Manifestatie te Brussel. Stad Aj"1st, - Kermis 1 883. houdende van de vereischten van hunnen ouderdom en der ptaalselijke omstandigheden. Art. 8. Zoo het niet bezoeken der scholen voor oorzaak heeft het uiterste gebrek, zal hel komiteit het feit ter kennis brengen van hel weldadigheids bureel, met verzoek oien locstand te verhelpen, en hel zal den icver der openbare en private weldadig heid aanzetten, opdat de ellende geen beletsel zou zijn voor het schoolbezoek der kinderen. Art 9. Telkens hel zal bewezen zijn dat kinderen niet belet door een der redenen bepaald in ait. het onderwijs niet ten huize ontvangen, or geen school bezoeken, of er niet regelmatig heen gaan, zal hel schoolkomileit alle de middelen van over tuiging gebruiken, geschikt om do ouders of voog den aan te zetten hunne verplichtingen te vervullen. Art. 10 ln geval van weêrstand, zullen de oud?r;> ol voogden door het schoolkomileit uitgenoodigd worden om voorden vrederechter to verschijnen. Indien, na den gedaagde gehoord te hebben, de rechter vindt dat de aangehaalde verontschuldiging gen, diegene niet zijn welke de wet voorziet, zal hij in openbare zitting de ouders of voogden ^w'lti- gen dat zij zich blootstellen aan strafmaatregelen, in geval zij geen gehoor zouden geven aan zijne ver wittigingen. Art. 11. Ue ouders of voogden, zoo zij nogtans denken rechtmatige redens van onthouding te heb ben, zullen het recht hebben in beroep te gaan legen de gevolgen van die verwittiging. 7.ij zullen daartoe, binnen de acht dagen volgende op hunne verschij ning voor den vrederechter, een beredeneerd re kwest, op los papier, zenden aan de provinciale commissie daartoe aangesteld. Indien de vrederechter na den gedaagde te heb ben gehoord, weigert hem de verwittiging te geven, voorzien door art ie, is hetzelfde beroep toeganke lijk voor het schoolkomileit. Art 12 De herzieningskommissie zal samenge steld 'zijn als volgtde gouverneur der provincie, een lid der bestendige deputatie, de voorzitter van de rechtbank van eersten aanleg van de hoofd plaats der provincie, de voorzitter of een lid der provinciale geneeskundige kommissfe en drie andere leden ge kozen in het personeel van het openbaar onderwijs. Het lid der bestendige deputatie en der genees kundige kommissie zullen alle jaren aangeduid wor den door den minister van binnelandsche zaken, en die van het onderwijzend persooneel zullen voor het zelfde termijn aangeduid worden door den minister van openbaar onderwijs. Art. 13- De provinciale kommissie zal allo veertien dagen slaluceren over de beroepen die haar zijn toegekomen-, zij zal zonder uitstel en zonder kosten haar besluit bekend maken aan de ouders of voogden, alsook aan het schoolkomileit. Art 14. Indien de provinciale kommissie de voor ziening der ouders of voogden verwerpt, of, indien binnen de acht dagen geen enkele voorziening inge komen is, tegen de waarschuwing van den vrede rechter, uitgesproken krachtens art. 10, of legen de weigering deze waarschuwing toe te passen zullen de ouders of voogden acht dagen tijd hebben om hunne vei plichtingen in schoolzake te vervullen. Dit tijdverloop zal beginnen te rekenen van de bekend making van hel besluit der provinciale kommissie ol van als bel tijdverloop om in beroep te gaan ten einde is. Art 15 Indien in het termijn van dit tweede tijd verloop de schoolverplichling niet vervuld is, zal de vrederechter van ambtswege, of op rekwest van het schoolkomileit.de plichlige partijen doen dagvaarden om voor hem te verschijnen, en zal tegen hun, zon der brecdvoerigerinlichtingen.de straften uitspreken, vermeld in art. 16. De dagvaarding zal geschieden door aanbevolen brief op de post en geteekend door den griftier van hot vredegerecht. Het rechtsgeding zal kosteloos zijn. De straften zullen uilgesproken worden tegen den vader; bij gebrek aan den vader, tegen