Kaaispil op 'I Esplaiiatleplein. agenten der concessiehebbende maatschappij niet op den eigendom komen. Zij moeten maar weten hoe zij de draden kunnen spannen, zonder op het dak te komen van het huis, waarover de draden moeten loopen, en waar van de eigenaar of de bewoner, hun de ge vraagde toestemming niet wil verleenen. Ziethier, wat de minister van openbare werken, M. Olin, daarover in de Kamer ver klaarde «Wij vragen enkel dat men de draden boven de private eigendommen late loopen. Stemt de partikuliere er in toe het werk te vergemakke lijken door de werklieden bij hem binnen te laten, des te beter. Doch zoo hij er zich tegen verzet, zal het werk op eene andere wijze langs de naburige eigendommen moet geschie den, zoo niet zullen de draden niet gespannen worden. De eigenaar heeft het recht te bouwen, planten en den staal der plaatsen te wijzigen, zooals hem goeddunkt. De concessionnaris, verwittigd van die wijzigingen, zal op zijne kosten, binnen de acht dagen al de noodige maatregelen moeten nemen, opdat de eigenaar- vrij gebruik zou kunnen maken van zijn recht. Deukt een eigenaar te klagen te hebben over het spannen van netten over zijn eigendom, ziethier wat artikel <3 van het lasthohier be paald De minister van openbare werken heeft 'het recht ten allen tijde veranderingen te gebieden aan de inrichtingen van het gecon- qcdeerde net, wanneer die veranderingen hem schijnen vereischt te worden door het belang der private eigendommen, de openbare veilig heid of den dienst van den Staat. Het bestuur voert ambtswege de noodige maatregelen uit, op de kosten van den con cessionnaris, zoo deze niet aan het eerste bevel der overheid voldoet. M. Olin zegde daarover het volgende «Ver onderstellen wij een oogenblik dat de draden te talrijk zijn, dal men ongevallen te vreezen heelt het bestuur is dan gewapend. Dat de eigenaars van serren, de liefheb bers van hoven en zeldzame planten, de blee- kers, enz., zich dus lot het bestuur wenden, en hunne grieven uitleggen. Melden wij nog deze verklaring van den minister Ik geloof dal het behoorlijk is eene voor- afgaandelijke verwittiging te geven aan al degenen, welke het leggen der draden kan aanbelangen. Die handelwijze zou alle moeie- lijKheden terzijde stellen. Het is in liet belang der concessionnarissen dien weg te volgen, want zij zullen zich aldus meer dan eenreklaam besparen. Wij hebben voor de partikuliere besluiten van machtiging of het algemeen besluit, te nemen in uitvoering der wet, alles voorbehou den wat de formaliteiten betreft welke de concessionnaris moet vervullen. De Deserve. Wij vernemen, zegt de Eloile, dat een voor ontwerp van inrichting der nationale reserve, geautografeerd is op zeven exemplaren en aan elk der leden van het kabinet gezonden, opdat zij in den aanstaanden ministerraad er hunne opmerkingen zouden over inbrengen. Het ontwerp zou nog vöör het einde van den wetgevenden zittijd neergelegd worden. 1864-1883. In 1864 zegde MFrère tol de Kamer Als'er in het land eene groote en invloed- rijke radikale partij bestond, die zich met de liberale verbroederd had die het land wilde ten ondersten boven werpen die in orga- nieke wetten de gewichtigste veranderingen wilde brengen die zich met onze politiek, met onze daden vereenigde, wat zoudt gij zeggen van dergelijke ondersteuning? Zoudt gij niet uitroepen Er is daarin een wezenlijk gevaar voor het land In 1885 is dit alles zoo, gelijk M. Frère het in 1864 veronderstelde hij, M. Frère bukt zelfs diep, heel diep, voor de radikale partij en vraagt nederig hare hulp. Is die toestand in 1883 nu geen gevaar voor het land gelijk in 1864? Volgens een liberaal blad heeft M. Frère een hof op kleinen voet, zoo aanzienlijk dat het zoo wat een half millioen per jaar aan 't land kost. Waarom geelt