Verscheidene redenaars, onder andere MM. Woeste en Coomans, kwamen tegen die aan houdende geldverspillingen mei krachtdadig heid op. Hunne beweegreden waren afdoende en stelden 't slot op den mond van den over moediger! minister van onderwijs. Piet Faro vvierd duchtig afgezweept.... Doch Para sprong hem ter hulp, met zijne gewoon lijke verwijlen en kwaadaardige zinspellingen tegen de geestelijkheidEchter het hielp niet, en in zijnen overmoed snauwde hij M. Woeste toe: liet land wil van u, katholieken, niets welen... Welnu, antwoordde M. Woeste, probeer het eens. Doel een beroep op 't land maar gij durft niet, verzekerd dal gij zijt van door 't volk veroordeeld te worden Heerke Bara bleet zijne antwoord schuldig en als een echte paljas ontsnapte hij weêr met een zijdelingsche sprong.... In zitting van vrijdag besprak men de wijzi gingen aan de militiewet toe te brengen. De bijzonderste wijziging is de afschaffing van alle recht van vrijdom in zake van militie ten voor- deele der seminaristen. De liberalen willen de seminaristen doen soldaat worden, maar de officieele onderwijzers bleven vrij. Dees voor stel was zoo onrechtveerdig dat het gouver nement eindigde met er al de hatelijkheid van le begrijpen en verklaarde onmiddelijk dat ook de officieele onderwijzers moesten optrekken. De heeren Bara en Woeste stelden wijzigingen in dien zin voor, welke in zitting van dijnsdag aanstaande zullen besproken worden. Meeting te Luik. Tu quoque Ook gij, mijn Luik Ook te Luik staan de ontrouwe kinderen van den afgod Frère op, om hem den steen toe te werpende progressigten hebben er oene meeting gehouden, waarin citoyen Dem- blon den minister gedreigd heeft dat, als men hun het algemeen stemrecht bleef weigeren, zij dat recht zulllen nemen als een heilig recht dal huil toekomt. Wie is de meester in Belgie de kroon, de ministers of het volk riep citoyen Blanvalet. En heel de vergadering riep het volk. Als dan, ging Blanvalet voort, het volk zal getoond hebben wat liet wil, zal het ministe rie moeten gaan gelijk het volk wil, of het moet er maar van door trekken Wat vernedering voor M. Frère! Hij, de meester zal niet meer in den triomfwagen getrokken worden neen, hij zal moeten trek ken. Citoyen Fontaine zegt dat men om het alge meen stemrecht le bekomen, republiekaan zijn moet. Het gedruisch in de zaal is overgroot, o Luistert aandachtig, roept Fontaine, ik ben ewkel de weergalm van de eeuwige stem, die nog zal weerklinken als sedert eeuwen de belgische grondwet lot slof zal gemalen zijn. Een eindeloos broehaha stijgt opcitoyen Fontaine zegt dat er betaalde gasten zijn in de zaal. Verwonderlijk in ieder meeting van dien aard, dendt de een van den andere dat hij betaald is! Dat is eene beleedigingroept men. Gij zijt een zot! antwoordt citoyen Fontaine. Monsieur Fontaineroept de president. Noem mij kortwegFontaine. Gij wilt het algemeen stemrecht en gij luistert niet naar de algemeene slem Hier is geen algemeen stemrecht; gij zijt 'nen ongehoorden president. Ga zitten en zwijg. Gij hebt reeds een kwarluur gesproken en niets gezegd. Men vraagt het woord voor citoyen Fontaine gedurende tien minuten doch men lacht, men schreeuwt, men huilt en citoyen Fontaine heeft afgedaan. Citoyen Robert vraagt dat men het liberalis- mus zou ontdoen van alles wat zijnen voort gang belemmert M. Frère moet weg, want die regeert maar in het belang der katholieken zooals M. Malou de ingeving der liberalen •volgt Nu vraagt men aan het volk 22 millioen nieuwe lasten Dat is eene vermeerdering van -15 p c. verhooging op de openbare lasten. En dat doet een gouvernement, dat ons reeds als blijde inkomst 12 millioen lastenop hel lijf joeg. Dat gouvernement zegde «'lis mijne schuld niet 'lis... de schuld der katholieken Men bracht dc 12 millioen belastingen op een zil veren schotel Vier jaar is dit geleden en de 12 millioen zijn opgeëten 'l Is of men water pompt in manden, zoo gaande centen er door! 