over het opmaken dier lijsten en der certifi katen van schoolbezoek, het in beroep gaan tegen de inschrijvingen, de straffen die op vervalschingen zullen toegepast worden, enz. enz. Art. 22. De examen voorzien in artikel 2, zullen plaats hebben elk jaar, in den loop der maanden april en november, in de kantonhoofdplaatsen. Art. 23. Het exaam zal uitsluitend schriflelings gebeuten. De vragen zullen bij trekking aangewe zen worden, bij middel van een vraagboek opgemaakt door bet departement van openbaar onderwijs en omvattende het geheel van elk leervak. De trekking der vragen zal plaats hebben door de zorgen van den jury, in openbare zitting en in tegenwoordigheid der kandidaten. Art. 24. Er zullen vijf punten toegekend worden aan elk der acht vakken van hei exaam. Niemand zal anngenomen worden, zoo hij niet ten minste de drie vijfden bekomt van het cijfer maximum der punten op al de onderwerpen (27 tot 45). Art. 25 De jury zal samengesteld zijn uit drie leden, aangeduid door den minister van binnenland- scbe zaken den kanlonalen schoolopziener V3n het jager onderwijs van den Staal, een hoofdonderwij zer of bestuurder van eene middelbare school v3n het openbaar onderwijs cn een hoofdonderwijzer of bestunrder eener vrije middelbare school. Zoo er verscheidene jurys noodig zijn, zullen zij samengesteld zijn uit twee hoofdonderwijzers van openbare scholen en een hoofdonderwijzer vau eene vrije school. Art. 26. De aangenomen kandidaten zullen een diploma ontvangen, geteekend door al de leden van den jury en waarin bewezen wordt dat zij aan het exaam "voldaan hebben. De inschrijving op de kie zerslijsten voor de provincie en de gemeente zal geschieden op voorlegging van dal diploom. Art. 27, 28 en 29 bepalen de voorwaarden in welke er tegen de beslissing van den jury kan in beroep gegaan worden. Art. 3f. Na drie vruchlelooze pogingen, mogen de afgewezen kandidaten geen nieuw exaam meer eischen. Art. 31. Groepen van algemeene kiezers, ten getalle van ten minste vijf en-twintig, mogen een getuige bij den jury afveerdigen. De getuigen hebben het recht kennis te nemen van de antwoorden der kandidaten en de beraadslaging van den jury bij te wonen, doch zonder er le mogen aan deelnemen. OVERGANGSCHIKKINGEN. Art. 32. De personen die hunne studiën geëindigd hebben, vöör liet in voege brengen der tegenwoor dige wet, kunnen gedurende de vijf jaren die op de afkondiging zullen volgen, bewijs leveren van hunne studiejaren van lager of middelbaar onderwijs, hetzij bij middel van cerliflkalen afgeleverd door dc over sten der onderwijsgestichten, 't zij door gelijkvor mig erkende extrakten uit de registers dier gestich ten, of, bij gebrek aan die stukken, door verklaringen geteekend door vijf personen, die hunne burgerlijke of politieke rechten genieten. Art. 33. De personen, die zulke bewijsschriften niet kunnen leveren, zullen gedurende dc eerste vijf jaren, zich mogen aanbieden voor het exaam, doch zij zullen slechts aangenomen worden wanneer zij de 4/5 van het totaal getal punten bekomen. Art. 34. De dragers van het diploma van univer- siteilsleerling, ingesteld door de wet van 1849 of van het diploma van gradué en-lettres, worden gelijk gesteld met de personen, die een volledigen kursus van middelbare studiën gedaan hebben, en worden kiezers voor de provincie en de gemeente. Garde Comielt. Het stuk speelt in de zaal van den staf der Komieke Garde, op 't Gebiedltuizeke. De hooge overheden in grooten tuniek zijn vergaderd onder voorzitterschap van M. den Golonel, bijgestaan door de majors Mil en Nantje als assessors, en Studiosus als sekretaris. Zijn verder nog aanwezig