dat liberaal blad over dat gees tige punije, niet wal breeder inlichtingen De Chronique zegt dat de voordracht der belastingen eene fout is. De kortste gekkig heden zijn de beste, voegt het blad er bij; men men trekke dus puur en simpel die ontwerpen ifi. Het aandringen op de stemming van die wet ten zou, zegt nog de Chronique, het verraad zijn van de belangen van 't liberalismus HANDEL EN NIJVERHEID. Tuinbouw. Een vijand van de kerseboo- men is dezer dagen te Camp, aan den Rijn, ontdekt. Het is een zwart kevertje, dat gaten boort in de stammen der kerseboomen, en er reeds een aandeel doet sterven. De kever door boort den stam tot op het merg, gaat, zoodra hij daaraan komt, terug en begint een weinig verder zijn vernielingswerk opnieuw. Zoo wordt de boom, door de meestal zeer talrijke insekten, zoo vol galen gemaakt als eene zeef en sterft weldra. De gaten zijn ongeveer zoo groot als een speldekop. Te Boppard heeft hei insekt zich opk reeds vertoond. Onder Zee door. Onze lezers weten dat de groote oorzaak waarom de tunnel onder het Kanaal niet wordt voortgemaakt, de vrees is van zekere generaals, dat de onderzeesche weg wel eens een doortocht zou kunnen leve ren aan een franseh leger. De voorstanders van den tunnel trachten op allerlei wijze te betoonen, dal dergelijke veronderstelling eene dwaasheid is, dal Engeland alle middels in handen heeft om eenen inval van wege Fran krijk langs den tunnel af te weeren. Nog ver leden donderdag, bewees een scheikundige zekere M. Abel, vöör de kommissie van onder zoek, dat zelfs zonder een enkelen soldaat en bij middel van eene enkele ton ontplofbare stoffen, de doortocht kon onmogelijk gemaakt worden. De stol zou slechts van afstand lol afstand in den luunei moeten geplaatst worden, om in eenige oogenblikken het verkeer in den onderzeeschen gang derwijze te belemmeren dat niemand er nog door kan en nogthans het geheele werk niet ten onder te brengen. RECHTERLIJKE KRONIJK. Voor de Rechtbank. Zekere Leo Compare van Nevele, verscheen verleden zaterdag mor gen voor de correciioneele rechtbank van Gent, beschuldigd van in een huis gekomen te zijn van een meisje met wien hij betrekkingen wilde aanknoopen, doch die van hem niet wilde weten. Hij had over eenige jaren als dienstknecht gewoond in het huis van pachter M. en trachtte in kennis te komen met de dochter doch deze was zoo bang van hem, dat de dienstknecht weggezonden werd. Reeds tweemaal is Comparé veroordeeld ge weest, om in hel huis van Elodie M...gekomen te zijn. Zaterdag stond hij voor de derde maal om hetzelfde misdrijf terecht. De getuigen begonnen hunne verklaring af te leggen. Een gendarm zal op de hank. Plot selings slaat de beschuldigde recht, springt den gendarm op hel lijf en brengt hem zulke hevige vuistslagen toe dat het bloed hein uit den mond vloeide. Men oordeele over de verwarring welke dit woest tooneel teweeg bracht. De voorzitter, M. Bruyneel, was zoodanig ontroerd, dat het hem onmogelijk was een woord te spreken of een teekeri te doen. De woestaard werd spoedig overmeesterd, dank aan de medehulp van zijnen broeder, die hem naar Cent vergezeld had. Onmiddelijk wed hij tot een jaar gevange nis veroordeeld wegens opstand en slagen voor de rechtbank verder lot zes maanden derzelfde stral om in het huis van het meisje gekomen te zijn. De rechtbank bevool de onmiddelijke aan houding. De brutale kerel werd weggesleept, terwijl hij de rechters de schandigste scheldnamen toestuurde. Programma van 't Concert welk op Zondag 17 Juni, om H 3/4 ure voor middag, ter Graanmerkt, zal gegeven worden door het Fanfarenkorps der Troepskinderen school 1. Sac au dos, Marche. (Carman.) 2. La belle Helène, Valse. (Offenbach.) 5. Emilie, Polka pour piston, (Facst.) 4. L'Enlrainante, Scholtisch, 5. AJresse, Polka, (Knegtel.) 