't Is alweer de werkman die den afgrond moet vullen, terwijl het tekort gemaakt is ten voordeele der cijnsbelalers. Denkt ge nu dat die 22 millioen direkte lasten zijn Geenszins. 3n het ontwerp op de obligatiëu, blijft al het voordeel aan de renteniers van den Staat, dragers van 4 1/2 p. c. Men moet maai rentenier van den Staad zijn om niets te betalen dat is een overgroot voor recht. Eu dal alleen bekomt men omdat deze titels in de handen der cijnsbelalers zijn. Citoyen Robert bekwam een kolossalen bij val met dit gedeelte zijner redevoering, alsme de met het vragen van de afschaffing van den cijns. KONINKLYKE BESLUITEN. Pensioen. Bij koninklijk besluit van 20 juni is het ontslag aanveerd van M. Schelle- kens, voorzitter van de rechtbank van eersten aanleg te Dendermonde. M. Schellekens mag zijne rechten op pensioen doen gelden. ALLERHANDE NIEUWS. Programma van 't Concert welk op Zondag 24 Juni, om 11 n/4 ure voor middag, ter Graanmerkt, zal gegeven worden door het Fanfarenkorps der Troepskinderen school 1. Sac au dos. Marche. Carman. 2. La belle Hélène. Valse. Offenbach. 5. Polka pour piston. Faust. 4. L'entrainte. Schottisch. 5. Adresse. Polka. Knegtel. 6. Court et bon. Calot. lieden zaterdag, rond een uur namiddag, is er brand uitgeborsten op de wijk St. Job, in hel liofsteedje vroeger bewoond bij dewed. Van Hoever Philip, thans eigendom van den heer Adolf Tolleneer, landbouwer. Nauwelijks was het noodsein gegeven of wij zagen ons moedige vrijwillige Pompierskorps, in volle vaart, naar 't ramptooneel snellen. Naar men ons meldt, is het gebouw ten meerderen deele in kleem en gedekt met strooi gansch de prooi der vlammen geworden. Wij vernemen het aanstaande huwelijk aan van onzen jeugdigen Volksvertegenwoor diger den heer Lodewijk De Sadeleer met me juffer Madelena Van Iloorde, dochter van den Volksvertegenwoordiger van Bastenaken, (Bas- togne). Belangrijke aanhouding te Gent. Dijns (dag morgend, rond 9 tja ure, heeft de com missaris Springaelgeholpen door zijnen adjunkt Janssens, eene aanhouding gedaan die zeer gewichtig zou kunnen zijn. In dc statie van den ijzerenweg van den Staal te Gent, werd de tegenwoordigheid vastgesteld van eenen persoon, die er zeer verdacht uitzag. Hij was gansch gegrimeerd, droeg eenen valschen haard en knevel, eene valsche pruik, een blau wen bril en was geheel in het nieuw gekleed. Onmiddelijk dacht men aan Vaughan. De policie werd verwittigd en hield den man aan, op hel oogenblik dat hij reeds op hel punt was te vertrekken. Men heeft eene portefeuille aangeslagen, welke zijn portret inhield, gemaakt toen hij vermomd was. Men vond insgelijks verschei dene telegrammen en brieven. Op het oogenblik zijner aanhouding, ver klaarde hij Antoniadès te heeten volgens de papieren die men op hem gevonden heeft, zou hij Angelie Constantin heeten, oud 21 jaar en zou geboren zijn in Klein-Azië. Mij zegde rus- sisch ingenieur te zijn. Op het oogenblik zijner aanhouding verscheurde hij een telegram en trachte er de stukken van op te etendit werd belet en men heeft al de stukken kunnen be houden. Het is een telegram in de grieksche taal opgesteld en geteekend Karathéodoris. Uit verscheidene der aangeslagene papieren blijkt dat die man gedurende eenigen tijd te Gent verbleven heefthij heeft ook te Parijs gewoond. Telegrammen zijn onmiddelijk in alle riem tingen gezonden. De zonderlinge handelwijze van den aange houden persoon doet veronderstellen, dat hij alle zijne geestvermogens niet bezit. Hij is voorloopig in hechtenis gehouden; Inj zal aan een geneeskundig onderzoek onderworpen worden. Het getal obligatiëu der leening van de stad Gent van 1868 die nog niet gereklameerd zijn, is zeer groot. Er is eene van 25,000franks en verscheidene van 2,000, 1,000, 500, 250 eu 200 franks. Er was op het einde van 1881 voor eene som van 174,060 franks uitgelolte obligatien