de heeren Doctors CharelCamiel en Frans. De ziltingwordtgeopendom9uren 'savonds. Colonel. Mijnhueren, gij kent het doel onzer bijeen komst wij moeten overgaan tot de plechtige installatie van onzen nieuwen doktor en ook tot de overlevering aan den nieuwen titularis van de veld-apottiekcrij bevattende de medi camenten en ook 4c heelkundige werktuigen. Deze kist was toevertrouwd aan de zorgen van den aftredende» doktor, M. Jefke die op't oogeublik afwezig is(Onverduldig). Ik weet niet w aar hij mag verblijven Ik stel dus voor eenige oogenblikken te wachten Colonel. (tot major Stil). Ehwel hoe vindt gij den voorstel van den kapitein uit den Zwarten Hoek om aan onze muzikanten 'nen nieuwen tuniek te bezorgen? Honderd franks voor mij 50 frs. voor de major 25 frs. voor de kapiteins en 15 en 10 frs. voor de luitenanten Maj. Mil. Ik vind het nog al vet, zooveel te meer daar wij niets trekken. Maj. Nantje. Vet'k gelooft wel... Het ware nogthans onvoorzichtig voor ons dien voorstel niet te aanvaarden de slimme siroopman is in staat, uit eigene beurs, eenen tuniek voor 't muziek te koopen om zich populair te maken bij de garde komiek. Wij mogen ons niet laten foppen, ge weet wel dat er bij dien vreemde vogel niets gebeurt ten zij met rijpen overleg en vooruitzicht. Maj. Mil. Ge klapt gij gemakkelijkmaar onder de officieren wordt er gespookt en ik beklaag den trommelaar die zal gelast zijn met 't geld op te halen, 't Zal wéér zijn zoo als vroeger Mon mari esl h sa le(on de musique. Ga licm vinden naar de statie hij lost daar arduin, t a Ik betaal voor hem niets meer hij krijgt zijne preé, en hij kan zien dal hij er meé kome.A/es fits sont a la fabrique de bonpapa. Zijl ge daar wéér met die klodde van de garde civiek p «Ge meent gijlen zeker dat ne mensch nen ezel heeft die geld schijtenz. enz. Tok tok tok (aan de deur). Colonel. Entrez(stillekens nu gezwegen). De Kaas Vogeleer. M. de Colonel, 't is M. Jefke Colonel. Dat hij binnen kome. M. Jefke. (Rondloerende). Bonjour, Messieurs Excuseert dat ik u heb laten wachten eene dringende zaak bad mij naar de fabriekplaats geroepen. Studiosus. Ertiche Ertiche Ertiche Maj. Nantje. 't Is beniesd Colonel. M. Jefke, vooraleer over te gaan lot ons dagorde kan ik niet mankeeren.... van u te feliciteren, enfin.... ik wil zeggen, u te bedanken over de groote diensten die gij hebt bewezen aan onze groote nationale instelling, de Garde CiviekHet werk onzer doktors is niet gemakkelijk zoo wekelijks in den zomer de conditie van Madou en Trochu onderzoeken, enz.... MerciMaar wij hadden nogthans gehoopt dat het kruis van 't Leopoldsorde aan M. Jefke den moed zou gegeven hebben zich blijven te slachtofferen. Hij heeft er anders ovcrgeoordeeld en het spijt ons waarlijk!.. M. Je/ke. Ik ben zeer gevoelig aan de woorden van M. den Colonel, tk heb een oogenblik getwijfeld of ik een nieuwen termijn zou aannemen of niet, en dit juist omdat de kwaSton gen zouden kunnen zeggen hebben, dat ik het kamp verlaat omdat ik mijn doel heb bereikt. Doch ik heb gedacht dat het niet betaamde dat mannen van mijnen ouderdom bij de garde civiek blijven, zooveel te meer dat er hier geene jonge doktors ontbreken ze loopen u omverre in de straat. M. Charel wordt rood, schudt het hoofd en maakt gebaren alsof hij w ilde antwoorden. Colonel. Mijnheeren, Maj. Mil doet opmerken dat het reeds laat wordt,en vraagt dat men zou overgaan tot't dagorde. M.Frans. 