de moeder; bij gebrek aan vader en moeder, tegen den voogd. Art. 36 De weigering van te verschijnen, in bet geval voorzien door art. 10, zal gestraft worden met eene boete I lol 5 fr. In geval van hervalling in dezelfde weigering, zal de overtreding gestraft worden mei eene boete van 5 tol 10 Ir. en eene gevangenisstraf van 1 tol 3 dagen, of van enkel een dezer straffen. Ditzelfde stelsel van straften zal loegepas worden, in dezellde orde, door den vrederechter, krachtens art 15 OP de personen, die zouden volhard hebben 'in hunne weigering om de verplichtingen te vervul- leDln geval van langdurigen tegenstand, zal de ver oordeeling lot de boete, tot de gevangenisstraf of tot een dezer straffen alleen, kunnen hernieuwd wor den van drie lot drie maanden. Art. 17. De eigenaars van iiijverheidsgeslichlen, fabriekanten, ambachtslieden of werklieden die de schikkingen van art 2 overtreden, zullen gestraft worden met eene boete van 25 tot oü fr. per kinii van zes a twaalf jaar, gebruikt aan een verboden werk. ln geval van hervalling in het zelfde misdrijl zal deze boete verdubbeld worden en hernieuwbaar zijn na drio maauden. De vervolgingen zullen plaats hebben door de zorgen van bel openbaar ministerie, van ambtswege handelende, of op aanklacht van hel schoolkomileit. Art. 18. Herhaalde afwezigheden, 10 dagen per maand beloopcnde, zullen gelijk slaan met het niei- bijwonen der school en zullen kunnen aanleiding geven tot dezelfde vervolgingen en straften als deze laatste. Linker Centrum. De Impartial meldt dat er te Brussel onder handelingen zouden aangeknoopt zijn tusscben de doctrinaire groep Dolez, baron de Vinck en den beer Lambert-Rotschild, met liet doel, met ue medewerking der onafhankelijken, eene gedeeltelijke lijst van kandidaten voor de Kamers te vormen, hetzij ingeval eener aan slaande ontbinding, hetzij voor de kiezingen van toekomend jaar. Het programma waarop men schijnt te ac- coord te zijn, zou bevatten de persoonlijke en verplichtende soldatendienst, met eene sterke militaire inrichting, de verwerping van alle poging tot herziening der Grondwet, eene ver klaring van gehechtheid aan het koningdom, als eenigen vorm van gouvernement vereenig- baar met de stevigheid der vrije instellingen van het land, en eindelijk eene verklaring strekkende tot bet behoud der schoolwet, mits eenige wijzigingen. Dit programma zou. zegt men, de weêrspiegeling zijn der denkbeelden van bet koninglijk Hof. Niettemin is deze combinatie waarblijkend tot een ellendig mislukken veroordeeld. Noch dc verzwaring der militaire lasten noch het behoud der schoolwet, met hare uitzinnige verkwistingen, kunnen ooit door de bevolking aangenomen wordeu. Wal de calholieken betreft, zij denken eraan om voor eigen rekening en met eigene candi date!! te strijden. Hoe talrijk dan ook de libe ralen zijn welke zich onder dit nieuw vaandel zouden scharen, zij kunnen er nooit in geluk ken de meerderheid machtig te worden. De De nieuwe partij zou den naam dragen van linker centrum of dynastische linkerzij de Groote Markt bijeen en de deputation der deelnemende maatschappijen vergaderden zich in de Zwaan, waar de leden van liet inrich- tingskomiteit zetelden. Op de markt werden brocliuren en liedjes verkocht waarin geprotesteerd werd tegen de nieuwe belastingeneen twaalftal kommissa- rissen droegen plakkaarten rond met het vol- gende zonderling bericht: j Schuldvordering te verkoopen, ten laste van M..., wonende bij zijn zoon, ...straat, te Elsene. A Beloopende in hoofdsom a/00, kosten v 128-47 frank, enz. Zich te bevragen bij M... ...straat, Schaar- Die plakkaarten zegt de Chronique bekwamen den meesten bijval. Het getal nieuwsgierigen, op de markt, wera elk oogenblik grooter. Omtrent 6 1/2 ure kwa men van de Coupe, de leden aan van de ver schillende brusselscbe afdeelingen der Lujue de la