die nog niet gereklameerd waren. Iemand schrijft ons, zegt het Fondsenblad van Gent, dal hij eene wedding aangegaan heeft over den oorsprong van het woord tramway, en verzoekt ons te zeggen wat wij van dien oorsprong weten. Tramway is eene verbaslering van Outramway, In 1801 miek zekere Outram den eersten peerdenspoorweg tot het vervoer van personen tusschen Croy don en Woudsworth, in Engeland. Van daar den naam en zijne verbastering of verkorting. Het is het ontwerp van belasting op den genever niet alleen, dat aanleiding gegeven heeft lol eene manifestatie. De koffie heeft ook verdedigers gevonden. Eenige dagen geleden hebben zich een zestigtal vrouwen van het kwartier der Hoogstraat te Brussel vereenigd, en na eenige herbergen bezocht te hebben, zijn zij naar de Place des Pulais gegaan, waar zij tegen de nieuwe belasting op den koffie geprotesteerd hebben, eerst door geschreeuw en vervolgens door hunnen koffiepot die elk bij zich had, op den grond aan stukken te slaan. Ziehier een droevig staaltje van de brus- selsche beschaving. Dezer dagen vonden eenige schildersgasten in de Piel Vanhumbeekstraat, te Molenbeek, het lijk van een zelfmoordenaar. Denkt ge nu dat hun eerste gedacht was de koort af te snijden en de politie le verwittigen? Niets van dit alles; deze werklieden begonnen heel eenvoudig op de schandelijkste wijze het aangezicht van den doode met verf te bestrij ken Zal deze barbaarschheid, vraagt heel terecht de Courrier, ongestraft blijven? Het nieuws over onzen vriend Cesar, den portier van M. Van Humbeeek, wekt nog altijd zeer leVendig de aandacht van het publiek. Bij al zijne werkelooze postjes heeft Gesar nog de winstgevende betrekking bijgevoegd van com- missionnaris.... in bier! Gaat zien in de kan tien van het ministerie van oorlog. Merkt wel aan dat onze beruchte Cesar niet wil hebben dat men hem concierge noemt. Hij is.... hussiet Indien gij voortaan aan het hotel Vanhumbeeck belt, wacht u dan wel van naar den concierge te vragen Cesar zou u eenvoudig wandelen zenden. Zaterdag avond, rond 9 ure, kwam eene vrouw bij M. B. juweelier, wonende in de Troonstraat, te Brussel, en bood juweelen van eene groote weerde te koop. M. B eenige vermoedens opgevat heb bende, vroeg haar naam en woonplaats. Ik ben, zegde zij, Mad. W.... vrouw van een offi cier. De juweelier verzocht de vrouw van 's anderdags 's morgends terug te komen, daar het reeds te donker was om de wezenlijke weerde der juweelen te schatten. Eenige minuten nadien deelde hij zijne ver moedens mee aan M. Faignard, adjunkt-kom- missaris van policie te Elsene, die een bijzon dere dienst inrichtte om vrouw W. op te zoeken. Men verzocht haar op het policiebureel te komen, waar zij verklaarde Malhilde Crab le heeten, in dienst rue de Treves, te Elsene. Ondervraagd over de voortkomst der juwee len, beweerde zij ze van een vreemdeling ge kregen te hebben, welke zij in het Eden Theater ontmoet haddoch de diefstal wordt eindelijk door de policie ontdekt. De juweelen in kwes tie waren gestolen bij Mad. N.... rue de Trèves, waar Mathilde Crab in dienst was. Op het oogenblik dat de officier van policie haar van diefstal beschuldigde, liep zij eens klaps zoo spoedig zij kon, van de eerste ver dieping naar beneden, om aan eene onraidde- lijke aanhouding te ontsnappen. Gevolgd door den officier, werd zij aange houden op hel oogenblik dat zij in den regen bak wilde springen. Het meisje verklaarde vervolgens dat zij aan een juweelier der Oude Kleerkooperstraat juweelen verkocht had, voor welke zij 250 fr. ontvangen had. Zij wordt beschuldigd een huiselijken dief stal gepleegd te hebben met behulp van valsche sleutels. Den 3 juli aanstaande zal het groot feest zijn te Leuven ter gelegenheid van den hon derdjarigen M. P. Billestraeten pachter, wonende in de Tervuerenslraat, geboren te Leuven den 2 juli 1783 ten 10 ure 's avonds. De honderdjarige heeft