'k Geloor 't wel'k hoor zijue hanen al kraaien M. Camiel. Colonel, eene vraag moeten de doktors zich op eigene kosten den nieuwen tuniek bezorgen of wel worden ze bij de muzikanten begrepen Colonel.Wat bij de muzikanten Wel, nom de mille pattat waar zullen wij al dat geld bijeen trommelen Wij zullen at last genoeg hebben om onze serenadegevers behoorlijk uit te dosschcn.... Wij hadden gedacht dat de be zoldigde officieren hunne jaarwedde zouden willen afstaan, maar 't schijnt dat eikendeen daar niet in valt, en Studiosus. Ik vind dat dc onkosten der kleedij van de muzikanten door alle de officiers moeten gedragen worden, de doktors bijbegrepen. De bemiddelden moeten 't grootste deel betalen. (Hevig.) Ik ben oprecht verontweerdigd dat een offi cierenkorps bij 't welk men verscheidene rijke jongelingen lelt, van eencn burger, van eenen nederigen pennelikker, eene bezoldiging van 300 frs. durft afbedelen, voor de welke hij van 's morgens tot.... Colonel. Bedaar u.... Laat ons daarover voor t oogen blik zwijgen.... Studiosus. Wel als elkeen zijn deel niet wil betalen, wel dan is 't muziek naar den sjs En wat mij betreft 't legioen zal zoo goed manheeren op nen roub doub doub, als op nen ri di n' di ri prolprol prol Colonel. Zwijg er nu van.... Caan wij tot ons dagorde over. Ik begin met doktor Frans geinstalleerd te verklaren..., Tamboer-major, breng daar eens die blikke doos. Kaas Vogeleer. Voila M. de Colonel.... Is er nog iets ten uwen dienst? M. Jefke. (de doos openende.) Ik heb altijd dc meeste zorg gedragen voor onze vetd-apotliekerijConfrater, gelief le onderzoeken of alles in regel is ziethier eene schaar, groote en kleine lancetten, de tangen, eene zaag, een hamer... eene lavementhuis...., alles proper en net Wij hebben gelukkiglijk tot hiertoe alle die wreede snij- en kerftuigen niet moeten gebruiken onze chirurgijn heeft zijn kruiske ge makkelijk verdiend. M. Charel schudt het hoofd en schok schoudert. M. Jefke. (voortgaande.) Ziethier de Deschjes met medi camenten Yinaigre de Bully.... Eau de Cologne.... Poudre de riz.... Een potje zoet vet.... Een doosje Licopode-poeder.... Een pak ameldonck.... Verder de lleschjes met rhubarber- en anijssiroop, glucose, orgeat enz. Enfin, hier is een pakje met oud lijnwaad, eenige nagelschrooikens. eenige breukbandjes, en.... M. Frans. Waarom al dien prul 't gelijkt wel aan een kinderkorf Colonel. Er moet van alles in zijn. Mijnheer Nu bezon- derlijk met die jonge officierkens kan men niet te voorzichtig wezen, 't Is, ge begrijpt, dat men na de exercitie die gastjes aan hunne mama moet terug dragen wel uitgevierd en gepoei erd zooals men ze des morgens uit de handen van de kinder meid ontvangen heeft. M. Frans. Compris, mon Colonel.... Maar als 't zoo is dan ontbreekt er nog 't een en 't ander...lkzie geeneflesschen, geene biberons, geene witte humstwortels enz., enz., al zaken die zeker onmisbaar zijn, wanneer de kinders vermoeid en lastig worden. Colonel. Wij hebben ongelukkiglijk geen krediet in ons budjet om ons die voorwerpen aan te schaffen.... Studiosus. Pardon mon Colonelgij vergeet dat wij, sedert 2 jaar, een krediet van 200 frs. hebben voor aankoop vanmuziekinstrumenten.... Ehwel Colonel. G'hcbt gelijk!.... Koopt dan een dozijn biberons bij den Blikken M. Frans. Neg eene kwestie, M. de ColonelZijn die jouge officieren gevaccineerd Colonel. Wat komt dat hier nu te pas M. Charel. 