6. Court et Bon, (Calot.) Morgen Zondag, 17 Juni, 0111 2 4/2ure namid dag, Groote Kampstrijd. ALLERHANDE NIEUWS. Dijusdag II. rond 7 uren des avonds, is een van de zolders der magazijnen van den heer Leo Gheeraerdts, olieslager en molenaar, alhier ingestort. De zolder was beladen met eene groote hoeveelheid koolzaad in zakken. De oorzaak wordt toegeschreven aan 't bre ken of scheuren van eenen eiken schoorbalk. Geene ongelukken zijn te betreuren. Nogthans later bij 't wegruimen der koopwaren en mate rialen, deed de genoemde Jan Poriau, zakdra ger, door zijne eigene onvoorzichtigheid, een stuk hout of plank op een zijner heenen val len, T welk er door gebroken wierd. Deze in storting moet toegeschreven worden aan de nalatigheid der werklieden. Zij hadden 'l bevel ontvangen de voornaamste balken goed te on derschragen telkenmale er eene groote hoe veelheid zaden of granen op den zolder moest gebergd worden, en dit hadden zij vergeten te doen. De schade schijnt nog al aanzienlijk te wezen. Personen die aan gedurige hardlijvigheid en aan derzelver lastige en pijnlijke bij ver schijningen lijden en reeds alle mogelijke mid delen en geneeswijzen zonder goed gevolg ge bruikten; worden hier bij de Zwitsersche pillen van Rich. Brandt, die nooit falen, aan bevolen. De dagelijksche kosten van hun ge bruik (2 ets.) zijn zoo gering, dat zelfs de meest onbemiddelde zich haar gebruik niet behoeft te ontzeggen. De Zitsersche pillen zijn in doo- zen 70 ets. in alle apotheken verkrijgbaar; te Aelst, bij M. Meirschaut, apotheker. De Provinciale Raden zullen bijeen ko men den 3 juli aanstaande. In strijd met hetgeen gemeld werd, zegt de Eloile, is M. Frère nog niet te Brussel te ruggekeerd. Hij zal, dijnsdag of woensdag aanstaande het wetsontwerp op het verplich tend onderwijs in de Kamer neêrleggen. Als de radikalen dan nog de volksverplettende las ten niet stemmen, verstaan wij er niets van. -Volksbeweging te Brussel. Dijnsdag namiddag heelt te Brussel de manifes tatie plaats gehad, doorde drankslijters belegd om te protesteren tegen de belastingen op de jenever. De mar.ifesteerders zijn bijeengekomen op de Groote Markt, vöör de herberg de Zwaan hun kwartier-generaal. Omtrent 1 uur 45 min. hebben zij zich in beweging gesteld, ten getalle van ongeveer 2000, en begaven zich kalm en rustig, langs de Heuvel- en Bergstraten, de St-Gudulaplaals en den Treurenberg, naar de Kamer. In de Hamei. Omtrent 2 ure kwam de stoet voor het Paleis der Natie. Vooraf ging de deputatie der drankslijters van Brussel, samen gesteld uit MM. Edm. Meses, voorzitter, Hub. Meses, G. Richald, Jacobs, J. Merlens, L. Pi- raux. Eenige hussiers verschenen op den dorpel der Kamer, en- op bevel van den voorzitter, ging een bediende naar den post van den Cer- cle aitistique eenige soldaten halen, om de schildwachten te helpen den toegang tot de Kamer vrij te houden. Twee grenadiers en twee gidsen kwamen weldra ter plaatste, en deden de manifesteer- ders een weinig achteruitgaan. Ondertusschen hadden dezes afgeveerdigden zich lot dehussiers gewend en vroegen de toelating in het Paleis te gaan, om, volgens zij zegden, met MM. Arnould en Scailquin te spreken. Die toela ting werd hun onmiddelijk verleend en de afgeveerdigden begeven zich langs de trapzaal naar de konferenciezaal. MM. Arnould en Scailquin kwamen spoedig, vergezeld van M. Robert. Een zeer vriendschap- gelijk gesprek volgde. De afgeveerdigden ver klaarden aan de brusselsche Vertegenwoordi gers, dal de drankslijters van zin zijn, den eenen of anderen dag aan den Voorzitter der Kamer eene petitie te komen overhandigen, waarin zij tegen de nieuwe rechten op den jenever protesteeren zij vroegen terzelvertijd aan MM. Arnould, Scailquin en Robert ol zij op hunne medewerking mogen