Réforme éleclorale. In de Zwaan was het bureel, voorgezeten doorM. Dumont,voorzitter van de letterzelters- vereeniging: En avant. Op de tafel bemerkte men een prachtigen bloemtuil, een geschenk van gezegde Liyue aan M. Janson en zijne vijt kollegas. Op het oogenblik van het vertrek, hield M. Dumont eene kleine aanspraak, om de grootste kalmte aan le hevelen. Deze volksbetooging, «zegde bij. moet weerdig zijn; indien een slechtgezinde de orde stoorde, houdt zelf uwe policie en werpt den ruststoorder uit uwe rangen. Die aanspraak werd lievig toegejuicht. Omtrent 7 1/2 ure verlieten de deputation der maatschappijen de zaal. Op dal oogenblik kwamen verschillende vereenigingen var. de studenten der universiteit en de Jeune Guide van St-Gilles aan, voorafgegaan door een mu ziekkorps. Op het balkon van het stadhuis bemerkte men twee heeren, die de manifestatie heel kalm schenen te beschouwen. Het waren M. Buis, burgemeester van Brussel, en M Lucien SoWay, medeopsteller der Gazette. Ten 7 1/2 ure was de Groole-Markt opgekropt met volkaan al de vensters bemerkte men nieuwsgierigen.De maatschappijen rangschik ten zich in orde, met hunne vaandels en kartels. Op eenige dier kartels las men: Leve het al gemeen stemrechtAlle machten komen uit het 'volk! Weg met art. 47, weg met den cijnsgelijk heid van rechten; rechtveerdigheid voor het werk volk, enz., enz. De voorzitters van eenige maatschappijen droegen bloemtuilen; allen hadden petitiën bij zich, bestemd voor den voorzitter der Kamer. Eenigen hadden daarenboven nog een adres gericht aan M.Paul Janson en zijne vijf kollegas. De stoet zette zich ten 7 ure 40 m. in bewe ging. Aan het hoofd bevonden zich de afge- vperdigden der brusselsche afdeelingen van de Ligue réformiste, gevolgd door de deputatien der Ligue typographique, aldeelingen der brussel sche socialisten, Collecteurs du Denier des Ecoles, de MarQunvins, de Soirees populaties ralionalisles, de Jeune Garde des Ecoles commu- nales, de Veldbloem, I'Association progressiste, la Générale ouvrière, l'Union démocratiqne, Ligue de l'AmeublementMécaniciens réunis, Etudiants •ogressistes, Jeunes Gardes libérales van Brus- "sel, St-Gilles, Elsene, St-Joost-ten-Noode, Schaarbeek, Cureghemen Molenbeek.la Société générale des Etudiants, les Etudiants flamands, 'la Ligue de VImprimerie liégeoise, les Grelotspro- qressistcs, de Cercle démocratique van Luik, de Cercle libéral progressiste van Seraing. la Ligue de la Réforme van Charleroi, la Ligue des Typho- qraphes van Gent, I'Association liberale van Ciney, V Union des Métiers, la Federation des Sociétés rationalistes du cenhe, de Strijdersbon den van Antwerpen, en, voegt de Chronique er bij. aan welke wij die opsomming ontleenen, eenige vertegenwoordigers van het zwakke ge slacht. De stoet werd gesloten door de kommission- narissen, de plakkaarten dragende van de te vet koopen schuldvordering. Hij begaf zich langs dc Heuvelstraat, den Magdalena steenweg, en den Berg van 'l hof naar de Koninklijke plaats. Hel was 8 uren wanneer hij hier aankwam. Overal stonden een groot aantal nieuwsgieri gen op den doortocht van den stoet geschaard. P Met muziek aan 't hoofd, trok de stoet langs de Natiestraat en den boulevard de Waterloo naar de Louizalei. Deze was reeds bezet dooi de policieagenten van St-Gillis; links door de policie van Brussel. Het hotel n. 38 der Louizalei is bewoond door M. Descamps, voorzitter der Kamer. Het is daar dat de afgeveerdigden der verschillende maatschappijen hunne pelitien moesten afle- vangen hebben te Wemmei stil te houden en er maandag en misschien ook dinsdag, te blijven, in geval hunne aanwezigheid te Brussel zou noodig worden. Aan het lokaal de Zwaan, Groote Markt, be merkte men twee plakkaarten met de woorden, langs den eenen kant: Geen rechten zonder plichten en langs den anderen kantGeen plich