't Is te zeggenGij neemt voorzorgen waardig van eene aehterw aai sier, en gij acht het onnoodig dat er over de vaccinatie gesproken worde.... Ik stel, als legioen-doktor> voor dat alle de nieuw gekozene officiers gevaccineerd worden] M. Camiel. (Misnoegd.) Weeral kosteloos zekerEn waar zult gij al die stoffe gaan halen Y Met die eenige gevallen van pokziektc is er voor 't oogenblik geen menschenstoffe in de stad te vinden. M. Charel. Dat is 't minste der zaak men neme die- renstof.... Colonel. DierenstolDierenstofGe lacht er zeker mefi Zal dit geen slechten invloed hebben op 't karakter onzer officieren M. Charel. Wat zou 't wel M. Camiel. Ik ben van een gansch ander gevoelen groote doktors van Parijs beweren dat men aan 't karakter van den mensch kan zien of hij met menschenstoffe of met dierenstoffe gevaccineerd werd. Men kan zelfs onderscheiden met welke dierenstoffe of 't is van eene koei, van een stier, van een os, van een ezel, van een varken, zelfs van een kie ken Ik stel dus voor stoffe van de koei te gebruiken om onze jonge offcierkens te vaccineeren. Dc aard der koei is zacht cn.... M. Charel. Eene koei is te veelge kunt er geheel da Garde civiek meö gerieven. Maj. Nantje. Neemt dan eene geitik weet eene zoo schoone staan een lief, een allerliefst beestje. M. Je/ke. Mijnheeren, ik mag mij met uwe zaken niet meer bemoeien.... Doch luistert naar mijnen laatsten raad.... In den naam der logie, neemt toch geene. geit.... Maj. Nantje. Waarom niet M. Je/ke. Luiftertde geit en de bok z(jn zuster en broer, ziedcwel en de beste geit heeft toch wat bokken bloed in 't lijf.... En, ik vind dus dat de uitvoering van het voorstel van Maj. Nantje, het officierenkorps zon kunnen bloot stellen aan verbekt te woiden op zeer korten tijd.... En, ge weet, er loopen Marintika al bokken te veel in de stad Op gepast dus M. Camiel. Ehwel dan blijft er niet over dan een der jonge officieren te vaccineeren en met die stoffe later de ande ren te bedienen. Colonel. Ja maar indien de invloed der stoffe zoo groot is, let dan toch wel op, wie gij verkiest oor er stoffe van te ne men. Het moet zoo iemand zijn: zacht van aard en karakter en beleefd, zoodanig dat wij toch alle die droeve en grove moeielijkhedcn der verlcdene week nimmer ontmoeten Maj. Mil. Neemt den droeve, hij mag toch wel iets doen voor al 't kwaad dat hij ons veroorzaakte.... Colonel. De jonge is nog al zachtaardig, maar toch te droef.... te veel droef!.... G'en kunt toch ook al geene treuri ge wilgen van onze officierkens maken Maj. Nantje. Pakt Al/redje van de kiekenmerkt Kunt nu een zachtmoediger, un jeune homme plus innocent vinden Colonel. Innonccnt 'k gelooft wel't is dien feilen officier die zich onlangs naar den Osbroek liet zenden om er achter de a flieramuis met 20 eiérs te gaan zoeken die op eenen kopboom zat te broeien Trop innoncent pour faire mort, zei Nolle zaliger... Laat ons daar om de liefde der garde civiek met aankomen ze zijn al kinderachtig genoeg Maj. Nantje. Maar waarom zoo lang gezocht Neemt Zanderke Hij is zacht als een lam goed als kramiek Zoet als melk flinks, welgemanierd en delikaat opgebracht Enfin, eerste soort Colonel. Is er geene oppositie Aangenomen dus.... M. Frans. Goed nu, maar waar zullen wij de officier kens vergaderen eens dat Zanders pokjes zullen opkomen M. Charel. Ik doe de kinders die moeten gevaccineerd worden, bij de vroedvrouw Bina vergaderen M. Frans. Ik stel voor. als lokaal, de kakschool N° 1, rechtover de wip van St. Sebastiaan. Colonel. Aangenomen Allons wij zijn dus 't accoord op alles Heeren, Doktors, ik twijfel niet of gij zult ons een uitgele- n oflicierenkoips bereiden. (Binnen's monds.) Ik heb het altijd gezegd dat het best was van effenaf eerste jongelingen te nemen in plaats van die oude miskweekte onbeleefderikken. Dc jongen kan men naar zijn handje kweeken .