gelot in 1809. Hij werd bij het fransche leger ingelijfd en nam deel aan bijna al de veldslagen van den eersten keizer. Hij woonde den slag van Waterloo bij. Slechts eenmaal werd hij gekwetst Ondanks zijnen hoogen ouderdom is M. P. Billestraeten goed gezond. Een dagblad van Leuven meldt, dat men in eene hesp, verleden week onderworpen aan het onderzoek van den bestierder van het slachthuis, de tegenwoordigheid bevonden heelt van trychinen, dit gevaarlijk insekt dat reeds zoovele en erg ongevallen veroorzaakt heeft. Verleden maandag heeft in de universi teit van Leuven de aangekondigde manifestatie plaats gehad ter eere van kanonnik Van der Moeren. Terzelfder lijd vierde men zijn vijf-en- twintigjarig priesterschap. Een groot getal leeraars, geestelijken, studenten, enz., waren tegenwoordig. M. Lafort, student in theologie heeft, namens zijne medeleerlingen en 500 in schrijvers aan den professor M. Van der Moeren zijn portret overhandigd. In warme bewoor dingen heeft de held van het feest zijne vrien den hartelijk bedankt, 's Avond had een banket plaats, waaraan een groot getal leden van het onderwijzend korps en de vrienden van den jubilaris deel namen. Verscheidene toasten werden uitgebracht. He advokaat Mussely, lid der bestendige deputatie van Oost-Vlaanderen, heeft vooral hulde gebracht aan den iever, aan de geleerdheid, aan de deugden eu aan het vaderlijk bestuur van den tegenwoordigen rek- tor Mgr Pieraerts. Dit huldebcwijs werd door al de tegenwoordige personen, levendig en langdurig toegejuicht. Het aannemingsexamen, in de Katholieke Normaalschool voor Jongelingen, te St-Nico- laas, is vastgesteld op dijnsdag 25 Juli, en zal beginnen 's morgens, om 9 uren. Om in de Normaalschool aangenomen te wor den moeten de jongelingen: fTen minste 16 jaar oud zijn 2. Voor den 20 juli hunne aanvraag inzen den 3. Bij deze aanvraag voegen: hunnen kers tenbrief, een bewijs van goede zeden en onbe rispelijk gedrag, door den eerweerden heer pastor der parochie afgeleverdeen bewijs dat zij de pokken gezet zijn of de pokziekte gehad hebben 4. Voldoen in het aan nemingsexamen. Voor verdere inlichtingen, zich te wenden lot den Bestierder der Normaalschool, E. H Isidoor De Sitter. Geknipt. In deVeldslraat te St-Nikolaas woont er een meubelmaker, die donderdaags met zijne meubels op de markt staat, derwijze dat er niemand thuisblijft, vermits zijne vrouw hem altijd vergezeld. Gedurende hunne afwezigheid verdween er altijd geld uit hunne kommode, tot zooverre dat de man en de vrouw twist kregen'en elkander belichtten. Na alles uitgelegd en uitgerekend te hebben kwameo zij tot akkoord, en er wierd bewezen dat zij alle twee onplichtig waren. Zij namen dan heli besluit de zaak kenbaar le maken aan de policie, ten einde den dief op eene behendige wijs in het net te krijgen. De heer policie-commissaris trok zijn plan. Hij gaf last aan eenen zijner agenten, zich zondag morgend zeer vroeg naar het huis des klagers te begeven en zich te verbergen, om den dief alzoo op heeter daad te betrappen. De man verliet de stad en de vrouw ging naar de kerk, om maar des middags thuis te komen. De agent zat op het bed iu de alkove verbor gen achter de gordijn. Rond 10 ure hoorde hij eensklaps gerucht aan de voordeur en kort daarna aan de achterdeur. De dief was daar, deed met eenen stok den grendel achteruit en kwam binnen op zijne kousen. De policieman die dat allemaal afzag, bleef stil zitten de dief kwam rechte naar hel bed, hief de gordijn op, en zag den pakkeman daar zitten. Gij kunt wel denken of hij sprong en wipte, den huize uit en door hoven, zoodanig datdepolicieagent hem niet kon krijgen doch hij was erkend. Een bedrieger. Uit Maldeghem Dezer dagen liep hier een kerel rond bij de pachters van mevrouw de dooairière de Kerchove de Denterghem, en zegde dal hij als opperbosch wachter van die eigenares en gezonden van haren bestuurder, het gedoen eens kwam nazien. Overal wierd hij goed onthaald. De kerel logeerde bij eenen pachter van mevrouw de Kerchove op Burkel. 