gewoon eenig honorarium te.geven, tenzij een belachelijk getal.... present (?)-exemplaren vandaar, dat zij ook geene i ischen kunnen stellen voor eene goede taal, \oor een zuiver letterkundig gewrocht. Eene algemeene kataloog der Vlaamsche prijsboeken, door de diocez: ne overheden jaarlijks opgemaakt, zou, meenen wij, een goed werk zijn. Zoo iets ware allergemakkelijkst men zou de bijzondere katalo^ussen kunnen tol leiddraad nemen en daarbij voegen de stukken, welke in den ban der uitgevers schijnen geslagen te zijn, omdat ze zonder hen in de wereld zijn gezonden. Drie of vier van zulke werkjes, in het diocees van Mechelen sedert een paar jaren gedrukt, vinden wij in geene enkele drukkerskataloog aangeduid (i)... En ze zijn, verre uit, nuttiger en met meer talent geschreven dan de gewone prijsboekjes. 't Is plicht, voor allen, die belang stellen in het volksonderwijs en in den bloei der letter kunde, in de eerste plaats diegene onzer schrijvers aan te moedigen, welke builen com mando, uit eigen beweging, zonder naar vreemde modellen te zien, iets voortbrengen dat gezegd mag worden nut te kunnen slichten in den zin van het groote werk der verchriste- lijking van het volk. Hoe geheel anders gaan onze tegenstrevers te werk ten opzichte van de mannen met overtuigingen verkleefdheid, die hunne partij door het woord dienen (Vlaamsche Wacht.) (i) Deze opmerking geldt ook voor verschillige uitgaven gedaan in hel bisdom van Gent. (lied.) V olkgkamer. De Kamer ving dijnsdag 11. den redetwist aan over de wetsontwerpen betrekkelijk de nieuwe belastingen. De heer minister van financiën opende de zitting met eene dubbele verklaring welke 't land met genoegen zal vernomen hebben 1° Het gouvernement ziet af van de belas ting op den koffie 2° Wat de belasting op den tabak betreft, is 't gouvernement bereid wijzigingen aan te nemen. Heerke Bara heeft dus aan de eischen der tabakplanters van 't arrondissement Door- nyk toegegeven uit vrees van eene aanslaande afkoking!.... En nogthans had heerke Bara uitgeroepen 't Is onmogelijk De verminderingen door fden heer minister aangekondigd zullen beloopen tot 2,898,000 fr. Zoodanig dat wij 20 millioeuen nieuwe belas tingen in plaats van 23 millioenen, die eerst gevraagd waren, zullen moeten betalen. De Vergadering besprak vooreerst de belas ting op de sterke dranken. Verscheidene catholieke redenaars, onder anderen de heeren Jacobs en Woeste, deden ten duidelijkste uit schijnen dat bijaldien mendenuttelooze school uitgaven staakte en met gespaarzaamheid be stuurde het tekort weldra zou verdwijnen Doch't ministerie en zijne aanhangers ant woordden: Wij zuilenden schooloorlog blijven voortzetten, al moest land en volk er door vergaan Zullen de Belgen die schandelijke geldver- kwistingen nog langer blijven verduren STERFGEVAL. Het catholiek Belgie, en vooral het bisdom van Namen, hebben een zwaar verlies geleden door het afsterven van Monseigneur Gravez, bisschop van Namen, die verleden maandag avond overleed in het 73,lejaar van zijn leven en het 16de van zijn bisschopschap. De dood van dien kloekmoedigen prelaatwas voorzien, en toch heeft zij iedereen diep getroffen. On eindig veel heeft Mgr Gravez gedaan voor de Kerk, welke hij uil al de kracht zijner groote. ziel beminde, voor het geloof, welk hij door onverpoosd werken zocht te bewaren en voort te planten. De laatste stonden van den overleden pre laat waren zacht en kalm. Zijn hulp-bisschop en opvolger Monseigneur Goossens, zijne vicarissen-generaal en secretarissen, de ka- nonieken van het kapittel, de priesters der stad Namen, de familie en de bedienden van den huize omringden het sterfbed. Allen wa ren diep ontroerd en konden hunne tranen niet weêrhouden. De ziele van den prelaat die het Jrisdom van Namen zoo zeer bemind had, scheen het eene laatste zegening toe te zen den. Monseigneur Gravez ligt in volle