ten, zonder reehten. Men zong op het air van Nicolas, ah, ah, ah A bas Graux Quels impóts De policie van de middensektie was gekon- signeerd in het stadhuisde agenten der andere divisies waren reeds sedert 6 ure in hunne lokalen. Men verzekert dat 1000 man van de regi menten der karabiniers en grenadiers, sedert 12 ute, in veldtenue, onder de wapens waren in de kazerne van 'i klein kasteel. Voor het ministerie heeft men eenige kreten gehoord van Révolulion en République. De Inde-, petulance zegt dat men a bas Fr'ere riep. Volgens de Gazette, waren, voorzichtigheids halve, bijna al de magazijnen op den Magdale- nasteenweg gesloten. Ziehier de redevoering van M. Janson. In den naam mijner kollegas en in den mij nen, bedank ik U. üwe vreedzame manifestatie was het echte middel voor het volk om zijne wettige eischen te doen gelden. Een orgaan dat doorgaat de tolk le zijn van het gedacht van het ministerie, heeft gisteren gezegd dat de burgerij ging verdrukt wordan; ik protesteer tegen dezen afschuwelijken laster. Onze tegenstrevers zullen er niet in geluk ken de eendracht te verbreken, die tusscben de burgerij, het volk en de schooljeugd bestaat. Deze eendracht is onze nationale zinspreuk; zij zal kort spel maken met deze ouderwetsche onrechtveerdigheid welke men art. grondwet noemt. Eer aan de burgerij die wij vertegenwoordi gen, aan het volk, aan de schooljeugd, altijd aan het hoofd der demokratische beweging. Dat onze zinspreuk zij: De eendracht door het recht. Niets zal tegen haar de bovenhand krijgen. Ziet voor u de bronzen beelden van twee groote burgers die hun leven opgeofterd heb ben voor de vrijheid van geweien. Wij hebben de herinneringen hunner burgerdeugden be waard. In eene warme slotrede, zegt M. Janson Wij hopen dat de nationale vertegenwoordi ging zal bukken voor de vreedzame en wettige beweging van de algemeene denkwijze. Ik zal u liet onrecht niet aan doen, van u te zeggen: Gij moet kalm zijn, maar ik zal aan diegenen zeggen welke deze manifestatie moe ten beoordeelen, van kalm en onpartijdig te zijn. Tot weerziens, doch alvorens te schei den, heffen wij den kreet aanLeve de kies hervorming veren. Het hotel was gesloten. M. Descamps was Ziehier de bijzonderheden welke de brussel sche dagbladen meêdeelen over de manifes tatie, welke maandag avond te Brussel heelt plaatsgehad: Van al zes ure kwamen talrijke groepen op afwezig. Hel hoofd van den stoet hield stil aan liet n. 58 en de deputatien traden vooruit. Een tiental policieagenten vormden de haag aan de deur van 't hotel. De afgeveerdigden traden binnen en bevonden zich in legenwoor diaheid van M. Bruyninckx, ekonoom der Ka mer, die de pelitien aannam en aan de depu tatien de verzekering gaf, dat zij aan M. Des camps, vandaag bij zijnen terugkeer zouden overhandigd worden. Ondertusschen was geheel de stoet voor het hotel van M. Descamps gekomen. Eenige kre ten Révision! Révisionwerden gehoord. Men poogde de Marseillaise te zingen, doch dit lied vond geen bijval. Het publiek vroeg een mu- ziekaria. Mén speelde liet Ongedieit hetgeen natuurlijk veel bijval vond. De stoet, die eenigzins uiteengegaan was en zich moeilijk kon hervormen, begal zich langs de Regenciestraat, naar den Kletnen-Zavel voorde woning van M. Janson. MM. Janson, Dansaert, Demeur, Robert, Féron en Scailquin waren daar. M. Arnould had zich doen verontschuldigen. De afgeveer digden der maatschappijen traden binnen en boden M. Janson eenige adressen en bloem tuilen aan. u *r Op het geroep van het volk verscheen M Janson aan 't balkou en sprak eene kleine re devoering uit ten voordeele der kieshervor- m Van den Zavel trok de sloet, gi-oolelijks ver minderd, naar de ministeriener werd geflo ten en Révisionen Vive Janson! geroepen, M Buis, die zieli in de nabijheid der mimsie- rieele hotels bevond, trok met den stoet terug naar de