[(Zich het v oor hoofd afdroogende.) De toekomst der garde civiek is te Aelst gered en verzekerd! Zoo sprak de Colonel en de zitting was ge heven. (Sergean t Vogelen schrik.) Zekere liberale dagbladen blijven altijd be weren dat bet tekort niet veroorzaakt wordt door den schoolstrijd, maar wel door bet ver lies dal 't gouvernement sedert jaren doet, aan de exploitatie der ijzerenwegen. Dl. Olin, minister van openbare werken, komt aan de liberale schrijvelaars eene klare en duidelijke logenstraffing toe te dienen. Er is geen tekort op de exploitatie der ijzerenwegen, zegde M. Olin donderdag in de Kamer. De ijzerenwegen brachten gemiddeld 4 ten honderd op. Van 1855 tot 1881, beeft de rekening der spoorwegen, alle kosten en lasten betaald, een boni gelaten van 52 millioen. Dus is't de schoolstrijd, dien bet tekort ver oorzaakte! Dat schijnt ons onbetwistbaar Cliatlioliek. onderwijs. Kieszaken. Een arrest door de Eerste Kamer der eerste sectie van het Beroepshof van Brus sel onlangs uitgesproken, houdt in De Director eener vrije school mag zich deper- soneele belasting van het schoolgebouw aanrekenen. Twee andere arresten zeggen De vrije onderwijzer door een schoolcomiteit be taald, heeft het recht zich het personeel aan te re ken van het schoollokaal waarin hij zelfsniet woont en waatwan hij geen eigennaar is, alsmede van liet school gemeubelle. Te Korti ijk is godvruchtig overleden, na eene langdurige ziekteen in den ouderdom van 64 jaren, de Eerw. Pater De Trogh, oud-supe rior der Paters Jezuïeten aldaar. Vroeger luid hij ook de huizen zijner Orde bestierd te Lier, M echel en en Oostakker, en deze laatste jaren verbleef hij te Aelstde gedachtenis van dezen godvruclitigen en ieverigen kloosterling zal lang in zegening blijven. GETERDE KARTONS, GEGALVANISEERD PLAAT IJZER, Zink, Dakpannen, Schaliën, Bekleedingen voor vochtige mu^en. J DE FONTAINE, 84, Noorder- aan, te Brussel. Programma van *t Concert welk op Zondag 10 Juni om 11 5 4, op de Graanmerkt zal gegeven worden, door bet Fan- farenkorps der Troepskinderenschool 1. En avant Marche Ereketis. 2. Petite Berceuse Van Elewyck. 3. Pluie de perles, Polka pour piston Muldermans. 4. Helène, Mazurka Strauss. 5. Adresse, Polka Kneglel. 6. Court et Bon Calot. Morgen Zondag, 10 Juni, om 2 4(2ure namid dag, Groote Kampstrijd. ALLERHANDE NIEUWS. Gisteren vrijdag, rond 11 uren voormiddag, is te Erembodegem wijk Terjoden, de herberg De Pelgrim. met viereraanhangende woon huizen de prooi der vlammen geworden. Het grootste gedeelte der meubels en kleedingen, als ook 't hoornvee zijn kunnen gered worden. De gebouwen zijn de eigendom van Petrus Van Guciit, baas uit de Pelgrim. 29 personen wier den door deze ramp op straat gezet, waaronder een werkmansgezin bestaande uitmanen vrouw en 8 kinders. De Schade is zeer aanzienlijk. Alles was tegen brandgevaar verzekerd. Een vijltigtal tabakfabrikanten van Brus sel en uit al de steden van het land, hebben zich dijnsdag ten 2 ure namiddag vereemgd in het lokaal Café des Boulevards, waar zij zeer lang de nieuwe belasting op den tabak bespro ken hebben. Er werd besloten, ten gevolge eener bespreking, die bijna twee uren geduurd heeft dat, daar de invoerrechten op den tabak in bladeren van 20 op 100 Ir. per 100 kilos gebracht is, de fabrikanten den prijs per kilo gram rook-, snuil- en roltabakmet 80centimen zullen verhoogen. Er is nog geen besluit ge nomen voor de sigaren maar hel is zeker dat de prijs met een centiem per stuk zal verhoogd worden, dat is 10 fr. per 1000. Nieuwe mee tingen zullen nog in verscheidene steden gehouden worden. Verscheidene dagbladen hebben reeds gemeld dat men te Brussel een bediende be noemd heeft, om in elke straat de namen van al de personen op te schrijven die zich tot nu toe aan den dienst der burgerwacht hebben weten te onttrekken. Dit werk is reeds hall geëindigd. Men