ornaat in het bisschoppelijk paleis ten toon. Donderdag heeft de plechtige lijkdienst plaats gehad. De begraving zal geschieden te St-Servaas, bij Namen. Begrafenis van Mgr. Gravez. Men schrijft uit Namen, 19 juli Heden morgend heeft de begrafenis plaats gehad van Mgr. Gravez. Eene rouw-kapel was in het bis schoppelijk paleis ingericht. In een naburig vertrek bevonden zich Mgr Goossens, de nieuwe bisschop van Namen, de bisschoppen van Luik, Doornik en Erythaée, Mgr. Pieraerts, rektor der universiteit van Leuven Mgr. Cartuyvels, de vikari6sen-generaal, afgeveerdigden van den kardinaal aartsbisschop van Mechelen en den bisschop van Brugge, die belet wa ren don lijkdienst bij te wonen. Mgr. Ketelbant was vergezeld van Mgr. Grietens, sekretaris van het aartsbisschop. In een ander vertrek bevonden zich de drie broe ders en de neven van den overledene, alsook de an dere leden der familie Gravez. In dezelfde kamer waren de overheden en hoog- geplaetste personen vereemgd. Generaal Nicaise ver tegenwoordigde den koning. Men bemerkte ook MM. Vergote, gouverneur der provincie Namen graaf Van der Stegen, voorzitter van den provincialenraad de bestendige deputatie, leden van den provincialen- raad de senaleurs van Namen, MM. d'Elzée, baron d'Huart, graaf Philippe de Limburg-Stirum; de Volks vertegenwoordigers prins de Caraman, ridder de Moreau, Pety de Thozéo, Van Hoorde, Thibautgraaf de BeaufTort, graaf Van der Slraeteii-Ponthoz, enz. Ten li ij* ure werd, onder het luiden van al de klokken der stad, de baar opgenomen. Op dit oogen- bhk slaakte een der nichten van den overledene hartverscheurende kreten, die de menigte diep ont roerde. De stoet vormde zich bij het uitgaan van het bisschoppelijk paleis in de rue St-Aubin, en begaf zich in de volgende orde naar de hoofdkerk Aan hel hoofd, op twee rangen, twee en twee op iedere rang: de katholieke meisjesscholen en pensi- onnaten, de katholieke jongensscholen, de gestich ten van St-Louis, van Malonne, van O.-L -Vrouw van den Vrede, van Dinanl, van Floreflë. Vervolgens, voorafgegaan van het kruis, de leden der geestelijk heid eindelijk voor de lijkbaar, de bisschoppen. Do hoeken van het baarkleed werden gehouden door MM de gouverneur der provincie, de burcht- graaf d'Elzée, senateurThibaut, volksvertegen woordiger graaf van der Stegen, voorzitter van den provincialenraad de baron del Marmol, namens de katholieke werken van het bisdom, en Mgr. llauzeur. Mgr. Goossons, dc nieuwe bisschop officieerde hij volgde den stoet in willen mijter en omringd vau talrijke geestelijken. Eene ontzaggelijke menigte verdrong zich in de straten het verkeer in de naburige stralen was ver boden de vensters, dc balkons, de daken der huizen waren opgepropt met volk. Ziehier de orde der plaatsen in de kathedraal in de koor de bisschoppen achter hen, rechts, de fa milie en vrienden van den overledene links, de hooge funktiounarissen en andere hooggeplaatste personen in iiet hooggestoelle, de prelaten, vika- rissen-generaal en kanonnikken; in hel leeggesloelle en op de stoelen, de pastors-dekens van 't bisdom. Onder de koepel, aan de beide zijden van de lijk baar, en lol aan het hekken van dc koor, de priesters en de seminaristen, aan hunne zijden en achter hen, de leden der geestelijkheid in de rechterbeuk de mannen, in de linkerbeuk de vrouwen in de mid delbeuk, het overige volk. Generaal Nicaise bekleedde in de koor, eene eore-plaals nevens den gouverneur der provincie. De mis werd meesterlijk gezongen. Voor de leste gebeden heeft do eerw.h.Cousot den predikstoel beklommen en de lijkrede uitgesproktn hij ver haalde hel leven van den afgestorvene, zijne studiën zijn schillerend professoraat in hel seminarie van Doornik, zijne priesterlijke levensbaan te Bergen en zijn bisschoppelijk bestuur. Na de leste gebeden heeft de stoet zich aan de deur der kathedraal in de hoogergemelde