Groote Markt. Het schijnt, zegt de Chronique, dat troepen die zich bij kleine dagreizen, van Gent naar het kamp van Beverloo begaven, bevel ont In de straten verkoopt men den National met eenen brief van M. Picard. Deze brief is gericht aan de heeren leden der vereenigde sektrën van den kieshervormingsbond.Mr Picard zegt: Ik moest onder diegenen zijn, die heden avond, in naam van liet volk, in eene vreed zame manifestatie, den wil uitdrukken de eeni ge kieshervorming te verkrijgen die met de rechtveerdigheid overeenkomt. Deze laatste dagen maande een dagblad mij aan er tegenwoordig te zijn, zich inbeeldende dat om mijnen plicht te vervullen liet noodig is mij dit te herinneren. Gisteren avond is een wreed ongeluk mij komen treffen: ik heb Frans Olin verloren, mijn schoonbroeder en meer dan een broeder, want hij was een getrouwe vriend van meer dan dertig jaar Volkskamer. De Vergadering besprak deze week het in overwegingnemen van 't voorstel tot herzie ning onzer Grondwet, neergelegd door zes le den van den radikalen groep. De redetwist was allerhevigst. In de hitte van de woordenwisseling verweten doctrinai- ren en radikalen zich zaken die men van beide zijden besloten had geheim le houden, in an dere woorden, men heeft zich van weêrskan- ten eens duchtig bij de liairen gevat. De doctrinairen hebben met de radikalen een verbond aangegaan. Immers zonder de medewerking dezer laatsten, konnen de doctri nairen onmogelijk het bewind behouden, en nu komen de radikalen de belooning hunner medewerking eischen, omdat zij gewaar wor den dat Frère en zijne sleepdragers alle voor- deelen voor hen er. hunne vrienden alleen willen behouden. Ja, de radikalen zouden ook eens geerne aan 't geldscliotelke zitten om zich dik en vet te lekken en dan op hunne beurt de zorgen aan anderen over le laten. De doctrinairen en radikalen slingerden elkander ruwe waarheden naar 't hoofd M. Frère verweet hen dat zij republikeinen-soci alisten waren, dat zij, in 1870, hier te lande de republiek ol commune wilden invoeren. Zoodan M. Frère wist dat de radikalen hier de republiek, de Commune wilden invoeren, en hij, de voorstaander van grondwet en troon, spant met de republikeinen aan; luj maakt met hen een verbond! Jaren lang, heeft M. Frère, de radikalen ge vleid, gestreeld en hen toegegeven, in 't belang der liberale politiek, en nu heden dat zij als de speelpop van eenige exploiteerders niet meer willen dienen, wilt hij hen overboord werpen Te laat man Het is ons onmogelijk in verdere bijzonder heden te tredende plaats waarover wij be schikken is te eng. Wij verzenden dus onze geëerde lezers naar 't Beknopt Verslag. Voegen wij er ten slotte bij dat de zaal der Kamer aan eene visslimijn geleek alwaar de wijven elkander de grofste beleedigingen en verwijtsels naar't hoofd werpen. De rechterzijde heeft de vertooning, on weer dig van een beschaafd volk, met veel belang stelling doch zeer rustig en bedaard bijge- woond nog deftig gebleven liberalen walgde 't vuil- bladje in handen te riemen. Naar men ons verzekert, is de redactie van den bezweken Vooruit, naar t Verbond overgegaan. Wij moeten hieraan geloof hechten ingezien den dommen overmoed die, sedert een drietal weken, in de zoo dwaze artikels van 't Verbont doorschijnt. Wat ons betreft, wij willen de ofiicteele luirikken al hunne gal laten uitspuwen zonder er ons hoegenaamd meê te bekommeren. De wijze man zegt immer: Wanneer vischwijven of vaartkapoenen u beleedigen en lasteringen achterna roepen, vervordert dan uwen weg zonder het te bemerken, om aldus uwe diepe verachting voor dat gemeen ol slecht volk te toonen Kermis, Onze Kermisfeesten door een overheerlijk zomerweder begunstigd, zijn op de deftigste en vrolijkste wijze afgeloopen. Het groot Festival voor harmonie en fanfaren welk zondag 11., onder't bestier onzer konink lijke Harmonie