't YVas daar dat hij in zijn heereleventje wierd gestoord door de gendar men van Maldeghem, welke hem meededen tot bij den vrederechter van Eecloo, die hem met een vonnis vereerde. De kerel had vroeger .eenige dagen te Mal deghem gewerkt als kasseilegger, kende er de pachters van mevrouw de Kerchove en was alzoo op het gedacht gekomen op hunne kosten te gaan leven. D© l»elgi»cli© liedevnart naar Lourde» die, zooals wij gezegd hebben, den 29 Mei van Bergen vertrok, is den 6 Juni in ons land terruggekeerd. Bij de uitreis is de vrome karavaan zonder oponthoud tot Tours doorgetrokken, alwaar eene algemeene communie, bij het graf van den H. Marlinus, de beroemde apostel van Touraine, plaats had en het huis bezocht werd van M. Dupont zaliger die, eenige jaren, in geur van heiligheid overleed. De voornaamste catholieke familiën van Tours, ontvangen de pelgrims melde meest mogelijke vriendschap en beleefdheid en Mgr. Van den Branden de Reeth, die aan het hoofd der bedevaart staat, wordt door onze Fransche broeders met de grootste bewijzen van achting en eerbied omringd. De reis wordt voortgezet en de 2 treinen die meer dan lOUOreizigers inhouden spoeden zich naar het einddoel. Men doorlooptde landstreek besproeid met het bloed van Charetle en La- roche, Jaquelin en meer andere beroemde oor den om Donderdag morgen in het gezicht van Lourdes te komen. Onmiddelijk nade aankomslindiegezegende stad richten de bedevaarders hunne schreden naar de nieuwe hoofdkerk, alwaar eene alge meene communie, zonder eene uitzondering, plaats heeft. Vervolgens wordt de grot bezocht en de volgende dagen in hetgebeden in geeste lijke oefeningen doorgebracht, onder dewelke de processie niet het minst indrukwekkend was eene lange rij geloovigen, rijk en arm, oud en jong elk eene wit en blauw versierde kaars dragende, volgt de enge en kronkelende bergpaden der Pyreneën, om van de moeder Gods hulp en bijstand en vooral voor de talrijke zieken genezing af te smeeken. Haasten wij ons te zeggen dat het vertrou wen in Gods goedheid niet beschaamd werd want, aan de lange rij der wonderen van Lourdes, moeten ditmaal, weer twaalf buiten- gewoone genezingen worden toegevoegd Zoo bekwam eene doofstomme, geboortig van Leuze, die haar gansch leven in een insti tuut had doorgebracht, het gebruik der spraak een blind meisje verkreeg het gezicht een ander meisje dat ten gevolge vaneen messteek in de keel niets meer kon eten, en op kunst matige wijze moest worden gevoed, eet nu zoo gemakkelijk als voor het ongevaleene lamme jufvrouw van Wavre heeft het gebruik harer ledematen bekomen en eene andere juf vrouw met stijven arm en een gezwel aan den schouder is volkomen genezen. Op de terugreis, in den trein, genas een klein meisje dat gansch machteloos en als een pasgeboren kind in doeken gebonden, moest vervoerd wordeh. Eensklaps voelt het zich versterkt en aan elke halt kan men het geluk kig schepseltje vol vreugde en levensgenot zien rondloopen om aan Mgr Van den Branden den zegen te vragen. Wij voegen hier nog bij wat de Echo de Fa- mur, aangaande eene der genezingen zegt i> Mejufr. Julic Dehaut leed aan eene verlam- ming van den arm, waarvoor de kunst mach- teloos was gebleven. In het bad is zij volko- men genezen. Ziehier de verklaring, eenige dagen voor het vertrek der pelgrims, door door den achtbaren Dr. Marique, van Velaine sur-Sambre, afgegeven Ik bestatig dat zij eene pseudarlhrase aan s den rechterschouder heett, waardoor de beweging bemoeilijkt wordt en het opheffen van denarmgansch onmogelijk is. Bovendien verklaar ik dat geen genees- of heelkundig middel de genezing kan bewerken. (geteekend) Dr L. Marique. Velaine s/Sambre 29 Mei 1885. Deze voor de kunst onmogelijke genezing hebben de duizend Belgische bedevaarders, die zich eenige