orde ge vormd, en, voorafgegaan van harmonie-maatschap pijen, zich naar het kerkhof van St-Servaas begeven. Na de begrafenis heeft de terugkeer in dezelfde orde plaats gehad tot aan de kathedraal. HANDEL EN NIJVERHEID. Oogst. De Moniteur heeft, eenige dagen geleden, de volgende inlichtingen afgekondigd betreffende den oogst in België Een droog weêr, afgewisseld door regen, heelt eenigzins den hooioogst verhinderd niettemin komt het hooi goed binnen. De na tuurlijke zoowel als de kunstmatige weiden, hebben eenigszins van de droogte geleden, en de opbrengst is maar redelijk, voor hetgeen de hoeveelheid betreft. Het uitzicht der andere vruchten is over 't algemeen goed. De granen hebben een weinig geleden van de droogte, die den groei heelt vertraagd, doch een gunstig weèr heelt gedeeltelijk het kwaad hersteld behalve de rogge, waarvan het uitzicht te wen- schen laat, zien de granen er, over 't algemeen goed uit. Erwten en vlas doen een goeden oogst voorzien de oogst van het koolzaad zal maar redelijk zijn. De aardappels doen een over- vloedigen oogst verwachten. De fruilboomen insgelijks goeden oogst. Kortom alles doet voorzien, dat indien het weder deri tegenwoor- digen toestand niet wijzigt, het jaar 1883 goed zal zijn voor onze landbouwers. De toestand is gemiddeld voor het geheele land zeer goed voor de aardappels goed voor taawe, garst, boekweit, boonen, erwten, haver, vlas en fruitredelijk, voor het koolzaad en den hooioogstminder voor de rogge en de klaver. Volgens eene tabel welke de Moniteur mee deelt, is het vooruitzicht van den oogst als volgt in de verschillende provinciën van ons land. Antwerpen Tarwe, goede gewone oogst rogge goed, geerst goed, boekweit goed, haver goed, boonen goed, erwten goed, aar dappels zeer goed, koolzaad middelmatig, vlas idem., weiden goed, klaver slecht, fruit goed. Brabant: Tarwe goed, rogge redelijk, geerst goed, haver goed, boonen goed. erwten goed, aardappels zeer goed, vlas goed, weiden tame lijk goed, klaver idem, fruit zeer goed. Westylaanderen Tarwe goed, rogge gemeen en wat dun boekweit komt goed op, haver en boonen goed, aardappels zeer goed, vlas, weiden en klaver goed fruit zeer goed. Oostvlaanderen Tarwe goed, rogge gemeen en wal dun, geerst goed, uitgenomen in de polders boekweit, haver en boonen goed, erwten goed, aardappels zeer goed, koolzaad gemiddeld, vlas, weiden, klaver en fruit goed. Henegouwen Tarwe goed, rogge gemeen en wat dun geerst, haver en boonen goed, erwten gemeen, aardappels zeer goed, koolzaad weiden en klaver getneen fruit goed. Luik Tarwe redelijk, rogge slecht geerst, boekweit en haver slechtboonen en erwten redelijk aardappels zeer goed, weiden en klaver gemeen fruit goed. Limburg: Tarwe goed, rogge gemeen, geerst, boekweit, haver, boonen en erwten goed, aardappels zeer goed, koolzaad voldoende, weiden en klaver gemeen fruit goed. Luxemburg Tarwe goed, rogge gemeen, geerst goed, boekweit redelijk, haver, boonen en erwten goed aardappels zeer goed, kool zaad en vlas goed, weiden en klaver tamelijk goed, fruit goed. Namen Tarwe redelijk, rogge en geerst gemeen, haver goed, boonen redelijk, erwten goed, aardappels zeer goed, vlas gewoon, wei den en klaver gemeen, fruit goed. De toestand voor het geheele land is gemid deld als volgt zeer goed voor de aardappels goed voor tarwe, geerst, boekweit, boonen, erwten, haver, vlas en fruitredelijk voor het koolzaad en den hooioogstgemeen voor den rogge en de klaver. Davidsfonds. Men heeft reeds eenige der vele redens doen gelden die Brugge opdrongen aan den keus van het middenbestier als vergaderplaats der aan staande algemeene bijeenkomst van de Davids- jondsers des lands. Die redens zijn inderdaad talrijk. Om, benevens de andere aangeduide voordeelen niet te spreken van de gunstige ligging van Westvlaanderen's hoofdstad voor hen die een uitstapje naar het frissche, ver