plaatsgreep, is allerluisterrijkst geweest, en lokte eene ontelbare menigte reemdelingen naar onze stad. Een en dertig vreemde maatschappijen had den hare bijtreding laten kennen, doch twee hebben er niet aan beantwoord, te weten: Nevele en Gent (Struikjes worden Boomen.) De stoet vormde zich rond drij uren in het lokaal der Harmonie en begal zich naar 't Stad huis alwaar den eerewijn aan de heeren Voor zitters door onze heeren Burgemeester en Schepen werd aangeboden en tot de verloting der premiën overgegaan. Gedurende de loting begaven de verschillige Maatschappijen zich naar de haar aangewezene kiosken. Hel was reeds vier uren geslagen toen de uitvoering begon. Bestaiigen wij dat deze schoone feest ten midden der algemeene vrolijkheid afliep, en dat alle de vreemde maatschappijen ten uiter sten voldaan waren over 't gunstig onthaal 't welk haar in onze muren was ten deele ge vallen. De verdere feesten, concerts en vermake lijkheden zijn ook allerbest gelukt geweest. Ue groote Volks/eest in den Casino., heeft, als naar gewoonte, duizenden bezoekers uitgelokt. De verlichting van den hof was een der prach tigste welke wij ooit te aanschouwen kregen. Het is zonder twijfel dat onze kermis hoogst voordeelig is geweest voor onze neeringdoende burgerij, ja, wij mogen zeggen dat zij nog nooit een dag van zulk groot verlier dan deze van zondag 11. hebben ontmoet. Velen, zelfs libeia- len bekenden openlijk dat het nu een ander leventje was dan onder de weggeborstelde li berale regering, wanneer nauwelijks een tien tal vreemde maatschappijen aan de muziek feesten deelnamen, en ook wanneer Burge meester en Schepen de vreemdelingen die dezelve kwamen opluisteren lieten loopen met 't hair van buiten gelijk de beeren, bij zooverre dat er zich niemand in de nabijheid van den kiosk bevondt om haar den gedenkpenning te overhandigen dan den heer politiekommissaris of zijn brigadier Voegen wij hier eindelijk met genoegen bij dat er nergens vechtpartijen of betreurlijke baldadigheden bestatigd wierden. In den nacht van dinsdag tot woensdag, rond twee uren, is er brand uitgeborsten ter hofstede van de kinderen Wellekens, landbou wers en bakkers te Erondegem nabij de kerk. Deze brandramp was zoo hevig dat niets is kunnen gered worden: dc meubels,kleedingen, slaapgerief, akkeralem en koopwaren, alles werd door 't verslindend element vernietigd. De beesten alleen konden gered worden. De oorzaak is tot hiertoe onbekend gebleven. De schade is zeer aanzienlijk. Alles was legen bradgevaar verzekerd. De Précurseur speelt geerne met vuur. Sprekende over de manifestatie te Brussel en hare aanleiders, zegt liet blad Het is niet rechtveerdig.dat, terwijl het volk in dc straat komt, de aanleiders zich verbergen in een gemakkelijk salon, om, als er baldadigheden gepleegd worden de ver- antwoordelijkheid le leggen op de doktrinairs (of anderen). Ja, zoo deden de doctrinairs in 1870, 71 en 72 te Antwerpen; ongelukkige en misleide werklieden kwamen in de straat en de gegan- teerde schoelien zaten achter de gordijntjes te wachten tot dat zij konden te voorschijn komen, om nut uit de positie le trekken. Doch waarom moet de Précurseur aan zekere nu gelukkige vrienden, die oneerlijke positie nog te binnen brengen Men schrijft uit Gent 4 juli Een verschrikkelijk onweer is dezen nacht boven de stad Gent en omstreken uitgebersten. Bliksem en donderslageu wisselden gedurende ruim een uur elkander onophoudelijk af en de regen gudste bij stroomen neer. Men verneemt dat er te Ronse twee hofsteden afgebrand zijn, en dat een 2 jarig kind in den brand is gebleven dat het dak van het huis van M. Van der Meersch, graankoopman te Stekene, verschijdene meters ver is geworpen, en dat de hofstede van Pieter Vermeulen te Wondcl- gem is afgebrand. Het vee werd gered. In het voorgeborgte der Kortrijksche poort is de