zal verscheidene duizende nieuwe wachten vinden en een of tw6e legioe nen kunnen samenstellen. Hetzelfde heelt men eenigen tijd geleden te Luik gedaan, en men heeft er drie duizend geknipt. De laatste bulletijn van de Koninklijke Belgische Maatschappij van Aardrijkskunde, geelt de volgende bijzonderheden over de twee nieuwe expeditiën ingericht door de Afrikaan- sche Internationale Vereeniging De Alrikaansche Vereeniging heeft twee nieuwe expedities naar Midden-Afrika gezon den de eerste is den 5 meert ingescheept naar Liverpool, waar eene stoomboot hun wachtte om hun naar de monding van den Congo te voeren. De expeditie, waarvan luitenant Van Kerk hoven, adjunkt van den staf van het 1" linie- regiment, de overste is, bestaat uit de onder- luilenant van de artillerie, M. Librechts, een eugelsch scheepskapitein, een bongaarsch luitenant, een onder-officier der artillerie en een duiisch geneesheer. Deze laalste zal M. Librechts vergezellen, die hen zal verlaten, zoodra de reizigers den voet zullen gezet heb ben op den afrikaanschen grond. Luitenant van Kerkhoven vervangt den oos- tenrijkschen majoor, van wien er in den tijd in de dagbladen veel gesproken werd, en met welke de vereeniging in onderhandeling ge weest is. Eene andere expeditie is zondag 1 april uit Brussel vertrokken, naar dezelfde bestemming. Zij was samengesteld uit'M.Theodoor Wutmar een jongeling geattacheerd aan het algemeen konsulaat van Zweden et: Noorwegen, le Brussel van M. Etten Sundvalson, officier der marine in Zweden, en een onderofficier van het belgische leger. Men leest in een nederlandsche korrespon- dencie van het fransch dagblad le Parlement Ik heb dezer dagen, in eene nederlandsche korrespondencie van een zwitsérsch dagblad gelezen, dat de koning der Belgen, moede van uitgaven te doen zonder vergeldingen voor de ondernemingen van Stanley, niet kwaad zou zijn te kunnen atzien van ondernemingen, die hem tot heden toe nog niets dan opofferingen gekost hebben; men voegde er bij dat de inter nationale belgische vereeniging, waarvan hij de ziel is, iemand zoekt die de reeds gestichte statiën en het matei iaal koopen wil. Mijne bij- zondereinlichtingen en uit goede bron vernomen laten mij toe dezebeweeringeiitelogenslraffen. De koning der Belgen, is, integendeel, meer dan ooit bezield met 'l gedacht de beschaving in Midden-Afrika te doen invoeren. Nederland verliest geen tijd het heeft drie sloepen te Londen doen maken thans heelt het reeds zeven sloepen die de verschillende gedeelten van den Congo bevaren. M. de baron d' Anethan, senatuur van Thiclt, is vrijdag laatsleden door eene geraakt heid getroffen. He toestand van den achbaren zieke is echter sedert dien merkelijk verbeterd. Het schijnt dat liet in de gemeente Meer- donc't de gewoonte geworden is, wanneer de landlieden zich in slechten toestand bevinden, dat zij hunne woningen in brand steken, om er de verzekeringspremie van te bekomen. Ten gevolge der zware lasten die sedert drie a vier jaren op den landbouwdrukken, kunnen die arme lieden hunne schuldeischers niet meer voldoen. Liever dan, bij gebrek van hunne belastingen te betalen, door den deur waarder hunne meubelen ie zien verkoopen, steken zij er bet vuur aan, om de verzekerings premie te trekken. Die gebeurtenissen zijn een der treurigste bladzijden van dezen lijd, zegt het Fondsenblad. Verscheidene onderzoe ken zijn uit dien hoofde door het parket van l Gent begonnen. J Tijdens het verblijf te Namen van de graaf en üe gravin van Vlaanderen, beeft deze laatste een bezoek afgelegd in het klooster der Zusters van O.-L.