kwikkende zeestrand willen ondernemen, zou den wij de uitstekende werkingen derbrugsche afdeeling kunnen inroepen om den verleenden voorkeur te verrechtveerdigen. Meermaals is het hoofdbestuur, zoowel als de vreemde drukpers, in gelegenheid geweest de buitengewone werkzaamheid van het brug- sche Fonds als een voorbeeld aan te stippen. De Brugsche vrienden daarvoor door eene tal rijke opkomst beioonen, en ter zellder tijd bij hen een beetje van den iever die hen bezielt gaan putten, dat schijnt ons de plicht van al de afdeehngen. Wij weten ook van goeden kant dat onze brugsche vrienden niets verwaarloozen om hunne confraters uit de andere steden, een schitterend onthaal voor te bereiden. Het feestprogramma gaat niet lange achter wege meer blijven. Van de weke gaf het de Pati ie reeds in zijne hoofdtrekken. Wij denken dat het geschikt zal zijn om de moeielijkste te bevredigen. Optocht, ontvangst door het ma gistraat, algemeene bespreking der vlaamsche belangen, prachtig nachtfeest i i eenen bijzon deren eigen, feestmaal, enz., ziedaar zeker wel een aanlokkiglijk programma. Laat ons hopen dat de verschillige afdeelin- gen hunne schikkingen derwijze zullen nemen om allen, ten vollalligste mogelijk, op het leest te verschijnen. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Lafort, lie. in de godgeleerdheid en subregent van M. Theresia's pedagogie te Leuven, is professor benoemd in het provinciaal Seminarie van Troy, in vervanging van den Eerw HeerRoe- lants, die oorlof bekomen heeft om in het aartsbis dom van New-York eene plaats van kloosterlijk bestuur te ontvangen. De Eerw. Heer Hebbelynck, baccalaureus, is subre gent benoemd in vervanging van M. Lafort ALLERHANDE NIEUWS. Logenstraffing. Leonce VAN DER SMISSEN, brouwer, te Aelst, logenstraft, op de stelligste wijze, het valsch gerucht der overlating zijner zaken aan den heer Leo Van den Hende of anderen. Men heeft alhier dezer laatste dagen een soort van kapel afgebroken van het voormalig militair detentiehuis,welke doorde Troepskin derenschool niet gebruikt wierd. Naar men ons verzekert is't ministerie van oorlog voornemens langs die zijde eene ziekenzaal en een vertrek voor de onderofficieren te bouwen. Indien dit plan uitgevoerd wordt, zal men het zicht der Graanmerkt langs dien kant eenigzins ver fraaien.... Maar wanneer zal't gebeuren Als men zal ophouden van ons geld te ver kwisten aan nuttelooze schoolpaleizen... Ja, dan zal men er kunnen aan denken, want heden is er toch geen geld dan voor de scholen en de luïrikken die ze bewonen Maandag laat in den avond, werd in een gevecht, 't welk uit een verkeerd begrepen woord, lusschen voorbijgangers,ontstond, een been afgeslagen aan den genaamden Victor De Bruecker, zoon van den baas der herberg De Alliance, Nieuwstraatpoort. Rond 11 uren wierd de gewonde op eenen kruiwagen naar zijne woning gevoerd De eene brandramp volgt te Haaltert de andere op. Veertien dagen geleden wierd eene tweewoonst wijk Eekent door't vuur verslon den, doch alhoewel de gebouwen verzekerd waren, bleven niettemin 5 personen ten laste van 't Weldadigheidsbureel. Over vier weken werd eene woning tot asch en puin gebracht ter wijk Keiberg en nu in den loop dezer week wierden vijf woningen in deze zelfde wijk, waarvan niet eene verzekerd was, de prooi der vlammen. -42 personen van den Keiberg zijn zonder woonst. 47 personen lijden dus op 't oogenblik beproevingen door deze achtereen volgende brandrampen en blijven allen ten laste van 't Weldadigheidsbureel. De oorzaken blijven onbekend en er bestaan geene vermoedens van brandstichting. Ter gelegenheid der aanstaande Kermis zal te Oordegem. op Zondag 20 Augusti aan staande, een luisterrijk. Festival voor Harmoniën en Fanfaren plaats grijpen. Drij premiën zullen onder de deelnemende maatschappijen verlot worden, verdeeld als volgtfr. 