bliksem ook gevallen. Een boom werd ont schorst. Het gerucht loopt ook dat een eigen dom van mevr. gravin de Kerchove de Dentergliem is afgebrand, maar daarover ontbreken inlichtingen. Te Rooigem, Evergem en Heusden is insgelijks de bliksem gevallen en brand ontstaan. Op het tijdstip van den oogst kunnen de veldbewerkers ten gevolge der warmte min of meer ernstig ongesteld worden, welke onge steldheden het nuttig is te kennen om ze met goed gevolg te kunnen bestrijden. De maaiers moeten vermijden blootshoofds in de zon te werken liet is noodzakelijk dat zij eenen strooien hoed met breede boorden dragen. Ook moet men wel zorg dragen niet stil te staan in vollen zonneschijn. Als men geene beweging doel wordt men eerder door eenen zonneslag getroffen dan wanneer men niet stil n Verbond kondigde zondag lest de dood aan van 't liberaal weekbladje - Vooruit alias het Savooiblad en de IJker, vroeger opgesteld door Jupinus Moor en nu lest door zekere sclioolpedanten onder toezicht van den bekijker. Bedoeld bladje is dezer dagen aan totale uitputting van krachten bezweken. De sclioolpedanten hadden, sedert eenigen tijd, zoo veel gezeever en dwaasheden neerge schreven, zoo veel beleedigingen en lasterin gen tegen de heilige zaken en al wal in onze stad deftig is uitgebraakt, dat het zelfs aan de Onze jaarmerkt van dinsdag, voor wat de peerdenmerkt betreft, verflauwt van jaar tot jaar; onze veemarkt integendeel wint altijd in belangrijkheid aan. Zou men ook geene maat regels kunnen nemen om onze peerdenmerkt heroptebeuren Wij roepen op dit vraagstuk de aandacht onzer Regering in. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Vermeersch, onderpastor te Schel dewindeke, is proost van Vogelboek benoemd. Hij wordt vervangen door den Eerw. Heer Van Steen- brugge, eertijds coadjutor van Vurste. RECHTERLIJKE KRONIJK. De raadkamer van de rechtbank van eersten aanleg, to Gent, heeft voor de korrektionneele rechtbank Mgr de Battice, hulpbisschop, en vier andere liooge geestelijken verzonden, be schuldigd van... meewerking tot het inzegenen of inzegening van een huwelijk, voor dat de burgerlijke formaliteit volbracht was. Ziehier in welke omstandigheden die inze gening heeft plaats gehad. De personen hadden verscheidene jaren buiten den echt samenge woond en toen zij voor de wet trouwen wilden, konden zij niet bij gebrek aan een der ver- eischte papieren. Zoodat de wet hen dwong in on wettigen toestand voort te leven. 't Is een nieuw en belangrijk argument tegen het burgerlijk huwelijk. Morgen Zondag 8 Juli, tweede zondag onzer KermisfeestenGroot Zang. feest, gegeven onder 't bestuur van ons jeugdige Gezelschap 't Land van Riem aan 't welk meer dan 40 vreemde genootschappen zullen deelnemen. Elke maatschappij zal twee kooren uitvoeren op het kiosk haar door 't lot aangewezen. Zielhier de verdeeling Kiosk A, Groote Markt Hingene. Eijkevliet. Sottegem. Bachte- Maria-Leerne. Temsche. Brussel. Antwerpen. Mechelen. Brussel. Leuven. Kiosk B, Overdekte Markt. Londerzeel. Moerzeke. Wintham. Gent. Denderhautem. Ledeberg (Gent). Leuven. Ant werpen. Brussel. Antwerpen. Kiosk C, Keizerlijke Plaats s Audenaarde. Eijseringen. Oetingen. Zele. Antwerpen. Molenbeek-St-Jan. Mespelaare. Hal. Aalst. Gent. Kiosk D, Esplanadeplein Zele. Belcele. Coolscamp. Appeherre-Eijchem. Brussel. Gent. Dendermonde. Brussel. Hof - stade. Aelst. ALLERHANDE NIEUWS. Pleiziertrein naar Oostende, Blankenberge en Heist uit Brussel en Aalst op 15 Juli 1883. Vertrek uit Aalst 6.42 p. 