rekenen. Dezelaatsten zetten de manifesteerders aan de meeste kalmte in hunne reklamen aan den dag te leggen, en beloofden hun dat zij de petitie zouden ondersteunen. Na nog eene kleine woordenwisseling, vertrok de deputatie der drankslijlers. Tijdens dit gesprek, was de menigte, voor het Paleis der Natie samengeschoold, eenigzins woelig geworden. Weldra werden de kreten gehoord Weg met liet ministerie Weg met de belastingen Weg met het recht op de koffie Weg met de rechten Men hoorde zelfs den geschied kundigen kreet A bas les impots réunis Weg met de vereenigde rechten De hussiers. die zich op den dorpel en in de voorzaal bevonden, werden weldra ongerust; men stelde voor M. Buis te gaanhalen. M. Buis was juist in de zaal. Hij kwam spoedig vooruit en nam plaats op den dorpel. Men hoorde eenige manifesteerders morren anderen, die dichter bij den burgemeesters stonden, deden dezen opmerken dat hij zijnen sjerp niet aan had. M. Ruls antwoordde niets en keerde naar de zittingzaal terug. De kreten verdubbelden eenige minuten later riep men M. Buis terug. De policie-kom- missarissen MM. Bourgeois en Delattre. die ter plaatste gekomen waren, verlangden M. Buis te raadplegen, om te weten of er bijzon dere maatregelen van politie moesten genomen worden. M. Buis verscheen opnieuw op den dorpel. Een belasting op de jongmans werd er geroepen te midden van het algemeen gelach. (M. Buis is nog jongman.) M. Buis sprak met de policie-kommissaris- sen en kwam tot het besluit dat men de mani festeerders van zelf moest laten uiteengaan daarna begaf hij zich voor goed naar de zittingzaal. Na eenige kreten, begon de menigte uileen te gaan. daar er toch geen nieuw incidenten voorvielen. De grenadiers en de gidsen die vöör het palies hadden post gevat, begaven zich in de voorzaal, en langzameehand werd de plaats ontruimd Slechts 2 a 500 nieuwsgie rigen bleven voor het paleis staan, gedurende het grootste deel der zitting. In de Zwaan. Het gros van den stoet was, na de incidenten langs het park, den Berg van 't Hof, en den Mngdalenasteenweg naar de Groole Markt teruggekeerd. Het komiteitging aanstonds de Zwaan binnen en begaf zich naar de zaal der tweede verdieping een groot ge deelte der manifesteerders volgden. Toen de kalmte in de zaal een weinig her steld was, ging een lid van het komiteit, M. Richald (de broeder van den gemeenteraads heer) op een stoel staan, en gaf verslag over de ontvangst van het komiteit in het Paleis der Natie. Slechts drie leden der brusselsche depu tatie, zegde hij, zijn bij ons gekomen MM. Arnould, Scailquin en Robert. Die heeren hebbenonswel ontvangen; hetkonniet anders. Zij hebben twee dingen aanbevolen vooreerst hetgeen wij reeds gedaan hadden, kalm te zijn; ten tweede, ons te verstaan om eene petitie op te stellen, die zij in de Kamer zouden on dersteunen. Bijgevolg zal uw komiteit zich vergaderen, om de petitie op te maken, welke aan de brusselsche afgeveerdigden zal onder worpen worden. Het komiteit zal binnen eenige dagen eene nieuwe vergadering beleggen, om u den tekst dier petitie te. doen kennen deze zal vervol gens verscheidene dagen lang ter beschikking gesteld worden van de drankslijlers. die ze willen teekenen. Wij zullen M. Buis gelasten ze te overhandigen, want het dunkt ons, dat het de plicht is van onzen burgemeester ze te ondersteunen, en alhouwel hij niet aanwezig was bij de ontvangst, hopen wij toch wel dat hij met ons is. M. Richald prostesteerde vervolgens tegen een artikel der Gazette over de manifestatie. De Gazette, zegt hij. noemt ons genevriers. Zij moest beschaamd zijn onszoo tebehandelen omdat wij een recht oefenen, ons door de grondwet gewaarborgd. (Toejuichingen). Eu 't zijn wij die dal blad doen leven riep een aanwezige. ToejuichingenDe af schaffing der