50, 50 en 20. Men leze de plakbrie ven. Verder zal een eeremetaal aan de maat schappijen gegund worden. De maatschappijen welke aan deze luister rijke Muziekfeest zouden willen deelnemen moeten hare bijtreding als ook de muziekstuk ken die zij zullen uitvoeren aan den heer Bur gemeester dezer Gemeente laten kennen vóór 5 Augusti aanstaande. M. Victor Jacobs, minister van financiën in 1870, heeft uitgerekend, hoeveel nu 20 hol- landsclie guldens, de leegste som, die volgens de grondwet moet betaald worden om kiezer te zijn voor de Kamer, nu geldten hij heeft gevonden dat het 41,72 fr. is. Daardoor zouden er 1500 tot 2000 kiezers meer zijn. Het land gered. De Moniteur bevat eindelijk het koninklijk besluit, voorstellende hoe de généraux van onze garde-civique laat ons dat allemaal in 'tfransch zeggen zullen moeten gekleed, hoe hunne oorlogspeerden zullen moeten opgetuigd zijn. Men moet 'ne fransche kleermaker zijn om er iets van te verslaan en wij zullen moeten wachten om te zien hoe schoon dat allemaal is, als onze géné raux zullen gekleed zijn, gelijk de mannen der defense nationale dit besloten hebben. Wij ver staan enkel en alleen dal 'ne général gekleed zal zijn in een habit long, (is dat 'ne lange blauwe frak?) precies met negen knoppen op de borst en ttvee knoppen in zijn leé met pariements en botte, zilveren bliksems en poches en long (diepe zakken?) Wij denken dat dit kostuum zoo een soort van zaal-zes zal zijn. Het peerd zal op zijn engelsch (op zijn Wel lingtons IJ gezadeld zijnmaar men spreekt in de versiering die het zal dragen van 'nen cha- pelet. Of dat 'ne paternoster is weten wij niet; maar dal zou niet heel liberaal klinken. En met zoo'n gekkigheden vult de Moniteur vier ko lommen Ook vindt men in dat blad nieuwe veranderingen vermeld aan den uniform der wacht. Volgens de Meuse zouden te Brussel meer dan 250 valsche nobelen door het gerecht ver wittigd zijn, dat zij zullen vervolgd worden, indien zij blijven voortgaan zich titels toe te eigenen, welke zij niet mogen dragen. Wij denken, zegt de Couirier, dat het gerecht beter zou doen de moordenaars van Molen beek op te zoeken. Wie de lijst onzer Volksvertegenwoordi gers doorloopt, zal er in aantreffen 49 advocaten, 34 renteniers of eigenaars, 26 nijveraars, 5 notarissen, 4 professors, 4 publicisten of dagbladschrijvers, 5 bankiers, 5 handelaars of seheepreeders, 1 agent van assurantie, 1 scheikundige, 1 prelaat, 4 ge neesheer. De advocaten dus zijn ten getalle van negen en veertig, dit is te zeggen, een weinig meer dan het derde der Kamer. Verwonder u dan dat er soms zooveel ge sproken en zoo weinig uitgewerkt wordt Citoyen Debuygher heeft in een der mee tingen gezegd, dat 't volk het beu is, om nog met het klerikaal te hooren schennen. Dit vraagpunt, zegt hij, heeft geen weerde meer. Dat is de waarheiddal is vlaamsch gezond verstand aan den dag leggen. Toch protesteerde men natuurlijk Hoe zou men het liberalismus aan den gang houden als men niet meer tegen de papen bulder de I In alle geval citoyen Debuygher sprak waar heid. Er is wat beters te doen, ging hij voort; dal men den oorlog verklare aan de doktrinairs. Ja, dat is beter; 't zou veel nuttiger zijn de vetbetaalde en in 'l goud gerolde doktrinairs te bevechten, dan tegenn een armen onder pastor en eenen machteloozen kapucien te schermen De brusselsche policie heeft verleden zondag rond den middag, in een huis der Van Arleveldestraat te Brussel, en krachtens een mandaat van de fransche luslicie, een kerel aangehouden die men verdenkt den dader te zijn eener dubbele misdaad; gepleegd tijdens den nacht van 6 lot 7 juli te Fleurs, departe ment der Loire. De slachtoffers ven deze moord zijn een grijsaard, gewezen notaris, en zijn dienstknecht diefstal is de drijfveer der misdaad geweest, en men verzekert dal stukken, voortkomende van dezen diefstal, in de Van Arleveldestraat teruggevonden