dagen later le Lourdes bevon den, volkomen zien verwezenlijken. Zendt dan uwe kinderen al naar de offi cieele sohool? Dezer dagen en, tijdens een onweêr, bemerkte de onderwijzer van een dorp uit den omtrek van Bergen, in de klas, de kleine Sené, oud 8 jaar die, verschrikt door den donder, het kruisteeken maakte. Van daar groote gramschap van den schoolmeester, die, na eerst tegen het kind gebulderd te hebben, het op de binnenplaats der school, in den regen op zijne knieën deed zitten tot het onweêr gedaan was. Het kind is bevend van koorts en van schrik bij zijne ouders gekomen; men hoopt dat de ziekte niet erg zal zijn, doch zij kon doodelijk geweest zijn. Wat zegt ge van dezen onderwijzer. (Courrier de Biuxelles.) Dijnsdag, rond 5 ure 's morgends, heeft in den put n° 8, van de koolmijn van bet Oosten van Bergen, eene instorting plaats ge had. Vier werklieden werden onder deze in storting begraven en zijn tot nu toe nog niet opgehaald. De oorzaak van het ongeval is niet gekend. Te Peruwelz heeft men dezer dagen eene schrikkelijke ontdekking gedaan. In het wer ken aan eenen steenput vond men eenige stukken zwemmen, die men nam voor stukken houtmaar als men ze boven bracht, zag men dat het stukken waren van een menschenlijk. Vroeger had in het huis waar die vond gedaan wierd, eene slecht befaamde vrouw gewoond, welke door de rechtbank van Doornijk tot 5 jaar gevang voor schandelijke feiten verwezen was geworden. Sedert hare veroordeeling is zij vertrokken, zonder dat men weet waar naartoe. Haar echtgenoot heeft nadien het huis verkocht en is insgelijks weg. De policie heeft den put doen ijdelen, die 13 meters diep is. Uil het zand en slijk op den bodem, heeft men menschenbeenen gevonden. Deze brokken lijk kunrieu al verscheidene jaren in dien put gelegen hebben, 't Was een pompeput en de nieuwe eigenaar gebruikte er het water van. Men schrijft uit Peruwelz, 20 juni Algemeen denkt men dat het slachtoffer, hetwelk men in den put van hel huis der rue Sondeville gevonden heeft, een jong meisje is van Blaton, genaamd Heuris of Harris, en die, zich in een zorgwekkenden toestand be vindende, haren toevlucht zou genomen heb ben tot vrouw Eykmayer. Dit meisje is reeds zeven h acht jaar verdwenen. Men denkt dat vrouw Eykmayer zich te Parijs verscholen houdt, zij wordt ieverig opgezocht; in juni 1880 heeft zij de vlucht genomen. Donderdag laats zeer vroeg in den morgen lag er voor de deur der woning van den heer vrederechter van Rceulx een mensch uitge strekt hij was in nachtgewaad, geheel bebloed en gaf geen teeken van leven meer. Als men den ongelukkige die daar op de straatsteenen lag had opgeraapt, bevond men dat het de vre derechter zelve was. De achtbare magistraat was sedert lang aan gedaan van eene zenuwziekte, waar er dikwijls heete koorts bij sloeg. Onlangs was hij erg her vallen. Den nacht nu van het ongeluk sliep hij vast, doordien de doktors hem eenen slaapmiddel hadden ingegeven. Zijne dienstmeid, die hem sedert drij dagen standvastig waakte, was weg gegaan om ook eenige rust le nemen M. Demanet had eenen nieuwen aanval van heeten koorts gekregen hij was uit zijn bed opgestaan, had de venster zijner kamer geo pend en was op strate gesprongen Daar op de steenen bleef hij liggen tot dat de eerste voorbijgangers er op kwamen Als men den ongelukkigen op nam, leefde hi nog. Hij wist nochthans niet wat er gebeurt wa°s, en men heeft het hem ook niet gezeid. Alle mogelijke zorgen wierden den vrederech ter toegedienddoch ten twee ure namiddag van dien dag stierf hij, In zijne plechtige uitvaart maandag, was eene groote menigte volk. Dezer dagen is er te Luik een schande lijken aanslag gepleegd. Een meisje 8 jaar oud, bevond zich maandag namiddag in de rue Pier- reuse, toen het door een gewezen bediende aangesproken en meègeleid werd. De schurk had het kind eenig geld en lekkernij gegeven. Na eerst een tijd rondgewandeld