Gazette riep een andere. Gij kunt u te vreden stellen met ze niet meer te lezen antwoordde M. Richald. Na eene korte woordenwisseling tusschen het bureel en eenige aanwezigen, werd de zit ting geheven. Onder de menigte sprak men veel van de afwezigheid van M. Buis, bij de ontvangst van het komiteit. Tout ca, c'est de Carabislouilles. hoorde men een oude zeggen. Ik ben zeker dat M. Buis daar was, doch hij zal achter de schermen gebleven zijn. Volgens de brusselsche korrespondent van de Patrie van Brugge, zijn de meeste bel- gische magislrarten, die een dienstin Egijpte aangenomen hebben, op het tegenwoordig uur reeds ter hunner bestemming aangenomen. Deze hebben zich te Brindisi ingescheept naar Alexandrië, de andere te Marseille, naar Kaïro. Zij zijn tijdens hunne reis niet door de zee ziekte aangetast geweest. M. Le Grelle, gewe zen substituut van den prokureur des konings te Charleroi, benoemd lot rechter bij de recht bank van Kaïro, was de eerste ter zijner be stemming. De magisstraten hebben ieder een schadeloosstelling van 5,000 fr. ontvangen, om de kosten te dekken voor het aanleeren van het arabisch. Zij moeten op drie jaar deze moeielijke taal kennen. M. Van de Velde is zondag namiddag le Brussel teruggekeerd. Hij zal, na eenige weken rust, terug naar den Congo vertrekken. De nieuwstijdingen welke hij meêbracht, logen straffen totaal die welke ons door de agencie Reuter, over den gezondheidstoestand onzer landgenooten gegeven werden. Een telegram uit Madeira, meld ons de aan komst aldaar van M. Braconnier, luitenant der kavalerie, die naar Europa terugkeert, na drie jaar aan den Congo verbleven te hebben. M. Braconnier, na M. Stanley geholpen te hebben in 'net vervoer van het materiaal en de provisiën van de expeditie, ingericht door de zorgen van de internationale vereeniging van den Congo, had van zijnen overste het bevel ontvangen over de statie van Leopoldstad, aan den Stanley-Pool. Slechts eenige dagen geleden, was het ge rucht nog in omloop dat M. Braconnier dood was. Hij is integendeel zeer goed gezond. Bin nen een veertiental dagen zal hij te Brussel zijn. De weener korrespondent van den Daily Telegraph meldt, dat luitenant Kallina, neef van den baron Huebron, door onvoorzichtigheid te Stanley-Pool in den Congo verdronken is. Luitenant Kallina was de overste van een der statiën, ingericht onder de bescherming van koning Leopold. In het leger wordt er veel gesproken over erge tegenkantingen die zich zouden opgedaan hebben, tusschen den koning en generaal Gratry, minister van oorlog. De generaal had, naar het schijnt, zegt de Courier de Bruxelles, belangrijke wijzigingen voorgesteld aan het korps van den staf en van de genie. Deze wij zigingen werden door den koning verworpen. De minister zou onmiddelijk daarna voorge steld hebben majoors, colonels, luilenant- colonels van hel korps van den staf te benoe men tot een hoogen graad van hel Leopolds orde. De koning zou nogmaals geweigerd hebben. M. Gratry heeft zich alsdan op de volgende wijze willen wreken. Gezien hebbende dat er veel onder-officiers in dezen laalsten tijd verlof vroegen, onder voorwendsel van op reis te gaan, vroeg hij aan hen, waar zij heen gingen. Als zij antwoordden naar Midden- Afrika, werd onmiddeiijk liet verlof heel een voudig geweigerd. Een jongeling, miliciaan van de laatste lichting, die maandag morgen ingelijfd was, is in een oogenblik van wanhoop uitliet venster der kazern op het St-Pietersplein gesprongen en in bedenkelijke toestand naar het gasthuis gebracht. Alkeer van den soldatendienst is de drijfveer van den noodlottigen sprong. Door M. Lippens van Eecloo, schijnt eene groole verbetering in de telefonische toe stellen gebracht te zijn. Tot heden werd met den telefoon een microfoon gebezigd, waardoor