zijn. Dezer laatste dagen zijn een vijftal per sonen, valschelijk door Geuzen en lasterton gen van ergerlijke feilen beschuldigd, onplich- lig verklaard, vrijgesproken en in eere her steld. Wij beslatigen echter andermaal dat geen enkel geuzenblad melding maakt van die vrijspraken en de lezers in 't gelool gelaten worden dat al die belasterde personen wezent- lijk pliclitig zijn. Zoo eerlijk zijn die binden iu al hunne handelwijzen liegen en lasteren is hun dagelijksch stieltje en zij schijnen niet te kunnen gelukkig zijn zonder smaad en belee- diging op de lippen. En toch zijn er nog lieden die zulke vuiligheid in huis willen Domheid, geloofshaat en gewetensverloochening De geuzen-bladen klagen hevig over de zichtbare scheuring die zich in het Logiekamp voordoet. De vereenigde Liberalen zijn voor den oogenblik in 't geheel niet meer veree- nigd, en daar het geweten is dat die jongens alle zeilen moeten bijzetten, en gedurig moe ten kiesknoeien om boven water te blijven, is eene splitsing voor de geuzerij eene wezent- lijke ramp, eene calamity, eene proslernatie. De speciale commissarissen en de school - komiteiten van M. Van Humbeeck,zegt de Bien Public, gaan voort hunne bedieningen te ver vullen met den iever en het verstand, waarvan wij reeds verscheidene staaltjes onder de oogen onzer lezers gelegd hebben. Alzoo heeft men te Eyne, van rechtswege op de lijst doen schrijven der behoeftige kinderen, die recht hebben op kosteloos onderwijs en geroepen zijn om, ten koste van hel bureel van welda digheid, de jaarwedde van den officieelen onderwijzer te vermeerderen 1° De zoon van den notaris Heyse; 2° De zoon van M. Achille Van der Straetenburgemeestar en provin ciaal raadslid. Welnu, het scheelt zeer weinig of M. Van der Straeten betaalt den cijns om kiesbaar te zijn voor den Senaat. Er bestaat een Téléphone of spreekdraad lusschen Brussel en Gent, uitsluitelijk ten dienste van het geuzenblad la Flandre Libérale en op kosten van 't land Zietdaar wat nieuws en wat eerlijks Een blad dat immer tegen de papen buldert en zegt dat de kloosters het land bestelen, leeft zelve op de kosten van 't land Zoo zijn al de Geuzen ze pakken wat ze krij gen kunnen en roepen achter anderen houd den dief Volgens het Vertoog over den toestand van Oost-Vlaanderen, hebben de gemeenten dezer provincie in 1882 de schrikkelijke som van Ir. 100,466 66 moeten uitgeven aan de on derwijzers en onderwijzeressen, voor het op zeggen van den catechismus. Dat is eene schijnheiligheid, welke alleen uitgevonden is om de ouders wat zand in de oogen te werpen, veel te duur betalen. Woensdag vierde men in het seminarie te Gent het jubelfeest van het SOjarig profes sorschap van den eerw. h. kanonik Ost. Ver scheidene prachtige geschenken werden den jubilaris aangeboden, 's Middags had er een groot banket plaats, waaropeen heildronk aan den eerw. h. Ost gesteld werd door Mgr de Battice, die tot ieders genoegen thans geheel van zijne ziekte hersteld is. Verscheidene per sonen voerden vervolgens nog het woord. Het leest eindigde met een prachtig koncert, ge geven door de heeren seminaristen. Het socialistich blad de Toekomst van Gent kondigt aan dal 41 Zusters van Liefde hem een proces aandoen, wegens de eerroo- vende en vuile artikelen die het blad tegen haar geschreven heeft. M. De Vigne, had in den gemeenteraad, eene ondervraging aan het hospicebestuur gedaan. M. Dubois antwoordde a dal de Zuster zeer wel haren dienst doen, dat de reglementen stiptelijk onderhouden worden en dat het oud-vrouwengesticht onder alle opzichten een model-gesticht mag genoemd worden. Het schijnt dat geen advokaat van Gent, zelfs niet M. De Vigne, de Toekomst ver dedigd het blad heeft socialisten als verdedi gers. Onmiddelijk na de dood van Mgr Gravez heeft Mgr Goossens het kapittel doen bijeen komen om het bekend te maken met de pau selijke