's morgens. Aankomst te Oostende 8.42; te Blankenberge 8.38 te Heist 9.00. Vertrek uit Heist 7.15 's avonds uit Blan kenberge 7.40 uit Oostende 7.45. Aankomst te Aalst 9.46. Prijs der heen-en terugkaarten uit Aelst 2f klas Ir. 5.20; 5° klas fr. 3.45. De kaarten worden van 11 tot 14 Juli, ten 8 uren 's avonds, algegeven in de statie te Aelst. In geene tussclienstatie worden reizigers opgenomen. Reisgoed van kleinen omvang, gemakkelijk onder de banken der rijtuigen te plaatsen, worden alleen toegelaten. Als de /Anne hevig brandt is het dikwijls noodzakelijk zich er aan te onttrekken gedu rende de warmste uren van den dag, van 12 tot 2 ure. Nu en dan zich aangezicht en handen te ge lijker tijd nat maken in de naastliggende beek of waterloop, is een uitmuntend middel om de uitwerkselen der warmte te bestrijden. Wanneer men met of zonder wete zou ge troffen zijn door eenen zonneslag of door eene zonnesteek, is de aan te wenden behandeling zeer eenvoudig vooreerst moet men natuur lijk den getroffen persoon in de schaduwe leggen, hem koele doch geene ijskoude dran ken geven, zwarte koftij bij voorkeur, omdat deze de warmte uit het hoofd zal jagen, waaruit geheel de ongesteldheid voortkomt. Verder zal men hoofd en aangezicht met koude doeken nat houden kan men in het water wat azijn doen, dit zal zooveel te beter zijn. Net hoofd moet het hoogste liggen om den omloop van het bloed te vergemakkelijken. M. Hanssens, lid van den Senaat is overledener inoet dus een liberaal lid vervangen worden. W»j zijn benieuwd te zien of de radikalen, na de scherpe woordenwisseling van donderdag en vrijdag, nog met de dok- trinairen zullen marcbceren. Ongeveer twee maanden geleden kwam een persoon, die een grooten diefstal van ju- weelen gepleegd had te Brugge, in een slecht befaamd huis te Brussel en gaf er verscheidene kostbare geschenken aan verschillende vrou wen. Betreffende deze gescheiiken werd een onderzoek begonnen en de korrektionneele rechtbank van Brugge veroordeelde de ge naamde De Loos, bij verstek, tot 3 jaar gevan genis. Zondag avond kwam die kerel in het zelfde huis, waar men hem onmiddelijk er kende. De policie werd geroepen, de dief aan gehouden en naar de gevangenis gebracht. Zondag werd op de Zuiderlinie te Brussel -eene misdadige poging gepleegd. De machinist van den exprestrein van Parijs, die ten 10.27 ure te Brussel aankomt, bemerkte tusschen Lembecq en Hal, dat men stukken ijzer op de rails gelegd had, ten einde den trein te doen ontriggelen. Gelukkig heeft de machinist nog in tijds kunnen stilhouden om het ijzer weg te nemen. De dader van deze poging lot ontrigge- ling is onbekend. De reizigers hebben niets gweeten van het gevaar waarin zij verkeerden. Verschrikkelijk ongeluk. Vier Slachtoffers. De Gazette deelt de vol gende bijzonderheden mee over eeri verschrik kelijk ongeluk te Evere voorgevallen. Op den hoek van den Leuvenschesteenweg en de baan, die naar het kerkhof van Evere leidt, bevindt zich de herberg ln den Gouden Hoed, gehouden door M. J. B. Andries, beter gekend onder den naam van Jan Voet, en zijn zoon. A Eergisteren avond rond 9 1/2 ure, werkte Voet, zoon, op heiveld, toen hij een emmer beer noodig had hij begaf zich naar den put en liet bij middel eener koord den eemer erin zakken om den beer te scheppen ongelukkig biak de koord, Voel ging een langen stok. met een haak daaraan halen en zocht te vergeefs in den put om den emmer terug te vinden. Het is toen dat hij het ongelukkig gedacht op vatte den stok tot op den bodem in den put le steken, en er zich langs te laten afglijden om den emmer te grijpen, die hij boven op het mest zag drijven. De ongelukkige had nauwelijks zij plan ten uitvoer gebracht of hij gevoelde zich eensklaps duizelig en verstikt door de verpestende dam pen die uit den put opstegen Hij slaakte een verschrikkelijke» kreet. De vader kwam toegesneld. Red me, riep de ongelukkige. Jan Voet liep ijlings naar zijne woning en kwam onmiddelijk terug met eene leer doch zijn zoon was reeds verdwenen Zinneloos van wanhoop, riep de vadea uit al zijne krachtTer hulp ter hulp Vervol gens daalde hij zeil in den putr en vond er de dood. i

De Denderbode | 1883 | | pagina 2