de klanken merkelijk versterkt worden doch meermaals gebeurt hel dat deze of niet goed geregeld blijft, of de zuiverheid der klanken wegneemt. Om deze gebreken te voorkomen, heeft M. Lippens een verbeterd toestel gezocht en gevonden. Hij gebruikt den microfoon niet meer hij bewaart alleenlijk den telefoon met eene batterij ook eene bel om te waarschu wen. De eleclrische stroom loopt rechtstreeks door den telefoon en langs den draad van de baan, zooals voor de telegrafen. Op die wijze is het geluid altijd zeer zuiver, en duidelijker dan met den microfoon. Gebruikt men twee telefoons, dat is één in elk oor, dan hoort men een gesprek, zelfs op zeer grooten afstand, zoo duidelijk alsof men naast den spreker stond. Om op groote afstanden le spreken, behoort men slechts de batterij te versterken. Dezer dagen zijn proeven genomen tusschen Eecloo en Moerbeke, afstand van dertig kilometers, eo zij schijnen ten volle gelukt te zijn. (Gazette van Gent.) Een comiteit is tol stand gekomen om de noodige middelen bijeen te brengen tot hel maken eenerkostbare kas voorde reliquie van graaf Karei den Goede, ter wiens ëere te Brug ge een groot feest zal ingericht worden, tijdens de maand Augustus aanstaande. Gezegd comi teit zal zich tot al de vorsten en prinsen van Europa wenden om van hen, voor hunnen col lega der 12' eeuw, eene milde bijdrage te be komen. Men zal aan eiken prins eenen perel, eenen diamant, een robijn, een smaragd of ander edelgesteente verzoeken om er de kas meê te versieren de giften onder het volk in te zamelen, zullen tot hetzelfde einde gebruikt worden. Verleden zondag, op de kermis te Noville- les-Bois, ontvingen de foorkramers het bezoek van vier personen, welke hun zeer verdacht voorkwamen en die voor hetgeen zij kochten drie vijffrankstukken in betaling gaven. Toen de kerels verdwenen waren, bevond men dat het valsche vijffrankstukken waren. De gen darmen werden verwittigd en de valschmun- ters spoedig aangehouden. Zij hadden nog 9 valsche geldstukken met de beeldlenis van Leopold II en het jaargetal 1874 in hun bezit. Op zekeren dag van de maand november laatstleden begaf zich de genaamde P. van Jehay-Bodegnée naar Luik en had eene som van 9000 fr. bij zich, die hij geleend had en dienen moest om bij een notaris de onroeren de goederen te betalen die hij gekocht had. In de statie van Londoz gekomen ging hij eene herberg der Gretrystraat, gehouden door de echtgenooten H... binnen. Heel den dag werd er lustig gedronken, en P. bleef er vernachten, 's Anderdaags bemerkte hij dat hij van de 9000 fr. nog 125 fr. had. Een onderzoek werd begonnen, doch men vond niets. Dezer dagen had er echter een twist plaats tusschen de echtgenooten 11. De vrouw verweet haren man, dat zij hem kon doen vnroordeelen tot verscheidene jaren gevangenis. Een nieuw on derzoek werd begonnen en men vond eindelijk eene som van 5000 Ir. verborgen in de schuif van een lavabo. Een aanhoudingsmandaat is tegen de echtgenooten H. uitgeveerdigd. Het schijnt dat zij sedert eenigen lijd aanzienlijke uitgaven deden. Bloedig Tooneel. Verleden zaterdag heeft een bloedig tooneel de gemeente Renlies, nabij Charleroi, in opschudding ge bracht. In den morgend waren, tengevolge van zekere moeilijkheden, de echtgenoote Domi nique Levecq bijgenaamd den Willen en haar schoonbroeder, Omer Levecp. voor den vre derechter van Beaumont verschenen. Domi nique, en zijn schoonvader hadden hen vergezeld. Al deze personen hadden na den aflloop der zitting tamelijk veel gedronken. Thuis gekomen beweerde Dominique, die een zeer opvliegend karakter heeft, dat zijne vrouw zijn broeder Omer gelasterd had. Eens klaps greep hij haarbij de keel, doch zij gelukte er in los te geraken en nam de vlucht. Domi nique Levecq, opgewonden, nam eene bijl en liep naar