breve, die hem benoemd tot bisschop van Abdera, met recht tot opvolging bij het bisdom van Namen. Na deze bekendmaking heeft Mgr Goossens bezit genomen van zijne kathedraal. Hij heeft tot zijne vikarissen- generaal gekozen Mgr Delogne en M. Pirard. Het schijnt dat onze militairen in de ex positie van Amsterdam een goed figuur maken; maar, zegt de Tijd, één ding moesten ze laten ze moesten niet zoo vloeken en zoo'n ge- meene taal niet laten hooren. Hierdoor schij nen ze te vergeten dat ze een eerepost beklee- den. Nederland, zegt de Tijd is op dien uitvoer van krachtwoorden ook niet gesteld. De Bel gische militairen zouden wel doen dat artikel maar voor zich te houden, dewijl men in Holland daarvan reeds meer dan genoeg in- landsch fabrikaat heeft. Eenigen tijd geleden, meldt de Nouvelliste van Verviers, heeft de genaamde Crémer, ge wezen burgemeester van Bilstain, thans ge- meente-sekretaris, op de ongehoordste wijze den achtbaren pastor dezer gemeente mishan deld. Hij was in de woning van den pastor gekomen, onder voorwendsel dat hij dezen spreken moest over den zoon zijner dienst meid. Crémer heeft de ketting der deur ver brijzeld. Hij is vervolgens op den pastor toe gesprongen, stak hem de hand in den mond en wilde hem het kaaksbeen afrukken. De pastor is ten gevolge der wonde, gedurende eene maand lijdend geweest. Hij heeft daarenboven den pastor beleedigd, door hem scheldwoorden naar het hoofd te werpen, die wij onmogelijk kunnen melden. Herhaalde malen heeft Crémer doodsbedrei gingen tegen hem uitgegproken, zeggende dat hij zich zou zelfmoorden, maar dat hij eerst den pastor wilde vermoorden. Deze beminne lijke gemeente-sekretaris werd aangehouden door den koster en eene vrouw, terwijl de arme geestelijke bijna buiten kennis in zijnen zetel gevallen was. Merken wij hierbij aan dat de sekretaris een grooten en sterken kerel is, en de pastor een arme grijsaard. Deze zaak werd maandag voor de correkti- onneele rechtbank van Verviers opgeroepen. De pastor heeft zich als burgerlijke partij aan gesteld. De zaak is uitgesteld lot den 27 dezer, om de verklaring te hooren van den burgemeester van Bilstain, gedagvaard als getuige ten ont laste. DaCourrier del' Escaut meldt een verschrik kelijk ongeval, dat dezer morgenden aan de brug van Antoing voorgdvalleu is. Eender voerlieden van La Plaigne, degenaamdeFerin, keerde volgens zijne gewoonte van Peliit-Va lenciennes langs de baan van Calone huiswaarts. Zijn rijtuig was met koopwaren geladen. On gelukkig was de voerman op den bok in slaap gerocht en liet zijn peerd maar voortgaan. Welnu, Ferin is doof en zijn peerd blind. Het rijtuig kwam weldra aan de brug van Antoing, die juist open was. He brugdraaier riep zoo hard hij kon, doch te vergeefs eenige oogen- blikken later lagen peerd, rijtuig, koopwaren en voerman in de rivier, die op deze' plaats zeer diep is. Na lang zoeken, is men er in gelukt het doode peerd, het verbrijzelde rijtuig en eenige koopwaren op te halen. Eindelijk ontdekte men ook het lijk vau den ongelukki- gen voerman Ongelukken van den bliksem. De kolommen onzer dagbladen zijn opge vuld met ongelukken veroorzaakt door de tal rijke onweders, die wij sedert eenigen tijd gehad hebben. Te dezer gelegenheid laten wij hier eenige bijzonderheden over deze stof volgen. Een geneesheer van Parijs heeft aan de Aca demie von wetenschappen eene statistiek aan geboden van de ongelukken door den bliksem veroorzaakt. In een tijdperk van 20 jaren,heeft men in Frankrijk 2,258 personen geteld, welke door den bliksem gedood werden, zijnde 77 slachtoffers per jaar. De vrouwspersonen, of de personen van het schoone geslacht, schijnen veel meer beveiligd legen de electrieke stof dan de manspersonen. Zulks wordt toegeschreven aan den invloed der kleederen van de vrouwen. Zou men niet eerder kunnen aannemen dat hunne geslepen tong voor hen een