-Vrouw na de relikwiën vereerd te hebben is zij neêrgeknield en beeft gebeden voor het graf der stichteres, de eerw. moeder Julie Billiart. Ü<e gravin heeft insge lijks de tentoonstelling bezocht van de voor werpen bestemd voor de arme kerken. Zij is vertrokken na de religieuzen hartelijk bedankt te hebben voor hel gulhartig, onthaal. Eene gruwelijke misdaad is te Gaurain gepleegd. Üe jachtwachter van den notaris Lehon, stond met zijne twee kinderen te spreken op den dorpel zijner woning, toen zij eensklaps door geweerschoten getroffen wer den. Üe slachtoffers hebben den tijd niet ge had hunne aanranders te herkennen. Een der kinderen, oud 6 jaar, werd op den slag gedood. Üe vader en het andere kit.d zijn ernstig ge wond. Men schrijft de drijfveer van dien lallen aanval toe, aan de wraak der wildstroopers. Even als te Antwerpen hebben de wissel- agenten te Luik eene bijzondere kommissie benoemd, samengesteld uit drie leden, gelast met liet onderzoek van het ontwerp van belas ting op de mobiliaire weerden en de wisselo- peratiën. Deze kommissie is bij hoogdringend heid dezelfden dag bijeengekomen en aan eene nieuwe vergadering, die den 4 dezer plaats bad, heeft zij haar verslag getoond, dat met eenpa righeid van stemmen aangenomen werd. Men heeft daarenboven madatarissen benoemd,' die zich naar Brussel zullen begeven, om met de andere algeveerdigden der Beurzen van het land, de petitie gereed te maken die aan de wetgeving zal gezonden worden. Eenige spreekwoorden over de vrouw,.Men moet eene vrouw veeleer met de ooren dan met de oogen kiezen. Men moet meer de goede faam dan de schoonheid in aanmerking nemen bij haar, welke men tot echigenoote, wil nemetr Enkel op de schoonheid zien in de keus eener echtgenoote, dit is, gelijk koningin Olympyas zeide, willen trouwen voor de oogen, of, volgens de uitdrukking van Corneille, een gelaat trouwen. Lamothfc le Vayer zegt dat de slaap welken God onzen eersten vader overzond, op het oo genblik dat hij hem eene gezellin wilde geven, eene waarschuwiing is om ons van ons gezicht te mistrouwen en eene vrouw le nemen met gesloten oogen. De tong der vrouwen is hun zwaard, en zij laten fiet niet verroesten. Spreekwoord, dat wij ontvangen hebben van de Chineezen, die zich overigens bij zulke schels over de onmatigheid der vrouwelijke long niet bepalen, want een hunner klassieke boeken stelt liet vervelend vrouwengesnater onder het getal derzeven oor zaken van echtscheiding, welke de mans kun nen voorgeven om zich van hunne vrouwen te ontmaken. Wanneer eene vrouw afscheid neemt van het gezelschap, is haar bezoek nog slecht halfgeëindig. Het is een wezenlijk en dagelijks vernieuwd leit in eene gezelschapskamer dat, wanneer eene dame opgestaan is om uit te gaan, zij toch nog blijlt, en zonder haren zele 1 le hernemen, het gesprek voortzet gedurende een tijdverloop dat haar bezoek minstens verdubbelt. Maar waarom handelt zij aldus Is liet omdat zij hoopt dat hare gezellinnen, haar ziende recht staan en gereed om te vertrekken, minder on geduldig zullen zijn om haar het woord te ont nemen? of wel, omdat zij er op telt dat deze houding, meer gunstig aan de ontwikkeling barer lichaamelijke voordeelen in de tentoon stelling barer redenaarstalenten, beter op haar de blikken zal strekken Men kon beide redens aannemen, vooral bij eene schoone vrouw want deze is er op uit te schitteren door de bevaligheid barer houding, delieltalligheid harer bewegingen, de sierlijkheid hater gebaren, het vuur harer oogen en de levendige uitdrukking van haar gelaat. Niet alleen wenscht zij dat men haar hoore spreken, zij verlangt tevens dat men haar zie spreken.

De Denderbode | 1883 | | pagina 2