zijn schoonvader. De oude Goberl zag hem aankomen en sloot spoedig zijne deur. Dominique begon toen, bij middel van bijlsla gen, al de ruiten en de deur te verbrijzelen. Maria Gobert was de hulp gaan inroepen van den veldwachter. Deze kwam ter plaatse op het oogenblik dat de woestaard de deur totaal verbrijzeld had. De oude Gobert had zich middelerwijl gewa pend met een ouden sabel- De dronkaard kwam de woning binnen, zwaaide met zijne bijl in 't ronde en trachlla den ouden man vast te grijpen doch deze nam de vlucht en verdedigde zich met den sabel De veldwachter poogde te ver geefs een einde te stellen aan dit tooneel. Eindelijk liep de arme oude man destraet op; zijn aanrander liep hem achterna, doch wierp zijne bijl weg. Eensklaps keerde vader Gobert zich om, hief nog krachtig den arm in de hoogte en liet hel wapen op het hoold van den onge lukkige neervallen. Deze viel bloedend tegen eene heg. Een half uur nadien werd hij opge nomen en naar zijne woning gebracht. De schedel van den ongelukkige is geheel verbrij zeld zijne eene hand is bijna letterlijk afgekapt aan de andere heeft hij eene groote wonde, daarenboven is zijn middenvinger in twee ge kloven. De oude Gobert is niet aangehouden. Wat den Witten betreft, die zijne geweldda den zeer duur betaald heeft, men hoopt hem te redden. FRANKRIJK. Mgr de Bonnechose. Rouaan de hoofdstad van Normandie, vierde over eenige dagen het zilveren jaarfeest van kardinaal de Bonnechose als haar aartsbisschop. Ter dezer gelegenheid ontleenen wij aan eene brochuur onlangs ver schenen, eenige bijzonderheden over den groo ten bisschop zij bewijzen dat een geestelijke toch soms tot iets goed is. Het was in 1870. Het pruisische leger deed zijne intrede te Rouaan den 5 december. Nog denzelfden avond begaf generaal von Manleuffel zich naar het aartsbisschoppelijk paleis. De samenkomst was beleefd Hebt gij niets te vragen, niets te bewaren? vroeg de generaal. Voor mij niets ik onderga de gevolgen van den oorlog maar spaar de kerken en kloosters. De generaal beloofde aanstonds bevelen in dien zin te geven. Dit maakte den kerkvoogd stoutmoediger, 's Anderdags begaf hij zich door sneeuw en modder te voet zijne peerden waren in het franseh legernaar het hotel waar degeneraal gelogeerd was. De goede herder schilderde in treffende kleuren het lijden eil de ellende van liet volk, en toonde aan hoe wreed hel zijn zou die uitgeputte bevolking thans nog al te hard le treffen. Wees gerust, zegde de generaal ik zal niet de minste belasting op de stad leggen ik zal slechts voedsel en kleeren voor mijne solda ten vragen. Generaal von Manteuffel l.ield woord en aldus kwam het. dal zoolang hij te Rouaan was, de stad niet de minste oorlogschatting te betalen had. Den 11 februari noglans werd Rouaan met eene oorlogschatting van 6,500,000 fr. geslagen. De bevolking begaf zich naar den aartsbisschop en smeekte hem voor haar ten beste te willen spieken. fMgr de Bonnechose begaf zich aan stonds bij prins von Bismark, daarna bij koning Wilhelm Eerst bekwam hij niets maar hij liet zich niet ontmoedigen hij vernieuwde zijne smeekingen en gelukte er eindelijk in voor zijne geliefde stad Rouaan de geeischte oorlogschat ting met twee derden le zien verminderen. Al de republiekanen samen hebben nooit zoo veel van den vijand verkregen. Zondag nacht wandelden drie policie-agen- ten in burgerskleeren op den boulevardMassena, te Parijs, toen zij door twee personen werden aangesproken, die hun zegden Wij zijn daar zooeven aangerand geweest door kwaaddoeners, die daarna in een gebouw gevlucht zijn. Dit gebouw was gelegen op den denzelfden Boulevard n. 19, en was een soort van groot loods, die tot stapelplaats diende aan een aan nemer van openbare werken. Niettegenstaande het late uur hel was 2 ure