behoedmiddel, een bliksem afleider is Het vierde deel der door den bliksem gesla gen personen werd onder boomen getroffen zoodat men dezer nabijheid niet genoegzaam kan ontvluchten. Indien men de ongelukken, door den bliksem veroorzaakt, verdeelt volgens de plaatsen, waar zij voorvielen, dan bestatigt men dat de bergachtige streken het grootste aandeel ople veren. Geleerden doen aanmerken dat de voor werpen, door den bliksem getroffen, gedurende eenigen tijd met electriciteil kunnen beladen blijven, even als eene Leydsche flesch, en daardoor de eigenschap bewaren de omlig gende voorwerpen te verpletteren. De bliksem kan eenen persoon schielijk doodeti. Zijn lichaam blijft alsdan in eenen staal van tetanische stuiptrekkingen en ver werft zeer spoedig de stijfheid van een lijk. Daarenboven behoudt bet electriciteil gelijk eene Leydsche flesch, en men heeft gezien dat personen, die iemand oplichten welke door den bliksem getroffen was, een zeer sterken eleclrieken schok ontvingen. Indien de bliksem niet oogenblikkelijk doodt, dan biedt de persoon, met brandwonden van onregelmatiger! vorm, de teekens aan van eene sterke hersenschudding, en, ontwaakt hij, dan zijn zijne onderste ledenmaten verlamd. Hij gevoelt koude rillingen, zeer pijnlijke krampen in de voeten en de handen, en een schrikke- lijken angst. Wanneer men geroepen wordt bij iemand die door den bliksem getroffen is, tracht men het eerst hem tot zich zelven te brengen door inwrijvingen, door koude opgietsels en door prikkelende of opwekkende middelen. Biedt hij teekens van versmachting aan, dan zal men hem op kunstmatige wijze doen ademen ein delijk, als bij tot zich zelven gekomen is, zal men zijne brandwonden als gewone brand wonden behandelen. De buitenlieden onderscheiden een zevental soorten van bliksems, die wij niet zullen op- noemes. Alleenlijk zullen wij zeggen God be- houde u van dat alles FRANKRIJK. Te Lourdes waar thans een plechtig Triduum gevierd wordt, ter gelegenheid van het leggen van den eersten steen der nieuwe kerk van den Rozenkrans, bevinden zich op 't oogenblik eene oneindige massa pelgrims uit alle landen. Eene depeche meldt dat de italiaansche pelgrims ver leden zondag, in de baseliek der Onbevlekte Ontvangenis vereenigd waren; een der welspre kendste bisschoppen van Italië predikte na het sermoon ontdeden de vrouwen zich van hare juweelen en sieraden en gingen die voor de voe ten van het Wonderdoende Beeld neérwerpen. De weerde dier edelmoedige offeranden bedraagt volgens een blad 42,000 franks. Een ander telegram van 16 dezer luidt 15,000 pelgrims, waarvan 7000 albigeezen, een duizendtal priesters, 18 aartsbisschoppen, onder anderen de kardinaal-aartsbisschop van Bordeaux, vertegenwoordiger van Leo XIII, bevinden zich thans te Lourdes. Mgr Besson, bisschop van Nismes, heeft by de plechtigheid van het leggen van den eersten steen der kerk van den Rozenkrans, eene prach tige redevoering uilgesproken. Wij deelen nadere bijzonderhede meêover de ongelukken, welke het feest van 14 juli te Parijs gekenmerkt hebben Wij hadden eerst den brand in de rue de la Douane, waarbij 10 peerden het leven verloren; Dan een andere brand in de rue Bassunot ver oorzaakt door een veerlienjarigeu knaap, die door het afschieten van een vuurpijl loevalig het vuur stak aan de woning zijner ouders.; In de rue Mijrrha werd het bed eener juf vrouw in brand gesteken door een vuurpijl, die er door het openstaande venster was in geworpen; In de rue des Ecoles had eene ontplolling plaats in den winkel van een vuurwerkmaker. Niemand werd gelukkig gewond. In de rue Lepic werden de gordijnen van een huis door de ballonnekens die aan hel venster hingen in brand gesteken, Twee kamers werden vernield In de rue de foubourg St- Antoine kreeg een kind bij liet aflaten van een sisser, gevaarlijke woüden aan den arm.

De Denderbode | 1883 | | pagina 2