te hebben, begaf hij zich met het kind naar het boscli Kinkempois, waar hij de afschuwelijkste, de walgelijkste feiten pleegde. Vervolgens nam hij het meisje mee in eene herberg en deed het jenever drinken. De herbergier die reeds ver moedens had opgevat, ondervroeg het kind, dat weende en halfdronken was. Het slachtof fer maakte alles bekend. De politie werd ge roepen en het monster werd aangehouden. De gendarmen hebben zich ter plaatse moeten begeven, om den schurk tegen de opgewonden menigte te beschermen. HOLLAND. De engelsche dagbladen deelen meé dat er zich dezer dagen niet minder dan 18,000 Ameri kanen hebben aangemeld, om bij groepen, langs Harwich-Rotterdam de amsterdamsche tentoon stelling te kamen bezoeken. Zij vertrekken per nederlandschen spoorweg via Antwerpen. FRANKRIJK. De republiek moest gered worden! De fran sche dagbladen verhalen dat daar de 14 juli dees jaar op een zaterdag valt, verscheidene steden en gemeenten aan het gouvernement gevraagd hebben, om hel nationaal feest 's anderdaags, 's zondags, te mogen vieren. Er kwam aan allen een krachtig neeu voor antwoord toe, en voor reden gaf men op dat de 15 op den 14 volgt en dal menden 15 den feestdag viert van den H. Henricus, patroon van graaf de Chambord. De republiek moest gered worden - Dezer dagen wijdde de parijscke gemeen teraad een groot gedeelte van hare zitting aan de beraadslaging, of de stad het boorsbeeld van Marat, een der bloedhonden van de groote revolutie, van den beeldhouwer Balfier niet zou aankoopen. Slechts twee leden, ouder welke M. Cochin, kwamen op legen dit ontwerp laast- genoemdesprak onder anderen van den geschied schrijver Michelet, die van Marat zegt, dat hij een zot en een bloeddorstige was. Toen de stem ming plaats had, werd hel voorstel aangenomen met 35 tegen 6 stemmen terwijl niet minder dan 52 leden zich van stemming onthielden. Daar het niet slechts om Marat, maar om de gezamenllijke vereering van alle monsters der revolutie te doen is, zullen ongetwijfeld ook de borstbeelden van Danton, Rebespierre enz. weldra worden aangekocht. Over de plaats, waar Marats borstbeeld zal staan, ismen liet nog niet eens geworden onzes inziens is de aangewezen plaats de vergaderzaal van den parijzer gemeenteraad. Bepubliekaan. Onze lezers zullen zich nog we! herinneren dat er over een tweetal maanden op de foor te Toulouse in een dier vuile barakken, waar zoogezegde muzeums tegen de katholieken te zien zijn, een nog al lievig gevecht plaats had. Het ministerie werd eenige weken later over die voorvallen in den Senaat geïnterpelleerd, en die barakken werden even als hunne eigenaars, naar behooren aan den schandpaal genageld. M. Waldeck-Rousseau kon dit niet verdragen hij verdedigde den hansworst van Toulouse en zijn republiekaansch muzeum. Volgens hem verdiende de man slechts loftuigingen om zijne vaderlandsliefde. De minister had hel laatste woord. Hel Journal d' lndre et Loire was echter van zijn gedacht niethet stelde een onderzoek in en schrijft thans het volgende Hij (de eigenaar der barak in kwestie), laat zich Lemoine noemen en heet Herbaux. Te Tours verliet hij in 'l geheim zijn hotel zonder zijne rekening tebetalendie meerdan 400fr. bedroeg. Hij deed hetzelfde bij verscheidene andere handelaars, die wij zouden kunnen noemen, en die klachten tegen hem hebben ingediend. Wat meer, die citoyen welke vertooningen gaf ten voordeele van de wereldlijke scholen, is vertrokken zonder het armen-recht le betalen. Het bestuur van de godshuizen deed zijn adres vragen aan den cenlralen kommissaris, die durfde antwoorden ik weet niet waar hij it. Zoodus, de policie die weet waar de aftrugge- laar Herbaux zich bevindt, wanneer zij hem moet verdedigen tegen die welke hij beleedigt, weet niet meer waar hij is, wanneer hij zijne schulden en het armen-recht niet betaalt. Nu de policie weet beter dan iemand, waar de kerel zich verbergt. Zij