geslagen volgden de drie agenten, zonder iets kwaads ie vermoeden de personen in kwestie: doch zij waren nauwelijks 't gebouw binnenge treden of zij werden aangevallen door een vijllien* tal kerels met knubbels gewapend. Len verschrikkelijk gevecht begon de agen ten zich overmand ziende, baalden hunne revol vers te voorschijn en losten verscheidene schoten in den hoop hunner aanvallers. Er volgd ealsdan eene ulgemeene vlucht, dank aan welke vier der kwaaddoeners aangehouden werden. De andere gelukten er in te ontvluchten. De policie-agenten zijn alle drie erg gewond een hunner is zelfs roet geherslen schedel naar huis gebracht. Ook verscheiden hunner aanvallers werden door de revolverschoten gevaarlijk gewond. Denzelfden dag had in eene herberg in de rue des li axes, een ander gevecht plaats tusschen Belgen en Italianen. Hier ook waren de poli- cieagenten verplicht hunne wapens te trekken om de strijders le verscheiden. Drie der vechten de werden stervend opgenomen en naar het gast huis gebracht. De parijzer kronijk der misdaden bevat verder nog twee moorden en een aantal diefstallen. Dal is parijzer beschaving Wolven De Avenir de la Dordogne spreekt opnieuw van de wolven, die de omstreken van het dorp Beauvronne onveilig maken zij zijn een groot gevaar voor de Inwoners geworden Verleden week werd de pastoor van Sainl-Louis, tusschen dit dorp en Beauvronne, aangerand door eene groole wolvin die van achter oen boschje op hem loerde. De pastoor is gelukkig een zeer sterke man. Hij weerstond aan het dier en bracht haar verscheidene slagen toe. H>j dreef het eindelijk achteruil cn keerde met gescheur- den soulaan in zijn dorp terug Den zelfden dag werd zekere M. Lomine, aanne mer van openbare werken, aangerand door eenen overgrootcn wolf, die zijne voorpooten op de borst van Jen man zette en hem poogde om te werpen. Ook M. Lomine gelukte er in het dier op de vlucht te drijven. Eenige dagen vroeger hadden wolven het rijtuig gevolgd van een veearts die zijne klienten bezocht. Eene maand te voren had een woedende wolf de twee kinderen van een landbouwer, een meisje van 17 en eer. zoontje van 14 jaren, in zulken toestand gebracht, dat zij eenige dagen later overleden. ENGELAND. Glazen bruggen. Een blad verhaalt dal meu thans in Engeland glazen bruggen maakt De uitvinder doet groole blokken glas ver vaardigen, welke hij daarna hard maakt, door eene behandeling van hem alleen gekend. Hel schijnt dat de glazen bruggen onder oogpunt van sterkte niets te wenschen laten. Men deed er reeds proeven meê voor eene brug, waarover de tramway moest rijden en hel resultaat was inderdaad verwonderlijk. Zij kosten min dan de andere bruggen in hout of in ijzer. Wat meer, zij worden niet beschadigd door de wormen of de roest. Holloway's Pillen. Om het bloed te zuiveren Door dit geneesmiddel heeft zich een groote beginsel opzigtens de rigling van de behandeling der ziekten van het menschelijk geslacht geopenbaard namelijk de noodzakelijkheid van het bloed le zuiveren het leven van hel vleesch. Deze op rede steunende be handeling, heeft langzamerhand de barbaarscho ge woonte van de aderlating van de nadcelige braak middelen en van de gezondheid vernielende Kwik preparaten, die eeuwe lang de mannen yan do kunst en het publiek bedrogen hebben, vervangen. De zui vering der vaste deelen en der vochten is het edele doel helwelkdegeneesmiddelen van llolloway moesten verwezenlijken, en zij hebben zulk op eene wonder bare wijze hedaan dit is eene wereldkunde erkenden waarheid. Bij gebrek eau eetlust, neerslachtigheid, zwakheid van geheugen gal aandoeningen en gewone verstoppingen oefenen de Holowav Pillen den heil- zaamsten invloed uitzij versterken elk orgaan, dat door verzwakking is aangedaan.

De Denderbode | 1883 | | pagina 2