moet den handel en wanneer van den aflruggelaar Ilerboux kennen, die overal waar hij kwam, te Troyes, te Ver sailles te Parijs foor van de Place du Tröne), te Toulouse, te Angers, le Amieus enz. den een of den anderen deugnietstrek uitzette. Hij werd zelf door de policie uit Orleans gedreven. Werd de man verdedigd omdat hij republie kaan is en dingen te zien geeft diede katholieken kwellen Zonder twijfel. ITALIË. Leo XIII en de Koninklijke Familie De italiaansche olficieuse dagbladen spreken sedert eenigen tijd gedurig van een aanslaande over eenkomst tusschen den Paus en het nieuwe ko ninkrijk van Italië. Dal de koning en liet gou vernement alles zouden doen om tot dergelijke overeenkomst te geraken, kan mogelijk zijn, maar de Paus heeft zijne voorwaarden, en die voor waarden zij van iedereen gekend Italië zoekt een modus vivendi tot stond te brengen, De Paus wil den volledigen vrede. Dit alles geeft aanleidig om in de vooruitstre vende dagbladen minister Depretis albreuk te doen. Zij beweeren dal de minister met boven gemeld doel en gehoorzamende aan een orde woord uit Berlijn en Weenen gekomen, geneigd is de hoofdstad naar elders over te brengen, ten einde Rome en zijne omstreken aan den Paus te kunnen afstaan Dit heelt in zekere hooge kringen veel gramschap doen ontstaan tegen M. Depre tis men gelooft of schijnt er te gelooven, dat die gezegden waarheid bevatten. Dit alles eehter heeft niemand in het Vatikaan kunnen misleiden. De korrespondent aan welken wij het boven staande onlleenen. zoekt hiervan het bewijs in de twee volgende omstandigheden Ten eerste, in de laatste kiezingen voor de le den van den municipalen raad. Hij beweert dat de voorgedragen lijst der kandidaten door het Vatikaan was goedgekeurd. Wij weten niet in hoever deze beweering waar is, maar wij kun nen stellig verzekeren dat al de gekozeneu min of meer katholiek zijn en dat het Rome-hoofstad weêr besproken wordt, van groote beleekenis is. Een tweede bewijs van zijn gezegde zoekt de korrespondent in het feit, dat de Paus geweigerd heeft Maiia-Pia, koningin van Portugal, bij hem toe te laten. Alles werd in hel werk gesteld om een verhoor voor de koningin te bekomen doch vruchteloos De poorten van het Vatikaan blijven voor het huis van Savooie gesloten. Men ziet het, lange jaren zullen voorbijgaan vooraleer Italië er zal in heiukken een modus vivendi met den Paus tot stand le brenhen. Holloway's Pillen Voortreffelijkheid van het Ge- noesmiddel. Niels overtreft die herstelter der gezond heid. Welk de ziekte zij, waar zich de zetel er van ook bevinde, die wonderbare en bloedzuiverende Pillen, zullen daarin, van zelve doordringen, en zeer spoedig de genezing tol stand brengen. Zij zuiveren het bloed, en door dat middel voorkomen, maar nog bovendien wakkeren zij de opslorpende deelen aan, om al de bedorven en verteerdezelfstandigbeden le verdrijven. Op die wijze zijn de Holloway Pillen er loe gekomen om de algemeene achting te verwerven welke men niet kan erlangen nog behouden danlangs den goeden weg. De beleekenis van deze bemerking zal beaamd worden door de duizendelieden, die deze Pillen als hun laatste remiddel gebruikt hebben en die hunne gezondheid hebben zien harstellen, na,om zoo le zeggen, alle hoog le hebben opgegeven, Burgerlijke Stand der Stad Aelst. GEBOORTEN. Mannelijk 5 Vrouwel. 9 HUWELIJKEN. J. de Raadt, bez., te Dusseldorf, met A. De Brandt, bez. C. De Troyer, Wagenmaker, met M. Van den Berghe, braaister. P. Verdoodt, dagl., met M. De Ranghe, dagl. C. Van der Scbueren, schrijnwerker te Erpe, met C. De Bruecker, z. b. OVERLIJDENS. M. Daseleir, vr. Podevijn, landb., j. Mijlbeke. F. Van Goethem, to j. Scbaarbekc. L. Van Vaeren- bergh, hovenier, 76 j. St. Job. C. Van der Poorten, man Legge, kleermaker, 62 j. Keizerlijke Plaats. D. Aelbrecht, twijnsler, 16 jaren Scbaerbeke. 5 kiuderen onder de 7 jaren,

De Denderbode | 1883 | | pagina 2